Protokół nr XXIII/2004

Protokół nr XXIII/2004

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 05.10.2004 r.

 

Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbywała się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły ok. godz. 2130.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedla
w załączeniu.

W sesji ponadto udział wzięli :

1. Ernest Emrich – Burmistrz Miasta

2. Rita Serafin – Zastępca Burmistrza

3. Andrzej Migus – Sekretarz Miasta

4. Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta

5. Józef Maślanka – radca prawny

6. Wiesława Czogała – dyrektor MZO

7. Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS

8. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP

9. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM

10. Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK

11. Anna Sosna – pracownik Referatu OR UM

Ad 1. Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona otworzył obrady XXIII sesji Rady Miejskiej, powitał wszystkich zebranych a zwłaszcza serdecznie powitał dwóch nowych dyrektorów jednostek organizacyjnych gminy tj. Zbigniewa Grygiera – dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej i Ireneusza Wojcieskiego – dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kuźni Raciborskiej.

            Więcej informacji dot. nowych dyrektorów i przebiegu ich pracy zawodowej przedstawiła Rita Serafin.

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie podpisów na liście obecności Manfred Wrona stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne - w sesji udział wzięło 13 radnych. Nieobecni:  Krystyna Brakowiecka i Antoni Głowski.

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.

O wprowadzenie pod obrady sesji projektu uchwały w sprawie najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu w jednostkach organizacyjnych gminy zawnioskowała Zastępca Burmistrza Rita Serafin. Wniosek uzasadniła zamiarem wprowadzenia w br. waloryzacji płac dla pracowników administracyjno-obsługowych szkół, przedszkoli i MZO. Zaproponowała projekt tej uchwały umieścić w porządku obrad jako pkt. 6.9.

           

            Wniosek o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kuźnia Raciborska do 2013 roku zgłosił Sekretarz Miasta Andrzej Migus. Powiedział, że dyrektor Parku Krajobrazowego ks. Jan Rosiek ubiega się o środki pomocowe a warunkiem przyjęcia wniosku jest m.in. posiadanie Planu Rozwoju Lokalnego gminy. Jeżeli gmina takiego planu nie posiada, wniosek o środki pomocowe nie będzie analizowany. Stąd pośpiech z jego opracowaniem
i przedłożeniem pod obrady sesji.

Ernest Emrich – dziękuję bardzo Sekretarzowi za wkład włożony w opracowanie projektu planu. Muszę pochwalić go za opracowanie projektu w tak krótkim terminie.

Manfred Wrona – proponuję ten punkt wprowadzić do porządku obrad jako ppkt 6.1.

Kto jest za wprowadzeniem do porządku obrad sesji projektu uchwały w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kuźnia Raciborska?

Za wprowadzeniem projektu uchwały (ppkt 6.1.) było 13 głosów

Następnie Manfred Wrona zapytał „kto jest za wprowadzeniem do porządku obrad ppkt 6.9. tj. projektu uchwały w sprawie najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu w jednostkach organizacyjnych gminy”?

Za wprowadzeniem tego punktu do porządku obrad sesji było 13 głosów.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że wnioski zostały przyjęte.       

Porządek obrad sesji w obecności 13 radnych został przyjęty jednogłośnie
i przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
  3. Zatwierdzenie porządku obrad.
  4. Zatwierdzenie protokołu nr XXII/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 31.08.2004r.
  5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  6. Podjęcie uchwał w sprawie :

6.1.            Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kuźnia Raciborska.

6.2.            aneksu do Porozumienia Międzygminnego w sprawie realizacji przedsięwzięcia p.n. „Program kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzaniem ścieków do istniejącej oczyszczalni ścieków w Raciborzu”.

6.3.            zasad sprzedaży budynków i lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska.

6.4.            zmiany uchwały Rady Miejskiej w sprawie nadania Statutu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kuźni Raciborskiej.

6.5.            zmiany Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2004.

6.6.            zmian w budżecie gminy na 2004 rok.

6.7.            przekształcenia szkół ponadpodstawowych wchodzących w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych z siedzibą w Kuźni Raciborskiej przy ul. Piaskowej 28 w szkoły ponadgimnazjalne.

6.8.            założenia Szkoły Policealnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących
i Technicznych w Kuźni Raciborskiej przy ul. Piaskowej 28.

6.9.            najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu
w jednostkach organizacyjnych gminy.

  1. Omówienie założeń do projektu budżetu na 2005 rok.
  2. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
  3. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  4. Interpelacje i zapytania.
  5. Wnioski.
  6. Zamknięcie obrad.

Ad 4. Zatwierdzenie protokołu nr XXII/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 31.08.2004 r.

Protokół nr XXII/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 31.08.2004 r. został przyjęty bez odczytywania 13 głosami.

Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Ernest Emrich – Kierownik Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej zadzwonił
i  poinformował, że nie będzie obecny na sesji z powodu wyjazdu służbowego do Bielska Białej.

Krystian Kozielski – na Posterunku Policji w Rudach ostatnio dokonano zmian personalnych i mieszkańcy skarżą się, że muszą jeździć do Raciborza składać wyjaśnienia i zeznania, co jest dla nich uciążliwe. Rozeznawałem sprawę
i dowiedziałem się, że utrudnienia te będą do czasu rozwiązania spraw kadrowych w Rudach. W tej chwili jest dwóch nowych funkcjonariuszy, którzy zapoznają się
z terenem i problemami mieszkańców Rud.

Manfred Wrona – zwróciłem się do Starosty Powiatu Raciborskiego o podsumowanie działalności Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej i Rudach. Starosta zobowiązał się wystąpić do Komendanta Powiatowego Policji o taką informację. Uważam, że Policja na terenie naszej gminy źle pracuje, nie wywiązuje się należycie z nałożonych
obowiązków. Niekorzystnie wpływa na nasze bezpieczeństwo mniejsza obsada kadrowa posterunków. Tak dalej być nie może, Na pewno w najbliższym czasie dojdzie do spotkania z Komendantem Powiatowym Policji Edwardem Mazurem.

Jan Krybus – ja chciałem pochwalić Policję za wprowadzenie pieszych patroli. Coraz częściej ich widać, jest to chwalebne.

Rita Serafin – pracownik UM Władysław Masełko poinformował mnie, że w kontrolach posesji przeprowadzanych na terenie Rud, brało udział dwóch nowych funkcjonariuszy.

Janusz Brzeźniak – zgłaszałem już wcześniej wniosek, aby Policja przedstawiła szczegółową informację na temat stanu bezpieczeństwa na naszym terenie. Prosiłbym, aby informacja ta była przedstawiona na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Franciszek Kozłowski – uważam, że od kierowników Posterunków Policji należy wymagać tego, aby stawiali się na nasze zaproszenie a jeżeli sami nie mogą przybyć, to powinni nas powiadomić i delegować kogoś w zastępstwie. Jako przewodniczący Komisji Przestrzegania Prawa zobowiązuję się zwołać w najbliższym czasie posiedzenie komisji i zaprosić Komendantów Policji w celu zapoznania się ze stanem bezpieczeństwa na terenie gminy.

 

Ad 6. Podjęcie uchwał w sprawie:

 

6.1. Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kuźnia Raciborska

Manfred Wrona – tydzień temu zorganizowaliśmy spotkanie i opracowany został projekt Planu Rozwoju Lokalnego.  Okres do opracowania projektu był bardzo krótki
i nie ma co ukrywać, że za jakiś czas pojawią się sprawy, które będziemy musieli ująć
w planie. Dlatego też plan będzie z czasem doprecyzowany.

1)     Andrzej Migus – szanowni państwo, na początek was zmartwię, że pewne zadania, które zgłaszaliście na ostatnim spotkaniu dot. PRL-u, ze względu na krótki czas przygotowania opracowania, nie byliśmy w stanie ująć w projekcie. Zostaną one uwzględnione w terminie późniejszym.

W projekcie planu przygotowanym do zatwierdzenia na dzisiejszej sesji ograniczyliśmy się do ujęcia zadań uznanych w strategii rozwoju gminy jako strategiczne. Lista projektów i zadań inwestycyjnych o kluczowym znaczeniu dla rozwoju gminy podzielona została na zadania planowane do realizacji w I i II horyzoncie czasowym.

            Urząd Marszałkowski określił jedynie jakie rozdziały powinien plan zawierać, natomiast inwencję i szczegółowość pozostawił opracowującym. Dokument ten „załatwi” nam sprawę najbliższych inwestycji, natomiast w ciągu dwóch miesięcy przedstawimy Radzie dopracowany PRL, obejmujący wszystkie wskazane zadania.

Manfred Wrona – plan co do formy zgodny jest z wymogami natomiast jego treść zależy od nas.

Ernest Emrich – zadania ujęte w projekcie Planu Rozwoju Lokalnego łączą się
z zadaniami ujętymi w Strategii Rozwoju Gminy i Strategii Powiatu.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.2. aneksu do Porozumienia Międzygminnego w sprawie realizacji przedsięwzięcia p.n. „Program kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzeniem ścieków do istniejącej oczyszczalni ścieków
w Raciborzu”

  

Ernest Emrich – zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 17.12.2003 r. zostało zawarte Porozumienie Międzygminne w celu realizacji przedsięwzięcia dot. kanalizacji sanitarnej gmin z odprowadzaniem ścieków do oczyszczalni w Raciborzu, które zostało wskazane przez Ministra Środowiska do dofinansowania z Funduszu Spójności.
W celu sporządzenia Studium Wykonalności, Oceny Oddziaływania na Środowisko oraz Aplikacji do Funduszu Spójności zawarte zostało Porozumienie
o współfinansowaniu przygotowania przedsięwzięcia w ramach programu ISPA
z Narodowym FOŚiGW. Na mocy tego porozumienia konsultant z pomocy technicznej, w wyniku przeprowadzonej analizy ekonomicznej i instytucjonalnej wskazał na konieczność podziału przedsięwzięcia na dwa etapy. I etap obejmuje uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Racibórz i będzie realizowany w latach 2004-2008 przy współfinansowaniu z Funduszu Spójności, natomiast II etap obejmuje realizację przedsięwzięcia na terenie pozostałych gmin. W związku z tym, że pozostałe gminy porozumienia nie uczestniczą w realizacji I etapu, nie mogą ponosić kosztów, konieczne jest wprowadzenie zmian do treści zawartego Porozumienia Gminnego. Odbyło się w tej sprawie kilka spotkań, o czym informowałem na sesjach. Niektóre gminy już takie uchwały podjęły, wnoszę o podjęcie tej uchwały.

Manfred Wrona – co dalej z całym programem kanalizacji?

Ernest Emrich – wniosek złożony jest w Brukseli, jeżeli zostanie przyjęty I etap to będzie też realizowany etap II. Natomiast jeżeli wniosek nie zostanie przyjęty to nie będzie realizacji przedsięwzięcia i w II etapie. Uczestniczyłem w spotkaniu na ten temat zorganizowanym w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach na którym poinformowano nas o konieczności złożenia dokumentów celem włączenia gminy Kuźnia Raciborska do Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków.  Termin złożenia 24.09.2004 r. został dotrzymany. Złożono również te dokumenty łącznie z Miastem Racibórz (i pozostałe 5 gmin). Obowiązek oczyszczania ścieków do 2015 r. spoczywa jedynie na aglomeracjach, które zostaną ustalone przez Wojewodę do 31.03.2005 r. w konsultacjach z gminami (szacunkowo minimum 2000 mieszkańców).

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.3. zasad sprzedaży budynków i lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska

Ernest Emrich – w obowiązującej do tej pory uchwale, podjętej w 1999 roku, brak było zapisów dot. możliwości rozkładania należności za sprzedany lokal na raty, określenia warunków spłaty, oraz roszczeń z tytułu rozłożenia ceny sprzedaży na raty. Wprowadzamy także warunki zastosowania bonifikat, które zapisaliśmy w §5. Proponuję w projekcie uchwały dostarczonym radnym wprowadzić następującą zmianę: z §2 część zdania „pod warunkiem zwolnienia gminy przez nabywcę lokalu
z długu z tytułu kaucji mieszkaniowej” zapisać w § 5 jako pkt pierwszy o następującym brzmieniu: „nabywca zwolni gminę z tytułu kaucji mieszkaniowej”.

Józef Maślanka – gmina jest zobowiązana do rewaloryzacji kaucji mieszkaniowej, niektóre osoby ubiegają się o jej zwrot. Sprawa ta przez gminy jest różnie rozwiązywana – dokonują pełnej lub częściowej rewaloryzacji, albo ustalają, że nabywca zwalnia gminę z długu z tytułu kaucji. Uchwała ta będzie miała zastosowanie do nowych spraw.

Manfred Wrona – wydaje mi się, że brakuje punktu mówiącego o tym, że kupujący lokal w pewnym, określonym okresie czasu nie może go podnajmować.

Józef Maślanka – brak podstaw prawnych do wprowadzenia takiego zapisu. Nie możemy ograniczać swobody prawowitego właściciela lokalu.

Marcin Rak – szkoda, że projekt uchwały nie został skierowany do przeanalizowania przez Zarząd Osiedla nr 1. Ja mam pytanie dot. zapisu pkt.3 w § 5. Czy można dopisać „w kraju i za granicą?”

Józef Maślanka – nie możemy wprowadzić zapisu, którego egzekwowanie będzie niemożliwe. Projekt uchwały nie zawiera szczegółowego zapisu „w Polsce”, należy traktować go ogólnie, również za granicą.

Marcin Rak – proponuję w §5 pkt 4 zwiększyć okres podnajmu lokalu do trzech lat (zamiast jednego roku). Mieszkam na Osiedlu, jestem członkiem społecznej komisji mieszkaniowej i wiem, że ludzie kombinują w różny sposób. Proponuję także w §5 dodać ppkt 7 stanowiący, że „sprzedaż lokalu na rzecz najemcy i zastosowanie bonifikaty może nastąpić po upływie trzech lat od podpisania umowy najmu”. Zdarzają się bowiem przypadki, że osoba zaraz pod podpisaniu umowy najmu kupuje lokal
z bonifikatą, w bardzo krótkim czasie kupuje budynek mieszkalny
a mieszkanie podnajmuje.  Aby wyeliminować nadużycia być może byłoby dobrze wprowadzić również limit czasowy na sprzedaż lokalu od momentu pobierania dodatku mieszkaniowego.

Józef Maślanka – jest to wniosek za daleko idący. Zapisu takiego nie można wprowadzić, ponieważ sytuacje życiowe osób pobierających dodatek mieszkaniowy mogą ulec zmianie np. ktoś może otrzymać spadek i za te pieniądze zechce zakupić sobie mieszkanie.

Marcelina Waśniowska – popieram wypowiedzi Marcina Raka, który dokładnie zna to środowisko.

            Przewodniczący Rady Miejskiej zwracając się do radnych zapytał „kto jest za wprowadzeniem zgłoszonych zmian”? poddał je pod głosowanie. W obecności
13 radnych zaproponowane zmiany zostały przyjęte jednogłośnie. Następnie poddał pod głosowanie uchwałę – uchwała została podjęta 13 głosami.

6.4. zmiany w statucie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kuźni Raciborskiej

Rita Serafin – w związku z tym, że zmienił się adres filii biblioteki w Turzu, w statucie Miejskiej Biblioteki Publicznej zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej w 2000 roku należy wprowadzić tę zmianę. Ponadto w §10 ust.2 wyraz „Zarząd” zastępuje się wyrazem „Burmistrz”.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie – uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.5. zmiany Gminnego Programu profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych na rok 2004.

Projekt uchwały odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej i udzielił głosu Sekretarzowi Miasta.

Andrzej Migus – zmiana programu polega na wprowadzeniu w pkt 5 rozdziału III załącznika do uchwały nr XIV/128/2003 dwóch słów: „urządzeń poligraficznych”. Nowy zapis będzie miał następujące brzmienie: ” zakup urządzeń poligraficznych, materiałów, usług i wyposażenia – niezbędnych do realizacji powyższego programu”.

Uchwała w wyniku głosowania została podjęta 13 głosami.

6.6. zmian w budżecie gminy na 2004 rok

Propozycje zmian w budżecie gminy przedstawił Zbigniew Wojtyło.

Edward Morciniec – Zarząd Wojewódzki OSP podjął uchwałę, w wyniku której dla OSP Kuźnia Raciborska przyznany został lekki samochód pożarniczy. Kwotę
ok. 50.000 zł przekazuje Zarząd Główny OSP, pozostałą kwotę musi przekazać gmina, stąd taka zmiana w budżecie gminy.

Marcelina Waśniowska –samochód ten będzie służył do ratownictwa drogowego, czy mamy przeszkolonych ludzi?

Edward Morciniec – oczywiście.

Manfred Wrona – w projekcie budżetu oprócz zmian dot. samochodu pożarniczego jest jeszcze wiele innych zmian. Jestem za tym, aby pozyskać samochód, ale uważam, że straż na naszym terenie nie funkcjonuje należycie. Ostatnio w Rudach wystąpiły problemy z gaszeniem pożaru, praktycznie to sami mieszkańcy go ugasili. Nie dość, że straż przyjechała dopiero po pół godzinie od momentu zawiadomienia, to strażacy kłócąc się zupełnie nie wiedzieli od czego akcję gaśniczą rozpocząć.

Edward Morciniec – jest to stowarzyszenie i niewiele tu możemy zrobić. Jest mi przykro, że sytuacja taka miała miejsce.

Ernest Emrich – rozważamy możliwość wprowadzenia w przyszłym roku dotacji OSP

Zbigniew Wojtyło – p. Morciniec dysponuje pismem Ministerstwa Finansów w którym dyrektor departamentu stwierdził, że nie ma podstaw prawnych aby gmina udzielała jednostkom OSP dotacji na realizację zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
W przypadku otrzymywania dotacji OSP musiałaby prowadzić pełną dokumentacje, do czego jednak należy się przygotować.

Manfred Wrona – należy się nad tym zastanowić.

Romana Serafin – Komisja Rewizyjna analizując wykonanie budżetu gminy za
I półrocze 2004r.  Zauważyła niepokojącą sytuację dot. przedkładania faktur. Należy stwierdzić, że nadal „rzuca” się faktury, które niekiedy przekraczają ustalony budżet. Uważam, że powinno się dokonywać przydziału środków dla poszczególnych OSP.

Ernest Emrich – uczestniczę w zebraniach sprawozdawczych OSP (oprócz OSP w Rudach, która mnie nie zaprasza) i zauważyłem, że żadna jednostka nie wykazuje środków finansowych otrzymywanych z gminy. Myślę, że środki te powinny być
w sprawozdaniu ujęte, ponieważ niektórzy nie są świadomi ile pieniędzy gmina przeznacza dla poszczególnej OSP.

Rita Serafin – prawdopodobnie będzie możliwość przejęcia samochodu strażackiego
z FO „Rafamet”.

Alfons Mazurek – uważam, że pieniędzy dla OSP jest stanowczo za mało. Przewodniczący Rady Miejskiej negatywnie ocenia działalność OSP, a przecież są to ochotnicy a nie zawodowcy. Nie oceniajmy ich negatywnie. Jedna jednostka potrzebuje więcej pieniędzy, inna mniej. To zależy od udziału w akcjach, w których niszczy się sprzęt gaśniczy. OSP w Rudzie Kozielskiej bierze liczny udział w akcjach gaszenia pożaru, od kilku lat prosimy o remont wozu bojowego, niestety nadal bez rezultatu. Wnioskuję o przekazanie samochodu strażackiego pozyskanego z FO „Rafamet” dla OSP Ruda Kozielska. W przyszłym roku chcielibyśmy zrobić remont budynku
i prosiłbym o środki na ten cel. Nie mamy pomieszczeń socjalnych gdzie strażacy po akcji mogliby się umyć, oraz wieży do osuszania węży strażackich.

Jan Stanek – Komisja Budżetu i Finansów po przeanalizowaniu wykonania budżetu gminy za I półrocze br. Zaproponowała, aby w przyszłym roku środki dla OSP „rozbić” na poszczególne jednostki. Wydatkowanie środków w takiej formie jak do tej pory jest mało czytelne. Jeżeli chodzi o samochód strażacki z FO „Rafamet” to proponuję przekazać go dla OSP Budziska.

Marcelina Waśniowska – wykonanie budżetu przez OSP za osiem miesięcy jest przerażające. Wydatkowane są bardzo duże środki, a niekiedy słuszność ich wydatkowania budzi wiele wątpliwości.

Manfred Wrona – panie Mazurek, nie wiem jak mam pana przekonać, że nie jestem negatywnie ustosunkowany do OSP. Uważam jednak że strażak powinien do pożaru przyjechać na czas i być przygotowanym do jego gaszenia, a niekiedy nawet być przygotowanym na najgorsze. Ostatnia akcja w Rudach moim zdaniem była źle zorganizowana, sami strażacy się zdyskwalifikowali. Uważam, że w naszej gminie dla OSP przekazuje się dużo pieniędzy. Proszę mi powiedzieć, która gmina w powiecie raciborskim utrzymuje straż w każdej miejscowości tak jak u nas?

Andrzej Migus – wydaje mi się, że gdybyśmy dzisiaj chcieli ubiegać się o środki pomocowe dla straży to nasze działania w tym zakresie byłyby marne. Mamy straży za dużo, a inwestycje w tym zakresie zależą nie od potrzeby, ale przebicia poszczególnych prezesów. Planując wydatki na OSP powinniśmy określić ich model docelowy. Powinniśmy określić ile jednostek potrzebnych jest do pełnego zabezpieczenia pożarowego gminy. Te finansować w większym stopniu. Pozostałe działałyby wyłącznie „sportowo” i zajmowałyby się propagowaniem kultury na wsi. Strażacy mają różne funkcje i zadania do wykonania i moim zdaniem powinno się je wyraźnie rozgraniczyć na te związane z ochroną przeciwpożarową i pozostałe.

Rita Serafin – aktualnie w gminie jest 285 strażaków. Gmina w ub. roku wydatkowała na straże kwotę 230 tys. zł co w przeliczeniu na jednego strażaka wynosi ok. 807 zł. Czy jest to mała kwota? Wiemy, że strażak kwoty tej nie skonsumuje sam w jakiś dziwny sposób, ale należy mieć świadomość jakie pieniądze są na straże przekazywane.

Alfons Mazurek – czy jest możliwe, aby każdą jednostkę OSP rozliczać oddzielnie?

Edward Morciniec – od przyszłego roku będzie to możliwe, każda jednostka rozliczana będzie oddzielnie. Ja do tej do tej pory dla własnej orientacji prowadziłem
w komputerze wydatkowanie pieniędzy na poszczególne jednostki, jednak zepsuł się serwer i nie można dokumentów odtworzyć.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 rok i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.7. przekształcenia szkół ponadpodstawowych wchodzących w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w szkoły ponadgimnazjalne

Wiesława Czogała – proszę o podjęcie dwóch uchwał: jedna w sprawie przekształcenia szkół ponadpodstawowych wchodzących w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej w szkoły ponadgimnazjalne
i druga w sprawie założenia Szkoły Policealnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących
i Technicznych w Kuźni Raciborskiej. Ustawa o systemie oświaty nakłada obowiązek przekształcenia szkół ponadpodstawowych w szkoły ponadgimnazjalne. Są to teraz szkoły dla uczniów, którzy ukończyli gimnazjum. Organ prowadzący ma obowiązek przekształcić szkołę i nadać jej statut.

Manfred Wrona – odczytam pierwszą uchwałę tj. w sprawie przekształcenia szkół ponadpodstawowych wchodzących w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących
i Technicznych z siedzibą w Kuźni Raciborskiej przy ul. Piaskowej 28 w szkoły ponadgimnazjalne.

Uchwała została poddana pod głosowanie, w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

6.8. założenia Szkoły Policealnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących
i Technicznych w Kuźni Raciborskiej przy ul. Piaskowej 28

Wiesława Czogała – w związku z tym, że było zainteresowanie uruchomieniem szkoły policealnej postanowiliśmy od 1 września ją założyć. Organizację i zasady funkcjonowania szkoły określa Akt Założycielski i Statut. W pierwszej klasie uczy się 27 uczniów.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała została podjęta 13 głosami.

6.9. najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu w jednostkach organizacyjnych gminy

Wiesława Czogała – w styczniu, jak co roku podwyższono pensje nauczycielom, natomiast brak jest podstaw do waloryzowania płac pracownikom administracyjno-obsługowym szkół, przedszkoli i MZO. Ostatnio związki zawodowe nasiliły naciski, aby przeprowadzić waloryzację płac tej grupy pracowników, która ma niskie wynagrodzenie. Proponuje się zmienić kwotę bazową i wartość jednego punktu. W uchwale podjętej 21.02.2003r. najniższe wynagrodzenie zasadnicze i wartość jednego punktu w jednostkach organizacyjnych gminy: MZO, MOPS, ZGKiM są zróżnicowane. Uważam, że stawki we wszystkich jednostkach powinny być jednakowe. Komisja Oświaty poparła propozycję wprowadzenia kwoty bazowej w wysokości 800 zł., jednak po dokładnym przeliczeniu okazało się, że wystarczy kwota 600 zł. Dlatego też proponuję wprowadzenie kwoty 600 zł.

Manfred Wrona – Rada ma do rozpatrzenia następujące kwestie: wprowadzenie kwoty 600 czy 800 zł oraz dzień wprowadzenia waloryzacji; 1 września czy też
1 października.

Julian Zieliński – dotychczasowa stawka bazowa dla pracowników administracyjno-obsługowych oświaty wynosiła 500 zł. Komisja Oświaty ze względu na to, że kwoty te w różnych zakładach są zróżnicowane doszła do wniosku, że należy je ujednolicić.

Wiesława Czogała – przeanalizowałam wynagrodzenie pracowników i mogę stwierdzić, że zastosowanie stawki 800 zł skutkowałoby zwiększeniem płacy niektórym pracownikom o więcej niż 3%. Jeżeli podwyższymy płace o 3% to w budżecie
w br. braknie nam z tego powodu ok. 12.000 zł. Proponuję przyjąć kwotę 600 zł. a w innych latach zwiększać i wyrównać do 800 zł.

Julian Zieliński – jakie byłyby skutki finansowe wprowadzenia stawki w wysokości
800 zł?

Wiesława Czogała – nie mam dzisiaj takich wyliczeń, ale myślę, że kwota ta znacznie by wzrosła.

Jan Krybus – uważam, że stawka 600 zł to zbyt mało.

Julian Zieliński – stańmy na wysokości zadania i zrównajmy do kwoty 800 zł.

Janusz Brzeźniak – zmartwiło mnie to, że co innego ustala się na posiedzeniu Komisji Oświaty a co innego „wychodzi” na sesji. W marcu-kwietniu br. dokonaliśmy pewnych „cięć” budżetowych w oświacie, podwyższenie najniższego wynagrodzenia i wartości jednego punktu pociągnie za sobą zwiększenie środków dla oświaty. Osobiście jestem za wprowadzeniem stawki 800 zł, jednak nikt nie może mi w tej chwili odpowiedzieć jakie będą następstwa finansowe tej decyzji.

Rita Serafin -  projekt uchwały zrodził się pod pewną presją. Pomimo wszystko proszę pamiętać, że waloryzacja płac o 3% jest możliwością a nie obowiązkiem pracodawcy. Wcale nie musi to też być wzrost o 3% dla wszystkich pracowników, jedni mogą otrzymać mniej, inni więcej. Jeżeli chodzi o datę zastosowania regulacji, to proponuję aby nie cofać się wstecz i przyjąć dzień 1 października.

Janusz Brzeźniak – konstruując budżet na br w dziale „oświata” zastosowaliśmy inflacyjny wzrost płac o 3%. Chciałbym zapytać czy te pieniądze zostały wykorzystane na inny cel?. Uważam, że waloryzację płac należy zastosować, pracownicy ci otrzymają miesięcznie ok. 20-30 zł więcej. Nie są to zbyt duże kwoty.

Marcelina Waśniowska – czy w budżecie oświaty są środki na ten cel?

Wiesława Czogała – na początku roku zakładaliśmy, że nastąpi wzrost płac o 3%,  lecz ze względu na „cięcia” w oświacie środków na płace nam zabraknie.

Marcelina Waśniowska – dlaczego Komisja Budżetu i Finansów nie otrzymała tego projektu uchwały do zaopiniowania?

Wiesława Czogała – na przygotowanie projektu uchwały i wprowadzenie pod obrady sesji miałam niewiele czasu a wynikło to z nacisku związków zawodowych.

Marcelina Waśniowska – uważam, że dzisiaj byłoby dobrze przyjąć jedynie wniosek, bo nie wiemy, jakie będą skutki finansowe podjętej uchwały.

Wojciech Kudla - Komisja Rewizyjna we wrześniu zapoznała się z wykonaniem budżetu gminy za I półrocze br. i już wtedy dowiedzieliśmy się, że do płac w oświacie musimy dołożyć. Oszczędzanie na płacach nie ma sensu. Wnioskuję, aby podnieść do wysokości 800 zł. Dołożyliśmy do OSP to, dlaczego nie możemy dołożyć do MZO?

Manfred Wrona – proponuję przegłosować dwie kwestie; kwotę – 600 czy 800 zł i termin wprowadzenia – 1 września czy 1 października. Kto jest za tym, aby uchwała weszła w życie z mocą obowiązującą od 1 września?

Za wnioskiem było 6 głosów.

Następnie Przewodniczący zapytał - kto jest za tym, aby uchwała weszła w życie z dniem 1 października?

Za wnioskiem było 6 głosów.

Manfred Wrona – wobec nie rozstrzygnięcia tej kwestii zaproponował przejście do drugiego głosowania. Kto jest za wprowadzeniem do projektu uchwały kwoty 800 zł?

Za tą propozycją głosowało 9 radnych.

Następnie Manfred Wrona poddał pod głosowanie wprowadzenie kwoty 600 zł.

Za tą propozycją były 3 głosy.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że radni opowiedzieli się za wprowadzeniem w uchwale kwoty 800 zł.

Józef Maślanka – wystąpiła nowa sytuacja, brak jest rozstrzygnięcia odnośnie terminu mocy obowiązującej uchwały: 1 września czy 1 października. Należy jeszcze raz tę kwestię poddać pod głosowanie.

            Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie najpierw termin obowiązywania uchwały z dniem 1 września 2004r. a następnie z dniem 1 października 2004 r. Za wejściem w życie uchwały z mocą obowiązującą od 1 września 2004r. było 7 głosów, natomiast za wejściem w życie uchwały z mocą obowiązującą od
1 października 2004r. było 6 głosów. Manfred Wrona stwierdził, że radni w głosowaniu opowiedzieli się za wprowadzeniem waloryzacji płac od dnia 1 września br.

            Poddany pod głosowanie projekt uchwały w sprawie najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu w jednostkach organizacyjnych gminy z wcześniej przegłosowanymi kwestiami został przyjęty 12 głosami przy 1 głosie wstrzymującym się.

Ad 7. Omówienie założeń do projektu budżetu na 2005 rok.

Ernest Emrich – Rada Miejska w 1999 roku podjęła uchwałę określającą procedurę uchwalania budżetu gminy. Ustaliliśmy ze Skarbnikiem, że określimy wszystkie „musy” i zestawimy w projekcie na 2005 r. a następnie przedłożymy komisjom. Uważam, że
w projekcie należy ujmować te zadania, które jesteśmy w stanie zrealizować.

Manfred Wrona – poproszę kolejno o zgłaszanie propozycji zadań do ujęcia
w projekcie planu na 2005 r.

Zgłoszono następujące zadania do projektu planu na 2005 r.:

Jan Stanek

  1. Uwzględnić środki finansowe na adaptację pomieszczeń po byłym sklepie spożywczym na świetlicę wiejską dla dzieci i młodzieży.
  2. Przeprowadzić remont kapitalny budynku OSP w Budziskach (przecieka dach, posadzka do wymiany i zakupić meble).
  3. Utrzymanie i remont dróg gminnych w Rudzie i Budziskach.
  4. Utwardzenie drogi polnej z Budzisk do Rudy Brzeg.
  5. Wykonać oświetlenie uliczne od mostu w Siedliskach w kierunku Budzisk.

Ingeborga Depta

  1. Urządzić i ogrodzić boisko sportowe w Budziskach.
  2. Wykonać przyłącze energetyczne na boisku sportowym.

Jan Krybus

  1. Wykonać remont pomieszczeń socjalnych w Domu Kultury w Siedliskach.
  2. Doprowadzić wodociąg do kilku posesji przy ul. Dąbrowskiego.
  3. Uwzględnić środki na współudział gminy w realizacji przez powiat zadania „budowa chodnika”.

Mariusz Kulon

  1. Utwardzić następujące ulice w Siedliskach:

- Młyńska,

- Żwirki i Wigury,

- Konopnickiej.

Marcelina Waśniowska (propozycje zadań do planu na 2005 r. przedstawiła na piśmie.)

  1. Utwardzić przynajmniej dwie drogi gminne w Turzu tj. część ul. Raciborskiej i ul. Kościuszki.
  2. Zabezpieczyć dla Sołectwa trzy tablice ogłoszeniowe.

Marcin Rak

  1. Zwiększyć dotację dla ZGKiM z przeznaczeniem na remont bloków do wysokości 200 tys. zł.

Wojciech Kudla

  1. Zmodernizować istniejącą sieć wodociągową na terenie miasta (ze szczególnym uwzględnieniem odcinka sieci przy pawilonie handlowym naprzeciw Kościoła).
  2. Zwiększyć środki finansowe na konserwację zieleni i środki ochrony drzew (kasztanowce).
  3. Wprowadzić wykonawstwo zastępcze - dla tych, którzy nie wywiązują się z obowiązku utrzymania w czystości swoich posesji.
  4. Zabezpieczyć środki finansowe z przeznaczeniem na większą „ściągalność” czynszu przez ZGKiM.
  5. Przeznaczyć środki finansowe na utrzymanie parku „Dębina” oraz na wykonanie zadaszenia w parku.
  6. Odnowić nawierzchnię bitumiczną placu przy sklepie p. Paprochy na Rynku.

Alfons Mazurek

  1. Współuczestniczyć w realizacji zadania „budowa chodnika” wzdłuż głównej drogi przez wieś.
  2. Utwardzić drogi polne.
  3. Wykonać przepusty pod drogami gminnymi w Sołectwie.
  4. Zakręgować rów naprzeciw Domu Strażaka (ul. Wildek).
  5. Wyczyścić przepusty i rowy pod wszystkimi drogami gminnymi przy
    ul. Wildek.
  6. Zabezpieczyć środki finansowe na remont budynku OSP, zwłaszcza na budowę pomieszczeń socjalnych (brak możliwości umycia się po akcji) i wieży do osuszania węży strażackich.
  7. Dokończyć remont szatni na stadionie sportowym.

Henryk Machnik (propozycje zadań do planu na 2005 r. przedstawił na piśmie.)

  1. Utwardzić ul. Wypoczynkową w Jankowicach i przeprowadzić remont
    ul. Polnej.
  2. Zamontować studzienki odprowadzające wodę deszczową przy ul. Polnej i
    ul. Wiejskiej.
  3. Współuczestniczyć w realizacji zadania „budowa chodnika” wzdłuż drogi głównej przez wieś.
  4. Wymienić urządzenia na placu zabaw ze względu na bezpieczeństwo bawiących się.

Tadeusz Kobylański

  1. Uregulować sprawę własności terenu w Jankowicach, na którym znajduje się plac zabaw (przejąć).
  2. Utwardzić teren wokół kapliczki w Jankowicach.

Krystian Kozielski

  1. Dokończyć remont następujących ulic w Rudach: Szybki, Biały Dwór, Mickiewicza, Świętojańska.
  2. Utwardzić boczną drogę od ul. Cegielskiej prowadzącą do trzech posesji m.in.
    p. Piechaczka.
  3. Wybudować parking i chodnik przy Przedszkolu w Rudach.
  4. Współuczestniczyć w budowie chodnika wzdłuż drogi głównej w Kolonii Renerowskiej.
  5. Wyremontować kładkę na rzece Ruda ul. Rogera.
  6. Zamontować punkt świetlny przed mostem na Brantolce.
  7. Zabezpieczyć środki finansowe na dokonanie wycinki suchych drzew i gałęzi
    w Sołectwie.
  8. Czynić starania w zakresie pozyskania pomieszczeń z przeznaczeniem na świetlicę wiejską.

Sylwester Larysz

  1. Wykonać projekt nasadzeń dla całej gminy (brakującą roślinność i drzewa uzupełnić lub zaplanować posadzenie nowej).
  2. Przeprowadzić remont i modernizację budynku Ośrodka Zdrowia w Rudach.

Manfred Wrona

  1. Ująć do planu wszystkie te zadania, które są kontynuacją już rozpoczętych i nie zakończonych w br.
  2. Wykonać projekt remontu ul. Szybki i ul. Biały Dwór.
  3. Wykonać przyłącze energetyczne na stadionie sportowym.
  4. Przeprowadzić remont dróg polnych.
  5. Zabezpieczyć środki finansowe na codzienne sprzątanie Sołectwa Rudy.
  6. Rozważyć możliwość zabezpieczenia środków na zakupienie namiotu biesiadnego.

Franciszek Kozłowski

  1. Uzupełnić brakujące urządzenia sportowe na terenie miasta (np. tablice do kosza czy podłoża przy stołach do gry w tenisa ziemnego).
  2. Utrzymywać w ciągłej, należytej czystości place zabaw na terenie miasta (nie akcyjnie).
  3. Dokonać wymiany drzwi wejściowych w blokach na Osiedlu.

Julian Zieliński

  1. Wykonać przy Szkole Podstawowej w Kuźni Raciborskiej boisko sportowe przeznaczone do gry w piłkę nożną.
  2. Przeprowadzić remont zewnętrznych obiektów sportowych przy ZSOiT.
  3. Należycie dbać o rozwój klubów sportowych na terenie gminy.

Witold Ciuberek

  1. Zabezpieczyć środki finansowe na remont parkingu przy ZGKiM i UM.

Mariola Trepiszczonek

  1. Wymienić okna i wykonać remont holu w MOKSiR.
  2. Wykonać remont sanitariatów w Domu Kultury w Siedliskach.

Ireneusz Wojcieski

  1. Wymienić okna w pomieszczeniach biblioteki w Kuźni Raciborskiej.
  2. Zakupić wykładzinę podłogową do pomieszczeń biblioteki.
  3. Zakupić komputer, regały na książki i krzesła.
  4. Wymienić stare lampy oświetleniowe na nowe.
  5. Zakupić nowe książki.

Zbigniew Grygier

  1. Wymienić instalację elektryczną w budynku, szczególnie w piwnicy.
  2. Zakupić pojazd dla potrzeb MOPS.
  3. Wykonać remont dachu, który przecieka.

Kazimierz Worobiec

  1. Wykonać drugostronne zasilanie w energię elektryczną hydroforni w Rudzie Kozielskiej.

Wiesława Czogała

  1. W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej:

- pomalować i wymienić sanitariaty,

- wymienić podłogi,

- naprawić dach,

- wykonać lub wyremontować ogrodzenie terenu.

2. Szkoła Podstawowa w Kuźni Raciborskiej :

      - przeprowadzić remont sanitariatów,

      - przeprowadzić remont sali gimnastycznej,

      - przeprowadzić remont kuchni.

3. Przedszkole nr 2 w Kuźni Raciborskiej:

      - wykonać instalację wodno-kanalizacyjną,

      - przeprowadzić remont sanitariatów.

4. Przedszkole w Rudach:

      - odnowienie elewacji.

5. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rudach :

      - przeprowadzić remont sali gimnastycznej,

      - przeprowadzić remont boiska sportowego,

      - przyciąć drzewa

6. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Budziskach :

      - przeprowadzić remont sanitariatów.

7. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Turzu :

      - wykonać remont sali gimnastycznej.

Ad 8. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Ernest Emrich.

Burmistrz najpierw poinformował o wydanych zarządzeniach (37) a następnie
o odbytych spotkaniach i naradach:

1)      3.09. – spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach dot. wniosku o ujęcie Gminy Kuźnia Raciborska w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków.

2)      05.09. – udział w dożynkach gminnych w Jankowicach

3)      09.09. – spotkanie w Rudach z Zarządem i Komisją Rewizyjną Towarzystwa Miłośników Kolejki Wąskotorowej

4)      12.09. – udział w dożynkach gminnych w Nędzy oraz w festynie w Parku „Dębina” organizowanym przez Zarząd Osiedla „Stara Kuźnia” i MOKSiR.

5)      14.09. – uroczyste otwarcie po modernizacji Przedszkola nr 2 w Kuźni Racib.

6)      14.09. – Konwent Starosty, Prezydenta, burmistrzów i wójtów w Rudniku (główny temat: aneks do porozumienia dot. kanalizacji)

7)      15.09. – otwarcia wystawy „Księża śląscy w służbie Bogu i Ojczyźnie” zorganizowanej przez Związek Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych Koło w Kuźni Raciborskiej oraz MOKSiR.

8)      16.09. – spotkanie z Przewodniczącym Rady Miasta Racibórz w sprawie porozumienia

9)      16.09. – zatrudnienie dyrektora MOPS Zbigniewa Grygiera

10)  18.09. – zlot młodzieży powiatu gliwickiego oraz powiatowe zawody sportowo-pożarnicze w Górkach Śląskich o puchar Starosty Raciborskiego

11)  20.09. – Walne Zgromadzenie Wspólników TBS

12)  24.09. – inauguracja Roku Kulturalnego w powiecie raciborskim – wręczenie nagród Starosty w dziedzinie kultury (ks.Antoni Strzedulla z Turza)

13)  25.09. i 26.09. – festyn w Rudach

14)  27.09. – prezentacja roboczej wersji Programu Rozwoju Lokalnego Gminy

15)  29.09. – spotkanie robocze z dyrektorem Caritas ks. Badurą na temat rozpoczęcia działalności w Kuźni Raciborskiej  w obiektach przy ul. Jagodowej.

Przedstawię także państwu informację o skutkach przeprowadzonych kontroli podatkowych n dzień 29.09.2004 r. Ogółem przeprowadzono 27 kontroli: w Budziskach 4, Jankowicach 3, Rudzie 5, Rudzie Kozielskiej 4, Rudach 4, Siedliskach 3, Turzu 4.
W 5 przypadkach kontrola przebiegła bez uwag, natomiast w 10 przypadkach zakończyła się domiarem. Ogólna kwota domiarów podatku od nieruchomości
w wyniku przeprowadzonych kontroli wynosi 18.064,49 zł.

Burmistrz Miasta Ernest Emrich przedstawił także informację na temat wykonania zadań inwestycyjnych lub zadań będących w trakcie realizacji w 2004 roku – informacja stanowi załącznik do protokołu.

Manfred Wrona – dziękuję burmistrzowi za przedstawienie informacji. Chcę poinformować, że w Dzienniku Zachodnim ukazał się artykuł dot. skansenu kolejki wąskotorowej w Rudach. Dziennikarz napisał nieprawdę, jestem umówiony w redakcji w celu sprostowania pomówień.

Dowiedziałem się także, że Janusz Gierucki za wszelką cenę chciałby odzyskać książkę pracy pracowników, w której zawarte są materiały dokumentujące działalność towarzystwa. Na razie jednak w sprawie skansenu - zgodnie z ustaleniami – odczekujemy okres trzech miesięcy.

Rita Serafin – odczytam państwu protokół ze spotkania z Zarządem Towarzystwa Miłośników Górnośląskiej Kolei wąskotorowej w skansenie kolei wąskotorowej
w Rudach w dniu 9.09.2004 r. Protokół stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Manfred Wrona – o przedstawienie Koncepcji Śląskiego Programu Odnowy Wsi poproszę p. Annę Sosna

Anna Sosna przedstawiła cele i istotę programu. Opracowanie ”Śląski Program Odnowy Wsi” stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Po wysłuchaniu informacji Manfred Wrona powiedział, że sołectwa z terenu naszej gminy mają do 8 października br. czas na zgłoszenie burmistrzowi chęci uczestnictwa w programie.

O ustaleniach dot. uruchomienia przez Caritas działalności w obiektach przy
ul. Jagodowej poinformowała Rita Serafin.

Rita Serafin - odbyło się robocze spotkanie z ks. Badurą i ustalenia są następujące: ks. dyrektor potwierdził chęć zatrudnienia na ½ etatu opiekunki środowiskowej.
Wg szacunków i ocen prawdopodobnie docelowo zaistnieje potrzeba zatrudnienia trzech osób. W połowie listopada br. dyrektor w wydzielonych pomieszczeniach
w Kuźni Raciborskiej zamierza rozpocząć działalność. W obiekcie przy ul. Jagodowej na razie oprócz Caritas funkcjonować będzie również szkoła. Mamy zamiar zgromadzić tu sprzęt rehabilitacyjny, który obecnie znajduje się w Ośrodku Zdrowia. Wiemy, że ks. Badura zamierza wystąpić o zakontraktowanie usług oraz, że będzie ubiegał się
o środki na adaptację obiektu. Jest to bardzo duże przedsięwzięcie, wymagające dużych nakładów finansowych.

Manfred Wrona – chodzi nam wszystkim o to, aby działalność ruszyła.

Rita Serafin – zdajemy sobie sprawę z tego, że na naszym terenie istnieje potrzeba uruchomienia takiej działalności. Do Urzędu Miejskiego nadchodzi wiele listów informujących o krzywdzie, jaka dzieje się starszym, schorowanym ludziom. Apeluję do państwa – jeżeli ktoś z was otrzyma sygnał, że starszej osobie dzieje się krzywda, proszę zgłaszać.

            Poinformuję także, że została przez Stowarzyszenie „Arka Noego” przeprowadzona akcja wśród młodzieży i rodziców na temat alkoholu i narkomanii.
Z wypełnianych anonimowo ankiet wynika, że młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna zetknęła się z alkoholem i narkotykami. Wyniki ankiet i język w nich użyty budzą przerażenie. Prelekcjami organizowanymi dla rodziców było bardzo małe zainteresowanie, a jeśli już osoby przyszły to zapewne nie te, które przyjść powinny. Na spotkaniu w Kuźni Raciborskiej 15 osób a w Rudach 29 osób.

Ad 9. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Manfred Wrona – wpłynęły następujące pisma:

1)      prezes Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego zaprosił do uczestnictwa
w związku międzygminnym, którego statutowym celem jest rozwój społeczny
i gospodarczy gmin oraz regionu Śląska Opolskiego. Przesłał szczegółową informację o działalności związku na rzecz gmin członkowskich.

Radni uznali, że na razie rada stanowiska w tej sprawie nie zajmie.

2)      Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w imieniu Prezydium OIL w Katowicach zwrócił się z prośbą o rozważenie możliwości obniżenia stawek podatku od nieruchomości dla aptek, które w ostatnim czasie borykają się z wieloma problemami, w tym finansowymi. Pismo postanowiono skierować do Burmistrza, Skarbnika Miasta i Komisji Budżetu i Finansów.

Ernest Emrich – uchwała Rady Miejskiej określa zwolnienia z podatku od nieruchomości

3)      Przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” zwrócił się o podjęcie uchwały ograniczającej handel w dużych placówkach handlowych w niedziele i święta. Związek jest zainteresowany warunkami pracy załóg pracowniczych, w których notorycznie łamane jest prawo pracy, szczególnie w zakresie czasu pracy w nadgodzinach oraz w zakresie wynagradzania za czas faktycznie przepracowany.

Manfred Wrona – proszę o wypowiedzi w tej sprawie

Gertruda Jucha – uważam, że w Kuźni Raciborskiej sytuacja w tym zakresie jest dobra i należy pozostawić bez zmian.

Manfred Wrona – wobec tego sprawę tę na razie pozostawiamy bez odzewu.

Manfred Wrona – w szkole w Rudach inwestycja jest zakończona, protokół odbioru podpisany ale tak do końca to sprawa nie jest załatwiona.

Ernest Emirch – rozmawiałem z dyrektorem ZSzO w Rudach i powiedział mi, że
z zaistniałymi problemami sam sobie poradzi.

Manfred Wrona – wiem, że pewne sprawy jak np. montaż regulatorów czy kradzież sprzętu nie są załatwione. Jeżeli firmie za wykonane prace zapłacimy to na pewno tych spraw nie wyegzekwujemy.

            Przypominam sołtysom i przewodniczącym Zarządów Osiedla o organizowaniu zebrań. Byłoby dobrze, gdyby do początku grudnia br. odbyły się zebrania we wszystkich sołectwach i osiedlach.

Ad 10. Interpelacje i zapytania.

Ad 11. Wnioski.

Janusz Brzeźniak (pytania do Burmistrza Miasta) –

1)      czy była, lub czy będzie waloryzacja płac w Urzędzie Miejskim, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji?

2)      czy podjął jednoznaczną decyzję dotyczącą apteki w Ośrodku Zdrowia w Kuźni Raciborskiej?

Chciałem także poinformować w sprawie dot. kolejki wąskotorowej w Rudach. Mówił mi kolega nauczyciel, że 3-4 tygodnie temu był na spotkaniu prezesów ZNP w Augustowie  gdzie w ramach rekreacji mieli możliwość przejażdżki Wigryjską Kolejką Wąskotorową. W rozmowie z właścicielem kolejki dowiedział się, że jedną z lokomotyw zakupił
w Rudach.

Wnioskuję o przedstawienie na najbliższej sesji Rady Miejskiej informacji na temat przeprowadzonej przez Stowarzyszenie „Arka Noego” wśród młodzieży i rodziców z terenu naszej gminy akcji na temat alkoholu i narkomanii. Przedstawić należy wyniki ankiet i przeprowadzonych prelekcji.

Ponawiam wniosek, który kilkakrotnie już zgłaszałem dot. podjęcia zdecydowanych działań w celu uporządkowania lasu w rejonie ul. Moniuszki - Rudzkiej. W lesie pijący alkohol używają wulgarnych słów i śmiecą. Uważam, że jeżeliby Policja i Straż leśna ukarały kilka osób to byłoby to wychowawcze. Tak dalej być nie może.

Odpowiedzi na pytania udzielił Burmistrz Miasta Ernest Emrich :

ü      waloryzacja płac – dyrektor każdej jednostki organizacyjnej jest suwerenny
i w ramach posiadanego budżetu może dokonać waloryzacji płac. W Urzędzie Miejskim waloryzacji w br. nie było i od 1 października na pewno nie będzie,

ü      uruchomienie apteki – kierownik ZLA „Amicus-Med.” poinformował, że zgłosił się zainteresowany podmiot których chciałby w obiekcie Ośrodka Zdrowia przy ul. Klasztornej w Kuźni Raciborskiej uruchomić aptekę. Zwrócił się o wyrażenie zgody. Poprosiłem kierownika o określenie się co do potrzeb powierzchni na cele realizacji i rozwoju usług zdrowotnych. Zasygnalizowałem, że w przypadku wystąpienia zbędnych powierzchni konieczne będzie pozostawienie ich do dyspozycji właściciela tj. gminy, a co za tym idzie sporządzenie aneksu do umowy najmu. W rozliczeniu powierzchni poprosiłem o uwzględnienie faktu, iż gmina czyni starania o uruchomienie działalności Caritas przy ul. Jagodowej, co spowoduje zwolnienie powierzchni zajmowanej przez gabinet rehabilitacyjny. Kierownik ZLA poinformował mnie, że nie przewiduje zwolnienia dotychczas zajmowanej powierzchni, spółka rozważa prowadzenie apteki pod własną firmą. Następnie kierownik zmienił zdanie i zwrócił się
z prośbą o wyrażenie zgody na wynajem powierzchni w Przychodni Rejonowej w Kuźni Raciborskiej na działalność apteki. Na tę propozycję odpowiedziałem kierownikowi, że sprawa apteki może być rozpatrzona po ustaniu obowiązującego, trójstronnego porozumienia w sprawie świadczenia usług rehabilitacyjnych na terenie przychodni.

Mariusz Kulon – należy ponaglić Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu do uzupełnienia poboczy przy chodniku wzdłuż ul. Gliwickiej wraz z odpływami ze studzienek.

Krystian Kozielski – wykonać przyłącza wodociągowe w Rudach, które są już zapłacone.

Dokonać wycinki konarów drzew w Rudach, zwłaszcza na Brantolce naprzeciw baru – sprawa pilna, stwarzają zagrożenie.

Julian Zieliński – w zamian za organizowanie w przyszłym roku kilkunastu festynów na terenie gminy, zorganizować ich mniej ale organizacyjnie lepszych. Festyny organizowane przez gminę winny mieć temat przewodni i stanowić pewną formę jej promocji.

Manfred Wrona – dokonać przeglądu instalacji elektrycznej we wszystkich obiektach gminnych.

Romana Serafin – ustalić właściciela drogi pod lasem w rejonie garaży
i ul. Nowotki i zmienić organizację ruchu zgodnie z wnioskiem Komisji Oświaty z dnia 29.06.2004 r.

Wyegzekwować od właścicieli lub dzierżawców nieruchomości utrzymywanie należytego porządku i bieżące koszenie traw (szczególnie zaniedbany jest teren przy Domu Kultury w Kuźni Raciborskiej.)

Sylwester Larysz – w budżecie gminy zabezpieczone są pieniądze na koszenie traw i utrzymywanie porządku. Są one po prostu niewykorzystywane.

Franciszek Kozłowski – ponawiam wniosek o uporządkowanie terenu wokół garaży na Osiedlu i obrzeży lasu przy ul. Rudzkiej – Moniuszki. Czystość w tym rejonie winna być utrzymywana cały czas. Porządkowanie terenu „akcyjnie” nie przynosi efektów.

Chciałem także zapytać czy jest postęp w przejmowaniu Baru „Przystanek”, który w tej chwili straszy?

Ernest Emrich -  opłaciliśmy wpis w księgach wieczystych, mamy potwierdzenie tego wpisu i czekamy. Nieruchomość gmina nabędzie.

Ad 12.  Zamknięcie obrad.

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując za udział w sesji zamknął obrady XXIII sesji Rady Miejskiej.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

(-) MANFRED WRONA

Protokół sporządziła: Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XXIII/2004
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:18.11.2004 11:16

Rejestr zmian dokumentu

pokaż