Protokół Nr XV/2012

Protokół Nr XV/2012

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 1 marca 2012 roku

  XV sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 18.30.

Ponadto w sesji udział wzięli:

1.Rita Serafin – Burmistrz Miasta

2.Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza Miasta

3.Anna Szostak – Skarbnik Miasta

4.Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta

5.Aleksander Żukowski  – radca prawny

6.Władysław Gumieniak – radny powiatu raciborskiego

7.Adrian Plura – radny powiatu raciborskiego.

8.Michał Fita – dyrektor MOKSiR

9.Marian Kostka – prezes zarządu GPWiK

10.             Grzegorz Wita – z-ca dyrektora ZGKiM

11.             Tadeusz Magdziak – dyrektor SSP w Budziskach

12.             Bożena Orzeł – pracownia urbanistyczna Ago-Projekt

13.             Wiesława Czogała – kierownik Referatu ED

14.             Jerzy Michalak – inspektor UM

Ad. 1 Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Otwarcia obrad XV sesji Rady Miejskiej dokonał Przewodniczący Manfred Wrona. Powitał zebranych a na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, obecnych było 15 radnych.

Listy obecności stanowią zał. nr 1 i nr 2 do protokołu.

Ad. 2 Przyjęcie porządku obrad.

Manfred Wrona odczytał porządek obrad XV sesji oraz wniosek Pani Burmistrz
o wprowadzenie do porządku obrad projektów uchwał w sprawie:

1) przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kuźnia Raciborska,

2) przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wniosek stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Innych wniosków nie zgłoszono.

Za wprowadzeniem projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kuźnia Raciborska było 15 głosów, za wprowadzeniem projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego było 15 głosów.

Manfred Wrona zaproponował aby projekty uchwał wprowadzić do porządku obrad jako ppkt 5.1. i 5.2.

Porządek obrad w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

1.   Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

2.     Przyjęcie porządku obrad.

3.    Zatwierdzenie protokołu nr XIV/2012 z dnia 26.01.2012 r.

4.     Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

5.    Podjęcie uchwał w sprawie:

5.1   przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kuźnia Raciborska,

5.2   przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

5.3   zmian w budżecie gminy na 2012 rok,

5.4   zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

5.5   przekazania środków finansowych dla Policji,

5.6   zmiany uchwały o trybie udzielania i rozliczania dotacji, ustalenia stawek dotacji oraz zakresu i trybu kontroli wykorzystania dotacji udzielonej dla niepublicznych przedszkoli i niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych prowadzonych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska przez inne podmioty,

5.7   wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy funduszu sołeckiego
w 2013 roku,

5.8   wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej (dz.nr 238, nr 417 i nr 413/4 położone w  Rudzie Kozielskiej)

5.9   wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej (dz.nr 409/5 Ruda Kozielska)

5.10. zasad gospodarowania nieruchomościami komunalnymi Gminy Kuźnia Raciborska,

5.11.zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Rewizyjnej,

5.12 zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury
i Pomocy Społecznej,

5.13. zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Budżetu i Finansów,

5.14. zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy,

5.15. zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Przestrzegania Prawa
i Ochrony Środowiska,

5.16. zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Promocji, Rozwoju Gminy, Sportu i Rekreacji,

5.17. zatwierdzenia planu pracy Rady Miejskiej na 2012 rok.

6.    Przedłożenie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Kuźnia Raciborska w roku szkolnym 2010/2011.

7.    Interpelacje, zapytania.

8.    Wnioski.

9.     Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

10.  Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

11.   Zakończenie obrad.

Ad 3. Zatwierdzenie protokołu Nr XIV/2012 z dnia 26.01.2012 roku.

Protokół Nr XIV/2012 z dnia 26.01.2012 r. w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie, bez uwag.

Ad 4. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy Kuźnia Raciborska.

Informację przedłożoną przez kierownika Posterunku Policji w Rudach odczytała Sabina Chroboczek-Wierzchowska. Pytań ani uwag nie było. Informacja stanowi
zał. nr 4 do protokołu.

Informację o stanie bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej odczytała Sabina Chroboczek-Wierzchowska - informacja stanowi zał. nr 5 do protokołu.

Jan Krybus powiedział, że mieszkańcy skarżą się na brak efektów pracy Policji, która nie interweniuje i nie karze kierowców samochodów ciężarowych przejeżdżających od godz. 4 rano przez Siedliska. Kierowcy nie jeżdżą drogą specjalnie do tego celu zbudowaną.

Poprosił aby uzyskać odpowiedź na pytanie ile Policja w br. nałożyła mandatów karnych na kierowców samochodów ciężarowych.

Ad 5. Podjecie uchwał w sprawie:

5.1. przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kuźnia Raciborska

Rita Serafin powiedziała, że przystąpienie do zmian w studium wynika też z tego, że na terenie „Buku” w Rudach pojawił się nowy inwestor. W studium dla tego terenu jest przewidziana funkcja rekreacyjna a nowy właściciel zamierza przeznaczyć nieruchomość na usługi społeczne, opiekę i ochronę zdrowia.

Bożena Orzeł powiedziała, że ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym określa sposób i tryb sporządzenia studium uwarunkowań i planu zagospodarowania przestrzennego oraz zmian studium i planu zagospodarowania przestrzennego. Zmiana studium następuje w takim trybie, w jakim jest ono uchwalane. Sporządzenie zmiany studium uchwalonego uchwałą nr XLII/387/2009 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 1.10.2009r. polega na uzupełnieniu
o pojedyncze ustalenia, o których mowa w art. 10 ust. 2 ustawy. Zmiana dot.
zagospodarowania przestrzennego gminy uwzględniających:

1) rozpatrzone pozytywnie wnioski, w szczególności mieszkańców gminy Kuźnia Raciborska, złożone przed oraz na etapie sporządzania dokumentu, o którym mowa 
w art. 
32 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z późniejszymi zmianami), a dotyczące
w szczególności innego, niż zapisane w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kuźnia Raciborska przeznaczenia terenów
w sąsiedztwie struktur osadniczych poszczególnych miejscowości,

2) ewentualne wnioski, złożone w trakcie  procedury sporządzania zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kuźnia Raciborska.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska zapytała czy jeden z wniosków dot. tzw. górki
w Kuźni Raciborskiej.

Rita Serafin odpowiedziała, że właściciel terenu przy ul. Klasztornej w Kuźni Raciborskiej zwrócił się o zbadanie czy znajduje się tam złoże piasku. Gdy zakończy się procedura badania terenu, udokumentowane złoże będzie wpisane do studium.

Sabina Chroboczek - Wierzchowska – wszyscy znamy uciążliwość spowodowaną wywozem piasku z terenu naszej gminy. Mieszkańcy są zaniepokojenie tym, że szuka się nowych złóż piasku. Czy ten teren można w studium ująć jako teren turystyczny? Bożena Orzeł – dla tego terenu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, teren ten jest przeznaczony pod sport i rekreację.   

Manfred Wrona – przy uchwałach dot. studium i planu przedłożonych do uchwalenia musimy być bardzo ostrożni, ponieważ mamy przykre doświadczenia z lat ubiegłych dot. udokumentowanych złóż piasku. Rada Miejska kiedyś wyraziła zgodę na budowę w Siedliskach stawów hodowlanych, które z czasem zmieniły się w zakład wydobywczy piasku. Trzeba uchwały podjąć, narzucając jednocześnie pewne rygory. Mnie osobiście przeraziła informacja, że właściciel zamierza zbadać zasoby piasku. Chodzi o to, aby wywożąc samochodami piasek właściciel nie tłumaczył ten fakt prowadzonymi badaniami terenu.

Rita Serafin – w niewielkiej odległości od górki ma powstać suchy polder dla którego obliczone są warunki hydro-geologiczne. Gdyby inwestor zabiegał o wydanie zgody na eksploatację terenu i wydobycie piasku, to przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji przeprowadzone byłyby analizy wpływu ewentualnego wydobycia na kształtowanie stosunków wodnych. Na razie mamy informację, że chcą zbadać czy tam są złoża piasku.

Manfred Wrona – chodzi o to, aby się nam ta sprawa nie wymknęła spod kontroli. Jestem w posiadaniu informacji, że są zamiary „przebrania” górki czyli jej dokładnego rozkopania.

Sabina Chroboczek - Wierzchowska – co wtedy z górką saneczkową?

Bożena Orzeł – dla tego terenu obowiązuje plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego i nie są tam możliwe inne działania niż te, uchwalone w planie.

Mariusz Brześniowski – dziwne jest samo zapytanie właściciela, bo kiedyś w tym miejscu był piach wydobywany. W latach 60 i 70 były tam bardzo głębokie doły po wydobytym piasku, które zostały zasypane odpadami z odlewni. Właściciel terenu dobrze wie o tym, że są tam duże pokłady piasku i żwiru, dlatego z dużą ostrożnością trzeba do tematu podejść.

Sylwester Larysz – kopalnie piasku wystąpiły o poszerzenie terenu, nam zależy na tym, aby teren wydobycia nie uległ powiększeniu. Gmina z wydobycia nie ma korzyści tylko same straty. Jeżeli będzie wpisany w studium teren wydobycia, czy wtedy mogą ominąć zapisy i otrzymać zgodę na wydobycie?

Bożena Orzeł – kształtowanie polityki przestrzennej w gminie leży w gestii władz gminy. Aby eksploatować teren potrzebne są różnego rodzaju zgody i uzgodnienia. Wszelkie zgody można uzyskać na etapie sporządzania planu. Rada decyduje o tym czy podejmie uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu, natomiast władną do rozpatrzenia wniosków jest Pani Burmistrz. 

Radosław Kasprzyk – inwestor zbada czy jest tam złoże piasku i co potem?

Bożena Orzeł powiedziała, że złoże musi być udokumentowane, procedura dokumentowania wynika z przepisów. Fakt udokumentowania złoża nie świadczy
o tym, że można je eksploatować.

Mariola Wajda – jesteśmy nauczeni przykrymi doświadczeniami dlatego jest tyle pytań. Nikt nie wydał zgody na wydobycie piasku przy ul. Tartacznej, właściciel który nabył grunty nie zezwolił na wejście na swój teren gdzie wydobycie się odbywało. Jeżeli pozwolimy na usunięcie górki, to może się zdarzyć tak, że właściciel będzie się tłumaczył, że wywozi to co zbędne a faktycznie będzie wydobywał piasek.

Radosław Kasprzyk – jeżeli wcześniej w miejscu obecnej górki było zagłębienie do którego wywożono odpady odlewnicze, to właściciel terenu wydobywając piasek może się tłumaczyć tym, że wywozi odpady składowane w tym miejscu.

Bożena Orzeł – trzeba się odnieść do obowiązującego planu i ustalić czy dopuszcza on takie działania. W planie wszystkie zapisy są wyraźnie określone.

Marian Kostka – w odległości kilkunastu metrów od tego miejsca są ujęcia wody pitnej na głębokości 18,5 m. Tę kwestię trzeba  brać pod uwagę.

Manfred Wrona – w  związku z tym, że zmiana studium ma dotyczyć terenu całej gminy, czy aktualna zmiana obejmuje granice obwodnic dla Kuźni Raciborskiej i Rud?

Jerzy Michalak – studium tak, plan nie.

Rita Serafin – Kuźni Raciborskiej nie ma w planie w ogóle a dla Rud jest mały fragment bez planu.

Manfred Wrona – w takim razie przy kolejnej uchwale musimy o tym mówić. Byłoby dobrze obwodnice wprowadzić.

Bożena Orzeł powiedziała, że wprowadzenie obwodnic jest znacznie większym
i kosztowniejszym przedsięwzięciem.

Bogusław Wojtanowicz – nie mamy na to środków w budżecie. Studium robimy dla całej gminy natomiast plan dot. tylko jednego fragmentu terenu w Rudach.

Bożena Orzeł – jest to dużo większe przedsięwzięcie, wymagane jest uzyskanie większej ilości uzgodnień, procedury są znacznie dłuższe. 

Sabina Chroboczek - Wierzchowska zawnioskowała aby w przyszłorocznym budżecie uwzględnić kwestie obwodnic: dla Rud i Kuźni Raciborskiej.

Manfred Wrona – mówiąc o ujęciu obwodnic w studium czy w planie nie mówimy
o ich budowie. Gmina projektu na pewno sama nie jest w stanie realizować, trzeba mieć jednak dokumenty aby się domagać budowy.

Mariusz Brześniowski – obwodnica nie musi być w planie, może być w spec ustawie, nie musimy wydawać pieniędzy na sporządzenie planu.

Sabina Chroboczek - Wierzchowska – sądzę, że w takim przypadku też będą koszty.

Bożena Orzeł – obwodnica Rud i Rudy Kozielskiej jest bardziej umocowana, ponieważ jest koncepcja osiowa. Jeżeli chodzi o obwodnicę Kuźni Raciborskiej to jest jedynie zamysł określony jako polityka w studium. Aby można było wpisać z większą szczegółowością w studium, należałoby zrobić koncepcję osiową ze wszystkimi uwarunkowaniami przebiegu.

Radosław Kasprzyk zapytał czy łatwiej jest pozyskać środki gdy zadanie byłoby ujęte w planie.

Rita Serafin odpowiedziała, że kompletny brak zapisu w planie uniemożliwiłby realizację zadania, jednak przy takim zaawansowaniu dokumentacji planistycznej, gdyby były środki, nie ma zagrożenia że nie będą wydatkowanie. Jeżeli nie zostaną uruchomione środki zewnętrzne to Urząd Marszałkowski zapewne nie przystąpi do budowy obwodnicy z własnych środków.

Innych uwag ani pytań nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta 14 głosami, 1 głos był wstrzymujący.

5.2. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Bożena Orzeł powiedziała, że dla przeważającej części tego obszaru obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, teren przeznaczony jest pod usługi sportowe
i rekreację. Projekt planu jest zdeterminowany wnioskiem w sprawie zmiany przeznaczenia terenów oraz określenia sposobów ich zagospodarowania i zabudowy, w szczególności ustalenie przeznaczenia dla zabudowy usługowej z zakresu opieki społecznej oraz weryfikacji terenów przeznaczonych dla zieleni urządzonej
i sportu i rekreacji. Granice opracowania planu zostały nieco poszerzone, obejmują parking.

Manfred Wrona – skoro teren obejmuje parking to jak się to ma do wniosku złożonego ok.1,5 roku temu w sprawie przekwalifikowania tego terenu na działki budowlane? Rada Sołecka wydała wtedy negatywną opinię.

Bożena Orzeł – jako urbanista jestem również za tym aby tam utrzymać funkcję parkingową.

Tadeusz Koral zapytał czy proponowana zmiana w planie wiąże się z charakterem świadczonych usług czy z budową czegoś nowego.

Bożena Orzeł – zmiana planu określa przeznaczenie terenu. Do tej pory mogły tam być świadczone usługi w zakresie sportu i rekreacji a po zmianie w zakresie opieki społecznej.

Rita Serafin powiedziała, że zamiarem nowego właściciela jest przeprowadzenie remontu obiektów i przeznaczeniem ich na inne usługi niż były dotychczas.  Plan jest robiony dla danego terenu a nie dla poszczególnych własności.

Bożena Orzeł - parking można oznaczyć odrębnym symbolem i podkreślić funkcję postojową.

Józef Urbanowicz powiedział, że uczestniczy w tej części sesji, ponieważ posiada pewną wiedzę w omawianej sprawie. Prawdopodobnie nie powstaną tam nowe obiekty, ma być tylko modernizacja istniejących. Rozmowy nt. planów zagospodarowania obiektu były prowadzone z byłym szefem agencji Panem Koczotem.

Bożena Orzeł - wpłynął wniosek i Pani Burmistrz przedłożyła Radzie do uchwalenia  taki projekt uchwały. Będą mogły tam być prowadzone takie usługi jakie radni uchwalą.

Manfred Wrona – podmiot który jest właścicielem nieruchomości deklaruje, że tam powstanie ośrodek dla osób starszych. Padły konkretne propozycje zagospodarowania obiektu, obiecują nowe miejsca pracy.

Sylwester Larysz – myślę, że trzeba przychylnie na sprawę popatrzeć.

Manfred Wrona zwrócił się z prośbą o pilnowanie sprawy parkingu.

Sabina Chroboczek - Wierzchowska zapytała czy inwestor wyraził chęć współfinansowania zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.

Rita Serafin – takie rozmowy będą prowadzone.

Tadeusz Koral zapytał czy usługi opiekuńcze nie są zwolnione z podatku.

Rita Serafin – podmioty medyczne są zwolnione z podatku od nieruchomości uchwałą Rady Miejskiej.  

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta 14 głosami, 1 głos był wstrzymujący.

5.3. zmiany w budżecie gminy na 2012 rok.

Zmiany w budżecie przedstawiła Anna Szostak.

Marcelina Waśniowska powiedziała, że dotacja w wysokości 20 tys. zł jest najniższą dotacją jaką spółka otrzymała. Zaskakujące jest to, że sprawa przepustu i przyczółka
w Jankowicach była znana od grudnia 2011 roku lecz nikt przy tworzeniu budżetu nie pomyślał o tym aby zabezpieczyć środki na ten cel. Nie może tak być, że teraz kosztem innych miejscowości trzeba zabrać 12 tys. zł na wykonanie zadania. Nie wyobrażam sobie aby zakres robót zmniejszyć do minimum, kwota dotacji 8 tys. zł jest zbyt mała. Sołtys Jankowic napisał pismo do Komisji Budżetu i Finansów wyjaśniające zaistniałą sytuację, jednak komisja podtrzymuje swoje stanowisko dot. wycofania z projektu uchwały zapisu w dziale 010 rozdział 01009 rolnictwo i łowiectwo. Pozostałe zapisy projektu uchwały komisja zaopiniowała pozytywnie.

Manfred Wrona – Komisja Budżetu i Finansów zawnioskowała o wykreślenie
z projektu uchwały kwoty 12 tys. przeznaczonej na wykonanie przyczółka
w Jankowicach i pozostawienie kwoty 20 tys. jako dotacja celowa dla spółki wodnej. Czyli chodzi komisji o to, że 20 tys. zł pozostawić a 12 tys. zł ewentualnie wygospodarować z innej puli.

Bogusław Wojtanowicz – rów, studnię i przyczółki trzeba zrobić a środków na ten cel nie mamy. Nie wyobrażam sobie aby ten rów pozostał w takim stanie jak jest dzisiaj.

Manfred Wrona – słuszna jest uwaga komisji, ponieważ dyskusji nad projektem budżetu było wiele a nikt nie mówił o tym, że jest potrzeba wykonania takiego zadania.

Bogusław Wojtanowicz – uzgodnienia Pana Wołka z Panem Machnikiem były takie, że zadanie to miało być skończone. Sytuacja jest taka, że rów jest nie zrobiony. Szef spółki wodnej twierdzi, że nie ma środków na wykonanie zadania. W ub. roku była dotacja, roboty mogły być zrobione, byliśmy przekonani, że są roboty wykonane a okazało się zupełnie co innego. Nie znałem wszystkich ustaleń jakie zapadły pomiędzy Panem Machnikiem a Panem Wołkiem. Mnie poinformowano o sytuacji niedawno.

Henryk Machnik – sprawa z tym rowem ciągnie się nie od grudnia zeszłego roku ale dużo wcześniej. W 2011 roku chcieliśmy zakręgować rów, zwróciliśmy się do Pana Wołka z zapytaniem czy to zadanie nam zrobi. W pierwszej rozmowie Pan Wołek powiedział, że zakręguje część rowu, w drugiej rozmowie przeprowadzonej 5 maja 2011 roku stwierdził, że nie zrobi, ponieważ nie leży to w interesie spółki. Po upływie kilku miesięcy otrzymałem informację od Pana Burmistrza Wojtanowicza, że Pan Wołek zdecydował się prace rozpocząć. Pan Wołek wystąpił do Starostwa Powiatowego
w Raciborzu, zadzwonił do mnie i poinformował że w 2011 roku zakręguje rów i zrobi studzienki. Poprosił mnie abyśmy w pracach uczestniczyli, wyraziliśmy na to zgodę. Pan Wołek poprosił o przetransportowanie kręgów z Kietrza, mieszkańcy transport  zorganizowali. Zadeklarowaliśmy się również na położenie kręgów ale Pan Wołek zabronił nam to robić. Stwierdził, że prace musi wykonać specjalistyczna firma, która położy je fachowo, z podsypką. Gdybyśmy prace wykonali sami, zaoszczędzilibyśmy ok. 4 tys. zł bo podobno tyle to kosztowało. Przed świętami przyjechały dwie osoby bez żadnego sprzętu kręgi wturlali do rowu, bez żadnej podsypki. Okazało się, że jedną osobą był syn Pana Wołka a drugą jego współpracownik. Po jakimś czasie odbył się odbiór techniczny tego czegoś, co trudno nazwać zakręgowanym czy otwartym rowem.
O odbiorze nie był poinformowany ani sołtys ani radny. Nie podpisalibyśmy się pod odbiorem tak wykonanych robót. Pan Wołek telefonicznie zapewniał mnie, że zrobi całość robót, po czym wszystkiego się wyparł. Nie wiem kto był w komisji odbierającej roboty i kto odbiór  podpisał.  Prace są niewykonane, stworzono pułapkę, która spowoduje rozlewanie się wody. Brak studzienek i muru oporowego spowoduje podmywanie kręgów. Pan Wołek występując do Starostwa o wydanie pozwolenia wodno-prawnego był zobowiązany do zakończenia inwestycji. Na spotkaniu w styczniu br. zapytał mnie dlaczego nie zakończyliśmy robót przy czym wcześniej zabronił nam wykonywania prac. To wszystko może potwierdzić Pan Sznajder, który jest zastępcą szefa miejskiej spółki wodnej w Kuźni Raciborskiej. To, co poczyna Pan Wołek można nazwać grandą. W tej sprawie jakiś czas temu napisałem pismo do Pani Burmistrz
i Przewodniczącego Rady Miejskiej, jest nienormalne aby w spółce, która operuje pieniędzmi publicznymi tj. ze zbiórki i z dotacji kosztorys na roboty robił ojciec i zlecał prawdopodobnie z wolnej ręki synowi wykonanie prac. Nie wiemy jaki zakres prac wykonuje firma syna Pana Wołka jak też na jakiej podstawie Pan Wolek robi kosztorysy. Nie wiemy na jakich zasadach działa spółka wodna. Prosiliśmy o informacje na ten temat ale bezskutecznie. Uważam, że gdybyśmy wiedzieli o tym, że to nie będzie robione, to w ogóle nie należało rozpoczynać wykonywania jakichkolwiek robót.

Manfred Wrona – rozumiem potrzebę wygospodarowania 12 tys. zł, rozumiem też obawy komisji i sołtysów z innych sołectw, że pieniędzy na wykonanie rowów jest mało, ale Panie sołtysie, stroną do rozmowy z Panem Wołkiem jest gmina a nie sołtys. Co będziemy robić gdy dzisiaj przyjdzie inny sołtys i powie, że umówił się z kimś na wykonanie jakiegoś zadania za pewną kwotą. Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. 

Henryk Machnik – do mnie zadzwonił Pan Burmistrz Bogusław Wojtanowicz
i poinformował, że rów zostanie zrobiony w całości.

Jan Stanek – wszyscy dobrze wiedzą, że w ub. roku po powodzi miały być zrobione rowy w Rudzie i Budziskach, które zostały kompletnie zamulone. Na usuwanie skutków powodzi dostaliśmy 60 tys. zł dotacji, zrobiono zaledwie połowę rowów. Pieniądze
z puli 60 tys. zł zostały przeznaczone dla Jankowic. W tym roku jest 20 tys. zł,
12 chcecie „obciąć” czyli zostanie tylko 8 tys. zł.  Mieszkańcy płacą podatek na rzecz spółki wodnej, jest to w skali roku 38 tys. zł a do zrobienia na terenie gminy jest 80 km rowów.  Co zrobi się za 8 tys. zł?  
Dlatego bardzo proszę o pozostawienie kwoty 20 tys. zł a 12 tys. proszę wygospodarować z innej puli.

Gerard Hanusek powiedział, że pracownik Urzędu Miejskiego Pan Jankowski na posiedzeniu komisji stwierdził, że w ub. roku z dotacji nie przekazano ani złotówki na kręgowanie rowów w Jankowicach.

Aleksandra Bartoń – pieniądze nie były z dotacji tylko ze środków spółki wodnej.

Gerard Hanusek - jeżeli Pan Wołek tego sam nie umiał zrobić, to Pan Błajda powinien zrobić kosztorys na wykonanie zadania i wtedy Pan Wołek rów by zakręgował. Kuźnia Raciborska jest jedyną gminą w powiecie, która dotuje spółkę wodną, żadna inna gmina tego nie robi.

Henryk Machnik - w ub. roku w Jankowicach miał być zrobiony rów o dł. ok. 300 m, jego wykonanie miało kosztować 3 tys. zł. Rozmawiałem z kilkoma osobami, które powiedziały, że za te kwotę nie zrobią 300 m ale 800 m rowów. Może warto byłoby zmienić wykonawcę, być może na wykonanie wszystkich rowów należy zorganizować przetarg, wyłonić jedną firmę, jestem pewien, że udałoby się więcej robót wykonać.   

Jan Stanek – w sołectwach każdy zrobiony rów jest odbierany z udziałem sołtysa.

Radosław Kasprzyk – Komisja Budżetu musi stać na straży budżetu. W tej sprawie nie wiem kto jest stroną, nie wiem kto komu i co obiecał, kto miał coś zrobić czego nie zrobił i za jakie pieniądze. Komisja taki problem otrzymuje i co ma teraz zrobić?  Cokolwiek nie zrobimy będzie źle. Mamy robić śledztwo i szukać winnych?

Manfred Wrona – musimy znaleźć rozwiązanie problemu. Problem nie jest w tym czy robotę ukończyć tylko za co ja ukończyć.

Radosław Kasprzyk – nie wiemy kto jest stroną w tej sprawie

Adam Skórka – czy była umowa na wykonanie pisemna z Panem Wołkiem? Jeżeli była umowa na wykonanie robót a nie zostały wykonane to sprawa jest jasna, natomiast jeżeli zlecenie było telefonicznie to niezrozumiałym jest, że takie sprawy załatwia się telefonicznie.

Aleksandra Bartoń zapytała czy był robiony projekt.

Bogusław Wojtanowicz – projekt był robiony bo Pan Wołek uzyskał pozwolenie.

Aleksandra Bartoń - jeżeli był projekt a prace zostały źle wykonane to roboty nie powinny być odebrane. Zapytała kto był na odbiorze.  

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że spółka wykonywała roboty.

Aleksandra Bartoń -  czytałam artykuł Pana Machnika jaki ukazał się w „Nowinach Raciborskich” i z niego wywnioskowałam, że przy odbiorze byli obecni i są pod protokołem podpisani: Pan Burmistrz i Pan Błajda. W protokole jest zapisane, że nie ma żadnych zastrzeżeń do wykonanych robót, zostały odebrane bez uwag oraz że projekt nie zawierał ustaleń dot. studzienek. Teraz każdy mówi co innego.

Radosław Kasprzyk poprosił, aby nie robić śledztwa na sesji. Sprawę trzeba wyjaśnić na komisji, trzeba ustalić wspólnie co dalej robić a propozycję rozwiązania problemu przedstawić na sesji.

Henryk Machnik – nie publikowałem w „Nowinach Raciborskich” żadnego artykułu. Informację o rozpoczęciu robót otrzymałem od Pana Burmistrza więc sądziłem, że jakaś umowa na ich wykonanie została zawarta. Z Panem Wołkiem konsultowałem tylko co mamy zrobić społecznie. Umówiliśmy się, że mieszkańcy przywiozą kręgi
a potem je zasypią. Uważam, że jeżeli ktoś inwestycję rozpoczyna, to powinien ją zakończyć. Nie może tak być, że roboty się nie zakończy i skasuje pieniądze. Pan Wołek rozpoczęcie robót przeciągał w nieskończoność, do prac przystąpiono dopiero przed świętami.

Adrian Plura – potwierdzam wersję Pana Sołtysa, który zwrócił się do mnie
z prośbą o pomoc. Pan Wołek w rozmowie z Sołtysem zasygnalizował, że inwestycja opóźnia się z powodu problemów w Starostwie. Rozmawiałem ze Starostami, którzy tych informacji nie potwierdzili. Nie wiedzieli, że spółka Pana Wołka ma jakieś problemy. Okazało się, że projekt utknął u kierownika Referatu Pana Krzysztofa Spornego, z którym też rozmawiałem. Były w projekcie pewne niedoróbki, które uzupełniano. Po tych rozmowach zadzwoniłem do Pana Wołka i poprosiłem o to aby nie opowiadał, że Starostwo mu coś blokuje oraz że ma z tego powodu problemy. Powiedziałem Panu Wołkowi, że jeżeli ma problemy to mogę pomoc. Pan Wołek zapewniał, że inwestycja do końca grudnia 2011 roku będzie gotowa. Tak jednak się nie stało. Pozostawienie inwestycji bez zakończenia stwarza zagrożenie dla mieszkańców, zwłaszcza dla dzieci. Rozumiem radnych, którzy stoją na straży budżetu gminy i obawiają się czy pieniądze gminne są należycie wydatkowane. Jeżeli jest tak jak to przedstawiono, to tę sytuację uważam za bardzo dziwną.

Manfred Wrona – Pani Burmistrz, bardzo proszę doprowadzić do spotkania z Panem Wołkiem, z sołtysem i przewodniczącym komisji. Bardzo proszę o wyjaśnienie sprawy do następnej sesji.

Anna Szostak – zabezpieczone pieniądze w budżecie nie musi otrzymać Pan Wołek, może je otrzymać każda inna firma która stanie do konkursu.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał wniosek Komisji Budżetu i Finansów
o wykreślenie w rozdziale 01009 kwoty 12 tys. zł.

Za przyjęciem wniosku było 14 głosów, 1 głos był przeciw.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta 14 głosami, 1 głos był przeciw.

Manfred Wrona – może jest taka potrzeba, aby nie dotować spółki wodnej, bo inne gminy nie dotują? Panie Burmistrzu, proszę rozeznać jak to robią inne gminy, te które dotacji nie przekazują.

Marcelina Waśniowska – Rada może podjąć decyzję o nie przekazywaniu dotacji dla spółki wodnej tylko zabezpieczyć w budżecie środki na wyczyszczenie rowów wzdłuż dróg gminnych. Każdy mieszkaniec posiadający nieruchomość wnosi opłatę do spółki wodnej w wysokości 14 zł rocznie a każdy rolnik płaci 14 zł od hektara. Może być tak, że gmina przejmie na siebie zbiórkę pieniędzy i będzie wykonywać sama czyszczenie rowów poprzez inny podmiot.

5.4. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

Zmiany WPF przedstawiła Anna Szostak

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.5 przekazania środków finansowych dla Policji.

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona, pytań nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził kilkuminutową przerwę w obradach, poprosił dyrektora SSP w Budziskach Pana Tadeusza Magdziaka, zainteresowanych radnych, Panią Burmistrz i radcę prawnego o przejście do sali nr 3 w celu wyjaśnienia pewnych kwestii dot. projektu uchwały w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznej szkoły i przedszkola.  

Manfred Wrona – podczas przerwy otrzymałem dokument dot. zmiany planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego Miasta Kuźnia Raciborska
z kwietnia 1995 roku dot. górki przy ul. Klasztornej w Kuźni Raciborskiej. Uchwałą ustalono przeznaczenie i warunki zagospodarowania terenu o pow. 4,1 ha przeznaczonego na składowania i unieszkodliwiania odpadów. Teren ten oznaczono symbolem 26A NU. Zachowanie, zabezpieczenie, uformowanie i rekultywację istniejącego ponad poziomowego składowiska odpadów poprodukcyjnych, zużytych piasków formierskich z FOC „Rafamet”. Zalecono rekreacyjny kierunek rekultywacji terenu składowiska, w szczególności na górkę saneczkową i platformę widokową.

5.6. zmiany uchwały o trybie udzielania i rozliczania dotacji, ustalenia stawek dotacji oraz zakresu i trybu kontroli wykorzystania dotacji udzielonej dla niepublicznych przedszkoli i niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych prowadzonych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska przez inne podmioty,

Manfred Wrona – w 2008 roku była podjęta uchwała w której uwzględniono dotację
w wysokości 150%. W trakcie dyskusji nad projektem budżetu na 2012 rok,
z dyrektorem placówki niepublicznej oceniono potrzeby na ok. 120%. W związku z tym, że przez kilka miesięcy gmina będzie musiała przekazywać dotację w wysokości 150%, po opublikowaniu uchwały w Dzienniku Urzędowym mogą wejść nowe regulacje. Gdyby założyć, że do maja br. przekazywana będzie dotacja w wysokości 150% a od maja 100%, to średnio w skali roku będzie to 120%. Dotacja musi mieścić się
w wysokościach zawartej w uchwale budżetowej. Aby nie było obawy, że w przyszłym roku zostanie zachowany zapis 100%, Komisja Oświaty i Komisja Budżetu i Finansów zobowiązały się zająć tematem w miesiącu sierpniu lub wrześniu. Chodzi o to, aby kolejna uchwała z dotacją w wysokości 120% była przedstawiona Radzie Miejskiej we wrześniu. Propozycja jest taka, aby podtrzymać treść uchwały która została radnym przekazana.

Manfred Wrona zwrócił się do radcy prawnego z zapytaniem czy zapis §3 powinien pozostać z zaproponowanej wersji.

Aleksander Żukowski – zapis jest dobry, sądzę że publikacja uchwały nie nastąpi wcześniej niż w maju br.

Mariusz Brześniowski zapytał czy w omawianym projekcie uchwały można uwzględnić zapis, że teraz dotacja wynosi 100% a w przyszłym roku wynosić będzie 120%?

Aleksander Żukowski nie zalecił wprowadzenie takiego zapisu.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

Radosław Kasprzyk powiedział, że w planie pracy Komisji Oświaty i Komisji Budżetu uwzględniono tę sprawę.

Tadeusz Koral – Społeczna Szkoła w Budziskach rozpoczęła swoją działalność
w 2008 r. z grupą 61 uczniów. W 2009, 2010 i 2011 roku doszło nowych 42 uczniów. W tej chwili szkoła ma 69 uczniów, perspektywy na lata 2014-2015 są podobne. Szkoła aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i edukacyjnym wsi. Do szkoły uczęszczają dzieci z 3 sołectw.  
W szkole co roku organizowane są sprawdziany 6-cio klasistów, wynik w ub. roku był najwyższy w gminie i wyższy od średniej w powiecie raciborskim. Gratuluję dyrektorowi bardzo dobrego wyniku. Szkoła bierze także udział w akcjach charytatywnych, integruje się ze społeczeństwem. W moim odczuciu szkoła spełnia zadania edukacyjne.

Bernard Kowol – Komisja Oświaty w lutym 2011r. była w Społecznej Szkole
w Budziskach, jesteśmy pod dużym wrażeniem wyglądu obiektu, dbałości o zajęcia merytoryczne, przygotowywania materiałów dla uczniów oraz organizowanych imprezach.

Manfred Wrona – też w tej szkole byłem, jestem szkołą zachwycony, gratuluję.

5.7. wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy funduszu sołeckiego
w 2013 roku.

Projekt uchwały przedstawiła Anna Szostak.

Pytań ani uwag nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.8. wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej (dz.nr 238, nr 417
i nr 413/4 położone w 
Rudzie Kozielskiej)

Rita Serafin powiedziała, że wystąpiła z wnioskiem osoba, która prowadzi „Zaczarowaną Chatę” w Rudach, że potrzebuje miejsca na stworzenie właściwych warunków do prowadzenia swojej działalności. Po analizie zaproponowaliśmy tej Pani obejrzenie budynku w Rudzie Kozielskiej, zdecydowała się na udział w przetargu. Byłaby także zainteresowana ewentualnie tą drugą nieruchomością w Rudzie Kozielskiej, która jest do sprzedaży.

Bogusław Wojtanowicz – nieruchomość składa się z 3 działek.

Sylwester Larysz – Komisja Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie. Rada Sołecka wniosek również zaopiniowała pozytywnie, postawiła jednak pewne warunki.

Wojciech Węglorz – jest to ponad stuletni budynek, szata zewnętrzna i kapliczka na budynku muszą być zachowane. Chcielibyśmy też aby część środków ze sprzedaży była przekazana dla miejscowości.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

Nieobecna Mariola Wajda.

5.9. wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej (dz.nr 409/5
w Rudzie Kozielskiej)

Przewodniczący odczytał projekt uchwały, pytań nie było.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.10. zasad gospodarowania nieruchomościami komunalnymi Gminy Kuźnia Raciborska.

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że dostosowuje się zasady gospodarowania nieruchomościami do obowiązujących przepisów. Procedury będą nieco uproszczone,  Burmistrz będzie rozstrzygał zarządzeniem o wydzierżawieniu lub wynajęciu nieruchomości gruntowej po zasięgnięciu opinii komisji Rady Miejskiej. Gdy opinia komisji będzie negatywna to podjęcie decyzji wymagać będzie rozstrzygnięcia uchwałą Rady Miejskiej.

Radosław Kasprzyk – czyli procedura będzie uproszczona?

Sabina Chroboczek – Wierzchowska zapytała czy w § 5 pkt 3 można zapisać: „wymaga zasięgnięcia pozytywnej opinii komisji”?

Aleksander Żukowski odpowiedział, że zapisy w uchwale są prawidłowe, w przypadku gdy komisja dostrzeże pewne niedociągnięcia i zaopiniuje  negatywnie, to sprawa zostanie skierowana do Rady Miejskiej w celu rozstrzygnięcia w drodze odrębnej uchwały.

Sylwester Larysz – na posiedzeniu komisji kierownik referatu powiedziała nam, że to wynika z nowych przepisów, zgoda na każdą dzierżawę powyżej 3 lat musiała być wyrażona uchwałą Rady.

Innych głosów  w dyskusji nie było.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.11. zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Rewizyjnej

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.12. zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Pomocy Społecznej

Za podjęciem uchwały było 14 radnych.

5.13. zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Budżetu i Finansów

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.14. zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.15. zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska

Za podjęciem było 14 radnych.

5.16. zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Promocji, Rozwoju Gminy, Sportu
i Rekreacji

uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

5.17. planu pracy Rady Miejskiej na 2012 rok

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

Ad 6. Przedłożenie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Kuźnia Raciborska w roku szkolnym 2010/2011.

Manfred Wrona powiedział, że w terminie do dnia 31 października powinien być przedłożony organowi uchwałodawczemu raport o stanie oświaty. Dokument dotarł nieco później, zawiera ciekawe informacje, które radni a szczególnie Komisja Oświaty powinna przeanalizować.

Bernard Kowol powiedział, że komisja analizować będzie dokument pod kątem opracowania Polityki oświatowej w gminie na lata następne.

Rita Serafin powiedziała, że informacje w raporcie poparte są danymi uzyskanymi od dyrektorów szkół. Raport wykazuje dbałość gminy o oświatę, która nie jest pozostawioną samą sobie. Widać jak dużo się robi w szkołach na terenie gminy.

Ad 7. Interpelacje, zapytania.

Radosław Kasprzyk zapytał o zabezpieczenie przeciwpowodziowe, szczególnie
w Kuźni Raciborskiej. Powiedział, że mieszkańcy mają obawy czy jest kontrolowany przepływ wody w rzece. Zapytał także co z suchym polderem.

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że wojewoda śląski w styczniu wydał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach zapewnił, że złożony został wniosek o środki na tę inwestycję. W tym roku w przetargu chcieliby wyłonić wykonawcę, prawdopodobnie w przyszłym roku inwestycja mogłaby ruszyć. Zależeć  to jednak będzie od tego czy będą środki finansowe. Od powodzi 1997 roku bardzo wiele się zmieniło w kwestii monitoringu i sterowania zrzutem wody z Elektrowni Rybnik. Elektrownia przygotowała symulacyjny program który pokazuje czas i efekt zrzutów
z Elektrowni. W Rudzie Kozielskiej i w Stodołach zamontowane są wodowskazy na których można w każdej chwili odczytać stan poziomu wody rzeki Rudka. Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego też jest podawany stan rzeki. Czynione są starania aby w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego na wysokości mostu zamontować wodowskaz, mieszkańcy mieliby możliwość obserwowania poziomu wody.

Wojciech Węglorz – co z parkingiem w Rudach?

Rita Serafin powiedziała, że parking będzie oddany do użytku w połowie marca. Na parkingu jest całodobowa ochrona, która będzie utrzymywana do końca marca.

Bogusław Wojtanowicz – gdyby ktoś chciał wejść na parking to wystarczy nas powiadomić, damy im znać i wtedy wpuszczą.

Tadeusz Koral zapytał ile jest miejsc parkingowych na parkingu.

Adrian Lepiarczyk – 152 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i 5 miejsc dla autobusów.

Tadeusz Koral – ul. Staszica miała być robiona, kto to miał robić?

Bogusław Wojtanowicz – Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych miał wykonywać roboty. ŚZMiUW zlecił wykonanie ekspertyzy wszystkich wałów, możemy ponowić zapytanie w tym zakresie.

Bernard Kowol – po roztopach wiosennych inwestor poprawił rozkopaną nawierzchnię po budowie wodociągu, roboty były jednak wykonane w czasie gdy padał śnieg. Warstwa przysypana śniegiem jest naprawiona niedokładnie, mieszkańcy mają utrudniony dojazd do posesji. Czy będą naprawiane dziury?

Marian Kostka – docelowo będzie położona warstwa asfaltowa, przekażę inwestorowi aby w najgorszych miejscach nawierzchnię poprawił.

Sabina Chroboczek – Wierzchowska  zapytała o możliwość dostarczanie wody pitnej do posesji przez spółkę GPWiK.

Marian Kostka powiedział, że w gminie w okresie mrozów 27 budynków było bez wody. Podczas silnych mrozów pojawiły się problemy z przyłączami, zamarzły te które były wykonane zbyt płytko. Przyłącze stanowi własność właściciela posesji, spółka nie odpowiada za złe jego wykonanie. Aby nie pozostawić mieszkańców bez wody, w okresie 3 tygodni zakupili i dostarczyli ok. 1700 litrów. Kto potrzebował więcej wody, przyjeżdżał do spółki. Ponadto straż pożarna kilka razy dostarczała wodę do celów sanitarnych. Spółka zakupiła myjkę ciśnieniową, gorącą wodą rozmrażano przyłącza. Roboty te były wykonywane nieodpłatnie.

Radosław Kasprzyk – problem dopiero się zaczął, właściciele muszą przyłącza wymienić.

Marian Kostka – zaoferujemy tym osobom pomoc w wymianie przyłączy aby
w przyszłości historia się nie powtórzyła.

Tadeusz Koral zapytał czy w wykopach nowej kanalizacji będą kładzione światłowody.

Marian Kostka powiedział, że zadanie to ktoś musiałby finansować, spółka nie ma tu żadnego interesu, projekt zatwierdzony przed dwoma laty tego nie obejmuje.  Prezes Zarządu GPWiK przedstawił także plany w zakresie oczyszczania ścieków w Rudach. Nadleśnictwo chce zbyć oczyszczalnię a spółka jest zainteresowana jej zakupem. Oczyszczalnia oczyszcza ok. 10 m3 ścieków na dobę, podłączone są do niej bloki. Początkowo ze względu na brak kanalizacji, ścieki byłyby przywożone do oczyszczalni, pozwoli to na zmniejszenie kosztów przewozu. Nie jest znana oficjalna kwota zakupu, wstępnie oszacowano koszt modernizacji na ok. 1,5 mln zł. Jest zamiar zwiększenia jej wydajności dziesięciokrotnie tj. do wysokości 140 m3 na dobę przy zachowaniu obecnych zbiorników, co pozwoli na oczyszczenie ścieków od 35-40% mieszkańców Rud.  W gminie odbyło się spotkanie z firmą zajmującą się sporządzaniem wniosku i pozyskiwaniem środków unijnych z programu rozwoju obszarów wiejskich. Trzeba mieć 25% środków własnych. Jeżeli będzie zgoda Lasów Państwowych, to będzie robiony projekt i w terminie do 15 kwietnia składny wniosek.

Manfred Wrona – czy to się będzie kalkulować, czy warto oczyszczalnie zakupić?

Marian Kostka – wstępnie oglądaliśmy i sądzę że warto ją zakupić. Pod koniec roku wystąpię do Rady o dofinansowanie.  

Rita Serafin powiedziała, że rozeznawano szanse dofinansowania, trudno stwierdzić, czy uda się je pozyskać. Wniosek można składać nie będąc właścicielem nieruchomości, można ją mieć w użyczeniu. Jest szansa na pozyskanie środków, chociaż trzeba też wkalkulować fakt, że zakupu się dokona a brak będzie dofinansowania.  

Marian Kostka – pozwolenie wodno-prawne dla oczyszczalni w Rudach ważne jest jeszcze przez okres 2 lat. W tym stanie technicznym nie otrzyma pozwolenia na lata następne. W sytuacji gdy to kupimy a nie będzie dofinansowania, to będziemy się długo z tym męczyli.

Manfred Wrona – z moich pobieżnych wyliczeń wynika, że każda posesja w Rudach będzie mogła oddać miesięcznie 7 m3 ścieków.

Adrian Lepiarczyk – co z niebieskim mostkiem w Rudach?

Bogusław Wojtanowicz - złożyliśmy wniosek o dofinansowanie remontu, sprawa jest w toku, być może uda się pozyskać środki łącznie z dokumentacją. Musimy postawić nowy mostek bo konstrukcja jest naruszona. Jest zgoda na użyczenie terenu.

Adrian Lepiarczyk – co z moim wnioskiem o wycięcie żywopłotu koło Nadleśnictwa? Czy można go obciąć w celu poprawy widoczności?

Bogusław Wojtanowicz – starostwo traktuje żywopłot jako krzew, obciąć można, jest to robione w ramach pielęgnacji.

Marcelina Waśniowska – Starosta Raciborski prawdopodobnie był we Wrocławiu na spotkaniu w sprawie zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Czy na Konwencie wójtów
i burmistrzów była mowa na ten temat? Czy była mowa o zbiorniku Racibórz
i obwałowaniu rzeki Odry w Rudniku?

Rita Serafin – o tym nie było mowy.

Władysław Gumieniak – miesiąc temu na sesji Rady powiatu składałem interpelację
w tej sprawie, jak będę miał informacje, to przekażę.

Ad 8. Wnioski

Sabina Chroboczek - Wierzchowska – zabezpieczyć posesję naprzeciw Szkoły Podstawowej, dzieci tam wchodzą, istnieje zagrożenie.

Rita Serafin powiedziała, że jest to prywatna posesja, były przeprowadzone rozmowy w tej sprawie z osobami, które mogą pomóc w usunięciu zagrożenia.

Sabina Chroboczek – Wierzchowska  – do dyrektora ZGKiM, wnioskuję o przejrzenie drzewostanu, szczególnie w okolicy kościoła, gdzie jest wiele drzew uschniętych, nadających się do wycinki.

Adrian Lepiarczyk – wyczyścić studzienki przy ul. Cegielskiej. Przy posesji 22
i 24 liście całkowicie zatkały studzienki. W ub. roku prosiłem aby poprawić studzienkę na skrzyżowaniu.

Wojciech Węglorz – proszę o jak najszybsze rozpoczęcie remontu ul. Słonecznej
w Rudzie Kozielskiej. Po zejściu śniegu ulicą trudno się poruszać. Dwa lata ciągnie się sprawa naprawy ul. Bocznej, najgorzej mają dzieci szkolne, które muszą wkładać gumowce aby dojść do drogi.  

Bogusław Wojtanowicz – takich sytuacji jest więcej, ziemia jest nasiąknięta i nie wchłania wody.

Radosław Kasprzyk zawnioskował, aby ze spotkań dot. inwestycji sporządzać protokoły lub notatki. Chodzi o to, aby było wiadomo kto co mówił i co komu obiecał.

Adam Skórka – wnioskuję, aby przy odbiorach robót byli obecni radni z danego terenu lub sołtys.

Ingeborga Depta zgłosiła, że w Budziskach przy ul. Wolności koło posesji Pana Foltysa jest rozlewisko, brak jest studzienek Zapytała czy będzie tam coś robione.

Zgłosiła także, że ul. Tkocza w Budziskach jest nieutwardzona i trudno nią przejść. Należy rozeznać co można zrobić w celu poprawienia jej stanu.

Manfred Wrona zapytał Burmistrza czy wystąpiono do starosty z wnioskiem
o dofinansowanie kolejki wąskotorowej.

Dyrektor MOKSiR Michał Fita powiedział, że jeszcze nie wystąpiono.

Marcelina Waśniowska zgłosiła wniosek skierowany pod adresem Starosty Raciborskiego za pośrednictwem radnego powiatu aby wyegzekwować czyszczenie rowów przy drogach powiatowych. Powiedziała, że najgorsza sytuacja jest od czerwonego mostu w Ciechowicach aż do Turza po obu stronach drogi.

Władysław Gumieniak – też walczę już drugi rok o wycinkę krzewów wzdłuż drogi powiatowej, mam obiecane, że będzie to zrobione, pilnuję tego.

Manfred Wrona – czy brana jest pod uwagę zmiana terminu dożynek gminnych? Czy mogłyby odbyć się np.16 września w połączeniu z dożynkami diecezjalnymi?

Rita Serafin – rozmawiałem z nowym ks. biskupem Janem Kopcem, nic konkretnego
w tym zakresie nie było ustalane.

Władysław Gumieniak – termin 15 września może kolidować z dożynkami powiatowymi.

Ad 9. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta stanowi zał. nr 6 do protokołu.

Pani Burmistrz poinformowała także, że pomyślnie jest zakończona procedura na dofinansowanie budowy parkingu, oczekuje się na podpisanie umowy dotacyjnej.

Ad 10. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił następujące sprawy:

1) Zawiadomienie Prokuratury Rejonowej w Raciborzu o przesłaniu do Sądu Rejonowego w Raciborzu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego przeciwko Ingebordze Depta – zał. nr 7 do protokołu,

1)    sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego – zał. nr 8 do protokołu,

2)    informację RIO o opiniach w sprawie możliwości sfinansowania deficytu, oraz prawidłowości planowanej kwoty długu wynikającej z zaplanowanych
i zaciągniętych zobowiązań – zał. nr 9 do protokołu,

3)    wniosek prezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach dot. przeprowadzenia uzupełniających wyborów ławników do Sądu Rejonowego w Raciborzu na kadencję 2012-2015 ,

4)    opinię prawną dot. możliwości nadawania nazw osiedlom domków jednorodzinnych – zał. nr 10 do protokołu,

5)    prośbę prezesa Stowarzyszenia „Bajtel” z Zawady Książęcej o pomoc finansową
w realizacji zadań. Postanowiono prośbę przekazać do Komisji Oświaty,

6)    pismo dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych w Katowicach dot. projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.  Projekt dotyczy dostosowania zakazów obowiązujących na terenie parku do norm ustawowych, doprecyzowania celów ochrony i opisów granic. Manfred Wrona powiedział, że zainteresowani radni mogą zapoznać się z materiałem, kserokopia dokumentów zostanie przekazana
w celu rozeznania i załatwienia sprawy.

Ad 11. Zakończenie obrad.

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował zebranym za udział w sesji i zamknął obrady.

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

                                                                                  Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                     (-) Manfred Wrona

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół Nr XV/2012
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:30.03.2012 09:37

Rejestr zmian dokumentu

pokaż