x 
Drukuj
Aleksander Serafin 30.12.2010 09:59

Protokół Nr II/2010

­

Protokół Nr II/2010

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 14 grudnia 2010r.

II sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4. Obrady sesji rozpoczęły się o godz. 1630 i trwały do godz. 19.00.

Listy obecności radnych, przewodniczących Zarządów Osiedli i sołtysów w załączeniu.  Listy obecności stanowią zał. nr 1 i nr 2 do protokołu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Rita Serafin – Burmistrz Miasta
  2. Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza
  3. Anna Szostak – Skarbnik Miasta
  4. Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta
  5. Witold Ciuberek –dyrektor ZGKiM
  6. Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
  7. Marian Kostka – prezes Zarządu GPWiK
  8. Ireneusz Wojcieski

Ad 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Przewodniczący Rady Miejskiej na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 15 radnych.

Ad 2. Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad II sesji przedstawił Manfred Wrona.

Przedstawił także wniosek Pani Burmistrz o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego. Wniosek stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Manfred Wrona zaproponował aby projekt uchwały ująć w porządku obrad jako pkt 5.

Wniosek został przyjęty 14 głosami, 1 głos był przeciw.

Porządek obrad II sesji został przyjęty 14 głosami przy 1 głosie przeciw i przedstawia się następująco

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Zatwierdzenie protokołu Nr LV/2010 z dnia 8.11.2010r. i Nr I/2010 z dnia 2.12.2010r.
  4. Złożenie ślubowania przez Ritę Serafin wybraną w dniu 5 grudnia 2010r.
    w wyborach bezpośrednich Burmistrzem Miasta Kuźnia Raciborska.
  5. Omówienie założeń do projektu budżetu gminy na 2011 rok.
  6. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  7. Interpelacje i zapytania.
  8. Wnioski.
  9. Zakończenie obrad.  

Ad 3. Zatwierdzenie protokołu Nr LV/2010 z dnia 8.11.2010r. i Nr I/2010 z dnia 2.12.2010r.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie protokół Nr LV/2010 z dnia 8.11.2010r. Protokół został przyjęty bez uwag 13 głosami, 2 głosy były wstrzymujące.

Protokół Nr I/2010 z dnia 2.12.2010r. w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie bez uwag.

Ad 4. Złożenie ślubowania przez Ritę Serafin wybraną w dniu 5 grudnia 2010r. w wyborach bezpośrednich Burmistrzem Miasta Kuźnia Raciborska.

Pani Rita Serafin w dniu 05.12.2010r. w wyborach bezpośrednich  została wybrana Burmistrzem Miasta Kuźnia Raciborska. Zaświadczenie o wyborze wręczył Franciszek Baraniuk, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Kuźni Raciborskiej. Franciszek Baraniuk zabierając głos pogratulował Ricie Serafin wyboru i w skrócie podsumował pracę Miejskiej Komisji Wyborczej. Następnie odczytał tekst zaświadczenia o wyborze Rity Serafin  Burmistrzem Miasta Kuźnia Raciborska i wręczył zaświadczenie Pani Burmistrz.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona przypomniał, że objęcie obowiązków przez burmistrza następuje z chwilą złożenia wobec Rady ślubowania. Poprosił wszystkich o powstanie a Ritę Serafin o złożenie ślubowania. Rita Serafin wypowiedziała następujący tekst ślubowania: ”obejmując urząd burmistrza miasta uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta i gminy”. Do roty ślubowania dodała „Tak mi dopomóż Bóg”.

 Po złożeniu ślubowania Rita Serafin otrzymała gratulacje, kwiaty i życzenia, które w imieniu Rady złożył Manfred Wrona. Życzył Pani Burmistrz dużo pomyślności i zadowolenia. Rita Serafin serdecznie podziękowała za gratulacje, życzenia i wiele ciepłych słów. Podziękowała za zaufanie i wybór. Powiedziała, że swoją pracę wykonywać będzie najlepiej jak potrafi, z pożytkiem dla gminy i wszystkich mieszkańców.

Ad 5. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy tego samego lokalu użytkowego.

 

Witold Ciuberek powiedział, że kończy się okres umowy najmu lokalu użytkowego przy ul. Kościuszki 7a/1, w którym mieści się zakład fryzjerski, najemca lokalu zamierza lokal nadal użytkować.

Radosław Kasprzyk zapytał czy ta sprawa będą była omawiana na posiedzeniu komisji.

Rita Serafin powiedziała, że najemca lokalu użytkowego, w którym mieści się zakład fryzjerski „Olivia” bardzo późno opowiedziała się za tym, że w lokalu zamierza dalej prowadzić zakład, dlatego nie było możliwości przedłożenia komisji projektu uchwały. Postanowiono projekt uchwały przedłożyć Radzie pomimo braku opinii komisji.

Radosław Kasprzyk – na ostatniej sesji była podejmowana uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu ze spółką „Mawo-Med.”, która nie była opiniowana przez komisję. Otrzymałem informację, że spółka za 35 m2 garażu płaci miesięcznie ok. 100 zł. Jest to zbyt niska kwota. Spółka ponadto nie płaci podatku od nieruchomości. Czy więcej będzie uchwał na sesjach bez opinii komisji?

Manfred Wrona – komisje wprawdzie się ukształtowały, jednak rzeczywiście nie rozpoczęły jeszcze pracy. Teraz po wyborach jest taki okres, że sesje odbywają się bardzo często i trudno było te projekty uchwał skierować do zaopiniowania przez komisje. W trakcie kadencji sytuacja taka nie będzie mieć miejsca, jednak trudno  każdy przypadek przewidzieć.  

Rita Serafin – generalnie, wszystkie uchwały, które trafiają pod obrady sesji, opiniowane są przez komisje. Są jednak sporadyczne przypadki gdy nagle pojawia się jakiś problem, który wymaga rozstrzygnięcia w drodze uchwały.  Projekt uchwały wówczas trafia bezpośrednio na sesję bez opinii komisji.

Manfred Wrona – w zasadzie jest tak, że przed każdą sesją projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie ulega zmianie w stosunku do tego, który radni otrzymują wraz z zawiadomieniem. Bywa, że Komisja Budżetu i Finansów zbiera się przed sesją w celu przeanalizowania zmian.

Sylwester Larysz – na ostatnim posiedzeniu komisji była dyskusja na temat garażu dla spółki „Mawo-Med.”, są to kolejne umowy najmu.

Innych uwag nie zgłoszono.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

Ad 6. Omówienie założeń do projektu budżetu gminy na 2011 rok.

Rita Serafin powiedziała, że w projekcie budżetu 2011 roku założono, że będą kontynuowane zadania już rozpoczęte takie jak:

1) budowa hali ze stołówką w Rudach,

2) bez zaangażowania środków gminy będzie realizowane zadanie p.n. „budowa parkingu przy Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach”. Rozstrzygnięty został przetarg, najprawdopodobniej nastąpi podpisanie umowy,

3) dalsza budowa kanalizacji przy ul. Topolowej i Raciborskiej. Zadanie będzie realizowane przez spółkę GPWiK,

4) termomodernizacja MOKSiR współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ponadto Pani Burmistrz powiedziała, że jest sporządzona dokumentacja na przystosowanie budynku szkoły w Turzu na Ośrodek Kultury. W 2011r. gmina będzie ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na budowę i dofinansowanie. Oczekuje się na ostateczne rozstrzygnięcie Ministerstwa Zdrowia dotyczące wymogów związanych z budynkami w których świadczone są usługi medyczne. Usługi w budynku w obecnym stanie mogą być świadczone do 2012r. Być może w 2011r. gmina będzie musiała wykonać dokumentację przystosowującą budynek do wymogów ministerstwa. W projekcie budżetu ujęto środki na remonty dróg, chodników i budowę parkingów. Trudno jest w tej chwili przewidzieć jak będzie przebiegać realizacja zadania p.n. „budowa wodociągu z miejscowości Solarnia”. Istnieje szansa na pozyskanie środków z WFOŚiGW na realizację tego zadania. Pani Burmistrz zaapelowała do radnych o rozważne podejście do projektu budżetu i dyscyplinę finansową.

Anna Szostak powiedziała, że w 2011 roku założono wzrost dochodów bieżących gminy na poziomie 97% prognozowanych wpływów w zakresie podatków. Wysokość udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych ustalono na poziomie 95% prognozy  Ministerstwa Finansów. Wysokość subwencji ogólnej zaplanowano w wysokości prognozowanej przez MF a kwoty dotacji celowej na zadania rządowe realizowane przez gminę jak i na zadania własne ujęto w wysokościach zgodnych ze wskaźnikami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.  Dochody ze sprzedaży majątku w 2011 i 2012 roku zaplanowano głównie w oparciu o dane pozyskane z wydziałów merytorycznych. Planuje się sprzedaż mieszkań, działek pod budownictwo indywidualne, działek pod działalność handlową oraz sprzedaż innych nieruchomości gminnych. Na lata 2012-2020 zakłada się, że dochody bieżące: własne, subwencje i dotacje celowe będą wzrastać o 3%.  Na 2011 rok zaplanowano 7% podwyżkę płac dla nauczycieli.

Manfred Wrona przedstawił konstrukcję budżetu gminy oraz wskazał czynniki mające wpływ na dochody gminy. Zaproponował przedyskutować wydatki ujęte w projekcie budżetu na 2011 rok. Powiedział, że analiza budżetu będzie kontynuowana na następnej sesji Rady Miejskiej w dniu 21.12.2010r. a budżet planuje się uchwalić w połowie stycznia 2011 roku. Powiedział także, że w przypadku propozycji zmian w projekcie budżetu, należy wskazać nie tylko ewentualne zadania, które mają być realizowane ale także środki.

Omówiono wydatki wg działów i rozdziałów.

Po omówieniu poszczególnych działów, Manfred Wrona pytał radnych czy mają pytania.

Pytania zadawali: Radosław Kasprzyk, Sabina Chroboczek – Wierzchowska, Adam Skórka, Tadeusz Koral i Jan Stanek.  

Tadeusz Koral i Jan Stanek wypowiedzieli się nt. stacjonowania łodzi aluminiowej płaskodennej, która ma być zakupiona w 2011 roku.  Radny i Sołtys są za tym, aby łódź była w miejscowości Ruda, która nie jest obwałowana. Ruda jest bardziej narażona na powódź aniżeli Turze.

Adam Skórka wypowiedział się nt. remontu mieszkań i nie płacenia czynszu przez najemców lokali komunalnych.

Radosław Kasprzyk zapytał jakie zdarzenia zostały wykryte dzięki monitoringowi i czy ujęto sprawców tych zdarzeń.  Powiedział, że zdaniem mieszkańców monitoring jest kosztowny i się nie sprawdził.

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że od czasu, kiedy zamontowane są kamery i miasto jest monitorowane jest większa wykrywalność sprawców czynów. 

Manfred Wrona zaproponował, aby na posiedzenie merytorycznej komisji zaproszono policjantów, którzy powinni wypowiedzieć się nt. funkcjonowania monitoringu i wykrywalności sprawców zdarzeń.

Przerwano omawianie projektu budżetu gminy na 2011 rok, postanowiono kontynuować temat na następnej sesji w dniu 21 grudnia.

Ad. 6 Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona przedstawił następujące sprawy:

  1. poinformował o sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w dniu 21 grudnia o godz. 15.00 w Starym Opactwie w Rudach. Po sesji o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie opłatkowe.
  2. Przedstawił uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach o:

1)      opinii o przedłożonym przez Burmistrza Miasta projekcie budżetu gminy na 2011 rok,

2)      opinii o możliwości sfinansowania deficytu,

3)      opinii o Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2011-2020.

  1. Przypomniał radnym o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych w terminie 30 dni od dnia złożenia ślubowania oraz informacji o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej  z wykorzystaniem mienia gminy. Wyjaśnił radnym jak powinny być wypełnione druki oświadczeń majątkowych.
  2. Poinformował, że na podstawie art. 5a ust.4  ustawy o systemie oświaty, kierownik Referatu  Edukacji i Promocji i Promocji przedłożyła informację o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Kuźnia Raciborska w roku szkolnym 2009/2010. Zaproponował, aby informację przeanalizowała Komisja Oświaty, Zdrowia i Kultury.

Ad. 7 Interpelacje i zapytania

Interpelacji i pytań nie było.

Ad. 8 Wnioski  

Marcelina Waśniowska zwróciła się do radnych z prośbą, aby poszczególne komisje projekt budżetu przeanalizowały  a opinie przedłożyły Komisji Budżetu i Finansów.

Manfred Wrona poprosił dyrektora ZGKiM Witolda Ciuberka o przedstawienie sytuacji związanej z odśnieżaniem dróg i płatnością zleceniobiorcom, którzy ubolewają, że stawki są bardzo niskie.

Witold Ciuberek powiedział, że sytuacja nie jest najgorsza. Drogi odśnieżane są „na biało”, solą  sypią tylko na podjazdach. Problem powstaje wtedy, gdy są roztopy i obfite opady śniegu. Usługi związane z odśnieżaniem dróg są zabezpieczone w 100%, nie ma sołectwa, gdzie drogi nie byłoby odśnieżane. Stawki za godzinę nie są za wysokie, są jednak wyższe o 30% w stosunku do ub. roku. W budżecie na ten rok wysokość środków została określona i takim budżetem się gospodaruje.

Manfred Wrona -  odśnieżającym pieniędzy wystarcza na paliwo, oby nie było takiej sytuacji, że teren pozostanie nie odśnieżony.

Witold Ciuberek – zabezpieczonej na br. kwoty nie mogę przekroczyć, bo za przekroczenie grozi dyscyplina finansowa.

Manfred Wrona – chodzi o to, aby wszystkie miejsca na terenie gminy były odśnieżane.

Witold Ciuberek – na ile było mnie stać, to stawki podniosłem, wiem że paliwo jest drogie i ciągnik sporo go pobiera. Mam jednak określoną kwotę, której nie mogę przekroczyć.

Manfred Wrona zapytał dyrektora dlaczego dróżnik pracujący w Rudach został zabrany. Stwierdził, że te miejsca, które odśnieżał dróżnik nikt nie odśnieża.

Witold Ciuberek – dróżnik został zabrany czasowo, wkrótce będzie znowu pracował w Rudach.

Ad. 9 Zakończenie obrad.

Porządek obradl II sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona podziękował za udział w sesji i zamknął obrady.

 

RADY MIEJSKIEJ

(-) Manfred Wrona

                                              

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:Protokół Nr II/2010
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:30.12.2010 09:59

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
30.12.2010 09:59 Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin)