Protokół nr II/2006
Protokół nr II/2006
z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
w dniu 04.12.2006r.
II sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz..
Lista obecności radnych, przewodniczących Zarządów Osiedli i sołtysów w załączeniu.
Ponadto w sesji udział wzięli:
- Rita Serafin – Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska
- Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta
- Józef Maślanka – radca prawny UM
- Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
- Wiesława Czogała – dyrektor MZO
- Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
- Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
- Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
- Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK
Ad 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak otworzył obrady II sesji i powitał wszystkich zebranych. Na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne w sesji udział wzięło 15 radnych.
Ad 2. Przyjęcie porządku obrad.
Po przedstawieniu porządku obrad przez Andrzeja Kubiczka, Janusz Brzeźniak powiedział, że dobrą praktyką stosowana w poprzedniej kadencji było uwzględnianie w porządku obrad każdej sesji pkt „informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej z międzysesyjnej działalności”.
Manfred Wrona – radni zgodnie ze statutem gminy zawiadomienie o sesji powinni otrzymać najpóźniej na 7 dni przed sesją. Do zawiadomienia o posiedzeniu powinny być dołączone niezbędne uchwały. Do tej chwili nikt z radnych nie otrzymał ani jednego projektu uchwały a przede wszystkim tych najważniejszych odnoszących się do wysokości wynagrodzenia dla Burmistrza Miasta i ustalenia czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonywanych przez Przewodniczącego Rady Miejskiej wobec Burmistrza. Jest to niedopuszczalne.
Andrzej Kubiczak – jeżeli uważacie państwo, że te punkty należy wycofać z porządku obrad to proszę złożyć taki wniosek.
Manfred Wrona powiedział, że zgłaszając problem nie miał zamiaru zrywać obrad, chciał tylko zaznaczyć problem.
Józef Maślanka – jeżeli chodzi o projekty uchwał w sprawie składów osobowych poszczególnych komisji i ustalenia ich przewodniczących to nie ma naruszenia statutu. Projekty uchwał w tych sprawach zawierają wykropkowane miejsca, ponieważ w zależności od tego, kto wejdzie w ich skład, będą wpisane nazwiska.
Po tych wyjaśnieniach odbyła się krótka dyskusja w której głos zabierali: Andrzej Kubiczak, Janusz Brzeźniak, Manfred Wrona i Piotr Klichta. Andrzej Kubiczak uzasadniając brak projektów uchwał powiedział, że termin zwołania sesji w celu złożenia przez Panią Burmistrz ślubowania był bardzo krótki i pracownicy Urzędu Miejskiego nie zdążyli przygotować stosownych uchwał. Za powstałą sytuację przeprosił. Natomiast Janusz Brzeźniak powiedział, że wniosek dot. składania przez Przewodniczącego Rady Miejskiej informacji z międzysesyjnej działalności należy wprowadzić do porządku obrad dzisiejszej sesji. Za wprowadzeniem tego punktu do porządku obrad było 13 głosów, 2 głosy były przeciw.
Piotr Klichta w związku z tym, że nie udało się dostarczyć w terminie projektu uchwały w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Miasta ujętego w porządku jako pkt 4.1 zaproponował wycofanie z porządku obrad tego projektu uchwały. Powiedział, że radni po otrzymaniu projektu uchwały, Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania wraz ze stosownymi tabelami będą mogli na posiedzeniach komisji przedyskutować a Przewodniczący Rady Miejskiej temat ten uwzględni w porządku obrad następnej sesji.
Janusz Brzeźniak powiedział, że wniosek Piotra Klichty jest uzasadnionym wnioskiem. Ponadto poprosił o dodatkowe materiały do dyskusji na temat wynagrodzenia burmistrza a konkretnie o dane dot. wysokości dotychczasowego wynagrodzenia burmistrza i „widełki” płac zasadniczych elementów wynagrodzenia.
Andrzej Kubiczak – kto jest za tym, aby wycofać z porządku obrad projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia Burmistrza?
Za wycofaniem projektu uchwały było 13 głosów, 3 głosy były wstrzymujące się.
Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że projekt tej uchwały zostanie ujęty w porządku obrad następnej sesji.
Józef Maślanka – proponuję przegłosować kwestię odstąpienia od wymaganego statutem terminu przedłożenia projektów uchwał na następną sesję.
Radni jednogłośnie zaakceptowali kwestię zgłoszoną przez radcę prawnego.
Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie porządek obrad II sesji. W obecności 15 radnych porządek został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Złożenie ślubowania przez Panią Ritę Serafin wybraną w dniu 26.11.2006r. w wyborach bezpośrednich Burmistrzem Miasta Kuźnia Raciborska.
4. Podjęcie uchwał w sprawie:
4.1. ustalenia czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonywanych przez Przewodniczącego Rady Miejskiej wobec Burmistrza Miasta,
4.2. składu osobowego Komisji Rewizyjnej,
4.3. składu osobowego Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu, Rekreacji i Pomocy Społecznej,
4.4. składu osobowego Komisji Budżetu i Finansów,
4.5. składu osobowego Komisji Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy,
4.6. składu osobowego Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska,
4.7. zatwierdzenia przewodniczącego Komisji Rewizyjnej,
4.8. zatwierdzenia przewodniczących stałych komisji rady.
5. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
6. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej z międzysesyjnej działalności.
7. Interpelacje, zapytania.
8. Wnioski.
9. Zakończenie obrad.
Ad 3. Złożenie ślubowania przez Panią Ritę Serafin wybraną w dniu 26.11.2006r. w wyborach bezpośrednich Burmistrzem Miasta Kuźnia Raciborska.
Pani Rita Serafin w dniu 26.11.2006r. w wyborach bezpośrednich została wybrana Burmistrzem Miasta Kuźnia Raciborska. Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak przypomniał, że zgodnie z art. 29a ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym objęcie obowiązków burmistrza następuje z chwilą ślubowania złożonego wobec rady. Poprosił wszystkich o powstanie a Ritę Serafin o złożenie ślubowania. Rita Serafin wypowiedziała następujący tekst ślubowania: ”obejmując urząd burmistrza miasta uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy”. Do roty ślubowania dodała „Tak mi dopomóż Bóg”. Po złożeniu ślubowania Rita Serafin otrzymała gratulacje i życzenia, za które serdecznie podziękowała. Podziękowała przede wszystkim tym, którzy jej zaufali i zdecydowali się w wyborach oddać swój głos. Powiedziała, że pracę na stanowisku burmistrza traktuje jako służbę ludziom. Ma nadzieję, że radni swoją aktywnością, rzetelnością i prawością w tej służbie będą jej pomagać. Poprosiła o współpracę.
Marcelina Waśniowska poinformowała, że w dniu 4 grudnia br. powstał Klub Radnych „Razem dla gminy” w skład którego weszli: Marcelina Waśniowska, Sylwester Larysz, Gerard Hanusek, Ernest Drazik, Janusz Brzeźniak i Manfred Wrona. Przewodniczącym klubu został Manfred Wrona. Stosowne zgłoszenie złożyła Przewodniczącemu Rady Miejskiej Andrzejowi Kubiczakowi.
Ad 4. Podjęcie uchwał w sprawie:
4.1. ustalenia czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonywanych przez Przewodniczącego Rady Miejskiej wobec Burmistrza Miasta.
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonywanych przez Przewodniczącego Rady Miejskiej wobec Burmistrza Miasta. W związku z tym, że uwag ani pytań nie zgłoszono, Andrzej Kubiczak poddał projekt uchwały pod głosowanie. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.
Przed przystąpieniem do zgłaszania kandydatów do poszczególnych komisji Andrzej Kubiczak powiedział, że nie będzie wymieniał nazwy komisji stałych i zadania w zakresie spraw do których zostały powołane, ponieważ statut gminy Kuźnia Raciborska dokładnie te kwestie określa i na pewno każdy radny się zapoznał.
4.2. składu osobowego Komisji Rewizyjnej.
Wolę pracy w Komisji Rewizyjnej zadeklarowali radni: Grażyna Tokarska, Tadeusz Koral, Ernest Drazik, Sabina Chroboczek-Wierzchowska i Marcelina Waśniowska, która następnie się wycofała.
Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął listę kandydatów, odczytał projekt uchwały wymieniając z imienia i nazwiska członków Komisji Rewizyjnej i poddał go pod głosowanie. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie. Zarządził krótką przerwę w celu wyłonienia przewodniczącego komisji. Po przerwie otrzymał kartkę z ustalonym nazwiskiem przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
4.3. składu osobowego Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu, Rekreacji i Pomocy Społecznej.
Andrzej Kubiczak zwrócił się do radnych o zadeklarowanie woli pracy w Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu, Rekreacji i Pomocy Społecznej. Zgłosili się następujący radni: Janusz Brzeźniak, Mariola Wajda, Gerard Hanusek, Aleksandra Bartoń, Sabina Chroboczek-Wierzchowska i Grażyna Tokarska. Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął listę kandydatów, odczytał projekt uchwały z uwzględnieniem imion i nazwisk radnych i poddał go pod głosowanie. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie. Zarządził krótką przerwę w celu wyłonienia przewodniczącego Komisji. Po przerwie otrzymał kartkę z nazwiskiem przewodniczącego komisji.
4.4. składu osobowego Budżetu i Finansów.
W Komisji Budżetu i Finansów zadeklarowali pracę radni: Antoni Głowski, Marcelina Waśniowska, Aleksandra Bartoń, Grażyna Tokarska, Piotr Klichta. Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął listę kandydatów, odczytał projekt uchwały z uwzględnieniem imion i nazwisk zgłoszonych radnych i poddał go pod głosowanie. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie. Zarządził krótką przerwę w celu wyłonienia przewodniczącego Komisji. Po przerwie otrzymał kartkę z nazwiskiem przewodniczącego komisji.
4.5. składu osobowego Komisji Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunami Gminy.
Do pracy w Komisji Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunami Gminy zgłosili się radni: Mariola Wajda, Tadeusz Koral, Marcelina Waśniowska, Gerard Hanusek, Adrian Lepiarczyk, Aleksandra Bartoń. Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął listę kandydatów, odczytał projekt uchwały wymieniając członków komisji z imienia i nazwiska i poddał go pod głosowanie. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie. W celu wyłonienia przewodniczącego komisji zarządził krótką przerwę. Po przerwie otrzymał kartkę z nazwiskiem przewodniczącego komisji.
4.6. składu osobowego Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska.
Wolę pracy w Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska zadeklarowali: Janusz Brzeźniak, Sylwester Larysz, Manfred Wrona, Ernest Drazik, Mariola Wajda, Adrian Lepiarczyk, Tadeusz Koral i Piotr Klichta. Andrzej Kubiczak zamknął listę kandydatów, odczytał projekt uchwały wymieniając członków komisji z imienia i nazwiska i poddał go pod głosowanie. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie. W celu wyłonienia przewodniczącego komisji zarządził krótką przerwę. Po przerwie otrzymał stosowną kartkę, na której powinno widnieć nazwisko przewodniczącego komisji.
4.7. zatwierdzenie przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że członkowie Komisji Rewizyjnej na przewodnicząca komisji wybrali Grażynę Tokarską. Odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.
4.8. zatwierdzenia przewodniczących stałych komisji rady.
Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że członkowie Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska nie wyłonili przewodniczącego komisji. Dwóch kandydatów na przewodniczącego uzyskało po 4 głosy. W związku z tym Andrzej Kubiczak zarządził 5 minutową przerwę w obradach w celu wyłonienia przewodniczącego komisji. Gdy członkowie komisji powrócili na salę obrad zgłosili Przewodniczącemu Rady Miejskiej, że dokonano wyboru przewodniczącego komisji i wręczyli Andrzejowi Kubiczkowi kartkę z nazwiskiem przewodniczącego. Obrady zostały wznowione. Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały wymieniając z imienia i nazwiska przewodniczących stałych komisji. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.
Przewodniczącymi poszczególnych komisji zostali:
1) Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu, Rekreacji i Pomocy Społecznej wybrany został Janusz Brzeźniak.
2) Komisji Budżetu i Finansów Antoni Głowski.
3) Komisji Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy Marcelina Waśniowska.
4) Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska Manfred Wrona.
Ad 5. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
Burmistrz Miasta Rita Serafin pogratulowała dobrego wyboru członków poszczególnych komisji i ich przewodniczących. Na ręce przewodniczących komisji przekazała książki „Podręcznik dobrych praktyk”, sfinansowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dot. przejrzystego urzędu, działającego zgodnie z prawem i przeciwdziałającego korupcji. Następnie Burmistrz przedstawiła krótką informację z międzysesyjnej działalności. Poinformowała o wydanych przez Burmistrza zarządzeniach dot. m.in. zmian w układzie wykonawczym budżetu i gospodarowaniu nieruchomościami gruntowymi. Poinformowała o przekazaniu przez „Rafamet” wozu strażackiego dla gminy ze wskazaniem na OSP Budziska, i udziale w spotkaniu z okazji Dnia Seniora w Rudzie.
Ad 6. Informacja z międzysesyjnej działalności Przewodniczącego Rady Miejskiej
Andrzej Kubiczak – jestem przewodniczącym zaledwie od kilku dni, poza podpisaniem zawiadomień i przygotowaniem kolejnej sesji nic więcej nie zrobiłem. Nic więcej się nie wydarzyło. Mam nadzieję, że jeśli przerwa miedzy sesjami będzie dłuższa to na pewno spraw będzie więcej i państwa wtedy poinformuję.
Ad 7. Interpelacje i zapytania
Tadeusz Koral poprosił o wyjaśnienie kwestii proponowania zmian w przedłożonym projekcie budżetu na 2007r.
Józef Maślanka – ustawa mówi, że projekt budżetu przygotowuje Burmistrz Miasta i przedkłada Radzie Miejskiej i Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Jest to „roboczy” projekt budżetu, który rada ma analizować. Są powołane komisji, które będą dokonywać szczegółowej jego „obróbki” i zastanawiać się czy te kwestie, które Burmistrz zaproponował są słuszne. Rada może zawsze wnioskować, aby określone pozycje przesunąć, ewentualnie wyrzucić. Jest to kwestia otwarta.
Janusz Brzeźniak – na tę sesję szedłem z mieszanymi uczuciami, jednak po wyborze mnie na przewodniczącego komisji mam odrobinę satysfakcji. Musze jednak powiedzieć, że na sesji, kiedy wybierano przewodniczącego i wiceprzewodniczącego zostałem jak nigdy dotąd upokorzony i poniżony. Teraz to nie jest istotne przez kogo. Uważam, że zawsze trzeba „grać w otwarte karty” czego nie uczyniono. Miałem wielki żal a głęboka rana będzie zapewne dosyć długo się goić. Trudno będzie o tym zapomnieć. Przygotowałem wystąpienie, które jednak nie odczytam w całości. Zacytuję kilka zdań : „wszyscy zgodnie w kampanii wyborczej stwierdzali, że nasza gmina potrzebuje zgody wewnętrznej, jedności i solidarności. Mieliśmy myśleć o przyszłości, bo nikt za nas tego nie zrobi. Miało nie być wojen pomiędzy ugrupowaniami, dość nienawiści w życiu publicznym, dość brutalności i powszechnej agresji. Nasza gmina potrzebuje mądrej władzy. Wmawiano ludziom, że władzę trzeba przekazać silnym ludziom a oni zrobią już co trzeba. Usiłowano wmówić społeczeństwu, że przeszłość to tylko zło a współcześnie tylko dobro. Uważam, że już na początku kadencji pracy Rady Miejskiej po prostu nie wolno mi milczeć. To jest mój sprzeciw w obronie godności i honoru mojej i nie tylko mojej osoby, ale tych, których wiedza, kompetencje i merytoryczność a przede wszystkim zaangażowanie w rozwiązywanie problemów swojego środowiska zasługują by bezkarnie nie szargano ich dorobku. Wielu tu obecnych i byłych radnych dowiodło, że potrafimy skutecznie działać dla wspólnego dobra obywateli. Nigdy w przeszłości nie wyrzekłem się swoich lewicowych korzeni, bo one mnie nauczyły wrażliwości na problemy ludzkie. Zawsze byłem blisko ludzi. Wyniki wyborów i największe poparcie jakie uzyskałem potwierdza te fakty. Cały czas szedłem drogą na której nie było interesów partyjnych czy osobistych, lecz wyłącznie interesowała mnie przyszłość i troska o los społeczeństwa naszej gminy, mojej gminy z którą jestem związany od 46 lat. Wierzyłem, że wszyscy tak myślicie. Niestety nie uzyskałem w tym względzie waszego poparcia. Nie pozostało mi nic innego jak wstąpienie do koalicji „Razem dla gminy”, czym niektórzy są zaskoczeni. Zresztą na poprzedniej sesji Pan Klichta szczerze wyznał, że mój problem to to, że jestem sam a w pojedynkę trudno cokolwiek zdziałać. Więc by w przyszłości nie czuć się osamotnionym, bo siła tkwi w grupie po ostatnich wydarzeniach zdecydowałem wstąpić do klubu. Jednocześnie pragnę oświadczyć, że jako radny z niezwykle dużym zaangażowaniem będę wypełniać mandat radnego, by przede wszystkim przekonać swój elektorat, że spełniać będę ich oczekiwania. Jeżeli znajdą się ludzie w radzie, a ufam, że tacy będą, którzy będą myśleć tak jak ja, to wówczas pozostaniemy wierni swoim wartościom i tak długo będziemy mogli spokojnie i bez cienia wstydu patrzeć sobie w oczy. Mam nadzieję, że z czasem wszyscy zgodnie będziemy działać na rzecz rozwoju naszego miasta i gminy, czego sobie i pozostałym radnym życzę”.
Innych uwag ani pytań nie było.
Ad 8. Wnioski.
Zgłoszono następujące wnioski:
Sylwester Larysz:
1) Wyciąć gałęzie drzew, które uszkadzają dach budynku Ośrodka Zdrowia w Rudach
2) Naprawić uszkodzony most w Rudach pomiędzy Brantolką a Przeryciem. Jedna z podpór mostu została podmyta,
3) Naprawić zniszczoną drogę w Rudach – Przeryciu,
4) Wraz z kierownikiem Posterunku Policji w Rudach dokonać przeglądu wszystkich znaków drogowych. Niektóre drogi są niewłaściwie oznakowane.
Jan Krybus – naprawić zniszczoną kładkę na rzece Rudce łączącą Siedliska z Budziskami.
Marcin Rak:
1) Naprawić zniszczoną studzienkę kanalizacyjną na ul. Świerczewskiego 3-5 (naprzeciw wejścia szkoły),
2) Wymienić zniszczony i pochylony znak drogowy „zakaz ruchu” zlokalizowany przy wjeździe na ul. Piaskową w Kuni Raciborskiej,
3) Wniosek ponowiony – do dnia 30 września br. miał być ustawiony przy budynku Świerczewskiego 4 gazon uniemożliwiający przejazd samochodom – nie wykonano.
Alfons Mazurek – ustalić właścicieli mostów na rzece Rudce w Rudzie Kozielskiej - przy Leśniczówce i przy stadionie sportowym, oraz sprawdzić nośność mostów. Przy moście prowadzącym na stadion ustawiono znak „zakaz wjazdu pow. 2,5 t” a jest on używany przez rolników do zwózki płodów rolnych. Chodzi o to, że pojazdy rolnicze mają większy ciężar niż 2,5 t i w przypadku, gdy będzie tam Policja, rolnik będzie musiał zapłacić mandat. Natomiast most przy Leśniczówce jest nieprzejezdny ze względu na ustawione słupki. W razie zagrożenia Straż Pożarna do lasu nie wjedzie.
Manfred Wrona:
1) Wniosek dot. odśnieżania chodników i terenów publicznych należących do gminy – w załączeniu,
2) Wniosek dot. przystanku autobusowego w Rudach – Biały Dwór – w załączeniu,
3) Wniosek dot. przywrócenia porządku w rejonie obiektów publicznych w Rudach – w załączeniu,
4) Wniosek dot. oznakowania dróg – w załączeniu,
5) Wniosek dot. wycinki drzew pod budowę hali sportowej w Rudach – w załączeniu,
6) Wniosek dot. utrzymania zimowego dróg, obiektów mostowych i chodników – w załączeniu,
7) Wniosek dot. remontu dróg gminnych – w załączeniu,
8) Wniosek dot. budżetu gminy na 2007 rok – w załączeniu,
9) Wniosek dot. porządku w miejscach publicznych – w załączeniu.
10) Wyjaśnić sprawę ujęcia w planach Marszałka woj. śląskiego na 2007r. budowy kładki na rzece Rudka w Kuźni Raciborskiej. Uwzględniono prawdopodobnie tylko budowę kładki w Rudach.
11) W związku z tym, że w chwili obecnej tworzone są budżety na przyszły rok, wystąpić do wojewody, aby ujął w budżecie na 2007r. remont drogi nr 425.
Henryk Machnik zapytał kto jest właścicielem słupka na fotoradar w Jankowicach? Słupek został zniszczony.
Alfons Mazurek – odnośnie stanu dróg to racja jest po naszej stronie. Od lat „walczymy” o chodnik w Rudzie Kozielskiej, bo jest zbyt niebezpiecznie. Jeden z dziennikarzy, który przyjechał do nas i rozmawiał z mieszkańcami w tej sprawie uzyskał z Zarządu Dróg Wojewódzkich informację, że gmina Kuźnia Raciborska nie wnioskowała o budowę chodnika. Uważam, że nie monituje się tej sprawy. Pod koniec ub. roku, kiedy składaliśmy do Urzędu wnioski dot. koniecznych zadań do wykonania w 2006r. zgłaszałem ten problem. Gdzie tkwi prawda? Kogo za to winić? W budowie chodnika powinna partycypować gmina. Wydaje mi się, że trochę zapomniano o gminie Kuźnia Raciborska. Musimy wszystko zrobić, aby to wykonano.
Alfons Mazurek zwrócił się także do przewodniczącego Komisji Przestrzegania Prawa, aby na pierwsze posiedzenie komisji zaproszono Komendanta OSP w Rudzie Kozielskiej w celu przedyskutowania wydatkowania pieniędzy na rzecz OSP. Stwierdził, że pieniądze przeznaczone na utrzymanie gotowości bojowej jednostek nie wszystkie są prawidłowo wydatkowane. Chodzi o to, aby wspólnie ustalić na co pieniądze powinny być przeznaczane.
Janusz Brzeźniak zwracając się do mieszkańców miasta obecnych na sesji poprosił, aby nie odnieśli wrażenia, że radni z Kuźni Raciborskiej wniosków nie składają. Zapewnił, że będzie ich spora ilość na następnych. Złoży je na piśmie, ale zamierza ich wcześniej poprzeć podpisami mieszkańców Osiedla. Jednym z pierwszych wniosków będzie sprawa powołania w Kuźni Raciborskiej 3 osobowej Straży Miejskiej, rozwiązania dojazdu samochodów do ZSOiT i budowa progów zwalniających na Osiedlu. Odnośnie budżetu oświaty powiedział, że przyjął sobie za punkt honoru rozwiązanie problemu dzieci i młodzieży. Należy stworzyć im odpowiednie warunki do uprawiania sportu poprzez zagospodarowanie terenu wokół Szkoły Podstawowej.
Marcelina Waśniowska poprosiła, aby podobnie jak w poprzedniej kadencji radni otrzymywali odpowiedzi na wnioski na piśmie. Powiedziała, że taka metoda udzielania odpowiedzi się sprawdziła i należy ją stosować.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak powiedział, że mnóstwo pracy czeka radnych w najbliższych dniach. Najważniejszą sprawą jest budżet gminy na 2007 rok, który należy w komisjach przeanalizować. Przypomniał, że radni zobowiązani są do złożenia oświadczenia majątkowego. Poprosił, aby na sesji w dniu 21 grudnia radni złożyli oświadczenia wraz z informacją o prowadzeniu działalności gospodarczej. Poinformował, że następna sesja odbędzie się w dniu 7 grudnia o godz. 1430. Będzie to sesja nadzwyczajna, zwołana na wniosek Pani Burmistrz w związku z koniecznością ustalenia stawek podatków i opłat lokalnych na 2007r. i przekazaniem ich w terminie do dnia 8 grudnia do Wojewody Śląskiego w celu publikacji. Następną sesję planuje się zorganizować w dniu 21 grudnia br. Składać się ona będzie z dwóch części. W części pierwszej „roboczej” realizowany będzie porządek dzienny, natomiast druga część stanowić będzie spotkanie opłatkowe będące podsumowaniem mijającego roku i okazją do złożenia życzeń świąteczno-noworocznych.
Ad 9. Zamknięcie obrad.
Porządek obrad sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując za udział w sesji zamknął obrady.
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) Andrzej Kubiczak
Protokół sporządziła Elżbieta Podolec
Rejestr zmian dokumentu
22.12.2006 13:11 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|