Uchwała Nr XIV/133/2003

Uchwała Nr XIV/133/2003

Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

z dnia 29.12.2003 r. 

w sprawie zawarcia Porozumienia Międzygminnego w sprawie realizacji Programu kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzeniem ścieków do istniejącej oczyszczalni w Raciborzu.

 

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 3, art. 18 ust. 1, art. 74 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami) oraz art. 13 pkt. 6 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718 z późniejszymi zmianami)

Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej

uchwala:

§ 1

Zawrzeć Porozumienie Międzygminne na wspólną realizację Programu kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzeniem ścieków do istniejącej oczyszczalni w Raciborzu, z następującymi Gminami:

Racibórz,

Nędza,

Kornowac,

Rudnik,

Krzyżanowice,

Pietrowice Wielkie

,o treści stanowiącej załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska.

§ 3

  1. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  2. Porozumienie po podpisaniu podlega opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

(-) MANFRED WRONA

 

 

Załącznik do Uchwały Nr XIV/133/2003

Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

z dnia 29.12.2003r.

 

Porozumienie Międzygminne

 

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 3, 74 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. Nr 142 poz. 1591 z 2001r.); art. 13 pkt. 6 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr. 62, poz. 718 z późniejszymi zmianami), oraz

Uchwały Nr ............. Rady Miasta Racibórz z dnia ....................... 2003 r. w sprawie Porozumienia Międzygminnego (Zał. Nr 1 do Porozumienia Międzygminnego)

Uchwały Nr ............. Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia.... 2003 r. w sprawie Porozumienia Międzygminnego (Zał. Nr 2 do Porozumienia Międzygminnego)

Uchwały Nr ............. Rady Gminy z dnia ....................... 2003 r. w sprawie Porozumienia Międzygminnego (Zał. Nr 3 do Porozumienia Międzygminnego)

Uchwały Nr ............. Rady Gminy z dnia....................... 2003 r. w sprawie Porozumienia Międzygminnego (Zał. Nr 4 do Porozumienia Międzygminnego)

Uchwały Nr ............. Rady Gminy z dnia....................... 2003 r. w sprawie Porozumienia Międzygminnego (Zał. Nr 5 do Porozumienia Międzygminnego)

Uchwały Nr ............. Rady Gminy z dnia....................... 2003 r. w sprawie Porozumienia Międzygminnego (Zał. Nr 6 do Porozumienia Międzygminnego)

Uchwały Nr ............. Rady Gminy z dnia....................... 2003 r. w sprawie Porozumienia Międzygminnego (Zał. Nr 7 do Porozumienia Międzygminnego)

zostaje zawarte w dniu ......................... w Raciborzu Porozumienie Międzygminne, zwane dalej “porozumieniem” pomiędzy:

Gmina Racibórz reprezentowana przez:

Prezydenta Miasta – Jana Osuchowskiego

i

Gmina Kuźnia Raciborska reprezentowana przez:

Burmistrza Miasta – Ernesta Emricha

i

Gmina Nędza reprezentowana przez:

Wójta Gminy – Franciszka Marcola

i

Gmina Rudnik reprezentowana przez:

Wójta Gminy – Dominika Koniecznego

i

Gmina Kornowac reprezentowana przez:

Wójta Gminy – Józefa Stukatora

i

Gmina Pietrowice Wielkie reprezentowana przez:

Wójta Gminy – Andrzeja Wawrzynka

i

Gmina Krzyżanowice reprezentowana przez:

Wójta Gminy – Leonarda Fulneczka.

§ 1

Gminy zawierają porozumienie w celu powierzenia Gminie Racibórz, wykonywania zadań publicznych dotyczących realizacji zadania inwestycyjnego pod nazwą “Program kanalizacji Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzeniem ścieków do oczyszczalni w Raciborzu”, zwanego dalej “przedsięwzięciem”.

§ 2

  1. Przedsięwzięcie finansowane będzie ze środków własnych gmin oraz ze środków pomocowych z Funduszu Spójności i innych źródeł.
  2. Na terenie każdej z gmin objętych porozumieniem odpowiednia część przedsięwzięcia realizowana będzie zgodnie z zakresem realizacji opisanym w Studium Wykonalności oraz zgodnie z umową na współfinansowanie, która zostanie zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz i innymi podmiotami współfinansującymi.
  3. Umowy, o których mowa w pkt. 2 zostaną zawarte przez Gminę Racibórz po uprzedniej pisemnej akceptacji przez pozostałe strony porozumienia.

§ 3

Strony porozumienia ustalają zakres zadania oraz rzeczowe nakłady zgodnie z Studium Wykonalności Przedsięwzięcia “Program kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzeniem ścieków do istniejącej oczyszczalni w Raciborzu”, które stanowi integralną część niniejszego porozumienia oraz zgodnie z umową, która zostanie podpisana pomiędzy Gminą Racibórz a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na sfinansowanie części kosztów przedsięwzięcia ze środków Funduszu Spójności.

§ 4

W przypadku rozbieżności co do zakresu prac, montażu finansowego lub innych elementów przedsięwzięcia, decyduje treść umowy zawartej pomiędzy Gminą Racibórz a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

§ 5

  1. Gminy: Kornowac, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Nędza, Krzyżanowice i Pietrowice Wielkie powierzają Gminie Racibórz prowadzenie spraw związanych z realizacją przedsięwzięcia.
  2. Gmina Racibórz, jako beneficjent końcowy, przyjmuje wszystkie obowiązki wynikające z umowy, jaka zostanie przez nią zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansowanie przedsięwzięcia, a w szczególności:
    1. zapewni realizację przedsięwzięcia zgodnie z umową zawartą pomiędzy Gminą Racibórz a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
    2. ustanowi Koordynatora Projektu odpowiedzialnego za przygotowanie przedsięwzięcia do realizacji;
    3. powoła zespół Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu, odpowiedzialnego za prawidłową realizację przedsięwzięcia, zgodnie z wytycznymi Funduszu Spójności;
    4. przeprowadzi procedury przetargowe oraz doprowadzi do zawarcia umów na wykonawstwo dokumentacji i robót.

§ 6

  1. Każda z Gmin uczestniczących w porozumieniu zapewnia w swoich budżetach środki finansowe niezbędne do realizacji przedsięwzięcia w wysokości wynikającej z zestawienia kosztów przedsięwzięcia zawartego w Studium Wykonalności do programu lub w umowie, która zostanie podpisana pomiędzy Gminą Racibórz a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  2. Każda z Gmin zobowiązuje się do pokrycia kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia na terenie własnym Gminy oraz innych kosztów niezbędnych dla realizacji całości przedsięwzięcia.
  3. Pozostałą część nakładów na realizację zadań na terenie Gmin stanowić będą środki z Funduszu Spójności oraz innych źródeł.
  4. Każda z Gmin zobowiązuje się do pokrycia 1/7 kosztów związanych z działalnością Koordynatora Projektu. Koszt działalności Koordynatora Projektu szacowany jest na 1.000,00 zł miesięcznie dla każdej z Gmin i obejmuje wynagrodzenie Koordynatora, koszty delegacji służbowych na terenie Polski oraz inne środki niezbędne do jego pracy. Koszty ewentualnych delegacji zagranicznych będą rozliczane i ponoszone oddzielnie, proporcjonalnie przez każdą z Gmin.
  5. Zgodnie z powyższym, każda gmina powinna zaplanować odpowiednie środki finansowe w budżecie na rok 2004r.
  6. Ponadto gminy proporcjonalnie poniosą jednorazowy koszt zakupu laptopa w wysokości około 7.000,00 zł brutto, który będzie przeznaczony na potrzeby pracy Koordynatora Projektu i jego zespołu.
  7. Koszt pracy swoich delegatów każda z gmin pokrywa samodzielnie.
  8. Wymieniona kwota nie obejmuje kosztów szkoleń, w których zespół wraz z Koordynatorem będzie brał udział. Koszt ten każda z gmin poniesie samodzielnie.
  9. Przyjęty w porozumieniu udział w kosztach utrzymania Koordynatora Projektu nie podlega negocjacjom w trakcie realizacji przedsięwzięcia.
  10. Rozliczenie pomiędzy Gminą Racibórz a pozostałymi Gminami nastąpi w drodze dotacji celowej. Gmina Racibórz wystawi osobne noty obciążeniowe z tytułu kosztów utrzymania zespołu Koordynatora Projektu na każdą z Gmin w ciągu 15 dni po zakończeniu miesiąca. Gminy zobowiązują się do przekazania określonych w notach kwot do budżetu Gminy Raciborza w terminie 14 dni od daty otrzymania noty.
  11. Zadania zespołu Koordynatora Projektu w 2004r. będą obejmowały przede wszystkim przygotowanie do realizacji przedsięwzięcia, tj.:
  1. przygotowanie dokumentacji przetargowej;
  2. obsługę procedury (od ogłoszenia przetargu do złożenia ofert);
  3. prace Komisji Przetargowej, przygotowanie i podpisanie umów na wykonawstwo dokumentacji i robót.

  1. W skład Zespołu Koordynatora Projektu wejdzie 9 osób: po 1 przedstawicielu każdej z gmin, Koordynator Projektu oraz przedstawiciel Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu.
  2. Po podpisaniu umów nadzór nad wykonawstwem przedsięwzięcia będzie sprawowała Gmina Racibórz, w tym również obowiązki inwestorskie.
  3. Płatności z tytułu udziału własnego Gmin będą następować zgodnie z harmonogramem finansowym, wynikającym z zawartych kontraktów. Płatności te będą realizowane w ciągu 14 dni od wystawieniu przez Gminę Racibórz noty obciążeniowej, na jej rachunek bankowy wraz z odsetkami ustawowymi w przypadku zwłoki w regulacji tych zobowiązań.
  4. Gmina Racibórz zobowiązuje się do rozliczenia podatku VAT za roboty i usługi wykonane na terenie każdej z Gmin. Koszty podatku VAT Gminy pokryją ze środków własnych.
  5. Każda z Gmin nabywa i pokrywa koszty zakupu niezbędnych dla realizacji przedsięwzięcia gruntów położonych na jej terenie we własnym zakresie. Gminy zobowiązują się uregulować stan prawny gruntów niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia w sposób umożliwiający uzyskanie pozwolenia na budowę.

§ 7

  1. Gminy dostarczą Gminie Racibórz gwarancje zapłaty kwoty maksymalnej równej całkowitym nakładom własnym gmin wraz z kosztem podatku VAT w wysokości proporcjonalnej do wartości inwestycji realizowanej na ich terenie, na 14 dni przed podpisaniem umowy przez Gminę Racibórz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków Funduszu Spójności.
  2. Forma i wystawca gwarancji muszą zostać uzgodnione z Gminą Racibórz.
  3. Gwarancja stanowić będzie zabezpieczenie Gminy Racibórz przed nie wywiązaniem się którejkolwiek z Gmin z terminowego przekazywania dotacji celowych.

§ 8

Gminy na każdym etapie realizacji projektu będą traktowały priorytetowo tematy związane z “Programem kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzeniem ścieków do istniejącej oczyszczalni w Raciborzu”, w szczególności poprzez:

    • ścisłą współpracę z zespołem Koordynatora Projektu;
    • wydawanie obligatoryjnych uzgodnień;
    • działania związane z pozyskiwaniem terenów pod budowę;
    • wykup nieruchomości gruntowych;
    • wydawanie decyzji administracyjnych związanych z budową.

§ 9

Strony ustalają, że pełnomocnik każdej gminy będzie każdorazowo uczestniczyć w procedurach przetargowych dotyczących przedsięwzięcia. Związane z tym koszty każda z Gmin ponosi we własnym zakresie.

§ 10

    1. Gmina Racibórz ma obowiązek wykorzystać środki finansowe, o których mowa w § 6 zgodnie z celami, na które je przeznaczono oraz złożyć po zakończeniu realizacji celów, określonych porozumieniem, sprawozdanie rzeczowo-finansowe o ich wykorzystaniu w ciągu roku bilansowego, do 30 marca następnego roku.
    2. Po zakończeniu realizacji całości przedsięwzięcia Gmina Racibórz przedstawi pozostałym Gminom sprawozdanie rzeczowo-finansowe z realizacji całego przedsięwzięcia w ciągu 3 miesięcy od daty wystawienia Protokołu Zdawczo-Odbiorczego.
    3. Do przedmiotowych sprawozdań Gmina Racibórz winna dołączyć wszelkie posiadane dokumenty potwierdzające wydatkowanie otrzymanych środków finansowych lub ich zabezpieczenia na realizację zobowiązań powstałych w związku z porozumieniem.
    4. Środki finansowe niewykorzystane zgodnie z celami, na które zostały przeznaczone w okresie realizacji przedsięwzięcia podlegają w całości zwrotowi do budżetów Gmin w trybie określonym w ust.5. Dotyczy to również kosztów pracy Koordynatora.
    5. Środki finansowe, o których mowa w ust. 4 niewydatkowane lub niezabezpieczone na wydatki związane z przedmiotem niniejszego porozumienia, winny zostać zwrócone Gminie, która udzieliła dotacji, w terminie do 30 dni od daty wystawienia Protokółu Zdawczo-Odbiorczego.
    6. Gminie, która udzieliła dotacji przysługuje – w każdym czasie – prawo kontroli realizacji przez Gminę Racibórz powierzonych jej zadań i sposobu oraz zakresu wykorzystanej dotacji.
    7. Gmina, która udzieliła dotacji, ma także prawo – w każdym czasie – żądać od Gminy Racibórz niezwłocznego złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących realizacji zadań Gminy udzielającej dotacji oraz wykorzystania związanej z nimi dotacji a także przedłożenia stosownych dokumentów.
    8. W przypadku, gdy Gmina Racibórz niezgodnie z przeznaczeniem wykorzystuje otrzymane od Gminy udzielającej dotacji środki finansowe, wówczas Gmina udzielająca dotacji może żądać od Gminy Racibórz niezwłocznego zwrotu tej części udzielonej już i nieprawidłowo wykorzystanej dotacji wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę w płatności zobowiązań.

§ 11

Majątek powstały na skutek realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia położony na terenie poszczególnych gmin objętych porozumieniem zostanie przez Gminy wniesiony do nowoutworzonej Spółki, według odrębnie uzgodnionych zasad i na podstawie odrębnych uchwał podjętych przez Rady Gmin - stron porozumienia.

§ 12

Porozumienie zawarto na czas realizacji przedsięwzięcia oraz rozliczenia środków unijnych przeznaczonych na ten cel.

§ 13

  1. Gminy dopuszczają możliwość wcześniejszego odstąpienia którejkolwiek z gmin od zawartego porozumienia.
  2. Nie wywiązanie się którejkolwiek z Gmin ze zobowiązań wynikających z zawartego porozumienia, lub odstąpienie od niego może doprowadzić do wycofania się częściowego lub całkowitego z finansowania przedsięwzięcia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  3. Nie wywiązanie się którejkolwiek z Gmin ze zobowiązań wynikających z zawartego porozumienia, lub odstąpienie od niego może również doprowadzić do powstania dodatkowych kosztów realizacji inwestycji na terenie każdej z pozostałych stron porozumienia.
  4. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 2 i/lub 3 Gmina niewywiązująca się ze zobowiązań lub odstępująca od porozumienia zobowiązana będzie do poniesienia wszelkich kosztów związanych z niezrealizowaniem zadań wynikających z umowy zawartej pomiędzy Gminą Racibórz a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tj. kosztów koniecznych do ukończenia inwestycji na terenie każdej ze stron porozumienia, wszelkich kar i odszkodowań wynikłych z odstąpienia bądź rozwiązania wcześniej zawartych umów, jak też kosztów zespołu Koordynatora Projektu za okres realizacji całego przedsięwzięcia.

§ 14

Gminy powierzające zadanie przesyłają Gminie Racibórz, przez czas trwania porozumienia, kopię corocznego budżetu wraz z wszelkimi jego zmianami w części dotyczącej wydatków na realizację porozumienia, niezwłocznie po ich uchwaleniu.

§ 15

Wszelkie zmiany i uzupełnienia treści niniejszego porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 16

Do niniejszego porozumienia mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.

§ 17

Z chwilą zawarcia niniejszego porozumienia traci moc porozumienie międzygminne zawarte w dniu 15 maja 2003r. pomiędzy: Gminą Racibórz, Gminą Kuźnia Raciborska, Gminą Nędza, Gminą Kornowac, Gminą Lubomia oraz Gminą Rudnik.

§ 18

Porozumienie podpisano w 14 jednobrzmiących egzemplarzach, po dwa dla każdej ze stron.

§ 19

Porozumienie wchodzi w życie z dniem jego podpisania i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego zgodnie z art. 13 pkt. 13 6a ustawy z dnia 20 lipca 2000r. o ogłaszaniu aktów normatywnych (Dz. U. Nr 62 poz. 718)

 

U Z A S A D N I E N I E

Realizacja zadania o charakterze ponadgminnym wymaga regulacji formalno-prawnych, które to określać będą przedmiot przedsięwzięcia inwestycyjnego oraz zobowiązania stron. Jednym ze sposobów na regulację prawną realizacji wspólnych inwestycji jest Porozumienie Międzygminne, co wynika z mocy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)

 

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Uchwała Nr XIV/133/2003
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:06.01.2004 11:40

Rejestr zmian dokumentu

pokaż