Protokół nr XVI/2004

Protokół nr XVI/2004

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 26.02.2004 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 1200 a zakończyły ok. godz. 1800.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedla w załączeniu.

W sesji ponadto udział wzięli :

  1. Ernest Emrich – Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska
  2. Rita Serafin – Zastępca Burmistrza Miasta
  3. Andrzej Migus – Sekretarz Miasta
  4. Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta
  5. Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
  6. Wiesława Czogała – dyrektor MZO
  7. Rozalia Konieczny – dyrektor MOPS
  8. Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK
  9. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
  10. Ireneusz Tokarczyk – kierownik Posterunku Policji w Rudach
  11. Adam Zapotoczny –Posteruek Policji w Kuźni Raciborskiej
  12. Irmgarda Fibic – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turzu
  13. Tadeusz Magdziak – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Budziskach
  14. Mariusz Brześniowski – Zespół Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej

W I części sesji udział także wzięli liczni mieszkańcy miejscowości Turze.

Ad 1. Otwarcie obrad.

Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona, na wstępie witając wszystkich zebranych.

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie podpisów na liście obecności Manfred Wrona stwierdził prawomocność obrad sesji – obrady prawomocne, bowiem w sesji udział wzięło 14 radnych.

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej po przedstawieniu porządku obrad udzielił głosu Zastępcy Burmistrza Miasta Ricie Serafin.

Rita Serafin – wnioskuję o wycofanie z porządku obrad punktów 9.1., 9.6., 9.8., oraz
dopisanie w uchwałach ujętych w porządku obrad jako ppkt 9.4.i 9.5 wyrazu “zamiar”, natomiast w ppkt 9.7. zamiast wyraz “likwidacji” użyć zwrotu “zamiar rozwiązania”.

Marcelina Waśniowska – w związku z tym, że na sesję Rady Miejskiej przybyło bardzo wielu mieszkańców Turza wnioskuję o przesunięcie pktu 9 w miejsce pkt 8, oraz o umożliwienie zabrania głosu rodzicom i dyrektorowi Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Turza.

Janusz Brzeźniak – otrzymując porządek obrad sesji wraz z materiałami otrzymałem projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Turzu. W porządku obrad taka uchwała się nie znalazła, w związku z tym proszę o wyjaśnienie czy uchwała taka będzie dzisiaj podejmowana?

Manfred Wrona – w trakcie prac nad budżetem wynikła sprawa przekształcenia Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Turzu, dlatego przygotowany został projekt uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia sześcioklasowej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Turzu w Szkołę Podstawową z klasami I-III.

Komisja Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu, Rekreacji i Pomocy Społecznej na posiedzeniu w dniu 17 lutego br., po dogłębnym przeanalizowaniu sprawy zaproponowała Burmistrzowi Miasta rozważenie możliwości całkowitej likwidacji z dniem 31 sierpnia 2004 r. sześcioletniej Szkoły Podstawowej w Turzu. Komisja proponując takie rozwiązanie brała pod uwagę fakt, że w roku szkolnym 2004/2005 do szkoły będzie uczęszczało zaledwie 45 uczniów, w tym 3 do klasy czwartej. Dalsze utrzymywanie szkoły ze względów organizacyjnych i ekonomicznych jest nieracjonalne. Przeniesienie uczniów do Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej zewzględu na lepszą bazę lokalową i dydaktyczną będzie miało wpływ na poprawę jakości ich nauczania. Nie będzie też klas łączonych.

Julian Zieliński – podczas burzliwej dyskusji wiele argumentów przemawiało za likwidacją szkoły z dniem 31.08.2004 r. jak też za przekształceniem jej na szkołę z klasami I – III. Komisja opowiedziała się za likwidacją szkoły. Biorąc jednak pod uwagę głosy rodziców, oraz fakt, że taka uchwała nie uzyska wymaganej większości głosów, będziemy głosować za przekształceniem sześcioklasowej Szkoły Podstawowej z oddziałem przedszkolnym
i klasami I – VI w Szkołę Podstawową z klasami I- III.

Ernest Emrich – pragnę poinformować zebranych, że zgodnie ze statutem gminy, z inicjatywą podjęcia uchwały przez Radę Miejską może wystąpić m.in. także komisja. Komisja skorzystała z tej możliwości. Projekt uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Turzu przygotowała komisja a nie organ zarządzający.

Janusz Brzeźniak – popieram wypowiedź przewodniczącego Komisji Oświaty.

Andrzej Migus – w ppkt 9.9. porządku obrad ujęty został projekt uchwały w sprawie poparcia stanowiska Rady Powiatu Raciborskiego dot. podziału terytorium RP na europejskie jednostki statystyczne NUTS. Niestety, sesja Rady Powiatu Raciborskiego, podczas której miała być podjęta uchwała w tej sprawie została przerwana, w związku z tym nie możemy poprzeć stanowiska Rady Powiatu Raciborskiego. Jest propozycja, aby Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej poprała stanowisko Zarządu Powiatu Raciborskiego zamiast stanowisko Rady Powiatu Raciborskiego. Przygotowany został projekt uchwały w tej sprawie i dostarczony każdemu radnemu. Wnioskuję o zaakceptowanie nowego projekt uchwały.

Manfred Wrona – najpierw poddam pod głosowanie wniosek radnej M. Waśniowskiej.

Zapytał radnych “kto jest za tym, aby pkt 9 porządku obrad przesunąć jako pkt 8 i omówić przed pktem uchwalenie budżetu gminy na 2004 rok.?”

Za zmianą było 13 głosów, 1 głos był wstrzymujący się.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że wniosek został przyjęty, pkt 9 otrzymał numerację 8.

Następnie Manfred Wrona poddał pod odrębne głosowania każdy wniosek zgłoszony przez Zastępcę Burmistrza Miasta.

Poszczególne wnioski uzyskały następującą ilość głosów :

  1. wykreślenie z porządku obrad sesji pkt 9.1. podjęcie uchwały w sprawie odpłatności za usługi poniesione na przygotowanie obiadów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów – 12 głosów było za, 2 głosy były wstrzymujące się,
  2. wykreślenie z porządku obrad sesji pkt. 9.6. podjęcie uchwały w sprawie wyłączenie Gimnazjum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej przy ul. Piaskowej 28 – 14 głosów było za wykreśleniem,
  3. wykreślenie z porządku obrad sesji pkt. 9.8. podjęcie uchwały w sprawie założenia Szkoły Policealnej w Zespole Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej przy ul. Jagodowej 15 – wniosek został przyjęty 14 głosami,
  4. dodanie wyrazu “zamiar” w projekcie uchwały ujętej w pkt 9.4. porządku obrad – za było 10 głosów, 1 przeciw, 3 wstrzymujące się,
  5. dodanie wyrazu “zamiar” w projekcie uchwały ujętej w pkt 9.5. porządku obrad – za było 13 głosów, 1 głos był wstrzymujący się,
  6. dodanie wyrażenia “zamiar rozwiązania” w projekcie uchwały ujetej w pkt 9.7. porządku obrad – za było 10 głosów, 4 głosy były wstrzymujące się.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona stwierdził, że wszystkie wnioski zostały przyjęte.

Następnie Manfred Wrona poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez Sekretarza Miasta dot. uwzględnienia w porządku obrad sesji projektu uchwały w sprawie poparcia stanowiska Zarządu Powiatu Raciborskiego zamiast poparcia stanowiska Rady Powiatu Raciborskiego.

Wniosek w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie.

Marcelina Waśniowska – wnioskuję o nie podejmowanie uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Turzu, lecz o jej stopniowe wygaszanie.

Józef Maślanka – w związku z tym, że Komisja Oświaty negatywnie zaopiniowała projekt uchwały przygotowany przez Burmistrza Miasta, przygotowała alternatywny, swój projekt uchwały.

Andrzej Migus – zgodnie ze Statutem Gminy z inicjatywą uchwałodawczą mogą wystąpić : komisje, co najmniej 3 radnych, burmistrz oraz klub radnych.

Marcelina Waśniowska – zwracam się o uwzględnienie mojego wniosku dot. stopniowego wygaszania szkoły.

Józef Maślanka – jaka wersja projektu uchwały zostanie podjęta zadecyduje rada. W tej chwili uzgadniamy porządek obrad sesji i proponuję najpierw go przegłosować w całości a później dyskutować nad wersją uchwały.

Marcelina Waśniowska – wobec tego wycofuję wniosek.

W obecności 14 radnych przyjęty został jednogłośnie następujący porządek obrad XVI sesji Rady Miejskiej :

  1. Otwarcie obrad.
  2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
  3. Zatwierdzenie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu nr XV/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 29.01.2004 r.
  5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  6. Zatwierdzenie rocznych planów pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej – podjęcie uchwały.
  7. Zatwierdzenie planu pracy Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej na 2004 rok – podjęcie uchwały.
  8. Podjęcie uchwał w sprawie :
    1. odpłatności za usługi świadczone przez przedszkola publiczne na terenie Gminy Kuźnia Raciborska.
    2. Ustalenia sieci prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli.
    3. Zamiaru przekształcenia sześcioklasowej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Turzu w Szkołę Podstawową z klasami I – III.
    4. Zamiaru likwidacji Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni raciborskiej przy ul. Piaskowej 28.
    5. Zamiaru rozwiązania Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej przy ul. Piaskowej 28.
    6. Poparcia stanowiska Zarządu Powiatu Raciborskiego.
    7. Ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej.
    8. Zwolnienia z opłat za wpis oraz zmiany w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska.
    9. Wydzierżawienia nieruchomości na okres dziesięciu lat.

  9. Uchwalenie budżetu gminy na 2004 rok.
  10. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
  11. Interpelacje i zapytania.
  12. Wnioski.
  13. Zamknięcie obrad sesji.

Ad 4. Przyjęcie protokołu nr XV/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 29.01.2004 r.

Protokół nr XV/2004 z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej był do wglądu w Biurze Rady Miejskiej i zainteresowani mieli możliwość zapoznania się. W wyniku głosowania,
w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie, bez odczytywania.

Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację o stanie bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej przedstawił Adam Zapotoczny, natomiast o stanie bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Rudach Ireneusz Tokarczyk. Informacje stanowią załączniki do niniejszego protokołu.

Janusz Brzeźniak – jaki jest czas oczekiwania na “załatwienie” sprawy od momentu przekazania akt Prokuratorowi ? Pytam dlatego, ponieważ osoby popełniające przestępstwo, nie są zatrzymywane od razu i przez okres oczekiwania na wyrok popełniają szereg innych przestępstw. Na dowód tego jako przykład podam przypadek Dariusza W., który popełnił po dokonaniu przestępstwa nie został zatrzymany, popełnił ich jeszcze kilka, a co gorsze – skupia wokół siebie nieletnich.

Adam Zapotoczny –dokumenty przekazujemy do Prokuratury w Raciborzu, która wszczyna postępowanie. Sprawy się ciągną nawet przez kilka miesięcy, przeważnie trwa to ok. ½ roku.

Manfred Wrona – czy wiadomo już coś więcej na temat sprawcy gwałtu w Rudach ?

Ireneusz Tokarczyk – oskarżony cały czas się ukrywa, nie jest znane miejsce jego pobytu, dlatego Prokurator wydał postanowienie o poszukiwaniu go listem gończym.

Jan Stanek – na jaki etapie dochodzenia jest sprawa włamania do Szkoły Podstawowej w Budziskach ?

Adam Zapotoczny – czynności operacyjno - rozpoznawcze doprowadziły nas do ustalenia sprawcy włamania.

Mariusz Kulon – czy jest prawdą, że zostały skradzione przewody telekomunikacyjne ?

Adam Zapotoczny – tak, były kradzieże przewodów. Podjęte jest postępowanie wyjaśniające, wiemy kto to zrobił.

Marcelina Waśniowska – zgłaszałam Policji kradzież pokryw studzienek kanalizacyjnych na drogach w Turzu. Chciałam zapytać jak wygląda ta sprawa ?

Adam Zapotoczny – materiały w tej sprawie zostały przekazane do Komendy Powiatowej w Raciborzu, ale była to kradzież na kwotę mniejszą niż 250 zł.

Romana Serafin – czy w br. były przypadku kradzieży samochodów osobowych?

Adama Zapotoczny – skradziono dwa samochody, jeden odnalazł się w Będzinie.

Krystian Kozielski – sprawca uszkodzenia płotu cmentarnego w Rudach miał go naprawić, proszę mi powiedzieć jak ta sprawa wygląda?

Ireneusz Tokarczyk – kierujący samochodem, którym dokonano uszkodzenia ogrodzenia nie był właścicielem samochodu, zabrał go w celu krótkotrwałego użycia. Ks. proboszcz parafii w Rudach jako osoba uprawniona do złożenia wniosku o ściganie sprawcy uszkodzenia mienia do tej pory takiego wniosku nie złożył, w związku z czym sprawca będzie odpowiadał tylko za jedno przestępstwo.

Manfred Wrona – moim zdaniem zniszczenie płotu w porównaniu do tego, że nietrzeźwy osobnik prowadził samochód bez prawa jazdy jest dużo mniejszym problemem. Ogrodzenie cmentarza jest własnością nie tylko parafii, ale całego społeczeństwa, czyli w części i moją. Dlatego też nie wiem czy sam nie zgłoszę uszkodzenie mienia. Samochód ciężarowy prowadzony przez pijanego kierowcę przejeżdżał przez Rudy w biały dzień, pogubił część przewożonego materiału, a co gorsze - stwarzał zagrożenie dla innych użytkowników drogi, szczególnie dla dzieci. Skandalem jest to, że w kilka dni po zajściu ten sam samochód, prowadzony przez tę samą osobę widziany był znowu na terenie Rud.

Ireneusz Tokarczyk – każdy ma prawo, a nawet obowiązek powiadomić Policję o zaistniałym przestępstwie, a także ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa. Organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego obowiązany jest wtedy wydać postanowienie o wszczęciu bądź odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia. W omawianym przypadku miało miejsce krótkotrwałe użycie samochodu i uszkodzenie mienia. Policja musi działać zgodnie z przepisami i dostosowywać je do zaistniałych sytuacji. Policja początkowo zdarzenie w Rudach potraktowała jako kolizję drogową. Na miejscu zdarzenia pojawiło się wiele osób lecz nikt kierowcy nie zatrzymał. Ponieważ nie ma potwierdzenia, że był pijany, trudno jest mu to w tej chwili udowodnić.

Manfred Wrona – Policja działając w taki sposób niczego nie osiągnie. Sprawca przestępstwa kpi sobie z organu ścigania, a mieszkańcy boją się za to, że go wskazali. Skoro Policja ma takie podejście do sprawy, to z tego wszystkiego wypływa jeden wniosek – można po spożyciu alkoholu ukraść samochód i bezkarnie nim jeździć.

Adam Zapotoczny – chciałem zwrócić się do burmistrza z następującym problemem. Otóż nie możemy poradzić sobie z drogą Kuźnia Raciborska – Rudy, która w okresie zimowym nie jest należycie utrzymana. Użytkownicy drogi denerwują się, telefonują do nas i żądają abyśmy zrobili porządek. Dlatego też proponuję, aby burmistrz wystosował w tej sprawie odpowiednie pismo do Zarządu Dróg Powiatowych w Rybniku.

Janusz Brzeźniak – jeżeli Zarząd Dróg Powiatowych w Rybniku tak się zachowuje, to być może należałoby zastanowić się nad wystąpieniem do Starostwa Powiatowego w Raciborzu o przejęcie i bieżące utrzymywanie wszystkich dróg na naszym terenie.

Ernest Emrich – z tym problemem nie możemy sobie poradzić od kilku lat. Wysyłamy pisma, interweniujemy także u Marszałka Województwa. Kilka lat temu wystąpiliśmy z propozycją przejęcia dróg przez powiat raciborski, ale województwo wtedy nie wyraziło zgody. Wystąpimy do Starostwa Powiatowego w Raciborzu z taką propozycją, będziemy zabiegać o przejęcie wszystkich dróg wojewódzkich.

Ad 6. Zatwierdzenie rocznych planów pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej – podjęcie uchwały .

Manfred Wrona – na ostatniej sesji Rady Miejskiej omawialiśmy szczegółowo plany pracy wszystkich stałych komisji, na dzisiejszej sesji plany te zostaną zatwierdzone.

W związku z tym, że żadnych uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

Ad 7. Zatwierdzenie planu pracy Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej na 2004 rok – podjęcie uchwały.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

Ad 8. Podjęcie uchwał w sprawie :

8.1. odpłatności za usługi świadczone przez przedszkola publiczne na terenie Gminy Kuźnia Raciborska

Wiesława Czogała – odpłatność za świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli obejmuje koszty produktów żywnościowych potrzebnych do przygotowania posiłku i opłatę stałą. Opłata stała nie była od 2 lat podwyższana. Koszt przygotowania trzech posiłków w przedszkolach obliczony w styczniu 2004 r. za okres od 1 września do 31 grudnia 2004 r. kształtuje się następująco :

  • Przedszkole nr 1 w Kuźni Raciborskiej - 59,00 zł,
  • Przedszkole nr 2 w Kuźni Raciborskiej - 60,00 zł,
  • Przedszkole w Rudach - 51.00 zł.

Komisja Oświaty pozytywnie zaopiniowała następujące wysokości miesięczne opłaty stałej :

  • od każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola korzystającego z trzech posiłków (od 5 godz. do 9 godz. pobytu w przedszkolu) 52.00 zł,
  • od każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola korzystającego z dwóch (do 5 godz. pobytu w przedszkolu) 42.00 zł.

Antoni Głowski – Komisja Budżetu i Finansów wniosła o wprowadzenie następujących zapisów w załączniku nr 1 do uchwały :

1) w pkt 3 – zamiast zwrotu “ustala się następujące opłaty miesięczne” zapisać : “ustala się następujące wysokości miesięczne opłaty stałej”,

2) w pkt 6 – po zwrocie “dopuszcza się możliwość zwolnienia” dopisać “w części lub w całości z opłaty stałej”.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie zgłoszone propozycje.

Propozycja nr 1 została przyjęta 14 głosami.

Propozycja nr 2 została przyjęta 14 głosami.

Następnie Manfred Wrona odczytał projekt uchwały wraz z załącznikiem i uzasadnieniem i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

8.2. Ustalenia sieci prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli.

Wiesława Czogała – ustawa o systemie oświaty nałożyła na gminy obowiązek ustalenia sieci prowadzonych publicznych przedszkoli tak, aby wszystkie dzieci sześcioletnie zamieszkałe na obszarze gminy miały możliwość spełnienia obowiązku szkolnego.

Na terenie Gminy Kuźnia Raciborska funkcjonują następujące placowki :

  1. Przedszkole nr 1 w Kuźni Raciborskiej – granica obwodu : Jednostka pomocnicza “Stara Kuźnia”,
  2. Przedszkole nr 2 w Kuźni Raciborskiej – granica obwodu : Jednostka pomocnicza “Osiedle nr 1”
  3. Przedszkole w Rudach – granica obwodu : Rudy, Ruda Kozielska i Jankowice,
  4. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Turzu – granica obwodu : Turze,
  5. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Budziskach – granica obwodu : Budziska i Ruda,
  6. Przedszkole w Siedliskach – granica obwodu : Siedliska.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały wraz z uzasadnieniem i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednosgłośnie.

8.3. Zamiaru przekształcenia sześcioklasowej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Turzu w Szkołę Podstawową z klasami I – III.

Rita Serafin – temat przekształcenia sześcioklasowej Szkoły Podstawowej w Turzu był obszernie dyskutowany. W Turzu odbyło się spotkanie z rodzicami i nauczycielami, zakończone głosowaniem. Uczestnicy spotkania opowiedzieli się za łagodną formą przekształcenia szkoły, czyli za jej wygaszaniem.

Wiesława Czogała – na ostatniej sesji Rady Miejskiej dużo mówiono na temat oszczędności w oświacie, szczególnie oszczędności na płacach. Nie jest to jednak prosta sprawa, ponieważ wynagrodzenie nauczycieli regulowane jest odrębnymi przepisami takimi jak Karta Nauczyciela czy Regulamin Pracy.

Na temat dalszego funkcjonowania szkoły w Turzu odbyło się kilka spotkań, ostatecznie rodzice opowiedzieli się za stopniowym jej wygaszaniem. Sprawę przedstawiłam Kuratorowi Oświaty w Katowicach, który powiedział, że nie wyda pozytywnej opinii w sprawie stopniowego likwidowania szkoły. Swoje stanowisko uzasadniał m.in. tym, że trudno będzie znaleźć nauczycieli, którzy zechcą dojeżdżać do Turza np. na 1 godzinę lekcyjną. Ostateczne stanowisko w sprawie zmniejszenia stopnia organizacji szkoły Kurator zajmie po dostarczeniu mu uchwały Rady Miejskiej. Pragnę jeszcze dodać, że wszyscy nauczyciele dotychczas zatrudnieni w szkole w Turzu znaleźliby pracę w innych placówkach kulturalno – oświatowych na terenie naszej gminy, a uczniowie dowożeni do Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej mieliby zapewnioną możliwość kontynuowania nauki w placówce o lepszych warunkach lokalowych.

Janusz Brzeźniak – gdybyśmy podjęli uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Turzu z klasami I – VI na Szkołę Podstawową z klasami I – III to jest to system stopniowego wygaszania szkoły. Z wypowiedzi dyrektor MZO wynika, że Kurator Oświaty może wydać negatywną opinię i co będzie wtedy? Czy szkoła będzie mogła dalej funkcjonować?

Józef Maślanka – Rada Miejska nie jest samodzielnym organem decydującym o przekształceniu szkoły. Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, organ prowadzący jest obowiązany co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić m.in kuratora oświaty, który wydaję opinię w sprawie. Gdyby Rada Miejska podjęła uchwałę o stopniowym wygaszaniu szkoły, a Kurator uchwałę zaopiniował negatywnie, wówczas następnej uchwały o likwidacji szkoły Rada Miejska nie będzie mogła podjąć.

Irmgarda Fibic – mam kilka uwag do projektu uchwały i do jej uzasadnienia. Jak można było w uzasadnieniu napisać, że w szkole w Turzu pracują nauczyciele nie posiadający stosownych kwalifikacji? Jest to nieprawda. Wszyscy nauczyciele wymagane kwalifikacje posiadają. Był problem ze znalezieniem nauczyciela języka angielskiego, udało mi się jednak takiego nauczyciela pozyska. Na dowód tego przedstawiam do wglądu kserokopię dyplomu.
Z przykrością muszę stwierdzić, że gdy miałam kłopoty ze znalezieniem nauczyciela do nauki języka angielskiego, to dyrektor MZO w rozwiązaniu problemu mi nie pomogła.

Odbyły się konsultacje z rodzicami w sprawie przekształcenia szkoły i rodzice opowiedzieli się za stopniowym jej wygaszaniem.

W związku z tym, że mieszkańcy Turza obecni na sesji zgłosili wolę zabrania głosu, Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych z zapytaniem czy może im udzielić głosu. Radni 13 głosami "“a"” przy 1 głosie wstrzymującym się wyrazili wolę udzielenia głosu mieszkańcom.

Brzoska – dwa lata temu Rada Miejska podjęła trzy uchwały. Jedną o utworzeniu Zespółu Szkolno – Przedszkolnego w Turzu, drugą o utworzeniu Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Budziskach, oraz trzecią w sprawie likwidacji MZO. Dwie uchwały wdrożono w życie, natomiast uchwałę w sprawie likwidacji MZO niestety nie. Dlaczego? Przecież likwidacja MZO miała przynieść oszczędności ok. 50.000,00 zł.rocznie. Nie możecie zmierzać do tego, że na wsiach zamykane są szkoły, a ludzie tam mieszkający potrzebni są wyłącznie do płacenia podatków i wzbogacania budżetu gminy.

Dlaczego MZO dalej funkcjonuje?

Manfred Wrona – potwierdzam, że w 2002 roku była podjęta uchwała w sprawie likwidacji MZO, jednak Rada Miejska w 2003 r. uchyliła tę uchwałę.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie przekształcenia sześcioklasowej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Turzu w Szkołę Podstawową z klasami I – III i udzielił głosu przewodniczącej Rady Rodziców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Turzu Zygfrydzie Wranik, która odczytała stanowisko Komitetu Rodzicielskiego i Rady Rodziców na temat zmiany stopnia organizacji Szkoły Podstawowej w Turzu – stanowisko w załączeniu do protokołu.

Edward Piechula – wszystko zostało już powiedziane, w związku z tym ja apeluję o rozważne podejmowanie decyzji w sprawie likwidacji lub przekształcenia Szkoły Podstawowej w Turzu. Jesteście tak samo rodzicami jak my dlatego pragnę zwrócić uwagę na zagrożenie dla naszych dzieci. Wprawdzie dzieci będą dowożone autobusem, ale niektóre z nich zniecierpliwione kilkugodzinnym oczekiwaniem na przewóz będą wracać ze szkoły grupami. Kto będzie odpowiadał w przypadku gdy wydarzy się jakiś wypadek? Uważam, że obiekt szkoły w Turzu jest w bardzo dobrym stanie i w przyszłych latach nie będzie trzeba ponosić żadnych kosztów związanych z remontem. Odnośnie niżu demograficznego, który jest uważany za podstawę przekształcenia lub likwidacji szkoły, to dotknął on nie tylko Turze, ale teren całego kraju. Apeluję, aby szkołę tę pozostawić bez zmian jeszcze przez kilka lat i pozwolić na jej wygaśnięcie w sposób naturalny.

Ernest Emrich – Rada Miejska w 2002 r. podjęła uchwałę w sprawie likwidacji MZO, ale już po jej podjęciu okazało się, że nie jest możliwe przekazanie do prowadzenia przez Referat Urzędu Miejskiego spraw finansowych oświaty. Dopuszcza się zarządzanie placówkami oświatowymi przez zespoły oświaty. W związku z tym postanowiono wycofać się z zamiaru likwidacji jednostki organizacyjnej.

Wiesława Czogała – pragnę poinformować, że w MZO w Kuźni Raciborskiej jest bardzo dużo pracy, dwie księgowe obsługuje 220 pracowników, ale proponuję odłożyć dyskusję na temat funkcjonowania MZO i przystąpić do dyskusji dot. reorganizacji szkoły w Turzu.

W szkole w Turzu brak było nauczyciela do nauki jeżyka angielskiego i przez okres jednego miesiąca dzieci nie miały zajęć. Nie jest prawdą, że nie pomagałam w znalezieniu nauczyciela.

Jeden z mieszkańców zaproponował naturalne wygaszanie szkoły, jednak jak je określić? Obowiązujące standardy oświatowe określone w ustawie o systemie oświaty nie są w Turzu już w chwili obecnej spełnione. My rozważamy przekształcenie szkoły sześcioklasowej w szkołę trzyklasową i to co przedstawiła Rada Rodziców dot. dowozu małych dzieci nie jest prawdą.

Odnośnie pracowni komputerowej pragnę podkreślić, że nikt pracowni z Turza nie zabierze. W budynku obecnej szkoły zostałaby uruchomiona świetlica dla dzieci i młodzieży, gdzie organizowane byłoby “życie kulturalne” wsi.

Marcelina Waśniowska – odczytała stanowisko Rady Sołeckiej wsi Turze dot. zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Turzu. Oto jego treść : “ Rada Sołecka wsi Turze w pełni popiera stanowisko rodziców dzieci Zespołu Szkolno- Przedszkolnego dot. stopniowego wygaszania szkoły do 2007 roku, zgodnie z projektem uzgodnionym na spotkaniu w dniu 16.02.2004 r. Mieszkańcy nie zaprzeczają, iż szkołę trudno jest utrzymać, ale mimo wszystko jest możliwość stopniowego jej wygaszania, które umożliwi dzieciom zakończenie edukacji w rozpoczętym cyklu nauczania bez jakiegokolwiek stresu. Budynek będzie stopniowo zagospodarowywany poprzez przeniesienie tam biblioteki, świetlicy wiejskiej i wszystkich organizacji społecznych działających na terenie sołectwa. Takie działanie spełni oczekiwania społeczeństwa i umożliwi rodzicom uczniów przygotowanie dzieci do zmiany środowiska, w jakim przyjdzie im funkcjonować. Z kolei Szkoła Podstawowa w Kuźni raciborskiej będzie mogła tak zorganizować oddziały, aby dzieci z Turza mogły być w jednej grupie klasowej. Gmina powinna wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańcom, bo przecież gmina jest dla społeczeństwa, a nie mieszkańcy dla gminy. Tworzenie społeczeństwa obywatelskiego nie polega na narzucaniu mu swoich jednostronnych decyzji, ale na współdziałaniu dla dobra całej społeczności lokalnej. W tym przypadku postrzega się dziecko jako przedmiot a nie podmiot, gdzie dominującą rolę odgrywa ekonomia a nie wzajemne wsparcie i wychodzenie przez władze gminy naprzeciw małym społecznościom lokalnym. Wpływa to negatywnie na poczucie odpowiedzialności w podejmowaniu jakichkolwiek działań przez społeczeństwo. Ludzie stają się sceptycznie nastawieni do władzy gminy, a to nie sprzyja w przyjaznym, choć trudnym zarządzaniu gminą.”

Biorąc pod uwagę wnioski mieszkańców Turza trzeba powiedzieć, że jest możliwość stopniowego wygaszania szkoły. Nikt nie potrafi zagwarantować pracy nauczycielom dotychczas zatrudnionym w szkole w Turzu. Na spotkaniach z rodzicami padały różnego rodzaju zobowiązania jak np. zakupienie książek, pomoc w pracach remontowych itp.

Do Komisji Oświaty kieruję następujące uwagi i pytania :

  1. Czy chociaż jedna osoba z Komisji Oświaty brała udział w konsultacjach? Była tylko jedna konsultacja na której padła propozycja ponownego spotkania - ze strony rodziców. Odpowiedź ze strony organu prowadzącego była jednoznaczna “nie mam czasu”.
  2. Czy komisja wysłuchała bezpośrednio zainteresowanych – obie strony, czy tylko jedną stronę?
  3. Wszystkie sprawy dotyczące jednostek pomocniczych gminy są kierowane bezpośrednio do zainteresowanych z prośbą o opinię. Czy w tym przypadku komisja powinna była postąpić tak samo? Uważam, że wszystkie uchwały dot. społeczności lokalnej powinny najpierw być zaopiniowane przez Radę Sołecka, a w tym wypadku opinii takiej nie ma.

Zbulwersowała mnie odpowiedź dyrektor MZO na moje pytanie dot. rozważenia możliwości stopniowego wygaszania szkoły, która brzmiała : “to nie ja decyduję, to rada.”

W projekcie uchwały proponuję następujący zapis : “przekształcenie szkoły poprzez stopniowe wygaszanie”.

Sylwester Larysz – przysłuchuję się temu wszystkiemu i stwierdzam, że rodzice dzieci z Turza po części mają rację, bo każdemu jest przykro, gdy zamierza się zlikwidować lub wygasić to, co do tej pory funkcjonowało i służyło społeczeństwu. Ale należy popatrzeć na to wszystko po gospodarsku. Chcę się zapytać czy gospodarzylibyście tam, gdzie nic się nie rodzi?

Julian Zieliński – w imieniu Komisji Oświaty wnioskuję o kilkuminutową przerwę, ponieważ komisja chce się ustosunkować do postawionych pytań i zarzutów.

Po krótkiej przerwie głos zabrał Przewodniczący Komisji Oświaty Julian Zieliński, który powiedział m.in.,że komisja jest czynnikiem opiniującym projekty uchwał. Projekt uchwały w sprawie wygaszania szkoły w Turzu został negatywnie zaopiniowany. Wydając taką opinię komisja kierowała się następującymi argumentami : pogłębiający się niż demograficzny, zapewnienie możliwości kontynuacji nauki w szkole posiadającej dużo lepszą bazę lokalową, zapewnienie dowozu dzieci do szkoły w Kuźni Raciborskiej, propozycją zagospodarowania obiektu w Turzu na działalność kulturalną. Podstawowym czynnikiem przemawiającym “za” był czynnik ekonomiczny. Do Szkoły Podstawowej w Rudach dowożone są dzieci z Jankowic i Rudy Kozielskiej a jest to na pewno większa odległość niż z Turza do Kuźni Raciborskiej. Dzisiaj jednak komisja nie wnosi o likwidację szkoły , lecz o przekształcenie sześcioklasowej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Turzu w Szkołę Podstawową z klasami I – III.

Manfred Wrona – wiele słów zostało wypowiedziane. Myślę, że projekt uchwały, który ujęty jest w porządku obrad jest pewnym wypracowanym kompromisem. Oczywiste jest to, że mieszkańcy wsi za wszelką cenę chcą mieć szkołę na miejscu. Trzeba trzeźwo popatrzeć na sprawę i interes dzieci postawić ponad swoim interesem. O tym, że będzie musiała być restrukturyzacja oświaty wiadmomo od kilku lat. Proponując wariant likwidacji szkoły braliśmy pod uwagę zagospodarowanie obiektu. Twierdzenie, że w przypadku likwidacji szkoły “życie kulturalne we wsi zaniknie” jest nieprawdziwe, sądzę, że będzie wręcz odwrotnie. Musiałbym nie znać M. Waśniowskiej i mieszkańców Turza. Pragnę zapewnić, że nikt nie chce czynić zamachu tamtejszą społeczność. Nieprawdziwy jest argument, że działania w zakresie oszczędzania zaczyna się od społeczeństwa Turza. Chcę zapewnić, że model wypracowany na terenie Rud sprawdził się i na pewno sprawdzi się w tym przypadku.

Uważam, że w najbliższym czasie będziemy musieli podjąć następną dyskusję dot. funkcjonowania Ośrodka Zdrowia w Turzu. Są to trudne sprawy, ale musimy rozmawiać, wymieniać poglądy i podejmować rozsądne decyzje.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez radną Marcelinę Waśnioowską dot. wprowadzenia do projektu uchwały zapisu “wygaszanie szkoły w 2004/2005 – klasy IV, w 2005/2006 klasy V, w 2006/2007 klasy VI”.

Za wnioskiem był 1 głos, przeciw 11, 2 głosy były wstrzymujące się.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdzając, że wniosek nie przeszedł, odczytał projekt uchwały wraz z uzasadnieniem i poddał pod głosowanie.

Uchwała w obecności 14 radnych podjęta została 13 głosami przy 1 głosie przeciwnym.

Manfred Wrona stwierdził, że uchwała została podjęta.

8.4. Zamiaru likwidacji Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej przy ul. Piaskowej 28.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i udzielił głosu dyrektor MZO.

Wiesława Czogała – obecna klasa IV kończy naukę i nie ma naboru do I klasy LO, dlatego przygotowano projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji z dniem 31.08.2004 r.

Uchwała w wyniku głosowania podjęta została 13 głosami (chwilowo salę obrad opuściła radna M.Waśniowska.)

8.5. Zamiaru rozwiązania Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej przy ul. Piaskowej 28.

Wiesława Czogała – projekt uchwały mówi o zamiarze rozwiązania z dniem 31.08.2004 r. Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej przy ul. Piaskowe 28 w skład którego wchodzą : Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące. Z dniem rozwiązania wszelką dokumentację i majątek przyjmie Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej, a pracownicy zespołu staną się pracownikami gimnazjum.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. W obecności 13 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.

8.6. Poparcia stanowiska Zarządu Powiatu Raciborskiego.

Ernest Emrich – Polska przed przystąpieniem do Unii Europejskiej harmonizuje zapisy prawa polskiego z prawem unijnym. Jednostki NUTS (Nomenclature of territotial unites for statistics) są podstawowym elementem europejskiego systemu statystycznego. Przyjęty przez UE system pozwala zbierać dane na pięciu poziomach od NUTS 1 do NUTS 5. Poziomy te określane są według liczby mieszkańców zamieszkujących dany obszar. Najważniejszymi kryteriami przynależności obszaru do danego NUTS jest geograficzna, społeczno – ekonomiczna, historyczna, kulturalna i środowiskowa spójność powstałego w ten sposób regionu. Zarząd Województwa Śląskiego zwrócił się do Starostwa Powiatowego w Raciborzu o opinię dot. podziału terytorium RP na europejskie jednostki statystyczne NUTS, proponując aby jednostkę tę tworzyło województwo śląskie wraz z województwem małopolskim. Zarząd Powiatu Raciborskiego negatywnie zaopiniował taką propozycję podziału i zasugerował rozpatrzenie możliwości połączenia w ramach NUTS 1 województw śląskiego i opolskiego jako zbliżonych pod względem historycznym, społecznym i kulturowym , oraz spełniających kryterium liczby ludności. Komisja Oświaty jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała propozycję Zarządu Powiatu Raciborskiego sugerującą połączenie w ramach NUTS 1 województw śląskiego i opolskiego.

Wojciech Kudla – na posiedzeniu Komisji Przestrzegania Prawa sprawa ta była nieco inaczej przedstawiona. W projekcie uchwały była mowa o Radzie Powiatu a teraz o Zarządzie Powiatu. Czy jesteśmy pewni, że Rada Powiatu Raciborskiego poprze stanowisko Zarządu?

Andrzej Migus – Rada Miejska nie będzie popierać organu powiatu, ale stanowisko Zarządu Powiatu Raciborskiego sugerujące rozpatrzenie możliwości połączenia w ramach NUTS 1 województw śląskiego i opolskiego. Podejmując uchwałę poprzemy stanowisko Zarządu Powiatu Raciborskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. W obecności 14 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.

8.7. Ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały, żadnych uwag nie zgłoszono, w związku z tym poddał go pod głosowanie. W obecności 14 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.

8.8. Zwolnienia z opłat za wpis oraz zmiany w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i udzielił głosu Sekretarzowi Miasta.

Andrzej Migus – paragraf 1 uchwały ma charakter promocyjny i zachęcający do podejmowania działalności gospodarczej. Wnioski o wpis do ewidencji działalności gospodarczej składane przez osoby bezrobotne zostaną zwolnione od opłat po przedłożeniu zaświadczenia o pozostawaniu w rejestrze bezrobotnych. Natomiast paragraf 2 uchwały dotyczy zwolnienia przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą z opłat za dokonanie zmian we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wprowadzonych na skutek realizacji uchwał Rady Miejskiej. Sytuacja taka powstaje, gdy zmieniana jest nazwa ulicy lub numeracja porządkowa domu. Są to wprawdzie pojedyncze przypadku, ale należy to unormować.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

8.9. Wydzierżawienia nieruchomości na okres dziesięciu lat.

Ernest Emrich – umowa dzierżawy na Ośrodek Wodny w Kuźni Raciborskiej obowiązuje do 30 sierpnia br. Organizując przetarg na dzierżawę ośrodka na okres dłuższy niż trzy lata zapewnimy dzierżawcy pewną stabilizację i możliwość większego inwestowania w obiekt.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie.

Uchwała w wyniku głosowania została podjęta 14 głosami.

Ad 9. Uchwalenie budżetu gminy na 2004 rok.

Manfred Wrona – otrzymaliście państwo projekt uchwały budżetowej wraz z załącznikami, postaramy się całość przeanalizować a w szczególności wydatki budżetowe. Chodzi nam o to, aby w każdym sołectwie, w każdej części gminy realizować zatwierdzone zadania. Niektóre zadania musiały znaleźć się w uchwale obligatoryjnie, niektóre natomiast dlatego, bo taka jest potrzeba. Proponuję wydatki przeanalizować po kolei, wg działów.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytując załącznik nr 4 do uchwały plan wydatków budżetowych na 2004 rok wg działów zwracał się do radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządu Osiedla o zgłaszanie uwag i zapytań.

Wyjaśnień i odpowiedzi na pytania udzielali : Burmistrz Miasta, Skarbnik Miasta i Zastępca Burmistrza Miasta.

Manfred Wrona – wraz z władzami gminy i Komisją Budżetu i Finansów staraliśmy się budżet podzielić sprawiedliwie. Nie obeszło się bez tzw. cięć, ale staraliśmy się zawsze znaleźć “złoty środek”, dzięki czemu udało się wiele potrzeb zaspokoić. Utworzono rezerwę ogólną w wysokości ok. 150.000 zł

Po przeanalizowaniu wydatków budżetowych Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 12 radnych została podjęta jednogłośnie (salę obrad opuścili : Janusz Brzeźniak i Alfons Mazurek).

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że budżet gminy na 2004 rok został uchwalony.

Ad 10. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich.

  1. Zapoznanie zebranych z Zarządzeniami wydanymi w okresie od 30.01.2004 r. do 26.02.2004 r.
  2. Informacja o spotkaniach, naradach i uroczystościach :

  1. 10.02. – uroczyste przejęcie Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej,
  2. 10,02. – Konwent z udziałem starosty, wójtów i burmistrzów powiatu raciborskiego – podstawowy temat : opieka społeczna, domy opieki,
  3. 13.02. – w Raciborskim Centrum Kultury występ samorządowców – dochód przeznaczono na cel dobroczynny,
  4. 14.02. – udział w zebraniu sprawozdawczo – wyborczym OSP Turze,
  5. 16.02. – Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry,
  6. 16.02. – podpisanie aktu notarialnego Fundacji na rzecz Szpitala rejonowego w Raciborzu,
  7. 18.02. – udział w posiedzeniu Rady Nadzorczej GPWiK w Kuźni Raciborskiej,
  8. 20.02. – udział w zebraniu sprawozdawczo – wyborczym Zakładowej OSP “Rafamet”,
  9. 23.02. – informacja kierownika sp. “Amicus-Med.” O aktualnym stanie zakładu w zakresie świadczeń zdrowotnych,
  10. 24.02. – spotkanie członków Porozumienia Międzygminnego w sprawie realizacji Programu kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry,
  11. 24.02. – Komisarz Wyborczy w Katowicach wydał obwieszczenie o wyniku wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej w Kuźni raciborskiej. Radnym wybrany został Jan Stanek,

3. Sprawy bieżące.

  1. Zakończone zostały prace nad opracowaniem Strategii Gminy Kuźnia Raciborska. Projekt wraz z projektem uchwały przedkładam radzie, a konkretnie przewodniczącym wszystkich stałych komisji z wnioskiem o opinie i włączenie do porządku obrad marcowej sesji Rady Miejskiej.
  2. Sąd Okręgowy w Gliwicach wyrokiem stwierdził, że Gmina Kuźnia Raciborska jest właścicielem nieruchomości “Bar Przystanek” na Rynku,
  3. Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wystąpił z wnioskiem o współfinansowanie budowy suchego zbiornika w Kuźni Raciborskiej. Projektuje się także końcowy odcinek obwałowania Odry Turze – Dziergowice.

Ad 11. Interpelacje i zapytania.

Ad 12. Wnioski.

Romana Serafin

  1. Jeden z handlowców z Kuźni raciborskiej zwrócił się z prośbą aby realizacja wydawanych pracownikom bonów świątecznych odbywała się w sklepach miejscowych.
  2. Przypomnieć dyrekcji ZGKiM, a by zakład dokonał przeglądu wszystkich placów zabaw. Zbliża się wiosna i place zabaw powinny być odpowiednio przygotowane dla dzieci.

Marcin Rak

  1. Rozwiązać problem odpłatności za wywóz śmieci składowanych przez właścicieli i użytkowników garaży na Osiedlu.

Na spotkaniu z “garażowiczami” padły pewne propozycje rozwiązania sprawy, które należy przeanalizować.

Andrzej Migus – po jednym egzemplarzu Strategii Gminy Kuźnia Raciborska przekaże przewodniczącym poszczególnych komisji i proszę aby po kolei przekazywać wszystkim członkom komisji stałych.

Manfred Wrona – kierownik spółki “Amicus-Med.” Roman Głowski poinformował o sytuacji w służbie zdrowia na naszym terenie. Pismo znajduje się w Biurze Rady Miejskiej.

Ad 13. Zamknięcie obrad sesji.

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował wszystkim za udział w sesji, za uchwalenie budżetu i za podjęcie uchwał oświatowych.

Na zakończenie zwrócił się z prośbą, aby starać się zrozumieć stanowisko radnej Marceliny Waśniowskiej w sprawie szkoły w Turzu, aby nie czuła się wyobcowana.

Manfred Wrona zamknął obrady XVI sesji Rady Miejskiej.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

(-) MANFRED WRONA

Protokół sporządziła: Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XVI/2004
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:31.03.2004 10:27

Rejestr zmian dokumentu

pokaż