w sprawie wprowadzenia Regulaminu Organizacyjnego Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Zarządzenie Nr B.0050.358.2011
Burmistrza Miasta w Kuźni Raciborskiej
z dnia 14.12. 2011 r.
w sprawie wprowadzenia Regulaminu Organizacyjnego Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
w Kuźni Raciborskiej
Na podstawie art. 30 ust. 1 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz.1591 z późniejszymi zmianami), art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 z późniejszymi zmianami), uchwały Nr VII/71/2011 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 26 maja 2011 r. w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania (Dz. Urz. Woj. Śl. Nr 217, poz. 3774)
zarządzam:
§ 1
Wprowadzić Regulamin Organizacyjny Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, którego treść określa załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2
Wykonanie Zarządzenia powierza się Zastępcy Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska.
§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
BURMISTRZ
(-) Rita Serafin
Załącznik do Zarządzenie nr B.0050.358.2011
Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska
z dnia 14.12.2011 r.
REGULAMIN ORGANIZACYJNY
GMINNEGO ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO
do SPRAW PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY w RODZINIE
w Kuźni Raciborskiej
§ 1
Postanowienia ogólne
Podstawą prawną działania Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, zwanego dalej Zespołem, jest:
1) ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.),
2) uchwała Nr VII/70/2011 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 26 maja 2011r. w sprawie przyjęcia Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie Gminy Kuźnia Raciborska na lata 2011-2020,
3) uchwała Nr VII/71/2011 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 26 maja 20011r. w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania,
4) zarządzenie Nr B.0050.345.2011 Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska z dnia 30listopada 2011r. w sprawie powołania Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kuźni Raciborskiej,
5) niniejszy regulamin.
§ 2
1. W skład zespołu wchodzą osoby, które zostały powołane do niego przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska.
2. Osoby powołane do Zespołu przed udziałem w pierwszym posiedzeniu Zespołu składają pisemne oświadczenie o zachowaniu poufności wszelkich informacji i danych uzyskanych przy realizacji zadań w ramach pracy w Zespole.
§ 3
Cele działania Zespołu
1. Usprawnienie systemu przepływu informacji oraz reagowania na zidentyfikowane problemy społeczne, w tym w szczególności przemocy w rodzinie.
2. Zintegrowanie działań instytucji i organizacji odpowiedzialnych za realizację zadań wynikających z Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie Gminy Kuźnia Raciborska na lata 2011-2020.
3. Zespół może tworzyć Grupy Robocze w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie w indywidualnych przypadkach. W skład Grupy Roboczej wchodzą przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, GKRPA, policji, oświaty i ochrony zdrowia. W skład Grupy Roboczej mogą wchodzić kuratorzy sądowi, a także przedstawiciele innych podmiotów – specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, którzy wypełniają na rzecz zgłoszonej rodziny/osoby czynności służbowe, zawodowe lub statutowe.
§ 4
Zadania Zespołu
1. Integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, których przedstawiciele wchodzą w skład Zespołu.
2. Diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie na terenie Gminy Kuźnia Raciborska.
3. Podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.
4. Inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie.
5. Rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym.
6. Inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc.
§ 5
Zadania Grup Roboczych
1. Opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie.
2. Monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy.
3. Dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań.
4. Informowanie Przewodniczącego Zespołu o efektach działań grup roboczych.
§ 6
Wyniki ustaleń Zespołu/Grupy Roboczej kieruje się za pośrednictwem Przewodniczącego Zespołu do instytucji i organów uprawnionych ustawowo do podejmowania działań postulowanych przez Zespół.
§ 7
Organizacja Pracy Zespołu
1. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący, a w razie jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego.
2. Wybór i odwołanie Przewodniczącego Zespołu:
1) Przewodniczący Zespołu zostaje wybrany na pierwszym posiedzeniu, w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
2) Przewodniczący zostaje wybrany na okres 3 lat.
3) O wyborze przewodniczącego Zespołu zostaje pisemnie poinformowany Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska.
4) Odwołanie Przewodniczącego może nastąpić w drodze głosowania jawnego, zwykła większością głosów po uprzednim złożeniu:
a/ uzasadnionego pisemnego wniosku któregokolwiek z członków Zespołu,
b/ pisemnej rezygnacji Przewodniczącego,
c/ uzasadnionego pisemnego wniosku Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska,
5) Odwołanie Przewodniczącego skutkuje koniecznością wyboru nowego Przewodniczącego, zgodnie z zapisami pkt1).
§ 8
1. Decyzje podejmowane są zwykłą większością w głosowaniu jawnym, w przypadku równej liczby głosów decydujący jest głos Przewodniczącego Zespołu.
2. Wszystkich członków zespołu obowiązuje poufność danych i informacji uzyskanych w trakcie pracy w Zespole. Członek Zespołu przed przystąpieniem do wykonywania czynności, o których mowa w art. 9b ust. 2 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, składa Burmistrzowi oświadczenie o treści zgodnej z art. 9c ust. 3 wymienionej ustawy.
3. Posiedzenia Zespołu są protokołowane.
4. Dokumentacja pisemna Zespołu, w tym protokoły z posiedzeń gromadzone są w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej.
5. Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracy Zespołu osoby spoza jego składu, bez prawa do głosowania.
6. Przewodniczący Zespołu gromadzi w celach statystycznych i ewaluacyjnych dane dotyczące między innymi: liczby spraw skierowanych do pracy w grupach roboczych, składu osobowego poszczególnych grup, efektów pracy grup. W oparciu o zebrane dane dokonuje oceny realizacji zadań przez grupy oraz, w razie potrzeby, proponuje niezbędne korekty.
§ 9
Organizacja Pracy Grup Roboczych
1. Na wniosek skierowany do Zespołu lub z inicjatywy członka Zespołu, Przewodniczący może zwołać Grupę Roboczą lub pozostawić sprawę do rozpoznania przez Zespół. Przewodniczący zespołu zwołuje Zespół/Grupę Roboczą w formie pisemnej, mailowej lub telefonicznej, dołączając kopię złożonego w tej sprawie wniosku.
2. Koordynatorem pracy Grupy Roboczej jest każdorazowo osoba zgłaszająca problem.
3. Skład Grupy Roboczej jest dostosowany do specyfiki problemu.
4. Spotkania Grupy Roboczej odbywają się w dni robocze w godzinach pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Spotkania mogą się również odbywać na terenie różnych instytucji.
5. Grupa Robocza podejmuje decyzje większością głosów, w drodze jawnego głosowania.
6. Z każdego spotkania Grupy Roboczej sporządzane są protokoły. Dokument taki zawiera istotne ustalenia dotyczące: wieloaspektowej diagnozy, planu pomocy rodzinie, podziału zadań i czynności do wykonania przez członków Grupy Roboczej, termin następnego spotkania.
7. Dokumentacja pracy Grupy Roboczej jest gromadzona w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej
8. Dokumentację pracy Grupy Roboczej stanowią:
a) Listy obecności z każdego posiedzenia Grupy Roboczej,
b) Oświadczenia każdego członka Grupy Roboczej w sprawie zachowania poufności zgodnie z art. 9c ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie,
c) Wniosek o zwołanie Grupy Roboczej wraz z dokumentami przekazanymi w sprawie przez członków Zespołu/Grupy Roboczej lub dostarczonymi przez członków rodziny,
d) Protokół z każdego posiedzenia grupy w danej sprawie,
e) Informacja do Przewodniczącego Zespołu o zakończeniu działań Grupy Roboczej w sprawie konkretnej rodziny.
9. Wszystkich członków Grupy Roboczej obowiązuje zasada poufności danych i informacji uzyskanych w trakcie pracy w Grupie Roboczej. Członek Grupy Roboczej przed przystąpieniem do wykonywania czynności, o których mowa w art. 9b ust. 2 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, składa Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska oświadczenie o treści zgodnej z art. 9c ust. 3 wymienionej ustawy.
Rejestr zmian dokumentu
23.12.2011 11:20 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|