x 
Drukuj
Aleksander Serafin 01.09.2004 14:11

Protokół nr XXI/2004

­

Protokół nr XXI/2004
z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
w dniu 01.07.2004 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbywała się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 20.
Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedla w załączeniu.

W sesji ponadto udział wzięli :
1. Ernest Erich – Burmistrz Miasta
2. Rita Serafin – Zastępca Burmistrza
3. Andrzej Migus – Sekretarz Miasta
4. Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta
5. Józef Maślanka – radca prawny Urzędu Miejskiego
6. Wiesława Czogała – dyrektor MZO
7. Rozalia Konieczny – dyrektor MOPS
8. Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
9. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
10. Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK
11. Ryszard Węglarz – kierownik Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej
12. Ireneusz Tokarczyk – kierownik Komisariatu Policji w Rudach

Ad 1. Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona po powitaniu wszystkich zebranych dokonał otwarcia obrad.

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie podpisów na liście obecności Manfred Wrona stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 12 radnych.  Radni nieobecni:
1. Krystyna Brakowiecka
2. Marcelina Waśniowska
3. Julian Zieliński

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.

Porządek obrad sesji w obecności 12 radnych został zatwierdzony jednogłośnie
i przedstawia się następująco:
1. Otwarcie obrad.
2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
3. Zatwierdzenie porządku obrad.
4. Zatwierdzenie protokołu nr XX/2004 z dnia 27.05.2004 r.
5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
6. Podjęcie uchwał w sprawie :
6.1. wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego,
6.2. wyrażenia zgody na zbycie lokalu stanowiącego własność komunalną,
6.3. wydzierżawienia nieruchomości na okres dziesięciu lat,
6.4. zmiany nazwy i siedziby Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej,
6.5. włączenia Gimnazjum do Zespołu Szkół Ogólnokształcących
i Technicznych w Kuźni Raciborskiej,
6.6. zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach (wodociąg Rudy),
6.7. zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach (termomodernizacja ZSO),
6.8. zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach ( rozbudowa sieci wodociągowej
w Kuźni Raciborskiej),
6.9. zmian w budżecie gminy na 2004 rok.
 7. Rozpatrzenie wniosku Prezydenta Miasta Częstochowy dot. zaopiniowania projektu uchwały.
8. Informacja Burmistrza z międzysesyjnej działalności.
9. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
10.Interpelacje i zapytania.
11.Wnioski.
12.Zamknięcie obrad.

Ad 4. Zatwierdzenie protokołu nr XX/2004 z dnia 27.05.2004 r.

Protokół z XX sesji Rady Miejskiej z dnia 27.05.2004 r. został zatwierdzony bez odczytywania jednogłośnie tj. 12 głosami.

Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację o stanie bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej oraz odpowiedź na wnioski zgłoszone podczas ostatniej sesji przedstawił kierownik Ryszard Węglarz. Informacja stanowi załącznik do protokołu. Odnośnie ładu, porządku i bezpieczeństwa na Osiedlu powiedział, że zamierza wprowadzić coś w rodzaju „rejonu wzorowego porządku” tj. patrol Policji przebywał tam będzie „na okrągło”. Na temat niebezpieczeństwa grożącego dzieciom i osobom spacerującym pod lasem w rejonie ul. Moniuszki – Findera – Nowotki ze strony młodzieży jeżdżącej motorami powiedział, że jest to problem, jednak spróbuje zaradzić i go wyeliminować.

Romana Serafin – bardzo proszę o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i osobom spacerującym w rejonie Osiedla. Komisja Oświaty .. na ostatnim posiedzeniu zgłosiła wniosek, aby przy drodze (dz. nr 241 k.m.2) ustawić znak „zakaz ruchu pojazdów mechanicznych – za wyjątkiem rowerów” i nasilić kontrole Policji w zakresie przestrzegania tego zakazu. Ponadto uważam, że powinnam od Policji otrzymać odpowiedź na temat zgłoszonej kradzieży drzewek z mojej posesji. Uważam, że sprawcami kradzieży jest pewna grupa ludzi, którym Policja powinna czyny te udowodnić.

Ryszard Węglarz – w rozmowie z panią wskazałem prawdopodobnego sprawcę czynu, w tej sprawie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające. O wyniku działań zostanie pani powiadomiona.

Janusz Brzeźniak – cieszy mnie to, że na podstawie ankiet otrzymaliśmy pewne informacje, a jeszcze bardzie cieszy mnie informacja, że Osiedle będzie częściej patrolowane. Chciałbym się dowiedzieć jak decyzja dot. wprowadzenia z dniem 1.12.2003r Posterunków wpłynęła na pracę Policji? Sporo osób ma wątpliwości czy było to dobre posunięcie.

Ryszard Węglarz – Komenda Powiatowa Policji zobowiązała mnie do dokonania oceny działalności, ocenę tę przedstawię na następnej sesji Rady Miejskiej.
Janusz Brzeźniak – w artykule jednej z gazet przeczytałem ciekawe wiadomości na temat teorii przestępstw sporządzonej na podstawie badań przeprowadzonych w Nowym Jorku. Wszystkie te teorie można przenieść na nasz teren. Jeżeli będziemy zwracali uwagę na te, nawet najdrobniejsze sprawy, to być może nie dojdzie do popełnienia tych większych. I tak np. :
 w lasach ustawiono znaki „zakaz ruchu”, które są powoli niszczone – zgodnie z tą teorią jeżeli nie będziemy zwracać uwagi to zostaną zniszczone wszystkie,
 picie alkoholu w lesie, jazda motorami po drogach osiedlowych - gdyby Policja interweniowała to z czasem te zagrożenia zostałyby wyeliminowane.
Reakcja Policji nawet na drobne wykroczenia przynosi konkretne wyniki. Wczoraj byłem świadkiem jak przez ok. 4,5 godziny młoda osoba w wieku ok. 13 – 15 lat z małym dzieckiem jeździła motorem po Osiedlu. Dlatego też cieszy mnie zamiar wprowadzenia patrolu Policji, bardzo o to proszę i życzę sukcesów.

Antoni Głowski – czy zwiększy się stan liczebny funkcjonariuszy Policji?
Ryszard Węglarz – prawdopodobnie od 1 sierpnia br. stan ulegnie zwiększeniu.

Franciszek Kozłowski – sygnalizuję, że ul. Działkowców, gdzie ustawiony jest znak „zakaz ruchu” jeżdżą samochody. Jeżdżą również ul. Piaskową i nikt na to nie zwraca uwagi. Zgłaszałem ten problem, ale niestety odzewu brak.

Ryszard Węglarz – sprawę zanotowałem.

Marcin Rak – samochody dostawcze dowożące towar do sklepu przy ul. Moniuszki 5 jeżdżą chodnikiem, jest tam bardzo wąsko i może dojść do tragedii.

Mariusz Kulon – już dwukrotnie zgłaszałem sprawę pozbywania się resztek zwierząt i krwi do lasu. Ze względu na dużą ilość krwi podejrzewam, że ktoś podjeżdża cysterną i ją tam wylewa.

Romana Serafin – pragnę podziękować za to, że nasze dzieci będą miały możliwość przebywania w oddzielnych namiotach na terenie obozu PO w Kuźni Raciborskiej. Bardzo proszę, aby Policja zwróciła uwagę na teren szkolnym, na którym jest obóz.

Ryszard Węglarz – wiem o obozie, będziemy zwracać uwagę.

Manfred Wrona – czy program pilotażowy zdał/zdaje egzamin to się okaże. Generalnie wszyscy chcemy aby policjanci byli zawsze na właściwym miejscu tj. na czas w miejscu zdarzenia, chociaż trzeba przyznać, że jest to bardzo trudne. Ostatnio odbyła się sesja Rady Powiatu Raciborskiego, na której omawiana była działalność Policji. Z dyskusji radnych wyłoniła się pozytywna opinia pracy Policji, stwierdzono, że są bliżej społeczeństwa. Zarząd Powiatu nie został zobowiązany do jakichkolwiek zmian funkcjonowania Policji. Myślę, że byłoby dobrze, aby kierownicy posterunków na najbliższej sesji oprócz cyfr przedstawili także wnioski.
Informację z działalności Posterunku Policji w Rudach przedstawił kierownik Ireneusz Tokarczyk (inf. stanowi załącznik do protokołu.) Ustosunkował się także do wniosków zgłoszonych na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Manfred Wrona – interwencje Policji z Rud i Raciborza doprowadziły do tego, że przez teren Rud przejeżdżają czyste transporty samochodowe. Drugim sukcesem jest szybkie podjęcie działań z władzami szkoły przeciwko narkomanii. Serdecznie dziękuję. Niepokoi mnie sprawa ruchów kadrowych, myślę jednak, że i tę sprawę uda się pozytywnie rozwiązać. Pragnę poruszyć jeszcze kilka spraw, a mianowicie : sprawę Gieruckiego i porządku na terenie skansenu kolejki wąskotorowej w Rudach – uważam, że uległa ona częściowemu wyjaśnieniu ale jedynie „na papierku”. Przeciwko tej osobie i jego działalności prowadzonych jest  kilka  postępowań. Następną sprawą jest  sprawa gwałtu w Rudach – co w tej sprawie jest robione?
Ireneusz Tokarczyk – sprawca gwałtu oczekuje w areszcie na wyrok.
Manfred Wrona - mieszkańcy Rud skarżą się, że zakłócana jest cisza i spokój w piątki, soboty i niedziele  przez organizatorów imprez  rozrywkowych na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Buk” w Rudach.

Ireneusz Tokarczyk – o organizowanych imprezach Policja nie jest powiadamiana.
Manfred Wrona – uważamy, że organizator imprez powinien odpowiadać za ład i porządek w czasie organizowanych imprez, oraz po ich zakończeniu.
Ireneusz Tokarczyk – organizator imprez „otwartych” powinien przynajmniej poinformować władze gminy i Policję, że zamierza taką imprezę zorganizować.

Andrzej Migus – gmina wydaje jednorazowe zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych poza stałym miejscem sprzedaży przedsiębiorcom posiadającym stałe zezwolenie na sprzedaż tych napojów na okres 2 lat. Uzyskanie przez organizatorów zezwolenia na zorganizowanie imprezy jest potrzebne tylko wtedy, jeśli jest to impreza masowa tzn. gdy liczba jej uczestników wynosi ponad 1.000 osób. Gliwicka Agencja Turystyczna udostępnia swój obiekt w Rudach organizatorom imprezy rozrywkowej więc i ona powinna ponosić konsekwencje za nie przestrzeganie na jej obiekcie obowiązujących zasad porządku publicznego.

Ernest Emrich – uważam, że w przypadku przekroczenia pewnych norm należy ponieść konsekwencje. Policja powinna karać za zakłócanie ciszy i spokoju po godz. 2200.
Ireneusz Tokarczyk – organizator imprezy jest obowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa osobom obecnym na imprezie praz porządku podczas jej trwania.

Wiktor Baszczok – w Ośrodku Wypoczynkom „Buk” organizowane są imprezy techno z bardzo głośną muzyką. Mieszkańcy skarzą się, ponieważ imprezy trwają nieprzerwanie przez 3 dni. Uważam, że nie powinno wydawać się organizatorom jednorazowego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Manfred Wrona – należy przeprowadzić rozmowę z władzami GAT, przedstawić problem i poinformować, że w przypadku powtarzających się historii, zakłócania ciszy i spokoju zostaną wyciągnięte konsekwencje włącznie z nie wydaniem jednorazowego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Ad 6. Podjęcie uchwał w sprawie :

 6.1. wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona, wyjaśnień udzielił Ernest Emrich. Dyskusji nie było, uchwała w obecności 12 radnych została podjęta jednogłośnie.

 6.2. wyrażenia zgody na zbycie lokalu stanowiącego własność komunalną

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona i dodał, że Rada Sołecka sprawy tej nie opiniowała.
 Ernest Emrich - jest chętna osoba do zakupienia lokalu w Jankowicach przy ul. Leśnej 15, obowiązuje nas jednak procedura przetargowa.
Uchwała w wyniku przeprowadzonego głosowania została podjęta 12 głosami „za”.
 
 6.3. wydzierżawienia nieruchomości na okres dziesięciu lat

Po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Miejskiej projektu uchwały Burmistrz powiedział, że wcześniej podobną sprawę gmina rozwiązywała w związku z wnioskiem p. Kaszty dot. rozbudowy sklepu spożywczego. Obecna sprawa dotyczy wydzierżawienia części nieruchomości gruntowej stanowiącej własność gminy z przeznaczeniem na rozbudowę istniejącego budynku mieszkalnego przy ul. Strażackiej. Domki popowodziowe przy ul. Strażackiej stanowią przedmiot darowizny i nie można ich zbyć. Najemcy jednego z nich, stanowiący rodzinę zastępczą dla kilku dzieci pragną rozbudować domu za własne pieniądze.

Manfred Wrona – co będzie po dziesięciu latach?

Zbigniew Wojtyło – Burmistrz będzie mógł wtedy wydzierżawiać na kolejne trzy lata.

Józef Maślanka – po dziesięciu latach osobie tej będzie przysługiwało prawo nabycia gruntu bez przetargu.

Więcej uwag ani pytań nie było, Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały pod głosowanie – uchwała została podjęta 10 głosami „za”, przy 2 głosach wstrzymujących się.

 6.4. zmiany nazwy i siedziby Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona, pytań ani uwag nie było, uchwała w obecności 12 radnych została podjęta jednogłośnie.

 6.5. włączenia Gimnazjum do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały, pytań nie zgłoszono, uchwała w wyniku głosowania została podjęta 12 głosami „za”.

