Protokół nr XIX/2004
Protokół nr XIX/2004
z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 28.04.2004 r
Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbywała się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.
Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły ok. godz. 1930.
Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządu Osiedla w załączeniu.
W sesji ponadto udział wzięli:
- Ernest Emrich – Burmistrz Miasta
- Rita Serafin – Zastępca Burmistrza Miasta
- Andrzej Migus – Sekretarz Miasta
- Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta
- Józef Maślanka – radca prawny
- Wiesława Czogała – dyrektor MZO
- Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
- Rozalia Konieczny – dyrektor MOPS
- Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
- Ryszard Węglarz – kierownik Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej
- Ilona Affanaswicz – Pracownia Architektoniczna “Ago-Projekt” z Raciborza
Ad 1. Otwarcie obrad
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona powitał wszystkich zebranych i dokonał otwarcia obrad XIX sesji Rady Miejskiej.
Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności
Na podstawie podpisów na liście obecności Manfred Wrona stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 13 radnych.
Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad
Do przedstawionego przez Przewodniczącego Rady Miejskiej porządku obrad uwag nie wniesiono, w obecności 13 radnych zatwierdzony został 13 głosami.
Porządek obrad przedstawia się następująco:
- Otwarcie obrad.
- Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
- Zatwierdzenie porządku obrad.
- Zatwierdzenie protokołu nr XVIII/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 29.03.2004 r.
- Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
- Rozpatrzenie sprawozdania z wykonanie budżetu gminy za 2003 rok:
- przedstawienie sprawozdania,
- przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2003 rok,
- przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej skierowanego do Rady Miejskiej w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta absolutorium,
- przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej skierowanego do Rady Miejskiej dot. udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska,
- dyskusja,
- podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2003 rok i udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska z tego tytułu.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
- woli przystąpienia Gminy Kuźnia Raciborska do programu zdrowotnego “Polski Projekt 400 Miast”,
- nadania nazwy ulicy w miejscowości Kuźnia Raciborska,
- zmian w budżecie gminy na 2004 rok,
- przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectw Rudy i Ruda Kozielska w Gminie Kuźnia Raciborska.
- Zajęcie stanowiska w sprawie budowy Zbiornika “Racibórz Dolny”.
- Zajęcie stanowiska w sprawie finansowania świadczeń zdrowotnych.
- Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
- Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
- Interpelacje i zapytania.
- Wnioski.
- Zamknięcie obrad.
Ad 4. Zatwierdzenie protokołu nr XVIII/2004 z sesji w dniu 29.03.2004 r.
Protokół nr XVIII/2004 z sesji w dniu 29.03.2004 r. został w obecności 13 radnych zatwierdzony jednogłośnie bez uwag i odczytywania.
Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy
Informację o stanie bezpieczeństwa na terenie objętym działaniem Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej przedstawił Ryszard Węglarz – informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Po przedstawieniu informacji dodał, że stan bezpieczeństwa należy uznać za dobry.
Franciszek Kozłowski - niedawno nastąpiła kradzież deszczowni ze stadionu, czy Policja wie kto tego dokonał? Klub sportowy poniósł znaczne straty.
Ryszard Węglarz – na dzień dzisiejszy sprawca kradzieży nie jest znany. Zależy nam na tym, aby skradzioną rzecz odzyskać, w tym celu prowadzone jest postępowanie wyjaśniające.
Jan Krybus – 12 kwietnia br. na terenie Siedlisk doszło do pobicia, którego sprawcą był m.in. Dariusz W. W czasie interwencji Policji kpił z podjętych przez nią działań i lekceważył funkcjonariuszy.
Ryszard Węglarz – chciałbym , aby świadkowie zdarzenia w Siedliskach szczerze Policji wszystkie fakty przedstawili. W tej sprawie wszczęte zostało postępowanie i sprawcy zostaną postawione zarzuty.
Jan Krybus – na terenie sołectwa nadal niszczone są znaki drogowe, szczególnie po dyskotekach.
Ryszard Węglarz – w tej sprawie przyjęto zawiadomienie, wszczęto postępowanie wyjaśniające. Policja nie jest w stanie dotrzeć na czas wszędzie tam , gdzie w danym momencie coś się złego dzieje. Jest tylko jeden patrol, a niekiedy bywa tak, że są 2 – 3 zgłoszenia w jednym czasie i Policja musi wybierać gdzie jechać. Ważne znaczenie w sprawie ma złapanie sprawców na “gorącym” uczynku.
Romana Serafin – czy Policja kontroluje młodych ludzi urządzających wyścigi motorami i małymi Fiatami koło garaży? Bardzo proszę o zainteresowanie się tą sprawą, bo są to osoby, które zapewne nie posiadają prawa jazdy.
Marcin Rak – proszę mi powiedzieć czy było realne zagrożenie życia lub zdrowia uczniów w Zespole Szkół Technicznych?
Ryszard Węglarz – dyżurny w Komendzie Powiatowej w Raciborzu odebrał telefonicznie powiadomienie o podłożeniu w ZST w Kuźni Raciborskiej ładunku wybuchowego. Musieliśmy powiadomić dyrekcję dwóch szkół, ponieważ informator nie określił dokładnie o którą szkołę chodzi. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w 90% takie informacje stanowią żarty, jednak nigdy nie możemy ich lekceważyć. W takich sytuacjach są określone procedury, których musimy przestrzegać. Mam prośbę do dyrektorów szkół, aby te godziny, które uczniom przepadły zostały odpracowane. Być może taka praktyka zniechęci ich w przyszłości do robienia żartów. Informacja o podłożeniu ładunku wybuchowego stanowi przestępstwo - “groźba karalna”, zagrożone karą wg kodeksu.
Mariusz Kulon – jeżeli chodzi o zniszczone znaki w Siedliskach to w dniu kiedy się to stało tj. 7 kwietnia ok. godz. 2200 widziałem grupę młodzieży, głośno zachowującą się, przemieszczającą się wzdłuż głównej drogi. Zauważyłem też zniszczone znaki drogowe i uszkodzoną studzienkę kanalizacyjną. Wprawdzie nie widziałem niszczenia znaków, ale podejrzewam, że byli to sprawcy owych zniszczeń. Dzwoniłem pod nr 112 Policji, zgłosił się dyżurny w Raciborzu od którego dowiedziałem się, że Posterunek Policji w Kuźni Raciborskiej nie wystawił nocnego patrolu.
Ryszard Węglarz – są takie dni, że nie jestem w stanie wystawić nocnego patrolu. To jednak nie znaczy, że Policja do zdarzenia na terenie Gminy Kuźnia Raciborska nie powinna przyjechać. Dyżurny zobowiązany był zgłoszenie przyjąć i przysłać patrol z Raciborza.
Manfred Wrona – uważam, że zaniedbał swoje obowiązki.
Antoni Głowski – w jakiej wysokości Policja nakłada mandat za wypuszczenie psa bez smyczy?
Ryszard Węglarz – w wysokości 200,00 zł. Co do tej wysokości mam wewnętrzne wyrzuty, bo to jest bardzo duża kwota. Ustawodawca nie dał nam w tym zakresie żadnej alternatywy. Najpierw pouczaliśmy mieszkańców przez kilka miesięcy, lecz to niewiele dało i w związku
z tym zaczęliśmy karać. Być może, gdy wiadomość ta się “rozniesie” to ludzie będą stosować się do określonych wymogów.
Wojciech Kudla - w ub. roku na jednej z sesji Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu Edward Mazur zapoznał nas z zamierzeniami dot. reorganizacji Policji na terenie powiatu raciborskiego. Powiedział m.in., że w przypadku zgłoszenia zdarzenia, zgłosi się najbliższy patrol danego zajścia.
Manfred Wrona – Komendant Powiatowy Policji powiedział wówczas, że zgłosi się dyżurny w Raciborzu i wyśle do zdarzenia patrol znajdujący się najbliższej.
Wojciech Kudla – jeden z mieszkańców ul. Wierzbowej jest właścicielem psa, rasy prawdopodobnie bernardyn, który bardzo często wypuszczany jest bez smyczy i kagańca poza teren posesji. Pies stwarza bardzo duże zagrożenie dla osób przebywających w tym rejonie. Niekiedy taka sytuacja trwa kilka dni.
Julian Zieliński – w związku z tym, że zbliża się “gorący okres”, w którym organizowanych będzie szereg różnego rodzaju imprez majowych, chciałbym się dowiedzieć jak Policja zamierza zabezpieczyć wszystkie te imprezy?.
Ryszard Węglarz – posiadamy harmonogram wszystkich imprez i przez trzy dni będziemy pracować “na okrągło”.
Ad 6. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2003 rok
6.1. przedstawienie sprawozdania
Ernest Emrich – materiały dotyczące wykonania budżetu gminy za 2003 rok dotarły do radnych i sołtysów w wymaganym terminie. Muszę przyznać, że pomimo pewnych niedociągnięć jestem zadowolony z realizacji ubiegłorocznego budżetu. Wskaźniki ogólnie są pozytywne, budżet realizowaliśmy zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Wyciągam jednak na przyszłość pewne pouczające wnioski jak np. egzekwowanie należności na rzecz gminy. Uważam, że w tym zakresie można jeszcze więcej zrobić. Nie chcę się tu chwalić, ale wypracowaliśmy nadwyżkę budżetową, mamy zapas środków budżetowych a zobowiązania realizujemy na bieżąco. Myślę, że jednostki organizacyjne gminy powinny być zadowolone, ponieważ środki są im na bieżąco przekazywane. Zwracam się do radnych o udzielenie absolutorium.
6.2. przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach
o przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2003 rok
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał uchwałę nr 00570/V/53/2004 z dnia 20 kwietnia 2004 r. V Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach w sprawie pozytywnej opinii o przedłożonym przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2003 rok.
6.3. przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej skierowanego do Rady Miejskiej w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta absolutorium
Wniosek Komisji Rewizyjnej z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska za 2003 rok przedstawiła przewodnicząca komisji Romana Serafin. Komisja Rewizyjne jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu gminy za 2003 rok i zawnioskowała do Rady Miejskiej o udzielenie absolutorium.
6.4. przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej skierowanego do Rady Miejskiej dot. udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska
Uchwałę V Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach
Nr 00570/V/52/2004 r. z dnia 20 kwietnia 2004 r. w sprawie zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odczytał Manfred Wrona. Odczytał także uzasadnienie do uchwały w którym RIO stwierdziła, że wniosek Komisji Rewizyjnej “jest lakoniczny i nie wynika z niego czy wcześniej komisja korzystała z ustawowych kompetencji wynikających z art. 18a ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym do przeprowadzenia w trakcie roku budżetowego kontroli.” Wniosek Komisji Rewizyjnej RIO zaopiniowała pozytywnie.
6.5. dyskusja
Romana Serafin – Komisja Rewizyjna pracowała zgodnie z planem, szczegółowo analizowała wykonanie budżetu gminy na podstawie uchwały budżetowej na 2003 rok
i zgodnie z dokonywanymi zmianami w ciągu roku. Wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione. Komisja uważała, że nie jest konieczne obszerne uzasadnianie wniosku, stąd użycie przez RIO określenia “lakoniczny wniosek”. Odszukałam znaczenie wyrazu “lakoniczny”
i oznacza on tyle co: oszczędny w słowach, krótki, lapidarny, zwięźle wyrażony.
Uwagi do materiałów z wykonania budżetu gminy za 2003 rok zawierające oczywiste pomyłki i braki literowe zgłosili: Janusz Brzeźniak, Manfred Wrona i Marcelina Waśniowska.
Janusz Brzeźniak - przedłożone sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2003 rok jest wzorcowe, ale “diabeł tkwi w szczegółach”. Chodzi o to, aby w przyszłości wykorzystać w większym stopniu środki ujęte w rozdziale 8515 dodatki mieszkaniowe (wykonanie w 2003r. 97,97%). W 2004r. należy “nękać” osoby ubiegające się o dodatek mieszkaniowy, bowiem chodzi o to, aby wyeliminować tych, którzy gminę oszukują. Jeżeli osób tych jest dużo i jeden pracownik nie jest w stanie przeprowadzić tylu wywiadów środowiskowych, to być może należy zastanowić się nad zatrudnieniem jeszcze jednej osoby. Warto stracić, aby później zyskać.
6.6. podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2003 rok i udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska z tego tytułu
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona przypominając o wymogu ustawowym podjęcia uchwały w sprawie udzielenia absolutorium bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, (zgodnie z art. 28a ustawy o samorządzie gminnym), odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Uchwała w obecności 13 radnych ( nieobecnych dwóch radnych) została podjęta jednogłośnie tj. 13 głosami “za”.
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona potwierdził, że uchwała w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska absolutorium została podjęta jednogłośnie, pogratulował jednocześnie burmistrzowi Ernestowi Emrichowi.
Ernest Emrich – serdecznie dziękuję za udzielenie absolutorium. Był to rok wspólnej, trudnej pracy nas wszystkich. To, że zostało absolutorium udzielone to nie jest tylko i wyłącznie moja zasługa. Wyniki te są zasługą pracy wielu osób, którym serdecznie dziękuję.
Ad 7. Podjęcie uchwał w sprawie:
7.1. woli przystąpienia Gminy Kuźnia Raciborska do programu zdrowotnego “Polski Projekt 400 Miast”
Manfred Wrona – Akademia Medyczna w Gdańsku w imieniu Ministra Zdrowia jest koordynatorem ogólnopolskiego programu zdrowotnego pod nazwą “Polski Projekt 400 Miast” adresowanego do mieszkańców małych miast w Polsce. W ramach programu proponuje się mieszkańcom udział w nieodpłatnych badaniach poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz pomiarze ciśnienia tętniczego krwi. Przewidziane są także inne, dodatkowe formy profilaktyki chorób i promocji zdrowia.
Andrzej Migus – aktem wyrażenia woli przystąpienia gminy do programu jest podjęcie stosownej uchwały i powołanie pełnomocnika. Jeżeli przystąpimy do programu to wszyscy mieszkańcy gminy zostaną objęcie opieką medyczną. Akademii Medycznej nie chodzi o pozyskiwanie z gminy jakichkolwiek środków finansowych ale o promowanie zdrowia i pomoc w organizowaniu przedsięwzięcia. Pomoc gminy polegałaby na współorganizowaniu festynów, rozprowadzaniu broszur i innych materiałów dostarczonych przez Akademię Medyczną. Pełnomocnik to osoba powołana przez burmistrza, upoważniona do występowania w imieniu władz samorządowych w kontaktach z Uczelnią.
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie.
W obecności 13 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.
Ernest Emrich – informacyjnie, przy okazji podam, że zgłosiła się firma, która na przełomie I-II dekady przeprowadzi badania mammograficzne kobiet. Informacja ta dotrze do wszystkich mieszkanek naszej gminy. Autobus, w którym przeprowadzane będą badania ustawiony będzie przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.
7.2. nadania nazwy ulicy w miejscowości Kuźnia Raciborska
Andrzej Migus – Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy wystąpił do Burmistrza Miasta z wnioskiem o nadanie numeru posesji położonej na granicy Miasta Kuźnia Raciborska i wsi Solarnia w Gminie Bierawa. Początek drogi prowadzącej do posesji należy do Solarni, natomiast nieruchomość położona jest w obrębie geodezyjnym Kuźnia Raciborska. Stan taki trwa kilkadziesiąt lat. Należy sprawę uporządkować i umożliwić osobie tam zamieszkałej zameldowanie się w naszej gminie. Rada Miejska musi nadać tej ulicy nazwę, stąd projekt uchwały.
Podobna sytuacja występuje na granicy naszej gminy z Gminą Sośnicowice, a konkretnie w Białym Dworze. Z tą jednak różnicą, że osoby tam zamieszkałe zameldowane są w naszej gminie a nieruchomość położona jest w obrębie geodezyjnym Sośnicowice.
W projekcie uchwały nie wpisano żadnej nazwy. Wiem, że były różne propozycje, ale Komisja Przestrzegania Prawa zaproponowała nazwę “ulica Solarska”.
Wojciech Kudla – składam wniosek o nadanie nazwy tej ulicy “ulica Solarska”.
Krystyna Brakowiecka – konsultowałam z nauczycielami propozycję nadania takiej nazwy ulicy, mieliśmy pewne wątpliwości co do jej brzmienia gramatycznego, ale ostatecznie uznaliśmy, że taka nazwa może być. Nazwa ulicy ma związek z nazwą graniczącej z Kuźnią Raciborską miejscowości.
Manfred Wrona – czy jest jeszcze inna propozycja nazwy ulicy?
W związku z tym, że innych propozycji nie zgłoszono, odczytał projekt uchwały z nazwą “ulica Solarska” i poddał pod głosowanie. W obecności 13 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.
7.3. zmian w budżecie gminy na 2004 rok
Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona, a Skarbnik Miasta Zbigniew Wojtyło przedstawił propozycje zmian po stronie dochodów i wydatków.
W związku z tym, że uwag nie było Manfred Wrona poddał projekt uchwały pod głosowanie. Uchwała została podjęta 13 głosami “za”.
7.4. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectw Rudy i Ruda Kozielska w Gminie Kuźnia Raciborska
Ernest Emrich – chciałbym do projektu uchwały wnieść następujące poprawki:
- w §2 uchwały proszę skreślić “z wyłączeniem terenów leśnych”,
- granice obszaru objętego projektem planu miejscowego określone w załączniku graficznym do uchwały poszerzyć o teren obejmujący ok. 25 ha.
Ponieważ koszt map jest dość wysoki nie byłem zdecydowany czy zaproponować projekt uchwały obejmujący teren Rud i Kuźni Raciborskiej wg obrębów leśnych. W końcu postanowiłem zaproponować taki teren dla którego potrzebny jest plan zagospodarowania przestrzennego tj. teren obejmujący sołectwa : Rudy i Ruda Kozielska.
Manfred Wrona – wniosek burmistrza o rozszerzenie terenu objętego propozycją przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego i podjęcie takiej uchwały przez Radę Miejską o niczym ostatecznie nie przesądza. Pozwala jedynie ustosunkować się do wniosku firmy, która chciałaby teren ten przeznaczyć pod odkrywkową kopalnię piasku. Jeżeli wnioskowany teren nie zostanie zaakceptowany, to plan zagospodarowania dla pozostałego terenu objętego uchwałą i tak będzie sporządzany. Udzielę głosu p. Ilonie Affanasowicz, która najlepiej temat nam przedstawi.
Ilona Affanasowicz – zapis w projekcie uchwały przekazanym radnym “z wyłączeniem terenów leśnych” powstał zapewne z naszej nadgorliwości., sami doradzaliśmy jego wprowadzenie. Jednak gdy opracowany został załącznik graficzny okazało się, że zapisu takiego nie trzeba w uchwale posiadać, ponieważ to wszystko znajduje się w tym załączniku. Dlatego słusznie Burmistrz Miasta zawnioskował o jego wykreślenie. Teren rozszerzony w załączniku graficznym, stanowiącym integralną część uchwały dotyczy ok. 25 ha lasu po lewej stronie drogi. Po podjęciu tej uchwały rozpocznie się procedura związana z opracowaniem planu (uzgodnienia, wyłożenie do publicznego wglądu itd.). Uchwałę w sprawie sporządzenia planu będzie można podjąć dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów procedury.
Manfred Wrona – w tym przypadku można było “pójść dwutorowo” : analizować i rozpatrywać wnioski indywidualne albo tak jak zostało to zaproponowane. Chcieliśmy się jednak uwolnić od jakichkolwiek zarzutów, że robimy to “pod czyimś naciskiem”. Propozycja przedstawiona radnym jest chyba najbardziej bezpieczną i ekonomiczną. Gdy rada podejmie uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu to burmistrz jest obowiązany do jej ogłoszenia i podania do publicznej wiadomości, aby zainteresowani mieli możliwość zgłoszenia swoich uwag lub wniosków.
Ilona Affanasowicz – zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przed podjęciem uchwały, burmistrz obowiązany jest wykonać analizy dotyczące zasadności przystąpienia do sporządzenia planu i stopnia zgodności przewidzianych rozwiązań z ustaleniami studium, oraz ustalić niezbędny zakres prac planistycznych. Wszystkie te sprawy zostały przedyskutowane i ustalono, że dla rejonu, gdzie wniosków jest najwięcej należy przystąpić do opracowania planu zagospodarowania w pierwszej kolejności. Chodzi też o to, aby uśrednić wysokość kosztów. Z praktyki widać, że gminy opracowują plany dla terenów, na których “ruch” jest największy.
Sylwester Larysz – czy jesteście do tych zmian przygotowani? Czy macie wizję zabudowy osiedla i jak to będzie wyglądać? Chodzi o to, aby po “uwolnieniu” dużych obszarów gruntu mieć obrany kierunek działania i to wszystko “złapać” , aby nie zaistniała na naszym terenie sytuacja podobna do tej w Rudzie Ślaskiej.
Ilona Affanasowicz – ustalenia studium są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu planów miejscowych. Jeżeli Kopalnia Pisku “Kotlarnia” dostanie zgodę ministra na zmianę przeznaczenia terenów na nieleśne to wymagana będzie zmiana studium uwarunkowań. Studium jest tu pewnym gwarantem.
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.
Ad 8. Zajęcie stanowiska w sprawie budowy zbiornika “Racibórz Dolny”
Manfred Wrona – w kwietniu br. Prezydent Miasta Raciborza zwrócił się do władz naszej gminy o poparcie apelu Gminy Racibórz dotyczącego celowości budowy zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny. Przesłał podjęta uchwałę Rady Miasta Racibórz w tej sprawie, w której rada wyraziła zaniepokojenie sytuacją ewentualnego wstrzymania budowy zbiornika. Brak zbiornika stanowi zagrożenie dla mienia i życia wszystkich mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż Odry. Rada Powiatu Raciborskiego także podjęła uchwałę w sprawie budowy zbiornika “Racibórz Dolny”. W uchwale rada wyraziła zaniepokojenie impasem w rozmowach przedstawicieli administracji rządowej z mieszkańcami miejscowości Nieboczowy, które mogą spowodować poważne w skutkach przesunięcie terminu budowy.
Romana Serafin – sprawa tworzenia zbiornika na terenie dwóch zamieszkałych miejscowości nie jest dla mnie całkiem jasna i tak do końca nie wyjaśniona. Ludzie tam zamieszkujący nie chcą zgodzić się na wysiedlenie.
Franciszek Kozłowski – nasza gmina prawie każdego roku “zbiera żniwo powodziowe” i dlatego budowa zbiornika jest koniecznością. Zapewne, gdyby była inna możliwość niż zalanie dwóch miejscowości to administracja rządowa by z tego skorzystała. Proponuję wniosek poprzeć.
Manfred Wrona – prawdopodobnie impas w rozmowach nastąpił z powodu braku zgody co do wysokości odszkodowań.
Marcelina Waśniowska – znam tę sprawę nieco bliżej i mogę powiedzieć, że po części ludzie mają rację, bo są poszkodowani. Zapewne ktoś popełnił błąd, ponieważ wcześniej, kiedy powstawał zamiar budowy zbiornika, nikt z ludźmi nie rozmawiał. My musimy dbać o bezpieczeństwo i interes naszych mieszkańców, którzy są ciągle zagrożeni powodzią. Jeżeli do kompromisu nie dojdzie to być może zbiornik retencyjny powstanie w innym miejscu jak np. w Dziergowicach, co dla naszej gminy byłoby niekorzystne.
Więcej głosów w dyskusji nie było, Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta 13 głosami.
Ad 9. Zajęcie stanowiska w sprawie finansowania świadczeń zdrowotnych
Manfred Wrona - Rada Powiatu Raciborskiego zaniepokojona poziomem finansowania świadczeń zdrowotnych podjęła uchwałę w sprawie finansowania świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego zwrócił się z apelem o poparcie starań powiatu dot. zwiększenia wartości finansowania zakładów opieki zdrowotnej.
Manfred Wrona odczytał uzasadnienie do uchwały Rady Powiatu Raciborskiego, oraz projekt uchwały w sprawie apelu o zapewnienie świadczeń zdrowotnych mieszkańcom gminy Kuźnia Raciborska i poddał pod głosowanie.
Uchwała została podjęta 13 głosami “za”.
Ad 10. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej dzialalności
Sprawozdanie z międzysesyjnej działalności złożył Burmistrz Miasta Ernest Emrich.
W pierwszej kolejności poinformował o wydanych zarządzeniach a następnie o udziale w następujących spotkaniach :
31.03. – spotkanie PIP z pracodawcami,
07.04. – otwarcie wystawy pisanek w Zespole Klasztorno – Pałacowym, w Rudach z udziałem darczyńcy,
14.04. – udział w pogrzebie zmarłej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Burmistrz Miasta poprosił wszystkich o powstanie i minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej Moniki Kretek,
15.04. – Zebranie Wiejskie w Budziskach na którym dokonano wyboru sołtysa. Sołtysem została Ingeborga Depta.
20.04. – spotkanie w Urzędzie Miejskim w Raciborzu w sprawie kanalizacji siedmiu gmin powiatu raciborskiego. Informacyjnie podam, że 23.03.2004r. rozstrzygnięty został przetarg na wybór firmy konsultacyjnej, której zadaniem będzie przygotowanie wniosku o pozyskanie środków unijnych. Przetarg wygrała firma Persons Brinekerhoff. Wartość kontraktu 149.820 Euro, w tym udział każdej gminy ok. 3.500 Euro (przy uwzględnieniu 40% dotacji NFOŚiGW – umowa ma być zawarta do końca maja br.) Na spotkaniu zaprezentowano konsultantów i przedstawiono zakres i harmonogram ich pracy. Raport wstępny prac konsultantów przedstawiony będzie 21.06.br., natomiast w lipcu ma być gotowy wniosek.
20.04. – prezes Zarządu PKS w Raciborzu poinformował, że wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców naszej gminy, od czerwca br. wydłużone będą kursy autobusów na linii :Racibórz Plac Konstytucji 3 Maja – Nędza – Kuźnia Raciborska DK do przystanku Racibórz Gamowska ZOZ.
22.04. – z ks. Badurą dyrektorem Caritas i p. Lenartowicz omówiono tematy związane z przeznaczeniem obiektu Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej.
23.04. – w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej odbyła się debata uczniowska na temat Unii Europejskiej – zaproszonymi gośćmi byli: prof. Jerzy Buzek i poseł Andrzej Markowiak.
26.04. – uroczyste otwarcie Szpitala Rejonowego w Raciborzu
26.04. – informacja Członka Zarządu Starostwa Powiatowego w Raciborzu o świadczeniu przez firmę NZOZ MAWO-MED. usług pomocy medycznej wyjazdowej oraz transportu sanitarnego w porze nocnej i okresie świątecznym. Informacja ta zostanie przekazana mieszkańcom.
Burmistrz Miasta poinformował także, że na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest Referat GN Urzędu Miejskiego przeprowadza na ten temat akcję informacyjną na terenie gminy. Właściciele lub użytkownicy nieruchomości na których znajdują się urządzenia lub wyroby zawierające azbest mają obowiązek przekazywania o nich informacji : osoby fizyczne – Burmistrzowi, osoby prawne – Wojewodzie.
Ad 11. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących
Przewodniczący Rady Miejskiej przestawił radnym następujące sprawy:
1. Poinformował, że Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach przesłał dwie uchwały V Składu Orzekającego w sprawie :
opinii o prawidłowości załączonej do budżetu na 2004 r. prognozy kwoty długu Miasta Kuźnia Raciborska,
opinii o możliwości sfinansowania deficytu przyjętego w budżecie na 2004 rok Miasta Kuźnia Raciborska.
2. 19 kwietnia br. do Rady Miejskiej wpłynął wniosek Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzana ścieków.
3. W Dzienniku Zachodnim w dniach 16 i 17 kwietnia 2004 r. ukazały się artykuły dotyczące Kopalni Piasku “Kotlarnia” w których autorka Teresa Semik nierzetelnie przedstawiła sytuację związaną z podjęciem przez Radę Miejską w Kuźni Raciborskiej uchwał w sprawie zagospodarowania przestrzennego gminy. Padło wiele nieprawdziwych zarzutów i w związku z tym przygotował odpowiedź na postawione zarzuty i wystąpił do Redaktora Naczelnego Dziennika Zachodniego o publikację treści pisma. Powiedział, że nie ma j pewności czy treść sprostowania w ogóle się ukaże. Odczytał pismo, które wysłał do Redakcji Dziennika Zachodniego ( pismo stanowi załącznik do niniejszego protokołu.) Jeżeli Dziennik Zachodni nie opublikuje jego treści, być może zajdzie potrzeba opublikowania go na łamach konkurencyjnej gazety – powiedział.
4. Odczytał protokół z posiedzenia komisji doraźnej i zespołu ds. utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Po odczytaniu dodał, że jak najszybciej należy przygotować materiały dla komisji dotyczące wywozu śmieci i zawartych umów.
Na temat przeprowadzonego na terenie gminy sprzątania powiedział, że zebrano bardzo dużo śmieci i należy wszystkim serdecznie podziękować za włączenie się do akcji i za udzieloną pomoc. Poinformował, że przystąpiono także do zbierania przedmiotów o dużych gabarytach.
Jan Stanek – w Rudzie i w części Turza odbyło się zbieranie przedmiotów “dużogabarytowych”. Opracowaliśmy harmonogram zbiórki, powiadomiliśmy wszystkich mieszkańców i wieś Ruda została dokładnie oczyszczona. W Rudzie przeprowadziliśmy kontrolę wszystkich posesji i wyznaczyliśmy termin usunięcia uchybień. Jeżeli zalecenia nie zostaną wykonane, trzeba będzie ludzi karać mandatami.
Ernest Emrich – koszt odbioru 1 tony przedmiotów “dużogabarytowych” po cenie promocyjnej wyniesie 120 złotych. Dwa kontenery prezes “Komartu” zobowiązał się odebrać za darmo. Rozmawiałem z nim niedawno i pytał mnie czy w innych miejscowościach również będziemy chcieli zbierać przedmioty o dużych gabarytach. Być może uda się nam załatwić ich odbiór po cenach propocyjnych.
Manfred Wrona – współpraca z prezesem “Komartu” układa się bardzo dobrze, wiele nam pomaga i na pewno uda się załatwić odbiór kontenerów po niższej cenie, przynajmniej z Rud, gdzie Makarowicz mieszka.
Manfred Wrona wypowiedział się także na temat segregacji śmieci. Powiedział m.in., że nie może tak być, żeby sołtysom brakowało worków na segregowane odpady. Stwierdził, że sprawa pobierania worków i odbierania napełnionych nie jest “dograna”.
Witold Ciuberek - ustalono zasady odbierania worków, sołtysi mogą je pobierać, nie ma żadnego problemu.
Manfred Wrona – na sesji Rady Miejskiej w dniu 19 marca br. zobowiązaliśmy komisje do przeprowadzenia kontroli nieruchomości w Rudach przy ul. Szkolnej 1. 2 kwietnia br. odbyła się kontrola, odczytam protokół z kontroli. (Protokół stanowi załącznik do niniejszego protokołu.)
Po odczytaniu protokołu Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że prezes Gierucki nie zatrudnia żadnej osoby odpowiedzialnej za ład i porządek na terenie skansenu kolejki wąskotorowej. To co komisje tam zastały skłania do zastanowienia się nad dalszym dzierżawieniem kolejki przez Towarzystwo Miłośników Górnośląskiej Kolejki Wąskotorowej. Dzierżawca po prostu nie wywiązuje się z zobowiązań umowy dzierżawy.
Rita Serafin – na naszą pisemną prośbą p. Gierucki dostarczył do Urzędu Miejskiego stosowne dokumenty oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie nieruchomości. Dostarczone dokumenty posiadają datę późniejszą niż dzień przeprowadzenia kontroli. Udzielił także odpowiedzi na nasze pytanie dotyczące demontażu linii kolejki wąskotorowej.
Poinformował, że fragment torowiska (ok. 1158 mb.) został zdemontowany ze względu na zamiar wymiany szyn przestarzałych S33 na szyny pełnowartościowe.
Manfred Wrona – po tym co zobaczyłem i usłyszałem ośmielam się nazwać tego pana hochsztaplerem. Mamy w Rudach majątek, który jest źle zarządzany. Istnieje podejrzenie, że zbierany złom jest sprzedawany a pieniądze nie są przeznaczane na działalność towarzystwa. Trzeba poważnie zastanowić się co dalej zamierzamy w tym zakresie robić.
Rita Serafin – towarzystw, zajmujących się tego typu działalnością nie jest za wiele na naszym terenie. Zanim doszło do zawarcia umowy z p. Gieruckim na dzierżawę skansenu kolejki wąskotorowej w Rudach dokładnie zapoznaliśmy się z dotychczasową jego działalnością. Wydawało się nam, że będzie dobrze zarządzał powierzonym majątkiem, a okazało się, że prezes wykorzystał nasze dobre intencje. Musimy określić swoje stanowisko w tej sprawie. Nie może być tak, że działania p. Gieruckiego szkodzić będą gminie i jej wizerunkowi. Jednak aby wypowiedzieć umowę, musimy mieć potencjalnego, innego dzierżawcę.
Manfred Wrona – zaniepokojenie moje wzbudził fakt demontażu torowiska. Ja nie wierzę w dobre intencje tego pana, sprawa ta jest nieczysta. Nie możemy sobie pozwolić na rozkradanie majątku gminy.
Sylwester Larysz – gromadzenie złomu na terenie skansenu w Rudach jest podejrzane. Uważam, że całą sprawę należy przedstawić zarządowi towarzystwa.
Marcelina Waśniowska – podczas naszej kontroli widzieliśmy trzy wycieczki rowerowe spoza terenu naszej gminy. Miejsce to jest rozpropagowane i stanowić powinno teren rekreacyjny. Przyjeżdżają dzieci i młodzież prawie z całego śląska, a w obecnym stanie jest nam wstyd za panujący tam bałagan.
Wiktor Baszczok - chcemy tam mieć skansen kolejki wąskotorowej i dlatego trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy osoby obecnie zarządzające majątkiem są w stanie dobrze zarząd prowadzić? W związku z tym, że nie wywiązują się z warunków umowy istnieje podstawa do jej rozwiązania.
Manfred Wrona – aby “iść w tym kierunku” to musimy mieć rozwiązanie zastępcze. Być może należy rozmawiać z innymi firmami? Jest to problem, należy jednak to wszystko przemyśleć.
Romana Serafin – działalność każdego stowarzyszenia oparta jest na statucie. Ponadto każde stowarzyszenie ma jednostkę nadrzędną, która kontroluje jej działalność. Być może powinniśmy ją powiadomić? Dodatkową sprawą jest stan bezpieczeństwa podróżujących kolejką. Prowadzący wagony musi posiadać stosowne uprawnienia, a nikt nie wie czy je posiadają.
Ernest Emrich – myślę, że będziemy zmierzać do rozwiązania umowy.
Józef Maślanka – wydzierżawiający ma prawo kontrolowania dzierżawcy, kwestie te zawarte są w umowie dzierżawy. Jeżeli gmina nie jest w stanie sama taką kontrolę przeprowadzić, to może zlecić jej przeprowadzenie. Jednak przed rozwiązaniem umowy muszą być zgromadzone odpowiednie dokumenty, a dzierżawcy najpierw należy wyznaczyć termin do usunięcia uchybień.
Manfred Wrona – musimy upoważnić Burmistrza Miasta do przygotowania stosownych dokumentów, potrzebnych do ewentualnego rozwiązania umowy. Należy także rozmawiać z przyszłymi, ewentualnymi dzierżawcami.
Ad 12. Interpelacje i zapytania
Rita Serafin – chcę poinformować, że nasz wniosek o środki na modernizację podłóg w szkole w Rudach został przyjęty. Zostaliśmy poinformowani o wymogach formalnych jakie musimy spełnić.
Wiesława Czogała – wniosek będzie realizowany, w szkole w Rudach zostaną całkowicie wymienione podłogi. Umowa podpisana będzie w maju. Po przekazaniu faktur zadanie w 42% sfinansuje bank a w 58% gmina.
Rita Serafin – jeżeli uda nam się to zadanie zrealizować, to w szkole w Rudach przez pewien czas nie powinno być żadnych problemów związanych z jej funkcjonowaniem.
Pragnę podzielić się dobrą wiadomością, otóż otrzymaliśmy informację, że dostaniemy nowy autobus. Musieliśmy tylko złożyć deklarację, że służył będzie do dowożenia dzieci do szkół.
Otrzymamy także dwie nowe pracownie komputerowe - jedną dla Kuźni Raciborskiej, drugą dla Rud.
Sukcesy te są zasługą dyrektor MZO p. W. Czogały. To dzięki jej wytrwałości udało się pozyskać środki finansowe, jest to duży sukces. Bardzo dziękuję.
Jan Krybus –zwracam się do Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska z zapytaniem, co było powodem wystosowania wniosku o ustawienie barierek przy Banku Śląskim? Sprzeciw wyrazili bankowcy i osoby korzystające z parkingu przy Banku Śląskim Wnioskuję o zdemontowanie słupków uniemożliwiających parkowanie pojazdów przed bankiem.
Franciszek Kozłowski – Komisja Przestrzegania Prawa podejmując powyższy wniosek brała pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników drogi. Uznaliśmy, że obok banku jest zbyt mało miejsca do parkowania samochodów, które po części parkowane są na chodniku i utrudniają prawidłowe poruszanie się pieszych. Samochody wyjeżdżające spod banku mają ograniczone pole widzenia, droga jest bardzo ruchliwa i powstaje zagrożenie. Wniosek komisji jest w pełni uzasadniony, ponieważ w pobliżu sklepów usytuowany jest duży parking, na którym jest możliwość zaparkowania samochodu.
Ernest Emrich odczytał odezwę dyrekcji Banku Śląskiego. W piśmie dyrekcja banku wyraziła sprzeciw zamontowaniu barierek, oraz podała kilka powodów dla których tych barierek tam nie powinno być.
Wojciech Kudla – prawda jest taka, że na parkingu przy banku parkują prywatni klienci banku a nie żaden konwój, który pojazd zawsze ustawia na ulicy.
Antoni Głowski – zostały ustawione pachołki, kto to wymyślił?
Franciszek Kozłowski – komisja zgłaszając ten wniosek działa profilaktycznie. Rozumiemy obawy banku o swój interes, ale my musimy myśleć o bezpieczeństwie mieszkańców.
Manfred Wrona – kwestię tę należy przeanalizować.
Julian Zieliński – przy Banku Śląskim jest OSP, która też musi mieć należyty, nie utrudniony wjazd.
Andrzej Migus – jako mieszkaniec jestem za ustawieniem słupków. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ kto będzie chciał podjechać pod sam bank to słupek położy i wjedzie.
Antoni Głowski – może byłoby dobrze zaprosić dyrekcję banku na rozmowę. Przedstawiłaby swoje argumenty i na pewno uda się osiągnąć kompromis w sprawie.
Janusz Brzeźniak – niedawno przeprowadzono akcję sprzątania miasta i zgłosiły się zaledwie trzy osoby. Szkoda, że jest tak małe zainteresowanie, ale być może wpływ na to miała zła pogoda.
Chciałem zapytać, czy jako gmina jesteśmy przygotowani na przejęcie obowiązków związanych z wypłatą świadczeń rodzinnych?
Rita Serafin – wypłatę świadczeń dokonuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dyrektor ośrodka na razie wstrzymała się z zatrudnianiem kogokolwiek do pracy. Starają się dodatkowy obowiązek wykonywać w obecnym składzie personalnym. Czas pokaże czy to się w pełni uda.
Marcin Rak – dlaczego nie są prowadzone remonty dróg?
Ernest Emrich – ubytki w drogach są klejone. Dałem dyspozycje, aby na drogach gminnych prace rozpocząć od ul. Świerczewskiego, w Rudach – ul. Sobieskiego, w Rudzie – droga do Dziergowic.
Marcin Rak –ponowić wniosek do zarządu dróg wojewódzkich o pomalowanie pasów na jezdni w Kuźni Raciborskiej na wysokości zegarmistrza (ul. Arki Bożka).
Krystian Kozielski – ustawić przy ul. Borowej i ul. Krótkiej w Rudach znaki drogowe ograniczające prędkość jazdy a przy cmentarzu w Rudach przy drodze wojewódzkiej ustawić lustro.
Franciszek Kozlowski – w imieniu mieszkańców chciałem zapytać czy koniecznym jest, aby ulica dojazdowa do ZPM “Maxpol” była oświetlana przez wszystkie lampy? Czy jest możliwość wyłączenia części lamp np. co drugą? Chciałem także zapytać co dalej z ZST oraz z Barem “Przystanek”?
Ernest Emrich – 6 maja br. odbędzie się przetarg na zbycie nieruchomości po byłym ZST.
Jeżeli chodzi o Bar “Przystanek” to sprawa jest nadal w sądzie, właścicielka wystąpiła o kasację.
Franciszek Kozłowski – zgłaszam następujące wnioski:
- Na Osiedlu przy garażach był robiony porządek ale na nowo teren jest zanieczyszczony. Należy teren ten uporządkować.
- Wystąpić do dyrekcji PKP o uporządkowanie terenu dworca kolejowego w Kuźni Raciborskiej i terenów przyległych należących do PKP.
- Wystąpić do zarządcy drogi wojewódzkiej o wyegzekwowanie od właścicieli tablic reklamowych (m.in.”Jantar”) ustawionych przy wjeździe do Kuźni Raciborskiej od strony miejscowości Nędza ich naprawienie, wymianę lub usunięcie.
- Dokonać przeglądu terenu Osiedla pod względem zaopatrzenia w kosze na śmieci. Uzupełnić brakujące, a w miejscach najbardziej uczęszczanych ustawić nowe.
Manfred Wrona – rozwiązać problem śmieci przy garażach na Osiedlu.
Jan Stanek – Rada Sołecka Rudy wspólnie z MOKSiR-em organizuje w maju imprezę, na którą chciałbym już dzisiaj zaprosić. Plakaty będą rozwieszone na terenie całej gminy.
Rita Serafin – bardzo proszę o udział w imprezach majowych organizowanych na terenie miasta i gminy. 3 maja o godz. 1000 odbędzie się w Kuźni Raciborskiej msza za Ojczyznę.
Do uroczystego udziału we mszy 3 maja postanowiono wystawić sztandar gminy. Ustalono poczet sztandarowy w następującym składzie: Wojciech Kudla, Franciszek Kozłowski, Antoni Głowski.
Manfred Wrona – serdecznie wszystkich zapraszam na imprezy majowe m.in. na międzynarodowy wyścig kolarski kobiet.
Ad 14. Zamknięcie obrad
Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując za udział w sesji, zamknął obrady XX sesji Rady Miejskiej.
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) MANFRED WRONA
Protokołowała; Elżbieta Podolec
Metryka dokumentu
Tytuł dokumentu: | Protokół nr XIX/2004 |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej |
Informację opublikował: | Aleksander Serafin |
Informację wytworzył: | |
Data na dokumencie: | Brak |
Data publikacji: | 01.06.2004 14:20 |
Rejestr zmian dokumentu
01.06.2004 14:20 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|