Protokół nr IX/2007

Protokół nr IX/2007

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 24 kwietnia 2007r.

 

IX sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły o godz. 2200.

Lista obecności radnych, przewodniczących Zarządów Osiedli i sołtysów w załączeniu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

1.      Rita Serafin – Burmistrz Miasta

2.      Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza

3.      Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta

4.      Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta

5.      Tomasz Glenc – kierownik Posterunku Policji w Rudach

6.      Adam Zapotoczny – Posterunek Policji w Kuźni Raciborskiej

7.      Wiesława Czogała – dyrektor MZO

8.      Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR

9.       Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP

10.  Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM

11.  Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS

12.  Marian Kostka – prezes Zarządu GPWiK

13.  Maria Cieślik – dyrektor Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Obrady IX sesji Rady Miejskiej otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak. Na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad – obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 15 radnych.

  1. Przyjęcie porządku obrad

Porządek obrad przedstawił Andrzej Kubiczak. Burmistrz Miasta Rita Serafin zawnioskowała o wprowadzenie do porządku obrad czterech następujących projektów uchwał:

1)      w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego,

2)      w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Raciborskiego,

3)      w sprawie zmiany uchwały nr VII/38/2007 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 22 lutego 2007 roku w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Klasztornej,

4)      w sprawie zmiany uchwały o przyjęciu Gminnego programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007.

Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował, aby projekty uchwał otrzymały numerację od 13.6 do 13.9.

Za wprowadzeniem projektów uchwał było 15 głosów.

 

Tadeusz Koral w imieniu sześciu radnych zawnioskował o wprowadzenie do porządku obrad projekt uchwały w sprawie podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia na terenie gminy programu ograniczenia niskiej emisji.

Za wprowadzeniem projektu uchwały do porządku obrad było 15 głosów.

Projekt uchwały wprowadzono do porządku obrad jako ppkt 13.10.

 

Henryk Machnik zawnioskował, aby wprowadzić do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie zmianę polegającą na przeznaczeniu środków finansowych na spotkanie-zjazd jankowiczan.

 

Rita Serafin – inicjatywa w sprawie dokonania zmian w budżecie należy do Burmistrza Miasta. Środki w budżecie na zorganizowanie spotkania są zapewnione i nie istnieje niebezpieczeństwo nie dofinansowania imprezy.

 

Manfred Wrona – inicjatywa jest po stronie rady, wskażemy skąd te pieniądze wziąć.

Porządek obrad obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

1.      Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

2.      Przyjęcie porządku obrad.

3.      Zatwierdzenie protokołu nr VIII/2007.

4.      Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

5.      Informacja na temat stanu zadłużenia gminy.

6.      Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2006 rok:

6.1.     przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym sprawozdaniu,

6.2.     przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej skierowanego do Rady Miejskiej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta z tytułu wykonania budżetu gminy za 2006 rok,

6.3.     przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej,

6.4.     dyskusja,

6.5.     podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2006 rok oraz udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska.

7.      Analiza sprawozdań z działalności za 2006 rok: MZO, MOKSiR, MBP, MOPS, ZGKiM.

8.      Analiza istniejących w gminie gotowych projektów inwestycyjnych, ocena ich aktualności i potrzeby zrealizowania – pod kątem pozyskania na nie środków z funduszy europejskich.

9.      Informacja na temat zasobów komunalnych gminy, sposobów ich zagospodarowania oraz utrzymania urządzeń komunalnych, dróg, placów i parkingów.

10.  Przedstawienie sprawozdania z realizacji Planu Gospodarki Odpadami dla gminy Kuźnia Raciborska za okres 2004-2006.

11.  Interpelacje, zapytania.

12.  Wnioski.

13.  Podjęcie uchwał w sprawie:

13.1. zgłoszenia kandydata gminy Kuźnia Raciborska do Powiatowej Rady Zatrudnienia w Raciborzu,

13.2. zmian w budżecie gminy na 2007 rok,

13.3. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego (budowa kładki dla pieszych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 425 w Kuźni Raciborskiej),

13.4. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego (budowa kładki dla pieszych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 919 w Rudach),

13.5. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego (budowa chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 425 w Kuźni Raciborskiej),

13.6. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego (zakup i montaż wiaty przystankowej przy drodze wojewódzkiej nr 919 w Jankowicach),

13.7. udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Raciborskiego (zakup i montaż wiaty przystankowej przy drodze powiatowej S-3533 w Turzu),

13.8. zmiany uchwały nr VII/38/2007 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 22 lutego 2007r. w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania terenu położonego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Klasztornej,

13.9. zmiany uchwały o przyjęciu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych na rok 2007,

13.10.               podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia na terenie gminy programu ograniczenia niskiej emisji.

14.  Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

15.  Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

16.  Zakończenie obrad.

  1. Zatwierdzenie protokołu nr VIII/2007.

Do protokołu nr VIII/2007 z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej w dniu 29 marca 2007r. uwag nie wniesiono. W obecności 15 radnych został przyjęty przy 2 głosach wstrzymujących się.

  1. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację o stanie bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej przedstawił Adam Zapotoczny – informacja stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

 

Adam Zapotoczny na pytanie Mariusza Brześniowskiego dot. niszczenia znaków drogowych, koszy na śmieci, zwłaszcza po różnego rodzaju imprezach odpowiedział, że w takim przypadku postępowanie przeprowadza się na wniosek właściciela o ściganie. Powiedział także, że funkcjonariusze służbę pełnią zgodnie z dyslokacją. Na odprawie są wyznaczane miejsca wg stanu zagrożenia i tam są wysyłane patrole.

Informację o stanie bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Rudach za okres od 01.01.2007r. do 31.03.2007r. przedstawił Tomasz Glenc – informacja stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

 

Tomasz Glenc poinformował także, że nocą jest dużo zdarzeń ze zwierzętami leśnymi lub psami. Po takim zdarzeniu, w związku z tym, że jest to noc, nie ma komu tego zajścia zgłosić w celu jak najszybszego usunięcia martwego zwierzęcia. Zapytał czy istnieje możliwość rozwiązania problemu.

 

Rita Serafin – proszę to zgłaszać rano, na pewno przyjedzie pracownik Urzędu Miejskiego.

 

Tomasz Glenc – niekiedy bywa tak, że martwe zwierze nie może leżeć na drodze, bo stwarza zagrożenia dla innych użytkowników i istnieje potrzeba szybkiej interwencji.

 

Rita Serafin - spróbujemy rozwiązać ten problem.

 

Sylwester Larysz – przy sklepie meblowym zniszczono słup.

 

Tomasz Glenc – zgodnie z procedurą jest to ściągane na wniosek. Dopóki wniosek nie wpłynie, postępowanie nie będzie wszczęte.

 

Janusz Brzeźniak – na ostatnim posiedzeniu Komisji Oświaty otrzymaliśmy informację nt. działań w sprawie przemocy w szkole pt. „Zero tolerancji”. Ocena była pozytywna. Chcę poinformować, że komisja zaakceptowała wniosek jednego z dyrektorów szkół o powołanie zespołu profilaktyki i wychowania składający się z pedagogów szkolnych, kuratorów sądowych i przedstawicieli Policji. Chodzi o to, aby była wzajemna informacja w tym zakresie.

  1. Informacja na temat stanu zadłużenia gminy.

Informację przedstawił Skarbnik Miasta Zbigniew Wojtyło. Stanowi załącznik nr 3 do protokołu. Pytań ani uwag nie było.

  1. Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2006 rok.

6.1. przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym sprawozdaniu.

Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach o przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy Kuźnia Raciborska za 2006r. wraz z uzasadnieniem odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak. Uchwała RIO stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

6.2.       Przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej skierowanego do Rady Miejskiej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta z tytułu wykonania budżetu gminy za 2006 rok.

Wniosek Komisji Rewizyjnej z dnia 27 marca 2007r. w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska z tytułu wykonania budżetu gminy za 2006 rok przedstawiła przewodnicząca komisji Grażyna Tokarska. Wniosek stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

6.3.       Przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej.

Uchwałę nr 4100/IV/46/2007 z dnia 2 kwietnia 2007r. IV Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach w sprawie pozytywnego zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej przedstawił Andrzej Kubiczak. Opinia stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

6.4.       Dyskusja.

Manfred Wrona – wysłuchaliśmy opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu, wniosek Komisji Rewizyjnej i opinię RIO o wniosku komisji. Mamy świadomość, że te opinie są formalnością. Chciałbym skierować do przewodniczącej Komisji Rewizyjnej pytanie jak wyglądała procedura badania budżetu za ub. rok przez komisję

 

Grażyna Tokarska – kierowaliśmy się wzorem z lat ubiegłych. W zasadzie wg szczegółowego planu kontroli, jaka była w poprzednich latach i na tej podstawie, po wyjaśnieniach Skarbnika sporządziliśmy wniosek. Absolutorium nie dotyczy obecnej Pani Burmistrz tylko Burmistrza poprzedniej kadencji. Większość radnych z wykonywaniem budżetu w ub. roku nie miała nic wspólnego. Absolutorium za ub. rok tak czy tak byłoby udzielone.

 

Manfred Wrona – aż strach pomyśleć gdyby w ub. roku była negatywna opinia Komisji Rewizyjnej. Absolutnie nie chcę nawiązywać do kwestii osobowych, chcę mówić wyłącznie o wykonaniu budżetu, niezależnie kto go wykonał. Zadaniem Rady Miejskiej jest ocena rzetelności wydatków. Interesuje mnie to, czy komisja dotknęła spraw dot. prawidłowego wydatkowania środków. Wydaje mi się, że Komisja Rewizyjne nie mogła przejść obojętnie wobec tych kwestii. Być może komisja powinna poprzedniemu Burmistrzowi wytknąć niegospodarność lub pochwalić go za niektóre działania. Ile komisja odbyła posiedzeń poświęconych wykonaniu budżetu za ub. rok i czy jest protokół z tego posiedzenia?

 

Grażyna Tokarska – odbyło się jedno posiedzenie, z posiedzenia jest sporządzony protokół.

 

Manfred Wrona – Komisja Rewizyjna jest szczególną komisją o szczególnych wymogach i odpowiedzialności. To komisja powinna zachęcić nas do głosowania za udzieleniem lub nie udzieleniem absolutorium. Chodzi o przekonanie mnie argumentami jak mam głosować. Jeżeli mnie przekonacie, zagłosuję za, jeżeli mnie nie przekonacie, zagłosuję przeciw. Sięgnąłem do protokołu Komisji Rewizyjnej, bo byłem ciekaw i okazało się, że składa się on z 9 zdań, podpisany jest jedynie przez przewodnicząca Grażynę Tokarską. Informuję w kwestii formalnej, że protokół powinien być podpisany przez wszystkich członków komisji biorących udział w posiedzeniu. Tak na dobrą sprawę nic nie zostało sprawdzone. Minęło kilka miesięcy i ośmielę się stwierdzić, że Komisja Rewizyjna jeszcze nie zaczęła pracować. Pracę Komisji Rewizyjnej organizuje jej przewodnicząca, a rada nakazuje lub przydziela zadania do wykonania. Jest stosowana procedura absolutoryjna i punkt po punkcie należy ją realizować. To jest powinność wobec Rady Miejskiej. Od dłuższego czasu obserwowałem pracę Komisji Rewizyjnej i mogę stwierdzić, że ta komisja nie pracuje oprócz tego, że czasami doraźnie się zbiera, albo spotyka się przy okazji posiedzenia innej komisji. Tak być nie może. Komisje przyjęły model cyklicznego spotykania się. Minęło 5 miesięcy pracy Komisji Rewizyjnej i mamy taki protokół. To jest hańba. Jest mi po prostu wstyd. Czy przewodnicząca komisji potrafi wyciągać wnioski, co do swojej osoby?

Grażyna Tokarska – potrafię.

 

Manfred Wrona – proszę więc uczynić to, co Pani powinna zrobić. Tylko ze względu na okoliczności, że zbliża się rocznica 40-lecia nadania praw miejskich Kuźni Raciborskiej nie stawiam wniosku o odwołanie przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Informuję, że na kolejnej sesji taki wniosek złożę.

 

Grażyna Tokarska – nie będzie Pan musiał.

 

Manfred Wrona – to dobrze, że zrozumieliśmy się i że moje argumenty były wyczerpujące.

 

Piotr Klichta – szkoda, że mamy takie prawo i nie możemy zaprosić na sesję Burmistrza, który ubiegłoroczny budżet wykonywał i za niego odpowiadał. Tu się tak nieszczęśliwie złożyło, że Pani Burmistrz była Zastępcą, ale za budżet odpowiada Burmistrz a nie Zastępca. Niemożliwe jest więc zadanie poprzedniemu Burmistrzowi jakichkolwiek pytań.

 

Manfred Wrona – moje wystąpienie, być może momentami nerwowe było m.in. dlatego, bo znam przykład z Kędzierzyna-Koźla sprzed kilku lat. Wiem, jaka odpowiedzialność ciąży na Komisji Rewizyjnej, zwłaszcza na przewodniczącym komisji. Pani Grażyno, proszę uwierzyć, że jest to również w trosce o Pani dobro.

 

Grażyna Tokarska – w poprzednich latach to Pan interesował się komisjami rewizyjnymi i miał Pan w tym swój udział.

 

Manfred Wrona – nie rozumiem Pani sugestii.

Innych głosów w dyskusji nie było.

6.5.  Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2006 rok oraz udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska.

Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2006 rok oraz udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta 8 głosami, 1 głos był przeciw i 6 głosów wstrzymujących się.

 

Andrzej Kubiczak – gratuluję Pani Burmistrz i proszę o zabranie głosu.

 

Rita Serafin – to głosowanie, nie w pełni aprobujące jest wskazówką dla mnie na przyszły rok. Udzielenie absolutorium Burmistrzowi to jest w pewnym sensie absolutorium udzielone radzie. Przecież zapisy budżetu, zmiany budżetowe, wydatki, które w ciągu roku następują są decyzjami rady. Oczywiście Burmistrz ma pozycję dominującą w kreowaniu tych wydatków, ale jest to jakby nawzajem udzielanie sobie absolutorium. Jednak niezależnie od tego, jaką w wykonywaniu budżetu pełni burmistrz i rada, chcę serdecznie podziękować tym, którzy budżet tworzyli i wykonywali, zwłaszcza Skarbnikowi, który czuwał nad poprawnością formalną.  Jesteśmy dobrze oceniani, jeżeli chodzi o przebieg realizacji budżetu. Dziękuję także radnym poprzedniej kadencji, którzy ten budżet tworzyli.

  1. Analiza sprawozdań z działalności MZO, MOKSiR, MBP, MOPS, ZGKiM.

Andrzej Kubiczak w związku z tym, że wszyscy materiały otrzymali zaproponował, aby ograniczono się do zadawania pytań.

 

Sprawozdanie z działalności Miejskiego Zespołu Oświaty – zał. nr 7 do protokołu

 

Janusz Brzeźniak – o ok. 550 tys. zł jest mniejsze wykonanie budżetu oświaty w stosunku do planu. Przecież w oświacie zawsze brakuje pieniędzy. Skąd taka duża kwota?

 

Zbigniew Wojtyło – nigdy nie będzie przypadku ze wykonanie będzie wyższe niż 100%, zawsze będzie niższe. Przekroczenie jest naruszeniem dyscypliny finansowej. Poszczególne pozycje są wyszczególnione w sprawozdaniu.  Największa kwota dot. budowy hali sportowej w Rudach, środków  Sokrates Comenius i liceum.

 

Wiesława Czogała – jeśli chodzi o licea i szkoły ponad gimnazjalne, to zakładano, że nabór do tych szkół będzie inny. Okazało się, że nabór był nieco inny niż zakładano. W ub. roku od września nie uruchomiono I klasy liceum profilowanego,  dlatego pieniądze zostały. Wydatki planuje się z rocznym wyprzedzeniem, zostały zaplanowane środki na wykonanie konkretnych zadań a je nie wykonano, bo sytuacja w trakcie roku ulega zmianie. Taka sytuacja była w ZSOiT w Kuźni Raciborskiej, gdzie zabezpieczono środki na system grzewczy funkcjonujący w szkole. Planujemy środki a nie zawsze je wydajemy. Nie przedstawiono nam faktur i nie można było pieniędzy wydać. Również nie wydatkowano środków na wykonanie parkietu w hali sportowej ZSO w Rudach. Środki te zostały przeniesione na bieżący rok i zadanie będzie w tym roku realizowane. Każdy z dyrektorów planuje i wydatkuje środki sam. Nigdy nie można zaplanować wydatkowania „co do grosza”. Są takie sytuacje, że zostają pewne środki a po ich zsumowaniu okazuje się, że jest to kwota znaczna.

 

Marcelina Waśniowska – jest nieścisłość w liczbie uczniów. W sprawozdaniu Pani podała, że w LO jest 16 uczniów a w wyliczeniu subwencji, że jest ich 20. Co było przyczyną tej nieścisłości? Nie mogę się także doliczyć liczby uczniów w liceum profilowanym. W jednym materiale wykazuje się 19 a w innym 45.  Proszę o wyjaśnienie.

 

Wiesława Czogała – dane do subwencji podajemy na koniec września poprzedniego roku a naliczana jest na koniec grudnia. Podając dane w sprawozdaniu brałam pod uwagę dane z września ub. roku i marca br. Natomiast dane do metryczki subwencji są takie, które Pani otrzymała, czyli 20 uczniów w LO i 45 w liceum profilowanym. W sprawozdaniu przekazałam dane z 2006 roku. Jeśli chodzi o liceum profilowane, to w 2005r. kiedy podawaliśmy liczbę do metryczki były dwie klasy. W tej chwili jest tylko jedna klasa, bo trzecia klasa odeszła i nie przyjęliśmy uczniów do klasy pierwszej. Liczba uczniów jest ruchoma i pewne dane też czasem się różnią.

 

Manfred Wrona – w zakresie oświaty czeka nas ustosunkowanie się do kwestii dot. powstających stowarzyszeń, które zamierzają podjąć się uruchomienia szkół na terenie naszej gminy. Radnym i środowisku zależy na deklaracji woli w tym zakresie. Można to zrobić przy okazji zmiany Polityki Oświatowej.

 

Wiesława Czogała – są przygotowane cztery projekty uchwał. Jedna z uchwał dotyczy zmian Polityki Oświatowej, natomiast druga w sprawie naliczania subwencji. Sądzę, że na najbliższej sesji uchwały te będą ujęte w porządku obrad.

 

Manfred Wrona – pragnę podkreślić, że w ub. roku ok. 45% budżetu gminy przekazaliśmy na oświatę. Jest to nasz sukces. Jeszcze bardziej znamienitym faktem jest to, że niespełna 6 mln zł otrzymaliśmy od państwa. Dotacja ponad 3 mln zł. dobrze świadczy o budżecie w tym sensie, że jest wydolny i możemy takie pieniądze dawać na oświatę. Sądzę, że oświata będzie nadal się rozwijała. Patrząc jednak na konkretne wykonanie budżetu, zwracam uwagę, że w pewnych rozdziałach kwoty te są rażąco niskie w stosunku do planu. Jakie jest tego wytłumaczenie?

Wyjaśnień udzieliła dyrektor MZO Wiesława Czogała.

 

Janusz Brzeźniak – po posiedzeniu Komisji Oświaty wpłynęło sprawozdanie MZO z działalności w rozbiciu na koszty utrzymania MZO. W 2002r. koszt wynosił ok. 247 tys. zł a na 2007r. zaplanowano 400 tys. zł.

 

Wiesława Czogała powiedziała, że niektóre wydatki lat ubiegłych były umiejscowione w szkołach, teraz są w MZO. Nie należy porównywać tych lat, bo sytuacja w tym zakresie się znacznie zmieniła. MZO przybyło wiele nowych zadań.

 

Mariusz Brześniowski – nadwyżka powstała głównie dlatego, że nie uruchomiono w ZSOiT oddziałów. Wiedząc o tym we wrześniu, czy można było te środki przeznaczyć na inne zadania w szkole? Od dawna w szkołach ponad gimnazjalnych nie ma zajęć sportowych wychowania fizycznego. Z tego wynika, że za te pieniądze można było je zorganizować przynajmniej przez jeden semestr. Nie zrobiono tego. Po drugie do remontów przystąpiono pod koniec roku szkolnego. Nie udało się przenieść na br pieniędzy, które pozostały w ZSOiT a można było za nie dokończyć np. remont szatni, czy korytarza. Dlaczego je zwrócono?

 

Wiesława Czogała powiedziała, że dosyć duża kwota pozostała z niezrealizowanej umowy. Pieniędzy tych nie było można ruszyć, musiały być zabezpieczone, bo w każdej chwili mogły wpłynąć faktury za roboty. Pozostały też środki z wynagrodzeń dla nauczycieli. Dyrektor szkoły miał zabezpieczone duże środki na remonty. Dyrektor szkoły obowiązany jest realizować plan wydatków, wiedział o tym, że takie środki posiada. Nie wykonano remontu, duże środki wydano na zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia.

 

Zbigniew Wojtyło – to nie jest tak, że środki niewykorzystane bezpowrotnie giną. Te pieniądze mamy, w następnym roku wracają do budżetu. Uchwała budżetowa jest najważniejszym aktem finansowym, natomiast uszczegółowienie uchwały budżetowej jest w uchwałach i aktach wykonawczych jednostek.

 

Mariusz Brześniowski – jeżeli we wrześniu wiadomo, że „na płacach” będzie nadwyżka, to jeżeli ktoś wystąpiłby do rady o zmiany, rada by się do wniosku przychyliła, to można było do końca roku pieniądze te przeznaczyć na remont szkoły. 

 

Zbigniew Wojtyło – budżet to jak organizm żywy i w trakcie roku można dokonywać zmian.

 

Mariusz Brześniowski – tego nie zrobiono. Ktoś popełnił błąd.

 

Wiesława Czogała – wykonanie tych środków należy do dyrektora szkoły.

 

Mariusz Brześniowski – dyrektor w ZSOiT jest początkujący i może wszystkiego nie wiedzieć.

 

Wiesława Czogała - jeżeli chodzi o organizację zajęć pozalekcyjnych to dyrektor może realizować tylko te zajęcia, które są w arkuszu organizacyjnym. Zajęcia te mogą być realizowane na podstawie konkretnych ustaw i rozporządzeń. Dyrektor nie może samodzielnie wprowadzać zajęć, które nie są ujęte w arkuszu organizacyjnym. Jeśli rada podejmie decyzję, że należy przyznać godziny na zajęcia pozalekcyjne, to będziemy przyznawać.

 

Mariusz Brześniowski – były pieniądze, nikt nie wystąpił o zmianę, zostały oddane.

 

Wiesława Czogała – te środki w budżecie są. Pewnych środków dyrektor nie mógł wydać.

 

Mariusz Brześniowski  – nie mówię o dyrektorze, tylko o działaniu.  Środki, które były w dyspozycji oświaty przez czyjeś niedopatrzenie zostały zmarnowane a potrzeby są bardzo wielkie.

Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji – zał. nr 8 do protokołu.

 

Piotr Klichta – na posiedzeniu komisji rozmawiałem z panią dyrektor w sprawie zmiany statutu MOKSiR, dlatego nie będą zadawał tego samego pytania. Korzystając z okazji że na sesji obecni są sołtysi chciałbym usłyszeć co znaczy „współorganizator imprezy”. Jaki ma udział MOKSiR przy organizacji  festynów?

 

Mariola Trepiszczonek – bardzo różny, w zależności od potrzeb. Z czym się organizator do nas zwraca i jakiej pomocy potrzebuje, to taką uzyskuje.

 

Manfred Wrona – pomoc MOKSiR w organizowaniu imprez jest. Chcę zwrócić uwagę na to, że niektóre gminy sąsiednie kierują na działalność MOKSiR mniej środków. Powinniśmy być dumni z tego, jakie pieniądze kierujemy na te cele. Tu powinna być podwojona troska, aby te pieniądze należycie wykorzystać. Powinno być robione to, co młodzież chce robić, aby młodzież przyciągnąć. Wtedy będzie chęć i zainteresowanie.

 

Mariola Trepiszczonek powiedziała, że MOKSiR tak pracuje od pięciu lat. W zależności od potrzeb dzieci i młodzieży.

 

Manfred Wrona – od przyszłego roku funkcjonować będą dodatkowo dwie świetlice, z czego się bardzo cieszę. Będę zabiegał o to, aby wydatki dla jednostek pomocniczych zwiększyć do wysokości 5.000 zł.

 

Henryk Machnik – wcześniej nie znałem cen, jakie pobierają zespoły muzyczne za występ. Teraz wiem, bo chcieliśmy zorganizować imprezę. Za 2 tys. zł, jakie jednostki mają do dyspozycji trudno będzie zorganizować imprezę z zespołem.

 

Andrzej Kubiczak przypomniał, że zwiększono kwotę do wysokości 3 tys. zł.

 

Henryk Machnik – 5 tys. zł nie jest za dużo.

 

Janusz Brzeźniak – chciałem poruszyć temat związany z orkiestra dętą. Kiedy byłem wychowankiem Domu Dziecka w Kuźni Raciborskiej to funkcjonowała orkiestra dęta, której jestem gorącym zwolennikiem. Niedawno spotkałem jedną osobę, która gra w tej orkiestrze. Chciałem zapytać, co będzie z tą orkiestrą? Jak ją utrzymać?

 

Mariola Trepiszczonek – w 2003r. orkiestra FO została przejęta przez MOKSiR. Koszt utrzymania w 2005r. wynosił 16,500 tys zł, czyli dołożyliśmy z własnego budżetu. Każdy występ orkiestry jest płatny, za darmo nie zagrają. Jeżeli 20 członków orkiestry gra np. godzinę, każdy członek kasuje po 50 zł. Gdy obowiązywała nas umowa z „Rafametem” to płaciliśmy za koncerty. Teraz nie otrzymujemy dofinansowania. Płacąc orkiestrze za każdy koncert z budżetu MOKSiR, inni również np. chóry czy działające zespoły mogliby ubiegać się o pieniądze. Pomoc MOKSiR mają nadal chociażby poprzez to, że orkiestra może ćwiczyć w Siedliskach, opiekunem jest Norbert Zimon. Stwarzamy orkiestrze takie same warunki, jak pozostałym grupom działającym przy MOKSiR.

 

Janusz Brzeźniak – proponuję, aby dyrektor spotkała się z członkami orkiestry.

Innych pytań nie było.

Sprawozdanie z działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej – zał. nr 9 do protokołu

 

Andrzej Kubiczak – sprawozdanie jest czytelne, czy są pytania?

 

Janusz Brzeźniak zapytał kto z tutaj obecnych czytał bajki dzieciom?

 

Ireneusz Wojcieski odpowiedział, że Pani Burmistrz.

 

Janusz Brzeźniak – kto deklaruje chęć czytania bajek dzieciom?

Zgłosiło się kilka osób.

 

Manfred Wrona zapytał czy w ub. roku przybyło książek?

Ireneusz Wojcieski – ilościowo utrzymuje się na tym samym poziomie. Rocznie kupujemy ok. 1000 książek, część książek otrzymujemy od różnych osób. Wzrasta liczba czytelników.

 

Henryk Machnik – korzystając z okazji chcę poinformować, że 25 maja w Domu Kultury w Jankowicach odbędzie się prezentacja książki Aleksandra Żukowskiego pt. „Sławne drzewa woj. Śląskiego”. Na spotkaniu będzie autor książki i wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam.

 

Piotr Klichta – czy planuje Pan zwiększyć budżet na przyszły rok?

 

Ireneusz Wojcieski – budżet co roku jest powiększony o stopień inflacji. Chodzi jednak o to, aby w budżecie przyznanym dla MBP robić to, co się da.

Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – zał. nr 10 do protokołu.

 

Piotr Klichta zapytał czy koszt związany z remontem dachu będzie obciążał budżet tegoroczny?

 

Zbigniew Grygier – nie. W ub. roku był dach łatany, jest zabezpieczony.

 

Janusz Brzeźniak – zakres prac ośrodka jest przeolbrzymi. Ustawa o pomocy społecznej zakłada, że jeden pracownik socjalny powinien przypadać na ok. 2000 mieszkańców. W przypadku naszej gminy w MOPS powinno być co najmniej  sześciu pracowników socjalnych.

 

Zbigniew Grygier – od tego roku jest ich już pięciu. Myślę, że powoli ta liczba się jeszcze zwiększy.

Innych pytań pod adresem dyrektora MOPS nie było.

Wiesława Czogała – chciałam uzupełnić moją wcześniejszą wypowiedź w kwestii finansów. Policzyłam i chciałam przybliżyć, o jakie pieniądze chodziło. Dyrektor ZSOiT ma do dyspozycji budżet wynoszący rocznie ok. 2 mln 200 tys. zł. Środki, które nie wykorzystano nie licząc kotłowni wynoszą 60 tys. zł. Jedynym dysponentem budżetu jest dyrektor szkoły. Dyrektor ustala plan finansowy szkoły. W księgowości MZO nie mamy informacji ile środków w danej chwili dyrektor zaangażował. Nie mamy możliwości, aby szybko interweniować w pewnych sprawach. Plan finansowy szkoły opiniuje Rada Pedagogiczna.

 

Mariusz Brześniowski – rolą dyrektora jest zagospodarowanie środków, chodzi o to, aby środki nie przepadły, aby pozostały w danej szkole.

Sprawozdanie z działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej – zał. nr 11 do protokołu.

Janusz Brzeźniak – odbyło się posiedzenie Zarządu Osiedla. Jedno z pytań dot. opomiarowania mieszkań. Sporo mieszkańców skorzystało, cierpliwie czekają na wypłacenie nadwyżki. Jest kwiecień i dlaczego jeszcze ich nie wypłacono?

 

Witold Ciuberek – modernizacja była robiona przez parę lat. Zwrot nadwyżki w kwietniu dlatego, że najpierw zbieramy faktury z PEC, aby ustalić koszty. To przesyłamy do firmy, która nas rozlicza i dokonuje odczytów. Zwyczajowo jest przyjęte, że rozliczenie ciepła następuje do końca kwietnia.

 

Janusz Brzeźniak – wozy asenizacyjne nie mogą jeździć ul. Klasztorną, jeżdżą drogą przez las koło nasypu, która jest bardzo zniszczona.

 

Witold Ciuberek odpowiedział, że wozy wcześniej jeździły drogą koło Pana Paprochy. Były jednak protesty, dlatego jeżdżą drogą przez las. W związku z tym, że droga ta jest w złym stanie niszczą się szybciej samochody.

 

Janusz Brzeźniak zapytał dyrektora, jakie są konsekwencje dla tych, co nie chcą odpracowywać wyroków?

 

Witold Ciuberek – informacja taka kierowana jest do sądu. Decyduje sąd.

 

Janusz Brzeźniak – zadłużenie czynszowe jest bardzo duże. Jakie procedury stosujecie, aby czynsz był płacony?.

 

Witold Ciuberek – zdecydowanie łatwiej jest odebrać lokal użytkowy niż mieszkalny. Niektórych zaległości nie można wyegzekwować. Są takie przypadki, że dłużnik prowadzi działalność gospodarczą, a należności trudno ściągnąć nawet przez komornika.

  1. Analiza istniejących w gminie gotowych projektów inwestycyjnych, ocena ich aktualności i potrzeby zrealizowania – pod kątem pozyskania na nie środków z funduszy europejskich

Prezentację istniejących w gminie projektów inwestycyjnych i możliwości ich dofinansowania z funduszy europejskich przedstawili i szczegółowo omówili: Sekretarz Miasta Dominik Klimanek i Burmistrz Miasta Rita Serafin. Dokument stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

Sekretarz poinformował także o tym, że w czerwcu w Kuźni Raciborskiej planuje się zorganizować dwa spotkania z przedsiębiorcami, stowarzyszeniami i fundacjami.

 

Sabina Chroboczek-Wierzchowska zaprosiła wszystkie organizacje i stowarzyszenia z terenu gminy na spotkanie w dniu 9 maja, które będzie poświęcone realizacji programu Kooperacji Organizacji Pozarządowych. Spotkanie ma na celu stworzenie silnego członu z przedstawicieli tych organizacji dla pozyskiwania środków.    

 

Piotr Klichta – czy wśród projektów o dofinansowanie ujęte są wszystkie inwestycje zawarte w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy?

 

Rita Serafin - w najbliższym czasie przedstawimy aktualizację PRL.

 

Piotr Klichta zapytał czy dane zawarte w PRL będą usuwane i kto jest uchwałodawcą planu?

 

Rita Serafin – uchwałodawcą jest Rada Miejska. W jego tworzeniu uczestniczyli m.in. liderzy lokalni i radni. Taką samą procedurą można zrobić weryfikację PRL i ustalić priorytety. Czas zrobił swoje i być może założenia PRL teraz będą nieco inne.

 

Piotr Klichta zapytał Panią Burmistrz czy w tej chwili widać, że niektóre pozycje planu zostaną wyrzucone.

 

Rita Serafin odpowiedziała: nie wykluczam tego.

 

Piotr Klichta zapytał czy wnioski zgłaszane podczas Zebrań Wiejskich i Zebrań Mieszkańców mają szansę na ujecie ich w planie?

 

Rita Serafin odpowiedziała, że niektóre wnioski nie nadają się do ujęcia w PRL. Niektóre z nich, zwłaszcza te niewymagające większych nakładów finansowych mogą być ujęte w projekcie budżetu na 2008 rok.

 

Piotr Klichta – czy w takim razie przygotowywany jest plan takich zadań?

 

Rita Serafin - 3.2007Sądzę, że w okresie wakacji będzie przygotowany.

 

Piotr Klichta – warto byłoby mieć jakiś szkic tych spotkań.

 

Manfred Wrona – prosiłbym o wydrukowanie przedstawionego materiału. Tych zadań jest wiele, na pewno nie wszystkie są ujęte. Obejmują okres 6 lat, czy im podołamy? Wiadomo, że jesteśmy w kilku kwestiach zaawansowani, niestety kilka zadań pozostanie naszymi pobożnymi życzeniami. Będzie trudno, bo cyfry są zatrważające i żaden budżet tego nie wytrzyma, nawet przez 6 lat. Musimy zadania przeanalizować, musimy być przygotowani, ale zarazem bardzo elastyczni. Rozstrzyga się w tej chwili sprawa tego, czy w ramach „Euro 2012” rozgrywane będą mecze w Chorzowie. Nie wiem czy macie państwo świadomość, że na terenie naszej gminy mamy piękny ośrodek „Buk” nadający się na zgrupowania zawodników. Chodzi o to, aby jak najprędzej „zarazić” tym Gliwicką Agencję Turystyczną, zarządzającą ośrodkiem. Poddaję to pod rozwagę, warto zgłosić gotowość. Proszę to wziąć poważnie pod uwagę.

 

Rita Serafin – zastanawialiśmy się z Sekretarzem czy przygotować materiał do dyskusji dot. tego punktu w wersji papierowej. Może być on zamieszczony w Internecie a jeżeli ktoś nie ma dostępu do internatu, lub woli wersje papierową, to będzie możliwość wydrukowania. Zadania ujęte są zadaniami istotnymi. Wiele zadań trzeba będzie realizować. Musimy mieć jednak najpierw dokumentacje a przygotowanie tych dokumentów będzie czasochłonne. Firmy specjalizujące się w pozyskaniu środków życzą sobie za pracę bardzo duże pieniądze. To musi być dobrze przygotowane. Stąd potrzeba bardzo mądrego konstruowania budżetu gminy.

 

Adrian Lepiarczyk zapytał w sprawie toalet w Rudach, kto będzie gospodarzem?

 

Rita Serafin – gdy po przetargu będzie wyłoniony wykonawca, zadanie realizowane będzie w tym roku. To będzie w gestii gminy. Potem trzeba będzie przeznaczać środki na to, aby o to zadbać.

 

Tadeusz Koral poparł wypowiedź radnego Klichty w zakresie przygotowania planu zadań do realizacji. Uważa, że jak najszybciej trzeba opracować harmonogram inwestycji. Stwierdził, że są sołectwa, które nie mają infrastruktury. Przed budżetem na 2008 istnieje potrzeba ustalenia takiego harmonogramu. Potrzeb jest bardzo dużo.

 

Rita Serafin – chodzi także o to, aby wybrany zakres zadań był należytej jakości. W trakcie roku pojawiają się różne programy, z których można będzie pieniądze pozyskać w formie grantu. Jednym podstawowym problemem to taki, jak daleko „iść” z dokumentacją. Niektóre mają bardzo krótki okres na przygotowanie wniosku.

 

Dominik Klimanek poinformował, że przekazano radnym, sołtysom i radom sołeckim informację o możliwości udziału w konkursie „Kultura Bliska” organizowanym przez Fundację Wspomagania Wsi, „Piękna wieś województwa śląskiego” i „Pożyteczne wakacje 07”.

 

Andrzej Kubiczak – materiał dot. istniejących projektów inwestycyjnych i możliwości ich dofinansowania z funduszy europejskich będzie zamieszczony na stronie internetowej a kto nie ma Internetu, gdy zgłosi w Biurze Rady Miejskiej chęć otrzymania wersji papierowej, to ją otrzyma.

  1. Informacja na temat zasobów komunalnych gminy, sposobów ich zagospodarowania oraz utrzymania urządzeń komunalnych, dróg, placów i parkingów.

Piotr Klichta zapytał, jaka jest różnica między trwałym zarządem z użyczeniem oraz dlaczego niektóre jednostki gminy posiadają nieruchomości zabudowane użyczone, w administrowaniu lub w trwałym zarządzie.

Na pytanie odpowiedziała Małgorzata Pabian. Przedstawiła ponadto informację na temat zasobów komunalnych gminy oraz sposobów ich zagospodarowania. Informacja stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

 

Sylwester Larysz – w pkt II informacji wymienione są przypadki pozyskiwania nieruchomości do gminnego zasobu. W Rudach jest taka sytuacja, że zmarła osoba nie pozostawiając spadkobiercy. Jak gmina może zareagować, aby nieruchomość przejąć? To nie jest jedyny odosobniony przypadek.

 

Małgorzata Pabian - na mocy Kodeksu cywilnego, od 2003r. w razie braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia zgodnie Kc, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu.

 

Ernest Drazik – jak wygląda sprawa remizy OSP w Rudzie Kozielskiej i obiektu na ul. Hutniczej?

 

Małgorzata Pabian powiedziała, że trwają prace nad opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego dla Rudy Kozielskiej. Nieruchomość gmina będzie starała się zbyć.

 

Krystyna Borutko – zapytała o teren przy ul. Bema pod parking.

 

Małgorzata Pabian - teren częściowo należy do p.Majnusza. Przeprowadzono rozmowy, zlecono wykonanie podziału nieruchomości. Geodeta stwierdził, że jest potrzebne rozgraniczenie nieruchomości. W postępowaniu tym muszą bezwzględnie brać udział wszystkie strony a nie jest ustalony właściciel jednej z sąsiednich nieruchomości.

Sylwester Larysz zapytał czy była przeprowadzona rozmowa z p. Jemczurą w sprawie zamiany gruntu w Rudach?

Na pytanie radnego odpowiedzi udzielił Bogusław Wojtanowicz.

Informacja nt. infrastruktury drogowej na terenie gminy Kuźnia Raciborska – informacja stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

Piotr Klichta – w informacji napisano: brak informacji nt. większych robót remontowych o charakterze inwestycyjnym na drogach powiatowych a jest już kwiecień

 

Rita Serafin – ok. 1,5 tygodnia temu otrzymaliśmy od Zarządu Dróg Powiatowych plan zadań dot. dróg powiatowych. Nie są przewidziane inwestycje a jedynie naprawy i remonty. Powiat przyjął taktykę, że jeżeli zawrzemy z powiatem porozumienie na dofinansowanie i podejmiemy współpracę finansową, to zadania na terenie naszej gminy będą realizowane. Mamy przyobiecane, że będzie robiony remont chodnika przy ul. Krzyżowej w Kuźni Raciborskiej. Planują remont cząstkowy drogi nr 425. Otrzymaliśmy w ub. tygodniu informację, że najbardziej zniszczony odcinek drogi w Rudzie Kozielskiej będzie remontowany. Prawdopodobnie przetarg ma być ogłaszany w czerwcu/lipcu. Remont drogi będzie robiony „w ruchu”. Informację tę potwierdziła pani dyrektor Mucha.

 

Henryk Machnik – w gminie są jeszcze drogi dojazdowe do posesji, którymi trudno jest przejechać zarówno podczas opadów jak i wtedy, gdy jest sucho, bo unosi się kusz. W Jankowicach w takim stanie jest odcinek ul. Leśnej i ul. Polnej. Należy by je utwardzić. W br. być może jakimś tłuczniem a w przyszłym roku należy ująć je do planu. Podobna sytuacja jest w Rudach na drodze dojazdowej do hurtowni Resus. Druga sprawa to chodnik przy drodze wojewódzkiej nr 919 w Jankowicach. Być może zostanie wybudowany odcinek od ul. Wypoczynkowej do ul. Leśnej. Inne odcinki nie powstaną na pewno bez dofinansowania przez gminę. Mieszkańcom najbardziej zależy na chodniku wzdłuż głównego ciągu drogi.

 

Antoni Głowski zapytał jak wygląda sprawa przejazdów kolejowych? Jest to nasza bolączka.

 

Rita Serafin powiedziała, że wystosowano w tej sprawie pisma do Warszawy. Otrzymaliśmy informację, że sprawę przekazano do Katowic

 

Antoni Głowski – jak wygląda sprawa kładek?

 

Rita Serafin odpowiedziała, że dzisiaj podejmowane są uchwały o dofinansowaniu województwa. Dla Kuźni Raciborskiej jest pozwolenie na budowę, natomiast w Rudach są problemy z wejściem w teren. Okazało się, że gdyby realizować zadanie w zakresie takim, jak były rozmowy, to szerokość gruntu musiałaby być nieco większa. Prawdopodobnie trzeba będzie zrobić pionowy mur oporowy, natomiast jeżeli tę kładkę wykonać tak jak jest w projekcie, konieczne byłoby zrobienie nasypu. To powodowałoby ponad 2 metrowe wejście w głąb nieruchomości. Trwają dyskusje nad tym czy przeprojektować kładkę czy przyjąć wersję z murem oporowym. Inwestycje te będą realizowane niezależnie, w Rudach trzeba będzie dojść do porozumienia. Przetarg na wykonanie zadania w Kuźni Raciborskiej będzie ogłoszony, natomiast w Rudach trzeba będzie czekać. Jest szansa na realizację zadania w Kuźni Raciborskiej jeszcze w tym roku.

 

Manfred Wrona – z konsternacją wysłuchałem tych słów. Wczoraj była w Raciborzu wizyta dyrektora Stumpfa. Na spotkaniu powiedział, że są problemy własnościowe w Rudach. Dyrektor powiedział, że prawdopodobnie w br. przetarg nie będzie ogłoszony, bo są problemy w terenie. Strony doszły do porozumienia. Działka została wydzielona zgodnie z projektem i życzeniem inwestora, tak ustawione są kamienie, niebawem odbędzie się zapis w księdze wieczystej. Dostali tyle gruntu ile było potrzebne. Ustalono także ile terenu prywatnego będzie potrzebne na czas budowy np. do ustawienia maszyn i sprzętu.

Rita Serafin – informacje, które przekazywałam, otrzymałam od projektanta Pana Marcisza.

10. Przedstawienie sprawozdania z realizacji Planu Gospodarki Odpadami dla gminy Kuźnia Raciborska za okres 2004-2006.

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak w związku z tym, że każdy otrzymał pisemną informację a Komisja Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska szczegółowo ją przeanalizowała, zaproponował, aby na sesji nie analizować sprawozdania. Poprosił, aby osoby, które mają do sprawozdania uwagi, zgłaszali je, lub zadawali pytania. Uwag ani pytań nie było. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

11. Interpelacje, zapytania

Sylwester Larysz – dwie rodziny mieszkające w Rudach – Paproci interweniowały w sprawie wody i kanalizacji.

 

Rita Serafin – w tym roku w tym zakresie nic się tam nie będzie działo. Natomiast rozważano czy robić tam studnię, czy doprowadzać wodę siecią. Wydawało się, że doprowadzenie wodociągu będzie bardzo kosztowne. Oszacowano koszty i okazało się, że zrobienie dobrej studni jest kosztowo porównywalne do budowy wodociągu. Trzeba będzie podjąć decyzje na przyszły rok co z tym robić.

 

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – na terenie „Starej Kuźni” jest opuszczony  budynek  p. Jarosza „Willa Helios” w którym zbiera się młodzież. Prośba, aby budynek zabezpieczyć.

 

Rita Serafin powiedziała, że trwają poszukiwania właściciela nieruchomości. Komornik zajął nieruchomość za zadłużenia. Jest to sytuacja zawiła, ale postaramy się coś tym zakresie zrobić. Bogusław Wojtanowicz dodał, że w przypadku, gdy coś się tam będzie działo to powinna interweniować Policja.

 

Sabina Chroboczek-Wierzchowska zapytała o termin wyjazdu w teren w celu zapoznania się ze stanem obiektów gminnych w Kuźni Raciborskiej.

Pani Burmistrz odpowiedziała, że najlepszym dniem byłby czwartek po świętach majowych.

 

Mariusz Brześniowski w imieniu mieszkańców zgłosił, że przy ul. Browarnej brak jest tabliczki z nazwą ulicy, natomiast przy ul. Tartacznej w ogóle nie została wymieniona. Zapytał także, kto jest właścicielem oświetlenia przy dworcu PKP.

Pani Burmistrz odpowiedziała, że PKP.

 

Mariusz Brześniowski kontynuując swoją wypowiedź powiedział, że bywa tak, że lampy przy dworcu PKP palą się przez cały dzień a niekiedy wieczorem w ogóle się nie zapalają. Zaproponował, aby zastanowić się ewentualnie nad przejęciem tego oświetlenia, tym bardziej, że stacja praktycznie nie funkcjonuje. Zgłosił także, że na ul. Klonową w Kuźni Raciborskiej wychodzą dziki i próbują dostać się do ogródków. Zapytał czy można założyć siatki ochronne.

 

Rita Serafin – spróbujemy tę sprawę rozeznać.

 

Janusz Brzeźniak – w tej chwili dziki chodzą z młodymi i są bardzo niebezpieczne. Watahy dzików żerują nad ranem i nocą. Tym problemem powinny zając się koła łowieckie.

 

Mariusz Brześniowski poinformował, że na dzień 9 maja zaplanowano sprzątanie, będą zbierane rzeczy wielkogabarytowe, natomiast sprzątanie Dębiny na 12 maja od godz. 10.

 

Henryk  Machnik – zbiórkę dużych gabarytów w Jankowicach planujemy zorganizować  w maju.

 

Janusz Brzeźniak  w imieniu nauczycieli w ZSOiT zgłosił, że w szkole bardzo śmierdzi.

 

Sabina Chroboczek-Wierzchowska potwierdziła ten fakt. Powiedziała, że wcześniej studzienki kanalizacyjne czyszczone były co roku.

 

Rita Serafin – jest przypuszczenie, że remont pionu poprawi sytuację.

 

Manfred Wrona – wymaga interwencji fakt postawienia w Rudach 6 dużych bilbordów. Zmian w planie zagospodarowania przestrzennego nie było. W I strefie w ogóle takiej wielkości tablice nie mogą być ustawione, natomiast w II strefie mogą być, lecz wyłącznie do pewnej, określonej wielkości. Tu trzeba współpracować ze Starostą Raciborskim. Są tu dwie kwestie. Jeżeli jest zabetonowany bilbord to jest to budowla, wymaga zgody starosty. Bilobordy są ustawiane i tylko zabezpieczane. W tym przypadku wystarczy zgłoszenie. Może być tez tak, że powiat o niczym nie wie. Jeżeli było zgłoszenie a pracownicy powiatu nie zajrzeli do naszego planu zagospodarowania, to wina jest powiatu. Są ustawiane na działkach prywatnych i chyba gminnych. Trzeba to sprawdzić. Odnośnie Poczty w Rudach – złożyliśmy interpelację o przedłużenie godzin pracy. Dyrekcja odpisała, że nie widzi możliwości przedłużenia godzin pracy. Być może mogą przesunąć godziny otwarcia.

Informacyjnie podaję, że spotkały się rady sołeckie trzech miejscowości i zamierzamy powołać do życia twór zajmujący się sprawami dróg. Zamierzamy wejść w kontakt z innymi miejscowościami sąsiednich gmin i chcemy wspólnie „walczyć” o swoje w sprawie dróg.

Ostatnie posiedzenie komisji nas nie zadowoliło. Niektóre sprawy wcześniej zgłoszone zostały storpedowane jak np. sprawa 5 tys. zł dla jednostek pomocniczych. Zaniepokoiła nas także sprawa nie zwiększenia środków dla OSP i nie powołania komisji ds. oględzin remiz. Zupełnie nie zadowoliła nas też odpowiedź Pani Burmistrz w sprawie Sekretarza Miasta.

 

Rita Serafin – w skład tej komisji muszą wejść pracownicy Referatu Inwestycji. Pracownicy obecnie zaangażowani są bardzo w sprawy bieżące jak np. aktualizacja planów zagospodarowania przestrzennego czy remonty cząstkowe dróg. Nie jesteśmy w stanie w tej chwili tych pracowników skierować do tego, aby chodzili i przeglądali obiekty OSP. To się stanie w troszeczkę późniejszym terminie, gdy zostaną wykonane sprawy najważniejsze. Mam świadomość, że niektóre sprawy nie są realizowane od razu, jednak niektóre działania nie jesteśmy w stanie podjąć od razu, gdy pojawi się sygnał.

 

Piotr Klichta – zgłaszałem wniosek, aby w sesji, gdy omawiany jest stan bezpieczeństwa na terenie gminy brał udział komendant gminny OSP. Chodzi o to, aby przedstawiał informację. Zawnioskowaliśmy też, aby szefowie OSP znów pojawili się na komisji, bo Edward Morciniec międzyczasie z niektórych kwestii się wycofał. Nie chodzi przecież o to, aby Rada Miejska na siłę uszczęśliwiała straż. Czy pojawiły się znaki drogowe na obrzeżach gminy z nazwą miejscowości?

 

Rita Serafin – ustawianie znaków nie należy do kompetencji gminy.

 

Piotr Klichta zapytał czy jest odpowiedź zarządu dróg w tej sprawie oraz co mieszkańcy Osiedla mają robić z wielkogabarytami?

 

Witold Ciuberek odpowiedział, że mieszkańcy Osiedla stawiają te rzeczy przy śmietnikach a ZGKiM je odbiera.

 

Piotr Klichta – mieszkańcy ul. Lipowej narzekają na hałasującą firmę KratStal.

 

Mariusz Brześniowski powiedział, że jako przewodniczący Zarządu Osiedla „Stara Kuźnia” nic o tej firmie nie wie.

 

Rita Serafin powiedziała, że również o uciążliwej działalności tej firmy nie słyszała

 

Tadeusz Koral – kiedy mieszkańcom Budzisk będzie można coś powiedzieć nt. stawu? Chcę mieszkańcom powiedzieć, w jakim zakresie będzie to robione.

 

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że toczy się postępowanie wyjaśniające. Gdy do Kuźni Raciborskiej przyjedzie Pan Gajewski, wówczas pojadą w teren zobaczyć to na miejscu .Na pewno będzie to w najbliższym czasie. Sprawa ta  nie należy do kompetencji gminy, gmina może jedynie prosić o wykonanie. W ciągu 3 miesięcy od początku kadencji wszystkiego nie można zrobić skoro wiele spraw przez lata było „zabagnionych”. Zobowiązał się doprowadzić do spotkania i do tego, aby to było zrobione.

 

Adrian Lepiarczyk - zapraszam w niedzielę do Rud. Przyjeżdża kilka tysięcy gości, lecz szybko uciekają, bo nie mają gdzie załatwić potrzeb sanitarnych. Czy na ten czas letni można tam postawić Toytoje?

 

Rita Serafin – rozważymy jakby to najlepiej rozwiązać. Można je albo wypożyczać albo kupić.

 

Witold Ciuberek w tej sprawie powiedział, że Sanepid nakłada pewne obowiązki i wymogi, jak np. bieżąca woda.

 

Manfred Wrona – w tym rejonie jest stołówka z ubikacjami. Być może byłaby możliwość udostępniania ubikacji, lecz po weekendzie musiałyby być wysprzątane.

 

Rita Serafin – nie wiem czy dyrektor Plura wyraziłby zgodę na korzystanie z wc przy stołówce szkolnej. Nie jest to prosta sprawa, bo gdyby doszło do jakiegoś skażenia to byłyby niesamowite problemy.

 

Wiesława Czogała – w innych miejscowościach jest to załatwiane w ten sposób, że udostępnia się wc w Restauracjach.

 

Sylwester Larysz zgłosił, że złamany słup przy posesji p.Grycman na Przeryciu jest nadal nienaprawiony. Zapytał czy jest już koniec napraw dróg lokalnych i czy będą jeszcze drogi gminne robione. Stwierdził, ze w Rudach nie wszystko jest skończone.

 

Rita Serafin – w Rudach pracuje ekipa z Sośnicowic. Nie mam informacji czy już roboty zakończyli.

 

Sylwester Larysz – proszę, aby zgłosili się do mnie na początku robót i na końcu.

 

Marcelina Waśniowska – czy poszły zapytania do Posła w sprawie obwałowania rzeki Odry?

 

Bogusław Wojtanowicz – przekazałem p. Siedlaczkowi i do Śląskiego Zarządu Melioracji.

 

Mariusz Brześniowski zgłosił, że na ul. Sienkiewicza naprzeciwko posesji p. Lasaka po wymianie słupów pozostały stopy betonowe z fundamentów. Trzeba to usunąć. Sylwester Larysz – ja je mogę zabrać, muszę je najpierw zobaczyć.

 

12. Wnioski

 

Manfred Wrona – na ukończeniu są kończą się rozmowy w sprawie świetlicy w Rudach, aby na ostatnie spotkanie poprosić sołtysa i radę sołecką..

 

Bogusław Wojtanowicz – koszty są wyliczone, będzie sporządzona umowa.

 

Manfred Wrona – aleja Lipowa w Rudach stanowiąca własność Nadleśnictwa. Należy przemyśleć temat czy nie zasypać to żużlem, bo tam budują się ludzie.

 

Bogusław Wojtanowicz – p. Pietras powiedział, że teren ogrodzi, zrekultywuje i zagospodaruje. Posiadamy środki na usuwanie dzikich wysypisk śmieci. Musielibyśmy ok. 5 tys. zł dołożyć z budżetu gminy z ochrony środowiska. Nadleśniczy prowadzi również rozmowy ze Starostwem i też obiecali dołożyć pewne środki.

 

Sylwester Larysz – Betoniarnia chce wywieźć gruz, mają ciężki sprzęt i zrobiliby to za darmo. Na to można byłoby przywieźć ziemię i nie byłoby problemu. Byli u mnie z Betoniarni i dlatego to wiem.

 

Bogusław Wojtanowicz – zadzwonię do Nadleśniczego w tej sprawie.

 

Tadeusz Koral – składam wniosek do protokołu. Chodzi o ul. Wolności w Budziskach. Część jest asfaltowa, należy załatać dziury.

13. Podjęcie uchwał w spawie:

13.1. zgłoszenia kandydata gminy Kuźnia Raciborska do Powiatowej Rady Zatrudnienia w Raciborzu.

Przewodniczący Rady Miejskiej przypomniał, że projekt uchwały zgodnie z wolą radnych został przeniesiony z poprzedniej sesji.

 

Piotr Klichta zapytał czy Bogusław Wojtanowicz ze względu na to, że przez wiele lat pracował w Starostwie Powiatowym w Raciborzu nie byłby lepszym kandydatem do Powiatowej Rady Zatrudnienia?

 

Rita Serafin odpowiedziała, że biorąc pod uwagę to, czym zajmuje się Powiatowa Rada Zatrudnienia, Zastępca realizuje zupełnie inne zadania.

 

Manfred Wrona – moje argumenty przedstawione na poprzedniej sesji są nadal aktualne. Uważam, że ta uchwała może pochłaniać czas Pana Sekretarza. Tak do końca to nie mamy wyjaśnionej obecnej sytuacji zatrudnieniowej Pana Sekretarza, który na pierwszej sesji Rady Miejskiej w której uczestniczył, złożył deklarację, że zaprzestaje pracy poza Urzędem. Czas pokazał, że słowo nie zostało dotrzymane. Nie było to jedyne miejsce pracy, o czym my dobrze wiemy. To były i są miejsca pracy pochłaniające bardzo dużo czasu, nawet całe dnie. To, że komisja nie otrzymała list obecności drogą formalną, nie znaczy, że nie mamy tych list. Mogę nieobecności cytować. Tak być nie może. Najważniejszą kwestią jest to, że Sekretarz a zarazem władza gminy w sposób zdecydowany zachwiała nasze zaufanie. Nie podnoszę tej kwestii po to, aby z kimkolwiek walczyć. Wybraliście najgorszą z metod tłumaczenia się. Sięgnąłem do BIP i wiem dokładnie gdzie Sekretarz i na jaką część etatu był zatrudniony. Mam również inne dokumenty. Jeżeli się cokolwiek radzie mówi, to trzeba tego dotrzymywać, bo w innym wypadku jest to po prostu cygaństwo. Przez długi okres czasu Pan Sekretarz nie wykonywał należycie swoich obowiązków służbowych a dzisiaj mamy mu jeszcze obowiązków dołożyć? Tłumaczenie, że chce się klasę do matury doprowadzić, to żadne tłumaczenie.

 

Rita Serafin – proszę powiedzieć na jakiej podstawie Pan twierdzi, że Pan Sekretarz nie podoła obowiązkom w Powiatowej Radzie Zatrudnienia? Proszę powiedzieć ile w ub. roku odbyło się posiedzeń a ile w br?

 

Manfred Wrona – wnioskując na podstawie różnych korespondencji wiem, że tych posiedzeń jest kilka, być może 3-4. Myślę, że nie powinniśmy Sekretarza kierować na żadne. Należy wytypować inną osobę. Jeżeli ktoś oprócz tego, że jest Sekretarzem w Urzędzie na pełnym etacie, gdzie ma bardzo dużo obowiązków jest zatrudniony w szkole na 16/18 etatu w charakterze nauczyciela, co stanowi ok. 40 godzin pracy tygodniowo, w innej szkole 10/18 to mamy pełny obraz sytuacji. Pani Burmistrz chce bronić sytuacji, której nie da się obronić. Nie można w jednym czasie pracować w kilku miejscach.

 

Rita Serafin - Pan Sekretarz podejmując pracę w Urzędzie Miejskim powiedział, że wygasi stosunki pracy w innych miejscach. I tak się dzieje. Z dniem 31 kwietnia kończy zatrudnienie w innych miejscach. Doprowadzi klasę maturalną do końca. Jeżeli chodzi o pracę Pana Sekretarza w Urzędzie Miejskim to ma pracodawcę, który stawia mu zadania, i zgodnie z obowiązującymi przepisami może ustalić sposób i czas wykonywania pracy. Tak się stało. Natomiast, jeżeli chodzi o zatrudnienia, które są zamieszczone w BIP-ie to Sekretarz przedstawiał swoje zatrudnienia a jest to informacja na dzień 27 stycznia. Dzisiaj ta sytuacja jest zupełnie inna i wykaże ją gdy będzie składał oświadczenie majątkowe. Pracodawca ocenia pracę pracownika i jest odpowiedzialny za świadczenie jej w należytej jakości. Jeżeli chodzi o pracę w Radzie Zatrudnienia, to w tym roku było jedno posiedzenie. Osoba Sekretarza jest odpowiednią kandydaturą. Poprzedni Sekretarz swoje obowiązki w PRZ wykonywał dobrze, w sposób właściwy i nie wydaje się, aby obecny Sekretarz nie mógł poradzić sobie z tymi obowiązkami.

 

Marcelina Waśniowska – tu nie chodzi o to czy Sekretarz sobie w pracy radzi czy też nie, ale o to, że sekretarz Miasta pełni funkcję kierownika urzędu. Nie wyobrażam sobie, aby pracował on w godzinach popołudniowych czy nocnych. Poza tym bardzo boli nas to, że przy przedstawianiu się Pan Klimanek powiedział wyraźnie, iż na koniec lutego kończy z pracą w szkołach. O to mamy żal do Pana Klimanka.

 

Rita Serafin – myślę, że będziecie państwo, podobnie jak ja, zadowoleni z pracy Pana Klimanka. Pan Klimanek powiedział, że będzie wygaszał swoje stosunki pracy. Nie jest możliwe w szkole z dnia na dzień po prostu rzucić pracę. Pan Klimanek przedstawił mi w jakiej jest sytuacji i jak wygląda sprawa jego zatrudnienia. Klasy maturalne doprowadzi do końca, natomiast zatrudnienie w Bierawie zakończył pracę, gdy tylko znalazł się nauczyciel języka angielskiego. To się dzieje, a ja na to wyraziłam zgodę. Zadania postawione do wykonania wykonał. Od 1 maja tylko i wyłącznie będzie pracował w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej.

 

Manfred Wrona – w takim razie Rada Miejska została wprowadzona w błąd. Jestem przekonany, że wynik głosowania na sesji w lutym, kiedy Pan Klimanek powoływany był na Sekretarza Miasta byłby zupełnie inny. Przyzwoitość nakazywała powiedzieć dokładnie o tym wszystkim. Zaczynam podejrzewać, że informacja była przebiegła. Można było z zatrudnieniem poczekać np. do maja. Sekretarz w lutym i marcu pracował na pełnym etacie w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej, na 16/18 etatu w LO w Raciborzu i 10/18 w Bierawie. Tolerowała Pani nieobecność w urzędzie.

 

Rita Serafin – nie ukrywałam, że Sekretarz jest zatrudniony w innych miejscach i proszę nie zarzucać mi kłamstwa. Nie miałam zamiaru tego ukrywać ani manipulować. Pan Sekretarz został przyjęty, bo były sprawy do wykonania i załatwienia. Tę pracę wykonał.

 

Józef Maślanka – proponuję od tego tematu odejść a popatrzeć na kompetencje. Do czego jest kompetentna Rada Miejska a do czego pracodawca. Była konsultacja jak tę sytuację przedstawić panu przewodniczącemu komisji. Listy obecności nie powinny być pokazywane forum publicznemu. Wg przepisów nad pracownikiem jest pracodawca a nad pracodawcą jest sąd trzyinstancyjny. Jeżeli przyjmiemy, że komisja będzie rozpatrywała dyscyplinę pracy, to sędzią powinna stać się rada. Trzeba jednak zobaczyć, do czego to doprowadzi. Artykuł 142 Kodeksu pracy stanowi, że pracodawca może ustalić indywidualny rozkład czasu pracy. Może ustalić także zadaniowy czas pracy, który w ogóle nie wiąże się z godzinami pracy. Jeżeli są zarzuty, że Sekretarz nie pracował, to należy rozeznać czy miał ustalony indywidualny czas pracy. Bez zmiany Regulaminu Organizacyjnego czas pracy może być wprowadzany indywidualnie. Jeżeli są zarzuty, że Pan Sekretarz nie pracował tyle godzin ile powinien, to można zawnioskować, aby Pani Burmistrz przedstawiła, w jakich godzinach pracował i wtedy komisja porówna te informacje z informacjami jakie posiada. Będzie w ten sposób przedyskutowana racja dwóch stron. Być może doszło do nieporozumienia stron i okaże się czy zarzuty komisji są zasadne.

 

Piotr Klichta – nasuwa się taka refleksja Panie Wrona, że chyba trochę za daleko zabrnęliśmy w poszukiwaniach i dociekaniach. Mamy rozpatrywać czy Sekretarza powołać w skład Powiatowej Rady Zatrudnienia a nie analizować sytuację czy chodził do pracy, czy też nie. Jak będzie Pan chciał robić użytek z tych informacji to proszę to robić w zakresie jaki Panu przysługuje. Zostawmy temat pracy Sekretarza, bo jest to sprawa odrębna, niezwiązana z projektem uchwały.

 

Manfred Wrona – w całej tej sprawie chodziło tylko o jedno słowo przepraszam.  

 

Dominik Klimanek – jeżeli dobrze pamiętam, to 25 stycznia powiedziałem, że wszystkie zobowiązania związane z dotychczasową pracą wygaszam. Nie pamiętam abym powiedział, że od 1 lutego Urząd Miejski jest moim jedynym miejscem pracy. Od początku ustaliliśmy miesięczny rozkład zadań w urzędzie. Zadania te realizowałem. Pracę wykonywałem w różnych godzinach, zarówno do południa jak i w godzinach popołudniowych. W marcu i kwietniu zostały rozwiązane dotychczasowe umowy o pracę.

Andrzej Kubiczak  odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie.

Za podjęciem uchwały było 7 głosów, 8 głosów było przeciw. Przewodniczący stwierdził, że uchwała nie została podjęta.

13.2. zmian w budżecie na 2007 rok

Zmiany w budżecie na 2007 rok przedstawił Zbigniew Wojtyło.

 

Piotr Klichta  zapytał jak długo „wytrzyma” hala sportowa w Rudach na „podbieraniu” środków.

Pani Burmistrz Rita Serafin powiedziała, że nie rozpocznie się finansowania inwestycji w ustalonym zakresie. Gdy budżet był konstruowany sądzono, że budowę rozpocznie się jeszcze w tym m roku. Okazało się że w tym roku się jej nie rozpocznie.

 

Piotr Klichta zapytał, dlaczego wzrosła kwota z 30 tys. zł do 51 tys.zł na wykonanie parkingu przy Urzędzie Miejskim.

 

Rita Serafin powiedziała, że gdy podejmując się budowy parkingu, należy myśleć po gospodarsku. Należy najpierw coś zrobić z kablami wiszącymi pomiędzy Urzędem Miejskim a ZGKiM, które są zrywane przez wyższe samochody. Przy okazji budowy parkingu należy to zrobić, stąd wyższa kwota.

 

Piotr Klichta – jestem uczulony na wyrażenie „po gospodarsku”. Nie wiadomo kto niegospodarnie zarządza, obecna czy poprzednia rada, czy Pani Burmistrz. W projekcie uchwały jest 400 tys. zł dodatkowo na boisko, natomiast kredyt to jest ok. 600 tys. zł. Zapewne przypomina sobie Pani jak rozmawialiśmy o budżecie, to mówiłem, aby w takim razie zrealizować wszystkie potrzeby w gminie jak choćby potrzeby oświaty, służby zdrowia i wszystkich mieszkańców. Zaciągajmy kredyty i budujmy wszystko, co chcą mieszkańcy. Tego nie rozumiem. W tym przypadku jako źródło finansowania wskazano kredyt. Jak będzie potrzeba wykonania jakiegoś zadania to wskażę Pani, aby je wykonać za kredyt.

 

Rita Serafin powiedział, że 400 tys. zł na boisko wówczas, jeżeli projekt uzyska akceptację. Musimy w pełnej wysokości zabezpieczyć finansowanie tego zadania. Decyzja należy do państwa. Boisko jest potrzebne i warto byłoby skorzystać z tych możliwości.

 

Piotr Klichta – nie jestem przeciwny boisku. Jest tu pewne niekonsekwentne postępowanie. Skoro bierzemy kredyt na boisko to dlaczego nie na wszystko?

 

Rita Serafin - są wydatki majątkowe i wydatki konsumpcyjne.

 

Piotr Klichta powiedział, że powinny być ustalone zadania priorytetowe do wykonania. Tego nie ma, widać tylko przypadkowość w wydatkowaniu poszczególnych kwot.

 

Mariusz Brześniowski – oświata jest biedna, pod koniec roku nie była w stanie wykorzystać pół miliona złotych, zwrócono je do budżetu. Bierze się teraz kredyt na boisko, a można było niewykorzystane środki „przebudżetować”. Cały czas mi chodziło o gospodarowanie.

 

Zbigniew Wojtyło powiedział, że środki z lat ubiegłych pozostają w budżecie, będą one podlegać jeszcze korekcie. Są one w tegorocznym budżecie a Rada Miejska decyduje na jakie cele się je przeznacza.

 

Sylwester Larysz – w dziale 900 modernizacja oświetlenia ulicznego Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej jest zwiększenie o 27 tys. zł. Na mój wniosek otrzymałem odpowiedź, że się nie przewiduje żadnych środków na ten cel. Trzymajmy się jakichś zasad. Nie mówię ze w Kuźni Raciborskiej ma się tego nie robić, ale potrzeby na wsiach też są bardzo duże.

 

Manfred Wrona – problem jest w tym, ze budżet jest „żywy” do dnia sesji. Nikt mnie nie przekona, że zmiany dot. małych kwot. Osoba, która w ostatniej chwili kieruje zmiany o kwotę 400 tys. zł  jest samobójcą. To jest drażliwy temat. Mówimy o boisku które jest potrzebne, ale tak dużych zmian nie można zrobić z minuty na minutę.

 

Rita Serafin powiedziała, że z tych zmian, które zaproponowano jakby nieuwagą jest kwota 21 tys. zł na przepięcie instalacji elektrycznej. Natomiast pozostałe wydatki np. boisko sportowe to była mowa najpierw o 800 tys. Jest szansa otrzymać 200 tys. Dlatego zmiana o 21 tys., aby przed położeniem nawierzchni parkingu zrobić porządek z kablami. Chodzi o to, aby później niepotrzebnie dodatkowych prac wykonywać. Odnośnie kwoty 27 tys. zł Burmistrz powiedziała, że to nie musi być zrobione bezwzględnie. Do tej pory bez sprawnej instancji się żyło i dale może to tak funkcjonować. Burmistrz powiedziała w takim razie to wycofuję, natomiast pozostałe zadania wynikają z sytuacji, które się na bieżąco dzieją.  

 

Manfred Wrona – w projekcie zmian budżetowych jest pozycja zmniejszająca budżet o kwotę 15 tys. zł. na wymianę parkietu w sali gimnastycznej ZSO w Rudach. Nigdy nie było takiej sytuacji, aby po zakończeniu inwestycji nie dokładano. Po wykonaniu parkietu okaże się, że jest wiele rzeczy do zrobienia i trzeba będzie zmieniać budżet.

 

Janusz Brzeźniak jako radny i przewodniczący Komisji Oświaty powiedział, że boisko w Kuźni Raciborskiej jest bardzo potrzebne. Nie ma obiektów dla dzieci i młodzieży Poprosił, aby wniosek dot. boiska sportowego zaakceptować, ponieważ przez wiele lat nic się w tym zakresie nie zrobiło.

 

Mariola Wajda poparła stanowisko radnego Brzeźniaka. Powiedziała, że zarówno parking przy ZGKiM jak i boisko przy szkole są potrzebne. Nie powinniśmy wstydzić się za te miejsca, a „jak nas widzą tak nas piszą”. Oświetlenie jest też bardzo ważne. Jeżeli ulice są gdzieś nieoświetlone to należy to w pierwszej kolejności zrobić. Kuźnia Raciborska obchodzi 40 lecie nadania praw miejskich i te zadania powinny być wykonane.  

 

Sabina Chroboczek-Wierzchowska uważa, że 27 tys. na Plac Zwycięstwa jest za mało. Na jego modernizację potrzeba dużo więcej pieniędzy. Popiera także koncepcję budowy boiska sportowego. Uważa, że warto to zrobić.

Propozycję budowy boiska, ale nieco na innych zasadach poparł także Piotr Klichta. Rita

Serafin – dzisiaj rano otrzymałam informację, że projektant przekosztorysował boisko. Niezręcznie czuję się w sytuacji, że zaskakuję państwa, ale chodzi o to, że jest mało czasu. Chodzi o to, aby jutro było można zacząć przygotowywać wniosek.

Wniosek dot. budowy boiska wsparła dyrektor MZO Wiesława Czogała. Powiedziała, że taka możliwość pojawiła się niedawno, pozostało tylko 3 dni na złożenie wniosku.

 

Tadeusz Koral – byłoby dobrze, aby Pani Burmistrz była Burmistrzem mieszkańców całej gminy. Mam pytanie, czy Pani weźmie kredyty na inwestycje w Budziskach i Rudzie? Ja też jestem za boiskiem, ale nie na tych zasadach. Ustalmy jakieś priorytety.

 

Rita Serafin powiedziała, że czuje się Burmistrzem całej gminy, a pierwszą decyzją, jaką podjęła po objęciu funkcji była decyzja dot. wydatkowania dla straży w Budziskach kwoty 3,5 tys. zł.. Powiedziała, że są niekiedy takie sytuacje, że ktoś dostanie więcej, inni mniej. Obawia się, że nigdy nie będzie tak, żeby było można spełnić wszystkie oczekiwania mieszkańców.

 

Piotr Klichta zapytał czy w br. Pani Burmistrz skorzysta z rezerwy.

 

Rita Serafin – odpowiedziała tak.

 

Ingeborga Depta zapytała czy w Budziskach będzie robiony remont świetlicy.

 

Rita Serafin odpowiedziała, że na ten rok nie planuje się remontu świetlicy w Budziskach. Będą jednak czynione starania, aby ocenić ile to będzie kosztować. Poprosiła, aby do tego ze zrozumieniem podejść.

 

Manfred Wrona - proszę wszystkie kluby, aby budżet przegłosować, lecz po zapewnieniu, że H. Machnik otrzyma 1000 zł o które prosił. W przyszłości tworzenie budżetu na tak duże kwoty nie powinno tak wyglądać.

 

Rita Serafin  – pan Machnik ma nie tylko 1,5 tys. zł ale nieco więcej.

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak przedstawił projekt uchwały. Uchwała nr IX/51/2007 w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

Maria Cieślik podziękowała za podjęcie uchwały i przeznaczeniem środków z przeznaczeniem na boisko.

13.3. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego (budowa kładki dla pieszych nad kanałem Rudka w ciągu drogi wojewódzkiej nr 425 w Kuźni Raciborskiej)

Projekt uchwały przedstawił Andrzej Kubiczak.

 

Manfred Wrona zapytał czy w sprawie kładek są odnowione porozumienia?

 

Zbigniew Wojtyło odpowiedział, że aby je odnowić potrzebne są uchwały.

Uchwała nr IX/52/2007 w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

13.4. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego (budowa kładki dla pieszych nad rzeką Ruda w ciągu drogi wojewódzkiej nr 919 w Rudach)

Projekt uchwały przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej.

Uwag ani pytań nie było.

Uchwała nr IX/53/2007 w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

13.5. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego (budowa chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 425 w Kuźni Raciborskiej)

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił projekt uchwały. Uwag nie zgłoszono. Uchwała nr IX/54/2007 w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

13.6. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego (zakup i montaż wiaty przystankowej przy drodze wojewódzkiej nr 919 w Jankowicach)

Projekt uchwały przedstawił Andrzej Kubiczak. Uwag ani pytań nie było.

Uchwała nr IX/55/2007 w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

13.7. udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Raciborskiego (zakup i montaż wiaty przystankowej przy drodze powiatowej S-3533 w Turzu)

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił projekt uchwały. Uwag ani pytań nie było.

Uchwała nr IX/56/2007 w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie

13.8. zmiany uchwały nr VII/38/2007 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 22 lutego 2007r. w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Klasztornej

Projekt uchwały przedstawił Andrzej Kubiczak. Uwag ani pytań nie było.

Uchwała nr IX/57/2007 w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

13.9. zmiany uchwały o przyjęciu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007r.

Po przedstawieniu projektu uchwały uwag ani pytań nie było.

Uchwała nr IX/58/2007 w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie

13.10. podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia na terenie gminy programu ograniczenia niskiej emisji

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że grupa radnych przedłożyła projekt uchwały w sprawie woli wprowadzenia na terenie gminy programu ograniczenia niskiej emisji. Andrzej Kubiczak odczytał przedłożony projekt uchwały. 

 

Józef Maślanka powiedział, że zapoznał się z projektem uchwały. Radca prawny zaproponował, aby całą sprawę wprowadzenia na terenie gminy ograniczenia niskiej emisji rozpocząć od finansów a konkretnie od przeanalizowania możliwości finansowych gminy. Powiedział, że aby coś ogłaszać należy wiedzieć ile będzie środków na to potrzebne i czy gmina będzie w stanie zadaniu podołać.

 

Manfred Wrona powiedział, że z treści projektu uchwały wynika, że tak ma być. Ten projekt nie proponuje żadnych zobowiązań a to, o czym mówił prawnik określa pkt 4 projektu uchwały. To jest intencja, chodzi o to, aby ta sprawa ruszyła z miejsca.

 

Rita Serafin powiedziała, że ta sprawa już ruszyła z miejsca, to się dzieje. Jednak nie można naraz wszystkiego prowadzić. Prawdopodobnie na kolejnej sesji będzie informacja w tej sprawie i nie trzeba nikogo zobowiązywać do czegoś, co się już dzieje.

 

Bogusław Wojtanowicz – byłem w gminie Krzanowice, zadałem pytanie, od czego generalnie zacząć. Otrzymałem odpowiedź, że od zapewnienia finansowego. Chcę się umówić na spotkanie w WFOŚ. Proponuję, aby z podjęciem tej uchwały jeszcze troszeczkę poczekać.

 

Piotr Klichta -  co jedno przeszkadza drugiemu?

 

Bogusław Wojtanowicz - jest to wola rady.

 

Tadeusz Koral powiedział, że propozycja ta „wyszła” od Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska. Temat ograniczenia niskiej emisji jest bardzo ważny ze względu na ochronę środowiska. Jest opracowany program ochrony środowiska mówiący o tym jak ważna jest ochrona środowiska. Zawnioskował o podjęcie uchwały.

 

Józef Maślanka – wg mnie ta uchwała jest zbyt szczegółowa.

Ustalono, że zarządzona zostanie krótka przerwa, podczas której radca prawny skoryguje treść zapisu i po przerwie Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawi projekt uchwały radnym.

Po przerwie Andrzej Kubiczak przedstawił projekt uchwały, do którego uwag nie wniesiono.

Uchwała nr IX/59/2007 w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

14. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawiła Pani Burmistrz Rita Serafin. Informacja stanowi załącznik nr 16 do protokołu. Burmistrz powiedziała także o tym, co proponuje Kopalnia Piasku w zakresie drogi wyjazdowej z kopalni. Powiedziała, że są trzy propozycje, które przedstawi radzie w innym terminie.

 

Piotr Klichta zapytał czy gminy powiatu raciborskiego doszły do konsensusu w sprawie podziału środków unijnych.

 

Rita Serafin odpowiedziała, że środki podzielono pomiędzy dwie gminy. Każda z tych gmin zobowiązała się z przyznanej puli odstąpić  po 200 tys. Euro. Chodzi bowiem o to, aby była zgoda, aby się nie pokłócić.

 

Piotr Klichta zapytał, jakie są przyczyny zmiany prezesa GPWiK.

Pani Burmistrz Rita Serafin odpowiedziała, że dotychczasowy prezes Kazimierz Worobiec prowadzi działalność gospodarczą, z której nie chciał zrezygnować. Zmiana nastąpiła w związku z zapisem ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Poprzez tę zmianę spółka kadrowo się wzmocniła, Pan Worobiec będzie nadal pracował, lecz na innym stanowisku.

 

15. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak poinformował o spotkaniach, w jakich w okresie od ostatniej sesji uczestniczył, o złożeniu przez Skarbnika i Sekretarza Miasta oświadczeń lustracyjnych. Przypomniał radnym o obowiązku składania w terminie do dnia 30 kwietnia oświadczeń majątkowych oraz w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia od wojewody oświadczeń lustracyjnych. Poinformował, że w miesiącu maju odbędą się dwie sesje Rady Miejskiej. Uroczysta sesja z okazji obchodów 40 lecia nadania praw miejskich Kuźni Raciborskiej odbędzie się 31 maja, natomiast sesja „robocza” odbędzie się 17 maja. Poprosił także o wytypowanie przedstawicieli klubów radnych w skład pocztu sztandarowego na dzień 3 maja. Msza św. w kościele w Kuźni Raciborskiej odbędzie się 3 maja o godz. 1000.

16. Zakończenie obrad

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując za udział w sesji zamknął obrady.

                                                                                    PRZEWODNICZĄCY RADY MIEJSKIEJ

                                                                                                (-) Andrzej Kubiczak

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr IX/2007
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:18.05.2007 12:49

Rejestr zmian dokumentu

pokaż