Protokół nr XXIV/2004
Protokół nr XXIV/2004
z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
w dniu 17.11.2004 r.
Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.
Obrady rozpoczęły się o godz.
Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedla w załączeniu.
Ponadto w sesji udział wzięli:
- Ernest Emrich – Burmistrz Miasta
- Rita Serafin – Zastępca Burmistrza
- Andrzej Migus – Sekretarz Miasta
- Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta
- Józef Maślanka – radca prawny Urzędu Miejskiego
- Wiesława Czogała – dyrektor MZO
- Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
- Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
- Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
- Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
- Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK
- Ryszard Węglarz – kierownik Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej
- Ireneusz Tokarczyk – kierownik Posterunku Policji w Rudach
- Zygmunt Pietrzak – prezes Zarządu ZNP koło w Kuźni Raciborskiej
Ad 1. Otwarcie obrad.
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona powitał wszystkich zebranych i otworzył obrady XXIV sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.
Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
Na podstawie podpisów na liście obecności Manfred Wrona stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne – w sesji udział wzięło 14 radnych. Nieobecna Krystyna Brakowiecka.
Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.
Porządek obrad XXIV sesji Rady Miejskiej przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej. Ponieważ nie wniesiono żadnych uwag, poddał go pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad sesji w obecności 14 radnych został zatwierdzony jednogłośnie
i przedstawia się następująco:
- Otwarcie obrad.
- Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
- Zatwierdzenie porządku obrad.
- Zatwierdzenie protokołu nr XXIII/2004 z dnia 5.10.2004 r.
- Sprostowanie zapisu w protokole nr XXII/2004 z dnia 31.08.2004r. (str.6; wers 6; zamiast wyrazu „lutego” powinno być „kwietnia”.)
- Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
7.1. przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2005 rok
7.2. Programu Współpracy Gminy Kuźnia Raciborska na 2005 rok z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2005
7.3. zmiany uchwały nr XLIII/321/2002 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 29 kwietnia 2002r. w sprawie ustalenia polityki czynszowej
7.4. ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla ZGKiM w Kuźni Raciborskiej
7.5. przystąpienia Gminy Kuźnia Raciborska do udziału w Śląskim Programie Odnowy Wsi, realizowanym przez Śląski Związek Gmin i Powiatów w Katowicach
7.6. zmian w budżecie gminy na 2004 rok.
- Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
- Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
- Interpelacje i zapytania.
- Wnioski.
- Zamknięcie obrad.
Ad 4. Zatwierdzenie protokołu nr XXIII/2004 z dnia 5.10.2004 r.
Do protokołu nr XXIII/2004 z dnia 5.10.2004 r. nie wniesiono uwag, w obecności 14 radnych protokół został zatwierdzony 11 głosami, przy 3 wstrzymujących się.
Ad 5. Sprostowanie zapisu w protokole nr XXII/2004 z dnia 31.08.2004 r. (str.6; wers 6; zamiast wyrazu „lutego” powinno być „kwietnia”).
Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych z zapytaniem kto jest za tym, aby w protokole nr XXII/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 31.08.2004 r. na str.6 wers 6 wyraz „lutego” zastąpić wyrazem „kwietnia”? Sprostowania dokonano 14 głosami.
Ad 6. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
Przewodniczący udzielił głosu kierownikowi Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej Ryszardowi Węglarzowi.
Ryszard Węglarz – wcześniej przedłożyłem do rady informację o stanie bezpieczeństwa za 9 miesięcy br., teraz przedstawię informację o stanie bezpieczeństwa za okres od
1 października do dnia dzisiejszego. Informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Franciszek Kozłowski – chciałem zapytać czy znane są panu fakty młodzieżowego „huraganu”jaki przeszedł przez Kuźnię Raciborską? Czy znani są sprawcy? Chodzi mi
o dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum.
Ryszard Węglarz – na ogólną ilość przestępstw popełnionych w wyżej wymienionym okresie, w 11 przypadkach sprawcami byli nieletni. Utrzymujemy bieżący kontakt
z nauczycielami, praktycznie od 1 września br. jeden funkcjonariusz 70% czasu swojej pracy poświęca na rozpracowywanie środowiska uczniowskiego. Efekty jego pracy już są widoczne, jednak na podsumowanie dokonań należy poczekać do końca roku. Wyniki tych działań ujmę w informacji, którą przedstawię Radzie.
Janusz Brzeźniak – bardzo często z racji pełnionych funkcji społecznych jestem w szkołach i zaobserwowałem, że sporo uczniów „zrywa” się z lekcji. Gdzie w tym czasie są? Dlatego też proszę o dopołudniowe patrole i sprawdzanie młodzieży, która w tym czasie powinna być w szkole na lekcjach.
Marcin Rak – proszę, aby zwrócić uwagę na parkujące na chodniku przy ul. Świerczewskiego (obok kiosku Zygmunta Grabowskiego) samochody, utrudniające pieszym bezpieczne poruszanie się.
Jan Stanek – w Rudzie Brzeg skradziono kabel energetyczny, co Policja robi w tym zakresie?
Ryszard Węglarz – prowadzone jest postępowanie przygotowawcze.
Antoni Głowski – prosiłbym o zwiększenie częstotliwości kontroli terenu Parku „Dębina”, w którym wieczorową porą zbiera się młodzież. Ponadto proszę o zwrócenie uwagi na obiekt byłej ZST przy ul. Powstańców w Kuźni Raciborskiej, ponieważ dochodzą słuchy, że wynoszone są metalowe przęsła na złomowisko.
Ryszard Węglarz – w tej chwili prowadzone są trzy postępowania o kradzież złomu. Trudno jest jednak dopasować te przypadki do kradzieży z obiektu byłej ZST. W miarę możliwości patrolujemy obiekt byłej szkoły i kontrolujemy punkty skupu złomu. Moim zdaniem niektórzy właściciele punktów skupu złomu bezkrytycznie przyjmują złom, który pochodzi niekiedy z niewiadomych źródeł, takie zachowanie powoduje, że ginie część naszych sprzętów. W niektórych, ewidentnych zaniedbaniach ze strony skupującego złom, będziemy występować o zabranie koncesji. Kontrole punktów skupu złomu prowadzi także Urząd Skarbowy.
Rita Serafin – prowadzący punkt skupu złomu zobowiązany jest do ewidencjonowania złomu szczególnego rodzaju i stąd odzyskaliśmy część przęseł skradzionych z obiektu szkoły. Część przęseł jest w bardzo złym stanie. Myślę, że Policja wie kto je do skupu oddał. Zastanawiamy się nad demontażem kutych przęseł ogrodzeniowych, które powoli także zaczynają znikać.
Marcelina Waśniowska – wiem, że część złomu jest cięta na mniejsze kawałki. Chciałam zapytać czy kontrole punktów skupu złomu prowadzone są także pod względem dokumentacji?
Ryszard Węglarz – prowadzimy kontrole przede wszystkim pod kątem zebranego złomu, jednak przy okazji sprawdzamy dokumenty.
Marcelina Waśniowska – uważam, że samo pojawienie się policjanta na złomowisku
i rozpytywanie niewiele daje. Należy przeprowadzać dokładne kontrole, zarówno zebranego materiału jak i prowadzonej dokumentacji.
Manfred Wrona – ponieważ do kierownika Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej nie ma więcej pytań poproszę kierownika Posterunku z Rud o przedstawienie informacji
o stanie bezpieczeństwa na terenie jemu podległym.
Ireneusz Tokarczyk – przepraszam za moją nieobecność na ostatniej sesji Rady Miejskiej, przebywałem na urlopie wypoczynkowym poza granicami kraju. Nie delegowałem żadnego policjanta, ponieważ idąc na urlop nie wiedziałem, że będzie w tym okresie sesja, ponadto w Rudach nastąpiły zmiany kadrowe i mam nowych policjantów. Zmorą w Rudach są kradzieże samochodów, dlatego Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu powołał grupę operacyjną z Sekcji Kryminalnej zajmującą się tą sprawą. Efekty pracy tej grupy już są, znaleziono dwa pojazdy, jeden skradziony na naszym terenie, odnaleziony w Niemodlinie, drugi skradziony na terenie Opola odzyskany przez naszych funkcjonariuszy. Współpracujemy z policjantami z Opola. Sądzę, że na podwyższenie wskaźnika kradzieży samochodów duży wpływ miał fakt zlikwidowania z dniem 1 października br. firm ochroniarskich działających przy Ośrodku Wypoczynkowym „Buk” i Restauracji „Pod Dębami”. W chwili obecnej ilość służb w godzinach wieczorowo - nocnych nie uległa zmianie, brak jest natomiast patroli w ciągu dnia. Na Posterunku w Rudach na
5 przewidzianych etatów pracuje 4 funkcjonariuszy, jest jeden wakat i nie wiem kiedy zostanie obsadzony. Ponadto jeden z funkcjonariuszy przebywa od lipca br. na zwolnieniu lekarskim i prawdopodobnie przebywał będzie na zwolnieniu do lutego 2005 roku. Jeżeli przełożeni nie zasilą posterunek kadrowo, to nie wyobrażam sobie w tej sytuacji dyslokacji służb. Przedstawię państwu informację o stanie bezpieczeństwa za miesiące: sierpień, wrzesień i październik. (Informacje stanowią załączniki do niniejszego protokołu).
Marcelina Waśniowska – słuchając sprawozdania można wywnioskować, że w Kuźni Raciborskiej nastąpił spadek przestępczości, co widać z dokonanych porównań poszczególnych okresów, natomiast w Rudach spadek nie nastąpił. Brak jest takiego porównania. Jak to tak naprawdę jest w Rudach?
Ireneusz Tokarczyk – ogólnie w Rudach nastąpił spadek przestępczości, zwiększyła się jedynie ilość kradzionych samochodów. Więcej na temat porównania stanu bezpieczeństwa powiem po 31 stycznia 2005 roku.
Sylwester Larysz – niedawno pijani uczestnicy imprezy „techno” samochodem zniszczyli mi płot. Interweniowałem na Policji, niestety policjantów z Rud nie było, przyjechali funkcjonariusze z Raciborza. W Rudach trudno nie zauważyć osobników wałęsających się porą nocną po wsi. Ludzie boją się jednak wychodzić z domów i interweniować. Broniąc się przed włamaniami i napadami spuszczają psy, lecz co się stanie, gdy te psy kogoś pogryzą?
Ireneusz Tokarczyk – wcale nie dziwię się ludziom, że się boją i szukają pomocy na Policji. Niestety w Rudach jest tylko 3 funkcjonariuszy i fizycznie nie da się zabezpieczyć całego terenu, a praca funkcjonariuszy musi odbywać się zgodnie z przepisami określonymi ustawą. Wspomagają nas koledzy z Kuźni Raciborskiej, za co im bardzo dziękuję. Monituję u przełożonych o zwiększenie obsady, ale niestety na razie bez rezultatu. Być może od grudnia br. sytuacja ulegnie poprawie. O tym, co mówił radny to my wiemy, jak mamy służbę to wchodzimy na posesje. Odnośnie spuszczania psów to powiem, że decyzja w tej kwestii należy do właściciela posesji i psów. My nie możemy radzić, aby ludzie psy spuszczali, bo w przypadku, gdy kogoś pogryzą to mogą mieć problemy.
Sylwester Larysz – wobec tego wnioskuję, aby władze gminy zorganizowały spotkanie
z Komendantem Powiatowym Policji w Raciborzu i przedstawiły mu nasze zaniepokojenie złym stanem bezpieczeństwa na terenie gminy oraz niewystarczającą obsadą posterunków.
Janusz Brzeźniak – dlatego dziwi mnie fakt zapewniania nas, że reorganizacja Policji się udała. Miesiąc po miesiącu słuchamy informacji i widać, że wszystko „idzie” w odwrotnym kierunku. Uważam, że musimy wspomóc tych ludzi w ich działaniach. Ci, co zajmują się procederem przestępczym to dobrze wiedzą, jaka jest obsada posterunku i to wykorzystują. W przypadku równoległego zgłoszenia przestępstwa do Komendy Powiatowej Policji
w Raciborzu, zapewne interwencją w pierwszej kolejności tam, gdzie sytuacja jest gorsza. Do dalszych zgłoszeń przyjeżdżają po 2-3 godzinach.
Wiktor Baszczok – czy od uroczystego otwarcia Posterunku Policji w Rudach była pełna obsada? Na pewno nie i dlatego uważam, że reforma Policji na naszym terenie nie jest zakończona. Jest to po prostu „partolenie roboty”.
Ireneusz Tokarczyk – od 1 grudnia 2003 r. była w Rudach pełna obsada przez dwa miesiące. Od czasu, gdy jeden z funkcjonariuszy przeszedł na emeryturę w Rudach nie ma pełnej obsady.
Romana Serafin – miesięcznie ginie 2-3 samochody, zapewne kradnie je ta sama grupa, którą Policja zapewne dobrze zna. Apeluję o przyjrzenie się tej grupie osób.
Ireneusz Tokarczyk – myślę, że Policja ma informacje na temat grup zajmujących się kradzieżą samochodów, jednak niekiedy trudno jest udowodnić im uprawianie tego procederu. Jako przykład podam zdarzenie sprzed miesiąca: zatrzymaliśmy samochód osobowy, z którego wysiadło 4 łysych osobników, którzy twierdzili, że przyjechali na grzyby. Po skontrolowaniu bagażnika okazało się , że mają w nim kosze z grzybami. Na pierwszy rzut oka widać było, że zajmują się kradzieżą samochodów, ale jak im to udowodnić? Są to trudne sprawy.
Ryszard Węglarz – jeżeli chodzi o ilość etatów to przypomnę, że w ub. roku Komisariat Policji w Kuźni Raciborskiej przed rozdzieleniem na dwa posterunki liczył 25 etatów. Cały czas byłem za tym, aby taka liczba funkcjonariuszy w Kuźni Raciborskiej pozostała. Niestety, w Kuźni Raciborskiej pozostało 15 etatów a w Rudach powinno być ich 5.
W wyniku reorganizacji na terenie gminy „straciło się” 5 etatów. W nowej strukturze funkcjonujemy blisko rok i należy z Komendantem Powiatowym Policji przedyskutować, czy reorganizacja przyniosła zamierzone efekty czy też nie. Radny ma rację, że reforma Policji jest nie zakończona, bo w innym wypadku nie byłoby tyle wakatów. Tak do końca nie jestem przekonany czy utworzenie dwóch posterunków było słusznym posunięciem.
Janusz Brzeźniak – na ten temat rozmawialiśmy kilkakrotnie. Chodzi nam przede wszystkim o szybsze działanie Policji i zapewnienie mieszkańcom większego bezpieczeństwa. Należy poprzeć propozycję zorganizowania spotkania z Komendantem Powiatowym Policji i przeanalizowania funkcjonowania dwóch posterunków. Albo ich liczebność zostanie zwiększona, albo też podjęte zostaną inne działania zmierzające do poprawy istniejącego stanu. Musimy tą sprawą się zająć.
Ireneusz Tokarczyk – posterunki nie są „głupią sprawą”, lecz nie na takich zasadach jak do tej pory. Jako kierownik jednego z nich siedzę w biurze i pracuję jako sekretarka. Brakuje mi czasu na to, aby wyjść do ludzi porozmawiać i spokojnie przyjrzeć się niektórym sprawom. Uważam, że funkcjonariusze nie powinni zajmować się załatwianiem spraw „papierkowych”.
Franciszek Kozłowski – w związku z tym stawiam wniosek, aby w celu omówienia spraw związanych z funkcjonowaniem Policji na terenie naszej gminy oraz stanem bezpieczeństwa należy na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej zaprosić Komendanta Powiatowego Policji.
Ireneusz Tokarczyk – nowelizacja ustawy o Policji jest przygotowana i zapewne w
I kwartale 2005 r. wejdzie w życie. Przejrzałem projekt tej nowelizacji i muszę powiedzieć, że nie znalazłem w niej takiego tworu jak „Posterunek Policji”.
Manfred Wrona – niedawno byłem uczestnikiem rozmowy z Kierownikiem Posterunku Policji w Rudach, Komendantem Powiatowym Policji w Raciborzu, Starosta Raciborskim
i Burmistrzem Miasta Kuźnia Raciborska na temat działalności i obsady osobowej Policji na terenie naszej gminy. Zastanawialiśmy się nad tym, czy reorganizacja Policji okazała się dobrym posunięciem czy też nie. Gdyby sięgnąć do protokołów z sesji podczas których rozważaliśmy te sprawy to zauważyć można nasze wątpliwości i obawy czy to wszystko się uda. Uznaliśmy wtedy, że czas pokaże, bo przecież nikt z nas nie posiada tej mądrości, że to co robi jest najlepsze. Myślę, że jednym z najważniejszych powodów podejścia do reorganizacji to odległość z Kuźni Raciborskiej do Rud, a co za tym idzie dłuższy czas dotarcia do zdarzenia i zużycie paliwa. Przy tworzeniu Posterunku Policji w Rudach zaangażowaliśmy cały potencjał społeczny, oraz partycypowaliśmy w kosztach zakupu samochodu. Dla Kuźni Raciborskiej też chcieliśmy pomóc w zakupie samochodu, niestety to się na razie nie udało. W tej chwili sprawa robi się klarowna, poczekamy jednak do przyszłego roku. Faktem jest, że ani w Kuźni Raciborskiej, ani w Rudach nie było takiego składu jaki obiecywano. W jednym z Informatorów ostro napisałem o Policji i co nieco drgnęło, przystąpiono do rozmów. Policja ma problemy kadrowe i sprzętowe, zwłaszcza chodzi o samochód. Komendant Powiatowy Policji zobowiązał się zrobić wszystko co będzie mógł, okazuje się, że w tym zakresie jest bezsilny. Myślę, że od samej wizyty u nas Komendanta Powiatowego Policji nie nastąpią znaczne zmiany. W rozmowie ze Starostą Raciborskim, Komendant Powiatowy Policji potwierdził, że czynione są starania aby z powrotem utworzyć Komisariaty Policji. Trochę czasu od tej rozmowy minęło i nie widać żadnych ruchów.
Ireneusz Tokarczyk – w grudniu przychodzi „nowy narybek” i Komendant Powiatowy Policji obiecał mi, że obsada kadrowa w Rudach ulegnie zwiększeniu.
Manfred Wrona – o tym akurat nic nie wiemy, dlatego bardzo proszę o informować nas
o tych sprawach. Rozmawiać z Komendantem Powiatowym Policji jednak będziemy, gdyż sytuacja w tym zakresie jest trudna.
Ireneusz Tokarczyk – uważam, że posterunek jest dobrą sprawą, ale na terenie takim jak np. Krzyżanowice, gdzie przestępczość jest o 200% mniejsza aniżeli w Rudach.
Manfred Wrona – na jednej z sesji Rady Powiatu pewien radny wypowiedział się w ten sposób: „w Rudach chcecie Posterunek Policji? Co tam chcecie pilnować? Drzew?. Tak na osłodę to chcę powiedzieć, że po zniszczeniu ławek w Rudach i kradzieży tabliczek, znaczną część ich odzyskano. Nie wiem czy złodzieja ruszyło sumienie czy też nie miał możliwości zbycia, zostały po prostu podrzucone.
Ireneusz Tokarczyk – tabliczki mają być nowe, podobne, ale drewniane.
Marcelina Waśniowska - popieram wniosek F. Kozłowskiego. Ja rok temu składałam taki sam wniosek i cieszę się, że dojdzie do spotkania.
Janusz Brzeźniak – myślę, że samo zaproszenie na sesję niewiele da. Zaproszenie na sesję musi być poprzedzone „naradą roboczą” podczas której przedstawione zostaną mu wszystkie problemy włącznie z pytaniem czy reorganizacja Policji powiodła się.
Manfred Wrona – dziękuje kierownikom Policji za przybycie na sesję i przedstawienie informacji o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
Ad 7. podjęcie uchwał w sprawie:
7.1. przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2005 rok
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona udzielił głosu Zastępcy Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska Ricie Serafin.
Rita Serafin - Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przedłożyła projekt programu do przyjęcia już teraz, ponieważ od stycznia 2005 r. rozpoczyna się finansowanie sportu. Na ostatniej sesji zostaliśmy zobowiązani do przedstawienia wyników przeprowadzonej wśród młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ankiety. Wyniku zostały ujęte w programie. Mamy zamiar w przyszłym roku zorganizować z młodzieżą i rodzicami trzy spotkania na temat narkomanii i alkoholu.
Manfred Wrona – Burmistrz Miasta zaproponował następującą poprawkę w rozdziale III pkt 3 ppkt g. Zamiast zapisu: utrzymywanie stałego kontaktu i współpracy z poradnią uzależnień oraz ośrodkami terapeutycznymi należy zapisać: utrzymywanie stałego kontaktu z poradnią uzależnień oraz ośrodkami terapeutycznymi, ZLA „Amicis-Med.”, kuratorami sądowymi i innymi instytucjami działającymi w tym zakresie.
Janusz Brzeźniak – jaki jest koszt leczenia jednej uzależnionej osoby w placówce?
Andrzej Migus – w ośrodku w Gorzycach leczenie jest bezpłatne, pokrywamy jedynie koszty transportu.
Janusz Brzeźniak – leczenie w placówce trwa 6 tygodni. Jak wygląda sytuacja osoby, która w pewnym momencie przerwała leczenie? Czy jest ponownie kierowana?
Rita Serafin – na naszym terenie nie było takiego przypadku.
Manfred Wrona - kto jest za przyjęciem powyższej poprawki?
W obecności 14 radnych zaproponowana poprawka została wprowadzona jednogłośnie.
Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały. Uchwała została podjęta 14 głosami.
7.2. Programu Współpracy Gminy Kuźnia Raciborska na 2005 rok z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2005 rok
Projekt uchwały odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona i udzielił głosu Sekretarzowi Miasta Andrzejowi Migusowi.
Andrzej Migus – Zgodnie z ustawą mamy obowiązek uchwalić program współpracy na każdy rok. Na posiedzeniu komisji szeroko omawiałem temat współpracy
z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Po przeprowadzonych konsultacjach w imieniu Burmistrza w projekcie programu proponuję skreślić zapis w rozdziale IV pkt 3, który wzbudził wiele kontrowersji. Brzmi następująco: dopuszczalny jest udział w realizowanych w ramach umowy zadaniach, uczestników nie zamieszkałych na terenie gminy. Jednak w takich przypadkach wydatki poniesione przez dotowany podmiot będą uznawane za wydane zgodnie z umową, w wysokości proporcjonalnej do uczestnictwa w realizowanym zadaniu mieszkańców gminy.
Radni analizując projekt programu współpracy brali pod uwagę inne argumenty i w związku z tym zaproponowaliśmy wykreślenie tego zapisu. Będziemy przez następny rok obserwować sytuację i jeżeli pewne proporcje zostaną przekroczone i w drużynach występować głównie zawodnicy z zewnątrz to program w tym zakresie się zmieni.
Julian Zieliński – przedstawił stanowisko komisji - punkt ten budził dużo kontrowersji, uznaliśmy, że kluby sportowe mogłyby w pewnym sensie kombinować, dlatego też jesteśmy za wykreśleniem powyższego zapisu.
Andrzej Migus – informacyjnie podam, że gmina w 2005 roku będzie mogła przydzielić dotacje stowarzyszeniom wyłącznie w drodze konkursu. Dotrzemy z informacją do tych,
z którymi współpracujemy. Zaraz po sesji będziemy tworzyć regulamin i ogłaszać konkurs. Niezależnie od tego każde stowarzyszenie może złożyć ofertę współpracy.
Manfred Wrona zwrócił się do radnych z zapytaniem kto jest za tym, aby w załączniku do uchwały, w rozdziale IV skreślić pkt 3? W obecności 13 radnych (nieobecna chwilowo M. Waśniowska), za skreśleniem pkt 3 było 13 głosów.
Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.
7.3. zmiany uchwały nr XLIII/321/2002 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 29 kwietnia 2002 r. w sprawie ustalenia polityki czynszowej
Manfred Wrona - odczytam projekt uchwały i oddam głos dyrektorowi ZGKiM Witoldowi Ciuberkowi.
Witold Ciuberek - chodzi nam o wprowadzenie dodatkowej kategorii mieszkań tj. lokal wyposażony w opomiarowaną instalację centralnego ogrzewania, do którego dostawa ciepła odbywa się z lokalnej kotłowni, posiadający instalację wodno-kanalizacyjną, wc i łazienkę. Na dzień dzisiejszy nie możemy zmobilizować ludzi do tego, aby wykonali opomiarowanie mieszkań, dlatego też powstał projekt tej uchwały. Czynsz wówczas byłby podniesiony np. o 30 groszy. Uchwała w wyniku głosowania została podjęta 14 głosami.
7.4. ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla ZGKiM w Kuźni Raciborskiej
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał projekt uchwały a następnie udzielił głosu dyrektorowi ZGKiM.
Witold Ciuberek - w zasadzie w finansowaniu zakładu nic się nie zmieni, zmieni się jedynie system naliczania dotacji.
Zbigniew Wojtyło – uchwała ta jest ściśle powiązana z projektem budżetu miasta.
Janusz Brzeźniak – w ilu procentach jest dyrektor usatysfakcjonowany wysokością dotacji przedmiotowych?
Witold Ciuberek – w 50%.
Tadeusz Kobylański – czy stawka 0,70 zł za oczyszczanie, odśnieżanie ulic i chodników miejskich jest na cały okres zimowy?
Witold Ciuberek – stawka ta jest ustalona na cały rok, podobnie jak pozostałe stawki.
Wobec braku pytań do projektu uchwały, Przewodniczący Rady Miejskiej przypominając radnym, że w razie podjęcia tej uchwały, stawki te staną się nienaruszalne w budżecie na 2005 rok, poddał uchwałę pod głosowanie. W obecności 14 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.
7.5. przystąpienia Gminy Kuźnia Raciborska do udziału w Śląskim Programie Odnowy Wsi, realizowanym przez Śląski Związek Gmin i Powiatów w Katowicach
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i udzielił głosu Sekretarzowi Miasta.
Andrzej Migus – Program realizowany był pilotażowo w województwie opolskim, gdzie się sprawdził. Teraz został uruchomiony również w województwie śląskim. Celem Programu jest m.in.:
- wdrożenie procesów odnowy wsi według wzorca przyjętego i rozwiniętego w woj. opolskim,
- przygotowanie sołectw, gmin i powiatów woj. śląskiego do wykorzystania w latach 2004-2006 środków pomocowych,
- przygotowanie do udziału w programach unijnych, wspierających obszary wiejskiej, które będą dostępne w latach 2007-2013.
Spośród licznej grupy zainteresowanych sołectw wyłoniono 40, które wybiorą lokalnych liderów. Burmistrz Miasta spośród zainteresowanych sołectw z terenu naszej gminy wybrał sołectwo Turze i sołectwo Rudy. Koszt udziału w Programie to 1.750 zł, te pieniądze będą przeznaczane głównie na szkolenia. Odpis sołecki wynosi 6 zł/ mieszkańca, pozostają one w gminie do dyspozycji sołectwa, przeznaczane będą głównie na wkład własny przy realizacji Programów.
Manfred Wrona – kilkanaście dni temu, po dwie osoby z wybranych sołectw wzięły udział w warsztatach organizowanych w województwie opolskim. Organizatorzy warsztatów chcieli się pochwalić osiągnięciami. Później te grupy spotkały się w Rudach, gdzie omówiono zamierzenia, co do dalszych działań i ustalono następne spotkanie. Najbliższe odbędzie się w dniach 10-11 grudnia 2004 r.
Marcelina Waśniowska – odbywają się szkolenia dla 4 sołectw: Gminy Kuźnia Raciborska, Pilchowice i Krzyżanowice, warto w nich uczestniczyć.
Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały, w obecności 14 radnych uchwała została podjęta 12 głosami, przy 2 głosach wstrzymujących się.
7.6. zmian w budżecie gminy na 2004 rok
Manfred Wrona – odczytam państwu projekt uchwały i poproszę Skarbnika Miasta
o wyjaśnienie proponowanych zmian.
Zbigniew Wojtyło - przedstawił propozycje zwiększenia po stronie dochodów i wydatków budżetowych oraz przeznaczenie tych środków. Zaproponował wprowadzenie w załączniku nr 1 pkt 2 dział 801 zmiany zapisu. Zamiast: z Urzędu Marszałkowskiego należy zapisać: z budżetu państwa. Powiedział także, że załącznik nr 3 zmienił się całkowicie w porównaniu do tego, jaki otrzymali radni z zawiadomieniem o sesji. Dokładnie przedstawił zmniejszenia i zwiększenia po stronie wydatków budżetowych.
Wiesława Czogała – zwróciłam się do Burmistrza Miasta z prośbą o zwiększenie budżetu oświaty o dwie kwoty: 54.600 zl i 110.000 zł. O tym, że w czasie roku braknie pieniędzy mówiłam już w marcu, kiedy uchwalany był budżet na br. i zmniejszono budżet oświaty o ok. 92.000 zł. Komisja Oświaty pozytywnie zaopiniowała zwiększenie budżetu oświaty na dokonanie waloryzacji plac pracowników administracji, natomiast Komisja Budżetu i Finansów negatywnie. Bardzo proszę o umożliwienie dokonania waloryzacji i zwiększenie środków o kwotę 28.175 zł oraz kwotę 55.000 zł na wynagrodzenia wraz z pochodnymi dla pracowników pedagogicznych gminnych placówek oświatowych. Wprowadziłam ograniczenia w wydatkach oświatowych, brakuje jednak jeszcze pewne kwoty, których przyznanie proszę.
Julian Zieliński – Komisja Oświaty miała n posiedzeniu inne wysokości niż te przedstawione na sesji. Czy te kwoty wystarczą?
Wiesława Czogała – cały czas podejmuje działania ograniczające wydatki, realizacja części zadań została wstrzymana. Możemy ze względu na temperaturę ograniczyć wydatki na opał. W grudniu jeżeli środków mi zabraknie to zwrócę się o ich zwiększenie.
Marcelina Waśniowska – jeżeli chodzi o projekt uchwały to Komisja Budżetu i Finansów 3 głosami za przy 1 głosie wstrzymującym się zaopiniowała pozytywnie oprócz załącznika nr 3.
Wobec braku innych pytań, Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta 12 glosami, przy 2 głosach wstrzymujących się.
Ad 8. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich, informując najpierw o wydanych zarządzeniach a następnie o odbytych spotkaniach
i udziale w naradach. Informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Do sprawozdania z międzysesyjnej działalności burmistrz dołączył protokół sporządzony ze spotkania w Urzędzie Miejskim w dniu 12 października 2004 r. dotyczącym wydania przez Ministra Środowiska decyzji w sprawie przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele nierolnicze i nieleśne gruntów leśnych własności Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Rudy, projektowanych pod eksploatacje piasku
i pospółki piaskowo-żwirowej. Burmistrz dołączył także protokół nr 4/2004 z posiedzenia łączonego komisji doraźnej i zespołu ds. utrzymania czystości i porządku w gminie z dnia 21.10.2004 r.
Burmistrz ponadto powiedział, że w dniu 17 listopada br. wydał obwieszczenie w sprawie zmiany nazwy wsi Jankowice Rudzkie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dniem 1 stycznia 2005 roku zostaje zmieniona nazwa miejscowości Jankowice Rudzkie na Jankowice.
Po wystąpieniu burmistrza, Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Sekretarzowi Miasta, który przedstawił zaproszenie do udziału w akcji społecznej „Przejrzysta Polska”, prowadzonej przez Gazetę Wyborczą przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Programu Przeciw Korupcji Fundacji i. S. Batorego, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej Banku Światowego.
Andrzej Migus – zaproponowano gminie udział w akcji społecznej „Przejrzysta Polska”, poprzez którą zamierza się promować uczciwość i skuteczność działania w samorządach, zmierzającą do poprawy jakości życia publicznego oraz pobudzania aktywności obywatelskiej. Organizatorem akcji jest Gazeta Wyborcza oraz kilka organizacji samorządowych, lub współpracujących z samorządem. Akcję poprzedził pilotaż z udziałem 16 gmin i jednego powiatu woj. opolskiego. Po doświadczeniach programu postanowiono rozszerzyć akcję na całą Polskę. Samorządy, które wezmą udział w programie i uporają się z wybranymi zadaniami nagrodzone zostaną specjalnym certyfikatem wydanym przez organizatorów. Program ma udoskonalić praktykę stosowania w samorządach sześciu zasad: zasady przejrzystości, braku tolerancji dla korupcji, partycypacji społecznej, przewidywalności, fachowości i rozliczalności (odpowiedzialności).
Zadaniem uczestników jest zrealizowanie zadań przypisanych do sześciu zasad, a warunkiem ukończenia programu będzie zrealizowanie co najmniej sześciu zadań obowiązkowych – po jednym z każdej zasady. Możliwa jest realizacja większej ilości zadań, dająca szansę na ukończenie programu w wersji rozszerzonej. Do 31 stycznia 2005 r. uczestnik programu ma dokonać ostatecznego wyboru zadań z listy przygotowanej przez organizatora poprzez dobranie zadań fakultatywnych do obligatoryjnych. Podstawą zaliczenia przez organizatorów wykonania poszczególnych zadań są sprawozdania zespołów zadaniowych wpisane w specjalnie opracowane formularze. Zgłoszenia udziału w akcji należy dokonać w terminie do 31 grudnia 2004 r. Organizatorzy nadadzą tytuł „Przejrzystego samorządu” tym uczestnikom, których udział w akcji na podstawie przesłanych sprawozdań zostanie oceniony pozytywnie. Wprowadzenie zasad programu do praktyki funkcjonowania samorządów, osiągnięcie i utrzymanie odpowiednich standardów w ich realizacji spowoduje znaczące uodpornienie samorządowej administracji publicznej na działania nieetyczne i korupcję. Trzy spośród proponowanych zasad to zasady ustalające wartości nadrzędne dotyczącą sposobu organizacji działania urzędu, które wpływają na sposób podejścia do realizacji zadań publicznych. Są to zasady: przejrzystości, partycypacji społecznej i braku tolerancji dla korupcji. Natomiast trzy kolejne zasady mają zastosowanie do realizowania przez administracje zadań publicznych i przestrzegane, w zasadniczy sposób ograniczają możliwości zachowań korupcyjnych w urzędach. Są to zasady: fachowości, przewidywalności i rozliczalności.
Niektóre z zadań pociągają skutki finansowe, niektóre organizacyjne, niektóre pochłaniają tylko czas, a są też takie, które są u nas już wdrożone. Nie jesteśmy jednak dzisiaj w stanie przewidzieć które z zadań będą nam zlecone do wykonania.
Manfred Wrona – nad przystąpieniem do programu należy się zastanowić. Materiały w tej sprawie skierujemy do wszystkich komisji, które wstępnie je przeanalizują a potem na sesji Rady Miejskiej podejmie się decyzję.
Rita Serafin – poinformuję państwa o działaniach ks. Badury podejmowanych w celu uruchomienia w Kuźni Raciborskiej usług w zakresie fizjoterapii i podstawowej opieki domowej u pacjenta w domu. Ks. Badura ubiega się o zakontraktowanie usług w NFZ, jednak aby mógł to uczynić musi mieć tytuł prawny do lokalu przy ul. Jagodowej. Odbył się odbiór pomieszczeń przez Sanepid. W chwili obecnej ks. Badura oczekuje na dokumenty
z Sanepidu, po ich otrzymaniu przedłoży je w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Zatrudniona jest jedna pielęgniarka z odpowiednimi kwalifikacjami, od 1 stycznia 2005 r. rozpoczynają działalność. Przedstawię państwu kilka informacji odnośnie kolejki wąskotorowej w Rudach. W związku z demontażem szyn kolejowych złożono doniesienie do Prokuratury. Bez naszej wiedzy i zgody p. Gierucki zdemontował
i naruszeniem przepisów o ochronie zabytków wystąpiliśmy do Prokuratury o wszczęcie postępowania. 6 października br. odbyło się Walne Zgromadzenie członków Towarzystwa Miłośników Górnośląskiej Kolejki Wąskotorowej w Rudach, w którym wziął udział burmistrz, ja i kierownik Referatu GN. Zgromadzenie podejmowało uchwały a jesteśmy pewni, że zgromadzenie to legalnym nie było, ponieważ przyszły na nie osoby, które nie są członkami towarzystwa. We wrześniu br. odbyło się z p. Gieruckim spotkanie, podczas którego zobowiązaliśmy go do zaktualizowania i dostarczenia pewnych, niezbędnych dokumentów. Korespondencja z p. Gieruckim od tego czasu prawie niczym się nie charakteryzuje. Nadal nie możemy uzyskać podpisanego protokołu, pomimo ujęcia w nim wszystkich jego uwag i sugestii. W zakresie współpracy nic nie zmieniło się na lepsze, p. Gierucki udziela wywiadów do prasy, w których przekazuje wiele nieprawdy i pomówień. Myślę, że wszystkie możliwości na dobrą współpracę się wyczerpały. Nie jesteśmy już w stanie „szarpać się” o to, aby należycie dbał o mienie gminne. Przesłał do radnych pismo, które zapewne odczyta Przewodniczący Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał pismo, które stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Romana Serafin – 27 października br. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zorganizowało w MOKSiR imprezę z okazji rocznicy TPD. Bardzo chciałam podziękować w imieniu dzieci za przybycie na uroczystość. Występowały nasze dzieci i ci, co byli obecni to widzieli jaki mamy potencjał artystyczny dzieci, który należy należycie wykorzystywać przy okazji organizacji imprez gminnych. Róbmy podobne imprezy na terenie gminy i pokazujmy tych młodych, wspaniałych artystów, którzy bardzo wiele potrafią. Za uświetnienie uroczystości serdecznie im dziękuje, a sponsorom dziękuje za przekazane słodycze. Jest gotowa kaseta z uroczystości, którą można obejrzeć.
Ad 9. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
Manfred Wrona - wystąpiłem do Burmistrza Miasta o usprawnienie pracy Biura Rady Miejskiej poprzez nagrywanie obrad sesji. Myślę, że sprawa zostanie pozytywnie załatwiona,
- burmistrzowi przekazuję pismo mieszkanki Rud dot. próby pozbycia się azbestu z prośbą o pomoc w sprawie,
- Wojewoda śląski zgodnie z art. 24h ust. 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przekazał informację dotyczącą oświadczeń majątkowych za 2003 rok, złożonych do wojewody. W informacji napisał, że oświadczenia zostały złożone w terminie ustawowym a po analizie ich nie stwierdził nieprawidłowości,
- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Raciborzu przesłał informację dotyczącą analizy oświadczeń majątkowych radnych oraz pozostałych osób zobowiązanych do ich złożenia. W piśmie podkreślił, że nie stwierdzono nieprawidłowości odnośnie rzetelności analizowanych oświadczeń. (Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał treść pisma w całości, które stanowi załącznik do protokołu)
- prezes Zarządu ZNP Zygmunt Pietrzak zwrócił się z prośbą o przesłanie do 25 listopada 2004 r. regulaminu wynagradzania nauczycieli na 2005 rok.
Wiesława Czogała – regulamin wynagradzania ma być uchwalony do końca lutego 2005r. Przygotowany jest projekt, w przyszłym tygodniu przekażę do konsultacji a w grudniu br. przekażę do rady,
- prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach zwrócił się z prośbą o rozważenie możliwości obniżenia stawek podatku od nieruchomości dla aptek. Pismo zostało skierowane do Burmistrza Miasta i do Komisji Budżetu i Finansów. Burmistrz Miasta opowiedział się za pozostawieniem aptek w grupie prowadzących działalność gospodarczą i nie stosowanie zwolnień. Komisja Budżetu i Finansów poparła stanowisko burmistrza,
- Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Gliwicach tradycyjnie jak co roku zaprosił na Adwentowe Godziny Skupienia dla samorządu terytorialnego, które odbędzie się w parafii pod wezwaniem św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach w dniu 18 grudnia 2004 r. Zachęcam do skorzystania z zaproszenia,
- 15 listopada 2004 r. zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym wpłynął projekt budżetu gminy na 2005 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego. Każdy z państwa go otrzymał i powinien przeanalizować. Swoje uwagi i spostrzeżenia należy składać na komisjach, tak, aby w grudniu budżet uchwalić.
Zbigniew Wojtyło – ustawa o finansach publicznych stanowi, że uchwałę budżetową organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala przed rozpoczęciem roku budżetowego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach – nie później niż do dnia 31 marca roku budżetowego.
Manfred Wrona – mamy miesiąc czasu, aby komisje zastanowiły się nad poszczególnymi partiami budżetu. W projekcie budżetu zadania wnioskowane ujęto w taki sposób, aby zadowolić w miarę możliwości prawie wszystkich. Ze względu na ograniczone środki, oczywiście nie uwzględniono wszystkich zadań, które byśmy chcieli, aby były realizowane.
Tadeusz Kobylański – uważam, że Jankowice są pokrzywdzone, ujęto niewiele zadań do wykonania w 2005 roku.
Manfred Wrona – proponuję dzisiaj na ten temat nie dyskutować, jest to projekt budżetu przedłożony do analizy i dyskusji. Budżet gminy jednak musi zamknąć się w ustalonych ramach, nie wydamy więcej pieniędzy aniżeli mamy. Wnioski po analizie projektu budżetu zostaną przekazane burmistrzowi.
Zbigniew Wojtyło - mam prośbę do sołtysów, aby składali propozycje zadań jakie zamierzają zrealizować w 2005 roku w ramach kwoty 2.000 zł przyznanej do dyspozycji każdej jednostki pomocniczej. Należy wskazać na jaki cel – zgodnie z przepisami – pieniądze te będą przeznaczone.
Manfred Wrona – informuję, że Ośrodek Szkoleniowy „Wagart” zaprasza na program Świat w kolorze Nadziei z cyklu „Zielono mi” organizowanym w PWS „Spodek”
w Katowicach w dniu 26 listopada br. Jest to impreza, za którą nie trzeba płacić z własnej kieszeni, są wolne miejsca i zainteresowani mogą zapisywać się na wyjazd w Biurze Rady Miejskiej.
Ad 10. Interpelacje i zapytania.
Ad 11. Wnioski
Manfred Wrona – otwieram dyskusję.
Marcelina Waśniowska – chciałabym, aby zająć się w końcu sprawą psów i płaceniem podatków od posiadania psów. W związku z tym, że bezpańskie psy stwarzają zagrożenie dla ludzi, należy zająć się tym tematem. Uważam, że należałoby opracować program kontroli płacenia podatków za psy oraz ich szczepień. Każdy pies powinien być szczepiony i w takiej kontroli powinna pomoc nam Policja. Jeżeli chodzi o wyłapywanie bezpańskich psów, to należałoby co pewien czas podać do publicznej wiadomości informację, że w poszczególnych miejscowościach, w określonych dniach będą łapane bezpańskie psy.
Zbigniew Wojtyło – ustawa określa - kto jest zwolniony z płacenia podatku za psa, rada gminy może dodatkowo zwolnić, natomiast pobór podatku ciąży na inkasentach podatku.
Manfred Wrona – chodzi nam o kontrolę płacenia podatków za psy.
Zbigniew Wojtyło – rada gminy nie ma takich uprawnień, aby prowadzić ewidencje psów
Manfred Wrona – myślę, że Komisja Przestrzegania Prawa powinna zająć się tym tematem.
Franciszek Kozłowski – mam pytanie i nie wiem, czy skierować je do prezesa GPWiK czy do burmistrza. Proszę mi odpowiedzieć dlaczego wstrzymano prace przy budowie połączenia sieci wodociągowej przy ul. Raciborskiej?
Kazimierz Worobiec – spółka prowadzi prace na Osiedlu, związane z wymianą sieci wodociągowej z azbesto-cementu.
Ernest Emrich – przy ul. Raciborskiej prace zostały wstrzymane, ponieważ wykonawca robot już trzy miesiące czeka na wydanie zgody na zajęcie pasa drogowego. Podmiot, który wygrał przetarg nie czekając na wydanie zgody przystąpił do prac i otrzymał mandat za brak dokumentu.
Franciszek Kozłowski - chcę pochwalić za wzorowe uprzątnięcie ul. Działkowców.
Antoni Głowski – panie Burmistrzu, kolejny raz apeluję, aby zlikwidować dzikie wysypisko śmieci przy ul. Kozielskiej. Jest to centrum miasta i jak to wygląda?
Proszę także o przyśpieszenie budowy przystanku autobusowego przy ul Kozielskiej w Kuźni Raciborskiej, bo zbliża się zima.
Sylwester Larysz – w imieniu mieszkańców ul. Podbiała pragnę podziękować za kładkę na rzece Rudzie. Chciałem też zapytać jak wygląda sprawa budowy parkingu przy Przedszkolu w Rudach?
Ernest Emrich – rozmowy odnośnie budowy parkingu są prowadzone. Rozeznawałem sprawę i chyba jest alternatywne wyjście – budowa parkingu po drugiej stronie ulicy.
Wiktor Baszczok - trzy lata temu doszło do wypadku przy posesji p. Nawoja przy ul. Raciborskiej w Rudach, podczas którego uszkodzony został hydrant. Jest on do tej pory nie naprawiony i należałoby go naprawić.
Tadeusz Kobylański – wnioskuję, aby ustalić właściciela terenu w Jankowicach przy WOS na którym znajduje się plac zabaw dla dzieci. Jeżeli teren ten nie stanowi własności gminy to należy go wykupić.
Julian Zieliński – od kilku miesięcy jesteśmy w posiadaniu dwóch lamp ozdobnych, które znalazła młodzież, pochodzących z oświetlenia Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej. Składowane są w PMOW i należy je odebrać.
Jan Krybus – lampy uliczne oświetlające ścieżkę wzdłuż torów kolejowych, prowadzącą do Siedlisk są poniszczone. Należy naprawić tak, aby przynajmniej co druga świeciła.
Alfons Mazurek - ponawiam wniosek, aby odremontować zniszczony przystanek autobusowy w Rudzie Kozielskiej przy sklepie spożywczym. Jest bardzo zniszczony, zadaszenie z azbestu się pokruszyło i nie spełnia swojej roli.
Wiesława Czogała poinformowała o otrzymaniu ze środków pomocowych dwóch pracowni komputerowych dla szkół, oraz programów multimedialnych. Poinformowała także, że wstępnie pozytywnie został zaopiniowany wniosek o stypendia dla uczniów. Uczniowie od września 2005 r będą mieli większe szanse na uzyskanie stypendiów, będą jednak musieli udokumentować wykorzystanie tych środków.
Ad 12. Zamknięcie obrad.
Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując zebranym za udział w sesji zamknął jej obrady.
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) MANFRED WRONA
Protokół sporządziła Elżbieta Podolec
Metryka dokumentu
Tytuł dokumentu: | Protokół nr XXIV/2004 |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej |
Informację opublikował: | Aleksander Serafin |
Informację wytworzył: | |
Data na dokumencie: | Brak |
Data publikacji: | 13.12.2004 14:53 |
Rejestr zmian dokumentu
23.12.2004 14:31 | Edycja dokumentu (Aleksander Serafin) |
---|---|
13.12.2004 14:53 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |