Protokół nr I/2006

Protokół nr I/2006

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

z dnia 27.11.2006r. I część i 30.11.2006r. II część

 

I sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4. Obrady sesji rozpoczęły się o godz. 1430 i trwały do godz. 1530. Na wniosek radnego Manfreda Wrony obrady zostały przerwane i kontynuowane w dniu 30 listopada o godz. 1430. W dniu 30 listopada obrady zakończyły się ok. godz. 1700.

Listy obecności radnych, przewodniczących Zarządów Osiedli i sołtysów w załączeniu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Ernest Emrich – Burmistrz Miasta
  2. Rita Serafin – Zastępca Burmistrza
  3. Andrzej Migus – Sekretarz Miasta
  4. Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta
  5. Józef Maślanka – radca prawny
  6. Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
  7. Wiesława Czogała – dyrektor MZO
  8. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
  9. Witold Ciuberek –dyrektor ZGKiM
  10. Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
  11. Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK

Ad 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie art. 20 ust.2 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym pierwszą sesję nowo wybranej rady zwołał Przewodniczący Rady Miejskiej poprzedniej kadencji Manfred Wrona. Zgodnie z art. 20 ust. 2c pierwszą sesję do czasu wyboru przewodniczącego rady prowadził Janusz Brzeźniak, radny najstarszy wiekiem.

Janusz Brzeźniak po otwarciu obrad i powitaniu zebranych, stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 15 radnych.

Ad 2. Złożenie ślubowania przez radnych.

Prowadzący obrady Janusz Brzeźniak poprosił wszystkich o powstanie, odczytał rotę ślubowania a Sabina Chroboczek-Wierzchowska odczytywała z listy kolejno z imienia i nazwiska radnych, którzy złożyli ślubowanie poprzez wypowiedzenie słowa „ślubuję”. Niektórzy radni po słowie „ślubuję” dodatkowo wypowiadali formułę „tak mi dopomóż Bóg”.

Po złożeniu ślubowania Janusz Brzeźniak powiedział, że radni objęli mandat radnego Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

Ad 3. Przyjęcie porządku obrad.

Prowadzący obrady Janusz Brzeźniak przedstawił porządek obrad I sesji zaproponowany przez Manfreda Wronę. Po przedstawieniu porządku obrad zapytał czy ktoś zechce zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku.

 

Manfred Wrona powiedział, że zwołując pierwszą sesję musiał kierować się zapisem ustawy o samorządzie gminnym, nakazującym zwołanie jej w ciągu 7 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze całego kraju. Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej ukazało się w dniu 20 listopada, stąd ten termin sesji. Przypomniał, że w Kuźni Raciborskiej zaledwie wczoraj odbyły wybory Burmistrza Miasta i brak było czasu na poczynienie pewnych ustaleń dot. objęcia funkcji w radzie. Powiedział, że radni poczuwają się do odpowiedzialności i chcieliby dokonać właściwego wyboru. W związku z tym, że pojawiły się głosy, aby dać radnym więcej czasu, na podstawie § 34 statutu gminy Kuźnia Raciborska zawnioskował o przerwanie sesji i kontynuowanie obrad w dniu 30 listopada br. o godz. 1430.

 

Józef Maślanka – statut gminy przewiduje taką możliwość, wniosek należy poddać pod głosowanie.

 

Piotr Klichta zapytał czemu ma ten wniosek służyć? Powiedział, że II tura wyborów burmistrza nie ma nic wspólnego z wyborem przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Stwierdził, że nie mają też znaczenia żadne układy i jest przeciwny zgłoszonemu wnioskowi.

 

Janusz Brzeźniak poprosił radnego Manfreda Wronę o sprecyzowanie wniosku.

 

Manfred Wrona – wnioskuję o przerwanie sesji i kontynuowanie obrad w dniu 30 listopada o godz. 1430.

Prowadzący obrady zwrócił się do radnych z zapytaniem, kto jest za tym, aby obrady przerwać i kontynuować je w dniu 30 listopada o godz. 1430? Za wnioskiem opowiedziało się 9 radnych, przeciw było 5, 1 głos był wstrzymujący się.

 

Janusz Brzeźniak stwierdził, że wniosek uzyskał większość i został przyjęty. Podziękował zebranym za przybycie, przerwał obrady i zaprosił do kontynuowania obrad w dniu 30 listopada o godz. 1430.

30.11.2006r.

