Protokół Nr X/2003
Protokół nr X/2003
z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
w dniu 16.09.2003 r.
X sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbywała się w sali ślubów USC w Kuźni Raciborskiej. Obrady sesji rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły o godz. 2000.
Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczącego Zarządu Osiedla w załączeniu.
Ponadto w sesji udział wzięli :
- Ernest Emrich – Burmistrz Miasta
- Rita Serafin – Zastępca Burmistrza Miasta
- Maria Świerk – Skarbnik Miasta
- Andrzej Migus – Sekretarz Miasta
- Józef Maślanka – radca prawny UM
- Ilona Affanasowicz – Pracownia “Ago-Projekt”
- Stanisław Melnarowicz – Komendant Komisariatu Policji
- Witold Ciuberek – Dyrektor ZGKiM
- Kazimierz Worobiec – Prezes GPWiK
- Mariola Trepiszczonek – Dyrektor MOKSiR
- Wiesława Czogała – Dyrektor MZO
- Piotr Sroka – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej
- Adrian Plura – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach
- Maria Cieślik – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej
- Irmgarda Fibic – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Turzu
- Tadeusz Magdziak – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Budziskach
- Irena Kublin – Dyrektor Przedszkola nr 2 w Kuźni Raciborskiej
- Kornelia Hoinza – Dyrektor Przedszkola w Rudach
- Kornelia Reichel – Dyrektor Przedszkola w Siedliskach
- Zygmunt Pietrzak – Prezes ZNP Koło w Kuźni Raciborskiej
Ad 1. Otwarcie obrad.
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona po powitaniu zebranych dokonał otwarcia obrad X sesji Rady Miejskiej.
Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
Na podstawie podpisów na liście obecności Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził prawomocność obrad – obrady prawomocne, bowiem w sesji udział wzięło 14 radnych. Nieobecny, usprawiedliwiony – Antoni Głowski.
Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona przedstawił następujący porządek obrad sesji:
- Otwarcie obrad.
- Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
- Zatwierdzenie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu nr IX/2003 z sesji Rady Miejskiej w dniu 17.07.2003 r.
- Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy w miesiącu lipcu i sierpniu 2003 r.
- Sprawozdanie z przygotowania placówek do nowego roku szkolnego.
- Informacja o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2003 roku.
- Rozpatrzenie wniosku radnego Janusza Brzeźniaka dot. powołania w skład:
- Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu, Rekreacji i Pomocy Społecznej,
- Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska
- podjęcie uchwał/y
- Podjęcie uchwał w sprawie:
- Przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kuźnia Raciborska (zmiana dot. sporządzenia planu dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową w Rudach – na wniosek właścicieli gruntów).
- Utworzenia jednostki pomocniczej gminy, oraz uchwalenia jej statutu.
- Zmian w budżecie gminy na 2003 rok.
-
Upoważnienia Burmistrza do lokowania wolnych środków budżetowych na rachunkach w innych bankach.
-
Wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości zabudowanej (biurowiec GS wraz ze sklepem Plac Mickiewicza w Kuźni Raciborskiej).
-
Zmiany uchwały Rady Miejskiej Nr XLVIII/365/2002 w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości zabudowanej (grunt pod pawilonem handlowym w Rudach ul. Rogera).
- Zmiany składu osobowego komisji doraźnej do spraw opracowania zmian w statucie gminy.
-
Powołania komisji doraźnej do spraw utrzymania czystości i porządku w Gminie Kuźnia Raciborska.
-
Zmiany uchwały Nr IX/96/2003 dot. zawarcia porozumienia w sprawie realizacji wspólnego przedsięwzięcia kulturalnego mającego na celu poprawienie atrakcyjności turystycznej Ziemi Raciborskiej.
10. Zaopiniowanie projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie wprowadzenia zmian w strukturze organizacyjnej Samodzielnego Publicznego ZOZ Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka związanych z przeniesieniem działalności z obiektu przy ul. Bema 5 do obiektów przy ul. Gamowskiej 3.
11. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
- Interpelacje i zapytania.
- Wnioski.
- Zamknięcie obrad sesji.
Do przedstawionego porządku obrad uwag nie wniesiono, porządek obrad został zatwierdzony jednogłośnie 14 głosami za.
Ad 4. Przyjęcie protokołu Nr IX/2003 z sesji Rady Miejskiej w dniu 17.07.2003 r.
Protokół Nr IX/2003 z sesji Rady Miejskiej w dniu 17.07.2003 r. w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie bez uwag.
Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie Gminy Kuźnia raciborska w miesiącu lipcu i sierpniu 2003r.
Informację o stanie bezpieczeństwa przedstawił Stanisław Melnarowicz – Komendant Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej (informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu)
Po przedstawieniu informacji S. Melnarowicz poinformował o zatrzymaniu na jednej z dyskotek trzech nieletnich mieszkańców Kuźni Raciborskiej, posiadających środki odurzające i psychotropowe.
Pytania i odpowiedzi:
Franciszek Kozłowski – w związku z tym, że po godz. 2200 nieletni przebywają na terenie szkolnym, interesuje mnie odpowiedź na pytanie co w tym zakresie robi Policja? Czy Policja kontroluje to miejsce ? Czy są prowadzone w tych sprawach jakieś dochodzenia?
Stanisław Melnarowicz – podejrzewam, że chodzi radnemu o teren Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej. Jest to teren szkoły i dyrekcja powinna zadbać o to, aby teren był odpowiednio ogrodzony i zabezpieczony przed wchodzeniem osób postronnych. W tej chwili teren jest niezabezpieczony i każdy może wejść. Śmiem twierdzić, że dzieje się tak za przyzwoleniem szkoły.
Franciszek Kozłowski – czy Policja interweniowała w tej sprawie?
Stanisław Melnarowicz – jeżeli są zgłoszenia, wówczas Policja ma obowiązek interweniować, ale porządek tam musi zrobić dyrekcja szkoły.
Piotr Sroka - pismo w tej sprawie wystosowałem do Urzędu Miejskiego jako organu prowadzącego i poprosiłem o określenie zasad dostępności do obiektu. O sprawie tej zawiadomiłem także dyrekcję Miejskiego Zespołu Oświaty. Natomiast Komendanta Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej poprosiłem o szczególny nadzór nad placówką i terenem przyszkolnym. Z Komendantem Policji współpraca w tym zakresie układa się bardzo dobrze.
Stanisław Melnarowicz potwierdził wypowiedź P. Sroki dot. dobrej współpracy. Zwracając się do Franciszka Kozłowskiego - przewodniczącego Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska powiedział: “ubolewam, że przewodniczący zgłasza tego typu sprawy dopiero na sesji. Mógł pan przecież przyjść do mnie przed sesją i porozmawiać. Zapraszam”.
Janusz Brzeźniak – przed zgłoszeniem kilku uwag pod adresem Policji chcę zwrócić uwagę na fakt zatracania się takiej wartości jaką jest rodzina. Dzieci po 2200 wałęsają się po Osiedlu, a gdzie są rodzice? Problem tkwi w tym, że dzieci i młodzież nie mają właściwie zagospodarowanego czasu wolnego.
W imieniu mieszkańców Osiedla zgłaszam kilka wniosków pod adresem Policji :
-
Zwiększyć ilość patroli w godzinach popołudniowych i wieczornych w rejonie następujących ulic: Rudzka – Moniuszki – Nowotki ze względu na jeżdżące tam dzieci i młodzież na motorach i motorowerach. Oprócz hałasu stwarzają zagrożenie dla innych użytkowników drogi.
- Zwrócić szczególną uwagę na garaże przy ul. Rudzkiej – w jednym z nich spotyka się młodzież, która później jeździ po ww ulicach.
- Na parkingu przy ul. Brzozowej – Klonowej co pewien czas organizowane są “samochodowe” spotkania młodych ludzi. Zwrócić uwagę na to co się tam dzieje.
Należy także przypilnować młodzież wracającą z dyskoteki w Budziskach, która niszczy wszystko co napotka na drodze powrotnej do domu.
Stanisław Melnarowicz – apeluję do wszystkich, aby ze wszelkiego rodzaju problemami przychodzili na Komisariat Policji a nie czekali do sesji.
Więcej uwag ani pytań do komendanta nie było, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował Stanisławowi Melnarowiczowi za przybycie na sesję i przedstawienie informacji o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
Ad 6. Sprawozdanie z przygotowania placówek oświatowych do nowego roku szkolnego.
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona udzielił głosu p. Wiesławie Czogale - Dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty w Kuźni Raciborskiej.
Dyrektor MZO przedstawiła charakterystykę placówek oświatowych w Gminie Kuźnia Raciborska – informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Wiesława Czogała poinformowała także, że od 1 września 2004 r. obowiązek szkolny będzie obowiązywał dzieci od 6 roku życia, muszą w związku z tym zacząć funkcjonować klasy “0” w przedszkolach. Przedstawiła także najważniejsze zmiany ustawy o systemie oświaty w zakresie nowych obowiązków nakładanych na organ prowadzący.
Pytania i odpowiedzi:
Jan Krybus – dlaczego w placówce oświatowej w Siedliskach nic nie zrobiono, nawet remontu dachu?
Karina Reichel – doraźny remont dachu był wykonany we własnym zakresie.
Wiesława Czogała – w Przedszkolu w Siedliskach jest 14 dzieci a w tzw. “zerówce” zaledwie 3. Nie wie jaka będzie przyszłość tej placówki - podejrzewa, że gmina nie będzie w stanie jej utrzymać.
Rita Serafin – zapewne mała ilość dzieci w przedszkolu nie była powodem tego, że w Siedliskach nie przeprowadzono remontu. Ze względu na niewystarczającą ilość środków, inne placówki oświatowe też zostały nieco gorzej potraktowane. Dopóki w placówce będą dzieci to musi ona spełniać odpowiednie warunki. W Siedliskach dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że jest tam kilku użytkowników obiektu. Sprawa ta jest obecnie regulowana.
Na pewno gminę czeka reorganizacja oświaty, lecz jest to temat jeszcze odległy, a informacja dyrektor MZO miała przedstawić to co zostało w nich wykonane, to co jest jeszcze do wykonania, oraz inne potrzeby placówek. Wszystkim zależy na tym, aby gminne placówki oświatowe były dobrymi placówkami.
Ernest Emrich – dopiero w ub. tygodniu otrzymaliśmy decyzje z WFOŚiGW w sprawie dotacji dla gminy i z tego powodu niektóre prace remontowe się opóźniły. Zamierza się w br. rozpocząć prace przygotowawcze, natomiast główne wykonawstwo zadań nastąpi w roku przyszłym.
Mariusz Kulon – czy budynek byłego Przedszkola w Budziskach został sprzedany ?
Rita Serafin – budynek został sprzedany za kwotę ok. 114 tys. zł, pieniędzy gmina jeszcze nie otrzymała, ponieważ nabywcy nieruchomości załatwiają kredyt hipoteczny.
Irmgarda Fibic - w Przedszkolu w Turzu wiele prac wykonali rodzice dzieci własnymi siłami i chcą, aby przedszkole istniało. Praktycznie koszty remontu przedszkola ponoszą sami rodzice. Szkoła również jest zadbana, wygląda bardzo ładnie.
Janusz Brzeźniak – czy ilość dzieci w grupach odpowiada danym statystycznym ?
Wiesława Czogała – statystycznie wszystko jest w normie, lecz każdej placówce trzeba przyglądać się indywidualnie.
Janusz Brzeźniak – być może w niedługim czasie ulegnie rozwiązaniu Zespół Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej. Czy w związku z tym planuje się uruchomić inną średnią szkołę w Kuźni Raciborskiej ?
Rita Serafin – generalnie tak. Czynione są starania, aby w Kuźni Raciborskiej istniała szkoła średnia. Starostwu Powiatowemu w Raciborzu j również zależy na tym, aby sprawę tę rozwiązać pozytywnie, z korzyścią dla tut. środowiska.
Janusz Brzeźniak – czy oprócz dyrekcji Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej inni dyrektorzy placówek oświatowych również zabiegają o pozyskanie środków finansowych z innych źródeł niż budżet gminy np. poprzez organizowanie różnego rodzaju imprez ?
Wiesława Czogała – dyrektorzy wszystkich placówek tak postępują.
Janusz Brzeźniak – jaki jest wkład rodziców w remonty placówek szkolnych ? Prawdopodobnie ze wskazania Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rodzice dzieci wyjeżdżających na obóz do Pleśnej odpracowują część kosztów związanych z wyjazdem dzieci.
Piotr Sroka – duża ilość dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej wyjeżdża na obóz, a tylko niektórzy rodzice poczuwali się do tego, aby w zamian za to pomóc w wakacyjnym remoncie placówki. Osoby te wykorzystywane były do wykonywania prostych prac porządkowych lub malarskich ze względu na to, że nie posiadają określonych przepisami zdolności czy uprawnień (np. przeszkoleń bhp). Byłoby dobrze, gdyby zostały określone zasady odpracowywania kosztów wyjazdu dzieci.
Janusz Brzeźniak – czy rodzice przychodzący w celu odpracowania wyjazdu dzieci robią to z własnej inicjatywy ?
Maria Cieślik – w poprzednich latach zainteresowanie rodziców było bardzo duże, pracowali nawet po 16 godzin. Pomocni byli przy wykonywaniu prostych prac. W br. zgłosiła się zaledwie jedna osoba, natomiast pozostali rodzice nie wykazali żadnego zainteresowania.
Janusz Brzeźniak – proponuję rozważyć możliwość utworzenia w Kuźni Raciborskiej filii świetlicy teraupetycznej, poprzez którą byłby realizowany program przystosowujący dzieci do życia w społeczeństwie. W związku z tym chcę się dowiedzieć jakie jest zainteresowanie kołami zainteresowań i jaki jest w nich udział dzieci?
Wiesława Czogała – koła zainteresowań działają przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji, z którym Miejski Zespół Oświaty w tym dziedzinie współpracuje.
Jan Stanek – czy po sprzedaży budynku byłego przedszkola w Budziskach wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na remont Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Budziskach?
Rita Serrafin – trudno w tej chwili powiedzieć ile środków w br. zostanie w Budziskach wykorzystane. Na remont placówki zostanie przeznaczonych tyle pieniędzy, ile będzie konieczne do tego, aby utrzymać ją w należytym porządku. Nakłady na placówkę w Budziskach będą nie tylko w 2004 roku, ale w ciągu kilku następnych lat.
Franciszek Kozłowski – chciałbym uzyskać informację co w danych placówkach należy zrobić w pierwszej kolejności, ponieważ oczekiwania są bardzo duże a pieniędzy na wszystko nie wystarczy.
Bardzo dobrze się stało, że dyrektorzy szkół przybyli na sesję Rady Miejskiej, ponieważ mieli okazję przedstawić to wszystko co w poszczególnych placówkach do tej pory zrobiono i to nie tylko za pieniądze gminne.
Wiesława Czogała – zastanawiałam się czy informację dostarczoną radnym sporządzić w taki sposób, aby wpisać wyłącznie zadania priorytetowe do wykonania, czy też wszystkie, konieczne do wykonania. Wybrałam tę drugą wersję, ponieważ chodziło mi o to, aby radni wiedzieli co w każdej placówce jest do zrobienia.
Dyrektor MZO gorąco podziękowała za środki, które otrzymała z budżetu gminy na remont placówek oświatowych. Podziękowała także dyrektorom za dbałość o placówki, za osobisty wkład w ich rozwój i za to, że w czasie wakacji nadzorowali wykonywanie prac remontowych.
Manfred Wrona – z uzyskanych informacji wynika, że czeka nas reorganizacja oświaty. Bardzo duże znaczenie będzie na pewno miało zarządzanie placówkami i pozyskiwanie pozabudżetowych środków. Gmina będzie musiała zabezpieczyć środki finansowe na płace i pochodne oraz remonty w szerszym zakresie. Główne pieniądze będą jednak kierowane do tych placówek, które docelowo pozostaną i będą służyć społeczeństwu przez następne lata. Należy ciągle “szukać” pieniędzy pozabudżetowych, bo od tego zapewne zależeć będzie to, czy mniejsze placówki przetrwają. Dużo zależeć będzie także od podejścia do sprawy rodziców i dyrektorów poszczególnych placówek. Lecz jakie placówki pozostaną trudno w tej chwili powiedzieć. Rada Miejska na pewno do problemu podchodzić będzie rozważnie i rozsądnie.
Materiał przedstawiony przez dyrektor MZO jest bardzo ciekawy. Z informacji widać, że zrobiono to wszystko co było najpilniejsze.
W związku z tym, że nie było do tej pory okazji przedstawić p. dyrektor MZO serdecznie witam w gronie zarządzających w gminie.
Irmgarda Fibic – rodzice dzieci z Turza bardzo dużo pomagają. Przez okres 1 roku tj. od czasu, kiedy zostałam dyrektorem przy pomocy rodziców zakupiono 2 komputery, wyremontowano salę lekcyjną i pomalowano pozostałe sale lekcyjne. Wkrótce odbędzie się otwarcie sali komputerowej o znacznej wartości, ufundowanej przez sponsora.
Wiesława Czogała – w informacji chciałam przedstawić problemy oświaty na dzień dzisiejszy. Sytuacja w oświacie z powodu niżu demograficznego może w najbliższych latach ulec zmianie, może zmniejszyć się ilość oddziałów. Trudno jest jednak na ten temat w tej chwili się wypowiadać. Ja nie zostałam dyrektorem MZO po to, aby coś likwidować.
Ad 7. Informacja o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2003 roku.
Ernest Emrich – zgodnie z ustawą o finansach publicznych zobowiązany jestem do przedstawienia organowi stanowiącemu gminy i Regionalnej Izbie Obrachunkowej informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2003 roku, w terminie do dnia 31 sierpnia. Nie ma obowiązku podejmowania uchwały przez Radę Miejską
Materiał jest obszerny i na pewno każdy się z nim zapoznał.
Burmistrz zwrócił jedynie uwagę na kilka kwestii zawartych w informacji dot. wykonania poszczególnych pozycji budżetu. Podkreślił, że wynik finansowy za półrocze br. gwarantuje płynność budżetową i nie będzie potrzeba zaciągać kredytu jak to było w roku ubiegłym. Dowodem, że tak jest naprawdę jest projekt uchwały w sprawie upoważnienia burmistrza do lokowania wolnych środków budżetowych na rachunkach w innych bankach.
Franciszek Kozłowski – czy wykonanie budżetu w dziale 754 bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa nie budzi zaniepokojenia? Czy realizowane są na bieżąco zadania tego działu? Słychać wśród strażaków różne głosy pełne niepokoju.
Maria Świerk – wykonanie budżetu w tym dziale wynosi 82%. Taki stan powstał dlatego, ponieważ w br. były płacone faktury za modernizację źródeł ciepła w obiektach OSP na terenie gminy, wykonaną w roku ubiegłym.
Marcelina Waśniowska – bardzo dużo kontrowersji budziła sprawa utrzymania OSP, jednak w tej sprawie wypowiedział się Prezes Gminnego Związku OSP p. Edward Morciniec i ta odpowiedź powinna wystarczyć. W budżecie gminy jest wiele innych pozycji, które wzbudzają niepokój takie jak np. dodatki mieszkaniowe i opłata czynszu. Te sprawy zostaną omówione na wspólnym posiedzeniu trzech komisji Rady, z udziałem ZGKiM w dniu 23 października br. Należy próbować znaleźć przyczynę zaistniałej sytuacji, oraz zastanowić się nad tym, co można zrobić, aby mieszkańcy nie uchylali się od płacenia czynszu.
Witold Ciuberek – jest stała grupa lokatorów, którzy w ogóle czynszu nie płacili i nie płacą. Zaległości te stanowią w chwili obecnej bardzo duże kwoty. Zakład występuje do sądu, sprawy następnie prowadzi komornik, który nie przykłada się należycie do swojej pracy. Dyrekcja ZGKiM ma wiele uwag do pracy komornika.
Marcin Rak – w dziale 900 gospodarka komunalna i ochrona środowiska rozdział 90015 zakup usług remontowych (utrzymanie punktów świetlnych) jest bardzo duża kwota. Kto utrzymuje te punkty świetlne?
Ernest Emrich – jest to własność Energetyki, a prace wykonywane są na zlecenie.
Wobec braku innych uwag i pytań Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że pkt 7 porządku obrad został omówiony.
Ad 8. Rozpatrzenie wniosku radnego Janusza Brzeźniaka dot. powołania w skład Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu, Rekreacji i Pomocy Społecznej oraz w skład Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego.
Manfred Wrona po odczytaniu wniosku radnego J. Brzeźniaka dodał, że w tej sprawie zostały przygotowane dwa projekty uchwał. Poinformował o ustaleniach poczynionych na sesji Rady Miejskiej w grudniu 2002 r. w sprawie ilościowego składu poszczególnych komisji. Większością głosów zadecydowano, że składy osobowe czterech komisji stałych będą czteroosobowe.
- I część wniosku radnego – powołanie w skład Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu, Rekreacji i Pomocy Społecznej
- II część wniosku – powołanie radnego w skład Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały w sprawie zmian w składzie osobowym komisji i poddał go pod głosowanie. Uchwała została podjęta jednogłośnie tj. 14 głosami.
Manfred Wrona – Komisja Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska ma pełny, czteroosobowy skład i tylko od radnych zależy czy odchodzimy od wcześniejszych ustaleń.
Janusz Brzeźniak odczytując zapis art. 21 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. “w posiedzeniach komisji mogą uczestniczyć radni nie będący jej członkami. Mogą oni zabierać głos w dyskusji i składać wnioski bez prawa udziału w głosowaniu” powiedział, że skorzysta z możliwości przyznanej przez ustawodawcę. Wycofał swój wniosek dot. członkostwa w Komisji Przestrzegania Prawa. W związku z tym, że praca w tej komisji pokrywa się z jego znajomością problemów środowiska, poprosił o zawiadamianie o posiedzeniach tej komisji.
Ad 9. Podjęcie uchwał w sprawie:
9.1. Przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kuźnia Raciborska.
Ernest Emrich – w związku z wnioskami prywatnych właścicieli o przekwalifikowanie gruntów w Rudach, na mój wniosek przygotowany został projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Projekt uchwały został także skierowany do zaopiniowania przez Radę Sołecką Rud i Komisję Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi.
Ilona Affanasowicz – jest to kontynuacja rozpoczętego działania, lecz tak do końca to te działania nie są zgodnie z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy. Teren wymieniony w uchwale jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową. Jeżeli uchwała zostanie podjęta to będą musiały być dla tego obszaru zrobione zmiany w studium.
Manfred Wrona odczytał negatywną opinię Rady Sołeckiej Rud w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową – opinia w załączeniu.
Sylwester Larysz – Komisja Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi zajęła takie samo stanowisko jak Rada Sołecka Rud. W Rudach pod budownictwo mieszkaniowe wyznaczonych jest ok. 100 działek, które należy w pierwszej kolejności zabudować. Jeżeli tych działek będzie brakować to nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby Rada Miejska taką uchwałę podjęła.
Ilona Affanasowicz – teren, który obejmuje uchwała będzie można podzielić na ok. 50 działek budowlanych.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest jednym elementem strategii, obecnie przygotowywana jest komputerowa wersja stanu własności gruntów na terenie gminy. Tę bazę danych trzeba ciągle aktualizować.
Andrzej Migus – powołany przez burmistrza zespół ds. opracowania strategii gminy na pewno swoją pracę opierał będzie na studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Strategia wykaże, czy gmina jest za zwiększeniem ilości działek budowlanych w Rudach czy nie.
Manfred Wrona odczytał projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kuźnia Raciborska, jednak przed głosowaniem zabrał głosy radny Tadeusz Kobylański pytając - kto za te zmiany w planie zapłaci?
Ernest Emrich – jest to zadanie własne gminy, zdarza się jednak, że niektórzy wnioskodawcy finansują zmiany w planie. W tej chwili trudno mówić o konkretnych kwotach, ponieważ najpierw odbędzie się przetarg.
Ilona Affanasowicz – wnioskodawca p. Polok zadeklarował pokrycie kosztów zadania.
Projekt uchwały Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie - “za” podjęciem uchwały było 2 głosy, przeciw 8 głosów, 4 głosy były wstrzymujące się.
Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że uchwała nie została podjęta.
- Utworzenia jednostki pomocniczej, oraz uchwalenia jej statutu.
- Zmian w budżecie gminy na 2003 rok .
- Upoważnienia Burmistrza do lokowania wolnych środków budżetowych na rachunkach w innych bankach
- Wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości zabudowanej
- Zmiany uchwały Rady Miejskiej nr XLVIII/365/2002 w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości zabudowanej.
- Zmiana składu osobowego komisji doraźnej do spraw opracowania zmian w statucie gminy
- Powołania komisji doraźnej do spraw utrzymania czystości i porządku w Gminie Kuźnia Raciborska
Andrzej Migus – projekt uchwały skierowany na dzisiejszą sesję jest zakończeniem pewnego etapu działań zmierzających do utworzenia jednostki pomocniczej i zatwierdzenia jej statutu. Zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami, projekt statutu Jednostki Pomocniczej Gminy Kuźnia Raciborska Osiedle “Stara Kuźnia” był wyłożony przez okres 60 dni w Urzędzie Miejskim, żadnych uwag ani wniosków nie wniesiono. Najwięcej emocji wywoływała nazwa “Stara Kuźnia”, którą zaproponowali wnioskodawcy. Ze względu na to, że jest to nazwa używana potocznie dla określenia tej części miasta, postanowiono zaproponowaną nazwę pozostawić bez zmian.
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał projekt uchwały w sprawie utworzenia jednostki pomocniczej oraz uchwalenia jej statutu i poddał go pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
Propozycje zmian w budżecie omówili : Burmistrz Miasta Ernest Emrich i Skarbnik Miasta Maria Świerk.
Janusz Brzeźniak – jakie jest zadłużenie gminy?
Ernest Emrich – wykazane to jest w jednym z załączników do z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2003 r. Kredyty i pożyczki długoterminowe – 1 886 000 zł.
Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
W obecności 13 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.
Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie. Uchwała została podjęta 14 głosami.
Ernest Emrich – Spółdzielnia Handlowo – Produkcyjna “SCh” w Kuźni Raciborskiej wystąpiła z wnioskiem o oddanie w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym nieruchomości oznaczonej dz. nr 1140/8, na której wybudowała budynki ze środków własnych i pozostawała ich użytkownikiem na dzień 5 grudnia 1990 r.
Manfred Wrona po odczytaniu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W obecności 14 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.
Ernest Emrich – we wcześniej podjętej przez Radę Miejską uchwale pomyłkowo wpisano nr działki 206/29 o pow. 0,1124 ha, a powinna być wpisana działka nr 206/28 o pow. 0,1518 ha.
Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały pod głosowanie – uchwała została podjęta jednogłośnie tj. 14 głosami.
Ernest Emrich – zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym rada gminy ze swojego grona może powoływać stałe i doraźne komisje. W związku z tym, że członkiem komisji może być wyłącznie radny, Rada Miejska musi ze składu komisji doraźnej do spraw opracowania zmian w statucie odwołać Sekretarza Miasta p. Andrzeja Migusa. Może on uczestniczyć w pracach komisji, ale nie może być jej członkiem.
Manfred Wrona odczytał projekt uchwały. Uchwała została podjęta 14 głosami.
Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że Rada Miejska uchwałą powoła komisję doraźną do spraw utrzymania czystości i porządku, składającą się z radnych, natomiast Burmistrz Miasta zarządzeniem powoła oddzielny zespół wykonawczy. Komisja i zespół będą razem współpracować.
Do zadań komisji doraźnej należeć będzie opracowanie szczegółowych zasad i wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku, zgodnie z ustawą z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Opracowanie obejmować ma w szczególności wypracowanie zasad dot.
- sposobu gromadzenia i przechowywania nieczystości,
- wywozu nieczystości,
- odpłatności za wywóz nieczystości,
- sposobów egzekucji innych niż określone w przepisach prawa,
- tworzenia, bieżącego prowadzenia i uaktualniania bazy danych dot. gromadzenia, wywozu nieczystości i realizowania opłat z tego tytułu,
- prowadzenia edukacji w zakresie ochrony środowiska.
Manfred Wrona zwrócił się do radnych z zapytaniem - kto chce pracować w tej komisji?
W związku z tym, że nikt osobiście nie zgłosił swojej kandydatury, radni zaproponowali w skład tej komisji następujące osoby: Franciszka Kozłowskiego, Alfonsa Mazurka, Manfreda Wronę, Wojciecha Kudlę, Jana Krybusa.
Zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na kandydowanie i pracę w komisji.
Jednogłośnie (14 głosami) radni ustalili, że skład komisji będzie 5-cio osobowy.
Manfred Wrona odczytał projekt uchwały w sprawie powołania komisji doraźnej do spraw utrzymania czystości i porządku w Gminie Kuźnia Raciborska i poddał go pod głosowanie. Uchwała została podjęta 14 głosami.
- Zmiany uchwały nr IX/96/2003 dot. zawarcia porozumienia w sprawie realizacji wspólnego przedsięwzięcia kulturalnego mającego na celu poprawienie atrakcyjności turystycznej Ziemi Raciborskiej
Andrzej Migus – w związku z tym, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach uchyliła uchwałę Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonywania zleconego zadania przez podmioty nie zaliczane do sektora finansów publicznych podjętą na sesji w dniu 24.06.2003 r. obowiązuje nadal uchwała Rady Powiatu nr XXVIII/240/2001 z 27 marca 2001 r. Dlatego też Starosta Raciborski wnioskuje, aby w załączniku do uchwały Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej nr IX/96/2003 powołać się na tę uchwałę Rady Powiatu Raciborskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona po odczytaniu projektu uchwały poddał go pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.
- Zaopiniowanie projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie wprowadzenia zmian w strukturze organizacyjnej SP ZOZ Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka związanych z przeniesieniem działalności z obiektu przy ul. Bema 5 do obiektów przy ul. Gamowskiej 3.
- Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały Rady Powiatu Raciborskiego wraz z uzasadnieniem i zwrócił się do radnych o ewentualne uwagi lub pytania.
Ponieważ żadnych uwag nie wniesiono, Manfred Wrona stwierdził, że Rada Miejska projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich.
Burmistrz przedstawił najpierw wydane zarządzenia a następnie poinformował o odbytych spotkaniach i naradach takich jak np. :
- 28 sierpnia - w Turzu spotkanie dyrekcji Zarządu Dróg Powiatowych z sołtysami zachodniej części gminy. Temat : stan dróg powiatowych,
- 2 września - Zgromadzenie Wspólników Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Powołał Radę Nadzorczą a ta z kolei wybrała Aleksandra Olszewskiego na prezesa,
- 10 września – spotkanie członków Stowarzyszenia Związku Międzygminnego w sprawie odprowadzania ścieków do Raciborza,
- 11 września – oficjalne otwarcie i poświęcenie gabinetu rehabilitacyjnego, który obecnie mieści się w obiekcie Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego,
- 14 września – dożynki gminne w Rudzie. W tym Miejscu Burmistrz E. Emrich serdecznie podziękował sołtysowi Janowi Stankowi za wkład i pracę w przygotowanie i zorganizowanie uroczystości dożynkowej. Burmistrz stwierdził, że “Jan Stanek wywiązał się z zadania znakomicie”.
Ponadto Ernest Emrich poinformował zebranych, że na ogłoszenie prasowe Urzędu Miejskiego, zamieszczone w Nowinach Raciborskich wpłynęło 10 ofert pracy na stanowisko Skarbnika Miasta i 17 ofert pracy na stanowisko ds. pozyskiwania środków pomocowych.
- Interpelacje i zapytania.
Jan Stanek – w imieniu swoim i Rady Sołeckiej dziękuję za pomoc w przygotowaniu i udział w dożynkach gminnych w Rudzie.
Sołtys Rudy poinformował, że spotkał się z zarzutami dot. słabej informacji o dożynkach gminnych, czym jest zdziwiony. Rozwieszonych zostało 150 plakatów, (najwięcej w Kuźni Raciborskiej). Informację o dożynkach przekazano także przez radiowęzeł FO “Rafamet”.
Janusz Brzeźniak – sam zarzuciłem sołtysowi, że informacja o dożynkach gminnych
była słabo w Kuźni Raciborskiej rozplakatowana. Często spotykam się z zarzutami mieszkańców, że na terenie gminy nic, lub niewiele się dzieje, ale chyba to jest nieprawdą. Po prostu ludzie o organizowanych imprezach nie wiedzą, a wystarczyłoby na Osiedlu na tzw. “Manhatanie” powiesić transparent.
Radny zapytał także – co będzie dalej z budynkami :
- Baru “Przystanek”,
- byłego Zespołu Szkół Technicznych
- za mostem, przy ul. Kozielskiej ?
Następnie J. Brzeźniak skierował się w stronę Burmistrza Miasta E. Emricha i przekazał pisemną skargę mieszkańców ul. Kościuszki 7 i 9 dot. hodowanych przez p. Tworuszkę kotów. Mieszkańcy w piśmie wyrażają swoje oburzenie na zanieczyszczanie piaskownicy przez zwierzęta.
Radny J. Brzeźniak powiedział także, że zgłosił 3 września br. w Urzędzie Miejskim do wycinki suche gałęzie z drzew rosnących przy koszu do gry dla dzieci, usytuowanym na rogu ul. Moniuszki i ul. Kościuszki.
W związku z tym, że Burmistrz Miasta przyjmuje petentów jeden raz w tygodniu, zwrócił się o ułożenie kalendarza spotkań w taki sposób, aby we wtorki w godzinach przyjmowania burmistrz był obecny w urzędzie.
Rita Serafin – budynek przy ul. Kozielskiej, o którym mówił radny stanowi własność prywatną. Urząd Miejski w tej sprawie wysłał pismo do spadkobierców i jeżeli nie będzie żadnego odzewu to zapewne trzeba będzie podjąć działanie zastępcze a kosztami obciążyć osoby odpowiedzialne za utrzymanie nieruchomości w należytym stanie.
Właścicielka Baru “Przystanek” w Kuźni Raciborskiej mieszka w Rybniku. Urząd Miejski czyni starania w Starostwie Powiatowym w Raciborzu, aby zobowiązano właścicielkę do zabezpieczenia obiektu i podjęcia działań ustalających czy budynek nadaje się do remontu czy też jedynie do rozbiórki.
Budynek byłego Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej jest dewastowany, odbył się I przetarg na zbycie obiektu, lecz niestety brak jest zainteresowania nabyciem nieruchomości za wyznaczoną kwotę. Za miesiąc może odbyć się II przetarg.
Romana Serafin – 16 października br. obchodzić będziemy Światowy Dzień Żywności i proponuję aby święto to przenieść na nasz teren i zorganizować śląski dzień żywności.
Należy też wystąpić do dyrekcji Banku Spółdzielczego w Raciborzu O/Kuźnia Raciborska o rozważenie możliwości zmiany godzin urzędowania oddziału w Kuźni Raciborskiej – chodzi o nieco późniejsze otwieranie i zamykanie banku.
Manfred Wrona odczytał pismo Senatora RP Adama Graczyńskiego, w którym informując o kolejnej, VI edycji programu stypendialnego organizowanego przez Śląski Fundusz Stypendialny przyznającym stypendia uzdolnionym, młodym ludziom, których ciężka sytuacja ekonomiczna mogła uniemożliwić rozwijanie ich talentów i zdolności zwrócił się o nagłośnienie w gminie programu stypendialnego i o ewentualnie okazanie wsparcia finansowego.
Przewodniczący Rady Miejskiej po odczytaniu pisma zwrócił się do radnych o zrozumienie problemu, przychylność i wsparcie finansowe.
Następnie Manfred Wrona wypowiedział się na temat braku wody w Rudach i obowiązku dowożenia mieszkańcom wody beczkowozami, oraz w sprawie preferencyjnej sprzedaży z zasobów komunalnych mieszkania w Rudach, które nowy nabywca zaraz po zakupie podnajął.
Józef Maślanka – nabywca mieszkania może je wydzierżawiać, natomiast ma zakaz sprzedaży przed określonym ustawowo terminem. W przypadku zbycia nieruchomości w terminie krótszym niż przewiduje to ustawa, sprzedający tj. gmina ma prawo żądać zwrotu udzielonej bonifikaty po jej rewaloryzacji.
Marcin Rak – na Osiedlu w Kuźni Raciborskiej są przypadki podnajmu mieszkań komunalnych. Właściciele wyjeżdżają za granicę i podnajmują mieszkania innym osobom. Komisja Mieszkaniowa zwróciła się do Burmistrza Miasta o określenie zasad podnajmu mieszkań komunalnych.
Następnie Manfred Wrona i Rita Serafin wypowiedzieli się na temat organizowanej w dniu 7 października br. uroczystej sesji Rady Miejskiej, podczas której Ojcu Opatowi Adalbertowi Kurzeji wręczone zostanie wyróżnienie “Honorowy Obywatel Gminy Kuźnia Raciborska”.
Manfred Wrona – trwa remont drogi z Rud do Kuźni Raciborskiej. Jeżeli nawierzchnia drogi pozostanie taka jak to wygląda w tej chwili, to jest to po prostu marnowanie pieniędzy. Niestety nie mamy żadnego wpływu na poprawę tego stanu, możemy jedynie skarżyć się do inwestora. Jest to jednak sprawa trudna i skomplikowana.
Alfons Mazurek – odnośnie remontu drogi wojewódzkiej nr 425 Rada Sołecka Rudy Kozielskiej i Urząd Miejski wysyłali pisma do Katowic. Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich stwierdził, że powinniśmy być zadowoleni z tego, iż prace są wykonywane. Nie powinniśmy okazywać niezadowolenia. Jednak jakość wykonywanych prac jest niezadowalająca. Z dotychczas przeprowadzonych rozmów wynika, że na obecną warstwę będzie nakładana nowa warstwa z lepszego niż dotychczas materiału. Mieszkańcy skarżą się na źle wykonane zjazdy do posesji, których właściwie brakuje. Zbyt duże nierówności w nawierzchni stwarzają zagrożenie dla użytkowników drogi takich np. jak rowerzyści.
Ad 13. Wnioski
Andrzej Migus – po raz pierwszy w porządku obrad sesji Rady Miejskiej znalazły się oddzielnie punkty “interpelacje i zapytania” i “wnioski”. Punkty te zostały rozdzielone ze względu na zapis w statucie (par. 77), który mówi, że “Interpelacje i zapytania stanowią odrębny punkt porządku obrad”. W niektórych radach praktykowane jest składanie wniosków na piśmie. Nie proponuję, aby w naszej Radzie przyjmowano wyłącznie wnioski w tej formie, ale proszę, formułowanie ich jasno i zwięźle, w taki sposób, aby nie sprawiały wątpliwości, co do ich interpretacji.
Radny Alfons Mazurek zgłosił następujące wnioski:
- W budżecie gminy na 2004 rok wydzielić środki finansowe z przeznaczeniem na zadaszenie przystanku autobusowego w Rudzie Kozielskiej.
- Wygospodarować w budżecie gminy środki finansowe na zakupienie dwóch tablic ogłoszeniowych dla Rudy Kozielskiej.
Alfons Mazurek zaapelował także do zebranych i poprosił o przekazanie tego apelu mieszkańcom, aby dbali o ochronę środowiska i nie zanieczyszczali śmieciami lasów oraz nie palili plastikowych opakowań.
Marcelina Waśniowska – zgłaszam następujące wnioski :
- W Biurze Rady Miejskiej powinny być wywieszone informacje o terminach spotkań poszczególnych komisji, oraz porządek obrad tych spotkań.
- Wystąpić do Marszałka Województwa Śląskiego i poinformować o nienależytym wykonywaniu prac remontowych dróg wojewódzkich, zwłaszcza drogi nr 425 w Rudzie Kozielskiej.
Romana Serafin – potwierdzam zgłoszony wcześniej wniosek w sprawie wystąpienia do dyrekcji Banku Spółdzielczego w Raciborzu O/ Kuźnia Raciborska o rozważenie możliwości zmiany godzin urzędowania oddziału w Kuźni Raciborskiej – chodzi o nieco późniejsze otwieranie i zamykanie banku.
Krystian Kozielski – zgłaszam następujące wnioski:
- Ul. Krótka w Rudach – ustawić znak dopuszczający prędkość pojazdów do 30 km/godz.
- Ul. Borowa w Rudach – ustawić znak “ulica ślepa”.
- Ul. Cegielska w Rudach – za posesją p. Wypchoła zainstalować jeden punkt świetlny.
Ad 14 Zamknięcie obrad sesji.
Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona dziękując za udział w sesji, zamknął obrady X sesji Rady Miejskiej.
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) MANFRED WRONA
Protokół sporządziła : Elżbieta Podolec
Metryka dokumentu
Tytuł dokumentu: | Protokół Nr X/2003 |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej |
Informację opublikował: | Aleksander Serafin |
Informację wytworzył: | |
Data na dokumencie: | Brak |
Data publikacji: | 03.11.2003 10:18 |
Rejestr zmian dokumentu
03.11.2003 10:18 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|