Protokół nr LII/2010

Protokół Nr LII/2010

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

z dnia 01 lipca 2010r.

LII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów USC przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 20.00.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu. Listy obecności stanowią zał. nr 1 i nr 2 do protokołu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Rita Serafin Burmistrz Miasta
  2. Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza Miasta
  3. Anna Szostak – Skarbnik Miasta
  4. Adam Hajduk – Starosta Raciborza
  5. Józef Maślanka radca prawny UM
  6. Adrian Plura – radny pow. raciborskiego
  7. Grzegorz Wita – Zastępca dyrektora ZGKiM
  8. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
  9. Bożena Orzeł – Pracownia „Ago-Projekt” z Raciborza

Ad 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona otworzył obrady LII sesji Rady Miejskiej  i powitał wszystkich zebranych.

Na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, w sesji podczas otwarcia obrad obecnych było 12 radnych.

W obradach sesji nie uczestniczył radny Adrian Lepiarczyk.

Ad 2. Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad LII sesji Rady Miejskiej przedstawił Manfred Wrona. Zawnioskował o wprowadzenie jako ppkt 5.1 projekt uchwały w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego. Przedstawił  także wniosek złożony przez Panią Burmistrz dot. wprowadzenia dwóch projektów uchwał:

1)      w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Dolnośląskiego,

2)      w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy o dofinansowanie inwestycyjnego przedsięwzięcia i zabezpieczenia umowy dofinansowania wekslem „in blanco”.

Zaproponował, aby te projekty uchwał stanowiły ppkt 5.13 i 5.14

Za wprowadzeniem do porządku obrad projektu uchwały w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego było 14 głosów.

Wniosek zgłoszony przez Panią Burmistrz w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie.

Porządek obrad w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Zatwierdzenie protokołu nr LI/2010 z 01.06.2010r.
  4. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  5. Podjęcie uchwał w sprawie:

5.1.             zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego

5.2.             uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Sołectwa Jankowice,

5.3.             zmian w budżecie gminy na 2010 rok,

5.4.             zaciągnięcia kredytu długoterminowego

5.5.             wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości stanowiących własność Gminy Kuźnia Raciborska, położonych w Kuźni Raciborskiej,

5.6.             wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości stanowiących własność Gminy Kuźnia Raciborska, położonych w Rudach,

5.7.             wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy tej samej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kuźnia Raciborska położonej w Turzu,

5.8.             wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego

5.9.             wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej

5.10.          wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty

5.11.          zmiany uchwały nr XLV/413/2009 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 22.12.2009r. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej,

5.12.          przyjęcia programu zdrowotnego na 2010 rok pod nazwą „Wykrycie schorzeń tarczycy u mieszkańców Gminy Kuźnia Raciborska”

5.13.          udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Dolnośląskiego

5.14.          wyrażenia zgody na zawarcie umowy o dofinansowanie inwestycyjnego przedsięwzięcia i zabezpieczenia umowy dofinansowania wekslem „in blanco”.

  1. Interpelacje, zapytania.
  2. Wnioski.
  3. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
  4. Informacja Burmistrza Miasta nt. złożonych oświadczeń majątkowych.
  5. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  1. Zakończenie obrad.

Ad 3. Zatwierdzenie protokołu nr LI/2010 z dnia 1 czerwca 2010r.

Protokół Nr LI/2010 w obecności 14 radnych został zatwierdzony jednogłośnie bez uwag.

Manfred Wrona w imieniu dyrektora Jana Rośka przedstawił ofertę wód z rudzkich źródeł pn. ”Rudzka kropla” oraz poinformował o cenie za pposzczególne opakowanie.

Ad 4. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację z działalności Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej odczytała Sabina Chroboczek Wierzchowska. Informacja stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Grażyna Tokarska – młodzież z Osiedla, która urządzała wyścigi na Osiedlu „przeniosła” się na teren przy stawach, na ul. Brzozową. Prośba, aby Policja kontrolowała ten teren. Po weekendzie wszędzie jest dużo szkła.

Sabina Chroboczek Wierzchowska prosi o interwencję na placu szkolnym oraz zwrócenie uwagi na kąpieliska miejskie.

Informację z działalności Posterunku Policji w Rudach przedstawiła Sabina Chroboczek Wierzchowska . Informacja stanowi zał. nr 4 do protokołu.

Manfred Wrona odczytał pismo Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu dot. używania masztów na fotoradach na terenie gminy Kuźnia Raciborska. Informacja stanowi zał. nr 5 do protokołu.

Andrzej Kubiczak powiedział, że komentarz jest zbędny ale należy się zastanowić nad dalszym wspieraniem Policji.  Radny powiedział, że gmina Policję wspiera a nic z tego wsparcia nie ma.

Ad 5. Podjęcie uchwał w sprawie:

W związku z tym, że na sesję Rady Miejskiej został zaproszony Starosta Adam Hajduk w celu omówienia projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego a do tej pory nie przybył, Manfred Wrona zaproponował, aby przystąpiono do omówienia ppkt 5.2. uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Sołectwa Jankowice.

5.2. uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Sołectwa Jankowice

Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Pani Bożenie Orzeł z Pracowni „Ago-Projekt” z Raciborza.

Bożena Orzeł powiedziała, że Pani Burmistrz jako organ sporządzający przedłożyła Radzie do uchwalenia projekt planu zagospodarowania przestrzennego Sołectwa Jankowice wraz z dwoma integralnymi załącznikami. Załącznik nr 2 obejmuje rozstrzygnięcie Rady Miejskiej o sposobie rozpatrzenia uwag wniesionych w trakcie wyłożenia do publicznego wglądu  i zał. nr 3 obejmujący rozstrzygnięcia Rady Miejskiej o sposobie realizacji zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasad ich finansowania. Istotnym elementem przedłożonym przez Panią Burmistrz jest również pismo skierowane do Rady Miejskiej obejmujące trzy uwagi, które wpłynęły po upływie terminu do ich składania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym, Pani Burmistrz jako organ sporządzający projekt planu nie ma podstaw do rozpatrywania uwag, które wpłynęły po upływie terminu do ich składania. Może natomiast fakultatywnie zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przekazać je Radzie do rozpatrzenia. Jeżeli Rada stwierdzi konieczność dokonania zmian w przedłożonym do uchwalenia dokumencie, to powierza wykonanie zmian organowi sporządzającemu plan a czynności powtarza się w zakresie niezbędnym. Jeżeli procedura zostanie powtórzona, projekt dokumentu ponownie jest przedłożony Radzie do uchwalenia.

Na sesję Rady Miejskiej przybył Starosta Powiatu Raciborskiego Adam Hajduk.

Rozpatrzenie uwag, które zostały wniesione do planu w trakcie wyłożenia do publicznego wglądu w dniach od 22.12.2009r. do 22.01.2010r.,bnie uwzględnione przez Panią Burmistrz, zawartych w zał. nr 2 do uchwały.

Manfred Wrona – Rada poprzez głosowanie musi ustosunkować się do każdej uwagi oddzielnie i postanowić czy podtrzymuje uwagi Burmistrza czy je odrzuca.

Pani Bożena Orzeł powiedziała, ze pierwsze trzy uwagi odnoszą się do zapisów tekstowych projektu planu.

Uwaga nr 1 – dot. wprowadzenia geometrii dachu budynku o kącie nachylenia połaci w przedziale 300 +450. Uwagę szczegółowo omówiła Pani Bożena Orzeł.

Po przedstawieniu uwagi nr 1, Przewodniczący Rady Miejskiej przerwał omawianie ppkt 5.2, przystąpiono do omawiania ppkt 5.1.

5.1. zaopiniowanie projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej powitał Starostę Powiatu Raciborskiego, przedstawił ofertę wód z Rud i udzielił Staroście głosu.

Adam Hajduk podziękował za zaproszenie na sesję Rady Miejskiej i powiedział, że pomimo tego, że w Raciborzu sprzedawana jest woda z Borucina, może również być rozreklamowana woda z Rud.

Odnośnie projektu uchwały w sprawie likwidacji Poradni Nefrologicznej w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu powiedział, że niektóre poradnie nie posiadają nowoczesnego sprzętu do przeprowadzania badań specjalistycznych ani pieniędzy na jego zakupienie. Nie posiadając odpowiedniej ilości lekarzy  nie uzyska się kontraktu z NFZ. Firmy produkujące sprzęt wchodzą na rynek niekiedy „podkupując” lekarzy. To jest m.in. przyczyna likwidacji Poradni Nefrologicznej i Stacji Dializ. Aby zakupić nowy sprzęt na miarę potrzeb, potrzebne są duże pieniądze a szpital takich zysków nie wypracuje. Dla dobra pacjentów wskazane jest, aby mieli przeprowadzane badania na nowoczesnym sprzęcie. Szpital ogłosił „konkurs” na świadczenie tego typu usług. Znalazła się firma, które te usługi będzie świadczyć na odpowiednim poziomie, ponadto będzie dzierżawić pomieszczenia szpitalne. Pacjenci nic nie stracą, będą mieli zapewnione usługi na odpowiednim poziomie, a szpital zyska finansowo. NFZ dba o to, aby usługi były prowadzone przez lekarzy specjalistów na coraz wyższym poziomie. Usługi, które do tej pory wykonywała Poradnia Nefrologiczna, od 1 stycznia prowadził będzie prywatny podmiot.

Korzystając z obecności na sesji wypowiedział się także nt. stanu dróg powiatowych i chodników, ich remontu oraz prowadzenia biura paszportowego w Raciborzu. W sprawie dróg Starosta powiedział, że dochody własne powiatu bez subwencji oświatowej wynoszą ok. 17 mln zł. Wysokość ta uniemożliwia przeprowadzenie remontów dróg i chodników w takim zakresie, jakie są faktyczne potrzeby. Przyjęto zasadę, że remontowane będą w pierwszej kolejności te drogi, które są w najgorszym stanie. Ustalono z władzami gmin pow. raciborskiego, że gminy będą współdecydowały o tym, które drogi i chodniki na jej terenie będą remontowane, przy jednoczesnym współfinansowaniu w wysokości 1/3 kosztów remontu dróg i 50/50 chodników. Takie wyjście pozwoliło wykonać wiele odcinków dróg powiatowych w gminach. Powiat co roku zaciąga kredyt po to, aby dołożyć do środków otrzymanych z UE i wyremontować jak największą ilość dróg. 

Odnośnie biura paszportowego funkcjonującego w Raciborzu Starosta powiedział, że kilka lat temu gminy zwracając się do Powiatu o pozostawienie biura paszportowego w Raciborzu zobowiązały się pokryć część kosztów jego funkcjonowania. Starosta powiedział: „teraz nie jest w porządku to, że siedem gmin wpłaciło środki w ustalonej wysokości a Gmina Kuźnia Raciborska dokonała wpłatę w zaniżonej wysokości”. Powiedział, że od przyszłego roku Powiat może pewne argumenty gminy dot. obniżenia stawki uwzględnić i przyjąć inne zasady dofinansowania,  jednak w tym roku byłoby uczciwie w stosunku do innych gmin, aby Kuźnia Raciborska wpłaciła wcześniej ustaloną kwotę.  Można od przyszłego roku ustalić wysokość wpłaty uzależnioną np. od ilości wydanych paszportów i zastanowić się nad zmniejszeniem ilości etatu.

Tadeusz Koral – czy Pan zdaje sobie sprawę, że likwidując Poradnie będzie utrudniony dostęp mieszkańców do lekarzy specjalistów. Niech Pan nie mówi o jakości usług, bo co z tego, kiedy chorzy muszą jechać do lekarza 30 km. Jakość i dostępność do lekarzy specjalistów musi iść w parze. Wtedy można będzie można powiedzieć, że jest dobrze. Czy jest szansa, że będą nowi specjaliści w Raciborzu?

Adam Hajduk odpowiedział, że pomimo likwidacji kilku poradni, można u raciborskich lekarzy skorzystać z wielu specjalistycznych usług. Szansa na specjalistów w Raciborzu jest, jednak lekarz specjalista musi być odpowiednio wynagradzany. Trudno jest utrzymać specjalistów z kontraktu z NFZ. NFZ ponadto zwraca uwagę na to gdzie i ile było udzielanych porad. Nie w każdym mieście będą określeni specjaliści.  

Mariusz Brześniowski poprosił o wyjaśnienie sprawy udziału gminy w kosztach budowy dróg i chodników oraz o bieżące utrzymanie dróg i chodników.

Adam Hajduk – utrzymanie bieżące pokrywamy z własnych środków w miarę możliwości. Najczęściej odbywa się to w ten sposób, że sołtysi poszczególnych miejscowości uzgadniają zakres robót z dyrektorem Szydłowskim.  W większości gmin nie ma z tym żadnych problemów.

Tadeusz Koral – od grudnia ciągnie się sprawa dróg powiatowych w Sołectwie Budziska, konkretnie chodzi mi o odcinek drogi stanowiącej wyjazd z kopalni. Droga jest coraz bardziej zapiaszczona i zniszczona, stwarza zagrożenie dla użytkowników drogi. Na terenie sołectwa nic nie zrobiono w celu poprawienia stanu dróg powiatowych. Bardzo proszę o poważne potraktowanie problemu. Ponadto zgłaszam, że na drodze powiatowej przy Rafamecie jest potężna dziura, która może być przyczyną wypadku.

Adam Hajduk odpowiedział, że zgodnie z ustaleniami z Wiceburmistrzem Kuźni Raciborskiej miało odbyć się spotkanie z dyrekcją kopalni. Brak jest na razie ustaleń w tym zakresie. Oczekuje na uzgodnienia terminu, nie ma żadnej propozycji w tej sprawie. Jeżeli dojdzie do spotkania i ustaleń, to na pewno kopalnia będzie musiała partycypować w kosztach remontu drogi.

Marcelina Waśniowska – nie mogę zgodzić się z Pana twierdzeniem, że jest dobrze. Od powodzi sytuacja jest fatalna, nikt nie sprząta. Na poboczach zalegają sterty śmieci, które przyniosła woda, nie ma kto tego wywieźć. Szkoda, że straty spowodowane przez powódź trzeba było podać tak szybko, bo dopiero gdy zeszła woda okazało się jakie szkody powstały. W Turzu pokruszyły się chodniki. Dyrektor Szydłowski czyści kanalizację, są to ogromne koszty, które na pewno nie są ujęte w sprawozdaniu Starostwa. Czy szkody można jeszcze zweryfikować? Nie wierzę, że otrzymamy taką ilość pieniędzy o jaką występowaliśmy.

Adam Hajduk powiedział,  że najpierw robiono wszystko, aby były przejezdne drogi a następnie przystępowano do oczyszczania poboczy. Termin przekazania danych nt. szkód ustalił wojewoda. Starostwo oszacowało szkody powodziowe na wysokości 6 mln zł. 

Marcelina Waśniowska – szkody będą dużo większe i w związku z tym trzeba było zwrócić uwagę marszałkowi czy wojewodzie, że wyznaczone terminy nie są realne.

Adam Hajduk – nasz rząd nie miał pieniędzy na usuwanie skutków powodzi, jest szansa na otrzymanie pieniędzy z Unii Europejskiej. Dlatego należało złożyć tę informację bardzo szybko.

Odnośnie finansowania biura paszportowego Starosta powiedział: „od przyszłego roku będą inne zasady, teraz trzeba byłoby być wobec innych gmin w porządku. Budżetu powiatu te kilka tysięcy nie przewróci, ale jak Pani Burmistrz będzie się tłumaczyć na różnych spotkaniach? Aby tego uniknąć, proszę o uzupełnienie kwoty do ustalonej wysokości”.

Manfred Wrona odczytał pismo otrzymane z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, Wydział Ruchu Drogowego w sprawie używania fotoradarów na masztach na terenie gminy Kuźnia Raciborska. Zastępca Naczelnika WRD poinformował, że od miesiąca września 2009r. wszystkie urządzenia typu Fotorapid znajdujące się w dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach uległy awarii i nie są wykorzystywane. Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że jest to sytuacja żenująca ponieważ gmina poniosła znaczne koszty ustawienia masztów.

Adam Hajduk – jeżeli otrzymam pismo do poparcia, to poprę wasze działania u Wojewódzkiego Komendanta Policji w Katowicach.

Manfred Wrona zwracając się do Starosty powiedział:  Panie Starosto, trzeba coś zrobić, aby nie dopuścić do tego, aby kolejny kataklizm nas nie dotknął i aby nikt nam nie zarzucił, że przez kolejnych kilkanaście lat nic nie zrobiliśmy. Tegoroczna odsłona powodzi odkryła wiele mankamentów za które odpowiadają różne jednostki i organizacje na różnych szczeblach. Wydaje się, że w przypadku naszej gminy strategiczną sprawą w podobnego typu akcji jest koordynacja działań dwóch powiatów: raciborskiego i rybnickiego. Powódź do na „przyszła” również od Rybnika. Dokonano w gminie oceny sytuacji i podejmowanych kierunków działania. Odbyło się spotkanie z przedstawicielami Elektrowni Rybnik i zarządcą rzeki. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele firmy, która opracowała koncepcję budowy polderu. Gmina chce się bronić przed powodzią. RZGW nie ma pieniędzy a trzeba natychmiast udrożnić koryto rzeki,  oczyścić ze wszystkich powalonych drzew. Do pewnych prac na rzece Ruda już przystąpili, jednak czy na odcinku od Rybnika do ujścia rzeki do Odry prace zostaną wykonane, trudno powiedzieć. Ponadto trzeba odtworzyć naturalne brzegi rzeki. Podczas spotkania pojawił się temat budowy polderu na granicy Żor i Rybnika czyli ujęcia w polder wszystkich tych wód, które mają wpłynąć do Rybnika. Gdyby te działania organizacyjne udały się, wówczas zarówno Rybnik jak i cała nasza gmina byłyby spokojne. Nie dysponujemy jednak żadnymi dokumentami w tym zakresie, bo są to plany sprzed kilkudziesięciu lat. Wystąpimy o te dokumenty i wyrazimy nasze zdeterminowanie w dogłębnym zbadaniu możliwości. Akces udziału w przedsięwzięciu zgłosiła Elektrownia Rybnik. Nie ukrywamy, że w tej sprawie będziemy prowadzić rozmowy z samorządami i Posłem. Panie Starosto, skoro w czasie powodzi jednoosobowo kierował Pan akcją,  prosimy o poparcie w walce prewencyjnej na przyszłość. Aby nikt za kilkanaście lat nam, albo naszym następcom nie powiedział,  że znowu nic nie zrobiono w tym zakresie. Zarówno starostwo jak i gminy narażone na powódź muszą współpracować w zakresie wspólnych przygotowań do walki z powodzią, w czasie powodzi koordynować akcję sztabów jak też na władzach państwowych wymóc wprowadzenie pewnych zmian ustawowych. Jest to olbrzymie zadanie, jakie musimy wykonać, nie mamy innego wyjścia. Nigdy nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że do tej pory nic w tym zakresie nie zrobiono. Gdyby tak było, to Racibórz na pewno podczas tej powodzi zostałby zalany”. 

Adam Hajduk powiedział, że zgodnie z zapisami ustawy, w przypadku gdy występuje sytuacja kryzysowa w gminie, to całość zadań leży w gestii wójta, burmistrza i prezydenta. Natomiast gdy taka sytuacja dotyczy co najmniej dwóch gmin, to zadania wykonuje starosta a gdy dotyczy co najmniej dwóch powiatów, zadania wykonuje wojewoda. Jest jednak niekiedy tak, że nie każdy chce się podporządkować staroście. Każdy ma swoje zadania do wykonania, starostwo ma obowiązek działania koordynować. Obowiązek koordynowania ma także wojewoda. Powiedział o zbieraniu wniosków popowodziowych z terenu naszej gminy na piśmie i przekazaniu ich do Starostwa. Zebrane wnioski będą przekazane do realizacji. Poprosił także o przekazanie wszystkich uwag z terenu gminy Kuźnia Raciborska. Wojewoda obiecał zorganizować spotkanie w tej sprawie.  Jeżeli wojewoda spotkania nie zorganizuje do końca września, to zorganizuje je Starostwo w Raciborzu.

Marcelina Waśniowska wypowiedziała się na temat przepompowni i zbiorników przy Łężczoku. Radna powiedziała, że należy wspólnie podjąć działania w zakresie energetyki. Nie może tak być, aby zasilanie energetyczne było tak nisko, bo w przypadku powodzi prąd musi być wyłączany. Posesje wtedy są bez prądu, w niektórych budynkach prądu nie było nawet trzy tygodnie.

Adam Hajduk odnośnie stawów powiedział, że nikt nie wie jaka jest sytuacja w związku z ich istnieniem. Trzeba byłoby przeprowadzić kontrolę a władny jej przeprowadzenia jest RZGW. Kontrola powinna być przeprowadzona z udziałem gmin: Kuźnia Raciborska, Nędza i Racibórz. Przy każdym stawie musiałby być wyraźnie zaznaczony poziom wody, który służby gminne mogłyby na bieżąco doglądać.  Podczas takiej kontroli trzeba te sprawy ustalić. 

Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował Staroście za przybycie na sesję i zarządził kilkuminutową przerwę w obradach.

Po przerwie Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i powiedział, że w uchwale w zależności od ilości oddanych głosów uwzględniony będzie wyraz „zaopiniować pozytywnie” lub „zaopiniować negatywnie” propozycję likwidacji Poradni Nefrologicznej. Przypomniał, że radni mogą głosować tylko jeden raz, czyli albo opowiadają się za pozytywnym zaopiniowaniem albo za negatywnym. Za pozytywnym przyjęciem wniosku starostwa było 8 głosów, za negatywnym
1 głos, 4 głosy były wstrzymujące.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie pozytywnego zaopiniowania likwidacji poradni. Uchwała w  obecności 12 radnych została podjęta 8 głosami, 4 głosy były wstrzymujące.

            c.d. 5.2. omawianie tematu dot. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Jankowice.

Bożena Orzeł omawiając plan zagospodarowania przestrzennego dla sołectwa Jankowice, zaprezentowała projekt rysunku na planszy.

Pani Bożena Orzeł powiedziała, że projekt planu zachowuje istniejącą strukturę osadniczą wzdłuż ul. Wiejskiej i ul. Leśnej. Omówiła szczegółowo wszystkie uwagi wniesione w trakcie wyłożenia planu do publicznego wglądu, przedstawiając sytuację na mapie.

Radni głosowali oddzielnie nad rozstrzygnięciem poszczególnych uwag.

W głosowaniu udział wzięło 13 radnych.

Uwaga nr 1 dot. parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenów. Uwagę Burmistrz nie uwzględniła. Za podtrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza było 13 głosów.

Uwaga nr 2 dot. wprowadzenia do ustaleń projektu tekstu planu zapisu ustalającego możliwość realizacji nowej zabudowy w granicy działki budowlanej. Podtrzymano rozstrzygnięcie Burmistrza 13 głosami.

Uwaga nr 3 dot. ustalenia możliwości rozbudowy istniejących budynków usytuowanych bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości 1,5 m od granicy a w przypadku wymiany kubatury ustalenia wprowadzenia innej funkcji.  Rozstrzygnięcie Burmistrza zaakceptowano 13 głosami.

Uwaga nr 4 dot. przeznaczenia pod zabudowę jednorodzinną terenu oznaczonego w projekcie planu symbolem C1ZP. Teren ten zgodnie ze wskazaniami planu był w części przeznaczony pod zieleń. W stosunku do tego terenu zostały wprowadzone zapisy wskazujące, że było to historyczne miejsce pochówku ofiar zarazy. Wiedzę tę pozyskano w wyniku przekazu ustnego, projektanci nie mieli na to żadnego dowodu. Miejsce pochówku upamiętnia krzyż.  Uwaga przez Burmistrza została uwzględniona w części.

Pytania zadawał Piotr Klichta.

Na pytania radnego odpowiedzi udzieliła Bożena Orzeł i Rita Serafin. Pani Burmistrz powiedziała, że sytuacja jest skomplikowana, bo przedłożenie tej uwagi Radzie „po czasie” nie musiało nastąpić. Powiedziała, że  skoro nie ma udokumentowanego źródła pochówku w tym miejscu, a zainteresowani chcą teren przeznaczyć zgodnie z własną wolą, to można im to umożliwić. Dlatego uwaga ta została przedłożona Radzie.

Piotr Klichta – jaka jest opinia sołtysa.

Henryk Machnik – w tym rejonie były pochówki, taki jest przekaz ustny wskazujący, że w tym rejonie takie pochówki były. Nie ma w tej sprawie żadnej  dokumentacji, jednak jest to wielce prawdopodobne. Przedstawione jest to w książce w której przytoczono opis przebiegu zarazy przez pewnego lekarza. Czytając książkę można się domyślić dlaczego nie ma dokumentacji z tamtych lat. Ludzie przerażeni bali się zarażenia i po prostu uciekali. Tam stoi krzyż, były organizowane procesje rolnicze do tego miejsca. Mieszkańcy są zdania, że krzyż upamiętnia tamte czasy i ofiary i nie należy rozbić specjalnie chronionego terenu.  Nie mają nic przeciwko.

Bożena Orzeł zacytowała urywek ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym dot. prowadzenia prac ziemnych na terenie objętym planem, nie objętym strefą ochrony archeologicznej. Jeżeli byłyby przeprowadzone badania i natrafiono by tam na znaleziska archeologiczne, to istniałby wymóg udokumentowania znaleziska.

Sylwester Larysz – ta działka jest bardzo duża, w środku wsi i trudno byłoby zlokalizować miejsce a bezsensownym jest blokowanie ludziom działań.

Henryk Machnik dodał, że wg przekazu ustnego pochówku dokonano po prawej stronie ul. Polnej, trudno jest jednak wskazać konkretne miejsce.

Rita Serafin – proponuję przyjąć wniosek a rozstrzygnięcie tego zapisu jest w tej chwili nie do przyjęcia.

Manfred Wrona – będzie pytanie, czy podtrzymujemy rozstrzygnięcie Burmistrza. Jeżeli Rada podtrzyma rozstrzygnięcie Burmistrza to sprawa będzie zamknięte, natomiast jeżeli nie przyjmie rozstrzygnięcia, to rozstrzyga o konieczności dokonania zmian.

Uwagę Burmistrz uwzględniła częściowo.

Za przyjęciem rozstrzygnięcia Burmistrza w zakresie uwagi nr 4 było 0 głosów, przeciw było 13 głosów. Manfred Wrona potwierdził, że Rada nie zaakceptowała rozstrzygnięcia Burmistrza.

Uwaga nr 5 dot. budowy przez Vattenfall sieci elektroenergetycznych. Uwagę Burmistrz uwzględniła częściowo. Za podtrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza było 13 głosów.

Uwaga nr 6 zgłoszona przez Vattenfall dot. zagwarantowania wejścia w teren w przypadku budowy sieci. Warunki udostępnienia przedsiębiorstwu energetycznemu wejście w teren gwarantują odrębne przepisy a plan przepisów odrębnych nie cytuje. Uwagę Burmistrz nie uwzględniła. Za podtrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza było 13 głosów.

Uwaga nr 7 dot. wprowadzenia zapisu, że wszelkie koszty związane z przebudową linii energetycznej będzie ponosił zainteresowany inwestor. Zapis taki nie może być wprowadzony do projektu planu, ponieważ byłoby to naruszeniem prawa. Rozstrzygnięcie Burmistrza Rada zaakceptowała 13 głosami.

Uwaga nr 8 dot. spółki Vattenfall, która wnioskowała o uwzględnienie w planie budowy stacji transformatorowych i sieci energetycznych bez konkretnego sprecyzowania lokalizacji.  Plan ma zapis „otwarty”, obok przeznaczenia podstawowego, na każdym terenie, jeżeli tego sytuacja wymaga, mogą być realizowane sieci i urządzenia infrastruktury technicznej. Rozstrzygnięcie Pani Burmistrz częściowo uwzględnia wniosek, bo plan dopuszcza możliwość realizacji takiej infrastruktury. Plan nie wskazuje jednak miejsca budowy stacji i przebiegu linii energetycznych. Za podtrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza było 13 głosów.

Uwaga nr 9 dot. ujęcia w planie części działki nr 15 pod zabudowę jednorodzinną.  Uwaga przez Burmistrza nie została uwzględniona. Za podtrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza było 12 głosów, 1 głos był przeciw.

Uwaga nr 10 dot. rozszerzenia pod zabudowę mieszkalną działki nr 129/18 do granicy z terenem C18ZL, z drugiej strony do granicy z C3US. Za podtrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza było 13 głosów.

Uwaga nr 11 dot. uwzględnienia w planie części działki nr 114 i 128 tzw. „Wielkie Pole” z możliwością zagospodarowania pod działalność rekreacyjno-sportową z możliwością niskiej zabudowy typu ekologicznej.  Uwaga nie została uwzględniona. Za podtrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza było 13 głosów.

Uwaga nr 12. W związku z wyznaczeniem drogi 7KDD przez działkę nr 129/16 właściciel wyraża na to zgodę pod warunkiem odkupienia jej przez gminę po cenie wolnorynkowej. Plan nie może ustalać po jakiej cenie grunt może być odkupiony. Uwagę Burmistrz nie uwzględniła. Za podtrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza było 13 głosów.

Uwaga nr 13 dot. częściowego przekwalifikowania działki nr 92 wzdłuż drogi C1KPK z zachowaniem odpowiedniej odległości od potoku. Burmistrz uwagę nie uwzględniła. Za podtrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza było 13 głosów.

Uwaga nr 14 dot. wyznaczenia drogi C7KDD na działce nr 129/18. Jest to uwaga analogiczna jak uwaga nr 12, właściciel wyraża zgodę pod warunkiem odkupienia terenu pod drogę przez gminę po cenie wolnorynkowej. Uwaga nie została uwzględniona. Za podtrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza było 13 głosów.

Uwaga nr 15 dot. wniosku o ujęcie w planie części działki nr 115 tzw. „Wielkie Pole” z możliwością zagospodarowania pod działalność rekreacyjno-sportową, z niską zabudową. Przedmiotowa uwaga nie została przez Burmistrza uwzględniona. Za podtrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza było 13 głosów.

Rozpatrzenie uwag wniesionych do planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Jankowice po upływie terminu do ich składania, które przez organ sporządzający pozostały bez rozpoznania.

Uwaga nr 1.

Bożena Orzeł powiedziała, że uwaga dot. terenu przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, który w projekcie planu jest oznaczony KDW, stanowiący drogę wewnętrzną. Uwaga dot. przeprojektowania terenu. Do tej pory droga wewnętrzna posiadała dwa łączniki z duktem leśnym, natomiast  złożono wniosek, aby drogę wewnętrzna poprowadzić poprzez eliminację jednego odcinka. Zapisy planu są takie, że na każdym terenie, niezależnie od  przeznaczenia podstawowego i uzupełniającego, można realizować drogi wewnętrzne. Decyzja Rady wprowadzenia zmian do przedłożonego planu będzie skutkować tym, że trzeba będzie powtórzyć wyłożenie planu w zakresie niezbędnym. Zawnioskowany układ komunikacyjny jest inny niż ten, który był wyłożony  do publicznego wglądu.  

Sylwester Larysz – właściciele terenu byli na posiedzeniu komisji i prosili o przekazanie radnym, że projekt planu w pierwszej wersji zajmował część działki pod drogę nie tylko zainteresowanego właściciela ale zupełnie innych osób. Plan przeprojektowano i okazało się, że część drogi prowadzi do duktu leśnego, nie posiadającego połączenia z drogą gminną. W związku z tym, że działka została zakupiona wraz z odcinkiem drogi przez jednego właściciela (teren wskazał na mapie), bezsensownym byłoby urządzanie drogi, która przecina działkę jednego właściciela. Właściciel terenu powiedział, ze jest w stanie wydzielić na łuku drogi część terenu w taki sposób, aby była możliwość zawracania. 

Gerard Hanusek dodał,  że ta propozycja poprowadzenia drogi „obsłuży” działki zlokalizowane z obu stron.

Bożena Orzeł – na etapie ponownego wyłożenia pojawiła się ta uwaga, która nie dotyczyła przedmiotu wyłożenia planu i nie była rozpatrywana, osoba składająca uwagę wnosiła o taki właśnie układ. 

Sylwester Larysz – w międzyczasie teren został sprzedany, właścicielem jest osoba, której droga wewnętrzna przebiega przez działkę. Nie ma sensu rozdzielać całość terenu drogą.

Bożena Orzeł – wynika z tego, że jest jeden właściciel terenu, który nie zechce realizować tego odcinka drogi. Jednak przy projektowanej drodze ustanowione są obowiązujące linie zabudowy i sam fakt, że ktoś jest właścicielem terenu, nie pozwala na dowolną realizację zabudowy. Cały układ komunikacyjny został przyjęty zgodnie z oczekiwaniami wnioskodawcy.  Jakakolwiek zmiana to nie jest tylko wycofanie się z projektu drogi, ale wycofanie się z linii zabudowy.

Manfred Wrona – Pani Burmistrz uznała, że uwaga jest bezprzedmiotowa.

Gerard Hanusek na mapie pokazał przebieg drogi po uwzględnieniu uwagi i powiedział, że likwidacja odcinka drogi nic nie zmieni, ponieważ wszystkie działki będą posiadały dostęp do drogi gminnej. Powiedział, że byłby za uwzględnieniem uwagi.

Mariusz Brześniowski – projekt planu obejmuje obowiązujące linie zabudowy, zgodnie z którymi na tym terenie prowadzona jest budowa. Czy ta budowa, po zmianie projektu planu przedstawionego przez radnych nie naruszy proponowanych linii zabudowy?  Właściciel terenu otrzymał pozwolenie na budowę zgodnie z obowiązującymi liniami zabudowy.

Sylwester Larysz – właściciel terenu, który wniósł uwagę powiedział, że jest w stanie przy sprzedaży działek, ze swojego terenu wydzielić odcinek o szerokości 3 m tak, aby ich właściciele mogli bez problemu wejść do lasu.  

Bożena Orzeł – Rada w dokumencie przedłożonym do uchwalenia może dokonać zmian. Jeżeli Rada uzna, ze trzeba dokonać weryfikacji układ komunikacyjny i powierzą Pani Burmistrz wykonanie tych czynności, to zmiany będą takie, aby odpowiadały wnioskodawcy.

Mariusz Brześniowski – wcześniej należałoby sprawdzić stan faktyczny, bo jeżeli Rada wniosek odrzuci a stan faktyczny będzie inny, to przyjmując te założenia, Rada może naruszyć prawo.

Rita Serafin – w terenie omawianym jest przewidziany teren pod zabudowę, są określone linie zabudowy. W przypadku likwidacji odcinka drogi, trzeba byłoby ustalić nowe linie zabudowy. 

Bożena Orzeł – uwaga dotyczy stwierdzenia konieczności  dokonania w tym rejonie weryfikacji układu komunikacyjnego i obowiązujących linii zabudowy. Dot. to drogi C1 KDW, C2 KDW, C3 KDW i terenu oznaczonego symbolami:  C1 MN, C2 MN, C3 MN.

Bożena Orzeł – Rada głosować będzie nad koniecznością dokonania zmian.

Manfred Wrona – głosujemy nad tym, czy wyżej opisane zmiany  wprowadzić.

Za wprowadzeniem omówionych zmian było 13 głosów – jednogłośnie.

Uwaga nr 2.

Bożena Orzeł – uwaga była złożona przez właściciela działki przylegającej do ustalonej w projekcie planu publicznej drogi dojazdowej, obsługującej wyznaczone tereny zabudowy. W związku z tym, że jest to droga dojazdowa, powinna mieć w liniach rozgraniczających szer. 10 m.  Właściciel działki sąsiedniej wniósł uwagę, że droga wchodzi na jego teren. Chce, aby była ograniczona tylko do terenu przylegającego do jego działki.  Trudno byłoby rezygnować z drogi, bo obsługuje tereny wyznaczone pod zabudowę. Pierwotnie układ komunikacyjny był taki, ze odciążał ul. Wiejską, ale Panu Burmistrz uwzględniła kategoryczne uwagi właścicieli, którzy nie zgadzali się na wyznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniową. Zaprojektowana droga jest konieczna do zapewnienia prawidłowego ciągu komunikacyjnego na tym terenie. Z tytułu tej uwagi Rada nie stwierdza konieczności dokonania zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Uwagę można przyjąć albo odrzucić. Nie przyjęcie uwagi oznacza pozostawienie tego, co zawiera projekt planu.

Henryk Machnik dodał, że w terenie w miejscu proponowanej drogi istnieją ślady korzystania z drogi.

Manfred Wrona – kto jest za utrzymaniem zaproponowanego ciągu komunikacyjnego, czyli za odrzuceniem uwagi i nie dokonywaniem zmian.

Uwaga w obecności 13 radnych została przyjęta 12 głosami.

Uwaga nr 3.

Bożena Orzeł – uwaga była rozstrzygnięta na etapie rozstrzygania uwag w trakcie wyłożenia planu do publicznego wglądu. Jednak dla formalności trzeba uwagę przegłosować. Przyjęcie dokonania zmian w planie w aspekcie tej uwagi oznacza ponowienie procedury w zakresie uzgadniania z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz wyłożenia do publicznego wglądu.

Za przyjęciem uwagi nr 3 było 13 głosów – jednogłośnie.

Manfred Wrona – nie można przegłosować projektu uchwały, bo zadecydowaliśmy, że trzeba wprowadzić kilka zamian.

Józef Maślanka – jeżeli w wyniku poprawek do planu trzeba dokonać poprawek, to projekt uchwały nie należy poddawać pod głosowanie.

Manfred Wrona – stawiam wniosek, aby dzisiaj nie podejmować uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Jankowice.

Wniosek w obecności  13 radnych został przyjęty jednogłośnie.

Salę obrad opuścił radny Janusz Brzeźniak i Gerard Hanusek, stan radnych 11.

5.3. zmiany w budżecie gminy na 2010 rok.

Zmiany w budżecie gminy na 2010 rok przedstawiła Anna Szostak.

Piotr Klichta podzielił się wątpliwościami dot. braku realizacji inwestycji na Osiedlu. Powiedział, że nie została wykonana ul. Świerczewskiego na realizację której wnioski składane były 4 lata temu. Stwierdził, że jest to bardzo przykre iż była to kolejna skarbonka gminy. Powiedział także, że w porządku obrad sesji w najpierw powinny być ujęte wszystkie uchwały mające wpływ na całość budżetu a następnie zmiany w budżecie. Następna wątpliwość radnego to brak gwarancji na zwrot środków udzielonych w formie dotacji celowej dla Województwa Dolnośląskiego na realizację projektu pn.” Południowo – zachodni Szlak Cystersów”. Powiedział, że pomimo iż komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie, to członkowie mieli wątpliwości dot. jej podjęcia. W ślad za tym „idzie” zaciągnięcie kredytu długoterminowego do wysokości 2 mln 100 tys. zł.  

Rita Serafin – kiedy była mowa o modernizacji ciągu ul. Świerczewskiego -Moniuszki, to rozważano możliwość nadania innego kształtu miejscom, które znajdują  wzdłuż tych ulic. Pewne prace przy ul. Moniuszki zostały wykonane i miejsce to wygląda zupełnie inaczej. W tym roku będą wykonane dwie zatoki z tego projektu i chodnik przy ZSOiT. Zatoka autobusowa będzie wypuszczona poza linię drogi i będzie wymagała przebudowy skweru przy ul. Świerczewskiego 1. Prace rozpoczną się w okresie wakacji, ze względu na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży chodnik 1 września powinien być gotowy. Projekt na ul. Moniuszki i ul. Świerczewskiego określa koszt na ok. 2,5 mln zł. We własnym zakresie nie jesteśmy tego sfinansować. Powstały zapadłości na ul. Świerczewskiego i ul. Moniuszki i dopóki nie będzie zdiagnozowany stan kanalizacji na tych odcinkach, to bałabym się w tej chwili na tych drogach wykonywać jakiekolwiek roboty remontowe. GPWiK sprawdza dlaczego zapadnięcia powstały. Rury tam położone są na głębokości 5-6 metrów i robienie tak dużych wykopów może zagrażać okolicznym blokom. W tym roku nie dojdzie do położenia nawierzchni, ale środki mogą znaleźć się w budżecie w 2011 r.

Pani Burmistrz powiedziała także, że projekt uchwały w sprawie weksla in blanco określający kwotę 1.520.000,00 zł to dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i zabezpieczenia roszczeń dotyczących zwrotu tych środków na zasadach określonych w umowie. Zasady konsumowania tych pieniędzy będzie polegać na  tym, że fakturę wystawia wykonawca, gmina przesyła ją do Warszawy, ministerstwo sportu podpisuje umowę na realizację  zadań sportowych z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Gmina będzie podpisywać z bankiem umowę na wykorzystanie dofinansowania.  Do dnia 30 czerwca br. gmina została zobowiązana do złożenia w Ministerstwie Sportu kompletny wniosek na wykorzystanie tych pieniędzy. Wniosek został złożony.  

Anna Szostak przedstawiła stan zadłużenia gminy, które wynosi 2 mln 984 tys. 047 zł. Przygotowywany jest przetarg na kredyt na wysokość 2 mln 100 tys. zł., gmina nie ponosi żadnych opłat z tytułu nie wykorzystania kredytu. Gmina stara się nie zwiększać zadłużenia. Kredyt będzie przeznaczony na pokrycie deficytu. Tadeusz Koral powiedział, że w budżecie jest kwota 50 tys. zł przeznaczona na drogi, zapytał o jakie drogi chodzi.

Rita Serafin odpowiedziała, że generalnie chodzi o różne drogi, nawet te które zostały zniszczone w trakcie powodzi. Wykonano naprawę dróg polnych, wysypano je tłuczniem.

Bogusław Wojtanowicz dodał, że zrobiono te drogi, które wymagały natychmiastowej naprawy, ponieważ rolnicy nie byli w stanie dojechać do pól.

Marcelina Waśniowska – zastanawiam się nad tym czy nie zrobić wizji w terenie i spisać na oddzielną listę wszystkich szkód. Drogi i chodniki się kruszą.

Antoni Głowski – dobrze rozumiem, że w 2010r. do hali sportowej w Rudach dokłada się 1 mln zł a w 2011r. 1 mln 600 tys. zł, w sumie 2 mln 600 tys. zł?

Rita Serafin - w realizacji inwestycji w Rudach jesteśmy zobligowani dwiema rzeczami - kwotą dofinansowania w tym roku oraz możliwymi do wykonania robotami budowlanymi. W harmonogramie rzeczowym przewidziane jest dołożenie z naszego budżetu miliona zł poza milionem z Ministerstwa Sportu. Prace szacowano na ok. 2-2,5 mln zł. Myślę, że jesteśmy „w plecy” 500 tys. zł bo mieliśmy od marszałka otrzymać pieniądze nie na wyposażenie bazy sportowej tylko na budowę hali 2 mln zł w 2009r. i 2 mln zł w 2010r. Byliśmy jedną z ostatnich gmin, które otrzymały 2 mln zł na budowę obiektów sportowych. Rozdanie tych pieniędzy zakończyło się w kwietniu 2010r.

Piotr Klichta – zauważyłem przy tworzeniu i realizacji budżetu pewien schemat. Planuje się pewne inwestycje do realizacji za środki gminne czy też pozyskane. Zastanawiam się nad tym czy nie byłoby celowe tak planować budżet, aby uwzględniać jedną konkretną inwestycje. Widzę, że w wielu przypadkach jest tak, że mamy pieniądze przyobiecane albo oczekujemy, że je otrzymamy. Zadanie wstawia się do budżetu przy procentowym udziale finansowym gminy. W przypadku nie otrzymania obiecanej kwoty zaczyna się finansowanie inwestycji przez gminę. Jeżeli działa się tą metodą, to do budżetu powinniśmy wstawić różne inwestycje.

Rita Serafin powiedziała, że w WPI nie ma abstrakcji tylko zadania, które gminie są potrzebne i są realne do wykonania.

Uchwala w obecności 11 radnych została podjęta 10 głosami.

Manfred Wrona – muszę poprosić państwa o zgodę na powrócenie do tematu związanego z planem zagospodarowania przestrzennego. Czy jest zgoda na to, aby do tematu wrócić?

Radni wyrazili zgodę 8 głosami.

           

            c.d. 5.2 – plan zagospodarowania przestrzennego sołectwa Jankowice

Bożena Orzeł – umknął mi jeden problem w kontekście art. 19 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w sprawie uprawnienia Rady do dokonania zmian w przedstawionym dokumencie. Burmistrz jako organ sporządzający plan wyraziła zgodę. Sprawa dot. ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków. Do projektu planu należy wprowadzić zapis „w szczególnych przypadkach, uzasadnionych złym stanem technicznym, potwierdzonym opinią techniczną dopuszcza się rozbiórkę częściową lub całkowitą obiektu o wartościach zabytkowych, wyłącznie po uzyskaniu opinii organu właściwego do ochrony zabytków, poprzedzonej pracami dokumentacyjnymi, sporządzeniem ekspertyzy i inwentaryzacji budowlanej.” Chodzi o to, aby w drugiej wersji planu zapis zweryfikować.

Jozef Maślanka – kwestie uzgodnienia z organem są wiążące. Jeżeli nie ma uzgodnień to nie może być uchwalony plan. Gdy są wątpliwości prawne, to być może powinno się te propozycje uzgodnić z nadzorem wojewody a konserwatorowi zaproponować wycofanie się z takiego zapisu. Brak uzgodnienia narusza prawo i powoduje, że nie możemy pójść do przodu.

 

            5.4. wyrażenia zgody na zaciągnięcie kredytu długoterminowego

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona .

Uchwała została podjęta 11 głosami.

5.5. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska, położonych w Kuźni Raciborskiej.

Uwag ani pytań nie było.

Uchwała w obecności 11 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.6. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska, położonych w Rudach

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona.

Uchwała została podjęta 11głosami.

5.7. wyrażenia gody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy tej samej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska, położonej w Turzu

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił projekt uchwały. W obecności 11 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.

5.8. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały.

Uchwała została podjęta 11 głosami.

            5.9. wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej  

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona.

Za podjęciem uchwały było 11 głosów.

5.10. wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty

Manfred Wrona przedstawił projekt uchwały.

Uchwała w obecności 11 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.11. zmiany uchwały nr XLV/413/2009 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 22.12.2009r. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla ZGKiM w Kuźni Raciborskiej

Do projektu uchwały wag nie wniesiono, uchwała została podjęta  11 głosami.

5.12. przyjęcia programu zdrowotnego na 2010 rok pod nazwą „Wykrycie schorzeń tarczycy u mieszkańców Gminy Kuźnia Raciborska:

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona.

Uchwała w obecności 11 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

5.13. pomocy finansowej dla Województwa Dolnośląskiego.

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona, pytań ani uwag nie było.

Za podjęciem uchwały było 10 głosów.

5.14 wyrażenia zgody na zawarcie umowy o dofinansowanie inwestycyjnego przedsięwzięcia i zabezpieczenia umowy dofinansowania wekslem „in blanco”.

Uchwała w obecności 11 radnych została podjęta jednogłośnie.

Ad 6. Interpelacje i zapytania.

 

Ad. 7. Wnioski.

Sylwester Larysz zwrócił uwagę, że przy ul. Brzozowej w Rudach topole rosnące przy drodze bardzo się dołem rozrosły i wchodzą ok. 2,5 m w drogę. Ograniczona widoczność stwarza zagrożenie. Gałęzie należałoby przyciąć.

Henryk Machnik zapytał będzie się opiekował placami zabaw i robił ich przeglądy.

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że sprawa ta będzie ustalona, zapewne będzie to robił ZGKiM.

Jan Stanek zapytał kiedy odbędzie się sprzątanie poboczy przy drogach, rowy przy drogach w 80% są przymulone i zarośnięte.

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że zgłoszono ok. 26 km rowów melioracyjnych do wykonania.

Mariusz Brześniowski poinformował, że otrzymał pismo mieszkanki z ul. Nowy Świat w sprawie kanalizacji burzowej. Jest tam problem, ulica jest zalewana bo kanalizacja jest niedrożna. Prawdopodobnie tak się stało z powodu zasypania jeziorka przy FO.

Rita Serafin – nie mieliśmy wiedzy, że „burzówka” odchodzi do jeziorka. Zakład otrzymał zgodę na zasypanie terenu, gmina nie zna dokumentów w tej sprawie. Ustalenia są takie, że trzeba zrobić odkrywkę i jeżeli się okaże, że jest odprowadzenie wody deszczowej do stawku to są dwie możliwości załatwienia sprawy. Jeżeli okaże się, że z zasypanego stawu jest odprowadzenie wody do Rudki, to trzeba byłoby odprowadzenie odkopać i udrożnić. Natomiast jeżeli się okaże, że był to tylko wlot wody do stawu, to można zamontować zbiornik i zrobić studnię rewizyjnej z odsączaniem.

Mariusz Brześniowski zapytał czy są środki na wywóz odpadów wielkogabarytowych z terenu Starej Kuźni. Powiedział, że byłaby taka potrzeba.

Rita Serafin odpowiedziała, że na razie nie. Jeżeli by jednak to wchodziło w rachubę, to zbiórka mogłaby być od mieszkańców ul. Matejki, Topolowej, Dębowej i Brzozowej.

Wojciech Węglorz zapytał o wykaszanie zapuszczonych posesji prywatnych.

Grzegorz Wita odpowiedział, że można wydać administracyjny nakaz wykonania.

Tadeusz Koral – apeluję, aby wyczyścić rowy i zebrać śmieci, ludzie mają pretensje.

Rita Serafin odpowiedziała, ze do usuwania tego wszystkiego, co znajduje się poboczach potrzebny jest ciężki sprzęt. ZGKiM nie jest w stanie tego zrobić, może jedynie na bieżąco usuwać śmieci.

Tadeusz Koral powiedział, że 15 maja był zrobiony przegląd urządzeń hydrotechnicznych, zapytał czy coś w tym zakresie zrobiono. Stwierdził, że są w tym zakresie zaniedbania, należy wymóc zrobienie przeglądu.

Bogusław Wojtanowicz – po powodzi są oszacowane szkody, wystąpiliśmy o środki. Nie da się wszystkiego zrobić od razu i z naszego budżetu, będzie komisja do weryfikacji.

Tadeusz Koral zapytał czy rozważana jest możliwość zwolnienia rolników z podatku w związku z powodzią.

Anna Szostak odpowiedziała, że nie przewidywano takich zwolnień. Jeżeli poszkodowany rolnik uzna, że ma taką potrzebę to może ubiegać się o wsparcie z MOPS.

Grażyna Tokarska zapytała czy dla Kuźni Raciborskiej jest sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego.

Rita Serafin odpowiedziała, że studium opracowane jest dla całego miasta. Plan kończy na się na ul. Sienkiewicza za mostem. Dla terenu pomiędzy ul. Górniczą, Tartaczną planu nie ma. Planowano zrobić plan dla części północnej jednak to się nie udało załatwić.

Sabina Chroboczek Wierzchowska zapytała jak wygląda sytuacja z remontem drogi nr 425.

Rita Serafin – w lipcu miał być ogłoszony przetarg na wykonanie odcinka drogi na określoną kwotę. W zadaniach Zarządu Dróg na ten rok nr wykazano remont  ok. 2 km odcinka drogi nr 425 jako I etap. Dyrektor Simon nie potrafił odpowiedzieć czy zamierzają zrobić 2 km drogi czy też wykorzystać zaplanowaną kwotę na wykonanie nieokreślonego odcinka drogi.

Marcelina Waśniowska zapytała kto się zajmuje budynkiem po byłym przedszkolu. Zgłosiła, że prawdopodobnie w piwnicy jest woda po powodzi. Powiedziała, że jeżeli tak jest to trzeba wysłać strażaków w celu wypompowania wody.

Rita Serafin – sprawdzimy

Andrzej Kubiczak – proszę o wystąpienie do Wojewódzkiego Komendanta Policji z zapytaniem dlaczego posiadane urządzenia do mierzenia prędkości pojazdów znajdujące się na terenie naszej gminy są tak długo niesprawne.

Sylwester Larysz – trzeba zająć się mostami, w parku w Rudach jest most podmyty, trzeba go zabezpieczyć.

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że obiekty mostowe po każdym zalaniu muszą być przeglądnięte, muszą być zrobione ekspertyzy.

Ingeborga Depta – chodzi mi o to, aby wzmocnić patrole Policji w Budziskach. Jest park pięknie urządzony, przychodzi młodzież spoza terenu i demoluje.

Manfred Wrona – zwrócimy się do Policji, ale Policja tego nie upilnuje. Policja oszczędza na wszystkim.

Ad. 8 Informacja z miedzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta

Informację z międzysesyjnej działalności Pani Burmistrz dołączyła do protokołu.

Informacja stanowi zał. nr 5.  

Ad 9. Informacja Burmistrza Miasta nt. złożonych oświadczeń majątkowych.

Informację z analizy oświadczeń majątkowych złożonych na podstawie art. 24 h ustawy o samorządzie gminnym Burmistrzowi Miasta przedstawiła Rita Serafin. Informacja stanowi zał. nr 6 do protokołu. 

Ad 10. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił następujące sprawy:

  1. Koncepcje budowy obwodnicy Sośnicowic otrzymał sołtys Rud. Jest kilka wariantów budowy. W Rudach zbierano podpisy mieszkańców przeciwko skierowaniu ruchu z autostrady na drogę nr 919. Jednym z wariantów jest przebieg obwodnicy wokół Sośnicowic z wyjazdem na drogę nr 919 w kierunku Raciborza. Ta koncepcja nie pasuje mieszkańcom Bargłówki, Trach i części Sośnicowic. Manfred Wrona poprosił Zastępcę Burmistrza o    rozeznanie na jakim etapie są proponowane koncepcje. Powiedział, że sprawa ta jest bardzo ważna
  2. Odpowiedź Edwarda Morcińca na wniosek zgłoszony na ostatniej sesji przez Pana Jana Stanka w sprawie użycia amfibii podczas majowej powodzi.  Z udzielonej informacji wynika, ze gmina nie poniosła żadnych kosztów sprowadzenia i używania amfibii, która na teren naszej gminy została skierowana przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.
  3. Pismo mieszkańca Turza skierowane do Kierownika Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej, do wiadomości przekazane Przewodniczącemu Rady Miejskiej.  Pismo zawiera skargę na sąsiada, który wyrządził mu szkody podczas powodzi i prośbę o interwencję. Manfred Wrona poprosił o włączenie się w załagodzenie sporu.
  4. Pismo Starosty Kędzierzyńsko –Kozielskiego, który wystąpił z wnioskiem o poparcie budowy zbiornika „Racibórz Dolny” oraz zbiornika zapasowego „Kotlarnia”. Starosta przekazał uchwałę Rady Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego nr XLI/262/2010 z dnia 25.05.2010r.  Manfred Wrona przyznał, że jest to ważna sprawa, poprosił Zastępcę Burmistrza o rozeznanie tematu a sam zobowiązał się w tej sprawie porozmawiać z Panią Burmistrz.
  5. Stowarzyszenie Na Rzecz Odtworzenia i Rozwoju Wsi Nieboczowy ze względu na zainteresowanie budową zbiornika „Racibórz Dolny” po ostatniej powodzi przekazało kalendarium wydarzeń związanych z budową nowej miejscowości Nieboczowy. Stowarzyszenie przedstawia aktualną sytuację i wskazuje przyczynę obecnego stanu. Manfred Wrona powiedział, że pismo będzie do wglądu w Biurze Rady Miejskiej i zainteresowani mogą się z jego treścią zapoznać.  

Piotr Klichta – ostatnio w prasie pojawia się dużo informacji o Przewodniczącym naszej Rady Miejskiej. Proszę o skomentowanie tych informacji.

Manfred Wrona - wszystko wskazuje na to, że rozpocząłem kampanię wyborczą. Uważam, że na tym etapie sprawy są zamknięte, co nie znaczy, że są zamknięte ostatecznie. Wszelkie wyjaśnienia w tych sprawach starałem się kierować do mediów. Muszę stwierdzić, że większość z nich przeinaczała fakty, Manipulowała i szukała sensacji. Faktów należy szukać w dokumentach instytucji i organów powołanych do przestrzegania prawa. Podjąłem decyzję, że jeżeli prasa zechce informacji dot. gminy czy Rady, to odpowiem na dyżurze. Natomiast jeżeli chodzi o moje sprawy prywatne, to proszę o osobisty kontakt.  Po wczorajszym tekście zamieszczonym w jednej z okolicznych gazet nie mogę przejść do porządku dziennego, zastanawiam się nad wyciągnięciem prawnych konsekwencji w stosunku do autorów tekstu.  Nie można bezpodstawnie opluwać ludzi. Kulisy tego wszystkiego są bardzo zawiłe, a to, co zostało rozpętane przerosło oczekiwania tamtej strony. Prawdopodobnie wkrótce dojdzie do rozmowy i zapewne wszystko zostanie wyjaśnione. Muszę stwierdzić, że najbardziej w porządku zachował się jeden z portali, którego przedstawiciele zgłosili się do mnie i prosili o informację. Bardzo serdecznie za to dziękuję.

Jan Stanek zabrał głos i zaprosił na festyn do Rudy, który odbędzie się w dniu 11 lipca.

Manfred Wrona – odchodzi proboszcz z Kuźni Raciborskiej, trzeba pomyśleć o pożegnaniu.

Antoni Głowski – pożegnanie odbędzie się prawdopodobnie 18 lipca na festynie odpustowym.

Rita Serafin dodała, że pożegnanie odbędzie się na nieszporach odpustowych.

Marcelina Waśniowska – byłam u Pani Burmistrz w sprawie odwołania dożynek gminnych ze względu na dotkliwe straty spowodowane przez powódź. Rolnikom z Turza cały czas pomagają rolnicy z diecezji gliwickiej, rolnicy nie mają ochoty cieszyć się z zebranych plonów. Planuje się, że we wrześniu odprawiona zostanie w kościele w Turzu msza dziękczynna w intencji rolników. Podziękowania otrzymają wszyscy ci, którzy pomagali w utrzymaniu trzody chlewnej.   

Manfred Wrona – wczoraj odbyło się podziękowanie biorącym udział w powodzi. Gmina ufundowała pamiątkowe statuetki, wręczono dyplomy. Podczas rozmów wniosek był jeden, gdyby nie OSP to byłaby wielokrotnie większa klęska żywiołowa. Ta formacja stanęła na wysokości zadania.

Pani Burmistrz Rita Serafin poinformowała o pomocy wielu osób w wyjeździe na wypoczynek dzieci z rodzin poszkodowanych przez powódź.  Ponad 250 dzieci wyjedzie na ok. 11 różnego rodzaju formy wypoczynku.

Ad 11. Zakończenie obrad.

Porządek obrad LII sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował za udział w sesji i zamknął obrady.

 

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

                                                                                       PRZEWODNICZĄCY

                                                                                       RADY MIEJSKIE

                                                                                      (-) Manfred Wrona

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr LII/2010
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:23.08.2010 14:04

Rejestr zmian dokumentu

pokaż