Protokół Nr IX/2003

Protokół Nr IX/2003

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 17.07.2003 r.

 

IX sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbywała się w sali ślubów USC w Kuźni Raciborskiej. Obrady sesji rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły o godz. 2130.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczącego Zarządu Osiedla w załączeniu

Ponadto w sesji udział wzięli :

  1. Ernest Emrich – Burmistrz Miasta
  2. Rita Serafin – Zastępca Burmistrza
  3. Andrzej Migus – Sekretarz
  4. Witold Ciuberek – Dyrektor ZGKiM
  5. Kazimierz Worobiec – Prezes GPWiK
  6. Alojzy Brzoska – Przewodniczący Koła DFK Nr 3 w Kuźni Raciborskiej

Ad 1. Otwarcie obrad.

Po powitaniu wszystkich zebranych Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona dokonał otwarcia obrad IX sesji.

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie podpisów na liście obecności Manfred Wrona stwierdził prawomocność obrad – obrady prawomocne, bowiem w sesji wzięło udział 13 radnych.

Na sesji nieobecna była radna Krystyna Brakowiecka.

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej po przedstawieniu porządku obrad sesji przekazanego radnym i osobom zaproszonym zawnioskował o wprowadzenie następujących punktów

  1. jako pkt 11. “Zaopiniowanie projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie wprowadzenia zmian w strukturze organizacyjnej SP ZOZ Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu”,
  2. jako pkt 12. “Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności”,
  3. jako pkt 13. “Interpelacje, zapytania i wnioski”.

Innych uwag lub wniosków nie zgłoszono.

Manfred Wrona każdy z wniosków wg kolejności zgłoszenia poddał pod głosowanie, każdy z nich został przyjęty 13 głosami.

Porządek obrad :

  1. Otwarcie obrad.
  2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
  3. Zatwierdzenie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu nr VII/2003 z dnia 4.06.2003 r. i nr VIII/2003 z dnia 23.06.2003 r
  5. Złożenie ślubowania przez radnego wybranego w wyborach uzupełniających przeprowadzonych w dniu 29.06.2003 r. w okręgu wyborczym nr 1 w Kuźni Raciborskiej.
  6. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  7. Podjęcia uchwał w sprawie :
    1. przyznania wyróżnienia “Honorowy Obywatel Gminy Kuźnia Raciborska”,
    2. zawarcia porozumienia w sprawie realizacji wspólnego przedsięwzięcia kulturalnego mającego na celu poprawienie atrakcyjności turystycznej Ziemi Raciborskiej,
    3. zmiany uchwały Rady Miejskiej dotyczącej określenia górnych stawek opłat za usuwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych,
    4. zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszun Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (modernizacja istniejącej kotłowni wraz z instalacją c.o. i ciepłej wody w Zespole Szkół w Rudach),
    5. zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (modernizacja źródła ciepła i instalacji c.o. wraz z termomodernizacją w obiekcie Przedszkola nr 2 w Kuźni Raciborskiej),
    6. zmian w budżecie gminy na 2003 rok,
    7. powołania zespołu do przedstawienia opinii o zgłoszonych kandydatach na ławników do orzekania w Sądzie Rejonowym w Raciborzu i Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

  1. Przedstawienie szczegółowych zasad utrzymania czystości i ochrony środowiska na terenie Gminy Kuźnia Raciborska.
  2. Informacja Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska w sprawie złożonych przez pracowników samorządowych oświadczeń majątkowych za 2002 rok.
  3. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w sprawie złożonych przez radnych oświadczeń majątkowych za 2002 rok.
  4. Zaopiniowanie projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie wprowadzenia zmian w strukturze organizacyjnej SP ZOZ Szpitala Rejonowego im dr Józefa Rostka w Raciborzu.
  5. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
  6. Interpelacje, zapytania i wnioski.
  7. Zamknięcie obrad sesji.

Porządek obrad został przegłosowany i przyjęty jednogłośnie tj. 13 głosami.

Ad.4. Przyjęcie protokołu nr VII/2003 z dnia 4.06.2003 r. i nr VIII/2003 z dnia 23.06.2003r

Protokół nr VII/2003, w obecności 13 radnych został przyjęty jednogłośnie bez uwag.

Protokół nr VIII/2003 został przyjęty bez uwag 12 głosami “za”, 1 głos był wstrzymujący się.

Ad 5. Złożenie ślubowania przez radnego wybranego w wyborach uzupełniających przeprowadzonych w dniu 29.06.2003 r. w okręgu wyborczym nr 1 w Kuźni Raciborskiej.

Wybrany w wyborach uzupełniających w okręgu wyborczym nr 1 w Kuźni Raciborskiej w dniu 29.06.2003 r. radny Janusz Brzeźniak złożył ślubowanie w sposób następujący: Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona poprosił wszystkich o powstanie i odczytał rotę ślubowania “wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”. Po odczytaniu roty Janusz Brzeźniak wypowiedział słowo “ślubuję”.

Ad 6. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Manfred Wrona rozpoczynając dyskusję na temat stanu bezpieczeństwa na terenie gminy przypomniał wniosek Franciszka Kozłowskiego – przewodniczącego Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego aby na każdej sesji Rady Miejskiej informację taką składał Komendant Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej.

Sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa na terenie gminy za I półrocze 2003 r. złożył Komendant Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej Stanisław Melnarowicz.

Informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Dyskusja:

Ernest Emrich – czy przestępstwa i czyny zabronione, wymienione w sprawozdaniu popełnione zostały przez mieszkańców naszej gminy, czy też przez osoby z zewnątrz?

Proszę o wyjaśnienie różnicy pomiędzy określeniem: “kradzież z włamaniem” a “krótkotrwałe użycie pojazdu”.

Stanisław Malnarowicz – w 80 % zdarzenia te popełnione zostały przez mieszkańców Gminy Kuźnia Raciborska.

Art. 289 Kk określa, że osoba, która zabiera cudzy pojazd mechaniczny w celu krótkotrwałego użycia podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, natomiast art. 279 Kk określa o wiele surowszą karę za kradzież z włamaniem. Sprawcy przestępstwa przeciwko mieniu bardzo często tłumaczą się tym, że nie zamierzały samochodu ukraść, ale jedynie się nim przejechać.

Antoni Głowski – w prasie pojawiły się informacje, że od 1 lipca 2003 r. w pracy Policji obowiązywać będzie system “zapiskowy”, na czym on będzie polegać oraz czy usprawni nowy system pracę Policji ?

Stanisław Melnarowicz – z dniem 1.07.2003 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie kodeksu postępowania karnego, która na pewno usprawni pracę Policji. Jeżeli prowadzone przez okres co najmniej 5 dni dochodzenie nie stwarza dostatecznych podstaw do wykrycia sprawcy w drodze dalszych czynności procesowych, można wydać postanowienie o umorzeniu dochodzenia i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw (do tej pory było 30 dni). Po wydaniu postanowienia Policja na podstawie odrębnych przepisów prowadzi czynności w celu wykrycia sprawcy i uzyskania dowodów. Jeżeli zostaną ujawnione dane pozwalające na wykrycie sprawcy, Policja wydaje postanowienie o podjęciu na nowo dochodzenia.

Wojciech Kudla – kiedy w Kuźni Raciborskiej skończą się kradzieże samochodów? Co robić aby się tego ustrzec, tym bardziej, że są osoby, które wskazują samochody do kradzieży.

Nie może tak być, że funkcjonariusze Policji siedzą w radiowozie i czyhają na tych np. którzy nie zatrzymają się przed znakiem “Stop”, czy też jadą rowerem bez światła zamiast należycie patrolować teren.

Stanisław Melnarowicz – Policjanci w toku wykonywania czynności podejmowanych w celu rozpoznania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń mają prawo legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości, zatrzymywania osób stwarzających zagrożenie, dokonywania kontroli a także przeglądania zawartości bagaży. W związku z tym, że przez Kuźnię Raciborską prowadzi droga przelotowa, Policjanci mają prawo kontrolować co przewożą kierowcy. Nie wierzy, że Policjanci śpią w radiowozie. Jest pewien, że na pewno wykonują czynności, do których są zobowiązani.

Janusz Brzeźniak – w Polsce ok. 30 tys. ludzi skazanych na karę pozbawienia wolności nie odbywa tej kary, czy Policja ma ewidencję tych osób z terenu gminy?

Stanisław Melnarowicz – nic mu nie wiadomo, aby jakaś osoba z terenu Gminy Kuźnia Raciborska skazana na karę pozbawienia wolności tej kary nie odbywała. Są natomiast osoby, które mają zasądzony dozór i obowiązane są stawiać się na Policji.

Mariusz Kulon – czy osoby, które zauważą pijanego kierowcę prowadzącego samochód mają obowiązek ten fakt zgłaszać Policji?

Stanisław Melnarowicz – każdy obywatel, który był świadkiem przestępstwa ma obowiązek powiadamiania organy ścigania. Gdy sprawa zostanie przekazana Policji, ta ma ona obowiązek interweniowania i zatrzymania sprawcy wobec którego następnie zostaną wyciągnięte sankcje.

Romana Serafin - nastąpił wzrost czy spadek przestępstw w ostatnich latach? Czy w przypadku kradzieży, fakt ten jest zarejestrowany ?

Stanisław Melnarowicz – nastąpił wzrost, lecz wpływ na ten stan miało wiele czynników.

Policja w przypadku kradzieży ma obowiązek odnotowania tego faktu z uwzględnieniem szczegółowych danych. Poprzez Komendę Powiatową w Raciborzu informacja przekazywana jest do Centralnego Rejestru Danych, do którego zostaje natychmiast wprowadzona.

Franciszek Kozłowski nawiązując do wypowiedzi Komendanta Powiatowego Policji skierowanej do radnych na sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej o reorganizacji Policji, zapytał czy zapowiadana reorganizacja będzie wprowadzona? Przestępczość wzrasta a Policjantów nocą na Osiedlu w ogóle nie widać.

Stanisław Melnarowicz – o reorganizację należy pytać Komendanta Powiatowego Policji, on jedynie wie, że projekt przekazany został do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gdzie jest analizowany.

W Komisariacie w Kuźni Raciborskiej jest tylko jeden radiowóz, wystawiane są patrole piesze i być może dlatego Policjanci na Osiedlu są niezauważalni.

Marcelina Waśniowska – w kwietniu br. Policja została poinformowana o przemocy w rodzinie w Turzu i jak do tej pory obserwuje, to nic w tym zakresie się nie robi, a znęcanie się nad starszą osobą nadal istnieje. Domagam się, a nawet żądam szybkiego działania, bo może okazać się, że przedłużając ją będzie za późno na jakąkolwiek pomoc osobie poszkodowanej. Pragnę dowiedzieć się co w tej sprawie zamierza się robić? W Turzu ostatnio w ogóle nie widać dzielnicowego, nie mówiąc już o tym, że nie ma on w ogóle czasu dla sołtysa.

Stanisław Melnarowicz – dochodzenie w tej sprawie jest prowadzone, robią tyle na ile pozwalają im przepisy. Sprawa na pewno zostanie skierowana do sądu.

Jan Krybus – w Siedliskach Policji w ogóle nie widać a przydałoby się zwrócić uwagę na samochody wywożące piasek z budowy wałów. Wnioskuję o częstsze przeprowadzanie kontroli tych samochodów, oraz patrolowanie terenu w pobliżu stawu hodowlanego w związku z częstymi kradzieżami ryb.

Marcin Rak – potwierdza uwagę F.Kozłowskiego, że na Osiedlu Policji nie widać a byłoby wskazane patrolowanie tego terenu zawłaszcza po 2200. Ludzie obawiają się napadów i ataków, zwłaszcza po niedawnym zajściu, gdzie przy jednym z bloków pojawiło się ok. 30 mężczyzn próbujących “dać komuś nauczkę”. Utrudniony jest kontakt z dzielnicowym.

Stanisław Melnarowicz – spotkania dzielnicowego z mieszkańcami na Osiedlu nie cieszą się powodzeniem, zawsze jest niska frekwencja. Gdyby było większe zainteresowanie to dzielnicowy byłby na pewno zadowolony. Jak na razie to nie jest zrealizowany zamiar zwiększenia ilości dzielnicowych, nie wie kiedy i czy w ogóle liczba ta zostanie zwiększona.

Na temat “najazdu” kilkunastu osób na jednego z mieszkańców Osiedla nic nie może powiedzieć, ponieważ nie było oficjalnego zgłoszenia i Policja się ta sprawą nie zajmowała.

Rita Serafin – od jakiegoś czasu słychać głosy, że decyzją Burmistrza Miasta i Rady Miejskiej likwidowany jest Komisariat Policji w Kuźni Raciborskiej. Osoby przekazujące te informacje wskazują, że ich autorem jest Komendant Komisariatu. Jeśli tak jest, to Komendant postępuje niewłaściwie, ponieważ reorganizacja Policji nie należy do kompetencji władz gminy.

Kuźnia Raciborska jest małą miejscowością i od Policjantów oczekuje się tego, aby od czasu do czasu było ich widać w terenie. Sama obecność funkcjonariuszy w mundurze dyscyplinuje i ostudza zapały.

Stanisław Melnarowicz – Policja posiada wiele różnych informacji, jednak niestety nie może ich przekazywać do wiadomości publicznej. Działania Policji wymagają bardzo dużego wkładu pracy, a zdarza się niekiedy tak, że po długiej pracy i udowodnieniu sprawcy popełnienie czynu zabronionego, po wpłaceniu kaucji osoba taka zostaje zwolniona.

Wiktor Baszczok – niedawno w Rudach była organizowana impreza, którą ochraniały specjalne służby. Czy jest prawdą, że Policjanci nie mają możliwości wstępu na taką imprezę?

Stanisław Melnarowicz – w czasie, gdy odbywała się impreza w Rudach, Policjanci pełnili służbę na terenie Rud. Nie była to impreza masowa, organizatorzy jej zapewnili, że sami zadbają o ład i porządek.

Julian Zieliński – z powodu braku samochodów wnioskuje o rozpatrzenie możliwości wyposażenia Policjantów w rowery lub skutery.

Wojciech Kudla – byłby bardzo szczęśliwy, gdyby Komendant zobowiązał dzielnicowego do udziału w posiedzeniach Komisji Przestrzegania Prawa, na które jest zapraszany.

Mariusz Kulon – czy każde zgłoszenie Policji o dokonaniu czynu zabronionego jest zarejestrowane? Czy osoby z zewnątrz mają wgląd do tego rejestru?

Stanisław Melnarowicz odparł “nie”.

Franciszek Kozłowski – życzyłbym sobie, aby na Osiedlu widać było piesze patrole, szczególnie wieczorem i nocą. Jakie konsekwencje ponieśli sprawcy napadu na Komisariat Policji?

Stanisław Melnarowicz – zakończyły się sprawy nieletnich, natomiast w stosunku do sprawców dorosłych akta prowadzi sąd. Nie jest zorientowany na jakim etapie są sprawy dorosłych sprawców napadu.

Manfred Wrona – mam pretensje do prasy i tych, którzy rozpowszechniają nieprawdę na temat funkcjonowania Policji na terenie powiatu raciborskiego. Prawda jest taka, że wobec niezadowolenia z pracy Policji wystąpiono z propozycją zwiększenia ilości Posterunków, m.in. o powstanie takiego w Rudach. Zamierzenia co do Rud były takie, aby powstał Posterunek Policji z pięcioosobową obsadą, wyposażony w samochód. Sprawa ta jednak ostatecznie nie jest załatwiona, reorganizacja jest w toku. Gdy powstaną Posterunki nie będzie konieczności utrzymywania w nich dyżurnych, co bezpośrednio przyczyni się do wykorzystywania Policjantów do zadań operacyjno – zabezpieczających. Wiele spraw mogłoby być rozwiązanych na bieżąco gdyby Policjanci zechcieli wyjść do mieszkańców i wysłuchać spraw nawet tych najmniejszych. Na pewno Policja robi wiele w zakresie utrzymania ładu, porządku i bezpieczeństwa, lecz nie mogą umykać im te drobne sprawy, które nie rzadko wpływają na ogólnie zły wizerunek Policji. Należałoby tę barierę przełamać i częściej rozmawiać z ludźmi na temat zwykłych, prostych spraw.

Janusz Brzeźniak – w związku z tym, że jestem pierwszy raz na sesji Rady Miejskiej i nie znam dokładnie dotychczas podejmowanych działań w sprawie usprawnienia funkcjonowania Policji, uważam, że powinniśmy zastanowić się nad profilaktyką i ewentualnym “rozbijaniem mafijnych struktur”. Około 30% nieletnich przestępców po dokonaniu czynu zabronionego, dokonali tego z nudów. Dlatego trzeba spróbować zmniejszyć przestępczość eliminując jej przyczyny.

Mariusz Kulon – popieram głosy w dyskusji, lecz pragnę zwrócić uwagę na opinię o Policji, która sobie niestety sama ją wypracowuje. Osoba zgłaszająca w dobrej wierze przestępstwo spotyka się później z zastraszaniem.

Stanisław Melnarowicz – zdecydowanie stwierdzam, że na temat reorganizacji w Policji nic nie wiem, jak też nikomu nie przekazywałem informacji, że Komisariat Policji w Kuźni Raciborskiej jest likwidowany na wskutek decyzji Burmistrza Miasta czy Rady Miejskiej.

Rita Serafin – chodzi w tym wszystkim o to, aby Komendant w przyszłości był ostrożniejszy w wypowiadaniu swoich wypowiedzi, które być może zostały nieco inaczej zinterpretowane. Wszyscy wiedzą, że Rada Miejska niewiele może wpływać na reorganizację Policji, może ona jedynie sugerować wprowadzenie pewnych usprawnień pracy.

Stanisław Melnarowicz – zaproszenie na dzisiejszą sesję odebrałem jako zaproszenie do rozmów zmierzających do usprawnienia pracy Policji oraz mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, a okazuje się, że dyskusja – co jest przykre - przebiega w formie ataku na Policję. Chciałbym, aby spotkania z radnymi odbywały się w atmosferze zrozumienia i rzeczowej dyskusji, która ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, ładu i porządku w gminie. Jeżeli radni mają problemy, w których rozwiązaniu może pomóc Policja to nie należy czekać na sesję aby je zgłosić, tylko po prostu przyjść na Komisariat i porozmawiać.

Z całą stanowczością stwierdzam, że Policja należycie panuje nad bezpieczeństwem na terenie gminy, a potwierdzeniem tego są dobre wyniki pracy. Pragnę, aby praca Policji przynosiła jeszcze większe efekty a mieszkańcy czuli się bezpiecznie.

Manfred Wrona – zamiarem radnych nie było atakowania Policj, bo przecież nie o to chodzi, a jeżeli tak to Komendant odebrał to bardzo przepraszam.

Andrzej Migus – nawiązując do ustaleń dokonanych na poprzedniej sesji, czy Policja jest w stanie pomóc gminie w egzekwowaniu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku oraz realizacji uchwały Rady Miejskiej w sprawie usuwania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych? Czy Policjant mógłby wyjechać z pracownikiem Urzędu Miejskiego w teren i nałożyć np. mandat osobie, której został udowodniony fakt tworzenia dzikich wysypisk?

Stanisław Melnarowicz – udział Policjanta w takich działaniach i nakładanie mandatów jest możliwe.

 

Ad 7. Podjęcie uchwał w sprawie:

7.1. przyznania wyróżnienia “Honorowy Obywatel Gminy Kuźnia Raciborska”

Rita Serafin – przyznanie wolą rady wyróżnienia “Honorowy Obywatel Gminy Kuźnia Raciborska” księdzu opatowi Adalbertowi Kurzeja, zamieszkałemu w Niemczech w Maria Lach będzie uhonorowaniem jego dotychczasowej działalności na rzecz Kuźni Raciborskiej i jej mieszkańców. Wniosek złożył Zarząd Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców woj. Śląskiego, Koło Terenowe Nr 3 w Kuźni Raciborskiej.

Alojzy Brzoska uzasadniając wniosek Zarządu Koła DFK o przyznanie ks. Adalbertowi Kurzeji wyróżnienia przypomniał najpierw dzieciństwo i młodość księdza, następnie okres studencki, pracy naukowej i duszpasterskiej. Podkreślił jego działalność na rzecz pojednania polsko – niemieckiego, środowisk duchownych i świeckich, oraz łączność z Kuźnią Raciborską. (tekst wystąpienia w załączeniu)

Manfred Wrona odczytał regulamin przyznawania wyróżnienia “Honorowy Obywatel Gminy Kuźnia Raciborska”.

Ernest Emrich – rodzinny dom księdza opata znajduje się w Kuźni Raciborskiej przy ul. Drzymały w którym mieszkają jego dwie siostry. Andrzej Migus poinformował, że ks A. Kurzeja wyraził zgodę na przyjęcie wyróżnienia.

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały w sprawie nadania wyróżnienia i poddał go pod głosowanie. Uchwała została podjęta 13 głosami “za”, 1 głos był wstrzymujący się.

Przewodniczący Manfred Wrona potwierdził, że uchwała została podjęta.

 

7.2. zawarcia porozumienia w sprawie realizacji wspólnego przedsięwzięcia kulturalnego mającego na celu poprawienie atrakcyjności turystycznej Ziemi Raciborskiej

Manfred Wrona po odczytaniu projektu uchwały dodał, że w Kompleksie Klasztorno – Pałacowym w Rudach znajduje się część kolekcji zabytkowych pisanek różnych kultur, stanowiących własność p. Ulli Schnorr. Wolą darczyńcy jest przekazanie całej kolekcji na rzecz beneficjenta tj. Ośrodka Formacyjno – Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej reprezentowanego przez ks. Jana Rośka – dyrektora Zespołu Klasztorno – Pałacowego w Rudach w celu stworzenia stałej ekspozycji. Gmina Kuźnia Raciborska zawrze porozumienie pomiędzy p. Ulli Schnorr, Powiatem Markischer, Powiatem Raciborskim i Ośrodkiem Formacyjno – Edukacyjnym Diecezji Gliwickiej w Rudach reprezentowanym przez ks. Jana Rośka i wyasygnuje ze swojego budżetu kwotę 13.000 zł. z przeznaczeniem na zakup oświetlenia, wykonanie witryn oraz inne prace.

Janusz Brzeźniak poinformował, że piękną kolekcję jajek można zobaczyć w skansenie Wsi Opolskiej w Bierkowicach k/Opola i osoby zainteresowane urządzaniem kolekcji w Rudach mogą skorzystać z ich doświadczeń.

W obecności 14 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

7.3. zmiany uchwały Rady Miejskiej dotyczącej określenia górnych stawek opłat za usuwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych.

Witold Ciuberek zwrócił się prośbą o przyjęcie zaproponowanych stawek opłat, bo jak powiedział “stawki nie były podwyższane od 2000 roku”. Poinformował, że na dzień dzisiejszy zakład w tym zakresie działalności nie posiada salda ujemnego, ale też nie otrzymuje na nią żadnej dotacji.

Manfred Wrona odczytał opinię Komisji Budżetu i Finansów dot. projektu uchwały i otworzył dyskusję w tej sprawie.

Marcelina Waśniowska – projekt uchwały był dwukrotnie analizowany przez Komisję Budżetu. Członkowie komisji mieli rożne zdania, niekiedy bardzo odmienne, jednak po dłuższej dyskusji, w celu zachęcenia ludzi do odstawiania śmieci zaproponowano następujące stawki :

  • za wywóz jednego pojemnika – kwotę 4.90 zł zastąpić kwotą 5,40 zł,
  • za wywóz każdego następnego pojemnika 110 l – kwotę 4.50 zł pozostawić bez zmian,
  • za wywóz śmieci z budynków administrowanych przez ZGKiM, od jednego mieszkańca – kwotę 4,70 zł zastąpić kwotą 4,80 zł,
  • za opróżnienie jednego pojemnika o pojemności 1100l – kwotę 40,00 zł zastąpić kwotą 42,00 zł

Witold Ciuberek – dlatego zaproponował takie kwoty, ponieważ opłata za pierwszy kubeł dotyczy wszystkich mieszkańców, natomiast za drugi niezależnie od kwoty tylko niektórych.

Jeżeli chodzi o wywóz śmieci z Osiedla to śmieci te nie są segregowane i nie można je rozdzielić. Natomiast za kontenery 1100l opłatę ponoszą w szczególności przedsiębiorstwa.

Manfred Wrona – mieszkańcy Osiedla są bardzo obciążeni opłatą za wywóz śmieci bo płacą od osoby, niezależnie od ilości śmieci. W stosunku do posesji indywidualnych jest to duże obciążenie. Jednak najważniejsze jest to aby wszyscy mieszkańcy płacili.

Andrzej Migus wypowiedział się w imieniu swoim i mieszkańców Osiedla. Powiedział, że ustalając wysokość opłaty należy brać pod uwagę fakt, że czteroosobowa rodzina na Osiedlu za miesiąc płaci 20,00 zł, natomiast za wywóz jednego kubła z posesji indywidualnej opłata ta wynosi ok. 5,00 zł.

Marcin Rak – opłatę od mieszkańców Osiedla proponuję nie podwyższać, bo rodziny już i tak są bardzo obciążone kosztami wywozu śmieci.

Andrzej Migus – proponuję aby na Osiedlu opłata wynosiła 5,00 zł za pierwszy kubeł, natomiast za następne kubły mniej.

Janusz Brzeźniak – dyrektor zapewne dokładnie wie jakie ponosi koszty związane z usuwaniem i unieszkodliwianiem odpadów. Zapytał dyrektora ZGKiM czy wyliczył faktyczne koszty usuwania i unieszkodliwiania śmieci

Witold Ciuberek – propozycje stawek podał po sporządzeniu kalkulacji kosztów.

Rita Serafin – zgodnie z wykonaną symulacją zakład ma zysk z wywozu śmieci z prywatnych posesji, natomiast wywóz śmieci z Osiedla zysku nie przynosi. Sytuacja taka zapewne występuje dlatego, że część mieszkańców nie płaci czynszu.

Manfred Wrona – na terenie gminy jest ok. 200 osób, które w ogóle nie mają umów na wywóz śmieci. Osoby te należy zmobilizować do tego, aby zawarły umowy.

Andrzej Migus - zysk ZGKiM wynika najprawdopodobniej z tego, że żużel odstawiany z domów jednorodzinnych wywożony jest we wskazane na terenie gminy miejsce, a nie na wysypisko do Knurowa. Ten system wywozu niedługo się jednak skończy.

Wojciech Kudla zapytał czy Sekretarz ma prawo składać wnioski do uchwały budżetowej?

Manfred Wrona – Sekretarz i Sołtysi zapraszani są na sesję i mogą zabierać głos.

Andrzej Migus – Wycofuję wcześniej złożony wniosek.

W związku z tym, że zgłoszono dwie propozycje wysokości stawek opłat (jedna propozycja zawarta w projekcie uchwały, druga natomiast zgłoszona przez Komisję Budżetu i Finansów) Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona stwierdził, że poszczególne propozycje stawek należy poddać pod głosowanie.

Przed przystąpieniem do głosowania zwrócono radnym uwagę, że głosując tylko raz, radni muszą opowiedzieć się za jedną lub drugą propozycją.

W wyniku przeprowadzonego głosowania za propozycją stawek ujętych w projekcie uchwały było 3 głosy, natomiast propozycję wysokości stawek komisji poparło 9 radnych, 2 głosy były wstrzymujące się.

Manfred Wrona potwierdziwszy zaakceptowanie stawek zaproponowanych przez komisję odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie. Za podjęciem uchwały było 11 głosów, 2 głosy były przeciwne, 1 głos wstrzymujący się.

 

7.4. zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na modernizację istniejącej kotłowni wraz z instalacją c.o. i ciepłej wody w Zespole Szkół w Rudach

Rita Serafin – temat znany wszystkim, konieczne jest zaciągnięcie pożyczki, która w 50% zostanie umorzona po zrealizowaniu zadania.

Ernest Emrich – uchwała jest niezbędna do wniosku o pożyczkę. Jest już po przetargu i koszty zadania znacznie się obniżą.

Wojciech Kudla zapytał czy zadanie będzie wykonane jeszcze przed sezonem grzewczym ?

Ernest Emrich – taki jest zamiar, będą się starać.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

7.5. zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na modernizację źródła ciepła i instalacji c.o. wraz z termomodernizacją w obiekcie Przedszkola Nr 2 w Kuźni Raciborskiej.

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i udzielił głosu Burmistrzowi Miasta.

Ernest Emrich – termomodernizacja polegać będzie na ociepleniu ścian i wymianie okien. Zespół Szkół w Rudach i Przedszkole Nr 2 w Kuźni Raciborskiej należy zmodernizować, ponieważ są to obiekty, które docelowo pozostaną, długo jeszcze służąc społeczeństwu.

Janusz Brzeźniak – na czym polegać będzie modernizacja źródła ciepła i instalacji c.o.?

Ernest Emrich – będą wymieniane kotły c.o. na ekologiczne i atestowane.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały pod głosowanie, uchwała została podjęta jednogłośnie tj. 14 głosami.

7.6. zmian w budżecie gminy na 2003 rok.

Rita Serafin i Ernest Emrich objaśnili wprowadzane zmiany budżetowe, natomiast od strony prawnej radca prawny Józef Maślanka.

Marcelina Waśniowska – projekt uchwały Komisja Budżetu i Finansów zaopiniowała pozytywnie pod warunkiem wykreślenia zapisu w pkt 5 dział 854 “wykonanie nawierzchni pod miejsca parkingowe”.

W związku z takim stanowiskiem komisji Burmistrz Miasta wycofał z projektu uchwały ten zapis. Uchwała została podjęta jednogłośnie tj. 14 głosami.

    1. powołania zespołu do przedstawienia opinii o zgłoszonych kandydatach na ławników do orzekania w Sądzie Rejonowym w Raciborzu i Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

Andrzej Migus – w związku z rozpoczętą kampanią wyboru ławników do orzekania w Sadzie Rejonowym w Raciborzu i Sądzie Okręgowym w Gliwicach Rada Miejska przed przystąpieniem do wyborów ma obowiązek powołania zespołu, który przedstawi radzie opinię o zgłoszonych kandydatach. Poinformował także o zadaniach zespołu.

Do pracy w zespole zgłoszono następujące osoby:

  1. Danutę Domańską
  2. Jana Stanka
  3. Franciszka Kozłowskiego
  4. Janusza Brzeźniaka

Na pracę w zespole nie wyraził zgody Franciszek Kozłowski, pozostałe osoby zostały ujęte w projekcie uchwały, którą Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów, Manfred Wrona stwierdził, że uchwała została podjęta.

 

    1. potwierdzenia desygnowania przedstawicieli organu prowadzącego w komisji konkursowej w konkursie na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach.

Rita Serafin – Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach przekazał pisemną interpretację wytypowania przedstawicieli organu prowadzącego w skład komisji konkursowej w konkursie na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach, w którym brał udział tylko jeden kandydat. Burmistrz Miasta 22 maja br. zarządzeniem powołał komisję konkursową w której wyszczególnił m.in. trzech przedstawicieli organu prowadzącego. Zdaniem radców prawnych ŚUW osoby te powinny być wysunięte przez Radę Miejską. Dlatego też przygotowany został projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie potwierdzenia desygnowania przedstawicieli organu prowadzącego w skład komisji konkursowej w konkursie na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach.

Manfred Wrona zawnioskował o wprowadzenie do porządku obrad sesji tego pktu. Wniosek został przyjęty 14 głosami.

Następnie Manfred Wrona odczytał projekt uchwały a Józef Maślanka dodał, że podjęcie uchwały będzie potwierdzeniem desygnowania tych przedstawicieli organu prowadzącego, którzy brali udział w pracach komisji konkursowej.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta 13 głosami przy 1 wstrzymującym się.

 

Ad 8. Przedstawienie szczegółowych zasad utrzymania czystości i ochrony środowiska na terenie Gminy Kuźnia Raciborska.

Manfred Wrona odczytał pismo skierowane do Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska przy Radzie Miejskiej w Kuźni Raciborskiej w którym proponuje powzięcie pewnych rozwiązań mających na celu poprawę stanu w zakresie czystości i ochrony środowiska.

Po odczytaniu propozycji stwierdził, że chodzi o to, aby powołana została grupa, która na bieżąco będzie analizowała te sprawy i do której będzie można zgłaszać problemy. Zapewne grupa ta będzie współpracowała z Komisją Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego i Komisją Oświaty.

Dodał także, że propozycje skierowane do komisji zostały przez komisję w przeważającej większości zaakceptowane.

Rita Serafin – w ustawie z 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest zapisane, że gminy tworzą warunki niezbędne do utrzymania czystości i porządku na własnym terenie, dlatego omawiane zasady mogą stać się zalążkiem działań w tym zakresie.

Manfred Wrona – w przypadku powołania zespołu musiałby on błyskawicznie zacząć pracę.

Rita Serafin – z uwagi na pogarszający się stan czystości na terenie gminy ok.1.200 ulotek zostało przekazanych mieszkańcom wraz z nakazami płatniczymi w których poinformowano o ustawowych obowiązkach właścicieli i użytkowników nieruchomości w zakresie utrzymania czystości i porządku.

Właściciele lub użytkownicy nieruchomości obowiązani są do udokumentowania korzystania z usług wykonywanych przez zakład lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych, umożliwienia kontroli uprawnionym osobom, oraz udostępnienia dokumentów potwierdzających wykonanie usługi.

Ernest Emrich odczytał informację o obowiązkach właścicieli i użytkowników nieruchomości skierowaną do mieszkańców, podpisaną przez Przewodniczącego Rady Miejskiej i Burmistrza Miasta.

Każdy właściciel lub użytkownik na swojej posesji i wokół niej powinien:

  • wyposażyć nieruchomość w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych, które powinny być systematycznie opróżniane i utrzymywane w odpowiednim stanie sanitarnym i technicznym,
  • sprzątać błoto, śnieg, lód, chwasty i inne zanieczyszczenia na swojej posesji oraz z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

Wobec nie stosujących się do wymienionych obowiązków nakładane będą kary grzywny, zgodnie z przepisami wynikającymi z Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Janusz Brzeźniak zawnioskował, aby przy ustalaniu składu grupy brać pod uwagę realizację zadania przez dwie grupy – w skład jednej włączyć osoby, które fizycznie będą wykonywały prace związane ze sprzątaniem i porządkowaniem, natomiast w skład drugiej grupy osoby zajmujące się pracą koncepcyjną i administracyjną.

Zapytał także o wyjaśnienie dlaczego dróżnicy są tylko w Turzu i Rudach?

Witold Ciuberek – zatrudnione są dwie osoby z racji na rozległość terenu, oraz brak dokumentów potwierdzających które części terenu danego sołectwa stanowią własność gminy, a które są własnością prywatną. W związku z tym zasugerował, aby dokonać inwentaryzacji terenu gminy i zweryfikować terytorialnie zakres prac porządkowych realizowanych przez ZGKiM w ramach dotacji ogólnej dla zakładu. Stwierdził także, że należy rozważyć możliwość i celowość nadzorowania pracy dróżników przez sołtysów.

Manfred Wrona – burmistrz powołując zespół powinien włączyć w jego skład przynajmniej jedną osobę z rady.

Marcelina Waśniowska zwróciła się do dyrektora ZGKiM, aby osoby ukarane karą polegającą na odpracowaniu na rzecz gminy kierowane były do prac w sołectwach.

Witold Ciuberek – osoby pochodzące z poszczególnych sołectw odpracowują w danym sołectwie, “nie są ciągane do pracy na terenie miasta”.

Julian Zieliński – w celu większej mobilizacji mieszkańców do dbałości o ład, porządek i estetykę zaproponował organizowanie różnego rodzaju konkursów jak np. “na najładniejszą posesję”, czy “najładniejszy balkon”.

Janusz Brzeźniak – działania, o których jest mowa należy zacząć od porządkowania terenów przy placówkach oświatowych, bo obecny stan nie jest wcale wychowawczy.

Wojciech Kudla uważa, że pkt 8 proponowanych zasad należałoby podzielić na dwie części – jedna dotycząca odpadów, druga natomiast dotycząca ścieków, które są “cichym zabójcą”, a obowiązujące stawki za wywóz szamba są “szatańskie”.

Witold Ciuberek – stawki za m3 wynikają z kosztów, obecnie kwota ta wynosi 4,60 zł.

Wojciech Kudla – czy działalność polegająca na wywozie szamba jest na granicy opłacalności ? czy nie prowadząc tej działalności zakład niewiele straci ?

Witold Ciuberek – praktycznie tak, zakład straci jedynie koszty ogólne i ewentualnie ludzi.

Zakład wywozi głównie nieczystości z budynków komunalnych, nic nie stoi na przeszkodzie aby GPWiK zakupił samochód i prowadził działalność konkurencyjną.

Jest w stanie przekazać mniejszą beczkę GPWiK np. w zamian za długi.

Kazimierz Worobiec – temat ten był już omawiany. Zarząd GPWiK nie wyrazi zgody na przejęcie beczkowozu w zamian za długi, ponieważ jest on w nie najlepszym stanie. W tym zakresie mają inny pomysł. Przedsiębiorstwo posiada ciągnik do którego wystarczy zakupić beczkę do wywożenia nieczystości płynnych. Jest jednak problem finansowy, spowodowany m.in. tym, że odbiorcy wody nie dokonują wpłat na bieżąco. Znaczne zaległości za pobraną wodę posiada ZGKiM.

Ernest Emrich – pytają mieszkańcy gminy “co robić ze zużytym eternitem”. Jest możliwość dofinansowania 50% kosztów jego utylizacji.

 

Ad 9. Informacja Burmistrza Miasta w sprawie złożonych przez pracowników samorządowych oświadczeń majątkowych za 2002 rok

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym oświadczenia majątkowe wraz z kopią zeznania o wysokości osiągniętego dochodu za rok poprzedni zastępca burmistrza, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownicy jednostek organizacyjnych i osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu burmistrza, obowiązani byli złożyć w terminie do 30.04.br.

Burmistrz w sprawozdaniu poinformował Radę Miejską, że wszystkie osoby zobowiązane do złożenia powyższych dokumentów złożyli je w wymaganym terminie. Z analizy oświadczeń majątkowych wynika, że były sporządzone prawidłowo, a uchybienia dotyczyły jedynie wpisania zamiast słowa “nie dotyczy” kreski lub słowa “nie”. Wezwane osoby zastąpiły postawione znaki słowami “nie dotyczy”.

Od 1 lipca 2003 r. informacje jawne zawarte w oświadczeniach majątkowych dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej.

 

Ad 10 Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w sprawie złożonych przez radnych oświadczeń majątkowych za 2002 rok.

Manfred Wrona odczytał sprawozdanie w tej sprawie, z którego wynika, że oświadczenia majątkowe złożyło 13 radnych. Oświadczenia nie złożyła p. Teresa Szczur, gdyż w tym czasie Rada Miejska podjęła uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnej, natomiast Przewodniczący Rady Miejskiej zgodnie z art. 24h ust.3 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym oświadczenie majątkowe wraz z kopią zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w 2002 rok złożył wojewodzie.

Wg informacji Przewodniczącego Rady Miejskiej oświadczenia majątkowe radnych zostały złożone w wymaganym terminie i nie zawierały merytorycznych błędów. W kilku przypadkach składający oświadczenia po zwróceniu uwagi dokonali drobnych uzupełnień czy poprawek, natomiast w jednym przypadku zaistniała konieczność wymiany druku PIT ze względu na jego nieczytelność. Informacje jawne zawarte w oświadczeniach zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznych.

 

Ad 11. Zaopiniowanie projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie wprowadzenia zmian w strukturze organizacyjnej SP ZOZ Szpitala rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu.

Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Raciborzu w imieniu Zarządu zwrócił się o zaopiniowanie projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej Samodzielnego Publicznego ZOZ Szpitala Rejonowego w Raciborzu polegających na wydzieleniu i likwidacji Praktyki Lekarza Rodzinnego w Raciborzu przy ul. Gamowskiej 3.

Przewodniczący Rady Miejskiej po przedstawieniu i omówieniu propozycji zmian zwrócił się do radnych z prośbą o uwagi w sprawie.

Ponieważ uwag nie zgłoszono, projekt uchwały Rady Powiatu Raciborskiego został zaopiniowany pozytywnie.

 

Ad 12. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

Burmistrz Miasta Ernest Emrich rozpoczął składanie informacji od poinformowania o wydanych zarządzeniach, odbytych spotkaniach i naradach.

Wypowiedział się także na temat :

  • Towarzystwa Budownictwa Społecznego i zainteresowania mieszkaniami TBS (zainteresowane są zaledwie 2 osoby),
  • wykonywaniu zaległych przyłączy wodociągowych w Rudach,
  • możliwości wprowadzenia dodatkowo jednego kursu autobusu do Raciborza dojeżdżającego do ul. Gamowskiej,
  • zamiarze komunalizacji budynków po byłej spółdzielni w Białym Dworze.

Janusz Brzeźniak – mieszkańcy wyrażają swoje niezadowolenie z powodu znacznej podwyżki cen biletów do Raciborza.

Marcelina Waśniowska poinformowała sołtysów zachodniej części gminy, że 29 lipca br. w świetlicy w Turzu odbędzie się spotkanie z Zarządem Dróg Powiatowych i przedstawicielami Starostwa Raciborskiego a tematem spotkania będzie stan dróg powiatowych na terenie tych sołectw.

 

Ad 13. Interpelacje, zapytania, wnioski.

Marcin Rak – na Osiedlu koło przedszkola ustawiony jest kiosk, który szpeci, należy zobowiązać właściciela kiosku do jego usunięcia.

Andrzej Migus – właściciel kiosku był kilkakrotnie wzywany do usunięcia, wezwanie zostanie ponowione.

Jan Stanek – 14 września br. Rada Sołecka Rudy organizuje dożynki gminne na które serdecznie zaprasza. Wnioskuje wykonać remont zniszczonego chodnika.

Ernest Emrich – w rejonie gdzie odbędą się dożynki gminne był chodnik betonowy, który uległ zniszczeniu i zachodzi konieczność jego remontu.

Manfred Wrona poinformował, że po śmierci Jana G. Z Jankowic, organizatorzy zbiórki pieniędzy przeznaczonych na jego leczenie wystąpili do fundacji o zwrot pieniędzy, które zamierza się przekazać rodzinie zmarłego.

Janusz Brzeźniak zapytał w jakiej komisji będzie pracował?

Manfred Wrona – jest miejsce w Komisji Oświaty i jeżeli wyrazi wolę pracy w tej komisji to zostanie przygotowana i podjęta stosowna uchwała.

Wojciech Kudla – należy sporządzić wykaz budów rozpoczętych, ostatnio zakończonych oraz wykaz stwierdzonych samowoli budowlanych i przestawić taką informację na jednej z następnych sesji Rady Miejskiej.

Ernest Emrich – część informacji w tej sprawie może przygotować tut. Urząd Miejski, natomiast o część informacji należy wystąpić do Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

Wiktor Baszczok – w Rudach Kolonia Renerowska nr 4 nie wykonano przepustu i woda zalewa posesję – wykonać przepust. Proszę rozeznać czy byłaby możliwość ustanowienia ulicy Polnej w Rudach (od posesji Raczyński do św. Jana) ulicą jednokierunkową z wjazdem od ul. Rogera.

Manfred Wrona – należy wejść w kontakt z sołtysami i wspólnie rozeznać czy wszystkie dziury w ramach ostatniego “łatania” są zaklejone.

W Rudach :

- ul. Cegielska przy posesji p. Wypchoł (droga do p. Sopy) jest bardzo ciemno. Wnioskuje o powieszenie tam lampy.

- ul. Borowa – brak jest znaku “ślepa ulica” – ustawić znak.

- ul. Rybnicka – na wysokości znaku drogowego/tablicy jest bardzo duża mulda – wystąpić do

Zarządu Dróg w Rybniku o jej usunięcie

- ul. Kozielska 18 – wyciąć gałęzie drzew przy budynku komunalnym.

Sylwester Larysz - udrożnić przepust studzienki pod drogą pomiędzy ul. Cegielską a ul. Rybnicką w Rudach. Od 6 lat prowadzona jest korespondencja właścicieli działek przy ul. Majowej w Rudach z tut. Urzędem Miejskim w sprawie utwardzenia odcinka drogi, udrożnienia rowu i zamontowania oświetlenia ulicznego. Do tej pory żadne z wyżej wymienionych zadań nie zostało w tym rejonie wykonane. Wnioskuje o utwardzenie drogi (ewentualnie jej wyrównanie), jej oświetlenie i udrożnienie rowu.

Marcelina Waśniowska – należy dokonać przeglądu dróg gminnych i wytypować drogi, które są najpilniejsze do wykonania, ponieważ na wykonanie wszystkich na pewno pieniędzy nie wystarczy.

Franciszek Kozłowski – mieszkańcy Domu Nauczyciela w Kuźni Raciborskiej zgłaszają problem dot. zacieniania oraz uszkadzania przez korzenie topoli ogródków działkowych. Wnioskuje o rozpatrzenie możliwości wycięcia topoli przez działkowiczów w zamian za pozyskane drewno.

Rita Serafin - temat ten był już poruszany. W związku z tym, że są to potężne, zdrowe drzewa, zdania co do ich usunięcia są podzielone. Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących p. Sroka nie zgodził się na ich wycięcie z powodu braku środków finansowych na ten cel. Inspektor Urzędu Miejskiego ds. ochrony środowiska uda się w teren i rozezna czy drzewa stwarzają zagrożenie sieci kanalizacyjnej.

 

Ad 14. Zamknięcie obrad sesji.

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując zebranym za udział w sesji zamknął jej obrady.

 

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

(-) MANFRED WRONA

 

 

Protokół sporządziła :Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół Nr IX/2003
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:18.09.2003 11:47

Rejestr zmian dokumentu

pokaż