Protokół nr XXIII/2012

Protokół nr XXIII/2012
z Sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
w dniu 29.11.2012 r.

XXIII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 19.00.

W sesji udział wzięli:

1.    Rita Serafin – Burmistrz Miasta

2.    Anna Szostak – Skarbnik Miasta

3.    Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta

4.    Zbigniew Grygier – Dyrektor MOPS

6 .  Ireneusz Wojcieski – Dyrektor MBP

7.   Marian Kostka – Prezes Wod-Kan

8.   Grzegorz Wita –  ZGKiM

9. Władysław Gumieniak – radny Rady Powiatu Raciborskiego

10. Małgorzata Pabian – Kierownik referatu GN

11. Paweł Kanclerz – Parki Krajobrazowe

12. Marek Nieszporek – Parki Krajobrazowe

13. Paweł Piotrowicz – Radca Prawny

Ad. 1 Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Otwarcia obrad XXIII sesji Rady Miejskiej dokonał Przewodniczący Manfred Wrona. Powitał zebranych, na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, na stan 15 radnych, obecnych było 14 radnych.

      Listy obecności stanowią zał. nr 1 i nr 2 do protokołu.

Ad. 2  Przyjęcie porządku obrad.

Na obrady przybył radny Sylwester Larysz. Dalsza część sesji przebiegała przy pełnym składzie rady.

Przewodniczący odczytał zaproponowany porządek obrad.

Poinformował, że do projektu uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej radni otrzymali nową wersję załączników oraz do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie dodano nowy załącznik nr 3.

Do zaproponowanego porządku zgłoszono następujące wnioski:

1. Komisja Rewizyjna złożyła wniosek o wycofanie z porządku obrad punktu 9 z uwagi na fakt, że skarżąca wycofała wniosek.

2. Pani Burmistrz zawnioskowała o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie wysokości stawek dotacji dla ZGKIM – jako punkt 8.9

3. Manfred Wrona: na podstawie uchwały Rady Miejskiej z 2010 roku w sprawie harmonogramu prac nad projektem budżetu obowiązuje termin składania wniosków komisji w sprawie budżetu do 5 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy. W związku z tym w § 2 pkt 6 i 7 proponuję w imieniu 5 radnych, którzy podpisali wniosek o zmianę, zgodnie z zapisem we wniosku, czyli słowo do 5 grudnia zamienić słowami „do 28 grudnia”.

Anna Szostak: jeżeli w taki sposób zmienimy ten zapis, to nigdy nie będziemy w stanie uchwalić budżetu w grudniu. To wiąże się też z kwestiami technicznego opracowania budżetu. Proponuję skrócić ten termin.

Manfred Wrona: to jest ostateczny termin. Równie dobrze wnioski mogą zostać złożone w dniu 5 grudnia. Data 28.12 nie musi oznaczać, że w tym dniu dopiero wnioski wpłyną. Dżentelmeńsko umawiamy się, że na ostatnią sesję w grudniu ma to być gotowe.

Przewodniczący poddał wnioski pod głosowanie:

Wniosek 1. „za” – 15 radnych

Wniosek 2. „za” – 15 radnych

Wniosek 3. „za” 15 radnych

Następnie głosowano w sprawie przyjęcia całego porządku obrad, z wprowadzonymi zmianami. Radni głosowali jednomyślnie i porządek obrad po zmianach został przyjęty 15 głosami „za” i przedstawia się następująco:

1.   Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

2.     Przyjęcie porządku obrad.

3.    Zatwierdzenie protokołu nr XXII/2012 z dnia 30.10.2012 r.

4.     Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

5.    Omówienie stanu realizacji inwestycji i remontów przewidzianych do realizacji w 2012 roku.

6.    Przedłożenie Zarządzenia nr B.0050.293.2012 Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska z dnia 14 listopada 2012 roku w sprawie zatwierdzenia i przedłożenia projektu uchwały budżetowej na 2013 rok wraz z uzasadnieniem,

7.    Przedłożenie Zarządzenia nr B.0050.294.2012 Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska z dnia 14 listopada 2012 roku w sprawie zatwierdzenia i przedłożenia projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej na 2013 rok i lata następne.

8.    Podjęcie uchwał w sprawie:

8.1   wyrażenia opinii do projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego dotyczącej Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajowe Rud Wielkich”,

8.2   zmian w budżecie gminy na 2012 rok,

8.3   zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

8.4   zmiany uchwały nr XII/132/2011 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 24.11.2011r. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej,

8.5   Programu Współpracy Gminy Kuźnia Raciborska z organizacjami pozarządowymi oraz prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2013 rok,

8.6   podatku od środków transportowych,

8.7   określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,

8.8   wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości,

8.9   ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej,

8.10zmiany uchwały nr LIV/484/2010 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 30 września 2010 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej.

9.    Przedłożenie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2011/2012.

10.  Interpelacje, zapytania.

11.  Wnioski.

12.  Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

13.  Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

14.   Zakończenie obrad.

Ad. 3 Zatwierdzenie protokołu nr XXII/2012 z dnia 30.10.2012 r.

Uwag do protokołu nr XXII nie wniesiono, w związku z czym Przewodniczący poddał go pod głosowanie. Protokół został przyjęty jednogłośnie.

Ad. 4 Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy

Informację o stanie bezpieczeństwa odczytała radna Sabina Chroboczek-Wierzchowska. Informacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Jan Krybus – należy wzmóc kontrole prędkości oraz w zakresie poruszania się na terenie Siedlisk samochodów ciężarowych.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: chciałam podziękować Komendantowi za pomoc w organizacji przemarszu podczas festynu z okazji dnia św. Marcina. Te same podziękowania kieruję również do komendanta OSP.

Ad. 5 Omówienie stanu realizacji inwestycji i remontów przewidzianych do realizacji w 2012 roku.

Informację przedstawiła Pani Burmistrz Rita Serafin. Informacja stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Następnie dyskutowano na temat toczącego się procesu sądowego z firmą ERBUD o zwrot potrąconych z wynagrodzenia wykonawcy kar za nieterminowe i nienależyte wykonanie prac oraz możliwości przesunięcia terminu rozliczenia dotacji marszałka na kolejny rok, biorąc pod uwagę, że nie ma jeszcze rozstrzygnięcia w tej sprawie. Głos w dyskusji zabrali: Anna Szostak, Rita Serafin, Paweł Piotrowicz, Manfred Wrona, Sabina Chroboczek – Wierzchowska.

Tadeusz Koral: jak wygląda realizacja budowy Orlika?

Rita Serafin: są nieznaczne opóźnienia, z uwagi na fakt, że podbudowa pod trawę nie została wykonana w sposób zgodny ze specyfikacją.

Bernard Kowol: czy wszystkie ujawnione wady w MOKSiR zostały usunięte?

Wojciech Błajda: obecnie jesteśmy na etapie naliczania kar z tego tytułu. Stwierdzone wady są wadami, które umożliwiają odbiór robót. Wpływają na estetykę, na długość eksploatacji,  itp. Nie będą usuwane, jednak nie może być tak, że wykonawcy będą prace wykonywali byle jak i będzie to bezkarne.

Sylwester Larysz: proszę zwrócić uwagę podczas montażu mostu w Rudach na tzw. kapinosy. Zauważyłem, że brakuje frezów, które są istotne żeby kapinosy mogły spełniać swoją funkcję. Zwracałem na to uwagę Panom, którzy montowali most, ale nie zwrócili na moje sugestie uwagi.

Wojciech Błajda: tam jest nadzór autorski i inwestorski, ale zwrócę na to uwagę.

Manfred Wrona zwrócił uwagę na niefortunną lokalizację wagi do ważenia pojazdów.

Sabina Chroboczek – Wierzchowska: interweniuję w sprawie mieszkańca ul. Browarnej, w sprawie lustra ulicznego. Ma ograniczoną widoczność przy wyjeździe na drogę ze swojej posesji.

Wojciech Błajda: znam temat. Tan pan otrzymał pismo w tej sprawie. Nie możemy  montować luster przy wyjeździe z każdej prywatnej posesji.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: mamy informację o pękniętym narożu hali. Co z tym robimy?

Wojciech Błajda: to nie było nagłe tąpnięcie. Zalecałbym monitorowanie tej sytuacji.

W dyskusji poruszono kwestę zakończonej inwestycji dot. skrzyżowania na ul. Świerczewskiego/Moniuszki.

Ad.6 Przedłożenie Zarządzenia nr B.0050.293.2012 Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska z dnia 14 listopada 2012 roku w sprawie zatwierdzenia i przedłożenia projektu uchwały budżetowej na 2013 rok wraz z uzasadnieniem,

Rita Serafin: jesteśmy po spotkaniu roboczym, które tłumaczyło filozofię tego budżetu. Tworząc ten budżet pamiętaliśmy, że musieliśmy uzyskać pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Obowiązują nowe zasady tworzenia budżetu z zachowaniem innych proporcji pomiędzy dochodami a wydatkami (indywidualny wskaźnik zadłużenia gminy). W związku z tym, nie mogliśmy wprowadzić do budżetu wszystkiego co chcielibyśmy aby tam się znalazło. Staraliśmy się zabezpieczyć podstawowe zakresy naszej działalności.

Tadeusz Koral: Pani Burmistrz, proszę mi przypomnieć, czy my jako gmina możemy zaciągać jeszcze kredyty?

Rita  Serafin: przy tak skonstruowanych budżecie mamy możliwość zaciągnąć kredyt w 2014 roku.

Następnie Pani Skarbnik Anna Szostak omówiła zasady, na podstawie których oblicza się indywidualny wskaźnik zadłużenia gminy. Dodała, że nasze wskaźniki są bardzo niepokojące, ponieważ balansujemy na granicy zdolności kredytowej, na co wpłynęły bardzo niskie dochody, niskie wpływy ze sprzedaży majątku, poprzednie zobowiązania kredytowe oraz wysokie wydatki bieżące.

Ad. 7 Przedłożenie Zarządzenia nr B.0050.294.2012 Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska z dnia 14 listopada 2012 roku w sprawie zatwierdzenia i przedłożenia projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej na 2013 rok i lata następne.

Rita Serafin: praktycznie rzecz ujmując, zapisy WPF to jest ciąg dalszy budżetu, obejmuje prognozy na lata 2013-2023.

Ad. 8.1 wyrażenia opinii do projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego dotyczącej Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajowe Rud Wielkich”,

Manfred Wrona: na poprzedniej sesji dyskutowaliśmy na temat tego projektu. Pojawiło się wiele wątpliwości, w związku z czym zaopiniowano ją negatywnie. Szereg zapisów był dla nas niezrozumiały. Mamy przeświadczenie, że klarowne, jasne zapisy są łatwiejsze do respektowania. Wiele z nich było niezrozumiałych lub sformułowanych tak ogólnie, że trudno było właściwie ocenić zakres. Czy Państwo macie obowiązek uzyskania pozytywnej opinii rad gmin?

Paweł Kanclerz: : nie. Chcemy uzyskać te opinie, żeby nasze działania były w środowisku lokalnym zrozumiałe i akceptowane. Równie dobrze moglibyśmy przedstawić uchwałę województwa. Państwo jesteście ostatnim bastionem. Na 17 gmin tylko państwo nie zgadzacie się z proponowanymi zapisami. Uchwała powstała na podstawie ustawy o ochronie środowiska i każdy zapis, każde sformułowanie, każde „i”, „lub”, ma swoje odzwierciedlenie w ustawie i nie ma dowolności w ich stosowaniu. Jednak staraliśmy się na ile to możliwe uwzględnić Państwa wcześniejsze uwagi.

Manfred Wrona: nasza gmina jest jaka jest. Kręgosłupem jest rzeka Ruda. Mamy też Odrę. Co z zapisem odnośnie infrastruktury : zabudowa w odległości minimum 100 metrów od linii brzegowej z kilkoma wyjątkami, na cele turystyczne, rybackie, itp?

Paweł Kanclerz: nie ma możliwości zabudowy mieszkaniowej na takich działkach.

Marcelina Waśniowska: czy rzeka Odra, Ruda, Sumina są otwartymi zbiornikami wodnymi?

Paweł Kanclerz: rzeka jest rzeką. Ustawa precyzyjnie definiuje zbiorniki wodne.

Sylwester Larysz: co z bobrami? Wiemy, jakie czynią szkody.

Marek Nieszporek: za szkody wyrządzone przez bobry, łosie, itp.  odpowiada skarb państwa czyli RDOŚ.

Henryk Machnik: co znaczy zapis „otwarte rowy ściekowe”?

Paweł Kanclerz: to są rowy, którymi mieszkańcy w sposób nielegalny odprowadzają ścieki komunalne,

Adam Skórka: znając nasze prawo, to interpretacja przepisu zależałaby od tego, kto to będzie czytał. Lepiej jak jest kilka zakazów, ale precyzyjnych.

Przewodniczący odczytał projekt uchwały, po czym poddał ją pod głosowanie. „Za” przyjęciem uchwały głosowało 6 radnych, „przeciw” – 8, 1 osoba wstrzymała się od głosowania. Uchwała nie została podjęta.

Ad. 8.2 zmian w budżecie gminy na 2012 rok,

Projekt uchwały omówiła Pani Anna Szostak – Skarbnik Gminy.

Marcelina Waśniowska: komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały, ale z pierwszą wersją załącznika nr 3. Nowego załącznika nie opiniowaliśmy, ale kwota na dodatki mieszkaniowe jest niepokojąca.

Anna Szostak: środki są potrzebne na wypłatę dodatków dla decyzji, które są w mocy.

Radosław Kasprzyk: zajmowaliśmy się tym tematem na Komisji. Skrupulatnie podejdziemy do kwestii, co do których Państwo nas nie obliguje. W tym przypadku nie mamy wyjścia.

Bernard Kowol: zaprosiliśmy na posiedzenie komisji Pana Grygiera, Dyrektora MOPS. Po sugestiach Pana Dyrektora zaproponujemy kilka zmian, ale to się wiąże z tym, że zanim zaczniemy oszczędzać, musimy zainwestować środki, np. w zatrudnienie asystentów rodzin.

Więcej głosów w dyskusji nie było, w związku z czym Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie. Uchwała została podjęta jednogłośnie – 15 głosami  „za”.

Ad. 8.3 zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

Anna Szostak: w związku ze zmianami w uchwale budżetowej dokonano zmian w prognozie finansowej.

W wyniku głosowania uchwała została podjęta 15 głosami  „za”.

Ad. 8.4 zmiany uchwały nr XII/132/2011 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 24.11.2011r. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej,

Marcelina Waśniowska poinformowała o pozytywnej opinii Komisji Budżetu w sprawie uchwały. Uwag nie wniesiono, wobec czego Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie. Uchwała została podjęta jednogłośnie 15 głosami „za”.

Ad. 8.5 Programu Współpracy Gminy Kuźnia Raciborska z organizacjami pozarządowymi oraz prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2013 rok,

Dominik Klimanek uchwała powtarzalna. Podejmujemy ją co roku. Wynika z ustawy o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie. Na komisji Oświaty wyjaśniłem zapis dotyczący kwoty 8000 zł na wypłatę małych grantów. Projekt był konsultowany społecznie. Uwag nie wniesiono.

Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie. Uchwała została podjęta 15 głosami „za”.

Ad. 8.6 podatku od środków transportowych,

Marcelina Waśniowska poinformowała o pozytywnej opinii Komisji Budżetu.

Anna Szostak dodała, że stawki są uśrednione w stosunku do minimum i maksimum. Wzrost o 4% w stosunku do roku poprzedniego.

Bernard Kowol: jak stawki wyglądają w sąsiednich gminach.

Anna Szostak: porównywalnie. Zawsze też bierzemy to pod uwagę.

Radosław Kasprzyk: jestem przeciwny podnoszeniu stawek podatków. Głosowałem przeciw podczas komisji i teraz też będę tak głosował . Wszystkie koszty funkcjonowania rosną. Rozumiemy trudną sytuacją finansową gminy, ale podobną mamy w każdym domu. Są inne drogi pozyskiwania środków. Nie chciałbym, żeby wystąpiła sytuacja, że któreś lobby jest przeciwne  ścinaniu wydatków na niektórych działach, a z drugiej strony lekko zgadzamy się na podwyżki.

Adam Skórka: zaległości podatkowe są na poziomie 68.000 zł. Teraz jak będzie drożej, to z pewnością zadłużenie wzrośnie.

Bernard Kowol: znam głosy przedsiębiorców, którzy chcą wycofać działalność z Kuźni, żeby zarejestrować działalność w gminie, gdzie podatki są niższe. Można przyciągnąć przedsiębiorców np. niskimi podatkami.

Manfred Wrona: chciałbym, żebyśmy wybrali się kiedyś do Bolatic i zobaczyli, co tam zrobiono, żeby przyciągnąć przedsiębiorców.

Radosław Kasprzyk: nie chcę popełnić afrontu w stosunku do zarządu Gminy. Żyjemy w dobie konkurencji i naprawdę ci nieliczni, którzy jeszcze tu są, uciekną.

Mariola Wajda: niszczymy małą i średnią przedsiębiorczość.

Manfred Wrona: jak to się ma w kosztach, w przełożeniu na kwoty.

Anna Szostak: jak np. ktoś płacił 1000 zł rocznie, to teraz będzie płacił 1040 zł.

Radosław Kasprzyk: w Raciborzu mówiono o podatku śmieciowym w granicy 11 zł. Kiedy my ustaliliśmy 9, to teraz wszyscy się ku temu skłaniają. Może niech inni uczą się od nas. Nie jestem za obniżaniem podatku. Jestem przeciw podwyżkom.

Aleksandra Bartoń: a co z samochodami pożarniczymi?

Anna Szostak: są zwolnione z mocy ustawy.

Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie: za przyjęciem głosowało 8 radnych, przeciw 3, 4 osoby wstrzymały się od głosu. Uchwała została podjęta.

Ad. 8.7 określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,

Marcelina Waśniowska poinformowała o pozytywnej opinii Komisji Budżetu.

Anna Szostak: w § 4 wystąpił błąd pisarski: w zapisie dotyczącym publikacji w Dzienniku Urzędowym powinna być data 2011r. a nie jak napisano 2012.

Manfred Wrona poprosił Panią Skarbnik o kilka słów komentarza do uchwały.

Anna Szostak: prawie wszystkie stawki podatków  - wzrost o ok. 4%. Budynki związane z działalnością gospodarczą o 2,69%.

Marcelina Waśniowska: na budynkach mieszkalnych podwyżka wynosi 3 grosze od metra kwadratowego.

Adam Skórka: to jest taka sama sytuacja jak w przypadku podatku od środków transportowych.

Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie, w wyniku którego uchwała została podjęta 8 głosami „za”. 3 radnych głosowało „przeciw”, 4 osoby wstrzymały się od głosowania.

Ad. 8.8 wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości,

Bogusław Wojtanowicz: na poprzedniej sesji uchwała została wycofana z porządku, ze względu na zapis w części G deklaracji. Kontrowersyjny zapis został zmieniony. Dokonano również zmian w części F, a to ze względu na sytuacje, kiedy nieruchomość jest zamieszkiwana czasowo (właściciele przybywają jedynie w okresie letnim, sezonowym, itp.) oraz w kwestii mającej wyjaśnić sprawę własnego kompostowania odpadów. Uchwała podlegała konsultacjom, podczas których nie wniesiono uwag.

Rita Serafin: poprawka w części G (zgodnie z art. 23 USTAWY a nie jak zapisano UCHWAŁY).

Adam Skórka wyraził wątpliwość w kwestii zgody na przetwarzanie danych zawartych w deklaracji, którą wyjaśnili Sekretarz, Pan Dominik Klimanek oraz radca prawny, Pan Paweł Piotrowicz.

Następnie wyjaśniono kwestie definicyjne niektórych sformułowań zawartych w deklaracji.

W wyniku głosowania, które przeprowadził Przewodniczący uchwała została podjęta jednogłośnie.

Ad. 8.9 ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej,

Marcelina Waśniowska: stawki dotacji są odniesione do projektu budżetu na 2013 rok. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Dyskutowano na temat zapisu mówiącego, że dotacja na utrzymanie terenów zielonych dotyczy tylko Kuźni i Rud.  Wyjaśnień udzielił Pan Grzegorz Wita. Sołtysi poszczególnych wiosek pytali, jak teraz będzie wyglądała kwestia utrzymania czystości na terenie sołectw. Do tej pory zwyczajowo sołectwa pokrywały koszty paliwa do kosiarek ze środków funduszu sołeckiego. Pan Wita poinformował, że w tej sprawie odbędzie się spotkanie, podczas którego wszystkie te kwestie zostaną wyjaśnione.

Dyskusję na tor merytoryczny skierowała Pani Skarbnik, ponownie odczytując zapis uchwały.

Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie. Uchwała została podjęta 14 głosami „za”. Jedna osoba wstrzymała się od głosowania.

Ad. 8.10 zmiany uchwały nr LIV/484/2010 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 30 września 2010 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej.

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały zgłoszonej do wprowadzenia pod obrady sesji.

Uwag nie wniesiono.

Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych – uchwała została podjęta.

Ad. 9 Przedłożenie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2011/2012.

Rita Serafin: opracowanie dotyczy roku szkolnego, który minął. Czytając ten dokument i porównując go do dokumentu z roku poprzedniego nabiera się obrazu funkcjonowania oświaty w gminie. Przy opracowywaniu materiału czynny udział brali dyrektorzy szkół. Opracowanie ma charakter sprawozdawczy i statystyczny.

Bernard Kowol: komisja oświaty uznała, że ten dokument będzie miał wpływ na kwestie budżetowe i zaprosiła na posiedzenie komisji na dzień 04.12 dyrektorów szkół.

Ad. 10 Interpelacje, zapytania.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska zapytała czy znany jest problem związany z zaprzysiężeniem ławników sądowych. Otrzymałam informację, że nie doszło do zaprzysiężenia – powiedziała.

Wojciech Węglorz – czy byli chętni na zakup budynku w Rudzie Kozielskiej?

Bogusław Wojtanowicz: cena do przetargu wynosiła 97.000,00. Chętnych nie było. Nie wpłacono wadium.

Adam Skórka: sprawa mieszkań nad ośrodkiem zdrowia w Rudach. Czy są do zasiedlenia, czy są inne pomysły na zagospodarowanie ich?

Rita Serafin odpowiedziała, że sprawa jest trochę skomplikowana ze względu na montaż finansowy jaki miał miejsce podczas remontu. Nie jesteśmy w stanie oddzielić tego mieszkania od części wyremontowanej. Poddasze jest w stanie surowym. Biorąc pod uwagę jego stan najlepiej byłoby to mieszkanie sprzedać. Nie wiem jak rozstrzygnąć kwestie wspólne: ogrzewanie, szambo. Myślę, że w przyszłym roku przystąpimy do oszacowania wartości tego mieszkania i będziemy się zastanawiać co dalej robimy.

Radosław Kasprzyk: czy monitoring miejski mógłby być wykorzystywany na stronie internetowej?

Bogusław Wojtanowicz: nie, to ma spełniać funkcje bezpieczeństwa dla mieszkańców, obraz może być wykorzystywany tylko na potrzeby policji.

Adam Lepiarczyk: mamy kamery internetowe, których obraz był udostępniany na stronie, ale wystąpił problem z lokalizacją.

Bernard Kowol: Jako członek zarządu TPD dziękuję członkom za wniesienie składek i przypominam o składkach na kolejny rok. Zapraszam również na spotkanie 18.12.2012r.

Sylwester Larysz: od dwóch miesięcy prosimy o postawienie znaków na ul. Brzozowej. One tam fizycznie są, ale zostały wyłamane, przewrócone. Stoją podparte. Kolejną sprawą jest frezowanie Alei Husarii  oraz  oczyszczenie poboczy drogi na Podbiałą (ul. Szkolna) - liście blokują odpływ wody z ulicy.

Bogusław Wojtanowicz: w sprawie znaków, w tym roku nie będzie to zrobione, bo nie ma środków. Pozostałe sprawy rozeznam.

Sylwester Larysz: to przynajmniej zabierzcie  te znaki zanim ktoś je wywiezie na złom.

Krystyna Borutko: czy jest możliwość wyznaczenia miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej na terenie osiedla?

Rita Serafin: na wniosek mieszkańca, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności takie miejsce już wyznaczyliśmy. Jeśli są takie potrzeby to należy to zgłaszać.

Manfred Wrona: w poniedziałek o 16.30 będzie spotkanie odnośnie studium. Kiedy Pani widzi możliwość rozpatrzenia wniosków?

Rita Serafin: myślę, że w styczniu.

Manfred Wrona: co z pomieszczeniami w Sołtysówce w Rudach po policji?

Rita Serafin: nie ma chętnych na wynajem pomieszczeń na cele użytkowe.

Manfred Wrona: czy wystąpiliśmy z pismami do wszystkich instytucji w sprawie zadań o jakie wnioskowaliśmy jako sołectwa? Chodzi o to, że podobnie jak my, wszyscy pracują nad przyszłorocznymi budżetami i warto im się przypomnieć.

Bogusław Wojtanowicz: w części spraw już pisma poszły.

Marcelina Waśniowska: w Turzu konieczny jest chodnik od ul. Stawowej do kapliczki. Mały odcinek ale niezbędny.

Manfred Wrona poruszył jeszcze kwestie ponownego wystąpienia do firmy TAURON o uwzględnienie wymiany najbardziej zniszczonych słupów energetycznych.

Ad. 11 Wnioski.

Adrian Lepiarczyk: ponawiam wniosek o przycięcie żywopłotu przy wyjeździe z ulicy Cysterskiej.

Tadeusz Koral: wystąpić do zarządu dróg o interwencję w sprawie wyjazdu z kopalni piasku.

Ad. 12 Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

Informację z międzysesyjnej działalności złożyła Pani Burmistrz Rita Serafin. Informacja stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Przewodniczący odniósł się do informacji w sprawie oceny zadania z projektu jaki złożyła w swoim wniosku spółka Wod-Kan. Pogratulował wysokiej oceny wniosku i zdobytego grantu.

Marian Kostka: w przyszłym roku zlecimy wykonanie map projektu. Chcielibyśmy zakończyć prace w 2014 roku.

Ad. 13 Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący poinformował o korespondencji, jaka została skierowana do Rady Miejskiej:

-  pisma  gmin w sprawie poparcia zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego,

- informacja o powołaniu Pana Grygiera w skład powiatowej rady zatrudnienia

- pismo PSP w Raciborzu o pomoc finansową,

- pismo komisarza wyborczego w Katowicach w sprawie oddalenia skargi na uchwałę Rady Miejskiej dotyczącą podziału gminy na okręgi wyborcze,

- zaproszenie na adwentowe godziny skupienia skierowane przez Kurię Gliwicką,

- pismo Starosty w sprawie wykazu dyżurów aptek,

- pismo do wiadomości Przewodniczącego skierowane przez  Panią Gertrudę Wyczyszczok,

- informacja o  odznaczeniu Pani Burmistrz orderem za zasługi dla obronności kraju.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska zaprosiła na 08.12.2012 r. na rodzinny festyn mikołajkowy. Podziękowała radnym za ufundowanie cukierków dla dzieci.

Manfred Wrona zaapelował do przewodniczących komisji o przedkładanie wniosków do projektu budżetu na 2013 rok: jutro jest piątek, ale od poniedziałku proszę zwoływać komisje, bo czasu jest niewiele.

Ad. 14 Zakończenie obrad.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący podziękował wszystkim za udział w sesji i zamknął obrady XXIII sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

Protokół sporządziła Ilona Burgieł                                        

 

                                                                                 Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                       mgr inż. Manfred Wrona

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XXIII/2012
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:09.01.2013 13:28

Rejestr zmian dokumentu

pokaż