 6.6. zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Przewodniczący Rady Miejskiej przed odczytaniem projektu uchwały zasygnalizował, że kwota pożyczki w projekcie jaki otrzymali radni uległa zmianie. Aktualna kwota to 498.158 złotych.
Ernest Emrich – w projekcie budżetu na realizację zadania ujęliśmy środki finansowe stanowiące w robotach wkład własny. Z własnego budżetu pokryć też musimy nadzór budowlany w wysokości 12.000 zł, stąd zmiana kwoty. Zaciągając pożyczkę będziemy mogli wybudować sieć wodociągową w miejscowości Rudy : przysiółek Podbiała I i II, oraz rejon ul. Raciborskiej, Mickiewicza i Dworcowej. Po zakończeniu zadania możemy ubiegać się o częściowe umorzenie, nawet do 50%. Jednak o wysokości umorzenia decyduje Zarząd WFOŚ. W ub. roku na to zadanie wydatkowaliśmy kwotę 61.000 zł. W br. w budżecie zapisana jest kwota 295.000 zł, do tego należy dodać kwotę pożyczki 498.158 zł i otrzymamy kwotę 793.158 zł. Od tej kwoty należy odjąć 12.000 zł za nadzór i otrzymamy kwotę 781.158 zł. – koszt zadania – roboty.
Manfred Wrona – roboty kosztować nas będą 781.158 zł, z czego proponuje się na ok. 500.00 zł wziąć pożyczkę. Umowa z WFOŚ przewiduje możliwość umorzenia do 50%, co wcale nie oznacza, że umorzenie w tej wysokości nastąpi.

Antoni Głowski – Komisja Budżetu i Finansów projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

Mariusz Kulon – jak się ta sytuacja ma do pożyczki dla Siedlisk?

Manfred Wrona – to pytanie akurat nie ma nic wspólnego z omawianą sprawą.

Sytuację finansową gminy po zaciągnięciu trzech pożyczek przedstawił Zbigniew Wojtyło.

Manfred Wrona – z uzyskanych informacji wynika, że po zaciągnięciu trzech pożyczek zadłużenie gminy na koniec roku wynosić będzie ok. 1.600.000 zł. Chodzi o to, aby wszyscy mieli „jasny obraz” o kondycji finansowej gminy.

Antoni Głowski – czy było brane pod uwagę jakieś inne alternatywne rozwiązanie np. obligacje?

Manfred Wrona – dobre pytanie. Chcę zapytać od czego zależy wysokość umorzenia części pożyczki? Czy rozważana była możliwość realizacji zadania w oparciu o inne środki np. z Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich?

Rita Serafin – na budowę sieci wodociągowej z tego programu środków nie można pozyskać.

Więcej głosów w dyskusji nie było, Manfred Wrona odczytując projekt uchwały zasygnalizował, że punkty w uchwale (jak i w dwóch następnych dot. zaciągnięcia pożyczek) w celu ujednolicenia form zapisów uchwał należy zastąpić paragrafami, poddał projekt uchwały pod głosowanie. Uchwała w obecności 12 radnych została podjęta jednogłośnie.

 6.7. zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach (termomodernizacja ZSO)

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały, zwrócił uwagę na zmianę kwoty w projekcie przesłanym radnym. Zamiast kwoty 438.671 zł powinno być 798.671 zł. Proszę Burmistrza Miasta o wyjaśnienie tej zmiany.

Ernest Emrich – w budżecie gminy 2004 r. ujęta jest kwota 437.166 zł jak wkład własny gminy w realizację zadania, plus pożyczka w wysokości 360.000 zł oraz kredyt w wysokości 127.616 zł, co daje kwotę 924.782 zł. Z zaciągniętej pożyczki 798.671 zł w br. planujemy wykorzystać 154.866 zł. Po przetargu kwota na roboty wynosi 1.537.793 zł, z czego w br. wykorzystamy 582.267 zł. (w tym środki własne 427.401 zł). Dlatego taka kwota będzie wykorzystana, ponieważ w I etapie termomodernizacji musi nastąpić wymiana okien, a wymiana ta musi być dokonana z własnych środków gminy. Uchwała powyższa jest potrzebna do zawarcia umowy z WFOŚ.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały pod głosowanie, uchwała obecności 12 radnych została podjęta jednogłośnie.

 6.8. zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach ( rozbudowa sieci wodociągowej w Kuźni Raciborskiej)

Przewodniczący Rady Miejskiej po odczytaniu projektu uchwały, udzielił głosu Burmistrzowi Miasta.

Ernest Emrich – na rozbudowę sieci wodociągowej w Kuźni Raciborskiej mamy kwotę ok. 100.000 zł. i braknie 51.834 zł. stąd projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki. Zostanie rozbudowana sieć wodociągowa w rejonie ulic: Raciborskiej Działkowców i Świerczewskiego Nie będzie natomiast w ramach tych środków wykonana tzw. „pętla” łącząca ulicę Browarną w Kuźni Raciborskiej z ul. Fabryczną w Budziskach.

Wojciech Kudla – czy w ramach rozbudowy sieci uda się wbudować chociaż jedną zasuwę? Chodzi o to, aby w razie awarii w rejonie pawilonu handlowego naprzeciw Kościoła można było odciąć dopływ wody. Awarie na tym odcinku sieci zdarzają się bardzo często, usuwanie ich jest bardzo kłopotliwe.

Kazimierz Worobiec – złożyłem w Referacie Inwestycji Urzędu Miejskiego plan w którym ujęte są wspomniane zasuwy. Mam ustne zapewnienie, że w ramach realizacji tego projektu zostaną one wykonane.

Uchwała w obecności 12 radnych została podjęta jednogłośnie.

 6.9. zmian w budżecie gminy na 2004 rok

Zmiany w budżecie gminy na 2004 rok oraz zmiany w projekcie uchwały jakie wystąpiły już po przekazaniu materiałów radnym przedstawił Skarbnik Miasta.
Zbigniew Wojtyło – zmianę po stronie dochodów wprowadza się w związku z otrzymaniem części rekompensującej subwencję ogólną w zakresie utraconych dochodów z tytułu ulg i zwolnień ustawowych a zwiększenia po stronie wydatków budżetowych dot. zwiększenia stawki podatku VAT z 7% do 22%. Zwiększenia po stronie przychodów na 2004 rok dot. pożyczek z WFOŚiGW.

Pytania dot. załącznika nr 4 uchwały zgłosił Manfred Wrona, wyjaśnień udzielił Ernest Emrich.
Uchwała w wyniku głosowania została podjęta 12 głosami „za”.

Ad 7. Rozpatrzenie wniosku Prezydenta Miasta Częstochowy dot. zaopiniowania projektu uchwały.

Manfred Wrona – Prezydent Miasta Częstochowy przesłał projekt uchwały Rady Miasta Częstochowy wraz z uzasadnieniem w sprawie przekształcenia Zespołu Szpitali Miejskich z siedzibą przy ul. Mirowskiej 15 polegającego na likwidacji Oddziału Otolaryngologii Miejskiego Szpitala im dr Ludwika Rydygiera (odczytał projekt uchwały). Likwidowany oddział zabezpiecza świadczenia zdrowotne dla mieszkańców województwa śląskiego. Zadania z zakresu otolaryngologii realizowane będą przez Oddział Otolaryngologii Samodzielnego Publicznego ZOZ Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im prof. dr Witolda Orłowskiego przy ul. PCK 1.

Do projektu uchwały uwag nie wniesiono, został zaopiniowany pozytywnie.

Ad 8. Informacja Burmistrza z międzysesyjnej działalności.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich.
Burmistrz najpierw poinformował o wydanych zarządzeniach a następnie o odbytych spotkaniach i naradach :
1) kanalizacja - 28.05. – odbyło się w Raciborzu spotkanie z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach i dyrektorem Wydziału ds. Rozwoju Regionalnego. Na spotkaniu stwierdzono, że 6 gmin powiatu raciborskiego powinno dalej ubiegać się o środki z Funduszu Spójności. 17 czerwca br. doszło do wyjazdu do NFOŚiGW w Warszawie, do dyrektora Departamentu ds. funduszu p. Słowika. W spotkaniu brał udział Poseł na Sejm RP A. Markowiak. 23 czerwca odbyło się w Raciborzu spotkanie z konsultantami, 6 gmin powiatu raciborskiego podtrzymało  stanowisko, że II etap chce realizować w ramach Funduszu Spójności. Po wcześniejszych wnioskach Przewodniczący Rady Miasta Raciborza dał gminom przyrzeczenie o ewentualnej zmianie stanowiska co do przekształcenia zakładu budżetowego w spółkę. II etap – realizacja w następnym okresie programowania tj. w latach 2007/2013. 5 lipca gminy ustalą wytyczne do przygotowania przez konsultantów opracowania analizy możliwości realizacji tego zadania (wariantowe rozwiązanie).
2) 29.05. w Jankowicach odbyły się zawody pożarniczo – sportowe o puchar Burmistrza Miasta. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Rudy Kozielskiej.
3) w I dekadzie czerwca odbyła się zbiórka odpadów wielkogabarytowych w Budziskach i Jankowicach (2 transportery – 2 kontenery). Koszt do poniesienia przez gminę to ok. 2.700 zł
4) 07.06 w Rudach odbyły się uroczystości regionalne z okazji 80 lat Lasów Państwowych.
5) 23.06. spotkanie w Urzędzie Miejskim z wyróżnionymi absolwentami szkół z terenu gminy.
6) 24.06. rozmowy w WFOŚiGW w Katowicach na temat wniosków o pożyczki na finansowanie budowy i rozbudowy wodociągów i termomodernizację ZSO.
7) 26.06. festyn w Siedliskach – turniej o puchar Burmistrza Miasta z okazji 20 lecia LKS Siedliska.
8) 26.06.-27.06. festyn i uroczystości w Jankowicach z okazji 740 lecia miejscowości. Turniej piłki nożnej o puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej.
9) Złożono wniosek o wpis prawa własności do księgi wieczystej – sprawa dot. Baru „Przystanek” w Kuźni Raciborskiej, jest prawomocne postanowienie sądu.
10) W sali nr 3 Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie z sołtysami w sprawie wydawania Informatora Gminnego. Wniosek o wydawanie przez MOKSiR gminnej gazety (miesięcznika) zgłosili sołtysi i przewodniczący Zarządu Osiedla. Wniosek uzasadnili koniecznością pełniejszego informowania mieszkańców gminy o sprawach samorządowych. Na spotkaniu wyjaśniono wszystkie kwestie dotyczące wydawania gazety. Ostatecznie zmieniono wniosek i dopasowano go do możliwości techniczno – organizacyjno – finansowych gminy. W ostatecznym kształcie wniosek dotyczy wydawania:
 - Biuletynu Informacyjnego,
 - wydawcą miałby być Urząd Miejski,
 - przekazywany mieszkańcom nieodpłatnie,
 - wydawany raz na kwartał,
 - materiały pochodzić by miały z Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej, jednostek organizacyjnych i pomocniczych gminy,
 - ostateczny kształt numeru ustalać ma kolegium redakcyjne,
 - koszty bezpośrednie kwartalnika (druk, dystrybucja) to ok. 3.000 zł za jeden nr.
 W tej sytuacji, jeżeli Rada Miejska uzna, iż warto taki informator wydawać należałoby podjąć stosowną uchwałę i wskazać źródło jego finansowania.
11) Informacja dotycząca ilości złożonych wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych z terenu naszej gminy. Na dzień 30.06. br 137 rolników z terenu gminy Kuźnia Raciborska złożyło wnioski rejestracyjne o przyznanie dopłat. Uprawnionych do złożenia jest 387 rolników. W przedziale
1-5 ha jest najwięcej gospodarstw o areale 1 ha, którzy nie złożyli wniosków z różnych przyczyn jak np.: nieuregulowany stan prawny, przebywający za granicą właściciel gospodarstwa, odłogi. Pomocy w wypełnianiu wniosków o dopłaty unijne oraz wypełnianiu wniosków o rejestrację producentów rolnych udzielali pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Raciborzu, Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie i Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej.
12) Informacja z prac zespołu ds. utrzymania czystości i porządku na terenie gminy za I półrocze 2004 roku. Sporządzona została ewidencja wszystkich gospodarstw domowych zlokalizowanych na terenie gminy oraz wykaz ilości pojemników ze śmieciami odebranych przez ZGKiM i „EKO” Rybnik za 2003 rok i I kwartał br. Ogółem zaewidencjonowano 2090 gospodarstw domowych. Przekazano sołtysom lub osobom wyznaczonym do pracy w zespole wykaz właścicieli posesji, które należałoby skontrolować. Do chwili obecnej zweryfikowano wykaz w miejscowości Ruda, Siedliska, Jankowice i Turze. Skontrolowano do tej pory 91 posesji, udzielono pouczenia 25 właścicielom. Sporządzono 11 protokołów, które stanowić będą podstawę do nałożenia przez Policję mandatów karnych. Wystosowano 22 pisma z zaleceniami uporządkowania posesji lub zawarcia umowy na wywóz śmieci. Przekazano do ZGKiM wykazy terenów stanowiących własność gminy sporządzone przez sołtysów, które należy wykaszać. Zakończone zostały prace związane z opracowaniem Gminnego Planu Gospodarki Odpadami, który przekazany został do zaopiniowania przez Zarząd Powiatu Raciborskiego, Zarząd Województwa Śląskiego i Radę Gospodarki Wodnej Regionu Górnej Odry. Zbierane są także informacje o wyrobach zawierających azbest i miejscach jego występowania.
13) Informacja o przeprowadzonej kontroli podatkowej w okresie od 07.05.2004 r. do 30.06.2004 r. Ogółem przeprowadzono 14 kontroli, w wyniku których ustalono, że 4 podatników prawidłowo wypełniło informacje podatkowe,
6 wypełniło nieprawidłowo, 4 podatników w ogóle nie złożyło informacji
a 3 podatników nie zastano w dniu kontroli. W stosunku do 4 wydano już decyzje.
14) Informacja dotycząca budowy Zbiornika „Racibórz”.  Senator RP Adam Graczyński poinformował, że wobec nie wydania przez wójta Gminy Lubomia decyzji lokalizacyjnej, wojewoda śląski rozpoczął działania zmierzające do ustalenia lokalizacji zbiornika. Wystąpiono do ok. 1300 mieszkańców, zakończenie procedury przewiduje się do 15.07.2004 r.  Trwają wykupy gospodarstw. Przygotowywany jest wniosek o finansowanie budowy zbiornika z Funduszu Spójności. Wniosek będzie złożony do  NFOŚiGW oraz WFOŚiGW ok. 15.06.2004 r. Termin złożenia wniosku do Brukseli upływa 15.08.2004 r. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi ok. 150 mln Euro,  85% to środki
z Funduszu Spójności. W najbliższych dniach przedstawiony zostanie mieszkańcom wsi Nieboczowy plan zamieszkania – budowy siedzib zastępczych. Nie wyklucza się dalszego zamieszkiwania do 2010 roku po wykupie.

15) Rita Serafin – w ostatnim dniu roku szkolnego odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej spotkanie, przedstawiono dyrektora Mariana Kapelusza, który zaprezentował się dobrze. Uważam, że współpraca dyrektora z gronem pedagogicznym powinna układać się dobrze.

   30 czerwca odbyło się spotkanie z dyrektorem Caritas Diecezji Gliwickiej ks. Badurą w Zabrzu Mikulczycach. W spotkaniu uczestniczyli: dyrektor MOPS w Kuźni Raciborskiej Rozalia Konieczny i główna pielęgniarka Caritas Ewa Musielak-Weis. Omawiana była sprawa utworzenia w Kuźni Raciborskiej przy ul. Jagodowej placówki Caritas – Centrum Opieki Długoterminowej. Ks. Badura przedstawił założenia projektu wykorzystania budynku po ZST na cele związane z pomocą osobom starszym, niepełnosprawnym, samotnym i przewlekle chorym. Centrum byłoby siedzibą :
 - Zakładu opiekuńczo – leczniczego,
 - Domu czasowego pobytu,
 - Stacji opieki nad chorym w domu,
 - Hospicjum stacjonarnego i domowego,
 - Domu dziennego pobytu,
 - Gabinetu rehabilitacji,
 - „Jedzenia na kółkach”.
 Opieka finansowana byłaby poprzez kontrakt z NFZ oraz indywidualną odpłatność podopiecznych lub rodziny i docelowo objęci będą nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale i gmin ościennych. Utworzenie centrum zakłada zatrudnienie kilkanaście osób,  personelu medycznego oraz pracowników obsługi.
 Starostwo Powiatowe w Raciborzu przeniesie prawo własności nieruchomości na Gminę Kuźnia Raciborska. 

16) Rita Serafin - 28 czerwca br. złożono w Euroregionie „Silesia” trzy wnioski :
1. dot. współpracy Rudy – Bolatice „Na drodze ku wspólnej przyszłości”. Koszt projektu to 6.800 Euro,
2. dot. gazety obejmującej problematykę Rud i Bolatic „Współpraca zaprzyjaźnionych gmin poprzez miesięcznik”. Koszt projektu 5.888 Euro.
3.  dot. imprez sportowych pomiędzy szkołami : w Rudach, Kuźni Raciborskiej, Bolaticach, Odry „Liga szkół”. Koszt projektu 15.500 Euro.
17) Rita Serafin – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podzieliła przeznaczoną w budżecie kwotę 40.000 zł na dotacje w następujący sposób : finansowanie obozu w Pleśnej 13.000 zł, „Lato w mieście” 12.000 zł, „Lato na wsi” 10.000 zł. i jesienny konkurs programów profilaktycznych 5.000 zł.
18) Rita Serafin – Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej po rozpatrzeniu wniosku firmy działającej z upoważnienia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej
w Gliwicach tj. administratora rzeki Ruda zezwolił na nieodpłatne usunięcie drzew i zakrzewień z koryta rzeki Ruda o pow. 6898  m2, pow. 10498 m2 i
z koryta kanału ulgi rzeki Rudy. Usuwane będą tylko te drzewa, które uszkadzają skarpy obu cieków, obumarłe, powalone oraz drzewa które kolidują z planowanymi robotami remontowymi koryta kanału ulgi rzeki Rudy. Drzewa znajdujące się tam nie przedstawiają znaczących walorów przyrodniczych, są to przeważnie samosiewy brzozy, olchy, wierzby i robinii akacjowej. Nie zezwolono natomiast na usunięcie drzewa dębu o obwodzie pnia 90 cm oznakowanego nr 47 stojącego na lewej skarpie rzeki Rudy w km rzeki 2+950. Podkreślono, że w  trakcie prowadzonych prac należy zwrócić szczególną uwagę na stanowiska bobra, które tam żerują, a po zakończeniu robót należy teren uprzątnąć.

Urząd Miejski zezwolił na nieodpłatne usunięcie drzew i zakrzaczeń porastających lewy i prawy brzeg rzeki Rudy. Planowane do wykonania roboty konserwacyjne rzeki Rudy uznano za w pełni uzasadnione, chcąc w ten sposób zapobiec dewastacji koryta rzeki, oraz łagodzić skutki powodzi, które na tym terenie często występują.

Janusz Brzeźniak – poinformowała nas p. wiceburmistrz o spotkaniu w Zespole Szkół Ogólnokształcących oraz o tym, że współpraca pomiędzy dyrektorem a gronem pedagogicznym będzie układać się dobrze. Co do dobrej współpracy to mam wątpliwości. Uważam, że dyrektorowi nie będzie się pracowało dobrze, jednak będzie musiał sobie sam z tym problemem poradzić. Przedstawiony zakres usług Caritas-u jest interesujący, jednak czy obiekt spełnia wymogi? Kto poniesie koszty ewentualnej adaptacji?

Rita Serafin – dyrektor ks Badura przewiduje od 1 września jedną salę udostępnić pracownikom Caritas. Część pomieszczeń w lewym skrzydle budynku łatwo zaadaptować ustawiając ściany kartonowo-gipsowe, być może w prawym skrzydle trzeba będzie wykonać większy zakres prac adaptacyjnych Adaptacja leżeć będzie w całości po stronie nowego użytkownika.  Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie można pozostawić obiektu samego sobie tj. bez nadzoru.

Romana Serafin – pragnę podziękować władzom gminy za wkład w organizację wypoczynku letniego dzieci i młodzieży. Zarząd Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci prowadzić będzie w dniach od 1 - 10 lipca nieobozową akcję letnią, w programie m.in. wycieczki, zwiedzanie atrakcyjnych miejsc w gminie, zajęcia sportowe, gry, zabawy i konkursy. Zainteresowanie wypoczynkiem letnim organizowanym przez TPD jest bardzo duże. W br. porozumieliśmy się z organizatorami obozu PO w Kuźni Raciborskiej i nasze dzieci będą miały możliwość brania udziału w życiu obozowym. Pieniądze, jakie otrzymujemy na organizację akcji są niewystarczające, dlatego wnioskuję o zwiększenie w przyszłym roku i latach następnych środków na wypoczynek letni dzieci i młodzieży. Uważam, że zagwarantowanie dzieciom i młodzieży wypoczynku powinno być priorytetowym zadaniem gminy. Po zakończeniu akcji „Lato 2004” należy przeprowadzić dokładną analizę wypoczynku dzieci i młodzieży.

Antoni Głowski – czy w rozmowach dotyczących porządkowania brzegów rzeki Rudki była mowa o budowie zbiornika retencyjnego?
Rita Serafin – rozmawialiśmy tylko o porządkowaniu brzegów rzeki.

Manfred Wrona – co słychać w sprawie uruchomienia apteki w Ośrodku Zdrowia
w Kuźni Raciborskiej?

Janusz Brzeźniak – Komisja Oświaty analizowała wstępnie temat, uznała, że byłoby dobrze, aby społeczeństwo miało możliwość dokonywania zakupu leków
w konkurencyjnej aptece a dzierżawca obiektu tj. „Amicus-Med.” partycypację
w kosztach utrzymania obiektu. Zrodziła się jednak pewna wątpliwość dotycząca uszczuplenia pomieszczeń na świadczenie usług medycznych. Zastanawialiśmy się nad tym, czy pozbywając się powierzchni w Ośrodku Zdrowia nie zmniejszy się jakość świadczonych usług. Sprawa jakby „stanęła”, chcemy porozmawiać i prosić
o wyjaśnienie pewnych kwestii kierownika ZLA Romana Głowskiego.

Ernest Emrich – zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne, apteka może stanowić odrębny budynek lub może być usytuowana w innym obiekcie pod warunkiem wydzielenia od innych lokali i innej działalności. Lokal apteki ogólnodostępnej obejmuje powierzchnię podstawową, która nie może być mniejsza niż 80 m2
i powierzchnię pomocniczą. Odnośnie wniosku złożonego przez kierownika ZLA „Amicus-Med.” - wydaje mi się, że należy zastanowić się nad tym czy uruchomienie apteki nie wpłynie niekorzystnie na świadczone mieszkańcom usługi medyczne. Ponadto obiekt stanowi własność gminy i gmina może ewentualnie sama podnająć część pomieszczeń. Wniosek skierowałem do zaopiniowania przez Komisję Oświaty, Zdrowia.. i Komisję Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy. Rysuje się perspektywa przeniesienia gabinetu rehabilitacji z Ośrodka Zdrowia do innego obiektu, przez co zwolni się część powierzchni, być może wtedy będzie jej nadmiar i pojawi się możliwość uruchomienia tam apteki.

Rita Serafin -   kierownik ZLA Roman Głowski kiedy przedstawiał nam tę propozycję stwierdził, że na tej powierzchni byłby w stanie uruchomić aptekę.
Janusz Brzeźniak – Komisja Oświaty jeszcze nie zaopiniowała sprawy, chcieliśmy najpierw porozmawiać z kierownikiem ZLA.

Sylwester Larysz – Komisja Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy sprawę tę zaopiniowała, uznaliśmy , że kierownik ZLA sam nie może podejmować decyzji, ponieważ obiekt nie stanowi jego własności.

Manfred Wrona – należy rozeznać czy nie rozszerzając działalności „Amicus-Med.” można zgodnie z prawem w tym obiekcie uruchomić aptekę? Burmistrz nie ma racji mówiąc, że gmina może wyłącznie sama podnajmować pomieszczenia. Załącznik nr 2 do uchwały podjętej we wrześniu 2001 roku stanowi: „spółka może podnajmować pomieszczenia osobom trzecim za zgodą Zarządu Miejskiego, według ogólnie obowiązującej taryfy przyjętej przez Radę Miejską.” Uważam, że sprawę należy przeanalizować i kierownikowi odpowiedzieć. Jeżeli nie wyrazimy zgody na uruchomienie apteki to należy to stanowisko uzasadnić.

Romana Serafin – rozmawiałam w tej sprawie z byłym kierownikiem ZLA i jego zdaniem decyzja należy do Burmistrza Miasta. Jeżeli wyrazi się zgodę na uruchomienie tam apteki, wówczas podnajem powinien być na warunkach konkurencyjnych.

Manfred Wrona – jeżeli ma to być cena typowo komercyjna to należy ogłosić przetarg

Antoni Głowski – jednak przed przystąpieniem do zbierania ofert potrzebna jest decyzja Burmistrza, który musi opowiedzieć się za tym czy można w obiekcie Ośrodka Zdrowia w Kuźni Raciborskiej aptekę uruchomić czy też nie można.

Andrzej Migus – ZLA „Amicus-Med.” wynajmuje obiekt z przeznaczeniem na świadczenie usług medycznych po cenach preferencyjnych. Może podnajmować wynajęte pomieszczenia dla prowadzenia specjalistycznych gabinetów, jednak czynsz za podnajęty lokal powinien być rozliczany na podstawie odrębnej umowy, za zgodą właściciela i przy zastosowaniu stawek określonych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Jeżeli spółka „Amicus-Med” posiada zbędne pomieszczenia, a jest podmiot zainteresowany organizacją w nich  apteki to powinna z najmu tych pomieszczeń zrezygnować, wówczas gmina mogłaby ogłosić przetarg na ich wynajem.

Antoni Głowski – z tego co wiem to druga apteka w Kuźni Raciborskiej i tak prawdopodobnie powstanie -  jeżeli nie w tym obiekcie to zapewne w innym.

Janusz Brzeźniak – myślę, że nikt nie jest przeciwko powstaniu drugiej apteki, chodzi nam wszystkim wyłącznie o to, aby jej uruchomienie w obiekcie Ośrodka Zdrowia nie było kosztem świadczonych społeczeństwu usług medycznych.

Tadeusz Kobylański – nam chyba nie zależy na tym, aby apteka koniecznie znajdowała się w obiekcie Ośrodka Zdrowia.

Ernest Emrich – jeżeli spółka posiada zbędną powierzchnię w Ośrodku Zdrowia to może ten fakt zgłosić, my tę powierzchnię zagospodarujemy, będzie wtedy płacić mniejszy czynsz a środki uzyskane z podnajmowanych lokali przekażemy na remont budynku.
Rita Serafin – tak naprawdę to nie wiemy jaka powierzchnia jest spółce potrzebna na świadczenie usług medycznych.


Ad 9. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił zebranym następujące sprawy:
1) Wskazanie dyrektora Wydziału Prawnego i Nadzoru Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach na nieistotne naruszenie prawa w uchwale
nr XX/168/2004  z dnia 27 maja 2004 r. w sprawie zmniejszenia stopnia organizacji Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym  w Turzu, w części dotyczącej §4 pkt 1 jako sprzecznej z przepisem art.13 ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. W uzasadnieniu dyrektor Wydziału Prawnego
i Nadzoru stwierdził, że publikacji podlegają wyłącznie uchwały stanowiące akty prawa miejscowego oraz uchwały nie będące prawem lokalnym, jednakże wyłącznie w przypadku, gdy przepisy szczególne tak stanowią. Ponieważ uchwała w sprawie zmniejszenia stopnia organizacji szkoły nie posiada waloru prawa miejscowego, a obowiązek publikacji takiej uchwały nie wynika
z innych przepisów szczególnych, nie jest możliwe jej ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Organ nadzoru uznał, że brak jest podstaw do stwierdzenia nieważności powyższej uchwały.

Józef Maślanka – dyskutowałbym na temat wskazania w uchwale na nieistotne naruszenie prawa, bowiem zapisaliśmy w uchwale, że szkołę przenosimy
z jednej miejscowości do drugiej tzn. zmieniamy sieć szkół, a uchwała w sprawie ustalenia lub zmiany sieci szkół podlega publikacji.
 
2) Do Rady Miejskiej wpłynęło odwołanie Waldemara Kucaba z Wrocławia, prowadzącego Zakład Studniarski „Bruno” na postępowanie przetargowe na wykonanie dwóch odwiertów studni ujęcia wód podziemnych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska, z prośbą o zajęcie stanowiska. Rada Miejska postanowiła udzielić odpowiedzi następującej treści : „zgodnie z art. 180 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U.Nr 19, poz. 177) przysługiwało Pana firmie prawo wniesienia protestu do zamawiającego wobec czynności podjętych w toku postępowania przetargowego. Z informacji jakie uzyskała Rada  od Burmistrza Miasta wynika, że Pana firma skorzystała z powyższego uprawnienia i wniosła protest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Burmistrz Miasta pismem z dnia 01.06.2004 r. w oparciu
o art. 183 ust. 2 cytowanej ustawy odrzucił protest na rozstrzygnięcie przetargu nieograniczonego dot. wykonania dwóch odwiertów. Odrzucenie Pana protestu zawiera szerokie uzasadnienie wraz z pouczeniem o możliwości złożenia odwołania od tego rozstrzygnięcia do Prezesa Zamówień Publicznych. Ustawa – Prawo zamówień publicznych określa procedurę zaskarżania czynności
w postępowaniu przetargowym, a także organy, które mogą je rozpatrywać. Na podstawie art. 184 ust. 1 i 2 cytowanej ustawy na odrzucenie protestu przez Burmistrza Miasta przysługiwało Panu odwołanie do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, z którego Pan nie skorzystał. Mając na względzie ww przepisy ustawy Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej nie jest władna do rozpatrywania wniesionego odwołania.”
Do propozycji odpowiedzi w tej formie uwag nie wniesiono.

3) Informacja na temat przedłożonych przez radnych oświadczeń majątkowych. Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział m.in., że nieprawidłowości nie stwierdził, niektóre oświadczenia jednak posiadają drobne usterki.  Zaproponował następujące  rozwiązanie : telefoniczny kontakt z radnymi, umówienie się na konkretny dzień i godzinę w celu dokonania uzupełnień w oświadczeniach majątkowych.
4)  Dyskusja na temat wynagrodzenia Burmistrza Miasta. Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że 6 maja br. otrzymał od radcy prawnego Urzędu Miejskiego pisemną informację w sprawie naruszenia prawa przez Radę Miejską poprzez obniżenie wynagrodzenia Burmistrza. W związku z tym, że
w tej sprawie są różne opinie prawne, skierował ją do Komisji Budżetu
i Finansów w celu zajęcia stanowiska.

Antoni Głowski – Komisja Budżetu i Finansów przeanalizowała dokumenty i nie stwierdzono naruszenia prawa przez Radę Miejską.

Manfred Wrona – czy Rada Miejska zmniejszyła wynagrodzenie Burmistrza? Zapewne nie. Sprawa jest otwarta, a stanowisko komisji musi być na piśmie.
Antoni Głowski – Komisja na swoim posiedzeniu w czerwcu wydała opinię na piśmie.
5) Koordynator Ogólnopolskiego Centrum Edukacji Samorządu i Administracji
w Warszawie zaprosił na organizowane w dniach 12 – 13 lipca 2004 r.
w Hotelu „Belweder-Klonowa” seminarium pt.: „Europejskie kwalifikacje
i nowe wyzwania dla kierownika jednostki”.
Manfred Wrona -  należałoby zastanowić się nad skierowaniem osoby, która w Urzędzie Miejskim zajmuje się pozyskiwaniem środków unijnych. Po tym stwierdzeniu Przewodniczący Rady Miejskiej dowiedział się, że osoba ta już od 1 lipca w Urzędzie Miejskim nie pracuje, odeszła z pracy na własne żądanie.

6) Zarząd Województwa Śląskiego w Aktualnościach nr 38 z czerwca br. poinformował, że wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej województwo śląskie uzyskało możliwość skorzystania z funduszy strukturalnych. Środki te przyspieszą rozwój, zmianę struktur gospodarczych,
a przede wszystkim podwyższą standard życia mieszkańców regionu. Zasady wykorzystania środków UE na rozwój regionalny określa Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (program w załączeniu).

Wiesława Czogała – w naszej gminie odbyły się szkolenia dotyczące pozyskiwaniu środków unijnych. Wszystkie programy edukacyjne znajdują się na stronie internetowej „Silesia”, myśmy się do większości z nich nie kwalifikowali. Dyrektorzy szkół o tym wiedzą, większość programów była analizowana, lecz tak jak powiedziałam wcześniej – nie kwalifikowaliśmy się.

Manfred Wrona – w zakresie oświaty być może tak było, ale jest wiele innych dziedzin z których należy korzystać i środki pozyskiwać.

Ad 10. Interpelacje i zapytania.

Ad 11. Wnioski.

Mariusz Kulon – czy w br. będzie wykonywana inwestycja – budowa wodociągu  w Siedliskach przy ul. Dąbrowskiego?

Ernest Emrich – w budżecie gminy przyjęto podłączenie trzech budynków. Jednak przed rozpoczęciem budowy musi być projekt, pozwolenie na budowę, czyli cała dokumentacja, a to wszystko wiąże się z kosztami. Wobec powyższego w br. budować nie będziemy, zaplanowane środki przeznaczy się na przygotowanie dokumentacji. Faktyczne wykonanie zadania nastąpi w przyszłym roku.

Franciszek Kozłowski – jaka jest ostateczna decyzja burmistrza dotycząca zakazu parkowania samochodów przed Bankiem Śląskim?
Następne moje pytania i uwagi to :
- czy gmina posiada oferty dot. zagospodarowania obiektu byłej ZST przy ul. Powstańców?
- ul. Piaskowa miała służyć jako promenada spacerowa, okazuje się, że jeżdżą nią samochody. Wnioskuję o ustawienie przy wjeździe na ulicę Piaskową znaku „zakaz wjazdu za wyjątkiem rowerów.” Ponadto ponawiam wniosek o ustawienie przy ul. Piaskowej i ul. Bema w Kuźni Raciborskiej prawidłowych znaków drogowych.
- zauważyłem,  że przed niektórymi sklepami panuje bałagan. Zwracam się do burmistrza, aby przypomnieć właścicielom i użytkownikom lokali (sklepy i inne obiekty) o obowiązku utrzymywania czystości i porządku.

Odpowiedzi udzielili: Burmistrz Miasta Ernest Emrich i Zastępca Burmistrza Miasta Rita Serafin -
- barierki przy banku – zostały zamontowane, otrzymaliśmy pismo – sprzeciw od dyrekcji BŚl. Proponuję spotkanie, jeżeli Komisja Przestrzegania Prawa wyrazi chęć, to ustali się termin. Uważam, że należy w tej sprawie rozmawiać,
- oznakowanie ul. Piaskowej i ul. Bema w Kuźni Raciborskiej – należy doprowadzić do prawidłowego oznakowania powyższych ulic, jestem za tym, aby ul. Piaskową można było jeździć wyłącznie rowerem,
- porządek przed sklepami – należy szczególną uwagę zwrócić na ład i porządek przed lokalami mieszczącymi się w naszych obiektach. Myślę, że pracownicy Urzędu Miejskiego tym tematem się zajmą, włączając do współpracy Policję.
- obiekt po Zespole Szkół Technicznych – ostatnio były pytania odnośnie jego nabycia, przygotowane są dokumenty, zostanie ogłoszony przetarg.

Sylwester Larysz – sołtysi mieli wskazać nieużytki do wykoszenia i tego nie uczynili.

Jan Stanek – w Rudzie i Budziskach koszenie wykonywane jest na bieżąco, więc nie mam co wskazywać.

Henryk Machnik – od 1 lipca pracę w charakterze dróżnika rozpoczął „żołnierz” i byłoby dobrze zaopatrzyć go w podstawowy sprzęt oraz wykaszarkę.

Witold Ciuberek – jutro będą jeszcze dwie osoby z Nędzy.  Zwracam się do sołtysów, aby się dogadali co do potrzebnego sprzętu. Osoba ta będzie pracowała tam, gdzie będzie potrzeba.  Uważam, że sami sołtysi potrafią należycie ustalić czas pracy tej osoby.

Manfred Wrona – trzeba zastanowić się nad tym jak najlepiej wykorzystać tę osobę, jednak aby rozpoczęła pracę należy zapewnić jej sprzęt i front robót.

Witold Ciuberek – myślę, że wykaszarkę mogłyby sołectwa zakupić wspólnie.

Manfred Wrona – my się niezwłocznie spotkamy (Rudy, Ruda Kozielska, Jankowice) i ustalimy sposób i zasady zakupu podstawowego sprzętu. Chodzi o to, aby wreszcie zacząć coś sensownie robić.

Manfred Wrona – społeczeństwo Rud nie zgadza się na uruchomienie
w pomieszczeniu, w którym spotykała się Rada Sołecka kawiarenki internetowej. Władze gminy wydzierżawiły pomieszczenie bez wiedzy Rady Sołeckiej. Proszę, aby natychmiast osobę tę wyprowadzić z lokalu,
- sprawa kolejki wąskotorowej – to, że nic nie robimy to graniczy z absurdem. Minęło trzy miesiące i nic oprócz komisji w tej sprawie nie zostało zrobione.
W Rudach obawiamy się, że za krótki czas nic z kolejki wąskotorowej nie zostanie. Dlaczego np. nie da się ogłoszenia – oferty, że posiadamy taki obiekt i że oczekujemy na propozycje jego zagospodarowania? Nie macie państwo świadomości ile szyn zostało rozkradzionych ! I proszę nie wierzcie w to co Gierucki podsuwa wam na „papierkach”. Jestem przekonany, że dojrzeliśmy do tego, aby porozmawiać o tych problemach, których nie chcemy często widzieć. Do nie załatwionych spraw należy także sprawa odpłatności za wywóz śmieci
z kompleksu garaży na Osiedlu.

Rita Serafin – sprawa dot. skansenu jest trudną sprawą, dzierżawa budzi wiele wątpliwości. Dzisiaj byliśmy obejrzeć teren skansenu, jest on w nieco lepszym stanie niż poprzednio, lecz niestety nie jest to taki stan jaki chcielibyśmy widzieć. Niektóre dochodzenia prowadzone przez Prokuraturę i Policję zostały umorzone, bowiem okazuje się, że i te organy niekiedy są bezradne. Wiemy, że jest rozkradana linia kolejki, zastanawiamy się nad tym czy nie wymierzyć ile metrów toru brakuje. Jest to duży problem. Aby wypowiedzieć umowę dzierżawy to musimy mieć solidne podstawy. Nie chcę tu bronić p. Gieruckiego, ale gmina na utrzymywanie skansenu nie daje ani złotówki.  Zdajemy sobie sprawę z tego, że  problem trzeba na pewno rozwiązać.

Manfred Wrona – myślę, że są podstawy do wypowiedzenia umowy dzierżawy obiektu. Dzierżawca bowiem nie wypełnia wszystkich punktów umowy i to jest właśnie ta podstawa. Uważam, że osoba ta jest hochsztaplerem i po prostu na nas „żeruje”.

Rita Serafin – nie mamy koncepcji co dalej zrobić z obiektem. Trzeba byłoby  przynajmniej mieć ludzi na jego zabezpieczenie.
Manfred Wrona – przed podpisaniem umowy z Gieruckim powinniśmy zdobyć więcej informacji i wymagać więcej dokumentów potwierdzających wiarygodność przyszłego dzierżawcy. Ponadto w trakcie dzierżawy należało gromadzić dokumenty potwierdzające jego niegospodarność i brak dbałości  o mienie gminy.
Co zrobiliśmy przez trzy miesiące, aby nie wyrzucał śmieci za płot?

Witold Ciuberek – podpisał umowę na ich wywóz.

Manfred Wrona – a czy i ile wywiózł? Teraz jest sezon, przyjeżdżają wycieczki
i śmieci na pewno jest bardzo dużo.
Zmieniając temat zapytam co z kanalizacją gminy? Uważam, że jest to wielka kompromitacja.  Czy konsultanci brali pieniądze za to, że nic z planów nie wyszło? Jest to marnowanie naszych pieniędzy.

Sylwester Larysz – wydaje mi się, że prowadzenie skansenu nie jest sprawą prostą. Myślę, że ukrócilibyśmy proceder wprowadzając naszych ludzi do zarządu. Byłaby wtedy pewna kontrola działań. Obecnie Gierucki jest bez żadnej kontroli i nadzoru dlatego dzieje się źle.

Janusz Brzeźniak – zgłoszę kilka wniosków :
1) podjąć zdecydowane działania zmierzające do wyegzekwowania od Nadleśnictwa Rudy uporządkowania lasu na Osiedlu (rejon ul. Moniuszki – Rudzkiej, ogródka piwnego i placu targowego).
2) Wyciąć lub ewentualnie przyciąć koronę drzewa rosnącego przy drodze (ul. Krasickiego blok nr 13) w Kuźni Raciborskiej, które zaciemnia mieszkania.
3) Ustawić bramki dla dzieci grających w piłkę, aby nie korzystały ze ścian budynków (ul. Świerczewskiego – Bema, ul. Kościuszki 13).
4) Dokonać kontroli czy zostały zachowane procedury dot. wystawiania ocen niedostatecznych w Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej.

Franciszek Kozłowski – ogłosić w prasie informację o zamiarze przekazania przez gminę skansenu kolejki wąskotorowej w Rudach do prowadzenia działalności turystycznej.


Ad 12. Zamknięcie obrad.

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona podziękował zebranym za udział w sesji i zamknął jej obrady.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

(-) MANFRED WRONA

 


Protokół sporządziła : Elżbieta Podolec

 

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:Protokół nr XXI/2004
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:01.09.2004 14:11

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
01.09.2004 15:24 Edycja dokumentu (Aleksander Serafin)
01.09.2004 15:16 Edycja dokumentu (Aleksander Serafin)
01.09.2004 14:43 Edycja dokumentu (Aleksander Serafin)
01.09.2004 14:11 Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin)