Protokół nr VII/2007

Protokół nr VII

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 22 lutego 2007r.

 

VII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły o godz. 1845.

Lista obecności radnych, przewodniczących Zarządów Osiedli i sołtysów w załączeniu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Rita Serafin – Burmistrz Miasta
  2. Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza
  3. Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta
  4. Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta
  5. Władysław Gumieniak – radny powiatu raciborskiego
  6. Wiesława Czogała – dyrektor MZO
  7. Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
  8. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
  9. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
  10. Kazimierz Worobiec – prezes Zarządu GPWiK

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Obrady otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak. Na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad – obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 15 radnych. Andrzej Kubiczak powitał wszystkich zebranych, zwłaszcza nowego sołtysa Rudy Kozielskiej Pana Wojciecha Węglorza.

2. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił porządek obrad. Uwag nie wniesiono, w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Zatwierdzenie protokołu nr VI/2007.
  4. Interpelacje, zapytania.
  5. Wnioski.
  6. Informacja nt. przyznanych dodatków mieszkaniowych i zadłużeń czynszowych w 2006r.
  7. Podjęcie uchwał w sprawie:

7.1.zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kuźnia Raciborska obejmującego teren położony przy ul. Piaskowej w mieście Kuźnia Raciborska

7.2.przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Klasztornej

7.3.wniesienia przez gminę Kuźnia Raciborska wkładów niepieniężnych i pieniężnych do Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji spółka z o.o. z siedzibą w Kuźni Raciborskiej

7.4.zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Turzu

7.5.zmian w budżecie gminy na 2007r.

7.6.planu pracy Rady Miejskiej na 2007r.

  1. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
  2. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  3. Odpowiedzi na interpelacje i wnioski złożone podczas sesji.
  4. Zakończenie obrad.

3. Przyjęcie protokołu nr VI/2007 z sesji z dnia 08.02.2007r.

Protokół w obecności 15 radnych został bez odczytywania przyjęty jednogłośnie.

4. Interpelacje i zapytania.

 

5. Wnioski.

 

Jan Stanek – na sesji i na Zebraniach Wiejskich mieszkańcy zgłaszali wniosek o przedłużenie godzin pracy Ośrodka Zdrowia w Turzu, czy jest odpowiedź?

 

Andrzej Kubiczak poinformował, że na wniosek z ostatniej sesji kierownik ZLA „Amicus-Med.” udzielił odpowiedzi, która była przedstawiona na posiedzeniu Komisji Oświaty. Kierownik ZLA stwierdził, że nie ma możliwości przedłużenia godzin otwarcia Ośrodka Zdrowia w Turzu.

 

Marcelina Waśniowska – ochrona zdrowia jest zadaniem własnym gminy i nie możemy tak to zostawić. Chorzy wymagający wizyt domowych potrzebują opieki lekarskiej i kiedy ten lekarz ma ich przyjąć? Takie funkcjonowanie ośrodka na naszym terenie jest niedopuszczalne.

 

Henryk Machnik zapytał, na jakim etapie jest sprzedaż budynku w Jankowicach?

 

Rita Serafin odpowiedziała, że na etapie wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego.

 

Sylwester Larysz - czy dowieziono żużel na te ulice, o których mówiłem na ostatniej sesji.

 

Rita Serafin – wczoraj to zostało zrobione.

 

Mariusz Brześniowski powiedział, że lustro przy ul. Słowackiego zostało rozbite i należy wystąpić do Zarządu Dróg Powiatowych w Raciborzu o zamontowanie nowego. Ze względu na to, że lustro jest w tym miejscu bardzo potrzebne. Zaproponował, że jeżeli ZDP nie będzie w stanie go zamontować, należy z budżetu gminy wygospodarować środki na ten cel. Powiedział także, że podobna sytuacja jest z koszami na śmieci i znakami drogowymi. Ciągle są niszczone. Uważa, że należy zmobilizować Policję, aby wieczorem większą uwagę zwracała na ulice miasta. Zapytał, co robi Policja w kwestii ustalenia winnych tych zajść.

 

Janusz Brzeźniak – szkoda, że w porządku obrad nie ma punktu dot. ładu i porządku. Ostatnio wiele spraw mamy do Policji. Jeden temat to ten, który poruszył Mariusz Brześniowski, a drugi to sprawa kradzieży na działkach i niszczenie mienia. Dzisiaj rano widzieliśmy zniszczone kosze i porozrzucane śmieci. Duże zaniepokojenie mieszkańców ul. Kościuszki budzi fakt pojawienia się tam plagi szczurów. Zgłosiłem to już dyrektorowi ZGKiM.

 

Manfred Wrona – szkoda, że nie ma Policji, ale sądzę, że sprawy zgłoszone zostaną im przekazane. Należy wystąpić do Policji o częste kontrole przejazdu przez most w Rudach przy ul. Rogera. Kierowcy nie reagują na sygnalizację świetlną i przejeżdżają na czerwonym świetle. Na razie nie doszło do tragedii, ale trzeba to zgłosić.

 

Sylwester Larysz – niedawno otrzymałem wiadomość, że na drodze leży człowiek. Dzwoniliśmy na Posterunek Policji na 997, zgłosiliśmy, że trzeba zabezpieczyć miejsce i mienie nieznanej osoby. Policjant z Raciborza powiedział, że oni nie są od tego typu spraw, powiadomili Posterunek Policji w Rudach. W tym miejscu muszę pochwalić policjantów z Rud, którzy perfekcyjnie do sprawy podeszli, natomiast policjant, który odbierał telefon zachował się naganie. Okazało się, że osoba, którą znaleziono była  osobą samotną i nie ubezpieczoną. Zgłosiła się dalsza rodzina. Proszę, aby przypominać ludziom, aby się ubezpieczali.

 

Tadeusz Koral – prosiłbym o interwencję w sprawie rozsypywania piasku przez samochody ciężarowe wyjeżdżające ze żwirowni Ruda w kierunku Turza i Siedlisk. Szczególnie niebezpiecznie dla innych użytkowników drogi jest na zakręcie. Należy doprowadzić do usunięcia zagrożenia.

 

Henryk Machnik – problem dewastacji zgłoszony przez Mariusza Brześniowskiego występuje zapewne w każdej miejscowości. Jest wskazane, aby zrobić coś w tym zakresie. Wczoraj 11-letni uczeń z Jankowic będąc z grupą dzieci w MOKSiR w kinie został przed seansem opluty przez ucznia z Kuźni Raciborskiej. Dzieci boją się tego typu zachowań. Należy podjąć działania w celu wyeliminowania zjawiska.

 

Marcelina Waśniowska zapytała czy zamontowana jest klapa przeciwpowodziowa w Turzu,  którą złodzieje ukradli.

 

Bogusław Wojtanowicz – oceniliśmy, że koszt zakupu klapy to ok. 1.400 zł. Ze względu, że to zabezpieczenie nie należy do gminy, wystąpiliśmy do Śląskiego Zarządu Melioracji w Katowicach o ewentualne jej sfinansowanie. Chcieliśmy zorientować się w cenie, planujemy wybrać się do Śląskiego Zarządu Melioracji i interweniować bo jest kilka spraw do załatwienia m.in. ta klapa. Zdajemy sobie sprawę, że sprawa jest pilna.

 

Gerard Hanusek – wraz z sołtysem zgłaszamy trzy wnioski. Jeden dotyczy okresowego koszenia i pielęgnacji działki położonej w Jankowicach przy ul. Leśnej stanowiącej własność Nadleśnictwa. Drugi wniosek o wykonanie przepustu przy ul. Polnej w Jankowicach. Podczas opadów lub topnienia śniegu zalewana jest posesja starszych osób. Trzeci wniosek dotyczy naprawy przepustu pod drogą wojewódzką nr 919 w Jankowicach na cieku wodnym nr 41.

 

Sylwester Larysz – oznakować wjazd na Osiedle Lipowe w Rudach

 

Marcelina Waśniowska – w związku z tym, że zbliża się okres przeglądu zabezpieczeń powodziowych prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu, należy w skład komisji włączyć sołtysów i pracowników Urzędu Miejskiego. Chodzi o to, aby komisja była poprowadzona w konkretne, wskazane przez sołtysa miejsca a nie sprawdzała tylko miejsca, które sama ustali.

 

Manfred Wrona – wnioskuję, aby zintensyfikować działania zmierzające do wyjaśnienia sprawy zakupu i ustawienia fotoradarów i ważenia samochodów ciężarowych. Policja powinna określić czy to będzie robić czy nie.  Do Komisji Przestrzegania Prawa wpłynęła skarga p. Elżbiety i Norberta Wilk z Rud dot. wysokości ogrodzenia betonowego wybudowanego przez Damiana Szymurę. Z notatki sporządzonej m.in. przez pracowników Urzędu Miejskiego wyraźnie nie wynika jaką wysokość ma sporne ogrodzenie. Aby komisja mogła zająć stanowisko należy dokonać pomiaru wysokości płotu przez pracowników Urzędu Miejskiego. Chodzi o stwierdzenie wysokości płotu w najwyższym punkcie.

 

Sylwester Larysz – w Rudach są to dwie rodziny, które chcą wykorzystać nowego radnego. Proszę, aby nikomu nic nie obiecywać i nie mieszać gminy do rozwiązania prywatnych nieporozumień. Powinni udać się do sądu. Trzeba wysłuchać i wyraźnie powiedzieć, że niektóre sprawy nie należą do gminy.

 

Piotr Klichta – przejazd przez most w Rudach jest zbyt wąski. Tam nie mieszczą auta. Szczególnie niebezpiecznie jest przy wjeździe od strony Rud. Należy wystąpić do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach o przesunięcie kilka metrów do tyłu miejsca zatrzymywania się samochodów jadących od Rud. Drugi wniosek dot. konieczności  wystąpienia do PKP o naprawienie przejazdu kolejowego koło Rafametu. Jest on bardzo zniszczony i trudno przejechać.

 

6. Informacja na temat przyznanych dodatków mieszkaniowych i zadłużeń czynszowych w 2006r.

 

Przy omawianiu tego punktu radnym zostały przedstawione zdjęcia budynków socjalnych z terenu całej gminy. Stan poszczególnych budynków omówił dyrektor ZGKiM Witold Ciuberek.

 

Rita Serafin dodała, że lokali socjalnych na terenie gminy jest  45, zasiedlonych jest 37. Do mieszkań nie zasiedlonych są włamania i wszystko z nich znika, zwłaszcza części metalowe. Wcześniej te mieszkania były przez ZGKiM wyremontowane.

 

Witold Ciuberek przedstawił następnie informację na temat zadłużeń czynszowych lokali mieszkalnych oraz użytkowych stanowiących własność gminy – informacja stanowi załącznik do protokołu. Dyrektor ZGKiM odpowiadał także na pytania radnych.

Na pytanie Ernesta Drazika o właściciela budynku przy ul. Sportowej w Rudzie Kozielskiej, który nadaje się do rozbiórki, dyrektor odpowiedział, że budynek ten nie stanowi własności gminy.

Radni otrzymali pisemną informację na temat przyznanych dodatków mieszkaniowych w 2006r. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

 

Piotr Klichta – obserwuję, że największą kwotę dodatków wypłacono lokatorom mieszkań gminnych. Czy mieszkańcy lokali spółdzielczych i wspólnot mieszkaniowych także otrzymują dodatek mieszkaniowy?

 

Krystyna Krzywda – o dodatek mieszkaniowy może ubiegać się zarówno mieszkaniec lokalu gminnego, spółdzielczego, prywatnego, jak też właściciel domu prywatnego. Jednak na terenie naszej gminy nie ma ani jednego przypadku wypłacania dodatku osobie posiadającej dom jednorodzinny. Każdy, spełniając konkretne kryteria ma prawo ubiegać się o dodatek mieszkaniowy. Najważniejszym kryterium jest powierzchnia. Jeden dodatek wypłacany jest najemcy spoza naszej wspólnoty, pozostałe najemcom lokali administrowanych przez ZGKiM.

 

7. Podjęcie uchwał w sprawie :

 

7.1. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kuźnia Raciborska obejmującego teren położony przy ul. Piaskowej w mieście Kuźnia Raciborska

Marcelina Waśniowska poinformowała, że Komisja Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy po zapoznaniu się z projektem uchwały, zaopiniowała go pozytywnie.

Projekt uchwały odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kubiczak.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.2. przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Klasztornej

Marcelina Waśniowska – komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

W związku z tym, że uwag ani pytań nie było, Andrzej Kubiczak odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.3. wniesienia przez gminę Kuźnia Raciborska wkładów niepieniężnych i pieniężnych do Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji spółka z o.o. z siedzibą w Kuźni Raciborskiej

Antoni Głowski – Komisja Budżetu i Finansów po wysłuchaniu wyjaśnień Skarbnika projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

Projekt uchwały odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej.

Uwag nie zgłoszono. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.4. zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Turzu

Janusz Brzeźniak powiedział, że Komisja Oświaty i Kultury projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie. Poinformował, że na posiedzeniu komisji rozpatrzono pismo prezesa Zarządu Oddziału ZNP w Kuźni Raciborskiej Zygmunta Pietrzaka, w którym prosi, aby przy likwidowaniu szkoły zatrudnieni nauczyciele nie pozostali bez pracy. Opinia komisji w tej sprawie była opinią pozytywną, ale jak to będzie wyglądało trudno powiedzieć. Poinformował także, że po posiedzeniu komisji odbyło się spotkanie w Turzu, podczas którego rodzice wystąpili z wnioskiem o przedłużenie o rok funkcjonowanie szkoły.

 

Marcelina Waśniowska poprosiła o udzielenie głosu przedstawicielom stowarzyszenia w Turzu i delegacji rodziców.

 

Andrzej Kubiczak poprosił o przegłosowanie wniosku o udzielenie głosu przedstawicielom powstającego stowarzyszenia w Turzu.

Głos zabrała Ewa Pichali, która powiedziała m.in., że szkoła jest jedynym ośrodkiem na wsi. Prowadzenie tej szkoły chce przejąć stowarzyszenie, które jest w trakcie załatwiania formalności. Nie byli świadomi tego, że to będzie aż tak długo trwało. Oczekują na zarejestrowanie w KRS. Powiedziała, że za prowadzeniem szkoły przez stowarzyszenie  przemawia fakt zwiększenia subwencji oświatowej na dziecko wiejskie. W tej chwili koszt utrzymania szkoły w pełni pokrywany jest z subwencji oświatowej. Poprosiła, aby gmina jeszcze przez rok utrzymywała szkołę w Turzu a od września przyszłego roku stowarzyszenie by ją prowadziło.

 

Wiesława Czogała przedstawiła informację na temat liczby urodzeń dzieci w Turzu  w latach 1998-2006, działania podejmowane zgodnie z uchwaloną Polityką Oświatową, aktualną sytuację oświatową i dalsze funkcjonowanie szkoły w Turzu. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

 

Marcelina Waśniowska powiedziała, że zgadza się z wieloma aspektami przedstawionymi przez dyrektor MZO, ale chyba najbardziej na dobru dziecka zależy samym rodzicom. Dzieci w szkole w Turzu otrzymują dobre podstawy, bo wielu z nich później w innych szkołach zdobywa wysokie miejsca na olimpiadach. Stąd prośba do rady, aby przychyliła się do prośby rodziców. W związku z tym, że stowarzyszenie nie zdąży załatwić wszystkich formalności, aby uruchomić od września br. szkołę, należy im pomóc. Należy wspierać wszelkie inicjatywy społeczne a nie gasić je u podstaw.

 

Tadeusz Koral – od jakiegoś czasu obserwuję zakładanie szkół przez stowarzyszenia. Jestem przeciwnikiem likwidacji jakichkolwiek szkół, dlatego, że wszelkie inicjatywy społeczne są bardzo cenne. Poprzez nie przełamuje się bierność społeczeństwa na wsiach. Aktywność rodziców jest bardzo ważna i należy to szanować i cenić. W Polsce funkcjonuje ok. 400 szkół prowadzonych przez stowarzyszenia w ramach programu „Mała szkoła”. Mają one dobre wyniki edukacyjne, nie gorsze niż szkoły publiczne. Szkoła w Turzu prowadzona przez stowarzyszenie może również funkcjonować.

 

Piotr Klichta – chciałbym poznać stanowisko Pani Burmistrz w tej sprawie.

 

Rita Serafin – moje stanowisko jest zgodne z projektem uchwały jaki przedłożyłam radzie. Nie podzielam poglądu, że likwidacja szkoły jest ucięciem inicjatyw społecznyh i uniemożliwieniem aktywności środowiska. Stowarzyszenie może podjąć trud uruchomienia szkoły, jednak prowadzenie dla 11 czy 16 dzieci będzie to trudne od strony finansowej, jeżeli chodzi o utrzymanie budynku i wynagrodzenia dla nauczycieli. Przy tej liczbie dzieci osobiście uważam, że dzieci z Turza powinny realizować obowiązek nauczania w szkole na odpowiednim poziomie w Kuźni Raciborskiej.

 

Manfred Wrona – trudno przewidzieć, jaki będzie wynik głosowania. Mnie interesuje kilka

kwestii. Pytanie do dyrektor MZO – czy jest prawdą że dzisiaj subwencja oświatowa pokrywa całkowicie koszty utrzymanie szkoły?

 

Wiesława Czogała - odpowiadając na tego typu pytania podkreślam stanowisku Ministerstwa Edukacji Narodowej, które zostało przedłożone na prośbę wójta gminy Rudnik. Stanowisko to w jasny sposób określa naliczanie dotacji na ucznia. Gmina otrzymuje subwencję, którą nalicza się wg wag na ucznia. Z tej subwencji gmina ma obowiązek utrzymania placówek oświatowych w formie ustalonej w konkretnej gminie. Gmina planuje sieć szkół i zadania oświatowe na dany rok do wykonania i na to otrzymuje odpowiednią subwencję w określonej wysokości. Jeśli przeliczalibyśmy wg wag, to w tym roku i następnym szkoły w Budziskach i w Turzu mają znacznie wyższe wagi, ale tego się nie liczy w ten sposób. Nie ma takiego obowiązku. Nie można też określić na przyszły rok, ponieważ wysokość wag określana jest zawsze na koniec roku kalendarzowego, czyli dowiadujemy się o tym na ogół w połowie grudnia. W tym i ubiegłym roku waga na uczniów uczących się języka mniejszości narodowej w szkołach liczących mniej niż 82 uczniów jest dosyć wysoka. Nie prowadzę wyliczeń ile by to wynosiło licząc wg wag, natomiast wg przepisów ta subwencja byłaby znacznie niższa i nie wystarczyłaby na prowadzenie szkoły przez stowarzyszenie.

 

Manfred Wrona - z pani wypowiedzi wynika, że subwencja wystarczyłaby na prowadzenie obu placówek. Taką mamy świadomość, tylko pani boi się nam to powiedzieć. Drugą kwestią, jaką chcę poruszyć to sprawa środków trwałych i ruchomych Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Turzu. Jeżeli Rada Miejska podejmie tę uchwałę i kolejną o likwidacji szkoły, to czy ten majątek zostanie w Turzu i będzie czekał aż powstanie stowarzyszenie? Jestem przekonany, że brak jest woli gminy do pomocy stowarzyszeniu, aby mogło zaistnieć i szkołę prowadzić.

 

Wiesława Czogała – planuje się, że w przyszłym roku w Turzu zostanie przedszkole i będzie możliwość przekazania całego majątku na własność przedszkola. Istnieje taka możliwość.

 

Manfred Wrona – stawiam wniosek, aby ten majątek w całości przekazać do przedszkola w Turzu.

 

Marcelina Waśniowska – obliczyłam na podstawie roku 2006, jaki był koszt utrzymania szkoły w Turzu a ile przyszło subwencji. Koszt utrzymania to ok. 144 tys. zł natomiast subwencji wpłynęło 198 tys. zł., czyli 54 tys. zł zostało przekazane na inne szkoły.

Rita Serafin – w ostatnich dwóch latach  subwencja na szkoły wiejskie była na tyle duża, że bez problemu można je prowadzić. Wszyscy dobrze wiedzą, że trzy/cztery lata temu subwencja związana z nauczaniem języka niemieckiego była znikoma. Te 54 tys. zł przekazane do innych szkół to pieniądze przekazane np. do Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej, gdzie uczą się też dzieci z Turza. Jest to myślenie globalne o oświacie. Chcę otwarcie powiedzieć, że jest mi przykro słyszeć stwierdzenie radnego Wrony, że po stronie władz gminy istnieje wrogość do stowarzyszeń, albo niechęć pomagania. Proszę tego nie traktować jako przejaw złej woli. Jeżeli tylko zwrócą o pomoc zostanie im udzielona.

 

Wiesława Czogała – aby stowarzyszenie mogło szkołę uruchomić musi być najpierw zlikwidowana. Celowo nie chciałam odnosić się do finansów, powiem jedynie, że szkoła w Turzu kosztuje gminę 150 tys. rocznie. Jeżeli w br. jej nie zlikwidujemy, to w 2008r. wydamy taką samą kwotę, natomiast jeżeli ją zlikwidujemy to nic nie wydamy.

 

Manfred Wrona - proszę o przegłosowanie kwestii przekazania środków trwałych. Proponowałem, aby wszystko przekazać do przedszkola w Turzu.

 

Janusz Brzeźniak – projekt uchwały określa zamiar likwidacji szkoły. Wiemy, że podjęcie decyzji w tej sprawie upływa końcem lutego. Chcę zapytać czy w przypadku jeżeli tę uchwałę podejmiemy będzie ona skutkować? Czy po kilku miesiącach, kiedy będziemy weryfikować Politykę Oświatową wrócimy do tematu? Wtedy ta uchwała będzie zobowiązująca i ostateczna?

 

Rita Serafin powiedziała, że jeżeli chodzi o Budziska to trzeba dokonać zmiany zapisu w Polityce Oświatowej. Procedura podejmowania uchwał w tych sprawach oparta jest na bazie ustawy o systemie oświaty. Najpierw jednak trzeba dokonać likwidacji szkoły.

 

Janusz Brzeźniak – moja obawa tkwi w finansowaniu, bo tak do końca nie wiadomo jak to będzie wyglądać. Na dzień dzisiejszy wiemy, że będzie to znacznie mniejsza kwota. Aby nie zdarzyła się sytuacja że podejmiemy tę uchwałą a później nie będzie odwrotu.

 

Marcelina Waśniowska – w związku z tym, że pod koniec lutego przyjdą dokumenty z Warszawy i stowarzyszenie będzie miało nadany numer w KRS stowarzyszenie nie zdąży załatwić wszystkich formalności koniecznych do uruchomienia szkoły.

 

Piotr Klichta – dalej nie wiem czy ta uchwała uruchamia procedurę czy nie.

 

Wiesława Czogała – na dzień dzisiejszy są spełnione wszystkie warunki pozwalające na podjęcie tej uchwały. Cała dokumentacja związana z zamiarem likwidacji szkoły została przekazana Kuratorowi Oświaty, oczekuje on na uchwałę Rady Miejskiej. Gdy ją otrzyma, wyda stosowną opinię. Kolejną uchwałą będzie uchwała o likwidacji szkoły.

 

Piotr Klichta – w Turzu jest szkoła, przedszkole, centrum kulturalne a biorąc pod uwagę przyrost naturalny to za jakiś czas te trzy centra będą puste. Być może trzeba będzie utworzyć jedno centrum kulturowe, bo będziemy wydawali środki na utrzymanie wszystkich tych obiektów. Nie chciałbym przez mieszkańców Turza być nazwany wichrzycielem, chociaż nie dbam o to, nie mniej jestem za tym, żeby szkoły i stowarzyszenia funkcjonały w małych środowiskach. Skłaniam się ku poglądowi, że gminy ze stowarzyszeniami „walczą”, bo chodzi tu o pieniądze. Co do przyszłych subwencji to najpierw byłem za tym, aby otrzymywali średnią, ale okazuje się, że „diabeł tkwi w szczegółach”. Chciałbym poznać opinię innych osób, bo naprawdę nie wiem jak zagłosować.

 

Ewa Pichali – pytanie czy dzieci, które przejdą do Kuźni Raciborskiej mają z powrotem wracać do Turza? Zastanówcie się państwo nad dobrem dzieci. My chcemy szkołę uruchomić, ale zabrakło nam czasu.

 

Mariusz Brześniowski – zabieram głos w tej chwili jako z-ca prezesa ZNP w Kuźni Raciborskiej. Opinia związków była formułowana wcześniej, zanim otrzymano informację, że ma powstać towarzyszenie i uruchomić szkołę. ZNP rozpatruje sprawy w zasadzie pod kątem interesów pracowników. Mając zapewnienie, że sytuacja pracowników nie zostanie naruszona, nie było powodów, aby projekt opiniować negatywnie. Zgadzam się z tym, co mówi pani dyrektor, jest to uchwała intencyjna, ona nie stanowi jeszcze o likwidacji placówki. Trzeba rozpocząć jakąś procedurę. Jeżeli dzisiaj się nie rozpocznie procedury to w ogóle nie będzie można mówić o likwidacji szkoły. Nie podjęcie uchwały, pomimo dopełnienia wszelkich formalności uniemożliwi stowarzyszeniu uruchomienie szkoły. Każdą rozpoczętą procedurę można wstrzymać.

 

Tadeusz Koral – zastanawiam się nad tym jak kilkaset szkół w Polsce prowadzonych przez stowarzyszenia funkcjonuje. Pytanie jak to robią, że jest dobrze. Szkoły zrzeszone w programie „Mała szkoła” dobrze funkcjonują To się sprawdziło. Dobrze jest, że ludzie biorą sprawy w swoje ręce.

 

Wiesława Czogała powiedziała, że jest jej przykro, że została posądzona o to, że prowadzi jakąś gierkę, lub, że ma w tym jakiś interes. Stanowczo stwierdziła, że nie prowadzi żadnej gry i nie ma żadnego interesu. Bierze pod uwagę tylko dobro dziecka. Powiedziała, że jeżeli rada zadecyduje, że ta szkoła ma istnieć, to otrzyma na nią środki. To, co robi stara się robić rzetelnie. A o tym, jaka będzie dotacja będzie wiadomo przy podejmowaniu kolejnej uchwały. Powiedziała, że zamiar likwidacji a likwidacja to są dwa różne tematy. Nikt ze stowarzyszenia nie zwrócił się o pomoc, nie zna także żadnego statutu. Jak ma pomagać skoro nikt o taką pomoc się nie zwrócił?

 

Rita Serafin – uczestniczyłam w trzech spotkaniach ze stowarzyszeniem z Budzisk, za każdym razem prosiłam o statut, lecz do tej pory go nie otrzymałam. W jednym ze spotkań uczestniczyła przedstawicielka stowarzyszenia ze Strzelec Opolskich. Szkoła tam funkcjonuje w zdecydowanie gorszych warunkach lokalowych niż baza w Budziskach. Prowadzona jest w oparciu o dotacje i środki zewnętrzne. Nauczyciele w szkołach prowadzonych przez stowarzyszenie zatrudniani są na podstawie kodeksu pracy tj. 26 dni urlopu, umowy czasowe, pensja ich kształtuje się na poziomie 80% dotychczasowej. Ponadto do ich obowiązków należy prowadzenie licznych zajęć pozalekcyjnych w ramach realizacji zadań statutowych. Dotację mają wyższą niż wynika ze średnich u nas w gminie. Jeżeli stowarzyszenie zwróci się o udzielenie pomocy, to wsparcie otrzymają.

 

Piotr Klichta – jaką kwotę stanowić będą odprawy dla nauczycieli?

 

Wiesława Czogała - w br. planuje się 150 tys. zł na utrzymanie szkoły i w tej kwocie wliczone są wszystkie koszty związane z likwidacją placówki.

 

Andrzej Kubiczak – proszę jednoznacznie odpowiedzieć czy podjęcie tej uchwały jest związane z likwidacją szkoły, czy będzie można się z tego wycofać?

 

Wiesława Czogała – jest to uchwała intencyjna.

 

Józef Maślanka – jest to rozpoczęcie procedury. Jeżeli po podjęciu tej uchwały okazało by się, że nie zachodzą okoliczności do likwidacji szkoły to uchwała o likwidacji nie musi być podjęta. Jest to decyzja wstępna,  o likwidacji będzie odrębna uchwała. W chwili obecnej, kiedy stowarzyszenie faktycznie jeszcze nie istnieje nie może mu być przekazany majątek.

 

Wiesława Czogała – jest to konieczne aby uruchomić dalszą procedurę, podjęcie tej uchwały jest konieczne.

 

Andrzej Kubiczak poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez M. Wronę, aby środki trwałe pozostawić w przedszkolu w Turzu.

Za tym, aby mienie pozostało w przedszkolu w Turzu opowiedzieli się wszyscy radni.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały. Za podjęciem uchwały było 4 głosy, 4 przeciw i 7 wstrzymujących się. Uchwała nie została podjęta.

            7.5. zmian w budżecie gminy na 2007 rok

Antoni Głowski – otrzymaliśmy drugą wersję projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie. Na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów radny Piotr Klichta zgłosił kilka wątpliwości.

 

Piotr Klichta – jaki cel ma zmiana po stronie wydatków budżetowych w kwocie 199 tys. zł  w dziale 600, skoro najpierw rada podejmuje plany, zatwierdza je z  zamiarem realizacji a potem proponuje się zmiany? Nie kwestionuję merytoryczności, ale chcę zapytać dlaczego nie trzymamy się planu? Jeżeli nakreślamy jakieś kierunki inwestycyjne to po to, aby je realizować. Dlaczego poprzedni plan nie jest realizowany?

 

Rita Serafin – czasami pojawiają się nowe wydatki lub zadania wymagające przesunięcia środków budżetowych. Aby to się zgadzało z klasyfikacją budżetową takie zmiany są konieczne, co nie narusza kształtu budżetu gminy i utrzymania płynności finansowej.

 

Zbigniew Wojtyło – tu należy się cofnąć do czasu, kiedy rada podjęła decyzję, że będzie realizować plan modernizacji centrum wsi Rudy. Nie udało się pozyskać środków zewnętrznych, czyli to się nie powiodło. To nie będzie realizowane jako jedno zadanie tylko podzielone i dlatego musi by odrębnie, zgodnie z klasyfikacją budżetową.

Piotr Klichta - czy te zmiany skutkują tym, że pozyskamy środki z zewnątrz?

 

Rita Serafin – będziemy starali się środki pozyskać, jednak na początek musimy mieć zabezpieczone środki własne.

 

Manfred Wrona zapytał czy była rozpatrywana sprawa odprowadzania ścieków do oczyszczalni przy Nadleśnictwie?

 

Kazimierz Worobiec – oczyszczalnia przy stołówce Nadleśnictwa obsługuje także biurowiec, ma aktualne pozwolenie wodno-prawne ważne do 31 sierpnia 2014r. Przepustowość średnia dobowa oczyszczalni wynosi  3,075 m3 a zrzut ścieków ok. 1,5 m3 na dobę. Jest ona w dobrym stanie technicznym i spełnia wymogi ministerstwa ochrony środowiska.

 

Manfred Wrona – widać, że możliwości są tym bardziej, że docelowo stołówki tam nie będzie. Ważna jednak będzie tu wola Nadleśnictwa.

 

Andrzej Kubiczak - uchwałę można podjąć, ale Pani Burmistrz i odpowiednie służby powinny czynić starania w tym zakresie.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

Kazimierz Worobiec przedstawił informację na temat pozostałych oczyszczalni ścieków zlokalizowanych w Rudach. Powiedział m.in., że następna oczyszczalnia Nadleśnictwa znajduje się na Osiedlu Brantolka. Obsługuje byłe budynki Nadleśnictwa przy ul. Rzecznej, Zielonej i Dębowej. Posiada aktualne pozwolenie wodno-prawne o średniej dobowej przepustowości 15 m3 na dobę. Średniodobowy zrzut ścieków to ok. 11,37 m3 na dobę. Oczyszczalnia ta jest w dobrym stanie technicznym, po remoncie. Spełnia wymogi ministra ochrony środowiska. Trzecią oczyszczalnią jest oczyszczalnia ścieków przy PMOW. Nie posiada pozwolenia wodno-prawnego, jest w gorszym stanie technicznym od pozostałych. Pozwolenie utraciło ważność w 2002 roku, ponoszą z tego tytułu zawyżone opłaty ekologiczne. Przepustowość jej wg nieważnego pozwolenia wodno-prawnego była od 5-10 m3 na dobę. Obsługuje ona szkołę i Hotel „Pod Dębami”. Wpływa do niej ok. 9m3 na dobę ścieków. Oczyszczalnia wymaga remontu kapitalnego.

7.6. zatwierdzenia planu pracy Rady Miejskiej na 2007r.

Marcelina Waśniowska – proponuję, aby ze względu na ważność spraw do planu pracy Rady Miejskiej w miesiącu czerwcu włączyć zabezpieczenie przeciwpowodziowe.

 

Janusz Brzeźniak – na ostatnim posiedzeniu Komisji Oświaty analizowaliśmy Strategię integracji i rozwiązywania problemów społecznych gminy Kuźnia Raciborska i Strategię systemu profilaktyki i opieki nad dziećmi i rodziną. Ustalono, że strategie te obowiązywać będą w latach 2007-2015.  Proponuję w planie pracy Rady Miejskiej zamiast 2006-2013 wpisać lata 2007-2015.

 

Manfred Wrona – na miesiąc sierpień zapisano temat analiza gotowych projektów inwestycyjnych i ocena ich aktualności. Wnioskuję, aby ten punkt przenieść możliwie jak najszybciej, być może nawet na kwiecień. Drugi temat dot. sierpnia analiza wniosków mieszkańców i radnych. Uważam, że ten punkt powinien być ujęty w planie zawsze na koniec kwartału tj. w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

 

Andrzej Kubiczak – proponuję przyjąć wszystkie te wnioski jako zasadne.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

8. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta

Informację przedstawiła Burmistrz Miasta Rita Serafin. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

 

Mariusz Brześniowski przypomniał, że został wybrany 7 lutego na przewodniczącego Zarządu Osiedla „Stara Kuźnia”, o czym Pani Burmistrz nie poinformowała.

 

Piotr Klichta poprosił o materiały dot. projektu obwodnicy Rud i ścieżek rowerowych.

 

Adrian Lepiarczyk – czy są już jakieś działania dotyczące plany obchodów w 2008r. 750-lecia miejscowości Rudy? Pytam o to wcześniej dlatego, aby przygotować się odpowiednio do obchodów.

 

Rita Serafin odpowiedziała, że na razie nie podjęto w tym zakresie żadnych działań. Przy konstruowaniu budżetu na przyszły rok sprawę tę należy uwzględnić.  Zamierza się wypracować taką formę obchodów, aby promować gminę.

 

Tadeusz Koral poinformował, że ostatnio był w gminie Krzanowice w sprawie niskiej emisji. Poprosił, aby w następnym posiedzeniu Komisji Przestrzegania Prawa uczestniczył kompetentny pracownik Urzędu Miejskiego w celu przedyskutowania tematu.

 

Rita Serafin – aby dopłacać mieszkańcom do ekologicznego ogrzewania to należałoby przyjąć co najmniej po 1000 zł dla każdego ubiegającego się o dofinansowanie. Każda gmina najpierw rozpoczyna od ankietowania mieszkańców jakie piece i na jaki opał a następnie robi się przymiarki finansowe. Różne są głosy na temat możliwość korzystania z pożyczek i umorzeń. Na początek byłby to znaczny wydatek, który trzeba byłoby w budżecie przewidzieć.  Nasze możliwości finansowe są niewielkie.  Będziemy do wszystkich źródeł wnioski składać. Jednak najpierw, przystępując do inwestycji trzeba wyłożyć własne pieniądze a dopiero po jej zakończeniu można składać wnioski o dofinansowanie.

Wypowiedź Pani Burmistrz uzupełnił Sekretarz Miasta Dominik Klimanek przedstawiając informację na temat Funduszu Norweskiego.

Piotr Klichta zapytał czy jest więcej informacji nt nieruchomości jakie mamy przejąć od PKP?

 

Józef Maślanka odpowiedział, że Trybunał Konstytucyjny w listopadzie ub. roku zakwestionował konstytucyjność przepisów w sprawie przejmowania mieszkań od Lasów Państwowych. Mając to na względzie, w przypadku, gdy gmina obawia się o wydatki związane z utrzymaniem mieszkań to należy wstrzymać się od przejmowania, lub nawet odmówić przejęcia budynku. Jeżeli PKP wystąpią do sądu to być może wzorem poprzedniej sytuacji sąd sprawę skieruje do TK, albo ruch będzie należał do gminy. Należy czekać jak zachowają się PKP.

          

  9. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

 

Andrzej Kubiczak powiedział, że wiele jego działań pokrywa się z tym, o czym mówiła Pani Burmistrz. Poinformował o udziale w Zebraniach Wiejskich i Zebraniach Mieszkańców podczas których dokonano wyboru sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli, udziale w spotkaniach oraz przedstawił pisma, jakie złożono do Biura Rady Miejskiej. Poinformował także, że:

- otrzymał odpowiedź Pani Burmistrz dot. spraw Pana Jana Fojcika, które zgłosił podczas dyżuru radnego,

- wpłynęło pismo od Państwa Magdziarz z Rud w sprawie powstałego konfliktu sąsiedzkiego.

 

10. Odpowiedzi na interpelacje i wnioski

Rita Serafin – na wnioski zgłoszone przez Radnego Hanuska i sołtysa Machnika udzielę odpowiedzi na piśmie,  ponieważ sprawy te wymagają wyjaśnienia.

 

Henryk Machnik – na ostatniej sesji złożyliśmy trzy wnioski, na jeden otrzymaliśmy odpowiedź natomiast na dwa nie otrzymaliśmy.

 

Rita Serafin powiedziała, że udzielanie odpowiedzi na niektóre wnioski nie jest proste, wymaga głębszych wyjaśnień. Aby udzielić wiarygodnej odpowiedzi, trzeba sprawy dokładnie zbadać.

 

Józef Maślanka – miałem udzielić odpowiedzi na wniosek w sprawie dotacji oświatowych i terminów z tym związanych. Terminy te określone są w ustawie o systemie oświaty. Aby otrzymać dotację, wnioski należy składać do 30 września roku poprzedzającego rok w którym dotacja ma być udzielona. Ustawowe terminy nie można przedłużyć ani zmienić, nawet gdyby rada chciała to zrobić.

 

Janusz Brzeźniak – chcę zapytać dlaczego porządek obrad dzisiejszej sesji został nieco zmieniony. Na początku sesji jest punkt interpelacje, zapytania i wnioski a pod koniec sesji punkt dot. odpowiedzi na interpelacje i wnioski zgłoszone podczas sesji.

 

Rita Serafin powiedziała, że do tej pory było tak, że wnioski i zapytania były ujęte w porządku obrad pod koniec sesji. W związku z tym, że w tej chwili wniosków wpływa bardzo dużo, odpowiadanie pisemnie na nie jest bardzo pracochłonne. Niektóre wnioski wymagają długich opracowań i sięgania do dokumentów, natomiast na niektóre wnioski można udzielić odpowiedzi od razu. Stąd Przewodniczący Rady Miejskiej na mój wniosek porządek obrad tak zaproponował, aby, jeżeli to możliwe jeszcze na tej samej udzielić odpowiedzi na niektóre wnioski. Jednak, gdy na sesji nie będzie można udzielić odpowiedzi, to zgłaszający otrzyma odpowiedź na piśmie, zgodnie ze statutem.

 

Janusz Brzeźniak poinformował, że w posiedzeniu Komisji Oświaty w dniu 15 lutego br.  uczestniczyły panie dyrektorki przedszkoli. Zarówno pani dyrektor Przedszkola w Rudach jak i Sylwester Larysz mocno sygnalizowali problem braku parkingu przy przedszkolu. Stwierdził, że jeżeli teren stanowi własność gminy to istnieje możliwość urządzenia tam parkingu.

 

Rita Serafin – sprawa ta była już w poprzedniej kadencji rozpatrywana. Tam istnieje problem polegający na tym, że na zorganizowanie parkingu Zarząd Dróg Wojewódzkich nie wyraża zgody ze względu na łuk drogi. Można mówić o innej lokalizacji parkingu, bliżej Ośrodka Zdrowia czy Szpitalika im. Juliusza Rogera.

 

Sylwester Larysz – są dwie propozycje urządzenia parkingu. Chcieliśmy zrobić systemem gospodarczym, ale okazało się, że teren na którym chcieliśmy zrobić parking nie stanowił naszej własności. Są gotowe koncepcje i wyliczenia i należałoby do tematu powrócić. Parking jest potrzebny i trzeba byłoby przekonać Zarząd Dróg Wojewódzkich.

 

Andrzej Kubiczak -  myślę, że jest mało prawdopodobne, aby w budżecie tego roku wygospodarować środki na urządzenie parkingu. Zapewne Pani Burmistrz temat rozpozna i na następnej sesji informację przekaże.

 

Manfred Wrona – Pan Alfons Mazurek, lider w działalności społecznej zaprzestał pracy i byłoby dobrze, aby podziękować mu za jego długoletnią, prawie czterdziestoletnią pracę. Nie można o tym zapomnieć. Można np. wystąpić o jakieś odznaczenie za zasługi i pracę.

 

11. Zakończenie obrad.

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował za udział w sesji i zamknął obrady.

                                                                                             PRZEWODNICZĄCY

                                                                                               RADY MIEJSKIEJ

                                                                                          (-) Andrzej Kubiczak

 

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr VII/2007
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:30.03.2007 13:24

Rejestr zmian dokumentu

pokaż