Protokół nr XLII/2006

Protokół nr XLII/2006

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 25.05.2006r.

 

XLII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły ok. godz. 2100.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Ernest Emrich – Burmistrz Miasta
  2. Rita Serafin – Zastępca Burmistrza Miasta
  3. Andrzej Migus – Sekretarz Miasta
  4. Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta
  5. Wiesława Czogała – dyrektor MZO
  6. Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
  7. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
  8. Kazimierz Worobiec – prezes Zarządu GPWiK
  9. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
  10. Tomasz Kijko – księgowy
  11. Małgorzata Pabian – kierownik Referatu GN
  12. Jerzy Michalak – inspektor w Referacie IB

 Ad 1. Otwarcie obrad.

Otwarcia obrad XLII sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej dokonał Przewodniczący Manfred Wrona.

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności

Na podstawie podpisów na liście obecności Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził prawomocność obrad XLII sesji. Obrady prawomocne, na stan 15 radnych w chwili otwarcia obrad na sali obecnych było 12 radnych.

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.

Porządek obrad XLII sesji Rady Miejskiej przedstawił Przewodniczący Manfred Wrona.

Po przedstawieniu porządku obrad Burmistrz Miasta Ernest Emrich zgłosił wniosek, aby do pkt 6 wprowadzić ppkt 6.13 projekt uchwały w sprawie stanu dróg wojewódzkich i krajowych położonych na terenie województwa śląskiego i ppkt 6.14. projekt uchwały w sprawie ustalenia na terenie gminy Kuźnia Raciborska liczby oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Burmistrz powiedział, że projekt pierwszej uchwały sporządzono po spotkaniu, jakie odbyło się w Kuźni Raciborskiej w dniu 24 kwietnia na temat stanu dróg w województwie śląskim z udziałem przedstawicieli Marszałka Woj. Śląskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich i Powiatowych, samorządów powiatów: raciborskiego, rybnickiego i gliwickiego. Natomiast projekt drugiej uchwały sporządzono na wniosek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Innych wniosków nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Miejskiej wniosek Burmistrza poddał pod głosowanie. Za wprowadzeniem projektu uchwały w sprawie stanu technicznego dróg w woj. śląskim było 12 głosów. 12 głosami wprowadzono także do porządku obrad projekt uchwały w sprawie ustalenia na terenie gminy liczby oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

Porządek obrad XLII sesji Rady Miejskiej w obecności 12 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
  3. Zatwierdzenie porządku obrad.
  4. Zatwierdzenie protokołu nr XL/2006 z dnia 20.04.2006r.
  5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  6. Podjęcie uchwał w sprawie:

6.1.       miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego przedłużenie ulicy Świerczewskiego do drogi wojewódzkiej nr 922 relacji Racibórz – Kędzierzyn-Koźle w Mieście Kuźnia Raciborska,

6.2.       miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową w miejscowości Rudy, przysiółek Podbiała,

6.3.       Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kuźnia Raciborska,

6.4.       zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,

6.5.       wyrażenia zgody na przejęcie przez gminę budynków i lokali mieszkalnych od Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Rudy Raciborskie,

6.6.       zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury pod nazwą Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej za 2005 rok,

6.7.       zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury pod nazwą Miejska Biblioteka Publiczna w Kuźni Raciborskiej za 2005 rok,

6.8.       upoważnienia Burmistrza do lokowania wolnych środków budżetowych na rachunkach w innych bankach,

6.9.       zmiany uchwały nr XXXVI/319/2005 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 24.11.2005r. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej,

6.10.     podziału Gminy Kuźnia Raciborska na stałe obwody głosowania,

6.11.    przystąpienia do współpracy w zakresie ochrony dziedzictwa cysterskiego,

6.12.     zmian w budżecie gminy na 2006 rok,

6.13.     stanu dróg wojewódzkich i krajowych położonych na terenie województwa śląskiego,

6.14.     ustalenia na terenie gminy Kuźnia Raciborska liczby oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

  1. Informacja Burmistrza Miasta o złożonych przez pracowników samorządowych oświadczeniach majątkowych za 2005 rok.
  2. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej o złożonych przez radnych oświadczeniach majątkowych za 2005 rok.
  3. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  5. Interpelacje, zapytania.
  6. Wnioski.
  7. Zamknięcie obrad.

Ad 4. Zatwierdzenie protokołu nr XLI/2006 z dnia 20.04.2006r.

Antoni Głowski poprosił o wyjaśnienie zapisu w protokole nr XL/2006 z dnia 09.03.2006r. i nr XLI/2006 z dnia 20.04.2006r. Powiedział, że prezes GPWiK na XL sesji na pytanie dot. ceny zakupu zbiornika odpowiedział, że koszt wyniesie ok. 70 tys zł, natomiast na sesji XLI poinformował, że koszt zakupu wyniesie 75 tys. Euro.

 

Kazimierz Worobiec odpowiedział, że jest to przejęzyczenie, koszt zakupu zbiornika szacowany jest w Euro.

 

Manfred Wrona – jest to oczywista pomyłka, należy dokonać zmiany.

Innych uwag nie zgłoszono, protokół nr XLI/2006 z dnia 20.04.2006r. został bez odczytywania przyjęty 11 głosami, przy 1 głosie wstrzymującym.

Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację o stanie bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej za okres od 1.04. – 30.04.2006r. przedstawił Adam Zapotoczny – informacja stanowi załącznik do protokołu.

Kierownik Posterunku Policji w Rudach nieobecny.

Po przedstawieniu informacji przez Adama Zapotocznego Sołtys Sołectwa Jankowice Henryk Machnik poinformował, że 26 kwietnia policjant z Kuźni Raciborskiej kontrolował posesję Pana R.w Jankowicach. Przyjechały trzy Tiry, zrzuciły śmieci, które pracownicy naprędce zasypywali piaskiem. Zrobiono kilka zdjęć obrazujących stan posesji.

 

Adam Zapotoczny – nie znam sprawy. Jeżeli zajście miało miejsce na terenie działania Posterunku Policji w Rudach to dokumentacja znajduje się zapewne w Rudach.

 

Romana Serafin zapytała czy Policja zatrzymuje motocyklistów jeżdżących bardzo szybko bez prawa jazdy i kasków drogami publicznymi w rejonie Osiedla. Problem ten zgłaszała na poprzedniej sesji, lecz sytuacja się nie zmieniła.

 

Adam Zapotoczny – zgłoszę problem kierownikowi Posterunku.

 

Marcin Rak – mieszkańcy Osiedla, zwłaszcza osoby starsze skarżą się na to, że jest zbyt mało pieszych patroli.

 

Adam Zapotoczny – przekażę te uwagi kierownikowi Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej i Komendantowi Powiatowemu Policji w Raciborzu. Jednak z tego co wiem to najprawdopodobniej patroli pieszych więcej nie będzie ze względu na brak dostatecznej ilości etatów. Obecnie w Kuźni Raciborskiej brakuje dwa etaty.

 

Jan Krybus – zdecydowanie zmniejszyła się ilość samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Siedliska, jednak nadal jeżdżą a najwięcej w godzinach porannych. W związku z tym, że w tym czasie dzieci jadą do szkoły i przedszkola apeluję aby częściej kontrolować te samochody.  

 

Ernest Emrich powiedział, że coraz więcej kierowców stosuje się do zaleceń i jeździ drogą do tego przeznaczoną, jednak nie wszyscy. Kierownik Posterunku przyobiecał, że przekaże, aby kontrolowane były samochody z urobkiem przejeżdżające przez Siedliska, Rudę Kozielską i Rudy. Chodzi o sprawdzanie czy nie są przeładowane.

 

Manfred Wrona – chcę zgłosić uwagi dot. działania zarówno Posterunku Policji Rudach jak i w Kuźni Raciborskiej. Mieszkańcy zaniepokojeni są przekraczaniem dozwolonej prędkości jazdy przez przeładowane samochody ciężarowe przejeżdżające przez teren gminy Kuźnia Raciborska. Stanowczo domagają się, aby zostały podjęte skuteczne działania zmierzające do wyeliminowania zagrożenia dla innych u użytkowników dróg i pieszych. Mieszkańcy Rud, Siedlisk, Rudy Kozielskiej i Kuźni Raciborskiej są zdesperowani i zapowiadają, że w przypadku zaniechania i nie podjęcia skutecznych działań zmuszeni będą bronić się przed zagrożeniem poprzez organizowanie stosownych akcji protestacyjnych przewidzianych prawem. Wnioskuję, aby Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu przekazał informację na temat podjętych interwencji w powyższej kwestii, w szczególności chodzi o ilość przeprowadzonych kontroli drogowych pojazdów wielkogabarytowych, ilość nałożonych mandatów karnych za przekroczenia prędkości, przekroczenia dopuszczalnego ciężaru ładunkowego i za parkowanie i postój w miejscach niedozwolonych.

 

Adam Zapotoczny – co najmniej trzy razy w  miesiącu patrol z Raciborza kontroluje samochody ciężarowe na terenie Rud. Policjanci z Posterunków Policji nie posiadają radaru i nie mogą kontrolować prędkości jazdy pojazdów. Powyższe uwagi przekażę zwierzchnikom.

 

Manfred Wrona poinformował, że od kilku lat w weekend kwietniowo-majowy w Rudach organizowany jest rajd jeepów, które poruszają się nie tylko po drogach leśnych ale i publicznych z nadmierną prędkością. Prawdopodobnie organizator imprezy nie informuje nikogo o rajdzie. Kierownik Posterunku Policji w Rudach o rajdzie został poinformowany na dzień przed imprezą.

 

Franciszek Kozłowski poinformował, że w Kuźni Raciborskiej młodzież celowo uszkodziła kilka lamp oświetlenia ulicznego poprzez ściągnięcie opasek zabezpieczających wnęki z tabliczką bezpiecznikową. Nie świecą następujące lampy: jedna przy ul. Świerczewskiego przy tzw. białym domku, następna przy ul. Piaskowej i ul. Działkowców.

Ad 6. Podjęcie uchwał w sprawie:

 

6.1. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego przedłużenie ulicy Świerczewskiego do drogi wojewódzkiej nr 922 relacji Racibórz – Kędzierzyn-Koźle w Mieście Kuźnia Raciborska.

Burmistrz Miasta Ernest Emrich poinformował, że na sesję zaproszona była p. Ilona Affanasowicz, jednak nie mogła przybyć. Odnośnie projektu uchwały powiedział, że droga stanowiąca przedłużenie ul. Świerczewskiego do drogi wojewódzkiej urządzona jest od ok. 20 lat. Zgodnie z procedurą wymagane było uzyskanie zgody ministra na przekwalifikowanie gruntu leśnego na grunt nieleśny poprzez wyłączenie go z produkcji leśnej w trybie uchwalania planu.

 

Wojciech Kudla zapytał czy droga będzie taka szeroka jak do tej pory czy też jest przewidziane jej poszerzenie.

 

Jerzy Michalak – celowo jest 25 arów, aby była możliwość w przyszłości poszerzenia drogi i ewentualnie budowa chodnika po jednej stronie.

 

Antoni Głowski zapytał czy ma to być tylko droga czy dodatkowo planuje się infrastrukturę, ponieważ §16 projektu uchwały określa zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji w zakresie np. zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków czy zaopatrzenie w ciepło.

 

Ernest Emrich – plan szczegółowo nie precyzuje, określa tylko teren.

 

Jerzy Michalak – zapis ten jest jakby trochę „na wyrost”. Chodzi o to, aby w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba można było te rzeczy wykonać.

Więcej pytań ani uwag nie było, Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały pod głosownie.

Uchwała w obecności 13 radnych (przybył Janusz Brzeźniak) została podjęta jednogłośnie.

6.2. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową w miejscowości Rudy, przysiółek Podbiała

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona.

Jerzy Michalak powiedział, że w 2003 roku Rada podjęła uchwałę inicjującą a gmina sprzedając grunty zobowiązała się, że będą one ujęte w planie.

Uwag nie zgłoszono. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.3. Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kuźnia Raciborska

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona. Burmistrz Miasta Ernest Emrich przeprosił za nieporozumienie, jakie powstało w związku z tym projektem uchwały na poprzedniej sesji. Powiedział, że nieopatrznie i nieświadomie przekazał projekt uchwały Przewodniczącemu Rady Miejskiej z naniesionymi uwagami komisji, którego radni nie otrzymali i dlatego powstało nieporozumienie.

Antoni Głowski zwrócił uwagę na następujące kwestie:

1) niewłaściwy zapis rozdziału trzeciego. Zamiast oznakowania cyfrą arabską pomyłkowo zapisano cyfrą rzymską,

2)      doprecyzowanie zapisu w §3 pkt 7, §4 i §10 określenia dot. przedsiębiorcy odbierającego odpady.

 

Ernest Emrich – proponuję w tych paragrafach wykreślić wyraz „przedsiębiorcy”.

 

Antoni Głowski zapytał czy na terenie gminy jest rozwiązany problem składowania zanieczyszczeń pozostawionych po psach. Jak mieszkańcy mają zbierać te zanieczyszczenia?

 

Manfred Wrona odpowiedział, że właściciel psa powinien zbierać te zanieczyszczenia. Opowiedział jak ten problem rozwiązany jest w Niemczech.

 

Wojciech Kudla – § 7 projektu uchwały zobowiązuje się właściciela nieruchomości na której organizowane są imprezy do oczyszczania terenu i terenów przyległych bezpośrednio po zakończeniu imprezy. Czy skończą się kłopoty ze sprzątaniem Dębiny? Czy na koszt gminy będą śmieci zbierane i wywożone?

 

Małgorzata Pabian odpowiedziała, że w pierwszej wersji do oczyszczania terenu po imprezie zobowiązany był organizator imprezy. Zapis ten jednak został zakwestionowany przez nadzór prawny i słusznie, ponieważ uważa się, że za daną nieruchomość odpowiada jej właściciel. Zaproponowała, aby w tym przypadku przed imprezą ustalić kto i w jaki sposób uprzątnie teren.

 

Manfred Wrona – należy rozstrzygnąć także kwestię ustawienia kubłów na imprezę.

 

Małgorzata Pabian – regulamin w §7 nie zobowiązuje właściciela nieruchomości na której organizowane będą imprezy do wyposażenia w kubły tylko w pojemniki na odpady. Za pojemnik może być uznawany worek foliowy zawieszony na stelażu przymocowanym do gruntu.

W dalszej części dyskusji na temat kubłów, pojemników i koszy głos zabierali: Manfred Wrona, Jan Krybus, Andrzej Migus i Małgorzata Pabian. Ostatecznie ustalono, że w § 7 właściciel nieruchomości na której organizowane będą imprezy o charakterze publicznym zobowiązany jest do wyposażenia miejsca w odpowiednia ilość pojemników na odpady.

Następnie Henryk Machnik odczytał treść §9 i powiedział, że jego wątpliwości budzi określenie sześciu miesięcy jako okresu zapobiegania powstawaniu procesów gnilnych w zbiorniku. Stwierdził, że procesy gnilne w zbiorniku zachodzą po kilku godzinach i aby im zapobiec beczkowóz musiałby częściej wywozić nieczystości.

 

Małgorzata Pabian powiedziała, że być może p. Machnik ma rację, ale zapis ten jest dlatego, aby zobrazować mieszkańcom o co w ogóle chodzi.

 

Henryk Machnik odczytał treść pkt 2 §13 i zapytał czy sprawowanie właściwej opieki nad zwierzętami dotyczy także kotów.

 

Małgorzata Pabian odpowiedziała: „wszystkich zwierząt”.

 

Henryk Machnik zapytał o kwestię wytwarzania podczas hodowli zwierząt gospodarskich odpady i nieczystości i nawożenia nimi pól.

 

Małgorzata Pabian odpowiedziała, że te sprawy uregulowane są w ustawie z lipca 2000r. o nawozach i nawożeniu.

 

Władysław Masełko – nie można jednak dopuścić do tego, aby gnojówka wyciekała ze zbiornika do gruntu.

 

Manfred Wrona zwrócił uwagę na nieprawidłową jego zdaniem konstrukcję rozdziału trzeciego. Uważa, że najpierw powinny być określone obowiązki właściciele nieruchomości do gromadzenia w pojemnikach/kubłach wszystkich odpadów komunalnych a następnie do ich selekcjonowania. Odczytał treść §4 i powiedział, że nie może tak być iż odpady wielkogabarytowe będą składowane w określonych miejscach np. przez cały rok bez konkretnego terminu ich odbioru.

 

Witold Ciuberek – jeżeli do ZGKiM wpływają zgłoszenia o wywóz odpadów wielkogabarytowych to nie ma żadnych problemów aby je odpłatnie odebrać.

 

Manfred Wrona przypomniał, że na terenie gminy funkcjonują dwa rodzaje odbioru odpadów wielkogabarytowych: odpłatnie na zgłoszenie i nieodpłatnie w ramach akcji organizowanych przez gminę.

 

Małgorzata Pabian – regulamin określa obowiązki właścicieli nieruchomości. Chodzi o to, aby mieszkańcy wiedzieli gdzie i w jaki sposób odpady te należy gromadzić do czasu ich odbioru.

 

Marcin Rak dodał, że chodzi o to, aby odpady wielkogabarytowe nie były składowane np. przy wejściu na posesję.

 

Manfred Wrona – to dlaczego nie zapisać krótko, czyli tak jak to ma być? Proponuję zapisać następująco: odpady wielkogabarytowe odbiera się z wyznaczonych miejsc na nieruchomości zgłaszającego ich wywóz. Gromadzenie odpadów nie może utrudniać korzystania z nieruchomości przez osoby trzecie i umożliwiać łatwy dostęp do ich odbioru”.

 

Andrzej Migus – w tym punkcie można zapisać, że dopuszcza się gromadzenie odpadów wielkogabarytowych w miejscach wyznaczonych przez przedsiębiorcę odbierającego odpady.

 

Małgorzata Pabian – co innego oznacza gromadzenie odpadów a co innego ich odbiór. W tym przypadku zezwalamy na gromadzenie odpadów w dowolnym miejscu nieruchomości.

 

Ernest Emrich powiedział, że zapis §2 zobowiązuje właścicieli nieruchomości do zbierania i gromadzenia odpadów komunalnych, dlatego tez proponuję w pkt 1 dopisać „do zbierania” w sposób określony w rozdziałach: 3, 4 i 5.

 

Józef Maślanka stwierdził, że ustawa o utrzymaniu czystości nakłada na właścicieli nieruchomości ustawowe obowiązki i nie można ich przenosić do regulaminu. Odczytał treść art. 5 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz art. 4 ust.2 stanowiący o tym co regulamin winien określać i zawierać.

Manfred Wrona – pan zapewne ma rację, ale nie do końca, ponieważ ustawa określa wszystkie odpady natomiast projekt regulaminu niektórych z nich nie uwzględnia.

O zakończenie dyskusji na temat regulaminu zawnioskował Julian Zieliński.

Manfred Wrona zapytał kto jest za tym, aby przerwać dalszą dyskusję nad projektem regulaminu?

Za przerwaniem dyskusji było 7 głosów, przeciw było 3 głosy i 3 głosy były wstrzymujące się. Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że wniosek przeszedł pomimo tego, iż nie dokończono analizy wielu bardzo ważnych kwestii.

 

Józef Maślanka – pomimo przerwania dyskusji, wypracowane poprawki są zaakceptowane i w projekcie należy je wprowadzić.

Projekt uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kuźnia Raciborska Manfred Wrona poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta 11 głosami, 1 głos był przeciw i 1 wstrzymujący się.

Po podjęciu uchwały Manfred Wrona powiedział, że szkoda, iż nie dokończono dyskusji nad projektem regulaminu. Stwierdził, że przyjęty regulamin jest bublem bo nie określa wielu ważnych kwestii np. co mieszkańcy mają robić ze złomem, gumą, starymi oponami itd. 

6.4. zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków

 

Manfred Wrona przedstawił projekt uchwały i powiedział, że ustawodawca zmusza nas do cyklicznego powrotu do tematu taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków.

 

Ernest Emrich – w związku z tym, że kierownik referatu projekt regulaminu konsultowała z Wydziałem Rozwoju Regionalnego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, który sporządza opinie w sprawach uchwał dot. zbiorowego zaopatrzenie w wodę i odprowadzania ścieków dla nadzoru prawnego, przedkładam kilka autopoprawek, które nie stanowią zmian merytorycznych tylko „kosmetykę” redakcyjną.

 

Kazimierz Worobiec powiedział, że zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne w terminie 70 dni przed planowanym dniem wejścia w życie taryf przedstawia Burmistrzowi wniosek o ich zatwierdzenie. Do wniosku dołącza się szczegółową kalkulację cen i stawek opłat oraz aktualny plan modernizacji i rozwoju urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Tabele we wniosku spełniają wymagania określone przez Ministerstwo Infrastruktury, obejmują trzy okresy obrachunkowe przedsiębiorstwa. Podobnie jak w latach ubiegłych przewidziano jedna taryfę dla odbiorców, przy czym jest ona dwuczłonowa. Pierwszym składnikiem jest opłata za pobraną wodę. Zaproponowano cenę za 1m3 w wysokości 2.65 zł, z 7% VAT stanowi kwotę 2.84 zł. Drugim składnikiem uzależnionym od wielkości wodomierza jest opłata abonamentowa płacona miesięcznie. Zaproponowano dla odbiorców posiadających wodomierz Ø 15-20 opłatę abonamentową w wysokości 4.17 zł. brutto, natomiast dla odbiorców posiadających wodomierz powyżej Ø 20 w wysokości 15.73 zł. brutto. Na terenie gminy ponad 95% odbiorców posiada wodomierz Ø 15-20 i płacić będzie niższą stawkę. Za odprowadzone ścieki przewiduje się taryfowa grupę odbiorców odprowadzanych ścieki do kanału w wysokości 2.78 brutto i dowożących ścieki beczkowozami w wysokości 7.70 zł brutto. Prezes GPWiK poinformował także, że koszt oczyszczenia 1m3 jest dużo większy niż koszt wydobycia 1m3 wody. Przedsiębiorstwo jest w specyficznej sytuacji, ponieważ stan oczyszczalni zbudowanej w 1955r. jest katastrofalny. Odprowadzane ścieki przekraczają dopuszczalne wskaźniki ustalone przez Ministra Ochrony Środowiska i z tego tytułu przedsiębiorstwo nie może uzyskać pozwolenia wodno – prawnego. W związku z tym przedsiębiorstwo ponosi w br. podwyższone o 100% w stosunku do roku ubiegłego „opłaty marszałkowskie”. Średnio opłata kwartalna do tej pory wynosiła ok. 5 tys. zł, w br. wynosi ona ok. 10 tys. zł. a w przyszłym roku prawdopodobnie wynosić będzie 20 tys. zł. Opłata ta co roku ulegać będzie podwyższeniu i w 2008r. wynosić może nawet 500%. Natomiast na wydobycie wody przedsiębiorstwo posiada pozwolenie wodno – prawne, opłata ta na kwartał wynosi 10 tys. zł.

Następnie omówiono i wprowadzono wszystkie autopoprawki zgłoszone przez Burmistrza Miasta Ernesta Emricha. Autopoprawki stanowią załącznik do protokołu.

Prezes spółki Kazimierz Worobiec poinformował, że Burmistrz Miasta wniosek GPWiK przeanalizował i nie stwierdził żadnych uchybień. W związku z tym zwrócił się z prośbą o zatwierdzenie taryf.

 

Jan Krybus – podwyżka ceny za wodę dla prywatnych odbiorców posiadających wodomierze Ø 15-20 jest zbyt duża i wnioskuję o jej obniżenie z proponowanej wysokości 4.17 zł/m3 do 4 zł/m3.

 

Józef Maślanka – jeżeli przedsiębiorstwo złożyło wniosek prawidłowo a Burmistrz nie dopatrzył się uchybień, to Rada nie może zmniejszyć stawki bez podjęcia odpowiedniej uchwały o dopłacie dla taryfowych grup odbiorców. Rada albo przyjmuje taką stawkę albo gmina dopłatę przekazuje przedsiębiorstwu.

 

Manfred Wrona – w związku z tym, że p. Krybus zgłosił wniosek jestem zobowiązany poddać go pod głosowanie. Konsekwencją jego przyjęcia będzie to, że gmina będzie musiała dopłacać. Kto jest za przyjęciem wniosku?

1 głos był za przyjęciem wniosku, natomiast 12 głosów było przeciw.

 

Jan Krybus – wnioskuję, aby w tabeli nr 2 poz. 2 odbiorcy dowożący ścieki beczkowozami z grupy 2 zamiast zaproponowanej stawki 7.70 zł podwyższyć o 15 groszy do wysokości 7.53 zł.  

Wniosek ten został przegłosowany, za wnioskiem był 1 głos, przeciw było 12 głosów.

Przewodniczący Rady Miejskiej potwierdził, że żaden z wniosków nie został przyjęty.

 

Wojciech Kudla - czy w nowych, przedstawionych dzisiaj taryfach wkalkulowano koszt zakupu agregatów prądotwórczych dla hydroforni w Rudzie Kozielskiej, przepompowni w Jankowicach i przepompowni w Rudach przy ul. Cegielskiej w br? Jest to kwota ok. 50 tys. zł.

 

Kazimierz Worobiec – tak. Wkalkulowano zakup i montaż agregatów. Jest to koszt uzasadniony i przedsiębiorstwo musi go wliczyć.

 

Wojciech Kudla – komisja wnioskowała, aby koszt zakupu był dofinansowany z budżetu. 

 

Kazimierz Worobiec odpowiedział, że otrzymał od Burmistrza Miasta pisemne polecenie zakupienia agregatów z własnych środków.

 

Ernest Emrich – dla części Rud zadanie realizuje spółka, a dla Kuźni Raciborskiej będzie to nowa inwestycja.

 

Janusz Brzeźniak zapytał, jakie będą skutki finansowe z tytułu wprowadzenie propozycji stawek przedstawionych do uchwalenia.

 

Kazimierz Worobiec odparł, że prognozuje się sprzedaż wody i ścieków i ta prognoza wpływa na kalkulacje. Ponadto powiedział, że zarząd spółki, aby uniemożliwić kradzieże wody poprzez nakładanie na wodomierze magnesów przyjął założenie, że zakupywane i zakładane będą mokrobieżne wodomierze, odporne na magnesy. Natomiast jeżeli chodzi o zysk, to spółka skalowała minimalny zysk w wysokości 0,8%.

 

Antoni Głowski – jaki jest okres użytkowania wodomierzy?

 

Kazimierz Worobiec odpowiedział, że wodomierze powinny być wymieniane co pięć lat.

 

Antoni Głowski - czym podyktowany jest fakt wymiany aż 400 liczników? Jeżeliby zredukować tę ilość np. do 200 sztuk to byłaby znaczna oszczędność. Kto zagwarantuje nam, że nie zostanie złamane zabezpieczenie nowych liczników?

Kazimierz Worobiec odpowiedział, że aby uniemożliwić kradzieże wody przyjęto taką politykę.

Manfred Wrona powiedział, że od wymiany liczników „się nie ucieknie”.

Innych uwag ani pytań nie było, Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały pod głosowanie. Uchwała podjęta została 11 głosami, przy 2 głosach przeciwnych.

6.5. wyrażenia zgody na przejęcie przez gminę budynków i lokali mieszkalnych od Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Rudy Raciborskie

Projekt uchwały przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona.

 

Burmistrz Miasta Ernest Emrich powiedział,  że Nadleśniczy Nadleśnictwa w Rudach zawnioskował o przejęcie sześciu zakładowych budynków i lokali stanowiących własność Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa. Po uzgodnieniach gmina zadeklarowała przejęcie dwóch nieruchomości. Jedna nieruchomość jest zabudowana domem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej, druga stanowi lokal w budynku wielorodzinnym na I piętrze. Gmina po przejęciu nieruchomości zamierza je sprzedać na rzecz dotychczasowych najemców.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.6. zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury pod nazwą Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej za 2005 rok

Po przedstawieniu projektu uchwały przez Manfreda Wronę dyrektor MOKSiR Mariola Trepiszczonek poinformowała, że do tej pory roczne sprawozdanie finansowe zatwierdzał Burmistrz Miasta, obecnie kompetencja ta należy do Rady Miejskiej.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

 6.7. zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury pod nazwą Miejska  Biblioteka Publiczna w Kuźni Raciborskiej za 2005 rok

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona. Uwag ani pytań nie było. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta 13 głosami.

6.8. upoważnienia Burmistrza Miasta do lokowania wolnych środków budżetowych na rachunkach w innych bankach

 

Zbigniew Wojtyło powiedział, że w związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych zmieniła się podstawa prawna obowiązującej do tej pory uchwały i zaszła konieczność podjęcia nowej.

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 13 głosów została podjęta jednogłośnie.

6.9. zmiany uchwały nr XXXVI/319/2005 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 24.11.2005r. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej

Projekt uchwały przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej.

 

Zbigniew Wojtyło powiedział, że zmiana kalkulacji stawek dotacji przedmiotowych dla ZGKiM wynika z uchwały budżetowej, uległa ona zwiększeniu.

 

Marcelina Waśniowska – cena jednostkowa za pielęgnację i utrzymanie zieleńców jest dość wysoka. Czy dotacja obejmuje realizację zadania na terenie całej gminy czy tylko na terenie miasta?

 

Witold Ciuberek odpowiedział, że dotyczy całej gminy.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.10. podziału Gminy Kuźnia Raciborska na stałe obwody głosowania

Po przedstawieniu projektu uchwały przez Manfreda Wronę Andrzej Migus przypomniał, że przez wiele lat granice obwodu i siedziby obwodowych komisji wyborczych ustalała Rada. Po zmianie przepisów Rada ustala jedynie granice obwodu natomiast Burmistrz zarządzeniem wyznacza siedziby obwodowych komisji wyborczych. Uchwała ma charakter porządkujący, nie zmienia obowiązującego do tej pory podziału gminy na stałe obwody głosowania.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.11. przystąpienia do współpracy w zakresie ochrony dziedzictwa cysterskiego

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona.

Burmistrz Miasta Ernest Emrich powiedział, że gminy zadeklarowały wolę współpracy w zakresie ochrony dziedzictwa cysterskiego i włączenie się w działania Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce . Deklaracja współpracy wpłynęła także do naszej gminy, stąd projekt uchwały.

Uwag ani pytań nie było. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.12. zmian w budżecie gminy na 2006 rok

Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Skarbnikowi Miasta Zbigniewowi Wojtyle, który przedstawił zmiany w budżecie. Następnie Skarbnik odpowiadał na pytania: Manfreda Wrony, Janusza Brzeźniaka i Marcina Raka.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.13. stanu dróg wojewódzkich i krajowych położonych na terenie województwa śląskiego

Po odczytaniu projektu uchwały Manfred Wrona powiedział, że projekt ten jest konsekwencją spotkania, jakie miało miejsce w Kuźni Raciborskiej w dniu 24 kwietnia nt. stanu dróg w województwie śląskim. Rada Miejska wyraża głębokie zaniepokojenie ciągle pogarszającym się stanem dróg krajowych i wojewódzkich i wzywa Marszałka Woj. Śląskiego, Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach o podjęcie natychmiastowych i skutecznych działań w celu radykalnej poprawy stanu technicznego śląskiej substancji drogowej. Rada zamierza wystąpić do wszystkich samorządów o podjęcie uchwał popierających to stanowisko.

 

Romana Serafin wyraziła swoją akceptację podjętym działaniem. Powiedziała, że stan dróg jest fatalny i być może poprzez naczelne władze nasze zaniepokojenie i problem będzie dostrzeżony.

 

Manfred Wrona – proponuję w §2 projektu uchwały zamiast „wystąpić z apelem” zapisać „wezwać”.

Wniosek został przegłosowany i uzyskał 12 głosów, 1 głos był wstrzymujący się.

Zmianę drobnych poprawek pisarskich w uzasadnieniu do uchwały zaproponował Burmistrz Miasta Ernest Emrich. 

Przy tej okazji radny Wojciech Kudla zgłosił, iż Zarząd Osiedla „Stara Kuźnia” w marcu wystosował do Starostwa Powiatowego i Zarządu Dróg Powiatowych w Raciborzu pisma dot. ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych ul. Topolową i do tej pory nie otrzymali żadnej odpowiedzi. Zawnioskował, aby wystąpić do tych instytucji i ponaglić do udzielenia odpowiedzi.

Innych uwag nie zgłoszono. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

6.14. ustalenia na terenie gminy Kuźnia Raciborska liczby oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych

Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Sekretarzowi Miasta Andrzejowi Migusowi, który nawiązując do uchwały dotychczas obowiązującej na terenie gminy przedstawił sprawę regulującą powyższą uchwałą. W wyniku dłuższej dyskusji w której udział wzięli: Andrzej Migus, Janusz Brzeźniak, Julian Zieliński, Manfred Wrona, Wiktor Baszczok, Sylwester Larysz i wymiany zdań, Burmistrz Miasta Ernest Emrich zgłosił autopoprawkę polegającą na wykreślenie z projektu uchwały pkt 4 §2.

Uchwała została podjęta 11 głosami przy 2 wstrzymujących się.

Ad 7. Informacja Burmistrza Miasta o złożonych przez pracowników samorządowych oświadczeniach majątkowych za 2005 rok

Informację z analizy oświadczeń majątkowych za 2005 rok złożył Burmistrz Miasta Ernest Emrich – informacja stanowi załącznik do uchwały.

Ad 8. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej o złożonych przez radnych oświadczeniach majątkowych za 2005 rok.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona powiedział, że wszyscy radni złożyli oświadczenia majątkowe za 2005 rok w terminie. Wskazał drobne poprawki, które naniesiono. Żadnych uchybień się nie dopatrzył a porównując je z zeznaniami o wysokości osiągniętego dochodu za ubiegły rok stwierdził, że nie ma w Radzie osób, które by się znacznie wzbogaciły, lub były bardzo bogate. Poinformował, że swoje oświadczenie majątkowe złożył 28 kwietnia Wojewodzie.

Ad 9. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich – informacja stanowi załącznik do protokołu.

Ad 10. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących

 

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił następujące sprawy:

  1. Informację Dyrektora Generalnego ŚUW W Katowicach o podjętym przez Wojewodę zarządzeniu w sprawie ustalenia liczby radnych wybieranych do rad gmin województwa śląskiego na okres kadencji 2006 – 2010. Z informacji wynika, że na terenie gminy Kuźnia Raciborska na nową kadencje wybieranych będzie 15 radnych.
  2. Decyzję Wojewody Śląskiego umarzającą postępowanie nadzorcze wszczęte w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały nr XL/345/2006 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 9 marca 2006r. w sprawie nadania nazw ulic w miejscowości Rudy.
  3. Informację o utworzeniu przez Pana R. nielegalnego wysypiska śmieci w centrum Jankowic i po interwencjach pobieżnym jego zasypywaniu.
  4. Oświadczenie mieszkańców ul. Leśnej w Jankowicach potwierdzone kilkunastoma podpisami w sprawie wycinki kilkunastu drzew na terenie jednej z działek Sołtys Henryk Machnik zaproponował, aby sprawdzić czy wycinki dokonano na nieruchomości stanowiącej własność Państwa M. tak jak wskazują mieszkańcy. Sprawę zobowiązała się skontrolować Pani Burmistrz Rita Serafin.

Ad 11. Interpelacje, zapytania.

Ad 12. Wnioski.

Zgłoszono następujące wnioski:

Wnioski zgłoszone przez Henryka Machnika:

1)      sprawdzić czy wydano zezwolenie na wycinkę w 2004r. drzew w Jankowicach przez państwa Mielimąków, oraz czy wycinki dokonano na nieruchomości stanowiącej ich własność.

2)      Rozeznać czy państwo Mielimąkowie mieli zgodę na przesadzenie na przełomie kwietnia / maja br. sosen starszych niż 5 lat, które po przesadzeniu usychają.

3)      Państwo Mielimąkowie zakupili grunt rolny w Jankowicach i urządzili na jego części drogę. Sprawdzić czy nastąpiło wyłączenie z produkcji użytków rolnych zgodnie z procedurą.

4)      Jeżeli są w budżecie środki finansowe przeznaczone na zakupienie tablic ogłoszeniowych i jeżeli zamierza się je w br. zakupić, należy zakupić i zamontować tablice jak najszybciej.

Wnioski zgłoszone przez Sylwestra Larysza

1)      zobowiązać Zarząd Dróg Powiatowych w Raciborzu do przebudowy odcinka chodnika w Rudach przy kwiaciarni ( ponowiony).

2)      Udrożnić przepust przy ul. Brzozowej w Rudach obok posesji p. Janota.

3)      Doprowadzić do odbudowania zniszczonej tablicy ogłoszeniowej w Rudach naprzeciw szkoły (ponowiony).

4)      W Rudach przy ul. Rogera znajdują się trzy zdewastowane budynki. W najgorszym stanie jest budynek przy pawilonie meblowym, który zawalając się stwarza zagrożenie.

5)      Zmarł p. Mańka, właściciel nieruchomości przy ul. Cegielskiej w Rudach. W związku z tym, że budynek podłączony jest do sieci elektrycznej a zawala się jego dach należy wystąpić do Zakładu Energetycznego o odłączenie prądu i usunięcie zagrożenia lub zwrócić się do spadkobierców o zabezpieczenie budynku.

Wniosek zgłoszony przez Gertrudę Jucha - zwrócić uwagę p. Dariuszowi Podolskiemu, aby uporządkował swoją nieruchomość.

Wniosek zgłoszony przez Antoniego Głowskiego – przypomnieć wszystkim właścicielom nieruchomości o obowiązku wykaszania traw i chwastów. Wykaszanie powinno odbywać się również przy nieruchomościach stanowiących własność gminy.

Antoni Głowski zwracając się do Burmistrza powiedział: ”nie doczekałem się Panie Burmistrzu odpowiedzi na moje interpelacje i wnioski”.

Wnioski zgłoszone przez Franciszka Kozłowskiego

1)     wystąpić do odpowiedzialnych za stronę TV kablowej o jej uaktualnienie.

2)      Zwrócić uwagę właścicielom tablic ogłoszeniowych na terenie miasta na fatalny stan zamieszczanych ogłoszeń. Naklejane są nieestetycznie i nierówno. Zniszczone ogłoszenia powinny być na bieżąco usuwane.

3)     Wystąpić do Zakładu Energetycznego o naprawienie kilku lamp oświetlenia ulicznego w Kuźni Raciborskiej unieruchomionych przez młodzież, która ściągnęła opaski zabezpieczające wnęki z tabliczką bezpiecznikową. Nie świecą lampy: jedna przy ul. Świerczewskiego przy tzw. białym domku, następna przy ul. Piaskowej i ul. Działkowców.

 

Wnioski zgłoszone przez Wojciecha Kudlę

1)      przygotować na następną sesję Rady Miejskiej projekt uchwały w sprawie wystąpienia Gminy Kuźnia Raciborska z porozumienia dot. odprowadzania ścieków do Raciborza.

2)     Rozważyć możliwość przekazania tablic ogłoszeniowych w administrowanie ZGKiM lub MOKSiR.

3)      Wystąpić do Starostwa Powiatowego w Raciborzu i Zarządu Dróg Powiatowych w Raciborzu o udzielenie odpowiedzi mieszkańcom ul. Topolowej w Kuźni Raciborskiej na pismo, jakie wystosowali do tych instytucji w kwietniu br. dot. ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych ul. Topolową.

Wniosek zgłoszony przez Manfreda Wronę – rozwiązać problem napraw i zakupu paliwa do kosiarek zakupionych i użytkowanych przez Sołectwa.

Interpelacje Franciszka Kozłowskiego:

1)      kiedy nastąpi otwarcie Ośrodka Wodno – Rekreacyjnego „Wodnik”?

2)     Czy gmina uregulowała sprawę sprzątania przystanków autobusowych?

3)     Co z lampami przy pomniku? Zamierza się je demontować czy też naprawiać?

4)     Co z Placem Zwycięstwa? Jaki jest pomysł naprawy nawierzchni placu i kiedy to może nastąpić?

Janusz Brzeźniak - w związku z przeprowadzonymi konkursami na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych zrodziło się wiele nieporozumień i proszę o informację na temat ich przebiegu i wyników. Proszę Panią dyrektor MZO o udział w posiedzeniu Komisji Oświaty, które będzie zorganizowane w najbliższym czasie i wyjaśnienie pewnych kwestii związanych z konkursami. Jeżeli zmieniają się koncepcje to członkowie komisji powinni być poinformowani, bo jeśli w niektórych placówkach sytuacja jest bardzo napięta, to niestety, ale za ten stan jesteście obie panie obwiniane. Nie chcę, aby na sesji te sprawy poruszać, dlatego proszę o udział w posiedzeniu komisji.  

 

Rita Serafin – nie jest tajemnicą, że w konkursie na stanowisko dyrektora Przedszkola nr 1 w Kuźni Raciborskiej brały udział dwie kandydatki tj. Pani Renata Domańska i Pani Kornelia Reichel a jaki był przebieg konkursu może sam Pan opowiedzieć, ponieważ był Pan w składzie komisji konkursowej. Dyrektorem przedszkola została wybrana Pani Renata Domańska i przejmie obowiązki z dniem 1 września br. Drugim konkursem był konkurs na stanowisko dyrektora Przedszkola nr 2 w Kuźni Raciborskiej w którym również brały udział dwie kandydatki tj. Pani Irena Kublin i Pani Kornelia Reichel, natomiast w składzie komisji byłam m.in. ja, dyrektor MZO i Pan Julian Zieliński. W wyniku postępowania konkursowego dyrektorem została wybrana Pani Kornelia Reichel. Obowiązki przejmie z dniem 1 września br. Trzecim konkursem był konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej. W tym przypadku były również dwie kandydatki tj. Pani Maria Cieślik i Pani Kinga Apollo. Komisja konkursowa na stanowisko dyrektora szkoły wybrała Panią Marię Cieślik. W składzie komisji konkursowej byłam m.in. ja, dyrektor MZO i radny Antoni Głowski. Organ nadzoru pedagogicznego we wszystkich tych konkursach reprezentowany był przez Panią Halinę Sitnikow, Panią Marię Szymanowską i Pana Witolda Cyronia.

 

Janusz Brzeźniak – chciałem zapytać o konkurs na stanowisko dyrektora ZSOiT w Kuźni Raciborskiej. Czy obowiązuje jeszcze ustawa o systemie oświaty, która stanowi, że wszelkie sprawy kadrowe w placówkach powinny zakończyć się do końca maja? Absolutnie nie mam żadnych uwag co do przebiegu konkursów i spraw formalno – prawnych, natomiast chodzi mi o konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej, który wygrała Pani Maria Cieślik. Po tym co się stało przed konkursem i po konkursie ta Pani nie mogła absolutnie dojść do siebie. W wyniku tego konkursu szkoła jedna z najlepszych w powiecie i województwie została po prostu „rozwalona”. Teraz jest problem jak to wszystko złożyć z powrotem.  Niezrozumiałe jest dla mnie to, jak można było wcześniej zapewniać Panią Cieślik, że jest najlepszą kandydatką a potem zmienić koncepcję i w niedwuznaczny sposób dawać do zrozumienia, że tej Pani się nie akceptuje. Kolejnym, dowodem na to, że szkoła ta pod dyrekcja Pani Cieślik jest bardzo dobra jest zdobycie certyfikatu na Projekt Emaus. Pan Burmistrz otrzymał pismo, którego urywek zacytuję: „jest to pierwsza szkoła w Polsce, która podjęła trud wprowadzenia systemu zarządzania środowiskowego w placówce oświatowej. Jesteśmy w pełni uznania na wykonywaną przez szkołę pracę i jej zaangażowanie w edukację ekologiczną, która z pewnością zaowocuje wymiernymi korzyściami”.  Jeżeli takie pisma się otrzymuje i wiele innych pozytywnych rzeczy to ja czegoś tu nie rozumiem. Na całe szczęście mądrość zarówno Pani Cieślik i Pani Apollo spowodowała, że usiadły razem, porozmawiały i zrobią teraz wszystko, aby sytuację w tej szkole naprawić. Za to wszystko, co się przed konkursem stało mają wiele żalu i pretensji zarówno do Pani Burmistrz jak i Pani dyrektor MZO. Przedstawiłem odczucia nauczycieli i mieszkańców, którzy uważają, że za pogorszenie atmosfery w szkole odpowiedzialne jesteście obie Panie.

 

Manfred Wrona – czyli dobrze się stało, że Pani Cieslik wygrała.  

 

Janusz Brzeźniak – tak, ale jakim kosztem.  Na pewno nie powinno być tak jak było.

Burmistrz Miasta poinformował, że pismo, które zacytował J. Brzeźniak otrzymał już po konkursie.

 

Rita Serafin – nie wiem jak się do tego wszystkiego odnieść, ponieważ od jakiegoś czasu z Panią dyrektor jesteśmy atakowane w sprawach dot. funkcjonowania oświaty. Nie widziałam i nadal nie widzę powodów, aby relacjonować wszystkie rozmowy, jakie przeprowadzam z dyrektorami szkół. Rozumiem, że emocje są bardzo duże i każdy słucha tego, kogo słuchać chce. Rozmowy na temat tego czy i kiedy konkursy się odbędą były prowadzone na tyle wcześnie żeby wszystko było jasne. Z każdym dyrektorem placówki, w której był organizowany konkurs były prowadzone rozmowy w zakresie polityki oświatowej i kadrowej, która mamy zamiar prowadzić. Otrzymaliśmy protokoły z konkursów, w których składzie było 11 osób. Wynika, że ich przebieg był prawidłowy a na sytuację po konkursie się wszystko przedstawia to niestety nie mamy wpływu. Jeżeli chodzi o konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej, to obie kandydatki same podjęły decyzję o przystąpieniu do konkursu. To, że Pani Cieslik została ponownie wybrana dyrektorem to jest przede wszystkim jej zasługa. Natomiast to, że niektóre osoby opowiedziały się w inny sposób w konkursie, to nie oznacza, że dyskredytuje się Panią Cieslik i źle ocenia jej pracę. Dyrektor z racji tego, ż jest szefem placówki kreuje pewne działania nauczycieli, mobilizuje ich do czegoś, ale jest to praca zespołowa. Tak należy oceniać sukcesy szkoły. Nikt nie kwestionuje dobrych wyników i dobrej pozycji szkoły na którą składa się praca wszystkich nauczycieli. Nie czuję się upoważniona do tego, aby relacjonować rozmowy z kandydatami czy dyrektorami szkół, jakie były prowadzone przed konkursami. Mogę natomiast zapewnić, że z każdym z dyrektorów były rozważane różne możliwości dalszej kariery zawodowej.

 

Wiesława Czogała – ponieważ padły jakieś zarzuty proszę radnego o ich sprecyzowanie. Czy chodzi o to, że w ogóle konkurs został zorganizowany, czy obwinia się nas o to, że nauczycielki Szkoły Podstawowej się pokłóciły po konkursie, czy też obwinia się nas za stan ducha Pani Cieślik? Jeżeli obwinia się nas za to, to czy również obwinia się nas za stan ducha Pani Kublin, a jeżeli nie to dlaczego? Nie wiem o co radnemu chodzi. Jeśli są konkretne zarzuty, to odpowiem, natomiast jeżeli są jakieś insynuacje, to proponuje przerwać tę dyskusję.

 

Janusz Brzeźniak – czułem się w obowiązku poinformować jak to wszystko wygląda,  jaka jest atmosfera oraz co zrobić, aby sytuację poprawić. Widać ślady porozumienia pomiędzy tymi paniami, jednak pewne rozdarcie pozostanie. Chcę przypomnieć, że nie kto inny jak Pani Cieślik zaproponowała Pani Apollo, aby ukończyła studia podyplomowe w zakresie kierowania i zarządzania oświatą.

 

Wiesława Czogała – wybór kandydata na dyrektora placówki nie zależy od układów. Regulamin konkursu określa warunki, jakie muszą kandydaci spełniać oraz procedurę przeprowadzenia konkursu. W tym przypadku wszystko przebiegło prawidłowo, nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości a obwinianie nas o coś, na co nie miałyśmy wpływu jest głęboko krzywdzące.   

 

Janusz Brzeźniak – w związku z tym, że wszystkim zależy na tym, aby atmosfera w szkole była odpowiednia proszę porozmawiać z nauczycielami i dyrektorem.

 

Rita Serafin – mamy iść do dyrektora szkoły i co powiedzieć? Czy zapytać dlaczego Pani Apollo złożyła dokumenty do konkursu?

 

Wiesława Czogała poinformowała, że dzisiaj został zatwierdzony arkusz organizacyjny szkoły. W przyszłym roku dwóch nauczycieli ,odchodzi na emeryturę m.in. Pani Halina Gdesz zastępca dyrektora. Od 1 września br. zastępcą dyrektora będzie Pani Kinga Apollo.

 

Rita Serafin – za sytuację, emocje i sprawy kadrowe w danej jednostce odpowiada jej kierownik. Do niego należy ustalenia czytelnych reguł i zasad. Jeżeli on nie potrafi tego dokonać, wówczas zaczynają się pomówienia i niestety w tym przypadku nie pomoże Burmistrz. Przypisywanie winy za tego typu działania lub brak działań komuś z zewnątrz jest krzywdzące.

 

Janusz Brzeźniak – proszę nie sądzić, ze jest to mój punkt widzenia, ja tylko czułem się w obowiązku przekazać odczucia. Jeżeli kogoś uraziłem to bardzo przepraszam, nie było to moim zamiarem.

 

Manfred Wrona – zmieniam temat i zwracam się do Sekretarza Miasta, aby projekty uchwał na sesję Rady Miejskiej były staranniej przygotowywane. Proszę, aby nie było takich sytuacji, jaka miała miejsce na ostatniej czy też dzisiejszej sesji.

 

Wojciech Kudla w sprawie wniosku, jaki skierowali mieszkańcy ul. Topolowej w Kuźni Raciborskiej dot. ruchu samochodów ciężarowych na tej ulicy dodał, że Urząd Miasta niektóre miejscowości bardzo chroni przed ruchem samochodowym zapominając o mieście. Przy moście, który jest w dobrym stanie technicznym ustawiono znak zakazujący przejazd samochodom powyżej 15 ton, aby tamtędy samochody nie jeździły. Jeżeli nadal w taki sposób będzie obstawiać się takimi znakami, to wszystkie trzy zakłady świadczące prace w naszej gminie zostaną zamknięte, bo z nich nie będzie można nic wywieźć. Zapytał jak załadowany samochód ciężarowy o nośności 30-40 ton ma skręcić z ul. Staszica na ul. Kolejową. Nie można w taki sposób zamykać wyjazdu z Kuźni Raciborskiej. W sprawie poprawienia sytuacji w szkole powiedział, że wspaniałym gestem ze strony Rady Miejskiej i Burmistrza byłoby wysłanie dzieci wyjeżdżających w nagrodę na wycieczkę do Warszawy nie pociągiem, ale autobusem szkolnym.

 

Jan Krybus nawiązując do wypowiedzi przedmówcy dot. ruchu samochodowego powiedział, że nie chodzi tu o „odcinanie” wsi od ruchu samochodowego, tylko o to, aby samochody ciężarowe wywożące urobek z kopalni korzystały z dróg specjalnie do tego celu wybudowanych.

Na zakończenie obrad Romana Serafin zaprosiła do udziału w imprezie z okazji Dnia Dziecka organizowanej 1 czerwca w MOKSiR i 16 czerwca na festyn i otwarcie placu zabaw dla dzieci na Osiedlu.

Jan Stanek zaprosił na festyn rodzinny organizowany w dniu 11 czerwca w Sołectwie Ruda.

Marcelina Waśniowska natomiast poinformowała, że 17 i 18 czerwca odbędzie się impreza p.n. „Pływało 2006” i zaprosiła do Turza.

Ad 13 Zamknięcie obrad.

Porządek obrad XLII sesji Rady Miejskiej został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując za udział w sesji zamknął obrady.

                                                                                  Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                              Manfred Wrona

 

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XLII/2006
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:23.06.2006 13:27

Rejestr zmian dokumentu

pokaż