Protokół nr VIII/2007
Protokół nr VIII/2007
z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 29 marca 2007r.
VIII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz.
Lista obecności radnych, przewodniczących Zarządów Osiedli i sołtysów w załączeniu.
Ponadto w sesji udział wzięli:
- Rita Serafin – Burmistrz Miasta
- Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza
- Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta
- Adrian Plura – radny pow. raciborskiego
- Henryk Mordeja – zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu
- Sebastian Dworak – naczelnik sekcji ruchu drogowego Policji w Raciborzu
- Tomasz Glenc – kierownik Posterunku Policji w Rudach
- Jerzy Matusiak – kierownik Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej
- Wiesława Czogała – dyrektor MZO
- Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
- Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
- Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK
- Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
- Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
- Edward Morciniec – prezes Zarządu M-G OSP
- Alfons Mazurek – naczelnik OSP Ruda Kozielska
- Krzysztof Bartoń – prezes OSP Siedliska
- Jan Twardawa – prezes OSP Kuźnia Raciborska
- Maria Cieślik – dyrektor SP w Kuźni Raciborskiej
- Tadeusz Magdziak – dyrektor ZS-P w Budziskach
- Nauczyciele: Danuta Kowalczyk, Justyna Drzymała, Renata Sobczyk, Marta Depta, Radosław Kasprzyk.
- Mieszkańcy Rud
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności
Obrady VIII sesji otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak. Na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad – obrady prawomocne, w sesji w momencie otwarcia obrad uczestniczyło 13 radnych.
Przewodniczący Rady Miejskiej powitał gości zaproszonych, radnych, sołtysów i wszystkich zebranych na sali.
2. Przyjęcie porządku obrad.
Porządek obrad VIII sesji Rady Miejskiej przedstawił Andrzej Kubiczak.
Pani Burmistrz zawnioskowała, aby do porządku wprowadzić dwa projekty uchwał w sprawie powiadomienia Skarbnika i Sekretarza Miasta o obowiązku złożenia Radzie Miejskiej oświadczeń lustracyjnych. Wniosek w obecności 13 radnych został przyjęty jednogłośnie.
Porządek obrad w obecności 14 radnych (na salę obrad przybył Sylwester Larysz) został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Wręczenie nauczycielom aktów nadania stopnia awansu zawodowego.
4. Zatwierdzenie protokołu nr VII/2007 z dnia 22.02.2007r.
5. Interpelacje, zapytania.
6. Wnioski.
7. Analiza stanu bezpieczeństwa na terenie gminy.
8. Analiza stanu technicznego jednostek OSP pod kątem wyposażenia w specjalistyczny sprzęt ochronny i gaśniczy.
9. Przedstawienie raportu z wykonania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2006r.
10. Analiza realizacji wniosków zgłoszonych przez radnych oraz mieszkańców gminy.
11. Podjęcie uchwał w sprawie:
11.1. wniosku o odwołanie członka Powiatowej Rady Zatrudnienia w Raciborzu
11.2. zgłoszenia kandydata Gminy Kuźnia Raciborska do Powiatowej Rady Zatrudnienia w Raciborzu
11.3. zmian w budżecie gminy na 2007 rok
11.4. zmiany uchwały nr XLI/363/2006 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 20.04.2006r. w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego
11.5. zmiany uchwały nr XXXIX/335/2006 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 30.01.2006r. w sprawie upoważnienia do reprezentowania Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej przed Trybunałem Konstytucyjnym
11.6. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego
11.7. wyrażenia zgody na przejęcie przez gminę lokali mieszkalnych od Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna w Warszawie
11.8. wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia upoważniającego Prezydenta Miasta Jastrzębia Zdrój
11.9. powiadomienia Skarbnika Miasta o obowiązku złożenia Radzie Miejskiej w Kuźni Raciborskiej oświadczenia lustracyjnego
11.10.powiadomienia Sekretarza Miasta o obowiązku złożenia Radzie Miejskiej w Kuźni Raciborskiej oświadczenia lustracyjnego.
12. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
13. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
14. Odpowiedzi na interpelacje i wnioski złożone podczas sesji.
15. Zakończenie obrad.
3. Wręczenie nauczycielom aktów nadania stopnia awansu zawodowego.
Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił Panią Burmistrz o przedstawienie nazwisk nauczycieli, którzy uzyskali stopień awansu zawodowego.
Pani Burmistrz Rita Serafin powiedziała, że nauczyciele z terenu gminy systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe i uzyskują kolejne stopnie awansu zawodowego. Akty nadania zawsze wręczane są uroczyście. W związku z tym, że w najbliższym czasie nie planuje się większej uroczyści podczas której nauczyciele mogli je odebrać, aby podkreślić rangę, postanowiono uczynić to na sesji Rady Miejskiej.
Stopień awansu zawodowego na nauczyciela dyplomowanego otrzymali: Danuta Kowalczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Budziskach, Justyna Drzymała ze Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej, Renata Sobczyk wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach, Marta Depta z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach. Stopień awansu nauczyciela mianowanego otrzymał Radosław Kasprzyk ze Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej. Nauczyciele od Pani Burmistrz i Przewodniczącego Rady Miejskiej otrzymali kwiaty i gratulacje.
4. Zatwierdzenie protokołu nr VII/2007 z dnia 22.02.2007r.
Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał czy są uwagi do protokołu nr VII/2007.
W związku z tym, że uwag ani pytań nie zgłoszono, Andrzej Kubiczak zapytał kto jest za przyjęciem protokołu z ostatniej sesji bez odczytywania.
Protokół w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie.
Andrzej Kubiczak – zanim przejdziemy do omawiania następnego punktu porządku obrad sesji, udzielę głosu Pani Burmistrz w bardzo ważnej sprawie.
Rita Serafin – jest to sprawa miła, wymagająca zauważenia, a zarazem smutna. Wśród nas jest osoba, która tworzyła historię naszej gminy a teraz postanowiła zakończyć swoją działalność społeczną. Osoba tą jest Pan Alfons Mazurek, który jest wzorem dla samorządowców. Przez 50 lat Pan Mazurek był aktywnym działaczem w różnych sferach życia społecznego.
Pani Burmistrz cytując na wstępie słowa Alberta Einsteina „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” odczytała laudację następującej treści: Tylko rozsądnie i z zaangażowaniem inwestowana praca przynosi obfite i trwałe owoce. Pan Alfons Mazurek dane mu talenty i postawiony do dyspozycji czas lokował mądrze i skutecznie, nie uchylając się przed podejmowaniem zadań społecznych i samorządowych. Urodzony w 1935 r., jest rodowitym mieszkańcem Rudy Kozielskiej, a jego zaangażowanie w działalność społeczną trwa ponad 50 lat. Zatem śmiało można powiedzieć, że Pan Alfons złoty jubileusz działalności społecznej i samorządowej ma za sobą i otworzył następny etap, prowadzący do jubileuszu platynowego. Wieloletni Sołtys Rudy Kozielskiej jest stąd, wrósł w ten pejzaż i mówiąc Alfons Mazurek myśli się o Rudzie Kozielskiej, a mówiąc Ruda Kozielska myśli się o Alfonsie Mazurku - człowieku wielkiej pasji, który z pieczołowitością i troskliwością dba o sprawy społeczne i samorządowe. Gmina Kuźnia Raciborska jest dumna i szczęśliwa, że to z tej ziemi wyszedł tak wspaniały i zaangażowany w jej sprawy człowiek. Zdolności organizacyjne, zainteresowania i bardzo dobre kontakty ze społecznością lokalną zadecydowały o sukcesie Pana Alfonsa w działalności samorządowej. Przy wielu osiągnięciach i wielkim uznaniu Pan Alfons pozostał człowiekiem skromnym, życzliwym i nieustannie gotowym do pracy dla dobra społeczności lokalnej i samorządowej. Gotowym również, jeśli zajdzie potrzeba, ryzykować zdrowiem i życiem, bo to wpisane jest przecież w służbę strażaka. Wielokrotnie odznaczany, za swoje poświęcenie i dokonania m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi za pracę w górnictwie, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Za Ofiarność i Odwagę” za zwalczanie największego w Europie pożaru obszarów leśnych w 1992 r., Srebrną „Odznaką za Zasługi w Zwalczaniu Powodzi” w 1997 r.
Dzisiaj na piersi Pana Alfonsa nie widać żadnego z tych odznaczeń. Jako osoba skromna, przechowuje je w szufladzie wraz z legitymacjami, ale za to wkoło widać efekty jego pracy.
Jako działacz samorządowy pozostawia wspaniały dorobek :modernizacja Domu Strażaka (1978-1984), wzmocnienie sieci wysokiego napięcia, wybudowanie chodnika w Rudzie Kozielskiej, nowa szatnia dla LKS Ruda Kozielska, oświetlenie dróg i ulic, nowy most na rzece Ruda, utwardzenie nawierzchni dróg, prace melioracyjne, remont kaplicy z 1902 r. w stulecie jej istnienia, modernizacja i uzupełnianie sprzętu strażackiego, zgodne z tradycją i historią nazewnictwo ulic w Rudzie Kozielskiej, dokładna mapa z wszystkimi ulicami Rudy Kozielskiej.
To społeczne dzieło jest rezultatem autentycznych zainteresowań, uzdolnień i wielkiej pracowitości. O tej pracowitości świadczy, nieustająca do dzisiaj, historyczna pasja Pana Alfonsa Mazurka, który od lat 70-tych do dzisiaj prowadzi Kronikę Rudy Kozielskiej. Z Jego opracowań korzystają historycy z Hanoweru, Uniwersytetu Śląskiego oraz wydawcy. Kompetencje i zaangażowanie sprawiły, że funkcję sołtysa Rudy Kozielskiej Pan Alfons sprawował do lutego br., a do dzisiaj, nadal jest Komendantem OSP Ruda Kozielska.
Wystarczy zajrzeć do Rudy Kozielskiej i zapytać o Pana Alfonsa Mazurka, On wszystko na temat swojej rodzinnej miejscowości opowie: co znaczy sentencja „Quid ad te”, kiedy zlikwidowano zakon cystersów, dlaczego Ruda Mała zmieniła nazwę na Kozielską, jak głęboki jest szybik górniczy z czasów, gdy wydobywano na tym terenie rudę. Pan Alfons Mazurek to prawdziwy społecznik z powołania. Z jego wiedzy i zainteresowań, powinni korzystać jego następcy. I nikt z pewnością nie usłyszy od Niego „ Qui ad te”, bo chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zawsze i wszędzie służy swym czasem i mądrymi radami. Wszędzie też cieszy się szacunkiem, uznaniem i sympatią.
Życzymy Panu Alfonsowi zdrowia i sił oraz oczekujemy, że nadal będzie nas wspierał swoim doświadczeniem. Wszyscy potrzebujemy człowieka, który czyni naszą codzienność lepszą. Pozwala nam to optymistycznie patrzeć w przyszłość i wierzyć, że pośród nas są ludzie, którzy posiadają dar pomnażania powierzonych dóbr oraz wyprzedzają prośby domyślając się potrzeb, którzy są gotowi w pierwszej kolejności dawać, a nie brać.
Za tak wielki i owocny wkład w sprawy społeczne i samorządowe w imieniu władz samorządowych oraz mieszkańców naszej Gminy, składamy Panu serdeczne podziękowania.
Życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.
List gratulacyjny podpisała Pani Burmistrz Rita Serafin i Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak.
Pan Alfons Mazurek otrzymał kwiaty, w prezencie kilka książek wydanych przez Grzegorza Wawocznego na temat ziemi raciborskiej i medal „papieski” z jednej strony przedstawiający papieża Jana Pawła II a z drugiej strony Matkę Boską Raciborską.
Natomiast od Pana Grzegorza Wawocznego Pani Burmistrz przekazała widokówkę przedstawiającą Rudę Kozielską z 1905 roku, którą zakupił w Niemczech z osobistą dedykacją Pana Wawocznego.
Pan Alfons Mazurek ze wzruszeniem serdecznie podziękował Pani Burmistrz oraz wszystkim, którzy pamiętali i przyłączyli się do podziękowań, oraz tym, którzy wystąpili z wnioskiem o nadanie Złotej Odznaki „Zasłużony dla województwa śląskiego”.
5. Interpelacje i zapytania
Sabina Chroboczek Wierzchowska podziękowała Pani Burmistrz za pomoc w złożeniu projektu do Stowarzyszenia Cris.
Janusz Brzeźniak zapytał kto naprawia nawierzchnię ul. Świerczewskiego w Kuźni Raciborskiej
Pani Burmistrz Rita Serafin odpowiedziała, że firma Jerzego Bandurskiego.
Janusz Brzeźniak wracając do zadanego pytania powiedział, że od momentu wycięcia dziur w asfalcie minęło kilka dni, nadal są nie zaklejone. Poprosił o ponaglenie wykonawcy, aby jak najszybciej je zakleił. Zgłosił także problem braku wody na cmentarzu w Kuźni Raciborskiej. Zapytał czy jest możliwość doprowadzenia wody innym systemem.
Rita Serafin odnośnie klejenia dziur na ul. Świerczewskiego powiedziała, że problem wynika z tego, że wydłuża się czas oczekiwania na masę bitumiczną. Zobowiązała się porozmawiać z wykonawcą, aby sprawnie zorganizował prace. W sprawie doprowadzenia wody na cmentarz powiedziała, że jest to teren kościelny, ks. proboszcz ma zamiar to robić. Gmina na ile będzie to możliwe postara się pomóc.
Mariusz Brześniowski zapytał kto zajmuje się terenem przy wale rzeki Rudy i kanału tzw. międzywalem. Teren jest nieuporządkowany, rosną tam też chaszcze.
Rita Serafin – terenem między wałami zarządza RZGW. Prace przy porządkowaniu koryta rzeki trwają.
Krystyna Borutko – w kwietniu 2005r. złożyłam wniosek o powiększenie parkingu przy ul. Bema. Otrzymałam odpowiedź że będzie to robione w 2006r. Do tej pory nic nie zrobiono.
Rita Serafin – ten teren nie stanowi własności gminy. Należy najpierw dojść do porozumienia z właścicielem, dokonać wydzielenia geodezyjnego działki i ustalić cenę. Sprawę powoli się finalizuje. Teren trzeba wykupić.
Krystyna Borutko – nie jest przestrzegana uchwała o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Psy zanieczyszczają teren na Osiedlu. Trzeba coś z tym zrobić. Należy przypomnieć właścicielom psów o obowiązku sprzątania zanieczyszczeń, które mogą być przyczyną wielu groźnych chorób, szczególnie toksykorozy.
Rita Serafin – trzeba apelować do właścicieli psów, aby zbierali odchody po psach. Nie mamy możliwości karnego egzekwowania. A to, że taka sytuacja na Osiedlu występuje, świadczy to o kulturze właścicieli psów. Wystąpimy z takim apelem do mieszkańców.
Jerzy Matusiak – jest to problem. Jednak, gdyby ktoś zgłosił to właściciel psa może otrzymać mandat karny.
Aleksandra Bartoń – dlaczego do tej pory nie zostało uruchomione bezpłatne połączenie z Pogotowiem Ratunkowym? Mieszkańcy dzwoniąc pod numer 999 najpierw łączą się z Raciborzem, gdzie uzyskują informację, że należy dzwonić na płatny numer w Kuźni Raciborskiej. Każdy potrzebujący pomocy powinien mieć możliwość skorzystania z numeru bezpłatnego.
Rita Serafin – Pan Madowicz czyni starania o uzyskanie numeru bezpłatnego. Niestety, do tej pory nie udało się to załatwić. Gmina nie ma na to wpływu.
Mariusz Brześniowski –mieszkańcy Starej Kuźni złożyli wniosek o przesunięcie przystanku autobusowego przy ul. Kozielskiej. Czy coś w tej sprawie zrobiono?
Rita Serafin – procedura została uruchomiona. Wniosek skierowano do Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Mariusz Brześniowski – przy ul. Czarnieckiego „zniknął” chodnik. Stało się to w czasie, kiedy budowano kanalizację. Do tej pory go tam nie ma a jest potrzebny. Ludzie zmuszeni są chodzić po drodze, co jest niebezpieczne. Proszę aby w trybie awaryjnym go zrobić.
Rita Serafin - jeżeli wystarczy środków w br. to postaramy się zrobić.
Henryk Machnik – wystąpiłem do Pani Burmistrz w sprawie wiaty przystankowej, która ma skorodowane pręty na dachu. Zastępca Burmistrza to widział, są liczne pęknięcia, leci woda i jest obawa że dach może zawalić się komuś na głowę.
Bogusław Wojtanowicz – przymierzamy się do tego, aby to zrobić, lecz występują pewne komplikacje. Nikt do niej się nie przyznaje. Postaramy się jednak w jakiś sposób niebezpieczeństwo zlikwidować.
Sabina Chroboczek Wierzchowska – ostatnio nauczyciele w szkołach otrzymali wiadomość (faks) o możliwości podjęcia studiów na Uniwersytecie Śląskim. Prawdopodobnie w przyszłym roku nie będzie możliwe dofinansowanie czesnego. Aplikacja jednak trwała tylko jedną godzinę, po godzinie wszystkie były listy zamknięte. Nauczyciele po prostu nie zdążyli. Nie można zabraniać nauczycielom dofinansowania, ponieważ sami nie mają możliwości w całości czesnego zapłacić.
Rita Serafin – w puli na wynagrodzenia jest zawsze przewidziana kwota na dofinansowanie kształcenia. Nie rozmawialiśmy z panią dyrektor na ten temat.
Mariusz Brześniowski – proszę, aby wszystkie informacje i wiadomości, które przychodzą dostarczać do szkół bez zbędnej zwłoki, bo niektóre pisma docierają po terminie.
Rita Serafin – niekiedy bywa tak, że informacje dot. spraw oświatowych przychodzą bardzo późno, czasami nawet po terminie. Powinno tak być, że w takich sytuacjach informacja powinna być przekazywana telefonicznie. Zwrócę uwagę na tę kwestię.
Krystyna Borutko powiedziała, że drogą przy ul. Bema 7 bardzo szybko przejeżdżają samochody. Droga ta stała się drogą przejazdową a przy budynku bawią się dzieci. Zapytała czy jest możliwość wyeliminowania zagrożenia. Być może należy zwrócić uwagę na ten problem dzielnicowemu.
Rita Serafin – możemy apelować poprzez dzielnicowego, aby Policja zwróciła uwagę na tę sprawę.
Tadeusz Koral – samochody wyjeżdżające z kopalni Ruda nadal piasek rozsypują, nie ma żadnej poprawy. Pobocze jest rozjeżdżane. Trzeba ten piasek zebrać bo na zakrętach jest niebezpiecznie.
Bogusław Wojtanowicz – tą sprawą zajmował się także Zarząd Dróg Powiatowych.
Tadeusz Koral – złamany słup energetyczny w Budziskach nadal nie jest wymieniony.
Bogusław Wojtanowicz poinformował, że ustalono z Zakładem Energetycznym, że w najbliższym czasie będzie to zrobione. Jest podpisana umowa.
Tadeusz Koral zgłosił, że w Budziskach są niesprawne hydranty p-pożarowe. Należy usprawnić chociaż część z nich.
Aleksandra Bartoń zgłosiła, że w Siedliskach hydranty są również niesprawne.
Manfred Wrona –źle się stało, że punkt interpelacje i wnioski ujęto na początku obrad sesji. Na sesję zostali zaproszeni goście, którzy ze względu na pełnione obowiązki na pewno liczą swój cenny czas a punkt ten się przedłuża. Niestety nie da się przewidzieć godziny na którą gości zapraszać. Należy zastanowić się nad tym, czy nie wrócić do „starej” praktyki.
Radny zapytał dyrektora ZGKiM czy wykonuje się, lub przewiduje się wykonywanie dobrowolnie prac tzw. społecznie użytecznych? Uważa, że powinny być prowadzone.
Witold Ciuberek odpowiedział, że takie praktyki są stosowane. Od dzisiaj nowa osoba została zatrudniona do odpracowania czynszu.
Manfred Wrona – czy można dzwonić i pytać o jego zagospodarowanie?
Witold Ciuberek – jeżeli jest to osoba z terenu Kuźni Raciborskiej to trudno będzie skierować ją do pracy w Rudach. Chyba, że dana osoba będzie posiadała konkretny zawód jak np. murarz, malarz, wówczas będzie taka możliwość.
Manfred Wrona – niektórzy już zaczęli robić porządki w miejscowościach i zbiórkę dużych gabarytów. Proszę sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli o włączenie się do akcji. Zachęcam, aby w całej gminie sprzątać a potem, aby ZGKiM to wywiózł.
Witold Ciuberek – nie będzie problemu z wywozem, trzeba tylko zgłosić.
Manfred Wrona zapytał co się zmieniło, że w budżecie jest 50 tys. zł. tylko na dwa słupki pod fotarad, czyli po 25 tys. zł na jeden. Miało ich być prawdopodobnie 9. Zapytał czy słupki te są aż tak drogie.
Odnośnie ważenia samochodów zwrócił się o uruchomienie procedury. Powiedział, że miało to być robione, lecz sprawa utkwiła w miejscu .
Wypowiedział się także w sprawie stanu technicznego dróg. Stwierdził, że rusza budowa autostrady, w jednej z firm w gotowości oczekuje ok. 200 pojazdów. Na pytanie gdzie będą zaopatrywać się w kruszywa uzyskał odpowiedź, że na ziemi raciborskiej. Radny uważa, że do kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego należy podejść niezwłocznie, muszą być podjęte konkretne działania, ponieważ ruch jest bardzo duży a zniszczone drogi remontuje się w ten sposób, że koleinę poza asfaltem zasypuje się kruszywem. Stwierdził, że jeżeli nie będzie postępu w tym zakresie to dojdzie do zablokowania dróg. Gmina musi się do tego włączyć.
Bogusław Wojtanowicz w sprawie kwoty na słupki pod fotoradary powiedział, że okazało się, iż kwota 5 tys. to koszt montażu, natomiast całość to koszt ok. 25 tys. zł. Samo urządzenie radarowe kosztuje ok. 100 tys. zł. Urząd Marszałkowski będzie na terenie województwa montował ich 10. Pieniądze przekazane będą do Urzędu marszałkowskiego w celu zagospodarowania ich na naszym terenie. Wykonawcą będzie Zarząd Dróg Wojewódzkich (wykonawstwo plus montaż). W sprawie ważenia samochodów powiedział, że Komenda Powiatowa Policji wskazała pięć miejsc na terenie gminy, gdzie można by to robić. W Kuźni Raciborskiej wskazano miejsca: przy ul. Kozielskiej obok stadionu, parking dla samochodów ciężarowych naprzeciw „Nowomiejskiej, ewentualnie przystanek PKS koło OSP, w Rudach zatoka PKS przy CPN, w Szymocicach prawdopodobnie na wysokości OSP. Wysłaliśmy pisma do zarządców dróg o wydanie zgody na lokalizacje. Powiedział, że problem z przeładowanymi samochodami jest poważny.
Janusz Brzeźniak – chciałem skorzystać z okazji i podziękować Panu Adrianowi Plurze, wiceprzewodniczącemu rady powiatu raciborskiego za aktywne włączenie się w rozwiązanie problemu z Ośrodkiem w Rudach. Problem został zażegnany. Bardzo serdecznie dziękuję za pozytywne załatwienie sprawy.
Sylwester Larysz zapytał czy będą wycinane drzewa na terenie na którym budowana będzie hala sportowa i jakie drogi w Rudach będą remontowane. Wskazał, że przystanki autobusowe w bardzo złym stanie, należy je przynajmniej pomalować. Zapytał także w sprawie budowy punktów świetlnych oświetlenia ulicznego. W związku z tym, że w każdej miejscowości są takie potrzeby a uwzględniono na br. tylko 10 punktów, zapytał co będzie brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.
Na pytania radnego odpowiedział Bogusław Wojtanowicz.
Marcelina Waśniowska zapytała kiedy będą odpowiedzi na wnioski i zapytania zgłoszone podczas Zebrań Wiejskich.
Bogusław Wojtanowicz – wniosków zgłoszono bardzo dużo. Chcemy zrobić w ten sposób, że zorganizujemy spotkanie się z Sołtysami i Radami Sołeckim w celu uporządkowania wniosków i wytypowania zadań priorytetowych, bo budżet jest określony. Rady Sołeckie będą musiały wskazać co w pierwszej kolejności należy robić. Te zadania, które są drobne, nie wymagają większych nakładów finansowych można będzie zrobić.
Marcelina Waśniowska - nie oczekiwałam, że wnioski od razu będą realizowane, lecz odpowiedzi co dalej z nimi.
6. Wnioski
Janusz Brzeźniak – 26 marca odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty, Sportu, Rekreacji, tematem wiodącym była organizacja imprez kulturalno – sportowo – rekreacyjnych na ternie gminy. Zgodnie z programem imprez w 2007r. ma ich być 167, do tego należy dodać 53 imprezy organizowane przez MOKSiR. Mówię o tym dlatego, że ciągle słyszy się narzekania mieszkańców, że w Kuźni Raciborskiej nic się nie robi. Trudno zgodzić się z tymi opiniami, organizuje się wiele różnego rodzaju imprez. Zwróciliśmy się do dyrektor MOKSiR, aby na podstawie kalendarza imprez co miesiąc nie tylko w internecie ale również na tablicach ogłoszeń informowała o tym jakie imprezy i gdzie mają się odbywać. Prosiłbym także, aby na posiedzeniu komisji została przedstawiona informacja z akcji tzw. „trójek giertychowskich” zorganizowanej pt. „Zero tolerancji dla przemocy”. Na posiedzeniu komisji zgłoszono kilka wniosków pod adresem MZO, MOKSiR i Pani Burmistrz.
Rita Serafin poinformowała, że został ogłoszony przez Ministerstwo Sportu konkurs „blisko boisko” do którego chciała przystąpić Szkoła Podstawowa w Kuźni Raciborskiej. Zasady były takie, że można było ubiegać się o dofinansowanie do wysokości 75% nie więcej niż 320 tys. zł do budowy boiska sportowego o wymiarach 60x30 m z pewnymi wymogami technicznymi jak np. 5-cio centymetrowa sztuczna trawa. Pani dyrektor Cieślik przygotowała dokumentację na boisko, termin oddania dokumentów określono na dzień 30 marca br. Aby ubiegać się o dofinansowanie, konieczne jest podjęcie uchwały o zabezpieczeniu w budżecie środków. Jednak po wykonaniu wszystkich obliczeń zgodnie z warunkami, okazało się, że koszt wykonania boiska wyniesie ponad 763 tys. zł. Podczas rozmowy z Kuratorem otrzymano informacje, że w całym kraju do dofinansowania jest takich obiektów sportowych 90. Został ogłoszony też drugi program przy innych założeniach technicznych. Powstaje pytanie, czy przystąpić czy też nie. Jeżeli tak, to skąd wziąć 400 tys.zł. Drugi projekt można składać do końca kwietnia br. Należy zastanowić się czy przystąpić do drugiego konkursu uwzględniającego inne założenia techniczne, czy czekać na przyszłoroczną edycję. Decyzja należy do rady. Jeżeli zadecyduje, że należy przystąpić do konkursu to trzeba podjąć stosowną uchwałę.
Maria Cieślik – drugi projekt ukazał się nieco później, jest to boisko mniejsze wielofunkcyjne o wymiarach 22 x 44m, nie ma tu wymogu zastosowania kosztownej sztucznej nawierzchni. Termin składania wniosków do 30 kwietnia. Można otrzymać dofinansowanie w 50% nie więcej jednak niż 200 tys. zł. Jest też możliwość uzyskania dofinansowania z Totalizatora Sportowego. Te wnioski składa się w styczniu w Urzędzie Marszałkowskim. Od wielu lat czynią starania o boisko, była to iskierka nadziei, niestety przy projektowaniu wyszła tak wysoka kwota.
Rita Serafin – gdy dowiedzieliśmy się jaka będzie to kwota to wszyscy przeraziliśmy się jej wysokością. Czy w ogóle mamy zastanawiać się nad składaniem wniosku? Jeżeli tak, to trzeba wygospodarować pieniądze. Prosiłabym o wypowiedzenie swojego poglądu w tej sprawie.
Mariusz Brześniowski – jako długoletni nauczyciel wf powiem, że nie należy nikomu tłumaczyć, że istnieje potrzeba budowy boiska. W ZSOiT w Kuźni Raciborskiej hala sportowa ma wymiar 40 x 22. W związku z tym, że z boiska korzystałaby również młodzież PMOW należałoby zwrócić się do Marszałka o włączenie się w dofinansowanie. Kiedy byłaby realizacja?
Rita Serafin – do końca br.
Mariusz Brześniowski – taka wielkość jest wystarczająca. Odradzam jednak sztuczną trawę. Ładnie wygląda, ale na takim boisku jest mniej bezpiecznie. Przy upadku powstają liczne otarcia. Proponuję wybrać wersję kwietniową. Trzeba byłoby też zastanowić się nad monitoringiem boiska, aby nie zostało zniszczone.
Mariola Wajda zapytała o ile zmniejszyłby się koszt budowy przy wyborze drugiego projektu.
Maria Cieślik – przy wyborze drugiego projektu przy zupełnie innej technologii wykonania boiska, koszty na pewno byłyby inne, trudno jednak powiedzieć jak by się kształtowały. Jednak w tym wypadku nie wchodzi w grę dofinansowanie z totalizatora, który dofinansuje tylko nowoczesną metodę.
Manfred Wrona – co nagle to po diable. Popieram stanowisko M. Brześniowskiego dot. sztucznej trawy. Tego przecież nie dopilnujemy. Apeluję o to, aby spokojnie rozważyć tę sprawę, tym bardziej że nie znamy wielu kwestii.
Rita Serafin – urokiem szybkich projektów jest to, że decyzja i projekt muszą być szybko podjęte. Proszę, aby do następnej sesji przyjąć jakąś koncepcję.
Andrzej Kubiczak – Komisja Oświaty, Sportu.. tym tematem się zajmie, rozezna i przedstawi na następnej sesji.
Manfred Wrona - w grudniu ub. roku przy uchwalaniu budżetu zawarliśmy kompromis, dżentelmeńską umowę, że na działalność kulturalną dla sołectw będzie po 5 tys. zł. Proszę aby na kolejnej sesji dokonać stosownych zmian w budżecie.
7. Analiza stanu bezpieczeństwa na terenie gminy.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak udzielił głosu kierownikowi Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej.
Jerzy Matusiak przedstawił informację, która stanowi załącznik do protokołu.
Kierownik na pytanie o wakaty powiedział, że od kwietnia br. ma przyjść do pracy dodatkowo jedna osoba.
Informację na temat stanu bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Rudach za miesiąc styczeń i luty przedstawił Tomasz Glenc. Informacja stanowi załącznik do protokołu.
Kierownik Posterunku Policji Rudach zasygnalizował, że istnieje potrzeba przeznaczenia trzeciego pomieszczenie dla potrzeb Policji. Możliwość taka istnieje, ponieważ w budynku znajduje się pomieszczenie, które wcześniej wykorzystywał zespół muzyczny. W tej chwili stoi puste. Po założeniu kraty Policja miałaby do dyspozycji całe piętro. Poprosił także o pomoc w zakupie komputera.
Następnie głos zabrał naczelnik sekcji ruchu drogowego w Raciborzu Sebastian Dworak i przedstawił sprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Powiedział m.in., że w br. jest przygotowany program „Razem bezpieczniej”. Jest to program ogólnopolski. Gmina Kuźnia Raciborska podjęła działania wyprzedzające w stosunku do tego programu. Współpraca gminy z Policją układa się bardzo dobrze. Gmina Kuźnia Raciborska jest pierwszą gminą, która zauważyła problem i podjęła działania związane z prędkością na dogach. Na terenie gminy w ub. roku odnotowano 73 zdarzenia drogowe, czyli najwięcej w powiecie raciborskim, 8 osób zostało rannych. Zdecydowana większość były to kolizje drogowe. Nie odnotowano natomiast zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Większość wypadków była związana ze zbyt dużą prędkością. W dniu dzisiejszym w Jankowicach został zamontowany radar, odnotowano przekroczenia prędkości. Ze względu na to że gmina podjęła działania starają się częściej kontrolować teren gminy Kuźnia Raciborska. Działania nastawione są na to, aby zmniejszyć zagrożenie na drogach. Z badań wynika, że w miejscach gdzie zostały zamontowane maszty bez montownia radarów spadła ilość wypadków. Starają się przed masztem lub tuż za nim w radiowozach nie oznakowanych ustawić fotorad, aby przyzwyczaić kierowców do przystosowania prędkości do przepisów. Radar stanowił też będzie źródło zarobkowania dla gminy. Drugim problemem jest nośność samochodów. Są one po prostu przeładowane. Gdyby były ładowane w sposób odpowiedni, nie byłoby na drogach piasku. Na terenie gminy wytypowano 5 punktów do pomiaru ciężaru, od kwietnia będą już kontrole wspólnie z Inspekcją Ruchu Drogowego w tym zakresie. Najlepszym punktem będzie zatoka autobusowa w kierunku Rud, ponieważ można będzie tam ściągać pojazdy jadące z dwóch kierunków. Policja będzie stała na dwóch odcinkach dróg a Inspekcja Transportu Drogowego w wyznaczonym miejscu i samochody będą tam doprowadzane. Policja zamierza przyjąć skuteczną taktykę. Po wyciągnięciu wniosków, jeżeli zostanie stwierdzone naruszanie prawa, wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej zamierzają udać się do właścicieli kopalni, problem przedstawić i wspólnie go rozwiązać. Już na terenie kopalni trzeba będzie określać tonaż, bo gdy samochody nadal będą przeładowane, to w celu wyeliminowania zjawiska można np. zmniejszyć dopuszczalny tonaż na drogach. Przedstawiciel Wojewódzkiego Zarządu Dróg powiedział, że jeżeli problem będzie występował, to takie działanie jest możliwe. Trzecią inicjatywą bezpośrednio związaną z bezpieczeństwem jest monitoring wizyjny terenu gminy. Koszt założenia monitoringu nie jest zbyt wysoki. W Raciborzu taki monitoring będzie uruchamiany. Być może będzie możliwość przyłączenia końcówek monitorgu na Policje. To również przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa, bo wszystkie przypadki np. zaśmiecania dróg będą rejestrowane. Będzie możliwość stosowanie sankcji.
Rita Serafin – od Pani Wójt gminy Nędza wiem, że czyni starania o uruchomienie Posterunku Policji w Nędzy. Jak będzie wyglądała organizacja pracy Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej i jak będzie wyglądała obsada personalna?
Jerzy Matusiak powiedział, że oficjalnie jeszcze w tej sprawie nic nie wiadomo. Na razie nic w tym zakresie nie jest robione. Na razie nie ma uruchomionej takiej procedury. W przeszłości gmina Nędza nie była zainteresowana uruchomieniem Posterunku Policji na swoim terenie.
Tadeusz Koral – chodzi nam o ograniczenie prędkości na drogach. Są znaki „teren zabudowany” i ograniczenie prędkości, do których niestety kierowcy się nie stosują. Czy możecie pomóc w egzekwowaniu przestrzegania tych znaków w sołectwach?
Sebastian Dworak - siły i środki jakimi dysponujemy nie pozwalają na to, aby w każdym miejscu ustawić patrol. Na terenie, o którym Pan mówi nie odnotowano zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym. Na terenie powiatu raciborskiego są drogi jak np. w Krzyżanowicach gdzie w niewielkim czasie zanotowano dwa wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Policjanci sekcji ruchu drogowego mają uprawnienia do pomiaru prędkości. Najpierw działają tam, gdzie jest największe zagrożenie wypadkowe. Funkcjonariusze z prewencji na pewno tam są i będą.
Manfred Wrona - z wielką satysfakcją usłyszałem informację o fotoradach, zwłaszcza o kontrolowaniu samochodów w Jankowicach. Problem jest niezmiernie ważny. Bezpieczeństwo musi być priorytetem. Będę namawiał wszystkich o wygospodarowanie środków na fotoradary. Trzeba Policji pomóc, bo zależy nam na bezpieczeństwie. Byłoby dobrze rozmawiać z kierownictwem kopalni, aby wyjeżdżające samochody nie były przeładowane.
Sebastian Dworak - każda droga ma określony tonaż. Pojazdy, które wyjeżdżają z gminy muszą przejechać najpierw drogami gminnymi. Jeżeli Policja działająca wspólnie z Inspekcją Ruchu Drogowego stwierdzi naruszenie prawa, to będą z kierownictwem kopalni rozmowy prowadzone i zastosowane pewne rozwiązania.
Henryk Machnik – radar w Jankowicach chroni tylko pewien odcinek drogi. W Jankowicach jest odcinek drogi, gdzie bariera ochronna stwarza dla pieszych dodatkowe zagrożenie. Piesi zmuszeni są w tym miejscu chodzić po jezdni. Tam nie ma dokąd uciec. Proszę aby od czasu do czasu w tym miejscu ustawić patrol policyjny.
Mariusz Brześniowski – na niektórych odcinkach drogi wojewódzkiej są znaki ograniczające prędkość do
Sebastian Dworak powiedział, że Policja nie zajmujemy się oznakowaniem dróg. Gmina może wystąpić do zarządcy drogi, ci z kolei sprawę skonsultują z Policją. Jednak samo oznakowanie bardzo rzadko wpływa realnie na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Można o to wystąpić, jednak na drodze przelotowej trudno ustawić znak ograniczający prędkość do 40 km/godz.
Mariusz Brześniowski zwracając się do kierownika Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej zapytał czy rozgrywki sportowe są monitorowane przez Policję? Po meczu, gdy kibice opuszczają stadion patrol policyjny byłby tam wskazany, ponieważ wtedy niszczone są znaki drogowe, kosze na śmieci itp.
Jerzy Matusiak - otrzymujemy terminarz rozgrywek, zabezpieczamy we własnym zakresie. Wiemy o rozgrywkach i gdy trzeba wzmocnić służby to się to robi. Jednak patrol przez cały czas nie może stać przy stadionie.
Piotr Klichta – w ub. roku koło Banku śląskiego w Kuźni Raciborskiej stał patrol, ruch wprawdzie był duży, ale a nic złego w tym czasie tam się nie działo. Na moje pytanie dlaczego tu teraz stoją skoro nic się nie dzieje zamiast np. wieczorem na Osiedlu, jeden z funkcjonariuszy odpowiedział: mamy takie polecenie, musimy swoją służbę odbębnić. Czy jest sens ustawiania w takim miejscu Policji? Na pewno patrol przydałby się w innym miejscu lub o innej porze.
Sebastian Dworak odpowiedział, że patrole są dyslokowane na podstawie analizy bezpieczeństwa w powiecie w miejsca, gdzie były zdarzenia drogowe. Bardzo dużo zdarzeń drogowych na terenie raciborszczyzny występuje w relacji pieszy – kierujący. Piotr Klichta – czy jest prawdą, że realizujecie plan wykonywania mandatów?
Sebastian Dworak - policjanci dyslokowani do służby, otrzymują konkretne zadania. Tłumaczy się policjantom na co mają zwracać szczególną uwagę.
Piotr Klichta – bardzo dużo pieszych jest na drodze wylotowej z ul. Świerczewskiego w kierunku Nędzy. Wieczorami drogą tą jeżdżą bardzo szybko na motorach, dzwonię wtedy na Policję. Czy możecie w takim przypadku wóz patrolowy z Kuźni Raciborskiej kierować w takie miejsca?
Sebastian Dworak - teren powiatu raciborskiego jest obszerny i nawet gdyby w każdej gminie postawione były radiowozy to i tak niebezpieczeństwa będą występować. Jeżeli będzie realne zagrożenie, to będziemy reagować.
Piotr Klichta – mam prośbę, aby kierownicy posterunków porozumieli się ze sobą i potrzeby posterunków były równocześnie przekazywane. Nie chciałbym, aby była taka sytuacja, że ten który ma lepsze układy potrafi sobie załatwić więcej pieniędzy od gminy. Zróbcie potrzeby i wspólnie przedłużcie. Do Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu mam pytanie dot. utworzenia w Kuźni Raciborskiej Komisariatu Policji. Społeczeństwo domaga się, aby powstał Komisariat.
Henryk Mordeja - likwidacja komisariatów była dobrym posunięciem. W komisariacie muszą być osoby zatrudnione na stanowisku dyżurnego. Jest to co najmniej pięć osób. Osoby z patrolu muszą wtedy pełnić tę służbę, a w takim układzie wykorzystywani są w prewencji.
Mariusz Brześniowski – czy Posterunek Policji w Kuźni Raciborskiej ma pełną obsadę?
Henryk Mordeja - nie
Mariusz Brześniowski – co stoi na przeszkodzie aby była pełna obsada?
Henryk Mordeja odpowiedział, że kandydaci do pracy w Policji są w szkołach. Wakaty będą uzupełniane po wyjściu tych osób ze szkoły.
Jerzy Matusiak dodał, że prawdopodobnie od 15 kwietnia Posterunek Policji w Kuźni Raciborskiej otrzyma jeden etat.
Rita Serafin zapytała czy ilość etatów na Posterunku Policji zależy od ilości mieszkańców, czy brane są pod uwagę inne kryteria.
Henryk Mordeja odpowiedział, że ilość mieszkańców jest jednym z kryteriów. Innym jest zagrożenie bezpieczeństwa na danym terenie.
Rita Serafin – wiemy jaki jest stan dróg na terenie gminy i jak jest ruch. Przy determinacji społeczeństwa być może staniemy przed trudnym problemem. Gdy dojdzie do tego, że ludzie wyjdą na drogę, jak widzicie skuteczność takiego protestu?
Henryk Mordeja - przy takich sygnałach będą podejmowane konkretne działania. Ten problem jest centralnie zauważalny. Do takich eskalacji nie powinno dojść.
Sebastian Dworak – dobrze się stało, że problem na terenie gminy związany z bezpieczeństwem na drogach był nam od dawna sygnalizowany. Postaramy się wspólnie z władzami gminy i Zarządem Dróg Powiatowych te sprawy rozwiązywać. Natomiast co do szczegółów to trzeba usiąść i porozmawiać.
Piotr Klichta zapytał czy jest możliwość uzyskania informacji na temat zagrożeń na terenie naszej gminy?
Sebastian Dworak - tak. Mamy taką informację odnośnie całego powiatu, możemy wyszczególnić w niej teren gminy Kuźnia Raciborska.
Jan Stanek – mam pytanie do kierownika Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej dot. kontrolowania zaniedbanych posesji z udziałem funkcjonariuszy Policji.
Jerzy Matusiak odpowiedział, że jest to możliwe.
Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował policjantom za przybycie na sesję i przedstawienie spraw związanych z bezpieczeństwem na drogach na terenie gminy.
8. Analiza stanu technicznego jednostek OSP pod kątem wyposażenia w specjalistyczny sprzęt ochronny i gaśniczy.
Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu komendantowi gminnemu OSP.
Krzysztof Bartoń przedstawił informację, która stanowi załącznik do protokołu.
Edward Morciniec w uzupełnieniu informacji jaką przedstawił komendant, dodał, że opracowano potrzeby poszczególnych jednostek OSP na lata 2007-2010. Wnioski zostały przedstawione na posiedzeniu Komisji Przestrzegania Prawa.
Wnioski z posiedzenia komisji przedstawił Manfred Wrona. Powiedział także, że zapewne trzeba będzie stworzyć komisję, która dokładnie spisze najważniejsze potrzeby jednostek. Po ostatnim posiedzeniu komisji opracowano zakres niezbędnych robót do wykonania w latach 2007-2010. Przypomniał, że w br. przeznaczono na OSP o ok. 50 tys. zł mniej niż w ub. roku. Gdy podsumowano potrzeby, to okazało się, że potrzeby są olbrzymie. Dlatego też komisja wnioskuje do rady, aby te potrzeby uwzględnić i dokonać stosownego przesunięcia w budżecie tego roku.
Andrzej Kubiczak - to co ustalono na lata następne to się zaplanuje w budżecie, trudniej natomiast będzie dokonać przesunięć w budżecie tego roku i wygospodarować dla OSP brakujące środki.
Rita Serafin - temat przesunięcia środków w br. jest trudny. Skąd te środki przesunąć? W tym roku nie ma żadnego pola manewru. Być może jedynie ze środków przeznaczonych na budowę hali sportowej w Rudach, bo być może tu nam zostanie ok. 200 tys. zł. Natomiast pozostałe zadania są niedoszacowane z powodu podwyżki cen materiałów. Na dzień dzisiejszy różnica pomiędzy dochodami a wydatkami jest na poziomie ok. 1 mln. zł. A nie można zbytnio zbliżyć się do progu zagrożenia zadłużenia. Skoro jest wniosek o przesunięcie środków proszę o wskazanie komu i z czego zabrać.
Manfred Wrona – brakuje ok. 30 tys. zł. Nie jest to wprawdzie mała kwota, ale i też niezbyt wysoka, czyli taka, której nie można by wygospodarować.
Zbigniew Wojtyło wypowiedział się na temat zadłużenia i możliwości finansowych gminy.
Rita Serafin – proszę źle nie zrozumieć mojej wypowiedzi. Do tego tematu można w każdej chwili wrócić.
Manfred Wrona powiedział, że wydatki na 2007r. to są wszystkie niezbędne rzeczy. Uważa, że decyzję w sprawie zwiększenia środków dla OSP należy podjąć natychmiast. W przeciwnym przypadku spotkania ze strażakami było zwykłym „mydleniem oczu” a były to trudne rozmowy. Zaapelował, aby dzisiaj decyzja w tym zakresie zapadła. Jeżeli nie podejmie się decyzji to strażacy mogą wyjść z tej sali niezadowoleni.
P. Klichta – mam sentyment do OSP. Te sprawy poszły w dobrym kierunku. Chcę zwrócić uwagę na fakt, że pewne roszady w wydatkach można przesunąć na przyszły rok jak np. wykonanie parkingu przy Urzędzie Miejskim. Popieram wniosek Manfreda Wrony.
Rita Serafin – należy podziękować za inicjatywę i za to, że doszło do uporządkowania tych spraw. Nigdy nie było tak, że ten co chodził i prosił to więcej otrzymywał. Inicjatywa ta jest bardzo dobra. To nie są porażająco wysokie kwoty. Można do tematu wrócić nie w październiku tylko wcześniej.
Manfred Wrona zapytał czy sprawa ta będzie wprowadzona na najbliższej, kwietniowej sesji.
Rita Serafin – można to rozważyć
Manfred Wrona – przecież komisja już tę sprawę rozważyła. Jeżeli decyzja nie zapadnie dzisiaj to musi zapaść na następnej sesji.
Andrzej Kubiczak – sądzę, że na następnej sesji kwota 30 tys. zł z przeznaczeniem dla OSP będzie uwzględniona w zmianach budżetowych.
Jan Twardawa – dziękuję Komisji Przestrzegania Prawa za roztropność. Nie chciałbym natomiast, aby Rada Miejska na następnej sesji była nieroztropna.
Krzysztof Bartoń powiedział, że bardzo ważną sprawą która jest też do załatwienia to konserwacja hydrantów. Zapytał dlaczego w Siedliskach od 15 lat nie robiono konserwacji hydrantów.
Kazimierz Worobiec – właścicielem sieci w Siedliskach i Budziskach jest gmina. Sieć nie jest przekazana spółce. Do spółki przekazano sieć w Sołectwie Rudy, a niedługo będzie przekazana sieć w Jankowicach. Wszystkie pozostałe sieci są własnością gminy i spółka nie może prowadzić konserwacji hydrantów na nie swojej sieci.
Manfred Wrona – jakiś czas temu podjęto uchwałę, w której był zapis, że gmina przekazuje spółce pieniądze na konserwację hydrantów.
Kazimierz Worobiec odpowiedział, że ta sprawa była ujęta w taryfie za wodę tylko jednorazowo. Za te pieniądze naprawiono 12 hydrantów na terenie gminy. W obecnej taryfie tego punktu już nie ma. Nadzór prawny nie zgodził się na wprowadzenie takiego zapisu. Gmina na remont i konserwację hydrantów nie przekazuje spółce żadnych pieniędzy. Koszt remontu lub naprawy jest zróżnicowany, najpierw naprawiano te najbardziej potrzebne. Niektóre są mniej zniszczone i wtedy koszt naprawy jest nieco niższy. W Sołectwie Rudy wszystkie hydranty są naprawione. W Rudach mogliśmy to zrobić, bo sieć jest na majątku spółki. W 2005r. była akcja przeglądu hydrantów. Wiemy ile jest hydrantów i które są uszkodzone. Jednak od tamtej pory ilość uszkodzonych hydrantów może być nieco większa.
Manfred Wrona zapytał czy spółka może brać udział w konkursie na ich remont?
Kazimierz Worobiec odpowiedział twierdząco.
Rita Serafin – zrobimy to może w ten sposób, że wspólnie ze strażakami wytypuje się te, które na wypadek pożaru są niezbędne. Te w pierwszej kolejności byśmy wyremontowali. Gdy będziemy wiedzieli ile to kosztuje to wtedy się do tego przymierzymy.
Jan Twardawa – w ub. roku zrobiliśmy przegląd hydrantów. Czy taka ich ilość jest potrzebna? Czy wszystkie remontować, czy tylko te najbardziej potrzebne? To możemy wspólnie z pracownikami spółki ustalić.
Andrzej Kubiczak - pomysł zgłoszony przez Jana Twardawę jest zasadny, strażacy sami powinni określić, które hydranty są im potrzebne.
Mariusz Brześniowski – czy struktura OSP jaka jest obecnie jest potrzebna? Struktura Straży Pożarnej to ilość jednostek. Czy na obecne żądania i wymogi jest ona potrzebna? Czy likwidacja kilku jednostek zmniejszy bezpieczeństwo mieszkańców czy nie? Bo jeżeli sami strażacy nie dbają o to, aby hydrant przy OSP był sprawny to o czymś świadczy. Jest wykaz udziału poszczególnych jednostek w akcjach i można stwierdzić, które jednostki powinny istnieć i być doposażone.
Rita Serafin – czy przepisy przeciwpożarowe dokładnie określają, że na danym, terenie dla celów p.poż musi być odpowiednia ilość hydrantów?
Krzysztof Bartoń – rozporządzenie o zaopatrzeniu w wodę mówi o tym w jakiej odległości musi by hydrant. Hydranty trzeba systematycznie odnawiać.
Manfred Wrona – Komisja Przestrzegania Prawa już rozpatrzyła sprawę czy i ile straży jest nam potrzebne. Była mowa również o tym, aby wyspecjalizować trzy ośrodki straży na terenie gminy. Podobny problem jak hydranty stanowią zasuwy i zawory. Przez wiele lat nikt je nie ruszał.
Henryk Machnik – Straż Pożarna to nie tylko wyjazd do pożaru. W Straży toczy się cały czas życie, angażuje się młodzież. Wpływa to wychowawczo, bo zamiast siedzieć pod barem to uczestniczą w różnego rodzaju pracach.
9. Przedstawienie Raportu z wykonania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2006r.
Raport przedstawił Bogusław Wojtanowicz. Raport stanowi załącznik do protokołu.
Uwag ani pytań nie zgłoszono.
10. Analiza realizacji wniosków zgłaszanych przez radnych oraz mieszkańców gminy.
Andrzej Kubiczak – otrzymaliście państwo informację, jeżeli są uwagi to proszę zgłaszać.
Manfred Wrona zgłosił uwagę dot. realizacji wniosku nr 12 w sprawie montażu znaku z nazwami ulic. Stwierdził, że odpowiedź jest nieprecyzyjna. Za tablice płaciła gmina, Rada Sołecka tylko je zakładała. Odnośnie odpowiedzi na wniosek nr 66 powiedział, że po to dokonano zmian w statucie MOKSiR, aby wydatkować pieniądze na świetlicę wiejską. Przez kolejne miesiące brak jest jakichkolwiek decyzji w tym zakresie. Nie wychodzi się naprzeciw potrzebom mieszkańców. Świetlica wiejska ma służyć dzieciom i środowisku sportowemu. Niedopuszczalne jest, aby nie określić zasad jej funkcjonowania. Rudy to środowisko 3 tysięczne, trzeba rozszerzać ofertę i prowadzić zajęcia. Albo chcemy, aby świetlica funkcjonowała, albo nie chcemy. Są ludzie którzy chcą zaplanować pewne działania i je przeprowadzić, jednak daje się zauważyć pewną niechęć. Tak nie można załatwiać wniosku.
Mariola Trepiszczonek – do końca to nie jest tak, jak to przedstawił radny Wrona. W tej chwili trwają prace nad inwentaryzacją budynku. Po zakończeniu inwentaryzacji zostanie sporządzona umowa pomiędzy urzędem, MOKSiR-em i LKS. Dopiero na tej podstawie będzie można określić koszty, jakie MOKSiR będzie ponosił w związku z prowadzeniem świetlicy. MOKSiR będzie starał się przejąć świetlicę.
Przedstawiciel LKS Rudy powiedział, że do tej pory był to obiekt gminny, LKS ponosił koszty utrzymania obiektu ze środków przeznaczonych na działalność klubu. Przez zimę nie korzystają z obiektu. Świetlica działa przez 4 godziny dziennie. Klub musi wiedzieć w jaki sposób swoje środki zagospodarować.
Mariola Trepiszczonek - w związku z tym, że nie ma podpisanych umów, na świetlicę nie są zabezpieczone środki w budżecie. W tej chwili nie ma takiej możliwości. Wszystkie sprawy muszą być formalnie załatwione. Gdy zakończy się inwentaryzacja to zostanie podpisana umowa.
Bogusław Wojtanowicz powiedział, że każde podejmowane działanie „musi mieć ręce i nogi”. Po skończeniu inwentaryzacji będzie podpisana stosowna umowa. Nie ma złej woli z naszej strony. Zobowiązał się dowiedzieć się na jakim etapie jest inwentaryzacja.
Sylwester Larysz poprosił, aby jak najszybciej doszło do porozumienia. Ludzie są zaangażowani w działalność, chcą pracować i dlatego sprawy związane z uruchomienie świetlicy należy przyśpieszyć.
Tadeusz Koral uważa, że Rada Miejska w najbliższym czasie powinna zająć się funkcjonowaniem świetlic wiejskich, szczególnie tych, oddalonych od MOKSiR. Powiedział, że część inicjatywy należy do społeczeństwa ale nie zgadza się z opinią, że każda inicjatywa wiąże się z kosztami.
Piotr Klichta poprosił o wskazanie czy tablice, o których mowa we wniosku nr 34 są zamontowane. Jeżeli tak to gdzie.
Rita Serafin – tablice z nazwą „Kuźnia Raciborska” nie montuje gmina.
Henryk Machnik zabrał głos w sprawie realizacji wnisku nr 90, natomiast Sabina Chroboczek
Wierzchowska w sprawie wniosku nr nr 33.
Innych uwag ani pytań nie było.
11.Podjęcie uchwał w sprawie:
11.1. wniosku o odwołanie członka Powiatowej Rady Zatrudnienia w Raciborzu
Projekt uchwały odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak.
Przewodniczący Komisji Oświaty.. Janusz Brzeźniak poinformował, że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
11.2. zgłoszenia kandydata gminy Kuźnia Raciborska do Powiatowej Rady Zatrudnienia w Raciborzu
Projekt uchwały przedstawił Andrzej Kubiczak.
Janusz Brzeźniak poinformował, że opinia Komisji Oświaty.. jest pozytywna.
Manfred Wrona zapytał czy rada może podjąć uchwałę o powołaniu Sekretarza, którego na sesji nie ma. Rada nie wie, czy Sekretarz wyraził zgodę na kandydowanie. Zapytał czy nie należy zastanowić się nad tym, aby być może zgłosić inną kandydaturę. Sekretarz podjął się wykonywania wielu zadań, jest obciążony pracą. Zapytał także jak jest zatrudniony Sekretarz Miasta.
Rita Serafin – Sekretarz jest powołany przez radę a zatrudniony na podstawie umowy o pracę na pełny etat. W tej chwili Sekretarz jest na urlopie.
Manfred Wrona – podtrzymuję swój wniosek, aby tego Pana nie zgłaszać jako kandydata i wnioskuję o przedłożenie komisji kopii list obecności za miesiąc luty i marzec br.
Rita Serafin – praca w Powiatowej Radzie Zatrudnienia nie jest zbyt absorbująca, spotkania są rzadko. Rada tylko desygnuje kandydata, natomiast w skład Rady Zatrudnienia powołuje Starosta.
Manfred Wrona – nie ma tego Pana na sesji, ma dużo obowiązków i mam uzasadnione obawy.
Rita Serafin – wypełnianie obowiązków przez Pana Klimanka i zakres pracy jest na miarę jego możliwości i dobrze się z nich wywiązuje. W tej chwili jest w dość trudnej sytuacji zatrudnieniowej, ponieważ musi na razie wypełniać jeszcze dodatkowe zobowiązania wynikające z poprzedniego zatrudnienia. Jest jeszcze zatrudniony w szkole i nie jest w stanie od razu rzucić wszystkiego i się u nas pojawić. To, że nie zawsze jest w Urzędzie Miejskim w godzinach pracy nie świadczy o tym że nie wywiązuje się należycie z obowiązków. Bywa, że często pracuje w godzinach, kiedy Urząd Miejski już nie pracuje. Są sprawy, które niekoniecznie trzeba wykonywać będąc na miejscu. Ta sytuacja wkrótce ulegnie zmianie, mniej więcej za miesiąc, kiedy klasa maturalna, która prowadzi zakończy edukację i młodzież ta przystąpi do matury. Na razie staramy się poradzić w tej sytuacji i nie zdarzyło się, aby z powierzonych obowiązków się nie wywiązywał. Warto ten trudny okres przeczekać bo jest wartościowym pracownikiem.
Manfred Wrona – w zatrudnieniu nie ma mowy o trudnych chwilach. Proszę o dostarczenie do komisji potwierdzonej listy obecności za miesiąc luty i marzec.
Rita Serafin – to stanowisko jest stanowiskiem zadaniowym, z tego wywiązuje się należycie. Jest codziennie w urzędzie.
Sabina Chroboczek Wierzchowska – proponuję projekt uchwały przesunąć na następną sesję, kiedy Pan Klimanek będzie obecny i wypowie się czy chce być członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia i czy podoła dodatkowym obowiązkom.
Tadeusz Koral – przedstawiając nam kandydata na Sekretarza powiedziała Pani, że ten Pan kończy pracę w szkole. Dlaczego nie wiedzieliśmy, że jeszcze przez kilka miesięcy będzie musiał pracować w szkole?
Manfred Wrona – stawiam wniosek, aby zakończyć dyskusję na ten temat i przegłosować mój wniosek.
Andrzej Kubiczak – proponuję, aby wycofać projekt uchwały i przedłożyć go na następnej sesji. Uchwałę wycofano przy 1 głosie przeciwnym.
Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że uchwała została wycofana z porządku obrad i będzie przedstawiona na następnej sesji Rady Miejskiej.
11.3. zmian w budżecie gminy na 2007 rok
Andrzej Kubiczk poprosił o przedstawienie opinii Komisji Budżetu i Finansów.
Antoni Głowski – komisja nie zajęła stanowiska, poprosiła o wyjaśnienie na sesji wątpliwych kwestii. Częściowo je już uzyskaliśmy.
Rita Serafin i Zbigniew Wojtyło udzielili wyjaśnień na pytania postawione na posiedzeniu komisji.
Andrzej Kubiczak odczytał projekt uchwały. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
11.4. zmiany uchwały nr XLI/363/2006 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 20.04.2006r. sprawie wystąpienia z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego
Antoni Głowski powiedział, że Komisja Budżetu i Finansów projekt tej uchwały i następnej zaopiniowała pozytywnie.
Uwag ani pytań nie zgłoszono.
Uchwałę odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
11.5. zmiany uchwały nr XXXIX/335/2006 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 30.01.2006r. w sprawie upoważnienia do reprezentowania Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej przed Trybunałem Konstytucyjnym
Projekt uchwały przedstawił Andrzej Kubiczak.
Uwag ani pytań nie było.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
11.6. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa śląskiego
Antoni Głowski poinformował, że opinia Komisji Budżetu i Finansów jest pozytywna.
W związku z tym, że uwag ani pytań nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
11.7. wyrażenia zgody na przejęcie przez gminę lokali mieszkalnych od Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna w Warszawie.
Marcelina Waśniowska poinformowała, że Komisja Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy analizowała projekt uchwały i wydała negatywną opinię.
Rita Serafin powiedziała, że intencja jest taka, jaką przedstawiła przewodnicząca komisji. Musimy przekazać stanowisko PKP.
Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił projekt uchwały. Uwag ani pytań nie było.
Uchwała w obecności 14 radnych nie została podjęta. Wszyscy radni głosowali przeciwko jej podjęciu.
11.8. wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia upoważniającego Prezydenta Miasta Jastrzębia Zdrój
Marcelina Waśniowska poinformowała, że Komisja Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Projekt uchwały przedstawił Andrzej Kubiczak.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
11.9. powiadomienia Skarbnika Miasta o obowiązku złożenia Radzie Miejskiej w Kuźni Raciborskiej oświadczenia lustracyjnego
Projekt uchwały przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej, natomiast Burmistrz Miasta powiedziała, że zgodnie z ustawą o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa zarówno Skarbnik jak i Sekretarz mają obowiązek złożyć Radzie Miejskiej oświadczenie dotyczące pracy lub służby w organach bezpieczeństwa lub współpracy z tymi organami.
Projekt uchwały przedstawił Andrzej Kubiczak.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
11.10. powiadomienia Sekretarza Miasta o obowiązku złożenia Radzie Miejskiej w Kuźni Raciborskiej oświadczenia lustracyjnego
Projekt uchwały przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
12. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta
Informację z międzysesyjnej działalności przedstawiła Rita Serafin. Informacja stanowi załącznik do protokołu.
13. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
Informację przedstawił Andrzej Kubiczak. Poinformował o spotkaniach:
1. z Powiatowym Komendantem Policji w Raciborzu. Rozmowa dot. stanu bezpieczeństwa na terenie gminy.
2. 28 lutego w Katowicach spotkanie z Marszałkiem Województwa Śląskiego w sprawie Regionalnego Programu Operacyjnego.
3. Z Konsulem Niemiec w Kuźni Raciborskiej.
4. W sprawie ograniczenia niskiej emisji i termomodernizacji budynków mieszkalnych.
5. W MOKSiR w sprawach pozyskiwania środków unijnych.
6. 19 marca w Katowicach spotkanie przewodniczących rad. W porządku były trzy tematy: finansowanie przedsięwzięć samorządów lokalnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, nadzór prawny wojewody nad działalnością rad gmin i stanowienie prawa miejscowego przez gminy.
7. 21 marca w IV Debacie Oxfordzkiej.
Przewodniczący Rady Miejskiej przypomniał, że wraz z zawiadomieniem o sesji radni i sołtysi otrzymali:
- zaproszenie Biskupa Gliwickiego na wielkopostne Dni Skupienia do Gliwic,
- druki oświadczeń majątkowych oraz wyjaśnienia w jaki sposób je wypełniać i składać. Poinformował, że należy je wraz z kopią zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2006 złożyć w terminie do dnia 30 kwietnia 2007r.
12. Odpowiedzi na interpelacji i wnioski złożone podczas sesji.
Andrzej Kubiczak powiedział, że Pani Burmistrz już trakcie trwania sesji odpowiedziała na interpelacje i zapytania. Zapytał, czy ktoś jest z odpowiedzi niezadowolony?
Uwag nie było.
Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że następna sesja odbędzie się prawdopodobnie 24 kwietnia o godz. 1430.
Manfred Wrona – w porządku następnego posiedzenia Komisji Przestrzegania Prawa.. zostanie ujęty temat niskiej emisji. Chodzi o to, aby Rada Miejska wyraziła wolę, lub zadeklarowała, że gmina jest, lub nie jest zainteresowana wprowadzeniem na terenie gminy tego zagadnienia. Tadeusz Koral jest przedstawicielem komisji w tych sprawach. Należy w skład tego zespołu włączyć pracowników urzędu.
Andrzej Kubiczak poinformował, że razem z radnym Tadeuszem Koralem uczestniczył w spotkaniu w sprawie niskiej emisji. Decyzja powinna ograniczyć się do tego, czy gmina przystępuje, czy też nie. Na pewno najpierw należy przeprowadzić sondaż wśród mieszkańców, wykonać folder reklamowy i opracować projekt.
Bogusław Wojtanowicz – aby rozeznać oczekiwania społeczeństwa przygotujemy ankietę do mieszkańców przy pomocy specjalistycznej firmy.
16. Zakończenie sesji.
Porządek obrad VIII sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował za udział w sesji. Po złożeniu życzeń zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych zamknął obrad VIII sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.
PRZEWODNICZĄCY RADY MIEJSKIEJ
(-) Andrzej Kubiczak
Protokół sporządziła Elżbieta Podolec
Metryka dokumentu
Tytuł dokumentu: | Protokół nr VIII/2007 |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej |
Informację opublikował: | Aleksander Serafin |
Informację wytworzył: | |
Data na dokumencie: | Brak |
Data publikacji: | 25.04.2007 10:31 |
Rejestr zmian dokumentu
25.04.2007 10:31 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|