w sprawie zatwierdzenia realizacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej projektu systemowego pt. „Klucze do samodzielności” na lata 2008-2013 w ramach Europejskiego Fun
Uchwała nr XXVI /248/ 2008
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 29 maja 2008r.
w sprawie zatwierdzenia realizacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej projektu systemowego pt. „Klucze do samodzielności” na lata 2008-2013 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Na podstawie art. 18. ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) i art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64 poz. 593 z późn. zm.)
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej
Uchwala, co następuje:
§ 1
Zatwierdza się realizację projektu systemowego opracowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII „Promocja integracji społecznej”, Działanie 7.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji”, Poddziałanie 7.1.1 „Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej” pt. „Klucze do samodzielności” na lata 2008-2013 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska i Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 kwietnia 2008r.
PRZEWODNICZACY
RADY MIEJSKIEJ
(-) Manfred Wrona
Załącznik
do uchwały nr XXVI /248/ 2008
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 29.05.2008r.
Projekt
pt. „Klucze do samodzielności” na lata 2008-2013
w Gminie Kuźnia Raciborska
realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII „Promocja integracji społecznej”, Działanie 7.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji”, Poddziałanie 7.1.1 „Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej”.
I. Charakterystyka projektu
W Gminie Kuźnia Raciborska jednym z głównych problemów społecznych jest zjawisko długotrwałego bezrobocia szczególnie wśród kobiet. Według statystyki z Powiatowego Urzedu Pracy w Raciborzu na koniec 2007 roku zarejestrowanych w Gminie Kuźnia Raciborska było 283 bezrobotnych w tym 197 kobiet Poważnym problemem jest dodatkowo duża liczba osób, która nie pracuje i jest zarejestrowana. Niepokojącym zjawiskiem jest również wpływ bezrobocia na zachowania patologiczne takie jak: przemoc w rodzinie, nadużywanie alkoholu (uzależnienie i współuzależnienie od alkoholu), bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych. Długie pozostawanie bez pracy stymuluje procesy dezintegracji życia rodzinnego. W/w czynniki determinuje zła sytuacja finansowa oraz powoduje uzależnienie osób i rodzin od pomocy ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
II. Cele projektu
Celem głównym projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej osób bezrobotnych będących klientami pomocy społecznej a także zwiększenie motywacji do działania, umiejętności rozwiązywania problemów i konfliktów w rodzinie, podniesienie własnej wartości oraz umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Cele projektu są zgodne z Priorytetem VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz ze Strategią Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Kuźnia Raciborska na lata 2007-2015.
III. Kierunki działań
- Zwiększenie aktywności osób i rodzin bezrobotnych i korzystających z pomocy społecznej.
- Organizacja szkoleń i kursów podnoszących wykształcenie, umiejętności i kwalifikacje zawodowe.
- Zintensyfikowanie pracy socjalnej w stosunku do osób i rodzin potrzebujących pomocy.
- Organizowanie i prowadzenie pomocy psychologicznej, pedagogicznej i prawnej dla osób i rodzin.
- Organizowanie wsparcia psychologicznego w zakresie podniesienia kompetencji życiowych.
IV. Metody pracy
W ramach projektu zastosowane zostaną następujące instrumenty:
- Środowiskowa praca socjalna.
- Instrumenty aktywnej integracji tj. szereg instrumentów aktywizacyjnych z zakresu aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej, o których mowa w zasadach, przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-20013.
V. Przewidywane efekty
- Aktywizacja osób i rodzin wykluczonych społecznie.
- Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
- Zwiększenie skuteczności i efektywności wykorzystania istniejących zasobów.
- Usamodzielnienie osób i rodzin korzystających z pomocy społecznej.
- Poprawa warunków życia osób i rodzin.
- Wymiana doświadczeń i powstanie grup wsparcia.
VI. Finansowanie projektu
- Środki unijne – Program Operacyjny Kapitał Ludzki – projekty systemowe dla Ośrodków Pomocy Społecznej.
- Środki własne Gminy Kuźnia Raciborza zawarte w budżecie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej.
Rejestr zmian dokumentu
04.06.2008 10:31 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|