Protokół nr XIV

Protokół nr XIV/2003

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 29.12.2003 r.

 

Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły ok. godz. 1930.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedla w załączeniu.

W sesji ponadto udział wzięli :

  1. Ernest Emrich – Burmistrz Miasta

    2.   Rita Serafin – Zastępca Burmistrza Miasta

  1. Andrzej Migus – Sekretarz Miasta
  2. Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta
  3. Mariola Trepiszczonek – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji
  4. Wiesława Czogała – dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty
  5. Kazimierz Worobiec – prezes Gminnego Przeds. Wodociągów i Kanalizacji
  6. Witold Ciuberek – dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
  7. Ryszard Węglarz – kierownik Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej
  8. Ireneusz Tokarczyk – kierownik Posterunku Policji w Rudach.

 

Ad 1. Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona najpierw powitał radnych, sołtysów, przewodniczącego Zarządu Osiedla, dyrektorów jednostek organizacyjnych, a następnie przedstawił i serdecznie powitał po raz pierwszy obecnych na sesji Rady Miejskiej :

  1. Ryszarda Węglarza – kierownika Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej
  2. Ireneusza Tokarczyka – kierownika Posterunku Policji w Rudach
  3. Gertrudę Jucha – przewodniczącą Zarządu Osiedla “Stara Kuźnia”.

 

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie podpisów na liście obecności Manfred Wrona stwierdził prawomocność obrad – obrady prawomocne, bowiem w sesji udział wzięło 14 radnych.

 

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona po przedstawieniu porządku obrad sesji powiedział, że w związku z przedłużającą się procedurą zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia a świadczeniodawcami usług został przygotowany projekt uchwały w sprawie apelu o zapewnienie świadczeń zdrowotnych mieszkańcom gminy Kuźnia Raciborska. Zawnioskował o wprowadzenie do pkt 7 porządku obrad sesji ppktu 7.10. podjęcie uchwały w sprawie apelu o zapewnienie świadczeń zdrowotnych mieszkańcom gminy Kuźnia Raciborska.

W związku z tym, że uwag w sprawie zgłoszonego nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie kwestię wprowadzenia projektu uchwały do porządku obrad sesji. Wniosek został zaakceptowany 14 głosami.

Manfred Wrona stwierdził, że projekt uchwały został wprowadzony do porządku obrad jako pkt 7.10.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie przyjęcie porządku obrad sesji.

W obecności 14 radnych porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

Ad 4. Przyjęcie protokołu nr XIII/2003 z dnia 28.11.2003 r.

Protokół nr XIII/2003 z sesji w dniu 28.11. 2003 r. został przyjęty bez uwag i odczytywania 14 głosami.

Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił najpierw głosu kierownikowi Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej, a następnie kierownikowi Posterunku Policji w Rudach.

Ryszard Węglarz – najpierw wypowiem się na temat funkcjonowania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej, a następnie przedstawię informację dotyczącą stanu bezpieczeństwa. Przedstawiając tę informację ograniczę się do porównania wydarzeń z miesiąca grudnia do wydarzeń jakie miały miejsce w miesiącu listopadzie br.

Posterunek Policji w Kuźni Raciborskiej obsługiwany jest przez 16 funkcjonariuszy, łącznie z kierownikiem. 5 funkcjonariuszy stanowi zespół ds. kryminalnych, 10, w tym 3 dzielnicowych stanowi zespół ds. prewencji.

Od 1 grudnia 2003 roku zmieniły się zasady funkcjonowania Policji na terenie gminy, nie ma na Posterunkach dyżurów. Policjanci, którzy do tej pory pracowali jako dyżurni przeszli do pracy w pionach roboczych. Patrole prowadzone są praktycznie na wszystkich zmianach. Posterunek Policji czynny jest w godz. od 700 do 2200 , pod nr tel. 4191107 przyjmuje się każde zawiadomienie o zdarzeniach. Gdy po sześciu sygnałach nie zgłosi się Posterunek, wówczas rozmowę przejmuje Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu. Posterunek Policji w Kuźni Raciborskiej podzielony jest na dwa rejony – I rejon Osiedle, gdzie dzielnicowym jest Andrzej Sokołwski i II rejon obejmujący pozostały teren miasta, gdzie dzielnicowym jest Tomasz Grzegorz. Trzeci dzielnicowy Marek Domiter przydzielony jest dla pozostałego terenu gminy i teren gminy Nędza. Nie zamierzam radykalnie zmieniać pracy dzielnicowych, począwszy od stycznia 2004 roku dzielnicowi będą pełnili służbę na I i II zmianie, co zapewne pozwoli dotrzeć im do każdej rodziny.

W każdą drugą środę miesiąca w godz. 1600 – 1800 dyżurował będzie dzielnicowy w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej. Jeżeli będzie zainteresowanie mieszkańców takim sposobem kontaktu z dzielnicowym, wówczas takie dyżury będą mogły być organizowane częściej. Wszystko to zależeć będzie od potrzeb. Gdy się to sprawdzi, to pomyślę o wprowadzeniu takich dyżurów w innych rejonach działania Posterunku Policji.

W grudniu br. odnotowano 21 przestępstw – 14 w Kuźni Raciborskiej i 7 w Nędzy. W porównaniu do miesiąca listopada, w którym odnotowano ich aż 46, nastąpił znaczny spadek. Trudno mi w tej chwili powiedzieć czym to jest spowodowane. Myślę, że dokładnej oceny stanu bezpieczeństwa będą mógł dokonać po I kwartale 2004 roku.

Bardzo proszę, aby opinia o naszej pracy nie była dokonywana w oderwaniu od trudnej rzeczywistości. Mam tu na uwadze zwiększający się wciąż stan zagrożenia i brak środków finansowych na realizację niekiedy podstawowych zadań Policji. Proszę, aby ocena ta była obiektywna, ponieważ wielu policjantów zmieniło swoje dotychczasowe stanowiska i muszą na nowo nauczyć się pewnych działań. Za niedociągnięcia, jakie mogą na początku wystąpić bardzo przepraszam i proszę o zrozumienie.

Kończąc, życzę wszystkim pomyślności w nowym roku i oby nie dochodziło do niedomówień związanych z naszą pracą i współpracą.

Ireneusz Tokarczyk – dziękują za zaproszenie na sesję Rady Miejskiej, jest to dla mnie bardzo miłe. Nawiązując do tego co powiedział kolega Węglarz dodam, że reorganizacja, która nastąpiła z dniem 1 grudnia 2003 roku, powstały dwa Posterunki Policji -– jeden w Kuźni Raciborskiej, drugi w Rudach.

Posterunek Policji w Rudach działa w 5-cio osobowej obsadzie, swym zasięgiem obejmuje : Rudy – I sektor, Jankowice – II sektor i Rudę Kozielską – III sektor. Podział taki dokonano po analizie przestępczości w poszczególnych miejscowościach.

W związku z tym, że funkcjonuje od 1 grudnia trudno jest mi dokonać jakiegokolwiek porównania ze stanem wcześniejszym. Powiem jedynie, że w miesiącu grudniu br. odnotowano 3 przestępstwa, kilka wykroczeń drogowych i kilka interwencji zakończonych pouczeniem. Posterunek Policji w Rudach powstał z rewiru dzielnicowego, myślę, że od nowego roku ruszy “pełną parą”.

Składam serdeczne podziękowania Przewodniczącemu Rady Miejskiej, Burmistrzowi Miasta i wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, aby posterunek ten mógł normalnie funkcjonować. Dziękuję za wkład w jego wyposażenie, szczególnie za samochód.

Funkcjonariusze pracujący w Rudach mają problemy z łącznością, dlatego będę naciskał aby sytuacja w tym zakresie uległa poprawie.

Życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku i aby nie był gorszy od obecnego.

Marcelina Waśniowska – bardzo cieszy mnie poprawa sytuacji w mieście, ale smuci sytuacja na wsiach nadodrzańskich. Jak ma wyglądać praca dzielnicowego na terenie sołectw? Gdzie jest nasz dzielnicowy?

Ryszard Węglarz – dzielnicowym dla tej części gminy jest Tomasz Grzegorz. Od mieszkańców poszczególnych sołectw zależeć będzie to, jak często dzielnicowy będzie pojawiał się w danym sołectwie. Życzyłbym sobie, aby otrzymać jeszcze jeden etat. W tym zakresie są dwie alternatywy : albo Komendant Powiatowy Policji wystąpi z takim wnioskiem do Komendanta Wojewódzkiego i ten ewentualnie etat przydzieli, albo gmina ponosić będzie koszt zatrudnienia dzielnicowego.

Marcelina Waśniowska – nie wyobrażam sobie, aby tak rozległy teren był w stanie objąć jeden dzielnicowy.

Ryszard Węlarz – zobowiązuję się do wniesienia swojego udziału w pozyskanie dodatkowego etatu dzielnicowego, jednak czy Komendant Wojewódzki Policji wniosek Komendanta Powiatowego uwzględni to trudno powiedzieć.

Romana Serafin – czy widzi pan potrzebę zwiększenia ilości patroli w godzinach wieczornych i nocnych ? Chodzi w szczególności o miejsca niebezpieczne i teren przyległy do lasu.

Ryszard Węglarz – przy obecnej obsadzie jestem w stanie na każdej zmianie wprowadzić służbę patrolową i tak się robi. Jednak w przypadku gdy część policjantów jest na chorobowym lub na urlopach to jest to trudniej zorganizować. Jeżeli ureguluję pewne kwestie to być może uda się wprowadzić dodatkowe patrole piesze w miejsca szczególnie zagrożone.

Marcin Rak – jak będzie posterunek czynny w soboty i niedziele? Czy do Rud wysyłane są z Kuźni raciborskiej patrole interwencyjne?

Ryszard Węglarz – jesteśmy skazani na współpracę z policjantami z Rud. Będą na pewno się uzupełniać.

Posterunek jest i będzie czynny także w dni wolne, ponieważ takie dni jak soboty czy niedziele są dniami najbardziej zagrożonymi przestępczością.

Marcelina Waśniowska – czy jest rozwiązana sprawa połączenia alarmowego z Raciborzem?

Ryszard Węglarz – na początku grudnia wystosowałem odpowiednie pisma do zainteresowanych tym systemem zabezpieczenia, aby przeinstalowali połączenie bezpośrednio z Komendą Powiatową w Raciborzu. Jest to sprawniejsze i szybsze przekazanie informacji. Wprawdzie na nr tel. 4191107 także można dzwonić, jednak Komenda Powiatowa zgłosi się dopiero po sześciu impulsach.

Mariusz Kulon – jak wygląda sytuacja z przekazaniem informacji przez telefon komórkowy dzwoniąc na nr 112? Pytam dlatego, ponieważ próbowałem zgłosić pewne zajśie i przez ok. pół godziny nie udało mi się połączyć z Policją.

Ireneusz Tokarczyk – jeżeli wykręca się nr 997 to zawsze zgłosi się Komenda Powiatowa w Raciborzu, podobnie jest w przypadku wybrania numeru 112 z telefonu komórkowego. Trudno powiedzieć dlaczego wystąpiły trudności z połączeniem się z Policja, być może zależy to od operatora. W Rudach np. występuje niekiedy taka sytuacja, że dzwoniąc z różnych miejsc sołectwa na nr 112, uzyskuje się połączenie z Komendą Policji w Raciborzu lub Rybniku.

Manfred Wrona – często dzwonię pod nr 112 i nie zdarzyło mi się abym kiedykolwiek miał kłopoty z połączeniem.

Janusz Brzeźniak – czy znani są sprawcy włamań i kradzieży dokonywanych na terenie Kuźni Raciborskiej? Chodzi mi o to, że na terenie naszego miasta wprowadzono “swoiste” wymierzanie kary. Czy Policja wie o tym? Pewien chłopiec został ciężko pobity, prawdopodobnie przez właściciela baru “Akwarium”, ponieważ był przez niego podejrzewany o włamanie do lokalu. W tej chwili jest w szpitalu na intensywnej terapii.

Ryszard Węglarz – takie zgłoszenie było, prowadzone jest w sprawie postępowanie wyjaśniające. Samosądów być nie może i jeżeli materiał dowodowy potwierdzi podejrzenie o pobicie, wówczas sprawcy zostanie postawiony taki zarzut.

Antoni Głowski – jak wygląda zabezpieczenie imprez i terenu miasta w okresie noworocznym? Czy przewidywane są jakieś dodatkowe działania?

Ryszard Węglarz – prowadzone będą działania patrolowe przynajmniej przez dwa patrole. Bardzo chciałbym, a by ten mój pierwszy sylwester w Kuźni Raciborskiej przebiegł spokojnie. Mamy rozpoznanie gdzie będą imprezy i zabawy i wydaje mi się, że zapanujemy nad sytuacją.

Ireneusz Tokarczyk – służba w Rudach na okres nowego roku jest rozdysponowana, wszystkie zmiany są obsadzone. Będzie patrol zmotoryzowany i patrol pieszy.

Manfred Wrona – pierwszy miesiąc funkcjonowania Policji w nowej strukturze nie może zamknąć się jakimkolwiek podsumowywaniem. Aby było można rzeczowo Policję ocenić należy trochę odczekać. Podane przez kierowników cyfry wskazują na to, że coś drgnęło na lepsze. Byłoby dobrze, aby do współpracy z Policją włączyło się całe społeczeństwo. W Rudach mieszkańcy są zadowoleni z działań podejmowanych przez policjantów. Myślę, że z czasem przekonają się do Policji i zechcą współpracować, a wtedy sytuacja w zakresie bezpieczeństwa na pewno ulegnie poprawie.

Troszeczkę sytuację pogmatwała nam gmina Nędza, lecz prawdopodobnie wójt, który był przeciwny tworzeniu Posterunku Policji w gminie zaczyna się “łamać”. Być może społeczeństwo naciska, aby w Nędzy również powstał Posterunek Policji.

Będziemy starać się “wywalczyć” dodatkowo jeszcze jednego dzielnicowego na teren naszej gminy. Jeżeli nowy system funkcjonowania Policji na terenie powiatu się powiedzie i posterunki będą dobrze funkcjonować to myślę, że uda nam się jeszcze wiele spraw załatwić dla tut. społeczeństwa.

Wobec tego, że nie było innych pytań do kierowników Posterunków Policji, Manfred Wrona życząc wielu sukcesów w nowym roku i nowym systemie pracy, podziękował za przybycie na sesję.

Ad 6. Przedłożenie radnym projektu budżetu gminy wraz z objaśnieniami na 2004 rok przekazanego przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska do Biura Rady Miejskiej w dniu 15.12.2003 roku.

Manfred Wrona – radni projekt budżetu na 2004 rok otrzymali wraz z materiałami. Przewodniczący komisji mogą powoli zacząć planować posiedzenia i projekt budżetu analizować. Do analizy projektu budżetu zachęcam także sołtysów i przewodniczących zarządów Osiedla.

Jan Stanek – przeanalizowałem szczegółowo projekt budżetu i nie zauważyłem aby dla Rudy i Budzisk przyznane były jakieś kwoty na realizację zadań w 2004 roku.

Manfred Wrona – staramy się budżet dzielić sprawiedliwie, sołtys będzie zaproszony do rozmów i dyskusji nad budżetem.

Marcelina Waśniowska – proponuję, aby projekt budżet najpierw przeanalizowały poszczególne komisje, a następnie aby odbyło się z sołtysami wspólne łączone posiedzenie wszystkich komisji.

Ad 7. Podjęcie uchwał w sprawie :

7.1. zmian w budżecie gminy na 2003 rok

Zmiany w budżecie gminy na 2003 r. zaproponowane w projekcie uchwały omówił Burmistrz Miasta Ernest Emrich.

Marcelina Waśniowska – Komisja Budżetu i Finansów pozytywnie zaopiniowała projekt uchwał wraz ze zmianami dot. MZO. Wysunięto dwa wnioski, które zawarte są w protokole z posiedzenia komisji.

Manfred Wrona – złe wrażenie robi fakt przedstawienia przez MZO w przedostatnim dniu roku propozycji zmian budżetu w dziale 801 oświata i wychowanie . Czy o tym, że takie zmiany muszą być dokonane księgowość MZO wcześniej nie wiedziała?

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. W obecności 14 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.

7.2. Zmiany uchwały nr XIII/117/2003 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 28.11.2003 r. w sprawie podatku od środków transportowych.

Zbigniew Wojtyło – zmiana uchwały nie dotyczy zmian merytorycznych, jest wyłącznie w związku z nowelizacją ustawy, która ukazała się niedawno.

Uchwała w wyniku głosowania została podjęta jednogłośnie tj. 14 głosami.

7.3. Zatwierdzenia planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2004 rok.

Ernest Emrich – przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska zobowiązują mnie do przedstawienia radzie do zatwierdzenia w terminie do dnia 15 stycznia projektu zestawienia przychodów i wydatków na dany rok Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W związku z tym, że w tym terminie sesji nie będzie pozwoliłem sobie przedłożyć radzie projekt planu na dzisiejszej sesji i proszę o jego przyjęcie.

Julian Zieliński – w projekcie planu przychodu i wydatków wyszczególnione są wydatki przeznaczone dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach i jest to moim zdaniem błędny zapis. Uważam, że zapis dot. tej kwestii powinien brzmieć np.” w placówkach oświatowych”.

Powyższa uwaga radnego została zaakceptowana.

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.4. Przyjęcia Gminnego programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2004 rok.

Rita Serafin – przyjęcie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nakłada ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W programie przedłożonym radnym, pozytywnie zaopiniowanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nie ma określonej kwoty, przewiduje się, że będzie ona na poziomie roku bieżącego tj. ok. 145 tys zł.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w związku ze stwierdzeniem, że na terenie gminy brak jest pomieszczenia z przeznaczeniem na czasowy pobyt ofiar przemocy w rodzinie alkoholowej uznała, iż takie pomieszczenie należy uruchomić. Pomieszczenie to planuje się uruchomić w obiekcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej.

Program będzie realizowany przez Burmistrza Miasta za pomocą GKPiRPA, Urzędu Miejskiego, jednostek organizacyjnych gminy oraz partnerów wyłonionych w drodze konkursów.

Manfred Wrona – wiem, że niedawno w Jankowicach powstał klub sportowy i prezes klubu powinien złożyć do Urzędu Miejskiego stosowne dokumenty po to, aby mieć możliwość dofinansowania w 2004 roku.

Manfred Wrona – kto przeprowadza i kto będzie przeprowadzał kontrolę przestrzegania zasad sprzedaży i konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych ?

Rita Serafin – takie kontrole były i są przeprowadzane przez członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Antoni Głowski – z czego wynika zapis pkt 8 programu określający zasady wynagradzania członków GKPiRPA za każde posiedzenie w wysokości 10%? Ilu jest członków komisji i jak często się spotykają?

Rita Serafin – jest siedmiu członków Gminnej Komisji Rozwiązywania problemów Alkoholowych. Każdemu z nich przysługuje wynagrodzenie, jednak nie musi to być 10% tak jak zaproponowano.

Ernest Emrich – w roku wynagrodzenie członków komisji ogółem wynosi ok. 5 tys. zł

Rita Serafin – zaangażowanie członków komisji w pracę jest bardzo duże i nie ogranicza się wyłącznie do posiedzeń komisji. Osoby te aktywizują się w środowisku, a jest ono bardzo trudne.

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.5. Rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2004 rok.

Andrzej Migus – Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, opublikowana w Dzienniku Urzędowym z dnia 29 maja 2003 r weszła w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych artykułów, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2004 roku. Ustawa ta nałożyła na organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego obowiązek uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy.

Ustawa nie określa jak ma wyglądać program i co zawierać, dlatego ustaliliśmy, że program współpracy określał będzie sferę zadań publicznych dotowanych zgodnie z określeniami budżetu gminy. O tym, na jaki cel będą przeznaczane pieniądze będzie decydować Rada Miejska. Aby kluby sportowe mogły od nowego roku mogły normalnie funkcjonować umowy o dotacje zostaną sporządzone i podpisane jeszcze w br., na dotychczasowych zasadach. Dotacje przyznawane po 1 stycznia 2004 roku będą przyznawane przez organ administracji publicznej w drodze otwartego konkursu.

Marcelina Waśniowska – art. 4 ustawy o działalności i pożytku publicznego i o wolontariacie określa zadania jakie mogą być dotowane. Ustawa obejmuje 24 punkty a w naszym projekcie uchwały zostały ujęte tylko niektóre. Uważam, że pkt 6 art.4 jest bardzo ważny i powinien znaleźć się w naszej uchwale.

Andrzej Migus – sferę zadań publicznych określoną w §2 uchwały należy traktować jako propozycje. Jeśli państwo uznacie, że oprócz zaproponowanych punktów trzeba jeszcze jakieś dopisać, to można zawnioskować o ujęcie w projekcie uchwały.

Marcelina Waśniowska – wnioskuję o ujęcie w projekcie uchwały punktu “działania na rzecz osób niepełnosprawnych”.

W związku z tym, że został zgłoszony powyższy wniosek, Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych z zapytaniem kto jest za przyjęciem wniosku?

Wniosek został przyjęty 14 głosami.

Następnie przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały. Uchwała w obecności 14 radnych została przyjęta jednogłośnie.

7.6. Wyrażenia zgody na zbycie lokalu użytkowego.

Ernest Emrich – na XII sesji Rady Miejskiej była podjęta uchwała w sprawie przyznania pierwszeństwa w nabyciu lokalu znajdującego się w budynku przy ul. Powstańców 2/2 w Kuźni Raciborskiej na rzecz dotychczasowego najemcy.

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. W obecności 14 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.

7.7. Przyjęcia przez Gminę Kuźnia Raciborska zadań organu prowadzącego dla Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej przy ul. Jagodowej 15.

Manfred Wrona – w sprawie zamiaru przejęcia szkoły wraz z obiektami była już mowa na ostatniej sesji. Jutro jest sesja Rady Powiatu Raciborskiego na której sprawa ta będzie omawiana.

Rita Serafin – gmina chce przejąć szkołę wraz z obiektami i stać się dla niej organem prowadzącym. Zdajemy sobie sprawę z trudności jakie nas czekają, jednak nasze zamierzenia są jasno określone. Zostanie zawarte z powiatem porozumienie na mocy którego przejmiemy szkołę wraz z obiektami. Sprawa ta jest w trakcie załatwiania, trzeba przyznać, że nie należy ona do łatwych.

Manfred Wrona – udało się nam osiągnąć pewien kompromis, zawarty jest on w projekcie porozumienia. Temat jest bardzo “delikatny” i należy ostrożnie prowadzić rozmowy w tej sprawie.

Rita Serafin – kilka lat wstecz, gdy gmina przekazywała obiekty przy ul. Jagodowej 15 Kuratorium Oświaty, w akcie przekazania nie było wskazania celu na jaki nieruchomość się przekazuje, ponieważ nie było wówczas takiego wymogu. W tej chwili ubiegamy się o przejęcie szkoły wraz z obiektami, bo chcemy aby w Kuźni Raciborskiej szkoła ta nadal istniała. Gdybyśmy usilnie o to nie zabiegali to zapewne scenariusz byłby taki, że z powodu zbyt niskiego naboru szkołę nie opłacałoby się powiatowi prowadzić, młodzież zostałaby przeniesiona do szkół raciborskich a obiekty sprzedane.

Ernest Emrich – 16 grudnia br. odbyło się spotkanie ze Starostą Powiatowym i nauczycielami szkoły. Zamierzenia gminy spotkały się z pełnym zrozumieniem, jednak o dalszych losach szkoły decydował będzie nabór.

Romana Serafin – na ostatniej sesji odczuwałam pewien niepokój, okazuje się jednak, że sprawy idą w dobrym kierunku. I tu wyrazy szacunku dla naszych władz, że tak umiejętnie potrafią prowadzić rozmowy zmierzające do osiągnięcia kompromisu.

Manfred Wrona – punktem zwrotnym była zmiana podejścia i patrzenia na sprawę. Jeżeli porozumienie zostanie przez Radę Powiatu zaakceptowane to będzie to sukces. Problemy wynikną później a dotyczyć będą odpowiedniego naboru do szkoły.

Janusz Brzeźniak – klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizował dzisiaj spotkanie z radnymi powiatu na którym będzie przedstawiona ta sprawa. Nie ukrywam, że zależy nam na pozytywnym załatwieniu sprawy. Porozumienie jest dobre, ale czy to nie jest “wyskoczenie przed orkiestrę”? Przeglądając budżet po stronie wydatków nie zauważyłem żadnego zapisu którym byłyby zabezpieczone środki finansowe na funkcjonowanie Zespołu Szkół Technicznych. Tu jest moja drobna wątpliwość. Czy same subwencje wystarczą na funkcjonowanie szkoły?

Rita Serafin – my możemy bazować tylko na tym co nam powierzono. Szkoły na dzień dzisiejszy nie mamy a z tego co wiemy to prawdopodobnie funkcjonowanie szkoły się bilansuje. Z przyczyn formalnych nie mogliśmy ująć w budżecie środków na jej funkcjonowanie, po prostu nie posiadamy tytułu prawnego do nieruchomości. Całą nadzieję pokładamy w przyszłym naborze do szkoły i dlatego zdecydowaliśmy się na przejęcie szkoły z dniem 1 stycznia 2004 roku. W zakresie naboru musimy prowadzić intensywną, mądrą politykę, po uprzednim rzetelnym rozeznaniu rynku. Należy zachęcać zarówno młodzież jak i rodziców. Nie można dopuścić do tego aby nabór spadał, gdyż byłaby to moim zdaniem katastrofa.

Janusz Brzeźniak – jutrzejsza wizyta włodarzy naszego miasta na sesji Rady Powiatu Raciborskiego to dobre posunięcie. Jednak sygnałem budzącym niepokój była dyskusja na posiedzeniu Komisji Oświaty w powiecie, na którym tylko jeden głos był akceptujący porozumienie, pozostałe głosy były wstrzymujące się.

Andrzej Migus – chciałbym zwrócić uwagę na to, że przyjęcie przez gminę z dniem 1 stycznia 2004 roku zadań organu prowadzącego dla Zespołu Szkół Technicznych jest koniecznością. Konieczność ta wynika z tego, że chcemy szkołę utrzymać. Uchwała ta daje Burmistrzowi Miasta zgodę na negocjacje i zawarcie porozumienia pomiędzy Powiatem Raciborskim a Gminą Kuźnia Raciborska. Chciałbym podkreślić, że wszyscy muszą liczyć się z tym, iż w przyszłym roku być może trzeba będzie do szkoły dopłacać. Jednak czy szkołę będziemy mogli przejąć okaże się jutro na sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała została podjęta 14 głosami.

7.8. Wyrażenia zgody na przyjęcie przez Gminę Kuźnia Raciborska darowizny.

 

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i udzielił głosu Przewodniczącej Komisji Budżetu i Finansów.

Marcelina Waśniowska – Komisja Budżetu i Finansów wniosła uwagę do projektu uchwały. Uwaga dot. dokładnego określenia położenia nieruchomości stanowiącej darowiznę. Komisja zaproponowała, aby w § 1 dopisać “w Kuźni Raciborskiej przy ul. Jagodowej 15”.

Uwaga komisji została zaakceptowana.

W obecności 14 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.

7.9. Zawarcia Porozumienia Międzygminnego w sprawie realizacji Programu kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzaniem ścieków do istniejącej oczyszczalni w Raciborzu.

Manfred Wrona – decydujemy o wielkiej inwestycji dla naszej gminy oraz o kolosalnych pieniądzach na nią przeznaczonych. Musimy mieć świadomość, że z czasem przyjdzie nam zadanie to realizować. Z tego co wiem, to niektóre z rad już taką uchwałę podjęły.

Ernest Emrich – zdaję sobie sprawę ze znaczenia decyzji jaką za chwilę ma rada podjąć. Musimy zrobić wszystko, aby realizacja zadania doszła do skutku. Gminy zawierają porozumienie w celu powierzenia Gminie Racibórz wykonywania przedsięwzięcia. Gmina Racibórz jako beneficjent końcowy przyjmie wszystkie obowiązki wynikające z umowy jaka zostanie zawarta przez nią z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansowanie przedsięwzięcia. Przedsięwzięcie finansowane będzie ze środków własnych gmin oraz ze środków pomocowych z Funduszu Spójności i innych źródeł. Rozmowy z funduszem są już prowadzone. Każda z gmin uczestniczących w porozumieniu zapewnia w swoim budżecie środki finansowe niezbędne do realizacji zadania w wysokości wynikającej z zestawienia kosztów zawartego w Studium Wykonalności do programu lub w umowie, która zostanie podpisana pomiędzy Gminą Racibórz a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Każda z gmin zobowiązuje się do pokrycia kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia na terenie własnym gminy oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji całego przedsięwzięcia. Pozostałą część nakładów na realizację zadań na terenie gmin stanowić będą środki z Funduszu Spójności oraz innych źródeł. Koszt inwestycji wyszacowany został na ok. 63 mln zł, z tego 14 mln zł należy do naszej gminy. Aby przyśpieszyć procedurę przygotowania i realizacji zadania przegłosowano stanowisko, że odbędzie się jeden przetarg na dokumentację i wykonawstwo. Będzie jeden wykonawca odpowiedzialny za realizację całości zadania. W projekcie budżetu naszej gminy na 2004 rok ujęto kwotę z przeznaczeniem na wspólną inwestycję “kanalizacja sanitarna Gminy Kuźnia Raciborska z odprowadzaniem ścieków do Raciborza”, wynikającą ze Studium Wykonalności.

Projekt porozumienia powinien być podjęty w przedstawionej radzie formie, ponieważ opracowany został przez wszystkie gminy uczestniczące w przedsięwzięciu i w tej chwili zapisów zmieniać nie możemy.

Antoni Głowski – na zadanie to nasza gmina będzie musiała zabezpieczyć ok. 14 mln złotych. Chciałem zapytać jak to będzie wyglądało w rozbiciu na poszczególne lata ?

Ernest Emrich – wg wykonanych szacunków, ze środków własnych gmina rocznie będzie musiała przeznaczać na realizacją przedsięwzięcia ok. 3 mln złotych.

 

Manfred Wrona – w projekcie Porozumienia powołuje się na różnego rodzaju dokumenty, których państwo nie otrzymaliście jak np. Studium Wykonalności, umowy na współfinansowanie itd. Musimy podjąć decyzję nie znając tych dokumentów.

Pozwolę sobie zwrócić uwagę na kilka zapisów Porozumienia. Wprawdzie zapisów tych zmieniać nie możemy, ale przytoczę je po to, abyśmy mieli świadomość tego co nas czeka pod podjęciu uchwały.

  • Kto będzie naszą stroną podpisującą umowy dot. przedsięwzięcia?

  • Kto będzie przedstawicielem gminy w przeprowadzanej procedurze przetargowej oraz zawieraniu umów na wykonawstwo dokumentacji i robót?
  • Czy była mowa o wysokości kosztów nadzoru? Czy to będzie przyjęte generalnie dla całego zadania? Przy tak dużych kwotach na realizację zadania, nawet ułamek procentu za nadzór daje bardzo duże kwoty. Im większa inwestycja tym procent za nadzór powinien być mniejszy.
  • Jaką formę będą miały gwarancje określone w §7 Porozumienia?

Ernest Emrich – na terenie każdej z gmin objętych porozumieniem odpowiednia część przedsięwzięcia realizowana będzie zgodnie z zakresem realizacji opisanym w Studium Wykonalności oraz zgodnie z umową na współfinansowanie, która zostanie zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowy będą zawarte przez Gminę Racibórz po uprzedniej pisemnej akceptacji przez pozostałe strony porozumienia. Ja oczywiście umowy przedkładał będę Radzie Miejskiej do akceptacji.

Każda z gmin wytypuje przedstawiciela, który wchodził będzie w skład Zespołu Koordynatora Projektu. Na razie naszą gminę reprezentuje pracownik, posiadający w zakresie obowiązków służbowych ten zakres zadań, ale do prac przygotowania dokumentacji i wykonawstwa może być powołany kierownik Referatu Inwestycji.

Na temat rodzaju gwarancji stanowiących zabezpieczenie Gminy Racibórz przed nie wywiązywaniem się którejkolwiek z gmin z terminowego przekazywania dotacji celowych była dyskusja na jednym ze spotkań w Raciborzu. Gmina Racibórz proponowała gwarancję bankową, która okazuje się, że jest chyba najdroższą. Na razie sprawa ta jest nie rozstrzygnięta.

Józef Maślanka – stroną ponoszącą ryzyko jest Gmina Racibórz i dlatego “walczy” ona o zabezpieczenia. Wszystkie gminy jednak chciałyby, aby to zabezpieczenie było dla nich jak najmniej kosztowne.

Manfred Wrona – nie zbyt precyzyjnie określony jest zapis § 10 ust.2 “po zakończeniu realizacji całości przedsięwzięcia Gmina Racibórz przedstawi pozostałym gminom sprawozdanie rzeczowo – finansowe z realizacji całego przedsięwzięcia w ciągu 3 miesięcy od daty wystawienia Protokołu Zdawczo – Odbiorczego”. Należy w terminie późniejszym zwrócić na tę kwestię uwagę, ponieważ różnie to w rzeczywistości wygląda. Wiem to z doświadczenia.

Ernest Emrich – zapis taki nie przeszkadza, zgodny jest z wytycznymi Funduszu Spójności.

Manfred Wrona - chciałem zapytać dlaczego w § 11 Porozumienia jest zapis, że “majątek powstały po realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia położony na terenie poszczególnych gmin objętych porozumieniem zostanie przez gminy wniesiony do nowoutworzonej spółki, według odrębnie uzgodnionych zasad i na podstawie odrębnych uchwał rad – stron porozumienia”?

Józef Maślanka wyjaśnił dlaczego taki zapis znalazł się w Porozumieniu. Powiedział m.in., że dla realizacji tego zadania zostanie utworzona jedna spółka, w której każda z gmin będzie miała swój procentowy udział.

Ernest Emrich – po zakończeniu inwestycji gospodarką wodną w poszczególnych gminach będzie zajmować się każda z gmin na swoim terenie

Manfred Wrona – zapis § 15 “wszelkie zmiany i uzupełnienia treści niniejszego porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności”. Uważam, Rada Miejska musi wiedzieć i akceptować wszelkie zmiany.

W związku z tym, że więcej pytań nie było Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie Uchwała w obecności 13 radnych (salę obrad opuścił Alfons Mazurek) została podjęta jednogłośnie).

7.10. Apelu o zapewnienie świadczeń zdrowotnych mieszkańcom Gminy Kuźnia Raciborska

Manfred Wrona – projekt uchwały wyrażający głębokie zaniepokojenie przedłużającą się procedurą zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia a świadczeniodawcami został 24 grudnia br. przesłany faksem do wszystkich gmin powiatu raciborskiego, rybnickiego gliwickiego i wodzisławskiego.

Kierownik Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego “Amicus-Med.” na ostatnim spotkaniu przed świętami powiedział, że spółka nie przystąpiła do negocjacji z NFZ z powodu nieopłacalności proponowanych warunków. Spółka przystąpiła do Porozumienia Zielonogórskiego, które próbuje negocjować z NFZ lepsze warunki kontraktacji dla wszystkich jego członków. Jednak oficjalnie wyników rozmów nie znamy.

Ernest Emrich odczytał treść pisma w tej sprawie otrzymanego faksem od dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach Marka Piekarskiego.

Manfred Wrona – Rada Miejska powinna podjąć taką uchwałę i uważam, że jeżeli inne gminy zrobią to samo, być może zostaną poruszone czyjeś sumienia. Na spotkaniu w dniu 22 grudnia zastanawialiśmy się nad dalszym funkcjonowaniem służby zdrowia na terenie naszej gminy. Jasno określiliśmy oczekiwania w zakresie zapewnienia prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej, zajęliśmy jednoznaczne stanowisko. Otrzymaliśmy zapewnienie, że w styczniu 2004 roku pacjenci będą przyjmowani na dotychczasowych zasadach.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała została podjęta 13 głosami.

Ad 8. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej dzialalności.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich.

Burmistrz najpierw przedstawił wydane zarządzenia a następnie poinformował o następujących spotkaniach i naradach w których uczestniczył :

  • 1.12. – Obchody 10-lecia Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w

Kuźni Raciborskiej.

  • 3.12. – Spotkanie w Raciborzu w sprawie kanalizacji sanitarnej gmin z

odprowadzaniem ścieków do Raciborza.

  • 5.12. – Uroczystość w sali “Rafako” w Raciborzu.
  • 8.12. – otwarcie Posterunku Policji w Krzanowicach i Rudach
  • 9.12. – Zebranie Wiejskie w Turzu.

  • 16.12, - Zebranie Wiejskie w Budziskach
  • 18.12. – Spotkanie w Raciborzu w sprawie kanalizacji sanitarnej gmin z

odprowadzaniem ścieków do Raciborza.

22 lutego 2004 roku odbędą się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w okręgu wyborczym nr 4 obejmującym swym zasięgiem teren sołectw : Budziska i Ruda.

Ad 9. Interpelacje i zapytania.

Manfred Wrona – przypominam sołtysom o konieczności wykorzystania przyznanej w budżecie kwoty 1.000 zł, ponieważ nie można kwoty niewykorzystanej przenosić na przyszły rok.

Marcin Rak – do niedawna było osiem jednostek pomocniczych a tylko dla siedmiu były zabezpieczone pieniądze w budżecie o których mówił Przewodniczący Rady Miejskiej. Jednostka Pomocnicza “Osiedle nr 1” żadnych pieniędzy nie otrzymała. Uważam, że Osiedle zostało pokrzywdzone pod tym względem.

Ernest Emrich – zostało ujętych siedem sołectw, bez Jednostki Pomocniczej “Osiedle nr 1”. W trakcie roku budżetowego nie dało się tego stanu zmienić.

Marcin Rak – jesteśmy w trakcie remontu pomieszczenia dla Zarządu Osiedla i potrzebujemy pieniędzy a niestety nie możemy ich otrzymać.

Manfred Wrona – zostało to troszeczkę “przespane”, w przyszłym roku pieniądze otrzymacie.

Marcelina Waśniowska – czy coś by się stało aby za 500 lub 600 złotych, które zostaną zakupić kosiarkę?

Ernest Emrich – pieniądze niewykorzystane w br. nie mogą przejść na rok następny i nie mogą być wykorzystane na zakupienie kosiarki.

Manfred Wrona – otrzymałem pismo rodziców od rodziców przedszkolaków z Siedlisk protestujących przeciwko planom przeniesienia dzieci do przedszkoli w Kuźni Raciborskiej. Rodzice apelują o zrozumienie ich argumentów przemawiających za tym, aby Przedszkole w Siedliskach funkcjonowało nadal.

Osobiście nic nie słyszałem o zamiarach likwidacji przedszkola. Uważam, że na razie nie ma przedmiotu sprawy, ponieważ żadnych zamiarów nie powzięto, proponuję pismo pozostawić w aktach.

Następnym pismem, które zamierzam radnym przedstawić jest pismo otrzymane od Stanisława Erynkwajta z Kuźni Raciborskiej w sprawie obliczenia przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej opłaty za wodę, odprowadzone ścieki i wywóz nieczystości z nieruchomości przy ul. Słowackiego 25. (faktura ZGKiM nr 0735/03/FVS z dnia 03.11.2003 r.) Poprosiłem dyrektora ZGKiM o przedstawienie informacji w tej sprawie, przekazał bardzo obszerną odpowiedź, którą odczytam. (Tu Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał pisma stanowiące odpowiedź.)

Józef Maślanka – pojawia się pytanie – czy jest to skarga na działalność dyrektora jednostki organizacyjnej?

Andrzej Migus – uważam, że pismo najpierw powinno być skierowane do dyrektora zakładu, czyli do osoby właściwej do udzielenia zainteresowanemu konkretnej odpowiedzi w sprawie. Jeżeli z udzielonej odpowiedzi strona nie byłaby zadowolona, wówczas może poskarżyć się na dyrektora do Rady Miejskiej.

Manfred Wrona – przekazujemy pismo Stanisława Erynkwajta do dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej w celu wyjaśnienia przedstawionych zarzutów i udzielenia zainteresowanemu pisemnej odpowiedzi.

Rita Serafin – dzisiaj przed sesją złożono nam ofertę – zaproszenie na szkolenie prowadzone przez jednego ze specjalistów od Europejskiego Funduszu Społecznego. Szkolenie to jest przeznaczone przede wszystkim dla przedstawicieli władzy samorządowej, organizacji pozarządowych, szkół, ośrodków pomocy społecznej i urzędu pracy. Wynika z niej, że uczy praktycznego pisania wniosków, daje wiedzę potrzebną w tym zakresie

Zostawię kilka kserokopii oferty, być może jakieś organizacje zechcą z oferty skorzystać. Pierwsze szkolenie odbędzie się w dniu 10 stycznia 2004 roku o godz. 900 w Kuźni Raciborskiej, koszt szkolenia 250 zł.

Manfred Wrona – z dostarczonej oferty wynika, że szkolenie ma być atrakcyjne, lecz ten dokument mnie osobiście nie przekonuje. Brak jest jakiejkolwiek pieczątki firmy organizującej szkolenie. Trzeba dokładnie temat rozeznać, bo 250 zl/osobę za 8 godzin szkolenia to bardzo duża kwota.

Andrzej Migus – myślę, że intencją pani burmistrz przedstawiającej ofertę, było zainteresowanie radnych i sołtysów problematyką. Proponuję jednak ostrożnie do tematu podejść.

 

Ad 10. Wnioski.

Wniosków nie zgłoszono.

Ernest Emrich - bardzo cieszę się z udziału w spotkaniu opłatkowym w dniu 22 grudnia br. Serdecznie dziękuję za przyjęcie zaproszenia, było mi bardzo miło. Chciałbym jeszcze raz życzyć wszystkim dużo zdrowia i szczęścia w nowym roku.

Manfred Wrona – również dziękując wszystkim za dotychczasową pracę, życzę wszelkiej pomyślności w nowym roku,

 

Ad 11. Zamknięcie obrad sesji.

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując wszystkim za przybycie i udział w sesji zamknął obrady.

 

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) MANFRED WRONA

Protokół sporządziła : Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XIV
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:02.02.2004 10:28

Rejestr zmian dokumentu

pokaż