Protokół Nr VII/2015

Protokół Nr VII/2015

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 28 maja 2015 roku

 

VII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy
ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 17.30.

Lista obecności radnych stanowi zał. nr 1 do protokołu.

Lista obecności sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli stanowi zał. nr 2 do protokołu.

W sesji udział wzięli:

  1. Paweł Macha – Burmistrz Miasta

  2. Gabriela Tomik – Zastępca Burmistrza

  3. Anna Szostak – Skarbnik Miasta

  4. Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta

  5. Zbigniew Pławecki – radca prawny UM

  6. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM

  7. Marian Kostka – prezes Zarządu GPWiK

  8. Tomasz Kostka – członek Zarządu GPWiK

  9. Michał Fita – dyrektor MOKSiR

  10. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP

  11. Wiesława Czogała – kierownik Referatu ED

  12. Małgorzata Pabian – kierownik Referatu GN

  13. Wojciech Błajda – kierownik Referatu IB

     

    Ad. 1 Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

    Przewodnicząca Rady Miejskiej powitała wszystkich zebranych na sali obrad. Na podstawie podpisów na liście obecności stwierdziła prawomocność obrad, obrady prawomocne, podczas otwarcia obrad obecnych było 13radnych, radny Tadeusz Koral przybył na sesję po otwarciu i stwierdzeniu prawomocności.

     

    Ad. 2 Przyjęcie porządku obrad.

    Porządek obrad VII sesji przedstawiła Sabina Chroboczek-Wierzchowska a następnie przedstawiła  wniosek Burmistrza Miasta o wycofanie z porządku obrad projektów uchwał
    w sprawie:

  14. określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości,

  15. stawek opłat za pojemniki o określonej pojemności, dla potrzeb ustalania ryczałtowej stawki opłaty, o której mowa w art. 6j ust. 3c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,

  16. ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywanych jedynie przez część roku oraz wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kuźnia Raciborska na okres 5 lat oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia tej umowy.

    Wniosek Burmistrza stanowi zał. nr 3 do protokołu.

    Radosław Kasprzyk zgłosił wniosek o wykreślenie z porządku obrad projektu uchwały ujętego jako ppkt 5.5. w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

    Manfred Wrona zapytał dlaczego wcześniej sytuacja związana z propozycją wycofania projektów uchwał nie była radnym znana i dlaczego nie była wyjaśniona na posiedzeniach komisji.

    Sabina Chroboczek-Wierzchowska odpowiedziała, że  na posiedzeniach komisji sprawa wycofania projektów uchwał  była wyjaśniona i wszystkie projekty mają akceptację radcy prawnego.

    Zbigniew Pławecki powiedział, że projekty uchwał, które Burmistrz ujął we wniosku były konsultowane, jednak w tym czasie nie było znane stanowisko Ministerstwa Ochrony Środowiska w sprawie ponoszenia opłaty ryczałtowej w przypadku nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Interpretacja przepisów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mogła być różna, wykładnia ministerstwa jest właściwa.

    Paweł Macha powiedział, że stanowisko Ministerstwa Środowiska gmina otrzymała po posiedzeniu komisji, dlatego wniosek o ich wycofanie. Projekty uchwał straciły podstawę do podjęcia.

    Manfred Wrona – proponowany zapis odpłatności za kubeł był tak rażąco inny od tego  jaka jest misja ustawy, proszę sięgnąć do uchwał innych gmin, które mają dobre uchwały.

    Zbigniew Pławecki – do kompetencji Burmistrza należało dokonanie analizy stawek i przygotowanie projektu uchwały. Art. 24 ust. 8 ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków stanowi o skutku nie uchwalenia przez radę taryf w określonym terminie. W tym przypadku taryfy wchodzą w życie po upływie 90 dni  od przedłożenia wniosku. Niezależnie od tego czy rada zagłosuje negatywnie, czy też uzna, że tym tematem nie będzie się zajmować poprzez wykreślenie z porządku obrad, skutek prawny jest taki sam.

    Manfred Wrona zwrócił się do radnego Kasprzyka z zapytaniem o podanie powodu zgłoszenia tego wniosku. Uważa, że bardziej wyrazistym sposobem przedstawienia zdania radnych jest pokazanie poprzez głosowanie, że nie zgadzają się na podwyższenie stawek.

    Radosław Kasprzyk -  może być głosowanie, jednak nie czuję się na siłach stwierdzić czy te stawki są prawidłowo naliczone. Radni nie posiadają takiej wiedzy aby czuć się kompetentnymi do decydowania w tej sprawie. Procedowanie w tej sprawie nie ma znaczenia, stawki i tak będą podniesione.

    Zbigniew Pławecki – radni mogą podjąć uchwałę o niezatwierdzeniu taryf jednak po stwierdzeniu, że Burmistrz niewłaściwie je zweryfikował.

    Wniosek Radosława Kasprzyka  o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie taryf za wodę i ścieki został poddany pod głosowanie, został przyjęty 11 głosami za, 2 głosy były przeciw, 1 wstrzymujący.

    Następnie radni oddzielnie przegłosowali wniosek Burmistrza dot. wycofania projektów uchwał:

  17. projekt uchwały ujęty jako ppkt 5.6 (określenie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi) – 14 głosów za wycofaniem,

  18. projekt uchwały ujęty jako ppkt 5.7 (ustalenie stawek opłat za pojemniki o określonej pojemności) – 14 głosów za wycofaniem,

  19. projekt uchwały ujęty jako ppkt 5.8 (ustalenie stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości) – 14 głosów za wycofaniem.

    Wniosek dot. wprowadzenia projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kuźnia Raciborska na okres 5 lat oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia tej umowy został przegłosowany, 14 radnych było za. Przewodnicząca Rady Miejskiej zaproponowała aby ten projekt uchwały ująć w porządku obrad jako ppkt 5.8.

    Innych uwag do porządku obrad nie zgłoszono.

    Sabina Chroboczek-Wierzchowska odczytała projekt porządku obrad VII sesji, który
    w wyniku głosowania został przyjęty 14 głosami i przedstawia się następująco:

  20. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

  1. Przyjęcie porządku obrad.
  2. Zatwierdzenie protokołu Nr VI/2015 z dnia 28.04.2015r.
  3. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  4. Podjęcie uchwał w sprawie:
    1. zmian w budżecie gminy na 2015 rok,

    2. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

    3. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectw Rudy i Ruda Kozielska,

    4. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Kuźnia Raciborska,

    5. zmiany uchwały nr III/24/2015 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 22.01.2015. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla ZGKiM w Kuźni Raciborskiej,

    6. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego,

    7. przystąpienia Gminy Kuźnia Raciborska do stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania„Partnerstwo dla Rozwoju”,

    8. wyrażenia zgody na wynajem nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kuźnia Raciborska na okres 5 lat oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia tej umowy.

  1. Interpelacje, zapytania.
  2. Wnioski.
  3. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
  4. Informacja Przewodniczącej Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  5. Zakończenie obrad.                 

 

Ad. 3 Zatwierdzenie protokołu Nr VI/2015 z dnia 28.04.2015r.

Uwag do protokołu nie wniesiono, został zatwierdzony 14 głosami.

 

Ad. 4 Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację odczytał Zastępca Przewodniczącej Rady Miejskiej Łukasz Ruhe, informacja stanowi zał. nr 4 do protokołu.

Wojciech Węglorz – Policja powinna większą uwagę zwrócić na rowerzystów w parku
w Rudach  oraz na biegające psy.

Elżbieta Kozłowska – wystąpić do Policję aby zwróciła uwagę na żebrzących wokół  sklepów.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – Policja powinna przypilnować motocyklistów, którzy jeżdżą bardzo szybko.

Następnie Przewodnicząca Rady Miejskiej poprosiła radnego Tadeusza Korala, Przewodniczącego Komisji Przestrzegania Prawa o przedstawienie uwag i spostrzeżeń z posiedzenia wyjazdowego komisji.

Tadeusz Koral powiedział, że w dniach 8 i 15 maja br. odbyły się wyjazdowe posiedzenia komisji. Przeprowadzono wizję lokalną jednostek OSP w której uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych jednostek. Komisja szczególną uwagę zwracała na sprawność sprzętu, wyposażenie osobiste i stan techniczny remiz. Dokonano oględzin, uzyskano wyjaśnienia, każda jednostka zgłosiła swoje problemy. Komisja stwierdziła, że degradacji ulega sprzęt bojowy. Najgorsza sytuacja jest w OSP w Jankowicach, gdzie wóz strażacki z 1986r. stoi, ma uszkodzoną beczkę na wodę, silnik i nadwozie. Nieciekawa sytuacja jest także w OSP Turze, wóz strażacki jest niesprawny, koszt jego remontu szacuje się na ok. 80.000 zł. Ponadto istnieje konieczność zakupu 2 szt. mundurów bojowych oraz wykonanie termomodernizacji budynku i powiększenia zbiornika na nieczystości płynne. W OSP Siedliska potrzebne jest wykonanie remontu blacharki wozu, malowanie pomieszczeń i wykonanie szatni dla kobiet. W Rudzie Kozielskiej blacharka wozu jest do remontu, do wymiany drabiny zewnętrzne i do wymiany oświetlenia garażu. W OSP Rudy blacharka samochodu do remontu, konieczność zakupienia 4 opon a w budynku do wymiany instalacja c.o. oraz betonowe przęsła w ogrodzeniu. W OSP Budziska konieczne jest wykonanie masztu do suszenia węży strażackich, w Kuźni Raciborskiej naprawienie uszkodzonej rynny a w Rudzie wykonanie ocieplenia dachu remizy i obłożenie płytami sufitu od wewnątrz. Komisja stwierdziła, że w trybie pilnym należy wprowadzić plan pozyskiwania wozów strażackich a zaoszczędzone środki finansowe otrzymywane w ramach dotacji na zakup opału powinny wrócić do dyspozycji poszczególnych jednostek. Ponadto komisja uznała, że w budynkach, gdzie oprócz OSP funkcjonują inne podmioty, w budżecie należy wyodrębnić środki finansowe na opłaty za tzw. media dla poszczególnych podmiotów. Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że należy pamiętać o potrzebach straży.  Paweł Macha powiedział, że znane są informacje przedstawione przez komisję, zapewnił, że gmina podejmuje działania w celu poprawienia stanu wozów strażackich. Uważa, że należałoby sporządzić plan pozyskiwania każdego roku wozu dla poszczególnej OSP, w pierwszej kolejności dla najbardziej potrzebujących. Koszt wozu to ok. 140 tys. zł, dlatego trzeba byłoby ubiegać się o różnego rodzaju dotacje na ten cel. Przed zakupem należy brać pod uwagę parametry wozu i potrzeby poszczególnych OSP. 

Sabina Chroboczek-Wierzchowska powiedziała, że działania gminy w pozyskaniu sprzętu bojowego, zwłaszcza wozów strażackich powinny  być priorytetowymi, ponieważ w innym przypadku strażacy nie będą w stanie dotrzeć do potrzebujących.

 

 

Ad. 5 Podjęcie uchwał w sprawie:

5.1. zmian w budżecie gminy na 2015 rok.

Zmiany w budżecie przedstawiła Anna Szostak.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska zapytała na co będą skierowane środki
w wysokości 10.000 zł ujęte w  zał. nr 3.

Anna Szostak odpowiedziała, że sołectwa wnioskowały o zabezpieczenie środków na organizację imprez czy jubileuszy w sołectwach.

Paweł Macha – od sołectw ciągle wpływają wnioski o dofinansowanie różnego typu imprez, dlatego uznałem, że należy zabezpieczyć w budżecie kwotę 10.000 zł na te cele. Chodzi o to, aby każdorazowo rady nie prosić o przesunięcia w budżecie.

Radosław Kasprzyk – opinia Komisji Budżetu i Finansów jest pozytywna.

Uchwała w  obecności 14 radnych została podjęta 14 głosami.

 

5.2. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska.

Zmiany WPF przedstawiła Anna Szostak.

Radosław Kasprzyk poinformował, że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów.

 

5.3 przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectw Rudy i Ruda Kozielska.

Manfred Wrona zapytał czy Rada będzie pracować nad planem zagospodarowania przestrzennego z 2009 roku i czy rozpatrywane będą wnioski, które przeszły przez studium.

Na pytanie radnego odpowiedzi udzielił Jerzy Michalak, który powiedział, że są to kolejne wnioski.

Manfred Wrona – chodzi o to, aby przeanalizować wszystkie wnioski, które wpłynęły. Trzeba też mieszkańcom przypomnieć o tym, że mają możliwość wnoszenia nowych wniosków.

Elżbieta Kozłowska zapytała jaki jest termin składania wniosków.

Jerzy Michalak odpowiedział, że nowe wnioski można składać w terminie 21 dni od daty ogłoszenia o przystąpieniu do sporządzenia planu.

Paweł Macha – gdy gmina przystąpi do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego, to musi być wybrana pracownia do jego sporządzenia. Po podjęciu uchwały mieszkańcy będą poprzez ogłoszenia i obwieszczenia poinformowani o możliwości składania wniosków.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów.

 

5.4 przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Kuźnia Raciborska.

Jerzy Michalak przedstawił tereny ujęte w projekcie uchwały.

Wypowiedź Jerzego Michalaka uzupełnił Paweł Macha.

Pytań nie było.

Uchwała w obecności 14 radnych został podjęta jednogłośnie.

 

5.5 zmiany uchwały Nr III/24/2015 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 22.01.2015r. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla ZGKiM w Kuźni Raciborskiej.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska przedstawiła projekt uchwały natomiast omówił Witold Ciuberek.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów

 

5.6 wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego.

Witold Ciuberek powiedział, że projekt uchwały dot. zawarcia kolejnej umowy najmu  pomieszczenia garażowego. Z najemcą zawarta była umowa na czas określony.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

5.7 przystąpienia Gminy Kuźnia Raciborska do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Rozwoju”.

Adrian Lepiarczyk – opinia komisji jest pozytywna.

Manfred Wrona – apeluję, aby gmina Kuźnia Raciborska w powstałym kwartecie nie była na samym końcu, obawiam się, że bardziej doświadczeni będą „o krok przed nami”. W najbliższych miesiącach trzeba rozeznać jakie podmioty mogą uczestniczyć w programie. Chodzi o to żeby mieć listę przemyślanych, potrzebnych i mających szansę kwalifikacji zadań. Jak przegapimy ostatnie dwa miesiące, to lepiej do tego nie przystępować.

Dominik Klimanek powiedział, że do tej pory bardzo często były to działania podobne do tych, które podejmowane są przez gminę. Przedstawił zadania zrealizowane przez gminy stowarzyszeniowe.

Paweł Macha – widzę tu nadzieję na to, aby zrealizować kilka zadań, które są robione ze środków budżetu gminy. Powinniśmy się wszyscy nauczyć pisać takie projekty, bo korzyści są wymierne, nie wolno nam tego „przespać”.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – organizacje pozarządowe w celu pozyskania środków biorą udział w różnego rodzaju konkursach. Organizacje na pewno sobie
z tym tematem poradzą.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów.

 

5.8 wyrażenia zgody na wynajem nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kuźnia Raciborska na okres 5 lat oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia tej umowy.

Projekt uchwały przedstawiła Sabina Chroboczek-Wierzchowska.

Pytań nie było.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

Kilkuminutowa przerwa w obradach.

 

Ad. 6 Interpelacje i zapytania

Tadeusz Koral zapytał czy były przeprowadzone rozmowy w władzami powiatu
w sprawie zanieczyszczenia dróg przez kopalnię?

Paweł Macha powiedział, że odbyło się spotkanie z przedstawicielami Kopalnia „MIXT” oraz z władzami powiatu, prezes kopalni zobowiązał się do utrzymywania czystości. Kopalnia będzie występowała o zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, do decyzji radnych będzie należała wola podjęcia współpracy z kopalnią na podobnych zasadach jak z kopalnią Kotlarnia. Wstępnie zadeklarowali chęć współpracy.

Tadeusz Koral – w Kuźni Raciborskiej przejazd koło Rafametu jest niebezpieczny, czy będzie remontowany?

Paweł Macha – od 8 czerwca przejazd ma być zamknięty i remontowany. Chciałbym aby w tym czasie zostało wyremontowane skrzyżowanie dróg przy przejeździe, łącznie z wymianą podbudowy.

Jan Stanek – zapytał czy obwałowanie rzeki będzie zakończone.

Paweł Macha – z tym problemem byliśmy u Marszałka Woj. Śląskiego i Wojewody Opolskiego, obiecano nam, że brakujący odcinek wałów będzie brany pod uwagę do zakończenia. Marszałek Woj. Śląskiego zobowiązał się do rozmów na ten temat z Marszałkiem Woj. Opolskiego, ponieważ brakujący wał leży na terytorium woj. opolskiego. Dokumentacja jaką strona opolska posiadała jest nieaktualna, ponadto nie zagwarantowano żadnych środków w woj. opolskim na ten cel. W najgorszym wypadku ta sytuacja może trwać kilka lat. Będziemy zabiegać o to, aby problem był załatwiony jak najszybciej. W sprawie remontu drogi zniszczonej przez kopalnię,
w wyniku rozmów ustalono, że firma „Skanska” będzie stan drogi przywracała do stanu pierwotnego.

Jan Stanek – drogi lokalne w Rudzie, które zostały zniszczone powinny być wyremontowane.

Paweł Macha – zorganizujemy spotkanie w tej sprawie z udziałem sołtysa.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – wraz z radą sołecka należy wskazać te drogi, które zostały zniszczone.

Jan Stanek – jeżeli obwałowanie nie zostanie dokończone to Ruda, Budziska
i Kuźnia Raciborska bardzo ucierpią podczas powodzi, trzeba „walczyć” o te 150 m.

Paweł Macha – wszystkie uwagi zostały zgłoszone w protokole sprawdzającym urządzenia powodziowe, wskazaliśmy potrzebę dokończenia budowy. Koszt dokończenie to ok. 600 tys. zł, jednak pieniądze tu nie grają roli, problem stanowi dokumentacja.

Jan Stanek – 6 i 7 czerwca na boisku w Rudzie organizujemy festyn rodzinny
i zawody strażackie, zapraszamy.

Krystyna Borutko – został zakupiony i zamontowany czwarty sprzęt do ćwiczeń na Osiedlu.

Tadeusz Koral – sprawa dokończenia budowy wałów jest bardzo ważna,
w przypadku  powodzi wiele domów zostanie zalanych, proszę o tym pamiętać.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – działanie z woj. opolskim wymaga porozumień, z naszej strony zabiegamy o to, aby zadanie było dokończone. 

Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała czy znany jest kosztorys adaptacji budynku byłej Szkoły Podstawowej na Urząd Miejski.

Burmistrz Paweł Macha odpowiedział, że kosztorys nie jest jeszcze znany. Ze względu na rozległość zadania, podjęte zostaną działania przeniesienia Urzędu etapami, np. jedna jednostka w  roku. W III kwartale br. będzie gotowy projekt informatyzacji obiektu, wyposażenia w serwerownię, komputery i monitoring. Wysokość dofinansowania może wynieść do 55%. Kolejna firma będzie robiła projekt dot. kompleksowej wymiany instalacji elektrycznej również dofinansowany w 55%. Do poniesienia pozostaną także zmiany wewnętrzne jak np. ścianek działowych. Zadnie będzie realizowane w miarę posiadania środków. Burmistrz poinformował także o tym, że były przeprowadzone rozmowy z Marszałkiem w sprawie funkcjonowania
w budynku szkoły, do której uczęszcza młodzież z PMOW. Marszałek określiła zamierzenia w tym zakresie, prawdopodobnie będzie budowana szkoła dla młodzieży z ośrodka. Szkoła w gminnym obiekcie ma jeszcze funkcjonować ok. 2 lat, na taki okres gmina ma podpisaną umowę.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska zapytała w sprawie kursów autobusów Kuźnia Raciborska – Rybnik.

Paweł Macha – umowa, którą podpisaliśmy wcześniej spowodowała, że podmiot rybnicki występował w przetargu w naszym imieniu po przedstawieniu wyliczonych kosztów, nie przedstawiając nam umowy z wykonawcą. Umowę tę niedawno gmina otrzymała. Jestem za tym, aby rozpisać przetarg na te usługi. Kwota jaką angażujemy w budżecie, przewyższa kwoty przetargowe. Mamy okres 3 miesięcy na wypowiedzenie umowy. Chciałbym zapytać radnych o zdanie w tej sprawie.

 

Ad. 7 Wnioski.

Manfred Wrona – o kupno działki w Rudach gdzie stoi kiosk zabiegają dwie strony. Sprawa ta była kilkakrotnie analizowana przez radę sołecką, apeluję o to, aby przed podjęciem decyzji wszystko dokładnie rozważyć. Uważam, że sprzedaż nie wchodzi w rachubę. 

Paweł Macha opisał teren o którego zakup ubiega się dwóch mieszkańców Rud.  Powiedział, że jest podpisana umowa na dzierżawę tego terenu, sprzedaż nie wchodzi w rachubę.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – proszę o przekazanie dyrektorom placówek oświatowych wytycznych do arkusza organizacyjnego na początku każdego roku kalendarzowego. Drzewa przy ul. Powstańców naprzeciw hurtowni „Sawko” i w Rudach przy kawiarni „Kuki” zagrażają bezpieczeństwu. Należy dowiedzieć się kto jest właścicielem terenu i niebezpieczeństwo usunąć. Znak drogowy przy ul. Piaskowej „zakaz wjazdu” jest przekręcony, należy ustawić go na nowo. Zbliża się Boże Ciało, należy uprzątnąć ulice gdzie będzie szła procesja.

Tadeusz Koral – w budynku świetlicy wiejskiej w Budziskach przecieka dach, należy rozeznać problem, sołtys i strażacy wskażą miejsce.

 

Ad. 8 Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Paweł Macha, informacja stanowi zał. nr 5 do protokołu.

 

Ad. 9 Informacja Przewodniczącej Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodnicząca Rady Miejskiej przedstawiła:

  1. wniosek o udzielenie wyjaśnienia na doniesienia prasowe dot. zarzutów prokuratorskich w stosunku do Zastępcy Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska.

    Gabriela Tomik odczytała wyjaśnienie, które stanowi zał. nr 6 do protokołu.

    Paweł Macha postawił pytanie: czy jest zasadne podawanie informacji w prasie
    o tym, że zostały postawione zarzuty prokuratorskie osobie poszkodowanej.

    Zbigniew Pławecki – z pisma wyjaśniającego wynika, że żadne zarzuty postawione być nie mogły, bo zainteresowana o sprawie dowiedziała się 25 maja.  Wydaje się, że sprawa prasowa była nieprawdziwa, zarzuty muszą być postawione pisemnie.

    Paweł Macha – my, urzędnicy podpisujemy setki dokumentów, każdy z nas jest narażony na zarzuty, jednak istnieje domniemanie niewinności, należy to brać pod uwagę. Postawienie zarzutów nie świadczy o tym, że ktoś okaże się winny. Pani Gabriela Tomik przed podjęciem pracy w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej nie była karana.

    Manfred Wrona powiedział, że nie zna wszystkich informacji prasowych, które się ukazały. Na portalu rudzkim podana była informacja w oparciu o doniesienia Radia i portalu „Vanessa”. Powiedział, że spośród wszystkich informacji, które były w tej sprawie podane, informacja na portalu rudzkim była jedyną, która broniła pani Wiceburmistrz. Potwierdził, że postawienie zarzutów  nie znaczy, że osoba jest oskarżona. Zapewnił, że materiał nie miał być skandalem.

    Sabina Chroboczek-Wierzchowska – praca w samorządzie jest olbrzymią odpowiedzialnością, podpisywanie dokumentów wiąże się z ich dokładnym czytaniem przed podpisaniem. Dopóki jednak sprawa jest w toku i nie ma wyroku, nie można  mówić o jakiejkolwiek winie. Bardzo prosimy o informowanie Rady w sprawie na bieżąco.

    Gabriela Tomik – życzyłabym sobie, aby w przyszłości redaktor najpierw utwierdził się w przekonaniu, że sprawa o której pisze dot. konkretnej osoby jest potwierdzona.

    Sabina Chroboczek-Wierzchowska – w związku z tym, że w porządku obrad nie było punktu dot. informacji nt. inwestycji na terenie gminy, przekazałam wszystkim pisemną informację przedłożoną przez kierownika IB Wojciecha Błajdę. Informacja stanowi zał. nr 7 do protokołu. Ponadto wysłano radnym analizę stanu gospodarki odpadami komunalnymi za 2014 rok w celu zapozna się przed pracami nad regulaminie i projekt regulaminu utrzymania czystości. Poprosiła o zgłaszanie uwag do najbliższego poniedziałku.

    Przewodnicząca Rady Miejskiej przedstawiła także następujące sprawy:

  2. informację przewodniczącego Zarządu Osiedla „Stara Kuźnia” Bernarda Kowola, którą przekazał w imieniu zarządu dot. pozytywnego zaopiniowania wykazu inwestycji drogowych, regulaminu czystości i porządku w gminie, wywożenia śmieci i odpadów wielkogabarytowych z ogródków działkowych, orz zróżnicowanie opłaty śmieciowej dla rodzin wielodzietnych,

    2) informację Referatu GN dot. liczby nieruchomości w zależności od ilości osób zamieszkujących nieruchomość,

    3) pismo Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach w sprawie ilości wyborów ławników na kadencję 2016-2019,

    4) uchwały: Rady Gminy Jasienica i Rady Miejskiej w Lublińcu  w sprawie poparcia starań Światowego Kongresu Kresowian o nadanie nazwy Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Katowice w Pyrzowicach imienia Wojciecha Kilara,

    5) pismo Marszałka Senatu RP dot. 25-lecia obchodów wyborów samorządowych

    6) zaproszenie do Budzisk na festyn z okazji dnia dziecka, który odbędzie się w dniu 31 maja,

    7) zaproszenie na obchody 150-tej rocznicy śmierci Juliusza Rogera oraz 70-tej rocznicy powstania chóru im. Juliusza Rogera w Rudach,

    8) zaproszenie na Koncert Galowy XXIX Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Artystycznych „Kowadło[e1]  2015”,

    9) życzenia z okazji dnia samorządowca, jakie napłynęły z różnych gmin.

     

    Przewodnicząca Rady Miejskiej złożyła także życzenia wszystkim samorządowcom z okazji ich święta, życzyła wielu sukcesów satysfakcji z pracy, sił, cierpliwości i radości z tego co swoją pracą osiągają. Życzyła, aby podejmowane działania służyły wszystkim mieszkańcom.

     

    Na zakończenie sesji Manfred Wrona poinformował  o zmianach, jakie wprowadza Biskup Diecezji Gliwickiej w parafii w Rudach, z której odchodzi proboszcz i wikary.  

     

    Ad. 10 Zakończenie obrad.

    Porządek obrad VII sesji został wyczerpany, Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała za udział w sesji i zamknęła obrady.

    Protokół sporządziła Elżbieta Podolec                

    Przewodnicząca Rady Miejskiej

     

                                                                                Sabina Chroboczek-Wierzchowska


 

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół Nr VII/2015
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:02.09.2015 13:29

Rejestr zmian dokumentu

pokaż