x 
Drukuj
Aleksander Serafin 03.02.2004 08:55

Protokół nr 14/2004

­

Protokół nr 14/2004

z posiedzenia Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska

w dniu 15.01.2004 r.

Posiedzeniu przewodniczył Pan Franciszek Kozłowski – Przewodniczący Komisji.

Lista obecności w załączeniu.

Proponowany porządek obrad.

  1. Zapoznanie członków komisji z nowymi Kierownikami Posterunków Policji
    w Kuźni Rac. i Rudach.
  2. Analiza projektu budżetu na 2004 r. w zakresie dz. 754 – Bezpieczeństwo Publiczne i Ochrona Przeciwpożarowa i 900-Gospodarka komunalna i ochrona środowiska.
  3. Sprawy bieżące, wnioski.

Ad. 1 Zapoznanie członków komisji z Kierownikami Posterunków Policji.

Przewodniczący komisji przywitał zebranych.

Stwierdził, że wiąże duże nadzieje ze zmianą struktury organizacyjnej Policji
w Gminie. Liczy na poprawę stanu bezpieczeństwa. Wyraził również nadzieję, że swoim działaniem Policja odbuduje nadszarpnięty autorytet.

Zwrócił się z pytaniem do Kierowników Posterunków, jak widzą współpracę pomiędzy Policją a Radą Miejską.

Jako pierwszego poprosił o odpowiedź Pana Ryszarda Węglarza – Kierownika Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej.

R. Węglarz: do końca stycznia jestem zobowiązany zakończyć pewne sprawy “porządkowe” związane z objęciem nowej placówki. Od początku lutego rozpocznie się praca typowo prewencyjna.

W obecnej chwili istnieją na posterunku 2 wakaty. Nie ma fizycznych możliwości zapewnienia patroli na 3 zmianach. Ma to znaczenie w sprawie zabezpieczenia porządku szczególnie w godzinach późno wieczornych i nocnych. Ponadto jestem bardzo zadowolony ze współpracy z Zarządem “Osiedla nr 1”. Członkowie Zarządu pełnią dyżury wraz z dzielnicowym. Funkcję tą na terenie osiedla pełni A. Sokołowski.

Mam pewien pomysł na zbadanie opinii mieszkańców na temat pracy Policji. Chciałbym, aby mieszkańcy (są przecież najbardziej zorientowani) wskazali miejsca najbardziej zagrożone. Opracowana zostanie ankieta, z którą dzielnicowi odwiedzą każde mieszkanie i poproszą o jej wypełnienie. Mam wielką nadzieję, że pomysł ten uda mi się w 80 % zrealizować. Ankieta będzie anonimowa. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w praktyce.

Następnie Pan Węglarz poprosił o zadawanie pytań:

F. Kozłowski: Kiedy będą uzupełnione wakaty, o których Pan wcześniej wspominał?

R.W. : W marcu.

F. Kozłowski: Czy dzielnicowi pełnią dyżury w siedzibie Zarządu Osiedla?

R.W. : Oczywiście. Jest to sprawdzane. Będę wyciągał konsekwencje służbowe, jeżeli któryś z dzielnicowych nie będzie się wywiązywał z tego obowiązku.

F. Kozłowski: Zarządzeniem Burmistrza i Uchwała Rady Miejskiej powstał zespół ludzi, którzy zajmują się utrzymaniem czystości i porządku w gminie. Czy można liczyć na współpracę z Wami w tym zakresie?

R.W. : Jak najbardziej. Powstał nowy taryfikator mandatów, który daje szeroki wachlarz możliwości reagowania. Pozostaje kwestia uzgodnienia terminów wspólnych patroli, nie mniej uważam, że zadanie jest do wykonania.

Wiktor Baszczok: Jednym z zadań zespołu, o którym mówimy, jest kontrola umów na wywóz nieczystości. Istnieją takie gospodarstwa, które podpisały umowy, płacą za obowiązkowy “kubeł” a mimo to nie oddają śmieci!

Moim zdaniem jest to oddziaływanie, które wymaga uprawnień. Członkowie komisji takich nie mają. Czy w związku z tym możemy liczyć na pomoc funkcjonariusza Policji?

R.W. : oczywiście, nie widzę problemów.

F. Kozłowski: mam nadzieje, że ustalenia, których dokonaliśmy na dzisiejszym spotkaniu szybko zostaną wprowadzone w życie.

Następnie Przewodniczący poprosił o zabranie głosu Kierownika Posterunku Policji w Rudach, Pana Ireneusza Tokarczyka, który powiedział między innymi: Posterunek powołano do życia z 5 osobową załogą. W chwili obecnej faktyczny stan osobowy na Posterunku w Rudach wynosi 3 osoby. Jeden z funkcjonariuszy osiągnął wiek emerytalny i przebywa na zwolnieniu lekarskim, drugi uległ wypadkowi i również jest nieobecny. “Okrojony” skład nie pozwala na realizację wszystkich zamierzonych działań. W połowie lutego stan ten ulegnie zmianie: kontuzjowany funkcjonariusz wróci z chorobowego, a wakat zostanie uzupełniony. Wówczas sprawy nabiorą “pędu”.

Na dzień dzisiejszy nawiązaliśmy współpracę ze Strażą Leśną (nielegalny wyręb drzewa).

F. Kozłowski: W praktyce okaże się, czy decyzja o zmianie struktury organizacyjnej Policji była właściwa. Nam, mieszkańcom chodzi głownie o poprawę stanu bezpieczeństwa. Zapewne po półrocznej działalności Wasza praca zostanie oceniona. Pozostaje życzyć powodzenia!

W. Baszczok: Proszę o zbadanie sprawy “złomiarzy”. W punkcie skupu w Rudach można zobaczyć elementy płotów i innych, niejednokrotnie nie ma nawet problemu z identyfikacją skąd dany element pochodzi. Trzeba by przyjrzeć się drodze dojazdowej do punktu i sprawdzić, co kto przywozi. Przecież w ten sposób zajazd “Buk” pozbył się znacznej części płotu.

I. Tokarczyk: Już wcześniej Policja zajmowała się sprawą punktu skupu, ale pod kątem nielegalnego skupu metali kolorowych. Teraz sprawdzimy ten temat.

F. Kozłowski: Chciałbym zwrócić uwagę na swoistą “specyfikę” osiedla. Występuje tu zróżnicowanie środowiska. Uważam, że jest inna niż w pozostałych rejonach gminy, gdzie raczej występują rdzenni mieszkańcy. Dlatego ponawiam swój apel o specjalne traktowanie Osiedla pod kątem planowania patroli. Jest spora grupa młodzieży, która nie ma co zrobić z wolnym czasem...

R.Węglarz: młodzieży trzeba stworzyć warunki do bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Muszą gdzieś wyładować swoją energię, moim zdaniem lepiej na dyskotece niż na ... znakach drogowych czy ławkach. Mam spore doświadczenie, które wyniosłem z poprzednio pełnionej funkcji Komendanta Komisariatu Policji w Krzyżanowicach. Funkcjonują tam dwie duże dyskoteki. Właściciele zostali zobligowani do zatrudnienia profesjonalnej ochrony. Przypadków agresywnego zachowania się młodzieży było bardzo niewiele.

Doszły do mnie wiadomości, że w Kuźni zostanie niebawem otwarta dyskoteka. Mam nadzieje, że właściciel podejdzie do tematu zapewnienia bezpieczeństwa rozsądnie.

F. Kozłowski: Mam do Panów jeszcze jedno pytanie: jak to się dzieje, że np. kiedy w nocy zostanie wybita szyba w sklepie, to “na gorąco” jest wielu świadków takiego zdarzenia, którzy twierdzą, że dokładnie wiedzą kto to zrobił, a za jakiś czas dochodzi do nas informacja, że postępowanie w tej sprawie zostało umorzone z powodu braku dowodów?

I.Tokarczyk: tak to zazwyczaj bywa, że podczas rozmowy na miejscu zdarzenia ludzie potwierdzają te informacje, natomiast kiedy prosi się ich o złożenie informacji na piśmie , to jakimś cudem wszyscy zapadają na “amnezję” i rezygnują ze składania zeznań.

R. Węglarz: pokutuje tu mit o wyciąganiu konsekwencji wobec osób, które “donoszą”, przez tych, których się pociąga do odpowiedzialności za swoje czyny. Muszę powiedzieć, że w całej swej długoletniej pracy nie spotkał się z przypadkiem, kiedy ktoś został np. pobity, czy w inny sposób szykanowany za składanie zeznań.

K.Brakowiecka: Chciałam poruszyć dwie sprawy:

-Uważam, że należy umieścić informację np. w prasie lokalnej, informatorze sołeckim , itp., o tym, że wiosną zostaną przeprowadzone kontrole posesji (w ramach działań Zespołu ds. utrzymania czystości i porządku w gminie) oraz, że te kontrole będą się odbywały w towarzystwie Policjanta i np. Strażaka.

- Chciałabym, aby Pan Węglarz powiedział, jak będzie wyglądała taka wizyta Policjanta w domach? Mam pewne obawy z tym związane. Np. w rodzinach patologicznych, może dojść do konfliktu między małżonkami (jedno będzie podejrzewać drugie o donosicielstwo).

W sprawie pierwszej głos zabrał Przewodniczący Komisji, Pan F. Kozłowski, który zaproponował, aby zostało to zapisane w protokole jako wniosek Komisji i przekazane Burmistrzowi. Członkowie Komisji nie wnieśli sprzeciwu.

W sprawie drugiej odpowiedzi udzielił R. Węglarz: Przede wszystkim, Policjant nie będzie odwiedzał mieszkańców z nakazem. Jeżeli ktoś nie będzie sobie życzył takiej wizyty, to po prostu się ona nie odbędzie. Jeżeli jednak ktoś wyrazi chęć rozmowy, to zostanie mu wręczona ankieta, a której wcześniej wspominałem. Ponadto Policjanci będą się starali odpowiedzieć na każde pytanie.

W związku z tym, że więcej pytań do Kierowników posterunków Policji nie zgłoszono, Przewodniczący podziękował obu Panom za przybycie.

2. Analiza projektu budżetu na 2004 rok. (Dział 754, 900)

Dział 754

Wyjaśnień w tej sprawie udzielił Pan Edward Morciniec, Prezez Zarządu Powiatowego Związku OSP RP, który powiedział m. innymi:

W ubiegłym roku wykorzystano 100% planu. Kwota ogólna jest większa niż w roku ubiegłym, ale jest to wzrost pozorny. Na utrzymanie jednostek przeznaczono w tym roku mniej pieniędzy. Obawiam się, że z końcem roku może zabraknąć środków.

W wyniku dyskusji członkowie Komisji sprecyzowali wniosek:

  • z uwagi na fakt, że ZGKiM nie może zwolnić OSP z czynszu, podnosi się rzeczywisty koszt utrzymania trzech jednostek ( o kwotę ponad 21 tyś. rocznie). Należy się zastanowić na zmianą zapisów w uchwale w sprawie polityki czynszowej. Do tej pory gospodarz jednostki, odpowiedzialny za prawidłowe jej funkcjonowanie zamieszkiwał w budynku remizy, płacąc jedynie za media.

Następnie Pan Morciniec poruszył sprawę obchodów Jubileuszy OSP.

Padła propozycja, aby środki na te cele zabezpieczone były w budżecie MOKSiR-u.

Na zakończenie głos zabrał Skarbnik, Pan Zbigniew Wojtyło, który powiedział, że w całym budżecie są cięcia. Stwierdził, że należy podejść do budżetu bardziej perspektywicznie. Trzeba pamiętać o inwestycji, która zdominuje budżet na kilka następnych lat (wodociąg i kanalizacja).

Dział 900

Wydatki w dziale 900 omówiła Pani Małgorzata Pabian, Kierownik referatu GN w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej.

Zgodnie z wnioskiem referatu w projekcie budżetu zaplanowano:

  1. Z GFOŚ

  • na sporządzenie projektu planu gospodarowania odpadami- 12.000 zł
  • na akcję “sprzątanie świata” i “święto Ziemi” – 3.000 zł
  • na likwidację dzikich wysypisk śmieci – 10.000 zł (zgodnie z wcześniejszą sugestią komisji zwiększono środki w stosunku do roku ubiegłego)
  • na utylizację zużytych świetlówek – 8.000 zł
  • na utrzymanie zieleni – 4.000 zł

  1. Z budżetu

  • na utrzymanie zieleni – 6 000 zł
  • czystość i porządek w gminie (wykonawstwo zastępcze) – 10.000 zł.

W projekcie budżetu i planie wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska w 100% uwzględniono propozycje referatu GN i komisji.

Ad. 3 Sprawy bieżące, wnioski.

Przewodniczący Komisji przedstawił sprawozdanie z działalności. Członkowie nie wnieśli uwag.

Do propozycji Przewodniczącego w zakresie planu pracy na 2004 rok, członkowie komisji również nie wnieśli uwag.

Członkowie komisji zgłosili dwa wnioski:

  1. należy umieścić informację np. w prasie lokalnej, informatorze sołeckim , itp., o tym, że wiosną zostaną przeprowadzone kontrole posesji (w ramach działań Zespołu ds. utrzymania czystości i porządku w gminie) oraz, że te kontrole będą się odbywały w towarzystwie Policjanta i np. Strażaka.
  2. z uwagi na fakt, że ZGKiM nie może zwolnić OSP z czynszu, podnosi się rzeczywisty koszt utrzymania trzech jednostek ( o kwotę ponad 21 tyś. rocznie). Należy się zastanowić na zmianą zapisów w uchwale w sprawie polityki czynszowej. Do tej pory gospodarz jednostki, odpowiedzialny za prawidłowe jej funkcjonowanie zamieszkiwał w budynku remizy, płacąc jedynie za media.

 

Porządek spotkania został wyczerpany, Przewodniczący podziękował wszystkim za przybycie i zakończył posiedzenie.

 

Przewodniczący Komisji

(-) Franciszek Kozłowski

Protokół sporządziła: I. Burgieł

 

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:Protokół nr 14/2004
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:03.02.2004 08:55

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
03.02.2004 08:55 Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin)