w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej
Uchwała nr XXVI/287/2013
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 7 marca 2013 roku
w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej
Na podstawie art. 18 ust.2 pkt.9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz.U z 2001 r. Nr 142, poz.1591 z późn. zm.); oraz art.5 ust.2 pkt.1, ust.5 i art. 62 ust.1,3, 5b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej
uchwala:
§1
1. Zamierza się z dniem 1 września 2013 roku utworzyć Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej w skład którego wchodzić będą:
1) Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej,
2) Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej.
2. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej będzie miał siedzibę przy ulicy Piaskowej 28.
§ 2
Projekt Aktu Założycielskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 3
Występuje się do:
1) Rad Pedagogicznych szkół mających wchodzić w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej o wydanie opinii w sprawie utworzenia tego zespołu.
2) Śląskiego Kuratora Oświaty z wnioskiem o wydanie opinii w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej.
§ 4
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.
§ 5
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) Manfred Wrona
Uzasadnienie do uchwały
w sprawie zamiaru utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej
W oparciu o art. 62 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późń. zm,) zamierza się utworzyć Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej z siedzibą przy ul. Piaskowej 28, w skład którego wejdą: Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej oraz Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej.
Warunki i procedura utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących
Przedstawiona propozycja połączenia w zespół szkoły podstawowej i gimnazjum wynika z konieczności wdrożenia sprawniejszego zarządzania posiadanymi zasobami edukacyjnymi w Kuźni Raciborskiej w celu poprawy jakości kształcenia w szkole podstawowej i w gimnazjum.
Połączenie w zespół szkół korzystających ze wspólnej bazy lokalowej ma na celu usprawnienie funkcjonowania i zarządzania szkołami, które mają siedzibę w jednym budynku i korzystają ze wspólnych obiektów sportowo-rekreacyjnych, stołówki, biblioteki i gabinetu pielęgniarki szkolnej. Szkoły zachowają wcześniej ustalone obwody szkolne, które w obydwu przypadkach pokrywają się - są dokładnie takie same.
Połączenie placówek przyczyni się do:
1. Usprawnienia zarządzania szkołami wchodzącymi w skład zespołu, które będą działać pod kierownictwem jednego dyrektora, z wspólną kadrą pedagogiczną, administracją i obsługą podlegającą jednemu dyrektorowi, w celu poprawy jakości kształcenia i wyników nauczania oraz działań opiekuńczo-wychowawczych w Kuźni Raciborskiej.
Po utworzeniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum funkcjonować będą, tak jak do tej pory, w jednym budynku oraz wspólnym zapleczem kuchennym, biblioteką, kompleksem sportowym, a także wspólną administracją i obsługą. Utworzenie zespołu stworzy jednak lepsze warunki do racjonalnego zarządzania jednym obiektem poprzez zapewnienie jednolitego kierownictwa, które bardziej elastycznie będzie mogło dostosowywać organizację pracy w każdej szkole do zmieniających się potrzeb. Koszty utrzymania szkół nie zmniejszą się, za wyjątkiem zmniejszenia liczby stanowisk kierowniczych o jedno stanowisko dyrektora. Stanowisko dyrektora szkoły może zostać zastąpione dodatkowym stanowiskiem zastępcy dyrektora, etatem dla psychologa lub innym, o ile takie rozwiązanie przyczyni się do poprawy jakości pracy w zespole.
2. Efektywniejszego wykorzystanie bazy lokalowej, dydaktycznej i sportowo - rekreacyjnej w celu poprawy jakości kształcenia i wyników nauczania w szkołach w Kuźni Raciborskiej.
3. Zmniejszenia negatywnych skutków spowodowanych zmniejszeniem liczby uczniów w szkole, będących następstwem niżu demograficznego, poprzez racjonalne wykorzystanie potencjału kadry pedagogicznej, a w szczególności tzw. etatów wsparcia (bibliotekarz, pedagog, itp.) oraz zmniejszeniem liczby nauczycieli zatrudnionych na części etatów w dwóch szkołach. Połączenie szkół nie będzie miało wpływu na zmianę zatrudnienia nauczycieli ponieważ liczba uczniów i oddziałów klasowych nie jest uzależniona od planowanych zmian organizacyjnych, a obwody szkół pozostają bez zmian. Spadek liczby uczniów w szkołach (szczególnie w Gimnazjum), a tym samym spadek oddziałów w kolejnych latach może mieć wpływ na wymiar czasu pracy i liczbę zatrudnionych nauczycieli, ale proces ten nastąpiłby również w przypadku oddzielnego funkcjonowania placówek. Ponadto z analizy demograficznej obydwu szkół wynika, że maleje liczba uczniów, szczególnie gimnazjum, co przyczynia się do zmniejszenia liczby oddziałów w gimnazjum, natomiast wejście w życie obowiązku szkolnego dla sześciolatków spowoduje, że od roku 2014 „falowo”, przez kolejne dziewięć lat, wzrastać będzie liczba oddziałów od I klasy szkoły podstawowej do III klasy gimnazjum. Utworzenie zespołu pozwoli na efektywniejsze zarządzania pomieszczeniami dydaktycznymi oraz zasobami ludzkimi i stosownym planowaniem polityki kadrowej w celu poprawy jakości nauczania w szkołach. Korelacja programowa, ciągłość nauczania, rozwiązywanie problemów wychowawczych, poznanie uczniów i ich problemów, przekazywanie wiedzy o uczniach, wyrównywanie braków edukacyjnych to korzyści, które pozwolą na poprawę w zakresie indywidualizacji procesu nauczania i wspierania uczniów w ich potrzebach edukacyjno-rozwojowych, a także pracy wychowawczej w obydwu szkołach. Ciągłość procesu dydaktycznego na poszczególnych etapach edukacyjnych, może pozytywnie wpłynąć na wyniki sprawdzianów i egzaminów oraz podniesie konkurencyjność szkół w Kuźni Raciborskiej.
4. Usprawnienia pracy pracowników obsługi i administracji oraz sprawowania nad nimi nadzoru w celu poprawy jakości świadczonych usług edukacyjnych. Połączenie szkół w zespół nie będzie miało wpływu na zmianę zatrudnienia pracowników obsługi, ponieważ szkoły od 1 września 2013 r. funkcjonują w jednym budynku, a liczba etatów rozłożona jest proporcjonalnie od zajmowanej powierzchni budynku szkolnego. Utworzenie zespołu pozwoli na racjonalne wykorzystanie potencjału kadrowego, szczególnie w czasie urlopów i innych zwolnień pracowników.
5. Utworzenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących wiąże się z odwołaniem dyrektora szkoły podstawowej i gimnazjum (kadencja dyrektorów upływa z dniem 31 sierpnia 2016 r.) i koniecznością powołania Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
Wnioski
Od 1 września 2013 r. Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum nadal funkcjonować będą w jednym budynku, ze wspólnym zapleczem kuchennym, biblioteką, kompleksem sportowym i rekreacyjnym. Utworzenie Zespołu Szkół stworzy lepsze warunki do racjonalnego zarządzania obiektem poprzez zorganizowanie wspólnej administracji i obsługi oraz zapewnienie jednolitego kierownictwa. Utworzenie zespołu szkół nie spowoduje zmian w zachowaniu odrębności szkół, poprzez zachowanie wydzielonych części obiektu: kondygnacji, sal lekcyjnych, ciągów komunikacyjnych, szatni czy świetlicy szkolnej na potrzeby każdej z nich. Koszty utrzymania szkół nie zmniejszą się, za wyjątkiem zmniejszenia liczby stanowisk kierowniczych o jedno stanowisko dyrektora. Połączenie szkół wpłynie korzystnie na wspólną działalność wychowawczą, opiekuńczą i dydaktyczną: wspólna kadra zarządzająca, obsługi i pedagogiczna oraz baza i wyposażenie, a zwłaszcza wspólny kompleks sportowo-rekreacyjny rozwiną zachowania interpersonalne pracowników zespołu i uczniów, a tym samym poprawią wzajemne relacje między nimi. Przebywanie nauczycieli w jednym kompleksie będzie sprzyjać integracji oraz uzupełnianiu wymiaru zajęć w jednej szkole zajęciami w drugiej. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji wejścia uczniów sześcioletnich do szkoły i przechodzenia „fali” zwiększonej liczby oddziałów przez kolejne lata szkolne od pierwszej klasy szkoły podstawowej do III klasy gimnazjum, to jest przez kolejne 9 lat nauki. Korelacja programowa, ciągłość nauczania, rozwiązywanie problemów wychowawczych, poznanie uczniów i ich problemów, przekazywanie wiedzy o uczniach, wyrównywanie braków edukacyjnych to korzyści, które pozwolą na poprawę w zakresie indywidualizacji procesu nauczania i wspierania uczniów w ich potrzebach edukacyjno-rozwojowych i wychowaniu. Ciągłość procesu dydaktycznego na poszczególnych etapach edukacyjnych, może pozytywnie wpłynąć na wyniki sprawdzianów i egzaminów przez podniesienie konkurencyjności szkół w Kuźni Raciborskiej.
Mając na uwadze powyższe, podjęcie uchwały należy uznać za zasadne.
Warunki prawne utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej:
1. Szkoły, które tworzą zespół są różnego typu oraz prowadzone są przez ten sam organ prowadzący – Gminę Kuźnia Raciborska, zatem na podstawie art. 62, ust. 1 ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz.2572 z późn. zm. ) mogą być połączone w zespół.
2. Połączenie szkoły podstawowej i gimnazjum w zespół wymaga pozytywnej opinii Śląskiego Kuratora Oświaty (art. 62 ust. 5b).
3. Projekt aktu założycielskiego Zespołu Szkół wymaga zaopiniowania przez rady pedagogiczne szkół mających wejść w skład zespołu (art. 62 ust.3).
5. Opinia rady pedagogicznej zostaje wyrażona w formie uchwały (tryb podejmowania uchwał określają przepisy art. 40 i 43 ustawy).
6. Opinia rad pedagogicznych nie jest wiążąca dla organu prowadzącego szkoły.
7. Kompetencje w sprawie utworzenia Zespołu posiada organ, stanowiący gminy – Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej.
8. Organ tworzący zespół szkół nadaje zespołowi pierwszy statut, natomiast zmiany statutu lub uchwalenie nowego, dokonywane są w trybie art. 42 ust. 1 ustawy.
9. Połączenie szkół nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół.
10. Zespołem szkół zarządza i kieruje dyrektor wybrany w drodze konkursu. Dyrektor Zespołu jest dyrektorem szkoły w rozumieniu ustawy(art.62 ust.2)
Załącznik Nr 1 do projektu uchwały nr XXVI/287/2013
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 7 marca 2013 roku
AKT ZAŁOŻYCIELSKI
ZESPOŁU SZKÓŁ OGLNOKSZTAŁCĄCYCH
w Kuźni Raciborskiej
sporządzony na podstawie art. 58 ust.1,2 oraz art. 62 ust.3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 z późn. zm.)
§ 1
Zakłada się z dniem 1 września 2013 roku Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej, w skład którego wchodzą:
1. Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej,
2. Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej.
§ 2
Siedziba Zespołu Szkół Ogólnokształcących znajduje się w miejscowości Kuźnia Raciborska przy ul. Piaskowej 28.
§ 3
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej obejmuje obwód Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej oraz obwód Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej, to jest:
1. Miasto Kuźnia Raciborska;
oraz miejscowości:
1. Turze;
2. Siedliska;
3. Budziska;
4. Ruda.
Rejestr zmian dokumentu
14.03.2013 13:42 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|