Protokół nr XIII/2011

Protokół Nr XIII/2011

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 29 grudnia 2011 roku

 XIII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 19.00.

Ponadto w sesji udział wzięli:

1.Rita Serafin – Burmistrz Miasta

2.Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza Miasta

3.Anna Szostak – Skarbnik Miasta

4.Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta

5.Zbigniew Pławecki – radca prawny

6.Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM

7.Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP

8.Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS

9.Michał Fita – dyrektor MOKSiR

10.                   Wiesława Czogała – kierownik ED

11.                   Lucjan Knura – pracownia architektoniczno - urbanistyczna 

12.                   Maciej Kriwieniok – prezes ZMKS „Sparta”, trener

13.                   Wojciech Płachciak - zawodnik

Ad. 1 Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Otwarcia obrad XIII sesji Rady Miejskiej dokonał Przewodniczący Manfred Wrona. Powitał zebranych a na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, obecnych było 15 radnych.

Listy obecności stanowią zał. nr 1 nr 2 do protokołu.

Ad. 2 Przyjęcie porządku obrad.

Manfred Wrona odczytał porządek obrad XIII sesji oraz wniosek Pani Burmistrz
o wprowadzenie do porządku obrad projektów uchwał:

1.      w sprawie ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2011 oraz ustalenia planu finansowego tych wydatków,

2.      w sprawie wyznaczenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej do realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny.

Wniosek stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował aby wprowadzić te projekty do porządku obrad jako ppkt 7.9 i 7.10.

Marcelina Waśniowska, przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów w imieniu komisji zgłosiła wniosek o wycofanie z porządku obrad punktów: 5 uchwalenie budżetu gminy na 2012 rok i nr 6 podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska. W uzasadnieniu podała, że zdaniem komisji projekt budżetu należy ponownie przeanalizować pod kątem wydatków na oświatę. Zaproponowała, aby budżet uchwalony był w styczniu 2012 roku.

Bernard Kowol - przyjmujemy wniosek Komisji Budżetu.

Manfred Wrona zapytał czy nie spowoduje to zamieszania w bieżącym funkcjonowaniu gminy.

Anna Szostak odpowiedziała, że budżet gminy na przyszły rok powinien być uchwalony do 31 grudnia, w wyjątkowych sytuacjach do 31 stycznia.

Manfred Wrona poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez Panią Burmistrz. Za wprowadzeniem jako ppkt 7.9 projektu uchwały w sprawie ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2011 oraz ustalenia planu finansowego tych wydatków było 15 głosów. Za wprowadzeniem ppkt 7.10 projektu uchwały
w sprawie wyznaczenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej do realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny było 15 głosów.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie wnioski Komisji Budżetu i Finansów dot. wycofania z porządku obrad XIII sesji pkt 5 i 6.

Za wycofaniem pkt 5 uchwalenia budżetu gminy na 2012 rok było 14 głosów, 1  głos był wstrzymujący.

Za wycofaniem pkt 6 podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska było 14 głosów, 1 głos był wstrzymujący.

Następnie Manfred Wrona poddał pod głosowanie porządek obrad XIII sesji Rady Miejskiej, który w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

1.      Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

2.             Przyjęcie porządku obrad.

3.            Zatwierdzenie protokołu nr XII/2011 z dnia 24.XI.2011 r.

4.             Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

5.      Podjęcie uchwał w sprawie:

      5.1. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren działki nr 677 w miejscowości Rudy,

5.2. wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Kuźnia Raciborska w latach 2012-2016,

       5.3. przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2012 rok,

       5.4. uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2012 rok,

       5.5. zmiany uchwały dotyczącej określenia górnych stawek opłat za usuwanie
i unieszkodliwianie odpadów komunalnych,

       5.6. opłaty targowej na terenie Gminy Kuźnia Raciborska,

       5.7.  zmian w budżecie gminy na 2011 rok,

 5.8. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

 5.9. ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2011 oraz ustalenia planu finansowego tych wydatków,

 5.10. wyznaczenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej do realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny.

6. Przedstawienie sprawozdania z wyników kontroli działalności organizacyjnej   Sołectwa Budziska, zleconej Komisji Rewizyjnej uchwałą Nr XII/142/2011r.

   7.    Interpelacje, zapytania.

   8.    Wnioski.

      9.    Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

  10.   Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

  11.   Zakończenie obrad.

W tym miejscu Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona powitał bardzo serdecznie Pana Macieja Kriwienioka trenera Grappling Gi and no-Gi i Pana Wojciecha Płachciaka trzykrotnego wicemistrza świata w tej dyscyplinie sportu. Manfred Wrona powiedział, że jest to niebywały sukces mieszkańców naszej gminy oraz jej promocja a także bardzo duży sukces klubu.

