x 
Drukuj
Aleksander Serafin 05.04.2004 10:11

Protokół nr XVII/2004

­

Protokół nr XVII/2004

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 19 marca 2004 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbywała się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły ok. godz. 1900.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządu Osiedla w załączeniu.

W sesji ponadto udział wzięli :

  1. Ernest Emrich – Burmistrz Miasta
  2. Rita Serafin – Zastępca Burmistrza
  3. Andrzej Migus – Sekretarz Miasta
  4. Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
  5. Wiesława Czogała – dyrektor MZO
  6. Rozalia Konieczny – dyrektor MOPS
  7. Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK
  8. Marcin Budziński – przedstawiciel Centrum Badawczego Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości im. K. Goduli
    w Chorzowie

Ad 1. Otwarcie obrad.

Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona, który w pierwszej kolejności powitał Burmistrza Miasta, Zastępcę Burmistrza Miasta, Marcina Budzińskiego – przedstawiciela Centrum Badawczego Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i K.Goduli w Chorzowie, a następnie radnych, sołtysów, kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych gminy i wszystkich zebranych.

 

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie podpisów na liście obecności Manfred Wrona stwierdził prawomocność obrad sesji – obrady prawomocne, bowiem w sesji udział wzięło 13 radnych.

 

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.

Porządek obrad XVII sesji Rady Miejskiej odczytał Manfred Wrona, po odczytaniu zwrócił się do radnych o zgłaszanie uwag lub wniosków do porządku obrad.

Manfred Wrona – w związku z tym, że nikt z radnych nie zgłosił żadnej propozycji do porządku obrad udzielam sobie głosu i proponuję wprowadzenie do porządku obrad w miejsce dotychczasowego pkt 8 “Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności” następujący pkt : “Powierzenie przeprowadzenia kontroli nieruchomości i środków trwałych przeznaczonych na prowadzenie skansenu kolejki wąskotorowej w Rudach zgodnie z umową dzierżawy nr 11/2003 zawartej w dniu 25.07.2003 r. pomiędzy Gminą Miastem Kuźnia Raciborska a Towarzystwem Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach.” Wniosek taki zgłaszam dlatego, że obserwuje się niedbałość dzierżawcy o nieruchomość i środki trwałe przeznaczone na prowadzenie skansenu kolejki wąskotorowej, zanieczyszczanie środowiska naturalnego i zaniedbania w zakresie ładu i porządku. Sprawa jest bardzo poważna, w związku z tym Rada Miejska musi dać upoważnienie do przeprowadzenia kontroli.

W przypadku wprowadzenia tego punktu do porządku obrad, numeracja kolejnych punktów ulegnie zmianie.

Zgłoszony wniosek został przegłosowany i przyjęty 13 głosami tj. jednogłośnie.

Porządek obrad został zatwierdzony 13 głosami i przedstawia się następująco :

  1. Otwarcie obrad.
  2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
  3. Zatwierdzenie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu nr XVI/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 26.02.2004 r.
  5. Złożenie ślubowania przez radnego wybranego w wyborach uzupełniających przeprowadzonych w dniu 22.02.2004 r. w okręgu wyborczym nr 4.
  6. Podjęcie uchwał w sprawie :
    1. wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Raciborzu,
    2. przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazwy miejscowości “Jankowice Rudzkie” na “Jankowice”,
    3. obniżenia wskaźników procentowych do obliczania wysokości dodatku mieszkaniowego.

  7. Wstępna analiza Strategii Rozwoju Gminy Kuźnia Raciborska – dyskusja.
  8. Powierzenie przeprowadzenia kontroli nieruchomości i środków trwałych przeznaczonych na prowadzenie skansenu kolejki wąskotorowej w Rudach zgodnie z umową dzierżawy nr 11/2003 zawartej w dniu 25.07.2003 r. pomiędzy Gminą Miasta Kuźnia Raciborska
    a Towarzystwem Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach.
  9. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
  10. Informacje Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  11. Interpelacje i zapytania.
  12. Wnioski.
  13. Zamknięcie obrad.

 

Ad 4. Przyjęcie protokołu nr XVI/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 26.02.2004 r.

Marcelina Waśniowska – protokół przed sesją był do wglądu w Biurze Rady Miejskiej, zapoznałam się z nim i swoje uwagi skonsultowałam z osobą sporządzającą protokół
z ostatniej sesji. W protokole nie ujęte zostały wszystkie moje pytania skierowane pod adresem Komisji Oświaty, oraz pomięte dwa wyrazy w przedstawionym przeze mnie stanowisku Rady Sołeckiej wsi Turze dot. zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Turzu. Uwagi moje zostaną uwzględnione.

Innych uwag nie zgłoszono, protokół w obecności 13 radnych zatwierdzony został 12 głosami, przy 1 głosie wstrzymującym się.

Ad 5. Złożenie ślubowania przez radnego wybranego w wyborach uzupełniających przeprowadzonych w dniu 22.02.2004 r. w okręgu wyborczym nr 4.

Manfred Wrona – w wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej przeprowadzonych w okręgu wyborczym nr 4 w dniu 22 lutego 2004 r. wybrano jednego radnego w osobie Jana Stanka. Radny zgłoszony był przez Komitet Wyborczy Wyborców “Razem dla Gminy”. Na dzisiejszej sesji nowy radny złoży ślubowanie.

Przewodniczący Rady Miejskiej zapoznał z brzmieniem art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym określającym w jaki sposób odbywa się ślubowanie, następnie poprosił wszystkich o powstanie i odczytał rotę ślubowania : “Wierny Konstytucji
i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.

Jan Stanek wypowiedział słowo “ślubuję” i dodał “tak mi dopomóż Bóg”.

Z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej otrzymał zaświadczenie o wyborze na radnego, gratulacje i życzenia sukcesów w pracy na rzecz społeczeństwa.

Ad 6. Podjęcie uchwał w sprawie :

6.1. wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Raciborzu

Sprawozdanie zespołu powołanego do przedstawienia opinii o zgłoszonym kandydacie na ławnika do Sądu Rejonowego w Raciborzu do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy
i ubezpieczeń społecznych odczytał członek zespołu Janusz Brzeźniak – sprawozdanie
w załączeniu.

W skład Komisji Skrutacyjnej zgłoszono następujących radnych :

  1. Romanę Serafin
  2. Wiktora Baszczoka
  3. Franciszka Kozłowskiego.

Zgłoszeni kandydaci wyrazili wolę pracy w komisji.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie skład Komisji Skrutacyjnej.

Komisja Skrutacyjna została zatwierdzona 13 głosami.

Przewodniczącą komisji została Romana Serafin.

Komisja Skrutacyjna otrzymała 14 kart do głosowania opatrzonych pieczątką “Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej”, rozdała karty do głosowania na których umieszczone zostało imię
i nazwisko kandydata na ławnika, podstawa prawna tajnego głosowania i sposób głosowania. Przy nazwisku kandydata należało postawić znak “x” w jednym w trzech kwadratów : jestem “za”, “przeciw”, lub “wstrzymuje się”. Ustalono, że głos będzie nieważny jeżeli głosujący postawi znak “x” w więcej niż jednej kratce obok nazwiska, lub nie postawi znaku “x” w żadnej z kratek obok nazwiska.

Komisja Skrutacyjna rozdała karty do głosowania, radni po dokonaniu skreśleń wrzucali kolejno karty do urny.

Po oddaniu głosów przez wszystkich radnych obecnych na sesji, Komisja Skrutacyjna sporządziła protokół, który odczytała przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej.

Komisja stwierdziła, że Zdzisław Czarnacki otrzymał 13 głosów “za” , 1 głos był wstrzymujący się, czyli otrzymał wymaganą ilość głosów “za” i został wybrany na ławnika do Sądu Rejonowego w Raciborzu do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Uchwałę w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Raciborzu odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej.

6.2. Przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazwy miejscowości “Jankowice Rudzkie” na “Jankowice”

Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Sekretarzowi Miasta.

Andrzej Migus – w 2003 roku została uchwalona ustawa o urzędowych nazwach miejscowości i obiektach fizjograficznych, określająca zasady i tryb dokonywania zmian
i znoszenia urzędowych nazw miejscowości i ich części. Urzędowa nazwa jest ustalana, zmieniana lub znoszona na wniosek rady gminy, na której obszarze jest położona miejscowość. Rada gminy przedstawia wniosek ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej za pośrednictwem wojewody. W przypadku wniosku dotyczącego nazwy miejscowości zamieszkanej rada gminy jest obowiązana uprzednio przeprowadzić w tej sprawie konsultacje z mieszkańcami tej miejscowości. Zgodnie z ustawą minister właściwy do spraw administracji publicznej, w terminie pięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy ma ustalić w drodze rozporządzenia wykaz urzędowych nazw miejscowości.

Poprzez Główny Urząd Statystyczny minister wystosował do każdej gminy zapytanie o potwierdzenie stosowania niektórych nazw geograficznych na jej terenie. Nasze zaniepokojenie wzbudziła nazwa miejscowości “Jankowice Rudzkie”, ponieważ we wszystkich dokumentach, które są w posiadaniu Urzędu Miejskiego (oprócz obrębów geodezyjnych i dokumentów topograficznych), oraz Urzędu Stanu Cywilnego figuruje nazwa “Jankowice”.

W związku z takimi informacjami wyjaśniałem sprawę w Ministerstwie Administracji i Spraw Wewnętrznych, gdzie okazało się, że podstawą prawną do stosowania nazwy miejscowości jest Zarządzenie Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z 1980 r. w sprawie ustalenia wykazu miejscowości w PRL. W powyższym wykazie jedna ze wsi naszej gminy nosi nazwę “Jankowice Rudzkie” a nie “Jankowice”.

Burmistrz Miasta w celu zalegalizowania stanu faktycznego zaproponował wystąpienie do Ministra Administracji i Spraw Wewnętrznych o zmianę nazwy miejscowości. Zaproponowaliśmy przeprowadzenie konsultacji w formie zbierania podpisów do wyłożonego

projektu wniosku. Projekt uchwały będzie wyłożony w dniach 20 – 26 marca 2004 r. w godz. 1500 - 1700 w świetlicy wiejskiej w Jankowicach. Chciałbym państwu powiedzieć, że nie jesteśmy jedyną gminą z taki m problemem.

Ernest Emrich – Rada Miejska wniosek przedstawia ministrowi za pośrednictwem wojewody, który jest obowiązany przekazać go ministrowi w terminie do dnia 31 marca roku poprzedzającego rok, w którym ma nastąpić zmiana urzędowej nazwy. Zmiana nazwy następuje z dniem 1 stycznia.

Manfred Wrona w uzupełnieniu wypowiedzi poprzedników odczytał zapis art. 7 i art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych, następnie odczytał projekt uchwały.

Mariusz Kulon – czy w pkt 6 projektu uchwały nie ma nieścisłości dot. nazwy miejscowości? Zapisane jest “mieszkańcy miejscowości Jankowice Rudzkie” a mieszkańcy w dokumentach mają wpisane “Jankowice”.

Manfred Wrona – proponuję w § 3 pkt 6 zamiast “mieszkańcy miejscowości Jankowice Rudzkie” zapisać “ mieszkańcy miejscowości, której wniosek dotyczy”.

Henryk Machnik – chcemy sprostować stan istniejący. Nazwa “Jankowice Rudzkie” być może byłaby lepsza ze względu na związek z Rudami. Natomiast jeżeli pozostanie nazwa “Jankowice” to na pewno będzie mniejszy koszt dla gminy. Ja nie chcę tu wyrażać opinii w tej sprawie, osobiście nikomu nic nie będę sugerował, zadecyduje społeczeństwo.

Tadeusz Kobylański – uważam, że uchwałę należy podjąć, a o tym jak ma się miejscowość nazywać zadecydują mieszkańcy. Moje osobiste zdanie jest takie : miejscowość powinna nazywać się “Jankowice”, czyli tak jak mają ludzie w dokumentach.

Henryk Machnik – rozmawiałem wstępnie z mieszkańcami, głosy są podzielone. Starsze osoby są raczej za nazwą “Jankowice Rudzkie”, a młodsi mieszkańcy za “Jankowicami”. Niektórym jest to zupełnie obojętne. Zobaczymy jak opowiedzą się podczas konsultacji.

Rita Serafin – można długo dyskutować na ten temat, lecz z tego co wiemy to od okresu powojennego stosuje się nazwę “Jankowice”. Być może będzie garstka ludzi, którzy przypomną sobie o nazwie “Jankowice Rudzkie” i będą za taką nazwą. Myślę, że trzeba jednak racjonalnie do sprawy podejść i dokonać rozsądnego wyboru. Dużą rolę ma tu do spełnienia sołtys wsi i radny. My raczej opowiadamy się za nazwą “Jankowice”, jednak nie chcemy nikogo namawiać do głosowania wbrew własnej woli. Prosimy jedynie o racjonalne podejście do problemu.

Henryk Machnik – nie możemy na społeczeństwo wywierać żadnego nacisku.

Manfred Wrona – być może uda się nam sięgnąć do historycznych dokumentów takich jak np. księgi parafialne. Uważam, że zapisy zamieszczone w aktach kościelnych wiele by nam pomogły.

Henryk Machnik – mój kolega redagujący gazetkę sołecką rozeznawał tę sprawę na probostwie i na pewno będzie wiedział jaka nazwa figuruje w dokumentach parafialnych.

Alfons Mazurek – jestem w posiadaniu metryki zgonu z 1663 r. na której jest nazwa “Jankowice”.

Andrzej Migus – wnoszę drobną zmianę do projektu uchwały. W związku z tym, że na arkuszu na którym mieszkańcy będą składali podpisy, w rubryce nie mieści się pełny zapis “jestem za zmianą nazwy miejscowości”, “jestem przeciw zmianie nazwy miejscowości”, proponuję następujący zapis : “jestem za zmianą”, “jestem przeciw zmianie”.

Do przeprowadzenia konsultacji proponuję powołać siedmioosobowy skład komisji.

Pisemną zgodę na członkostwo w komisji wyrazili : Wincenty Mandrysz, Ilona Kowalska, Krystyna Depta, Ginter Depta, Gabriela Rzepka, Henryk Machnik. Zgodę na pracę w komisji wyraziła także pracownica Urzędu Miejskiego Urszula Wroża.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały – uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

Manfred Wrona – jest propozycja aby część sesji dot. tej sprawy odbywała się w Jankowicach. Jest to do ustalenia.

6.3. Obniżenia wskaźników procentowych do obliczania wysokości dodatku mieszkaniowego.

Marcelina Waśniowska – Komisja Budżetu i Finansów podtrzymuje swoją opinię dot. projektu uchwały. Uważamy, że obniżenie wysokości wskaźników procentowych jest celowe, ponieważ dodatek mieszkaniowy nie otrzymują osoby biedne i potrzebujące. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze skieruje się do Ośrodka Pomocy Społecznej, który przy przyznawaniu pomocy kieruje się dużo rygorystyczniejszymi przepisami. Uważamy, że pieniądze trafią wtedy do najuboższych.

Krystyna Krzywda – ostatnio byłam na szkoleniu w Katowicach i przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.. powiedział, że można obniżyć wskaźnik o 20%, czyli wskaźnik wyniósłby wtedy 50%.

Manfred Wrona – odczytam stanowisko Zarządu Osiedla nr 1 w Kuźni Raciborskiej w sprawie propozycji obniżenia wskaźników procentowych do obliczenia wysokości dodatku mieszkaniowego. Brzmi następująco : “Zarząd Osiedla nr 1 na zebraniu w dniu 16.03.2004 r. wyraża jednogłośnie stanowczy sprzeciw w sprawie obniżenia przez Radę Miejską wskaźników procentowych do obliczenia wysokości dodatku mieszkaniowego. Zarząd Osiedla stoi na stanowisku pozostawienia wskaźników procentowych na dotychczasowym poziomie. Obniżenie wskaźników procentowych spowoduje że część mieszkańców korzystających z dodatków mieszkaniowych zaprzestanie opłacania czynszu a to spowoduje narastanie i tak już dużych zaległości czynszowych.”

Komisja Oświaty na posiedzeniu w dniu 15 marca br. wydała następującą opinię dot. projektu uchwały: “w trosce o najuboższych mieszkańców gminy Kuźnia Raciborska korzystających z dodatków mieszkaniowych komisja podtrzymuje wcześniej zajęte stanowisko tzn. wnioskuje o pozostawienie wskaźników na dotychczasowym poziomie. Sugeruje się poszukiwanie oszczędności eliminując osoby, które w sposób nieuczciwy korzystają z tego świadczenia zatajając faktycznie osiągane dochody.”

Julian Zieliński - intencja jaka przyświecała projektodawcom uchwały jest dobra. Osobiście też jestem za tępieniem nieuczciwości, ale nie ma pewności, że pieniądze wygospodarowane będą skierowane do najbiedniejszych. Niektórzy ludzie bardzo biedni, otrzymujący dodatek mieszkaniowy pozostałą do zapłaty kwotę czynszu płacą i trudno byłoby im dodatek wstrzymać. Byłoby to niesprawiedliwe. Wśród osób otrzymujących dodatek mieszkaniowy są też niestety nieuczciwi, naciągacze. I właśnie tym osobom należy wstrzymać wypłatę dodatku mieszkaniowego.

Informację na temat skutków obniżenia wskaźników procentowych do obliczania dodatku mieszkaniowego do 50% wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny przedstawiła Krystyna Krzywda. Informację następującej treści odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej :”w wyniku przeliczenia przyznanych dodatków mieszkaniowych w II półroczu 2003 r. poprzez wprowadzenie 50% wskaźnika do ich obliczania okazało się, że na 270 decyzji przyznanych w tym okresie aż 116 uległa zmniejszeniu od kilkudziesięciu do kilku złotych. Na przykładzie II półrocza 2003. Oszczędności z tytułu tego obniżenia wynosiłyby ok. 10.000 zł w skali roku. Po szczegółowym rozeznaniu tych wniosków (w oparciu o uwagi MOPS) można stwierdzić, że nie wszystkie te osoby w rzeczywistości są w bardzo trudnej sytuacji materialnej, gdyż pracują dorywczo w kraju lub zagranicą, czego nie wykazują w składanych wnioskach, czego też nie można im udowodnić. Według tego rozeznania ok. 30 osób z tej grupy odczują bardzo obniżenie wskaźnika, gdyż są to osoby których jedynym dochodem jest pomoc MOPS. Często są to osoby niezaradne życiowo. Zasiłki z opieki społecznej są bardzo niskie i nie wystarczają na wydatki żywnościowe a co dopiero na opłatę pozostałej kwoty należnego czynszu. Dla przykładu : wnioskodawca mający czynsz 278.00 zł otrzymywał dodatek mieszkaniowy w wysokości 207.00 zł i sam płacił pozostałą kwotę w wysokości 71.00 zł. Już wówczas miał kłopoty aby na bieżąco opłacać należności czynszowe. Przy wprowadzeniu obniżenia dodatek otrzymałby w wysokości 137.00 zł a kwota do zapłaty wynosiłaby 141.00 zł. Przy obecnej wysokości zasiłku jaki otrzymuje z MOPS nie jest w stanie dokonać pozostałej zapłaty. Zaległości czynszowe spowodują odebranie dodatku mieszkaniowego a co za tym idzie eksmisję z lokalu często osób, którzy na nią nie zasługują. Ponieważ grupa tych osób jest mała, przy ewentualnym wprowadzeniu obniżenia winni być objęci większą pomocą społeczną ze wskazaniem na opłatę pozostałej kwoty należnego czynszu.”

Janusz Brzeźniak – byłem sprawcą tego, że projekt uchwały został przesunięty w czasie. Nadal budzi on moje wątpliwości, ponieważ jest to działanie, które uderzy w najbiedniejszych. Ludzie zawsze zastanawiają się jak obejść przepisy prawne. Uważam, że niektórzy nie powinni dodatku mieszkaniowego otrzymywać a otrzymują.

Na terenie naszej gminy mamy trzy “getta socjalne”- jedno w Rudach, drugie w Kuźni Raciborskiej przy ul. Kolejowej a trzecie w Rudzie. We wszystkich tych obiektach byłem i znam warunki lokalowe. Budynki te wyglądają tragicznie a osoby w nich mieszkające czynszu nie płacą. Bardzo często bieda idzie w parze z patologią. Ja nie mam dzisiaj pomysłu co zrobić, aby problem ten rozwiązać. Zostałem wybrany radnym przez elektorat Osiedla, który żyje na pograniczu biedy i muszę stanąć w ich obronie. Z drugiej strony muszę też mieć na uwadze dobro gminy. Jestem przeciwny podejmowaniu tej uchwały, bo zyski tej decyzji mogą być znikome. Myślę, że problemu tak do końca nie da się rozwiązać. Będę głosował przeciw.

Romana Serafin – Komisja Rewizyjna jedno z posiedzeń odbyła w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej, badaliśmy temat ten dogłębnie. Dane i liczby świadczą o tym, że nasze społeczeństwo jest bardzo biedne i bieda ciągle się pogłębia. Jest bardzo dużo ludzi potrzebujących pomocy. Jest niestety też grupa tzw. “cwaniaków”, którzy pracują za granicą i składają fałszywe oświadczenia, że nie posiadają dochodu. Trudno jest im ten fakt udowodnić. Uważam, że powinniśmy w tym zakresie nawiązać współpracę z Urzędem Skarbowym, Urzędem Pracy i innymi instytucjami. Być może byłoby dobrze w MOPS w Kuźni Raciborskiej uruchomić punkt pośrednictwa pracy? Komisja uważa, że punkt taki przyczyniłby się do częstej kontroli osób, które pracują za granicą a legitymują się jako bezrobotne.

Marcelina Waśniowska – zgadzam się z moimi przedmówcami, jednak tak do końca rozważania te mnie nie satysfakcjonują. Otóż starsze osoby mieszkające w budynkach jednorodzinnych płacą podatki, które co roku podnosimy. Muszą kupić opał na zimę, i nikt się ich nie pyta czy mają na to pieniądze. Nie są zamożni, ponoszą koszty utrzymania mieszkania we własnym zakresie a dodatku nie otrzymują bo nie spełniają ustawowego kryterium jakim jest kryterium metrażowe. Wspomóżmy ludzi biednych i ubogich a nie oszustów.

Krystyna Brakowiecka – uważam, że pomagamy ludziom wyłudzać dodatki mieszkaniowe i zasiłki z pomocy społecznej. Pierwszym etapem tych działań jest przyznawanie mieszkań osobom nie pracującym i sprzedaż ich osobom, które po wykupieniu lokalu wyjeżdżają poza teren naszej gminy a mieszkanie podnajmują lub odsprzedają z zyskiem. Uważam, że 19-letni mieszkańcy nie muszą posiadać oddzielnego mieszkania, powinny mieszkać z rodzicami. Mieszkania powinny otrzymywać osoby wykształcone i pracujące, które będą w stanie płacić czynsz.

Krystyna Krzywda – sprawę dodatku mieszkaniowego reguluje ustawa, która od początku była liberalna i ludzie się przyzwyczaili do otrzymywania dodatku. Zdarzają się przypadki, że pracodawca w zaświadczeniu podaje zaniżone zarobki a wszyscy wiedzą, że osoba ta zarabia dużo więcej. Dużo zarejestrowanych jest w Urzędzie Pracy jako bezrobotni a pracują za granicą i nie ma możliwości udowodnienia im tego.

Manfred Wrona – ustawa z 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych mówi, że organ przyznający dodatek mieszkaniowy może odmówić jego przyznania, jeżeli w wyniku przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustali się, że występuje rażąca dysproporcja między niskimi dochodami wykazanymi w złożonej deklaracji a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy. Na żądanie organu przyznającego dodatek mieszkaniowy osoba pobierająca dodatek jest obowiązana udostępnić dokumenty potwierdzające wysokość dochodów wykazanych w deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz inne niezbędne dokumenty. Myślę, że musielibyśmy zasięgać informacji z Urzędu Skarbowego.

Julian Zieliński – druk do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego jaki otrzymuje pracownik socjalny możemy ubogacić i uzyskać w ten sposób dodatkowe informacje o wnioskodawcy.

Manfred Wrona – gdyby do tych osób, które uważamy, że nas “kantują” wysłać pisma aby za okres otrzymywania dodatku mieszkaniowego dostarczyli rozliczenia roczne z Urzędem Skarbowym wiedzielibyśmy wówczas czy złożyli oświadczenie zgodnie z prawdą.

Rita Serafin – w związku z tym, że niektórzy pracodawcy wystawiają zaświadczenia niezgodne z prawdą, być może należałoby się zastanowić nad żądaniem dodatkowego dokumentu np. dochód z ostatnich trzech miesięcy potwierdzony przez Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Manfred Wrona – powinniśmy się bliżej przyjrzeć pracodawcom, którzy wystawiają “lewe” zaświadczenia. Gdybyśmy kilka takich spraw wykryli i udowodnili, to na pewno inni pracodawcy i pracownicy ostrożniej podchodziliby do tematu.

Rita Serafin – chodzi tu o wyeliminowanie oszustów.

Sylwester Larysz – nie możemy tworzyć nowego prawa ale swoje działania opierać na obowiązującym prawie. Myślę, że nie uda się wszystkim ludziom, którzy nas oszukują udowodnić kłamstwa. Na pewno trzeba próbować, ale nie można też ludzi bardzo biednych pozbawić dodatku mieszkaniowego. Ludzi tych musimy wspomagać. Popieram stanowisko radnego J. Zielińskiego aby pieniądze zaoszczędzone przekazać do MOPS z przeznaczeniem na pomoc dla najbiedniejszych.

Marcelina Waśniowska – jeżeli MOPS będzie dysponował zaoszczędzonymi środkami to dopłaci do czynszu najuboższym i przez to zmniejszą się zaległości czynszowe.

Krystyna Krzywda – w ub. roku na złożonych ok. 500 wniosków, wywiad środowiskowy przeprowadzony był w ok. 300 przypadkach. W związku z zaostrzeniem kryteriów przyznawania dodatków mieszkaniowych w 2003 r. kwota na dodatki uległa znacznemu zmniejszeniu. Lista osób otrzymujących dodatki mieszkaniowe i pomoc z opieki społecznej nie może być ujawniona.

Ernest Emrich – w ub. roku przyznano 149 dodatków mieszkaniowych tj. mniej niż w 2002 r.

Zygmunt Łyżniak – w jednej ze szkół podstawowych powiatu raciborskiego dyrekcja wywiesiła listę dzieci, którym przysługuje darmowe śniadanie. Proszę sobie wyobrazić, że z tego śniadania nie korzystało ani jedno dziecko. Myślę, że gdyby wykazy dłużników i osób otrzymujących dodatki mieszkaniowe były znane szerszej rzeszy społeczeństwa to zapewne wielu z nich nie ubiegałoby się o dodatek mieszkaniowy. Jest bardzo dużo ludzi biednych i tym należy pomóc, ale wielu ludzi biednych po prostu po tę pomoc się nie zwraca.

Marcelina Waśniowska – podam państwu informacyjnie, że w marcu 2003 r. wydano 309 decyzji na kwotę 44.785 zł, natomiast w marcu 2004 r. 246 decyzji na kwotę 36.587 zł.

Spadła ogólna liczba wydanych decyzji i wypłaconych dodatków. Nic się natomiast nie zmieniło pod względem ilości pozytywnie rozpatrzonych wniosków o przyznanie dodatków mieszkaniowych. W marcu ub. roku ilość złożonych wniosków o przyznanie dodatku rozpatrzonych pozytywnie było 48 i w marcu br. 48. Porównując te dane stwierdzam, że w zasadzie nic się nie zmieniło.

Romana Serafin – popieram wszystkie zgłoszone propozycje. Myślę, że należy żądać rozliczeń z Urzędem Skarbowym, ponieważ chodzi nam o wyeliminowanie naciągaczy i o to, aby społeczeństwo dowiedziało się o podejmowanych działaniach.

Manfred Wrona – musimy zastanowić się nad podjęciem działań dyscyplinujących wnioskodawców. Dlatego proponuję pewien kompromis – nie podjęcie dzisiaj uchwały natomiast podjęcie działań o których była mowa.

Więcej głosów w dyskusji nie było, Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie.

Uchwała nie została podjęta – za jej podjęciem było 5 głosów, przeciw 6 głosów, 1 głos był wstrzymujący się.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona potwierdził, że uchwała nie została podjęta.

Ad 7. Wstępna analiza Strategii Rozwoju Gminy Kuźnia Raciborska.

Andrzej Migus – twórcami projektu Strategii Rozwoju Gminy Kuźnia Raciborska były osoby wyłonione z różnych środowisk. Stworzyliśmy zespół liderski, który skupił się na zagadnieniach dotyczących Gminy Kuźnia Raciborska. Pełny skład uczestników prac nad strategią i wykaz instytucji zaproszonych do udziału w warsztatach wymieniony został w załączniku nr 1 opracowania. W wyniku przeprowadzonych warsztatów powstał dokument, który państwo otrzymali na poprzedniej sesji Rady Miejskiej. Strategia pozostanie dokumentem otwartym do którego będą mogły być okresowo włączone nowe projekty, zgłaszane zarówno przez władze lokalne jak i społeczność lokalną

W związku z tym, że projekt przygotowywano jesienią ub. roku, a zatwierdzany będzie na sesji w marcu br., proponowany termin realizacji zadań należy przesunąć o jeden kwartał.

Ernest Emrich – chciałbym zwrócić uwagę na zadania strategiczne, które w najistotniejszy sposób przyczynią się do poprawy sytuacji w gminie i staną się podstawą uruchomienia procesu wdrażania strategii wymienione na str. 44 opracowania. W związku z tym, że nie wszyscy radni posiadają projekt strategii, odczytam te zadania.

Burmistrz odczytał zapis str. 44 i 45 projektu strategii.

Marcelina Waśniowska - na str. 44 w innych projektach mających większe lub mniejsze znaczenie dla rozwoju gminy w ust. 3 umieszczono zadanie : “budowa sali kulturalno – rekreacyjnej w Turzu.” Projekt na to zadanie brzmi trochę inaczej, dlatego należy dopisać wyraz “sportowa”. Natomiast w ust. 5 należy dopisać “i powiatowych”.

Uwagi radnej zostały uwzględnione.

Julian Zieliński – czy my nie za bardzo stawiamy na turystykę? Mam wrażenie, że chcemy być mekką turystyczną w gminie?

Andrzej Migus – ale jednak mamy duży potencjał turystyczny chociażby Zespół Klasztorno – Pałacowy w Rudach.

Julian Zieliński – ja pod strategią “podpisuję się dwiema rękami” , bardzo bym chciał aby nasza gmina rozwijała się pod względem turystycznym. Brakuje nam jednak tej “pary”, w ogóle działań w tym zakresie nie widać.

Marcin Budziński – osobiście też życzyłbym sobie, aby to wszystko, co na warsztatach udało się wypracować wprowadzić w czyn. Gmina Kuźnia Raciborska powinna stawiać na turystykę, ponieważ stanowi ona wielki potencjał tej gminy.

Manfred Wrona – szczegółowo analizowałem projekt strategii, zasmuciła mnie jedna sprawa, a mianowicie brak zainteresowania udziałem w warsztatach dwóch potężnych zakładów z terenu naszej gminy. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nasza gmina położona jest w określonym miejscu i posiadajamy wspaniały Park Krajobrazowy. Nie ma tu większego przemysłu, hut, kopalń i to sprawia, że nasz teren stanowi “zielona płuca” śląska. Posiadamy ogromny potencjał, którego inni nam zazdroszczą i musimy go należycie wykorzystać. Myślę, że gdybyśmy tego potencjału i zabytków nie posiadali, to projekt strategii wyglądałby zupełnie inaczej. Będą bronił zapisów strategii w przedłożonej wersji.

Marcin Budziński – jeżeli macie państwo obawy, że ta strategia będzie “sztuką dla sztuki”, to chcę zapewnić, że tak nie będzie. Jesteście jej autorami, a my jedynie kierowaliśmy waszymi pomysłami i zredagowaliśmy dokument końcowy. Powstał dobry dokument i jest szansa, że tworzył będzie “żywą” strategię, wcielaną w życie, jeżeli nadal będziecie państwo z takim zaangażowaniem do sprawy podchodzić. Życzę, aby wszystko udało się zrealizować.

Ernest Emrich – na sesji Rady Miejskiej w marcu będzie uchwalana Strategia Rozwoju Gminy Kuźnia Raciborska, proszę przewodniczących stałych komisji aby przekazali członkom komisji opracowanie w celu zapoznania się.

Romana Serafin – wydaje mi się, że nasza gmina zrobiła bardzo dużo opracowując w tak szerokim gronie projekt strategii wraz z harmonogramem realizacji zadań i zasadami jej wdrażania. Prowadzone warsztaty były bardzo owocne i stworzyliśmy wspólnie cenne opracowanie. Odnośnie turystyki to powiem, że społeczeństwo miałoby nam za złe, gdybyśmy tej dziedziny w takim stopniu w strategii nie ujęli. Mamy wspaniałą bazę i potencjał, które musimy wykorzystać.

Andrzej Migus – strategia ma różne funkcje do spełnienia. Oprócz określonych celów ma także informować w jakim stopniu i kierunku gmina będzie się rozwijać. Ważne jest to nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla przyjeżdżających na nasz teren. Będzie ona skoordynowana z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i programami operacyjnymi takimi jak program ochrony środowiska, program gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy i program zaopatrzenia gminy w ciepło i energię elektryczną. Nasza strategia jest dokumentem przemyślanym, określającym kierunki działania gminy, a jej wdrażaniem będzie zajmował się odpowiedni zespół. Po uchwaleniu strategii należy zebrać się w odpowiednich grupach i zacząć tworzyć programy szczegółowe, chociażby w zakresie turystyki. Jednak tworzyć je nie tylko przy pomocy urzędników, ale przedsiębiorców działających w sektorze turystycznym.

Alfons Mazurek – wszystko wygląda ładnie, ale jak do tych ciekawych miejsc dojechać? Czy zaplanowano obwodnicę?

Manfred Wrona – obwodnica jest uwzględniona.

Marcin Budziński – w imieniu swoim i kolegi biorącym udział w pracach nad strategią chciałbym wszystkim podziękować za czynne włączenie się w opracowanie dokumentu. Dla nas była to praca przyjemna i cieszymy się, że powstało ciekawe i treściwe merytorycznie opracowanie. Strategia jest “kręgosłupem” gminy. Życzę państwu, aby z takim zaangażowaniem jak do tej pory udało się pracować w podgrupach. Jeżeli nadal będziecie okazywać takie podejście do sprawy, to na pewno jesteście w stanie krok po kroku gminę rozwijać. Życzę powodzenia, teraz wszystko leży w państwa rękach.

Manfred Wrona podziękował przedstawicielowi CBPiRR Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie za pomoc w opracowaniu projektu Strategii Rozwoju Gminy Kuźnia Raciborska i za przybycie na sesję.

Ad 8. Powierzenie przeprowadzenia kontroli nieruchomości i środków trwałych przeznaczonych na prowadzenie skansenu kolejki wąskotorowej w Rudach zgodnie z umową dzierżawy nr 11/2003 zwartej w dniu 25.07.2003 r. pomiędzy Gminą Miasta Kuźnia Raciborska a Towarzystwem Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach.

Manfred Wrona – powinniśmy upoważnić zespół osób do przeprowadzenia kontroli nieruchomości i środków trwałych przeznaczonych na prowadzenie skansenu kolejki wąskotorowej w Rudach zgodnie z zawartą umową dzierżawy. Nie chcielibyśmy się wstydzić przed osobami z zewnątrz, które jako turyści odwiedzą teren Rud. Jest to bardzo poważny temat, należy zastanowić się w jaki sposób sytuację poprawić.

Rita Serafin – umowa z Towarzystwem Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach została zawarta w 2003 r. na okres 10 lat. Przed podpisaniem umowy dzierżawy
w obiekcie przeprowadzono inwentaryzację majątku. Protokołem zdawczo -–odbiorczym przekazano środki trwałe do dzierżawy, protokół ten stanowi załącznik do umowy. Dzierżawca otrzymał nieruchomość i środki trwałe na korzystnych warunkach, jednak po pewnym czasie zaczęły docierać do nas informacje, że dzierżawca nie tylko nie dotrzymuje warunków umowy, ale nie dba o środowisko naturalne i zachowuje się niestosownie wobec pracowników. Nadleśnictwo Rudy zgłosiło, że p. Gierucki demontuje tory kolejki wąskotorowej. Pracownik Urzędu Miejskiego interweniował i potwierdził demontaż szyn. Sprawca zajścia próbował się tłumaczyć tym, że zamierza stare szyny kolejowe wymienić na nowe. Postawiono mu zarzut złego gospodarowania dzierżawionym mieniem, oraz nienależytą dbałość o ład i porządek. Pan Gierucki na piśmie złożył częściowe wyjaśnienie na postawione zarzuty. Zostanie zobowiązany do przedstawienia informacji w jakim terminie zamierza odtworzyć linię kolejki wąskotorowej. Jako właściciel wydzierżawionego majątku nie możemy sobie pozwolić na stosowane praktyki. W celu zdyscyplinowania dzierżawcy należy przeprowadzić kontrolę.

Manfred Wrona – w ub. roku na jednej z sesji pytałem czy towarzystwo ma umowę na wywóz śmieci, lecz nikt mi na to nie odpowiedział. Nie możemy pozwolić na to, aby teren wokół kolejki zasypany był śmieciami, a tak jest w tej chwili. Obawiam się czy uda się wszystkie śmieci uprzątnąć!

Romana Serafin – kolejka wąskotorowa jest mi osobiście bardzo bliska, ponieważ bardzo często z dziećmi korzystamy z przejazdu kolejką. Obserwuje się latem duże zainteresowanie przejazdami osób z całego śląska i niekiedy trzeba oczekiwać w kilkugodzinnej kolejce na przejazd. Bilety nie należą do tanich, w związku z tym twierdzę, że organizator ma “spory biznes” z tej działalności. Zastanawiam się czy dochód ze sprzedaży biletów jest należycie ewidencjonowany.

Rita Serafin – przeprowadzenie przez nas kontroli finansowej nie jest możliwe, nie mamy takich kompetencji. Towarzystwo działa zgodnie z obowiązującymi je przepisami, a zyski ma przeznaczać na działalność statutową. Zgodnie z umową wydzierżawiającemu służy prawo przeprowadzania kontroli dzierżawionej nieruchomości, natomiast możemy zwrócić się
z prośbą do odpowiednich instytucji o przeprowadzenie kontroli w zakresie finansów. Na terenie skansenu właścicielem części majątku jest gmina a części towarzystwo. Majątek stanowiący własność gminy jest wykazany i nie powinno być z tym żadnego problemu.

Manfred Wrona – proponuję aby kontrolę przeprowadziła Komisja Przestrzegania Prawa
i Ochrony Środowiska i Komisja Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy. W pracach komisji mają prawo brać udział osoby zaproszone. Proponuję, aby
w kontroli brał udział sołtys wsi, pracownik Urzędu Miejskiego i kierownik Posterunku Policji
w Rudach. Głównym zadaniem komisji dokonującej kontroli będzie sprawdzenie czy towarzystwo prawidłowo realizuje postanowienia umowy. Proponuję najpierw przegłosować czy taką kontrolą należy przeprowadzić.

Za przeprowadzeniem kontroli nieruchomości i środków trwałych w skansenie kolejki wąskotorowej w Rudach było 13 głosów.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że radni zadecydowali o przeprowadzeniu kontroli.

Manfred Wrona – następnie proponuję przegłosować fakt przekazania wyżej wymienionym komisjom i osobom zaproszonym upoważnienia Rady Miejskiej do przeprowadzenia kontroli nieruchomości i środków trwałych w skansenie kolejki wąskotorowej w Rudach.

Za przekazaniem upoważnienia do przeprowadzenia kontroli było 13 głosów.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że Rada Miejska przekazała Komisji Przestrzegania Prawa .. i Komisji Rolnictwa .. oraz osobom ww spoza komisji upoważnienie do przeprowadzenia kontroli nieruchomości i środków trwałych w skansenie kolejki wąskotorowej w Rudach. Termin kontroli zostanie ustalony.

Ad 9. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich.

1. Zapoznanie z wydanymi zarządzeniami w sprawie :

  1. ogłoszenia wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży – 15 szt.,
  2. sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz dotychczasowych najemców – 3 szt.,
  3. powołania zespołu powypadkowego (dot. OSP),
  4. podziału obowiązków pomiędzy ZGKiM a Referatem IB zawartych w uchwale Rady Miejskiej nr XLIII/322/2002 z dnia 29.04.2002 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy,
  5. zatwierdzenia układu wykonawczego budżetu gminy na 2004 r.,
  6. sprzedaży nieruchomości w Budziskach,
  7. sprzedaży nieruchomości zabudowanej (b. ZST),

2. Informacja o spotkaniach, naradach, uroczystościach :

  1. 28.02. – udział w zebraniu wyborczym w OSP Jankowice,
  2. 01.03. – ustalenia z ks. dyrektorem Caritas Diecezji Gliwickiej na temat sprowadzenia sprzętu medyczno – rehabilitacyjnego (darowizny) z Niemiec,
  3. 06.03. – udział w zebraniach sprawozdawczych – OSP Ruda Kozielska i OSP Kuźnia Raciborska,
  4. 11.03. – zebranie w Turzu z rolnikami, Śląskim Zarządem Melioracji o/Racibórz i MIXT na temat drogi obok wałów Turze – Kuźnia Raciborska.
  5. 11.03. – sprowadzenie sprzętu medyczno – rehabilitacyjnego,
  6. 15.03. – omówienie przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy wyników kontroli przeprowadzonej u 32 przedsiębiorców z terenu naszej gminy. 31.03.2004 r. odbędzie się spotkanie PIP z pracodawcami w MOKSiR,
  7. 17.03. – spotkanie członków Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Turzu
    z kierownikiem ZLA “Amicus-Med.” w sprawie działalności Ośrodka Zdrowia w Turzu,
  8. 19.03. – wspólne z zespołem posiedzenie Komisji do spraw utrzymania czystości
    i porządku w gminie.

Ad 10. Informacje Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Manfred Wrona zapoznał radnych z treścią pism, jakie w ostatnim okresie czasu otrzymał oraz poinformował o zatrzymaniu sprawcy gwałtu dziewczynki w Rudach.

Rita Serafin – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Katowicach był w bieżącym tygodniu w Kuźni raciborskiej i rozmawialiśmy na temat organizacji obozu PO w Kuźni Raciborskiej. Pragnę poinformować, że obóz będzie.

Ad 11. Interpelacje i zapytania.

Ad 12. Wnioski.

Romana Serafin – w związku z tym, że Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i Związek Harcerstwa Polskiego stanowią organizacje pożytku publicznego, istnieje możliwość ich dofinansowania
i odliczenia darowizny w wysokości 1% od dochodu. Jeżeli są chętni wspomóc te organizacje to bardzo prosimy.

Ponadto zwracam się do osób przekazujących informacje do mediów o działalności organizacji i stowarzyszeń, aby nie pomijać naszych organizacji. Działamy społecznie, dużo robimy a o tym się wcale nie mówi.

Janusz Brzeźniak – kiedy będą łatane” dziury na naszych drogach?

Ernest Emrich – prace już trwają, rozpoczęte są od strony Rud w kierunku Kuźni Raciborskiej.

Janusz Brzeźniak – w imieniu mieszkańców Osiedla wnioskuję o przeprowadzenie rozmów z dyrekcją PPKS Racibórz w celu przedłużenia niektórych kursów autobusu do ul. Gamowskiej w Raciborzu. Chodzi o to, aby pracownicy z terenu naszego miasta zatrudnieni w szpitalu mieli możliwość dogodnego dojazdu do pracy i powrotu z niej.

Od dłuższego czasu w “Nowinach Raciborskich” i w “Tycie” brak jest informacji na temat działalności naszej gminy. Należy rozważyć możliwość utworzenia “komórki informacyjnej”, która przekazywałaby informacje do prasy.

W związku z krążącymi plotkami dot. dalszego funkcjonowania Państwowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kuźni Raciborskiej i Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rudach, w celu uspokojenia nastrojów pracowników tych ośrodków wnioskuję o rozeznanie sytuacji i przedstawienie na sesji Rady Miejskiej.

 

Krystyna Brakowiecka – młodzież wracająca ok. godz. 1500 ze szkół w Gliwicach nie ma połączenia z Rud do Kuźni Raciborskiej. Obserwuje się często, że autobus odjeżdża w kierunku Kuźni Raciborskiej kilka minut przed przyjazdem autobusu z Gliwic. Wnioskuję o “zgranie” kursów autobusów w ten sposób, aby było połączenie z Kuźnią Raciborską.

Julian Zieliński – prawdopodobnie lokal gastronomiczny prowadzony przez B. Wochnika w obiekcie byłego przystanku autobusowego w Kuźni Raciborskiej regularnie wysypuje śmieci do rzeki. Wnioskuję o “przyjrzenie” się tej sprawie.

Henryk Machnik – należy wystąpić do Policji, aby przeprowadzała częste kontrole samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Rudy drogą wojewódzką nr 919 i 920. Przeładowane samochody przewożące kruszywo do budowy autostrady przekraczają dozwoloną prędkość jazdy.

Manfred Wrona – wnioskuję o zintensyfikowanie działań komisji i zespołu ds. utrzymania czystości i porządku.

Alfons Mazurek – chcę zapytać kto prowadzi remont dróg na naszym terenie? Firma z Raciborza czy z Rybnika?

Ernest Emrich – z Rybnika

Ad 13. Zamknięcie obrad.

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował wszystkim za udział w sesji i zamknął jej obrady.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

(-) MANFRED WRONA

 

 

Protokół sporządziła : Elżbieta Podolec

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:Protokół nr XVII/2004
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:05.04.2004 10:11

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
05.04.2004 10:11 Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin)