w sprawie komunalizacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu Zdroju
Uchwała Nr LIII/473/2010
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 19 sierpnia 2010 roku
w sprawie komunalizacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu Zdroju
Na podstawie art. 18 ust.2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j.Dz.U. z 2001r., Nr 142, poz.1591 z późniejszymi zmianami) w związku z art. 4a, ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i prywatyzacji (t.j. Dz.U. z 2002r., Nr 171, poz 1397 z późniejszymi zmianami)
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej
uchwala:
§ 1
Wnieść protest wobec decyzji Ministra Skarbu Państwa o odmowie komunalizacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu uchwały.
§ 2
Wystąpić do posłów i senatorów ziemi śląskiej których okręgi wyborcze obejmują obszar zainteresowanych gmin w celu ochrony słusznych interesów społeczności lokalnych.
§ 3
Wystąpić do Wojewody Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka o wsparcie procesu komunalizacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju.
§4
Wykonanie uchwały powierzyć Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska.
§ 5
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) Manfred Wrona
U Z A S A D N I E N I E
Gminy, na terenie których działalność prowadzi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu Zdroju, a to: Pawłowice, Rydułtowy, Kuźnia Raciborska, Pszów,
Żory, Wodzisław Śląski, Rybnik, Czerwionka, Knurów, Racibórz i Jastrzębie Zdrój
starają się bezskutecznie o jego komunalizację od 1991r. Postępowanie komunalizacyjne znalazło na tyle istotne przeszkody, że gminy cofnęły wniosek o komunalizację i zawierzając obietnicom o komercjalizację przedsiębiorstwa państwowego, a następnie jego komunalizację w trybie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. z 2002r.
Nr 171, poz. 1397 ze zm.), w brzmieniu ustalonym ustawą z dnia 12 maja 2006r. o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. z 2006r., Nr 107, poz. 721). Gminy w swoim gronie osiągnęły porozumienie nie tylko, co do wystąpienia
ze stosownym wnioskiem, ale i co do innych kwestii istotnych dla prowadzenia nadzoru właścicielskiego i funkcji właściciela akcji. W postępowaniu do ich reprezentowania upoważniły Prezydenta Miasta Jastrzębie Zdrój.
W toku postępowania odbyły się liczne rozmowy z Wojewodą Śląskim, Ministerstwem Skarbu oraz Ministerstwem Przemysłu. W toku tych rozmów nigdy nie sygnalizowano wątpliwości, co do komunalizacji podmiotu, że Skarb Państwa może przekazać nieodpłatny pakiet akcji spółki Skarbu Państwa na rzecz jednostki samorządu terytorialnego lub związku jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli:
1) przedmiot działalności spółki jest związany z realizacją zadań własnych tej jednostki samorządu terytorialnego,
2) spółka wykonuje działalność gospodarczą na obszarze składającej wniosek jednostki samorządu terytorialnego lub związku jednostek samorządu terytorialnego,
3) spółka nie jest wpisana na listę spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa lub inne listy spółek o znaczeniu państwowym tworzone na podstawie odrębnych przepisów.
Wszystkie powyższe przesłanki zostały spełnione. Niestety, Minister Skarbu Państwa, bez żadnej zapowiedzi decyzją z dnia 13 maja 2010r. postanowił, że nie przekaże gminom nieodpłatnie akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu Zdroju (komunalizacja spółki), lecz sam go sprywatyzuje zachowując dla siebie przychody
z prywatyzacji.
Decyzja taka w sposób rażący narusza interes gminy. Tymczasem uzasadniając swoją decyzję Minister wskazał, że jej motywem jest „istnienie możliwości pozyskania inwestora strategicznego dla Spółki utworzonej w wyniku komercjalizacji tj. Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu Zdroju.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu Zdroju świadczy usługi
w zakresie zaopatrzenia w ciepło, które to zadanie zostało przez ustawę o samorządzie gminnym uznane za zadanie własne gminy. Działalność swoją wykonuje w warunkach monopolu naturalnego.
Słuszne i uzasadnione są obawy jakimi motywami kierował się będzie sprywatyzowany podmiot świadcząc usługi komunalne w regionie obejmującym 800 tys. mieszkańców, połowa z których korzysta z usług PEC.
Wskazać warto, że 95% przedsiębiorstw takich jak Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu Zdroju zostało skutecznie skomunalizowanych. Inne gminy takich przeszkód nie doświadczyły, a tym bardziej ze strony rządu, który składał obietnice poszanowania samorządności i interesów społeczności lokalnych, zdecydowane
są wykorzystać wszystkie środki, by niekorzystną decyzję Ministra Skarbu zmienić tak,
by interesy gmin konstytucyjnie chronione zostały uwzględnione.
Metryka dokumentu
Tytuł dokumentu: | w sprawie komunalizacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu Zdroju |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej |
Informację opublikował: | Aleksander Serafin |
Informację wytworzył: | |
Data na dokumencie: | Brak |
Data publikacji: | 26.08.2010 09:29 |
Rejestr zmian dokumentu
26.08.2010 09:29 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|