x 
Drukuj
Aleksander Serafin 28.11.2011 12:10

Protokół nr XI/2011

­

Protokół Nr XI/2011

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 27 października 2011 roku

  XI sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 18.30.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Rita Serafin – Burmistrz Miasta
  2. Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza Miasta
  3. Anna Szostak – Skarbnik Miasta
  4. Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta
  5. Władysław Gumieniak – radny powiatu raciborskiego
  6. Adrian Plura – radny powiatu raciborskiego
  7. Paweł Piotrowicz – radca prawny
  8. Marian Kostka – prezes Zarządu GPWiK
  9. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
  10. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
  11. Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
  12. Michał Fita – dyrektor MOKSiR
  13. Wiesława Czogała – kierownik Referatu ED

Ad. 1 Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Otwarcia obrad XI sesji Rady Miejskiej dokonał Przewodniczący Manfred Wrona. Powitał zebranych a na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, obecnych 14 radnych, nieobecny Tadeusz Koral.

Listy obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu.

Listy obecności stanowią zał. nr 1 i nr 2 do protokołu.

Ad. 2  Przyjęcie porządku obrad.

Manfred Wrona przedstawił porządek obrad XI sesji a następnie poinformował, że Pani Burmistrz złożyła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad następujących projektów uchwał:

  1. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok,
  2. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,
  3. w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie przez Gminę Kuźnia Raciborska wkładów pieniężnych do GPWiK sp. z o.o. w Kuźni Raciborskiej,
  4. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Kuźnia Raciborska.

Wniosek stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował także, że wpłynął wniosek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Pomocy Społecznej o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji w 2012 roku szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Kuźnia Raciborska.

Wniosek stanowi zał. nr 4 do protokołu.

Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Pomocy Społecznej o przedstawienie stanowiska.

Bernard Kowol - Komisja Oświaty po dyskusji była „podzielona” w kwestii wniosku, jednak ostatecznie zdecydowano o wycofaniu projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji szkół w 2012 roku z obrad sesji. Komisja chciała pozostawić sobie więcej czasu na poszerzenie wiedzy w tej kwestii. Chodzi o to aby zapoznać się z funkcjonowaniem tych szkół w przeszłości i powodami dlaczego dochodzi do ich likwidacji.

Manfred Wrona - to jest jedna z uchwał, która musi być podjęta żeby doszło do likwidacji szkół. Jest to uchwała o zamiarze likwidacji, następna będzie o likwidacji.

Rita Serafin – to, co jest do powiedzenia o przedmiocie uchwały mogła już wyjaśnić kierownik Wiesława Czogała na posiedzeniu Komisji Oświaty. Część tych szkół już dawno nie funkcjonuje, jedna z nich „wypadła” z profilu kształcenia. Dziewięć szkół było utworzonych przez powiat, gmina prowadziła trzy szkoły, z tego dwie w ogóle funkcjonowania nie rozpoczęły. Na wszystkie pytania jesteśmy w stanie odpowiedzieć.

Radosław Kasprzyk – proszę radnych o poparcie wniosku. Sprawa nie jest taka oczywista i klarowna. Projekt uchwały zawiera dziewięć błędów i nie mam zamiaru wskazywać kto je popełnił. Chciałbym mieć więcej czasu aby to wyjaśnić. 

Rita Serafin - nie wiem czy w kategorii błędu można oceniać uruchomienie klasy zawodowej przy FO Rafamet. Wtedy, przy ogromnym zaangażowaniu ówczesnego wiceprezesa zakładu Pana Borkowskiego udało się szkołę uruchomić, było to oceniane w kategorii sukcesu. Czy w kategoriach błędu można oceniać funkcjonowanie liceum profilowanego, którego istnienie przesądziła decyzja na poziomie ministerialnym?

Manfred Wrona powiedział, że podjęcie tej uchwały nie koliduje z możliwością podjęcia kontroli przez Komisję Oświaty i dogłębnego zbadania sytuacji.

Adam Skórka – proponowałbym wniosek odłożyć, zorganizować spotkanie z dyrekcją szkoły, nauczycielami i kierownikiem Referatu ED w celu wyjaśnienia sprawy.

Manfred Wrona – wniosek zostanie poddany pod głosowanie, projekt uchwały stanowi o likwidacji czegoś, czego już nie ma, ale chciałbym poznać argumenty wnioskodawców. Radni, którzy nie uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Oświaty powinni mieć szerszą informację. Mam też prośbę do przewodniczącego Komisji Oświaty aby nigdy komisja nie przebiegała w taki sposób, że brak jest pracowników merytorycznych do referowania sprawy lub byli z komisji wypraszani. Jeżeli komisja chce prywatnie porozmawiać to mogą to zrobić w innym miejscu np. w Jantarze, w Rudach u Pana Klimka czy w Dziergowicach. Jest kilka lokali w których możecie się spotkać. Proszę o zaprzestanie takich działań, żadna komisja nie służy do realizowania prywatnych spraw. Jeżeli wyjaśniane są sprawy dot. gminy, aby wiedza państwa była pełna, powinni być obecni pracownicy urzędu. Proszę zwracać się do Burmistrza czy Sekretarza, pomoc na pewno w tym zakresie będzie udzielona.

Radosław Kasprzyk – nie wiem Panie Przewodniczący o czym Pan mówi. Z tego co pamiętam to po rozpoczęciu posiedzenia komisji był poproszony pracownik Referatu ED a to, co dzieje się przed komisją to jest nasza sprawa. Mamy zapewne prawo do zdjęcia płaszczy czy rozłożenia dokumentów.

Manfred Wrona – chodziło mi o działania w trakcie komisji.

Wiesława Czogała – wypowiem się odnośnie wniosku komisji i projektu uchwały. W tej chwili w ZSOiT w Kuźni Raciborskiej funkcjonuje „na papierze” 10 szkół, nabór uczniów ma tylko 1 szkoła. Pozostałe 9 szkół wymienione w projekcie uchwały nie prowadziły naboru od 2008 i 2009 roku. W razie wątpliwości dot. przeprowadzenia właściwego naboru do szkół,  to przedstawię państwu informator z 2010 roku, wydawany nie przez gminę tylko przez powiat, którego obowiązkiem jest informowanie uczniów  o szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu. Szkoły z Kuźni Raciborskiej były umieszczane w powiatowych informatorach naborowych. Ostatni raz szkoły zostały zgłoszone do naboru w 2010 roku, jednak już od 2009 r. do szkoły nie przyszedł ani jeden uczeń. W marcu 2011 roku wysłane zostało do Starosty Powiatu Raciborskiego pismo, że ze względu na zaniechanie naboru szkoły w informatorze nie będą reklamowane. Promocję szkoły prowadziła także dyrekcja na stronach internetowych i ulotkach. Mimo prowadzonej promocji Liceum Ogólnokształcące ostatniego naboru dokonało w 2005 roku, Liceum Profilowane w 2004 roku, technikum w 2007 roku, Technikum Uzupełniające dzienne po Zasadniczej Szkole Zawodowej w 2001 roku, Technikum Uzupełniające dla dorosłych w 2004 roku, Zasadnicza Szkoła Zawodowa w 2008 roku, Szkoła Policealna w 2004 roku. Na wniosek Rady Pedagogicznej gmina uruchomiła Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych i Liceum Uzupełniające dla dorosłych, jednak pomimo uruchomienia szkoły nigdy nie dokonały naboru. W LO ostatni rok nauczania ukończono w 2008 roku, szkołę ukończyło 12 uczniów w Liceum Profilowanym ostatni rok w 2007 roku ukończyło 14 uczniów, technikum w 2011 roku ukończyło 12 uczniów, Technikum Uzupełniającym w 2004 roku 5 uczniów, Technikum Uzupełniającym dla dorosłych w 2007 roku ukończyło 8 uczniów, ZSZ nr 1 w 2011 roku ukończyło 18 uczniów a Szkołę Policealną w 2005 roku 15 uczniów. Wg badań ankietowych  przeprowadzonych wśród uczniów Gimnazjum w Rudach i w Kuźni Raciborskiej pod koniec ub. roku szkolnego wynika, że tylko dwóch uczniów deklarowało wolę kontynuowania nauczania w LO w Kuźni Raciborskiej w klasie humanistycznej, dwóch w klasie matematyczno – fizycznej, czterech w biologiczno – chemicznej i czterech w klasie plastycznej. W związku z tym, że od dłuższego czasu szkoła nie prowadzi naboru a w czerwcu 2011 roku uczniowie ostatnich dwóch roczników ukończyło szkołę, pozostało tylko Gimnazjum. Z nauczycielami prowadzącymi naukę zawodu został rozwiązany stosunek pracy, nauczyciele nauczający przedmiotów ogólnokształcących są zatrudnieni w gimnazjum. Gmina ma obowiązek powiadomienia Kuratora o zamiarze likwidacji szkoły.

Bernard Kowol - w kwestii formalnej, posiedzenie Komisji Oświaty w części odbywało się w innym budynku, konkretnie w MOPS i w takim układzie zarządzenie 5 minutowej przerwy nie uważam za nieprawidłowość.

Manfred Wrona zapytał czy podczas głosowania w sprawie wniosku był obecny Burmistrz lub pracownik merytoryczny Urzędu.

Bernard Kowol odparł, że przy podejmowaniu wniosku pracownik merytoryczny nie był obecny a Radosław Kasprzyk powiedział, że to jest sesja a nie przesłuchanie.

Aleksander Bartoń - zapytałam na posiedzeniu komisji Panią kierownik czy np. za dwa lata będziemy mogli otworzyć taką szkołę w Kuźni Raciborskiej, otrzymałam odpowiedź, że nie. Wiemy, że do szkół raciborskich uczęszczają uczniowie po gimnazjum czy szkołach zawodowych, którzy być może chcieliby uczyć się w naszej szkole w systemie sobotnio- niedzielnym. Czy w tej szkole można uruchomić chociaż jeden kierunek nauczania?

Wiesława Czogała – powiedziałam, że jest to zadanie własne powiatu i jeżeli będziemy chcieli szkołę ponadgimnazjalną uruchomić, to będzie to wymagało zawarcia porozumienia z powiatem.

Aleksandra Bartoń – przykre jest to, że omawiając ten temat nie ma na sesji dyrektora ZSOiT.  

Przewodniczący poddał wniosek komisji pod głosowanie. Za przyjęciem wniosku Komisji Oświaty było 4 głosy, przeciw 9 głosów, 1 głos był wstrzymujący.

Przewodniczący Rady Miejskiej potwierdził, że wniosek nie przeszedł, co nie oznacza, ze komisja nie może się tą sprawą zająć.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał porządek obrad wraz ze zmianami.

Porządek obrad w obecności 14 radnych został przyjęty 10 głosami, 2 głosy były przeciw i 2 głosy wstrzymujące. Porządek obrad przedstawia się następująco:

1.   Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

2.       Przyjęcie porządku obrad.

3.   Zatwierdzenie protokołu nr X/2011 z dnia 29.09.2011 r. 

4.      Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

5.      Wybór ławnika do Sądu Okręgowego w Gliwicach.

6.      Podjęcie uchwał w sprawie:

6.1.            zamiaru likwidacji w 2012 roku szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Kuźnia Raciborska,

6.2.            zmian w Regulaminie udzielania pomocy materialnej
o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska,

6.3.            wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów użyczenia tych samych lokali przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
w Kuźni Raciborskiej,

6.4.            wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej,

6.5.            poparcia apelu wystosowanego do Prezesa Rady Ministrów przez Radę Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego
o opracowanie i wdrożenie rządowego programu systematycznego pogłębiania koryta rzeki Odry.

6.6.            zmian w budżecie gminy na 2011 rok,

6.7.            zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

6.8.            wyrażenia zgody na wniesienie przez Gminę Kuźnia Raciborska wkładów pieniężnych do GPWiK sp. z o.o. w Kuźni Raciborskiej,

6.9.            określenia przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Kuźnia Raciborska.

7.      Interpelacje, zapytania.

8.       Wnioski.

9.       Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

10.   Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

11.   Zakończenie obrad.

Ad. 3 Zatwierdzenie protokołu nr X/2011 z dnia 29.09.2011 r.

Uwag do protokołu nr X nie wniesiono, w obecności 14 radnych został przyjęty
13 głosami, 1 głos był wstrzymujący.

Ad. 4 Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację przedłożoną przez Kierownika Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej odczytała radna Sabina Chroboczek-Wierzchowska. Informacja stanowi zał. nr 5 do protokołu.

Grażyna Tokarska poprosiła, aby Policja  1 listopada zabezpieczyła teren koło cmentarza

Krystyna Borutko zgłosiła, że młodzież spożywa alkohol na skwerku „koło kamienia”.

Ad. 5 Wybór ławnika do Sądu Okręgowego w Gliwicach

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał:

1)                 wniosek Prezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach w sprawie wskazania liczby ławników, jaką powinna wybrać Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej,

2)                  informację o kandydatce na ławnika uzyskaną od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Mariusz Brześniowski odczytał opinię zespołu dot. kandydatki na ławnika. Opinia stanowi zał. nr 6 do protokołu.

W związku z tym, że wybór ławnika dokonuje się w głosowaniu tajnym, Manfred Wrona zwrócił się do radnych o zgłaszanie kandydatów do Komisji Skrutacyjnej. W skład Komisji Skrutacyjnej Sabina Chroboczek-Wierzchowska zaproponowała: Aleksandrę Bartoń, Grażynę Tokarską i Mariolę Wajdę.

Zgłoszone kandydatki wyraziły zgodę na pracę w komisji.

Za przyjęciem składu Komisji Skrutacyjnej było 11 głosów, 3 głosy były wstrzymujące.

Paweł Piotrowicz wyjaśnił zasady głosowania.

Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził kilkuminutową przerwę w obradach.

Po przerwie Komisja Skrutacyjna przystąpiła do pracy.

Radni wyczytywani w kolejności wg listy obecności kolejno po dokonaniu głosowania na kartce, wrzucali je do urny.

Po tajnym głosowaniu Komisja Skrutacyjna przeliczyła głosy i sporządziła protokół. Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej Aleksandra Bartoń odczytała protokół z tajnego głosowania. Protokół z tajnego głosowania stanowi zał. nr 7 do protokołu.

Manfred Wrona odczytał uchwałę stwierdzającą wybór ławnika do Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów.

Ad 6. Podjęcie uchwał w sprawie:

6.1.            zamiaru likwidacji szkół w 2012 roku szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Kuźnia Raciborska

Rita Serafin powiedziała, że nabór do szkół był prowadzony ale brakowało chętnych do podjęcia edukacji. Ze względu na zbyt małe zainteresowanie, szkoły nie uruchamiano.

Radosław Kasprzyk – Szkoła Zawodowa w Kuźni Raciborskiej istniała 60 lat, mamy teraz głosować nad likwidacją szkoły z 60 letnią tradycją? Nie mogę się zgodzić z tym, że wszystko było w porządku tylko nie było naboru. Błędem na pewno nie było uruchamianie szkół, błędem jest ich likwidacja. Jeżeli zlikwidujemy szkołę, to bardzo ciężko będzie powołać ją od nowa. Ja jako absolwent tej szkoły nie chciałbym, aby nasza młodzież nie miała możliwości pobierania nauki w szkole. Zawsze zazdrościłem nauczycielom uczącym w tej szkole, ponieważ była to szkoła z dobrą renomą. W związku z tym, że komisja chciała wyjaśnić co tak naprawdę się stało, potrzeba nam więcej czasu na przemyślenia. Jakie koszty ponosi gmina na utrzymanie szkoły? Jeżeli nie ma kosztów to po co ją likwidować?

Rita Serafin – mogę przedstawić jak wyglądała sytuacja ze szkołą zawodową. Szkoła ta miała bardzo dobrą opinię, była to szkoła z tradycją, jednak różnie z nią było. Funkcjonowała w innych realiach demograficznych. Był okres, że w szkole przy
ul. Powstańców było 700 uczniów, trudno dzisiaj bazować na faktach i danych z lat 90-tych. Kiedy zmieniły się założenia dot. funkcjonowania szkolnictwa zawodowego, szkoły były prowadzone przez powiat, odstąpiono od nauczania zawodowego. Z czasem jednak nastąpił powrót do szkolnictwa zawodowego. Nie mam wątpliwości co do tego, ze jeżeli będą stworzone dobre warunki do uruchomienia jakiegokolwiek innego profilu kształcenia, to gmina będzie w stanie podjąć wysiłek organizacyjny uruchomienia naboru. Wszyscy jednak dobrze wiemy, że dzieci po ukończeniu nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum chcą zmienić dotychczasowe środowisko szkolne. Musimy dać czytelny sygnał środowisku jak widzimy naszą oświatę w Kuźni Raciborskiej. W tej chwili brak jest realnej szansy na prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych w Kuźni Raciborskiej.

Radosław Kasprzyk – byłby nam potrzebny czas na dyskusje, przemyślenia i analizy. Szkoła Podstawowa ma 6 lat czasu od narodzin dziecka a gimnazjum 9 lat na przygotowanie się do niżu demograficznego. Gdy jest niż demograficzny, ta sytuacja powinna być dużo wcześniej zauważona.

Wiesława Czogała – w Polityce Oświatowej jest to wszystko uwzględnione, dyskusja była już w 2003 i 2004 roku, odsyłam do dokumentów. Niż demograficzny dotyka nie tylko Kuźni Raciborskiej, ale okoliczne miejscowości, podobna sytuacja jest też w Raciborzu. W jaki sposób zachęcić do uczęszczania do szkoły w Kuźni Raciborskiej?

Radosław Kasprzyk powiedział, że działania w tym zakresie powinny być podjęte 7 lat temu.

Wiesława Czogała – co roku wydawany był informator naborowy, organizowane targi, informacje były podawane na stronach internetowych i w ulotkach. Co roku szkoła szukała możliwości uruchamiania nowych kierunków kształcenia. W sytuacji, gdy uczniów jest niewielu a ich preferencje nauczania bardzo różne, nie ma specjalnych możliwości do tworzenia na naszym terenie szkoły ponadgimnazjalnej.  Wiele czynników przemawia za tym, że nie będzie naboru do szkoły dlatego efektem projekt uchwały.

Radosław Kasprzyk – czy były przeprowadzone badania w zakresie różnicy pomiędzy narodzinami dzieci a zwiększeniem liczby uczniów w szkołach? Czy nie utracono dzieci, które urodziły się na naszym terenie a uczęszczają do szkół poza terenem gminy?

Rita Serafin – w Kuźni Raciborskiej rodzi się w trakcie roku ok. 50 dzieci, gdyby te wszystkie dzieci poszły do naszej szkoły, to uruchomi się zaledwie 2 oddziały. W Rudach rodzi się rocznie ok. 30 dzieci, jednak dzieci te w zasadzie do kuźniańskich szkół nie przychodzą. W Turzu, Siedliskach i Budziskach sytuacja z narodzinami jest różna, waha się pomiędzy 6 – 10 dzieci, zdarzało się też, że było 2 czy 4 dzieci.

Manfred Wrona powiedział, że w Polityce Oświatowej przewidziano niż demograficzny. Trudno jednak sobie wyobrazić jaką politykę trzeba byłoby zaprowadzić na przestrzeni kilku lat, aby wszystkie dzieci do naszych szkół poszły.

Mariusz Brześniowski – na terenie naszej gminy zarzucono kształcenie. Najprościej powiedzieć, że się nie opłaca, że nie ma pieniędzy itp., dzisiaj mamy tego efekt.

Wiesława Czogała – w ub. roku na wniosek Rady Sportu zostały zabezpieczone środki na prowadzenie w Szkole Podstawowej sekcji piłki ręcznej, niestety nie udało się pozyskać nauczyciela do prowadzenia tych zajęć, pieniądze zostały zwrócone.  

Mariusz Brześniowski  rozmowy na ten temat toczyły się 2 lata temu,  pieniądze  miały być przeznaczone na piłkę ręczną ale niestety nie były przeznaczone, dlatego nauczyciel wyjechał do Londynu. Piłka ręczna upadła dlatego, że stwierdzono, że nie ma sensu szkolenia dzieci. Teraz wszystko trzeba byłoby rozpoczynać od nowa.

Sylwester Larysz – za wszystkim idzie ekonomia. Młodzież wybiera taki kierunek nauczania, po zakończeniu którego będzie mieć zagwarantowaną pracę. Gdyby Rafamet lub inny zakład zagwarantował młodym ludziom pracę po ukończeniu szkoły, to zainteresowanie tego typem szkół byłoby duże.

Radosław Kasprzyk poprosił o dyskusję na argumenty

Adam Skórka – byłem pracownikiem tej szkoły przez ponad 20 lat, wiem ile zachodu kosztowało uruchomienie szkoły zawodowej. Do szkoły dojeżdżała młodzież spoza terenu naszej gminy: z Rybnika, Raciborza czy Kędzierzyna – Koźla. W obecnej sytuacji proponowałbym jeżeli jest taka możliwość, wykreślić te szkoły do których nie ma naboru, pozostałe pozostawić bo nie wiadomo co będzie za rok.

Mariola Wajda – dlaczego mamy naszym dzieciom zamykać drogę nauki w Kuźni Raciborskiej? Wiem, że przez lata borykano się z wieloma problemami i ze względu na małe zainteresowanie próbowano zainteresować dzieci nauczaniem zawodu
o różnych kierunkach. Po ukończeniu szkoły młodzież może poprzez różnego rodzaju kursy uzyskać ciekawą pracę także poza granicą kraju. Jeżeli podejmiemy tę uchwałę, to powrotu do szkolnictwa ponadgimnzajalnego w Kuźni Raciborskiej nie będzie. Przewodniczący jakiś czas temu na zebraniu z mieszkańcami powiedział, że nie ma zamiaru likwidacji szkół w Kuźni Raciborskiej, a wszystko będzie zależało od Rady. Ja jako radna jestem za tym, aby w Kuźni Raciborskiej istniała szkoła ponadgimnazjalna.  
Dlaczego mamy naszym dzieciom „zamknąć” możliwość kształcenia się w Kuźni Raciborskiej?

Roman Wilk – jeżeli zmienią się tendencje, to w przyszłości będzie szansa na uruchomienie w Kuźni Raciborskiej szkoły ponadgimnazjalnej?

Wiesława Czogała odpowiedziała, że  prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych nie jest zadaniem własnym gminy.  Podmiotem zobowiązanym do zorganizowania tego typu nauczania jest powiat. Aby założyć szkołę należy najpierw podjąć uchwałę z aktem założycielskim i statutem szkoły. Jednak przed uruchomieniem szkoły należy zawrzeć porozumienie z powiatem i uzyskać zgodę powiatu na jej uruchomienie i prowadzenie.

Mariusz Brześniowski – utrzymanie szkoły „na papierze” nic nas nie kosztuje. Dlaczego chcemy zamykać szkołę „na papierze” skoro później możemy nie mieć szans na jej uruchomienie, bo powiat może nie być zainteresowany?

Jan Krybus powiedział, że były wzloty i upadki tej szkoły. Kiedy zakład miał problemy z utrzymaniem szkoły, zlikwidowano szkołę zawodową. Kiedy na nowo ją uruchomiono, była to jej wegetacja. Młodzież po ukończeniu gimnazjum chce dostać się do szkół ponadgimnazjalnych zlokalizowanych poza terenem gminy.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – za czasów, kiedy dyrektorami szkoły byli: Zygfryd Kijas, Mariusz Brześniowski, Stanisława Spychała-Walenko czy Marian Kapelusz szkoła była w rozkwicie, podobnie jak zakład Rafamet. Były jednak wtedy inne możliwości podjęcia pracy, inny był też poziom nauczania. Dzisiaj mówimy
o pozostawieniu szkoły zawodowej, którą w br. ukończyło 18 uczniów a 8 zdało egzamin. Technikum ukończyło 12 uczniów a tylko 1 przystąpił do matury.  Dla mnie, nauczyciela tej szkoły jest to porażka. Być może nie byłam tak emocjonalnie ze szkołą związana jak osoby, które ją kończyły czy byli pracownikami warsztatów. Przykro jest słuchać dzisiaj, że jest to zła szkoła. Czy winą grona pedagogicznego jest to, że 
przez ostatnie lata doprowadzono szkołę do takiego stanu? Były wysuwane propozycje kształcenia na nowych kierunkach, był prowadzony nabór, niestety chętnych nie było. Szkoła to nie jest sam budynek, szkołę tworzą ludzie w tym nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Radosław Kasprzyk – sam jestem absolwentem tej szkoły i nie mogę powiedzieć, że szkoła była zła.

Mariusz Brześniowski – Rafamet chciał się pozbyć szkoły w 1992 roku, wtedy udało się przekonać dyrektora zakładu że jej utrzymanie wszystkim się opłaci. Lata 90-te to upadek Rafametu, nastąpiła restrukturyzacja zakładu, utracono rynki zbytu. Wówczas wszyscy pozbywali się szkół i wszelkiego innego majątku. Naszej szkole jako jedynej udało się pozostać, bo zaproponowano kształcenie nie tylko w szkole zawodowej ale także w technikum dziennym. W każdych warunkach można tworzyć szkołę.  Wcześniej szkół było więcej, one również nie przetrwały. Był taki okres, że w szkole było więcej młodzieży spoza terenu gminy.

Aleksandra Bartoń – może sama szkoła nie była zła, błąd tkwił zapewne w zarządzaniu szkołą. Skoro pozostawienie szkoły nic nas nie kosztuje, być może byłoby dobrze wybrać kilka kierunków nauczania i je pozostawić. „Przerabiałam” już likwidację Przedszkola w Siedliskach. Wtedy również nie było żadnych szans na jego prowadzenie, zostało  zlikwidowane. Argumentem do jego likwidacji był fakt braku dzieci. Teraz już powrotu nie ma, budynek został zasiedlony a przedszkole mogłoby funkcjonować nadal.  Uważam, że raz coś zlikwidowane, nie zostanie uruchomione. Dlatego bardzo proszę o pozostawienie kilku kierunków nauczania w szkole ponadgimnazjalnej w Kuźni Raciborskiej.

Wiesława Czogała – jeżeli państwo nie macie sprawdzonych wiadomości, to nie mówcie. To jest nieprawda co Pani powiedziała. W tej chwili
z rocznika 2005 w przedszkolu jest 3 dzieci, z 2006 r. 1 a z 2007 r. 5, razem 9 dzieci. W takim razie musiałby być uruchomiony oddział 8 lub 9 osobowy.

Bernard Kowol – dla mnie z racji wykonywanego zawodu bardzo ważna jest tradycja
i historia. Szanuję słowa i poglądy członków Komisji Oświaty. Szkoła stworzona 60 lat temu jest w tej chwili szkołą martwą a na jej odtworzenie wpływa wiele czynników. Oprócz zaplecza zawodowego potrzebne jest zaplecze finansowe i przedsiębiorstwo, które zechciałoby zatrudniać absolwentów. Gdyby było większe zainteresowanie tą formą kształcenia, to byłoby więcej pieniędzy dla szkoły. W sąsiednich gminach jak np. Bierawa, wielu młodych ludzi kształci się w Kędzierzynie – Koźle ze względu na rynek pracy i zdobycie atrakcyjnego zawodu jak np. kierunek wojskowy, detektywistyczny czy pracownika społecznego. Pomimo różnorodnego i ciekawego kształcenia, tam również szkoły są zamykane. Przed głosowaniem należy sobie uświadomić, że nauczanie w szkole podstawowej i gimnazjum należy do obowiązków gminy, natomiast kształcenie ponadgimnazjalne do powiatu. W przyszłości, przed ewentualnym zamiarem uruchomienia szkoły ponadgimnazjalnej w Kuźni Raciborskiej zwrócimy się do powiatu o wyrażenie zgody, jednak to wcale nie oznacza, że powiat zechce wyrazić zgodę na jej uruchomienie.

Adrian Plura – oczywistym jest, że kuźniańska szkoła dla Raciborza stanowi konkurencję, dlatego powiat zapewne nie będzie zainteresowany uruchomieniem szkoły w Kuźni Raciborskiej. Rozumiem wszystkie państwa argumenty, ale rozmawiacie o rzeczy, która była i minęła. Teraz trzeba skupić się nad gimnazjum. Jestem dyrektorem gimnazjum i wiem jakie są ogromne zewnętrzne zagrożenia dot. funkcjonowania gimnazjum. Oby za kilka lat  nie było zarzutów dlaczego w 2011 roku nie dyskutowano nt. gimnazjum tylko o szkołach ponadgimnazjalnych. Na likwidację szkół ponadgimnazjalnych miało wpływ wiele czynników, najważniejszym była polityka państwa negująca potrzebę kształcenia w szkołach zawodowych. Był taki okres, że niemal wszyscy uwierzyliśmy, że potrzeba nam tylko i wyłącznie ludzi z wyższym wykształceniem. Nie obrażając nikogo, jest grupa młodzieży, która kwalifikuje się do nauczania zawodu w szkołach zawodowych. Najgorszą krzywdą dla ucznia jest to, że ten, który ma predyspozycje do bycia dobrym fachowcem „idzie” do liceum. Trzeba mieć świadomość, że częściowo polityka państwa a częściowo niż demograficzny „dobiły” szkołę kuźniańską. W Rudach mam dobrą szkołę, jednak gdyby ktoś zaproponował mi utworzenie szkoły ponadgimnazjalnej, to odpowiem, że ten pomysł nie ma najmniejszych szans na realizację. Młodzież mając konkurencyjne szkoły w Rybniku, Gliwicach czy Raciborzu, na pewno w Rudach nie zostanie. Jest to naturalne, że młodzież po 9 latach spędzonych w jednej miejscowości chce pobierać dalszą naukę w mieście, w innym środowisku. Obecnie MEN proponuje, aby gimnazja powstawały przy liceach. Niedługo może być tak, że najlepsi uczniowie z gimnazjum będą chodzili do tego liceum. Może dojść też do tego że powstanie dwa rodzaje gimnazjum, jedno dla tych lepszych uczniów, drugie dla gorszych. Trzeba mieć świadomość tego, że w powiecie w niedługim czasie może dojść do zamykania szkół, które do tej pory mają uczniów. Wszystko zmierza w złym kierunku i dopóki państwo nie zacznie myśleć kategoriami prospołecznymi, szkolnictwo publiczne będzie na straconej pozycji. Pomimo braku zainteresowania powiatu uruchamianiem szkół ponadgimnazjalnych, sądzę, że gdyby np. Rafamet taką propozycję złożył, na pewno powiat wydałby opinię pozytywną. Sądzę, że nie byłoby ze strony powiatu żadnego oporu.

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta 10 głosami, 4 głosy były przeciw.

Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził kilkuminutową przerwę w obradach.

6.2.            zmian w Regulaminie udzielania pomocy udzielania pomocy materialnej
o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska

Rita Serafin – w związku z tym, że wnioski o przyznanie zasiłku szkolnego nie składa się w Referacie Oświaty tylko w MOPS, w projekcie uchwały zaproponowano wprowadzenie takiej zmiany.

Za podjęciem uchwały było 14 radnych.

6.3. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów użyczenia tych samych lokali przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej,

Projekt uchwały przedstawiła Rita Serafin.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.4. wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej

Bogusław Wojtanowicz – garaż po ZHP znajduje się przy ul. Piaskowej, stoi pusty.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.5. poparcia apelu wystosowanego do Prezesa Rady Ministrów przez Radę Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego o opracowanie i wdrożenie rządowego programu systematycznego pogłębiania koryta rzeki Odry.

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

            6.6. zmian w budżecie na 2011 rok

Zmiany w budżecie przedstawiła Anna Szostak.

Marcelina Waśniowska poinformowała, że Komisja Budżetu i Finansów projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

Pytań ani uwag nie było.

Za podjęciem uchwały było 14 radnych.

            6.7. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska

Zmiany przedstawiła Anna Szostak.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.8. wyrażenia zgody na wniesienie przez Gminę Kuźnia Raciborska wkładów pieniężnych do GPWiK sp. z o.o. w Kuźni Raciborskiej,

Rita Serafin przedstawiła projekt uchwały oraz poinformowała o remontach
i inwestycjach realizowanych przez GPWiK, natomiast Anna Szostak poinformowała
o wysokości wkładów gminy wniesionych do spółki oraz ilości udziałów.

Pytań ani uwag nie było.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów.

           

6.9. określenia przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Kuźnia Raciborska

Bogusław Wojtanowicz – na poprzedniej sesji rada podjęła uchwałę w sprawie stawek opłat za korzystanie z operatora i przewoźnika z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem albo zarządzającym jest gmina. Należy te przystanki umiejscowić oraz określić warunki i zasady korzystania. Na terenie gminy jest 27 przystanków komunikacyjnych, 9 z nich właścicielem lub zarządzającym jest gmina.

Sylwester Larysz – od kogo egzekwować remont pozostałych przystanków zlokalizowanych na terenie gminy?

Bogusław Wojtanowicz – ustawa nakłada obowiązek negocjowania kwestii korzystania z przystanków z przewoźnikami. Działki są wydzielone, przystanki usytuowane są przy drogach powiatowych i wojewódzkich czyli w zarządzie  Powiatowego i Wojewódzkiego Zarządu Dróg. Przy drogach gminnych przystanki są nasze.

Jan Krybus – w Siedliskach przy drodze powiatowej przystanek po jednej stronie drogi należy do gminy, a po drugiej stronie do powiatu.

Roman Wilk – przystanków w Rudach w ogóle na wykazie nie ma.

Bogusław Wojtanowicz – w Rudach przy sklepie meblowym właścicielem terenu na którym jest przystanek jest GS SCh. Projekt uchwały określa przystanki należące do gminy.

Grażyna Tokarska – w Kuźni Raciborskiej przy ul. Rudzkiej jest przystanek, mieszkańcy prosili o jego likwidację lub przebudowę. Po podjęciu tej uchwały nie będzie problemu  z jego zlikwidowaniem.

Bogusław Wojtanowicz – w uchwale jest mowa o warunkach i zasadach korzystania z przystanków komunikacyjnych.

Sylwester Larysz – w Rudach- Przeryciu są dwa przystanki zlokalizowane na terenie prywatnym. Czy oba są potrzebne? Jeżeli nie są potrzebne, to można je zlikwidować informując o tym fakcie ludzi.

Bogusław Wojtanowicz – projekt uchwały nie mówi o likwidacji przystanków tylko o zasadach korzystania z nich.

Za podjęciem uchwały było 14 radnych.

Ad 7. Interpelacje, zapytania

Grażyna Tokarska – zgłaszałam wcześniej, że jest odkryta studzienka przy ul. Kolejowej – Powstańców w Kuźni Raciborskiej, po lewej stronie drogi. Stanowi ona zagrożenie, należy studzienkę zabezpieczyć.

Studzienki kanalizacyjne porośnięte są trawą i zasypane piaskiem. Sytuacja taka jest na całym Osiedlu oprócz studzienek przy ul. Świerczewskiego.

Bernard Kowol – sygnalizowałem już wcześniej aby podjąć działania w celu ograniczenia prędkości na drogach powiatowych i wojewódzkich na terenie gminy, szczególnie chodziło mi o ul. Topolową. W tym tygodniu przyszła odmowa, powiat nie może zrealizować tego wniosku, bo uważa że nie ma takiej potrzeby. W tym samym piśmie było zobowiązanie uprzątnięcia drogi powiatowej, jednak droga nie jest posprzątania. Na poboczu pozostały olbrzymie korzenie, które należy usunąć.

Nam chodziło przede wszystkim o ograniczenie prędkości samochodów ciężarowych, które w szybkim tempie niszczą drogę. Powinno się wniosek ponowić z konkretną argumentacją.

Radosław Kasprzyk – co z wnioskami zgłaszanymi na komisjach? Czy wnioski są realizowane na bieżąco?

Rita Serafin – jeżeli przekazywane są na piśmie, to realizowane są na bieżąco.

Radosław Kasprzyk – zwracam się z zapytaniem do radcy prawnego - czy na posiedzeniu komisji podczas składania wniosku niezbędna jest obecność pracownika merytorycznego?

Paweł Piotrowicz odpowiedział, że dla ważności komisji i podejmowanego wniosku nie jest to wymagane.

Adam Skórka – oświetlenie uliczne włącza się za późno a wyłącza za wcześnie, jest ciemno i niebezpiecznie.

Rita Serafin odpowiedział, że jest to oświetlenie zmierzchowe, w zależności od dnia różnie działa, będziemy rozmawiać z Vattenfallem.

Krystyna Borutko – lampa przy ul. Świerczewskiego nie świeci.

Mariusz Brześniowski – przed bazą firmy „Henlax” przy ul. Tartacznej jest ciemno, problem był zgłaszany. Niedawno doszłoby tam do wypadku, być może należałoby przenieść lampę na inny słup po tej samej stronie.

Rita Serafin – sprawdzałam osobiście, droga jest oświetlona. Nie jest to wprawdzie oświetlenie takie jak przy ulicach wylotowych z miasta, ale samochody jeżdżą na światłach.

Mariusz Brześniowski – jest koniec października, remont hali sportowej w ZSOiT  ma być zakończony do końca listopada a dopiero są na etapie malowania. Przy odbiorze należy wziąć pod uwagę jakość wykonania robót, ponieważ firma „weszła” dopiero od poniedziałku.

Rita Serafin – jest tam inspektor nadzoru, wiele dobrych rozwiązań nam wprowadził. Na dzień dzisiejszy zdjęta jest klepka podłogowa, usunięty żużel, zrobiono nową wylewkę. Biorąc pod uwagę jakość i postęp prac, wygląda to dobrze.

Mariusz Brześniowski – prace związane z rozbiórką podłogi wykonywał pracownik szkoły w ramach swojej pracy. Przy okazji tego remontu chciałem, aby klepkę zerwaną z podłogi kluby sportowe wykorzystały na opał, jakąś decyzją woźny drzewo zagospodarował prywatnie.

Bogusław Wojtanowicz – rozmawiał ze mną prezes klubu sportowego, chcieli pozyskać drewno, ale nie było chętnego do wykonania prac rozbiórkowych.

Mariusz Brześniowski - ta rozmowa była już po zapadnięciu decyzji, że osoba prywatna drewno zabierze.

Radosław Kasprzyk poprosił, aby zainteresować się tą sprawą, wyjaśnić czy woźny prace wykonywał w czasie swego czasu pracy.

Rita Serafin – jest to pytanie do dyrektora szkoły, sprawa na pewno zostanie wyjaśniona.

Sylwester Larysz – wjazd z drogi powiatowej na ul. Cegielską w Rudach, jest tam duży garb, wystąpić oficjalnie pisemnie o jego usunięcie.

Marcelina Waśniowska zapytała czy jest odpowiedź w sprawie remontu przejazdów kolejowych. Stwierdziła, że przejazdy nadal nie są wyremontowane, uszkadzane są samochody.

Rita Serafin – pismo wysłaliśmy, ponowimy.

Jan Krybus poinformował, że kilka razy przegonił naklejających plakaty na przystankach, ponieważ nie mieli żadnego pozwolenia, ponadto zaśmiecają przystanki.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – rozstrzygnięto przetarg na kanalizację, kiedy rozpoczną  się prace i jaką część miasta obejmą?

Marian Kostka powiedział, że prace wykonywać będzie firma z Kuźni Raciborskiej, zgłosiło się 11 oferentów. W poniedziałek będzie podpisana umowa, prace rozpoczną się w połowie listopada, długość odcinka ok. 5 km. Na razie nie wiadomo, które ulice będą wykonywane w pierwszej kolejności.

Grażyna Tokarska – przy ul. Krasickiego miał być robiony parking, kiedy prace się rozpoczną?

Rita Serafin – wszystkie dokumenty zostały złożone w starostwie powiatowym, ze względu na wycinkę drzew wniosek przed wydaniem decyzji musi być skierowany do RDOŚ.  Będziemy czynić starania aby decyzja ta była wydana jak najszybciej. 

Ad 8. Wnioski

Adrian Lepiarczyk – dziękuję za usunięcie żywopłotu w Rudach przy ul. Cysterskiej. Proszę o usunięcie żywopłotu przy ul. Raciborskiej ponieważ ograniczona jest widoczność. 

Bogusław Wojtanowicz – zobaczymy jak to wygląda, przy drodze powiatowej wymagane jest uzyskanie zgody powiatu.

Adrian Lepiarczyk – uzupełnić oświetlenie w lampach zabytkowych przy
ul. Raciborskiej i Kozielskiej, lampy nie świecą.

Mariusz Brześniowski – usunąć żywopłot na skwerku przy ul. Klasztornej, wiosną będą tam robione nasadzenia.

Rita Serafin odpowiedziała, że ten rejonie miasta będzie porządkowany, przy
ul. Klasztornej będzie położona nowa nawierzchnia asfaltowa.

Ad 9. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

Inf. stanowi zał. nr 8 do protokołu.

Pani Burmistrz poinformowała także, że zakończono rozmowy z dr Głowskim , umowa została podpisana na okres 5 lat, integralną częścią umowy są 2 porozumienia dot. kwestii opału, remontów itp.  

Ad 10. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił:

- pismo z WSA wraz z wyrokiem oddalającym skargę Pana Remigiusza Brudnego,

- skargę Tadeusza Korala na sołtysa Sołectwa Budziska dot. naruszenia procedury zwołania zebrania i podjęcia uchwały o funduszu sołeckim. Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że wystąpił do radcy prawnego z prośbą o opinię. Podobną skargę otrzymała także Pani Burmistrz.

- informację Naczelnika Urzędu Skarbowego dot. prawidłowego wypełniania  oświadczeń majątkowych,

- sprawozdanie Naczelnika Urzędu Skarbowego o złożonych oświadczeniach majątkowych,

- kserokopię pisma Ministerstwa Infrastruktury skierowanego do Pana Adama Hajduka, Przewodniczącego Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego w sprawie opłat za przejazd autostradą w obrębie aglomeracji śląskiej,

- pismo Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Pomocy Społecznej popierające apel Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi w sprawie sprzeciwu wobec nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Bernard Kowol – na posiedzeniu Komisji Oświaty w MOPS, dyrektor objaśnił nam  zmiany w ustawie dot. przemocy w rodzinie. W związku z tym, że ustawa niesie wiele szkodliwych czynników dot. wychowania dzieci, uznaliśmy, że należy protest poprzeć w formie uchwały,

- pismo do wiadomości z Urzędu Miasta Opola popierające budowę zbiornika w Raciborzu i Kotlarni.

Rita Serafin w związku ze świętem 11 Listopada poinformowała o obchodach, zaprosiła na mszę św. która odbędzie się o godz. 9.00.

Adrian Lepiarczyk przedstawił  skład pocztu sztandarowego: Bernard Kowol, Tadeusz Koral, Adrian Lepiarczyk

Manfred Wrona – trwają prace nad projektem budżetu na 2012 rok, do 15 listopada Pani Burmistrz ma obowiązek przedłożyć projekt Radzie Miejskiej. Projekt budżetu skierowany będzie do analizy przez komisje, będziemy zmierzać do jego uchwalenia w tym roku.

Ad 11. Zakończenie obrad.

Porządek obrad XI sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował zebranym za udział w sesji i zamknął obrady.

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec.

                                                         PRZEWODNICZĄCY
                                                                                        RADY MIEJSKIEJ

                                                                                       (-)Manfred Wrona

 

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:Protokół nr XI/2011
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:28.11.2011 12:10

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
28.11.2011 12:10 Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin)