w sprawie poparcia działań mających na celu utworzenie niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii
Uchwała Nr XVIII/179/2016
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 28 kwietnia 2016 roku
w sprawie poparcia działań mających na celu utworzenie niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii
Na podstawie art. 7 ust.1 pkt 5 w związku z art. 18 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2016r., poz. 446)
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej
uchwala:
§1
Poprzeć stanowisko Centrum Onkologii w Gliwicach dotyczące utworzenia niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii.
§2
Niniejszą uchwałę przekazać wszystkim organom stanowiącym gmin i powiatów województwa śląskiego oraz Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałkowi Sejmu RP, Marszałkowi Senatu RP, Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Zdrowia, Prezesowi Naczelnej Rady Lekarskiej, Marszałkowi Województwa Śląskiego, Posłom i Senatorom z terenu województwa śląskiego, Dyrektorowi Centrum Onkologii w Gliwicach.
§3
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska.
§4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodnicząca Rady Miejskiej
(-) Sabina Chroboczek-Wierzchowska
Uzasadnienie
Centrum Onkologii w Gliwicach to nowoczesny ośrodek, który oferuje chorym nowoczesne
i skuteczne sposoby leczenia nowotworów, dysponuje świetnym zespołem lekarskim i zapleczem medycznym oraz osiąga znaczne sukcesy naukowe. Jest dobrze zarządzane i ma odpowiednie środki finansowe na rozwój. Powinni na tym korzystać pacjenci, nie tylko zresztą ze Śląska, ponieważ co trzeci chory leczony w Gliwicach jest spoza naszego województwa.
Przeszkodą w dalszym rozwoju jest specyficzna i nie przystająca do wymagań rzeczywistości struktura organizacyjna. Gliwickie centrum jest bowiem, obok Centrum Onkologii w Krakowie, częścią Instytutu Onkologii w Warszawie. W związku z tym dyrekcja Centrum w Gliwicach nie może samodzielnie podejmować decyzji, w jaki sposób i na jakie cele przeznaczać posiadane przez Centrum środki pieniężne, uniemożliwia to zaplanowanie wydatków w zakresie inwestycji, poszerzenia zakresu działania Centrum itp.
Dodatkowo należy podnieść, iż w ostatnim okresie centrala tj. Instytut w Warszawie, odebrała gliwickiemu Centrum przypadającą mu kwotę kilkudziesięciu milionów złotych, głównie w celu pokrycia długów warszawskiego ośrodka. Samodzielny i niezależny od Instytutu w Warszawie, Śląski Instytut Onkologii działałby bardziej skutecznie i racjonalnie, co byłoby korzystne dla szeroko rozumianej ochrony zdrowia oraz dobra pacjentów, w tym również tych z terenu naszej Gminy. Dodatkowym argumentem jest fakt, iż najwięcej osób chorujących w kraju na choroby nowotworowe to mieszkańcy Śląska.
W związku z powyższym podjęcie przedmiotowej uchwały uznaje się za zasadne.
Rejestr zmian dokumentu
05.05.2016 12:15 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|