x 
Drukuj
Aleksander Serafin 02.10.2006 12:46

Protokół nr XLIV/2006

­

Protokół nr XLIV/2006

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

 w dniu 27.07.2006r.

XLIV sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły o godz. 1945.

Lista obecności radnych i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

1.      Ernest Emrich – Burmistrz Miasta

2.      Rita Serafin – Zastępca Burmistrza Miasta

3.      Andrzej Migus – Sekretarz Miasta

4.      Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta

5.      Jerzy Matusiak – po. kierownika Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej

6.      Adam Zapotoczny – Posterunek Policji w Kuźni Raciborskiej

7.      Tomasz Glenc – kierownik Posterunku Policji w Rudach

8.      Wiesława Czogała – dyrektor MZO

9.      Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR

10.  Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK

11.  Grzegorz Wita – kierownik ZGKiM

12.  Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP

Ad 1. Otwarcie obrad.

Obrady XLIV sesji Rady Miejskiej otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona. Powitał wszystkich zebranych a szczególnie nowych kierowników Posterunków Policji.

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie podpisów na liście obecności Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził prawomocność obrad XLIV sesji. Obrady prawomocne, na stan 15 radnych w sesji udział wzięło 14 radnych. Nieobecna Krystyna Brakowiecka.

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.

Porządek obrad XLIV sesji Rady Miejskiej przedstawił Manfred Wrona. Po przedstawieniu porządku Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnego Antoniego Głowskiego i powiedział, że wniosek dot. wprowadzenia do porządku obrad każdej sesji punktu odpowiedzi na interpelacje i wnioski z poprzedniej sesji zamierza wprowadzić od następnej sesji. Zamierza się to zorganizować w taki sposób, że  pracownicy Urzędu Miejskiego, do których został dany wniosek lub interpelacja skierowana będą do dyspozycji i w razie potrzeby zostaną poproszeni o uczestnictwo w sesji i osobiste udzielenie odpowiedzi i wyjaśnień.

Julian Zieliński zawnioskował, aby pkt 7 porządku obrad przesunąć i omówić jako 6. Powiedział, że omówienie w pierwszej kolejności tematu naboru do szkół ponadgimnazjalnych będzie miało wpływ na głosowanie w sprawie podjęcia uchwał o założeniu Liceum Ogólnokształcącego w ZSOiT w Kuźni Raciborskiej.

Wniosek ten został w obecności 14 radnych przyjęty jednogłośnie.

Porządek obrad XLIV sesji Rady Miejskiej w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
  3. Zatwierdzenie porządku obrad.
  4. Zatwierdzenie protokołu nr XLIII/2006 z dnia 22.06.2006r.
  5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  6. Omówienie naboru do szkół ponadgimnajalnych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej.
  7. Podjęcie uchwał w sprawie:

7.1.     założenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej przy ul. Piaskowej 28.

7.2.     założenia Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuni Raciborskiej przy ul. Piaskowej 28.

7.3.     zmian w budżecie gminy na 2006 rok.

  1. Omówienie stanu technicznego i aktualnej sytuacji na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Określenie kierunków działania.
  2. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
  3. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  4. Interpelacje, zapytania.
  5. Wnioski.
  6. Zamknięcie obrad.

Ad 4. Zatwierdzenie protokołu nr XLIII/2006 z dnia 22.06.2006r.

Protokół nr XLIII/2006 z sesji Rady Miejskiej w dniu 22.06.2006r. został w obecności 14 radnych przyjęty bez uwag jednogłośnie.  

Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił nowych kierowników: Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej i w Rudach. Poinformował, że Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu z dniem 19 lipca 2006. Obowiązki kierownika Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej powierzył młodszemu aspirantowi Jerzemu Matusiakowi, dotychczasowemu asystentowi Referatu Patrolowo – Interwencyjnego Sekcji Prewencji KPP Racibórz. W Policji pracuje od 1995r., posiada wykształcenie średnie oraz przeszkolenie specjalistyczne i inne szkolenia resortowe w ramach doskonalenia zawodowego. Natomiast obowiązki kierownika Posterunku Policji w Rudach z dniem 17 lipca 2006r. Komendant Powiatowy Policji powierzył aspirantowi Tomaszowi Glencowi, dotychczasowemu asystentowi Zespołu ds. Kryminalnych Posterunku Policji w Krzyżanowicach. W Policji pracuje od 1996r., posiada wykształcenie wyższe magisterskie oraz przeszkolenie specjalistyczne i inne szkolenia resortowe.

 

Manfred Wrona poprosił kierowników o przedstawienie informacji o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Jako pierwszy głos zabrał Jerzy Matusiak, który powiedział, że od dnia 19 lipca pełni obowiązki kierownika Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej. Zamierza współpracować ze społeczeństwem i samorządem i z postawionych obowiązków wywiązywać się dobrze. Przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa za okres od 01.06. do 30.06.2006r. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

 

Manfred Wrona - podczas spotkania z Komendantem Powiatowym Policji w Raciborzu zadeklarowano wolę współpracy w celu wyeliminowania zagrożenia, jakie stanowią samochody ciężarowe przejeżdżające z nadmierną prędkością przez teren gminy Kuźnia Raciborska. Burmistrz Miasta zobowiązał się przygotować informację o  sieci dróg i miejscach, przy których po ustaleniu można byłoby zamontować fotoradary. Koszt zakupu i montażu jednego punktu wynosi ok. 12 tysięcy złotych. Gmina prawdopodobnie weźmie na siebie ciężar montażu stanowisk pod fotoradary.

Marcelina Waśniowska poinformowała, że niedawno zgłosiła problem zakłócania ciszy nocnej przez wałęsające się psy, które nie są bezpańskie, ale biegają po wsi. Zapytała jak problem ten rozwiązać.

 

Adam Zapotoczny – za zakłócanie ciszy nocnej właściciel psa może być ukarany mandatem karnym, jednak skarga taka musi do Policji wpłynąć.

 

Gertruda Jucha  - uspokoiła się sytuacja z zakłócaniem ciszy nocnej przez bar piwny „Przystanek” na Rynku, ale pojawił się nowy problem. Chodzi o bardzo głośną muzykę po godz. 22, zakłócającą ciszę nocną w lokalu przy ul. Topolowej. Ludzie są niezadowoleni.

 

Adam Zapotoczny – były anonimowe zgłoszenia o zakłócaniu ciszy nocnej.

 

Janusz Brzeźniak – musimy uświadamiać ludziom, żeby nie szukali pośredników w załatwieniu pewnych spraw tylko sami przedstawiając się chcieli je zgłaszać.

 

Jerzy Matusiak powiedział, że zawsze musi być osoba poszkodowana, albo taka, której pewne sprawy przeszkadzają i je zgłasza.

Rita Serafin dodała, że samo funkcjonowanie ogródków piwnych zapewne nie budzi zastrzeżeń, ludziom przeszkadza zbyt głośna muzyka.

 

Marcin Rak – kiedyś na Osiedlu grali i to ludziom przeszkadzało, teraz nie grają to też mają pretensję dlaczego nie ma muzyki.

 

Andrzej Migus odczytał treść pisma skierowanego do Pana B. Wochnika dot. zgody na przedłużenie godzin otwarcia baru wraz z przyległym ogródkiem piwnym do godz. 2400 we wszystkie soboty w sezonie letnim oraz w niedziele do godz. 2300, lecz bez muzyki po godz. 2200. W pozostałe dni tygodnia tj. od poniedziałku do piątku od godz. 1000 do 2300 z całkowitym zakazem prowadzenia muzyki emitowanej za pośrednictwem urządzeń nagłaśniających i urządzania imprez rozrywkowych z udziałem zespołów muzycznych.

 

Adam Zapotoczny w związku z zagrożeniem pożarowym poprosił o wszelkie informacje, nawet anonimowe dotyczące podejrzanych o podpalenia lasu.

 

Janusz Brzeźniak – należy ustalić zakres kompetencji pomiędzy Strażą Leśną a Policją w sprawie ewentualnych interwencji na obrzeżach lasu w Kuźni Raciborskiej, gdzie od rana pije się alkohol. Teren ten jest zagrożony.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Tomaszowi Glencowi, kierownikowi Posterunku Policji w Rudach.

 

Tomasz Glenc powiedział, że w Policji pracuje 10 lat. Zamierza poznać mieszkańców, radnych i sołtysów oraz problemy związane z bezpieczeństwem. Przedstawił dane dot. stanu bezpieczeństwa za okres połowy br. i porównał do stanu ub. roku – informacja stanowi załącznik do protokołu. Powiedział także, że w celu ograniczenia prędkości przejeżdżających samochodów ciężarowych przez Rudy zamierza wprowadzić mieszane patrole.

Na pytanie radnego Alfonsa Mazurka czy funkcjonariusze mają prawo kontrolować stan techniczny samochodów powiedział, że tego typu kontrole może przeprowadzać specjalna komórka. Kontrole takie będą przeprowadzane w miesiącu sierpniu br. Zasygnalizował problemy z jakimi boryka się Posterunek Policji w Rudach. Jednym problemem jest brak jest kserokopiarki. Powiedział, że aby skserować dokumenty zmuszeni są dojeżdżać do Kuźni Raciborskiej. Drugim problemem jest brak środków na pomalowanie pomieszczenia.

 

Kazimierz Worobiec powiedział, że w GPWiK w Kuźni Raciborskiej znajduje się ksero z którego pracownicy nie korzystają i może być przekazane dla Posterunku Policji w Rudach.

Prezes spółki i kierownik Posterunku Policji dokonali ustaleń odnośnie przekazania i odbioru kserokopiarki.

 

Manfred Wrona – odnośnie malowania pomieszczenia Posterunku rozeznamy, w jaki sposób będzie można pomóc.

Zgłoszono następujące wnioski pod adresem Policji:

 

Wojciech Kudla -

1)     należy kontrolować zarówno w dzień jak i w godzinach nocnych dojeżdżające do i wyjeżdżające z kopalni kruszywa samochody ciężarowe, których kierowcy nie przestrzegają znaków drogowych, zwłaszcza ograniczających dozwoloną prędkość.

2)      Kierowcy samochodów ciężarowych nie przestrzegają zakazu ruchu obowiązującego w dni upalne.

Jan Krybus dodał, że kierowcy wcześniej zaczynali jeździć wczesnym rankiem, teraz natomiast jeżdżą również nocą.

 

Marcin Rak – zwiększyć w godzinach wieczornych i nocnych patrolowanie ul. Świerczewskiego w Kuźni Raciborskiej, gdzie młodzież ściga się na motorach.

Sylwester Larysz

1)      należy kontrolować przejazd samochodów ciężarowych przez Rudy. Kierowcy nie przestrzegają znaków drogowych, zwłaszcza ograniczających prędkość oraz parkowanie w niedozwolonych miejscach.

2)      Zwrócić uwagę na młodzież ścigającą się motorami i samochodami osobowymi.

3)      Kontrolować w godzinach wieczornych okolice baru na Brantolce. Młodzież wracająca z baru zakłóca spokój i ciszę nocną.

Alfons Mazurek – należy wzmóc kontrole na drodze nr 425 w Rudzie Kozielskiej. Nadmierna prędkość samochodów ciężarowych zagraża zwłaszcza rowerzystom, którzy ze względu na zły stan techniczny drogi (muldy i wyboje) są narażeni na potrącenie.

 

Ingeborga Depta – dopilnować, by ul. Frosową w Budziskach nie jeździły samochody ciężarowe z kruszywem z kopalni.

 

Adam Zapotoczny zobowiązał się zgłoszone wnioski przekazać Komendantowi Powiatowemu Policji w Raciborzu.  

Ad 6. Omówienie naboru do szkół ponadgimnazjalnych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił dyrektor MZO o omówienie tematu.

 

Wiesława Czogała przedstawiła wykaz szkół w ZSOiT w skład którego wchodzą: Gimnazjum – 11 oddziałów, Liceum Ogólnokształcące – 1 oddział (klasa II), Liceum Profilowane – 1 oddział (klasa III), Technikum – 4 oddziały, Technikum Uzupełniające – bez naboru, Technikum Uzupełniające dla Dorosłych – 1 oddział (klasa III), Szkoła Policealna – bez naboru, Zasadnicza Szkoła Zawodowa – 1 oddział (klasa I). Do Gimnazjum na rok szkolny 2006/2007 przyjęto do klasy I 74 uczniów (3 oddziały), do klasy I Technikum 31 uczniów (1 oddział), do I klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej 35 uczniów (1 oddział). Razem od 1 września 2006r. zostanie uruchomionych 5 oddziałów, natomiast w roku szkolnym 2005/2006 ukończyło naukę 7 oddziałów. Obecnie trwa nabór do Technikum Uzupełniającego, Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych i Szkoły Policealnej. Liczba zgłoszeń upoważnia do planowania, że oddział zostanie otwarty.

Janusz Brzeźniak z ubolewaniem stwierdził, że szkoda iż na sesję nie został zaproszony nowy dyrektor ZSOiT w Kuźni Raciborskiej, ponieważ radni dowiedzieliby się co zrobiła dyrekcja w celu pozyskania uczniów do szkoły. Na posiedzeniu Komisji Oświaty dyrektor MZO przekazała informację, że jest znaczne zainteresowanie szkołą a okazuje się, że tak nie jest. Zapytał skąd taka wiadomość? Poprosił Panią Burmistrz o zapoznanie zabranych z wynikami matur w ZSOiT oraz o porównanie wyników do średniej krajowej, która w br. uznana została za niska.

 

Sylwester Larysz – wydaje się, że należałoby zastanowić się nad kształceniem fachowców potrzebnych zakładom pracy. Należałoby w tym celu rozeznać zapotrzebowanie rynku.

 

Julian Zieliński – najpierw należy rozeznać jakie jest zainteresowanie szkołami  ponadgimnazjalnymi w Kuźni Raciborskiej a potem zastanawiać się nad zakładaniem nowych. Nie można tworzyć archaizmów, którymi nikt się nie zainteresuje. Obecnie maturę można zrobić w ciągu jednego roku a my zamierzamy utworzyć szkołę trzyletnią z nauczaniem popołudniowym.

Aktywność szkoły w pozyskiwaniu uczniów przedstawiła Rita Serafin. Pani Burmistrz powiedziała, że trwa nabór do Technikum Uzupełniającego, Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych i Szkoły Policealnej. Przedstawiła także wyniki matur w ZSOiT w Kuźni Raciborskiej. Wyniki te kształtują się następująco:

  • Liceum Profilowane –  na liczbę 26 uczniów w klasie maturalnej 19 przystąpiło do matury, zdało 4 uczniów.
  • Technikum – na liczbę 21 uczniów w klasie maturalnej 21 przystąpiło do matury, zdało 8.
  • Technikum Uzupełniające dla Dorosłych – na liczbę 13 uczniów w klasie maturalnej 10 przystąpiło do matury, zdało 4.

Manfred Wrona – bardzo mało osób zdało maturę a nabór do szkół nie jest optymistyczny. We wrześniu Komisja Oświaty musi zająć się tymi sprawami. Szkoła  miała szansę ale chyba nie potrafiła z niej skorzystać. Proszę przedłożyć pisemną informację na temat naboru do szkół i ilości oddziałów.

 

Janusz Brzeźniak dodał, że byłoby dobrze tę informacje uzupełnić o dane dot. ilości uczniów spoza terenu naszej gminy.

Ernest Emrich poinformował, że w rozmowach z nauczycielami i rodzicami wyraźnie dał do zrozumienia, iż najważniejszym kryterium decydującym o istnieniu szkoły będzie nabór.

 

Manfred Wrona – zasięgnąłem opinii o akcji promującej szkołę i zachęcającej do rozpoczęcia w niej nauki i dowiedziałem się, że była prowadzona fatalnie, wręcz śmiesznie. Dlatego też nie dziwię się, że jest tak niski nabór. Odpowiedzialnych za tę akcję zwolniłbym dyscyplinarnie. Proszę o nazwisko osoby odpowiedzialnej.

 

Wiesława Czogała – w uchwalonej Polityce Oświatowej na lata 2005 – 2012 zaplanowano, że nabór będzie do dwóch klas i te plany są realizowane. Nie „wyszedł ogólniak”, ponieważ okazało się, że uczniowie zainteresowani są kierunkami technicznymi. Promocja szkoły skupiła się głównie na kierunkach zawodowych. Natomiast nabór do LO i Technikum wieczorowego się załamał ze względu na to, iż od kilku lat nie ma uczniów uczących się w Zasadniczej Szkole Zawodowej. A to czy jest nam potrzebne LO i Technikum wieczorowe jest sprawą otwartą. Wicedyrektor szkoły przekazała, że jest zainteresowanie szkołą, nawet osób spoza naszego województwa dlatego też taka informacja została na posiedzeniu komisji przedstawiona.

 

Romana Serafin powiedziała, że sprawa niskiego naboru jest problemem. Uważa jednak, że powinno się „wyjść młodzieży naprzeciw” i umożliwić jej w przyszłości kształcenie się po szkole zawodowej. Tym bardziej, że nie wszystkich stać na dojazdy do Raciborza czy na płatną szkołę. Należy dać młodzieży szansę uczenia się w miejscu zamieszkania.

 

Janusz Brzeźniak stwierdził, że średnio w Polsce 21% osób nie zdało matury a w Kuźni Raciborskiej aż 68%. Jest to wynik zastraszający. Zapytał czy jest już znany skład nowej dyrekcji ZSOiT w Kuźni Raciborskiej?

 

Rita Serafin – zastępca dyrektora nie jest jeszcze znany.

 

Jan Krybus wypowiedział się na temat promowania szkoły i zachęcania do kontynuowania w niej nauki. Powiedział, że jeżeli chodzi o wizytę w FO „Rafamet” i zachęcanie absolwentów gimnazjum do nauki zawodu, to akcja ta była przeprowadzona wzorowo. Widać to po wynikach naboru do Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Być może byłoby jeszcze więcej chętnych, lecz dyrekcja FO zastrzegła sobie, że mogą być utworzone jedynie dwie klasy.

 

Manfred Wrona – nauczyciele powinni zdawać sobie sprawę z tego, że też od nich zależy to, czy szkoła będzie istnieć.

 

Wiesława Czogała przedstawiła losy szkół podobnych do kuźniańskiej. Powiedziała, że w większości tego typu szkołach również nie ma zadowalającego naboru i wcale nie z powodu złego kształcenia. Niekiedy bywa tak, że uczniowie nawet chcieliby uczęszczać do danej szkoły ale ze względu na brak dojazdu nie decydują się na złożenie dokumentów o przyjęcie. Stwierdziła, że ze strony gminy nie było można więcej zrobić niż to co zrobiono.

 

Sylwester Larysz – słuchając wypowiedzi pani dyrektor odpowiedź jak głosować nad projektami uchwał nasuwa się sama. Powinniśmy głosować przeciwko ich podjęciu. Dyrekcje szkół usilnie zabiegają o pozyskanie uczniów np. poprzez wprowadzanie ciekawych kierunków nauczania, czego w Kuźni Raciborskiej nie widać. To właśnie dyrekcja powinna chcieć i jej powinno zależeć na tym, aby szkoła dobrze funkcjonowała.

 

Wiesława Czogała – nie chciałabym, aby moje wypowiedzi były odbierane jako przeciwne projektom uchwał. Starałam się jedynie sytuację w ZSOiT przedstawić uczciwie. Nie jestem ani za ani przeciw. Sądzę jednak, że aby przekonać się iż dana szkoła lub kierunek jest dobry lub zły, to należy najpierw ją założyć.

 

Julian Zieliński – za dwa lata będzie 30 absolwentów szkoły zawodowej, część z nich pójdzie do technikum, lecz niestety nie wszyscy.

 

Janusz Brzeźniak powiedział, że dobrze się stało, iż temat ten został wprowadzony do porządku obrad sesji i omówiony, ponieważ okazuje się, że jest problem. Jednak ostateczny wynik naboru będzie dopiero 1 września. We wrześniu trzeba będzie do tematu powrócić i przeprowadzić gruntowną analizę. Trzeba będzie zastanowić się gdzie tkwi przyczyna problemów.

 

Franciszek Kozłowski – uciekamy od skutków, które spowodowały tak niski wskaźnik zdanych matur. W dziennikach szkolnych widać ilość opuszczonych godzin lekcyjnych. Rodzice niekiedy nie są zainteresowani tym czy dziecko chodzi do szkoły czy na wagary. Uważam, że główną przyczyną złego wyniku zdanych matur jest frekwencja na lekcjach. Takiej sytuacji do tej pory nigdy nie było.

Manfred Wrona – uważam dyskusję na ten temat dzisiaj za zakończoną, proszę dyrektor MZO o pisemną informację. We wrześniu przystąpimy do dalszej dyskusji.

Ad 7. Podjęcie uchwał w sprawie:

7.1. założenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej przy ul. Piaskowej28.   

Projekt uchwały przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona.

 

Rita Serafin – w materiałach na sesję przesłane zostały dwa projekty uchwał. Teraz, po zmianach redakcyjnych otrzymaliście państwo nową wersję pierwszej strony uchwały.

Julian Zieliński powiedział, że Komisja Oświaty wprawdzie wydała opinię pozytywną, jednak radni po wcześniejszej dyskusji sami zadecydują czy chcą, aby szkoły były utworzone. Z wypowiedzi widać, że nabór do szkoły jest znikomy.

 

Romana Serafin – my jako decydujący o powstaniu szkoły powinniśmy tak zagłosować, aby dać szansę młodzieży uczenia się w Kuźni Raciborskiej. Być może ich utworzenie będzie mobilizowało dyrekcję do lepszych działań.

Projekt uchwał w sprawie założenia LO dla Dorosłych w ZSOiT w Kuźni Raciborskiej został poddany pod głosowanie. Za przyjęciem uchwały było 6 głosów, przeciw było 6 głosów, 2 głosy były wstrzymujące się.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że uchwała nie została podjęta.

7.2. założenia Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej przy ul. Piaskowej28.

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona.

W związku z tym, że nie było chętnych do zabrania głosu w dyskusji, Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Za podjęciem uchwały było 6 głosów, przeciw było 6 głosów, 2 głosy były wstrzymujące się.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że uchwała nie została podjęta.

7.3. zmian w budżecie gminy na 2006 rok.

Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Skarbnikowi Miasta Zbigniewowi Wojtyle, który przedstawił i szczegółowo omówił zmiany budżetowe po stronie wydatków, zwiększenia po stronie dochodów i wydatków budżetowych.

 

Franciszek Kozłowski zapytał czy modernizacja węzłów sanitarnych w szkołach będzie w sierpniu robiona oraz ile kosztować będzie nadzór inwestorski.

Burmistrz Miasta odpowiedział, że zamierza się w okresie wakacji roboty wykonać w całości natomiast koszt nadzoru nad inwestycją będzie niewysoki, stanowi on niewielki procent od przerobu.

 

Alfons Mazurek zapytał o koszty związane z przebudową sceny wraz z zadaszeniem w Parku „Dębina”.

 

Zbigniew Wojtyło odpowiedział, że w pierwszej wersji zaplanowano kwotę ok. 60 tys. zł, kwota ta jednak uległa zmianie. Wojciech Kudla dodał, że za pieniądze wydzielone w budżecie będzie wykonana nie tylko wiata. Poinformował, że park ten jest miejscem zorganizowanym dla wypoczynku mieszkańców Kuźni Raciborskiej już w 1850 r. W tej chwili od samego rana gromadzą się tam dzieci i młodzież, która nikomu nie przeszkadza. W przeszłości park stanowił jedyne centrum wypoczynkowe mieszkańców miasta.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Uchwała w obecności 13 radnych (zwolnił się Janusz Brzeźniak) została podjęta jednogłośnie.

Ad 8. Omówienie stanu technicznego i aktualnej sytuacji na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Określenie kierunków działania.

Manfred Wrona – drogi położone na terenie naszej gminy zostały w ostatnim czasie bardzo zniszczone i dzieje się na nich wiele złego. Drogi gminne są w nieco lepszym stanie niż drogi powiatowe i wojewódzkie.

 

Ernest Emrich przedstawił zestawienie wydatków poniesionych w latach 2002 – 2006 na roboty związane z remontem, modernizacją i budową dróg gminnych. Burmistrz poinformował, że zestawienie takie zrobione jest po raz pierwszy. Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

Następnie Manfred Wrona zaproponował, aby Sołtysi i Przewodniczący Zarządów Osiedli przedstawili uwagi dotyczące stanu dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich w poszczególnych miejscowościach i rejonach miasta.

Drogi gminne

Henryk Machnik – Jankowice

  1. Utwardzić albo wysypać tłuczniem ul. Polną. Mieszkańcy wiosną mają problem poruszania się po drodze ze względu na błoto, natomiast latem skarżą się na unoszący się kurz.
  2. Dokończyć budowę ul. Leśnej. Pozostało do wykonania ok. 100 m drogi w stronę lasu.

Jan Krybus - Siedliska

  1. Utwardzić ul. Młyńską i ul. Żwirki i Wigury.
  2. Wymienić nawierzchnię ul. Konopnickiej.

Sylwester Larysz – Rudy

  1. „Zakleić” dziury w nawierzchni ul. Krótkiej.
  2. Nawieźć kamienia i „wykorytować” ul. Cegielską na odcinku do posesji p. Sopy.
  3. Przedłużyć odcinek drogi stanowiącej ul. Majową.
  4. Naprawić pobocze przy ul. Cegielskiej koło kapliczki w rejonie skrzyżowania z ul. Rybnicką. Zniszczyła je woda deszczowa płynąca od lasu.

Ingeborga Depta – Budziska

  1. Usunąć nierówność (garb) znajdującą się na ul. Polnej.

Alfons Mazurek – Ruda Kozielska

  1. Naprawić nawierzchnię ul. Bocznej – duże dziury.
  2. Utwardzić drogę boczną od ul. Bocznej (bez nazwy), prowadzącą do zabudowań, wyczyścić i wykosić rowy.

Marcin Rak – Kuźnia Raciborska

  1. Wyremontować ul. Działkowców.
  2. Usunąć uszkodzenie asfaltu na drodze prowadzącej do garaży koło górki,  spowodowane przez korzenie drzew.
  3. Poszerzyć drogę w lesie stanowiącą przedłużenie ul. Świerczewskiego – od działek do drogi wojewódzkiej nr 922.

Gertruda Jucha – Kuźnia Raciborska

  1. Dokończyć budowę drogi do ul. Sienkiewicza.

Drogi powiatowe

Jan Stanek – Ruda

  1. Wyremontować most, który grozi zawaleniem i zakleić dziury na moście.
  2. Pomalować pasy w ciągu drogi powiatowej.
  3. Wystąpić do PKP o wyremontowanie przejazdu kolejowego znajdującego się na drodze powiatowej przy FO „Rafamet”.

Marcelina Waśniowska – Turze

  1. Wykonać drogę wyjazdową z Turza w kierunku Budzisk i Siedlisk. Duże dziury, załamana droga i zerwane pobocza stwarzają zagrożenie.
  2. Pomalować pasy w ciągu drogi powiatowej.

Jan Krybus – Siedliska

  1. Uzupełnić asfalt przy chodniku wzdłuż drogi powiatowej od kapliczki w kierunku Kuźni Raciborskiej.
  2. Naprawić zjazd z ul. Głównej w kierunku Budzisk i Turza. Zbyt duże dziury i zagłębienia stwarzają zagrożenie.

Antoni Głowski – Kuźnia Raciborska

  1. Wykonać remont następujących ulic: Staszica, Kolejowa, Tartaczna.
  2. Za mostem, na skrzyżowaniu ul. Słowackiego z ul. Krzyżową jest znacznie obniżony chodnik, należy go naprawić. Natomiast w tym miejscu, po drugiej stronie ulicy jest duża dziura.

Drogi wojewódzkie

Manfred Wrona – stan dróg wojewódzkich jest fatalny. Należy przeprowadzić remont następujących dróg wojewódzkich położonych na terenie gminy Kuźnia Raciborska:

·        nr 919 - Nędza - Rudy,

·        nr 920 – Paproć

·        nr 921 – Biały Dwór,

·        nr 922 – Nędza – Kuźnia Raciborska,

·        nr 425 – Rudy – Kuźnia Raciborska – Solarnia.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że w zasadzie o wszystkich problemach występujących na drogach wojewódzkich Zarząd Dróg Wojewódzkich jest zorientowany. Poinformował, że wystąpił za pośrednictwem Powiatowego Inspektora Budowlanego do Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Budowlanego o natychmiastowe zamknięcie drogi nr 919, ponieważ jej stan zagraża bezpieczeństwu życia i zdrowia. Przyjeżdżają „drogowcy”, oglądają i nic się nie robi. W działania zmierzające do poprawy stanu dróg i zwiększenia bezpieczeństwa ich użytkowników zaangażowany został Poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek.

Henryk Machnik

  1. Wybudować chodnik wzdłuż drogi wojewódzkiej w Jankowicach.

Manfred Wrona odczytał treść pisma otrzymanego z Dyrekcji Generalnej Dróg Krajowych i Autostrad i Marszałka Województwa Śląskiego.

 

Antoni Głowski w 2004r. w gazecie „Samorządu i Administracji” ukazał się artykuł jakie kryteria powinny być brane pod uwagę podczas ustalania kolejności wykonywania remontu dróg.

 

Romana Serafin pochwaliła wydrukowany w Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miejskiego, napisany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej artykuł dotyczący stanu dróg.

 

Manfred Wrona – na spotkaniu w sprawie stanu technicznego dróg w dniu 24 kwietnia br. wiele spraw kierowano pod adresem Związku Subregionu Zachodniego z siedzibą w Rybniku. Dyrektor Biura Pan Wojciech Maroszek przesłał zbiorczy raport dotyczący robót drogowych w całym subregionie. Z raportu tego wynika, że w latach 2006-2007 w powiecie raciborskim nie zaplanowano do wykonania ani 1 metra drogi. Proponuję, aby we wszystkich miejscowościach zbierane były podpisy mieszkańców popierających działania podejmowane przez samorząd kuźniański zmierzające do poprawy stanu dróg wojewódzkich oraz działań związanych ze znacznym wzrostem natężenia ruchu i przejazdem pojazdów wielkogabarytowych przez teren gminy Kuźnia Raciborska. Apeluję, aby składać podpisy poparcia.

 

Alfons Mazurek odczytał treść pisma dot. remontu drogi nr 925, które przekazał Burmistrzowi Miasta. Poinformował, że ZDW w celu poszerzenia drogi wojewódzkiej w Rudzie Kozielskiej zamierza wykupić grunt, jednak nie wskazał w którym roku. W Rudzie Kozielskiej jeden z właścicieli nieruchomości położonej bezpośrednio przy drodze prawdopodobnie nie wyrazi zgody na zbycie gruntu i trzeba byłoby zabiegać o to, aby zgodę taką wyraził. Powiedział także, że jest mu wstyd jako sołtysowi pokazywać się na wsi wśród ludzi wskazujących drogę, która była niedawno zrobiona a samochody ciężarowe ją zniszczyły.

 

Manfred Wrona – wystąpiliśmy do Inspektora Transportu Drogowego o kontrolowanie samochodów ciężarowych przejeżdżających przez teren naszej gminy. Rozmawiałem z kierowcą jednej z firm przewozowych, który zdradził tajniki pracy. Okazuje się niektórzy kierowcy jeżdżą ponad dozwoloną ilość godzin i przekraczają dozwoloną prędkość bo nie mają innego wyjścia. Pracodawcy zobowiązują ich do takiej pracy.

 

Marcin Rak zapytał czy można zgłosić organom ścigania np. Prokuraturze, że dana droga stanowi zagrożenie życia i zdrowia, aby coś w tym zakresie zrobili?

 

Manfred Wrona stwierdził, że na pewno mamy takie prawo, ale co zrobi Prokuratura?

Powiedział, że wszystkie problemy dzisiaj zgłoszone zostaną zebrane, ustali się drogi najbardziej niebezpieczne do wykonania w pierwszej kolejności i ewentualne formy nacisku.

Ad 9. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich -informacja stanowi załącznik do protokołu. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrz zawiera także:

1)     zał. nr 1 stanowiący notatkę służbową ze spotkania w Śląskim Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Katowicach w dniu 24.07.2006r.,

2)      zał. nr 2 stanowiący informację Referatu Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska z dnia 24.07.2006r. dot. zorganizowanej w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej konferencji pt. ”Kompleksowe rozwiązanie problematyki w zakresie gospodarki odpadami w gminach”,

3)      zał. nr 3 stanowiący Komunikat Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody z dnia 26.07.2006r. w sprawie wprowadzenia zakazu wstępu do lasów na terenie województwa śląskiego w związku z katastrofalnym zagrożeniem pożarowym lasów,

4)      zał. nr 4 stanowiący apel Wojewody Śląskiego Tomasza Pietrzykowskiego o rozwagę, ostrożność i odpowiednie do zaistniałej sytuacji zachowanie w związku z utrzymującymi się od wielu dni wysokimi temperaturami i wysokim stopniem zagrożenia pożarowego.

Ad 10. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił następujące sprawy:

1)      informację na temat stanu technicznego obiektów złóż biologicznych Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej.

2)      W związku z kończącą się kadencją organów samorządowych przypomniał radnym o obowiązku wynikającym z art. 24h ust.4 ustawy o samorządzie gminnym złożenia oświadczeń majątkowych na dwa miesiące przed upływem kadencji. Ponieważ termin ten przypada w niedzielę tj. dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu złożenia oświadczeń majątkowych uznaje się następny dzień powszedni tj. 28 sierpnia 2006r. Informacje o stanie majątkowym powinny być wykazane według stanu na dzień złożenia oświadczenia.

3)      Pismo kierownika Oddziału Skarg, Wniosków i Informacji informujące o skardze, jaką złożył Emil Kostka zamieszkały w Rudzie na sposób rozpatrzenia przez Radę Miejską skargi z dnia 15 maja br. na działanie Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska w związku z lokalizacją wysypiska odpadów we wsi Ruda.

4)      Informację zamieszczoną w „Gościu Niedzielnym” o dofinansowaniu odbudowy Zespołu Klasztorno – Pałacowego w Rudach.

5)      Zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu Raciborskiego i Starosty Raciborskiego na koncert Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Północnej Nadrenii Westfalii organizowany z okazji pięciolecia partnerstwa Powiatu Raciborskiego i Powiatu Markischer (Niemcy), który odbędzie się w dniu 4 sierpnia 2006r.w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury w Raciborzu.

 

Ad 11. Interpelacje, zapytania.

 

Ad 12. Wnioski

Zgłoszono następujące wnioski pod adresem Policji:

Wnioski zgłoszone przez Wojciecha Kudlę:

1) kontrolować zarówno w dzień jak i w godzinach nocnych dojeżdżające do i wyjeżdżające z kopalni kruszywa samochody ciężarowe, które nie przestrzegają znaków drogowych, zwłaszcza ograniczających dozwoloną prędkość.

2) Kierowcy samochodów ciężarowych nie przestrzegają zakazu ruchu obowiązującego w dni upalne.

Wniosek zgłoszony przez Marcina Raka – zwiększyć w godzinach wieczorowych i nocnych patrolowanie ul. Świerczewskiego w Kuźni Raciborskiej, gdzie młodzież ściga się na motorach.

Wnioski zgłoszone przez Sylwestra Larysza:

1) kontrolować przejazd samochodów ciężarowych przez Rudy. Kierowcy nie przestrzegają znaków drogowych, zwłaszcza ograniczających prędkość oraz parkowanie w nieodpowiednich miejscach.

2) Zwrócić uwagę na młodzież ścigającą się motorami i samochodami osobowymi.

3) Kontrolować w godzinach wieczornych okolice baru na Brantolce. Młodzież wracająca z baru zakłóca spokój i ciszę nocną.

Wniosek zgłoszony przez Henryka Machnika – kontrolować samochody ciężarowe przejeżdżające przez Jankowice drogą nr 919, które rozwijają nadmierną prędkość i stwarzają zagrożenie dla innych użytkowników drogi.

Wniosek zgłoszony przez Alfonsa Mazurka – wzmóc kontrole na drodze nr 425 w Rudzie Kozielskiej. Nadmierna prędkość samochodów ciężarowych zagraża zwłaszcza rowerzystom, którzy z względu na zły stan techniczny drogi (muldy i wyboje) są narażeni na potrącenie.

Wniosek zgłoszony przez Ingeborgę Depta – dopilnować, aby ul. Frosową w Budziskach nie jeździły samochody ciężarowe z kruszywem z kopalni.

Pozostałe wnioski:

Wnioski zgłoszone przez Manfreda Wronę:

1) zorganizować we wrześniu spotkanie w celu omówienia sytuacji w ZSOiT w Kuźni Raciborskiej i naboru do poszczególnych klas.

2) Wyjaśnić dlaczego „wypadł” z harmonogramu robót inwestycyjnych Urzędu Marszałkowskiego z 2005r. remont drogi nr 425 przebiegającej przez Kuźnię Raciborską.

3) Wystąpić o sfrezowanie pobocza drogi w Kuźni Raciborskiej na odcinku od Szkoły Podstawowej do skrzyżowania z ul. Moniuszki i ul. Rudzką. Szczególnie zagrożeni są rowerzyści.

4) Zabezpieczyć dla Sołectwa  Rudy dwie tablice „zakaz wysypywania śmieci”.

Wnioski zgłoszone przez Sylwestra Larysza: 

1) wyczyścić trzy zatkane studzienki kanalizacyjne na ul. Brzozowej w Rudach.

2) Usunąć zagrożenie jakie stwarza niezabezpieczony głęboki kanał znajdujący się koło budynku apteki w Rudach.

3) Uzupełnić brakujące deski w kładce prowadzącej do parku – Brantolka za wodospadem.

Wnioski zgłoszone przez Marcina Raka:

1) dokonać przeglądu studzienek kanalizacyjnych na Osiedlu, ponieważ niektóre są zarwane i stwarzają zagrożenie.

2) Wymienić dwa zniszczone (zamalowane) znaki drogowe na Osiedlu. Chodzi o znaki „zakaz ruchu” i „ustąp pierwszeństwa”.

3) Wniosek ponowiony – nadal nie jest ustawiony gazon przy budynku Świerczewskiego 4, który ma na celu uniemożliwienie przejazdu.

4) Uzupełnić brakujące tablice z nazwami ulic na Osiedlu.

Wnioski zgłoszone przez Franciszka Kozłowskiego:

1) nie są na bieżąco opróżniane pojemniki z segregowanymi odpadami. ZGKiM powinien na bieżąco je opróżniać.

2) Na bieżąco opróżniać kosze ze śmieciami, które są przepełnione.

3) Uświadamiać i pouczać społeczeństwo, że nie wolno opróżniać szamb na własne pola oraz zanieczyszczać powietrza poprzez spalanie plastików w piecach.

Aleksander Jankowski w kwestii wylewania szamba na łąki i pola powiedział, że pracownicy Urzędu Miejskiego mogą działać „administracyjnie” natomiast karać może Policja i tam właśnie te sprawy należy zgłaszać.

4) Wniosek ponowiony – nadal na Osiedlu nie świecą lampy uliczne zdewastowane przez młodzież.

5) Ze względu na to, że panuje susza i część mieszkańców mieszkająca na wyższych piętrach nie ma wody a właściciele domków jednorodzinnych podlewają ogródki, należy wydać zarządzenie zakazujące wykorzystywania wody z wodociągu do podlewania ogródków.

6) Wyłapać i odwieźć do schroniska głodne, bezpańskie psy biegające w Kuźni Raciborskiej.

Wniosek zgłoszony przez Romanę Serafin – zamontować kosz na śmieci na placu zabaw dla dzieci na Osiedlu.

Wnioski zgłoszone przez Jana Krybusa:

1) przy ul. Domańskiego i ul. Arki Bożka w Siedliskach ustawić znak ograniczający prędkość do 30 km/godz.

2) Ustawić znak „ustąp pierwszeństwa” przy wyjeździe z ul. Arki Bożka na ul. Gliwicką.

Wniosek zgłoszony przez Ingeborgę Depta – przy drodze powiatowej obok kopalni są zniszczone i pozrywane znaki. Wystąpić o ich wymianę i uzupełnienie.

Radny Antoni Głowski powiedział, że w mediach słyszy się informacje o ograniczaniu wody. Zapytał jak wygląda zabezpieczenie w wodę w naszej gminie oraz co robić, aby uniknąć sytuacji, że braknie wody.

Odpowiedzi udzielił Burmistrz Miasta Ernest Emrich. Powiedział, że w godzinach wieczornych jest rozbiór wody przekraczający zapotrzebowanie. Poziom w zbiornikach znacznie się obniża i w mieszkaniach na IV piętrze mogą wystąpić braki wody. Burmistrz stwierdził, że można wystosować apel do mieszkańców o ograniczenie poboru wody i zakazie używania wody z sieci wodociągowej do podlewania ogródków.

Manfred Wrona – co z zakupem zbiornika?

Kazimierz Worobiec –możemy zbiornik zakupić, ale gmina musiałaby spółkę dokapitalizować.

Ernest Emrich – gdyby zbiornik zakupiła spółka, byłoby to korzystniejsze, ponieważ koszt zakupu obniżyłby się o kwotę wysokości 22% VAT, którego gmina nie może odliczać.

Ingeborga Depta zapytała czy w Budziskach mogą zrobić zbiórkę odpadów wielkogabarytowych.

Burmistrz Miasta powiedział „tak” oraz, że należy wyznaczyć termin, poinformować mieszkańców i zgłosić do Urzędu Miejskiego.

Ad 13. Zamknięcie obrad.

Porządek obrad XLIV sesji Rady Miejskiej został wyczerpany, Przewodniczący podziękował za udział w sesji i zamknął obrady.

 

                                                                                              PRZEWODNICZĄCY

                                                                                                RADY MIEJSKIEJ

                                                                                            (-) MANFRED WRONA

 

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:Protokół nr XLIV/2006
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:02.10.2006 12:46

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
02.10.2006 12:46 Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin)