Protokół Nr XII/2003

Protokół nr XII/2003

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

z dnia 30.10.2003 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbywała się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej.

Obrady sesji rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły ok. godz. 1930.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczący Zarządu Osiedla nr 1 w załączeniu.

W sesji ponadto udział wzięli :

  1. Ermnest Emrich – Burmistrz Miasta
  2. Rita Serafin – Zastępca Burmistrza Miasta
  3. Maria Świerk – Skarbnik Miasta
  4. Andrzej Migus – Sekretarz Miasta
  5. Stanisław Melnarowicz – Komendant Komisariatu Policji
  6. Wiesława Czogała – dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty
  7. Mariola Trepiszczonek – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji
  8. Rozalia Konieczny – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
  9. Witold Ciuberek – dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnego i Mieszkaniowej
  10. Bernard Kaszta – współwłaściciel sklepu “Unikat” w Kuźni Raciborskiej

Ad 1. Otwarcie obrad

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona po powitanie zebranych dokonał otwarcia XII sesji Rady Miejskiej.

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie podpisów na liście obecności Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził prawomocność obrad – obrady prawomocne, bowiem w sesji udział wzięło 13 radnych.

W sesji nie uczestniczyli następujący radni :

  1. Antoni Głowski
  2. Tadeusz Kobylański.

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej po przedstawieniu porządku obrad sesji zgłosił wniosek o wycofanie z porządku obrad pkt. 10. W uzasadnieniu Manfred Wrona powiedział, że informację z zakresu finansowania rozwoju lokalnego ze środków strukturalnych miały przedstawić panie: Affanasowicz i Lenartowicz, które z przyczyn losowych nie mogły przybyć na sesję. Temat ten będzie omówiony na jednej z następnych sesji. Zwrócił się do radnych kto jest za tym, aby pkt. 10 wyłączyć z porządku obrad ? Wniosek został przyjęty 13 głosami.

Ad 4. Przyjęcie protokołu nr X/2003 z dnia 16.09.2003 r. i nr XI/2003 z uroczystej sesji w dniu 7.10.2003 r.

Protokoły : nr X/2003 z dnia 16.09.2003 r. i protokół nr XI/2003 z uroczystej sesji w dniu 7.10.2003 r. zostały przyjęte bez uwag jednogłośnie tj. 13 głosami.

Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy w okresie od ostatniej sesji.

Informację o stanie bezpieczeństwa przedstawił Komendant Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej Stanisław Melnarowicz – informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję na temat bezpieczeństwa na terenie gminy.

Janusz Brzeźniak – czy jest współpraca Policji z mieszkańcami np. w sprawach włamań?

Stanisław Melnarowicz – nie ma takich informacji od społeczeństwa. Mieszkańcy wiele spraw widzą ale nie zgłaszają Policji, o rzeczywistym przebiegu zdarzeń dowiadujemy się niekiedy zbyt późno.

Romana Serafin – czy Policja wie o tym, czy na terenie gminy przebywają osoby skazane na karę pozbawienia wolności a nie odsiadujące wyroku?

Stanisław Melnarowicz – z tego co ja wiem, to jedna osoba skazana przebywa w zakładzie karnym, inni pozostają na wolności. Prokurator nie wydał nakazu zatrzymania tych osób.

Następnie głos zabrał B. Kaszta – współwłaściciel firmy Handlowo – Usługowej “Unikat”, który poinformował, że niedawno miało miejsce włamanie do ich sklepu, ponieśli starty ok. 12 tys. zł. Stwierdził, że jego zdaniem Policja działa nieudolnie, nie sięgają do prostych, skutecznych sposobów i środków w wykrywaniu sprawców przestępstw. Zapytał dlaczego Policja nie korzysta z psa tropiącego?

Stanisław Melnarowicz – zwracając się do właściciela sklepu powiedział, jeżeli mogę coś doradzić to, aby alarm włączający się w chwili włamania do sklepu nie sygnalizował o tym fakcie w domu właściciela tylko bezpośrednio na Komisariacie Policji. W sprawie tego włamania trwają czynności dochodzeniowo -rozpoznawcze w celu zebrania dowodów i postawienia sprawcom zarzutu. Na miejscu zdarzenia sprawcy pozostawili pewne ślady, które są badane.

B. Kaszta – funkcjonariusze Policji są “strachliwi”, boją się ostro reagować w przypadku gdy powinni to robić z racji swoich obowiązków. Jako przykład podaję fakt zastraszania ekspedientki w obecności funkcjonariusza Policji. Schwytany na gorącym uczynku złodziej w obecności Policji groził ekspedientce, a ten w ogóle nie zareagował. Uważam, że Policja powinna zawsze stawać w obronie pokrzywdzonych i powinni prawidłowo reagować.

 

Stanisław Melnarowicz – w związku z tym, że przypadek opisany przez pana stanowi groźbę karalną wypowiedzianą pod adresem innej osoby, mającą odpowiednie uregulowania w kodeksie karnym, policjant powinien prawidłowo zareagować, czyli sporządzić z zajścia protokół i wystąpić o wszczęcie postępowania.

Domniemam, że nic takiego nie nastąpiło, w związku z tym proszę osoby poszkodowane o zgłoszenie się do mnie, zostanie wszczęte postępowanie.

Wojciech Kudla – wiadomo, że jesteśmy w przededniu reorganizacji Policji, jak Pan ocenia proponowane rozwiązania? Jak to wpłynie na pracę Policji?

Stanisław Melnarowicz – bardzo dziękuję burmistrzowi i władzom gminy za pomoc w zakupie nowego samochodu dla Posterunku Policji w Rudach. Proszę Radę Miejską o pomoc w zakupie podobnego samochodu dla Policji w Kuźni Raciborskiej.

Na terenie gminy mają funkcjonować dwa Posterunki Policji – jeden w Kuźni Raciborskiej z piętnastoosobową załogą, drugi w Rudach w składzie pięcioosobowym. Ja prawdopodobnie pracował będę w Komendzie Powiatowej w Raciborzu. Lecz jak to dokładnie będzie to trudno w tej chwili powiedzieć, trzeba jednak liczyć, że będzie lepiej.

Manfred Wrona – kilka dni temu odbyło się spotkanie w Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu na którym omawiane były te sprawy. Działania jakie są podejmowane w powiecie raciborskim stanowią eksperyment w skali kraju.

Zamiast do tej pory funkcjonujących komisariatów planuje się uruchomić sieć posterunków działających na nieco innych zasadach. Nie będzie na dyżurnych, zgłoszenia telefoniczne odbierać będzie służba dyżurująca w Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu. Dyżurujący będzie miał kontakt ze wszystkimi patrolami w terenie i patrol znajdujący się najbliżej miejsca zgłoszonego zajścia będzie zobowiązany udać się na wskazane miejsce.

Prawdopodobnie ten system ruszy od 1 grudnia br. Mamy zapewnienie Komendanta Powiatowego Policji, że reorganizacja Policji na naszym terenie będzie tak przeprowadzona aby tut. władze i społeczeństwo były zadowolone. Ponieważ jest to pewien eksperyment może okazać się, że założenia reorganizacji Policji nie będą trafne, czas pokaże. Jednak każdy żywi nadzieję, że będzie lepiej.

Następnie Manfred Wrona podał kilka przykładów naruszenia prawa jakie miały miejsce w ostatnim okresie w Rudach:

  • zgwałcenie siedmioletniej dziewczynki – społeczeństwo miało wiele pretensji do Policji, że do tej pory nie złapany został sprawca czynu. Po wyjaśnieniach udzielonych przez Policję, okazuje się, że Policja w Kuźni Raciborskiej zebrała cały materiał dowodowy w sprawie, ustaliła domniemanego sprawcę, prowadzenie dalszego toku postępowania przekazała Komendzie Wojewódzkiej Policji. (Policji właściwej ze względu na zamieszkanie podejrzanego - Pyskowice)
  • zniszczenie w minioną sobotę nowych znaków z nazwami ulic.

Wiktor Baszczok – byłoby dobrze, aby Policja przyjrzała się punktom składowania i skupu złomu, ponieważ “złomiarze” rozkradają wszystko co nadaje się do sprzedania.

Manfred Wrona – w okolicy są dwa punkty skupujące złom metali kolorowych “po cichu” i należałoby się im przyjrzeć. Nie powinno mieć miejsca skupowanie złomu pochodzącego z niewiadomego źródła.

Janusz Brzeźniak – rozumiem, że uruchomienie na terenie powiatu raciborskiego posterunków zamiast dotychczas istniejących komisariatów jest pewnym programem pilotażowym. Czy piętnastoosobowa obsada Posterunku w Kuźni Raciborskiej będzie obsługiwać również teren sąsiedniej Gminy Nędza?

Stanisław Melnarowicz- do tej pory Komisariat w Kuźni Raciborskiej odpowiadał za porządek i bezpieczeństwo w dwóch gminach tj. Kuźni Raciborskiej i Nędzy przy stanie 27 funkcjonariuszy. Po reorganizacji zakres terytorialny się nie zmieni, Posterunek w Kuźni Raciborskiej będzie swym zakresem obejmował także teren Gminy Nędza.

Moim zdaniem w normalnie funkcjonującej jednostce powinni być dyżurni, którzy są osobami pierwszego kontaktu obywatela z Policją. Ma to zarówno dobre jak i złe strony (dyżurny nie jest wykorzystywany do innych działań Policji niż przyjmowanie zgłoszeń).

Janusz Brzeźniak – budzi to trochę obaw, ale skoro jest to program pilotażowy to zapewne będzie można się wycofać w przypadku, gdyby okazał się błędnym.

 

Ad 6. Wybór ławników do Sądu Okręgowego w Gliwicach

6.1. Odczytanie opinii zespołu

Opinię o zgłoszonych kandydatach na ławników do Sądu Okręgowego w Gliwicach przedstawiła Danuta Domańska – przewodnicząca zespołu powołanego uchwałą Rady Miejskiej nr IX/98/2003 w dniu 17.07.2003 r. – opinia stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach ustaliło ilość ławników jaką powinna wybrać Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej do Sądu Okręgowego – cztery miejsca. Jednak ze względu na to, że zgłoszonych zostało tylko dwóch kandydatów, Rada Miejska dokona wyboru spośród tych dwóch kandydatów.

Powiedział, że każdy radny otrzyma kartkę do głosowania na której powinien postawić znak “x” w jednym z trzech kwadratów obok danego nazwiska (za, przeciw, wstrzymuję się). Głos będzie nieważny jeżeli głosujący postawi znak “x” w więcej niż jednej kratce obok nazwiska, albo gdy nie postawi znaku “x” w żadnej z kratek obok nazwiska kandydata. O wyborze decydować będzie uzyskanie zwykłej większości głosów “za”.

Józef Maślanka dodał, że w przypadku równej ilości głosów odbędzie się ponowne głosowanie.

Członek zespołu Janusz Brzeźniak powiedział, że do Sądu Okręgowego w Gliwicach zgłoszono dwóch kandydatów a kolegium sądu ustaliło dla naszej gminy cztery miejsca. Do Sądu Rejonowego w Raciborzu natomiast zgłoszonych zostało dziewiętnastu kandydatów tj. o trzech więcej niż przyznanych miejsc.

Aby nie stracić przyznanych miejsc do orzekania w Sądzie Okręgowym, zespół zastanawiał się nad “przeniesieniem” – za zgodą kandydatów – kilka zgłoszonych osób z Sądu Rejonowego do Sądu Okręgowego. Po rozeznaniu sprawy okazało się jednak, że nie jest to możliwe.

6.2. Wybór Komisji Skrutacyjnej

W skład Komisji Skrutacyjnej zgłoszono następujących radnych:

  1. Wiktora Baszczoka
  2. Franciszka Kozłowskiego
  3. Romanę Sertafin

W związku z tym, że wszystkie osoby wyraziły wolę pracy w Komisji Skrutacyjnej, Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych z zapytaniem kto jest za powołaniem takiego składu Komisji Skrutacyjnej?

Za zatwierdzeniem ww składu Komisji Skrutacyjnej było 13 głosów (jednogłośnie).

Członkowie Komisji Skrutacyjnej poinformowali, że wybrali spośród siebie przewodniczącą komisji w osobie Romany Serafin.

6.3. Głosowanie tajne

Komisja Skrutacyjna otrzymała 13 kart do głosowania opatrzonych pieczątką “Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej”, na których umieszczone zostały w porządku alfabetycznym nazwiska dwóch kandydatów – Mariusza Brześniowskiego i Czesławy Wysokiej. Karty do głosowania zostały rozdane radnym, radni po dokonaniu skreśleń wrzucali je do urny.

6.4. Ogłoszenie wyników głosowania.

Komisja Skrutacyjna po przeliczeniu kart sporządziła protokół, który odczytała przewodnicząca komisji Romana Serafin. Komisja stwierdziła, że kandydaci otrzymali wymaganą ilość głosów “za” i wybrani zostali na ławników do Sądu Okręgowego w Gliwicach. Protokół wraz z kartami stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

6.5. Odczytanie uchwały.

Uchwałę w sprawie wyboru ławników do Sądu Okręgowego w Gliwicach na kadencję 2004 – 2007 odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej.

 

 

Ad 7. Wybór ławników do Sądu Rejonowego w Raciborzu.

7.1. Odczytanie opinii

Opinię o zgłoszonych kandydatach na ławników do Sądu Rejonowego w Raciborzu odczytała przewodnicząca zespołu Danuta Domańska – opinia stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

7.2. Wybór Komisji Skrutacyjnej

Ustalono, że skład Komisji Skrutacyjnej wybrany do przeprowadzenia poprzedniego tajnego głosowania pozostanie bez zmian.

Manfred Wrona – Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach ustaliło, że Rada Miejska wybrać winna do orzekania w Sądzie Rejonowym w Raciborzu 16 ławników, w tym do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych 4 ławników.

Józef Maślanka objaśnił tryb i sposób głosowania. Radni przy nazwiskach wybranych, najwyżej dwunastu kandydatach mają postawić znak “x” w jednym z trzech kwadratów (za, przeciw, wstrzymuję się) obok nazwiska.

Głos uważa się za nieważny, jeżeli głosujący postawi znaków “x” więcej niż 12, albo nie postawi żadnego znaku “x” obok nazwiska kandydata.

7.3. Głosowanie tajne.

Głosowanie tajne w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Raciborzu zostało podzielone na dwie części. Jedna część dot. wyboru 12 ławników, natomiast druga część dot. wyboru 4 ławników do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. W związku z tym przygotowano dwa zestawy kart do głosowania. Na jednej karcie umieszczono w porządku alfabetycznym 15 nazwisk kandydatów, z których rada powinna wybrać 12 ławników, natomiast na drugiej karcie do głosowania umieszczono w porządku alfabetycznym nazwiska 4 kandydatów.

Komisja Skrutacyjna otrzymała dwa zestawy po 13 kart do głosowania opatrzonych pieczątką “Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej”, które rozdała radnym. Przeprowadzono tajne głosowanie.

7.4. Ogłoszenie wyników głosowania.

Po przeprowadzeniu tajnego głosowania i przeliczeniu oddanych głosów Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że największą ilość głosów “za” otrzymali w kolejności :

  1. Kosiarska Wiesława - 13
  2. Kostka Małgorzata - 13
  3. Podolec Elżbieta - 11
  4. Erynkwajt Grzegorz - 10
  5. Gomółka Józef - 9
  6. Leszczyński Ignacy - 9
  7. Nienartowicz Paweł - 9
  8. Tomasiak Marian - 9
  9. Nienartowicz Karina - 8
  10. Adamska Barbara - 7
  11. Kowalewski Bernard - 7
  12. Grobelny Krzysztof - 6
  13. Urbaniec Irena - 6
  14. Rupniewska Zofia - 5
  15. Benda Weronika – 4.

W związku z tym, że kandydaci: Grobelny Krzysztof i Urbaniec Irena uzyskali równą ilość głosów Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził przeprowadzenie dogrywki.

Przygotowano karty do głosowania, na których w porządku alfabetycznym umieszczono dwa nazwiska ww osób. 12 kart do głosowania (radny Janusz Brzeźniak opuścił salę obrad) po opatrzeniu pieczątką “Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej” przekazano Komisji Skrutacyjnej, która je rozdała. Odbyło się tajne głosowanie - dogrywka.

W wyniku dogrywki większą ilość głosów “za” uzyskał Grobelny Krzysztof i został wybrany ławnikiem do Sądu Rejonowego w Raciborzu.

Komisja Skrutacyjna przeliczyła także oddane głosy na kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego, do orzekania w sprawach z zakresu prawa i ubezpieczeń społecznych. Komisja stwierdziła, że kandydaci uzyskali większą ilość głosów “za” i zostali wybrani na ławników.

Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej Romana Serafin odczytała protokół z głosowania w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Raciborzu. W wyniku tajnego głosowania Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej wybrała do Sądu Rejonowego 16 ławników, w tym do orzekania w sądzie pracy 4 ławników.

7.5. Odczytanie uchwały.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał uchwałę w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Raciborzu.

Ad 8. Podjęcie uchwał w sprawie:

7.1. Zmian w budżecie gminy na 2003 rok

Ernest Emrich – wnioskuję, aby w projekcie uchwały środki przeznaczone na “oświetlenie, zakup energii” podzielić następująco: kwotę 5.000 zł przeznaczyć na założenie alarmu w budynku Urzędu Miejskiego, natomiast kwotę 19.122 zł na wymianę okien w obiekcie OSP w Rudzie Kozielskiej. Jako uzasadnienie podaję to, że okna są w bardzo złym stanie i istnieje konieczność ich wymiany, a od nowego roku na te prace wprowadzony będzie podatek VAT w wysokości 22% (obecnie podatek wynosi 7%)

Zwiększenia budżetu po stronie dochodów i wydatków przedstawiła Maria Świerk – Skarbnik Miasta.

Marcelina Waśniowska – ile planuje się zakupić komputerów do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej?

Rozalia Konieczny – do tej pory posiadamy jeden komputer, istnieje potrzeba zakupienia jeszcze czterech komputerów.

Następnie przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Marcelina Waśniowska poprosiła o krótką przerwę w obradach w celu wyjaśnienia pewnych kwestii dot. zmian w budżecie.

Po krótkiej przerwie głos zabrał Burmistrz Miasta

Ernest Emrich – w związku z tym, że Komisja Budżetu i Finansów nie wydała pozytywnej opinii do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy wycofuję wcześniej złożone propozycje zmian. Proponuję kwotę 24.122 zł podzielić następująco:

  • 5.000 zł przeznaczyć na założenie alarmu w budynku Urzędu Miejskiego,
  • 10.000 zł przeznaczyć na wymianę okien w świetlicy OSP w Rudzie Kozielskiej,
  • 9.122 zł przeznaczyć na uregulowanie faktur za energię elektryczną – oświetlenie dróg gminnych.

Alfons Mazurek – w Rudzie Kozielskiej przystanek autobusowy jest w bardzo złym stanie i nie przystoi, aby stanowił tak złej wizytówki naszej wsi i gminy.

Odnośnie okien w świetlicy to powiem, że palimy tam na darmo, ale nie za darmo. Okna są nieszczelne, woda po parapetach dostaje się do wewnątrz. Okna to przecież wizytówka budynku.

Budynek ten został wybudowany w czynie społecznym a teraz “straszy” swoim wyglądem. Jest on przecież nasz, wiele prac wykonali tu sami mieszkańcy, ale tego nikt nie chce zauważyć i docenić.

Źle robicie, że “wyrzucacie” z budżetu wymianę okien w br., bo już teraz nie da ich w ogóle otworzyć. Proszę radnych o rozwagę.

Ponadto w przyszłym roku OSP w Rudzie Kozielskiej obchodzić będzie Jubileusz 120-lecia, a miejscowość obchodzić rocznicę 750-lecia, planuje się wiele uroczystości a w świetlicy nie ma nawet na czym usiąść.

Ernest Emrich – prosiłem “dajcie propozycje, będziemy okna wymieniać”. Do tej pory propozycji nie otrzymałem. Proszę “niech Pan przyjmie zaproponowaną kwotę”.

Manfred Wrona – w budynku OSP jest wyremontowany dach a za przydzielone środki zrobicie całe I piętro. Komisja Budżetu i Finansów uznała, że tak będzie najsprawiedliwiej, ponieważ inne miejscowości nawet tyle nie otrzymały.

Wojciech Kudla – robimy zmiany w budżecie, ale musimy pamiętać o tych zadaniach, które przyjęliśmy do planu, a nie zostały wykonane jak np. plac zabaw dla dzieci. Upominam się o realizację tych zadań.

Marcelina Waśniowska – wnioskuję o przyjęcie zaproponowanych przez Burmistrza Miasta zmian w budżecie.

Manfred Wrona przypominając jeszcze raz o propozycjach zmian w budżecie poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Uchwała została podjęta 10 głosami “za” przy 2 głosach wstrzymujących się.

8.2. Przyznania pierwszeństwa w nabyciu lokalu na rzecz najemcy ( ul. Powstańców 2/2)

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały a Zastępca Burmistrza Rita Serafin przedstawiła radnym lokalizację i przeznaczenie lokalu.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały pod głosowanie – w obecności 12 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

8.3. Zmiany uchwały Rady Miejskiej nr IXLI/299/2002 z dnia 23.01.2002 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami gruntowymi.

Manfred Wrona po odczytaniu projektu uchwały powiedział mam dylemat, ponieważ w uchwale nr IX/99/2003 kilka razy powtarza się określenie “Zarząd Miejski”. Czy to określenie pozostawiamy? Zwracam się do radcy prawnego o interpretację tej kwestii.

Józef Maślanka – obecna zmiana § 6 uchwały nr XLI/299/2002 podyktowana jest potrzebą dostosowania zapisu uchwały do obowiązujących przepisów prawa. Przygotowywany jest projekt uchwały regulujący całościowo te sprawy.

Ernest Emrich – dążymy do tego, aby przygotować projekt uchwały z nowymi zasadami, zgodnymi z obowiązującą ustawą. W tej chwili chodzi o to, aby przy bez przetargowej sprzedaży nieruchomości była możliwość zastosowania zapłaty w ratach.

Uchwała w wyniku przegłosowania została podjęta jednogłośnie 12 głosami.

8.4. Uchylenia uchwały Rady Miejskiej nr IX/99/2003 z dnia 17.07.2003 r. w sprawie potwierdzenia desygnowania przedstawicieli organu prowadzącego w komisji konkursowej w konkursie na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach.

Dotychczasowe posunięcia rady w tym zakresie przypomniał Manfred Wrona, po czym odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie. Uchwała w obecności 12 radnych została podjęta jednogłośnie.

Ad 9. Przedłożenie projektu porozumienia międzygminnego w sprawie realizacji wspólnej inwestycji – kanalizacji Gmin Dorzecza Górnej Odry.

Manfred Wrona - na sesję Rady Miejskiej został zaproszony przedstawiciel Głównego Instytutu Górnictwa z Katowic, jednak przed sesją zadzwonił, że nie może przyjechać. W związku z tym, że jest to sprawa dla naszej gminy bardzo ważna proszę o pytania do Burmistrza Miasta, który uczestniczył we wszystkich spotkaniach poświęconych tej sprawie. Otwieram dyskusję.

Ernest Emrich – po zawarciu porozumienia międzygminnego czeka nas realizacja największej inwestycji w historii naszej gminy. W chwili obecnej wolę podpisania porozumienia zadeklarowało siedem gmin, lecz sytuacja w tym zakresie ciągle się zmienia. Przekażę radzie istotne poprawki do porozumienia zaproponowane na wczorajszym spotkaniu. Oto one:

  1. zapis w § 2 - chcemy dokładnie wiedzieć przed podpisaniem umowy co Gmina Miasto Racibórz jako gmina wiodąca będzie w naszym imieniu podpisywać. Uważamy, że zawarcie umów powinno nastąpić po akceptacji wszystkich stron porozumienia,
  2. zapis w § 5 ust. 2 – ustanowi się nie “zespół koordynatora” ale “koordynatora”,
  3. zapis w § 6 ust. 2 – wykreślić “oraz innych kosztów”
  4. ust. 4 – nie była dokładnie określona wysokość kosztów związanych z działalnością koordynatora projektu – będzie zapisane “do wysokości 1/7 kosztów płacone zaliczkowo”,

    ust. 4 – koszt pracy koordynatora w projekcie oszacowano na 7.100 zł miesięcznie, a jest propozycja aby rozliczać się wg kosztów rzeczywistych,

    ust. 4 – w projekcie ujęto, że gminy mają ponieść jednorazowy koszt zakupu laptopa w wysokości 10.000 zł, proponuje się ująć kwotę 7.000 zł.,

  5. zapis § 7 ust. 1 – zapis “całkowitym nakładom” zaproponowano uzupełnić “całkowitym nakładom w wysokości udziału gminy”,

ust. 2 – zaproponowano dopisać “lub weksel własny”.

W sprawie nie objętej porozumieniem, ale dot. tego tematu tj. budowy kolektora głównego przebiegającego przez gminy Burmistrz Miasta powiedział, że są dwie koncepcje jego finansowania :

  1. każda gmina będzie ponosić koszty budowy kolektora położonego na terenie własnym,
  2. opłata będzie proporcjonalna do ilości przepływających przez gminę ścieków.

Po wstępnych obliczeniach ustalono, że

- wg. pierwszej wersji wysokość udziału gmin przedstawiałby się następująco :

Kuźnia Raciborska - 993.000 zł,

Nędza - 1.782.000 zł

Rudnik - 1.112.000 zł,

Racibórz - 1.160 tys. zł.

- wg. drugiej wersji wysokość ta byłaby następująca :

Kuźnia Raciborska - 3.390.860 zł

Nędza - 1.290.420 zł

Rudnik - 196.360 zł

Racibórz - 169.360 zł

Do finansowania wspólnego kolektora nie wchodzą: Gmina Kornowac i Gmina Pietrowice.

Ernest Emrich mówił dalej – moja propozycja od pięciu lat jest taka, aby gminy płaciły różnicę kosztów wynikającą ze zwiększenia średnicy kolektora na ich terenie, w związku z umieszczeniem w nim ścieków z naszej gminy.

Liczymy, że dotacja na zadanie wyniesie max 80% kosztów. Zadanie to będzie musiało być wykonane bardzo szybko i w miarę bez zbytnich zniszczeń i uszkodzeń infrastruktury. Powstała koncepcja określająca przebieg trasy, którą należy przedstawić na zebraniach wiejskich. Apelują do tych, co mają pewne, dobre pomysły w tym temacie o ich zgłaszanie.

Manfred Wrona – zwracam się do radcy prawnego, aby od strony prawnej zabezpieczył nas przed ewentualnym wprowadzeniem w błąd.

Wiktor Baszczok – cały czas była mowa o Programie “Partner” a teraz pojawił się nowy “Fundusz Spójności”

Ernest Emrich – dlatego “Fundusz Spójność”, ponieważ jest to zbyt duży projekt dla Programu “Partner”.

Julian Zieliński – czy po zakończeniu prac gminy będą nadal utrzymywać koordynatora?

Ernest Emrich – nie, po zakończeniu inwestycji dokona się kompletnego rozliczenia kosztów.

Jan Krybus – czy będziemy mieli jakiś wpływ na cenę za odprowadzane ścieki?

Ernest Emrich – trudno powiedzieć, ale sądzę, że stawki ustalać będzie Racibórz.

Marcelina Waśniowska – zaprosimy przedstawicieli GIG w celu wyjaśnienia wątpliwości. Jest to zbyt ważna sprawa, aby dokonać ustaleń po jednym przeczytaniu porozumienia.

Ad 10. Omówienie kwestii przystąpienia Gminy Kuźnia Raciborska do Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu.

Ernest Emrich – Zarząd Powiatu Raciborskiego przystąpił do tworzenia fundacji pod nazwą “Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu”. Celem fundacji będzie przede wszystkim wspieranie i podejmowanie inicjatyw, które zmierzać będą do zakończenia inwestycji budowy szpitala, oraz wspieranie inicjatyw zmierzających do podniesienia zdrowotności mieszkańców regionu. Przedmiotem działania Fundacji jest gromadzenie środków materialnych i ich wydatkowanie ca cele określone w Statucie. Na ostatnim spotkaniu ze Starostą Raciborskim ustalono, że gminy działalność fundacji wsparłyby poprzez wpłatę pewnej kwoty pieniężnej obliczonej wg stawki 50 gr od jednego mieszkańca. Byłaby to jednorazowa wpłata i zapewne jest to lepsza forma aniżeli dotowanie fundacji. Chodzi tu o środki na utworzenie funduszu założycielskiego fundacji.

Manfred Wrona odczytał cele fundacji zawarte w projekcie Statutu oraz opinie Komisji Budżetu i Finansów i Komisji Oświaty dot. projektu Statutu fundacji.

Ernest Emrich – poproszę o odpowiedź na pytanie czy przygotowywać projekt uchwały na sesję w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie fundacji?

Manfred Wrona – w związku z pozytywnymi opiniami komisji można przygotować projekt uchwały na następną sesję. Projekt uchwały zostanie najpierw skierowany na komisję.

 

Ad 11. Zaopiniowanie projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie wprowadzenia zmian w strukturze organizacyjnej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Rejonowego im.dr Józefa Rostka w Raciborzu związanych z przeniesieniem działalności z obiektu przy ul. Bema 5 przy ul. Głubczyckiej 57 do obiektów przy ul. Gamowskiej

Manfred Wrona – Rada Miejska w dniu 16 września br. pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej SP ZOZ Szpitala Rejonowego w Raciborzu związanych z przeniesieniem działalności z obiektu przy ul. Bema 5 do obiektów przy ul. Gamowskiej. Treść opiniowanego projektu uchwały uległa zmianie polegającej na odstąpieniu od zamiaru likwidacji Oddziału Dermatologicznego.

Zaproponowano również podzielenie dwóch oddziałów wewnętrznych na trzy oddziały o profilach: kardiologiczno – internistycznym, nefrologiczno – gastroenterologicznym i pulmonologiczno – internistycznym.

Rada Miejska do projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie wprowadzenia zmian w strukturze organizacyjnej SP ZOZ Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu związanych z przeniesieniem działalności z obiektów przy ul. Bema 5 oraz ul. Głubczyckiej 57 do obiektów przy ul. Gamowskiej 3 nie wniosła uwag, projekt został zaopiniowany pozytywnie.

Ad 12. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

Informacje z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich, rozpoczynając od przedstawienia wydanych w okresie od ostatniej sesji zarządzeń. Następnie poinformował o odbytych spotkaniach i naradach takich jak.:

- 25 września – w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Turzu odbyło się otwarcie nowej sali komputerowej ufundowanej przez firmę Microsoft przy współudziale TVP Katowice.

  • 25 września – udział w posiedzeniu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, na którym analizowana była nasza informacja o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2003 r. RIO wydała opinię pozytywną.
  • 7 października – uroczysta sesja Rady Miejskiej w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji podczas której wręczono Ojcu Opatowi Adalbertowi Kurzeji wyróżnienie “Honorowy Obywatel Gminy Kuźnia Raciborska” . Po sesji dało się słyszeć wiele pochlebnych opinii na temat organizacji i przebiegu sesji.
  • 11 października – obchody uroczystości 100 – lecia Kościoła w Kuźni Raciborskiej.
  • 13 października – w związku z tym, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przy współudziale Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Śląskiej Izby Rolniczej organizuje szkolenia dla rolników na temat restrukturyzacji gospodarstw rolnych, oraz w zakresie wypełniania wniosków o dopłaty ze środków unijnych w Starostwie Powiatowym w Raciborzu ustalono harmonogram szkoleń. Burmistrz poprosił o to, aby wiadomość ta dotarła do rolników i aby uczestniczyli w organizowanych szkoleniach.

Do dopłat uprawnieni są wszyscy użytkownicy (właściciele, dzierżawcy) użytków rolnych o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha. Na spotkaniach rolnicy będą mogli uzyskać pełne informacje o dopłatach powierzchniowych a w części praktycznej – wypełniać wnioski dla własnego gospodarstwa.

  • 17-18 października – wystawa rzemiosła w Bolaticach zorganizowana z rozmachem i bardzo elegancko.Wiele uznania dla tych, którzy wystawili swoje wyroby.
  • 24 października – konferencja w Starostwie Powiatowym w Raciborzu na temat zabezpieczeń przeciwpowodziowych na terenie powiatu raciborskiego.

Rozważane są dwie koncepcje zbiornika – projekt podstawowy Racibórz Dolny, zaproponowany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i zatrudnionych konsultantów, oraz wariant społeczny, zaproponowany przez Stowarzyszenie na rzecz Obrony przed Wysiedleniem Wsi Nieboczowy, które chce, aby wieś otoczyć wałami i wyprowadzić poza teren zbiornika (pierwotnie planowano wieś wysiedlić i przeznaczyć pod zalanie.)

Studium Wykonalności zbiornika Racibórz Dolny opracowuje konsorcjum trzech firm : Hydroprojekt Warszawa, JacobsGIBB Polska z Warszawy i GIBB Polska. Koncepcja budowy zakłada trzy etapy budowy : I – zakończona już budowa Polderu Buków, II etap – budowa zbiornika suchego Racibórz Dolny (w ciągu najbliższych 10 lat) i III etap – budowa zbiornika wielozadaniowego “mokrego”.

Zgodnie z projektem podstawowym, długość obwałowań wyniesie 22,35 km, a powierzchnia czaszy 26 km2 . Wariant społeczny zakłada budowę 31,64 km obwałowań i 23 km2 czaszy. Pojemność rezerwy powodziowej zbiornika wg projektu podstawowego wyniesie 185 mln m3. Budowa zbiornika wg projektu podstawowego (budowa rozpoczęłaby się w 2006 roku i zakończyła w 2010 roku) koszt inwestycji wyniósłby 593 mln zł. W przypadku realizacji wariantu społecznego, budowa trwałaby 6 lat (rozpoczęłaby się w 2006 roku a zakończyła w 2011-2012 roku) przy kosztach ok. 636 mln zł. W wariancie podstawowym lepsza jest też funkcja przeciwpowodziowa, zbiornik może zapewnić wtedy bezpieczne przeprowadzenie fal powodziowych przez Racibórz i w znacznym stopniu zmniejszyć zagrożenie terenów Opola i Wrocławia.

Burmistrz E.Emrich przedstawił informację Ministra Finansów dot. zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, które weszły w życie 14.10.br. Zgodnie ze znowelizaowaną ustawą:

  • termin przekazania przez Ministra Finansów informacji niezbędnych do opracowania uchwał budżetowych został przedłużony z 15 października do 1 grudnia 2003 r.,
  • termin przekazania przez dysponentów części budżetowych informacji dla jednostek samorządu terytorialnego o kwotach dotacji na zadania z zakresu administracji rządowej został przedłużony z 25 października do 1 grudnia 2003 r.,
  • termin opracowania projektów uchwał budżetowych jesdnostek samorządu terytorialnego został przedłużony z 15 listopada do 15 grudnia, a planów finansowych jednostek organizacyjnych do 31 grudnia 2003 r.

 

Burmistrz poinformował także o:

  • o tym, że 1 stycznia 2004 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie i aby była możliwość dofinansowania organizacji to trzebabyłoby z nimi zawrzeć jeszcze w br. umowy, kiedy obowiązuje “stara” ustawa,
  • zasygnalizowaniu przez Starostwo Powiatowe planu likwidacji Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej. Likwidacja szkoły polegałby na przeniesieniu młodzieży do Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu. Starostwo zaproponowało przejęcie prowadzenia szkoły przez gminę i ulokowanie jej w swoich obiektach.

Rita Serafin – jest to pierwsza oficjalna propozycja Starostwa skierowana do gminy. Jesteśmy zainteresowani tym, aby szkoła w Kuźni Raciborskiej istniała. Będziemy podejmować wszelkie działania w celu jej utrzymania. Musimy rozmawiać ze Starostwem odnośnie zasad przejęcia szkoły wraz z budynkiem, w którym mieści się ZST. Należy wszelkie kwestie uzgodnić i zawrzeć w porozumieniu. Zapewniam, że chcemy utrzymać ZST w Kuźni Raciborskiej, w obecnych obiektach.

Julian Zieliński – ze względu na to, że ostatnio ciągle słyszy się o likwidacji, lub zamiarze likwidacji placówek oświatowych, zapewnienie to napawa optymizmem.

Rita Serafin – w ZST uczy się obecnie 328 uczniów, rekrutacja jest coraz niższa, co powoduje określone skutki finansowe. Sądzę, że gdyby szkoła była prowadzona przez gminę, to nam wszystkim zależałoby bardzo na tym, aby przy wykorzystaniu wszystkich atutów zachęcić młodzież do wyboru tej szkoły. Chodziłoby o pozyskanie jak największej ilości uczniów.

Manfred Wrona – znamy stanowisko władz w sprawie ZST. W całej tej sprawie chodzi również o to, aby obiekty, wcześniej przekazane przez gminę dla szkoły z powrotem stanowiły własność gminy. Jest szansa, aby je odzyskać.

Rita Serafin – przedstawiła obecną sytuację prawną nieruchomości, oraz etapy przekazywania obiektów, najpierw Stowarzyszeniu Inwalidztwa Narządów Ruchu (dr S. Konzalowi), następnie Kuratorium Oświaty i Starostwu.

Romana Serafin – gdy dr Konzalowi nie udało się uruchomić kliniki, wówczas wszyscy zabiegaliśmy o przejęcie obiektów na rzecz gminy i przekazanie ich dla oświaty z przeznaczeniem na szkołę. Trudno byłoby teraz pozostawić sprawę “bez walki”.

Józef Maślanka – aktem darowizny gmina nieruchomość przekazała i teraz powinna wystąpić o jej zwrot, z przeznaczeniem na realizację zadań własnych.

Ad 14. Interpelacje i zapytania.

Manfred Wrona – zgodnie z art. 24h ust. 12 ustawy o samorządzie gminnym informację o złożonych oświadczeń majątkowych przekazał:

- Wojewoda Śląski odnośnie oświadczeń majątkowych złożonych przez Przewodniczącego Rady Miejskiej i Burmistrza Miasta. W wyniku dokonanej analizy nie stwierdził formalnych braków, uzupełnienia wymagał jedynie punkt VIII formularza oświadczenia. Punkt ten został uzupełniony w formie aneksów do oświadczeń majątkowych.

  • Naczelnik Urzędu Skarbowego w Raciborzu odnośnie oświadczeń majątkowych radnych nie stwierdził nieprawidłowości dot. ich nierzetelności. W wyniku porównania danych zawartych w oświadczeniach majątkowych i dołączonych kopii zeznań o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym z danymi, będącymi w posiadaniu US stwierdzono kilka błędów, oczywistych omyłek i przeoczeń. Niezgodności te są wyjaśniane w toku czynności sprawdzających, których celem jest doprowadzenie do poprawności i zgodności wykazanych kwot dochodów w złożonych dokumentach.
  • Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie Koźlu odnośnie oświadczeń majątkowych dwóch dyrektorów jednostek organizacyjnych gminy stwierdził nieprawidłowości dot. nie wykazania dochodów za wynagrodzenia za pracę ujętych w zeznaniach podatkowych, brak określenia zasobów pieniężnych i brak określenia rodzaju własności w części AI,AII,AIX oświadczenia.

Następnie Manfred Wrona poinformował o tym, że:

- we wrześniu br. Starosta Raciborski wystosował pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach informując ich o stanie dróg wojewódzkich w powiecie raciborskim. Reakcja była natychmiastowa, bowiem w Rudach pojawił się dyrektor ZDW i prawdopodobnie będzie w niedługim czasie remontowany most i budowana kładka. Koszt przeprowadzenia remontu mostu i budowy kładki sfinansuje ZDW, natomiast koszt wykonania projektu pokryje Starostwo Powiatowe w Raciborzu.

  • ruszyły prace komisji doraźnej i zespołu ds. utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Odbyło się pierwsze spotkanie, wysunięto kilka wniosków, które zostaną przekazane burmistrzowi, oraz wybrano przewodniczącego komisji ( przewodniczącym został Manfred Wrona),
  • odbyły się w Bolaticach targi rzemiosła, z naszej gminy zaprezentowało się kilka firm, które wypadły bardzo dobrze. W trakcie targów doszło do podpisania deklaracji współpracy pomiędzy pięcioma gminami: z Czech, Słowacji, Niemiec i Polski. Podpisanie deklaracji o współpracy ma także na celu umożliwienie pozyskiwania pieniędzy ze środków unijnych.

Przewodniczący Rady Miejskiej serdecznie podziękował wszystkim za udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w dniu 7.10.2003 r. natomiast szczególne podziękowania skierował do p. Rity Serafin za zorganizowanie sesji. Podkreślił, że trzeba było wielu zabiegów, a by zorganizować ją na tak wysokim poziomie. Stwierdził była to kapitalna promocja gminy.

Podziękował także radnej Marcelinie Waśniowskiej za doprowadzenie do uruchomienia w Turzu pracowni komputerowej. W tym miejscu podkreślił bardzo wkład i zaangażowanie w uruchomienie pracowni Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka.

Zwracając się do sołtysów poprosił o ustalanie terminów zebrań wiejskich, oraz propozycje tematów do porządku obrad i podawanie ich Sekretarzowi Miasta w celu skoordynowania.

Ernest Emrich – proszę, aby zebrań wiejskich nie organizować w piątki.

Manfred Wrona – proszę nie planować po dwa zebrania w jednym dniu, ponieważ jest to dość uciążliwe. Trudno bowiem przewidzieć czas trwania poszczególnych zebrań.

Andrzej Migus – w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego opublikowana została uchwała Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej w sprawie utworzenia Jednostki Pomocniczej “Stara Kuźnia” i w związku z tym można planować pierwsze Zebranie Mieszkańców.

W dniu 10 listopada obchodzić będziemy uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Zbiórka o godz. 1530 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących, następnie przemarsz pod pomnik, gdzie składane będą wiązanki kwiatów, a o godz. 1630 w Kościele parafialnym odbędzie się msza św. za ojczyznę.

Ustalono poczet sztandarowy: Wojciech Kudla, Franciszek Kozłowski, Adam Staniszewski.

Marcelina Waśniowska – odbyło się łączone posiedzenie kilku komisji w sprawie zadłużeń czynszowych, w Biurze Rady Miejskiej jest protokół do wglądu, zainteresowani mogą zapoznać się z wysuniętymi wnioskami. Wnioski są różne, niektóre z nich nawet trudne do zrealizowania.

Wnioskuję, aby temat ten był omówiony na jednej z najbliższych sesji.

Manfred Wrona odparł - tak, ale po dokładnym przeanalizowaniu i przygotowaniu.

Marcelina Waśniowska nawiązując do sprawy dot. uruchomienia w Turzu pracowni komputerowej potwierdzila wypowiedź Manfreda Wrony, że bardzo dużo pomógł tu Starosta Raciborski. Powiedziała, że pracownia ta przyniesie wiele pożytku nie tylko dzieciom, ale wszystkim mieszkańcom sołectwa. Podziękowała za pomoc w przygotowaniu imprezy.

Ad. 14. Wnioski.

Wojciech Kudla

  • Ze względu na uszkodzenie kładek na rzece Rudce (stanowiących przejście dla pieszych, należy w trybie pilnym doprowadzić do ich zamknięcia. Kładki w chwili obecnej stwarzają zagrożenie dla pieszych.

Julian Zieliński

  • W celu szerszej informacji mieszkańców o organizowanych na terenie miasta i gminy imprezach proponuję wykonać przy głównych ulicach, lub miejscach najbardziej uczęszczanych przez mieszkańców maszty do zamocowania przynajmniej dwóch banerów reklamowych.

Jan Krybus

  • Zadania “remont sanitariatów w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji” w Kuźni Raciborskiej uznać za priorytetowe.

Marcelina Waśniowska (przedstawiła wniosek radnego A. Głowskiego)

  • Wykonać remont placu i kanalizacji przy ul. Krzyżowej 1 w Kuźni Raciborskiej (budynek stanowi własność gminy, administrowany przez ZGKiM. Szacunkowy koszt wg ZGKiM ok. 10 tys.zł).

Alfons Mazurek

  • Dla Rudy Kozielskiej opracować plan zagospodarowania przestrzennego.
  • Wyjaśnić sprawę wniosku dot. pozwolenia na budowę złożonego przez p. Karola Wojtasa.

Franciszek Kozłowski

  • Zmobilizować odpowiednie służby do utrzymania czystości i porządku na i wokół przystanku autobusowego PKS na Osiedlu – ul. Rudzka.
  • Zabudować śmietnik (od strony lasu) przy ul. Moniuszki – Rudzkiej.
  • Wykonać remont śmietnika przy ul. Świerczewskiego 10.

Ad 15. Zamknięcie obrad sesji.

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący rady Miejskiej dziękując za udział w sesji, zamknął obrady XII sesji Rady Miejskiej.

 

PRZEWODNICZACY

RADY MIEJSKIEJ

 MNFRED WRONA

 

Protokół sporządziła; Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół Nr XII/2003
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:02.12.2003 13:03

Rejestr zmian dokumentu

pokaż