x 
Drukuj
Aleksander Serafin 06.12.2012 14:46

Protokół Nr XXII/2012

­

Protokół Nr XXII/2012

z sesji Rady Miejski w Kuźni Raciborskiej

z dnia 30 października 2012 roku

XXII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 18.00

W sesji udział wzięli:

1.    Rita Serafin – Burmistrz Miasta

2.    Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza Miasta

3.    Anna Szostak – Skarbnik Miasta

4.    Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta

5.    Zbigniew Grygier – Dyrektor MOPS

6 .  Ireneusz Wojcieski – Dyrektor MBP

7.   Marian Kostka – Prezes Wod-Kan

8.   Witold Ciuberek – Dyrektor ZGKiM

Ad. 1 Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Otwarcia obrad XXII sesji Rady Miejskiej dokonał Przewodniczący Manfred Wrona. Powitał zebranych, na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, na stan 15 radnych, obecnych było 14 radnych.

      Listy obecności stanowią zał. nr 1 i nr 2 do protokołu.

Ad. 2  Przyjęcie porządku obrad.

Manfred Wrona odczytał porządek obrad XXII sesji Rady Miejskiej.

Pani Burmistrz zawnioskowała o:

1)              wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały
w sprawie wyrażenia opinii do projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego dotyczącej Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”

2)              wycofanie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości.

W wyniku głosowania projekt uchwały został wycofany z porządku obrad (za wnioskiem głosowało 14 obecnych na sesji radnych).

Wniosek stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Wniosek w całości został poddany pod głosowanie. W obecności 14 radnych wniosek zgłoszony przez Panią Burmistrz został przyjęty jednogłośnie.

Bogusław Wojtanowicz: wniosek o wycofanie uchwały w sprawie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi został złożony w związku z tym, że ukazało się orzeczenie RIO w Rzeszowie w sprawie uchylenia uchwały jednej z podkarpackich rad gminy.

O wyjaśnienie poprosił Pana Pawła Piotrowicza – radcę prawnego.

 Paweł Piotrowicz:  nie można odbierać oświadczenia pod rygorem, co nie znaczy, że odpowiedzialność za składanie nieprawdziwych informacji pozostaje bez odpowiedzialności karnej. Składanie zeznań jest wskazane w toku prowadzenia postępowania, natomiast składając nieprawdziwą deklarację poświadcza się własnoręcznym podpisem nieprawdę, za co grozi odpowiedzialność karna.

Następnie przewodniczący poddał pod głosowanie porządek obrad po wniesionych zmianach, w wyniku którego porządek obrad XXII sesji został przyjęty  jednogłośnie i przedstawia się następująco:

1.   Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

2.     Przyjęcie porządku obrad.

3.    Zatwierdzenie protokołu Nr XXI/2012 z dnia 4.10.2012 r.

4.    Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

5.    Podjęcie uchwał w sprawie:

5.1   wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik,

5.2   terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

5.3   wyrażenia opinii do projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego dotyczącej Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”,

5.4   zmian w budżecie gminy na 2012 rok,

5.5   zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

5.6   zmiany uchwały Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej nr XLIV/403/2009 z dnia 26.11.2009 roku w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji, ustalenia stawek dotacji oraz zakresu i trybu kontroli wykorzystania dotacji udzielonej dla niepublicznych przedszkoli i niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych prowadzonych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska przez inne podmioty (Dz. Urz. Woj. Śl. Nr 19 poz. 306 ze zm.),

5.7   podziału Gminy Kuźnia Raciborska na okręgi wyborcze,

5.8   zmiany uchwały o zasadach wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy,

5.9   sprostowania oczywistej omyłki w uchwale dotyczącej przyjęcia statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej.

6.    Interpelacje, zapytania.

7.    Wnioski.

8.    Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

9.    Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

10.   Zakończenie obrad.

Ad. 3 Zatwierdzenie protokołu Nr XXI/2012 z dnia 4.10.2012 r.

Uwag do protokołu nie wniesiono, w związku z czym przewodniczący poddał go pod głosowanie. Protokół został przyjęty jednogłośnie.

Ad. 4 Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację nt stanu bezpieczeństwa na terenie gminy złożoną przez Komendanta Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej odczytała radna Sabina Chroboczek-Wierzchowska.

Uwag do sprawozdania nie wniesiono.

Ad. 5.1 wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik,

Bogusław Wojtanowicz: zapisy wynikają z przepisów prawa oraz są wynikiem konsultacji z radnymi. Uchwała została również zgłoszona do konsultacji społecznych, do dnia dzisiejszego nie wniesiono uwag. Konsultacjom poddano pozostałe uchwały w tym temacie również bez uwag. Uchwałę o wzorze deklaracji musimy poddać ponownym konsultacjom ze względu na zmiany. Po spotkaniu w Subregionie mogę powiedzieć, że jest propozycja aby stawki były podobne. Wysondowałem, że stawki za selektywną zbiórkę mają się kształtować w granicach 10-15 zł. Za niesegregowane odpady niektóre gminy proponują stawkę wyższą o 50%, inne nawet o 100%.

Rybnik chce w przyszłym roku ogłosić przetarg na usługę i dopiero po przetargu ustalona zostanie stawka.

Przewodniczący poddał uchwałę pod głosowanie, w wyniku którego uchwała została podjęta jednogłośnie, przy 14 obecnych radnych.

Ad. 5.2 terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

Manfred Wrona: czy rachunek bankowy gminy musi być ujęty w uchwale?

Paweł Piotrowicz: od strony prawnej nie ma to znaczenia.

Rita Serafin: wobec tego wnoszę autopoprawkę do projektu i proponuję ten zapis wykreślić.

Przewodniczący poddał projekt uchwały z autopoprawką pod głosowanie. Uchwała została przyjęta jednogłośna.

Ad. 5.3 wyrażenia opinii do projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego dotyczącej Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”,

Rita Serafin: doszło do zmodyfikowania zapisów pierwotnie proponowanych przez Parki . Tuż po wysłaniu materiałów na sesję otrzymaliśmy telefon z Zespołu Parków Krajobrazowych, że chcieliby poddać uchwałę pod obrady sejmiku i potrzebna jest opinia naszej Rady. Wszystkie zapisy zostały dogłębnie sprawdzone z uwzględnieniem naszych sugestii złożonych do wcześniejszego projektu uchwały sejmiku. Projekt wraca pod obrady, bo już wcześniej tą drogą odmówiliśmy akceptacji i również w tej formie chcemy ją wyrazić i tym razem.

Manfred Wrona: proszę o podanie definicji „parku krajobrazowego”.

Małgorzata Pabian: park krajobrazowy jest to jedna z form ochrony przyrody. Cała nasza gmina leży w obszarze parku. Uchwała sejmiku województwa jest dla nas o tyle istotna, że dotyczy wszystkich podejmowanych przez nas działań. W paragrafie 3 zapisane są zakazy, i do nich głównie się ustosunkowaliśmy.

Manfred Wrona: w paragrafie 3 jest 12 punktów – zakazów. Chciałbym zwrócić uwagę na punkt 10 i 12. W 10 mówimy o rowach ściekowych otwartych. Czy to znaczy, że musimy teraz wszystkie zakręgować?

Małgorzata Pabian: nie ma definicji rowu ściekowego. Rowy przydrożne stanowią element infrastruktury drogowej, rowy melioracyjne też są zdefiniowane, natomiast nie ma jasnej definicji rowu ściekowego. Zgodnie z wszelkimi przepisami dot. ochrony środowiska są określone zadania, i nie ma tam mowy o rowach ściekowych. Na tej podstawie nie powinniśmy się obawiać tego zapisu.

Manfred Wrona: nie chodzi o to, żeby komplikować dyskusję czy sprawę, ale aby zapobiegać sytuacjom, kiedy takie instytucje jak Parki będą blokować nam działania.

Następnie dyskutowano na temat kwestii ingerencji w rzeźbę terenu. Zastanawiano się co jest taką ingerencją a co nią nie jest. Jaka jest granica pomiędzy niwelacją terenu a ingerowaniem w rzeźbę terenu.

Po wyczerpaniu dyskusji, Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie. Radni jednogłośnie zdecydowali o negatywnym zaopiniowaniu projektu uchwały, w związku z czym uchwała została podjęta z zapisem „negatywnie zaopiniować projekt uchwały”.

Ad. 5.4 zmian w budżecie gminy na 2012 rok,

Projekt uchwały (wersja III) omówiła Anna Szostak – Skarbnik Gminy.

Bernard Kowol: dział 600 – dotacja dla przewozów pasażerskich – z czego to wynika? Czy  kwota wynika z ilość przewozów?

Anna Szostak: stawka za wozokilometr uległa wzrostowi i chcąc utrzymać ilość  kursów musimy dopłacić.

Adam Skórka: dlaczego tak duże braki w budżetach szkół? Budżet był ustalony a teraz takie braki. Kto nie doszacował? Czyja to jest wina? Najpierw były takie cięcia a teraz musimy dokładać.

Anna Szostak: cięcia robiliśmy ze świadomością, że środków może zabraknąć, co się teraz stało.

Grażyna Tokarska: może się okazać, że trzeba będzie jeszcze więcej dołożyć.

Radosław Kasprzyk: przy cięciach podnosiliśmy ręce, a teraz jak wyglądamy? Ktoś nam przedstawia wyliczenia, którym wierzymy a teraz okazuje się, że trzeba dokładać. Zapewniano nas, że środków wystarczy.

Mariola Wajda: na naszych spotkaniach tylko dyrektor Szczepanik zgłaszał, że mu nie wystarczy środków.

Grażyna Tokarska: mieliśmy do dyspozycji plan na 2012 i wykonanie za 2011. Różnica była tak duża, że ze spokojem głosowaliśmy za zmniejszeniem budżetu.

Rita Serafin: mamy duże rozbieżności pomiędzy naszymi rachunkami a księgowością szkół. Bazujemy na danych ze sprawozdań, bo czemuś trzeba wierzyć. Mogą się zdarzyć różne sytuacje awaryjne, ale nie na taką skalę.

Adam Skórka: a co z pieniędzmi na wynagrodzenia?

Rita Serafin: nie da się przewidzieć sytuacji, kiedy ktoś odchodzi na urlop zdrowotny lub zwalnia się z pracy i należy mu wypłacić odprawę.[e1] 

Manfred Wrona: można było taki wariant założyć, że nic nie ścinać a i tak dzisiaj byśmy już dokładali. Nałożenie takiego reżimu kontroli spowodowało obniżenie wydatków, co było przecież zamierzone. Chodziło o wprowadzenie oszczędności.

W związku z wyczerpaniem głosów w dyskusji, Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie, w wyniku którego uchwała została podjęta 12 głosami „za”. 3 osoby wstrzymały się od głosowania. Radni głosowali w składzie 15 osobowym.

Ad.  5.5 zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

Projekt uchwały omówiła Anna Szostak, Skarbnik Gminy.

W wyniku głosowania uchwała została podjęta 12 głosami „za”. 3 radnych wstrzymało się od głosu.

Ad. 5.6 zmiany uchwały Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej nr XLIV/403/2009 z dnia 26.11.2009 roku w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji, ustalenia stawek dotacji oraz zakresu i trybu kontroli wykorzystania dotacji udzielonej dla niepublicznych przedszkoli i niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych prowadzonych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska przez inne podmioty (Dz. Urz. Woj. Śl. Nr 19 poz. 306 ze zm.),

Manfred Wrona: uchwała jest klarowna. Podejmowana po raz któryś z kolei. Pozostaje kwestia wysokości dotacji.

Marcelina Waśniowska: komisja budżetu była podzielona w opinii, ale ostatecznie opinia do uchwały jest pozytywna.

Grażyna Tokarska: jako stowarzyszenie macie możliwość aplikowania o dodatkowe środki. Czy to robicie? Jak tak, to jaką ilość pieniędzy pozyskaliście?

Tadeusz Magdziak: Projekt  „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” – środki na pomoce dydaktyczne i dodatkowe zajęcia, projekt „Radosna szkoła”  - miejsce do zabaw w szkole, korzystamy z programu ARR – mleko, owoce i warzywa w szkole. Staramy się pozyskiwać mniejsze kwoty w postaci darowizn na zakup pomocy naukowych czy wykonanie drobnych prac w szkole. Dokładnych kwot nie jestem w stanie w tej chwili podać.

Grażyna Tokarska: dziękuję i proszę o dokładną informację na Komisję oświaty.

Bernard Kowol: jakie środki pozostaną w państwa budżecie w tym roku?

Tadeusz Magdziak: średnia całoroczna, mając na uwadze poprzednią uchwałę dotacyjną określającą ją w wysokości 150%, i zmniejszenie tej dotacji w marcu do 100% - wynosi ok. 118%. My nie mamy takiej możliwości jak szkoły publiczne, żeby w trakcie roku gmina dołożyła żeby budżet zamknąć. Wprowadziliśmy oszczędności w postaci zwiększenia nauczycielom pensum do 21 godzin. (o 3 godziny – w ramach tego samego wynagrodzenia).

Bernard Kowol: mam na myśli dobro wszystkich szkół. Znam możliwości dyrektora w kwestii oszczędności. Biorąc pod uwagę średnią sądzę, że oszczędności mogą powstać.

Tadeusz Magdziak: przez 8 miesięcy nie zakupywaliśmy pomocy dydaktycznych, sprzętu, itp. bo nie wiedzieliśmy jakimi środkami będziemy dysponować. Stąd do tej pory niewykorzystane środki.

Bernard Kowol: dzięki dyrekcji i gronu pedagogicznemu poziom techniczny szkoły, wyposażenie klas itp. są na bardzo wysokim poziomie. Przy większej ilości uczniów dotacja się zwiększy. Czy ma Pan wiedzę ile będzie Pan miał w szkole dzieci w przyszłym roku szkolnym?

Tadeusz Magdziak: przybędzie 5 osób. Opuszcza klasę szóstą 12 uczniów a do pierwszej klasy zapisanych jest  17 dzieci.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: czy zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez nauczycieli są płatne?

Tadeusz Magdziak: my wyprzedziliśmy pomysł Pani minister Hall i od dawna nauczyciele 2 godziny w tygodniu pracują nieodpłatnie.

Radosław Kasprzyk: czy sądzi Pani, że będzie zwrot ze szkoły w Budziskach?

Anna Szostak: to trudno przewidzieć. Na podstawie naszych planów finansowych można sądzić, że środki nie zostaną wykorzystane w całości, jednak z uwagi na to, że nie otrzymujemy sprawozdań takich jak ze szkół gdzie jesteśmy organem prowadzącym – wszystko się okaże po dokonaniu rozliczenia dotacji. Do tej pory zwroty były, w różnych wysokościach, ale były.

Tadeusz Koral: Pan Dyrektor nie powiedział, że kadra i pracownicy we własnym zakresie   opłacają dowóz dzieci do szkoły. Szkoła znalazła swoje miejsce w środowisku i jest ona potrzebna, o czym świadczy ilość dzieci w szkole i przedszkolu. Jako radny też patrzę na oszczędności. Wszędzie robi się oszczędności w postaci przekazywania prowadzenia szkół stowarzyszeniom. Jestem dumny, że jako Rada w 2007  roku pozwoliliśmy na poprowadzenie szkoły stowarzyszeniu. Gmina ma w tym również interes. Myślę, ze dobrze się stało, i trzeba takie działania wspierać i monitorować.

Bernard Kowol: szkoła stowarzyszeniowa jest cenną rzeczą, ale jako radny i przewodniczący Komisji Oświaty mam na uwadze dobre, równe traktowanie wszystkich szkół i wszystkich dzieci. Tym bardziej jest trudno podejmować decyzje, że mamy na uwadze pozytywne działania dyrektora Magdziaka.

Tadeusz Koral: patrząc globalnie, w związku z tym, że szkoła w Budziskach konsumuje mniejszą kwotę dotacji można tą dotację przekazać do innych szkół.

Aleksandra Bartoń: czy gdyby szkoła nie została przekazana stowarzyszeniu, czy dzisiaj rozmawialibyśmy o połączeniu jej z podstawówką i gimnazjum w Kuźni?

Rita Serafin: nigdy nie było mowy o likwidacji szkoły w Budziskach. W polityce oświatowej była mowa o  ograniczeniu do klas 1-3.

Tadeusz Magdziak: jednak nie wiem, czy dzisiaj istniała by szkoła.

Radosław Kasprzyk: jestem zaskoczony przedstawianiem szkoły w Budziskach jako płatnika netto. Czy jako mieszkaniec osiedla powinienem teraz wstać i powiedzieć, że żądam 6 mln na osiedle, bo tyle tam płacimy podatków? To jest demagogia. Jesteśmy radnymi całej gminy i musimy patrzeć na dobro całej gminy, a nie przez pryzmat swojego okręgu wyborczego.

Tadeusz Magdziak: ani ja, ani Pan Koral nie mieliśmy tego na myśli.

Wobec wyczerpania dyskusji, Przewodniczący poddał uchwałę pod głosowanie, w wyniku którego uchwała została podjęta 12 głosami „za”. 3 radnych wstrzymało się od głosowania.

Ad. 5.7 podziału Gminy Kuźnia Raciborska na okręgi wyborcze,

Dominik Klimanek: to jest  drugie podejście do uchwały. Przedłożono Państwu uchwałę wraz z załącznikiem tabelarycznym oraz wyliczenia z platformy wyborczej. Ukazane są normy przedstawicielskie w nowym podziale.

Radosław Kasprzyk: wydawało mi się, że liczby mówią za Kuźnią. Skoro była mowa o płatnikach netto, to ci płatnicy netto powinni mieć w radzie swoje przedstawicielstwo. Jest mi przykro, że nie było zorganizowane spotkanie w tej sprawie, żeby na ten temat porozmawiać.

Adam Skórka: dołączam się do wypowiedzi radnego Kasprzyka. Liczby mówią same za siebie.

Bernard Kowol: jesteśmy jedną gminą i musimy to w jakiś sposób prezentować. Zabrakło rozmów. Nie chciałbym, żeby to była decyzja wynikająca z powodów stricte politycznych.

Manfred Wrona: jestem kilkanaście lat radnym i nigdy nie było takiej sprawy, w której głosowaliśmy miasto przeciwko wioskom czy na odwrót. Ustawa kodeks wyborczy  nie dzieli w ten sposób to dlaczego my mielibyśmy dzielić. Jeden z okręgów w Rudach pokazuje najbardziej rozwojowy fragment Rud, gdzie właściwie powstaje nowa wioska. Można by było polemizować w kwestii mandatu dla Kuźni. W mieście mieszkańców ubyło podczas kiedy w tym samym okresie w Rudach przybyło.

Radosław Kasprzyk: akurat na ostatniej sesji wioski głosowały przeciwko miastu.

Manfred Wrona: miałem na myśli merytoryczne sprawy, np. budowa dróg, inwestycje, itp.

Radosław Kasprzyk: nie chcę wywoływać kłótni, ale mam żal, że spotkanie się nie odbyło. Wszelkie sprawy mogliśmy rozważyć na  spotkaniu, a kto jak nie przewodniczący miał je zwołać.

Więcej głosów w dyskusji nie odnotowano. Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie. 9 radnych głosowało  „za”,  przeciwko uchwale ręce podniosło 6 członków rady. Uchwała została podjęta.

Ad.  5.8 zmiany uchwały o zasadach wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy,

Wyjaśnień do projektu uchwały udzieliła Pani Burmistrz, Rita Serafin. Uwag nie wniesiono. Dyskusji nie odnotowano.

W wyniku głosowania, uchwała została podjęta jednogłośnie.

Ad. 5.9 sprostowania oczywistej omyłki w uchwale dotyczącej przyjęcia statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej.

Bogusław Wojtanowicz:  jest to sprostowanie oczywistej omyłki polegającej na tym, że błędnie wpisano datę podjęcia uchwały, jako 20 czerwca. Sesja odbyła się 28 czerwca i takie oznaczenie uchwała musi nosić.

Przewodniczący poddał  uchwałę pod głosowanie, w wyniku którego została podjęta jednogłośnie.

Ad. 6 Interpelacje i zapytania.

Grażyna Tokarska: należy wyrównać nawierzchnię budowanego na ul. Moniuszki/Świerczewskiego skrzyżowania: pod śniegiem czy w deszczu nie widać istniejących dziur.  Myślę, że należy jakoś oznakować studzienkę kanalizacyjną która wypadła na łuku drogi.

Manfred Wrona: myśmy próbowali samochodami przejechać to skrzyżowanie wg nowych zasad ruchu. Nie chcę sobie nawet wyobrażać co tam się będzie działo. Czy można tam coś jeszcze zmienić? Np. zmniejszyć ten „brzuch”. Myślę, że przydałoby się spotkanie z projektantem i wykonawcą w terenie. To będzie bardzo kolizyjny odcinek drogi, w mojej ocenie, zwłaszcza kiedy z samochodem osobowym spotka się tam autobus, czy inny większy pojazd.

Radosław Kasprzyk: organizowane jest takie spotkanie, 5 albo 6 listopada się odbędzie. Czuwamy nad tym. Dochodzą do nas głosy niezadowolonych mieszkańców, ale myślę, że nie można właściwie ocenić czegoś, co nie jest skończone. Mam nadzieję, że to spotkanie wyjaśni nam wszystkie wątpliwe kwestie. Nie chcę, żeby teraz mówiono o złej inwestycji, o błędach, a po jej zakończeniu będziemy przepraszać. Po spotkaniu wyrazimy opinię w tej sprawie. Jeżeli będziemy mieć jakieś wnioski, to będą rozpatrywane na miejscu.

Bernard Kowol: przepompownia na ul. Brzozowej – oznaczyć płot, bo mogą być zniszczenia. Płot jest zielony i jest niewidoczny na tle lasu.

Marian Kostka: będzie jeszcze bardziej niewidoczny bo zamierzamy posadzić przed nim krzewy i tuje. Budynek nie ma charakteru dekoracyjnego i nie zależy nam szczególnie na jego eksponowaniu.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska:  kiedy przewidywane jest zakończenie budowy kanalizacji Topolowa – Raciborska? Mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do mnie z tym pytaniem. Najbardziej niepokoi ich stan nawierzchni drogi.

Marian Kostka:  mieliśmy problemy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w kwestii zgody na zajęcie pasa drogowego. ZDW nałożył na nas obowiązek nie tyle odtworzenia drogi co zmianę standardu jej budowy, na co nie chciał się z kolei zgodzić wykonawca, z czym się zgadzamy. Decyzję w tej sprawie wydano przed dwoma laty, kiedy kompletowaliśmy dokumenty do wniosku grantowego. Uważamy, że takie postawienie sprawy jest niezgodne z prawem. Trwały trójstronne negocjacje, wynikiem których jest zgoda na pierwotne warunki odtworzenia drogi. Wykonawca ma zakończyć inwestycję w terminie do końca bieżącego roku. To samo dotyczy odtworzenia drogi. Sprawa się może jednak skomplikować w momencie, kiedy zmieni się pogoda. Wiadomym jest, że nie można kłaść asfaltu przy ujemnych temperaturach. Nie mam informacji na temat jakie kary grożą wykonawcy za nieterminowe zakończenie prac ze strony Zarządu Dróg Wojewódzkich, z naszej strony grożą wykonawcy odsetki karne. Dopuszczamy możliwość taką, że kanalizacja deszczowa zostanie w całości wykonana w tym roku, droga zostanie zabezpieczona a kanalizacja deszczowa (co wymaga metody wykopowej) będzie budowana na wiosnę. ZDW takiej możliwości jednak nie dopuszcza.

Radosław Kasprzyk: na ul. Topolowej był dramat, tylko że ten dramat powinien być nazwany, np. znakami. Taka sytuacja nie może występować przy wejściu na drogę wojewódzką.

Bernard Kowol: była deklaracja we wrześniu ze strony pana Błajdy odnośnie zapewnienia bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych (skrzyżowanie). Nic nie zostało zrobione. Nie można od tego tematu odstąpić, tam dzieci chodzą do szkoły.

Bogusław Wojtanowicz: to nie jest bezczynność. Sprawa jest na etapie opiniowania z WZD.

Mariola Wajda: kiedy zostanie naprawiony chodnik ul. Bema do szkoły?

Bogusław Wojtanowicz: uszkodzenie jest związane z budową Orlika. Po zakończeniu budowy wszystko będzie naprawione.

Adam Skórka: zasypać albo w jakikolwiek inny sposób zabezpieczyć dziury w nawierzchni parkingu przy starej szkole.

Drugą sprawą, jaką chciałbym poruszyć  to miejsce do treningów dla klubu SPARTA. Klub z takimi osiągnięciami nie może się przecież tak tułać po różnych miejscach.

Rita Serafin: SPARTA oczekuje takich warunków, żeby mogli nie rozkładać na każde zajęcia tych mat do ćwiczeń. Była proponowana świetlica na dole w budynku byłej szkoły podstawowej, ale  prezes klubu tej opcji nie widział.  Będziemy jeszcze rozmawiać.

Adrian Lepiarczyk: dwa miesiące temu złożyłem wniosek o znak drogowy na Brzozowej oraz prosiłem o wyburzenie resztek fundamentów po tablicy ogłoszeń koło nowej siedziby. Proszę o ponaglenie działań.

Marcelina Waśniowska: jak wyglądają na dzień dzisiejszy sprawy zabezpieczenia przeciwpowodziowego?

Rita Serafin: sprawy prowadzi Pan Gumieniak, radny rady powiatu.  Planujemy zorganizować spotkanie z udziałem zainteresowanych. Niepokojące są informacje jakie do nas dochodzą, o wstrzymaniu budowy wałów po naszej stronie z uwagi na brak środków.

Marcelina Waśniowska: czy już wiadomo kto, jak i gdzie będzie odśnieżał?

Witold Ciuberek: bez zmian, za wyjątkiem Rudy.

Marcelina Waśniowska: co z przejazdami kolejowymi? Na każdym zebraniu wiejskim ludzie to zgłaszają.

Rita Serafin: po wielu interwencjach otrzymaliśmy informację, że przejazd na ul. Staszica będzie remontowany, natomiast przejazd na Siedliska, na ul. Topolowej nie.

Bogusław Wojtanowicz: z naszych informacji wynika, że PKP planuje zmianę organizacji ruchu i dlatego na Topolowej na razie nie będzie remontu.

Sabina Chroboczek Wierzchowska – czy termin zakończenia budowy Orlika będzie zachowany?

Rita Serafin: tak, wykonawca nie zgłaszał problemów ani nie wnioskował o przedłużenie terminu.

Sylwester Larysz: wystąpić do Pana Simona w sprawie skrzyżowania na ul. Rybnickiej w Rudach.

Grażyna Tokarska: na wniosek mieszkańców proszę, aby na ul. Klonowej odstąpić od wyłączania co drugiej lampy? Tam są te lampy w znacznym oddaleniu od siebie. Mieszkańcy chcieliby, żeby wszystkie świeciły.

Bogusław Wojtanowicz:  już to zgłosiliśmy.

Ad. 7 Wnioski

Mariola Wajda: dziura na parkingu naprzeciwko Kościoła, po lewej stronie jezioro na ulicy.

Kolejny raz zgłaszam sprawę odwodnienia ul. Arki Bożka przy wlocie ul. Słonecznej tworzy się rozlewisko – sprawdzić studzienki.

Manfred Wrona: na ul. Rogera w stronę ul. Rybnickiej nie świeci ani jedna lampa.

Bernard Kowol:  apeluję aby zbierać koreczki w ramach akcji „domeczek za koreczek”.

Wojciech Węglorz: ul. Słoneczna i Raciborska w Rudzie Kozielskiej – brak tabliczek z nazwami ulic. Zostały same słupki.

Aleksandra Bartoń: ul. Młyńska – ponawiam wniosek z poprzedniej sesji.

Ad. 8 Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

Informację z międzysesyjnej działalności złożyła Pani Burmistrz Rita Serafin. Informacja w załączeniu do protokołu.

Ad. 9 Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.  

Przewodniczący poinformował o korespondencji jaka wpłynęła w okresie międzysesyjnym:

- pismo Starosty  Raciborskiego w sprawie programu zdrowotnego „Po radosne macierzyństwo” ;

- pismo w sprawie opracowania Polityki oświatowej dla gminy i zamiaru powołania przez Burmistrza Zespołu do opracowania nowej strategii. Oddelegowano do prac radnych – Roman Wilk, Bernard Kowol;

- pismo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego informujące o przyznaniu Diecezji Gliwickiej dotacji w wysokości 200.000 zł na pokrycie kosztów zadania związanego z konserwacją elewacji Pałacu Opata w Rudach;

- pismo OSP Siedliska w sprawie przekazania samochodu Tatra Skuteng do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

(ubiegają się dwie instytucje: Muzeum Pożarnictwa i Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach – zlecono Pani Burmistrz rozeznanie sprawy)

- obchody Święta Odzyskania Niepodległości – poczet sztandarowy na uroczystej Mszy Świętej w tym dniu – radni: Sabina Chroboczek-Wierzchowska, Bernard Kowol, Adam Skórka.

- Pani Burmistrz zaproponowała spotkanie w sprawie projektu budżetu na 2013 rok. Ustalono termin spotkania na dzień 12.11.br na godzinę 16.30.

Ad. 10 Zakończenie obrad.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący podziękował wszystkim za udział w sesji i zamknął obrady XXII sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

Protokół sporządziła Ilona Burgieł                                        

 

 

                                                                                        Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                              mgr inż. Manfred Wrona

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:Protokół Nr XXII/2012
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:06.12.2012 14:46

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
06.12.2012 14:46 Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin)