Protokół nr XVIII/2004
Protokół nr XVIII/2004
z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
w dniu 29 marca 2004 r.
Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbywała się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.
Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły ok. godz. 2000.
Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządu Osiedla w załączeniu.
W sesji ponadto udział wzięli :
- Ernest Emrich – Burmistrz Miasta
- Rita Serafin – Zastępca Burmistrza Miasta
- Andrzej Migus – Sekretarz Miasta
- Wiesława Czogała – dyrektor MZO
- Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
- Rozalia Konieczny – dyrektor MOPS
- Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK
- Witold Ciubrerek – dyrektor ZGKiM
- Roman Głowski – kierownik ZLA “Amicus-Med.”
- Józef Maślanka – radca prawny
- Ireneusz Tokarczyk – kierownik Posterunku Policji w Rudach
- Tomasz Kijko – księgowy GPWiK
Ad 1. Otwarcie obrad.
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona powitał wszystkich zebranych i dokonał otwarcia obrad XVIII sesji Rady Miejskiej.
Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
Na podstawie podpisów na liście obecności Manfred Wrona stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 14 radnych.
Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Miejskiej po przedstawieniu porządku obrad powiedział, że kierownik ZLA “Amicus-Med” Roman Głowski ze względu na obowiązki służbowe poprosił o omówienie informacji z działalności spółki w pierwszej kolejności.
Propozycja została zaakceptowana jednogłośnie 14 głosami. W ten sposób pkt 7 porządku obrad stanowić będzie pkt 6, natomiast omówienie sprawozdań jednostek organizacyjnych gminy z działalności za 2003 rok odbędzie się w pkt 7.
W imieniu Burmistrza Miasta wniosek o wprowadzenie do porządku obrad pkt 10.10. podjęcie uchwały w sprawie ustalenia sieci prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli zgłosił Sekretarz Miasta Andrzej Migus. Powiedział m.in., że do Urzędu Miejskiego dotarła z Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach informacja o nieprawidłowych zapisach w uchwale nr XVI/140/2004 z dnia 26.02.2004 r. w sprawie ustalenia sieci prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli nieprawidłowość dot. wejścia w życie uchwały. Uchwała w tej sprawie nie stanowi prawa miejscowego i nie powinna być publikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, lecz powinna wejść w życie z dniem podjęcia.
Przygotowany został projekt uchwały w sprawie ustalenia sieci prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli, który w jednym z paragrafów uchyla się w całości podjętą w dniu 26.02.2004 r uchwałę Rady Miejskiej.
Zgłoszony wniosek Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie. Za jego przyjęciem było 14 głosów.
Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że wnioski rada przyjęła.
Porządek obrad XVIII sesji Rady Miejskiej przedstawia się następująco :
- Otwarcie obrad.
- Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
- Zatwierdzenie porządku obrad.
- Zatwierdzenie protokołu nr XVII z sesji w dniu 19.03.2004 r.
- Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
- Informacja z działalności w 2003 roku :
- Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego “Amicus-Med.” w Kuźni Raciborskiej,
- Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej.
- Omówienie sprawozdań z działalności za 2003 rok :
- Miejskiego Zespołu Oświaty,
- Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,
- Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji,
- Miejskiej Biblioteki Publicznej
- Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
-
Omówienie konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy miejscowości “Jankowice Rudzkie” na “Jankowice”.
-
Podjęcie uchwały w sprawie wystąpienia o zmianę nazwy miejscowości “Jankowice Rudzkie” na “Jankowice”.
- Podjęcie uchwał w sprawie :
- strategii Rozwoju Gminy Kuźnia Raciborska,
- zmian w budżecie gminy na 2004 rok,
- dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w roku 2004,
- rozwiązania Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej,
- likwidacji Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej,
- wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych,
- zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,
- podziału Gminy Kuźnia Raciborska na obwody głosowania,
- zmian w składzie osobowym Komisji Budżetu i Finansów,
- ustalenia sieci prowadzonych przez Gminę publicznych przedszkoli.
- Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
- Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
- Interpelacje i zapytania.
- Wnioski.
- Zamknięcie obrad sesji.
Porządek obrad w obecności 14 radnych został zatwierdzony jednogłośnie.
Ad 4. Zatwierdzenie protokołu nr XVII/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 19.03.2004 r.
Protokół z XVII sesji Rady Miejskiej został zatwierdzony bez odczytywania 13 głosami, 1 głos był wstrzymujący się.
Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
Informację o stanie bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Rudach przedstawił kierownik Posterunku Ireneusz Tokarczyk – informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Sylwester Larysz – obserwuje się ostatnio ruch “złomiarzy”, ludzie się skarżą, że giną niektóre rzeczy z podwórek. Uważam, że Policja powinna zatrzymywać osoby przewożące złom, legitymować ich i bardziej się nimi interesować.
Ireneusz Tokarczyk – nie wyobrażam sobie, aby patrol policyjny nie wylegitymował i nie sprawdził osoby przewożącej złom. Przekażę jednak tę uwagę funkcjonariuszom.
Alfons Mazurek – zdarza się, że w Rudzie Kozielskiej patrol zatrzymuje osoby wychodzące z baru i je legitymuje. Jest to dla ludzi stresujące, ale poniekąd dobre, ponieważ niekiedy po spożyciu alkoholu wsiadają na rower i odjeżdżają do domu, stwarzając zagrożenie dla innych użytkowników drogi.
Manfred Wrona – zmorą są samochody ciężarowe przewożące piasek. Samochody te nie tylko przekraczają dozwoloną prędkość jazdy, ale niszczą chodniki i drogi oraz zanieczyszczają je błotem. Należy “temperować” takich kierowców. Prawdopodobnie istnieje możliwość zobowiązania przewoźnika do udziału w kosztach modernizacji lub utrzymania dróg. Musimy tę sprawę rozeznać.
Ireneusz Tokarczyk – w tej sprawie skierowałem pismo do sekcji ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu i przedstawiłem problem. Niepokojącym jest fakt, że samochody te dowożą piasek do budowy autostrady i będą jeździć jeszcze ok. dwóch lat. Odnośnie prędkości jazdy samochodów to pragnę zapewnić, że w kwietniu będą przeprowadzane kontrole.
W związku z tym, że na sesję nie przybył Ryszard Węglarz – kierownik Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej, Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że należy poprosić kierownika o przedłożenie pisemnej informacji na temat stanu bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej.
Ad 6. Informacja z działalności w 2003 roku
6.1. Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego “Amicus-Med.” w Kuźni Raciborskiej.
Roman Głowski – na dzień 31.12.2003 r. zakład zatrudniał 5 lekarzy, 17 pielęgniarek,
1 położną, 1 higienistkę szkolną, 2 osoby w administracji, 5 osób personelu pomocniczego,
1 rehabilitanta, 2 laborantki. Zakład posiadał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług medycznych. Do realizacji kontraktu specjalistycznego na zasadzie umowy zlecenia zatrudnieni byli: laryngolog, neurolog, dermatolog, logopeda, 2 okulistki,
2 ginekologów, natomiast na zasadzie podkontraktu 4 stomatologów i 4 pomoce stomatologiczne. Informacja ZLA stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie kierownik ZLA “Amicus-Med.” wypowiedział się na temat ilości udzielonych porad w poszczególnych placówkach podstawowej opieki zdrowotnej tj. w Kuźni Raciborskiej, Rudach i Turzu, ilości porad specjalistycznych oraz ilości świadczeń pielęgniarskich.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu uruchomiono punkt audiofoniczny, który dołączył do działającego wcześniej punktu optycznego. Aby umożliwić pacjentom korzystanie z aparatury lub specjalistów niedostępnych na co dzień w ośrodku organizowane były akcje takie jak: spirometryczna, urologiczna, diabetyczna, onkologiczna, mammograficzna.
Roman Głowski na zakończenie swej wypowiedzi przypomniał, że w ub roku kilkakrotnie sygnalizował władzom gminy potrzebę spełnienia do końca 2004 roku wymogów ustawowych dot. przystosowania ośrodków zdrowia dla osób niepełnosprawnych. Chodzi tu o zamontowanie windy lub przeniesienie gabinetów na poziom zerowy.
Sylwester Larysz – nie wyobrażam sobie, aby Ośrodek Zdrowia w Rudach mógł być zamknięty. Przychodnia świadczy bardzo dużo usług medycznych, niekiedy trzeba czekać w kolejce po kilka godzin.
Roman Głowski – w 2001 roku wysłałem pismo do Urzędu Miejskiego, w którym informowałem o konieczności doprowadzenia Ośrodków Zdrowia w Turzu i w Rudach do wymogów określonych w ustawie. Koszt montażu windy lub dźwigu w Turzu oszacowano na kwotę 100.000 zł. W Rudach sprawa jest nieco prostsza, bo chodzi o przeniesienie jedynie jednego gabinetu.
Julian Zieliński – w 2003 r. przeprowadzono bardzo dużo badań EKG, czy świadczy to o tym, że istnieje zagrożenie chorobą wieńcową?
Roman Głowski – należy podkreślić, że istnieje zagrożenie chorobą wieńcową u bardzo wielu ludzi i będzie ich zapewne przybywać. W porównaniu do innych terenów mieścimy się w średnich granicach zagrożenia.
Marcelina Waśniowska – proszę podać przepisy ustawy określające wymogi dostosowania Ośrodków Zdrowia dla osób niepełnosprawych. Czy są to “sztywne” przepisy?
Roman Głowski – tak, to są “sztywne” wymogi. Przepisy te to : art. 9 ustawy z dnia 30.08.1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Z 1991 r. Nr 91, poz. 408 z późn.zm.) Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1994 r. określające wymagania jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej.
Marcelina Waśniowska – to w takim razie jak to się stało w trakcie prywatyzacji gdzie była mowa o tym, że gmina uniknie wszystkich wydatków związanych z funkcjonowaniem ośrodków?
Roman Głowski – nie było mowy, że wszystkich. Na str. 6 zawartej umowy jest o tym mowa. Jeżeli do końca roku nie zostaną wykonane prace adaptacyjne, to istnieje realna groźba zamknięcia Ośrodka Zdrowia w Turzu, natomiast w Rudach możemy wydzielić kontrakt stomatologa i wówczas nie będzie konieczne instalowanie windy.
Manfred Wrona – musimy przejrzeć wszystkie dokumenty, zawarte umowy i wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniem problemu, bo nie może dojść do tego, żeby którykolwiek z Ośrodków Zdrowia został zamknięty.
Więcej pytań ani uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował kierownikowi ZLA za przybycie i przedstawienie informacji z działalności w 2003 roku.
6.2. Informacja z działalności w 2003 r. Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej
Sprawozdanie z działalności Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji za 2003r
przedstawił prezes spółki Kazimierz Worobiec – sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Manfred Wrona – jakie doświadczenia macie z przeprowadzonych kontroli przyłączy wodociągowych?
Kazimierz Worobiec – na terenach popowodziowych ok. 90% osób nie posiada plomb. Ludzie w różny sposób się tłumaczą, najczęściej tym, że przerdzewiały. Tam gdzie ich nie ma to zakładamy nowe.
Sylwester Larysz - kto ponosi koszty wymiany liczników? Pytam dlatego, że wymieniony u mnie licznik okazał się zepsuty i trzeba było wymienić go ponownie.
Kazimierz Worobiec – koszty ponosi spółka. Jeżeli okaże się, że licznik jest uszkodzony, wówczas w ramach gwarancji wysyłamy do naprawy lub wymiany.
Manfred Wrona – jakie straty wody ma przedsiębiorstwo ?
Kazimierz Worobiec – straty wody w naszej spółce wynoszą ok. 11,8 % i nie jest to strata wysoka. Z tego co wiem, to inne przedsiębiorstwa mają straty wody w wysokości 20% i więcej. Czynimy starania w celu zmniejszenia istniejących strat wody, jednak bardzo dużo wody pobierają jednostki Straży Pożarnej i nierzetelnie wykazują to w swoich zestawieniach. Uważam, że wykazana ilość 918 m3 na kwartał jest ilością znacznie zaniżoną. Część strat wody powstaje także na wskutek okresowego płukania sieci oraz czyszczenia końcówek sieci wodociągowej.
Manfred Wrona – jakie koszty ponosi spółka w związku z kierowaniem do sądu spraw o ściągalność należności?
Kazimierz Worobiec – wobec dłużników uchylających się od dłuższego czasu od płacenia należności za pobraną wodę i odprowadzone ścieki skierowano do sądu celem wydania orzeczenia nakazującego zapłatę należności siedem wniosków. Przed przekazaniem sprawy do sądu musi być zachowana wymagana procedura, dopiero po jej wyczerpaniu możemy sprawy kierować do sądu. Przedsiębiorstwo w związku ze skierowaniem spraw do sądu nie poniosło żadnych kosztów, ponieważ była zachowana wymagana procedura i były to sprawy “do wygrania”. Kosztami sądowymi obciążeni zostali dłużnicy.
Marcelina Waśniowska - Komisja Budżetu i Finansów zastanawiała się nad sprawą poboru wody przez OSP i uznała, że być może byłoby celowe zamontowania specjalnych wodomierzy dla potrzeb OSP. Fakt, że OSP pobiera wodę, zwiększa się strata a to “uderza wszystkich po kieszeni”. Należy rozwiązać problem nierzetelnego ewidencjonowania pobranej wody przez Straże Pożarne. Należy zmobilizować Edwarda Morcińca do uściślenia ewidencji poboru wody i podawania ilości rzeczywiście pobranej.
Jan Stanek – w Budziskach znajduje się odwiert studni z którego ciągle wypływa woda z którego mogłaby OSP pobierać wodę.
Ad 7. Omówienie sprawozdań z działalności za 2003 rok :
7.1. Miejskiego Zespołu Oświaty
Wiesława Czogała – na terenie gminy funkcjonują 4 szkoły podstawowe, w tym 2 wchodzące w skład zespołów szkolno – przedszkolnych, do których uczęszcza 812 uczniów. Zatrudnienie - 71,94 etatów pedagogicznych i 16.67 etatów administracyjno–biurowych.
W gminie są 2 gimnazja, do których uczęszcza 508 uczniów, zatrudnienie – 36,34 etatów pedagogicznych i 9,86 etatów administracyjno-obsługowych.
Do 4 przedszkoli w gminie i 2 oddziałów przedszkolnych uczęszcza 342 dzieci, zatrudnienie – 21,60 etatu nauczycielskiego i 24,03 etatu pracowników administracyjno-obsługowych.
Następnie dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty przedstawiła informację z wykonania budżetu za 2003r., wydatki poszczególnych placówek oświatowych i zrealizowane zadania – pisemna informacja z działalności MZO za 2003 r. stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Alfons Mazurek zapytał czy MZO uzyskał środki z PZU na remont szkoły.
Wiesława Czogała – z PZU można uzyskać środki wtedy, gdy szkoła ubezpiecza dzieci w PZU. Z tego co wiem to dzieci ubezpiecza inna instytucja ubezpieczeniowa niż PZU. Natomiast jeżeli chodzi o ubezpieczenia budynków to żaden obiekt nie jest ubezpieczony. Powinniśmy ubezpieczyć wszystkie budynki, lecz niestety wiąże się to z dodatkowymi wydatkami i dlatego nie są ubezpieczone. Szkoły ubezpieczają jedynie pracownie komputerowe od włamania i kradzieży.
Janusz Brzeźniak – chcę powiedzieć, że na przestrzeni przynajmniej pół roku nie było spotkania na którym nie analizowalibyśmy spraw oświatowych. Być może dlatego dzisiaj nie ma pytań pod adresem dyrektor MZO. Pomimo braku pytań nie można mieć poczucia, że w oświacie problemów nie ma. Problemy są, ale analizuje się je na bieżąco.
Wiesława Czogała – jestem kilka miesięcy dyrektorem MZO dlatego sprawozdanie z działalności za 2003 r. oparte zostało w szczególności na wykonaniu budżetu. W przyszłym roku myślę sprawozdanie rozszerzyć o informacje z całokształtu działalności ze wskazaniem problemów i osiągniętych sukcesów.
7.2. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za 2003 rok przedstawiła dyrektor Rozalia Konieczny – sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Manfred Wrona – na przestrzeni trzech lat ilość etatów w ośrodku zmniejszyła się o połowę a zadania MOPS są realizowane na bieżąco. Nasze działania przyniosły konkretny efekt
i wymiar finansowy.
Julian Zieliński – Komisja Oświaty bardzo często analizuje sprawy MOPS i stwierdza, że pracownicy mają bardzo dużo pracy. Zgodnie z wymogami ustawy pracowników tych powinno być więcej.
7.3. Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji
Informację z działalności Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji za 2003 r. przedstawili: Mariola Trepiszczonek i Julian Zieliński. Informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Mariola Trepiszczonek powiedziała m.in., że liczba osób zatrudnionych w MOKSiR w przeliczeniu na etaty wynosi 10,95, w tym 6,35 etatu pracownicy merytoryczni i 4.60 etatu obsługa. W 2003 roku zorganizowano 59 imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych,
z czego spora część na stałe wpisana jest w kalendarz imprez. Przy MOKSiR działa 29 kół zainteresowań, które tworzone są zgodnie z sygnalizowanymi potrzebami.
Julian Zieliński powiedział, że MOKSiR poprzez swoją działalność zmierza przede wszystkim do zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży. Działalność organizowana jest przez cały rok a nie akcyjnie. Pieniądze wydawane są przez cały rok a nie tylko w maju. Zachęcał do udziału w imprezie “pływadło” .
Janusz Brzeźniak – informację z działalności MOKSiR analizowaliśmy na posiedzeniu komisji. Stwierdzam, że zorganizowanie w 2003 roku 59 imprez to jest to spora ilość. Spotykamy się z mieszkańcami, którzy mówią, że w święta majowe w innych gminach robi się festyny i imprezy a u nas nic się nie robi. A przecież na terenie naszej gminy jest wiele placówek w których przez cały rok coś się dzieje i na to przeznaczane są pieniądze. Należy o tym pamiętać. Działalność przez cały rok jest, lecz nie zawsze wiadomo jakie imprezy i kiedy są organizowane. Dlaczego do Kuźni Raciborskiej nie zaprasza się artystów? Dlatego, że ich gaża wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za występ a nie wszystkich stać na zapłacenie kilkuset złotych za bilet. Większe miasta takie jak Racibórz czy Rybnik mają duże sale, w których mieści się dużo więcej ludzi niż w naszej sali w MOKSiR. A wiadomo, że przy większej ilości sprzedanych biletów jest więcej pieniędzy i można sobie pozwolić na zaproszenie artysty. Na terenie naszej gminy jest wiele zespołów i chórów, które powinniśmy angażować w organizację gminnych imprez. Myślę, że chyba za mało to czynimy.
Marcin Rak - mam prośbę, aby w związku z organizacją międzynarodowego wyścigu kolarskiego w maju umożliwić uczestniczkom przebieranie się i załatwianie potrzeb fizjologicznych. Chodzi o to, aby nie robiły tego na oczach mieszkańców, w imieniu których tę uwagę przekazuję
Ernest Emrich – widziałem jeden etap wyścigu w Czechach i chcę powiedzieć, że panie przebierały się na rynku jednego z miast i w ogóle się nie krępowały.
Janusz Brzeźniak – myślę, że rozwiązanie tego problemu w naszych warunkach nie byłoby trudne.
Julian Zieliński – można by zastanowić się nad ustawieniem 2-3 Toy-Toy.
7.4. Miejskiej Biblioteki Publicznej
Sprawozdanie z działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej za 2003 rok przedstawiła Irena Gąsior – sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Irena Gąsior dodatkowo poinformowała, że stan zatrudnienia to 5,75 etatu.
W 2003 r. zakupiono 609 woluminów za kwotę 13.292 zł., ogółem wypożyczono 38.528 książek, w tym w Kuźni Raciborskiej 16.284, w Rudach 12.708 i w Turzu 9.536. Stwierdziła, że posiadany zbiór jest niewystarczający, ponieważ bardzo wielu młodych ludzi studiuje i poszukuje książek popularnonaukowych, których niestety biblioteka nie posiada. Są przypadki, że biblioteka na specjalne zamówienia czytelników sprowadza książki, których we własnym zbiorze nie posiada. Na zakończenie swojej wypowiedzi poprosiła o zwiększenie w budżecie kwot na zakup nowych książek.
Manfred Wrona – z podanych danych wynika, że mieszkaniec naszej gminy średnio wypożyczył w 2003 roku 5 książek.
Irena Gąsior – są osoby, które bardzo dużo książek wypożyczają, nawet 15 książek w ciągu roku.
7.5. Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
Witold Ciuberek – nie będę odczytywał całego sprawozdania z działalności zakładu za 2003r., w skrócie przedstawię naszą działalność, a jeżeli będą jakieś pytania to postaram się na nie odpowiedzieć.
Zakład zatrudniał ogółem 51 pracowników, w tym pracowników umysłowych 16 osób i 35 pracowników fizycznych. Zakład w 2003 r. wypracował zysk w wysokości 136.849,67 zł, przede wszystkim dzięki wykonywaniu usług i obsłudze wspólnot mieszkaniowych.
ZGKiM posiada na koniec 2003 r. zobowiązania wobec Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Jastrzębie (ok. 87.000 zł) i wobec Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów
i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej (ok. 82.000 zł.) Duże zadłużenie w opłacie czynszu posiadają najemcy lokali mieszkalnych, jest to kwota ok. 329.000 zł i najemcy lokali użytkowych ok. 30.000 zł.
Antoni Głowski – czy wystarczy środków na akcję “zima”?
Witold Ciuberek – zima była długa i prowadzenie akcji “zima” pochłonęło bardzo dużo pieniędzy. Pieniędzy musi wystarczyć.
Wojciech Kudla - zaległości w opłacie czynszu są bardzo duże, czy nie zechciałby dyrektor wymienić kilku dłużników?
Józef Maślanka – dyrektor tego zrobić nie może, ponieważ stanowi to tajemnicę zakładu. Te dane powinny być chronione.
Manfred Wrona – chciałbym aby pan był obecny na następnym posiedzeniu komisji
i zespołu ds. utrzymania i porządku na terenie gminy. Mieliśmy kilka uwag i wniosków, które niestety nie zrealizowaliście. Stwierdzam, że nie przystąpiliście do zbieractwa i segregacji odpadów należycie, chyba nie chcecie mieć z tego zysków? Niektórzy mieszkańcy pobierają worki i segregują odpady a co jest z innymi mieszkańcami, którzy tego nie robią? Dlaczego ich do tego nie zachęcacie? Ten system musi być wydolny, takie są założenia komisji doraźnej. Zaległości w opłacie czynszu są bardzo duże, dlaczego wobec uchylających się od płacenia nie występujecie do sądu?
Witold Ciuberek – ściągalność zaległości czynszowych jest sprawą trudną, nieco łatwiejszą jest ściąganie należności za śmieci. Próbujemy windykację należności ściągnąć w formie odpracowywania przy prostych pracach porządkowych.
Ad 8. Omówienie konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy miejscowości “Jankowice Rudzkie” na “Jankowice”.
Protokół z konsultacji społecznych przeprowadzonych w dniach 20 – 26 marca 2004 r.
w miejscowości “Jankowice Rudzkie” na podstawie uchwały nr XVII/150/2004 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 19.03.2004 r. przedstawił Sekretarz Miasta Andrzej Migus.
Powiedział m.in., że o konsultacjach przeprowadzonych w formie zbierania podpisów-głosów, do wyłożonego projektu uchwały zadecydowano dlatego, ponieważ był bardzo krótki termin załatwienia sprawy. Taki sposób konsultacji zapewniał największą możliwą frekwencję. Mieszkańcy przed złożeniem podpisu zapoznawali się z treścią projektu uchwały w sprawie wniosku do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę nazwy “Jankowice Rudzkie” na “Jankowice”. Korzystali też z wyjaśnień udzielanych przez członków komisji.
Konsultacje społeczne przeprowadziła komisja w składzie:
Henryk Machnik – przewodniczący
Krystyna Depta – członek
Ginter Depta – członek
Gabriela Rzepka – członek
Wincenty Mandrysz – członek
Ilona Kowalska – członek
Urszula Wroża – członek.
Komisja ustaliła następujące wyniki konsultacji :
Uprawnionych do głosowania – 339 osób.
W głosowaniu udział wzięło 251 osób, co stanowi 74% ogółu uprawnionych do głosowania. Głosów ważnych oddano 251, głosów nieważnych nie było.
Za zmianą nazwy miejscowości “Jankowice Rudzkie” na “Jankowice” oddano głosów 248, co stanowi 98,8% głosujących.
Przeciw zmianie oddano głosów 3, co stanowi 1,2% głosujących.
Głosów wstrzymujących się nie było.
Na podstawie wyników głosowania komisja stwierdziła, że większość mieszkańców “Jankowice Rudzkie” opowiada się za zmianą nazwy miejscowości na “Jankowice”.
Ze względu na małą ilość osób zamieszkałych we wsi, oraz bardzo dobrą znajomość środowiska, komisja dodatkowo wytypowała z list konsultacyjnych 38 osób, które pomimo zameldowania na terenie miejscowości nie zamieszkują w niej od dłuższego czasu, co poprawia wynik frekwencji.
Informacja o kosztach finansowych proponowanej zmiany:
- Zmiana nazwy miejscowości po stronie gminy i jej mieszkańców nie pociągnie za sobą żadnych kosztów finansowych.
- W przypadku zmiany nazwy miejscowości zajdzie konieczność skorygowania nazwy obrębu geodezyjnego, dokumentacji topograficznej oraz poinformowania o tym fakcie podmiotów korzystających z tych zasobów.
- Brak zmiany nazwy urzędowej “Jankowice Rudzkie”, wiązać się będzie ze zmianą świadomości mieszkańców, ich niezadowoleniem, problemami organizacyjno – prawnymi i kosztami finansowymi związanymi np. z koniecznością wymiany wszystkich dokumentów wydanych im na przestrzeni 60 lat, które zawierają adres zamieszkania tj. dowodów osobistych, dowodów rejestracyjnych, praw jazdy, aneksowaniem zawartych umów itd. Będzie również konieczność dokonania zmian w dokumentacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego oraz innych urzędach poza tymi, które korzystają z danych geodezyjnych. Zmiany te wiążą się nie tylko z kosztami bezpośrednimi wymiany dokumentów, ale również z pośrednimi jak chociażby poświęcony czas czy koszty dojazdów.
Ad 9. Podjęcie uchwały w sprawie wystąpienia o zmianę nazwy miejscowości “Jankowice Rudzkie” na “Jankowice”
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał projekt uchwały, natomiast Sekretarz Miasta Andrzej Migus uzasadnienie do uchwały.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
Ad 10. Podjęcie uchwał w sprawie
10.1. Strategii Rozwoju Gminy Kuźnia Raciborska
Manfred Wrona – na ostatniej sesji była długa dyskusja na temat strategii, w związku z tym odczytam projekt uchwały a później otworzę dyskusję.
Po odczytaniu projektu uchwały nikt głosu nie zabrał, w związku z tym Manfred Wrona poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Uchwała została podjęta 14 głosami, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było.
Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że uchwała została podjęta.
10.2. Zmian w budżecie gminy na 2004 rok
Zbigniew Wojtyło omówił zwiększenia i zmniejszenia budżetu po stronie dochodów budżetowych, zwiększenia i zmniejszenia po stronie wydatków budżetowych oraz zmiany po stronie wydatków.
Marcelina Waśniowska – Komisja Budżetu i Finansów projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
10.3. Dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2004 roku
Rita Serafin – proszę o dokonanie w załączniku do projektu uchwały następującej poprawki w § 3 ust. 1 pkt 1.1. i 1.2. : zamiast zapisu “przedstawiciel oddziału ZNP” należy wpisać “po jednym przedstawicielu zawiązków zawodowych reprezentujących organizacje związkowe działające w szkołach”.
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
10.4. Rozwiązania Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej
Rita Serafin – w związku z tym, że uchwała ta nie stanowi prawa miejscowego została zmieniona podstawa prawna oraz zapis § 5 projektu uchwały. Proszę o zmianę zapisu w § 5 na następujący :“uchwała wchodzi w życie z dniem 31 sierpnia 2004 r.”.
Przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
10.5. Likwidacji Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej
Rita Serafin – w projekcie uchwały proszę dokonać takiej samej poprawki jak w poprzedniej uchwale. W § 5 projektu uchwały powinien być zapis “uchwała wchodzi w życie z dniem 31 sierpnia 2004 r.”
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
10.6. Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych.
Projekt uchwały odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej.
Franciszek Kozłowski – na łączonym posiedzeniu komisji analizowano zarówno projekt uchwały jak i załącznik do uchwały tj. wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Kuźni Raciborskiej na lata 2004 - 2007. Komisje nie zaopiniowały pozytywnie propozycji taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Komisje pomimo przedstawionych “za” i “przeciw” miały zastrzeżenia. Uznano, że zaplanowane do realizacji zadania będą miały wpływ na podwyższenie taryf za wodę i ścieki.
Komisje nie zajęły stanowiska, sprawę pozostawia się do rozpatrzenia radzie.
Marcelina Waśniowska – prosiłabym, aby dokładnie przedstawiono sytuację dot. zatwierdzenia przez radę planu i taryf za wodę i ścieki. Ustawa określa, że jeżeli zatwierdzimy plan to musimy zatwierdzić także stawki. Jeżeli ich nie zatwierdzimy to wejdą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf.
Manfred Wrona – odczytam niektóre zapisy art. 24 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, które brzmią następująco :”ust. 1- Taryfy podlegają zatwierdzeniu w drodze uchwały rady gminy. Ust. 2 – Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w terminie 70 dni przed planowana datą wejścia taryf w życie przedstawia radzie gminy wniosek o ich zatwierdzenie.. Ust. 3 – Rada gminy zatwierdza taryfy w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 2.. Ust. 8 – Jeżeli rada gminy nie podejmie uchwały w terminie 45 dni, wchodzą one w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf określonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.
Józef Maślanka – te dwie uchwały są ze sobą powiązane. Rada Miejska jest związana złożonym wnioskiem. Burmistrz miał prawo wnoszenia zastrzeżeń do wniosku, a jeżeli służby burmistrza ich nie wniosły to znaczy, że wszystkie zadania w nim zawarte są celowe. Plan wskazuje źródła finansowania planowanych inwestycji. Jednego bez drugiego nie da się rozpatrywać.
Kazimierz Worobiec – we wniosku uwzględniono amortyzację urządzeń, kwota ta wchodzi w cenę wody. Uzyskane w ten sposób pieniądze będziemy przeznaczać na ich modernizację i remonty.
Ernest Emrich – GPWiK złożyło wniosek prawidłowo, taryfy określane są na jeden rok. Gmina umową użyczenia przekazała spółce majątek w Rudach, w tej chwili wstrzymamy się z dalszym przekazywaniem spółce majątku po to, aby nie zwiększać amortyzacji. Spółka musi mieć tytuł prawny do majątku aby mogła odliczać amortyzacją.
Józef Maślanka – każda prowadzona działalność musi mieć udokumentowane koszty. Dopuszczalne straty wody, szczególnie na terenach górniczych kształtują się w granicach do 30%. Jeżeli strata wody w GPWiK wynosi ok. 11% to są to straty niewielkie, nie przekraczają dopuszczalnej normy. Wieloletni plan przedsiębiorstwa jest pewną koncepcją jego rozwoju i modernizacji. Jeżeli zdaniem rady przedstawiony przez GPWiK wieloletni plan rozwoju i modernizacji sieci wodociągowej jest tak kosztowny, że spowodowałby zbyt wysoki wzrost cen wody i odprowadzania ścieków, to rada gminy jest władna podjąć uchwałę o dopłacie do uchwalonych taryf za wodę i ścieki. Tym samym obciążenia mieszkańców byłyby niższe.
Manfred Wrona – Rada Miejska została jakby zmuszona do podjęcia tej decyzji. Czy burmistrz sprawdzał, czy taryfy i plan zostały opracowane zgonie z ustawą?
Ernest Emrich – tak, zostało to sprawdzone.
Sylwester Larysz – gdybyśmy więcej płacili za wodę to mielibyśmy więcej sieci wodociągowej na terenie gminy.
Józef Maślanka – art. 31 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków stanowi, że urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne mogą być przekazywane przedsiębiorstwu odpłatnie na warunkach uzgodnionych w umowie.
Antoni Głowski – czy uchwalenie wieloletniego planu .. automatycznie pociąga za sobą fakt, że musimy zatwierdzić taryfy?
Ernest Emrich – plan musi być zatwierdzony przez Radę Miejską. Do wniosku o zatwierdzenie taryf przedsiębiorstwo dołącza szczegółową kalkulację cen i stawek opłat oraz aktualny plan.
Józef Maślanka – jeżeli Rada Miejska uchwali plan a nie zatwierdzi taryf w terminie 45 dni, to wejdą one w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku tzn. wejdą z mocy ustawy.
Franciszek Kozłowski – jest jeszcze jedna sprawa. Przez dwa lata taryfy nie były podwyższane a teraz jest za wysoki procent podwyżki. Uważam, że podwyżka “małymi kroczkami” byłaby mniej bolesna dla społeczeństwa.
Marcin Rak – zastanawia mnie ujęcie w planie kwoty 470.000 zł na wymianę sieci wodociągowej. O ile pamiętam to w ub. roku kwota na to zadanie była o połowę mniejsza. Czy odcinek 2 km sieci będzie tyle kosztował?
Kazimierz Worobiec – była wstępnie ustalona kwota wg średniówek nieco mniejsza. Na podstawie kosztorysu inwestorskiego na ten zakres robót, zgodnie z projektem kwota wyniosła 470.000 zł.
Marcelina Waśniowska – jeżeli wprowadzimy tak drastyczną podwyżkę to na pewno zmniejszy się pobór wody i na drugi rok wzrosną koszty utrzymania zakładu.
Antoni Głowski – czy spółka wykonała symulację o ile może spaść zużycie wody w wyniku oszczędzania?
Kazimierz Worobiec – takiej symulacji nie wykonano. Chcę tu powiedzieć, że nas obowiązuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.03.2002 r. w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Podwyżka taryf jest znaczna, a wynika stąd, że spółka uzyskując środki z wykonywania robót dodatkowych, cały czas dotowała wodę. Ponadto wzrosły opłaty za energię, ekologię i ceny za substancje do uzdatniania wody.
Antoni Głowski – czy zaciągnęła spółka jakiś kredyt? Być może społeczeństwo byłoby mniej obciążone podwyżką.
Kazimierz Worobiec - w ostatnim okresie spółka nie zaciągnęła żadnego kredytu, ponieważ dopiero niedawno udało nam się spłacić kredyty zaciągnięte przez mojego poprzednika na zakup samochodów.
Tomasz Kijko – gdyby spółka skorzystała ze środków pomocowych to taryfy za wodę i ścieki byłyby w tej samej wysokości. Dla potrzeb obliczenia taryfowych cen i stawek uwzględnia się koszty eksploatacji i utrzymania, opłaty za korzystanie ze środowiska, spłaty rat kapitałowych ponad wartość amortyzacji, spłaty odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek. Koszty planuje się na podstawie kosztów poniesionych w roku obrachunkowym poprzedzający rok, w którym wprowadzana jest taryfa, kosztów wynikających z inwestycji modernizacyjno – rozwojowych i ochrony środowiska. Natomiast koszty wynikające z inwestycji modernizacyjno – rozwojowych i ochrony środowiska obejmują w szczególności odpisy amortyzacyjne, spłaty rat kapitałowych, odsetki od kredytów zaciągniętych na realizację inwestycji oraz koszty finansowe obsługi tych kredytów, koszty eksploatacji i utrzymania nowych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Przy zatwierdzaniu taryf rada nie może korygować kosztów, bez odpowiedniej korekty planu inwestycyjnego przewidzianego do realizacji w roku obowiązywania taryfy.
Julian Zieliński - jeżeli Rada nie podejmie uchwały to taryfy wejdą zgodnie z ustawą.
Manfred Wrona – jest wniosek i musimy się ustosunkować.
Ernest Emrich – plan można dzisiaj uchwalić. Jeżeli rada podejmie uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryf to przedsiębiorstwo ogłasza je w terminie do 7 dni od dnia podjęcia uchwały. Natomiast jeżeli rada nie podejmie uchwały, wówczas wchodzą one w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku, a przedsiębiorstwo ogłasza je w terminie co najmniej 7 dni przed dniem wejścia ich w życie.
Marcelina Waśniowska – art. 24 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków mówi, że przedsiębiorstwo wodociągowo- kanalizacyjne przedstawia radzie gminy wniosek o zatwierdzenie taryf a nie burmistrzowi. Wniosek o którym dzisiaj dyskutujemy nie został złożony radzie tylko burmistrzowi. Uważam, że jest to niezgodne z zapisem ustawy. Wnioskuję o odrzucenie wniosku.
Józef Maślanka – wszyscy wiemy, że procedura związana ze składaniem pism do urzędu i rady nie rozpoczyna się w Biurze Rady Miejskiej tylko w Sekretariacie Urzędu Miejskiego, gdzie przyjmowana jest cała korespondencja. Pismo-wniosek GPWiK Burmistrz Miasta powinien zgodnie z k.p.a. skierować do Rady Miejskiej. Należy jednak nie kierować się tu emocjami lecz zdrowym rozsądkiem.
Ernest Emrich – pismo, które winno wpłynąć do rady dotyczy taryf za wodę i ścieki a nie wieloletniego planu.
Tadeusz Kobylański – chcę się odnieść do nakładów inwestycyjnych zaplanowanych na lata 2004 – 2007. Czy w związku z zamiarem wejścia wraz z innymi gminami w porozumienie dot. odprowadzania ścieków do Raciborza nie będą to “wyrzucone” pieniądze?
Ernest Emrich – zastanawiałem się nad wystąpieniem do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach z wnioskiem o zaprzestanie naliczania kar za odprowadzane ścieki, jednak na razie brak jest podstaw do takiego wystąpienia. Gdy wniosek o dofinansowanie inwestycji zostanie w Brukseli przyjęty, rozpoczną się przygotowania do inwestycji, otrzymamy pozwolenie na budowę, wówczas będziemy mogli wystąpić. Na razie musi być prowadzona stopniowa modernizacja istniejącej oczyszczalni, ponieważ środki zamiast przeznaczać na płacenie kar, skierowane są na modernizację oczyszczalni ścieków.
Józef Maślanka – instrukcja kancelaryjna mówi, że czynności kancelaryjne w urzędach wykonują m.in. kancelaria i sekretariaty. Korespondencję przyjmuje pracownik sekretariatu, rejestrując ją w rejestrze kancelaryjnym. Jeżeli organ do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, powinien przekazać je do organu właściwego, zawiadamiając o tym wnoszącego podanie. Formalnie wniosek powinien trafić do Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych i poddał pod głosowanie.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta 11 głosami “za”, 3 głosy były wstrzymujące się.
10.7. Zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków
Manfred Wrona – w zasadzie wszystko na temat zostało już powiedziane. W związku z tym, że wniosek nie został skierowany do Rady Miejskiej zwracam się do radnej M. Waśniowskiej czy podtrzymuje wcześniej złożony wniosek. Jeżeli tak, to proszę go sprecyzować.
Marcelina Waśniowska – wnioskuję, aby odrzucić złożony wniosek ze względu na nie przedstawienie w terminie 70 dni przed planowaną datą wejścia taryf w życie Radzie Miejskiej, zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Kazimierz Worobiec – przy zastosowaniu procedury od nowa, może być tak, że taryfy za wodę i ścieki będą wyższe. Jest to nasze przedsiębiorstwo i musimy o nie dbać. Gdy spółka będzie miała straty a ich wysokość osiągnie 30% kapitału zakładowego, wówczas zostanie ogłoszona upadłość, kupi je prywatny przedsiębiorca i wtedy on będzie dyktował warunki
i taryfy.
Marcelina Waśniowska – cały czas mówi się, że taryfa obliczona jest na podstawie bilansu z ub. roku.
Tomasz Kijko – rok obrotowy spółki zamknął się z rokiem obrachunkowym. Następne taryfy będą obliczane na podstawie danych roku obrachunkowego, poprzedzającego rok wprowadzenia taryf, obejmującego okres I kwartału 2004 r., w którym spółka ma straty.
Manfred Wrona – spółka będzie musiała złożyć do Rady Miejskiej nowy wniosek i wtedy ruszy na nowo procedura zatwierdzenia taryf. Uważam, że należy trzymać się zapisów ustawy.
Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych z zapytaniem kto jest za przyjęciem wniosku radnej Marceliny Waśniowskiej?
Za przyjęciem wniosku było 9 głosów, 5 głosów było przeciw.
Przewodniczący Rady Miejskiej potwierdził, że wniosek radnej został przyjęty.
Manfred Wrona – wobec przyjęcia wniosku radnej, GPWiK złoży nowy wniosek
o zatwierdzenie taryf za wodę i odprowadzone ścieki do Rady Miejskiej. Byłoby dobrze, aby na następnej sesji był wniosek rozpatrywany.
10.8. Podziału Gminy Kuźnia Raciborska na obwody głosowania
Andrzej Migus – W związku z organizacją wyborów do parlamentu europejskiego i powstaniu kilku nowych domów na terenie gminy, które nie są ujęte w obecnej uchwale o obwodach głosowania przygotowaliśmy nowy projekt uchwały w sprawie podziału Gminy Kuźnia Raciborska na obwody głosowania. Gminę podzielono na podstawie ilości mieszkańców na 6 stałych obwodów głosowania, tak jak to było do tej pory jednak określając granice obwodu nie wymienialiśmy, tak jak to było do tej pory praktykowane, poszczególnych ulic, jako granice obwodu podaliśmy obszar obejmujący daną jednostkę pomocniczą gminy. Zaproponowany podział jest bardziej “elastyczny”. W przyszłości nie trzeba będzie dokonywać zmian w przypadku np. nadania numeru domu na konkretnej ulicy.
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
10.9. Zmian w składzie osobowym Komisji Budżetu i Finansów
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały w sprawie zmian w składzie osobowym Komisji i Finansów, polegających na tym, że ze składu komisji odwołano Adama Staniszewskiego a zaproponowano powołań radnego Jana Stanka. Uwag nie wniesiono, w związku z tym poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta 13 głosami, 1 głos był wstrzymujący się.
10.10. Ustalenia sieci prowadzonych przez Gminę publicznych przedszkoli
Przewodniczący Rady Miejskiej przypomniał dlaczego projekt uchwały został wprowadzony do porządku obrad sesji, następnie odczytał go i poddał pod głosowanie.
Uchwała została podjęta jednogłośnie, 14 głosami “za”.
11. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
Informację przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich.
Burmistrz najpierw zapoznał z wydanymi zarządzeniami a następnie poinformował o udziale w następujących spotkaniach:
24.03. – otwarcie pomieszczeń Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla ofiar przemocy w rodzinie,
24.03. – Zgromadzenie Wspólników Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej,
26.03. – otwarcie po modernizacji Banku Spółdzielczego w Kuźni Raciborskiej,
26.03.- udział w spektaklu teatrzyku “Pocahontas”, zorganizowanego przez Przedszkole nr 2 w Kuźni Raciborskiej,
29.03.- spotkanie z ks. dyrektorem Caritas, wójtem Gminy Rudnik i dyrektorem MOPS
w Kuźni Raciborskiej na temat zagospodarowania sprzętu rehabilitacyjnego pochodzącego
z darowizny.
Ad 12. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
Manfred Wrona poinformował o:
- zaproszeniu na spotkanie organizowanym w Starostwie Powiatowym w dniu 19 kwietnia, na którym omówione zostaną propozycje zasad współpracy rad powiatu raciborskiego
i rady powiatu. Jeżeli ktoś chciałby jechać to proszę zgłosić w Biurze Rady Miejskiej. - wszczętym przez RIO postępowaniu nadzorczym dot. uchwały Rady Miejskiej
nr XVI/148/2004 z dnia 26.02.2004 r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2004 rok, - prośbie dyrekcji Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie dot. zgłoszenia kandydata
z terenu naszej gminy na członka Rejonowej Społecznej Rady Doradztwa Rolniczego. Komisja Rolnictwa wytypowała rolnika z Turza Teodora Czogallę, który wyraził zgodę na kandydowanie na członka RSRDR na nową kadencję. Termin zgłoszenia kandydata upływa 15 kwietnia br.
Ernest Emrich – termin posiedzenia Kolegium RIO dot. badania naszej uchwały, wyznaczony został na dzień 30 marca, lecz sprawa jest już nieaktualna. Wyjaśniliśmy telefonicznie i nie musimy do Katowice jechać.
Ad 13. Interpelacje i zapytania.
Ad 14. Wnioski.
Sylwester Larysz – sprawą niepokojącą mieszkańców jest funkcjonowanie Ośrodków Zdrowia na naszym terenie.
Rita Serafin – na modernizację Ośrodka Zdrowia w Rudach zaplanowano kwotę 30.000 zł, ale okazało się, że zakres robót pod kątem przystosowania pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych uległ zwiększeniu i kwota ta na pewno nie wystarczy.
Na przystosowanie Ośrodka Zdrowia w Turzu dla osób niepełnosprawnych nie zabezpieczono w budżecie ani złotówki. W przypadku tej poradni to są dwa wyjścia: pierwsze - zamontowanie windy, koszt ok. 100.000 zł i drugie – przeniesienie Ośrodka Zdrowia do innego obiektu tj. na poziom zerowy. Musimy dokładnie przeanalizować zapisy umowy i obowiązujących przepisów dot. tek kwestii.
Manfred Wrona - trzeba najpierw dokładnie rozeznać materiały dotyczące tej sprawy a następnie zaproponować rozwiązanie problemu. Musimy “iść w kierunku” dalszego utrzymania Ośrodka Zdrowia w Turzu.
Julian Zieliński – co jakiś czas poruszam sprawę dot. przeprowadzania badań lekarskich sportowców. Badania takie są kosztowne, stanowią znaczne kwoty (ok. 75,00 zł za jednego zawodnika) i klubów sportowych po prostu na nie stać. O tym, że badania sportowców są konieczne nie możemy nawet dyskutować. Na razie nikomu nic się nie stało, ale jak się coś stanie to będzie niedobrze.
Tadeusz Kobylański – wnioskuję o rozpoczęcie remontu drogi polnej w Jankowicach, wytypowanej do utwardzenia w 2004 rok, już w kwietniu, lub w drugim terminie w lipcu. Proszę o takie terminy ze względu na to, że drogą tą dojeżdżają hodowcy truskawek do swoich plantacji.
Ernest Emrich – droga jest wytypowana do utwardzenia, lecz nie mamy gwarancji, że środki na dofinansowanie otrzymamy.
Alfons Mazurek – ze względu na dużą ilość ogłoszeń potrzebne są dla wsi Ruda Kozielska dwie tablice ogłoszeniowe. Należy zlecić wykonanie dwie zamykane tablice.
Rozważyć możliwość dofinansowania obchodów 120 lecia OSP w Rudzie Kozielskiej (festyn w dniu 2 maja br.), ewentualnie zorganizowania imprezy w Rudzie Kozielskiej przez MOKSiR w ramach obchodów świąt majowych 1 – 3 maja.
Ponawiam wniosek o wymianę przystanku autobusowego w Rudzie Kozielskiej.
Marcelina Waśniowska – zgłaszam potrzebę zamontowania tablic ogłoszeniowych w każdym sołectwie. W tym celu proponuję wyłonienie najtańszego wykonawcy.
Julian Zieliński – czy 2 maja jest dobrym terminem na obchody 120 lecia OSP w Rudzie Kozielskiej? W tym czasie MOKSiR organizuje wiele imprez, część ludzi na pewno pojedzie do Nędzy i frekwencja może być słaba.
Sylwester Larysz – radny Janusz Brzeźniak poruszył bardzo ważny problem dot. niewykorzystywania działających na terenie gminy zespołów do uświetniania gminnych uroczystości i imprez. Wnioskuję aby do uświetniania gminnych uroczystości i imprez angażować zespoły gminne. Będzie to równocześnie ich promocja.
Marcelina Waśniowska - rozwiązać problem nierzetelnego ewidencjonowania pobranej wody przez Straże Pożarne. Zmobilizować Edwarda Morcińca – Gminnego prezesa Związku OSP do uściślenia ewidencji poboru wody i podawania ilości rzeczywiście pobranej.
Jan Stanek – w Budziskach znajduje się odwiert studni, z którego ciągle wypływa woda. Należy rozważyć możliwość poboru wody przez samochody OSP z tego ujęcia.
Manfred Wrona – drogi na terenie gminy są w fatalnym stanie, należy zintensyfikować działania w celu ich naprawienia.
Ad 15 Zamknięcie obrad sesji.
Porządek sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując wszystkim za udział w sesji zamknął obrady.
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) MANFRED WRONA
Protokół sporządziła: Elżbieta Podolec
Metryka dokumentu
Tytuł dokumentu: | Protokół nr XVIII/2004 |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej |
Informację opublikował: | Aleksander Serafin |
Informację wytworzył: | |
Data na dokumencie: | Brak |
Data publikacji: | 30.04.2004 12:41 |
Rejestr zmian dokumentu
30.04.2004 12:41 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|