Protokół nr X/2011

Protokół nr X/2011
z sesji Rady Miesjkiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 29 września 2011

  X Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 20.00.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Rita Serafin – Burmistrz Miasta
  2. Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza Miasta
  3. Anna Szostak – Skarbnik Miasta
  4. Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta
  5. Aleksander Żukowski – radca prawny UM

6.   Zbigniew Pławecki – radca parwny UM

7.   Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM

8.   Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS

9.   Tomasz Kostka – dyrektor finansowy Zarządu GPWiK

10.  Henryk Linek – kierownik Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej

11. Jarosław Łuszcz – naczelnik ZSKW w Rudach

12. Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej

Ad. 1 Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Otwarcia obrad X sesji Rady Miejskiej dokonał Przewodniczący Manfred Wrona. Powitał zebranych a na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, obecnych 15 radnych.

Listy obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu.

Listy obecności stanowią zał. nr 1 i nr 2 do protokołu.

Ad. 2 Przyjęcie porządku obrad.

Manfred Wrona przedstawił porządek obrad X sesji a następnie poinformował, że Pani Burmistrz złożyła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu dot. złożenia informacji o złożonych przez pracowników samorządowych oświadczeniach majątkowych.Wniosek stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Przewodniczacy Rady Miejskiej poinformował, że wpłynął wniosek grupy rodziców uczniów Szkoły Podstawowej i przedszkoli w Kuźni Raciborskiej o umożliwienie zabrania głosu na sesji  w sprawie funkcjonowania szkoły. Wniosek stanowi zał. nr 4 do protokołu.

Do porządku obrad zaproponowano także wprowadzić punkt 9 “przedstawienie informacji nt. funkcjonowania kolejki wąskotorowej w Rudach”.

Innych wniosków nie zgłoszono.

Wnioski zostały przegłosowane, w obecności 15 radnych przyjęto je jednogłośnie.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał porządek obrad wraz ze zmianami.

Porządek obrad w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się nastepująco:

1.    Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

2.      Przyjęcie porządku obrad.

3.   Zatwierdzenie protokołu nr IX/2011 z dnia 25.08.2011 r. 

4.      Wystąpienie rodziców uczniów Szkoły Podstawowej i przedszkoli w Kuźni Raciborskiej.

5.      Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

6.      Informacja nt przygotowania ZGKiM do sezonu zimowego.

7.      Omówienie realizacji zadań inwestycyjnych prowadzonych przez Gminę.

8.   Podjęcie uchwał w sprawie:

8.1 zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectw Rudy i Ruda Kozielska w gminie Kuźnia Raciborska,

8.2. zmian w budżecie gminy na 2011 rok,

8.3.  zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

8.4. ustalenia stawki opłat za korzystanie przez operatora i przewoźnika
z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem albo zarządzającym jest Gmina Kuźnia Raciborska,

     8.5. wyrażenia zgody na nabycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości (działka 942/3 w Kuźni Raciborskiej),

     8.6. określenia odpłatności za świadczenia udzielane przez przedszkola, których organem prowadzącym jest Gmina Kuźnia Raciborska,

     8.7. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tej samej nieruchomości.   

9.      Przedstawienie informacji nt. funkcjonowania kolejki wąskotorowej w Rudach.

10.  Interpelacje, zapytania.

11.  Wnioski.

12.   Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

13.   Informacja Burmistzra Miasta dot. analizy oświadczeń majątkowych.

14.  Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

15.   Zakończenie obrad.

W związku z rozstrzygnięciem konkursu na najpiękniejszą rabatkę, nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom konkursu.

Ad. 3. Zatwierdzenie protokołu nr IX/2011 z dnia 25.08.2011 roku

Uwagę do protokołu wniosła Marcelina Waśniowska. W wypowiedzi dot. Ośrodka Zdrowia w Turzu, zamieszczonej na str. 15 zamiast zwrotu "są" powinno być “były” i "byli".

Za przyjęciem protokołu głosowało 14 radnych, głosowanie odbyło sie w składzie 14 osobowym.

Ad. 4. Wystąpienie rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej.

Maria Święcik - dochodzą nas słuchy dot. przeniesienia Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej do budynku przy ul. Piaskowej. W związku z tym mamy kilka pytań do Pani Burmistrz: czy to prawda, jeśli tak, to jakie kroki Pani Burmistrz podjęła, jaki będzie koszt przeniesienia, oraz czy to jest uzasadnione. Jesteśmy przeciwni łączeniu szkół, uważamy, że jest to pomysł chybiony. Nie jest zasadne wspólne przebywanie dzieci 6-cio letnich z podstawówki i starszych gimnazjalistów. Nie chcemy, żeby doszło do sytuacji kiedy rodzice będą zapisywali dzieci do szkół w ościennych gminach. Ponadto niepokoi nas informacja o ksylamicie i niebezpiecznym, szkodliwym dla zdrowia jego działaniu. Zależy nam na zdrowiu naszych dzieci a Pani Burmistrz najwyraźniej na tym nie zależy, liczą się tylko pieniądze. Zwracamy się o zachowanie rozdziału gimnazjum i podstawówki, boimy się, że terror starszych dzieci w stosunku do młodszych wpłynie  niekorzystnie na ich rozwój. Obawiamy się o stosowanie tzw. “fali” wobec młodszych dzieci. Ponadto w Szkole Podstawowej wykonano szereg prac modernizacyjno-adaptacyjnych, wybudowano przy szkole boisko, czy po to, aby teraz to zostało zniszczone?

Manfred Wrona - decyzji w tej sprawie nie będzie podejmowała Pani Burmistrz, o tym decydować będzie Rada. Pytania te traktuję jako pytania skierowane do Rady. Dyskusja na ten temat trwa od kilku miesięcy, zastanawiamy sie i myślimy jak najlepiej problem rozwiązać.  Jak na razie nie ma żadnej decyzji.

Maria Święcik - chodzi nam o to, żeby te decyzje nie były podjęte poza nami.

Manfred Wrona - w mieście mamy dwa obiekty szkolne. Nie ma większych problemów
z finansami placówek oświatowych, jednak dane demograficzne ukazują prawdę
o słabym przyroście naturalnym. Teraz taki problem jest w ZSOiT. Nie chcę prowadzić tej dyskusji w kontekście oceniania każdej z placówek, mamy wypracować pewien model działania placówek oświatowych  

Rita Serafin - informację o chęci spotkania się z Państwem przekazała mi Pani Kinga  Apollo półtora tygodnia temu. Jestem codziennie w pracy, jednak spotkanie trudno było zorganziować. W tym tygodniu odbywają się zebrania wiejskie w sołectwach, ponadto Pani dyrektor Renata Domańska była na urlopie a trudno jest organizować spotkanie pod nieobecność dyrektora. Dlatego też spotkanie nie doszło do skutku. Na temat funkcjonowania Szkoły Podstawowej dyskutujemy cały czas i to bardzo intensywnie. Zabolał mnie zarzut, że dla mnie liczą się pieniądze a nie dzieci. Gdyby tak było, budżet oświaty od ponad 8 lat nie byłby dwukrotnie większy niż subwencja oświatowa. To co robimy w zakresie oświaty przekracza wymogi ustawowe. Nigdy tego nie wypominamy, bo jesteśmy świadomi, że robimy to dla naszych dzieci. Na wskutek niżu demograficznego, w naszej gminie przez 7 lat liczba uczniów zmniejszyła sie o ok. 700. W szkole na Osiedlu mamy 161 uczniów, natomiast w podstawówce niespełna 300. Środki jakie potrzebne są na utrzymanie ZSOiT w 2012 roku dyrektor oszacował na ok. 2 mln zł,podobna wysokość jest potrzebna dla Szkoły Podstawowej. Nieodpowiedzialnością z naszej strony byłoby nieprowadzenie rozmów na te tematy. Dyskusje trwają na posiedzeniach komisji i spotkaniach w terenie. Terminem granicznym do podjęcia decyzji dot. zmian w oświacie jest miesiąc luty 2012 roku. Dzisiaj nie jestem w stanie powiedzieć do jakich rozstrzygnięć dojdzie. W kwestii zatruwania ksylamitem, to musielibyśmy rozebrać połowę budynków na Osiedlu, które zawiarają ten środek. Był to materiał budowlany, popularny w latach 70 i 80. Przeprowadzane są regularne kontrole Sanepidu
i nigdy nie było uwag. Z naszej inicjatywy pobrane zostały próbki i wysłane do badania. Wyniki jednoznacznie wskazują, że schorzenia nie są skutkiem działania ksylamitu. Bardzo łatwo rzucić hasło, że szkoła truje, ale nie ma to potwierdzenia
w badaniach. Uciążliwy zapach, który z różnym natężeniem się wydobywa, po przeprowadzonych badaniach okazał się nieszkodliwy a mówienie o tym, że w szkole istnienieje “fala” spowoduje zaniepokojenie rodziców. Są to poważne oskarżenia dot. procesów dydaktycznych w szkole. Wracając do istoty wystąpienia, spotkanie może dojść do skutku, ale nic innego Państwu nie powiem, dopóki nie zostaną podjęte konkretne decyzje.

Manfred Wrona – w naszej gminie jest placówka oświatowa mająca model: podstawówka – gimnzajum, czyli taki, przed jakim się Państwo bronicie. Czy ktoś
z Państwa pokusił się o rozmowę z dyrektorem ZSO w Rudach Adrianem Plurą? Myślę, że dyrektor chętnie weźmie udział w spotkaniu i odpowie na Państwa pytania. Ja również chciałbym wziąć udział w tym spotkaniu.

Ustalono, że spotkanie odbędzie sie w przyszłym tygodniu w czwartek w Szkole Podstawowej.

Radosław Kasprzyk - Przewodniczący Rady Miejskiej użył sformuowania: "zastanawiamy się, myślimy". Mam pytanie, kto bierze udział w rozmowach na temat funkcjonowania szkół, bo ja nie. Z tego co pamiętam, jedynym momentem, kiedy taki temat wypłynął to polecenie dementowania plotek.

Manfred  Wrona - Pan zapomniał że uczestniczył w dyskusji? Rozmowy były prowadzone na posiedzeniu Komisji Oświaty.

Radosław Kasprzyk – cały czas była mowa o tym, że należy temat łączenia szkół dementować. Dokładnie pamiętam swoje i Pana wypowiedzi. Jeżeli dyskutujemy nad tym co ma być, to dążymy do jakiegoś modelu, nigdy takich dyskusji nie było.

Manfred Wrona - nie mówimy o dyskusjach decyzyjnych, które należą do kompetencji Rady Miejskiej. Najpierw muszą być wypracowane warianty i propozycje, które trafią do Komisji Oświaty w celu przeprowadzenia dyskusji a dopiero później przedłożone będą na sesji. Czy Komisja Oświaty dyskutowała na ten temat?

Bernard Kowol - owszem, była mowa, ale nie była to dyskusja merytoryczna tylko zasygnalizowanie problemu. Decyzja będzie należeć do Rady Miejskiej.

Rita Serafin - my przed kilkoma dniami dostaliśmy wnioski do budżetu na 2012 rok. Zbieramy materiały, robimy statystykę i przygotujemy się do dyskusji. Proszę nam wierzyć, że dziecko jest w tej całej sytuacji najważniejsze. Zależy nam na tym, aby dzieci w szkole były bezpieczne. Są to trudne dylematy przed którymi stoimy, jednak pewne rozwiązanie problemu trzeba będzie podjąć.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska - zjawisko “fali” w ZSOiT nie występuje. Nauczyciele na pewno nie pozwoliliby skrzywdzić żadnego dziecka. Czasami bywa tak, że dzieci próbują rozwiązać swoje problemy przemocą, czego nie pochwalam. Występuje to wszędzie, nawet w przedszkolu. Nie można jednak mówić o “fali” czy terrorze w szkole. Na razie w sprawie połączenia szkół żadnej decyzji nie podjęto, a jako rodzic i radna chciałabym aby znaleziono najlepsze rozwiązanie.

Rodzice – w przypadku połączenia szkół co będzie z budynkiem po Szkole Podstawowej?  Pojawiają sie plotki, że ma tam być Urząd Miasta. Czy są takie plany?  Uważamy, że lepiej byłoby Gimnazjum przenieść do budynku SP.

Manfred Wrona – czy w takim razie wszystkie dzieci pomieściłyby się w tym budynku?
A co będzie gdy na następną sesję przyjdą rodzice dzieci ZSOiT i wyrażą niezadowolenie nt. propozycji przenoszenia dzieci?

Grażyna Tokarska - moje dzieci zaczynały edukację w Szkole Podstawowej przy
ul. Piaskowej i tam kończyły też Gimnazjum. Moja córka jako pierwsza absolwentka podstawówki pierwszy w życiu test pisała w innej szkole, bo podstawówkę przeniesiono do dawnej "jedynki". To wtedy ja miałam z tym problem, a nie moja córka. Wszystkie dzieci z testami  
świetnie sobie poradziły. Proponowałabym walczyć o edukację dzieci w nowszym budynku jakim jest ZSOiT, gdzie jest duża hala sportowa. Ponadto dzieci będą miały blisko do szkoły, będą bardziej bezpieczne. Odnośnie ksylamitu, to jest to tylko zapach. Jak smażycie w domu np. placki ziemniaczane to też śmierdzi smażonym olejem.

Manfred Wrona – pomimo, że jest ekspertyza, że związki chemiczne są uciążliwe a nie szkodliwe, gmina podjęła decyzję o wymianie wszystkich podłóg w tym budynku. To na pewno będzie zrobione.

Rodzice: proszę nam odpowiedzieć jaką mamy podjąć decyzję dzisiaj, kiedy musimy zapisać dziecko do szkoły? Dziecko rozpoczynając naukę w jednym budynku, powinno ją tam zakończyć.  Czy będą tam edukację kończyć, czy też po roku będą przeniesione do innego budynku? Dzieci małe mają problem klimatyzowania się w innym środowisku. Czy szkoła będzie przeniesiona? Jeżeli tak, to kiedy to będzie?

Rita Serafin powiedziała, że nie można podjąć decyzji o łączeniu szkół “od ręki”. Trudno jest powiedzieć, że połączenie nastąpi za rok, dwa, czy trzy lata, nie wiadomo nawet czy to wogóle nastąpi. Żadna decyzja w tej sprawie nie zapadła, takiej decyzji na razie nie ma. Podjęcie jej wymaga wielu analiz i dyskusji. Zachowując procedury oświatowe należy rozważyć wiele problemów jak np. utrzymanie budynków, zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną, zatrudnienie nauczycieli, remonty obiektów, dowóz dzieci do szkoły itd.

Do wypowiedzi Pani Burmistrz odniósł się radny Radosław Kasprzyk. Powiedział, że dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej są w miarę bezpieczne, ponieważ na przejściu dla pieszych zamontowane są światła, autobus szkolny zatrzymuje się w bezpiecznym miejscu, dzieci są bezpiecznie odprowadzane i przeprowadzane. To nie są zagrożenia tylko utrudnienia, ktore można spotkać przy każdej placówce oświatowej.  Powiedział: “nie twórzmy przed rodzicami atmosfery, że nie wiadomo jak wysokie środki finansowe muszą być tłoczene w obiekt aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Na przełomie 50 lat zrobiono tam dach, okna i plac zabaw z boiskiem”.

Rita Serafin – poczuwam się do odpowiedzialności za działania władz gminy w tym zakresie od 2006 roku, a słowa radnego potwierdzają moją wypowiedź, że dla władz gminnych interes dziecka jest najważniejszy i zasadne są nakłady na ten budynek.

Manfred Wrona – gwarantuję, że o jakimkolwiek zamiarze, dowiecie się Państwo z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Dajcie nam czas na zebranie wszystkich danych.

Ad. 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację o stanie bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej przedstawił aspirant Henryk Linek – kierownik. Inforamcja stanowi zał. nr 5 do protokołu.

Dodatkowo w kilku słowach przedstawił swoją osobę i doświadczenie w pracy policjanta oraz zaproponował swój udział w sesjach co trzy miesiące.

Wystąpił o zorganizowanie pomocy psychologicznej dla ofiar przemocy w rodzinie na terenie Kuźni Raciborskiej. Kolejnym poruszonym przez kierownika tematem był problem z wakatami. Powiedział, że w przypadku uzupełnienia zatrudnienia zwiększona zostanie częstotliwość sprawowania pieszych patroli. Od radnych oczekiwałby zrozumienia
w kwestii zlecania dodatkowych płatnych patroli w celu sprawniejszego wykorzystywania monitoringu. Chodzi także o zatrudnienie policjantów w celu szybkiej interwencji na zdarzenia zaobserwowane przez policjanta obsługującego monitoring.

Pytania:

Jan Krybus – mieszkańcy uważają, że w godzinach porannych policjanci najczęściej widywani są w okolicach Rafametu, a wieś Siedliska jest rozjeżdżana przez Tiry. Złożyłem stosowne pismo w tej sprawie.

Hernyk Linek - w najbliższym czasie w tej sprawie będzie do tych działań kierowany patrol samochodem nieoznakowanym.

Marcelina Waśniowska – po raz pierwszy spotkałam się z sytuacją, że na pismo złożone na Posterunku Policji w sprawie organizacji imprezy masowej, jaką były dożynki, na kilka dni przed imprezą pojawił się u mnie kierownik posterunku z dzielnicowym w celu uzgodnienia warunków bezpieczeństwa uczestników imprezy.

Bernard Kowol - cały czas nurtuje mnie kwestia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W czerwcu wnosiłem o ograniczenie prędkości na terenie Kuźni Raciborskiej. Czy w przypadku, gdy dojdzie do tego ograniczenia, “drogówka” jest w stanie na naszym terenie kontorlować tachografy i czy można spowodować przyspieszenie procedury? Co z ograniczeniem prędkości na ul. Topolowej. Drugą sprawą jest “noclegownia” na przystanku. Mam sygnały, że Policja niejednokrotnie przejeżdżała koło przystanku i widząc problem nie podjęła interwencji. Co z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom na terenie Szkoły Podstawowej? Rodzice oraz pracownicy nie przestrzegają zasady i notorycznie wjeżdzają samochodami na teren szkolny.

Henryk Linek - jeżeli wpłynie wniosek o ograniczenie prędkości, to zostanie zaopiniowany pozytywnie. Jeżeli chodzi o noclegi na przystanku, to wiemy kogo ma Pan na myśli. Ta osoba ma swoje miejsce zamieszkania i kilkakrotnie odwoziliśmy ją do domu. Jesteśmy w tej sprawie w kontakcie z MOPS.

Manfred Wrona – kilka lat temu, w związku z nasilającym się ruchem ciężarowym na terenie naszej gminy zwróciliśmy się do Policji o współorganizowanie budowy wagi drogowej. Otrzymaliśmy odpowiedź, że te kontole nie mają większego znaczenia. Kierowcy mają podwójne dokumenty załadunkowe. Czy rzeczywiście tak jest, że Policja jest w tym zakresie bezsilna? Czy nie macie prawa fizycznie sprawdzić ile ton kruszywa dany samochód załadował? Bardzo proszę o rozeznanie tego tematu. Widzę, że jest Pan bardzo zaangażowany w swoją pracę i wierzę, że Panu się to uda. Zdaję sobie sprawę, że to będą działania nękające kierowców, ale mamy nadzieję, że ukrócą proceder.

Henryk Linek - znam temat, dokładnie rozeznam. Poproszę Naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego, aby przybył ze mną na grudniową sesję.

Sabina Chroboczek – Wierzchowska  zgłosiła, że na terenie miasta jest problem
z nadmierną prędkością na wszystkich drogach wylotowych.

Informację dotyczącą działań na terenie Posterunku Policji w Rudach odczytała Przewodnicząca Sabina Chroboczek-Wierzchowska. Informacja stanowi zał. nr 6 do protokołu.

Pytań nie było.

Ad. 6. Informacja nt. przygotowania ZGKiM do sezonu zimowego.

Witold Ciuberek powiedział, że obowiązuje w tym zakresie Zarządzenie Burmistrza
z 2008 roku, sołtysi je posiadają. Przedstawił informację w zakresie posiadanego sprzętu i środków ciernych.

Przewodniczący Manfred Wrona zapytał czy przedsiębiorcy świadczący usługi odśnieżania zimowego na terenie sołectw mogą liczyć na wyższe stawki niż w zeszłym sezonie?

Witold Ciuberek - środki mamy niezbyt wysokie, przypuszczam, że stawki będą na podobnym poziomie.

Marcelina Waśniowska - dziękuję za wsparcie ZGKiM w kwestii przygotowania sołectwa Turze do dożynek gminnych.

Ad. 7. Omówienie realizacji zadań inwestycyjnych prowadzonych przez gminę.

Informację przedstawiła Pani Burmistrz Rita Serafin, stanowi zał. nr 7 do protokołu.

Sabina Chroboczek – Wierzchowska - na jakim etapie jest przygotowanie do inwestycji p.n. modernizacja skrzyżowania Moniuszki-Świerczewskiego? Widzimy, że to zadanie zaczyna nam “schodzić” z budżetu.

Rita Serafin - całego zadania sami nie udźwigniemy. Mając na uwadze dodatkowe kwestie jakie pojawiły się przy tej okazji, jak choćby awarja odcinka kanalizacji w tym rejonie. Dokumentacja będzie gotowa w tym roku, w przyszłym budżecie z pewnością część zadania się znajdzie. Wykonywanie zadania będzie rozłożone na etapy.

Radosław Kasprzyk - nie głosowałem za tym budżetem, bo jestem zdania, że nie jest on gwarancją zrównoważonego rozwoju gminy. Nie jestem zadowolony z tego rozwiązania. To zadanie miało być priorytetowe. Dzisiaj w świetle informacji dot. budowy drogi na Podbiała w Rudach myślę, że ci ludzie mają szczęście, a mieszkańcy Osiedla znowu mają pecha. Oba te zadania ujęte były w budżecie z założeniem, że oba będą realizowane. Co ja mam powiedzieć mieszkańcom? To, że jeszcze kilka lat mają czekać? Nie wystąpiła żadna klęska czy niespodziewany wydatek dla gminy, nie trzeba było na szybko przesuwać środki budżetowe. Obawiam się, że to będzie tak jak z Placem Zwycięstwa.

Rita Serafin - te środki nie idą na nic innego tylko na zadania realizowane na Osiedlu. Przed wymianą parkietu na hali sportowej konieczne jest naprawienie sufitu i 25.000 zł właśnie tam się kieruje. Dodatkowo 100.000 zł przeznaczymy na utworzenie nowych parkingów na Osiedlu. Możecie Państwo podjąć decyzję o innym podziale środków, ale nie mogę zagwarantować, że to konkretne zadanie będzie w tym roku wykonane. Musi po pierwsze ulec doprojektowaniu, z uwagi na poszerzony zakres robót niezbędnym do wykonania. To zadanie będzie wykonane, natomiast nie w tym terminie.

Radosław Kasprzyk – nie chciałbym polemizować, ale skoro sufit był tak ważny, to dlaczego jego wykonanie nie było ujęte w budżecie? Ktoś za to chyba odpowiada. Skoro to zadanie nie zostało ujęte, to znaczy, że nie było najpilniejsze. Natomiast to co jest już ujęte, to uważam, że jest przemyślane i bezwzględnie powinno być realizowane.

Rita Serafin - na temat sufitu rozmawialiśmy przez pół roku. Rozmawialiśmy
z fachowcami nt. nośności konstrukcji i innych technicznych spraw. W momencie, kiedy dostaliśmy projekt na remont hali, gdzie nagle mieliśmy wyłożyć milion złotych, to wydawało się, że od razu tak dużo zrobić się nie uda. Zastanawialiśmy się nad tym, co mogłoby być wyrzucone. Jednak w trakcie remontu okazuje się, że wychodzą nowe, pilne do wykonania sprawy.

Radosław Kasprzyk - Pani mówi, że jak robić to od razu kompleksowo. Teraz wiem, że Rada się nie zgodzi na tę inwestycję za taką cenę. W budżecie była pewna kwota
i mieliśmy to zadanie realizować etapowo.

Adam Skórka - popieram radnego Kasprzyka. Takie konstruowanie budżetu mija się
z celem. Mierzmy siły na zamiary a jak zadanie jest ujęte w budżecie, to powinno być realizowane. Niepoważnym jest zakładanie w budżecie zadania, do realizacji którego nie dochodzi.  
Jak to tłumaczyć ludziom?

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że wniosek był składany na wykonanie drogi od skrzyzowania ul. Rudzka – Moniuszki, wzdłuż ul. Świerczewskiego do ul. Działkowców,
w kierunku Nędzy. Jednak ze względu na brak środków projekt ten nie przeszedł.

Adam Skórka – ludzie chcą konkretów, ich nie interesuje to czy i jak było projektowane.

Ad.8. Podjęcie uchwał w sprawie:

8.1 zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectw Rudy
i Ruda Kozielska w gminie Kuźnia Raciborska.

Manfred Wrona udzielił głosu przedstawicielce Pracowni Urbanistycznej  z Rybnika.

Mirella Ruczka – projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przedstawiony do uchwalenia stanowi zmiany planu uchwalonego w 2009 roku, opracowanego w celu wyeliminowania pewnych rozbieżności pomiędzy częścią graficzną a częścią tekstową dokumentu. Do planu została wniesiona tylko jedna uwaga, która nie została uwzględniona. Właściciel działki wnioskował o poszerzenie terenu, jednak to wykraczałoby poza teren objęty opracowaniem.  

Zostały omówione wszystkie załączniki do projektu uchwały. 

Sylwester Larysz - w kwestii wyjaśnienia, wniosek dotyczył rozdzielenia działki. Część działki znalazła się poza terenem przeznaczonym na działalność usługową. Wnioskodawca chciał wprowadzić zapis scalający działkę w zakresie przeznaczenia.

Mirella Ruczka -  nie można było wprowadzić uwagi ze względu na zapisy w studium. Należałoby zmienić zapisy w studium i wtedy byłoby można na wniosek właściciela działkę w całości przeznaczyć pod usługi.

Rita Serafin powiedziała, że studium uwarunkowań i plan zagospodarowania przestrzennego uchwala się w celu zachowania ładu przestrzennego, niektóre wnioski mieszkańców nie mogą być uwzględnione.

Roman Wilk -  takich spraw jest więcej, jest to związane z tym, że miała tam być budowana obwodnica Rud.

Rita Serafin poinformowała, że zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym istnieje obowiązek raz na cztery lata przeprowadzić ananlizę dokumentów planistycznych tj. studium i planu zagospodarowania przestrzennego. Pod koniec ub. kadencji, biorąc pod uwagę wszystkie zgłoszone wnioski taką analizę przeprowadzono.

Rozstrzygnięcie o sposobie załatwienia uwagi do planu - za podtrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza opowiedziało się w drodze głosowania 11 radnych, 4 głosy były wstrzymujące.

Aleksander Żukowski - w § 1 ust. 1 wyrażenie “sołectwo” proszę zmienić na “sołectwa” a w § 5 ust. 1 “rozporządzeń i uchwał tworzącego” na “ rozporządzenia tworzącego”

Rita Serafin – zgłaszam autopoprawkę.

Za podjęciem uchwały było 14 radnych, 1 głos był wstrzymujący.

8.2 zmian w bużecie gminy na 2011 rok

Zmiany w budżecie przedstawiła Anna Szostak.

Marcelina Waśniowska poinformowała o pozytywnej opinii Komisji Budżetu i Finansów.

Radosław Kasprzyk - w tej uchwale ujęte są sprawy, o których Pani Burmistrz mówiła, przy okazji omawiania spraw inwestycyjnch. Czy Pani Burmistrz nas zapewni, że modernizacja ul.: Moniuszki - Świerczewskiego znajdzie się w przyszłorocznym budzecie?

Rita Serafin - tak, zdecydowanie.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.  

8.3 zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska.

Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.

Za podjęciem uchwały było 15 radnych.

8.4 ustalenia stawki opłat za korzystanie przez operatora i przewoźnika z przystanków komunikacyjnych, ktorych właścicielem albo zarządzającym jest Gmina Kuźnia Raciborska.

Projekt uchwały omówił Burmistrz Bogusław Wojtanowicz.

Środki pozyskiwane z tej opłaty przeznaczone zostaną na utrzymanie wiat przystankowych będących w zarządzie gminy.

Pytań nie zgłoszono.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

8.5 wyrażenia zgody na nabycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości.

Projekt uchwały omówił Burmistrz Bogusław Wojtanowicz. Wskazał lokalizację przedmiotowej działki i poinformował o zmianie sposobu użytkowania terenu.

Sylwester Larysz poinformował, że Komisja Rolnictwa.. projekt uchwały zaopiniowala pozytywnie.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

8.6 określenia odpłatności za świadczenia udzielane przez przedszkola, których organem prowadzącym jest Gmina Kuźnia Raciborska.

Wyjaśnień dotyczących ponownego wejścia projektu uchwały na sesję udzieliła Pani Burmistrz.

Uwag nie wniesiono.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

8.7 wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tej samej nieruchomości.

Projekt omówił Burmistrz Bogusław Wojtanowicz.

Uwag nie wniesiono.

Uchwała w  obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

 W związku z chwilową nieobecnością Pana Jarosława Łuszcza zdecydowano o realizacji punktu 10 porządku obrad.

                                          

Ad. 10 Interpelacje, zapytania.

Sabina Chroboczek – Wierzchowska zapytała czy wiadomo coś więcej w sprawie budowy suchego polderu.

Bogusław Wojtanowicz – inwestorem jest Marszałek Województwa, są na etapie pozwolenia na budowę. Prawdopoodbnie inwetycja ma “ruszyć” w przyszłym roku.

Sabina Chroboczek – Wierzchowska zapytała jak wygląda sprawa przedłużenia koncesji dla Kopalni Górażdże?

Bogusław Wojtanowicz - koncesja jest wydawana na określony czas. Jeżeli powstaje nowy obszar w granicach obszaru górniczego, to firma zwraca się z wnioskiem
o przedłużenie koncesji. My koncesji nie wydajemy, tylko decyzję środowiskową.

Sabina Chroboczek - Wierzchowska - jak długo jeszcze będą wydobywać?

Marcelina Waśniowska – szacują, że maksymalnie 4 lata.

Adam Skórka zapytał kto zatrudnia pracowników w przedszkolach. Powiedział, że niektórzy dyrektorzy zatrudniają emerytów.

Bernard Kowol – ta kwestia była omawiana na posiedzeniu Komisji Oświaty. Tłumaczono nam, że w stosunku do nauczyciela stosuje się przepisy z Karty Nauczyciela jak i Kodeksu Pracy.

Rita Serafin – zatrudnienie w przedszkolach leży w gestii dyrektora.

Bernard Kowol – instalacja energetyczna w Domu Kultury jest w bardzo złym stanie, czy kwota 31 tys. zł zaplanowana na remont podstacji energetycznej wystarczy? Czy obejmuje wszystkie potrzeby placówki w tym zakresie? Czy remont będzie dotyczył głównej rozdzielni?

Rita Serafin – po negocjacjach jest już wyłoniony wykonawca, będzie to robiła nasza spółka.

Tomasz Kostka powiedział, że w ramach tej kwoty zaplanowano wymianę głównej rozdzielni i przyłącza, będzie też wykonany przegląd pozostałej części instalacji.

Sabina Chroboczek – Wierzchowska zapytała czy gmina jest zobowiązana do wydania decyzji dla kopalni i czy musi być wydana bez względu na wszystko.

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział “tak”, za każdym razem w przypadku, gdy obejmują nowy teren.

Manfred Wrona – koncesję otrzymują na poszczególne działki i sukcesywnie poszerzają fizyczny obszar wydobycia w ramach planu, gdzie są tereny górnicze.

Ze względu na pewne niejasne kwestie z tym związane, proszę na kolejną sesję o dokładną informację i konkretne dane dot. terenu objętego studium i planem, wielkości terenu wydobycia i planowanego wydobycia.

Manfred Wrona - jak rozstrzygnięto sprawę z ośrodkami zdrowia?

Rita Serafin - wczoraj przedstawiliśmy Panu Głowskiemu projekt nowej umowy.
Dr Głowski powiedział, że w poniedziałek lub wtorek dostaniemy umowę albo podpisaną, albo będziemy dalej rozmawiać. 

Ad. 9 Przedstawienie informacji nt. funkcjonowania kolejki wąskotorowej w Rudach.

Pan Jarosław Łuszcz usprawiedliwił swoje spóźnienie koniecznością powrócenia do Rud po foldery, które następnie wręczył radnym.

Następnie Jarosław Łuszcz przedstawił historię i rozwój kolejki wąsktorowej w Rudach, wyświetlony został krótki film na ten temat. Podziękował wszystkim tym, którzy pomogli
w uruchomieniu kolejki i wspierają jej rozwój.

Manfred Wrona po prezentacji powiedział: rudzka kolejka wjechała na właściwy tor. Możemy spać spokojnie od kilku lat, bo nikt nic nie kradnie i nie wywozi na złom. Dobrze, że kolejka się rozwija pomimo skromnych środków. Zapewnił, że czynione będą usilne starania w celu pozyskania dodatkowych środków na jej rozwój i przedłużenie toru.

Rita Serafin powiedziała, że od 2003 roku intensywnie angażuje się w sprawy kolejki wąskotorowej w Rudach, pamięta wiele bardzo trudnych sytuacji, przesłuchania w Prokuraturze i rozprawy sądowe. Pani Burmistrz stwierdziła, że wszystkie działania, dobre czy złe zależą od ludzi. Podziękowała serdeczniwe Panu Jarosławowi Łuszczowi za zaangażowanie w rozwój rudzkiej kolejki.

Ad. 11 Wnioski.

Sabina Chroboczek – Wierzchowska:

- rozwiązać problem parkingu przy Szkole Podstawowej i PMOW w Kuźni Raciborskiej.

- ustawić kontenery na śmieci przy ogródkach działkowych.

Ad. 12 Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawiła Burmistrz Miasta Rita Serafin. Informacja stanowi zał. nr 8 do protokołu.

Pani Burmistrz poinformowała także o odwiedzinach Ojca Adalberta Kurzeji, Honorowego Obywatela Miasta Kuźnia Raciborska, przekazała pozdrowienia.

Ad. 13 Informacja Burmistrza Miasta dot. analizy ośwaidczeń majątkowych.

Pani Burmistrz przedłożyła nformację dot. złożonych oświadczeń majątkowych, informacja stanowi zał. nr 9 do protokołu.

Ad. 14 Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił:

- pozytywną opinię RIO o przedłożonej przez Burmistrza Miasta informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2011 roku,

-  wniosek prezesa Zarządu GPWiK dot. poniesienia kapitału spółki,

- informację dot. aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych

Poinformował o korekcie oświadczenia majątkowego złożonej przez radną Mariolę Wajda,

Ad. 15 Zakończenie obrad.

Porządek obrad został wyczerpany, Manfred Wrona podziękował za udział w sesji i zamknął obrady.

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec                    

                                                                                              PRZEWODNICZĄCY
                                                                                                RADY MIEJSKIEJ

                                                                                               (-) Manfred Wrona

                                                                          

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr X/2011
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:03.11.2011 11:04

Rejestr zmian dokumentu

pokaż