x 
Drukuj
Aleksander Serafin 06.11.2015 11:51

Protokół Nr XI/2015

­

 Protokół Nr XI/2015

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu  8 października 2015 roku

 

XI sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej została podzielona na dwie części – „roboczą” i uroczystą. I część sesji odbyła się sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4, natomiast druga część poświęcona obchodom 25-lecia samorządności w Polsce w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej przy ul. Klasztornej.

Obrady I części rozpoczęły się o godz. 10.30 a zakończyły o godz. 12.30 natomiast część uroczysta sesji rozpoczęła się o godz. 13.00 a zakończyła ok. 16.30.  

Lista obecności radnych w załączeniu, stanowi zał. nr 1 do protokołu, lista obecności sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli stanowi zał. nr 2 do protokołu.

W sesji udział wzięli:

  1. Paweł Macha – Burmistrz Miasta
  2. Gabriela Tomik – Zastępca Burmistrza
  3. Anna Szostak – Skarbnik Miasta
  4. Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta
  5. Aleksander Żukowski – radca prawny UM
  6. Marian Kostka – prezes Zarządu GPWiK
  7. Witold Ciuberek –dyrektor ZGKiM
  8. Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
  9. Wiesława Czogała – kierownik Referatu ED
  10. Małgorzata Pabian – kierownik Referatu GN
  11. Wojciech Błajda – kierownik Referatu IB
  12. Ewa Dzedzej – podinspektor w Referacie GN

 

Ad. 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Przewodnicząca Rady Miejskiej powitała zebranych, na podstawie podpisów na liście obecności stwierdziła prawomocność obrad XI sesji. Obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 15 radnych.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska powitała także przedstawicieli konsorcjum firm ECO-SITE z Rybnika i przedstawicieli grupy BIOSTAT z Katowic, które realizują dla gminy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej.

           

Ad. 2 Przyjęcie porządku obrad.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska przedstawiła porządek obrad XI sesji Rady Miejskiej oraz wniosek Burmistrza Miasta o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr X/98/2015 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 16.09.2015r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu przewozu osób, bagażu i zwierząt w środkach publicznego drogowego transportu zbiorowego
w granicach administracyjnych gminy Kuźnia Raciborska. Powodem zamiaru wycofania uchwały jest otrzymanie zawiadomienia Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach o wszczęciu postępowania nadzorczego dotyczącego powyższej uchwały. Wniosek Burmistrza  stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Zdaniem nadzoru prawnego, określone w § 6 ust. 1–3 załącznika do uchwały kwestie związane z określeniem osób upoważnionych do przeprowadzenia kontroli biletów, jak i elementy obligatoryjne identyfikatora, którym legitymuje się kontroler zostały uregulowane w art. 33a ust. 1 i 2 ustawy Prawo przewozowe. Również zapisy § 6 ust. 4-7  Regulaminu stanowią powtórzenie regulacji zawartych w art. 33a ust.3, 7 i 8 powołanej ustawy. Uchwała Rady nie może regulować jeszcze raz tego, co zostało już wcześniej przez ustawodawcę unormowane. Takie działanie jest niezgodne
z zasadami poprawnej legislacji wprowadzonymi z art. 2 Konstytucji.

Aleksander Żukowski dodał, że w związku z powtórzeniem zapisów ustawy prawdopodobnie zostanie stwierdzona nieważność kilku zapisów  w uchwale, jednak nie ma zagrożenia w  funkcjonowaniu transportu zbiorowego na terenie gminy. Zasadnym jest wniosek Burmistrza i wycofanie projektu uchwały z porządku obrad.

Paweł Macha powiedział, że na najbliższej sesji ten projekt uchwały będzie wprowadzony z uwzględnieniem zmian i brakujących kwestii.

Elżbieta Kozłowska – przy podejmowaniu uchwały w sprawie Regulaminu
i ustalaniu stawek sygnalizowaliśmy, że przepisy dot. kar za brak biletów są ogólnokrajowe. Przewodnicząca Rady Miejskiej zwracała wówczas uwagę, że nie jest to zapisane w uchwale, myśmy natomiast zwracali uwagę na to, że przejazd bez ważnego biletu jest unormowane w przepisach ogólnokrajowych.

Dominik Klimanek – podejmowane były dwie uchwały: jedna w sprawie Regulaminu przewozu, druga w sprawie wysokości cen biletów.

Paweł Macha - wszczęcie postepowania nadzorczego dot. uchwały w sprawie Regulaminu a nie uchwały w sprawie cen za bilety.

Aleksander Żukowski na wniosek radnej Elżbiety Kozłowskiej przytoczył uwagi Nadzoru Prawnego.

Burmistrz Miasta Paweł Macha w związku z tym, że na sesję Rady Miejskiej przybyli goście poprosił Panią Gabrielę Tomik o ich przedstawienie.

Gabriela Tomik, Zastępca Burmistrza Miasta przedstawiła gości, którzy przejazdem przez Kuźnię Raciborską w drodze do Ostrawy, postanowili wstąpić i porozmawiać w sprawie strategii rozwoju naszej gminy i gmin nadodrzańskich. Zwróciła się do radnych z wnioskiem o umożliwienie gościom wypowiedzenia się nt. Programu „3.0”.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – proponuję najpierw zatwierdzić porządek obrad z wnioskiem zgłoszonym przez Panią Burmistrz.

Manfred Wrona – w związku z wnioskiem Burmistrza proszę o dostarczenie wszystkim radnym zawiadomienia Wojewody o wszczęciu postepowania nadzorczego.

Za wprowadzeniem do porządku obrad pkt 3 informacja nt. Programu „Polska 3.0”  opowiedziało się 15 radnych.

Za wnioskiem zgłoszonym  przez Burmistrza o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr X/98/2015 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 16.09.2015r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu przewozu osób, bagażu i zwierząt w środkach publicznego drogowego transportu zbiorowego w granicach administracyjnych gminy Kuźnia Raciborska opowiedziało się 15 radnych.

Porządek obrad XI sesji odczytała Przewodnicząca Rady Miejskiej, w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Informacja dot. Programu „Polska 3.0”.
  4. Informacja nt. prac na Planem Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Kuźnia Raciborska
  5. Podjęcie uchwał w sprawie:
    1. zmian w budżecie gminy na 2015 rok,
    2. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,
    3. szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości
      i zagospodarowanie tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
    4. ustalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kuźnia Raciborska,
    5. zmieniająca Uchwałę nr VIII/81/2015 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 29 czerwca 2015r. w sprawie określenia wzoru deklaracji
      o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości
  6. Interpelacje, zapytania.
  7. Wnioski.
  8. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
  9. Informacja Przewodniczącej Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  10. Zakończenie obrad I części sesji.
  11. Przywitanie zaproszonych gości (II część sesji w MOKSiR).
  12. Wystąpienie Przewodniczącej Rady Miejskiej.
  13. Wystąpienia zaproszonych gości.
  14. Prezentacja multimedialna.
  15. Wręczenie listów gratulacyjnych.
  16. Zakończenie obrad.

Ad. 3 Przedstawienie założeń Programu „Polska 3.0”.

Na sesję Rady Miejskiej przybyli:

1. Bogdan Węgrzynek

2. Marek Niemczyk

3. Angelika Jarosławska

Lista obecności zaproszonych gości stanowi zał. nr 4 do protokołu.

Przybyli goście wypowiedzieli się nt. funkcjonowania i założeń Programu „Polska 3.0”. Koordynatorem projektu jest Pani Angelika Jarosławska.

Program zakłada przywrócenie transportu na rzekę Odrę, połączenie Odra – Dunaj – Łaba i budowę największego w Europie Centrum Logistycznego Gorzyczki -  Wierzniowice a także przedłużenie szerokiego toru ze Sławkowa do Centrum Logistycznego przy równoczesnej modernizacji obecnej trasy Sławków – Hrubieszów. To apolityczny, oddolny projekt klastrowy w którym władza samorządowa identyfikuje się ze społecznością lokalną a ponadto przedsiębiorczością lokalną i jednostkami naukowo-badawczymi. Program „Polska 3.0” zaprezentowany został szerokiemu gronu nie tylko na międzynarodowym panelu dot. roli klastrów w rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności, rozwoju i promocji polskiej gospodarki oraz współpracy dla rozwoju strategicznych projektów gospodarczych kraju. Włączenie Odry w europejski system dróg wodnych, jakim jest projekt drogi wodnej Dunaj – Odra oraz  połączenie Morza Bałtyckiego i Północnego z Morzem Czarnym i basenem Morza Śródziemnego jest największym projektem żeglugowym w Europie Środkowej. Poprzez realizację Programu „Polska 3.0” dla Polski otworzą się na europejskie i azjatyckie szlaki przepływu towarów. Budowa Centrum Logistycznego Gorzyczki – Wierzniowice ma znajdować się na ponad 500 ha terenu, w tym miejscu przecinają się wszystkie zasadnicze korytarze transportowe w ramach tzw. VI Multimodalnego Korytarza Północ – Południe. Lokalizacja inwestycji znajduje się na skrzyżowaniu głównych transeuropejskich magistral transportowych: Autostrady A1, Drogi wodnej E-30, szerokiego toru z dalekiego wschodu oraz II transeuropejskiego korytarza kolejowego. W bliskiej odległości znajdują się lotniska: Katowice, Karków i Ostrawa. Planuje się stworzenie od 50 000 do nawet 70 000 miejsc pracy. Projekt polega na połączeniu nowoczesności
i przewagi technologicznej, jest dużą szansą dla regionu. Poprzez wykorzystanie posiadanych przez nasz kraj zasobów, zakłada stworzenie zagłębia biznesowego Polski i atrakcyjnego obszaru dla inwestorów z całego świata. Patronat nad Projektem objął prof. Jerzy Buzek, za jego wdrożeniem jest także wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński oraz wielu przedsiębiorców
i samorządów.

Gabriela Tomik – radni mogą skorzystać z pobytu specjalistów i okazji do zadawania pytań w sprawach Projektu.

Tadeusz Koral – czas pełnej realizacji Programu to zapewne kilka lub kilkanaście lat, czy można liczyć na wsparcie europejskie?

Bogdan Węgrzynek powiedział, że do 2030 roku Polska musi zrzucić 30% transportu z dróg na wodę. Zainteresowanie Projektem jest duże. Powiedział, że będą zabiegać o środki unijne.

Manfred Wrona – „kręgosłupem” Projektu jest rzeka Odra, która przebiega przez  kilka państw. Kluczowym jest to, jaka będzie relacja każdego z tych państw, ponieważ one będą decydowały.

Bogdan Węgrzynek - jestem ekspertem grupy wyszehradzkiej i wszyscy są „za” jedyną przeszkodą była polityka.

Manfred Wrona – czy możemy otrzymać jasną odpowiedź że budżet państwa planuje przeznaczyć na Program jakieś środki. Jeżeli „nie”, to możemy się spotykać, dyskutować i nic z tego nie wyniknie.

Bogdan Węgrzynek powiedział, że Polska podzielona jest na  jest na kilka regionów: zachód, południe i północ. Projekt dla Polski zachodniej oparty jest na rzece Odrze, Unia Europejska daje pieniądze na udrożnienie Odry, jednak określiła odpowiedni czas na wdrożenie projektu. Dlatego działania w tym zakresie muszą być podjęte szybko, gdyż w innym przypadku ubiegną nas inne państwa zachodnie.

Manfred Wrona – z tego projektu nic nie będzie, ewentualnie zakończy się na Państwa wysiłkach,  jeżeli nie będzie woli państwa polskiego.

Bogdan Węgrzynek – jest taka wola.

Manfred Wrona zapytał jaki jest udział państwa polskiego w tym projekcie?

Bogdan Węgrzynek - my ten projekt przygotowujemy, nie będziemy w nim zamieszczać liczb „z kosmosu”. Odbyło się wiele spotkań dot. transportu śródlądowego, chodzi o to, że administracja „na górze ma swoje” i eksperci nie byli słuchani a Burmistrz Kuźni Raciborskiej jest doskonałym ekspertem w tej dziedzinie. Podpisaliśmy umowę z Niemcami, która nas wyklucza ze środków finansowych, jednak pewne pieniądze na realizację kilku programów w komisji europejskiej są zagwarantowane.

Paweł Macha – naszymi gośćmi są przedstawiciele klastra a nie politycy.

Angelika Jarosławska dodała, że jest to apolityczny projekt, przemyślany i spójny dla Polski.

 

Ad 3. Informacja nt. prac nad Planem Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Kuźnia Raciborska.

Informację przedstawili przedstawiciele konsorcjum firmy ECO SITE z Rybnika, która realizuje dla gminy Kuźnia Raciborska Plan Gospodarki Niskoemisyjnej – Pan Artur Kazicki i Pani Sylwia Brzezicka – Tesarczyk.

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) to dokument, którego głównym celem jest umożliwienie gminom skutecznego, efektywnego i ekonomicznego wdrożenia działań w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych oraz pozyskania środków na finansowanie zadań inwestycyjnych. PGN jest dokumentem strategicznym, obejmującym swoim zasięgiem obszar terytorialny gminy. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Kuźnia Raciborska stanowi zał. nr  5 do protokołu.                                                                                                  

Przedstawiciele ECO SITE udzielali odpowiedzi na pytania radnych: Tadeusza Korala i Romana Wilka.

 

Ad. 5 Podjęcie uchwał w sprawie:

            5.1. zmian  w budżecie.

Zmiany w budżecie przedstawiła Anna Szostak.

Radosław Kasprzyk – opinia komisji jest pozytywna.

Adrian Lepiarczyk – była wcześniej mowa o tym, że jak zostaną pieniądze 
z przepustu w Rudach, to będą przeznaczone na oświetlenie ul. Brzozowej, tak się nie stało, nie są na ten cel przeznaczone. Dlaczego? Jak długo ważny jest projekt na latarnie?

Paweł Macha – nie można mówić, że pieniądze z wykonania przepustu pozostały, bo przepust był droższy niż zakładano. Budowa oświetlenia ul. Brzozowej zupełnie nie wypadła, są wolne środki, jednak są one zabezpieczone na kolejne roszczenia sądowe. Gmina ma do zapłacenia ok. 1 mln zł za kary i roszczenia sporne. Odnośnie ważności projektu, sprawdzę i odpowiem po sesji.

Tadeusz Koral – mieszkańcy na Zebraniu Wiejskim pytali kiedy będzie asfaltowana ul. Wolności. Panie Burmistrzu, mówił Pan wówczas, że droga będzie robiona jak
w najbliższym czasie będą wolne środki. Czy te wolne środki są już zagospodarowane?

Paweł Macha – to nie są te wolne środki.

Manfred Wrona – kilka razy dokładaliśmy pieniądze do inwestycji w Rudach, (budowa przepustu), gdzie byli urzędnicy wcześniej? To znaczy, że się pomylili
o 56.000,00 zł? Dziwi mnie ten fakt, który jest rzadko, a nawet raczej nie spotykany. A może myśmy zawinili, głosując za dokładaniem coraz większych kwot? O tym, na co przekazywane są środki decyduje Burmistrz, Rada opowiada się „za” lub „przeciw” podczas głosowania.

Paweł Macha – budowa przepustu była ujęta jako inwestycja nieplanowana ale konieczna. W związku z tym, że przepust się walił wcześniej, dostaliśmy nakaz jego remontu. Podjąłem się wykonania remontu, jednak nie znając konkretnej kwoty, ponieważ projekt nie istniał. Środki były przewidywane, ale ostatecznie okazało się, że pula na to zadanie została przekroczona. Projekt, który zakładał wydatkowanie jeszcze większych pieniędzy został zmieniony, ograniczono wysokość środków.

Manfred Wrona – proces inwestycyjny projektowania składa się zawsze ze strefy przygotowawczej obejmującej projekt i kosztorys i konstrukcję finansową. Gdy te dokumenty są, wówczas występujemy o środki a nie na zasadzie „pospolitego ruszenia”. Nie można robić tak, że pojawia się zadanie, jakieś środki są na nie przeznaczane, potem się kilkakrotnie dokłada, by ostatecznie okazało się, że pieniądze pozostają. Zwracam uwagę na to, aby w fazie projektowania „domykać” sprawy i wielokrotnie do nich nie wracać.

Paweł Macha – podobna sytuacja jest z mostem na Brantolce, też nie ma środków na jego „ratowanie” a remont jest niezbędny. Po ekspertyzie mostu wnioskowaliśmy o dotacje z Urzędu Marszałkowskiego na jego naprawę.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – jak Burmistrz posiada wolne środki, to co stoi na przeszkodzie aby zrobić oświetlenie ul. Brzozowej w Rudach i drogę
w Budziskach?

Paweł Macha – czekamy na rozstrzygnięcia sądu.

Aleksander Żukowski powiedział, że sąd po raz kolejny odroczył sprawę, kolejny termin wyznaczony jest na dzień 27 października.

Paweł Macha poinformował, że gmina ma do zapłacenia 86.000,00 zł za sprawę dot. Tartaku w Kuźni Raciborskiej, w sumie prawie 1 mln zł przeznaczyliśmy na roszczenia i odsetki za zwłokę za sprawy, które miały swój początek dużo wcześniej. Dlatego też nie są realizowane takie zadnia jak remonty dróg, oświetlenia ulic czy inne zadania inwestycyjne.

Za podjęciem uchwały było 10 głosów, 1 głosy był przeciw, 4 wstrzymujące.

 

5.2. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej

Zmiany WPF przedstawiła Anna Szostak

Za podjęciem uchwały było 11 głosów, 3 wstrzymujące (radny Tadeusz Koral wyszedł i  nie głosował)

 

5.3. szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości
i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

Małgorzata Pabian powiedziała, że zastrzeżenia Nadzoru Prawnego do poprzednich uchwał zostały uwzględnione, dokonano poprawek i zmian, projekt uchwały sporządzony został z radcą prawnym. Kierownik Referatu GN szczegółowo omówiła przedłożony projekt uchwały.

Aleksander Żukowski powiedział, że czuje się odpowiedzialny za uchwałę, pewne kwestie nam „uciekły” a niektóre jak np. sprawa zużytych opon funkcjonowały w tej gminie kilkanaście lat, nie zostały wcześniej zakwestionowane. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że tym razem nadzór czegoś nie zakwestionuje. Jest przekonany, że ta uchwała jest dużo lepsza od poprzedniej i że jej zapisy nie zostaną zakwestionowane.

Manfred Wrona zapytał czy wszyscy radni otrzymali pisma organu nadzorczego.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska odpowiedziała „tak, zostały przesłane”. Zapytała czy istnieje zagrożenie, że ograniczenie odbioru ilości odpadów zielonych może zrodzić zastrzeżenie Nadzoru Prawnego?

Aleksander Żukowski odpowiedział, że ustawodawca w ciągu dwóch lat zmienił przepisy ustawy.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów, 0 przeciw i 0 wstrzymujących.

 

  5.4 ustalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kuźnia Raciborska.

Małgorzata Pabian przedstawiła zmiany nowego projektu uchwały.

Pytań ani uwag nie było.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów, 1 głos był wstrzymujący.

 

5.5 zmieniająca Uchwałę nr VIII/81/2015 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 29 czerwca 2015r. w sprawie określenia wzoru deklaracji
o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska odczytała projekt uchwały natomiast Ewa Dzedzej przedstawiła zmiany jakie wprowadzono w deklaracjach w stosunku do wzoru wcześniej uchwalonego.

Pytań nie było.

Za podjęciem uchwały było 13 głosów, 1 głos był wstrzymujący.

 

Ad. 6 Interpelacje, zapytania

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – proszę o zgłaszanie wniosków do protokołu.

Dominik Klimanek poinformował, że  w przyszły czwartek tj. 15 października o godz. 16.00 w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej odbędzie się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dot. Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo dla Rozwoju”.  Sekretarz poprosił o potwierdzanie udziału w spotkaniu

 

Ad. 7 Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

Informację przedstawił Burmistrz Miasta, informacja stanowi zał. nr 6 do protokołu.

 

Ad. 8 Informacja Przewodniczącej Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodnicząca Rady Miejskiej przedstawiła następujące sprawy:

1) zawiadomienie Wojewody Śląskiego z dnia 1.10.2015r. (wpłynęło do Urzędu Miejskiego 7.10.2015r.) o wszczęciu postępowania nadzorczego dot. uchwały Rady Miejskiej Nr X/98/2015 z dnia 16.09.2015r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu przewozu osób, bagażu i zwierząt w środkach publicznego drogowego transportu zbiorowego w granicach administracyjnych gminy Kuźnia Raciborska. 

2) Informację Wojewody o oświadczeniach majątkowych złożonych przez Burmistrza Miasta i Przewodniczącą Rady Miejskiej. Wojewoda do złożonych oświadczeń majątkowych nie wniósł uwag. Informacja stanowi zał. nr 7 do protokołu.

3) Zaproszenie Marszałka Województwa  Śląskiego na „Forum Sołtysów Województwa Śląskiego”, które odbędzie się w dniu 14 października na sali Sejmu Śląskiego w Katowicach – zał. nr 8 do protokołu.

4) Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Budziska zwróciła się z prośbą
o uwzględnienie w budżecie gminy na 2016 roku planowanej budowy placu zabaw przy przedszkolu w Budziskach.

 

Ad. 10 Zakończenie obrad I części sesji.

Porządek obrad I części został wyczerpany, Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała za udział i zaprosiła na II część sesji, która odbędzie się w MOKSiR przy ul. Klasztornej o godz. 13.00.

 

II część obrad sesji.

 

Ad. 11 Przywitanie zaproszonych gości na II części sesji Rady Miejskiej.

Na podium ustawiony został stół prezydialny przy którym zasiedli: Przewodnicząca Rady Miejskiej Sabina Chroboczek – Wierzchowska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Ruhe, Burmistrz Miasta Paweł Macha, Zastępca Burmistrza Gabriela Tomik i Sekretarz Miasta Dominik Klimanek.

Współprowadzący uroczystość Marcin Gałuszka-Biernacki poprosił wszystkich
o powstanie, został wprowadzony Sztandar Gminy Kuźnia Raciborska i odegrany hymn.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska otworzyła obrady II części sesji Rady Miejskiej, stwierdziła prawomocność obrad - obrady prawomocne i przedstawiła porządek obrad II części sesji, który przedstawia się następująco:

  1. Przywitanie zaproszonych gości.
  2. Wystąpienie Przewodniczącej Rady Miasta.
  3. Wystąpienia zaproszonych gości.
  4. Prezentacja multimedialna.
  5. Wręczenie listów gratulacyjnych.
  6. Zakończenie obrad.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska - Wysoka Rado, zacni goście, Kuźnia Raciborska włącza się w ogólnopolskie obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku i dały początek reformom ustrojowym, społecznym i gospodarczym w naszym kraju. Dzięki tym wielkim przemianom, możemy dziś cieszyć się wolnością i prawem wyboru, dane jest nam współuczestniczyć i współdecydować o tym, co dotyczy naszej społeczności. Warto zatem wspomnieć historię  samorządności w naszej gminie, warto przywołać zarówno tę tradycję, jak również ludzi, którzy doprowadzili do wcielenia w życie tej znakomitej idei. Dziś z tego miejsca pragniemy oddać hołd wszystkim, którzy tworzyli naszą małą Ojczyznę i podziękować za Państwa wkład w tworzenie lepszego jutra. Szczególnego miejsca w dzisiejszej refleksji domagają się sylwetki tych mieszkańców Gminy Kuźnia Raciborska, z których działalności wyrosła żywotna
 naszej lokalnej wspólnocie idea odpowiedzialności za dobro lokalne. Śmiało możemy mówić o „Kuźni Samorządności”. To tutaj mizernie wykuwano i realizowano wyznaczone cele i dbano o nasze wspólne dobro, bo czymże jest samorząd jeśli nie połączeniem miłości, z gospodarnością, odpowiedzialnością, wizją przyszłości
i poczuciem przynależności do tej ziemi. Wysoka Rado, Szanowni goście - reforma samorządowa 1990 roku była „powrotem do Europy”. To w przeddzień wyborów samorządowych premier Tadeusz Mazowiecki zwrócił się do rodaków z przesłaniem  „Rzeczpospolita lokalna przechodzi w ręce społeczności, które ją zamieszkują. Będzie ona taka, jaką one same potrafią stworzyć”. Od tego czasu samorząd terytorialny stał się trwałym elementem polskiego ustroju dając społeczeństwu energię, dzięki której zmieniamy nasz kraj. Wielokrotne zmiany ustawy samorządowej spowodowały, iż od wyborów samorządowych, które odbyły się  
27 października 2002 r. uprawnieni do głosowania mieszkańcy gmin wybierają  burmistrza, wójta, czy prezydenta. Ta zmiana ustrojowa miała charakter fundamentalny: gospodarzy miast i gmin zaczęto wybierać w wyborach powszechnych, równych, tajnych i bezpośrednich, dotychczasowy zarząd gminy został zastąpiony przez organ jednoosobowy. Kolejnym ważnym wydarzeniem
w ćwierćwieczu samorządności był rok 2004 i wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Samorząd  stanął przed nowymi wyzwaniami. Okres ostatnich lat to okres budowania, modernizacji i przyśpieszenia dzięki funduszom zewnętrznym. W jaki sposób wykorzystaliśmy daną nam 25 lat temu szansę przekonamy się podczas prezentacji multimedialnej. Dziękuję Państwu za obecność i uświetnienie dzisiejszej uroczystości.

 

Przewodnicząca Rady Miejskiej powitała zaproszonych gości:

1   Wicewojewodę Śląskiego  Panią Gabrielę Lenartowicz.

  1. Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Pana Grzegorza Wolnika
  2. Starostę Powiatu Raciborskiego Pana Ryszarda Winiarskiego.
  3. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego Pana Władysława Gumieniaka.
  4. Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska Pana Pawła Machę.
  5. Burmistrza Sośnicowic Pana Marcina Stronczka.
  1. Wójta Gminy Lyski Pana Grzegorza Grytę.
  2. Burmistrza Miasta Odry Pana Libora Helisa.
  1. Zastępcę Burmistrza Miasta Odry Pana Pavela Matůšů.
  2. Sekretarza Miasta Kuźnia Raciborska Pana Dominika Klimanka.
  3. Skarbnika Miasta Kuźnia Raciborska Panią Annę Szostak.
  4. Dyrektora Biura Poselskiego Panią Katarzynę Dutkiewicz, reprezentująca Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Bolesława Piechę.
  5. Dyrektora Biura Poselskiego Pana Henryka Kretka, reprezentujący Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Jerzego Buzka.    
  6. Proboszcza Parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej ks. dr Andrzeja Pyttlika.
  7. Proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach
    ks. Sebastiana Śliwińskiego.
  8. Pastora Kościoła In Plus w Kuźni Raciborskiej Rolanda Warczoka.
  9. Pana Ernesta Emricha, byłego Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska.
  10. Panią Ritę Serafin, byłą Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska.
  11. Pana Jana Pawnika, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.
  12.  Pana Jana Krolika, zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.
  13. Insp. dr Pawła Zająca, Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu.
  14.  Pana aspiranta Henryka Linka, Komendanta Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej.
  15. Pana Krzysztofa Bartonia, Komendanta Gminnego OSP.
  16. Pana Roberta Pabiana, Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.
  17. Panią Irenę Holecką, prezesa Zarządu Spółdzielni Handlowo Produkcyjnej „Samopomoc Chłopska” w Kuźni Raciborskiej.
  18.  Pana Jana Wolentarskiego, dyrektora Mawo-Med.
  19. Pana Krzysztofa Melnarowicza, dyrektora Banku Spółdzielczego w Kuźni Raciborskiej.
  20. Ks. Jana Rośka, dyrektora Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach.
  21. Ks. Jana Łojczyka reprezentujący dyrektora CARITAS Diecezji Gliwickiej
    ks. Rudolfa Badurę.          

Przewodnicząca Rady Miejskiej powitała wszystkich radnych i sołtysów siedmiu kadencji, dyrektorów i byłych dyrektorów jednostek organizacyjnych, kierowników referatów Urzędu Miejskiego, długoletnich pracowników Urzędu Miejskiego, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Gminy Kuźnia Raciborska.

 

Ad. 12 Wystąpienie Przewodniczącego Rady Miejskiej;

Sabina Chroboczek-Wierzchowska - myśląc o 25 latach samorządności przypominają się słowa Bronisława Komorowskiego, który powiedział: odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów naszych przemian. Uwolniła ona obywatelską energię Polaków i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć
i współdecydować w sprawach publicznych. Nie byłoby nowoczesnej wolnej Polski bez rozwoju samorządności.
Czym więc jest Samorządność?  To nowoczesna, wolna Polska. Samorządność to właśnie my. Przygotowując to wystąpienie zastanawiałam się, jak wyglądała nasza gmina 25 lat temu, przed jakimi wyzwaniami stali ówcześni samorządowcy, jak wyglądały ulice, na jakim poziomie była oświata, jak działała komunikacja i dostęp do opieki medycznej. Co zmieniło się w naszej gminie przez te 25 lat samorządności, przez 25 lat możliwości decydowania o nas samych? Niewątpliwe jednym z głównych osiągnięć tego ćwierćwiecza jest gminna sieć wodociągowa z której korzystają niemal wszyscy mieszkańcy. Ogromne nakłady finansowe zostały skierowane na modernizację i rozbudowę gospodarki wodno-kanalizacyjnej a dzięki współfinansowaniu z Unii Europejskiej wybudowana została nowa oczyszczalnia ścieków w Kuźni Raciborskiej. W ciągu tych 25 lat wybudowano
i zmodernizowano wiele dróg i chodników na terenie naszej gminy. Ogromną reformę przeszła także gminna oświata. Decyzje podejmowane przez 25 lat miały swoje podłoże przede wszystkim w niżu demograficznym. Coraz mniejsza liczba dzieci pobierających naukę w naszych placówkach doprowadziła do wypracowanego obecnie modelu: dwóch Zespołów Szkół Ogólnokształcących oraz trzech przedszkoli. Podkreślić należy, że ostatnie lata wiążą się z ogromnymi nakładami na oświatę
i rozbudowę, czy też modernizację bazy sportowej. Termomodernizacji poddany został budynek szkoły w Kuźni Raciborskiej, wyremontowano halę sportową
w Kuźni Raciborskiej, w Rudach nową wybudowano.  W Kuźni Raciborskiej powstały dwa nowe boiska, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Dzięki staraniom władz gminy i klubów sportowych, oraz powołanej w roku 2002 Gminnej Rady Sportu zmodernizowano bazę sportową w Rudzie Kozielskiej, Jankowicach, Siedliskach i Rudach. Przeprowadzono także kapitalny remont stadionu w Kuźni Raciborskiej. XXI wiek to wiek nieustannego rozwoju techniki, ale również wiek rozwoju nowych możliwości
i wyzwań dla samorządu. Podjęte przez gminę działania w zakresie telekomunikacji spowodowały jej prawie 100% podłączenie do sieci. Problem zasięgu telefonii komórkowej w Jankowicach próbujemy rozwiązać dzięki Internetowi szerokopasmowemu, który doprowadzony  zostanie do punktu bibliotecznego. Samorząd gminy wspierał intensywnie działalność kulturalną i biblioteczną. Wyremontowano Bibliotekę w Kuźni Raciborskiej, oraz filię w Turzu. Jesteśmy
w trakcie kolejnego etapu remontu Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, wyremontowano także świetlice wiejskie w Budziskach, Rudzie i Siedliskach. dobudowano świetlicę w Turzu. To właśnie nasza gmina może się pochwalić organizacją takich imprez jak: „Pożegnanie lata”, „Pływadło”, „Mistrzostwa Świata Gry w Kapsle” czy też tradycyjny już „Rajd Rowerowy” . Dzięki decyzjom władz gminy dziś możemy poszczycić się świetnie prosperującą Zabytkową Stacją Kolejki Wąskotorowej w Rudach. Ocalono zabytek techniki, który przynosi nam chlubę
i promuje naszą gminę. Bazylika Mniejsza wraz z Kaplicą Matki Boskiej Pokornej w Rudach oraz przekazane w 1998 roku przez wojewodę śląskiego Marka Kempskiego na własność Diecezji Gliwickiej ruiny Pocysterskiego Zespołu Pałacowo-Klasztornego są jednymi z największych atrakcji turystycznych w tej części śląska, które z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę turystów. Samorząd Gminy
i Województwa Śląskiego zadbał o rozwój bazy turystycznej poprzez wybudowanie parkingu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, oraz wiaty biesiadnej
w Rudach. Stale współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, przykładem współpracy ze „Stowarzyszeniem Wsi Budziska” jest powstanie niepublicznej Szkoły Podstawowej i  Przedszkola w Budziskach. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych ”Babiniec” realizuje program we współpracy z Bankiem Żywności. Koła Gospodyń Wiejskich w Rudach, Jankowicach, Rudzie Kozielskiej, strażacy ochotnicy, członkowie klubów sportowych wspierają lokalne działania i są zaangażowani
w prace na rzecz społeczności Gminy Kuźnia Raciborska. Na terenie gminy działają: Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej, lokalne koła Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców, Związek Emerytów i Rencistów, Polski Związek Wędkarski, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Związek Harcerstwa Polskiego. Nie sposób dziś wymienić wszystkie stowarzyszenia działające na terenie gminy, ale należy podkreślić ich ogromną rolę w tworzeniu lepszego jutra i aktywizacji mieszkańców.
W zakresie ochrony zdrowia podjęte zostały działania mające na celu przeniesienie ośrodka zdrowia w Kuźni Raciborskiej do nowego budynku, oraz dostosowanie  ośrodków zdrowia w Rudach i w Kuźni Raciborskiej do odpowiednich wymogów. Dziś w tych ośrodkach swoje usługi świadczą także lekarze specjaliści. Na terenie gminy stacjonuje także pogotowie ratunkowe, a dzięki współpracy z Caritas otwarty został gabinet rehabilitacyjny. Zmiany dotyczą również kwestii bezpieczeństwa gminy, zastosowano  wiele innowacji. Ponowne utworzenie komisariatu Policji, monitoring, współdziałanie samorządu i Policji przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa
i spadku przestępczości w naszej gminie. Nasze mienie i życie chroni także osiem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które doposażane są w odpowiedni sprzęt do ratownictwa medycznego, wodnego i pożarniczego. XXI wiek to czas nieustannego rozwoju technologii i telekomunikacji. Obecne czasy dają bardzo dużo nowych możliwości ale również stawiają przed gminą nowe wyzwania. Brak mieszkań, przeniesienie urzędu miejskiego, konieczność budowy miejsc parkingowych, ograniczenie emisji spalin, problemy społeczne, rozbudowa infrastruktury turystycznej . Dużo za nami, ale jeszcze więcej pracy przed nami. Minione 25 lat wiąże się z ogromną pracą i bardzo trudnymi decyzjami. Kilkakrotnie zmuszani byliśmy stawić czoła żywiołom. Pożar lasu w 1992 roku, strach przez ogniem i pełne poświęcenie strażaków oraz społeczności lokalnej mającej na celu ratowanie „zielonych płuc Śląska”. Również powodzie w latach 1997 oraz 2010, które bezpośrednio dotknęły naszych mieszkańców. Zalana została większa części naszej gminy. Te kataklizmy miały ogromny wpływ na losy i przyszłość naszej społeczności, wzbogaceni jednak doświadczeniami ruszyliśmy z planami w przyszłość. Jeśli człowiek odnajdzie w sobie wewnętrzną siłę, to nawet najgorsze doświadczenia, traumy, kryzysy i cierpienia powodują rozwój i postęp - dają motywację do dalszego działania. Siła współpracy i determinacja mieszkańców naszej gminy jest w stanie pokonać nawet największy żywioł. Przed nami jeszcze wiele planów i zamierzeń, zawsze jest i będzie coś do zrobienia. Mamy jednak nadzieję, że uda się je wszystkie zrealizować. Dziękuję wszystkim, którzy przez te 25 lat przyczynili się do rozwoju naszej gminy i prosimy o dalsze wsparcie i pomoc. Współtwórzmy, współdecydujmy, współpracujmy, bądźmy dumni z naszej pięknej gminy, która dla nas jest najpiękniejszym miejscem do życia.

Następnie Przewodnicząca Rady Miejskiej Sabina Chroboczek-Wierzchowska poprosiła o przyjęcie przez aklamację następującego oświadczenia uczestników uroczystości z dnia 8 października 2015 r. w Kuźni Raciborskiej dla uczczenia
25-lecia samorządności w Polsce: „odrodzona samorządność to jeden
z największych sukcesów przemian ustrojowych w Polsce. Uwolniła ona obywatelską   energię Polaków   i   pozwoliła   lokalnym   wspólnotom   współuczestniczyć
i współdecydować w sprawach publicznych. Nie byłoby nowoczesnej wolnej Polski bez rozwoju samorządności. Trudno wyobrazić sobie dziś demokratyczną Polskę bez samorządów lokalnych - wojewódzkich, powiatowych czy gminnych. 25 lat temu
w ręce Polaków przekazana została możliwość decydowania o tym, jakie zmiany będą zachodziły w ich małych ojczyznach, a do słowników powróciło pojęcie społeczeństwa obywatelskiego. Dzisiaj Polska jest liderem w wykorzystaniu funduszy unijnych,  dynamicznie się rozwija i  skutecznie nadrabia dystans do najmocniejszych gospodarczo regionów Europy. Niech to święto przypomni nam, że musimy szanować to, co zostało wywalczone 25 lat temu, a co wcześniej wydawało się być nieosiągalne.

1. Dla uczczenia 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce zebrani wyrażają szacunek i uznanie dla wszystkich, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do utworzenia i rozwoju samorządu terytorialnego
w Rzeczypospolitej Polskiej.

 2. uczestnicy uroczystości składają podziękowanie wszystkim, którzy przez 25 lat budowali niezależną i samorządną Polskę oraz małe ojczyzny.

W szczególności podziękowania kierujemy:

1) do byłych i obecnych Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych, Sołtysów, pracowników Urzędów i jednostek organizacyjnych, instytucji, zakładów pracy, rolników, organizacji pozarządowych za wkład pracy i zaangażowanie w rozwój
i kształtowanie gmin raciborszczyzny i całego naszego kraju;

2) do mieszkańców za wsparcie działań samorządowych, pracowitość, przedsiębiorczość i aktywność w życiu wszystkich gmin Rzeczpospolitej Polskiej;

3) do przyjaciół i sympatyków każdej Polskiej Gminy za udzielaną wszechstronną pomoc i wsparcie dla inicjatyw podejmowanych w gminach.

Z samorządowym pozdrowieniem – uczestnicy uroczystości 25-lecia Samorządności w Kuźni Raciborskiej.”

 

Ad. 13 Wystąpienia zaproszonych gości.

Przewodnicząca Rady Miejskiej poprosiła o zabranie głosu Pana Ernesta Emricha, Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska w latach 2001-2006.

Ernest Emrich zabierając głos powiedział: „dzień dobry państwu, nigdy nie myślałem, że będzie mi dane przemówić do tak znakomitego grona. Uważam, że każdy samorządowiec, począwszy od członka Rady Sołeckiej po Posła, każdy na swoim stanowisku jest potrzebny i jest znakomity. Tym bardziej, że są wśród nas weterani samorządu i ludzi na poważnych stanowiskach. Dziękuję Przewodniczącej Rady Miejskiej i całej Radzie za zaproszenie na to spotkanie. 25 lat samorządu to niewiele czasu, pomimo to zauważa się, że na trwale wpisał się on w krajobraz życia społecznego i gospodarczego. Wszystkim i każdemu z osobna gratuluję tego jubileuszu, gratuluję postawy i zaangażowania. Znam tę pracę i wiem, że nie jest to „łatwy kawałek chleba”. Tym wszystkim, którzy pełnili i pełnią funkcje z wyboru oraz zatrudnionym w Urzędzie, jednostkach organizacyjnych, oświacie serdecznie gratuluję i życzę dalszej owocnej, satysfakcjonującej pracy. Korzystając z okazji chciałbym podziękować tym wszystkim z którymi w latach kiedy pełniłem funkcje Burmistrza współpracowałem. Dziękuję bardzo, pamiętam o wszystkich i wspominam bardzo mile. Gratuluję i życzę wszystkiego najlepszego i dalszej wytrwałości
w pracy”.

Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała za wystąpienie, wręczyła Ernestowi Emrichowi kwiaty i list gratulacyjny

 

Sabina Chroboczek- Wierzchowska poprosiła o zabranie głosu Panią Ritę Serafin, Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska w latach 2006-2014.

Rita Serafin powiedziała: „Pani Przewodnicząca, Panie Burmistrzu, zaproszeni goście. Odczuwam wzruszenie przemawiając dzisiaj do państwa, ponieważ
z samorządem wiążemy wiele wspomnień. Są to wspomnienia bardzo dobre, na naszych oczach samorząd się zmieniał. Szansa jaką otrzymaliśmy w 1990 roku została w pełni wykorzystana nie tylko przez polskie społeczeństwo ale także przez naszą gminę. Gmina nasza bardzo się zmieniła i wygląda zupełnie inaczej niż 25 lat temu, inaczej też wygląda samorząd. Ci z państwa, którzy w samorządzie pracują kilka lub kilkanaście lat doskonale wiedzą, że samorząd stał się profesjonalny, zajmujący się wieloma sprawami i dziedzinami organizując życie lokalnej społeczności. Samorząd przez to, że stał się profesjonalny wymaga niekiedy bardzo trudnych decyzji, które czasami mają trudne do zaakceptowania skutki. Kiedy organizowano na 20-lecie samorządności spotkanie na Wydziale Prawa
i Administracji Uniwersytetu w Katowicach gościem zaproszonym był nie żyjący już prof. Kulesza. Powiedział wówczas znamienite zdanie z którym polemizował ówczesny przewodniczący Regionalnej Izby Obrachunkowej dr Siwoń. Powiedział, że zaczynają zabijać samorządność trzy instytucje kontrolne, natomiast jeżeli samorządem zacznie rządzić strach, to będzie koniec samorządności. Dziękując tym wszystkim, którzy pomimo lęków i problemów pracują dla samorządu i mają wspaniałe efekty pracy, życzę, aby cały czas odnajdywali się w swojej pracy i czerpali z miłości do naszego lokalnego środowiska siłę i chęć dalszego działania. Wszystkim tym, z którymi współpracowałam bardzo dziękuję, współpracę tę wspominam mile,
a moje serce i tak cały czas jest w Kuźni Raciborskiej i dla niej bije. Wszystkim gratuluję sukcesów, bądźmy także dumni z sukcesów całej gminy. Życzę wszystkim dużo satysfakcji z pełnionych funkcji i wiele pomyślności w życiu osobistym.” 

Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała Pani Ricie Serafin za wystąpienie, wręczyła kwiaty i list gratulacyjny.

 

Następnie poproszono o zabranie głosu obecnego Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska Pana Pawła Machę. 

Paweł Macha powiedział: „witam i gratuluję tego jubileuszu. W samorządzie pracuję niedługo, chciałbym poprowadzić go dalej i zrobić dla niego wiele dobrego. Jak
w swoim wystąpieniu powiedziała przewodnicząca, mamy gdzie wypoczywać, mamy gdzie spędzać czas, moim zadaniem to zapewnienie pracy i powstrzymanie odpływu ludzi. To będzie cel, nad którym będę się koncentrował. Wiem, że przed nami wszystkimi duże wyzwania, musimy jeszcze wiele zrobić. Chciałbym przede wszystkim sprowadzić przedsiębiorców, aby powstały nowe miejsca pracy. Jako obecny włodarz miasta chcę mieć dobry kontakt z mieszkańcami, ze Starostą,                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Panią Wicewojewodą. Jestem im ogromnie wdzięczny za pomoc jaką nam okazują. Wraz z osobami, z którymi przyszło mi pracować jesteśmy przeświadczeni, że zamierzenia i plany uda się zrealizować. Gratuluję wszystkim tego jubileuszu a sobie pierwszego roku pracy, dziękuję bardzo.”

Przewodnicząca podziękowała Burmistrzowi za wystąpienie, wręczyła kwiaty i list gratulacyjny.

 

Sabina Chroboczek-Wierzchowska poprosiła o zabranie głosu Panią Gabrielę Lenartowicz.

Pani Gabriela Lenartowicz zabierając głos najpierw serdecznie podziękowała za zaproszenie na uroczystą sesję Rady Miejskiej do Kuźni Raciborskiej, następnie powiedziała, że jest jej bardzo miło uczestniczyć w naszej uroczystości, ponieważ odbywa się ona na terenie powiatu z którym łączą się wspomnienia. Pani Wicewojewoda wspominała lata, kiedy powstawał samorząd i odradzała się samorządność gmin oraz zmiany jakie zaszły w ciągu tych 25 lat. Pogratulowała wszystkim sukcesów, na ręce Przewodniczącej Rady Miejskiej wręczyła list gratulacyjny z życzeniami dalszej owocnej pracy.

Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała Pani Gabrieli Lenartowicz za wystąpienie i życzenia i udzieliła głosu Panu Grzegorzowi Wolnikowi, Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Śląskiego.

 

Pan Grzegorz Wolnik podziękował za zaproszenie i powiedział, że to zaszczyt przemawiać do samorządowców, którzy pracowali i pracują w samorządzie pełniąc rożne funkcje. Gminy polskie w okresie tych 25 lat bardzo się zmieniły, widać to na każdym kroku, w Kuźni Raciborskiej również widać duże zmiany. Wszyscy samorządowcy mogą sobie pogratulować jubileuszu, osiągnięć i sukcesów. Życzył realizacji zamierzeń i wszystkich planów. Obiecał, że wszędzie tam, gdzie samorząd wojewódzki będzie mógł wspierać Kuźnię Raciborska, to będzie to robił z wielką wrażliwością.

Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała za wystąpienie Panu Grzegorzowi Wolnikowi i udzieliła głosu Staroście raciborskiemu Panu Ryszardowi Winiarskiemu.

 

Pan Ryszard Winiarski podziękował za zaproszenie. Powiedział, że Starostą jest dopiero od 10 miesięcy, ale doskonale pamięta okres 25-lecia z innej strony, jako prowadzący swoją działalność. Polska przez ten okres bardzo się zmieniła, rozbudowała, zwłaszcza drogi. Polska jest w czołówce państw w Europie najbardziej się rozwijających. Pogratulował wszystkim wielu sukcesów i życzył w kolejnych latach dobrego rozwoju i wspaniałej pracy na rzecz środowiska. Obiecał dobrą współpracę
i pomoc w rozwiązywaniu wspólnych problemów.

Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała Panu Ryszardowi Winiarskiemu za wystąpienie i zapytała czy ktoś z gości chciałby zabrać głos.

W związku z tym, że chętnych do zabrania głosu nie było, przeszła do realizacji następnego punktu porządku obrad.

 

Ad. 14 Prezentacja multimedialna.

Prezentację multimedialną obrazującą 25- lecie samorządności w Gminie Kuźnia Raciborska oraz zachodzące zmiany w mieście i gminie przygotował Bartosz Kozina.  

 

Po prezentacji Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała Panu Bartoszowi Kozinie za realizację prezentacji multimedialnej i powiedziała, że z roku na rok wizerunek naszej gminy zmienia się na lepsze. Powiedziała, że wiele zasług w realizacji zadań mają środki zewnętrzne. Dzięki wsparciu finansowemu wiele inwestycji zostało wykonanych, służą one gminie i jej mieszkańcom. Dopiero zachwyt przyjezdnych lub ciekawe zdjęcie uświadamiają nam, czego na co dzień nie zauważamy.  

Sabina Chroboczek-Wierzchowska - szanowni Państwo, dzisiejsza uroczystość zmusza także do refleksji, wielu samorządowców nie może w niej uczestniczyć
z różnych powodów. Dwanaście osób z grona radnych i sołtysów nie żyje, są to:

1.         Alojzy Cwik                           sołtys Turza

2.         Alberich Drzisga                 radny

3.         Józef  Goldman                   radny i sołtys Jankowic

4.         Krystian Kozielski               sołtys Rud

5.         Leon   Materny                     radny

6.         Rajmund Morgalla              radny

7.         Jan Pęczek                          radny

8.         Ryszard Pluta                      radny

9.         Zbigniew Ryszawy             radny

10.      Reinhold Scharff                sołtys Rudy

11.       Władysław Waśniowski    radny

12.      Norbert Zimon                    radny i sołtys Siedlisk

Aby uczcić ich pamięć poprosiła wszystkich o powstanie i uczczenie ich pamięci minutą ciszy.

 

Ad. 15 Wręczenie listów gratulacyjnych.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – chcielibyśmy uhonorować wszystkich tych, którzy angażowali się w rozwój samorządu lokalnego.

Marcin Gałuszka – Biernacki przedstawił krótką historię kuźniańskiego samorządu. Powiedział, że pierwsza sesja demokratycznie wybranego samorządu kuźniańskiego odbyła się  7 czerwca 1990 roku, otworzył ją Przewodniczący Komisji Wyborczej Pan Bogdan Staszewski. W kadencji 1990-1994 Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej liczyła 26 radnych, w latach 1994-2002 Rada liczyła 22 radnych, a od roku 2002 Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej liczy 15 radnych. Zmiana liczby radnych to efekt wprowadzenia reformy administracyjnej i zmiany samorządowej.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska - z  okazji 25-lecia samorządności w Polsce,
w imieniu społeczności Gminy Kuźnia Raciborska składam radnym i sołtysom siedmiu kadencji serdeczne podziękowania za ofiarną i pełną poświęceń pracę na rzecz samorządu lokalnego. Dzięki wspólnym działaniom, które korzystnie wpłynęły na rozwój tutejszej wspólnoty samorządowej nasza Mała Ojczyzna pięknieje
i nowocześnieje. Proszę o przyjęcie podziękowania za wspólną troskę i za wszelką pomoc, jaką Gmina Kuźnia Raciborska doświadczyła dla dobra lokalnej społeczności. Życzę dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności niezbędnej do realizacji marzeń i planów, satysfakcji z wykonywanej działalności, a także wielu sukcesów w życiu osobistym.

Marcin Gałuszka – Biernacki przekazał informację organizacyjną, radni i sołtysi, którzy sprawowali funkcję dwa i więcej razy będą wyczytani przy pierwszej swojej kadencji. Zaprosił na scenę radnych i sołtysów I kadencji

  1. Adamczyk Józef            radny w  kadencji  1990-1994 i 1994-1998
  2. Bachniak Jacek              radny w kadencji 1990-1994
  3. Borutko Krystyna          radna w kadencji 1990-1994, przewodnicząca Zarządu Osiedla „Osiedle Nr 1” w Kuźni Raciborskiej w kadencji 2006-2010, 2010-2014 i 2014-2018
  4. Czogała Józef               radny w kadencji 1990-1994,1994-1998, 1998-2002
  5. Czogalla Teodor              radny w kadencji 1990-1994
  6. Fros Bernard                 radny w kadencji 1990-1994
  7. Gostomski Zdzisław     radny w kadencji 1990-1994
  8. Gumieniak Władysław radny w kadencji 1990-1994 i 1994-1998
  9. Grzesik Edmund           radny w kadencji 1990-1994, 1994-1998
  10. Kipka Hubert                 radny w kadencji 1990-1994
  11. Kotyczka Jan                 radny w kadencji1990-1994
  12. Kozłowski Franciszek  radny w kadencji 1990-1994,1994-1998,1998-2002,   2002-2006
  13. Lewandowski Bogdan radny w kadencji 1990-1994
  14. Lużyna Jerzy                 radny w kadencji 1990-1994
  15. Mazurek Alfons             radny w kadencji 1990-1994, 1994-1998, 1998-2002, 2002-2006, sołtys sołectwa Ruda Kozielska 1990-1994, 1994-1998, 1998-2002, 2002-2006
  16. Mrozek Jan                    radny w kadencji 1990-1994
  17. Rogon-Depta Urszula  radna w kadencji 1990-1994
  18. Skolarczyk Jan              radny w kadencji 1990-1994
  19. Stanek Jan                    radny w kadencji 1990-1994, 1994-1998, 2002-2006, sołtys w kadencji 1998-2002, 2002-2006, 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018
  20. Waga Małgorzata          radna w kadencji 1990-1994

21.Paweł Lubos                  radny w kadencji 1990-1994

Agnieszka Kułagin             sołtys sołectwa Budziska w kadencji 1990-1994, 1994-1998.

Hubert Kania           sołtys Sołectwa Rudy w kadencji 1990-1994,1994-1998.

Monika Goldman sołtys sołectwa Turze w kadencji 1990-1994.

Przybyli na uroczystą sesję radni i sołtysi otrzymali listy gratulacyjne.

 

Zaproszono na scenę radnych i sołtysów II kadencji

  1. Alojzy Brzoska                     radny w kadencji: 1994-1998, 1998-2002
  2. Feliks Cieśla                        radny w kadencji 1994-1998       
  3. Czesław Dudek                   radny w kadencji 1994-1998       
  4. Leon  Jaskuła                      radny w kadencji 1994-1998
  5. Leon  Klon                           radny w kadencji 1994-1998
  6. Marian Kostka                     radny w kadencji 1994-1998       
  7. Antoni  Machnik                   radny w kadencji 1994-1998
  8. Krzysztof Maj                       radny w kadencji 1994-1998
  9. Romana Serafin                 radna w kadencji: 1994-1998, 1998-2002, 2002-2006
  10. Zygfryd Sznajder                radny w kadencji 1994-1998
  11. Maria  Węgrzynowska        radna w kadencji 1994-1998

Elżbieta Goldman-Fojcik sołtys sołectwa Jankowice w kadencji: 1994-1998,1998-2002

Franciszek Szulborski sołtys sołectwa Ruda w kadencji 1994-1998

Przybyłym radnym i sołtysom wręczono listy gratulacyjne.

 

Zaproszono na scenę radnych i sołtysów III kadencji

  1. Werner Absalon                       radny w kadencji 1998-2002
  2. Wiktor Baszczok                       radny w kadencji 1998-2002, 2002-2006
  3. Mariusz Brześniowski              radny w kadencji 1998-2002,przewodniczący  Zarządu Osiedla „Stara Kuźnia” 2006-2010,2010-2014
  4. Maciej Brzeźniak                      radny w kadencji 1998-2002
  5. Grzegorz Czerwiński                radny w kadencji 1998-2002                                                                                                 
  6. Ginter Depta                              radny 1998-2002
  7. Barbara   Gromotka                  radna w kadencji 1998-2002
  8. Jan Kluska                                 radny w kadencji 1998-2002
  9. Sylwester   Larysz                       radny w kadencji 1998-2002, 2002-2006, 2006-2010, 2010-2014
  10. Anna Miłota-Kampik                radna w kadencji 1998-2002
  11. Edward Morgała                      radny w kadencji 1998-2002
  12. Wilibald Piechula                     radny w kadencji 1998-2002       
  13. Marcelina Waśniowska            radna w kadencji 1998-2002, 2002-2006, 2006-2010, 2010-2014, sołtys Sołectwa Turze 1998-2002, 2002-2006, 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018
  14. Manfred   Wrona                      radny w kadencji 1998-2002, 2002-2006, 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018

Adam Staniszewski sołtys sołectwa Budziska w kadencji 1998-2002, radny
w kadencji 2002-2006

Przybyłym radnym, sołtysom i przewodniczącemu zarządu osiedla wręczono listy gratulacyjne.

 

Zaproszono na scenę samorządowców IV kadencji

  1. Krystyna Brakowiecka             radna w kadencji 2002-2006
  2. Janusz Brzeźniak                     radny w kadencji 2002-2006, 2006-2010
  3. Antoni Głowski                          radny w kadencji 2002-2006, 2006-2010
  4. Tadeusz   Kobylański                radny w kadencji 2002-2006
  5. Wojciech Kudla                         radny w kadencji 2002-2006
  6. Jan Krybus                                radny w kadencji 2002-2006, sołtys Sołectwa Siedliska 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018
  7. Teresa Szczur
  8. Julian Zieliński                          radny w kadencji 2002-2006

Jarosław Żwirek sołtys sołectwa Budziska w kadencji 2002-2006

Henryk Machnik sołtys sołectwa Jankowice w kadencji 2002-2006, 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018

Mariusz Kulon sołtys sołectwa Siedliska w kadencji 2002-2006

Marcin Rak przewodniczący Zarządu Osiedla „Osiedle Nr 1” w Kuźni Raciborskiej
w kadencji 2002-2006

Gertruda Jucha przewodnicząca Zarządu Osiedla „Stara Kuźnia” w  Kuźni Raciborskiej w kadencji 2003-2006

Przybyłym radnym, sołtysom i przewodniczącym Zarządu Osiedli wręczono listy gratulacyjne.

 

Zaproszono na scenę radnych i sołtysów V kadencji

  1. Aleksandra Bartoń        radna w kadencji 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018
  2. Ernest Drazik                 radny w kadencji 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018
  3. Gerard Hanusek            radny w kadencji 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018
  4. Piotr Klichta                   radny w kadencji 2006-2010
  5. Tadeusz Koral                radny w kadencji 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018
  6. Andrzej Kubiczak          radny w kadencji 2006-2010
  7. Adrian Lepiarczyk         radny w kadencji 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018
  8. Grażyna Tokarska         radna w kadencji 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018
  9. Mariola Wajda                radna w kadencji 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018

Ingeborga Depta sołtys Sołectwa Budziska w kadencji 2006-2010, 2010-2014

Wojciech Węglorz   sołtys Sołectwa Ruda Kozielska w kadencji 2006-2010, 2010-2014, sołtys Sołectwa Rudy 2014-2018

Sylwester Larysz sołtys Sołectwa Rudy 2006-2010, 2010-2014

Przybyłym radnym i sołtysom wręczono listy gratulacyjne.

 

Zaproszono na scenę radnych i sołtysów VI kadencji

  1. Radosław Kasprzyk      radny w kadencji 2010-2014, 2014-2018
  2. Bernard Kowol               radny w kadencji 2010-2014, Przewodniczący Zarządu Osiedla „Stara Kuźnia” w Kuźni Raciborskiej w kadencji 2014-2018      
  3. Adam Skórka                 radny  w kadencji 2010-2014
  4. Roman Wilk                   radny  w kadencji 2010-2014, 2014-2018

Przybyłym radnym i przewodniczącemu zarządu osiedla wręczono listy gratulacyjne

 

Zaproszono na scenę radnych i sołtysów VII kadencji

  1. Łukasz Ruhe                 radny  w kadencji 2014-2018
  2. Gerard Depta                 radny  w kadencji  2014-2018     
  3. Elżbieta Kozłowska      radna w kadencji 2014-2018
  4. Maciej Kriwienok           radny w kadencji 2014-2018

Adrian Juraszek sołtys Sołectwa Budziska w kadencji 2014-2018

Gizela Górecka sołtys Sołectwa Ruda Kozielska w kadencji 2014-2018

Przybyłym radnym i sołtysom wręczono listy gratulacyjne.

 

Na środek sceny poproszono Sabinę Chroboczek- Wierzchowską, Przewodniczącą Rady Miejskiej, której wręczono kwiaty i gratulacje.

 

Marcin Gałuszka – Biernacki - w okresie 25 lat samorządu terytorialnego zaszczytną funkcję radnego Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej pełniło 83 osoby
a funkcję sołtysa 27 osób. Wśród tych samorządowców jest wielu radnych
i sołtysów, którzy funkcję tę funkcję trzy, cztery a nawet pięć kadencji.

Zaprosił na scenę:

  1. Manfreda Wronę , radnego pięciu kadencji.
  2. Sylwestra Larysza, radnego czterech kadencji.
  3. Franciszka Kozłowskiego, radnego czterech kadencji. 
  4. Krystynę Borutko, radną jednej kadencji, przewodniczącą Zarządu Osiedla Nr 1 w Kuźni Raciborskiej trzech kadencji.
  5. Marcelinę Waśniowską, radną czterech kadencji, sołtysa sołectwa Turze pięciu kadencji.
  6. Henryka Machnika, sołtysa sołectwa Jankowice czterech kadencji.
  7. Jana Stanka, radnego trzech kadencji, sołtysa sołectwa Ruda pięciu kadencji.
  8. Alfonsa Mazurka, radnego czterech kadencji, sołtysa sołectwa Ruda Kozielska pięciu kadencji.

 Sabina Chroboczek - Wierzchowska - gratuluję niewyczerpalnych pokładów energii i ogromnego zaufania, którym zostaliście Państwo obdarzeni i którym cieszycie się po dzień dzisiejszy. Życzę zdrowia i sił potrzebnych do realizacji planów oraz pomyślności w życiu osobistym.

O wręczenie nagród poproszono Wicewojewodę śląskiego Gabrielę Lenartowicz. Wyróżnieni, długoletni samorządowcy otrzymali kwiaty i statuetki.

Głos zabrał Manfred Wrona, który podziękował Przewodniczącej Rady Miejskiej, Burmistrzowi, pracownikom Urzędu i wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej uroczystości. Jako wieloletni samorządowiec  podziękował za pracę na rzecz lokalnej społeczności wszystkim obecnym
i nieobecnym, również tym którzy odeszli. Powiedział, że przez 17 lat pracy
w samorządzie współpracował z wieloma osobami, były różne sytuacje, wzloty
i upadki ale nic nie mogło zniechęcić go do pracy. Powiedział: „kocham tę gminę
i
pracuję dla jej dobra. Proszę, aby po dzisiejszym spotkaniu rozejść się do domów
z myślą czynienia dobra dla całej gminy. Jeżeli my będziemy kochać tę gminę, będą ją kochały również nasze dzieci. Miłość wyzwala ogromną siłę i energię. Z głębi serca wszystkim gratuluję i bardzo dziękuję. Na ile siły mi pozwolą i zdrowie, będę zawsze służył radą i pomocą. Życzę wszystkim dużo zdrowia, wszelkie pomyślności, dziękuję i Bóg zapłać”.

Sabina Chroboczek- Wierzchowska - szanowni Państwo, wiele dobrego doświadczyliśmy od życzliwych nam osób i instytucji. Bez ich pomocy i wsparcia wielu zadań nie udało by się nam zrealizować, stąd szczególne podziękowania kieruję na ręce: Pani Gabrieli Lenartowicz Wicewojewody Śląskiemu, Pana Henryka Siedlaczka, Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej,  Pana Grzegorza Wolnika, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, Pana Ryszarda Winiarskiego Starosty Powiatu Raciborskiego oraz naszych przyjaciół z Czech, Burmistrza Miasta Odry Pana Libora Helisa

Wymienieni wyżej otrzymali listy gratulacyjne i kwiaty  (w imieniu Posła Henryka Siedlaczka list gratulacyjny odebrał Pan Adrian Plura).

 

Burmistrz Miasta Paweł Macha szczególne podziękowania za współpracę i wieloraką pomoc przekazał Pani Gabrieli Lenartowicz, Panu Grzegorzowi Wolnikowi
i Ryszardowi Winiarskiemu. Za współpracę podziękował także Burmistrzowi Miasta partnerskiego z Czech.

 

Burmistrz Miasta Odry Pan Libor Helis zabrał głos i powiedział, że współpraca pomiędzy miastami Kuźnia Raciborska i Odry układa się bardzo dobrze, odbywa się ona na  różnych dziedzinach i płaszczyznach. Podziękował za zaproszenie, pogratulował sukcesów i życzył dalszej satysfakcji z pracy na rzecz mieszkańców.

 

Sabina Chroboczek-Wierzchowska - za pracę i zaangażowanie w rozwiązywanie problemów gminy, za wkład w kształtowanie jej przyszłości i przyszłości mieszkańców, za dbałość o ocalenie trudu poprzednich pokoleń dziękujemy instytucjom i organizacjom pozarządowym. Państwa zaangażowanie i pracowitość pokazały te wartości, którymi każdy człowiek winien się kierować w życiu, aby osiągnąć zadowolenie i poczucie godnie spełnionego obowiązku. Niech Państwa pracowitość i oddanie najważniejszym sprawom gminy staną się dla następców wzorem do naśladowania. Życzę dużo zdrowia, zadowolenia i pomyślności niezbędnej do realizacji marzeń i planów oraz sukcesów w życiu osobistym.

 

Następnie listy gratulacyjne otrzymali:

  1. Pani Kinga Apollo, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej.
  2. Pani Renata Domańska, dyrektor Przedszkola Nr 1 w Kuźni Raciborskiej
    z Oddziałem Zamiejscowym w Turzu.
  3. Pani Kornelia Hoinza, dyrektor Przedszkola w Rudach.
  4. Pani Kornelia Reichel, dyrektor Przedszkola Nr 2 w Kuźni Raciborskiej.
  5. Pan Witold Ciuberek, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej
    i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej.
  6. Pan Michał Fita, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji
    w Kuźni Raciborskiej.
  7. Pan Zbigniew Grygier, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
    w Kuźni Raciborskiej.
  8. Pan Marian Kostka, prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów
    i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej.
  9. Pan Jarosław Łuszcz, naczelnik Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej
    w Rudach.
  10.  Pan Adrian Plura, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach.
  11. Pan Ireneusz Wojcieski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kuźni Raciborskiej.

Sabina Chroboczek- Wierzchowska poinformowała, że długoletnim pracownikiem, z ponad trzydziestoletnim stażem pracy w ZGKiM jest dyrektor Witold Ciuberek.

Następnie na scenę poproszono:

  1. Panią Irenę Holecką, prezesa Zarządu Spółdzielni Handlowo Produkcyjnej Samopomoc Chłopska w Kuźni Raciborskiej.
  2. Panią Joannę Tkocz,  dyrektora ING Bank Śląski oddział w Kuźni Raciborskiej.
  3. Pana Henryka Linka Komendanta Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej.
  4. Pana Krzysztofa Melnarowicza, dyrektora Banku Spółdzielczego w Kuźni Raciborskiej.
  5. Pana Roberta Pabiana, Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskiej.
  6. Pana Jana Pawnika, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.
  7. Pana Jana Wolentarskiego, dyrektora MAWO-MED.
  8. Pana Pawła Zająca, Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu.

Osobom tym wręczono listy gratulacyjne.

 

Na scenę w celu wręczenia listów gratulacyjnych poproszono:

  1. Panią Heleną Bąkała, Przewodniczącą Związku Emerytów, Rencistów
    i Inwalidów w Kuźni Raciborskiej
  2. Panią Romanę Serafin, Przewodniczącą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oddział w Kuźni Raciborskiej
  3. Panią Elżbietę Dolla, przedstawicielkę Koła Gospodyń Wiejskich
    w Jankowicach.
  4. Panią Monikę Kudla,  przedstawicielkę Caritas w Turzu.
  5. Panią Krystynę Lubos, przedstawicielkę Chóru im. Juliusza Rogera w Rudach.
  6. Panią Łucję Stanek, przedstawicielkę Klubu Seniora w Turzu.
  7. Panią Monikę Sobkowicz-Brzoska, prezesa Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Budziska.
  8. Panią Gizelę Wieczorek, przedstawicielkę Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzie Kozielskiej.
  9. Panią Alicję Wilk, przedstawicielkę Koła Gospodyń Wiejskich w Rudach.
  10. Panią Halinę Wyjadłowską, przewodniczącą Koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.
  11. Przedstawicielkę Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Babibiec” w Kuźni Raciborskiej.
  12. Pana Zygfrydowa Baszczoka,  przedstawiciela DFK Rudy
  13. Pana Jana Deptę, przedstawiciela DFK Budziska
  14. Pana Władysława Gumieniaka, prezesa Rodzinnych Ogrodów Działkowych Rafamet.
  15. Pana Jerzego Jarego, prezesa Rodzinnych Ogrodów Działkowych KROKUS
  16. Pana Piotra Klichtę, prezesa koła Polskiego Związku Wędkarskiego
  17. Pana Bartosza Kozinę
  18. księdza Jana Łojczyka, przedstawiciela Caritas Diecezji Gliwickiej.
  19. Pana Grzegorza Skabę, prezesa Klubu Krótkofalowców.
  20. Pana Franciszka Sławika, przedstawiciela DFK Kuźnia Raciborska.
  21. Pana Gerarda Hanuska, prezesa Ludowego Klubu Sportowego Jankowice.
  22. Pana Piotra Chroboczka, prezesa Ludowego Klubu Sportowego ”Buk Rudy”.
  23. Pana Ernesta Szrama, prezesa Ludowego Klubu Sportowego Płomień Siedliska
  24.  Pana Ryszarda Węglarza, prezesa Klubu Sportowego „Stal” Kuźnia Raciborska.
  25. Pana Macieja Kriwienoka, prezesa Miejskiego Klubu Sportowego „Sparta” Kuźnia Raciborska.
  26. Pana Wojciecha Węglorza, prezesa Ludowego Klubu Sportowego Ruda Kozielska.

W celu wręczenia listów gratulacyjnych poproszono na scenę:

  1. Pana Krzysztofa Bartonia, Komendanta Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych, Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliskach.
  2. Pana Krystiana Chrośnika, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudach.
  3. Pana Krzysztofa Grobelnego, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuźni Raciborskiej.
  4. Pana Manfreda Janika, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie.
  5. Pana Norberta Masarczyka, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej
    w Jankowicach.
  6. Pana Martina Panka, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziskach.
  7. Pana Adama Rabieja, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Kozielskiej.
  8. Pana Franciszka Wojtoszek, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Turze.
  9. Pana Tomasza Czogałę, naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej
    w Siedliskach.
  10. Pana Joachima Dudka, naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudach.
  11. Pana Leszka Graniecznego, naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej
    w Jankowicach.
  12. Pana Bernarda Kalembę, naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej
    w Budziskach.
  13. Pana Alfonsa Mazurka, naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Kozielskiej.
  14. Pana Edwarda Piechulę, naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Turzu.
  15. Pana Jerzego Płotka, naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie.
  16. Pana Pawła Wrzodaka, naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuźni Raciborskiej.

Listy gratulacyjne otrzymali także kierownicy referatów Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej, byli i obecni pracownicy Urzędu.  Na scenę poproszono:

  1. Zastępcę Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska Panią Gabrielę Tomik
  2. Sekretarza Miasta Kuźnia Raciborska Dominika Klimanka
  3. Skarbnika Miasta Kuźnia Raciborska Annę Szostak
  4. Kierownika Referatu Edukacji, Sportu i Promocji Panią Wiesławę Czogałę
  5. Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Panią Katarzynę Emrich
  6. Kierownika Referatu Finansowo-Budżetowego Panią Katarzynę Konopkę
  7. Kierownika Referatu Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Panią Małgorzatę Pabian
  8. Kierownika Referatu Inwestycji i Budownictwa Pana Wojciecha Błajdę
  9. Panią Helenę Bąkałę
  10. Panią Barbarę Czyszczoń
  11. Panią Danutę Domańską
  12. Panią Jolantę Filas
  13. Panią Marię Janik
  14. Panią Joannę Migus
  15. Panią Lidię Mikołajek
  16. Panią Marię Śmieszek

18. Panią Marię Świerk

19. Pana Jerzego Michalaka

20. Pana Edward Morcińca

Przybyli na uroczystość otrzymali listy gratulacyjne.

 

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – czym byłby samorząd gdyby nie pracownicy, czyli ci, którzy na co dzień dbają o stosowanie przepisów prawa miejscowego, dobro mieszkańców. Dziękuję wszystkim tym, którzy pracowali i pracują w Urzędzie Miejskim. Wielki szacunek dla Pana Jerzego Michalaka, który pracuje najdłużej
w Urzędzie Miejskim. 

 

List gratulacyjny, statuetkę i kwiaty za długoletnią pracę w Urzędzie Miejskim otrzymała także kierownik Biura Rady Miejskiej Elżbieta Podolec. 

 

Przewodnicząca Rady Miejskiej, poinformowała, że listy gratulacyjne i życzenia przesłali:

  1. Poseł na Sejm RP Pan Henryk Siedlaczek.
  2. Wójt Gminy Pilchowice Pan Maciej Gogulla.
  3. Były radny Rady Miejskiej Pan Jan Skolarczyk.
  4. Burmistrz czeskich Bolatic Pan Herbert Pavera.
  5. Honorowy obywatel gminy Kuźnia Raciborska Ojciec Adlabert Kurzeja

Jeszcze raz podziękowała wszystkim obecnym za przyjęcie zaproszenia, za współpracę i konstruktywną krytykę. Gorące życzenia i podziękowania złożyła wszystkim mieszkańcom gminy, władzom kościelnym oraz gminom sąsiadującym.

Za pomoc w organizacji dzisiejszej uroczystości podziękowała: Pani Monice Jordan, Panu Marcinowi Gałuszce-Biernackiemu, pracownikom MOKSiR, Paniom z Biura Rady Miejskiej.

 

Sabina Chroboczek – Wierzchowska - proszę wszystkich o powstanie, wyprowadzić sztandar Gminy Kuźnia Raciborska.

 

Ad. 16. Zakończenie obrad.

Przewodnicząca Rady Miejskiej zamknęła uroczystą część sesji Rady Miejskiej
w Kuźni Raciborskiej, zaprosiła  na krótki program artystyczny w wykonaniu zespołu „17 Rano”, a po występie na spotkanie przy kawie.

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec.

 

                                                                                  Przewodnicząca Rady Miejskiej

 

                                                                              Sabina Chroboczek-Wierzchowska

 

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu: Protokół Nr XI/2015
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:06.11.2015 11:51

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
06.11.2015 11:51 Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin)