x 
Drukuj
Aleksander Serafin 27.06.2008 11:01

Protokół nr XXVI/08

­

Protokół nr XXVI/2008

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 29.05.2008r.

XXVI sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły ok. godz. 2000.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących zarządów w załączeniu. Listy obecności stanowią załącznik nr 1 i nr 2 do protokołu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

1. Rita Serafin – Burmistrz Miasta

2. Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza

3. Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta

4. Zbigniew Wojtyło - Skarbnik

5. Józef Maślanka – radca prawny

6. Władysław Gumieniak – radny pow. raciborskiego

7. Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR

8. Wiesława Czogała – dyrektor MZO

9. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM

10. Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS

11. Marian Kostka – prezes GPWiK

12. Tomasz Kijko – księgowy GPWiK

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Obrady XXVI sesji otworzył Manfred Wrona. Powitał wszystkich zebranych a na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, na stan 15 radnych, w sesji udział wzięło 15 radnych.

    2. Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad XXVI sesji przedstawił Manfred Wrona.

Przewodniczący Rady Miejskiej zawnioskował o wyłączenie z porządku obrad ppktu 5.2. Analiza sprawozdania z działalności za 2007 rok Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kuźni Raciborskiej. Powiedział, że dyrektor MBP nie mógł przybyć na sesję i prosił, aby sprawozdanie omówić na następnej sesji.

Następnie głos zabrała Pani Burmistrz Rita Serafin i powiedziała, że po wysłaniu zawiadomień o sesji zaistniały okoliczności, które wymagały przygotowania kilku projektów uchwał. Pani Burmistrz omówiła poszczególne projekty uchwał, uzasadniła ich sporządzenie i zawnioskowała o wprowadzenie do porządku obrad XXVI sesji:

  1. w sprawie zatwierdzenia realizacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej projektu systemowego pt. ”Klucze do samodzielności” na lata 2008-2013 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
  2. W sprawie uchylenia uchwały nr XXV/235/2008 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 28.04.2008r.
  3. W sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego.
  4. W sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego w trybie bezprzetargowym (Posterunek Policji w Rudach).
  5. W sprawie ustalenia zmiany regulaminu przyznawania dodatkowej pomocy zdrowotnej dla nauczycieli.
  6. W sprawie zmiany planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2008 rok.

Tadeusz Koral – składam wniosek o wprowadzenie do porządku obrad jako pkt 6 następującego tematu: omówienie spraw związanych z utworzeniem i prowadzeniem niepublicznej szkoły i niepublicznego przedszkola przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Budziska. 

 

Manfred Wrona zapytał, kto jest za wykreśleniem ppktu 5.2. zatwierdzenie sprawozdania z działalności za 2007 rok MBP?

Za wykreśleniem z porządku obrad ppktu 5.2. było 15 głosów

Następnie Manfred Wrona zapytał,  kto jest za wprowadzeniem do porządku obrad:

- jako ppkt 7.9. projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia realizacji przez MOPS w Kuźni Raciborskiej projektu systemowego pt. „Klucze do samodzielności” na lata 2008-2013 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Za wprowadzeniem było 15 głosów,

- jako ppkt 7.10. projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały nr XXV/235/2008 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 28.04.2008r. Za wprowadzeniem było 15 głosów,

- jako ppkt 7.11. projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowa najmu tego samego lokalu użytkowego. Za było 15 głosów,

- jako ppkt 7.12. projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowa najmu tego samego lokalu użytkowego w trybie bezprzetargowym (Posterunek Policji w Rudach). Za wprowadzeniem było 15 głosów,

- jako ppkt 7.13. projekt uchwały w sprawie ustalenia zmiany regulaminu przyznawania dodatkowej pomocy zdrowotnej dla nauczycieli. Za było 15 głosów,

- jako ppkt 7.14. projekt uchwały w sprawie zmiany planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2008 rok. Za wprowadzeniem było 15 głosów.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez Tadeusza Korala. Za wprowadzeniem do porządku obrad wniosku jako pkt 6 było 15 głosów.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie porządek obrad XXVI sesji. Porządek obrad w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

1.      Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

2.      Przyjęcie porządku obrad.

3.      Zatwierdzenie protokołu nr XXV/2008.

4.      Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

5.      Analiza sprawozdania z działalności za 2007 rok Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.

6.      Omówienie spraw związanych z utworzeniem i prowadzeniem niepublicznej szkoły i niepublicznego przedszkola przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Budziska.

7.      Podjęcie uchwał w sprawie:

            zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,

            zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury pod nazwą Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji za 2007 rok,

            zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury pod nazwą Miejska Biblioteka Publiczna za 2007 rok,

            zmian w budżecie gminy na 2008 rok,

            ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska,

            wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie w użytkowanie nieruchomości na rzecz Polskiego Związku Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Rafamet” w Kuźni Raciborskiej,

            wyrażenia zgody na użyczenie nieruchomości na rzecz Polskiego Związku Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Rafamet” w Kuźni Raciborskiej,

            wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej (ul. Słoneczna 3 w Kuźni Raciborskiej)

            zatwierdzenia realizacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej projektu systemowego pt. „ Klucze do samodzielności” na lata 2008-2013 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,

            uchylenia uchwały nr XXV/235/2008 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 28.04.2008r.,

            wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego,

            wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego w trybie bezprzetargowym,

            ustalenia zmiany regulaminu przyznawania dodatkowej pomocy zdrowotnej dla nauczycieli,

            zmiany planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2008 rok.

8.      Interpelacje, zapytania.

9.      Wnioski.

10.  Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

11.  Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

12.  Zakończenie obrad.

            3. Zatwierdzenie protokołu nr XXV/2008.

Protokół nr XXV/2008 z dnia 28.04.2008r. w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie bez uwag.

            4. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie działania  Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej – stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Następnie Manfred Wrona odczytał sprawozdanie z działalności Posterunku Policji w Rudach. Sprawozdanie stanowi zał. nr 4.

 

Adrian Lepiarczyk – ponawiam prośbę, aby Policja w Rudach interweniowała w sprawie ustawiania straganu handlowego w soboty, niedziele i święta w Rudach przy ul. Cysterskiej, obok posesji p. Węgrzynowskich. Budka ustawiona jest w nieodpowiednim miejscu, stwarza zagrożenie.

 

Janusz Brzeźniak – ponawiam prośbę o uruchomienie dodatkowych patroli Policji zwłaszcza z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. Młodzież niszczy mienie.

 

Antoni Głowski – popieram wniosek o ograniczenie prędkości na ul. Topolowej. Samochody bardzo szybko jeżdżą szczególnie w godzinach porannych.

 

Manfred Wrona zapytał czy został przekazany wniosek do kopalni w sprawie przestrzegania dopuszczalnej ładowności samochodów.

 

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że w tej sprawie przeprowadzono rozmowę w Górażdżach, zobowiązali się zwrócić uwagę na problem.

5. Analiza sprawozdania z działalności za 2007 rok Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.

Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej za 2007 rok stanowi zał. nr 5 do protokołu.

 

Manfred Wrona zwrócił się do radnych z zapytaniem w sprawie wyboru formy omawiania działalności MOKSiR. Zapytał czy jest potrzeba relacjonowania sprawozdania czy można przejść do dyskusji.

Ustalono, że należy przejść do dyskusji.

 

Piotr Klichta poprosił o wyjaśnienie w sprawie danych statystycznych zawartych na str. 15, oraz danych dot. akcji lato ze str. 22.  

Na pytania odpowiedziała dyrektor Mariola Trepiszczonek.

Mariola Trepiszczonek dodała, że w 2007 r. zorganizowano 31 imprez dla prawie 12 tys. uczestników. Odbyły się 3 wystawy, które zwiedziło ok. 600 osób, zorganizowano seanse filmowe dla ok. 500 osób, akcja lato/zima dla ok. 3300 osób.

 

6. Omówienie spraw związanych z utworzeniem i prowadzeniem niepublicznej szkoły i niepublicznego przedszkola przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Budziska.

W tej części obrad sesji uczestniczyli: Irena Kowol, Andrzej Pawłowski, Andrzej Mrocz, Danuta Ryszka i Tadeusz Magdziak.

 

Tadeusz Koral powiedział, że Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Budziska od kilku miesięcy stara się uruchomić niepubliczną szkołę i niepubliczne przedszkole w Budziskach. W ub. roku złożyło dwa wnioski, jeden o wpis do ewidencji działalności, drugi o dotację. Stowarzyszenie kilkanaście dni temu otrzymało od Pani Burmistrz pismo, że dotacja nie będzie wypłacana od września do grudnia br. oraz, że dotacja należy się, ale w wysokości średniej. Przypomniał, że w kwietniu br. z Ministerstwa Edukacji Narodowej nadeszła odpowiedź, z której wynika, że można od 1 września 2008r. dotację wypłacać, tym bardziej, że jest zawarta w budżecie gminy na 2008r. oraz. Zwrócił się do Pani Burmistrz z zapytaniem, w jakiej wysokości będzie wypłacana dotacja dla stowarzyszenia od stycznia 2009r. Powiedział, że gdyby te dzieci uczyły się w szkole w Kuźni Raciborskiej, to biorąc pod uwagę obecną liczbę uczniów i metryczkę z 2008r. subwencja byłaby dużo mniejsza, gdyż nie byłoby dodatku wiejskiego i mniejsze wagi na nauczanie języka mniejszości. Następny temat dot. użyczenia nieruchomości. Radny powiedział, że przedstawiona propozycja dyskryminuje stowarzyszenie w zakresie remontów (§7 pkt 3). Stwierdził, że Stowarzyszenie gdyby musiało przeprowadzać remonty to upadnie. Zgodził się z tym, że stowarzyszenie musi obiekt utrzymywać. Następne pytanie – dlaczego od kilku miesięcy wprowadza Pani Burmistrz w błąd stowarzyszenie i rodziców w sprawie dotacji. Powiedział, że w piśmie Pani Burmistrz napisała, iż dotacja się nie należy a jest przekonany, że dotacja od 1 września się należy. Zapytał Panią Burmistrz dlaczego nie dąży do stworzenia gminy nowoczesnej, bez hamowania inicjatyw społecznych i bez lekceważenia głosów rodziców, którzy zdecydowali w której szkole będą uczyć się ich dzieci. Podkreślił, że szkoła w Budziskach jest dobrą szkołą, dzieci z tej szkoły w ostatnim sprawdzianie szóstoklasistów bardzo dobrze wypadły. Wyniki są najlepsze w gminie a nawet lepsze niż w okolicznych szkołach. Dzieci ze szkół wiejskich osiągają również bardzo dobre wyniki w nauce i sporcie. Na zakończenie swojej wypowiedzi podkreślił, że warto inwestować w wiejskie dzieci.

 

Rita Serafin – procedura składania dokumentów dość długo trwała. Stowarzyszenie wpis do ewidencji otrzymało 14 lutego br. W międzyczasie trwała korespondencja mająca na celu wyjaśnienie kilku trudnych kwestii. Niezależnie od tego kto zwracał się o opinię, za każdym razem wiele wątpliwości budziły ustanowione przepisy. W piśmie Ministerstwa Edukacji Narodowej zawarte są dwie wykładnie przepisów dotyczących funkcjonowania placówek niepublicznych. Wykładnia gramatyczna nie daje możliwości uruchomienia dotacji od 1 września i wykładnia celowościowa. Wg tej wykładni zdaniem ministerstwa można dotację przekazać ze  wskazaniem, że ministerstwo nie bierze odpowiedzialności za swoją opinię.  W ostatnim zdaniu wskazuje, że w zakresie przestrzegania prawa od strony finansowej  jest Regionalna Izba Obrachunkowa a od strony prawnej nadzór wojewody. Ponieważ ta interpretacja była różna i stwarzała wiele wątpliwości, koniecznym było uzyskanie wiążących odpowiedzi.  W ostatnich rozmowach, które były prowadzone powiedziałam, że wystąpimy do RIO o interpretację i opinię, a gdy opinia wiążąca nadejdzie, to udzielę odpowiedzi. Na bazie posiadanej wówczas wiedzy, doświadczeń i oceny sytuacji ta odpowiedź wcześniejsza była negatywna. Dzisiaj przyszła z RIO odpowiedź, z której wynika, że ich zdaniem istnieje możliwość przyznana dotacji, nie stoi w sprzeczności z przepisami ustawy o systemie oświaty jak i uchwały organu stanowiącego gminy (chodzi o uchwałę dotacyjną z 2007 roku) W piśmie skierowanym do stowarzyszenia była zawarta klauzula, że stowarzyszenie może jeszcze raz wystąpić o przeanalizowanie sprawy, po wyjaśnieniu wątpliwych kwestii. W kontekście pisma z RIO, ta sprawa będzie ponownie przeanalizowana. Jeżeli zdaniem Izby nie ma sprzeczności w wydatkowaniu pieniędzy, to dotacja będzie mogła być wypłacona. Jeżeli chodzi o umowę użyczenia, to nie widzę sensowności, aby poszczególne zapisy umowy analizować na sesji. Intencją było to, że stowarzyszenie dostanie obiekt w użyczenie z możliwością bezpłatnego korzystania. Media leżą po stronie biorącego w użyczenie. Mamy już doświadczenia przy użyczaniu. Bardzo często zdarzają się takie sytuacje, że jeżeli wystąpią większe nakłady na remont, przekraczające możliwości finansowe podmiotu, to zaczynają się problemy z finansowaniem. Ten fragment umowy użyczenia ma jedynie na celu to, że w razie, gdy trzeba będzie w obiekcie przeprowadzić większy remont lub wynikający z nagłych sytuacji, to można wtedy rozmawiać na ten temat. Zawsze do umowy można podpisać aneks, który w konkretnej sytuacji rozwiązuje daną sprawę. Tworząc ten zapis nie miałam absolutnie na myśli, żeby narzucić jakieś rygory i uniedogodnienia dla stowarzyszenia, ale żeby stworzyć możliwość rozmowy na tematy trudne i przyjąć w konkretnej sytuacji takie rozwiązania, które dają gwarancję utrzymania obiektu w należytym stanie w rozsądnych granicach finansowych. Zapis dot. konsultowania remontów czy napraw ma tylko na celu to, że czasami dzieje się tak, że biorący w użyczenie nie jest w stanie na bieżąco utrzymywać przedmiot użyczenia i w końcu następuje sytuacja taka, że remont bieżący staje się remontem kapitalnym. Aby do takich sytuacji nie doprowadzić, wprowadzono takie zapisy. Będzie możliwość rozmowy i uzgodnień dot. kosztów i terminu remontu. Jeżeli chodzi o to, co pan Koral nazwał wprowadzaniem w błąd rodziców, to tak bym tego nie nazwała. Mówiłam, żekiedy będzie możliwość uruchomienia dotacji.” Ta możliwość dzisiaj zaistniała. Proszę się nie dziwić, że w niektórych momentach dość rygorystycznie do spraw podchodzę, ale podpisuję dokumenty niestety z jednoosobową odpowiedzialnością, ze wszystkimi skutkami tego. Kiedy przychodzi mi się tłumaczyć przed RIO czy sekcją przestępczości gospodarczej, a takie sytuacje miały miejsce, to nikt wtedy nie pyta mnie o dobre serce tylko o przestrzeganie prawa. Jeżeli po różnego rodzaju doświadczeniach własnych i innych gmin, w niektórych momentach wykazuję dużą ostrożność, to nie jest przejawem złej woli. Muszę przestrzegać prawa i w jakiś sposób po prostu siebie chronić. Jeżeli mam takie przekonanie, jeżeli jest wsparte opiniami prawników a w przypadku pierwszej negatywnej odpowiedzi takie wsparcie mam, to niestety, ale muszę trzymać się litery prawa w takiej interpretacji, jaką uważam za właściwą. To wszystko wiąże się z ostatnim pytaniem czy zarzutem. Nie wiem czy takie działanie, być może bardziej pragmatyczne i pryncypialne jest hamowaniem inicjatyw społecznych. Takiego zamiaru nie miałam, nie mam i mam nadzieję, że mieć nie będę. Natomiast jeżeli chodzi o wysokość dotacji, to w drugim piśmie wyszczególniono to, co będzie brane pod uwagę przy liczeniu dotacji. Wg pierwszego wyliczenia robionego na bazie obowiązującej uchwały, w kwocie określającej wysokość dotacji na jednego ucznia, w piśmie skierowanym zwrócono uwagę, że element dodatku wiejskiego i nauczania języka mniejszości narodowej jest uwzględniony. Kwota ok. 5000 zł na ucznia uwzględnia te elementy. W uchwale dotacyjnej jest zapis, że dajemy po minimum. W ustawie zapisane jest „nie mniej niż średnia dla danego typu i rodzaju szkoły”. U nas jest tyle, ile jest dla danego typu i rodzaju szkoły. Nie ma jednak słowniczka i różnie to jest interpretowane. W uchwale nie można stwarzać większych rygorów od tych nałożonych przez ustawodawcę. Byłoby dobrze określić co to jest typ i rodzaj szkoły w rozumieniu naszej uchwały.

 

Tadeusz Koral zwracałem kilkanaście razy uwagę, że w Polsce jest kilkaset gmin dotujących szkoły stowarzyszeniowe a w obrębie naszego regionu kilkanaście. Prawo w kraju jest takie samo. W piśmie wagi są uwzględnione, ale wyliczono średnią. Wszystkie dzieci oraz subwencja są „wrzucone” razem, dzieli się to przez uczniów szkoły podstawowej i wyszła średnia, niecałe 6000 zł. Ministerstwo w piśmie z czerwca ub. roku wyraźnie pisze, że „należy uwzględniać wagi na daną szkołę niepubliczną”, w tym przypadku chodzi o szkołę w Budziskach. Stąd ta różnica.  Uważam, że jest to niesłuszne. Mamy przykłady z innych gmin, gdzie radcy prawni stanowczo wypowiadają się, że należy płacić wg wag. Pani Burmistrz mówi coś innego i prawdopodobnie wygląda to na brak dobrej woli. Rozumiem, że należy przestrzegać prawa, ale nigdy nie nakłaniałem do jego łamania. Pomimo wielu rozmów nie udało się Pani dyrektor MZO przekonać. To było widać podczas spotkań. Proszę wziąć pod uwagę że to nie jest „łaska” dana z urzędu, pełna dotacja się należy.

 

Andrzej Pawłowski powiedział, że stowarzyszenie jest w bardzo trudnej sytuacji, bo nadal rozmawia się o pieniądzach i nadal nie wiadomo ile dotacji otrzyma się na prowadzenie szkoły niepublicznej a w sprawie uruchomienia szkoły stowarzyszenie musi odpowiadać na pytania nauczycieli i rodziców. Zapytał Panią Burmistrz czy stowarzyszenie otrzyma dotację wg wag i od kiedy. Stowarzyszenie zawiera umowy z nauczycielami. Społeczna szkoła i przedszkole rozpoczynają działalność 1 września br. Powiedział, że Pani Burmistrz obiecała dotację stowarzyszeniu przekazać, jeżeli tylko będzie możliwość jej przekazania. Okazało się, że można przekazać, więc obietnica powinna być spełniona a wcześniej powinna być poparta pismem, bo nauczyciele są zaniepokojeni. Uważa, że dotację należy przekazać w całości wg wag. Wg wyliczeń dotacja na jednego ucznia powinna wynosić ok. 8000 zł. Ponadto powiedział, że umowa użyczenia budynku jest dla stowarzyszenia niekorzystna. Dalej nie wiadomo kto ma przeprowadzać duże remonty budynku. Stowarzyszenie zamierza budynek utrzymywać w należytym stanie a nawet rozwinąć bazę, ale ograniczone fundusze zapewne nie pozwolą się rozwinąć i ponosić większych nakładów. Zapewnił, że szkoła w Budziskach nie będzie stanowić specjalnej konkurencji dla innych szkół z terenu gminy, ponieważ możliwości lokalowe na to nie pozwolą.   

 

Manfred Wrona - każda ze stron uważa, że ma lub miała 100 procent racji. O wielu kwestiach należy dzisiaj powiedzieć. Sprawa dotacji będzie rzutowała na wiele dalszych decyzji i kroków. Od czasu, gdy stowarzyszenie złożyło wniosek o wpis do ewidencji, nie zmieniły się przepisy a upłynęło osiem miesięcy. Nasza gmina potrzebowała osiem miesięcy na uzyskanie ekspertyz prawnych, które i tak nadają się do kosza. Stanowisko ministerstwa, które przyszło w kwietniu nie wniosło nic nowego a stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej jest definitywne. Uważam, że dzisiaj nikt nie ma prawa mówić o tym czy i ile wypłacimy. Osiem miesięcy pokazało jak służby w gminie i niektórych jednostkach organizacyjnych są niewydolne. Wszystkie racje zawarte w piśmie skierowanym dwa tygodnie temu do stowarzyszenia nawet aplikant sądowy jest w stanie obalić. Takie pismo należało wysłać do stowarzyszenia do 30 dni  od dnia otrzymania wniosku a nie po prawie ośmiu miesiącach. Nie wiem czy stowarzyszenie nie podpisało już umów z przyszłymi pracownikami. Wtedy byłyby konsekwencje dla gminy. Niestety, upartość i pewna niechęć zrobiły swoje. Uważam, że co niektórzy powinni przeprosić. Nie można mówić, że wykładnia prawa jest niejasna, jeżeli tak jest to o wykładnię prawa występuje się od razu. Myślę, że sprawa z Budziskami się skończyła. Dla mnie, radnego nie ma żadnej wątpliwości, zresztą nigdy jej nie było. Sprawy podpisania umowy na użyczenie obiektu nie chcę publicznie omawiać, bo to była kompromitacja. Ktoś nad tym nie panuje. Wydano stowarzyszeniu dwa rożne projekty porozumienia użyczenia. Gmina musi stać na straży swojego majątku i umowa musi te kwestie jednoznacznie i rygorystycznie określać. Wszystko się da zapisać. Można narzucić reżim np. kwotowy czy remonty od pewnych wysokości kwotowych. Decyzję o tym, czy remontować i kiedy, ostatecznie i tak podejmie rada, bo daje na to pieniądze. W umowie można zawrzeć wiele warunków, jednak pewne minimum konieczne musi być zawarte. Dzisiaj musi paść jasna deklaracja. Jeżeli pisma RIO i MEN do końca nie przekonują to uważam, że osoba ta jest nie na miejscu.

 

Wiesława Czogała – chcę się odnieść do terminów. Decyzja administracyjna na wniosek stowarzyszenia o wpis do ewidencji powinna być wydania do 27 października ub. roku. Żeby wszystkie sprawy załatwić z dołączeniem brakujących dokumentów stowarzyszenie powinno złożyć je w określonym terminie. Sprawę można było „zamknąć” 30 października. Biorąc pod uwagę dobrą wolę Pani Burmistrz, terminy były przesuwane tak, aby stowarzyszenie mogło uzyskać i dostarczyć potrzebne dokumenty. Pierwszy termin o dołączenie niezbędnych dokumentów ustalono na dzień 10 grudnia 2007r. Dokumenty w tym terminie nie zostały złożone. Termin po raz drugi został przesunięty do dnia 20 stycznia 2008 r. W tym terminie stowarzyszenie dołączyło brakujące dokumenty. Jeżeli Pan zarzuca nam nie dotrzymywanie terminów a Pani Burmistrz złą wolę, to Pani Burmistrz do 30 października mogła wydać decyzje odmowną.

 

Rita Serafin – wniosek był złożony z brakami formalnymi.

 

Wiesława Czogała powiedziała, że jeżeli wtedy Pani Burmistrz sztywno „trzymałaby” się kpa, to  byłaby decyzja odmowna i teraz nie byłoby o czym mówić. Pogratulowała, że tak się stało, życzyła powodzenia. Potwierdziła, że w tej chwili można dotację wypłacić a to, że były zapytania do RIO i ministerstwa i nadeszły odpowiedzi to zapewne jest korzystne dla stowarzyszenia i gminy.

 

Manfred Wrona – skoro Pani powołała się na pismo ministerstwa, to zapewne Pani wie, że ministerstwo podpowiedziało, iż sama kwestia złożenia w terminie wniosku, który w efekcie został rozpatrzony jako pozytywny, ministerstwo dopuszcza niepełność tego wniosku. Cieszymy się, że padły gratulacje, że wreszcie doszło do przełomu. Na pewno nikt nie ma już żadnych wątpliwości, a jeżeli takie są, to proszę je wyrażać. Jeżeli pomimo deklaracji Pani Burmistrz nadal będzie stanowisko negatywne, to Rada Miejska musi zadziałać.   

 

Tadeusz Koral przytoczył kilka warunków, które stowarzyszenie musiało spełnić. Powiedział, że przesunęły się terminy, bo domagano się takich dokumentów, które były przed dokonaniem wpisu do ewidencji niepotrzebne lub nie możliwe do dostarczenia. To wpłynęło na przesunięcie się w czasie wpisu do ewidencji.

 

Wiesława Czogała – najważniejsze, że można w tej chwili wypłacić dotację. Najważniejsze jest to ile można dać dotacji. Pan powiedział, że my chcemy dać najmniej jak tylko można. Prostuję, w rachunkach przedstawionych przez Panią Burmistrz jest uwzględniona wysokość dotacji na ucznia szkoły wiejskiej i szkoły mniejszości liczona na każdego ucznia osobno. Jaka to będzie kwota? Z przepisów wynika jasno ze ważny jest typ i rodzaj szkoły. Stowarzyszenie ma w dokumentach wpisany typ szkoły, jest to szkoła podstawowa. Natomiast nie jest określony rodzaj szkoły. Zgodnie z wyjaśnieniami dot. rodzaju szkoły jest, że rodzaj szkoły określa czy jest to szkoła dla dorosłych, dla dzieci, czy dla młodzieży, ewentualnie szkoła mistrzostwa sportowego, dwujęzyczna, artystyczna i leśna. Nie ma w ogóle w określaniu rodzaju szkoły, że jest to szkoła wiejska, z nauczaniem języka mniejszości. Państwo „wyciągacie” to, co jest dla was wygodne, a nie mówicie tego, co jest niewygodne. W protokołach z sesji Rady Miejskiej jest zapisane, że w ub. roku w styczniu mówiłam, że mogą być problemy z wypłaceniem dotacji od września. Mówiłam też o tym na spotkaniach z rodzicami. O pewnych rzeczach informowałam wcześniej, nie ma mowy o tym, że czegoś państwu nie powiedziałam.

 

Manfred Wrona zwrócił się do Pani dyrektor i powiedział, że to właśnie dyrektor kierowała pismo do stowarzyszenia z informacją, że do projektu budżetu już po złożeniu wniosku została przewidziana odpowiednia kwota. Powiedział, że dyrektor nie protestowała przy zapisach do budżetu.

 

Wiesława Czogała – rzeczywiście zwrócono się na piśmie aby uwzględnić w planowanym budżecie na nowy rok te pieniądze. Gdybym była złośliwa, albo nieżyczliwa to pewnie to pismo włożyłabym do szuflady. Ponadto ona wynika z ustawy o finansach publicznych. Jeżeli dotacja została zaplanowana, jednostka organizacyjna jaką jest MZO otrzymała informację, że dotację uwzględniono, to miałam obowiązek poinformowania stowarzyszenie.

 

Piotr Klichta – nie wiem, w jaki sposób uzyskać od Pani informację nt. stanowiska i poglądów dotyczących funkcjonowania niepublicznej szkoły. Jak może Pani patrzeć w oczy ludziom z Budzisk? Zachowuje się Pani dziwnie, każdy widzi że to jest zabawa w ciuciubabkę. Z jednej strony mówi Pani „róbcie co, chcecie”, z drugiej strony zachowuje się Pani jak największy prawnik w ministerstwie, wszystko jednak, aby utrudnić, ciągle jakieś bariery. Jak może się Pani tak zachowywać. W jednym dniu raz składa Pani gratulacje, wręcza nagrody, robi się zdjęcia a następnie pisze pisma negatywne, że to się nie należy. Pamiętam jak Pani mówiła jakiś czas temu, że otrzymają tylko średnią, bo więcej się im nie należy.

 

Wiesława Czogała – mam obowiązek powiedzieć, że moje działania są uczciwe. Tak jak powiedziałam, istnieje możliwość, że prawdopodobnie nie dostaniecie, że będziemy wyjaśniać i jak będzie pozytywna odpowiedź to Pani Burmistrz poinformuje. Tak jest w tej chwili. Jeżeli czytacie państwo pisma z RIO czy ministerstwa, to najpierw jest długa wykładnia prawa, która mówi, że są wątpliwości a na końcu pisma z ministerstwa odpowiedź „naszym zdaniem istnieje możliwość, ale decyduje o tym Burmistrz, a w zasadzie to my nie możemy nic narzucić, bo kontroluje Panią Burmistrz RIO”. RIO również tłumaczy, że są pewne problemy, „ale naszym zdaniem dotację można wypłacić” – pisze w końcowej treści pisma. Moim zdaniem, wszystkie moje działania są zawsze takie same. Teraz wychodzi na to, że dobra wola Pani Burmistrz okazała się chyba niedobrą wolą, bo gdyby Pani Burmistrz wtedy podjęła decyzję na nie, to nie byłoby dzisiaj tej całej sytuacji i nie byłoby wytykania, że coś niezgodnie i nieterminowo zrobiono. Myślę, że w tej chwili sytuacja jest jasna, stowarzyszenie ma akt wpisania szkoły do dokumentów, ma decyzję, że dostanie dotację najpierw od września do grudnia a następnie, gdy będzie spełniało odpowiednie warunki, to dotację będzie otrzymywało zawsze na podstawie tego, co dostanie gmina w następnym roku. To wszystko służy dla dobra gminy, Pani Burmistrz,  mojego i stowarzyszenia.

 

Manfred Wrona powiedział, że odpowiedź z ministerstwa nadeszła na wniosek pani prezes stowarzyszenia, natomiast 21 kwietnia Pani Burmistrz wystąpiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Poprosił o zwrócenie uwagi po jakim czasie to nastąpiło.

 

Rita Serafin – myśmy równolegle ze stowarzyszeniem skierowali pismo do MEN, lecz do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

 

Manfred Wrona – uważacie państwo, że to był odpowiedni czas? Dlaczego nie wystąpiono wcześniej? Te pisma pokazują, że gdyby te decyzje były negatywne to byłyby bezprawne. Za późno była reakcja, nie ma się co upierać.  

 

Rita Serafin – padło sformułowanie, że projekt umowy użyczenia jest kompromitacją. Jest to krótka umowa

 

Manfred Wrona – chodzi o styl umowy. Stowarzyszenie otrzymało dwa projekty umowy. Pierwszy, na wniosek pracownika został wycofany, po jakimś czasie stowarzyszenie otrzymało zupełnie inny projekt. Na przestrzeni kilku dni okazało się, że nasza gmina ma dwa, różne stanowiska.

 

Rita Serafin – jest to bardzo poważny zarzut. Na sali obecna jest Pani Kowol i to można skonfrontować. To Pani powiedziała, że na moją zgodę ma być wydany projekt umowy, który był powtórzeniem umowy z „Amicus-Med.” Kiedy się okazało, że właśnie ten projekt trafił do Pani, poprosiłam, aby nie traktować go jako właściwy. Jest mi przykro, że element pomyłki i nie dogadania się, stał się w tej chwili przedmiotem traktowania jako złej woli.  

 

Tadeusz Koral – należy powiedzieć, że pani prezes 2-3 tygodnie prosiła o rozmowę nt. użyczenia nieruchomości, z różnych powodów nie mogła Pani znaleźć czasu. Trzeba było porozmawiać ze stowarzyszeniem. Być może gdyby do niej doszło, pomyłki by nie było.

 

Piotr Klichta – od pewnego czasu obserwuję, jakie są działania Pani dyrektor MZO. I to nie tylko na sesjach, lecz w kwestii podwyżek, szkół, dyrektorów. Wnoszę, aby rozwiązać z dniem 1 czerwca 2008r. Miejski Zespół Oświaty w Kuźni Raciborskiej z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia pracownikom pracy. Proszę o wprowadzenie tego punktu do porządku obrad.

 

Manfred Wrona poinformował, że taki wniosek został złożony do Rady Miejskiej. Odczytał wniosek, który podpisało sześciu radnych oraz projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.

Następnie poddał wniosek pod głosowanie. Zapytał, kto jest za przyjęciem wniosku i wprowadzeniem do porządku obrad jako pkt 7.

Za przyjęciem wniosku i wprowadzeniem do porządku obrad było 11 głosów, 3 głosy były przeciw, 1 głos wstrzymujący się.

Manfred Wrona poinformował, że wniosek został przyjęty i odczytał jeszcze raz projekt uchwały.

W związku z wprowadzeniem tego punktu, dalszy porządek obrad XXVI sesji przedstawia się następująco:

7. Likwidacja gminnej jednostki organizacyjnej MZO – podjęcie uchwały.

8. Podjęcie uchwał w sprawie:

8.1.            zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,

8.2.            zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury pod nazwą Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji za 2007 rok,

8.3.            zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury pod nazwą Miejska Biblioteka Publiczna za 2007 rok,

8.4.            zmian w budżecie gminy na 2008 rok,

8.5.            ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska,

8.6.            wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie w użytkowanie nieruchomości na rzecz Polskiego Związku Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Rafamet” w Kuźni Raciborskiej,

8.7.            wyrażenia zgody na użyczenie nieruchomości na rzecz Polskiego Związku Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Rafamet” w Kuźni Raciborskiej,

8.8.            wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej (ul. Słoneczna 3 w Kuźni Raciborskiej)

8.9.            zatwierdzenia realizacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej projektu systemowego pt. „ Klucze do samodzielności” na lata 2008-2013 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,

8.10.        uchylenia uchwały nr XXV/235/2008 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 28.04.2008r.,

8.11.        wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego,

8.12.        wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego w trybie bezprzetargowym,

8.13.        ustalenia zmiany regulaminu przyznawania dodatkowej pomocy zdrowotnej dla nauczycieli,

8.14.        zmiany planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2008 rok.

9.      Interpelacje, zapytania.

10.  Wnioski.

11.  Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

12.  Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

13.  Zakończenie obrad.

 

Piotr Klichta zapytał czy w projekcie uchwały można zawrzeć klauzulę o zapewnieniu pracy zatrudnieniowych w MZO pracowników.

 

Manfred Wrona - myślę, że tego nie trzeba.

 

Piotr Klichta – sądzę, że jeżeli komisje będą zajmowały się sprawami związanymi z likwidacją jednostki, to również zajmą się tą sprawą.

 

Rita Serafin – obsługę administracyjną można robić w dwojaki sposób. Tak jak obecnie jest u nas, lub poprzez stworzenie referatu w urzędzie i skierowanie obsługi finansowej do poszczególnych placówek. Ten projekt był już kiedyś poddany pod dyskusję. Dyrektorzy wypowiadali się w tej kwestii, są innego zdania niż wskazuje projekt uchwały. To nie jest proste, zapis jest krotki i lakoniczny. Jest bardzo dużo różnego rodzaju działań organizacyjnych a czasu niewiele. Proszę zwrócić na to uwagę.

 

Manfred Wrona – analizując teraz tę kwestię, to można mówić o dwóch okresach w których możliwe jest przeprowadzenia procedury. Jest to albo koniec roku szkolnego albo koniec roku budżetowego. Wydaje się, że druga opcja jest gorsza, bo wprowadza więcej zamieszania. Paragraf drugi określa termin, w którym należy wypracować koncepcję w taki sposób, aby było jak najmniej problemów.  Proszę, aby nie przekazywać informacji, że wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni, bo tak nie jest. Obsługę ktoś i tak będzie musiał wykonywać, w innym systemie.  

 

Józef Maślanka – tu nie jest tylko kwestia przejęcia pracowników. Jest kwestia przejęcia obowiązków przez dyrektorów i przygotowania każdej szkoły do obsługi księgowej. W mojej gminie, którą obsługuję problemy ze znalezieniem księgowych i obsługą finansową trwają. Chodzi o to, aby nie powstała sytuacja, że zespół jest rozwiązany i nie ma kto obowiązków przejąć i prowadzić.

 

Manfred Wrona zwracając się do Skarbnika zapytał czy lepszym terminem będzie wrzesień czy 31 grudzień.

 

Zbigniew Wojtyło powiedział, że nie rozróżniałby tych dat. Odnośnie pracy księgowych w MZO powiedział, że nie wie w jaki sposób jest wykonywania, nie zna też podziału zadań.

 

Rita Serafin – w tej chwili jest podział taki, że dla wszystkich placówek jedna osoba sporządza listy płac, natomiast inne księgowe sprawy załatwia następna osoba. Gdy podzieli się etat na cząstki, to te osoby będą musiały być wielofunkcyjne w zakresie spraw finansowych. Nie każdy pracownik jest w stanie temu podołać.

 

Mariusz Brześniowski – opierając się na własnym doświadczeniu jako kiedyś prowadzący szkołę jednoosobowo z księgową wiem co to znaczy, kiedy np. zachoruje czy pójdzie na urlop macierzyński a trzeba zrobić wypłatę, naliczyć ZUS-y itd.  Doradzam, aby zastanowić się nad tym, czy jest sensowne przydzielanie poszczególnym szkołom księgowych do jednostkowej obsługi. Doradzam opierając się na swoich doświadczeniach. Nie wiem jakie państwo macie pomysły w tym temacie. Z tego, co tutaj padło, to na razie komisja ma opracować rozwiązania. Biorąc pod uwagę wskaźniki rozwoju szkół może się zdarzyć, że księgowe będą na części etatu. To nie jest tak, że pracę da się godzinowo przerobić, bo jest jej więcej. Proszę zwrócić także uwagę na to, że w momencie, kiedy przeniesie się księgową do szkoły, trzeba będzie oddzielić pracę księgowej od obsługi kasowej. Likwidując zespół likwidujecie oddział kasowy. Przepływ pieniędzy musi być oddzielony od dyrektora i księgowej. W związku z tym musi powstać następna część etatu dla osoby prowadzącej obsługę kasową w szkole. Tych problemów po drodze pojawi się więcej. Ponadto każdej szkole trzeba będzie przydzielić program komputerowy, licencję itd. Następne koszty, to wypowiedzenia, tym bardziej, że w razie likwidacji ludzi trzeba będzie gdzieś zagospodarować. W gminie trzeba będzie powołać referat do obsługi zbiorczej placówek oświatowych. Odbieram to w ten sposób, że nie chodzi tu o zespół tylko o osobę. Proszę państwa, miejcie tę odwagę, że jeżeli macie coś do osoby, to powiedzcie to głośno, wystąpcie przeciwko jednej osobie a nie likwidujcie całości w imię pewnej gry politycznej. Postawcie ewentualnie wniosek o odwołanie osoby niż likwidowanie wszystkich i wybranie drogi pod górkę. To jest moje prywatne zdanie, weźcie sobie państwo je pod rozwagę, bo z tego tytułu może być dużo więcej problemów. Natomiast, jeżeli faktycznie likwidować to nie teraz, ale gdzieś od września. Teraz jest akcja naborowa do szkół, trzeba przygotować nowy rok szkolny, remont obiektów podczas wakacji. To wszystko ktoś musi zrobić i prowadzić. Może dojść do takiej sytuacji, że we wrześniu rok szkolny nie będzie mógł się rozpocząć, bo np. remonty będą nie zakończone, Sanepid nie dokonał odbioru, projekty organizacyjne nie podpisane, szkoła nie będzie mogła rozpocząć działalności. To są problemy, przed którymi państwo możecie stanąć. Jeżeli macie takie argumenty, które przemawiają za tym, że MZO należy rozwiązać, to jesteście władni to podjąć, ale z wielkim wyczuciem, bo szkoły od września mogą stanąć, jeżeli popełnicie państwo błąd.

 

Piotr Klichta zapytał Mariusza Brześniowskiego, czy w takim razie nie uważa, że dyrektorom należy się trochę samodzielności?

 

Mariusz Brześniowski – mają ją.

 

Piotr Klichta – nie mają. W tej chwili są ubezwłasnowolnieni. Dzisiaj jest tak, że dyrektor mówi, że nie może nic sprawdzić, bo odbiorem rządzi gmina. Za chwilę stwierdza, że nie może zrobić czegoś innego, bo jest Pani dyrektor. A przecież każda szkoła sobie sama poradzi.

 

Mariusz Brześniowski  ile będzie ludzi w referacie?

 

Piotr Klichta powiedział, że jedna osoba, być może dwie. Ponadto powiedział, że w przypadku, gdy chce się coś zmienić a będzie słuchać się, iż zrobić się tego nie da, to niestety nigdy nie będzie można nic zrobić.

 

Mariusz Brześniowski – jeżeli policzycie po zmianach osoby, które dalej pozostają, to okazuje się, że nic się nie zmieni. Ilość pracowników obciążających budżet gminy się nie zmieni, być nawet wzrośnie. Jeżeli to jest tylko i wyłączenie gra mająca na celu postawienie weta osobie, to zróbcie porządek z osobą a nie „wylewajcie dziecka z kąpielą”. Miejcie odwagę, bo można zrobić dużo więcej szkody. Ja też kiedyś byłem zwolennikiem tego, aby każda szkoła miała autonomię, własną księgowość itd., ale wtedy, gdy przez wiele lat prowadziłem szkołę w ten sposób, okazało się, że nie wszystko jest możliwe. Problem zaczyna się wtedy, gdy jest chorobowe, trzeba szukać zastępstwa, nowe podpisy w banku itp. To nie jest takie proste.

 

Janusz Brzeźniak podzielił się wątpliwościami wynikającymi ze zobowiązania w uchwale komisji do opracowania i przedłożenia radzie koncepcji. Uważa, że koncepcję obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej placówek oświatowych powinna przedstawić Pani Burmistrz, ponieważ wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.

 

Manfred Wrona powiedział, że chodzi o to, aby natychmiast się tymi sprawami zająć.

Przerwa

Po przerwie Manfred Wrona poinformował, że pojawiła się autopoprawka do projektu uchwały dotycząca terminu likwidacji MZO. Ustalono, że zamiast 31 sierpnia wprowadzi się 31 grudnia.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały w sprawie likwidacji MZO z dniem 31.12.2008r.

Wobec tego, że pytań nie było, Manfred Wrona poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Uchwała została podjęta 11 głosami, 4 głosy były przeciw.

 

Andrzej Pawłowski – nie unikniemy pytania o wysokość dotacji. Czy będzie pełna, czy będzie uwzględniała wagi­?

Pani Burmistrz powiedziała, że w przyszłym tygodniu będzie decyzja w tej sprawie, 95 tys. zł w budżecie jest zapewnione.

8.      Podjecie uchwał w sprawie:

 

8.1. zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków

Tadeusz Koral – opinia komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska jest negatywna, brak było uzasadnienia.

 

Piotr Klichta powiedział, że komisja analizowała projekt uchwały i doszła do wniosku, że w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest niekonsekwencja taka, że przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne składa wniosek do burmistrza wraz ze szczegółową kalkulacją cen i stawek a rada stawki uchwala bez możliwości sprawdzenia i weryfikacji wyliczonych propozycji. Komisja nie mogła dowiedzieć się jaki spółka będzie miała zysk po ustaleniu nowych taryf oraz jakie będą koszty funkcjonowania. W związku z tym, że takich materiałów komisji nie przedłożono, opinia Komisji Budżetu i Finansów jest również negatywna.

 

Manfred Wrona przypomniał, że zgodnie z ustawą, jeżeli rada nie podejmie uchwały, taryfy zweryfikowane przez Burmistrza wchodzą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf.

 

Józef Maślanka – Pani Burmistrz i Referat sprawdzają prawidłowość przedłożonych kalkulacji cen. Są przepisy i rozporządzenia, które określają sposób opracowania stawek. Jeżeli były wątpliwości to prosi się księgowego i prezesa spółki o wyjaśnienie jak taryfa była konstruowana. Rada ma tylko dwie możliwości: zatwierdzić taryfy albo odmówić ich zatwierdzenia z powodu naruszenia przepisów o budowie taryfy. Jeżeli rada uchwały nie podejmie, to wejdą z mocy prawa.

 

Manfred Wrona powiedział, że projekt uchwały różni się od poprzednio podejmowanych nie tylko stawkami, ale także grupą odprowadzających ścieki. W tej chwili proponuje się jedną grupę taryfową. 

 

Marian Kostka – taryfa na zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zmieniona. Tylko mieszkańcy Osiedla odprowadzają ścieki zbiorowo do kanalizacji  

 

Manfred Wrona – kto jest za przyjęciem projektu uchwały.

Za podjęciem uchwały było 0 głosów, 11 przeciw, 4 głosy wstrzymujące się.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że uchwała nie została podjęta.

8.2. zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury pod nazwą Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji za 2007 rok.

Pytań ani uwag nie było, uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

8.3. zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury pod nazwą Miejska Biblioteka Publiczna za 2007 rok.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie

   8.4. zmiany w budżecie gminy na 2008 rok.

Zmiany w budżecie w poszczególnych załącznikach omówił Skarbnik Zbigniew Wojtyło.

Piotr Klichta poprosił o wyjaśnienie kwestii budowy wodociągu w przysiółku Paproć. Powiedział, że radni chcieliby wiedzieć czy jest inna koncepcja niż wodociąg.

 

Rita Serafin – inna koncepcja to budowa studni. Ok. 2 lata temu była taka propozycja. Jednak biorąc pod uwagę to, że należałoby zbadać złoże, poza tym do końca nie wiadomo ile w tym rejonie Rud powstanie domów, utrzymanie oddzielnego źródła wody, to wtedy z szacunków wychodziło, że koncepcja budowy studni jest o parę tysięcy złotych droższa od budowy sieci wodociągowej. Trzeba byłoby wybudować ok. 600 metrów sieci. Teraz jest zadeklarowanych ośmiu odbiorców. Na dofinansowanie tego zadania złożono wniosek do WFOS. Jeżeli gmina rozpoczęłaby inwestycję, to nakłady byłyby mniejsze.

 

Piotr Klichta zapytał jak będą wyglądały koszty eksploatacji tej nitki wodociągu w przypadku, gdy jest tam kilka domów?

 

Marian Kostka powiedział, że sieć wymaga kosztów przy budowie i eksploatacji. Koszt budowy studni jest duży, bo wchodzą w grę badanie wody, ewentualne oczyszczanie itp. Sieć ta na pewno przynosiłaby straty przy tak małej ilości odbiorców. Sądzi, że eksploatacja studni z osobnym wodociągiem będzie droższa niż wodociągu przyłączonego do wodociągu istniejącego.

 

Piotr  Klichta – czy przewiduje się tam zabudowę jednorodzinną?

 

Manfred Wrona - tak

 

Sylwester Larysz powiedział, że tam są działki pod zabudowę, powstają nowe i bardzo duże domy z basenami.

Innych pytań nie było.

Uchwała została przyjęta 15 głosami.

8.5.            ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska.

Manfred Wrona – 22 kwietnia br. zostało zmienione Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach i urzędach marszałkowskich. Na poszczególnych stanowiskach i w poszczególnych grupach w zależności od wielkości gminy zmieniła się w tabelach wysokość wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Na wynagrodzenie Burmistrza składa się jeszcze dodatek specjalny i wysługa lat. Pani Burmistrz do tej pory miała płacę zasadniczą w wysokości 3 900 zł, dodatek funkcyjny 1 305 zł, dodatek specjalny w wysokości 1 041 zł i dodatek za wysługę lat 780 zł.  Rada ma obowiązek dostosować stawki wynagrodzenia do wysokości znowelizowanych. Na komisji zrodził się pomysł, aby przedstawić trzy wersje: po minimum, wg średnich stawek  i najwyższych.

 

Piotr Klichta – nie analizowaliśmy tabel. Wariantów różnych można tworzyć bardzo dużo. Poprosiliśmy Pana Skarbnika, aby przygotował trzy wersje tj. po stawkach najniższych, średnich i najwyższych propozycje wynagrodzenia. Skoro wynagrodzenie ma obowiązywać z dniem 1 stycznia, to czy dzisiaj podejmiemy uchwałę czy za miesiąc, to nie ma większego znaczenia.

 

Manfred Wrona odczytał I, II i III wersję projektu uchwały. Wg pierwszego projektu wynagrodzenie brutto wynosiłoby 7 680 zł, wg drugiej wersji, czyli uśrednionych stawek 9 710 zł, i 12 100 zł wg stawek maksymalnych. Przewodniczący Rady Miejskiej  przedstawił także wysokość dotychczasowego wynagrodzenia wójtów i burmistrzów okolicznych gmin.  Zgodnie z uchwałami z 2006 roku burmistrz Sośnicowic ma wynagrodzenie brutto 9 300 zł, burmistrz Krzanowic 6 640 zł, wójt Gminy Nędza 6 605 zł,  wójt Gminy Pietrowice 8 687 zł, wójt Gminy Pilchowice 8 859,90 zł.

W związku z tym, że są trzy wersje uchwały, Manfred Wrona zapytał prawnika jak w takim razie należy głosować.

 

Józef Maślanka – skoro trzy projekty uchwał poddaje się pod głosowanie, to radny może głosować tylko raz.

 

Gerard Hanusek zapytał czy w pierwszym wariancie można uwzględnić wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5 000 zł.

 

Zbigniew Wojtyło powiedział, że w takim razie zmianie ulegną także inne składniki wynagrodzenia.  

 

Antoni Głowski – składam wniosek, aby w pierwszym wariancie wpisać kwotę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 5 000 zł.

 

Manfred Wrona zwrócił uwagę, że należy brać pod uwagę także procentową wysokość dodatku specjalnego, która różni się w poszczególnych wersjach.

Odbyła się dyskusja. Trudno jednak określić poszczególne wypowiedzi, ponieważ każdy głośno się wypowiadał i składał różne propozycje.

Po tej dyskusji Antoni Głowski wycofał wcześniej złożony wniosek

Następnie Manfred Wrona zapytał kto jest za pierwszą wersją projektu uchwały.

Za tą wersją opowiedziało się 9 radnych. Za drugim wariantem było 5 głosów.

Natomiast za trzecim wariantem nikt się nie opowiedział.

Manfred Wrona stwierdził, że jedna osoba nie głosowała, uważa się, że wstrzymała się od głosu.  

 

Manfred Wrona  potwierdził, że radni większością głosów wybrali pierwszy wariant, w którym wynagrodzenie brutto wynosi 7 680 zł.

Poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Uchwała w obecności 15 radnych podjęta została 11 głosami, przy 3 głosach przeciw i 1 głosie wstrzymującym się.

           

8.6. wyrażenie zgody na nieodpłatne przekazanie w użytkowanie nieruchomości na rzecz Polskiego Związku Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Rafamet” w Kuźni Raciborskiej

 

Piotr Klichta – na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów radny Andrzej Kubiczak prosił o wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje.

 

Władysław Gumieniak powiedział, że Rodzinne Ogrody Działkowe w Kuźni Raciborskiej funkcjonują od 1958r, zarejestrowane są jako ogrody pracownicze, są  ogrodami stałymi, systematycznie opłacane są składki. W poprzednich latach nie zostały uregulowane spawy gruntowe. Powinny być protokoły zdawczo-odbiorcze, których po prostu nie ma. Chodzi o to aby to unormować.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie (jedna osoba chwilowo opuściła salę obrad).

 

8.7. wyrażenie zgody na użyczenie nieruchomości na rzecz Polskiego Związku Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Rafamet” w Kuźni Raciborskiej

Uwag ani pytań nie było.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów.

8.8. wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że nieruchomość położona jest w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słonecznej 3. W związku z tym, że nie było spadkobierców, gmina nieruchomość przejęła.

Za podjęcie uchwały było 15 głosów.

 

8.9. zatwierdzenia realizacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej projektu systemowego Pt. „Klucze do samodzielności” na lata 2008-2013 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Dyrektor Zbigniew Grygier powiedział, że MOPS w lutym i marcu opracował projekt finansowany z funduszu europejskiego. Złożono w marcu do Marszałka woj. Śląskiego. Został jako jeden z nielicznych zaakceptowany formalnie i merytorycznie. Do tej pory twierdzono, że nie jest potrzebna uchwała Rady Miejskiej, lecz kilka dni temu otrzymano faks od marszałka, okazało się, że uchwała jest potrzebna.

Na pytanie Piotra Klichty dot. kierunków i intensyfikacji działań dyrektor Zbigniew Grygier odpowiedział, że projekt z funduszu europejskiego pozwala na otrzymanie dodatkowych pieniędzy, będzie możliwość zatrudnienia pracownika na okres trwania projektu. W następnym roku też zamierzają składać ponowny wniosek.

Za podjęciem uchwały było 15 głosów.

 

 

8.10.        uchylenie uchwały nr XXV/235/2008 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 28.04.2008r.

Dyrektor ZGKiM Witold Ciuberek powiedział, że Wydział Nadzoru Prawnego i Właścicielskiego w Katowicach miał zastrzeżenia do niektórych zapisów uchwały. Zasugerowano, aby uchwałę uchylić w całości, sporządzić nowy projekt, w którym nie będzie zapisów np. cytujących ustawy. Dyrektor powiedział, że opracowywany jest nowy projekt uchwały.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

 

8.11.        wyrażenie zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego.

 

Witold Ciuberek powiedział, że najemca się uparł, aby w uchwale określono, iż wyraża się zgodę na zawarcie kolejnej umowy na czas oznaczony tj. 35 miesięcy.

 

Józef Maślanka – nie widzę przeszkód, aby było 3 lata lub 35 miesięcy.

Uchwała została podjęta 15 głosami.

8.12.        wyrażenie zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego w trybie bezprzetargowym.

Pytań ani uwag nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

8.13.        ustalenia zmiany regulaminu przyznawania dodatkowej pomocy zdrowotnej dla nauczycieli.

Zmiana polega na dodaniu w §4 punktu 4 o następującej treści: „ decyzję o przyznaniu pomocy zdrowotnej oraz wysokości jednorazowego zasiłku pieniężnego podejmuje dyrektor szkoły na podstawie opinii komisji”.

Za podjęciem uchwały było 15 głosów.

 

8.14.        zmiany planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2008 rok.

Pytań nie było. Uchwałę w obecności 15 radnych podjęto jednogłośnie.

 

9.          Interpelacje, zapytania

 

Adrian Lepiarczyk zapytał w sprawie oświetlenia boiska w Rudach, oraz wyznaczenia miejsc parkingowych przy kościele. Przypomniał, że wnioski takie zgłaszał, zapytał na jakim etapie jest ich realizacja.

 

Manfred Wrona w tym miejscu powiedział, że energetyka wymienia słupy przy kładce w Rudach i stare z odzysku zapewne będzie można wykorzystać.

 

Adrian Lepiarczyk powiedział, że chodzi o przyłączenie słupa znajdującego się boisku do ogólnej sieci miejskiej.

 

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że są uzgodnienia dot. przebudowy drogi przy kościele.

 

Rita Serafin dodała, że trwają rozmowy nt. zagospodarowania tej części drogi, prowadzone są rozmowy nt. koncepcji ruchu.  Do tematu się wróci.

 

Adrian Lepiarczyk – co z eternitem przy betoniarni?

 

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że kończą się środki przeznaczone na dzikie wysypiska. W przyszłym tygodniu będą tam robione porządki, eternit zostanie zabrany.

 

Adrian Lepiarczyk – będzie porządkowanie terenu przed uroczystościami w Rudach, proszę, aby uważać co się wycina.

 

Witold Ciuberek – jeżeli trawa jest wysoka to nie ma szans na to, aby nie wyciąć małych roślin. Proszę w takich miejscach wbijać paliki.

 

Adrian Lepiarczyk zapytał także w sprawie witaczy.

 

Dominik Klimanek odpowiedział, że cały czas była mowa o banerach, które mają być powieszone przed uroczystościami w Rudach.

 

Manfred Wrona  - chyba mylimy dwie rzeczy. Kiedyś był wniosek o to, aby przy wjazdach do gminy ustawione były witacze.  Teraz myślę, że Pan Sekretarz mówi o banerach w związku z imprezą w Rudach. Miejsca ich powieszenia są już ustalone.

 

Władysław Gumieniak zapytał na jakim etapie jest ustanowienie ul. Działkowców drogą jednokierunkową. Zwrócił uwagę, że na ul. Raciborskiej działkowicze pozostawiają samochody na ulicy, co jest bardzo niebezpieczne. Drugą sprawą na którą zwrócił uwagę to zagrożenie, jakie stanowi wjazd w lesie do Kuźni Raciborskiej od strony Nędzy. Szczególnie niebezpiecznie jest, gdy wjeżdżają autobusy. Zapytał także, na jakim etapie jest remont niebezpiecznego odcinka drogi (200 m) w Rudzie Kozielskiej, który nie został wykonany, oraz o remont drogi przez miasto, która jest w tragicznym stanie.

 

Bogusław Wojtanowicz – na Osiedlu są znaki „teren zabudowany”. W tej chwili Wojciech Błajda przygotowuje projekt organizacji ruchu. Ujętych jest szereg dróg. Chcemy zrobić tak, aby ul. Świerczewskiego z tego wyłączyć. Mają być określone kierunki jazdy, niektóre mają być drogami jednokierunkowymi. Oprócz tego zgłosiliśmy do projektu o dofinansowanie dróg. Chodzi o poprawienie bezpieczeństwa pieszych.

Zawężenie odcinka drogi – czynione są starania o przejęcie części terenu od Lasów na poszerzenie drogi. Gmina nie może nic robić na nie swoim terenie.

 

Rita Serafin – droga w Rudzie Kozielskej będzie robiona natomiast droga w Kuźni Raciborskiej była w planie, jednak na dzień dzisiejszy nie została podjęta decyzja czy to będzie robione. Po 7 czerwca ponownie pojedziemy do dyrektora z dokumentacją fotograficzną.

 

Mariusz Brześniowski – pod wiaduktem kolejowym przy ul. Browarnej jest ciemno, niebezpiecznie, była lampa lecz zniknęła. Ponad rok jej nie ma, mieszkańcy się skarżą.

Mieszkańcy ul. Browarnej zgłaszają, że płyty na moście, które były położone są w bardzo złym stanie, jest niebezpiecznie, może dojść do nieszczęścia. Ponadto zwracam uwagę na parkowanie w centrum miasta na chodnikach. Poprzez takie praktyki robi się niebezpiecznie, ponadto chodniki się zapadają. Czy nie ustawić znaku „zakaz parkowania”? Podobnie jest z parkowaniem Tirów na Osiedlu. Policja na takie sytuacje nie zwraca uwagi.

 

Sabina Chroboczek-Wierzchowska zapytała w sprawie monitoringu miasta, oraz gałęzi na terenie Starej Kuźni po obcięciu drzew. Zapytała czy gałęzie są uprzątnięte.

 

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział najpierw na pytanie dot. monitoringu.  Powiedział, że jest zgoda na zainstalowanie końcówek na Posterunku Policji. Ponadto na Osiedlu ma być wykonana sieć światłowodowa. Wystąpiono do energetyki o wyrażenie zgody na podwieszenie sieci na słupach energetycznych. Zrobienie tej sieci stworzyłoby możliwość monitorowania niebezpiecznych miejsc. Sieć światłowodowa stworzyłaby możliwość zamontowania większej ilości kamer. Po wizji w terenie z kierownikiem posterunku okazało się, że korzystnie byłoby zamontować kamerę przy kościele i na wysokości parkingu naprzeciw Restauracji „Nowomiejska”.

 

Mariusz Brześniowski – pijalnia piwa przy Rudce. W sezonie zimowym wysypują do rzeki żużel, popiół a nawet śmieci

 

Bogusław Wojtanowicz – daliśmy termin uprzątnięcia terenu, wysprzątano.

 

Mariusz Brześniowski – należy wykosić wały przy Rudce

 

Bogusław Wojtanowicz – teren będzie koszony.

 

Mariusz Brześniowski – należałoby doprowadzić do tego, aby była możliwość przejazdu przez parking z tyłu sklepu Pana Kaszty. Trzeba zmienić organizację ruchu. Z tego co wiem, to teren i parking przy sklepie jest własnością gminy.

 

Janusz Brzeźniak – trzeci miesiąc eksploatowane jest boisko przy szkole. Jest duże zainteresowanie. Trzeba jednak parę rzeczy zrobić, aby nie doszło do zbyt szybkiego jego zniszczenia.

 Czy ksiądz ustala trasę przejścia procesji Bożego Ciała?

Rita Serafin powiedziała, że ksiądz tego nie uzgadnia. Jest tak, że mieszkańcy przedstawiają propozycję trasy procesji lub ksiądz sam proponuje.

Janusz Brzeźniak – pytam dlatego, ponieważ gdy w tym roku szła procesja widziałem, że na ul. Brzozowej przed uroczystościami wykonano odcinek chodnika. Pozrywano stare płytki i ułożono nowe. Dlatego proponuję, aby w przyszłym roku procesja była na Osiedlu, a najlepiej, aby trasa wiodła ul. Moniuszki. Znam przypadki w innych miejscowościach, że co roku zmieniano trasę i przez to dana miejscowość pięknie wyglądała.

W trakcie wizytowania agronomówki w Turzu, pod kątem umieszczenia tam ośrodka zdrowia doszła do mnie informacja, że w ciągu 2 tygodni był tylko dwa razy lekarz. Nie zaogniajmy sytuacji, która na linii służba zdrowia – społeczeństwo jest dość napięta. Są pewne zobowiązania, umowy, zapewnienia a przyjmuje lekarz pediatra. Jak górnik, który się rozchorował ma zanieść do zakładu pracy zwolnienie od lekarza pediatry?

 

Sylwester Larysz powiedział, że w Rudach spalił się dom, nie ma właścicieli, co z tym zrobić, ponieważ pogorzelisko stwarza zagrożenie. Należy albo zabezpieczyć budynek, albo go zepchnąć. Zwlekać nie można. Komisja otrzymała wiadomość, że gmina to otrzymała, robiony jest podział.  

 

Rita Serafin odpowiedziała, że w przypadku, gdy nie ma spadkobierców to gmina musi uruchomić procedurę przejęcia nieruchomości. To jednak trwa jakiś czas. Można oznaczyć miejsce biało-czerwonymi paskami, lecz rozbiórka jest sprawą ryzykowaną.

 

Sylwester Larysz - dzwoniłem do dyrektora Zarządu Dróg Publicznych Pana Zimona w sprawie koszenia poboczy.

 

Manfred Wrona powiedział, że koszenie rozpoczęto, ale robione to jest nieporządnie.

 

Sylwester Larysz zapytał czy został ogłoszony przetarg na budowę chodnika w Rudach.

 

Manfred Wrona odpowiedział, że przetarg został ogłoszony, oferty będą składane na początku czerwca.

 

Sylwester Larysz zwrócił się do Zastępcy Burmistrza mówiąc: „kolej wywozi kamień spod torów, wywożą go byle gdzie. W Jejkowicach wymieniają tory i można by pozyskać od nich ten materiał. Jest to super materiał nadający się na drogi, a dróg do utwardzenia mamy dużo. Należy z nimi porozmawiać”.

 

Piotr Klichta – Panie Burmistrzu, proszę zwrócić uwagę Panu Jurkowi, że to, iż buduje chodniki wcale nie upoważnia go do tego, aby zatrzymywał się na nich samochodem. Często zatrzymuje się koło poczty, w godzinach szczytu trudno przejechać, robi się korek.

Następnie radny wskazał problem, jaki stanowią parkujące samochody na ul. Raciborskiej przy działkach. Powiedział, że należy zająć się sprawą ruchu jednokierunkowego ul. Działkowców,  modernizacją skrzyżowania drogi w lesie przy wyjeździe od Nędzy i ul. Piaskowej-Bema.

Piotr Klichta zwrócił się radnego powiatu W. Gumieniaka z zapytaniem „kiedy będzie remont ul. Staszica?”

 

Władysław Gumieniak odpowiedział, że remont na pewno będzie w najbliższym czasie, przetarg jest ogłoszony.

 

Tadeusz Koral – zwracam się do radnego powiatu, aby interweniował w sprawie wyjazdu samochodów z kopalni Ruda. Zalegający piasek do połowy jezdni stwarza niebezpieczeństwo.

 

Bogusław Wojtanowicz – ZGKiM ma podpisać umowę z „Górażdżami” i dwa razy w miesiącu mają sprzątać. Objechaliśmy drogi z dyrektorem Szydłowskim, dyrektor  widział luki zapadłe w drodze.

 

Tadeusz Koral – jak załatwiona jest sprawa dot. rowu „młynówka”.

 

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że jest zrobiona niwelacja terenu, w trzech, czterech miejscach są wzniesienia, o których wiedzą, poproszono o zrobione poprawek.

 

Tadeusz Koral zwrócił się także o uruchomienie procedury ankietyzacji dot. niskiej emisji.

O tym, że ankieta jest gotowa, lecz uroczystości związane z obchodami 750 lecia Fundacji Cysterskiej w Rudach wstrzymały działania w tym zakresie powiedział Bogusław Wojtanowicz. Powiedział, że będzie to robione w czerwcu.

 

Tadeusz Koral – zwracam się do wszystkich sołtysów i przewodniczących zarządów Osiedli - planujemy kolejną wizję w Jankowicach i Rudzie Kozielskiej. 23 czerwca  br. będzie komisja na której będzie omawiany stan bezpieczeństwa na terenie gminy.

 

Mariusz Brześniowski – odnośnie otwarcia do ruchu ul. Działkowców. Należy rozważyć wprowadzenie ruchu dwukierunkowego, bo poprzez jeden kierunek będzie się jeździć w kółko. Warto by się zastanowić nad otwarciem terenu z tyłu hali sportowej przy ZSOiT. Wjazd od ul. Działkowców można by wykorzystać na parking. W tej chwili teren jest w ogóle nie wykorzystany.

 

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że temat jest znany, ale beton przy wjeździe jest bardzo zniszczony

 

Adrian Lepiarczyk – otrzymałem listę gości zaproszonych na uroczystość w Rudach, czy oprócz osób z tej listy zostały jakieś inne osoby zaproszone?

 

Rita Serafin – nie

10. Wnioski.

Sylwester Larysz – aby w uchwale podjętej 17 maja 2007r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości gruntów, obiektów i budowli uzupełnić zapis o „budynki lub ich części”. Jest taka sytuacja w Rudach, że osoba rozbudowała warsztat i nie może korzystać ze zwolnienia dlatego, że w uchwale brak jest tego zapisu. 

 

Zbigniew Wojtyło odpowiedział, że jak będzie taka wola, to uchwałę można zmienić. Osoby, które już dobudowały, to nie będą mogły skorzystać ze zwolnienia. Można ta sprawą się zająć, projekt uchwały wtedy należy przesłać do Urzędu Ochrony konkurencji i czasowo trochę to potrwa.

Ingeborga Depta zapytała czy w parku w Budziskach nie dałoby się zamontować reflektora,  bo jest bardzo ciemno, nikogo nie widać. Lampa jest koło straży a dalej są drzewa i jest bardzo ciemno. Ponadto powiedziała, że w Budziskach ul. Główną - wyjazd w kierunku Kuźni Raciborskiej – bardzo szybko jeżdżą motocykliści. Być może należałoby tam ustawić fotoradar. Nie ma żadnego znaku graniczącego prędkość. Policja powinna się tym zainteresować.

 

Janusz Brzeźniak w imieniu mieszkańców ul. Bema 5 wystąpił o przedłużenie chodnika przy budynku. Powiedział, że nie ma możliwości dojazdu do klatek schodowych, nie może dojechać karetka pogotowia, służby komunalne itp.

 

Rita Serafin powiedziała, że temat jest znany, koszt budowy chodnika wyniósłby ok. 75 tys. zł. Pamięta się o tym, być może z rezerwy będą pieniądze.

 

Ingeborga Depta – wymienia się płytki na Osiedlu, czy nie byłoby płytek 30x30 do położenia przy straży w Budziskach?

 

Rita Serafin powiedziała, że porozmawia się z Panem Bandurskim, prawdopodobnie pozostały płytki z odzysku. Jeżeli będą, to się je przekaże.

 

Tadeusz Koral powiedział, że fotoradar przy ul. Głównej w Budziskach byłby potrzebny, jest to dobry pomysł.

 

Manfred Wrona – Pan Gołąbek prosił o rozmowę w sprawie odbioru ścieków z Maxpolu. Jest zainteresowany sprawą, bo nie wie, co go czeka po uruchomieniu nowej oczyszczalni ścieków. Firma będzie musiała gdzieś ścieki odprowadzać.

 

Rita Serafin powiedziała, że ścieki takie jak w tej chwili wywozi „Maxpol” nie będą mogły być odbierane. Firma będzie musiała zamontować tzw. separatory tłuszczu, które są urządzeniami drogimi. Jednak to będzie nieuniknione. W nowej oczyszczalni ścieków będą określone wskaźniki i nieodpowiednie ścieki nie będą odbierane. Pan Gołąbek jest tym zaniepokojony. Nie wie czy bardziej opłaci się wybudować własną oczyszczalnię wstępną po to, aby zmieścić się w określonych normach.

 

Marian Kostka powiedział, ze w lipcu ub. roku Pan Gołąbek otrzymał pismo informujące o tym, jakiej jakości ścieki będą mogły być odbierane do nowej oczyszczalni. W br. roku również Pan Gołąbek otrzymał podobne pismo i wie, jakie parametry ścieków będą obowiązywały przy odbiorze.

10. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawiła Pani Burmistrz Rita Serafin. Informacja stanowi zał. nr 6 do protokołu.

Po przedstawieniu informacji Pani Burmistrz poinformowała, że w ub. tygodniu otrzymała pismo z Prokuratury Rejonowej w Raciborzu zawiadamiające o odmowie wszczęcia postępowania. Powiedziała, że postępowanie było pochodną artykułu, który jakiś czas temu ukazał się z inspiracji Pana Cęcka. Toczyło się postępowanie wyjaśniające, jednak odmówiono wszczęcia postępowania, zarzuty okazały się bezzasadne. Na zakończenie wypowiedzi w tym temacie, w związku artykułem, Pani Burmistrz powiedziała, że ośrodkiem decyzyjnym dla spraw dotyczących gminy nie jest ul. Klasztorna ale Słowackiego 4.

Pani Burmistrz Rita Serafin poinformowała także, że zakończyła się procedura przed Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych w Katowicach, wyrok jest prawomocny. Sprawa dotyczyła nieprawidłowości przy nabyciu samochodu służbowego dla Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej. Chodziło o zakupienie samochodu wyposażonego w reflektory „Bi-ksenonowe”. Z dokumentu Regionalnej Komisji Orzekającej wynika, że po przeanalizowaniu całości materiału i wyjaśnieniach złożonych przez Panią Burmistrz nie dopatrzono się w jej działaniu znamion umyślności, a do nieprawidłowości doszło na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w zaistniałych okolicznościach i tym samym zakwalifikowano działanie jako nieumyślne naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Odstąpiono od wymierzenia kary, Panią Burmistrz obciążono kosztami postępowania w wysokości  227,54 zł na rzecz Skarbu Państwa.

11. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona przedstawił następujące sprawy:

1) zaproszenie Burmistrza Pszowa Marka Hawla do udziału w seminarium pt. „Razem dla Subregionu. Ekonomia społeczna szansą na rozwój powiatów i gmin”. Seminarium odbędzie się w dniu 19 czerwca 2008r. w godz. 9.00-13.00 w sali widowiskowej MOK w Pszowie ul. Traugutta 1. Seminarium adresowane jest do przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz dyrektorów ośrodków pomocy społecznej z subregionu zachodniego województwa śląskiego.  Z informacji, jaką udzielił dyrektor MOPS w Kuźni Raciborskiej, otrzymał podobne zaproszenie i rozważy możliwość skorzystania z zaproszenia.

2) prośba o ufundowanie pucharu w związku z organizacją XXVI  biegów przełajowych,

3) pismo od Stowarzyszenia Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu informujące o propozycji organizacji biegów z okazji 900-lecia Raciborza. Dla zainteresowanych pismo jest do wglądu w Biurze Rady Miejskiej.

4) orzeczenie Regionalnej Komisji Orzekającej dot. naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez Panią Burmistrz.

Na zakończenie obrad zabrał głos radny powiatu raciborskiego Władysław Gumieniak i powiedział, że poszukuje się chętnych na rodziny zastępcze. Odbyło się spotkanie w Rudach, podobne odbędzie się w Kuźni Raciborskiej. W imieniu dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu poprosił o rozpropagowanie idei wśród mieszkańców. Powiedział, że jest bardzo dużo dzieci oczekujących na rodziny zastępcze.

12. Zakończenie obrad.

Porządek obrad XXVI sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując za udział w sesji zamknął obrady.

 

                                                                       PRZEWODNICZĄCY
                                                                                                        RADY MIEJSKIEJ

                                                                    (-) Manfred Wrona

 

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:Protokół nr XXVI/08
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:27.06.2008 11:01

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
27.06.2008 11:01 Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin)