Uchwała Rady Miejskiej w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy
Uchwała Nr XXXVII/326/2005
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 22.12.2005r.
w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego
zasobu gminy
Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15, art.40 ust.1 i art.42 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym /t.j. Dz.U. z 2001r.. Nr 142 poz.1591 wraz z późn.zm./art.4, art.21 ust.1 pkt 2 i ust.3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego / t.j.Dz.U.z 2005r. Nr 31 poz. 266/
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej
uchwala:
§ 1
Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Kuźnia Raciborska.
§ 2
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy
i o zmianie Kodeksu cywilnego ( Dz.U. z 2005r. Nr 31 poz.266 ) zwana jest w niniejszej uchwale „ustawą”.
§ 3
Mieszkaniowy zasób gminy Kuźnia Raciborska tworzą lokale określone w art.20 ust.1 ustawy.
§ 4
Zasady niniejsze mają zastosowanie do mieszkaniowego zasobu Gminy Kuźnia Raciborska i obejmują procedury oddawania w najem, podnajem oraz zamiany lokali mieszkalnych:
1/ Wynajmowanych na czas nieokreślony;
2/ Wynajmowanych na czas określony do 3 lat z możliwością ich przedłużenia na dalszy czas określony, jeżeli istnieją warunki uzasadniające kontynuowanie najmu mających status lokali socjalnych;
3/ Wynajmowanych na czas pełnienia funkcji gospodarza remizy strażackiej;
4/ Lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej przekraczającej 80m2 .
§ 5
1. Administratorem lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy jest Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej lub inny podmiot wyznaczony przez wspólnotę mieszkaniową, w której gmina posiada swoje lokale do zarządzania nieruchomością.
2. Dopuszczalne jest administrowanie przez inny podmiot, w przypadku podjęcia przez wspólnotę takiej uchwały.
§ 6
1. O najem lokalu z mieszkaniowego zasobu może ubiegać się osoba zamieszkująca na terenie gminy Kuźnia Raciborska z zamiarem stałego pobytu z tym że, pierwszeństwo najmu lokalu ma osoba zamieszkująca na terenie gminy Kuźnia Raciborska przez okres co najmniej 5 lat.
2. Nie podlegają rozpatrzeniu wnioski osób, które zbyły lub zdały dobrowolnie lokal lub budynek mieszkalny w okresie ostatnich 10 lat poprzedzających datę złożenia wniosku o najem .
3. Wnioski osób ubiegających się o najem lokalu mieszkalnego posiadających tytuł prawny do innego lokalu niezależnie od jego umiejscowienia lub zamieszkałych poza granicami administracyjnymi gminy Kuźnia Raciborska nie będą rozpatrywane.
4. Nie mogą ubiegać się o najem lokalu mieszkalnego osoby które w okresie ostatnich pięciu lat dokonały dobrowolnej zamiany mieszkania na lokal o mniejszym metrażu.
§ 7
1. Mieszkaniowy zasób gminy służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gminy o niskich dochodach wraz z członkami ich rodzin:
2. Wysokość dochodu, w okresie 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku na 1 członka gospodarstwa domowego uzasadniającego oddanie w najem lokalu:
1/ na czas nieoznaczony nie może przekraczać 200% kwoty najniższej emerytury
w gospodarstwie domowym jednoosobowym i 150 % tej kwoty w gospodarstwie domowym wieloosobowym;
2/ socjalnego nie może przekraczać 75% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie domowym jednoosobowym i 50% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym;
3. Za dochód uważa się dochody członków gospodarstwa domowego określone w przepisach ustawy o dodatkach mieszkaniowych .
4. Gospodarstwo domowe tworzą osoby ubiegające się o przyznanie mieszkania, razem gospodarujące ,ujęte we wniosku o jego przyznanie i razem zamieszkujące.
§ 8
1. Najem lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy przysługuje osobom:
1/uzyskującym dochody określone w § 7 ust.2 pkt 1 i jednocześnie pozostają w trudnych warunkach mieszkaniowych, tj. zamieszkują przez okres co najmniej jednego roku w lokalu, w którym na 1 osobę uprawnioną przypada mniej niż
2/zamieszkują w budynkach wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy przeznaczonych do rozbiórki, naprawy, przebudowy lub modernizacji potwierdzonej przez organ nadzoru budowlanego;
3/opuściły dom dziecka, rodzinę zastępczą, ośrodek wychowawczy w związku uzyskaniem pełnoletniości, poprzednio zamieszkałych na terenie gminy Kuźnia Raciborska.
2. W przypadku małżonków mających różne miejsca zamieszkania i zameldowania, którzy ubiegają się wspólnie o najem lokalu wymóg dotyczący powierzchni musi być spełniony w obu lokalach, przy czym zaludnienie w obu lokalach oblicza się przy założeniu, że małżonkowie i ich dzieci zamieszkują wspólnie.
§ 9
1.Pierwszeństwo najmu lokalu mieszkalnego przyznaje się niezależnie od wysokości uzyskiwanych dochodów osobom, które:
1/ podjęły na własny koszt adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na lokal mieszkalny po uzyskaniu wcześniejszej zgody od Wynajmującego i zamieszkują na terenie gminy Kuźnia Raciborska. Zawarcie umowy następuje po stwierdzeniu przez wynajmującego warunków wykonania remontu i uzyskaniu zgody na użytkowanie lokalu;
2/ zamieszkują w lokalu mieszkalnym , który został uznany przez organ nadzoru budowlanego za nie nadający się na stały pobyt ludzi .
§ 10
1. Do najmu lokalu socjalnego w pierwszej kolejności uprawnione są osoby które:
1/ nabyły prawo do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądowego lub na podstawie przepisów ustawy;
2/ utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej ;
3/ zobowiązane są do opróżnienia lokalu wymagającego koniecznej naprawy potwierdzonej przez organ nadzoru budowlanego na czas nie dłuższy niż 1 rok.
2. Do najmu lokalu socjalnego uprawnione są także osoby, które:
1/ zamieszkują w budynkach wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy przeznaczonych do rozbiórki , przebudowy lub modernizacji;
2/ pozostają w trudnych warunkach mieszkaniowych, określonych w § 8 ust.1 pkt 1 i jednocześnie spełniają kryterium trudnych warunków materialnych wymienionych w § 7 ust.2 pkt 2;
3/ utraciły tytuł prawny do zajmowanego mieszkania;
§ 11
1. Najemcy lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, którzy nie posiadają zaległości czynszowych mogą dokonywać między sobą zamiany zajmowanych mieszkań wyłącznie za zgodą Burmistrza Miasta po uzyskaniu pozytywnej opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej.
2. Na tych samych warunkach zamiany mogą dokonywać najemcy lokali z mieszkaniowego zasobu gminy z osobami fizycznymi posiadającymi tytuł prawny do lokalu spółdzielczego, zakładowego a także stanowiącego odrębny przedmiot własności.
3. Zamiana może polegać na przyznaniu przez gminę wolnego lokalu, w zamian za lokal wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu gminy, dotychczas zajmowanego przez najemcę / w dobrym stanie technicznym / i po spełnieniu przez najemcę jednego z wymienionych warunków:
1/ wymaga tego stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem komisji lekarskiej;
2/ występuje nadmierne „ zagęszczenie” lokalu, tj. zamieszkiwanie w lokalu , w którym na 1 osobę uprawnioną przypada mniej niż
3/ najemca zgadza się na przyjęcie lokalu o mniejszym metrażu lub niższym standardzie;
4/ najemca zgadza się na przyjęcie lokalu o większym metrażu lub o wyższym standardzie jeżeli wysokość dochodu gospodarstwa domowego określonego w § 7 ust.2 pkt 1 najemcy gwarantuje płatność czynszu za najem takiego lokalu.
4. Zamiana na lokal socjalny może nastąpić tylko w przypadkach uzasadniających przyznanie takiego lokalu , określonych w § 7 ust.2 pkt 2 .
5. Odmowa udzielenia zgody na zamianę może nastąpić, jeżeli w jej następstwie przypadałoby mniej niż
§ 12
1. Najem lokalu zamiennego przysługuje osobom które:
1/ zamieszkują w lokalu, w którym istnieje stan zagrożenia życia lub mienia, potwierdzony przez organ nadzoru budowlanego lub w wyniku zdarzeń losowych utraciły możliwość zamieszkiwania w dotychczasowym lokalu– na czas trwania remontu lub usunięcia awarii lub zagrożenia. Po usunięciu tych przyczyn, na wniosek osoby, która otrzymała lokal zamienny można go przydzielić na czas nieokreślony pod warunkiem, że lokal z którego nastąpiło wykwaterowanie zostanie zwrócony do mieszkaniowego zasobu gminy;
2/ są uprawnione na podstawie przepisów ustawy lub na podstawie orzeczenia sądowego;
3/ najmują lokal przeznaczony do sprzedaży i nie skorzystały z przysługującego im prawa pierwokupu.
2. Jeżeli po zakończeniu remontu, o którym mowa w ust.1 pkt 1, osoby te nie będą mogły powrócić do poprzednio najmowanych mieszkań ,że względu na ich likwidację, zmianę sposobu użytkowania , stan zdrowia najemcy lub podeszły wiek, najem lokalu zamiennego może zostać nawiązany za zgodą Burmistrza Miasta na czas nieokreślony.
§ 13
1. Umowa najmu lokalu mieszkalnego na czas pełnienia funkcji gospodarza remizy strażackiej zawiera się na czas pełnienia tych obowiązków.
2. W przypadku zaprzestania pełnienia funkcji określonej w umowie najmu, Burmistrz może rozwiązać umowę za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia.
§ 14
1. W przypadku opuszczenia na stałe przez najemcę lokalu mieszkalnego, lokal ten może być wynajęty na czas nieoznaczony na rzecz: wstępnych, zstępnych, pełnoletniego rodzeństwa, osoby, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, jeżeli zamieszkiwali wspólnie z najemcą przez okres nie krótszy niż 5 lat przed rozwiązaniem stosunku najmu przez najemcę.
Powyższe nie dotyczy osób które posiadają tytuł prawny do innego mieszkania lub budynku mieszkalnego.
2. W razie śmierci najemcy umowa najmu może być zawarta z pełnoletnimi wnukami i pełnoletnim rodzeństwem .Powyższe dotyczy osób które zamieszkiwały wspólnie z najemcą do czasu jego śmierci przez okres nie krótszy niż 5 lat i nie mają tytułu prawnego do innego mieszkania lub budynku mieszkalnego.
3. W stosunku do osób, które nie spełniają wymogów określonych w ust.1 i 2 Zarządca wyznacza miesięczny termin do opuszczenia mieszkania.
4. W przypadku nie opuszczenia lokalu w wyznaczonym terminie Zarządca wystąpi na drogę postępowania sądowego o opróżnienie mieszkania.
§ 15
W przypadku osób, wobec których zapadł wyrok o eksmisji z powodu zaległości czynszowych, dopuszcza się przywrócenie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego poprzez wydanie pisemnego skierowania do zawarcia umowy najmu bez uwzględnienia kryteriów określonych w § 7 uchwały, pod warunkiem, że osoby te uregulowały zobowiązania finansowe wobec wynajmującego.
§ 16
1. Najemca lub jego małżonek nie może posiadać tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego niż lokal najmowany z zasobów komunalnych gminy.
2. W razie naruszenia przepisu ust.1 Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wezwie osobę do wskazania mieszkania w którym chce zamieszkiwać wyznaczając mu w tym celu termin nie krótszy niż 3 miesiące.
3. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej rozwiąże z najemcą umowę najmu zobowiązując go do opróżnienia i zdania lokalu mieszkalnego.
§ 17
1. Lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej
2. Dopuszcza się dokonywania podziału lokali o powierzchni użytkowej powyżej 80m2 .
§ 18
1. Najemca może czasowo , maksymalnie na dziesięć rocznych okresów podnająć najmowany lokal tylko za zgodą wynajmującego w przypadkach, w związku z jego sytuacją życiową i zdrowotną pod warunkami:
1/ najemca nie zalega z opłatami czynszowymi za lokal mieszkalny;
2/ czynsz za najem przedmiotowego lokalu zostaje podwyższony o 30% z dniem wydania zgody na podnajem;
3/ trwa nadal umowa najmu.
§ 19
1. W celu zabezpieczenia stanu technicznego lokalu mieszkalnego wprowadza się obowiązek uiszczania przez najemcę, kaucji w wysokości 12-krotnego miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu spisania umowy najmu.
2. Z uiszczania kaucji zwalnia się:
1/ osoby, zawierające umowę najmu na lokal socjalny, zamienny oraz w związku z zamianą lokali dokonywaną w ramach mieszkaniowego zasobu gminy;
2/ osoby, uzyskujące lokal mieszkalny w wyniku dokonania na własny koszt przebudowy pomieszczeń niemieszkalnych;
3/ osoby, określone w § 14.
3. Zwaloryzowana kwota kaucji podlega zwrotowi najemcy w ciągu miesiąca od dnia opuszczenia lokalu przez najemcę po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu jego najmu.
§ 20
Najemcy lokali stanowiących mieszkaniowy zasób gminy obowiązani są do przestrzegania regulaminu porządku domowego , który jest podany do publicznej wiadomości mieszkańcom poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w klatkach schodowych budynku.
§ 21
1. Osoba ubiegająca się o najem lokalu mieszkalnego lub zamianę mieszkania składa w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej wniosek , który winien zawierać zaświadczenia dokumentujące dochód wnioskodawcy i osób uprawnionych umieszczonych we wniosku, opis aktualnych warunków mieszkaniowych i uzasadnienie wystąpienia o przydział lub zamianę mieszkania.
2. Wszystkie wnioski są opiniowane przez Społeczną Komisję Mieszkaniową , która po ich szczegółowej analizie w oparciu o zasady najmu lokali wnioskuje w przypadku spełnienia warunków przez wnioskodawcę o zakwalifikowanie jej na listę osób oczekujących na najem lokalu mieszkalnego , socjalnego lub zamianę mieszkania.
3. Nie są ujmowane na listach osoby:
1/ zobowiązane do opróżnienia lokalu na mocy wydanych i nie wykonanych prawomocnych orzeczeń sądowych, którym Sąd w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu orzekł o uprawnieniu do lokalu socjalnego lub zamiennego;
2/ wymienione w § 9 ,w §10 ust.1 , w § 12 ust.1 pkt 1 i ust..2 ,w § 13 i § 14.
4. Wniosek o najem lub zamianę mieszkania winien być rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Społecznej Komisji Mieszkaniowej.
5. Projekt listy osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu jest zatwierdzany przez Burmistrza Miasta a następnie podany do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie go na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim.
6. Do projektu listy zainteresowany może wnieść zastrzeżenia w terminie 15-tu dni od daty jej wywieszenia. Po tym terminie i rozpatrzeniu ewentualnych zastrzeżeń przez Społeczną Komisję Mieszkaniową i dokonaniu ewentualnych korekt w projekcie listy, Burmistrz zatwierdza ją do realizacji.
7. Oprócz rocznej listy osób uprawnionych do zawarcia umów najmu mogą być w ciągu roku sporządzane dodatkowe listy.
8. Osoby umieszczone na liście, które nie otrzymały mieszkania w danym roku mają pierwszeństwo do jego otrzymania w roku następnym jeżeli nadal spełniają warunki przydziału lub zamiany mieszkania.
9. Kolejność na liście osób zakwalifikowanych do przydziału lub zamiany mieszkania związana jest z datą złożenia wniosku.
10. Zawarcie umowy najmu przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej może nastąpić wyłącznie za zgodą Burmistrza Miasta wyrażoną pisemnym skierowaniem do zawarcia umowy najmu .
11. Osoba wskazana, z którą ma być zawarta umowa najmu lokalu mieszkalnego ma obowiązek zamieszkać w nim nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia podpisania umowy najmu. Nie dotrzymanie tego terminu spowoduje wygaśnięcie umowy i przyznanie prawa do tego lokalu innej osobie. Osoba ta w ciągu 3 lat od zawarcia umowy najmu nie może podnajmować mieszkania.
12. W przypadku zakończenia najmu lokal winien być w ciągu miesiąca przekazany zarządcy.
§ 22
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska.
§ 23
Traci moc uchwała Nr XXXV/302/2005 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 03.11.2005r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.
§ 24
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) MANFRED WRONA
Metryka dokumentu
Tytuł dokumentu: | Uchwała Rady Miejskiej w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej |
Informację opublikował: | Aleksander Serafin |
Informację wytworzył: | |
Data na dokumencie: | Brak |
Data publikacji: | 10.01.2006 09:23 |
Rejestr zmian dokumentu
10.01.2006 09:23 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|