Protokół nr XXII/2004

Protokół nr XXII/2004
z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
 w dniu 31.08.2004 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbywała się w Sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 1500 a zakończyły o godz. 2115 .

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedla
w załączeniu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Ernest Emrich – Burmistrz Miasta
  2. Rita Serafin – Zastępca Burmistrza
  3. Andrzej Migus – Sekretarz Miasta
  4. Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta
  5. Józef Maślanka – radca prawny Urzędu Miejskiego
  6. Wiesława Czogałą – dyrektor MZO
  7. Rozalia Konieczny – dyrektor MOPS
  8. Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
  9. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
  10. Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK
  11. Ryszard Węglarz – kierownik Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej

oraz pracownicy i wolontariusze Towarzystwa Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach: Sebastian Sarrĕ, Marek Gwóźdź, Marek Firla, Wacław Siwiec.

Ad. 1. Otwarcie obrad.

Otwarcia obrad dokonał Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej, Pan Antoni Głowski. Poinformował, że Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Manfred Wrona się spóźni.

Ad. 2 . Sprawdzenie kworum i stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie podpisów na liście obecności Antoni Głowski stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 14 radnych. Nieobecny był Pan Manfred Wrona.

Ad. 3 . Zatwierdzenie porządku obrad

Antoni Głowski odczytał porządek obrad. Poprosił o wnoszenie uwag.

Janusz Brzeźniak – chciałbym, aby w części przeznaczonej na informację Burmistrza z międzysesyjnej działalności Pani Burmistrz złożyła informację
o stopniu przygotowania placówek oświatowych do rozpoczynającego się roku szkolnego 2004/2005. Ponadto prosiłbym o wyjaśnienie sprawy ewentualnego przejęcia obiektów byłego ZST przez Caritas. Interesuje mnie również temat połączenia szkół ZST i ZSO: jak będą odbywały się zajęcia, w jednym czy w dwóch budynkach? Chciałbym też wiedzieć, ile będzie oddziałów w szkołach na terenie gminy, czy włączenie Gimnazjum do Zespołu Szkół Technicznych spowodowało zmniejszenie ilości etatów oraz w jakim składzie będzie pracowała Dyrekcja. Martwi mnie również drastyczny spadek ilości dzieci korzystających z dożywiania
w szkole. Prosiłbym o wyjaśnienie tej sytuacji. Pytania te są mi zadawane przez mieszkańców i chciałbym potrafić wiążąco na nie odpowiadać.

Rita Serafin – myślę, że na wszystkie te pytania odpowie szczegółowo obecna na obradach Pani Wiesława Czogała, dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty.

      Proszę o wniesienie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów. Proponuję wnieść projekt w punkcie 7.7. Zadanie, o którym mówi regulamin przejęliśmy od Starostwa. Początkowo uczniowie składali wnioski o stypendia w Powiecie, natomiast później okazało się, że o środki na stypendia mogą występować tylko organy prowadzące, w przypadku naszej szkoły jest to gmina.

     

Antoni Głowski poddał pod głosowanie wniosek Pani Burmistrz – został przyjęty jednogłośnie, 14 głosami „za”.

Następnie A. Głowski poddał pod głosowanie cały porządek obrad, który
w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

1.      Otwarcie obrad.

2.      Sprawdzenie kworum i stwierdzenie prawomocności.

3.      Zatwierdzenie porządku obrad.

4.      Zatwierdzenie protokołu nr XXI/2004 z dnia 01.07.2004r.

5.      Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

6.      Analiza realizacji umowy dzierżawy nr 11/2003 zawartej w dniu 25.07.2003 r. pomiędzy Gminą Miasta Kuźnia Raciborska a Towarzystwem Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach – podjęcie uchwały.

7.      Podjęcie uchwał w sprawie:

7.1       – utworzenia środków specjalnych w jednostkach budżetowych prowadzonych przez Miasto Kuźnia Raciborska,

7.2       – zmian w budżecie gminy na 2004 rok,

7.3       – uchwalenia Planu Gospodarki Odpadami dla Gminy Kuźnia Raciborska,

7.4       – zmiany uchwały w sprawie powołania komisji doraźnej do spraw utrzymania czystości i porządku w Gminie Kuźnia Raciborska,

7.5       – zgłoszenia kandydata do Powiatowej Rady Zatrudnienia w Raciborzu,

7.6       - porozumienia o współpracy w zakresie przygotowania projektu „System elektronicznej komunikacji dla administracji publicznej w województwie śląskim”,

7.7       – zatwierdzenia zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów.

8.      Informacje o złożonych oświadczeniach majątkowych za 2003 rok przedstawione przez

8.1. – Przewodniczącego Rady Miejskiej,

8.2. – Burmistrza Miasta.

9.      Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

10.   Sprawy bieżące.

11.   Interpelacje i zapytania.

12.  Wnioski.

13.  Zamknięcie obrad.

Ad. 4. Zatwierdzenie protokołu nr XXI/2004 z 01.07.2004 r.

Protokół z XXI sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 01 lipca br. został przyjęty 13 głosami „za”. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

Ad. 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację o stanie bezpieczeństwa na terenie objętym działaniem Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej złożył Kierownik PP, podinspektor Ryszard Węglarz. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

      Po wypowiedzi R. Węglarza głos zabrał radny Wojciech Kudla, który opowiedział sytuację, która miała mieć miejsce na Posterunku Policji: osoba usiłowała zgłosić kradzież roweru, ale Pani z „dyżurki” odmówiła przyjęcia zgłoszenia tłumacząc to nieobecnością Policjantów na Posterunku. Petenta odesłała do Komendy Powiatowej w Raciborzu. Radny W. Kudla powiedział między innymi, że rozumie zmiany związane z reformą przeprowadzoną na terenie naszej gminy, zna również braki kadrowe, ale wnioskuje o opracowanie „formularza”, który pozwoli na przyjmowanie tego typu zgłoszeń również pracownikom cywilnym.

Ryszard Węglarz – opisana przez Pana sytuacja nie jest mi znana. Nie wiem, co to za Pani w taki sposób załatwiła sprawę, gdyż od 01.07 br na Posterunku nie pracuje kobieta. Do 30.06 br zatrudniona była stażystka. Podany przez Pana termin wskazuje, że fakt miał miejsce po tej dacie. Przypominam Państwu, że w przypadku nie zastania funkcjonariuszy na posterunku należy dzwonić pod numer tel.  997 lub 4191107 – zgłosi się oficer dyżurny KPP w Raciborzu, który skieruje na miejsce zdarzenia najbliższy patrol policji.

Janusz Brzeźniak – czuję się w obowiązku zabrać głos w sprawie wywiadu jaki ukazał się w „Gazecie Wyborczej”, a który dotyczył ankiet jakie Pan Kierownik wysłał do mieszkańców. Uważam, że na tą sprawę należy spojrzeć nieco szerzej. Gdyby podjęto szereg działań, takich jak zwiększenie etatyzacji, wzrost wynagrodzenia Policjantów i zwiększenie środków na wyposażenie to pewnie takie ankiety byłyby zbędne. Uważam, że tok postępowania był słuszny. Wiadomym jest, że lepsza jest profilaktyka niż reagowanie ma już istniejące zdarzenia. Przy okazji jeszcze chciałbym wyrazić swoje niezadowolenie z powodu zamieszczonej w „Nowej Tycie” informacji, będącej zaledwie wycinkiem mojej wypowiedzi. Zapewniam Pana Kierownika, że nie czuje się upoważniony do wyrażania jakichkolwiek krytycznych uwag i tym bardziej wydawania poleceń, wskazówek do Pana pracy. Nie autoryzowałem przytoczonej przez redakcję „Nowej Tyty” wypowiedzi.

Romana Serafin – w ostatnich dniach miały miejsce na terenie Kuźni akty wandalizmu: zniszczono kosze na śmieci, powywracano znaki drogowe. Czy te fakty są znane Policji, a może już ustalono sprawców?

Ryszard Węlarz – sprawa jest znana, jednak sprawców jeszcze nie znamy.

Manfred Wrona – czy znany jest termin uzupełnienia wakatów na posterunkach?

Ryszard Węglarz – uzależnione jest to od terminu zakończenia kursu podstawowego dla Policjantów. Prawdopodobnie w połowie września składy zostaną uzupełnione. Wracając do tematu ankiet, chciałem jeszcze powiedzieć, choć zaklinałem się, że nie będę już nic na ten temat mówił: Policja w swoich działaniach opiera się na informacji od ludzi. Środki techniczne tylko służą pomocą. Tak pracuje Policja na całym świecie. Osobiście jestem zadowolony z wyników ankiety. Ilościowo może wynik nie jest imponujący, ale za to wartościowo tak: ilość poruszonych przez mieszkańców spraw pozwala sądzić, że korespondencja została nawiązana. Pierwsze lody zostały przełamane. Skoro zwracają się do Policji z takimi sprawami, to znaczy, że mają do nas zaufanie.

Antoni Głowski – nie sądzi Pan, że niektóre pytania były zbyt „obszernie” sformułowane?

Ryszard Węglarz – nie sądzę. Respondenci nie mieli problemów z odpowiedziami.

Informację z działalności Posterunku Policji w Rudach odczytał (z uwagi na nieobecność Kierownika PP) Antoni Głowski. Informacja stanowi załącznik do protokołu. Uwag do informacji nie zgłoszono.

Antoni Głowski ogłosił 10 minutową przerwę.

Po przerwie obrady wznowiono, a ich prowadzenie przejął Przewodniczący

Rady Miejskiej, Manfred Wrona.

 

Ad. 6. Analiza realizacji umowy dzierżawy nr 11/2003 zawartej w dniu 25.07.2003 r. pomiędzy  Gminą Miasta Kuźnia Raciborska a Towarzystwem Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach – podjęcie uchwały.

Manfred Wrona – powitał przybyłych na sesję członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach. Przypomniał sytuację Skansenu Kolejki Wąskotorowej w Rudach od momentu podjęcia uchwały Rady Miejskiej nr VIII/78/2003 z dnia 23.06.2003 r. w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska w celu prowadzenia skansenu kolejowego. Powiedział między innymi:

- na mocy tej uchwały zawarto w dniu 25.07.2003 r. umowę dzierżawy nr 11/2003 z Towarzystwem Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach. Następnie przekazano majątek Gminy (protokół zdawczo-odbiorczy). W umowie jest zapis, że wymienione środki trwałe stanowią własność wydzierżawiającej czyli Gminy Miasta Kuźnia Raciborska.

Wszystko „szło dobrze”. Wystarczył jeden epizod, który poruszył lawinę zdarzeń, które z kolei doprowadziły do obecnej sytuacji. W marcu zaczęły „chodzić słuchy”, że demontowane są elementy kolejki. Okazało się, że te doniesienia są prawdziwe. Sytuacja w skansenie wymknęła się władzom Towarzystwa spod kontroli. Wobec narastającej krytyki Rada Miejska podjęła decyzje o przeprowadzeniu kontroli, która została przeprowadzona 02 kwietnia br. Obiekt stał się polem do prowadzenia prywatnej, nielegalnej działalności. Wszystko co mówię, ma swoje odzwierciedlenie w dokumentacji.

Wojciech Kudla – czy to prawda, że sporządzono dwa protokoły?

Manfred Wrona- niezupełnie. Pan Aleksander Jankowski sporządził projekt protokołu i przedstawił mi do zaopiniowania. Podczas kontroli sporządzałem notatki i na ich podstawie naniosłem poprawki do przedstawionego projektu. Następnie całości została przedstawiono pozostałym uczestnikom kontroli i po zapoznaniu się podpisana. Tak więc istnieje jedna wersja protokołu.

      Następnie Przewodniczący zapytał, czy radni chcą zapoznać się z treścią protokołu. Radni wyrazili zainteresowanie, wobec czego Manfred Wrona odczytał treść spisanego protokołu. Po oczytaniu, zapytał, czy jeden egzemplarz został przekazany władzom Towarzystwa.  Twierdząco odpowiedziała Pani Burmistrz Rita Serafin.

Manfred  Wrona przytoczył fragmenty umowy dzierżawy, w których ujęto wykaz nieruchomości, środków trwałych i grunty przekazywane w dzierżawę, warunki dzierżawy oraz cel na jaki  wydzierżawiająca (Gmina Miasta Kuźnia Raciborska) przekazuje wyżej wymienione obiekty. Powiedział między innymi: dzierżawca podpisując umowę zobowiązał się przestrzegania stosownych przepisów, a tego nie uczyniono. Oddam teraz głos władzom gminy i otwieram dyskusję na ten temat.

Rita Serafin -  stan przedstawiony na dzień kontroli jest jasny i oczywisty. Do tej pory władze gminy nie interweniowały w działalność Towarzystwa. Jednak
w wyniku podjętych działań, skierowano do Pana Gieruckiego pismo wzywające do przedstawienia dokumentów potwierdzających zawarcie umów z dostawcą energii, dostawcą wody, na odprowadzenie ścieków, na wywóz nieczystości a także dowodu ubezpieczenia przedmiotu dzierżawy. Podpisując umowę dzierżawca zobowiązał się do przestrzegania przepisów ustawy o transporcie kolejowym, która obliguje go do uzyskania stosownych koncesji i uprawnień. Pan Gierucki odpowiedział, że posiada ustną umowę z ZGKiM w Kuźni Raciborskiej na wywóz nieczystości. Umowa miała zostać zawarta 19 marca br. Przedstawił również fakturę od firmy z Rybnika za wywóz nieczystości płynnych. Nie posiadał żadnych dokumentów potwierdzających zawarcie mowy na dostawę wody, energii oraz pozwalające mu na eksploatację linii kolejowej (dopuszczenia, uzgodnienia, homologacje). Urząd Transportu Kolejowego z Katowic przeprowadził kontrolę wszystkich niezbędnych dokumentów do prowadzenia działalności. Protokół potwierdzający ich brak jest do wglądu. Pracownik Urzędu Transportu Kolejowego zadeklarował pomoc w uzyskaniu tych dokumentów. Jeżeli chodzi o stan ilościowy środków trwałych to nie stwierdzono braków (z wyjątkiem parowozu PX48, który podobno znajduje się w Pyskowicach). Pierwsze dokumenty są z okresu przekazywania obiektu w dzierżawę do „Energoinwestu”. Nie dokonano wówczas pomiaru linii kolejowej. Taki pomiar miał miejsce 05 i 12 sierpnia br. Stwierdzono, że linia w kierunku Rybnika – Stodół  jest kompletna, natomiast w stronę Jankowic linia jest prawie w całości zdemontowana. W ubiegłym tygodniu  skierowano do Pana Gieruckiego kolejne pismo, w którym domagaliśmy się wyjaśnienia sprawy szyn z „Kolzamu” oraz sprowadzenia parowozu PX48, którego nie stwierdzono podczas inwentaryzacji.

Manfred Wrona -  kto dziś, z uwagi na nieobecność Pana Gieruckiego, będzie reprezentował Towarzystwo, poproszę wyznaczoną osobę do przedstawienia stosownych umocowań.

Jako przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej
w Rudach wystąpił  Pan Sebastian Sarrě.

Sebastian Sarrě – do niedawna byłem wolontariuszem Towarzystwa, obecnie jestem pracownikiem Skansenu Kolejki Wąskotorowej w Rudach. Posiadam ustne upoważnienie od Pana Gieruckiego do występowania w tej sprawie. Chciałem przedstawić Panów Marka Gwóźdź i  Marka Firla, którzy dzisiaj ze mną przyjechali.

Następnie Pan Sarrě przekazał na ręce Pani Burmistrz i Pana  Przewodniczącego Rady Miejskiej oświadczenie Pana Janusza Gieruckiego, którego treść odczytał.

Manfred Wrona – zwróciłem uwagę na Pana krótki staż pracy w Skansenie.

Sebastian Sarrě – etatowym pracownikiem jestem od niedawna, jednak pracowałem w Rudach już dużo wcześniej jako wolontariusz. Odniosłem bardzo nieprzyjemne wrażenie po wysłuchaniu protokołu. Chciałem podkreślić słowo „wysłuchaniu”, gdyż treść protokołu jest mi znana, jednak wrażenie zrobił na mnie sposób, w jaki Pan go odczytał. Mam wrażenie, że wszystkich on przygnębił. Chciałbym sprostować pewne informacje w nim zawarte, gdyż jest to nieprawda.

-  Opisywany stan instalacji elektrycznej i wodnej – nieprawda. Instalacja istnieje, jest sprawna, działała i działa do tej pory.

-          Stosowanie przedłużaczy elektrycznych – cóż jest dziwnego w ich stosowaniu? Nie uważam tego za jakieś przestępstwo.

-         W sprawie brudu i nieporządku – przyznaję – kontrola wypadła w czasie takiej pory roku, która trochę usprawiedliwia zabłocone podłogi. Jednak bijemy się piersi, nie musiała komisja zastać takiego stanu.

-         Odpady, o których była mowa były składowane na terenie Skansenu, ale na dzień dzisiejszy już ich nie ma, zostały wywiezione.

-         Węglarki – stwierdzenie, że wagony te nie są potrzebne jest chybione. Jest to element ekspozycji, to jest przecież Skansen.

-         Brak homologacji – owszem nie posiadamy takiej, z przyczyn finansowych. Homologacja kosztuje ok. 5000 Euro, a taka sumą Towarzystwo nie dysponuje. Mam jeszcze uwagi kwestii formalnej: protokół powinien uwzględniać również uwagi strony kontrolowanej. Nie został sporządzony protokół rozbieżności. Nie umożliwiono nam ustosunkowania się do zatwierdzonej przez kontrolujących wersji.

Manfred Wrona – po zakończeniu kontroli uzgodniono projekty zapisów. Nikt wtedy nie wnosił uwag.

Rita Serafin – Pan Gierucki zgłosił uwagi do końcowego protokołu. Poprosiłam, aby zrobił to w formie pisemnej. Niestety nie uczynił tego.

Sebastian Sarrĕ – w tej chwili na terenie Skansenu jest porządek, tabor – odnowiony – prezentuje się znakomicie. Frekwencja odwiedzających jest duża,
a zadowolenie gości jest widoczne. Gmina Kuźnia Raciborska nie ma się czego wstydzić.

Ernest Emrich – treść oświadczenia jest dowolna dla oświadczającego, jednak ostatnie zdanie w oświadczeniu Pana Gieruckiego wykracza poza przyjęte normy przyzwoitości. Nie jestem konfliktowy, ale stanowczo protestuję. Nie szukamy zwady, a tylko chodziło nam o dobro mienia gminy.

Marek Gwóźdź – byłem na terenie Skansenu podczas kontroli. Odnośnie protokołu i stanu w jakim kontrolujący zastali obiekt mogę jedynie powiedzieć, że kontrola była przeprowadzona w niekorzystnym dla nas czasie – po zimie. Ale my tej zimy nie przespaliśmy. Pracowaliśmy, stąd wzięły się śmieci. Ale przecież w końcu posprzątaliśmy. Teren jest sprzątany na bieżąco. Dla niektórych z Państwa rzeczy cenne dla miłośników kolei mogą wydawać się złomem, rozumiem to.  Chciałem powiedzieć, że do kradzieży toru doszło wiosną (maj, czerwiec) tego roku. Zgłosiliśmy to Policji. Skradzione przęsła zostały przez nas odbudowane. Ruch został wznowiony. Walczymy ze „złomiarzami”, staramy się aby kolejka funkcjonowała. Mamy plany, jak i co zrobić, żeby to wszystko było jeszcze piękniejsze, jeszcze lepiej funkcjonowało. Jedynym hamulcem jest brak funduszy, ale mamy dużo zapału i wiele robimy społecznie, dla samej satysfakcji. Zastane podczas kontroli i opisane w protokole „wraki wagonów” dziś są odrestaurowane. Wrak samochodu strażackiego również odnowiliśmy. Planujemy jego uruchomienie. Będzie nie tylko eksponatem, ale sprawnym wozem pożarniczym. Liczymy na pomoc Państwa. Może popełniliśmy wiele błędów, ale potrafimy się na nich uczyć. Proszę spojrzeć jak Kolejka wygląda dzisiaj. Zalecenia pokontrolne zostały wykonane.

Małgorzata Łyczak – (pracownik Skansenu – historyk, zajmuje się promocją) Skansen odwiedzają wycieczki zagraniczne. Powstał punkt informacji turystycznej, nawiązano stałą współpracę ze szkołami. Chcemy wypromować ten piękny fragment Gminy  Kuźnia Raciborska.

Manfred Wrona – my wiemy, że Rudy są piękne. Już Cystersi to zauważyli, dlatego tu się osiedlili. Przepraszam, ale nie to jest istotą dzisiejszej dyskusji.
W każdym stowarzyszeniu obowiązują pewne struktury, ciała oraz statut. Myślę, że tak jest i w tym przypadku. Wcześniej wspomniane były nazwiska członków Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej – zdziwienie budzi fakt, że Komisja nie działa. Przewodniczącym Komisji jest Pan Władysław Gumieniak, którego niestety nie ma dzisiaj na sesji. Jest obecny członek Komisji Rewizyjnej, Pan Wacław Siwiec. Poproszę Pana o zabranie głosu.

Wacław Siwiec – ze Skansenem jestem związany od wielu lat. Pracowałem
z Panem Popielem, z jego następcą  i teraz z Panem Gieruckim. Pracowałem jako wolontariusz.

Manfred Wrona – to jak Pan został członkiem Komisji Rewizyjnej?

Wacław Siwiec – zostałem powołany na Walnym Zebraniu Członków Towarzystwa. Jednak po pewnym czasie całkowicie zrezygnowałem z pracy na rzecz Towarzystwa. Przyczyniła się do tego niemoc pełnienia godnie funkcji członka Komisji Rewizyjnej. To była fikcja.

Manfred Wrona – kto oprócz Pana był członkiem Komisji?

Wacław Siwiec – Pan Władysław Gumieniak i  Pan  Eugeniusz Przybyła. Chciałem jeszcze sprostować wypowiedź Pana Gwóździa
i wywieziono do punktu skupu złomu
1301 m szyn o wadze 42 tony co daje kwotę 25.740 zł! Proszę o dyskusję, Panie Siwiec, czy to jest prawda?

Wacław Siwiec – tak było.

Janusz Brzeźniak – często korzystam z przeja, który mówił o wielkich kwotach, które pochłonęły remonty i budowa nowych odcinków szlaku. Budowa szlaku do Paproci była pracą społeczną z materiałów pozyskanych przez poprzedniego prezesa. Materiały na trasę w kierunku Stanicy otrzymaliśmy od firmy „Utex”
z Rybnika i od „Energoinwestu”. Pracując jako wolontariusz robi się coś co się lubi, kocha, dla samej przyjemności.  Nie patrzy się na korzyści. Jest wśród wolontariuszy spora grupa ludzi, którym nie podoba się to co się dzieje
w Skansenie, począwszy od sposobu w jaki odmalowuje się tabor, skończywszy na wewnętrznych konfliktach pomiędzy pracownikami a wolontariuszami.

Manfred Wrona – w dniach pomiędzy  9  lutego a 13 marca „coś” się stało ze znaczną ilością szyn. Czy  coś Pan wie na ten temat?

Wacław Siwiec – byłem przy demontażu tych szyn (na odcinku Zwonowice-Jankowice). Padła propozycja zamiany szyn typu S-33 na S-44. Ten odcinek wymierzono. Prezes zawarł umowę z firmą „Kolzam” i miało dojść do zamiany szyn.  Ja nie jestem w Skansenie już od maja i nie wiem czy doszło do zamiany.

Manfred Wrona – ile kosztują zdemontowane szyny, ile ich było?

Wacław Siwiec – szacuję je na 25.000 zł.

Manfred Wrona – jestem w posiadaniu fragmentu dziennika robót, obrazującego stan rzeczy i przebieg prac (odczytał). Wynika z tego, że zdemontowano zdów kolejką podczas wycieczek
z wnukami. Osobą, którą najczęściej spotykałem na Terenie Skansenu był właśnie Pan. Pana rezygnacja jest dla mnie zaskoczeniem, bo utożsamiam Pana
z pozytywnym wizerunkiem działalności kolejki. Czy powód rezygnacji wynikł
z uniemożliwienia Panu pracy jako członka Komisji Rewizyjnej? Jakie w ogóle są najczęściej źródła dochodów skansenu, kto jest odpowiedzialny za sprzedaż biletów ?

Wacław Siwiec – na początku pracowało się dobrze. Układy koleżeńskie były prawidłowe. Później nastąpił podział na pracowników skansenu i wolontariuszy. Pracownicy zatrudnieni byli na określonych warunkach, pracowali w wyznaczonych godzinach za wynagrodzeniem. Wolontariusze – pasjonaci, pracowali
w przysłowiowy świątek, piątek i niedziele. Nieraz od rana do nocy. Większość
z wolontariuszy była kiedyś lub nadal jest zawodowo związana z koleją. Znamy się na tym co robimy. Raził nas fakt, że zatrudnienie znajdują osoby, które nie mają pojęcia na czym ta praca polega, są niekompetentne. Byłem kolejarzem a i tak nie posiadam wszystkich uprawnień. O to zawsze się sprzeczaliśmy z Prezesem. Ponadto, jak już wcześniej mówiłem nie podoba mi się sposób, w jaki odrestaurowuje się tabor. Jest to niezgodne z przyjętymi zasadami i wymogami konserwatora zabytków. O mojej rezygnacji zdecydował szereg problemów. Oprócz mnie odeszło jeszcze około 15 osób. Zamierzamy zawiązać nowe, własne Regionalne Towarzystwo Miłośników Kolei. Na temat dochodów ze sprzedaży biletów nic nie wiem. Tym zajmował się Prezes osobiście.

Manfred Wrona – sprawa parowozu, Pan wie o czym mówię, proszę powiedzieć co Pan wie w tej sprawie?

Wacław Siwiec – ten, którego nie stwierdziła Komisja – PX48 jest w Pyskowicach. Jeżeli chodzi Panu o lokomotywę LXD 2- została sprzedana do Niemiec.

Manfred Wrona – jak wyglądała sprzedaż, zamiana sprzętu. Czy było to konsultowane z Komisją Rewizyjną?

Wacław Siwiec – na początku tak, potem zostało wprowadzone „kierowanie centralne”. Prezes niczego nie uzgadniał.

Antoni Głowski – co miała na celu wymiana szyn S-33 na S-44?

Wacław Siwiec – do szyn S-33 nie można już pozyskać żadnych akcesoriów, S-44 są nowocześniejsze. Wchodzę tylko w sprawy techniczne, nie mówię teraz
o wartości szyn S-33, które są uznane za zabytkowe.

Antoni Głowski – czym te szyny się różnią?

Wacław Siwiec – jest różnica w budowie oraz wymagają innych akcesoriów (podkłady ,itp.) S-44 są mniej podatne na ścieranie.

Manfred Wrona – 12 sierpnia w sądzie w Chorzowie odbyła się sprawa, o co chodzi?

Wacław Siwiec – ZGN PKP wystąpiły przeciwko Panu Januszowi Gieruckiemu
z oskarżeniem o demontaż torów kolejowych na stacji Chorzów – Maciejkowice.

Manfred Wrona – ile tego było?

Wacław Siwiec – w tej chwili nie pamiętam.

Manfred Wrona – mam wycinki prasowe, w których jest mowa o 1650 m toru.

Wacław Siwiec – sprawa się nie odbyła. Towarzystwo w swojej działalności miało swoje wzloty i upadki. Teraz uważam, że upadków było więcej.

Manfred Wrona – ile spotkać członków Towarzystwa się odbyło?

Wacław Siwiec –  w grudniu 2002 roku odbyło się ostatnie. Zarząd był
w komplecie. Wtedy odczytano statut, wybrano członków Komisji Rewizyjnej. Co mnie zastanowiło – w tym zebraniu brały czynny udział (z głosowaniem) osoby nie będące członkami Towarzystwa.

Rita Serafin – mam dokumentację potwierdzającą dokonanie zgłoszenia kradzieży torów. Fakt zgłoszono Straży Leśnej i do Nadleśnictwa. Jestem również
w posiadaniu pisma, w którym Towarzystwo (Pan Gierucki) zawiadamia Nadleśnictwo o pracach demontażowych. Jest Pan w tym piśmie  wymieniony jako jedna z osób nadzorujących pracę.

Wacław Siwiec – tak byłem obecny podczas tych prac.

Marek Gwóźdź – potwierdzam informację jaką przedstawił mój przedmówca na temat szyn S-33 i S-44 i ich właściwości trakcyjnych. Chciałem dodać, że zabytkowa szyna S-33  znajduje się na terenie Skansenu.

Sebastian Sarrě – wieje kryminałem z informacji jakie przedstawił Pan Wrona
o tym, że szyny zostały sprzedane na złomowisku. Gdyby to była prawda, to na jakiej podstawie „Kolzam” przekazał 
600 m szyn S-44? Szyny, o których sprzeniewierzenie  posądza się Pana Gieruckiego (chodzi o szyny z Maciejkowic) znajdują się w Rudach na terenie Skansenu. Pan Przewodniczący prowadzi tą sesję tendencyjnie. Szyny z „Kolzamu” są, nie wiem czy to jest już wszystko, ale szyny są i nikt by ich chyba nie dał „za darmo”.

Rita Serafin – czy te 600 m, których przekazanie potwierdził „Kolzam” to są te poukładane w stosie wzdłuż toru?

Sebastian Sarrě – to są szyny z Maciejkowic. Artykuł z prasy, na który Pan Przewodniczący chciał się powołać, jest stekiem pomówień. Na Pana Gieruckiego prowadzona jest nagonka. Według mojej oceny słowa kierowane przeciwko Panu Gieruckiemu powodują, że ludzie zmieniają sposób postrzegania jego osoby. Proszę poczekać z ocenianiem winy bądź niewinności Pana Gieruckiego do końca procesu. Informuję, że jeżeli ja usłyszę, że ktoś powiedział dosłownie lub w sposób zawoalowany, że Pan Gierucki jest złodziejem natychmiast składam zawiadomienie o przestępstwie do prokuratury. Apeluje, aby Państwo wyłączyli emocje związane
z faktem, że Pan Gierucki oskarżony jest o kradzież szyn. Dzisiaj będziecie decydować o udzieleniu wotum zaufania Towarzystwu Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach.

Romana Serafin – czy uważa Pan, że Towarzystwo pracuje zgodnie ze Statutem.

Sebastian Sarrě – tak.

Romana Serafin – odbywają się Walne Zgromadzenia, prowadzona jest sprawozdawczość?

Sebastian Sarrě – tak, wszystkie działania, które podejmuje  Towarzystwo są zgodne ze statutem.

Romana Serafin – jako Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej przy Radzie Miejskiej w Kuźni Raciborskiej, biorąc po uwagę to co mówi Pan i Pan  Siwiec uważam, że któryś z Panów kłamie.

Sebastian Sarrě – jeszcze raz powtarzam: wszystkie działania podejmowane przez Towarzystwo  Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach są działaniami zgodnymi ze statutem.

Mariusz Kulon – upominam się o poruszenie tematu koncesji i innych uprawnień.

Manfred Wrona – na dzień dzisiejszy TMGKW nie posiada żadnych uprawnień, homologacji i zezwoleń pozwalających na prowadzenie działalności. Czynimy starania, aby pozyskać te zezwolenia, ale nie dla TMGKiW aby mogło czerpać korzyści  ale dla Gminy.

Sebastian Sarrě – Pańska wypowiedź zawiera błąd logiczny: to nie Towarzystwo czerpie korzyści z działań kolejki, ale Gmina.

Manfred Wrona – odpowiem tak: w rzeczy samej.

Ernest Emrich – do czasu kontroli nie były realizowane żadne z zapisów umowy dzierżawy. Dzisiaj zapoznano się ze stanem panującym w Skansenie obecnie. Zapisy umowy pozwalają na zerwanie jej ze skutkiem natychmiastowym. Rozwiązanie umowy spowoduje, że na obiekcie zabraknie gospodarza. Sezon jeszcze trwa. Czy radni widzą szansę dla Towarzystwa Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej? Przedstawiciele twierdzą, że to co robią jest zgodne ze statutem, ale nie robią wszystkiego o czym mówi statut. Nasza opinia jest bezstronna. Znamy wkład pracy i zaangażowanie członków Towarzystwa
i wolontariuszy. Jest chwalebny. Ale nie możemy pozwolić, żeby ten zacny majątek został zmarnowany. Demontaże i zamiany wymagały naszej zgody, której Pan Gierucki nie uzyskał bo się o nią nie zwrócił. Działalność nie była prowadzona prawidłowo.

Julian Zieliński – to, że niszczeje majątek jest straszne, ale jeszcze bardziej przeraża fakt, którego nie potrafię przeboleć, a mianowicie, że życie korzystających z przewozów kolejką było narażone! Skoro nie było homologacji, dopuszczeń nikt nie miał prawa prowadzić tego typu działalności!

Wiktor Baszczok – działalność Towarzystwa pozostawia wiele do życzenia. Jednak zerwanie umowy pociągnie straszne konsekwencje. Pamiętamy jak wyglądają budynki byłej szkoły zawodowej w Kuźni Raciborskiej. Myślę, że jakimś rozwiązaniem byłoby zapewnienie naszym przedstawicielom miejsca w Zarządzie TMGKW.

Marcelina Waśniowska – mam pytanie do Burmistrza, czy na terenie Skansenu była co roku przeprowadzana inwentaryzacja?

Rita Serafin – nie ma takiego wymogu. Pierwsza inwentaryzacja była przeprowadzona w momencie przekazywania Gminie majątku. Od 1992 roku mamy pełną dokumentację. Wszystko się zgadzało, niczego nie brakowało. Uchybieniem było to, że nie zostało zmierzone torowisko. Takiego pomiaru dokonano dopiero w sierpniu tego roku. Nie wiemy jednak jaki był stan wyjściowy, nie ma materiału porównawczego.

Sylwester Larysz – jak to może być dobry twór (TMGKW) skoro nikt z członków Zarządu go dziś nie reprezentuje. Czy wolontariusze muszą odpowiadać za wszystko?

Rita Serafin – posiadam wyciąg z KRS.  W Starostwie, które jest organem nadzoru dla TMGKW nie ma dokumentacji dotyczącej liczebności Towarzystwa, nazwisk członków.  Do dzisiaj miały zostać – na wniosek Starosty- uzupełnione. Może obecny tu pan Sarrě mógłby nam odpowiedzieć na pytanie, ilu członków liczy Towarzystwo?

Sebastian Sarrě – niestety nie znam tych danych.

Sylwester Larysz – podczas kontroli proponowałem spotkanie. Nie doszło do takiego, i dlatego dziś taka afera. Można to wszystko wcześniej powyjaśniać
i uniknąć dzisiejszej sytuacji i nieprzyjemnej atmosfery na sesji.

Manfred Wrona – podsumowując: tak jak powiedział Pan Burmistrz – do dnia kontroli nie były prawie w 100 % realizowane zapisy umowy dzierżawy a wszystkie późniejsze działania „naprawcze” Towarzystwa wynikają z zaleceń Urzędu. Przypomnijcie sobie Państwo w jaki sposób rozmawiał z nami podczas kontroli Pan Gierucki, jak próbował nas okłamać, zwieść i wyprowadzić na manowce. Nie zgłosił się do Urzędu w celu uzgodnienia zapisów w protokole. Gdzie podziały się tony śmieci, plastików  które zalegały teren. Zostały wywiezione? Gdzie? Mamy ich szukać w lasach, a może zostały spalone w ramach przeprowadzanej na własną rękę „utylizacji”? Zachowanie Pana Gieruckiego to jawne szyderstwo. Rada Miejska podejmie dzisiaj decyzję, kto będzie dysponował majątkiem gminy. Kpina jest, że nie pojawił się nikt z członków Zarządu Towarzystwa. Ja jestem gotowy do postawienia wniosku, i zaraz to uczynię.

Sebastian Sarrě – pomija się istotną sprawę: majątek od chwili  przekazania nie niszczeje, ale ulega stałej poprawie. Jest to widoczne „gołym okiem”. Można porównać stan z przed 10 lat do stanu obecnego. Z niechcianej i kłopotliwej nieczynnej stacyjki kolejki wąskotorowej powstał Skansen, z którego Gmina może być dumna. Stało się to nakładem naszej pracy, i naszych środków – Gminę nie kosztowało to nic.

Manfred Wrona – uważam, że nie zna Pan zapisów umowy dzierżawy. Ogłaszam koniec dyskusji. Zarządzam przerwę.

      Po przerwie Manfred Wrona wznowił obrady. Przytoczył § 10 umowy dzierżawy, który brzmi: „Umowa ulega rozwiązaniu ze skutkiem natychmiastowym
w przypadku: 1. Niedotrzymania przez dzierżawcę warunków niniejszej umowy.
 2. Stwierdzenia używania nieruchomości niezgodnie z jej przeznaczeniem.
3. Odmowy przyjęcia do wykonania zakresu remontu kapitalnego, o którym mowa
 w § 7 ust. 2 umowy”.

 W punkcie 6 porządku obrad przewidziano podjęcie uchwały o podjęciu działań zmierzających do rozwiązania umowy dzierżawy z Towarzystwem Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach. Biorąc pod uwagę starania władz Gminy o dobro majątku stawiam wniosek, aby wycofać projektu uchwały z porządku i jednocześnie:

- zobowiązać Burmistrza do niezwłocznego zorganizowania spotkania wyjaśniającego z Zarządem i członkami Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej

- zobowiązać Towarzystwo do organizacji Walnego Zebrania. Wziąć w nim udział.

- żądać aktualnej listy członków Towarzystwa,

- sprawdzić wszystkie dokumenty Towarzystwa niezbędne do prowadzenia działalności statutowej z wykorzystaniem majątku gminy,

- wyegzekwować realizację wszystkich punktów umowy dzierżawy.

- po upływie 3 miesięcy ponownie przedłożyć Radzie Miejskiej projekt uchwały.

Czy ktoś ma uwagi, chciałby coś dodać do wniosku?

Nie zgłoszono uwag. Wobec czego Przewodniczący poddał wniosek pod głosowanie. Wniosek został przyjęty przy 14 głosach „za”. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Sebastian Sarrě – dziękuję za tak rozsądną decyzję radnych, myślę, że spotkanie, o którym mówi Pan Przewodniczący pozwoli wypracować odpowiednie metody na rozwiązanie  wszystkich problemów. Jeżeli ktoś z Państwa poczuł się urażony moimi wcześniejszymi wypowiedziami to przepraszam, nie miałem tego na celu.

Ad.7   Podjęcie uchwał w sprawie:

            7.1. utworzenia środków specjalnych w jednostkach budżetowych prowadzonych przez Gminę Kuźnia Raciborska.

      Przewodniczący Rady Miejskiej po odczytaniu projektu uchwały oddał głos Pani Wiesławie Czogała, Dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty.

Wiesława Czogała – uchwała ma na celu uregulowanie istniejącego stanu, „ubranie” go w formę zgodną z obowiązującymi przepisami.

Informację potwierdził Skarbnik – Zbigniew Wojtyło.

Manfred Wrona odczytał treść uchwały. Pytań ani uwag nie zgłoszono.
W obecności 15 radnych uchwałę podjęto jednogłośnie.

      7.2. zmian w budżecie gminy na 2004 rok.

Manfred Wrona po odczytaniu projektu uchwały udzielił głosu Skarbnikowi Miasta.

Zbigniew Wojtyło poinformował, że projekcie, którzy z materiałami na sesję otrzymali radni nastąpiły zmiany. Podczas przerwy zostały radnym rozdane projekty uchwał z aktualnymi danymi. Następnie omówił wprowadzone zmiany
i uzasadnił je. Dodatkowo poinformował, że przed sesją Zarząd Osiedla „Stara Kuźnia”, zwrócił się  z wnioskiem o zmniejszenie wydatków na inwestycję, która już w tym roku nie będzie zrealizowana i przeniesienie części kwoty na pokrycie kosztów zainstalowania skrzynki elektrycznej w parku „Dębina”.

Ernest Emrich – proszę potraktować ten wniosek jako moją propozycję zmian do projektu uchwały.

Marcelina Waśniowska - przypominam, że Komisja Budżetu i Finansów wnioskowała do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o pozostawienie kwoty 12.000 zł w budżecie Komisji, niewykorzystywanie jej i potraktowanie jako kwoty na zmniejszenie deficytu.

Rita Serafin – Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych planowała przeznaczyć tą kwotę na zakup profesjonalnego kserografu, który byłby również wykorzystywany do obsługi Rady Miejskiej oraz mogłyby z niego korzystać  sołectwa, których potrzeby w tym zakresie są coraz większe. Pyzatym myśleliśmy
o zakupie notebooka. Potrzeba posiadania takiego komputera jest coraz bardziej uzasadniona.

      Manfred Wrona poddał treść uchwały pod głosowanie, w wyniku którego uchwała została podjęta jednogłośnie (15 głosów „za”).

      7.3 uchwalenia „Planu Gospodarki Odpadami dla Gminy Kuźnia Raciborska”.

Manfred Wrona – temat został szczegółowo omówiony na sesji w maju, myślę, że wszyscy z Państwa zapoznali się z opracowaniem.

Odczytał treść uchwały. Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący poddał uchwałę pod głosowanie, w wyniku którego uchwałę podjęto 14 głosami „za”. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

      7.4. zmiany uchwały Rady Miejskiej nr X/108/2003 z dnia 16.09.2003 r.

Manfred Wrona – przypominam, że powołaliśmy przed rokiem, w dniu 16 września Komisję doraźną do spraw utrzymania czystości i porządku w gminie.  Powołana została na okres 1 roku, współpracuje z Zespołem powołanym przez Burmistrza. Myślę, że Komisja spełnia swoją rolę więc zaproponowałem, aby powołać ją na okres do końca bieżącej kadencji Rady Miejskiej. Taki projekt przedstawiono radnym. Czy ktoś z pięciu osób wyznaczonych do pracy w Komisji chciałby zrezygnować z członkowstwa?

Nikt z członków Komisji nie zrezygnował z pracy.

Przewodniczący odczytał treść uchwały, poczym poddał ją pod głosowanie.
W obecności 15 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.

      7.5 zgłoszenia kandydata Gminy Kuźnia Raciborska do Powiatowej Rady Zatrudnienia w Raciborzu.

Manfred Wrona – w poprzedniej kadencji delegatem Gminy był Pan Andrzej Migus. Kogo proponuje Burmistrz?

Ernest Emrich – proponuję, aby pozostał pan Migus.

Manfred Wrona – czy są inne kandydatury.

Nie zgłoszono.

Wobec powyższego Przewodniczący odczytał treść uchwały, którą radni podjęli jednogłośnie.

      7.6. porozumienia o współpracy w zakresie przygotowania projektu „System Elektronicznej Komunikacji Dla Administracji Publicznej w Województwie Śląskim”

Przewodniczący Rady Miejskie odczytał treść uchwały, po czym oddał głos Sekretarzowi Miasta.

Andrzej Migus – administracja nieuchronnie zmierza do informatyzacji. Ustawowy termin wprowadzenia elektronicznego systemu obiegu dokumentów w urzędzie upływa z końcem roku 2005.

Dalej Sekretarz omówił na czym polega elektroniczny obieg dokumentów w Urzędzie. Na czym polega podpis elektroniczny oraz jak mieszkańcy mogliby załatwiać sprawy w urzędzie po wprowadzeniu elektornicznego obiegu dokumentów oraz kiosków internetowych przy wykorzystaniu Internetu. Omówił również korzyści i wady takiego rozwiązania.

W dalszej części nakreślił przedsięwzięcie pod nazwą System Elektronicznej Komunikacji dla Administracji Publicznej w województwie śląskim - jako inicjatywę Urzędu Marszałkowskiego oraz projekt porozumienia w sprawie realizacji zadania zaproponowany przez zarząd województwa.

Urząd Marszałkowski wg. wstępnych założeń sporządzi studium wykonalności całego projektu. Gminy muszą opracować projekty techniczne na swoim terenie.

      Zakresu projektu nie sprecyzowano, zależy on bowiem od sposobu finansowania zadania oraz koniecznego wkładu własnego. Jeżeli okaże się, że koszty są zbyt duże, to Burmistrz może nie podpisać Porozumienia, ale jeżeli nie podejmie się dzisiaj tej uchwały o współpracy to Burmistrz nie będzie miał upoważnienia do działań i np. za 3 lata będziemy musieli uruchomić system pokrywając 100 % kosztów.

Spotkanie w sprawie podpisywania porozumienia planowane jest na połowę września w Urzędzie Marszałkowskim. Jednak przystąpienie do projektu nie gwarantuje, że zadanie zostanie sfinalizowane. Uważam jednak, że jest to duża szansa, aby otrzymać dofinansowanie w wysokości 75 % kosztów przedsięwzięcia.

Manfred Wrona – czyli, albo teraz skorzystamy z okazji i podejmiemy uchwałę, albo w niedługim czasie staniemy przed koniecznością wprowadzenia systemu na własny koszt.

Przewodniczący odczytał treść uchwały. Uwag i pytań nie zgłoszono. W obecności 15 radnych uchwałę podjęto jednogłośnie.

      7.7 zatwierdzenia zasad udzielenia stypendiów dla uczniów i studentów.

Manfred Wrona oddał głos Dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty.

Wiesława Czogała – jest to zadanie, które przejęliśmy od Powiatu. Wprowadzono zmianę polegającą na tym, że o środki mogą występować tylko organy prowadzące szkół. Zaproponowana uchwała przyjmuje regulamin przyznawania stypendiów dla uczniów. Odzwierciedla to, co wcześniej, w maju,  przygotował już Powiat.

Manfred Wrona – czy później nie okaże się przypadkiem, że środku na stypendia są już ujęte w subwencji?

Wiesława Czogała – nie, są to środki z Europejskiego Funduszu Społecznego. Warunkiem ich pozyskania jest złożenie projektu do konkursu.

Janusz Brzeźniak – czy uczniowie spoza terenów wiejskich nie mogą się ubiegać o to stypendium?

Wiesława Czogała – nie mogą. Jest to stypendium dla dzieci i młodzieży
z terenów wiejskich. Program prowadzony jest w celu wyrównywania szans edukacyjnych i  podniesienia dostępności do kształcenia na poziomie akademickim i ponadgimnazjalnym dla osób pochodzących z terenów zagrożonych marginalizacją.

Manfred Wrona – to jest dyskryminacja mieszkańców Kuźni Raciborskiej, ale
z kolei wyrównanie jeżeli spojrzy się na sprawę przez pryzmat dodatków mieszkaniowych, z których korzystają głównie Kuźniczanie.

Janusz Brzeźniak – czy wszyscy uczniowie są poinformowani o sprawie?

Wiesława Czogała – tak, temat był nagłośniony. Informowani byli już uczniowie kończący gimnazjum.

Andrzej Migus – zauważyliśmy drobne błędy w zapisie § 5. Jak już Pani Dyrektor wcześniej mówiła, Regulamin oparty jest na opracowaniu Starostwa. Błąd polega na powołaniu się na organy Starostwa, należy zastąpić je zapisem Miejski Zespół Oświaty w Kuźni Raciborskiej.

Manfred Wrona odczytał treść uchwały. Uwag nie zgłoszono. 14 radnych głosowało „za” przyjęciem uchwały, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

8. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.

8.1. Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Manfred Wrona – wszystkie oświadczenia złożono w terminie. Nie mam uwag, ale niestety Urząd Skarbowy miał. Uwagi dotyczyły części, w której deklarowano dochody. Myślę, że wynikało to z niejasno sformułowanego punktu. Osobiście porównywałem oświadczenia tego roczne z ubiegło rocznymi  i nie stwierdziłem rażących różnic.

            8.2. Burmistrza Miasta.

Ernest Emrich – drobne uchybienia zostały uzupełnione. Dokonałem porównania i nie stwierdziłem różnic. Oświadczenia zostały umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej.

            9. Informacja Burmistrza z międzysesyjnej działalności.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Ernest Emrich.

Ernest Emrich -  wydałem  w okresie od 02.07 do 31.08. 2004 44 zarządzenia. Głównie dotyczyły one gospodarki nieruchomościami oraz niezbędnych zmian budżetowych. Z pozostałych ważniejsze to:

- z dnia 23.07 w sprawie wysokości stawek czynszu za lokale mieszkalne,

- z dnia 27.08 w sprawie informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2004 roku.

Komplet zarządzeń znajduje się między innymi w Biurze Rady Miejskiej.

Następnie Burmistrz poinformował o odbytych spotkaniach:

1.      02.07. – otwarcie kolejnego obozu przysposobienia obronnego organizowanego przez Kuratorium Oświaty na terenie szkoły przy ul. Piaskowej. Podkreślić należy dobrą współpracę, przychylność Komendantury obozu w łączeniu
z naszą nieobozową akcją LATO.

2.      06.07. – przegląd dróg powiatowych przy udziale Zastępcy Starosty i Dyrekcji Zarządu Dróg Powiatowych w Raciborzu.

3.      07.07. – spotkanie z Komendantem Powiatowym Policji na temat zachowania spokoju podczas imprez na terenie gminy, a szczególnie w ośrodku „BUK”.

4.      08.07. – spotkanie z Sołtysem Jankowic i Dyrektor MOKSiR na temat przygotowań dożynek gminnych w dniu 05.09 br.

5.      14.07. i 24.08. – spotkanie w Urzędzie Miasta w Raciborzu w sprawie kanalizacji. Ustalenia: UM Racibórz przedstawi projekt aneksu do porozumienia – aktualizacja (podział na dwa etapy).

6.      26.07. – spotkanie z Dyrektorem CARITAS Gliwice przy udziale Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej i Pani Rity Serafin w sprawie podjęcia przez ks.Dyrektora decyzji o przejęciu obiektu ZST przy ul. Jagodowej jeszcze w tym roku.

7.      28.07 i 24.08. – spotkanie z Zarządem Osiedla nr 1 przy udziale ZGKiM, Przewodniczącego Rady Miejskiej (24.08) na temat podzielników ciepła i montażu zaworów termostatycznych.

8.      31.07. – udział w uroczystości poświęcenia nowego dzwonu w kaplicy w Rudzie.  Dziękuję ofiarodawcom i organizatorom uroczystości o szczególnie Panu Sołtysowi, Janowi Stankowi.

9.      05.08. – PKS  Racibórz informuje o wprowadzeniu wnioskowanych przez nas zmian do rozkładu jazdy autobusów – dojazd na ul. Gamowską w Raciborzu.

10.  24.08. – złożyłem propozycję -  wskazanie ks. Proboszcza A. Strzedullę do nagrody Starosty w dziedzinie kultury (twórczość literacka).

11.  25.08. – podpisanie umów z WFOŚ i GW na pożyczki:

- termomodernizacja szkoły na ul. Piaskowej

- wodociąg w Rudach (Podbiała)

- wodociąg w Kuźni Raciborskiej (ul. Raciborska)

12. 26.08. – udział w uroczystej mszy św. Z okazji 70 rocznicy urodzin ks. Proboszcza w Turzu a 29.08 we Mszy św. dziękczynnej za 37 lat pracy duszpasterskiej. Dziękuję wszystkim za przygotowanie i udział w tych uroczystościach.

13. 26.08. – obchody 100 lecia OSP w Kuźni Raciborskiej. Dziękuję wszystkim,  którzy włączyli się w finansowanie, organizację i udział w tych uroczystościach.

14. 29.08. – udział w dożynkach powiatowych w Krzanowicach. Dziękuję członkom naszej delegacji gminnej z Rud (korona) za prace przygotowawcze i uczestnictwo.

15. 30.08. – spotkanie z Panią Przewodniczącą Zarządu Osiedla „Stara Kuźnia” i przedstawicielem ZGKiM w sprawie utrzymania czystości na terenie „Starej Kuźni”.

  Rita Serafin -  poprosiłam Panią Dyrektor MZO o przygotowanie odpowiedzi na pytania, które na początku sesji zadał Pan Brzeźniak. Za zgodą Przewodniczącego Rady Miejskiej, poproszę o zabranie głosu Panią Dyrektor Czogała.

Wiesława Czogała  przedstawiła poniższą informację:

Przygotowanie placówek do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

 

Przygotowanie placówek oświatowych do nowego roku szkolnego oceniam jako dobre.

W czasie wakacji w szkołach i przedszkolach wykonano niezbędne remonty:

- W Przedszkolu w Rudach wymieniono instalacje wodno – kanalizacyjną, przeprowadzono remont sanitariatów oraz wymalowano dwie sale dydaktyczne i pomieszczenia kuchenne.

- W Przedszkolu nr 2 w Kuźni Raciborskiej wymieniono instalacje c. o. wraz z kotłami, przeprowadzono remont kotłowni, wymieniono okna oraz przeprowadzono termomo­drenizację budynku łącznie z ocieplaniem dachu
i wymianą rynien , odmalowano sale dydaktyczne oraz  pomieszczenia administra­cyjne, kuchenne i sanitariaty.

- Przedszkole nr 1 w Kuźni Raciborskiej w czasie wakacji pełniło dyżur i prowadzone były zajęcia z dziećmi.

- W Zespole Szkolno-Przedszkolnym  w Budziskach oddano do użytku plac zabaw oraz doprowadzono do odpowiedniego stanu ogrodzenie i urządzenia na boisku szkolnym. W listopadzie planuje się wymianę pozostałych okien w budynku (pierwsza część okien wymieniona była w czasie poprzednich wakacji) oraz wyposażenie klasy zerowej.

- W zespole Szkolno-Przedszkolnym w Turzu dokonano adaptacji parteru na potrzeby biblioteki publicznej, przeniesiono księgozbiór do wyremontowanych pomieszczeń klasowych oraz pomalowano dwie sale dydaktyczne i naprawiono ogrodzenie szkolne.

- W Szkole Podstawowej w Kuźni Raciborskiej przeprowadzono drobne remonty w pomieszczeniach kuchennych i sanitariatach, wymalowano dwie sale lekcyjne oraz przeprowadzono modernizację biblioteki szkolnej – uruchomiono czytelnię ze stanowiskami internetowymi, kopiarką i sprzętem video, zakupiono meble i stoliki uczniowskie, wyremontowano i urządzono pracownię komputerową, oraz świetlicę szkolną, zakupiono nowe stoliki do świetlicy.

- W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rudach przeprowadzono remont instalacji  c. o., kotłowni i wymieniono kotły. Wyremontowano i urządzono trzy  pracownie internetowe, pomalowano dwie sale dydaktyczne oraz pomieszczenia kuchenne, przeprowadzono remont instalacji kanalizacyjnej. W październiku wymienione będą wykładziny we wszystkich salach dydaktycznych w szkole.

- W zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych remont jeszcze trwa. Aktualnie wymieniono wszystkie okna w szkole oraz zmodernizowano wnęki okienne na klatkach schodowych, ocieplono dach w szkole i hali sportowej. Obecnie trwają prace porządkowe oraz adaptacyjne związane z przenoszeniem szkoły z ulicy Jagodowej. Prace potrwają do końca października.

Dwie szkoły otrzymały pracownie internetowe składające się z 10 stanowisk uczniowskich, serwera wraz z oprogramowaniem, skanera i drukarki wielofunkcyjnej oraz laptopa i rzutnika multimedialnego. Pracownie urządzono zgodnie z wymaganiami i odpowiednio wyposażono. W czasie wakacji przeszkolono opiekunów pracowni, dyrektorów oraz czterech nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem sprzętu. Od 1 września w pracowniach multimedialnych można prowadzić zajęcia dydaktyczne na bardzo wysokim poziomie.

Ilość Oddziałów w placówkach w nowym roku szkolnym.

Łącznie w gminie uruchomiono:

  - 15 oddziałów przedszkolnych w tym 9 klas  zerowych ( 3 łączone w Budziskach, Turzu i Rudach), łącznie   6 oddziałów  pięciogodzinnych i 9 oddziałów dziewięciogodzinnych.

Ilość oddziałów w stosunku do ubiegłego roku nie zmieniła się, wzrosła natomiast liczebność dzieci w grupie co świadczy o większym zainteresowaniu rodzin opieką przedszkolną.

 W nowym roku szkolnym w szkołach uruchomiono 70 oddziałów, o 4 mniej niż w roku poprzednim. I tak:

- 38 oddziałów w szkołach podstawowych w tym jeden oddział łączony (w Turzu). Ilość oddziałów zmniejszyła się o jeden.

- 20 oddziałów gimnazjalnych. Ilość oddziałów zmniejszyła się o jeden.

- 12 oddziałów w szkołach ponadgimnazjalnych. Ilość oddziałów zmniejszyła się o 2.

Ilość oddziałów w rozbiciu na szkoły przedstawia się następująco:

 

- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Turzu – 3 oddziały,

- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Budziskach - 7 oddzałów,

- Szkoła Podstawowa w Kuźni Raciborskiej – 18 oddziałów,

- Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rudach – 20 oddziałów,

- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych – 24 oddziały.

Zatrudnienie.

W nowym roku szkolnym w Gminie zatrudnionych jest  158 nauczycieli ( 144,2 etatów), oraz   71 ( 62,75 etatów) pracowników administracji i obsługi.

Wszyscy nauczyciele zatrudnieni są zgodnie z kwalifikacjami.

W minionym roku na emeryturę przeszły 2 nauczycielki oraz 2 pracowników obsługi.

Gmina nie ponosiła żadnych kosztów z tytułu  rozwiązania stosunku pracy.

Nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego znaleźli zatrudnienie, i tak:

-        1 nauczyciel mianowany, na własną prośbę, przeszedł na stanowisko dyrektora Biblioteki Gminnej.

-        1 nauczyciel mianowany , na własną prośbę, został przeniesiony do Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej.

-        1 nauczyciel mianowany , za zgodą, został przeniesiony do pracy w przedszkolu (był nauczycielem szkoły).

-        1 nauczyciel mianowany (umowa wygasła – zatrudnienie na czas określony) przeszedł do pracy w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym.

-        1 nauczyciel (umowa wygasła – zatrudnienie na czas określony) przeszedł do pracy w Budziskach.

-        1 nauczyciel przeszedł (umowa wygasła – zatrudnienie na czas określony) do przedszkola w Kuźni i Siedliskach.

 Zmiany na stanowiskach dyrektorskich:

-        Z funkcji dyrektora ZSO zrezygnował dyrektor Piotr Sroka.

-        Ze względu na likwidację Liceum Ogólnokształcącego i rozwiązanie ZSO funkcję zastępcy dyrektora przestała pełnić Alicja Mościska.

-        Powierzono stanowisko dyrektora (na dwa lata) obecnemu dyrektorowi w Siedliskach Pani Korneli Reichel.

-        Dyrektor ZST Pan Marian Kapelusz przejmuje funkcje dyrektora ZSOiT.

-        Powierzono stanowisko drugiemu wicedyrektorowi ZSOiT, został nim Pan Kazimierz Szczepanik.

Inne

-        W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych zamieniono ½ etatu bibliotekarza (z dwóch) na ½ etatu świetlicy dla uczniów dojeżdżających.

-        Do Budzisk delegowano pedagoga z ZSOiT na 4 godziny (1/5 etatu).

-        W tym roku dowozić uczniów będzie PKS Connex z Kędzierzyna Koźla.

-        Czekamy na własnego Gimbusa -  termin otrzymania  ok. 15 września.

-        Zajęcia ZSOiT w Kuźni Rozpoczynają się o godzinie 800 a w Szkole Podstawowej o godzinie  815.

Janusz Brzeźniak -  dlaczego zapytałem o ilość oddziałów w szkołach?

Z informacji Pani Dyrektor wynika, że w Rudach na 20 oddziałów zatrudniony jest 1 dyrektor i zastępca, w Kuźni Rac, w szkole podstawowej – 18 oddziałów – 1 dyrektor i zastępca, natomiast w ZSOiT jest 20 oddziałów i zatrudnionych  1 dyrektor i 2 zastępców. Szukając oszczędności można zastanowić się nad koniecznością zatrudniania 2 zastępców w ZSOiT.

Wiesława Czogała – jeżeli zajdzie taka konieczność.

            Ad. 10. Sprawy bieżące.

Manfred Wrona poinformował radnych o sprawach, które wpłynęły do Rady Miejskiej w ostatnim czasie:

-        Skarbnik przedstawił Komisji Budżetu i Finansów oraz Przewodniczącemu RM informację o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2004 r.

-        wpłynęło pismo NZSS  Solidarność w sprawie ograniczenia handlu w dużych placówkach handlowych w niedziele i święta.

-        złożył podziękowania za udział w dożynkach w Bolaticach,

-        poinformował, że na kolejnej sesji poruszony zostanie temat nadzoru nad realizacją inwestycji.

-        w Jankowicach w dniach 04 i 05 września odbędą się dożynki Gminne
 – zaprosił.

-        w Rudach w dniach 25 i 26 września odbędzie się festyn rodzinny – zaprosił.

            Ad. 11 Interpelacje i zapytania.

Janusz Brzeźniak – mam pytanie do Pani Konieczny, Dyrektor MOPS: dlaczego tak bardzo zmalała liczba korzystających z dożywiania w szkołach dzieci?

Rozalia Konieczny – zmieniły się kryteria dochodów kwalifikujących do otrzymywania tej formy pomocy, nie otrzymujemy tez już środków z Ministerstwa. Zadanie jest w całości finansowane przez gminę.

Janusz Brzeźniak -  co jest przyczyną częstych awarii nitki wodociągowej przy pawilonie handlowym koło kościoła?

Odpowiedzi udzielił radny Wojciech Kudla – główną przyczyną jest zła jakość wykonanych robót montażowych na tym odcinku.

Ernest Emrich – obecnie w budowie jest nitka wodociągu na ul. Piaskowej, Świerczewskiego, Działkowców i Raciborskiej. Podczas tych prac zamontowane będą dwie zapory odcinające, pozwalające na dokonywanie remontów bez konieczności odcinania dostępu do wody mieszkańcom tych okolic oraz okolicznych wsi.

            Ad. 12. Wnioski.

Na XXII sesji Rady Miejskiej został zgłoszony przez M. Wronę  wniosek  w sprawie  kolejki wąskotorowej w Rudach:

- zobowiązać Burmistrza do niezwłocznego zorganizowania spotkania wyjaśniającego z Zarządem i członkami Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej

- zobowiązać Towarzystwo do organizacji Walnego Zebrania. Wziąć w nim udział.

- żądać aktualnej listy członków Towarzystwa,

- sprawdzić wszystkie dokumenty Towarzystwa niezbędne do prowadzenia działalności statutowej z wykorzystaniem majątku gminy,

- wyegzekwować realizację wszystkich punktów umowy dzierżawy.

Po upływie 3 miesięcy ponownie przedłożyć Radzie Miejskiej projekt uchwały.

            Ad. 13. Zamknięcie obrad.

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona podziękował zebranym za udział w sesji  i zamknął jej obrady.

Protokół sporządziła: Ilona Burgieł

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XXII/2004
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:08.10.2004 08:26

Rejestr zmian dokumentu

pokaż