w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska
Uchwała nr ………..........
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia .................. 2005 r.
w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska
Działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41,ust 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591, z późn. zm.), oraz na podstawie art. 90f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.)
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej
uchwala, co następuje:
I. postanowienia wstępne
§ 1
Regulamin określa udzielanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska.
§ 2
1. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
1) kryterium dochodowym – należy przez to rozumieć miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001 i Nr 273, poz. 2703);
2) kwocie zasiłku rodzinnego – należy przez to rozumieć kwotę, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255, ze zm.);
3) szkole – należy przez to rozumieć szkoły publiczne i niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz szkoły niepubliczne nie posiadające uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych;
4) kolegium – należy przez to rozumieć publiczne kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych, kolegia pracowników służb społecznych oraz niepubliczne kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych;
5) ośrodku – należy przez to rozumieć publiczne i niepubliczne ośrodki, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, umożliwiające dzieciom i młodzieży, realizację obowiązku szkolnego;
6) uprawnionym - uczniowie szkół - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia słuchacze kolegiów - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia, wychowankowie ośrodków, dzieci i młodzież upośledzeni umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki, zamieszkali na terenie gminy.
II. Sposób ustalania WYSOKOŚCI Stypendium Szkolnego
§ 3
1. Wysokość stypendium szkolnego uzależniona jest od sytuacji materialnej ucznia oraz warunków mających wpływ na trudną sytuację materialną rodziny, a w szczególności gdy w rodzinie występują okoliczności określone w art. 90 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.
2. W celu ustalenia wysokości stypendium szkolnego wprowadza się trzy grupy dochodowe:
1) dochód do wysokości 50 % kryterium dochodowego – 160 % kwoty zasiłku rodzinnego;
2) dochód powyżej 50 % do 80 % kryterium dochodowego – 120 % kwoty zasiłku rodzinnego;
3) dochód powyżej 80 % do 100 % kryterium dochodowego – 80% kwoty zasiłku rodzinnego.
3. W razie wystąpienia w rodzinie bezrobocia, niepełnosprawności, ciężkiej lub długotrwałej choroby, wielodzietności, braku umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizmu lub narkomanii, gdy rodzina jest niepełna, lub wystąpiło zdarzenie losowe wysokość stypendium wzrasta o 40% kwoty zasiłku rodzinnego.
III. FORMY W JAKICH UDZIELA SIĘ STYPENDIUM SZKOLNEGO
§ 4
1. Stypendium szkolne może być udzielane uprawnionym w formie:
1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, takich jak: pobieranie nauki w szkole muzycznej lub w szkole sportowej, kursów językowych, kursów przygotowujących do egzaminów maturalnych, kursów uprawniający do uzyskania prawo jazdy, kursów kwalifikacyjnych i innych wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach obowiązującego planu nauczania;
2) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach sportowych i artystycznych, między innymi: kosztów wstępu na obiekty sportowe takie jak basen, siłownia, lodowisko, opłatę za zajęcia prowadzone przez specjalistów i trenerów np. zajęcia rytmiki, walki wschodnie i innych realizowanych poza szkołą;
3) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach terapeutycznych, dysgraficznych, dyslektycznych, logopedycznych lub innych realizowanych poza szkołą oraz kosztów wyjazdu na zieloną szkołę;
4) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności: zakupu podręczników, dofinansowania do zakupu pomocy szkolnych, pokrycia kosztów dostępu do Internetu lub innych związanych z pobieraniem nauki;
5) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów dojazdu do szkoły, czesnego, opłaty za internat;
6) świadczenia pieniężnego dla słuchaczy kolegiów oraz tych uczniów, dla których Burmistrz uzna, że przyznanie pomocy w formie, o której mowa w ust. 1 pkt. Od 1 do 5 nie jest możliwe albo nie jest celowe.
2. Stypendium szkolne może być udzielane w jednej lub dwóch formach równocześnie.
IV. TRYB I SPOSÓB UDZIELANIA STYPENDIUM SZKOLNEGO
§ 5
1. Wniosek o przyznanie pomocy materialnej uprawniony składa w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej.
2. Stypendium szkolne jest przyznawane na okres jednego roku szkolnego od września do czerwca, a w przypadku słuchaczy kolegiów - na okres od października do czerwca.
§ 6
1. Stypendium szkolne realizowane jest w postaci:
1) przelewu na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego zajęcia edukacyjne lub udzielającego pomocy rzeczowej;
2) zakupu podręczników lub pomocy naukowych przez szkoły;
3) zwrotu zaakceptowanych rachunków i faktur potwierdzających poniesione wydatki na cele edukacyjne w formie wypłaty gotówkowej dla rodziców (opiekuna prawnego) ucznia niepełnoletniego lub osobiście dla ucznia pełnoletniego.
2. Stypendia szkolne przyznane w formie świadczeń pieniężnych wypłacane są w kasie Miejskiego Zespołu Oświaty lub na rachunek bankowy rodziców ucznia (opiekunów prawnych) lub pełnoletniego ucznia do 15 dnia każdego miesiąca.
V. TRYB I SPOSÓB UDZIELANIA ZASIŁKU SZKOLNEGO
§ 7
1. Zasiłek szkolny może być przyznany uprawnionemu znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego takiego jak pożar, powódź, wypadek, ciężka choroba, kradzież mienia i inne, które przyczyniły się do znacznej szkody materialnej lub uszczerbku na zdrowiu.
2. W uzasadnionych przypadkach zasiłek szkolny może być przyznany drugi raz w tym samym roku szkolnym.
3. Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego uprawniony składa w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej.
§ 8
Stypendia socjalne przyznawane są w formie świadczeń pieniężnych i wypłacane są w kasie Miejskiego Zespołu Oświaty lub na rachunek bankowy rodziców ucznia (opiekunów prawnych) lub pełnoletniego ucznia w każdym terminie.
VI. PRZEPISY PRZEJŚCIOWE
§ 9
1. Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na okres od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 30 czerwca 2005 r. uprawnieni mogą składać do dnia 30 kwietnia 2005 r.
2. Stypendium szkolne przyznane na wniosek, o którym mowa w ust. 1, może być udzielone za okres od dnia 1 stycznia 2005 r.
3. W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2.
§ 10
1. Do wniosków dotyczących pomocy materialnej złożonych i nie rozpatrzonych do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały stosuje się przepisy tej uchwały.
2. Wnioski, o których mowa w ust. 1, dotyczące uczniów i słuchaczy zamieszkałych na terenie gminy są przekazywane do sekretariatu Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej.
§ 11
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.
§ 12
1. Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
2. Uchwała obowiązuje od 1 stycznia 2005 roku.
Rejestr zmian dokumentu
30.03.2005 10:33 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|