Janusz Brzeźniak po otwarciu obrad i powitaniu radnych, władz miasta, radnego powiatu raciborskiego Władysława Gumieniaka i wszystkich zebranych przypomniał, że obrady będą kontynuowane wg porządku zaproponowanego przez przewodniczącego poprzedniej kadencji. Przed przystąpieniem do kontynuowania porządku obrad powiedział, że właściwie chciał zrezygnował z zaszczytnej roli prowadzenia obrad z kilku powodów. Nie uczynił jednak tego, ponieważ jak stwierdził „ nie przystoi takiej osobie jak ja, aby podejmować taką decyzję”. Przypomniał, że dwa i pół tygodnia temu odbyły się wybory w wyniku których 15 radnych otrzymało mandat zaufania społecznego. Powiedział, że wśród tych 15 osób, 10 osób po raz pierwszy zasiadło w radzie. Na wniosek radnego Manfreda Wrony obrady I sesji zostały przerwane a uzasadnieniem było to, że przez dwa tygodnie, pomimo pewnych prób nie było można się porozumieć. Żadna ze stron nie potrafiła ze sobą porozmawiać i ustalić cokolwiek, co mogłoby wpłynąć na usprawnienie działalności rady. Wszyscy czekali na chwilę, kto zostanie burmistrzem. Kiedy społeczeństwo wybrało na Burmistrza Panią Ritę Serafin, sztab radnych skupionych wokół Pani Serafin stwierdził jednoznacznie „ to my teraz mając swojego burmistrza rozdajemy karty”. W związku z tym wniosek Manfreda Wrony, kiedy w poniedziałek nie było nic ustalone, uważa dzisiaj za uzasadniony. A to dlatego, że kolejne trzy dni tj. do dzisiejszej sesji były to kolejne próby rozmów i porozumień. Powiedział, że na jednym ze spotkań przedwyborczych Pani Burmistrz mówiła wyraźnie, że nie chciałaby się wtrącać w tworzenie się struktur rady. Kontynuując swoją wypowiedź radny powiedział, że wczoraj zapewne Pani Burmistrz już nie wytrzymała  i zaprosiła wszystkich radnych na kolejne spotkanie. Zapewne po to, aby na sesji nie było targowicy. Na spotkaniu padło wiele gorzkich słów, ale też wiele konstruktywnych propozycji. Każda z koalicji miała swojego lidera. Liderem koalicji „Gmina w dobrych  rękach” był Andrzej Kubiczak, koalicji „Razem dla gminy” Manfred Wrona a koalicji „Przełom” Piotr Klichta. Kiedy trwała ta wymiana zdań i kiedy nikt nie chciał popuścić, rozsądnym głosem okazał się głos Andrzeja Kubiczka, który przedstawił konkretne, optymalne rozwiązanie. Jednak od ustaleń wczorajszego popołudnia wszystko się zmieniło i dzisiaj prowadząc obrady nadal osobiście nic nie wie. Stwierdził, że został wyizolowany, bo nikt z nim nie rozmawiał i nic mu nie proponował. Stwierdził „jest to przykre, bo zapewne nie o to wyborcom chodziło”. Powiedział, ze cieszy się, że widzi na sali obrad zebranych mieszkańców, którzy będą świadkami dzisiejszych wyborów. Na zakończenie swojej wypowiedzi przeprosił być może za nieco podniesiony głos i zbyt gorzkie słowa. Przedstawił dalszą część porządku obrad. W związku z tym, że do porządku obrad uwag nie wniesiono, poddał go pod głosowanie. Porządek obrad w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Złożenie ślubowania przez radnych.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Wybór Przewodniczącego Rady Miejskiej:

4.1.  powołanie Komisji Skrutacyjnej,

4.2.  zgłaszanie kandydatów na Przewodniczącego Rady Miejskiej,

4.3.  zapoznanie radnych z trybem wyboru Przewodniczącego Rady Miejskiej i przyjęcie regulaminu wyboru,

4.4.  przygotowanie kart do głosowania,

4.5.  przeprowadzenie tajnego głosowania,

4.6.  ogłoszenie wyników głosowania,

4.7.  podjęcie uchwały stwierdzającej wybór Przewodniczącego Rady Miejskiej.

  1. Przekazanie prowadzenia obrad Rady Miejskiej nowo wybranemu przewodniczącemu.
  2. Wybór Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej:

6.1.  powołanie Komisji Skrutacyjnej,

6.2.  zgłaszanie kandydatów na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej,

6.3.  zapoznanie radnych z trybem wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej i przyjęcie regulaminu wyboru,

6.4.  przygotowanie kart do głosowania,

6.5.  przeprowadzenie tajnego głosowania,

6.6.  ogłoszenie wyników głosowania,

6.7.  podjęcie uchwały stwierdzającej wybór Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej.

  1. Przedłożenie radnym projektu uchwały budżetowej na 2007 rok.
  2. Interpelacje, zapytania.
  3. Wnioski.
  4. Zakończenie obrad.

Ad 4. Wybór Przewodniczącego Rady Miejskiej

 

4.1. powołanie Komisji Skrutacyjnej.

W celu przeprowadzenia tajnego głosowania powołano Komisję Skrutacyjną W skład komisji zaproponowano następujących radnych: Grażynę Tokarską, Marcelinę Waśniowską, Aleksandrę Bartoń. Zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na pracę w komisji. W wyniku głosowania ww skład Komisji Skrutacyjnej został w obecności 15 radnych  zatwierdzony jednogłośnie. Członkowie komisji na przewodniczącą komisji wybrali Marcelinę Waśniowską.  

 

4.2. Zgłaszanie kandydatów na Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Radna Mariola Wajda zgłosiła na Przewodniczącego Rady Miejskiej kandydaturę Andrzeja Kubiczka. Uzasadniając swoją propozycję powiedziała, że Andrzej Kubiczak posiada doświadczenie w pracy samorządowej, był już radnym i przewodniczącym Komisji Oświaty. Pracuje w PMOW w Kuźni Raciborskiej z trudną młodzieżą. Zgłoszony kandydat wyraził zgodę na kandydowanie. Radny Ernest Drazik zgłosił kandydaturę Manfreda Wrony. Powiedział, że posiada stosowne przygotowanie merytoryczne i doświadczenie, ponieważ przez ostatnich 6 lat był przewodniczącym Rady Miejskiej. Manfred Wrona wyraził zgodę na kandydowanie. Radna

 

Marcelina Waśniowska zgłosiła kandydaturę Janusza Brzeźniaka. Uzasadniając zgłoszenie powiedziała, że jest to osoba doświadczona, działająca bardzo efektywnie kilka lat w Radzie Miejskiej. Janusz Brzeźniak wyraził zgodę na kandydowanie. Więcej kandydatur nie zgłoszono.

4.3. Zapoznanie radnych z trybem wyboru Przewodniczącego Rady Miejskiej i przyjęcie regulaminu wyboru.

Regulamin głosowania wyboru radnego na Przewodniczącego Rady Miejskiej przedstawił Janusz Brzeźniak. Do projektu regulaminu uwag nie wniesiono, został przyjęty 15 głosami – uchwała nr I/1/2006.

 

4.4. Przygotowanie kart do głosowania.

Komisja Skrutacyjna przystąpiła do pracy, przygotowała karty do głosowania z nazwiskami kandydatów na Przewodniczącego Rady Miejskiej. Karty zostały opieczętowane pieczątką „Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej ul. Słowackiego 4 47-420 Kuźnia Raciborska”

4.5. Przeprowadzenie tajnego głosowania.

Głosowanie odbyło się w ten sposób, że członek Komisji Skrutacyjnej wywoływał wg listy obecności kolejno nazwiska radnych, którzy od Komisji Skrutacyjnej pobierali kartę do głosowania, przy oddzielnym stoliku, na kartce do głosowania w odpowiedniej kratce obok nazwiska stawiali znak x opowiadając się za wyborem kandydata na Przewodniczącego Rady Miejskiej a następnie wrzucali kartę do urny.

4.6. Ogłoszenie wyników głosowania.

Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej Marcelina Waśniowska odczytała protokół komisji z przeprowadzonego głosowania. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że radny Andrzej Kubiczak uzyskał wymaganą ilość głosów i został wybrany na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej. Protokół w załączeniu.

4.7. Podjęcie uchwały stwierdzającej wybór Przewodniczącego Rady Miejskiej. Prowadzący obrady Janusz Brzeźniak odczytał uchwałę w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie – uchwała nr I/2/2006. Przewodniczący Rady Miejskiej otrzymał gratulacje i kwiaty.

 

Ad 5. Przekazanie prowadzenia obrad Rady Miejskiej nowo wybranemu przewodniczącemu.

Prowadzący obrady Janusz Brzeźniak pogratulował Andrzejowi Kubiczkowi wyboru na Przewodniczącego Rady Miejskiej natomiast Andrzej Kubiczak podziękował za zaufanie i wybór. Zobowiązał się swoje obowiązki pełnić należycie.

 

Ad 6. Wybór Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej:

6.1. Powołanie Komisji Skrutacyjnej.

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak zwrócił się do radnych z zapytaniem czy zamierzają wybrać nową Komisję Skrutacyjną, czy też ma pracować komisja w składzie już wybranym. Radni jednogłośnie (15 głosów) opowiedzieli się, aby komisji pracowała w takim składzie jak przy wyborze Przewodniczącego Rady Miejskiej tj. Marcelina Waśniowska przewodnicząca, Grażyna Tokarska członek i Aleksandra Bartoń członek.

6.2. Zgłaszanie kandydatów na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej.

Radny Tadeusz Koral zaproponował na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Andrzeja Klichtę. Powiedział, że kandydat jest osobą znaną, udzielającą się społecznie, w kadencji 1999-2002 był przewodniczącym komisji budżetowej Rady Powiatu. Radny Piotr Andrzej Klichta wyraził zgodę na kandydowanie. Innych kandydatur nie zgłoszono.

6.3. Zapoznanie radnych z trybem wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej i przyjęcie regulaminu wyboru. 

Projekt regulaminu głosowania wyboru radnego na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej przedstawił Andrzej Kubiczak. Do przedstawionego projektu uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu głosowania. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie - uchwała nr I/3/2006.

 

6.4. Przygotowanie kart do głosowania.

Komisja Skrutacyjna przygotowała karty do głosowania z nazwiskiem kandydata na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, opatrzone pieczątką „Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej ul. Słowackiego 4 47-420 Kuźnia Raciborska”. Radni dokonywali wyboru poprzez postawienie znaku x w jednej kratce przy nazwisku kandydata opowiadając się w ten sposób za wyborem, przeciw lub wstrzymują się od głosu.

6.5. Przeprowadzenie tajnego głosowania.

Członek Komisji Skrutacyjnej wg listy obecności wywoływał kolejno nazwiska radnych, którzy od komisji pobierali karty do głosowania, przy oddzielnym stoliku dokonywali skreśleń i wrzucali karty do urny. 

6.6. Ogłoszenie wyników głosowania.

Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej odczytała protokół z obliczenia głosów. Komisja stwierdziła, że kandydat Piotr Andrzej Klichta uzyskał wymaganą ilość głosów i został wybrany na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej. Protokół komisji w załączeniu

 

6.7. Podjęcie uchwały stwierdzającej wybór Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej.

Uchwałę w sprawie wyboru Piotra Andrzeja Klichtę na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odczytał Andrzej Kubiczak i poddał ją pod głosowanie. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta 14 głosami przy 1 głosie wstrzymującym się – uchwała nr I/4/2006. Wiceprzewodniczący otrzymał gratulacje i kwiaty.

 

Ad 7. Przedłożenie radnym projektu uchwały budżetowej na 2007 rok

Radni i sołtysi otrzymali projekt uchwały budżetowej na 2007 rok.

Skarbnik Miasta Zbigniew Wojtyło powiedział, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska przygotował projekt budżetu na 2007r. i w wymaganym terminie przedłożył Radzie Miejskiej i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach.

 

Andrzej Kubiczak – projekt budżetu będzie dokładnie analizowany przez komisje i uchwalony na jednej z kolejnych sesji. 

Ad.8 . Interpelacje, zapytania.

W związku z tym, że żaden radny nie wyraził woli zabrania głosu a osoba z publiczności zasygnalizowała, że chciałaby się wypowiedzieć, Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych z zapytaniem czy może udzielić głosu Pani Zofii Purol. Radni jednogłośnie tj. 15 głosami, wyrazili zgodę na udzielenie głosu osobie spoza rady.

 

Zofia Purol złożyła życzenia Pani Burmistrz i wybranym radnym. Życzyła wszystkiego dobrego, mądrych decyzji, czyli takich z których mieszkańcy gminy powinni być zadowoleni. Poprosiła o to, aby radni nie byli przeciwni obecności mieszkańców na sesjach, ponieważ ci co tu przychodzą są zainteresowani problemami gminy i sposobami ich rozwiązywania. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mogli przyjrzeć się pracy radnych przez siebie wybranych i aby nie mieli do siebie żalu, że akurat tak oddali swój głos. Powiedziała też, że jeśli w radzie będzie opozycja, to życzy, aby była mądrą opozycją.

 

Rita Serafin – jesteście państwo po ślubowaniu, gratuluję wszystkim, którzy uzyskali zaufanie wyborców. Ci radni, którzy kontynuują pracę w radzie dobrze wiedzą, że jest to praca trudna, że problemów do rozwiązania jest bardzo wiele i że trzeba umieć obronić swoje decyzje także przed wyborcami. Dobrze się dzieje, że mieszkańcy są coraz bardziej wymagający i świadomi nie tylko swoich praw wyborczych. Życzę radnym, aby zadania, które przyjdzie wspólnie rozwiązywać były dla pokonania i abyście państwo zyskali uznanie wyborców. Trzeba się również liczyć z tym, że nie zawsze uda się pogodzić interesy wszystkich i niektóre wasze decyzje będą spotykały się z oceną nieentuzjastyczną. Życzę, aby decyzji mocno obciążających psychicznie było jak najmniej.

 

Piotr Klichta – szanowni państwo. Najpierw chcę podziękować wszystkim tym radnym, którzy oddali na mnie swój głos i wybrali mnie na Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Tym radnym, którzy się wstrzymali lub byli przeciwni postaram się udowodnić, że zasługuję na to, aby pełnić tę funkcję. Zamierzam udowodnić, że nie będzie żadnego „kupczenia” a sesje wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej prowadzone będą sprawnie. Nie mam zamiaru być tylko osobą reprezentatywną, ale aktywnym członkiem komisji i rady. Obiecuję wspierać swoją wiedzą samorządową. Osobom, które są zawiedzione, że Pan Janusz Brzeźniak nie został przewodniczącym, zwłaszcza mieszkańcom Osiedla chciałbym powiedzieć, że niestety dysponuje on w tej radzie zaledwie jednym głosem i inaczej być nie mogło. Nie wnikam w sprawy kuluarowe, intrygi i zabiegi. Mam nadzieję, że Pan Janusz Brzeźniak zrozumie sytuację w jakiej się znalazł i nie odwróci się plecami do wszystkich radnych, przynajmniej do tych, którzy głosowali inaczej lub mieli inne zdanie i będzie wykonywał tak swoją powinność jak deklarował na spotkaniach przedwyborczych. Dziękuję jeszcze raz za oddanie głosu i obiecuję, że „prezydium” pod przewodnictwem Andrzeja Kubiczaka będzie funkcjonowało sprawnie.

 

Ad.9 Wnioski

 

Janusz Brzeźniak powiedział, że dosyć mocno przeżywa przebieg tej sesji, ale ma powody dla których może się czuć nieswojo. Jest to jednak jego sprawa prywatna i powinna pozostać pomiędzy nim a pewną grupą osób. Wypowiedział się pozytywnie o pracy Skarbnika Miasta i poprosił wszystkich, aby pamiętali o tym przy jakichkolwiek zmianach w Urzędzie Miejskim. Odnośnie projektu budżetu radny powiedział, że „gonią” terminy, których należy dochować a brak jest jeszcze komisji, które powinny projekt budżetu analizować. Stwierdził, że składy osobowe poszczególnych komisji wraz z wyborem ich przewodniczących powinny być wyłonione na następnej sesji. Zaproponował zorganizowanie „roboczego” spotkania w celu rozeznania kto w jakiej komisji chciałby pracować. Powiedział, że spotkanie byłoby potrzebne również po to, aby później sprawnie przebiegały obrady sesji.

 

Andrzej Kubiczak poinformował, że w porządku obrad następnej sesji oprócz ślubowania Pani Burmistrz, uwzględnione są tematy dot. powołania poszczególnych komisji i zatwierdzenia ich przewodniczących. Poprosił radnych o odebranie zawiadomień o następnej sesji, która odbędzie się w dniu 4 grudnia o godz. 1430.

Ad 10. Zakończenie obrad

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak podziękował wszystkim za udział w sesji i zamknął obrady.

                                                                                     

                                                                                         PRZEWODNICZĄCY

                                                                                           RADY MIEJSKIEJ

                                                                                      (-) Andrzej Kubiczak

 

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr I/2006
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:22.12.2006 12:58

Rejestr zmian dokumentu

pokaż