w sprawie rozpatrzenia skargi na dyrektora jednostki organizacyjnej gminy
Uchwała Nr XVI/161/2016
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 1 marca 2016 roku
w sprawie rozpatrzenia skargi na dyrektora jednostki organizacyjnej gminy
Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2015r., poz. 1515 z późn. zm.), w związku z art. 229 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r., poz. 23)
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej
uchwala :
§ 1
Uznać skargę na dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej, złożoną
w dniu 22.12.2015r. przez Pana Marcina Piątek za bezzasadną.
§ 2
Zaakceptować pisemne uzasadnienie Komisji Rewizyjnej badającej skargę, w brzmieniu przedstawionym w załączniku do uchwały.
§ 3
Zobowiązać Przewodniczącą Rady Miejskiej do pisemnego zawiadomienia skarżącego
o sposobie załatwienia skargi.
§ 4
Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącej Rady Miejskiej.
§ 5
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodnicząca Rady Miejskiej
(-) Sabina Chroboczek-Wierzchowska
Uzasadnienie do uchwały Nr XVI/161/2016 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 1 marca 2016r. stanowiące załącznik do uchwały
Pan Marcin Piątek w dniu 22.12.2015r. złożył do Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska skargę na dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej Pana Zbigniewa Grygiera oraz na pracownika socjalnego Pana Marcina Ł. Skarga po zarejestrowaniu
w rejestrze skarg: OR.1510.2.2015 została przekazana do Biura Rady Miejskiej.
W związku z tym, że skarga Pana Marcina Piątka zawiera dwie kwestie: skargę na dyrektora MOPS Pana Zbigniewa Grygiera i skargę na pracownika MOPS Pana Marcina Ł., Rada Miejska zgodnie z art. 229 ust. 3 Kpa jest właściwa do rozpatrzenia skargi na dyrektora jednostki organizacyjnej gminy. Rozpatrzenie skargi na pracownika MOPS Pana Marcina Ł. należy do kompetencji dyrektora.
Burmistrz Miasta pismem z dnia 18.01.2016r. poinformował Pana Marcina Piątka, że skarga zostanie przedłożona Radzie Miejskiej na najbliższej sesji Rady Miejskiej celem nadania jej biegu i podjęcia stosownych czynności wyjaśniających, natomiast skarga na pracownika socjalnego zostanie rozpoznana oddzielnym trybem.
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej uchwałą Nr XV/146/2016 z dnia 28.01.2016r. zleciła Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie czynności wyjaśniających w sprawie, natomiast Burmistrz w dniu 20.01.2016r. wystąpił do dyrektora MOPS o rozpatrzenie skargi na pracownika Pana Marcina Ł. Zgodnie z § 2 powyższej uchwały, Komisja Rewizyjna zobowiązana została do przedłożenia Radzie Miejskiej wypracowanych opinii i wniosków w terminie do dnia 20.02.2016r.
Komisja Rewizyjna rozpatrując skargę przeanalizowała następujące dokumenty:
- Skargę Pana Marcina Piątka z dnia 22.12.2015r. na dyrektora MOPS.
- Pismo Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska z dnia 18.01.2016r. skierowane do Pana Marcina Piątka. Burmistrz poinformował skarżącego, że skarga na dyrektora zostanie rozpatrzona na najbliższej sesji Rady Miejskiej, natomiast skarga na pracownika socjalnego zostanie rozpatrzona oddzielnym trybem. (Pismo doręczono skarżącemu w dniu 21.01.2016r.)
- Pismo przewodniczącej Komisji Rewizyjnej z dnia 01.02.2016r., skierowane do Pana Zbigniewa Grygiera, dyrektora MOPS o przedłożenie w terminie do dnia 06.02.2016r. pisemnych wyjaśnień oraz informujące o terminie posiedzenia komisji, w którym może uczestniczyć. (Pismo doręczono w dniu 01.02.2016r.)
- Pismo przewodniczącej Komisji Rewizyjnej z dnia 01.02.2016r., skierowane do Pana Marcina Piątka informujące o terminie posiedzenia komisji i możliwości brania w nim udziału. (Pismo doręczono skarżącemu w dniu 03.02.2016r.)
- Odpowiedzią dyrektora MOPS z dnia 04.02.2016r. zawierającą wyjaśnienia dot. skargi do której dołączył kserokopię ogłoszenia o rekrutacji na stanowisko asystenta rodziny, kserokopię oświadczenia pracowników MOPS dot. opinii dla Pana Piątka oraz kserokopię protokołu komisji rekrutacyjnej z dnia 21.12.2015r.
- opinią pracowników MOPS w sprawie współpracy służbowej z młodszym asystentem rodziny Panem Marcinem Piątkiem.
Dyrektor MOPS Zbigniew Grygier w odpowiedzi na pismo przewodniczącej Komisji Rewizyjnej dot. skargi napisał, że:
- Pan Marcin Piątek nie został zatrudniony na stanowisku asystenta rodziny a jedynie na umowę cywilno-prawną na okres 3 miesięcy do realizacji zadań asystenta rodziny.
- Nie jest prawdą, że zapewniał Pana Marcina Piątka iż po 3 miesiącach zostanie
z nim zawarta umowa o pracę. Pan Marcin Piątek wielokrotnie był informowany, że nie można mu zagwarantować dalszego zatrudnienia, ponieważ w grudniu będzie przeprowadzona rekrutacja do projektu unijnego. Zatrudnienie osoby do realizacji projektu będzie zależało od jej przygotowania i kwalifikacji. - Nie jest prawdą, że wzywany był Pan Marcin Piątek na rozmowy na temat jego światopoglądu. Rozmowy dotyczyły jedynie rodzin, którymi się zajmował, diagnozy problemów pojawiających się w tych rodzinach, problemów wychowawczych, wpływu rodziców i wychowawców na zachowania dzieci, ich demoralizacji oraz spraw związanych z wnioskami i opiniami kierowanymi do sądu. Omawiane były również kwestie dot. zachowania ostrożności w pracy z rodzinami i współpracy z nimi pracowników socjalnych.
- Pracownicy socjalni MOPS oświadczyli, że podpisane przez nich pismo poświadczające dobrą opinię w dotychczasowej pracy Pana Marcina Piątka miało służyć jedynie jako wsparcie podczas rekrutacji.
- W trakcie wykonywania przez Pana Marcina Piątka zadań nie było żadnych konfliktów, nie zgłaszał też uwag i zastrzeżeń co do współpracowników i dyrektora.
- Zwracanie uwagi na metody jego pracy lub postępów w realizacji zadań zawsze odbywało się w sposób kulturalny i delikatny, nie może to być w żadnym wypadku rozumiane jako mobbing, który zgodnie z kodeksem pracy polega na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu wywołując zaniżoną ocenę przydatności zawodowej lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika.
- Zaskoczeniem jest złożenie skargi, ponieważ nie zaistniały ku temu żadne podstawy.
- Wybranie w rekrutacji w dniu 21.12.2016r. innej osoby do pracy na stanowisko asystenta było jedynie konsekwencją bardzo słabego zaprezentowania się komisji rekrutacyjnej przez Pana Marcina Piątka.
Na posiedzenie komisji przybył Pan Zbigniew Grygier, który dodatkowo wyjaśnił kwestie dot. skargi oraz odpowiadał na pytania.
Pan Marcin Piątek pomimo otrzymania zawiadomienia o terminie posiedzenia Komisji Rewizyjnej i możliwości uczestniczenia w komisji, w posiedzeniu nie brał udziału.
Dyrektor MOPS wypowiedział się w sprawie rekrutacji na stanowisko asystenta rodziny oraz przedstawił tok pracy komisji rekrutacyjnej. Dyrektor poinformował także, że w trakcie trwania rekrutacji Pan Marcin Piątek złożył wniosek o wyłączenie Pana Marcina Ł. ze składu komisji, który komisja odczytała po zakończonej rekrutacji. Wszyscy członkowie komisji w trakcie rekrutacji zachowywali się bardzo obiektywnie, co potwierdzają przeprowadzone kwestionariusze. Powiedział, że konkurs na stanowisko asystenta rodziny zorganizowano zgodnie z obowiązującymi procedurami, nabór nie miał znamion naboru na stanowisko urzędnicze. Rekrutacja przebiegła prawidłowo o czym świadczy protokół, który zawiera skład komisji rekrutacyjnej, liczbę złożonych ofert, liczbę punktów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nazwisko wyłonionej osoby i podpisy członków komisji.
W skład komisji rekrutacyjnej wchodzili: Zbigniew Grygier jako przewodniczący komisji, Gabriela Tomik, Beata Zubko i Marcin Łątka jako członkowie komisji.
Komisja Rewizyjna po analizie wszystkich dokumentów i ustnych wyjaśnieniach dyrektora jednogłośnie uznała, że skarga na dyrektora MOPS jest bezzasadna.
Rejestr zmian dokumentu
15.03.2016 10:47 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|