w sprawie wystąpienia o zmianę nazwy miejscowości “Jankowice Rudzkie” na “Jankowice”
Uchwała nr XVIII/153/2004
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 29.03.2004 r.
w sprawie wystąpienia o zmianę nazwy miejscowości “Jankowice Rudzkie” na “Jankowice”
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r z późn. zm.), art. 8 ust. 1, 2 w związku z ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 roku o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Dz. U. nr 166, poz. 1612) po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami miejscowości “Jankowice Rudzkie”
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej
uchwala:
§ 1
Wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę nazwy miejscowości położonej na terenie gminy Kuźnia Raciborska “Jankowice Rudzkie” na “Jankowice”.
§ 2
Uzasadnienie wniosku zawiera Załącznik do niniejszej uchwały.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) MANFRED WRONA
Załącznik do uchwały nr XVIII/153/2004
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 29.03.2004 r.
Uzasadnienie
W lutym br. Burmistrz Miasta otrzymał pismo Głównego Urzędu Statystycznego z wnioskiem o potwierdzenie stosowania niektórych nazw geograficznych w gminie Kuźnia Raciborska. Nie mógł potwierdzić stosowania nazwy jednej z miejscowości - “Jankowice Rudzkie”, ponieważ we wszystkich dokumentach (od lat 40 - tych), które są w posiadaniu Urzędu Miejskiego oraz Urzędu Stanu Cywilnego używana jest nazwa “Jankowice”.
Po wyjaśnieniu sprawy w Ministerstwie Administracji i Spraw Wewnętrznych okazało się, że w “Wykazie urzędowych nazw miejscowości w Polsce” wieś w gminie Kuźnia Raciborska nosi urzędową nazwę “Jankowice Rudzkie”, a nie jak się stosuje “Jankowice”.
Po powzięciu przez Burmistrza Miasta takiej informacji dla uporządkowania sprawy zaproponował zastosowanie rozwiązanie najbardziej racjonalne w tej sytuacji, a mianowicie złożenia wniosku do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę nazwy wsi. Za takim rozwiązaniem przemawiają m.in. następujące argumenty:
-
We wszystkich znanych władzom gminy dokumentach (od lat 40 - tych do dzisiaj), będących w posiadaniu Urzędu Miejskiego, Urzędu Stanu Cywilnego czy mieszkańców gminy stosowana była nazwa “Jankowice”. (Chodzi tu o takie dokumenty jak: akty urodzenia, akty zgonu, akty zawarcia małżeństwa, dowody osobiste, dowody rejestracyjne, paszporty itd.) Stan taki ma miejsce zarówno w dokumentach z lat, kiedy “Jankowice Rudzkie” należały administracyjnie do gminy Rudy (1945 - 1977), jak również w dokumentach późniejszych, kiedy należą do gminy Kuźnia Raciborska.
-
Nazwę “Jankowice” stosuje również Zarządca Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Na przydrożnych tablicach informujących o wjeździe na teren administracyjny miejscowości widnieje nazwa “Jankowice”.
-
Materiały historyczne, do których udało się dotrzeć należące do parafii Rudy oraz Archiwum Państwowego, świadczą o tym, że od XIII wieku, skąd pochodzą pierwsze wzmianki o istnieniu wsi, przez stulecia stosowano nazwę “Jankowice”. Materiały te wskazują również na to, że niemiecka nazwa “Jankowitz-Rauden” stosowana była dopiero od drugiej połowy XVIII wieku. W latach powojennych nadano jej spolszczone brzmienie “Jankowice Rudzkie” jednak bez informowania o tym fakcie mieszkańców.
-
Najstarsi mieszkańcy wsi, dla których język niemiecki był językiem ojczystym, nie tłumaczą stosowanej przez Niemców nazwy “Jankowitz – Rauden” jako nazwy “Jankowice Rudzkie”. W ich interpretacji drugi człon Rauden odnosił się do rejonu pocztowego Rudy a “Jankowice” były i są “Jankowicami”. Stąd w ich świadomości funkcjonuje stale nazwa “Jankowice”.
-
Wyraz temu dały konsultacje społeczne przeprowadzone w tej sprawie, w których 98,8% mieszkańców opowiedziało się za nazwą stosowaną tj. “Jankowice” oraz rozmowy prowadzone z mieszkańcami.
-
Zastosowanie nazwy urzędowej “Jankowice Rudzkie”, wiązać się będzie ze zmianą świadomości mieszkańców ich niezadowoleniem, kosztami finansowymi i problemami organizacyjno – prawnymi związanymi np. z koniecznością wymiany wszystkich dokumentów wydanych im na przestrzeni 60 lat, które zawierają adres zamieszkania.
Rejestr zmian dokumentu
01.04.2004 13:08 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|