x 
Drukuj
Aleksander Serafin 04.11.2008 14:34

Protokół nr XXIX/08

­

Protokół nr XXIX/2008

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 25 września 2008 r.

XXIX sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów USC w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły ok. godz. 1800.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących zarządów Osiedli w załączeniu.

W sesji ponadto udział wzięli:

  1. Rita Serafin – Burmistrz Miasta
  2. Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza
  3. Dominik Klimanek – Sekretarz
  4. Zbigniew Wojtyło - Skarbnik
  5. Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
  6. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
  7. Grzegorz Wita – Zastępca dyrektora ZGKiM
  8. Wiesława Czogała – dyrektor MZO
  9. Krzysztof Bartoń- komendant gminny OSP
  10. Edward Morciniec – prezes gminny OSP
  11. Jan Twardawa – prezes OSP Kuźnia Raciborska

Ad 1.Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Otwarcia obrad XXIX sesji dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona.

Na wstępie powitał władze miasta, dyrektorów jednostek organizacyjnych, sołtysów i wszystkich zebranych.

Na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad – obrady prawomocne. W sesji w chwili jej otwarcia uczestniczyło 14 radnych. Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że radny Adrian Lepiarczyk się spóźni. Listy obecności stanowią zał. nr 1 i 2 do protokołu.

Ad 2. Przyjęcie porządku obrad.

Manfred Wrona przedstawił porządek obrad XXIX sesji.

Do zaproponowanego porządku obrad Pani Burmistrz Rita Serafin zawnioskowała o wprowadzenie projektu uchwały w sprawie zasad gospodarowania lokalami użytkowymi stanowiącymi własność gminy Kuźnia Raciborska. Pani Burmistrz poinformowała, że uchwała ta była już podjęta, lecz nadzór prawny Śląskiego UW w Katowicach wniósł pewne uwagi, stąd projekt uchwały.

 

Zbigniew Wojtyło zawnioskował, aby projekt uchwały w sprawie zmian budżecie gminy był omawiany najpierw a dopiero w następnej kolejności projekty uchwał w sprawie: zaciągnięcia pożyczki z WFOŚiGW i w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.

Wniosek zgłoszony przez Panią Burmistrz został przyjęty jednogłośnie, 14 głosami.

Wniosek Skarbnika w obecności 14 radnych został przyjęty również jednogłośnie.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie cały porządek obrad XXIX sesji Rady Miejskiej.

Porządek obrad sesji w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Zatwierdzenie protokołu nr XXVIII/2008.
  4. Informacja nt. stanu bezpieczeństwa na terenie gminy Kuźnia Raciborska.
  5. Przedłożenie informacji nt. działalności gminnych jednostek OSP.
  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

      6.1. określenia warunków i trybu wspierania finansowego, rozwoju sportu kwalifikowanego na terenie gminy Kuźnia Raciborska

      6.2. zmiany uchwały Rady Miejskiej dotyczącej określenia górnych stawek opłat za usuwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych

6.3. zmiany uchwały nr X/66/2007 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 17 maja 2007r. w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości gruntów, obiektów i budowli

      6.4. zmian w budżecie gminy na 2008 rok

      6.5.zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

      6.6. zaciągnięcia kredytu długoterminowego

      6.7. zgłoszenia kandydata gminy Kuźnia Raciborska do Powiatowej Rady Zatrudnienia w Raciborzu

      6.8. zasad gospodarowania lokalami użytkowymi stanowiącymi własność gminy Kuźnia Raciborska

  1. Interpelacje i zapytania.
  2. Wnioski
  3. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  5. Zakończenie obrad.

Ad 3. Zatwierdzenie protokołu nr XXVIII/2008.

Uwag do protokołu nr XXVIII/2008 nie wniesiono, w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie bez odczytywania.

Ad 4. Informacja nt. stanu bezpieczeństwa na terenie gminy Kuźnia Raciborska.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał informacje przedłożone przez

1) kierownika Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej Jerzego Matusiaka  

2) p.o. kierownika Posterunku Policji w Rudach Bogdana Adamika.

Informacje stanowią zał. nr 3 i 4 do protokołu.

Aleksandra Bartoń – na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej było więcej kradzieży niż wykazano w sprawozdaniu. W samych Siedliskach w tym okresie były 4 zgłoszone kradzieże. Prośba, aby Policja nie tylko wieczorem, ale także rano od 5.30 do godz. 8.00 kontrolowała przejazd Tirów do kopalni. Samochody jeżdżą przez Siedliska nie drogą dojazdową do kopalni specjalnie do tego celu przeznaczoną.  Samochody typu „wanny” poruszają się niewłaściwie.

 

Krystyna Borutko poinformowała, że otrzymała odpowiedź z Policji o umorzeniu postępowania w sprawie dewastacji stołu do gry w szachy z powodu nie wykrycia sprawców.

     

       Marcelina Waśniowska wzmocnić patrole policyjne w Turzu.

Janusz Brzeźniak w imieniu mieszkańców ul. Świerczewskiego 4 zawnioskował o wystąpienie do Policji o częste kontrole w godzinach porannych terenu wokół sklepu Unikat na Osiedlu. Do pawilonu Pana Kaszty podjeżdżają samochody dostawcze, nie wyłączają silników, hałasują.

Ad 5. Przedłożenie informacji nt. działalności gminnych jednostek OSP.

Informację z działalności OSP przedstawił Krzysztof Bartoń.

Informacja stanowi zał. nr 5 do protokołu.

Tadeusz Koral – z informacji wynika, że jest mniej wyjazdów do zdarzeń i pożarów.

 

Krzysztof Bartoń – pożarów jest mniej, ale liczba zdarzeń i różnych zagrożeń wzrosła.

 

Tadeusz Koral zapytał jak wygląda kwestia ćwiczeń związanych z gaszeniem lasu.

 

Krzysztof Bartoń odpowiedział, że ćwiczenia organizowane były przez Urzędy Wojewódzkie z Opola i Katowic. W ćwiczeniach brało udział ponad 500 strażaków, zadania jednostki z Kuźni Raciborskiej wykonały dobrze.

 

Tadeusz Koral powiedział, że wysoko ocenia działalność straży pożarnych i komendanta gminnego OSP. Pomimo usilnych starań są jednak nadal duże potrzeby w zakresie zaopatrzenia w sprzęt i przeprowadzenie remontów w niektórych jednostkach. Środków z budżetu gminy na wszystko niestety nie wystarczy, dlatego też należałoby pozyskiwać środki z zewnątrz.

 

Piotr Klichta – w sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za I półrocze jest wykazane, że remonty w budynku OSP w Kuźni Raciborskiej wykonane są w 85%, czy będą kontynuowane, czy są przewidywane jeszcze inne wydatki?

 

Jan Twardawa – w planie było 14.000 zł, remont wykonano. Lecz nadal są usterki, budynek prawdopodobnie w dalszym ciągu „siada”, nadal powstają pęknięcia. W sierpniu miał być zrobiony ostateczny przegląd budynku, lecz go nie było. Prawdopodobnie dużych robót już nie będzie. Decyzja w sprawie dalszych wydatków jest nieznana. To się okaże po ekspertyzie specjalistów. OSP stara się pozyskiwać fundusze z zewnątrz, za pieniądze pozyskane przeprowadzony będzie remont sanitariatów.

 

Piotr Klichta – czy skomasowaliście wydatki środków w I półroczu na utrzymanie OSP?  Środki za I półrocze są przekroczone. Czy w II półroczu wydatków będzie tyle, że zmieścicie się w planach?

 

Edward Morciniec – trudno na to pytanie odpowiedzieć, bo nie wszystko dało się przewidzieć. Ceny materiałów i paliwa wzrosły. Sprzęt zakupiono, pozostały tylko wydatki bieżące.

 

Piotr Klichta – co w takim razie z remontami na wsiach?

 

Edward Morciniec – remonty będą zrobione.

Ad 6. Podjecie uchwał w sprawie:

      6.1. określenia warunków i trybu wspierania finansowego, rozwoju sportu kwalifikowanego na terenie gminy Kuźnia Raciborska.

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że projekt uchwały konsultowano z Radą Sportu Gminy Kuźnia Raciborska. Komisja wydała opinię pozytywną. Komisja Promocji, Rozwoju Gminy, Sportu i Rekreacji zaproponowała wprowadzenie kilka nowych zapisów. Pierwsza uwaga dot. zapisu, iż „postanawia się wspierać rozwój amatorskiego sportu kwalifikowanego”, następna dot. dopisania w §3 ust.1 pkt 1 „gospodarzy obiektów”, oraz zapisu związanego z kontrolą oraz wykazania roli Komisji Promocji przy przyznawaniu dotacji. Zarówno projekt uchwały jak i propozycje zmian były konsultowane z radcą prawnym, który uznał, że propozycja komisji dot. wprowadzenia zapisu, że dotację może przyznać Burmistrz po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Promocji jest trudny do wprowadzenia.

 

Józef Maślanka – Burmistrz podejmuje decyzję. W uchwale jest wymieniona Rada Sportu jako organ opiniujący. Jeżeli wprowadzi się dodatkowy zapis, że należy uzyskać pozytywną opinię Komisji Promocji i Sportu, to wówczas będzie sytuacja, że będą dwie opinie. Którą opinię w takim razie ma brać pod uwagę Burmistrz? Która opinia będzie ważniejsza, Rady Sportu czy Komisji Promocji i Sportu? W związku z tym, z punktu widzenia formalno-prawnego nie jest możliwe wprowadzenie takiego zapisu. Albo pozostaje zapis, że opiniuje Rada Sportu, która zgodnie z ustawą ma się zajmować sportem i wydaje opinię, albo tę kompetencję przejmie komisja rady. Nie da się wprowadzić dwóch równorzędnie opiniujących, bo będzie to zarzewiem konfliktu z punktu formalno-prawnego nie do pogodzenia.

 

Sabina Chroboczek Wierzchowska – brałam udział w posiedzeniu Rady Sportu i jestem członkiem Komisji Promocji i Sportu. Uważam, że powinna być wpisana Komisja Promocji i Sportu jako opiniująca, bo to my powinniśmy decydować o tym jak dany klub czy działalność sportowa powinna wyglądać. Przy rozpatrzeniu wniosku powinna być brana pod uwagę opinia Komisji Sportu. Wnioskuję o wprowadzenie w §4 pkt 1 następującego zapisu: „dotacja na realizację przedsięwzięć w zakresie sportu kwalifikowanego może być przyznana przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska, na wniosek klubu sportowego, po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Promocji, Rozwoju Gminy, Sportu i Rekreacji.” Uważam, że Rada Sportu powinna przedkładać opinie komisji rady a komisja jako organ wyższy nad Radą Sportu,  przekazuje opinie Burmistrzowi Miasta.

 

Manfred Wrona – projekt uchwały wskazuje na rolę opiniodawczą Rady Sportu.

 

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że ustawa stanowi, iż Rada Sportu jest tym organem, który ma opiniować. Rada Sportu ma w swoim regulaminie to zapisane.

 

Rita Serafin – trzeba wskazać czy ta opinia będzie wiążącą dla Burmistrza, czy też nie. Ustawa daje Radzie Sportu kompetencje opiniowania, ale czy ta opinia ma być wiążąca? Nie jest natomiast wskazana kompetencja komisji rady do opiniowania. Nie upieram się w tej kwestii, ale to musi być zgodnie z prawem.

 

Manfred Wrona i Bogusław Wojtanowicz prowadzili dyskusję nt. ustalenia organu opiniującego.

 

Manfred Wrona powiedział, że Rada Sportu jest organem doradczo –opiniującym, członkowie wywodzą się głównie ze środowiska sportowego. Trudno sobie wyobrazić, aby jakikolwiek problem dotyczący klubu sportowego Rada Sportu zaopiniowała negatywnie. Rada Sportu nie ma jednak wglądu do budżetu i mogą być zaopiniowane wnioski przekraczające możliwości budżetu.

 

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że w uchwale jest zapisane, iż warunkiem przyznania dotacji na realizację przedsięwzięcia jest zaplanowanie wydatku w budżecie gminy. Zapis ten stanowi ograniczenie wydatkowania środków a Rada Sportu będzie wiedziała ile pieniędzy przeznaczonych jest na wspieranie sportu kwalifikowanego w danym roku.   

 

Manfred Wrona odczytał zapis § 4 pkt 6 i powiedział, że przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie dotacji bierze się pod uwagę opinię Rady Sportu, czyli wymóg ustawowy jest spełniony. 

 

Mariusz Brześniowski – uczestniczyłem w posiedzeniu Rady Sportu, na którym była o tym mowa. Zasada jest taka, że zbiera się do projektu budżetu wnioski poszczególnych klubów, które Rada Sportu analizuje i przekazuje Pani Burmistrz. Rada Miejska jest organem przydzielającym budżet. Gdyby nawet nastąpił przerost ambicji w poszczególnych klubach to i tak realizacja umów może nastąpić tylko i wyłącznie do wysokości środków budżetowych przyznanych przez Radę Miejską. Jeżeli środki zostaną „obcięte” to następuję ich podział wtórny. Co będzie w przypadku, gdy Rada Sportu przedstawi pewną opinię a Komisja Promocji z tą opinią się nie zgodzi?

 

Manfred Wrona – dla mnie najważniejsze jest zdanie, które powiedział prawnik, aby się zastanowić i rozstrzygnąć nad tym, czy delegujemy kompetencję opiniodawczą Radzie Sportu czy Komisji Promocji. Rada Miejska środki na dotacje przydziela, a prawo decydowania na co te pieniądze będą przekazane powinna mieć Komisja Promocji.

 

Bogusław Wojtanowicz – ustawowo kompetencje te ma Rada Sportu.

 

Mariusz Brześniowski – skoro ustawa daje kompetencje Radzie Sportu, to należy w uchwale zapisać, że Radzie Sportu.

 

Rita Serafin – w klasyfikacji budżetowej będzie pozycja uwzględniająca środki na sport kwalifikowany i będzie określona kwota np. 100 tys. zł. Te 100 tys. zł będzie można rozdysponować na siedem klubów wg potrzeb, które każdy klub zgłasza. Burmistrz ma podjąć decyzję ile pieniędzy otrzyma poszczególny klub. Rada Sportu potrzeby klubów analizuje i w postaci opinii wyraża pogląd ile pieniędzy dany klub powinien otrzymać a rozstrzygnąć ma Burmistrz. Sądzę, że intencją Pani Przewodniczącej było to, aby oprócz opinii Rady Sportu była również opinia Komisji Promocji i Sportu, która potwierdzi czy podział, jaki Rada Sportu zaopiniowała jest właściwy. Tutaj może dojść do sytuacji, o której mówił Pan Przewodniczący. Co będzie w przypadku, gdy te opinie będą przeciwstawne? Z doświadczeń przy podziale środków alkoholowych wiemy, że występują kłótnie i spory. Ostatecznie środki te przydziela Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zapewne przy podziale dotacji na przedsięwzięcia z zakresu sportu kwalifikowanego będą podobne spory i dylematy a ostatecznie rozstrzygnąć ma Burmistrz. Skoro w ustawie jest określone, że Rada Sportu jest organem opiniującym, to jest pytanie czy dodatkowo wprowadzać organ, który wyraża swoją wolę i czy tą opinią „związany” jest Burmistrz. Chodzi  o to, aby sytuacja dodatkowo nie była skomplikowana, ale jeżeli taka będzie, to trzeba się będzie w niej znaleźć. Należy się jednak zastanowić czy jest to nam potrzebne i czy należy wychodzić z założenia, że będzie „przeciąganie” się a u podstaw działania każdego gremium będzie zła wola. 

 

Manfred Wrona powiedział, że nie będzie „przeciągania”. Uważa, że opinia komisji i Rady Sportu zawsze będzie na „tak”. Rada Miejska zamierza uprawnienia ostatecznego opiniowania przekazać komisji Rady. Może to być Komisja Promocji lub Komisja Budżetu. Komisja po zapoznaniu się z wnioskami i opinią Rady Sportu wyda swoją opinię i przekaże Pani Burmistrz.

 

Józef Maślanka – wynika z tego, że wniosek musi uzyskać pozytywną opinię komisji rady. Jeżeli takiej opinii nie uzyska, nie będzie mógł być zrealizowany. Decyzję o przyznaniu dotacji wydaje Burmistrz.

 

Janusz Brzeźniak powiedział, że spory i kłótnie przy dzieleniu dotacji będą, bo w Radzie Sportu są przedstawiciele każdego klubu sportowego i każdy będzie zabiegał o środki dla swojego klubu. Brak jest konkretnego wskazania, w jaki sposób pieniądze można rozdysponowywać. Przy podziale środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na działalność sportową, komisja jest wyposażona w pewne kryteria. W tym przypadku też trzeba byłoby podobne kryteria ustalić. Na pewno w Radzie Sportu będzie „walka” o pieniądze.

 

Manfred Wrona – tego się boimy.

 

Mariusz Brześniowski – jaki wpływ będzie miała komisja rady?

 

Manfred Wrona odpowiedział, że decydujący. Zobrazował to w sposób następujący: Rada Miejska zaplanuje w budżecie odpowiednią kwotę na wsparcie sportu kwalifikowanego w gminie. Złożone wnioski zaopiniuje Rada Sportu a następnie przeanalizuje i zaopiniuje Komisja Promocji i Sportu, która poinformuje Panią Burmistrz, jakie zostały zaopiniowane pozytywnie oraz w jakiej wysokości dotacja dla danego klubu może być udzielona.

 

Józef Maślanka – nie może być dwóch równorzędnych komisji opiniujących, pozytywna opinia komisji będzie kwestią decydującą.

 

Piotr Klichta – skoro tak się to „miesza”, to mam pytanie ile osób jest w Radzie Sportu i czy są tam osoby spoza klubów sportowych i nauczyciele wf ze szkół?

 

Sabina Chroboczek Wierzchowska odparła, że jest członkiem Rady Sportu spoza klubu sportowego natomiast Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że są również nauczyciele.

 

Piotr Klichta powiedział, że może być taka sytuacja, że w Radzie Sportu utworzą się koalicje, które będą pozytywnie opiniować wybrane wnioski. Dlatego też byłoby dobrze, aby komisja rady miała głos ostatecznie opiniujący.

 

Manfred Wrona przedstawił wszystkie zaproponowane zmiany i poddał je pod głosowanie. Zgłoszone poprawki zostały wprowadzone 14 głosami, 1 głos był wstrzymujący się.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

           

            6.2. zmiany uchwały Rady Miejskiej dotyczące określenia górnych stawek opłat za usuwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych

Grzegorz Wita – wnioskuje się o zmianę stawki opłat za usuwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych o 1 zł tj. z 5 zł netto do 6 zł netto. Dotyczy to mieszkańców Osiedla. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

           

            6.3. zmiany uchwały nr X/66/2007 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 17 maja 2007r. w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości gruntów, obiektów i budowli

Zbigniew Wojtyło powiedział, że uchwała doprecyzowuje zapisy uchwały podjętej w 2007 r. dot. pomocy tym przedsiębiorcom, którzy dobudowują lub przeznaczają część budynków dotychczas nie objętych podatkiem od nieruchomości na prowadzenie działalności gospodarczej. Powiedział, że problem powstał na konkretnym przykładzie, gdy jeden z podatników dobudował do istniejącego obiektu część budynku i chciał skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości części dobudowanej. Na podstawie istniejącej uchwały niestety nie mógł ze zwolnienia skorzystać. Aby przedsiębiorcy mogli ze zwolnienia skorzystać, zaproponowano taki projekt uchwały. Kwestię tę reguluje zapis §1 pkt 1. Następna kwestia zawarta w §1 pkt 2 uchwały zawęża korzystanie ze zwolnień. Nie będą mogły skorzystać podmioty prowadzące działalność w zakresie wydobywania żwiru i piasku. Następne zapisy uchwały określają zasady udzielania pomocy.  

 

Sylwester Larysz – czy w dalszym ciągu można uzyskać zwolnienie przez 3 lata?

 

Zbigniew Wojtyło – nadal jest 3 lata, lecz gdy podmiot zwiększy zatrudnienie lub dobuduje to może skorzystać maksymalnie przez 5 lat. Zainteresowany musi złożyć wniosek. Uchwała jest tak skonstruowana, że obejmuje wszystkie obiekty i budowle lub ich części nowo wybudowane jeżeli do tej pory nie były objęte wyższą stawką podatku.

 

Piotr Klichta zapytał czy w tej chwili stosuje się zwolnienia?

 

Zbigniew Wojtyło odpowiedział twierdząco. Powiedział też, że uchwała nie działa z mocą wsteczną. Jeżeli pojawi się podmiot spełniający przesłanki do zwolnienia, to ze zwolnienia skorzysta. Skutki zwolnień na podstawie dwóch uchwał do tej pory obowiązujących dla osób fizycznych to kwota ponad 4 tysiące złotych za dwa kwartały, a osób prawnych ponad 30 tysięcy złotych.  

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

           

            6.4. zmiany w budżecie gminy na 2008 rok

Zbigniew Wojtyło przedstawił zmiany w budżecie omawiając po kolei poszczególne załączniki.

 

Piotr Klichta zapytał czy za pomieszczenia dzierżawione przy ul. Jagodowej będą wpływały do budżetu gminy jakieś pieniądze.

 

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że pomieszczenia używane będą głównie przez gminną młodzież.

 

Sabina Chroboczek Wierzchowska zapytała po co remontować obiekt który będzie przeznaczony do sprzedaży i czy nie lepiej byłoby 5 tysięcy złotych zamiast na remont przeznaczyć na doposażenie klubu sportowego a pomieszczenie udostępnić w szkole.

 

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że pomieszczenia przy Jagodowej będą wykorzystywane przez małe dzieci.

 

Mariusz Brześniowski – do tej pory młodzież ta „pukała do różnych drzwi” i niestety bez rezultatu. Zarówno jedna jak i druga szkoła odmówiły. Sala przy ul. Jagodowej spełnia określone wymogi, jest pusta, nadal dewastowana a zimą musi być ogrzewana. Skoro stoi pusta i spełnia wymogi to dlaczego jej nie wykorzystać?

 

Manfred Wrona – a co będzie, gdy znajdzie się potencjalny kupiec obiektu?

 

Mariusz Brześniowski – należy sporządzić odpowiednią umowę. Hala sportowa w szkole jest wykorzystywana od 1700 do ok. 2000 a dlaczego im odmówiono, to nie wnikam. Plusem tego wszystkiego będzie to, że zadbają o salę.

 

Bogusław Wojtanowicz – chcemy w tym budynku w części gdzie jest Pogotowie zamknąć otwartą klatkę schodową, bo ludzie bez potrzeby wchodzą na piętro.

Następnie Zbigniew Wojtyło kontynuował omawianie zmian w budżecie.

 

Rita Serafin odpowiedziała na pytania dotyczące kolejki wąskotorowej w Rudach. Pani Burmistrz powiedziała, że w tym roku w budżecie było zabezpieczonych 30 tysięcy zł na doinwestowanie kolejki wąskotorowej. Zakupiono lokomotywę, wagon drewniany, wagon platformę i podnośnik. Na terenie kolejki wąskotorowej jest zdeponowany sprzęt zarekwirowany przez komornika stanowiący własność Pana Gieruckiego. Są to cztery wagony i dwie lokomotywy. Komornik oszacował majątek na ok. 100 tys. zł. Są to jednak unikatowe egzemplarze i jeżeli poszłyby na złom, to byłaby niepowetowana strata, nie do odtworzenia. Będzie przetarg na ten sprzęt i zapewne cena nieco ulegnie obniżeniu. W budżecie założono na ten cel kwotę 50 tys. zł. Na terenie kolejki wąskotorowej w Rudach znajduje się też majątek PKP, które chcą przystąpić do jego zbycia. Sprzęt, który przydałby się gminie na prowadzenie prac remontowych byłby na kwotę ok. 7 tys. zł. W zaproponowanych zmianach jest kwota na opłacenie umowy zlecenia. Z wpływów ze sprzedaży biletów i bufetu opłacenie pracowników, którzy wykonują niezbędne prace nie jest możliwe. Doszło do zmiany prezesa, ma nastąpić przedłożenie dokumentacji nowym pracownikom. Osoby, które w Towarzystwie pozostały i były prezes, który odszedł, deklarują pokazanie wszystkiego gminie na spotkaniu w przyszłym tygodniu. Pan Myszor został odsunięty od wykonywania zadań. Chciał także odejść Pan Siwiec, który sprawuje dozór całodobowy. Aby uniknąć sytuacji, że nikogo by nie było na kolejce, zaproponowano przeznaczyć środki na pilnowanie i dozorowanie terenu. Proponuje się zawarcie z tą osobą umowę zlecenia na okres do końca br. czyli do czasu wyklarowania się sytuacji w tym zakresie. Gmina ma obowiązek dbać o zabytki i majątek będący pod ochroną. Jest to rozwiązanie ratunkowe, lecz póki, co nie ma na razie innego rozwiązania. Zapewne z czasem wszystko się jakoś poukłada.

 

Piotr Klichta – interesuje mnie zwiększenie wydatków budżetowych wymienionych w zał. nr 1, przeznaczonych dla instytucji kultury. Dlaczego powstała różnica pomiędzy planem a wydatkami? Jak można przyjmować plan MOKSiR a potem go przekraczać? Czy tego nie przewidziano? Po co w takim razie jest tworzony plan?

 

Rita Serafin – wydatki w kulturze były planowane o 50 tys. zł więcej, lecz ich tyle nie przyznano. Czasami jest tak, że w trakcie wykonywania remontów lub organizowania imprez  powstają nieprzewidziane wydatki. Jeżeli chodzi o kwotę na wynagrodzenia to ukazało się nowe rozporządzenie i nastąpi dostosowanie wynagrodzeń do obowiązujących stawek. Pani dyrektor rozdysponowała środki zabezpieczone w budżecie na działalność do końca roku, środków na dalszą działalność nie wystarczy.

 

Piotr Klichta zapytał dlaczego dyrektor MOKSiR świadomie przekraczała koszty. Zwiększenie o 65 tys. zł wynika tylko z przekroczenia wydatków na imprezy lecz nie np. na opał. Jest to świadome przekroczenie wydatków budżetowych.

 

Rita Serafin – w przyszłym roku czeka nas też organizacja kilku imprez, określi się koszty jakie w związku z tym należy ponieść. Jeżeli Rada dojdzie do wniosku, że zbędne będzie np. wypożyczanie namiotu czy innego rodzaju usługa i obniży koszty przewidziane na ich organizację, to będzie zrobione to nieco skromniej.

 

Manfred Wrona – rozumiem przewodniczącego komisji, wykorzystano środki na coś, co nie było zaplanowane, a teraz stawia się nas przed faktem dokonanym.

 

Bogusław Wojtanowicz – na zwiększenie budżetu ma również wpływ cena opału. Gdyby cena opału była niższa, to na pewno propozycja zwiększenia środków byłaby inna, mniejsza.

 

Piotr Klichta - nie wprowadzajcie nas w błąd, bo czarno na białym jest napisane, że zwiększenie jest wynikiem przekroczenia wydatków na imprezy. Jeżeli mamy oszczędzać to nie możemy przekraczać wydatków.

 

Marcelina Waśniowska – nie rozumiem tłumaczenia Pani Burmistrz spraw związanych z przekroczeniem budżetu. Jest to naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Pani dyrektor MOKSiR nie była obecna na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów, nie jest obecna na sesji, nie można zadać jej chociaż kilku pytań, w związku z tym składam wniosek o „ściągnięcie” ze zmian budżetowych kwoty 85 tys. zł nie dotyczących płac, do czasu złożenia wyjaśnień przez dyrektor MOKSiR. Tak działać nie można, jest to kpina z Rady. Następną sprawą jest remont świetlicy w Budziskach. Do tego remontu dopisuje się remont świetlicy w Siedliskach. Albo mówi się o remoncie świetlicy w Budziskach, albo w Siedliskach. To są kpiny z budżetu.

 

Piotr Klichta zapytał czy dając 50 tys. zł na kolejkę wąskotorową w Rudach, mamy jakąś gwarancję, że środki zostaną wykorzystane należycie.

 

Rita Serafin odpowiedziała, że pasjonaci pozyskują tabor. Chodzi o to, aby zwiedzającym zaoferować do obejrzenia ciekawe okazy. Zmiany, o których teraz jest mowa, potrzebne są do funkcjonowania kolejki.

 

Bogusław Wojtanowicz – pani dyrektor MOKSiR nie jest obecna na sesji, bo jest na szkoleniu w Katowicach. Nieplanowane kwoty „wyskoczyły” być może też dlatego, że w ub. roku na organizację imprez otrzymaliśmy z „Rafamet” i „Zespołu Odlewni” 20 tys. zł, w tym roku dużo mniej, tylko 5 tys. zł. Przy planowaniu imprez i remontach wszystkiego tak do końca nie da się przewidzieć.

 

Sabina Chroboczek Wierzchowska – jeśli chodzi o wydatki budżetowe, to nie było żadnych zaplanowanych imprez, nie są przewidziane żadne przekroczenia budżetu. W tej chwili uderzy się w ludzi, bo mogą być problemy z płatnością bieżących należności, opałem i energią.  

 

Aleksandra Bartoń – dla świetlicy w Siedliskach zamówiono węgiel i jeżeli środków się nie przesunie, to będzie zimno. Na węgiel czeka się bardzo długo, a wystarczy go zaledwie do końca miesiąca.

 

Sabina Chroboczek Wierzchowska zaproponowała, aby przyjąć zaproponowany projekt uchwały a sprawę przekroczenia budżetu wyjaśnić jak najszybciej. Stwierdziła, że normy w zakresie wykonania budżetu obowiązują wszystkich jednakowo.

Manfred Wrona powiedział, że trzeba z Panią dyrektor MOKSiR rozmowę przeprowadzić i udzielić reprymendy, bo tak być nie może. Radni, którzy są oburzeni mają rację, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że świetlice nie mają węgla.

 

Tadeusz Koral – chcę nawiązać do planowania, na przykładzie Budzisk. Były przekroczenia budżetu, ale wzięły się stąd, że w pewnym momencie „ucięto” tę inwestycję a później trzeba było niestety dołożyć. Gdyby od początku zaplanowano zakres robót potrzebny do wykonania nie byłoby w tej chwili przekroczenia budżetu.

 

Zbigniew Wojtyło powiedział, ze wyższa kwota była w budżecie zaplanowana, ale później została „obcięta”.

 

Sabina Chroboczek Wierzchowska – gdy posiada się budżet w pewnej wysokości, to nie można go przekraczać. Można było nad wydatkami zapanować. Apeluję jednak o podjęcie uchwały, bo inaczej uderzymy bezpośrednio w ludzi.

 

Manfred Wrona – myślę, że nie podchodzimy wnikliwie do sprawozdań jednostek organizacyjnych gminy, składanych każdego roku. Należy dyrektorom wyraźnie dać odczuć, że takie działania nie będą tolerowane. Przekraczanie budżetu staje się plagą. Budżet może być realizowany tylko i wyłącznie do wysokości zaplanowanej.

 

Piotr Klichta – na następnym posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów będziemy omawiali wykonanie budżetu za I półrocze br., wynotuję wszystkie tematy do wyjaśnienia i przekażę Skarbnikowi. 

 

Marcelina Waśniowska – to po co my tu siedzimy. Za naszym przyzwoleniem dzieją się takie rzeczy. Rozumiem, że może braknąć 5 czy 6 tysięcy zł, ale nie 65 tysięcy zł. Jako przewodnicząca Komisji Rewizyjnej nie mogę pozwolić na to, aby tak się działo. Jak potem Komisja Rewizyjna ma wydać pozytywną opinię o wykonaniu budżetu do absolutorium jak przy przyzwoleniu Rady Miejskiej budżet tak jest realizowany. Nie twierdzę, że należy całą kwotę wstrzymać. Wnioskuję, aby nie uwzględnić w zmianach w budżecie kwoty 65 tysięcy złotych.

 

Manfred Wrona - popieram przewodniczącą komisji w wielu kwestiach, chodzi o to, aby nie przekraczać zaplanowanego budżetu. Jednak co będzie, kiedy przy wymianie pieca w Turzu okaże się, że dojdą nie planowane koszty np. na wymianę zaworu i trzeba będzie zwiększyć środki? Czy wtedy ich nie damy?

Głosy z sali – nie.

 

Marcelina Waśniowska – w takim przypadku będzie to awaria.

 

Manfred Wrona – czy podtrzymuje Pani wniosek?

 

Marcelina Waśniowska – tak

 

Zbigniew Wojtyło powiedział, że zał. nr 1 składa się jakby z kilku paragrafów, w związku z tym, że budżet musi się bilansować, trzeba byłoby dokonać innych zmian.

 

Manfred Wrona – poddaję pod głosowanie wniosek zgłoszony przez przewodniczącą Komisji Rewizyjnej. Kto jest za przyjęciem wniosku?

Za wnioskiem było 5 głosów, 9 przeciw, 1 wstrzymujący się.  

Manfred Wrona stwierdził, że wniosek nie przeszedł. Poddał pod głosowanie projekt uchwały

w sprawie zmian w budżecie gminy. Uchwała została podjęta 11 głosami, 1 głos był przeciw, 3 wstrzymujące się.

 

Marcelina Waśniowska - w tej sytuacji będą żądała wyjaśnień na piśmie. Nie wyobrażajcie sobie państwo, że w chwili, gdy będzie udzielane absolutorium nie wytknę tego, że pozwala się na takie rzeczy.

 

Henryk Machnik – nie rozumiem, dlaczego przygotowując budżet na największą imprezę gminną jaką są dożynki, przeznacza się 10 tysięcy zł a na imprezę z okazji pożegnania lata 40 tysięcy zł. Jest to dla mnie niezrozumiałe.

6.5. zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Zbigniew Wojtyło przedstawił projekt uchwały.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie

           

            6.6. zaciągnięcia kredytu długoterminowego

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona.

Uchwała została podjęta 14 głosami przy 1 głosie wstrzymującym się.

6.7. zgłoszenie kandydata gminy Kuźnia Raciborska do Powiatowej Rady Zatrudnienia w Raciborzu

Manfred Wrona – uważamy, że Pan Sekretarz jest potrzebny w Urzędzie. Mamy kandydata, ale jest potrzebna zgoda Pani Burmistrz. Tym kandydatem ze względu na specyfikę swojej pracy jest Pan Zbigniew Grygier. Czy kandydatura jest do przyjęcia?

Pani Burmistrz odpowiedziała „tak”.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do Pana Zbigniewa Grygiera z zapytaniem czy wyraża zgodę na kandydowanie.

 

Zbigniew Grygier wyraził zgodę.

Innych kandydatur nie zgłoszono.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

           

            6.8. zasad gospodarowania lokalami użytkowymi stanowiącymi własność gminy Kuźnia Raciborska

Grzegorz Wita powiedział, że projekt uchwały nie zawiera zapisów z ustawy, jest dostosowany do wymogów, jakie wskazał nadzór prawny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Uchwała została podjęta 15 głosami.

Ad 7. Interpelacje i zapytania.

Tadeusz Koral – ZGKiM sprzątał drogę wyjazdową z kopalni Budziska – Ruda. Jak to wygląda teraz? Czy sprzątanie będzie kontynuowane?

Grzegorz Wita odpowiedział, że to było jednorazowe sprzątanie, drogę utrzymują we własnym zakresie.

 

Piotr Klichta zapytał co z zakupem rowerów i kasków dla policjantów w Rudach?

 

Rita Serafin odpowiedziała, że nowy kierownik Posterunku Policji w Rudach powiedział, iż to rozwiązanie ze względów organizacyjnych i logistycznych było nieporozumieniem. W tym składzie osobowym i wyposażeniowym jaki jest teraz, jeżdżenie na rowerach i patrolowanie nie wchodzi w rachubę. Po pierwsze, że odbiór społeczny byłby nieodpowiedni, po drugie w przypadku interwencji byłby problem czy pilnować rowerów czy zająć się sprawcą. Ponadto powiedział, że jeżeli widać patrolujący radiowóz, to ich działania są o wiele skuteczniejsze, zwłaszcza w sytuacji, gdy otrzymają informację o zdarzeniu i muszą udać się na miejsce.  

 

Piotr Klichta zapytał czy w przyszłym miesiącu będzie zmiana w budżecie w tym zakresie.

Pani Burmistrz odpowiedziała, że było w budżecie na ten cel 8 tysięcy złotych.

 

Piotr Klichta – w jakiej wysokości wydatkowano środki na dodatkowe patrole Policji?

 

Bogusław Wojtanowicz – z zaplanowanych 6 tysięcy zł pozostało ponad 3 tysiące do wykorzystania. Wkrótce, zapewne w przyszłym tygodniu zostanie uruchomiony monitoring w mieście, kable już wiszą, sprzęt jest zakupiony, trwa montowanie słupa. W związku z tym, że w Kuźni Raciborskiej jest tylko posterunek policji a nie komisariat i nie ma nocnych dyżurów, ustaliliśmy, że w dni, w których jest najwięcej zagrożeń, policjant będzie na posterunku obserwował teren miasta. Chodzi o to, aby interweniować i sprawców złapać. 

 

Sylwester Larysz zapytał o kilka spraw:

– przy ul. Cegielskiej w Rudach gmina skomunalizowała budynek, który był spalony, kiedy będzie przetarg? Należy to zrobić jak najszybciej, aby nie „straszył” i nie stwarzał zagrożenia,

- na wytyczonej drodze gminnej w Rudach przy ul. Kozielskiej rosną drzewa i trzeba sprawę uporządkować. Kiedy to będzie zrobione?  

- zespół muzyczny z Rud poszukuje lokalu na organizowanie prób. Czy w porozumieniu z gminą mogliby korzystać z pomieszczenia świetlicy w OSP?

- jest informacja dot. przystanków autobusowych, że są w każdym sołectwie czyszczone przez dróżników. Chodzi jednak nie tylko o ich sprzątanie, ale o malowane. Nic w tym temacie się nie robi, dróżnicy mogą je pomalować tylko trzeba zakupić farbę. Jak to rozwiązać?

 

Bogusław Wojtanowicz :

– budynek w Rudach – jest decyzja sądu o jego przejęciu przez gminę, jednak sprawy związane z wpisem do księgi wieczystej się przeciągają. Nie można wejść na nieruchomość i cokolwiek robić, gdy się nie jest prawowitym właścicielem. Najpierw trzeba uzyskać wpis do KW, potem można podjąć dalsze działania,

- drzewa na drodze w Rudach – wycinkę należy ująć do planu na przyszły rok,

- najem pomieszczenia dla zespołu – rozeznamy,

 

Manfred Wrona – należy zintensyfikować działania zmierzające do przejęcia budynku, który jest naprzeciwko szkoły tzw. „biały domek”. Byłaby wtedy możliwość udostępnienia dla zespołu na próby.

 

Sylwester Larysz - zanim to nastąpi, to dużo czasu upłynie, a zespół musi organizować próby już teraz. W związku z tym, że pismo wpłynęło do Rady Sołeckiej, musimy dać odpowiedź.

 

Manfred Wrona - nie ma przeciwwskazań, aby próby organizowali w świetlicy OSP. Czy Rada Sołecka Rud może takiej odpowiedzi udzielić?

 

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że taką informację można przekazać. Następnie  Zastępca Burmistrza i Skarbnik odpowiedzieli na pytanie dot. malowania przystanków autobusowych. Skarbnik powiedział, że  zarządcy drogi przekazują gminie w użyczenie część pasa drogowego i wtedy koszty utrzymania przystanków ponosi gmina. Stan prawny niektórych przystanków jest skomplikowany, niektóre stoją na gruncie nie stanowiącym własności gminy.

 

Manfred Wrona – trzeba zinwentaryzować przystanki i stwierdzić na czyim gruncie stoją a potem zastanowić się nad sposobem utrzymywania i sprzątania.

 

Piotr Klichta zapytał o obwodnicę Rudy Kozielskiej ujętą w studium zagospodarowania przestrzennego.

Pani Burmistrz odpowiedziała, że miało odbyć spotkanie i przejście wytyczoną trasą a studium jest na etapie publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

 

Adrian Lepiarczyk – na jakim etapie jest włączenie latarni do sieci na boisku.

 

Bogusław Wojtanowicz – były uzgodnienia, sprawdzę na jakim jest to etapie?

 

Krystyna Borutko w imieniu mieszkańców Osiedla zapytała o możliwości wykonania odwodnienia ul. Piaskowej, gdzie po deszczu tworzą się kałuże. Ponadto zgłosiła, że przy ul. Piaskowej o godz. 2300 gasną lampy i zapalają się dopiero rano ok. godz. 4-5.

 

Henryk Machnik zapytał czy są prowadzone uzgodnienia dot. planu zagospodarowania przestrzennego Jankowic i ile wniosków wpłynęło od mieszkańców.

 

Rita Serafin – jest to zmiana w studium zagospodarowania przestrzennego. W tej chwili trzeba podpisać umowę z Panią Orzeł. Są prowadzone rozmowy „techniczne” jak to ma wyglądać.

 

Manfred Wrona zapytał o naprawę studzienki w Rudach na nowo wybudowanym chodniku.

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że studzienka ma być naprawiona. Ma to zrobić firma.

 

Manfred Wrona - wpływają wnioski o dofinansowanie organizowania na terenie gminy „Dni Seniora” i trzeba ustalić wysokość stawki, jaką w br. otrzymają na jednego członka. W ub. roku było 4 zł. Prawdopodobnie dyrektor MOKSiR w tej sprawie powiedziała, że 4 zł to było jednorazowo w ub. roku a w roku bieżącym podobno tylko 2 złote. Sądzę, że wola przyznania 4 zł nie ograniczała się tylko i wyłącznie do roku ubiegłego. Rozumiem, że to utrzymujemy.

Głosy z sali były za utrzymaniem tej kwoty.

 

Manfred Wrona powiedział, że takim razie trzeba Pani Marioli Trepiszczonek o tym powiedzieć. Pani Burmistrz poinformowała, że pierwsze spotkanie organizowane jest przez Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło w Kuźni Raciborskiej 27 października.

 

Manfred Wrona – kiedy będzie wyłożony plan zagospodarowania przestrzennego obecnie opracowywany? Rita Serafin – plan zagospodarowania przestrzennego dla Rud i Rudy Kozielskiej w najbliższych dniach będzie wyłożony do publicznego wglądu.

 

Manfred Wrona – czy umowa z województwem na projekt chodnika w Kolonii Renerowskiej jest realizowana? Chodzi o to, aby sprawa nie utknęła.

 

Rita Serafin odpowiedziała, że gmina wnioskowała o przedłużenie terminu realizacji, sprawa jest w toku.

 

Manfred Wrona – czy to prawda, że „upadł” suchy polder?

 

Rita Serafin – nic nam na ten temat nie wiadomo.

 

Ingeborga Depta – w Budziskach jest nowa świetlica wiejska, jest problem taki, że są zarówno małe dzieci jak i starsza młodzież, dla której zakupiono gry. Jak podzielić korzystanie ze świetlicy przez dzieci i młodzież starszą?

 

Manfred Wrona – z instruktorką należy to ustalić.

Ad 8. Wnioski

Tadeusz Koral – mieszkańcy ul. Leśnej w Budziskach proszą o naprawienie odcinka drogi,  wyłożonej obecnie żużlem.

 

Henryk Machnik – w 2005 r. zakupiono sprzęt na plac zabaw w Jankowicach, który w tej chwili jest skorodowany i zniszczony, może dojść do tragedii. Należy skontrolować stan techniczny sprzętu na placu zabaw w Jankowicach.

 

Andrzej Kubiczak – ponawiam wniosek o przestawienie TOITOI przy ogródku piwnym na Osiedlu w inne miejsce, mniej widoczne.

 

Manfred Wrona zwrócił się do Pani Burmistrz z prośbą, aby przeprowadziła rozmowę z dyrektor MOKSiR w sprawie, o której była mowa przy zmianach budżetowych.

Ad 9. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta

Informację z miedzysesyjnej działalności przedstawiła Burmistrz Miasta Rita Serafin. Informacja stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Ad 10. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

 

Manfred Wrona wypowiedział się w sprawie:

1) kursowania autobusów linii nr 43 Rybnik-Rudy. Powiedział, że w związku z dużym oporem społecznym zapadła decyzja Rady Sołeckiej w sprawie zawieszenia kursów. Poinformował, że był u dyrektora Bergera i jest decyzja, że na 6 zawieszonych kursów natychmiast odwiesza się 4.

Przewodniczący Rady Miejskiej przekazał Pani Burmistrz pismo i powiedział, że jest w tej sprawie potrzebny wniosek, który jutro trzeba będzie dostarczyć. O nowym modelu kursowania autobusów będą prowadzone rozmowy z dyrektorem PKS w następnych miesiącach.

2) Poinformował, że oświadczenia majątkowe radnych zostały przesłane do Urzędu Skarbowego w Raciborzu i do Pani Burmistrz w celu publikacji w BIP-ie.

3) Przedstawił pismo mieszkańców Turza  w sprawie zabezpieczenia środków w budżecie na zakupienie i ustawienie fotoradaru przy ul. Raciborskiej (skrzyżowanie ul. Kościuszki z ul. Płonia).

4) Przedstawił pismo prezesa OSP Siedliska w sprawie zabezpieczenia w budżecie 2009 roku środków finansowych na pozyskanie ciężkiego gaśniczego samochodu pożarniczego dla OSP Siedliska.

5)  Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie Koźlu przesłał pismo informujące o tym, że oświadczenia majątkowe Dominika Klimanka i Tadeusza Magdziaka złożone zostały terminowo i prawidłowo. Po ich analizie nie stwierdzono uchybień ani rozbieżności.

6) Komendant Powiatowej Policji w Raciborzu przesłał pismo w sprawie podjętych działań zmierzających do zamontowania wagi w Rudach do ważenia samochodów. Miejsce do ustawienia wagi zostało wyznaczone. Kserokopia pisma zostanie przekazana do Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska.

6) W ramach działań restrukturyzacyjnych ograniczono czas pracy Poczty w Rudach. Mieszkańcy chcieliby, aby Poczta była otwarta kilka godzin do południa i po południu. W październiku będą mierzyć natężenie ruchu na poczcie.

 

Piotr Klichta poprosił, aby po informacji złożonej przez Panią Burmistrz można było zadawać pytania dotyczące sprawozdania.

 

Manfred Wrona – otrzymałem od Pani Burmistrz koncepcję utworzenia Referatu Edukacji po likwidacji MZO. Na końcu tego pisma jest stwierdzenie, że pomimo zbyt dużych kosztów Pani Burmistrz prosi o to, czy Rada Miejska nie przesunęłaby realizacji uchwały o rok. Odpisałem pisemnie Pani Burmistrz, podaję kilka sugestii, jutro kserokopia pisma przekazana będzie wszystkim zainteresowanym osobom tj. dyrektor i pracownikom MZO, dyrektorom szkół i przedszkoli i związkom zawodowym.

Ad 11. Zakończenie obrad.

Porządek obrad XXIX sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując za udział w sesji zamknął obrady.  

 

                                                                                                 PRZEWODNICZĄCY
                                                                                                   RADY MIEJSKIEJ

                                                                                                 (-) Manfred Wrona

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:Protokół nr XXIX/08
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:04.11.2008 14:34

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
04.11.2008 14:34 Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin)