w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu gminy dla niepublicznych przedszkoli i szkół prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne na terenie Gminy Kuźnia Raciborska oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania udzielonej dotacji
Uchwała nr XIII/125/2015
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 26 listopada 2015 roku
w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu gminy dla niepublicznych przedszkoli i szkół prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne na terenie Gminy Kuźnia Raciborska oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania udzielonej dotacji
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. 2015 poz. 1515) oraz art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. 2004, Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej
uchwala:
§ 1
Niniejsza uchwała reguluje:
- tryb udzielania i rozliczania dotacji przekazywanych z budżetu Gminy Kuźnia Raciborska dla niepublicznych przedszkoli i niepublicznych szkół podstawowych o uprawnieniach szkół publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne na terenie Gminy Kuźnia Raciborska;
- wysokość stawek dotacji, dla których przepis ustawy określa stawkę minimalną;
- tryb i zakres przeprowadzania kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania udzielonej dotacji.
§ 2
- Osoba prowadząca niepubliczne przedszkole lub niepubliczną szkołę przedkłada Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska wniosek o udzielenie dotacji na dany rok budżetowy w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
- Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
- nazwę i adres podmiotu prowadzącego przedszkole/szkołę;
- imię i nazwisko oraz pełnioną funkcję osoby reprezentującej organ prowadzący przedszkole/ szkołę;
- nazwę i adres przedszkola/szkoły;
- datę i numer zaświadczenia o wpisie do ewidencji placówek niepublicznych prowadzonej przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska;
- numery NIP i REGON przedszkola/szkoły;
- planowaną liczbę wychowanków/uczniów w roku, w którym ma być udzielona dotacja w okresach styczeń – sierpień oraz wrzesień – grudzień, w tym:
- planowaną liczbę dzieci niepełnosprawnych z określeniem rodzaju niepełnosprawności,
- planowaną liczbę dzieci niebędących mieszkańcami Gminy Kuźnia Raciborska, które uczęszczać będą do przedszkola, z uwzględnieniem ppkt a);
- numer rachunku bankowego przedszkola/szkoły, na który ma być przekazywana dotacja.
- Osoba prowadząca dotowane podmioty, składa w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, z tym, że w miesiącu grudniu do 5 grudnia, informację o faktycznej liczbie uczniów lub wychowanków, ustaloną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, według stanu na pierwszy dzień danego miesiąca, na który udzielana jest dotacja. Wzór informacji określa załącznik nr 2 do uchwały.
- Osoba prowadząca zobowiązana jest do złożenia korekty informacji, o której mowa w ust. 3, zwiększającej lub zmniejszającej liczbę uczniów lub wychowanków niezwłocznie po stwierdzeniu faktu błędnego podania liczby uczniów lub wychowanków będącej podstawą do naliczenia dotacji.
- Dotacja przekazywana jest na rachunek bankowy wskazany przez osobę prowadzącą we wniosku o udzielenie dotacji, w terminie do ostatniego dnia miesiąca, z tym, że transza za grudzień jest przekazywana w terminie do 15 grudnia.
§ 3
- Podstawą obliczenia miesięcznej stawki dotacji na jednego ucznia jest uchwała budżetowa Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej oraz informacja o sposobie wyliczenia części oświatowej subwencji ogólnej dla Gminy Kuźnia Raciborska, otrzymana przez Gminę Kuźnia Raciborska od ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
- Jako podstawę obliczania dotacji przyjmuje się wysokość dotacji przypadającą na 1 ucznia:
- dla niepublicznych szkół podstawowych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny – na każdego ucznia w wysokości 108% kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Kuźnia Raciborska;
- dla niepublicznych przedszkoli – na każdego ucznia w wysokości 75% ustalonych w budżecie Gminy Kuźnia Raciborska wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach prowadzonych przez gminę, w przeliczeniu na jedno dziecko, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu Gminy Kuźnia Raciborska, z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Kuźnia Raciborska.
- Miesięczną wysokość dotacji oblicza się, jako iloczyn 1/12 podstawy obliczania dotacji i faktycznej liczby uczniów wynikającej z informacji, o której mowa w § 2 ust. 3 z uwzględnieniem korekty, o której mowa w § 2 ust. 4. Jeżeli korekta zostanie złożona po dokonaniu wypłaty transzy dotacji na dany miesiąc, kwota dotacji na miesiąc następny obejmie odpowiednio potrącenie lub dopłatę różnicy za miesiąc poprzedni.
- Do czasu ustalenia podstawy obliczania dotacji na dany rok budżetowy, środki przekazywane są zaliczkowo w wysokości podstawy z roku poprzedniego.
- Po ustaleniu podstawy obliczania dotacji przypadającej na ucznia/wychowanka w roku bieżącym, następuje wyrównanie kwot dotacji przekazanej zaliczkowo. W przypadku przekazania kwot dotacji w wysokości wyższej od należnej kwota nadpłaty zostaje zaliczona na poczet dotacji należnej na następne miesiące. W przypadku wypłacenia kwoty niższej od należnej, kwota ta zostanie wyrównana.
- Na dowodach księgowych dokumentujących wydatkowanie środków finansowych pochodzących z dotacji, umieszcza się na trwałe opis: „Wydatek w kwocie …………. zł został sfinansowany z dotacji z budżetu Gminy Kuźnia Raciborska, na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań szkoły/przedszkola” oraz opis przeznaczenia wydatku.
§ 4
- Kwoty dotacji udzielonej w danym roku budżetowym podlegają rozliczeniu poprzez:
- przedstawienie przez osobę prowadzącą dotowany podmiot w terminie do 15 stycznia następnego roku, po roku udzielenia dotacji, rozliczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do uchwały;
- ostateczne ustalenie dotacji należnej na rzecz przedszkola/szkoły w roku budżetowym;
- ustalenie przypadającej na rzecz Gminy Kuźnia Raciborska należności z tytułu zwrotu dotacji, bądź kwoty zobowiązania Gminy Kuźnia Raciborska z tytułu uzupełnienia dotacji udzielonej o różnicę między dotacją udzieloną a dotacją należną na rok budżetowy.
- W przypadku zakończenia działalności w zakresie prowadzenia niepublicznego przedszkola/ szkoły lub utraty prawa do otrzymywania dotacji w przypadkach określonych w ustawie o systemie oświaty, osoba prowadząca dotowane podmioty przedkłada rozliczenie otrzymanej dotacji, w terminie do 15 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym zaprzestano działalności.
- Rozliczenie wykorzystania dotacji powinno zawierać:
- nazwę i adres podmiotu prowadzącego przedszkole/szkołę;
- nazwę i adres przedszkola/szkoły;
- okres, którego dotyczy rozliczenie;
- faktyczną liczbę wychowanków/uczniów uczęszczających do przedszkola/szkoły w poszczególnych miesiącach roku;
- łączną kwotę otrzymanej dotacji;
- wyszczególnienie rodzajów wydatków finansowanych w ramach otrzymanej dotacji;
- łączną kwotę wydatków poniesionych w ramach otrzymanej dotacji;
- kwotę niewykorzystanej dotacji;
- imię, nazwisko i podpis osoby sporządzającej rozliczenie;
- imię, nazwisko i podpis osoby/osób prowadzącej przedszkole/szkołę.
- Organ dotujący ma prawo żądania wyjaśnień i dodatkowych informacji w zakresie złożonego rozliczenia.
- O rozliczeniu dotacji udzielonej w roku kalendarzowym Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska zawiadamia pisemnie osobę prowadzącą dotowany podmiot wraz z określeniem ewentualnej dopłaty lub zwrotu.
- Dotacja w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego, podlega zwrotowi w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego po roku, na który została udzielona. Zwrotu dokonuje się na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej.
- W przypadku stwierdzenia wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, pobranej nienależnie lub w nadmiernej wysokości, Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska powiadamia pisemnie osobę prowadzącą przedszkole/szkołę o kwocie dotacji wymaganej do zwrotu oraz terminie dokonania jej zwrotu zgodnie z ustawą o finansach publicznych.
- Ustalona kwota zobowiązania Gminy Kuźnia Raciborska, z tytułu wyrównania dotacji należnej za poprzedni rok budżetowy, przekazywana jest na rachunek bankowy dotowanego, w terminie do ostatniego dnia lutego następnego roku budżetowego.
- Środki dotacji przekazanej w bieżącym roku, tytułem wyrównania za rok ubiegły lub lata ubiegłe, można rozliczyć wydatkami z roku jej wypłacenia, albo wydatkami roku, którego dotacja dotyczyła, pod warunkiem, że wydatki te nie były przedmiotem rozliczenia dotacji odpowiednio za rok ubiegły lub za lata wcześniejsze, w których się należała.
- W celu rozliczenia dotacji z ust. 9 należy złożyć załącznik nr 3 do uchwały wypełniony oddzielnie dla dotacji roku bieżącego i oddzielnie dla każdej z dotacji otrzymanej za rok lub lata ubiegłe.
§ 5
- Niepubliczne przedszkola/szkoły, które otrzymały dotacje z budżetu Gminy Kuźnia Raciborska na dofinansowanie realizacji zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej, podlegają kontroli w zakresie terminowości i sposobu rozliczania dotacji, rzetelności i prawidłowości przedstawianych informacji o liczbie wychowanków/uczniów oraz wykorzystaniu otrzymanej dotacji.
- Kontrole przeprowadzają upoważnieni pracownicy Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej. Imienne upoważnienie do kontroli wystawione przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska zawiera imię i nazwisko osoby przeprowadzającej kontrolę, nazwę jednostki kontrolowanej, zakres przedmiotowy kontroli oraz czas trwania kontroli.
- O zamiarze przeprowadzenia kontroli, kontrolujący zawiadamia organ prowadzący i dyrektora kontrolowanego podmiotu, wraz z informacją o zakresie przedmiotowym kontroli i czasie jej trwania.
- Czynności kontrolne przeprowadza się w siedzibie podmiotu kontrolowanego, w dniach i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanej jednostce. W przypadku, gdy księgi finansowe znajdują się poza siedzibą dotowanego podmiotu, organ prowadzący zobowiązany jest zapewnić dostępność ksiąg finansowych i dowodów księgowych, na czas kontroli, w siedzibie dotowanego podmiotu.
- Osoba prowadząca dotowany podmiot zapewnia warunki do sprawnego przeprowadzenia kontroli, udostępnienie na żądanie kontrolującego dokumentów finansowych, dokumentacji organizacyjnej i przebiegu nauczania, dokonywanie odpisów i kserokopii dokumentów oraz udzielanie ustnych lub pisemnych wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli. Kserokopie służące jako załączniki do protokołu kontroli, powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem.
- Z przeprowadzonej kontroli sporządzany jest protokół w dwóch egzemplarzach, który otrzymuje jednostka kontrolowana oraz Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej. Protokół podpisuje osoba prowadząca placówkę i osoba upoważniona do przeprowadzenia kontroli. Jednostka kontrolowana pisemnie poświadcza otrzymanie protokołu.
- Osoba prowadząca dotowany podmiot może odmówić podpisania protokołu, składając w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu wyjaśnienie na piśmie o przyczynach tej odmowy. W takim przypadku osoba upoważniona do przeprowadzenia kontroli dokonuje weryfikacji przyczyn odmowy i w razie potrzeby podejmuje czynności kontrolne uzupełniające, na podstawie, których mogą być dokonane zmiany w protokole kontroli. W przypadku niepodjęcia uzupełniających czynności kontrolnych, przekazuje na piśmie swoje stanowisko podmiotowi kontrolowanemu. Odmowa podpisania protokołu kontroli nie stanowi przeszkody do wydania zaleceń pokontrolnych. Osoba kontrolująca czyni w protokole adnotację o odmowie podpisania protokołu oraz dołącza wyjaśnienie przyczyn odmowy podpisu.
- Na podstawie protokołu kontroli, kontrolujący sporządza wystąpienie pokontrolne, w którym zawarte są wnioski i/lub zalecenia kierowane do osoby prowadzącej kontrolowany podmiot. Podmiot kontrolowany, do którego zostało skierowane wystąpienie pokontrolne jest obowiązany, w terminie określonym w wystąpieniu pokontrolnym, zawiadomić pisemnie Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska o sposobie realizacji zaleceń pokontrolnych. W przypadku niezrealizowania zaleceń należy określić powody uniemożliwiające ich wdrożenie.
§ 6
Traci moc Uchwała Nr XLIV/403/2009 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 26 listopada 2009 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji, ustalenia stawek dotacji oraz zakresu i trybu kontroli wykorzystania dotacji udzielonej dla niepublicznych przedszkoli i niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych prowadzonych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska przez inne podmioty (Dz. Urz. Woj. Śl. 2010, Nr 19, poz. 306 ze zm.).
§ 7
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska.
§ 8
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2016 r.
Przewodnicząca Rady Miejskiej
(-) Sabina Chroboczek-Wierzchowska
Rejestr zmian dokumentu
04.12.2015 10:21 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|