w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu gminy podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, na realizację zadań public
Uchwała Nr XLIII/383/2006
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 22.06.2006r.
w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu gminy podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, na realizację zadań publicznych, innych niż określone w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15, art. 40 ust. 1,art. 41 ust.1, art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity – Dz. U. z 2001 roku Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami), art. 176 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 roku Nr 249, poz. 2104 z późniejszymi zmianami)
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej
uchwala, co następuje:
§1
Powierzanie przez Gminę podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku zadań publicznych Gminy innych niż określone w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz udzielanie dotacji na ten cel następuje w trybie określonym w niniejszej uchwale.
§2
1. W celu uzyskania dotacji podmiot ubiegający się o jej przyznanie powinien wystąpić do Burmistrza Miasta z ofertą na wykonanie zadania.
2. Oferta powinna zawierać:
1) nazwę i adres podmiotu ubiegającego się o przyznanie dotacji,
2) statut lub inny dokument organizacyjny i rejestracyjny podmiotu,
3) numer rachunku bankowego, na który ma być przekazana dotacja,
4) zakres rzeczowy zadania,
5) terminy i sposób realizacji zadania,
6) kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania, w tym określenie wkładu własnego,
7) informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych wskazujących na możliwość wykonania zadania,
8) wykaz osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu podmiotu.
3. Oferta powinna być złożona w terminie do 10 września roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma być udzielona dotacja.
4. W uzasadnionych przypadkach Burmistrz może zdecydować o przyjęciu oferty złożonej po terminie określonym w ust. 3 i realizacji zadania.
5. W przypadku stwierdzenia uchybień formalno-prawnych lub innych wad zawartych w ofercie Burmistrz może wezwać wnioskodawcę do ich usunięcia w wyznaczonym terminie pod rygorem wykluczenia podmiotu z postępowania o udzielenie dotacji.
§ 3
Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Burmistrz po wykluczeniu zbieżności zadania z zakresem przedmiotowym zadań opisanych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz po zaciągnięciu opinii właściwej dla sprawy Komisji Rady Miejskiej, uwzględniając w szczególności:
1) zgodność z zadaniami własnymi gminy,
2) koszty realizacji zadania przedstawione w ofercie,
3) stopień zaangażowania finansowego podmiotu,
4) ocenę możliwości realizacji zadania przez podmiot,
5) analizę i ocenę wykonania zadań zleconych podmiotowi w okresie poprzednim (jeżeli takie miało miejsce) z uwzględnieniem rzetelności, terminowości ich realizacji oraz rozliczenia otrzymanych na ten cel środków,
6) doświadczenie w realizacji zadań o charakterze i złożoności zbliżonej do zamawianego zadania,
7) spodziewane efekty,
8) sposób realizacji zadania,
9) możliwości finansowe Gminy.
§ 4
1. Z podmiotem przyjmującym zadanie zawiera się pisemną umowę na jego realizację.
2. Umowę zawiera się na czas oznaczony.
3. Prawa i obowiązki stron umowy nie mogą być przenoszone na osoby trzecie.
4. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się za zgodą stron możliwość zmiany zakresu rzeczowego oraz warunków realizacji zadania, w formie aneksu do umowy.
5. Umowa może być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym w przypadku nieterminowego lub nieprawidłowego jej wykonania.
6. Podstawę do rozwiązania umowy stanowią wyniki kontroli jej wykonania.
§ 5
Dotacja może być przekazywana jednorazowo lub w kilku ratach wg ustalonego w umowie harmonogramu, z zastrzeżeniem, że uruchomienie kolejnej raty dotacji następuje pod warunkiem rozliczenia się podmiotu z raty poprzedniej.
§ 6
1. Burmistrz lub upoważniona przez niego osoba dokonuje kontroli prawidłowości wykorzystania środków publicznych w trakcie realizacji zadania i po jego zakończeniu, ze szczególnym uwzględnieniem terminowości i rzetelności realizacji zadania.
2. Z przeprowadzonej kontroli każdorazowo sporządzany jest protokół.
§ 7
1. Po zakończeniu realizacji zadania podmiot, który otrzymał dotację zobowiązany jest do złożenia sprawozdania z jej wykorzystania, które w szczególności powinno zawierać zestawienie i kserokopie rachunków i faktur VAT oraz część opisową.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno być złożone w Urzędzie Miejskim w terminie 30 dni od zakończenia realizacji zadania.
§ 8
Dotacja niewykorzystana lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem podlega zwrotowi do budżetu gminy wraz z odsetkami, w wysokości ustalonej jak dla zaległości podatkowych, w terminie do 14 dni od wezwania, lub zakończenia realizacji zadania.
§ 9
W celu zapewnienia jawności postępowania o udzielenie dotacji Burmistrz podaje do publicznej wiadomości poprzez umieszczanie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej i tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego na okres 14 dni po zaistnieniu zdarzenia informacje o: wpłynięciu oferty, podjęciu decyzji o przyznaniu dotacji i rozliczeniu dotacji.
§ 10
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.
§ 11
Traci moc Uchwała Nr VI/75/2003 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 29 kwietnia 2003 roku w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji, przez podmioty nie zaliczanie do sektora finansów publicznych, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonywania zleconego zadania.
§ 12
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) MANFRED WRONA
Rejestr zmian dokumentu
30.06.2006 11:35 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|