Rita Serafin – jest nam bardzo miło, że skorzystaliście z zaproszenia i gościcie u nas. W imieniu samorządu gminy Kuźnia Raciborska, mieszkańców i sympatyków sportu gratulujemy ogromnego sukcesu sportowego na skalę międzynarodową jakim jest wywalczenie trzech medali na mistrzostwach świata w Grapplingu Gi and no-Gi. Taka postawa potwierdza, że wytrwałość, solidna praca oraz niezwykłe zaangażowanie
i determinacja przynoszą wspaniale efekty nie tylko na arenach walk zapaśniczych
w naszym regionie i kraju ale także na świecie. Gratulujemy wspaniałych sukcesów, które są powodem do dumy dla wszystkich mieszkańców naszej gminy a dla młodszych najlepszym autorytetem i przykładem do naśladowania. Składamy najserdeczniejsze życzenia kolejnych osiągnięć w karierze sportowej oraz pomyślności w życiu osobistym. Bardzo duże uznanie, gratulacje i podziękowanie kierujemy także pod adresem Pana Macieja Kriwienioka, prezesa Zarządu Miejskiego Klubu Sportowego „Sparta”. Każdy sukces sportowców z gminy Kuźnia Raciborska przyjmowany jest z dumą, radością i satysfakcją przez wszystkich mieszkańców, tym bardziej kiedy nasi zawodnicy staja na podium na mistrzostwach świata. Tak wspaniałe chwile dla naszego sportu przeżywamy dzięki codziennej ciężkiej pracy, determinacji
i zaangażowaniu trenerów i instruktorów pracujących z nasza młodzieżą. Gratulując sukcesów odnoszonych przez zawodników klubu „Sparta”, które staja się najlepszym przykładem do naśladowania dla najmłodszych zawodników składamy serdeczne życzenia kolejnych wielkich osiągnięć w karierze sportowej i trenerskiej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Gratulujemy Panom bardzo serdecznie.

Pani Burmistrz Rita Serafin i Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona wręczyli gościom listy gratulacyjne i złożyli życzenia. Pan Wojciech Płachciak z rąk Pani Burmistrz otrzymał także w prezencie komplet stroju sportowego i plecak.

Maciej Kriwieniok – bardzo serdecznie dziękuję władzom gminy i radzie miasta za zaproszenie i za wszelką pomoc związaną z wyjazdem na zawody. Dziękuję bardzo Pani Sabinie Chroboczek - Wierzchowskiej, która wsparła i pomogła Wojtkowi w wyjeździe. W imieniu całego klubu sportowego „Sparta” dziękuję bardzo Panu Radosławowi Kasprzykowi oraz Panu Adamowi Skórce za pomoc finansową poprzez zrzeczenie się diety radnego i przekazanie w formie darowizny dla klubu sportowego „Sparta”. Pieniądze się bardzo przydały, zostały należycie wykorzystane. Życzymy wszystkim wszystkiego dobrego.

Na prośbę Pani Burmistrz Maciej Kriwieniok przedstawił dyscyplinę sportu, która przyniosła Wojciechowi Płachciakowi sukces oraz osiągnięcia sportowego wicemistrza. Powiedział, że grappling od 2011 roku zaszeregowany został pod zapasy międzynarodowej organizacji, niebawem zapewne stanowić będzie dyscyplinę olimpijską, przedstawił różnicę pomiędzy zapasami a grapplingiem. Następnie powiedział, że  Wojciech Płachciak przed wyjazdem na mistrzostwa świata trzykrotnie zdobył mistrzostwo Polski w swojej kategorii wagowej i dlatego zakwalifikował się na mistrzostwa świata, które odbywały się na Węgrzech.

Wojciech Płachciak opowiedział o swoim udziale w mistrzostwach oraz krótko
o sobie. Powiedział, że jest mieszkańcem Kuźni Raciborskiej, ukończył szkołę podstawową i gimnazjum w Kuźni Raciborskiej, obecnie jest uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, w br. otrzymał stypendium MEN. Po ukończeniu szkoły średniej zamierza studiować na Akademii Wychowania Fizycznego.

Odnośnie mistrzostw świata odbywających się na Węgrzech powiedział, że były to zawody trzydniowe w których walczyło ok. 800 zawodników. Osobiście brał udział w 14 walkach.

Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził kilkuminutową przerwę w obradach.

Ad. 3 Zatwierdzenie protokołu nr XII/2011 z dnia 24.XI.2011 r.

Protokół Nr XII/2011 w obecności 15 radnych został przyjęty bez uwag jednogłośnie.

Ad. 4 Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej odczytała Sabina Chroboczek-Wierzchowska. Informacja stanowi zał. nr 4 do protokołu.

Pytań ani uwag nie było.

 

Ad. 5. Podjęcie uchwał w sprawie:

5.1. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren działki nr 677 w miejscowości Rudy

Lucjan Knura powiedział, że dokonano zmiany planu miejscowego zgodnie ze studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren działki nr 677 z podstawowym przeznaczeniem pod usługi: handel detaliczny, gastronomia, przetwórstwo rolno- spożywcze i zwierzęce. Do projektu zmiany planu, w trakcie wyłożenia do publicznego wglądu nie wniesiono żadnych uwag, nie zachodziła więc potrzeba ich rozpatrywania i podejmowania stosownych rozstrzygnięć.

Manfred Wrona dodał, że gmina Kuźnia Raciborska w związku z tą zmianą nie poniesie żadnych kosztów. Określił także dokładne położenie działki.

Sylwester Larysz poinformował, że Komisja Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy wydała pozytywna opinię.

Pytań ani uwag nie było.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.2. wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Kuźnia Raciborska w latach 2012-2016,

Witold Ciuberek omówił materiał, zaznaczył, że nastąpiły drobne korekty w stosunku do programu przekazanego radnym wraz z zawiadomieniami. Przedstawił zaproponowane zmiany i poinformował, że wieloletni program należy nowelizować co 5 lat.

Radosław Kasprzyk –zapytał ile wyroków eksmisyjnych posiada ZGKiM.

Witold Ciuberek powiedział, że od 2007 roku jest ich 43, 16 jest zrealizowanych,
z tego 8 eksmisji bez wskazania lokalu, 3 eksmisje do lokali socjalnych. W 5 przypadkach spłacono wszelkie należności i gmina na nowo zawarła z lokatorami umowy najmu. 10 wyroków dot. dłużników lokali socjalnych.

Radosław Kasprzyk – czy gmina posiada zasób lokali dla eksmitowanych osób?

Witold Ciuberek powiedział, że przygotowanych do zasiedlenia jest 7 lokali. Stwierdził, że sąd przyspieszył tempo rozpatrywania pozwów a komornik zwiększył ilość egzekucji. Sytuacja w tym zakresie uległa znacznej poprawie.

Grażyna Tokarska - wiemy, że istnieje możliwość odpracowania zadłużenia czynszowego. Czy u nas jest taka możliwość? Czy jest zainteresowanie taką formą uregulowania długu jaką to stanowi kwotę oraz w jakich pracach uczestniczą?

Witold Ciuberek - jest taka możliwość, w 2011 roku 16 osób odpracowało zaległości na kwotę ponad 40 tysięcy zł. Coraz więcej osób chce zaległości odpracować, jednak do tego tematu podchodzę bardzo ostrożnie. Zanim zdecyduję się kogoś zatrudnić przeprowadzam wywiad i staram się mieć pewność, że taka osoba będzie rzeczywiście pracować. Są takie przypadki, że otrzymają narzędzia do pracy, popracują kilka dni i na tym koniec ale są również takie osoby, że zostają zatrudnione na umowę o pracę na czas określony. Ostatnio dwie osoby zostały w taki sposób zatrudnione.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – mam pytanie odnośnie sytuacji lokali socjalnych. Na terenie gminy jest ich 59, 8 lokali jest nie zasiedlonych. Mieszkaniowy zasób lokali socjalnych będzie się „kurczył” ze względu na stan techniczny budynków, w związku z tym jakie są plany ZGKiM pod kątem poszerzenia tych zasobów? W jakim kierunku gmina planuje zmierzać?

Witold Ciuberek – trudno w tej chwili jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, rozważania i rozmowy na ten temat trwają. Lokali socjalnych do zasiedlania w chwili obecnej jest 7. Byliśmy z Panią Burmistrz w Żorach oglądać kontenery mieszkalne, ale jest to dla nas zbyt duży koszt Była także propozycja adaptacji przedszkola w Turzu, ale ta decyzja jest poza mną. Wiadomo jakie nakłady byłyby potrzebne.

Jan Stanek - co z budynkiem po przedszkolu w Rudzie? Lokatorzy po powodzi zostali wyprowadzeni, budynek niszczeje, wandale demolują. Albo budynek należy wyburzyć albo zrobić coś aby nie niszczał.

Witold Ciuberek – po powodzi z budynku ze względu na stan techniczny i duże zagrzybienie zostali lokatorzy wyprowadzeni. Odłączony został prąd i woda, nie zapadła decyzja o ewentualnej rozbiórce, uważam, że remont tego budynku jest bezcelowy.

Bogusław Wojtanowicz - mamy ekspertyzę budowlaną jednoznacznie stwierdzającą, że budynek nie opłaca się remontować, koszt remontu przewyższa koszt budowy obiektu od nowa.

Bernard Kowol zapytał jaki procent mieszkań w gminie stanowi własność lokatorów? Czy istnieje szansa na zwiększenie sprzedaży lokali mieszkalnych?

Witold Ciuberek - sprzedaż mieszkań odbywa się poza ZGKiM. Informacje ujęte w programie uzyskałem w Referacie Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego. Środki ze sprzedaży nie wpływają do ZGKiM.  

Sabina Chroboczek-Wierzchowska zapytała o zapis w programie „przeznaczenie 2 mieszkań z zasobu komunalnego gminy na rzecz osób posiadających wysokie kwalifikacje zawodowe lub sprowadzonych do gminy ze względu na potrzeby kadrowe i podejmujących pracę zgodnie z wykształceniem w sferze budżetowej lub samorządowej oraz przeznaczenie 5 lokali mieszkalnych celem ich wynajęcia jako mieszkania chronione”.

Witold Ciuberek powiedział, że taki zapis znalazł się w programie ale nie znaczy, że te mieszkania są zabezpieczone i niezamieszkałe. Założono, że gdyby taka sytuacja zaistniała to gmina może mieszkania na ten cel przeznaczyć. Być może w ogóle taka konieczność nie zajdzie. Mieszkania chronione w gminie mogą być zabezpieczone, zostanie opracowana procedura ich zasiedlania.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

       5.3. przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2012 rok

Projekt uchwały omówił Dominik Klimanek. Powiedział, że przyjęcie tego programu wynika z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, poddany był konsultacji społecznej. Zwrócił uwagę na spadającą liczbę punktów sprzedaży alkoholu, poinformował o źródłach pochodzenia danych ujętych w pkt 2 programu, działalności szkoleniowej i profilaktycznej zawartej w programie.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska - popieram potrzebę pomocy psychologa
i terapeuty dla osób uzależnionych. Utworzenie filii punktu ośrodka terapeutycznego pomogłaby wielu rodzinom, których po prosu nie stać na dojazdy do Raciborza.

Dominik Klimanek – wraz z dyrektorem MOPS w 2010 r. tę kwestię rozwiązano w ten sposób, że przyjeżdżała terapeutka i prowadziła zajęcia w MOPS. W 2011r. odstąpiono od tego, ale członkowie komisji są za tym, aby do tej praktyki powrócić.

Radosław Kasprzyk zapytał czy prowadzone są analizy z których wynika, że nastąpił spadek lub wzrost osób zagrożonych alkoholizmem. Chodzi o rozeznanie czy nasze starania „idą” w dobrym ,kierunku.

Dominik Klimanek powiedział, że w przyszłorocznym programie takie dane będą ujęte.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.4. uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2012 r.

Dominik Klimanek poinformował że to program poddany był konsultacji społecznej, jest to program powtarzalny. Przedstawił cele i zadania programu oraz działalność profilaktyczną. Ważną informacją jest to, że w 2011 roku nie stwierdzono przypadku posiadania narkotyków przez uczniów w szkołach, nie odnotowano faktu aby któryś
z uczniów był pod wpływem narkotyków.

Manfred Wrona – zastanawiamy się nad zmianą zapisu pkt 6 ust. 2 w rozdziale III.

Za  wprowadzeniem poprawki było 15 głosów.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.5. zmiany uchwały dotyczącej określenia górnych stawek opłat za usuwanie
i unieszkodliwianie odpadów komunalnych

Witold Ciuberek powiedział, że w poprzedniej kadencji Rada uchwaliła maksymalne stawki za wywóz odpadów komunalnych. O ile ustalone stawki dla właścicieli prywatnych posesji są wystarczające o tyle stawki na wywóz odpadów z bloków komunalnych nie wystarczają, dlatego wniosek o podwyżkę.

Ernest Drazik poinformował o pozytywnej opinii Komisji Przestrzegania Prawa
i Ochrony Środowiska.

Radosław Kasprzyk zapytał ile w stosunku rocznym podrożenie koszt w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Witold Ciuberek -  jest to 1 zł na osobę, wysokość kwoty zależy ilości osób w rodzinie.

Manfred Wrona -  wzrośnie średnio o 8%.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta 14 głosami, 1 głos był wstrzymujący.

            5.6. opłaty targowej na terenie Gminy Kuźnia Raciborska,

Rita Serafin powiedziała, że opłatę targową pobierają pracownicy ZGKiM
i odprowadzają do kasy gminnej.

Anna Szostak dodała, że środki z opłaty targowej przeznaczane są na utrzymanie targowiska. Opłata od 2008 roku nie była zmieniana, proponuje się podwyższyć stawki o 5 zł a sprzedaż z ręki, koszyka oraz z ziemi o 1 zł. 

Manfred Wrona – uchwała dot. sprzedaży na targowiskach. Które miejsca w Rudach
i innych sołectwach uznane są targowiska i gdzie można kasować opłatę?

Witold Ciuberek – wyznaczonym miejscem na targowisko jest plac w Kuźni Raciborskiej.

Manfred Wrona – w Rudach są każdego roku organizowane dwa duże odpusty, po których trzeba sprzątać i wywozić śmieci.

Anna Szostak – ustawa o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, że targowiskami są wszelakie miejsca w których prowadzony jest handel.

Adrian Lepiarczyk powiedział, że w Rudach praktycznie przez cały rok prowadzony jest handel na straganach różnego rodzaju artykułów. Sprzedający nigdy po sobie nie sprzątają.

Marcelina Waśniowska – sprawa handlu była tematem dyskusji na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów, Pani Skarbnik wyjaśniła nam kwestię dot. miejsc gdzie prowadzony jest handel oraz pobierania opłat.

Manfred Wrona poprosił, aby wszystkim sołtysom, którzy są inkasentami opłaty targowej na terenie sołectw na następnej sesji przekazać kserokopię tego przepisu.

Za podjęciem uchwały było 14 radnych, salę obrad chwilowo opuścił Sylwester Larysz.

Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził kilkuminutową przerwę.

5.7.  zmian w budżecie gminy na 2011 rok

Projekt uchwały omówiła Skarbnik Gminy Anna Szostak.

 Marcelina Waśniowska poinformowała o pozytywnej opinii Komisji Budżetu
i Finansów.

Adam Skórka zapytał na co będzie wydana kwota zapisaną w zał. nr 4 w wysokości 68.398 zł.

Anna Szostak powiedziała, że są to środki które gmina musi wyłożyć na budowę parkingu w Rudach.

Rita Serafin – 14 marca 2011 roku została podjęta kolejna uchwała sejmiku przyznająca nam dotację. W 2010 roku otrzymaliśmy dotację w wysokości 400 tys. zł, kwota pokryła koszty sporządzenia dokumentacji. Przy realizacji zadania konieczne było zabezpieczenie wkładu własnego, który w wysokości ponad 3 mln zł zapewniała nam podjęta w 2011 roku uchwała sejmiku. Kwota ta miała zabezpieczać nasz wkład własny w tym zadaniu zarówno w zakresie kosztów kwalifikowanych jak
i niekwalifikowanych. Odnosiła się do wartości zadania na ponad 7 mln. W wyniku przetargu zadanie jest realizowane na kwotę ok. 5 mln 600 tys. zł. Podpisanie umowy dotacyjnej nastąpiło w dniu 28 marca 2011 roku. Zadanie było już realizowane i był realizowany harmonogram rzeczowo – finansowy. W związku z realizacją kolejnych etapów zadania, wykonawca ich wykonanie fakturował. Przed podpisaniem umowy dotacyjnej otrzymaliśmy od wykonawcy dwie faktury, które zapłaciliśmy po podpisaniu umowy dotacyjnej. W umowie dotacyjnej nie było żadnego wskazania, że nie zostaną rozliczone nakłady, które wprawdzie wynikają z wystawionej faktury przed podpisaniem umowy dotacyjnej a płaconej po podpisaniu umowy. Kiedy rozliczano pierwszą transzę dotacji okazało się że Urząd Marszałkowski nie zaliczy nam dwóch faktur. Na szczęście były to faktury na kwotę ok. 70 tys. zł, mogło być o wiele gorzej. Mimo licznej korespondencji nie byliśmy w stanie doprowadzić do tego, aby te faktury nam zakwalifikowano. 23 grudnia otrzymaliśmy kolejną transzę w wysokości pół mln zł. Parking nie został odebrany bo prace nie zostały zakończone. Graniczną datą do rozliczenia całej dotacji z 2011 roku był dzień 27 grudnia br. Początkowo była to data 20 grudnia lecz na naszą prośbę termin wydłużono do 27 grudnia. W tej chwili mamy rozliczone te środki które otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego natomiast nie zakończenie zadania spowodowało to, że nie mamy środków na zabezpieczenie wkładu własnego na 2012 rok. Zmniejszenie kwoty wykonania zadania z 7 mln zł do ponad 5 mln zł spowoduje, że kwota ok. 3 mln zł przewidziana w uchwale z marca 2011 roku nie będzie wykorzystana, wykorzystamy na zabezpieczenie wkładu własnego niespełna 2 mln zł.

Radosław Kasprzyk - Pani nam tłumaczy zawiłości rozmów pomiędzy władzami gminy a marszałkiem. Od początku kadencji mieliśmy informację, że gmina do działania się nie dokłada a teraz już jest prawie 70 000 zł. Jako członek komisji budżetu jestem tym faktem zmartwiony. Nie chodzi o to gdzie powstał błąd, tylko o kwotę, którą musimy wyasygnować z budżetu gminy.

Rita Serafin - można było zapis umowy interpretować w dwojaki sposób. W tej chwili stanowisko Marszałka jest „sztywne” i nie ma możliwości ponownego rozmawiania na ten temat. Wczoraj rozmawiałam z Marszałkiem Matusiewiczem w sprawie realizacji zadania i losów kwoty 500 tys. zł którą nie wykorzystaliśmy w 2011 roku a które będą do zapłacenia w 2012 roku. Część faktury, która zostanie wystawiona na koniec
i będzie płacona ze środków unijnych a część będzie finansowana z dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. Marszałek będzie występował o zawarcie nowej umowy dotacyjnej, a najpierw o podjęcie przez Sejmik Województwa uchwały w sprawie przyznania dotacji naszej gminie. Sesja sejmiku odbędzie się 23 stycznia 2012 roku.

Radosław Kasprzyk – czyli nie możemy być pewni na 100%, że sytuacja będzie dla nas korzystna.

Rita Serafin powiedziała, że ma nadzieję iż rozmowy będą konkretne.

Za podjęciem uchwały było 11 głosów, 4 głosy były wstrzymujące.

               5.8. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska

Anna Szostak omówiła projekt uchwały i poinformowała, że  w związku ze zmianami
w uchwale budżetowej nastąpiły zmiany zapisów w WPF.

Dyskusji nie było.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta  11 głosami, 4 wstrzymujące

               5.9. ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2011 oraz ustalenia planu finansowego tych wydatków

Projekt uchwały omówiła Anna Szostak.

Uwag ani pytań nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

               5.10. wyznaczenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej do realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny.

Projekt uchwały omówił Bogusław Wojtanowicz.

Uwag nie wniesiono.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

Ad. 6. Przedstawienie sprawozdania z wyników kontroli działalności organizacyjnej   Sołectwa Budziska, zleconej Komisji Rewizyjnej uchwałą Nr XII/142/2011r.

Grażyna Tokarska, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej odczytała protokół z kontroli, przeprowadzonej przez komisję zgodnie z uchwałą nr XII/142/2011.

Protokół pokontrolny wraz z załącznikami stanowi zał. nr 5 do protokołu.

Manfred Wrona - myślę, że bardziej trafny byłby wniosek o obecności na zebraniu nie tylko protokolanta ale osoby, która mogłaby merytorycznie wesprzeć sołtysa i wpłynąć na prawidłowy przebieg zebrania.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał pismo otrzymane z Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej informujące o wszczęciu postępowania w sprawie podrobienia podpisu przez Panią Ingeborga Depta na potwierdzeniu odbioru decyzji na 2010 rok w sprawie wymiaru podatku.

Kserokopia pisma stanowi zał. nr 6 do protokołu.

Ad. 7 Interpelacje, zapytania.

Grażyna Tokarska - miesiąc temu zgłaszałam, że na ul. Kolejowej przed przejazdem kolejowym jest wyrwa, która stwarza zagrożenie, proszę o interwencję.

Bogusław Wojtanowicz – problem został zgłoszony, wniosek ponowimy.

Adam Skórka zapytał czy była robiona ekspertyza nt. szkodliwości xylamitu w ZSOiT.

Rita Serafin odpowiedziała, że badania dotyczące szkodliwości xylamtu są badaniami powietrza a nie materiału budowlanego. Takie badania nie zostały wykonane. Wystąpiono do Instytutu Technik Budowlanych, wykonana została analiza składu chemicznego powłok powierzchni, która wpłynęła do Urzędu Miejskiego 12 grudnia br. Specjaliści instytutu odpisali, że z ich doświadczeń wynika, iż nawet w skrajnie niekorzystnych sytuacjach wyniki badań zanieczyszczenia powietrza
w pomieszczeniach w których zastosowano xylamit nie przekraczały wartości dopuszczalnych w miejscu pracy określonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy
i Polityki Społecznej z dnia 29.11.2002 roku. Opracowanie zawiera także informację
o wpływie materiałów impregnowanych xylamidem na środowisko w budynkach. Poinformowano gminę, że instytut nie posiada akredytacji w zakresie badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy. Badania takie wykonują m.in. laboratoria PIP. Pani Burmistrz poinformowała, że przeprowadzono rozmowy z dyrektorem Inspekcji Sanitarnej w Raciborzu, którego stanowisko pokrywa się ze stanowiskiem przyjętym przez instytut.

Adam Skórka zapytał czy istnieje możliwość głosowania oddzielnie nad zmianami
w budżecie? Głosujemy nad całością przesunięć, czy można oddzielnie?

Zbigniew Pławecki - kiedy dany radny chce wnieść poprawkę, wtedy głosuje się nad wnioskiem radnego albo komisji, a potem powraca się do głosowania nad całą uchwałą.

Bernard Kowol - jaki jest termin zakończenia robót związanych z budową kanalizacji przy ul. Brzozowej i Klonowej?

Rita Serafin - zadanie prowadzi GPWiK i nie znam harmonogramu robót.

Mariusz Brześniowski - kiedy planowane jest zakończenie prac w hali sportowej?

Rita Serafin - do końca stycznia.

Marcelina Waśniowska - nie dostaliśmy z powiatu informacji na temat kolejności zimowego utrzymania dróg w sezonie zimowym 2011 – 2012.

Bogusław Wojtanowicz – harmonogram otrzymaliśmy.

Sylwester Larysz - co z przepustem między ul. Cysterską a ul. Kozielską, o którym już niejednokrotnie rozmawialiśmy? Z nowo wybudowanego parkingu woda również nie odpływa.

Henryk Machnik - wczoraj był odbiór techniczny zakręgowanego rowu w Jankowicach.  Czy roboty zostały odebrane?

Bogusław Wojtanowicz - „tak” ale wykonanie studzienki nie wchodziło w zakres zleconych prac.

Henryk Machnik - tam miały być zrobione studzienki, których nie ma. Pan Kazimierz Wołek zapewniał, że je zrobi a nie zrobił, mówi jedno a robi drugie. Interesuje mnie dokładny koszt tego zadania.

Adam Skórka - Panie Burmistrzu, obiecał Pan przyjrzeć się wiacie na stadionie. Czy to Pan zrobił, bo Pan tylko obiecuje.

Bogusław Wojtanowicz – będziemy musieli coś z tym zrobić.

Adama Skórka – od września Pan to obiecuje.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska zapytała o parking w Rudach, brak odbioru
i wstrzymanie prac.

Rita Serafin powiedziała, że elementem, który spowodował wstrzymanie prac były problemy z użytkiem ekologicznym i zmiana jego granic.  Udało się tego dokonać
i wtedy wykonawca przystąpił do pracy. Nastąpiło aneksowanie umowy o jeden miesiąc. Zgłaszano prezesowi firmy, że ilość pracowników na budowie i tempo prac może spowodować komplikacje z dochowaniem terminu zakończenia prac. 
Wykonawca zapewniał, że po przesunięciu terminu zdąży w terminie prace zakończyć, jednak stało się inaczej. Misterną pracą jest zadaszenie 8 wiat, pod wiaty przewidziane jest wyłożenie kostką granitową. Nie wykonanie jednego etapu prac spowalniało następny etap. Do odbioru nie doszło, spisany jest protokół odmowy odbioru. W protokole wymieniono elementy, które mają być wykonane. Gdy wykonawca je zrobi, to zgłosi gotowość do odbioru.

Jan Krybus - wraz z sołtysami: Budzisk, Rudy i Turza wystosowaliśmy pismo
w sprawie naprawy przejazdów kolejowych w Kuźni Raciborskiej. Czy coś w tej kwestii wiadomo?

Bogusław Wojtanowicz – wniosek ponowimy

Ad. 8 Wnioski.

Jan Krybus - ponawiam wniosek w sprawie budowy barier  na skarpie w Siedliskach po prawej stronie drogi w kierunku Turza. Drugi wniosek dotyczy niekończących się przejazdów tirów przez Siedliska. Chcielibyśmy, aby ustawić znak ograniczenia prędkości od strony OSP.

Ingeborga Depta – w Budziskach na ul. Frosowej jest zarwany przepust przez samochody wyjeżdżające z kopalni, należy go zrobić ponownie.

Krystyna Borutko - ul. Piaskową przejeżdża bardzo dużo samochodów, które wjeżdżają od ul. Świerczewskiego i wyjeżdżają koło cmentarza lub odwrotnie. Proszę
o ukrócenie tego procederu.

Sylwester Larysz – wystąpić do dyrektora ZDP w Rybniku, aby wykonano remont
ul. Rybnickiej w Rudach i skrzyżowania koło sklepu meblowego. Mieszkańcy przychodzą do nas i mówią, że jesteśmy nieudacznicy. Proponuję zrobić zdjęcia
i załączyć do pisma.

Rita Serafin powiedziała, że zdjęcia zrobione i przekazano ponad miesiąc temu dyrektorowi. Brak odpowiedzi w tej sprawie.

Mariusz Brześniowski - lampa przy wjeździe na teren Henlaxu, prosiłem aby przenieść istniejące lampy na inne słupy. Akurat w tym miejscu lampy nie świecą Nie chodzi o oświetlenie terenu firmy tylko wyjazdu.

Rita Serafin – temat ten był przedmiotem rozmów dot. m.in. oświetlenia ul. Kolejowej.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska - jedna z placówek oświatowych na terenie gminy w  odróżnieniu od pozostałych nie miała w tym roku regulacji płac.

Rita Serafin odpowiedziała, że dyrektorzy placówek oświatowych mają swoje budżety
i w granicach tych budżetów pieniędzmi gospodarują.

Sabina Chroboczek – Wierzchowska pogratulowała dyrektorowi MOKSiR wydania płyty świątecznej.

Ad. 9 Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawiła Burmistrz Miasta Rita Serafin.

Informacja stanowi zał. nr 7 do protokołu.

Ad. 10 Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Manfred Wrona powiedział, że przez świętem Trzech Króli powinno dojść do spotkania
z przewodniczącymi komisji. Czas działa na naszą niekorzyść. Drugą kwestią jest sprawa uwag i wniosków zgłoszonych na spotkaniu w dniu 1 grudnia, na które nie mamy do dzisiaj odpowiedzi. Projekt budżetu powinien wyglądać inaczej, choćby ze względu na zmiany w oświacie. Przypomniał, że rada do tej pory nie otrzymał raportu oświatowego.

Rita Serafin – na opracowanie raportu mamy jeszcze nieco czasu.

Marcelina Waśniowska poprosiła aby Przewodniczący Rady Miejskiej zwołał sesję na dzień po 23 stycznia, ponieważ wtedy będzie już znana decyzja Sejmiku Samorządowego.

Rita Serafin poprosiła, aby analizując projekt budżetu brać pod uwagę fakt, że do sierpnia szkoły funkcjonują bez zmian. Jeżeli dojdzie do przeniesienia SP od
1 września do budynku przy ul. Piaskowej, to musiałyby nastąpić bardzo duże zmiany, nowy dyrektor szkoły musiałby opracować arkusz organizacyjny na nowy rok szkolny. Od 1 września 2012 roku szkoły funkcjonować będą jako dwie oddzielne szkoły. Kwoty na oświatę zabezpieczone w budżecie na br. będą wykorzystane, oszczędności raczej nie należy zakładać. Nie znaczy to jednak, że nie należy oszczędzać. 
Tam, gdzie się da, oszczędności będą robione.

Manfred Wrona - zawiadomienia o sesji muszą być dostarczone radnym na dwa tygodnie przed sesją.

Rita Serafin poprosiła o to, aby w dyskusji nad budżetem dot. spraw oświaty,
w dyskusji uczestniczyła kierownik referatu.

Ad. 11 Zakończenie obrad.

Porządek obrad XIII sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej złożył zebranym życzenia noworoczne, podziękował za udział w sesji i zamknął obrady XIII sesji.

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

                                                                       Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                     (-) Manfred Wrona

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XIII/2011
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:30.01.2012 09:33

Rejestr zmian dokumentu

pokaż