x 
Drukuj
Aleksander Serafin 06.10.2010 12:14

Protokół nr LIII/2010

­

Protokół Nr LIII/2010

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 19 sierpnia 2010r.

LIII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów USC przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 18.15.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu. Listy obecności stanowią zał. nr 1 i nr 2 do protokołu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Rita Serafin – Burmistrz Miasta
  2. Anna Szostak – Skarbnik Miasta
  3. Józef Maślanka – radca prawny UM
  4. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
  5. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
  6. Marian Kostka – prezes Zarządu GPWiK

Ad 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona powitał zebranych i otworzył obrady LIII sesji Rady Miejskiej.

Na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, obecnych było 13 radnych.

Radni nieobecni:

  1. Janusz Brzeźniak  
  2. Andrzej Kubiczak

Ad 2. Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad LIII sesji Rady Miejskiej przedstawił Manfred Wrona.

Przewodniczący Rady Miejskiej zawnioskował o wprowadzenie do porządku obrad następujących punktów:

  1. Jako pkt 5 rozpatrzenie skargi na Burmistrza Miasta – podjęcie uchwały.

2. Jako pkt 6 – rozpatrzenie skargi Pani Weroniki Musioł – podjęcie uchwał w sprawie:

6.1. rozpatrzenia skargi,

6.2. zlecenie Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie czynności wyjaśniających.

3. Jako ppkt 7.1 – zaopiniowanie uchwały Rady Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego w sprawie poparcia budowy zbiornika „Racibórz Dolny” oraz zbiornika zapasowego „Kotlarnia” oraz przyspieszenia prac z tym związanych.

4. Jako ppkt 7.2. – zaopiniowanie uchwały Rady Gminy Czernica w sprawie budowy zbiornika „Racibórz Dolny” i zbiornika zapasowego „Kotlarnia” oraz przyspieszenia prac z tym związanych.

Marcelina Waśniowska w związku z wystąpieniem do wojewody śląskiego, popartym podpisami mieszkańców Turza w sprawie zabezpieczenia powodziowego, zawnioskowała, aby wykreślić z porządku obrad projekt  uchwały w sprawie zaopiniowania uchwały Rady Gminy Rudnik dot. przyspieszenia budowy zbiornika „Racibórz Dolny”  i zakończenia budowy obwałowania rzeki Odry.  Zaproponowała, aby temat ten omówić na sesji we wrześniu.

Innych wniosków nie było.

Manfred Wrona poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez Marcelinę Waśniowską.  

Za przyjęciem wniosku było 13 głosów, zaakceptowany został jednogłośnie.

Za wprowadzeniem pkt 5 - rozpatrzenie skargi na Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska było 13 głosów.

Za wprowadzeniem do porządku obrad ppkt 6.1. – rozpatrzenie skargi Pani Weroniki Musioł i ppkt 6.2. – zlecenie Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie czynności wyjaśniających było 13 głosów. 

Za wprowadzeniem ppkt 7.12. – zaopiniowanie uchwały Rady Powiatu Kędzierzyńsko -Kozielskiego było 13 głosów.

Za wprowadzeniem ppkt 7.13. – zaopiniowanie uchwały Rady Gminy Czernica
w sprawie poparcia budowy zbiornika „Racibórz Dolny” i zbiornika zapasowego „Kotlarnia” oraz przyspieszenia prac z tym związanych było 13 głosów.

Porządek obrad w obecności 13 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Zatwierdzenie protokołu nr LII/2010 z dnia 01.07.2010r.
  4. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  5. Rozpatrzenie skargi na Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska.
  6. Rozpatrzenie skargi Pani Weroniki Musioł:

6.1.            rozpatrzenie skargi,

6.2.            zlecenie Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie czynności wyjaśniających.

  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

7.1.            zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Rudy na lata 2010 – 2017,

7.2.            zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Budziska na lata 2010 – 2017,

7.3.            zmian w budżecie gminy na 2010 rok,

7.4.            uchylenia uchwały Nr LII/455/2010 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 1 lipca 2010r. w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie kredytu długoterminowego,

7.5.            komunalizacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu Zdroju,

7.6.            wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości ( dz.nr 265/36 i dz. nr 302/14 w Kuźni Raciborskiej pod kioski handlowe)

7.7.            wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej,

7.8.            poparcia inicjatywy Rady Miasta Rybnika w sprawie utworzenia Sądu Okręgowego w Rybniku,

7.9.            zaopiniowania uchwały Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim w sprawie poparcia budowy zbiornika „Racibórz Dolny” oraz zbiornika zapasowego „Kotlarnia” oraz przyśpieszenia prac z tym związanych,

7.10.        zaopiniowania Apelu Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach
w sprawie skierowania apelu do Ministra Infrastruktury dotyczącego utrzymania nieodpłatnej formy korzystania z autostrady A1,

7.11.        zaopiniowania uchwały Rady Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego
w sprawie poparcia budowy zbiornika „Racibórz Dolny” oraz zbiornika zapasowego „Kotlarnia” oraz przyspieszenia prac z tym związanych,

7.12.        zaopiniowania uchwały Rady Gminy Czernica w sprawie poparcia budowy zbiornika „Racibórz Dolny” i zbiornika zapasowego „Kotlarnia” oraz przyspieszenia prac z tym związanych.

  1. Interpelacje, zapytania.
  2. Wnioski.
  3. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  5. Zakończenie obrad.

Ad 3. Zatwierdzenie protokołu z sesji LII/2010 z dnia 1 lipca 2010r.

Protokół Nr LII/2010 z sesji Rady Miejskiej w dniu 1 lipca 2010r. w obecności
13 radnych został przyjęty jednogłośnie bez uwag.

Ad 4. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy Kuźnia Raciborska

Informację z działalności Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej odczytała Sabina Chroboczek Wierzchowska. Informacja stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Pytań ani uwag nie było, Sabina Chroboczek Wierzchowska zwróciła jedynie uwagę na przekraczanie prędkości pojazdów na Osiedlu.

Informację z działalności Posterunku Policji w Rudach odczytała Sabina Chroboczek Wierzchowska. Informacja stanowi zał. nr 4 do protokołu.

 Mariusz Brześniowski zapytał czy ręcznym radarem dysponuje tylko jeden posterunek policji.  Powiedział, że na terenie Kuźni Raciborskiej i tej części gminy nigdy policjantów z radarem nie widział.

Manfred Wrona – radar jest do dyspozycji dwóch posterunków, bywa, że organizują wspólne patrole. Można zwrócić uwagę, aby radar więcej był używany po tej stronie gminy.

Mariusz Brześniowski – kilka dni temu miałem chwilę czasu i zwróciłem uwagę na budynek w którym mieści się Posterunek Policji w Kuźni Raciborskiej oraz na jego otoczenie. Budynek jest wyremontowany ale obejście „straszy”, ścieżka zarośnięta, nie wykoszona trawa, wszędzie są chwasty, ogrodzenie jest nie pomalowane, ogólnie nieestetyczny wygląd.

Ad 5. Rozpatrzenie skargi na Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska.

Manfred Wrona poinformował, że w dniu 4.05.2010r. do Urzędu Miejskiego wpłynęło do pismo od Pani Gertrudy Wyczyszczok z Kuźni Raciborskiej, na które nie otrzymała odpowiedzi w terminie przewidzianym w  Kpa. W związku z brakiem odpowiedzi na wniosek, w dniu 29 lipca 2010r. złożyła skargę do Rady Miejskiej. W dniu 18.08.2010r. wpłynęło kolejne pismo od Pani Gertrudy Wyczyszczok w którym podkreśla brak odpowiedzi na kilka spraw poruszonych we wniosku oraz stwierdza, że opieszałości
w udzieleniu odpowiedzi nie należy tłumaczyć nawałem pracy spowodowanym przez  
powódź.

Marcelina Waśniowska powiedziała, że skargą zajęła się Komisja Rewizyjna. Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się w dniu 10 sierpnia. Komisja po zapoznaniu się ze skargą, wystąpiła do Pani Burmistrz  o wyjaśnienie zasadności zarzutów zawartych w skardze. Następne posiedzenie Komisji Rewizyjnej odbyło się w dniu
16 sierpnia, komisja przeanalizowała otrzymaną informację. W protokole z posiedzenia komisji podkreślono, że Pani Burmistrz nie wyjaśniła wszystkich zarzutów zawartych
w skardze. Brak jest pisemnego wyjaśnienia kwestii dot. wydania decyzji o warunkach zabudowy posesji w ciągu ul. Sienkiewicza, którą Pani Burmistrz wyjaśniła w trakcie posiedzenia komisji. W związku z nie udzieleniem odpowiedzi na wniosek w terminie określonym przez Kpa, Komisja Rewizyjna uznała, że skarga jest zasadna.

Józef Maślanka powiedział, że Kpa jednoznacznie określa 30 dniowy termin na udzielenie odpowiedzi, terminy ustalone należy przestrzegać. Jeżeli organ nie może
w określonym terminie udzielić odpowiedzi, to należy poinformować stronę o powodzie oraz wskazać termin załatwienia sprawy. W przypadku braku odpowiedzi następuje naruszenie prawa. Taka sytuacja miała miejsce, stąd skarga jest zasadna.

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta 12 głosami, 1 głos był przeciwko.

Ad 6. Rozpatrzenie skargi Pani Weroniki Musioł

6.1. rozpatrzenie skargi

Manfred Wrona poinformował, że w dniu 22 lipca br. wpłynęło pismo od Pani Weroniki Musioł i powiedział, że zdaniem radcy prawnego pismo należy podzielić na dwie części. Pierwsza część zawiera skargę na pracownika Urzędu Miasta natomiast druga skargę na organ gminy, której rozpatrzenie należy zlecić Komisji Rewizyjnej.

Na wniosek Marceliny Waśniowskiej Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał pismo.

Józef Maślanka – o tym czy pismo jest wnioskiem czy skargą  decyduje treść pisma. W piśmie jest mowa o tym, że pracownik Urzędu Miejskiego, który w zakresie obowiązków ma prowadzenie spraw związanych z działalnością gospodarczą nie udzielił Pani informacji o tym jaka pomoc przysługuje podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, poszkodowanym przez powódź. Skargę na pracownika Urzędu Miejskiego rozpoznaje Burmistrz, Rada w tym przypadku powinna uznać się za niewłaściwą. Bardziej skomplikowana jest druga część skargi, gdzie jest mowa o organach gminy. Zgodnie z ustawą organem gminy jest Rada i Burmistrz. Organem właściwym do rozpatrzenia skargi na Radę jest wojewoda a w zakresie spraw finansowych regionalna izba obrachunkowa. W związku z tym, że zadania, które wymienia Pani Musioł nie znalazły się w planie a wnioskodawcą do planu jest Burmistrz, proponuję na tym etapie uznać, że jest to skarga na Burmistrza Miasta. Zgodnie z art. 229 ust. 3 Kpa skargę na Burmistrza rozpatruje Rada. Komisja Rewizyjna po zbadaniu sprawy sporządzi odpowiednie wnioski.

Marcelina Waśniowska - pismo od Pani Weroniki Musioł stanowi zwykłe pismo. Odczytując je można tak postąpić jak powiedział radca prawny, ale w tej sytuacji jestem gotowa z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, którzy ponieśli duże straty spowodowane przez powódź wnieść podobną skargę do Burmistrza Miasta.

Rita Serafin – ukazała się ustawa z dnia 24 czerwca, która określa rozwiązania dot. usuwania skutków powodzi. Z uzyskanej od pracownika informacji wynika, że Pani Musioł otrzymała informację o tym, że gmina nie ma żadnych możliwości wypłacenia świadczeń podmiotom poszkodowanym przez powódź.

Marcelina Waśniowska – w związku z powodzią w Turzu nie zarabiał piekarz, ksiądz
i wiele innych podmiotów. Przyjmując pismo Pani Musioł jako skargę, że nie jest zrobiona droga, mogę złożyć podobnych kilka skarg na brak realizacji zadań w Turzu.  

Józef Maślanka – rozumiem Pani rozżalenie, ale jest ustawa dająca prawo do składania skarg, każdy skargę może złożyć. Ile skarg wpłynie, tyle trzeba rozpatrzyć.  

Manfred Wrona – odczytał projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na pracownika Urzędu Miejskiego.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.2.            zlecenie komisji Rewizyjnej przeprowadzenie czynności wyjaśniających

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona.

Za podjęciem uchwały było 10 głosów, 1 głos był przeciw, 2 głosy były wstrzymujące.

Ad 7. Podjęcie uchwał w sprawie:

7.1. zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Rudy na lata 2010 – 2017.

Manfred Wrona – na wniosek diecezji gliwickiej, ks. Jana i pracowni, która pomaga ks. w zagospodarowaniu terenu wokół klasztoru, ponad rok temu były prowadzone rozmowy nt. przystąpienia do Planu Odnowy Rud. Gmina propozycję zaakceptowała, opracowano Plan, uznano, że należy ubiegać się o dofinansowanie. Do dnia
28 sierpnia wniosek ma być złożony a jednym z  potrzebnych  
dokumentów jest Plan Odnowy Miejscowości przyjęty przez Zebranie Wiejskie a następnie przez Radę Miejską. Projekt rudzki jest bardzo zaawansowany, pewne jest to, że diecezja w tym naborze wniosek złoży. Niestety, w tym naborze nie będzie złożony wniosek dla miejscowości Budziska.

Adrian Lepiarczyk powiedział, że najważniejszym zadaniem ujętym w Planie dla Rud do realizacji jest budowa drogi dojazdowej do Opactwa wraz z infrastrukturą.

Manfred Wrona przedstawił zakres robót I etapu – budowa ciągów komunikacyjnych na terenie Zespołu. Powiedział, że diecezja zadeklarowała udział własny, gminę przyjęcie Planu nic nie będzie kosztować. Przedstawił także zakres robót II etapu – budowa ciągów komunikacyjnych od strony błoni, zagospodarowanie małą architekturą. Powiedział, że gminie zależy na tym, aby w Planie zapisano chęć budowy obwodnicy. Ujęta jest też kolejka wąskotorowa. Plan będzie można nowelizować.

Rita Serafin – byłoby dobrze ująć w Planie obwodnicę dla Rud jako alternatywne rozwiązanie dla transportu. Po 2013r. będzie nowy okres aplikacyjny, każde sołectwo może raz występować o środki, Budziska będą mogły składać wniosek w terminie późniejszym.

Adrian Lepiarczyk poinformował, że Komisja Promocji projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta 12 głosami, 1 głos był wstrzymujący.

7.2. zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Budziska na lata 2010 - 2017.

Tadeusz Koral – Plan Odnowy Miejscowości Budziska powstał, bo jest taka potrzeba, jest niezbędny do aplikowania środków. Mieszkańcy Plan zaakceptowali podejmując uchwałę Zebrania Wiesjkiego. Dokument powstał pod redakcją 6 osobowego zespołu, otrzymaliśmy pomoc ze strony urzędu za którą bardzo dziękuję.

Adrian Lepiarczyk – opinia komisji jest pozytywna.

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.3. zmiany w budżecie na 2010 rok

Zmiany w budżecie przedstawiła Anna Szostak.

Sabina Chroboczek Wierzchowska zapytała o koszt remontu dachu na budynku ZSOiT. Zwróciła uwagę, że firma wykonująca remont miała duże wpływy ze sprzedaży złomu i poprosiła, aby tę sprawę skontrolować.

Antoni Głowski zapytał o wskazanie dróg gminnych, które mają być wyremontowane za kwotę 39 tys. zł.

Rita Serafin – ponad 90 tys. gmina wydatkowała na drogi stanowiące dojazdy do pól, tych środków się nie odzyska. Pozostało do wykonania na drogach gminnych kilka rzeczy drobnych.

 Piotr Klichta – czy udało się pozyskać środki na remonty dróg po powodzi?

Rita Serafin  - wciąż nie mamy umowy na dotację. Zakwalifikowano następujące zadania: remont Przedszkola przy ul. Słowackiego w Kuźni Raciborskiej, OSP w Turzu, obiektów ZGKiM, nawierzchnie dojazdowe dróg dojazdowych do pól lecz nie te już wykonane. Zakwalifikowano remont dróg dojazdowych do pól za kwotę ponad 90 tys. zł, wymiana wodomierzy, studzienek przy ul. Świerczewskiego, czyszczenie kanalizacji po powodzi w Kuźni Raciborskiej, odbudowa chodnika oraz ul. Płonia w Turzu wraz
z przepustem. Zadania zakwalifikowane przez komisje wojewody są na kwotę 773 tys. zł z tym, że do zadania p.n. czyszczenie kanalizacji ściekowej po powodzi dokłada WFOŚ kwotę ponad 138 tys. zł. Potrzeby były przedstawione na kwotę ponad 3 mln zł. Kiedy składano protokół do Krakowa było wiadomo, że zadania wykonane wcześniej nie mogą być rozliczone, mogliśmy podać tylko te zadania, których wartość szacunkowa realizacji jest wyższa niż 40 tys. zł. Państwo gwarantuje pokrycie wszystkich szkód, które komisja wojewody zakwalifikowała. Komisja zakwalifikowała
8 dróg gminnych o dł. ponad 4 km, dwa przepusty w ciągu dróg, dwa mosty i jedną kładkę.  Kwota na zadania związane z drogami wynosi 804 tys. zł a na most przy
ul. Powstańców 2 mln 170 tys. zł.

Uchwalę odczytał Manfred Wrona.

Za podjęciem uchwały było 13 głosów.

7.4. uchylenie uchwały Nr LII/455/2010 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 1 lipca 2010r. w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie kredytu długoterminowego.

Anna Szostak powiedziała, że zmieniło się orzecznictwo, jeżeli jest upoważnienie
w uchwale budżetowej to wystarczy zmiana dokonana przez Panią Burmistrz.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta 12 głosami, 1 głos był wstrzymujący.

7.5. komunalizacja Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu Zdroju

Rita Serafin powiedziała, że temat ten ciągnie się od dawna. Gminy na których prowadzi działalność PEC starały się o jego komunalizację, jednak Minister Skarbu Państwa decyzją odmówił gminom przekazania akcji. Gminy a najbardziej Prezydent Jastrzębia starają się o to, aby do prywatyzacji nie doszło.

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona.

Za podjęciem uchwały było 13 głosów.

7.6. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona. Sylwester Larysz poinformował, że  komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

7. 7. wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej w Turzu

Manfred Wrona przedstawił projekt uchwały, Sylwester Larysz poinformował, że już na początku kadencji zadecydowano o sprzedaży tej nieruchomości.

Za podjęciem uchwały było 11 głosów, 1 głos był wstrzymujący.

7.8. poparcia inicjatywy Rady Miasta Rybnika w sprawie utworzenia Sądu Okręgowego w Rybniku

Manfred Wrona poinformował, że o poparcie inicjatywy Rady Miasta wystąpił prezydent Miasta Rybnika. Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych z zapytaniem czy Rada zamierza poprzeć inicjatywę Rady Miasta Rybnika czy jest przeciwna.

Za poparciem było 13 głosów.

Uchwała w sprawie poparcia inicjatywy utworzenia w Rybniku Sądu Okręgowego
w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.9. zaopiniowania uchwały Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim w sprawie poparcia budowy zbiornika „Racibórz Dolny” oraz zbiornika zapasowego „Kotlarnia” oraz przyspieszenia prac  z tym związanych.

Za pozytywnym zaopiniowaniem uchwały było 13 głosów.

Za podjęciem uchwały było 12 głosów.

7.10.        zaopiniowania Apelu Rady Miejskiej w Czerwionce – Leszczynach
w sprawie skierowania apelu do Ministra Infrastruktury dotyczącego utrzymania nieodpłatnej formy korzystania z autostrady A1.

Manfred Wrona powiedział, że Burmistrz Miasta Czerwionka - Leszczyny przekazał apel Rady Miejskiej w sprawie skierowania apelu do Ministra Infrastruktury
o utrzymanie nieodpłatnej formy korzystania z autostrady A1.

Za pozytywnym zaopiniowaniem apelu  było 13 głosów.

uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.11.        zaopiniowania uchwały Rady Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego
w sprawie poparcia budowy zbiornika „Racibórz Dolny” oraz zbiornika zapasowego „Kotlarnia”

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że Starosta Kędzierzyńsko – Kozielski przesłał uchwałę Rady Powiatu w celu zaopiniowania.

Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały było 13 głosów.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.12.        zaopiniowania uchwały Rady Gminy Czernica w sprawie poparcia budowy zbiornika „Racibórz Dolny” i zbiornika zapasowego „Kotlarnia” oraz przyspieszenia prac z tym związanych.

Uchwałę Rady Gminy przesłał wójt.

Za pozytywnym zaopiniowaniem uchwały było 13 głosów.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

Ad 8 Interpelacje i zapytania.

Adrian Lepiarczyk zapytał czy jest odpowiedź od firmy z Opola dot. darowizny materiałowej na zadaszenie budynku OSP w Rudach.

Rita Serafin odpowiedziała, że wystąpiono na piśmie, na razie brak jest odpowiedzi.

Mariusz Brześniowski – na ul. Powstańców na wysokości poczty został zerwany asfalt, jest coraz większa dziura. Na wysokości MOPS jest zarwana studzienka, stanowi zagrożenie dla rowerzystów i skuterów, trzeba pilnie sprawę załatwić.

Marcelina Waśniowska – w Turzu są odpady po powodzi, istnieje konieczność podstawienia kontenera na odpady wielkogabarytowe.

Mariusz Brześniowski – w imieniu mieszkańców Starej Kuźni przyłączam się do prośby o wywóz odpadów popowodziowych.

Sabina Chroboczek - Wierzchowska – kiedy remont drogi nr 425 będzie rozpoczęty?

Rita Serafin powiedziała, że dwa tygodnie termu nastąpiło przekazanie placu budowy. Remont rozpoczyna się we wtorek od frezowania nawierzchni głównej. Prace rozpoczną się od mostu, i przystanku autobusowego. W pierwszej kolejności będzie robiona droga do rozjazdu w kierunku Nędzy i Raciborza a następnie w kierunku Gliwic do skrzyżowania na Osiedle. Prawdopodobnie dojdzie też do remontu wszystkich chodników wzdłuż drogi. Odcinek od mostu do stadionu ma być robiony w ramach zadań popowodziowych. Prawdopodobnie ogłoszono przetarg na to zadanie, ten odcinek drogi ma być w tym roku robiony.

Piotr Klichta zapytał kiedy prezes Marian Kostka rozpocznie prace związane
z budową kanalizacji.

Marian Kostka poinformował, że firma, która robi drogę będzie budować kanalizację. Przedstawili przystępną ofertę cenową. Będzie zrywana stara nawierzchnia
i położona nowa.

Rita Serafin – udało się wynegocjować z Zarządem Dróg Wojewódzkich, że koszty rozbiórki będziemy ponosić po połowie, natomiast firma remontowa bierze na siebie cały koszt zerwania nawierzchni. Stara nawierzchnia stanowi własność wykonawcy, na razie nie wiadomo co z nią zrobią. Przetarg wygrała firma dobra, kierownik budowy jest znany jako osoba sprawna i odpowiedzialna. Termin zakończenia prac remontowych to
30 października br. Zapewniano nas, że ostatnia warstwa drogi będzie robiona na całej powierzchni, bez żadnych łączeń.

Sabina Chroboczek Wierzchowska zapytała o rozwiązania dot. kanalizacji w Kuźni Raciborskiej.

Marian Kostka – na wszystkie projekty, które zostały przyjęte i są na liście rezerwowej są pieniądze.  Projekty zakwalifikowane mają być dofinansowane w taki sposób, że połowa kwoty kwalifikowanej ma być w formie dotacji a połowa w formie pożyczki. Dofinansowanie na budowę odcinka pomiędzy ul. Topolową a ul. Raciborską było przewidziane na wysokości 77,2% kosztów. Każdy podmiot ma zagwarantowane dofinansowanie, można spokojnie wnioski składać przy zagwarantowaniu wkładu własnego. Każda faktura od wykonawcy za wykonanie pewnego odcinka płacona będzie w części jako wkład własny a w części z pożyczki i dotacji. W związku z tym nie będzie trzeba uruchamiać gwałtownie dużej ilości środków.

Rita Serafin dodała, że zadanie to jest w WPI ujęte, przeznaczona jest na nie kwota 550 tys. zł.

Sylwester Larysz – co w przyszłości z kanalizacją w sołectwach?

Marian Kostka – potrzebne są jedynie pieniądze i można budować. W ub. roku wstępnie obliczono, że koszt budowy oczyszczalni w Jankowicach bez części budowlanej wyniósłby 400 tys. a „budowlanka” drugie tyle, czyli całość ok. 1 mln zł. Do tej oczyszczalni można byłoby dowozić ścieki z Rud. Do kosztów budowy oczyszczalni doszłyby koszty budowy kanalizacji.

Sabina Chroboczek Wierzchowska – czy jest zaplanowana, jeżeli tak to kiedy będzie wystawa projektu na zagospodarowanie Placu Zwycięstwa.

Rita Serafin – wystawa odbędzie się w ostatnich dniach września, będzie połączona
z 
wręczaniem nagród dla zwycięzców.

Jan Krybus – ul. Dąbrowskiego jest nieprzejezdna po deszczu, należy coś z tym zrobić.

Adrian Lepiarczyk :

1) poprawić nawierzchnię niedawno remontowanej drogi dojazdowej do firmy „Resus” w Rudach.

2) uregulować ruch ciężkich samochodów na ul. Cegielskiej w Rudach.  Postawić znak „droga ślepa” na skrzyżowaniu ul.: Borowa – Cegielska. Tiry wjeżdżają na drogę, bo nawigacja czasami ich tak kieruje, rozjeżdżają drogi, mają trudności z zawracaniem.

Sylwester Larysz - koło Baru „Malinka” powtórzyć znak drogowy wskazujący kierunek na Rybnik.

Henryk Machnik – należy powołać komisję do dokonania przeglądu placów zabaw oraz wskazać odpowiedzialnego za place zabaw. Jeżeli ktoś będzie odpowiedzialny za nie, to będzie dbał należycie o urządzenia i porządek.

Mariusz Brześniowski – jaka jest sytuacja z parkingiem koło Hotelu „Gracja” wzdłuż drogi przy aptece. Jest  tablica, że parking wyłącznie dla klientów apteki.

Rita Serafin – Pani Ryszawy wynajęła część terenu na parking dla klientów apteki, za teren na całej długości budynku płaci czynsz.

Sabina Chroboczek Wierzchowska :

1) ponawiam wniosek o wykonanie studzienek przy ul. Wierzbowej, Dębowej i Krótkiej.

2) na ul. Klasztornej przy budynku  Pana Machy jest naderwana klapa od studzienki.

3) prośba Państwa Skrzypek i Przybyła, aby utwardzić odcinek drogi pomiędzy ul. Parkową i Czarnieckiego.

Marcelina Waśniowska – Pani Burmistrz, zgłaszam trzy następujące wnioski :

1) wystąpić do gmin Powiatu Raciborskiego i Kędzierzyńsko – Kozielskiego w sprawie poparcia budowy zbiornika „Racibórz Dolny” i dokończenia obwałowania rzeki Odry,

2) wprowadzić uchwałę Gminy Rudnik na następną sesję,

3) wystąpić do Gminy Nędza o przebudowę przepompowni w Ciechowicach oraz zabezpieczenie rzeki Suminy i stawów Łężczoka.

Wojciech Węglorz – naprawić rów przy ul. Bocznej i Słonecznej w Rudzie Kozielskiej, który się zapadł.

Rita Serafin – zniszczenie jest spowodowane tym, że tam przechodzą krowy, trzeba byłoby ten odcinek rowu zakręgować.

Antoni Głowski – wnioskuję, aby wprowadzić do porządku obrad następnej sesji temat dot. suchego polderu w Kuźni Raciborskiej.  Słyszy się wiele różnych głosów na ten temat i byłoby dobrze sprawę przedstawić.

Manfred Wrona – zaprosimy na następną sesję inwestora i projektantów.

Ad 10. Informacja z miedzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawiła Rita Serafin.

Pani Burmistrz poinformowała o:

1) pobycie w Jankowicach sportowców z Jankowic Radomskich z ks. Musiołem,

2) uroczystości w związku z 90-leciem klubu sportowego w Rudzie Kozielskiej,

3) posiedzeniu Rady Sołeckiej Rud,

4) pobycie na szkoleniu w Warszawie organizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej,

5)  przekazaniu w dniu 9 sierpnia placu budowy dot. drogi wojewódzkiej nr 425,

6) spotykaniu w terenie z przedstawicielami ŚZMiUW dot. budowy suchego polderu,

7) Zebraniu Wiejskim w Rudach w dniu 10 sierpnia br.,

8) remontach w obiektach oświatowych i kulturalnych,

Manfred Wrona powiedział, że 12 lat jest w samorządzie a to, co się w końcówce tego roku dzieje na terenie gminy jest wspólną zasługą. Gmina jest jednym wielkim placem budowy a nie ma co mówić o ilości pozyskanych pieniędzy. Powiedział, że chciałby, aby takie lata trwały bardzo długo. Wkrótce odbędzie się otwarcie nowej oczyszczalni ścieków, wykonano remonty ośrodków zdrowia, w szkołach w Rudach trwają intensywne prace, bardzo duży zakres robót planuje się przy Zespole Klasztorno – Pałacowym w  Rudach, wykonano boisko w Rudzie Kozielskiej, przystępuje się do remontu drogi nr 425 wraz z chodnikami w Kuźni Raciborskiej i budowy kanalizacji
w Kuźni Raciborskiej.

Rita Serafin powiedziała, że ks Jan Rosiek kiedyś na spotkaniu stwierdził, że to, co dzisiaj widać w klasztorze wymagało długich lat przygotowań. Początkiem każdej inwestycji są przygotowania, projekty i kompletowanie dokumentów, niekiedy przez okres wielu lat, następnie zabieganie o środki na ich realizację.  

Ad 11. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Manfred Wrona:

1) przypomniał radnym o obowiązku złożenia z terminie do dnia
12 września br. oświadczeń majątkowych wg osiągniętego dochodu na dzień
12 września,

2) poinformował, że w Biurze Rady do wglądu jest pismo mieszkańców Turza, skierowane do wojewody w sprawach zabezpieczenia przeciwpowodziowego,

3) przedstawił korespondencję z prezesem Zarządu PKS Racibórz w sprawie ograniczenia połączeń autobusowych na terenie gminy Kuźnia Raciborska,  

4) przypomniał sołtysom o obowiązku złożenia  w terminie do dnia 30 września do Burmistrza Miasta wykazu zadań do realizacji w 2011 roku w ramach środków funduszu sołeckiego.

Rita Serafin zwróciła się do sołtysów, aby w funduszach sołeckich zabezpieczono kwoty na bieżące utrzymanie sołectwa, materiały eksploatacyjne, farby itp.

Manfred Wrona przypomniał radnym i sołtysom, aby powoli „przymierzano się” do projektu budżetu na 2011r.

Marcelina Waśniowska – dożynek w tym roku nie będzie, w ostatnią niedzielę września o godz. 10.30 w kościele w Turzu odbędzie się msza dziękczynna w intencji rolników i darczyńców.

Rita Serafin poinformowała, że dożynki wojewódzkie w br. odbędą się w Pietrowicach Wielkich w ostatnią niedzielę września.

Marcelina Waśniowska zapytała czy w budżecie mógłby znaleźć się zapis
o zabezpieczeniu środków na utrzymanie sołectwa, zakup paliwa do kosiarek itp.

Henryk Machnik wypowiedział się nt. funduszu sołeckiego i możliwości ewentualnej zmiany zadań w trakcie roku budżetowego. Zapytał także na co zostanie  przeznaczona kwota 20 tys. zł, za którą miały być zorganizowane  dożynki.  

Rita Serafin – w tym roku przyjmujemy z Panią Skarbnik zasadę, że oszczędzamy.

Manfred Wrona zaprosił na dożynki parafialne i diecezjalne, które odbędą się
w Rudach w dniach 18-19 września oraz na uroczystości związane z obchodami 10 lecia współpracy z Bolaticami i 65 lecia Chóru im. Juliusza Rogera.

Ad 12. Zakończenie obrad.

Porządek obrad LIII sesji Rady Miejskiej został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował zebranym za udział w sesji i zamknął obrady.

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

                                                                       PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

            (-) Manfred Wrona

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:Protokół nr LIII/2010
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:06.10.2010 12:14

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
06.10.2010 12:14 Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin)