x 
Drukuj
Aleksander Serafin 03.01.2012 09:23

Protokół nr XII/2011

­

Protokół Nr XII/2011

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 24 listopada 2011 roku

  XII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły o godz. 19.00.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Rita Serafin – Burmistrz Miasta
  2. Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza Miasta
  3. Anna Szostak – Skarbnik Miasta
  4. Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta
  5. Władysław Gumieniak – radny powiatu raciborskiego
  6. Aleksander Żukowski – radca prawny
  7. Marian Kostka – prezes Zarządu GPWiK
  8. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
  9. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
  10. Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
  11. Kazimierz Szczepanik – dyrektor ZSOiT
  12. Michał Fita – dyrektor MOKSiR

Ad. 1 Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Otwarcia obrad XII sesji Rady Miejskiej dokonał Przewodniczący Manfred Wrona. Powitał zebranych a na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, obecnych było 15 radnych.

Listy obecności stanowią zał. nr 1 nr 2 do protokołu.

Ad. 2  Przyjęcie porządku obrad.

Manfred Wrona przedstawił porządek obrad XII sesji Rady Miejskiej a następnie poinformował, że Pani Burmistrz złożyła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad następujących projektów uchwał:

  1. w sprawie obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu,
  2. w sprawie udzielenia pełnomocnictwa Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska do zatwierdzania projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wniosek stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Innych wniosków nie zgłoszono.

Projekt uchwały w sprawie udzielenia pełnomocnictwa Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska do zatwierdzania projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w obecności 14 radnych (radny S. Larysz chwilowo opuścił salę obrad) został przyjęty jednogłośnie, stanowi ppkt 6.13,

Projekt uchwały w sprawie obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu jako ppkt 6.14 w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie.

Porządek obrad XII sesji Rady Miejskiej w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

1.   Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

2.       Przyjęcie porządku obrad.

3.   Zatwierdzenie protokołu nr XI/2011 z dnia 27.10.2011 r. 

4.      Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

5.      Przedłożenie projektu budżetu gminy na 2012 rok oraz projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska.

6.      Podjęcie uchwał w sprawie:

6.1.            aktualności Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kuźnia Raciborska oraz obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,

6.2.            określenia wzorów formularzy dla wymiaru i poboru podatków na terenie Gminy Kuźnia Raciborska,

6.3.            podatku od środków transportowych,

6.4.            określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,

6.5.            ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej,

6.6.            udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Raciborskiemu,

6.7.            Programu Współpracy Gminy Kuźnia Raciborska
z organizacjami pozarządowymi oraz prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012 rok,

6.8.            zmian w budżecie gminy na 2011 rok,

6.9.            zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

6.10.        wyrażenia zgody na zawarcie z tym samym dzierżawcą kolejnej umowy dzierżawy tej samej nieruchomości,

6.11.        wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tej samej nieruchomości,

6.12.         rozpatrzenia skargi na Sołtysa Sołectwa Budziska,

6.13.        udzielenia pełnomocnictwa Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska do zatwierdzania projektów współfinansowanych
z Europejskiego Funduszu Społecznego,

6.14.        obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu,

6.15.        kontroli działalności organizacyjnej sołectwa Budziska.

7.       Interpelacje, zapytania.

8.       Wnioski.

9.       Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

10.   Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

11.   Zakończenie obrad.

Ad. 3 Zatwierdzenie protokołu nr XI/2011 z dnia 27.10.2011 r.

Uwag do protokołu nr XI/2011 nie wniesiono, protokół został przyjęty 13 głosami, 1 głos był wstrzymujący.

Ad. 4 Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej przedłożoną przez kierownika asp. Henryka Linka odczytała radna Sabina Chroboczek-Wierzchowska. Informacja stanowi zał.
nr 4 do protokołu.

Informację z działalności Posterunku Policji w Rudach za okres od 28.09.2011r. do 22.11.2011 r. odczytała Sabina Chroboczek – Wierzchowska. Informacja stanowi zał. nr 5 do protokołu.

Manfred Wrona – w informacji na następną sesję ująć sprawę suszarki, czy jest używana i w jakim zakresie.

Aleksandra Bartoń – w sprawozdaniu kierownika z Rud jest zawarta informacja
w sprawie kontrolowania samochodów ciężarowych natomiast w informacji z Kuźni Raciborskiej takiej informacji nie ma.

Ad. 5. Przedłożenie projektu budżetu gminy na 2012 rok oraz projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska.

Pani Burmistrz Rita Serafin powiedziała, że pomimo usilnych prób zbilansowania dochodów gminy z wydatkami, deficyt wynosi ok. miliona 900 tys. zł. Budżet 2012 roku będzie trudny, oprócz standardowych wydatków związanych z funkcjonowaniem gminy wystąpią nowe zadania, które należy rozpocząć w celu poprawienia stanu infrastruktury. Budżet na 2012 rok  musi być na takim poziomie,  aby nie zwiększać deficytu. Rygory, które wprowadziła ustawa o finansach publicznych bardzo gminę dyscyplinują. Mogą być w przyszłym roku problemy z wkładem własnym w przypadku gdyby pojawiła się możliwość pozyskania środków unijnych, jednak trudno przewidzieć jak 2012 rok będzie pod tym względem wyglądał. Zapewne trudniej będzie uzyskać środki ze sprzedaży mienia gminnego. Gmina zamierza przystąpić do sprzedaży mieszkań, trzeba jednak zmodyfikować warunki i zasady ich zbywania. Sprzedawane będą działki niezabudowane oraz nieruchomości zabudowane, jednak sytuacja w tym zakresie jest skromna. Wydatki bieżące 2012 roku zachowano na poziomie roku bieżącego.

Manfred Wrona powiedział, że 2012 rok będzie trudny i dlatego w budżecie najpierw muszą się znaleźć zadania obowiązkowe, potem dopiero te, które powinny być realizowane. Należy bazować na tym co jest nam znane i raczej pewne. Projekt budżetu został przekazany do RIO w celu zaopiniowania, w przyszłym tygodniu prawdopodobnie odbędzie się spotkanie robocze poświęcone projektowi budżetu. Spotkanie to powinno wyjaśnić pewne niejasne kwestie jeszcze przed posiedzeniami komisji. Sesja Rady Miejskiej prawdopodobnie odbędzie się 29 grudnia, podczas której być może zostanie uchwalony budżet. Spotkanie opłatkowe odbędzie się 19 grudnia
o 15.00 w Rudach, będą dostarczone zaproszenia.

Ad 6. Podjęcie uchwał w sprawie:

            6.1. aktualności Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kuźnia Raciborska oraz obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Manfred Wrona powiedział, że na podstawie uwag i propozycji mieszkańców powstał dokument, który został przekazany radnym do uchwalenia.

Rita Serafin – zgodnie z przepisami istnieje obowiązek, aby gmina raz na kadencję dokonała analizy dokumentów planistycznych, taką analizę wykonano. W czasie analizowanego okresu tj. od stycznia 2007 roku do grudnia 2010 roku wydanych zostało 217 decyzji dot. pozwolenia na budowę, w Rudach było ich 85, w Kuźni Raciborskiej 70, najmniej w  Rudzie – 3 decyzje. W okresie analizowanym wydano 154 decyzje o warunkach zabudowy. Mieszkańcy składali także wnioski zawierające propozycje przeznaczenia  działek stanowiących ich własność, głównie pod budownictwo mieszkaniowe. W wyniku analizy powstało opracowanie, dla każdego wniosku przygotowano mapy lokalizujące dane działki w terenie. Analiza była przedmiotem oceny gminnej komisji urbanistycznej.  

Manfred Wrona – przed sesją wpłynął wniosek mieszkańców Rud w kwestii zawartej w projekcie dokumentu przedłożonego radnym.

Bogusław Wojtanowicz – wnioski dot. kolejnej linii zabudowy terenu w Rudzie Kozielskiej. Studium nie przewiduje kolejnych linii zabudowy dlatego wnioski nie mogły być przyjęte, plan musi być zgodny ze studium.

Manfred Wrona odczytał wniosek podpisany przez 398 mieszkańców Rud przeciwnych budowie masztów telefonii komórkowej na terenie gminy o wysokości przekraczających 20 m w odległości mniejszej niż 50 m od terenów mieszkalnych lub terenów przeznaczonych pod zabudowę.

Aleksander Żukowski – jest to tematyka bardzo złożona, nie jestem specjalistą w tym zakresie, proszę sformułować wniosek o wydanie opinii prawnej. Dotychczas nie spotkałem się z takim gminnym zakazem.

Rita Serafin – gmina podobną sytuację miała przy uchwalaniu planu dla fragmentu Kuźni Raciborskiej ul. Raciborska – Topolowa. Pomysł budowy masztu telefonii komórkowej został oprotestowany przez mieszkańców, gmina doprowadziła do przedłużenia procedury planistycznej jednak na zasadzie indywidualnego rozpatrzenia konkretnego przypadku.

Bożena Orzeł – 7 lipca 2010 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu rozwoju usług
i sieci telekomunikacyjnych. Ustawa ta miała i ma znamiona specustawy, ingeruje we władztwo planistyczne przysługujące Burmistrzowi. Istotnym jest art. 46, którego zapis wprowadza możliwość lokalizowania masztów i urządzeń telefonii komórkowej
w zasadzie wszędzie. Odbyło się wiele szkoleń i spotkań poświęconych temu problemowi. Ostatecznie wypracowano stanowisko, że w przypadku gdy występują tereny drażliwe i zasadna jest ich ochrona przed lokalizacją urządzeń a lokowanie nie zaburza sieci, wydawana jest opinia pozytywna. W tym przypadku kilka razy występowano do prezesa UKE z uzasadnionym wnioskiem. Istotne cechy lub uwarunkowania terenu mogą wpłynąć na ograniczenie budowy tego typu urządzeń, wówczas prezes UKE bierze to pod uwagę.

Aleksander Żukowski odczytał zapis art. 46 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Bożena Orzeł powiedziała, że nieznaczne oddziaływanie urządzeń jest zdefiniowane, określone jest do 15 m. Lokalizacje tych urządzeń regulują jeszcze inne przepisy jak np. ustawa o ochronie środowiska.

Aleksander Zukowski – art. 48 tej ustawy uprawnia dwa podmioty tj. przedsiębiorcę telekomunikacyjnego i prezesa UKE do zaskarżenia uchwały.

Bożena Orzeł – plan zagospodarowania przestrzennego może być w każdym momencie zaskarżony przez każdego mieszkańca.

Manfred Wrona – wniosek mieszkańców został zarejestrowany, wnioskodawcy obecni są na sesji, trudno jednak powiedzieć jak to będzie wyglądało, jest tu wiele niepewności.

Rita Serafin – w tej chwili nie jesteśmy w stanie uruchomić procedury objęcia terenu całej gminy obwarowaniem zakazu budowy urządzeń i masztów telefonii komórkowej. Nigdy nie robi się planu dla całej gminy tylko dla konkretnych miejscowości.
W niektórych miejscowościach uchwalone są nowe plany i trudno wydawać na nowo pieniądze, można ewentualnie zastanowić się nad modyfikacją planu dla Rud.

Manfred Wrona – zakładając, że pewien teren się uwzględni, pojawi się nowa lokalizacja i na nowo trzeba będzie uruchamiać procedurę.

Henryk Machnik zapytał czy wnioskodawcy zastanawiali się nad odległością 50 m uniemożliwiającą budowę urządzeń. W przypadku położenia niektórych miejscowości jak np. Jankowice,  budowa wieży 50 m od zabudowań mija się z celem. A mieszkańcy Jankowic chcieliby używać telefonów do komunikowania się a nie jedynie jako budzika.

Zieleń Adam – sprawa wieży ciągnie się od 2 lat, Pani Burmistrz zapewniała, że sprawa ta będzie załatwiona pozytywnie. Już wtedy były protesty mieszkańców.  Ustawa powstała w 2010 roku, dlaczego wtedy nie odstąpiono całkowicie? Dlaczego nic nie zrobiono? Teraz jest nowa ustawa, to nie jest w porządku.

Manfred Wrona – o formie zorganizowanego protestu w tej sprawie jako mieszkaniec Rud dowiedziałem się w 2011 roku. W tych spotkaniach uczestniczyłem.

Zieleń Adam – całkiem inaczej wygląda sytuacja Pana inaczej moja. Działka stanowiąca moją własność kończy się przy stopie jednej z wież.

Manfred Wrona – też jestem pod tym wnioskiem podpisany i solidaryzuję się
z mieszkańcami. W Rudach stoją dwie wieże, trzecia ma powstać. Prawdopodobnie jest decyzja o zabudowie. Ja o tym dowiedziałem się dopiero w tym roku.

Rita Serafin – szczerze powiem, nie przypominam sobie abym mówiła coś
o załatwieniu sprawy wiedząc o stopniu trudności sprawy. To, że właściciel terenu podpisze umowę z operatorem jest poza naszą wiedzą, my nie wiemy jak właściciele prowadzą władanie swoimi nieruchomościami.

Manfred Wrona – być może stało się tak, że operatorzy szukając terenów pod maszty, występowali do mieszkańców przedstawiając im zamiar budowy wieży. Gmina może działać tylko na wnioski.

Rita Serafin – gdyby gmina tam miała działkę to o sprawie byśmy wiedzieli a skoro nie mamy, to nie mieliśmy żadnej wiedzy w tej sprawie.

Manfred Wrona powiedział, że gmina nie posiada wiedzy o tym jak poszczególni właściciele działek zamierzają swoje działki zagospodarować. Taką wiedzę gmina posiada dopiero w przypadku, gdy właściciel nieruchomości wystąpi do gminy
z konkretnym wnioskiem.

Zieleń Adam – jest między nami osoba, która podpisała umowę z firmą w 2009 roku.

Manfred Wrona – dlaczego  nie złożyliście wniosku wcześniej?

Mieszkaniec Rud – dlaczego od 2009 roku wieża nie stoi skoro podpisano umowę?

Rita Serafin – na budowę jest potrzebne pozwolenie na budowę które jest ważne dwa lata. Pozwolenie na budowę wydaje starostwo na konkretny wniosek.

Bożena Orzeł – gmina otrzymuje od starostwa kopie pozwoleń na budowę wydanych przez starostwo, czyli gotowego dokumentu. Ustawa, która weszła w życie 7 lipca 2010 roku nie zawiera żadnych przepisów przejściowych, obowiązuje w stosunku do wszystkich procedur planistycznych bez względu na stopień zaawansowania.

Jakubczyk Leon - sprawa nabrała tempa w lutym/marcu br. zostaliśmy powiadomieni o wszczęciu postępowania w sprawie budowy wieży. Powstał wówczas komitet, który nadal działa, mieszkańcy zaprotestowali. Inwestor tak sporządził dokumenty, że mieszkańcy muszą zabiegać o wykazanie iż są błędne. Mieszkańcy po powzięciu decyzji, że mają być robione zmiany planu zagospodarowania złożyli wniosek. We wniosku zaznaczono, że sprzeciw dot. terenu całej gminy ale mieszkańcom chodziło przede wszystkim o miejscowość Rudy. Ten zapis możemy zmienić, pozostałą treść wniosku chcielibyśmy aby pozostała bez zmian. Mamy nadzieję, że władze gminy poprą działania naszego komitetu i nie dopuszczą aby zaproponowana wieża stanęła pomiędzy naszymi domami.

Bożena Orzeł – jeżeli zostanie wydane pozwolenie na budowę, to tego nie przesądzimy. Plan musi obejmować także już wydane pozwolenia na budowę.

Manfred Wrona powiedział, że pierwsze pozwolenie na budowę było wydane,  zostało zaskarżone natomiast drugie wojewoda zwrócił do starosty do ponownego rozpatrzenia. Jest kolejny dokument, który nie jest zgodny z oczekiwaniem mieszkańców.

Manfred Wrona – z wypowiedzi przedstawiciela komitetu wynika, że wniosek powinien być zawężony tylko do miejscowości Rudy.

Jakubczyk Leon potwierdził, że mieszkańcom chodziło o miejscowość Rudy.

Manfred Wrona zapewnił, że władze gminy do wniosku podejdą ze zrozumieniem,
w sposób właściwy.

Radosław Kasprzyk – udało nam się wieżę dla telefonii komórkowej zablokować
w Kuźni Raciborskiej. Czy można podobne działalnie podjąć w stosunku do Rud?

Bożena Orzeł – taki zapis można wprowadzić do projektu planu i wraz
z uzasadnieniem przekazać do zaopiniowania do UKE. Jaka będzie opinia prezesa UKE trudno jest w tej chwili powiedzieć. W takim przypadku jest określona procedura. Nie można zawęzić planu tylko do jednego zagadnienia.

Jakubczyk Leon – liczymy na pomoc Rady Miejskiej i Pani Burmistrz, bardzo nam na tym zależy.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził kilkuminutową przerwę.

Bożena Orzeł – obowiązek oceny aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania jak również miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wynika wprost  z art. 32 ust. 1 ustawy o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym. W celu oceny aktualności studium i planu Pani Burmistrz dokonuje analizy zmian planu zagospodarowania przestrzennego, obejmuje okres czteroletni. Ocena aktualności studium i plan została pozytywnie zaopiniowana przez gminną komisję urbanistyczno – architektoniczną. Analiza zmian obejmowała wydane pozwolenia na budowę, decyzje o warunkach zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego, wykaz zadań stanowiących zadania własne i wykaz zadań nie będących zadaniami własnymi, analizę zmian w planie zagospodarowania przestrzennego wynikających ze zmian w sposobie użytkowania gruntów i ocenę zmian w planie zagospodarowania gminy Kuźnia Raciborska.

Radosław Kasprzyk zapytał czy po uchwaleniu studium będzie możliwość zgłaszania nowych wniosków? Chodzi o to, aby mieszkańcom nie zamknąć możliwości składania wniosków.

Bożena Orzeł – ogłoszenie o tym, że Burmistrz Miasta przystąpiła do sporządzania studium wynikało z dobrej woli, nie ma obowiązku ogłaszania. Każdy mieszkaniec ma możliwość złożenia ponownych wniosków, podjęcie uchwały nie zamyka możliwości składania nowych wniosków na  etapie sporządzania któregoś z tych dokumentów.

Innych uwag ani pytań nie było.

Manfred Wrona projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził kilkuminutową przerwę.

Salę obrad opuścił Adrian Lepiarczyk, stan radnych 14.    

6.2. określenia wzorów formularzy dla wymiaru i poboru podatków na terenie Gminy Kuźnia Raciborska

Projekt uchwały przedstawiła Anna Szostak.

Pytań ani uwag nie było.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

            6.3. podatku od środków transportowych

Projekt uchwały przedstawiła Anna Szostak.

Marcelina Waśniowska poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów jest pozytywna

Uchwała została podjęta 13 głosami, 1 głos był wstrzymujący.

            6.4. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości

Anna Szostak powiedziała, że stawki podatku w stosunku do ub. roku wzrastają
o 4,2% , dla mieszkańców będzie to wzrost o ok. 3 gr.

Marcelina Waśniowska – opinia Komisji Budżetu i Finansów jest pozytywna.

Uchwała została podjęta 12 głosami, 2 głosy były wstrzymujące.

            6.5. ustalania stawek dotacji przedmiotowych dla ZGKiM w Kuźni Raciborskiej

Witold Ciuberek powiedział, że wysokość stawek została skalkulowania
i dostosowana jest do kwot zawartych w projekcie budżetu.

Marcelina Waśniowska poinformowała, że Komisja Budżetu i Finansów projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów.

6.6. udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Raciborskiemu

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały.

Dominik Klimanek  powiedział, że wysokość dotacji wynika ze statystyki przekazanej przez starostwo. Starostwo bierze pod uwagę koszt obsługi jednego etatu w 2010 roku, który kształtuje się  na poziomie 45 tys. zł oraz ilość złożonych wniosków. Z wyliczeń wynika, że 1 wniosek kosztuje ponad 22 zł z terenu gminy Kuźnia Raciborska w 2010 roku złożono 93 wnioski.

Rita Serafin dodała, że wnioski można składać w Raciborzu ale odebrać paszporty można tylko w Rybniku

Za podjęciem uchwały było 14 głosów.

            6.7. Programu Współpracy Gminy Kuźnia Raciborska z organizacjami pozarządowymi oraz prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012 rok

Dominik Klimanek – ta uchwała wynika z ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 rok
o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, która nakłada na gminę obowiązek podjęcia uchwały w terminie do dnia 30 listopada każdego roku. Program poddany był konsultacji społecznej, uwag nie zgłoszono. Dofinansowanie wynosi 8 tys. zł czyli jest na poziomie bieżącego roku. W 2011 roku wykorzystano do tej pory 5,5 tys. zł.

Pytań ani uwag nie było.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

            6.8. zmian w budżecie gminy na 2011 rok

Zmiany w budżecie przedstawiła Anna Szostak.

Marcelina Waśniowska – opinia Komisji Budżetu i Finansów pozytywna.

Aleksandra Bartoń zapytała jakie drogi będą zrobione za kwotę 100 tys. zł ujętą
w projekcie uchwały.

Rita Serafin opowiedziała, że kwota ta będzie przeznaczona na wykonanie zadań  bieżących, w tym na wykonanie parkingu przy ul. Kościuszki.

Radosław Kasprzyk wypowiedział się nt. budowy hali sportowej wraz z łącznikiem
w ZSO w Rudach. Powiedział m.in., że członkowie komisji doszli do wniosku iż błąd popełnił projektant, który nie przewidział pewnych rzeczy. Komisja zaproponowała aby projektanta pociągnąć do odpowiedzialności.

Rita Serafin powiedziała, że sprawa nie jest prosta, bo na budowie występują błędy czy niedoróbki, które „wychodzą” w trakcie realizacji zadania przez wykonawcę. Niektóre błędy projektanta są wychwycone przez wykonawcę podczas budowy
i korygowane są na bieżąco. Na budowie w ZSOT dzięki czujności inspektora nadzoru
i kierownika budowy wychwycono pewne rzeczy. Tak było np. z szybami, gdzie projektant nie przewidział odporności na uderzenia. Trzeba było zamówić szyby właściwe. Podobna sytuacja jest ze zbiornikami z gazem, które trzeba było zmodyfikować czy zabudowanie przeszklonej windy. Gdyby na etapie projektowania były te sprawy uwzględnione, wartość projektu byłaby nieco wyższa.

Radosław Kasprzyk – kierownik Referatu Inwestycji potwierdził, że to jest błąd projektanta, należy egzekwować brak rzetelności.

Rita Serafin – każda zmiana i rozwiązanie musi akceptować projektant, który sprawuje nadzór projektowy i autorski. Jego przyjazdy na teren budowy wynikają ze zmian
w projekcie my za nie płacimy.

Tadeusz Koral – o wykonanie jakiej zatoki chodzi?

 Rita Serafin – rozeznam i odpowiem jutro na to pytanie.

Tadeusz Koral – ludzie potwierdzają że drogi gminne są w fatalnym stanie, można było pomyśleć chociaż o częściowym ich  naprawieniu.

Rita Serafin – są odcinki gorsze jak np. ul. Krzyżowa czy ul. Łączna w Kuźni Raciborskiej, które po powodzi nie były zrobione. Są odcinki boczne dróg w złym stanie lecz 100 m drogi to koszt ok. 15-18 tys. zł. Za kilkadziesiąt tysięcy nic rewelacyjnego się nie zrobi.

Za podjęciem uchwały było 13 głosów, 1 głos był przeciw.

            6.9. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska

Projekt uchwały przedstawiła Anna Szostak.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

            6.10. wyrażenia zgody na zawarcie z tym samym dzierżawcą kolejnej umowy dzierżawy tej samej nieruchomości

Bogusław Wojtanowicz poinformował, że dzierżawa dot. dz. nr 719/2 położonej
w Rudach z przeznaczeniem na ogródek przydomowy

Sylwester Larysz – opinia komisji jest pozytywna.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

            6.11. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tej samej nieruchomości

Bogusław Wojtanowicz – najem dot. nieruchomości gruntowej przy ul. Słowackiego 25 przeznaczonej na cele magazynowo – składowe oraz handlu i usług.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

            6.12. rozpatrzenia skargi na Sołtysa Sołectwa Budziska

Manfred Wrona – wpłynęła skarga na Sołtysa Sołectwa Budziska złożona przez Tadeusza Korala. Wystąpiliśmy do radcy prawnego o opinię, postępujemy zgodnie
z opinią. W opinii prawnej pojawia się kilka aspektów sprawy, samorządowcom została do rozpatrzenia kwestia zorganizowania i przeprowadzenia zebrania wiejskiego
i podjęcia przez zebranie uchwały o zadaniach z funduszu sołeckiego na 2012 rok.
W dniu 9 listopada skierowaliśmy pismo do Prokuratury Rejonowej w Raciborzu zawiadamiające o podrobieniu podpisu na deklaracji dla wymiaru podatku na 201o rok, sprawa w jest w toku. Wystąpiliśmy także do Pani Sołtys o ustosunkowanie się do zarzutów. Sprawa została skierowana do Komisji Przestrzegania Prawa, komisja przedstawi wnioski Radzie Miejskiej. Chodzi o uznanie zasadności lub bezzasadności skargi.

Ernest Drazik odczytał opinię Komisji Przestrzegania Prawa. Opinia komisji stanowi zał. nr 5 do protokołu.

Tadeusz Koral złożył wniosek o zmianę zapisu § 1 uchwały. Zawnioskował o to, aby w uchwale zapisać, że jest to skarga grupy mieszkańców, których przedstawicielem jest radny. Pod skargą podpisali się mieszkańcy Budzisk. Radny powiedział, że ktoś musiał być pod wnioskiem podpisany, dlatego figuruje jego nazwisko i że występuje w imieniu mieszkańców Budzisk.

Aleksander Żukowski – skarżącym jest Pan Tadeusz Koral, ta osoba jest podana w nagłówku i podpisana pod skargą. Wprawdzie użyto liczby mnogiej i dołączono listę osób popierających skargę, niemniej jednak do uruchomienia procedury skargowej wystarczy jedna osoba. Stroną w postępowaniu jest osoba Tadeusza Korala.

Manfred Wrona – padł wniosek dlatego poddaję go pod głosowanie. Kto jest za tym aby w § 1 projektu uchwały zapisać, że jest to skarga złożona w imieniu grupy mieszkańców. Za wprowadzeniem zapisu było 2 głosy, 9 przeciw, 3 głosy były  wstrzymujące.

Przewodniczący Rady Miejskiej potwierdził, że wniosek nie przeszedł.

Kilkuminutowa przerwa w obradach.

Sylwester Larysz – z podpisem na decyzji podatkowej jest tak jak z podpisem odbioru listu poleconego, który bardzo często odbiera i podpisuje osoba obecna w domu. Pani Ingeborga Depta nic złego nie zrobiła, podpisała decyzję w dobrej wierze. Błąd Pani Sołtys polega na tym, że podpisała się nie swoim nazwiskiem. Wiele razy podpisuje się różne dokumenty swoim nazwiskiem.  Uważam, ze Pani Ingeborga Depta jest osobą dobrą i kompetentną.

 Aleksandra Bartoń – komisja na ten temat się nie wypowiadała, ta kwestia została przekazana do Prokuratury. Komisja miała za zadanie sprawdzić czy zebranie wiejskie na którym podejmowana była uchwała o funduszu sołeckim odbyło się zgodnie
z zapisami statutu.

Mariusz Brześniowski – jeżeli uznaliście, że zebranie wiejskie nie było zwołanie zgodnie ze statutem w związku z tym uchwała o zadaniach funduszu sołeckiego nie była podjęta należycie. Sołectwo nie może mieć w 2012 roku funduszu sołeckiego.

Rita Serafin powiedziała, że ewidentnie udowodniono, iż naruszono procedury.

Marcelina Waśniowska – ustawa o funduszu sołeckim wyraźnie interpretuje kwestię podjęcia uchwały i złożenia do Burmistrza wniosku o funduszu sołeckim. Burmistrz ma 7 dni na odrzucenie wniosku gdy poweźmie wiadomość, że uchwała jest podjęta niezgodnie z przepisami. I na tym się wszystko kończy.  

Manfred Wrona – skoro Komisja Przestrzegania Prawa uznała zasadność skargi, głosujemy nad jej zasadnością.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta 9 głosami, 4 głosy były przeciw,
1 wstrzymujący.  

Manfred Wrona – w związku z tym, że  Rada Miejska dokonała rozstrzygnięcia, biorąc to wszystko pod uwagę, grupa radnych złożyła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad sesji punktu: podjęcie uchwały w sprawie kontroli działalności organizacyjnej  Sołectwa Budziska.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał wniosek i projekt uchwały.

Poddał wniosek o wprowadzenie do porządku obrad jako ppkt 6.15 projekt uchwały.

Za wprowadzeniem punktu do porządku obrad sesji było 13 głosów, 1 głos był wstrzymujący.

Tadeusz Koral – słyszałem głosy radnych, że Budziska zostały pozbawione pieniędzy. Pytanie jest takie: kto się do tego przyczynił? Czy Pani Waśniowska chciała namówić mnie do tego, abym przeszedł obojętnie wobec faktu złamania prawa? Ja w swojej skardze udowadniam statutowe prawo mieszkańców. Nie można było przejść obojętnie wobec złamania prawa.

Marcelina Waśniowska – publicznie Panu oświadczam, tak nie było, mam wyrobione zdanie na ten ponieważ różne słuchy mnie dochodzą. Jako radny powinien Pan wspomagać sołtysa w działaniu

Manfred Wrona – chciałbym aby wszyscy, w tym wnioskodawca mieli świadomość, że są funkcjonariuszami publicznymi. Panie Koral, ma Pan taką świadomość? W lutym był Pan funkcjonariuszem publicznym.

Tadeusz Koral odpowiedział „tak”.

            6.13. udzielenia pełnomocnictwa Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska do zatwierdzania projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego

Dominik Klimanek powiedział, że z reguły beneficjentami w EFS jest MOPS i szkoły, jednak są sytuacje kiedy pracownicy Urzędu Miejskiego mają możliwość przygotowania i złożenia wniosku. Aby uniknąć sytuacji, że Rada Miejska na każdy projekt podejmuje oddzielnie uchwałę, EFS dopuszcza możliwość podjęcia uchwały
w sprawie udzielenia pełnomocnictwa Burmistrzowi. Jednym z załączników wniosku stanowi uchwała Rady Miejskiej.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów.

6.14. obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu

Bogusław Wojtanowicz – Energetyka Polska zamierza budować w powiecie raciborskim sieć elektrowni wiatrowych. Zachodzi konieczność przesyłu energii przez gminne grunty, mamy umożliwić im przesył energii.

Radosław Kasprzyk zapytał czy poprzez to działki te stracą na wartości?

Aleksandra Bartoń – są to działki rolne, nie przeznaczone pod zabudowę i na pewno nigdy budowlanymi nie będą.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.  

            6.15. przeprowadzenia kontroli działalności organizacyjnej  Sołectwa Budziska

Uwag ani pytań nie było.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów, podjęta jednogłośnie.

Marcelina Waśniowska zapytała jakiego okresu kontrola ma dotyczyć? Powiedziała, że zebranie wiejskie na koniec kadencji rozliczyło sołtysa z działalności w ub. kadencji a wybory odbyły się w 2011 roku, kontrola działalności powinna odbyć się od początku nowej kadencji.  

Aleksander Żukowski – kontrolować należy zgodnie ze statutem, od początku br. kadencji, chyba że komisja dopatrzy się niedociągnięć wcześniejszych. Należy wówczas skontrolować  również okres wcześniejszy..

Ad 7. Interpelacje, zapytania

Aleksandra Bartoń cytując urywek protokołu z sesji Nr XI ustosunkowała się do wypowiedzi kierownika Referatu ED w sprawie ilości urodzin w poszczególnych latach w Siedliskach. Pani Wiesława Czogała powiedziała, że w Siedliskach jest zbyt mało dzieci aby mogło funkcjonować przedszkole. Radna poinformowała o ilości urodzin w kolejnych latach. Powiedziała, że w 2005 roku urodziło się 3 dzieci, w 2006 roku– 3
a nie 1, w  2007 roku – 6 a nie 5. Pani kierownik zapomniała powiedzieć o 3-latkach, które także chodzą do przedszkola, czyli rocznik 2008. W 2088 roku urodziło się
7 dzieci. W 2011 roku mamy 19 dzieci, które nadal mogłyby chodzić do przedszkola w 2012 roku. W 2013 – 22 dzieci a w 2014 – 17 dzieci. Radna powiedziała, że niekiedy przed likwidacją trzeba pomyśleć nad tym co się likwiduje.

Rita Serafin – ilość narodzin dzieci, nie oznacza, że wszystkie będą chodziły do przedszkola.

Sylwester Larysz – rozmawiałem z fachowcami z Vattenfallu, którzy powiedzieli, że zakład jest przygotowany na to, aby oświetlać wg naszych potrzeb, trzeba się temu przyjrzeć.

Drugą sprawą są zniszczenia spowodowane przez bobry. Zniszczenia powstają na potoku między ul. Kozielską a ul. Cysterską. Przepływ jest zatkany, zrobiło się duże rozlewisko. Teren stanowi własność Nadleśnictwa a przepływ jest gminny.

Grażyna Tokarska – na ul. Kolejowej znowu robi się duża dziura, należy poinformować o tym zarządcę drogi, aby nie było tam wypadku.

Adam Skórka zgłosił, że droga koło żwirowni w Budziskach jest zanieczyszczona piaskiem, nikt nie sprząta, jest niebezpiecznie a jest to droga powiatowa.

Radosław Kasprzyk zapytał jak realizowane są wnioski z komisji. Powiedział, że radni niekiedy mają dobre pomysły jak np. oszczędności związane z opałem. Ogólnie chodzi o  oszczędności w budżecie

Ad 8. Wnioski

Bernard Kowol – wnioskuje o stopniową wymianę żarówek na energooszczędne
w jednostkach gminnych, na pewno przyniesie to duże oszczędności.

Krystyna Borutko – mieszkańcy ul. Fornalskiej proszą o wycięcie modrzewia, którego korzenie uniemożliwiający wykonanie rabatek.

Bogusław Wojtanowicz – złożyć wniosek, rozeznamy.

Radosław Kasprzyk zapytał czy na bieżąco czyszczona jest kanalizacja deszczowa.

Rita Serafin – będzie wyczyszczona z kwoty 100 tys. zł.  

Bernard Kowol – szczególnie dziękuję Pani Burmistrz za objęcie mecenatem gminnej imprezy „Jesienne bajanie” w której uczestniczyły dzieci z Raciborza, Gminy Nędza,  Gminy Bierawa i Kuźnia Raciborska. Dziękuje także za wsparcie. 

Rita Serafin – jest to bardzo przyjemna impreza organizowana w stylu biesiadnym, gratuluję pomysłu na jej zorganizowanie.

Roman Wilk zachęcał do zakupu kalendarza na 2012 rok, dochód z jego sprzedaży będzie przeznaczony w całości na cel charytatywny, dla chorej osoby z Czerwionki.  

Mariusz Brześniowski – dziękuję Pani Burmistrz w imieniu mieszkańców za ukończenie remontu ul. Czarnieckiego.

Manfred Wrona odczytał podziękowanie Zarządu OSP w Rudach za remont dachu.

Ad 9. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta

Informację przedstawiła Burmistrz Rita Serafin, stanowi zał. nr 6 do protokołu.

Ad 10. Informacje Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił następujące sprawy:

  1. zaproszenie na Adwentowe Godziny Skupienia, które odbędą się w Gliwicach
    w dniu 10.12.2011 roku o godz. 10.00 w kaplicy SS. Boromeuszek w Gliwicach przy ul. Zygmunta Starego 19.
  2. Pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego informujące o złożonym oświadczeniu majątkowym przez dyrektora ZGKiM Witolda Ciuberka.

Ad 11. Zamknięcie obrad.

Porządek obrad XII sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował zebranym za udział w sesji i zamknął obrady.

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

                                                                                  PRZEWODNICZĄCY

                                                                                       RADY MIEJSKIEJ

                                                                                     (-) Manfred Wrona

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:Protokół nr XII/2011
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:03.01.2012 09:23

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
03.01.2012 09:23 Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin)