Protokół Nr XXI/2012

Protokół Nr XXI/2012

z sesji Rady Miejski w Kuźni Raciborskiej

z dnia 4 października 2012 roku

XXI sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 18.00.

W sesji udział wzięli:

1.     Rita Serafin – Burmistrz Miasta

2.     Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza Miasta

3.     Anna Szostak – Skarbnik Miasta

4.     Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta

5.     Aleksander Żukowski  – radca prawny

6.   Henryk Linek – Komendant Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej

7.   Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM

8.   Tomasz Kostka – członek Zarządu GPWiK

9.   Kinga Apollo – dyrektor SP w Kuźni Raciborskiej

10.  Michał Fita – dyrektor MOKSiR

11. Małgorzata Pabian – kierownik Referatu GN

Ad. 1 Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Otwarcia obrad XXI sesji Rady Miejskiej dokonał Przewodniczący Manfred Wrona. Powitał zebranych, na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, na stan 15 radnych, obecnych było 14 radnych, nieobecny Adrian Lepiarczyk.

      Listy obecności stanowią zał. nr 1 i nr 2 do protokołu.

Ad. 2  Przyjęcie porządku obrad.

Manfred Wrona odczytał porządek obrad XXI sesji Rady Miejskiej.

Pani Burmistrz zawnioskowała o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały
w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego. Wniosek stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Marcelina Waśniowska zawnioskowała aby projekt uchwały w sprawie przekazania środków dla Policji ujęty w pkt 6.4. przesunąć jako pkt 6.1.

Wniosek w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie.

Wniosek zgłoszony przez Panią Burmistrz został przyjęty 14 głosami, jednogłośnie.  

Grażyna Tokarska – wnioskuję o wycofanie z porządku obrad projekt uchwały w sprawie podziału Gminy Kuźnia Raciborska na okręgi wyborcze ujęty w porządku obrad jako pkt 6.3. Uważam, że w tej sprawie należy się spotkać i ją szczegółowo przeanalizować.

Rita Serafin powiedziała, że w dostarczonych materiałach przedłożono dokument przedstawiający aktualną liczbę mieszkańców gminy wg stanu na dzień 30.09.2012 r.

Manfred Wrona – uchwała powinna być podjęta po to, aby można było podjąć kolejne działania, jednak skoro wniosek wpłynął, musi być przegłosowany.

Manfred Wrona zapytał kto jest za wycofaniem z porządku obrad projektu uchwały.  Za wycofaniem projektu uchwały było 3 głosy, przeciw 10, 1 głos był wstrzymujący.

Wniosek nie przeszedł.

Porządek obrad w obecności 14 radnych został przyjęty 12 głosami, 2 głosy były wstrzymujące i przedstawia się następująco:

1.   Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

2.      Przyjęcie porządku obrad.

3.     Zatwierdzenie protokołu nr XX/2012 z dnia 06.09.2012 r.

4.      Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

5.     Przedstawienie informacji na temat funkcjonowania Policji na terenie gminy po zmianach strukturalnych.

6.     Podjęcie uchwał w sprawie:

6.1    przekazania środków finansowych dla Policji,

6.2    zmian w budżecie gminy na 2012 rok,

6.3    zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

6.4    podziału Gminy Kuźnia Raciborska na okręgi wyborcze,

6.5    wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego.

7.     Interpelacje, zapytania.

8.     Wnioski.

9.     Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

10.  Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

11.   Zakończenie obrad.

Ad 3. Zatwierdzenie protokołu nr XX/2012 z dnia 06.09.2012 r.

Protokół Nr XX/2012 został przyjęty bez uwag 13 głosami, 1 głos był wstrzymujący.

Ad 4. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Komendantowi Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej asp. Henrykowi Linkowi.

Henryk Linek przedstawił sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej. Sprawozdanie stanowi zał. nr 4 do protokołu. Komendant porównał także stan bezpieczeństwa za okres 3 kwartałów roku bieżącego
z okresem ub. roku. Powiedział, że nastąpił spadek zdarzeń kryminalnych w porównywanych okresach o 40%. W ub. roku do dnia 30.09 wszczęto 337 postępowań natomiast
w porównywanym okresie br. 194. Wykrywalność przestępstw w ub. roku wynosiła ok. 75%, w tym roku osiągnęła ok. 90%. Na ten wynik wpłynęło wiele czynników. Przeprowadzane były kontrole w punktach skupu złomu. W wyniku tych działań udowodnionych zostało ponad 500 czynów przestępczych dot. fałszowania dokumentacji i paserstwa. W ciągu pierwszych trzech kwartałów br. udało się doprowadzić do tymczasowego aresztowania mieszkańca Kuźni Raciborskiej, któremu udowodniono rozprowadzanie i posiadanie środków odurzających. W wyniku kilkumiesięcznej obserwacji zatrzymano grupę młodych mężczyzn, w tym dwóch mieszkańców Kuźni Raciborskiej, którzy dokonali szeregu włamań. Skradzione mienie zostało odzyskane. Z wykorzystaniem monitoringu miejskiego i w wyniku obserwacji udało się na terenie Kuźni Raciborskiej ujawnić nielegalną uprawę konopi indyjskich, sprawcę zatrzymano, rośliny zostały zniszczone. Funkcjonariusze Komisariatu Policji
w Kuźni Raciborskiej współpracują z ościennymi jednostkami jak Kędzierzyn-Koźle, Racibórz. Wynikiem tej współpracy było zatrzymanie osób „specjalizujących” się we włamaniach do domów w budowie, grupa została zatrzymana na terenie powiatu kędzierzyńskiego. Po raz pierwszy na terenie gminy Kuźnia Raciborska sąd wydał nakaz opuszczenia lokalu dla sprawcy znęcającego się nad rodziną. W lokalu mieszkalnym pozostała pokrzywdzona z dziećmi. Skuteczność nakazu doprowadzeń do Sądu w br. wzrosła o 40%.

Sylwester Larysz zapytał czy można się do Policji zwracać w sprawi kontroli porządku na posesjach.

Henryk Linek – na wniosek Urzędu Miejskiego ruszyły działania kontrolne z udziałem dzielnicowych, kontrole będą robione na terenie całej gminy.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – proszę o dalsze patrole i kontrole w rejonie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej. Bardzo często na terenie szkolnym odbywają się „spotkania towarzyskie”. Potłuczone szkło stanowi zagrożenie dla dzieci.

Bernard Kowol dodał, że bardzo źle wyglądają schody prowadzące do hali sportowej. Powiedział także, że nastąpiła poprawa w zakresie bezpieczeństwa, jednak nie widać żadnej poprawy  w zakresie kontrolowania samochodów ciężarowych pod względem przekraczania prędkości i przeładowania.

Henryk Linek – w miesiącach: lipcu, sierpniu i wrześniu br. były prowadzone wspólne patrole z funkcjonariuszami Ruchu Drogowego. W Siedliskach i Budziskach ograniczono naganne praktyki kierowców. Działania zmierzające do ograniczenia niedozwolonych praktyk  kierowców będą nadal prowadzone.

Aleksander    Żukowski zapytał komendanta czy w sprawach związanych z przemocą
w rodzinie z udziałem małoletnich dzieci zawiadamiane są Sądy.

Henryk Linek odpowiedział „tak”. Dodał, że Policja współpracuje z MOPS, dzieci takie mają wyznaczonego kuratora.

Krystyna Borutko – ul. Piaskową dzieci chodzą do szkoły, jeżdżą też tam bardzo szybko samochody, należy zwrócić na to uwagę.

Henryk Linek – sprawdzimy.

Ad 5. Przedstawienie informacji na temat funkcjonowania Policji na terenie gminy po zmianach strukturalnych.

Manfred Wrona poprosił Komendanta Komisariatu Policji o przedstawienie zmian.

Henryk Linek powiedział, że restrukturyzacja nastąpiła z dniem 1 września br. Załoga likwidowanego Posterunku Policji w Rudach w całości została włączona w strukturę Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej. W służbach zadaniowych teren Rud i Kuźni Raciborskiej jest ciągle patrolowany przez funkcjonariuszy. Dzielnicowy z Rud, który zna mieszkańców i problematykę tego terenu, pozostał bez zmian. Pracownik kryminalny, który pracował na terenie Rud pracuje nadal w zespole kryminalnym, zajmuje się sprawami z tego terenu i przyległych wiosek. Porównując wrzesień 2011 roku i wrzesień 2012 roku, załoga
w 2011 roku była w stanie obsłużyć średnio 6-8 nocnych patroli w składzie 4-osobowym, obecnie funkcjonariusze we wrześniu br. byli w stanie zapewnić  w Rudach 14 służb
2-osobowych. W miesiącu wrześniu w Rudach nie odnotowano żadnego zdarzenia kryminalnego, były 4 kolizje drogowe tzw. stłuczki i 12 innych interwencji. Komisariat współpracuje z sołtysami co na pewno wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

Bernard Kowol – czy poprzez powstanie komisariatu nastąpi poprawa bezpieczeństwa

w przyległych wioskach?

Henryk Linek odpowiedział, że decyzja o restrukturyzacji zapadła na szczeblu województwa i komendy głównej. W Kuźni Raciborskiej jest 22 etatów, od września 5 nowych funkcjonariuszy zostało przydzielonych do Kuźni Raciborskiej. 

Sylwester Larysz – zbliża się 1 listopada, chodzi o to, aby jak co roku zadbać
o bezpieczeństwo ludzi przy cmentarzach.

Henryk Linek – będą prowadzone działania pod nazwą „akcja znicz”. W tej akcji będą szczególną uwagą objęte 3 newralgiczne punkty tj. cmentarz w Kuźni Raciborskiej,
w Rudach i w Nędzy. Będą tam dyslokowane służby patrolowe.

Manfred Wrona – w Rudach sytuacja z parkingiem uległa pogorszeniu. W latach ub. funkcjonował duży parking gdzie wszyscy mogli wjechać i zaparkować samochody. W tej chwili nie ma parkingu przy cmentarzu, brak jest dojazdów, wiele samochodów będzie parkowało na poboczach dróg. Staramy się w tym roku uruchomić parking położony
w pewnej odległości od cmentarza, będą jednak musiały być służby porządkowe dbające
o porządek.

Henryk Linek – skieruję dzielnicowego do Pana sołtysa w celu szczegółowego ustalenia działań. Służby będą tam dyslokowane.

Ad 6. Podjęcie uchwał w sprawie:

6.1. przekazanie środków finansowych dla Policji

Manfred Wrona odczytał wniosek Komendanta Komisariatu Policji w Raciborzu
o dofinansowanie zakupu nie oznakowanego samochodu dla Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej. Wniosek stanowi zał. nr 5 do protokołu.

Henryk Linek – rok temu, kiedy zwracałem się z prośbą o wsparcie Policji poprzez płatne służby nie myślałem, że w ciągu roku uda się wzmocnić komisariat kadrowo o 100%. Dlatego też prosiłem o wsparcie działań o służby patrolowe. Teraz, kiedy jest 22 funkcjonariuszy, piesze patrole będą prowadzone. Zakup samochodu w 50% jest finansowany przez Komendę Wojewódzką a w 50% mogą finansować samorządy. Zwróciłem się
o dofinansowanie także do Gminy Nędza, otrzymałem zobowiązanie, że otrzymamy 13 tys. zł. W związku z tym, że Gmina Kuźnia Raciborska wcześniej już wspierała Policję, zaproponowaliśmy, aby pieniądze zabezpieczone na płatne patrole przeznaczyć na dofinansowanie zakupu samochodu cywilnego. Bywa niekiedy tak, że w teren musimy wyjechać samochodem nie oznakowanym, wówczas wykorzystywane są samochody prywatne.

Marcelina Waśniowska – Pani Burmistrz, czy kontrole posesji w zakresie wywozu nieczystości ciekłych były opłacane z tych środków?

Rita Serafin – nie, kontrole te nie były opłacane z tych pieniędzy.

Henryk Linek – kontrole posesji nadal będą robione z udziałem Policji.

Adam Skórka zapytał czy to jest kwota, która została niewykorzystana z puli przeznaczonej na piesze patrole.

Henryk Linek odpowiedział „tak”.

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały było 13 głosów, 1 głos był wstrzymujący.

Manfred Wrona zakupienie samochodu nie wpłynie na obniżenie pieszych patroli?

Henryk Linek – nie wpłynie.

6.2. zmiany w budżecie

Zmiany w budżecie przedstawiła Anna Szostak.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska - wydatki „Przedszkolaki na start” dot. Przedszkola Nr 1 w Kuźni Raciborskiej?

Anna Szostak – tak.

Sabina CHroboczek-Wierzchowska – w takim razie proszę o poprawienie w załączniku.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów.

6.3. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

Zmiany WPF przedstawiła Anna Szostak.

Pytań ani uwag nie było.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.4. podziału Gminy Kuźnia Raciborska na okręgi wyborcze

Manfred Wrona - musimy się ustosunkować do propozycji Burmistrza. Jeżeli Rada Miejska uchwałę podejmie, to sprawa się kończy, natomiast jeżeli będzie decyzja negatywna, wówczas Rada Miejska ma obowiązek przedstawić własną propozycję do końca tego miesiąca.

Dominik Klimanek – pracujemy na materiale wręczonym radnym na początku sesji ze względu na to, że zmienił się kwartał. Do tej pory niewłaściwie podawano mieszkańców
ul. Piaskowej 26, teraz prostujemy, mieszkańcy tego budynku należą do jednostki pomocniczej „Osiedle Nr 1”.

Pytań nie było.

Za podjęciem uchwały 6 głosów, 8 przeciw, 0 wstrzymujących.

Uchwała nie została podjęta.

Dominik Klimanek powiedział, że Rada będzie pracować nad podziałem gminy na okręgi wyborcze, jednak wniosek musi zgłosić Burmistrz. Projekt uchwały będzie tej samej treści.

Aleksander Żukowski – Rada ma obowiązek podjąć uchwałę w ciągu 15 miesięcy od wejścia w życie, termin upływa 1 listopada br. Organem uprawnionym do sformułowania wniosku w tej sprawie jest Burmistrz, nie może wniosku złożyć inny organ. W związku z tym, że dotychczasowy projekt uchwały nie przeszedł, pozostaje otwarta kwestia, czy taki projekt powstanie i czy Burmistrz go złoży. Jeżeli Burmistrz tego nie zrobi, to Rada nie wykona swojego obowiązku, natomiast jeżeli przygotuje projekt ponownie, to może być ponownie przegłosowany. Projekt ten może być przedmiotem poprawek.

6.5. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego

Witold Ciuberek – chodzi o lokal, sklep z odzieżą używaną przy ul. Kościuszki 5 w Kuźni Raciborskiej.

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona.

Za podjęciem uchwały było 14 głosów.

Ad 7. Interpelacje i zapytania

Grażyna Tokarska – kiedy będzie ustawiony znak koło bloku Kościuszki 1 „parkowanie tylko dla mieszkańców” ?

Bogusław Wojtanowicz – temat przekazałem.

Adam Skórka zapytał kto zapłaci za wybitą szybę na hali sportowej oraz czy hala była ubezpieczona.

Kazimierz Szczepanik odpowiedział, że warunki ubezpieczenia nie obejmują takich szkód.

Adam Skórka – to kto w takim razie poniesie koszty?

Ad 8. Wnioski

Aleksandra Bartoń – proszę, aby kogoś z Referatu Inwestycji wysłać do Siedlisk na ul. Młyńską w celu obejrzenia drogi, która się „rozjeżdża” a być może wystarczy tylko kamienie   ubić.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – mieszkańcy ul. Klonowej proszą o nie wyłączanie co drugiej lampy ze względów bezpieczeństwa. Proszą aby cała ulica była oświetlona.

Sylwester Larysz – mieszkańcy ul. Brzozowej proszą (koniec ulicy) o ustawienie lamp ulicznych, ponieważ powstały tam nowe budynki a jest bardzo ciemno.

Henryk Machnik – prośba do Burmistrza o wysłanie informacji do firmy TURPOL aby nie ustawiali swoich pojemników byle gdzie.

Mariusz Brześniowski – rok temu wnioskowałem o inne rozlokowanie lamp na
ul. Tartacznej, nie wiem co pytającym odpowiedzieć w tej sprawie, należy sprawę przypomnieć energetyce.

Manfred Wrona – 19 września skierowałem do wszystkich dyrektorów pismo o przedłożenie do Biura Rady Miejskiej informacji dot. zarządzania placówkami oświatowymi. Informacje wpłynęły, będą dobrym materiałem do analizy przez Komisję Oświaty. Panią dyrektor Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej proszę o uzupełnienie danych o ilość uczniów poszczególnych klas.

Przewodniczący Rady Miejskiej przypomniał, że od ub. roku trwa dyskusja nad zmianami
w „polityce śmieciowej”. Wielu radnych ma szereg wątpliwości i pytań, poprosił
o przyspieszenie prac, wysuwanie wniosków, dyskusję oraz rozsądne podejście do sprawy. Chodzi o to, aby mieszkańcy znacząco nie odczuli wprowadzenie opłat. Uważa, że należy również wysłuchać opinii mieszkańców.

Bogusław Wojtanowicz – proponuję abyśmy się spotkali w szerszym gronie
w celu przedyskutowania tak trudnych spraw. Po uchwaleniu wojewódzkiego planu gospodarki odpadami w ciągu 6 miesięcy gmina ma obowiązek uchwalić regulamin, który określa techniczne zasady funkcjonowania systemu związanego ze śmieciami. Ustawodawca umożliwia naliczanie opłat czterema metodami, najważniejszą kwestią jest ustalenie metody i sposobu naliczania opłaty.

Marcelina Waśniowska – gdzie są szkoły, przedszkola, instytucje kultury, zakłady pracy?

Bogusław Wojtanowicz – regulujemy te sprawy obejmując mieszkańców.

Marcelina Waśniowska – co z pozostałymi instytucjami?

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że ustawa zobowiązuje gminy do ustalenia opłat dla mieszkańców gminy.

Radosław Kasprzyk – który system będzie robił największe koszty administracyjne?

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że koszty administracyjne we wszystkich systemach są takie same, proponowany jest system naliczania „od pogłównego”.

Radosław Kasprzyk - obawiam się tego, że może w połowie roku trzeba będzie zatrudnić ludzi.

Rita Serafin – każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Bierzemy pod uwagę koszty, jakie będą musieli ponieść mieszkańcy. Szacujemy, że będą musiały być dodatkowo 2 etaty. Zastanawiamy się nad tym jak skalkulować opłatę aby mieszkańcy byli w stanie ją zapłacić.

Manfred Wrona – ten system dot. również mieszkańców bloków. Aby dyskutować potrzebnych będzie kilka cyfr. Czy mamy informację jaka sytuacja jest dzisiaj w zakresie wywozu śmieci. Czy dyrektor ZGKiM zna ilość oddawanych śmieci i ilość osób je oddających?

Rita Serafin – mam prośbę do radnych mieszkających w blokach aby na podstawie swoich wydatków przeanalizowali kwestię opłat. Wstępna propozycja opłat za śmieci segregowane jest 11 zł i za nie segregowane 16 zł. Dyskusja w tej chwili jest również nad tym w jaki sposób dokumentować śmieci segregowane i nie segregowane. Na cenę śmieci wpływa nie tylko to, co wyliczymy z obsługi programu i wywóz na wysypisko ale także opłaty marszałkowskie, wzrost ceny paliwa.

Sylwester Larysz – system „uszczelni” kwestię związaną z oddawaniem śmieci, do tej pory ok. 30% mieszkańców ich nie oddawało.

Manfred Wrona – Panie dyrektorze, czy jest wiadomo ile jeden mieszkaniec naszej gminy oddaje śmieci?

Witold Ciuberek – takie dane w zakładzie są.

Małgorzata Pabian – dane przedłożone radnym były przeliczane w maju br. Bazując na danych jakie znajdują się w ZGKiM wyliczono koszt funkcjonowania systemu.

Manfred Wrona – mnie interesowałby koszt na osobę w poszczególnym systemie.

Mariusz Brześniowski – na Osiedlu funkcjonuje system opłaty „na głowę”, czy ten system się sprawdza i przedsiębiorstwo nie dopłaca?

Witold Ciuberek – system się sprawdza, mały zysk jest osiągany, nie dopłacamy. Śmieci są segregowane, jednak ze względy na anonimowość mieszkańców bloków nie wiadomo czy wszyscy śmieci segregują.

Manfred Wrona – musimy działania zintensyfikować, postaramy się przygotować
i przedstawić informacje z konkretnymi danymi, nie można sprawy odwlekać. Mieszkańcom należy temat przedstawić i uprzedzić, że takie działania podejmujemy. Chodzi o to, aby mieszkańców nic nie zaskoczyło.

Bogusław Wojtanowicz – żaden z systemów nie jest sprawiedliwy, nie ma możliwości łączenia systemów.

Rita Serafin – ustalmy termin spotkania w celu omówienia i ustalenia pewnych kwestii, które mieszkańcom przekażemy.  Spotkanie może odbyć się w przyszłym tygodniu np. we czwartek.

Manfred Wrona – spotkanie może odbyć się w czwartek, godzinę ustalimy i wszystkich powiadomimy.

Rita Serafin – z tych 3 uchwał do podjęcia, 2 są obligatoryjnie konsultowanymi, muszą być
w określonym terminie zamieszczone w BIP. Możemy zrobić tak, że 11 października odbędzie się spotkanie, 12 wypracowana koncepcja będzie zamieszczona w BIP, sesja musiałaby odbyć się pod koniec października.

Grażyna Tokarska – jeżeli śmieci mają być segregowane to trzeba uzupełnić śmietniki o nowe pojemniki np. na papier.

Witold Ciuberek – na Osiedlu ustawione są pojemniki na śmieci segregowane. W tej chwili mieszkańcy domów jednorodzinnych płacą obowiązkowo za 1 kubeł miesięcznie, natomiast w przypadku gdy będzie opłata od osoby, to będą wyrzucane do pojemników różne śmieci.

Mariola Wajda – znam gminy, które wprowadziły stawki stałe za wywóz śmieci, mieszkańcy śmieci segregują. W związku z tym, że nie wszystkie osoby generują jednakową ilość śmieci, chciałam zapytać czy w przypadku wprowadzenia opłaty od osoby można zastosować jakieś ulgi dla tych, którzy np. mieszkają samotnie, śmieci mają  dużo mniej niż rodzina wielodzietna.

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że ustawodawca nie dał możliwości stosowania innych algorytmów niż, te ustawowe.

Manfred Wrona – żaden inny system oprócz tych 4 mieszanych, ujętych w ustawie nie wchodzi w rachubę?

Małgorzata Pabian odpowiedziała, że ustawa zawiera katalog do wyboru, który należy wybrać.

Manfred Wrona – czy ustawa przewiduje zwolnienia?

Małgorzata Pabian – nie, generalna zasada ochrony środowiska brzmi: zanieczyszczający płaci. Każdy, kto produkuje odpady musi płacić. 

Rita Serafin – wszelkie zwolnienia, ulgi, umorzenia można stosować na podstawie Ordynacji podatkowej. Jeżeli ktoś nie płacił, wówczas wszczyna się postępowanie egzekucyjne.

Manfred Wrona – gdy wypracujemy jakiś model, to każdy mieszkaniec musi dostać informacje  na piśmie.

Małgorzata Pabian – jest to wymóg ustawowy.

Rita  Serafin – zastanawiamy się również nad tym jak często ma być wnoszona opłata „śmieciowa”. Chodzi o to, aby raty podatków, które mieszkańcy muszą płacić nie zbiegały się w czasie z opłatą „śmieciową”.

Manfred Wrona – na terenie naszej gminy od kilku lat istnieje obowiązek opłaty za wywóz śmieci i do tej pory nikt nas nie zarzucił taką ilością śmieci, że nie moglibyśmy sobie poradzić. Mamy „rynek śmieciowy” ucywilizowany, każdego roku zbierane są odpady wielkogabarytowe. Sądzę, że po wprowadzeniu opłaty na nowych zasadach sytuacja nie zmieni się na gorsze.

Małgorzata Pabian – jest opublikowana stawka obowiązująca na terenie Jastrzębia, stawka ta wynosi 11 zł za śmieci segregowane, opłata zależy od ponoszonych kosztów, my bazujemy na naszych kosztach.

Sylwester Larysz – powinniśmy mieć wyliczoną wysokość opłat ponoszonych przez gospodarstwo domowe.

Grażyna Tokarska zapytała czy mieszkańcy mogą dokonywać wpłat podatku i innych opłat przez Internet

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że zarówno podatek jak i inne opłaty można dokonywać przez Internet.

Ad 9. Informacja z międzysyjnej działalności

Informacje przedstawiła Burmistrz Miasta Rita Serafin. Informacja stanowi zał. nr 6 do protokołu.

Sekretarz Miasta Dominik Klimanek rozdał radnym i sołtysom zaproszenia na otwarcie hali sportowej w Rudach, które odbędzie się 25 października br.

Ad 10. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił:

1. uchwałę RIO Nr 4100/V/68/2012 z dnia 10.09.2012 roku w sprawie opinii o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2012 roku – zał. nr 7 do protokołu.

2. Uchwałę Rady Miejskiej w Pszowie w sprawie udzielenia poparcia dla inicjatywy zgłoszonej w uchwale Miasta Rybnika Nr 323/XXIV/2012 z dnia 14.08.2012 r. w sprawie stanowiska dotyczącego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – zał. nr 8. Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej poparła stanowisko Rady Miasta Rybnika, w dniu 6.09.2012 roku podjęła uchwałę Nr XX/239/2012.

3. Uchwałę Rady Miejskiej w Jastrzębiu Zdroju Nr XI.138.2012 z dnia 20.09.2012 r.
 
w sprawie stanowiska dotyczącego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – zał. nr 9.

Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej poparła stanowisko Rady Miasta Rybnika, w dniu 6.09.2012 roku podjęła uchwałę Nr XX/239/2012.

4. Odczytał pismo Prezesa Raciborskiego Przedsiębiorstwa Inwestycyjnego Pan Andrzeja W. Żółtego w sprawie wypowiedzi na sesji dot. nadzorowania przez RPI zadań realizowanych na terenie gminy. Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że na poprzedniej sesji wypowiadał się w sprawie gospodarowania publicznymi pieniędzmi oraz, że odpisze prezesowi, ewentualnie umówi się na spotkanie w celu wyjaśnienia tej kwestii. Powiedział, że jeżeli ktokolwiek poczuł się dotknięty wypowiedzianymi sformułowaniami, to bardzo przepraszam. Chodziło mi o to, że jeżeli gmina zleca wykonanie zadania, to powinno ono być wykonane dobrze. Gmina ma prawo to oceniać.

5.  Pismo Komisji Oświaty skierowane do Burmistrza Miasta i Przewodniczącego Rady Miejskiej w którym komisja wyraża oburzenie i niezadowolenie w stosunku do dyrektora b. ZSOiT w Kuźni Raciborskiej – za. Nr 10.

6. Odpowiedź dyrektora ZSOiT dot. wniosków Komisji Oświaty. Manfred Wrona poprosił aby komisja pewne sprawy uściśliła i doprecyzowała. Zapytał czy zgodnie z wnioskiem Komisji Oświaty Rada Miejska powinna zlecić Komisji Rewizyjnej rozeznanie sprawy.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – dyrektor udzielił odpowiedzi na piśmie, uważam, że stosowne byłoby aby komisja spotkała się zarówno z dyrektorem Gimnazjum jak i Szkoły Podstawowej. W piśmie dyrektor wyjaśnia wiele kwestii ale uważam, że wniosek do Komisji Rewizyjnej można sprecyzować po spotkaniu z dyrektorem.

Bernard Kowol powiedział, że Komisja Oświaty musi w tej sprawie skonsultować się
z dyrektorem, który w tym celu zostanie zaproszony na posiedzenie komisji. Po szczegółowym wyjaśnieniu sprawy komisja podejmie decyzję.

Manfred Wrona – w takim razie czekam na kolejny ruch komisji, nie chciałbym być posądzony o jakiekolwiek wyhamowywanie wyjaśnienia sprawy. Jako doświadczony samorządowiec powiem, że idealnym modelem zarządzania w jednym budynku gdzie funkcjonuje kilka jednostek jest taki, aby rządził jeden. Nie przesądzam o żadnej decyzji osobowej, uważam jednak, że dla dobra tych placówek działania gminy powinny iść w jednym kierunku. Chodzi mi o to, aby rządziła jedna osoba. Jest to moje spostrzeżenie i apel w trosce o dobro dzieci i szkół.

Bernard Kowol – podzielam to twierdzenie w 100%, bo szkoła wymaga „wyprostowania”

Radosław Kasprzyk zapytał dyrektora GPWiK dlaczego w Kuźni Raciborskiej śmierdzi
i kiedy śmierdzieć przestanie.

Tomasz Kostka – czy to śmierdzi oczyszczalnia? A może śmierdzi z kanałów gdzie dłużej ścieki przebywają ze względu na spadek zużycia wody?

Radosław Kasprzyk – tego nie wiem, ale chcę się dowiedzieć dlaczego śmierdzi, w czym jest problem? Jakie jest rozwiązanie tego problemu?

Tomasz Kostka – zastanawiamy się nad wydobywaniem brzydkiego zapachu, sprawdzaliśmy i doszliśmy do wniosku, że z oczyszczalni nie śmierdzi. Stwierdziliśmy natomiast, że oczyszczalnia jest położona ok. 2-4 m poniżej niż Osiedle, w kanale zasysane jest powietrze z drugiej strony, co może powodować obecny stan. Sukcesywnie spada także pobór wody co wpływa na wydobywanie się nieprzyjemnego zpachu. Istnieje sposób zabezpieczenia studzienek kanalizacyjnych poprzez założenie biofiltrów węglowych lub wzrost poboru wody.

Radosław Kasprzyk powiedział, że osoby, które będą buntować się przeciwko budowie nowych oczyszczalni ze względu na smród, będą mieli argument nie do podważenia. 

Manfred Wrona – popieram, w Rudach – Brantolce wiele razy się słyszało wypowiedzi mieszkańców: „proszę jechać do Kuźni Raciborskiej i się przekonać jak tam śmierdzi. Tu nam też chcecie to zrobić?”

Radosław Kasprzyk – najgorzej śmierdzi wieczorem ok. godz. 18.00-19.00. Co ja mam powiedzieć ludziom, którzy się skarżą?

Tomasz Kostka – cykl oczyszczania ścieków jest powtarzalny, w godzinach wieczornych nic takiego się nie dzieje a intensywność zapachu jest rzeczą względną. W oczyszczalni jest założony biofiltr i widać wyraźną poprawę, na terenie oczyszczalni i jej okolicach nie śmierdzi. Problem będziemy monitorować.

Tadeusz Koral przypomniał o konieczności podjęcia przez Radę Miejską na następnej sesji uchwały w sprawie dotacji dla Niepublicznej Szkoły i Niepublicznego Przedszkola
w Budziskach.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska powiedziała, że Komisja Oświaty w najbliższym czasie się tym zajmie.

Dyrektor MOKSiR Michał Fita zaprosił na spektakl komediowy pt. „Dieta Cud”, który będzie wystawiany w MOKSiR 12 października br.

Ad. 11 Zakończenie obrad.

Porządek obrad XXI sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował zebranym za dział w sesji i zamknął obrady.

 

 

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

                                                          

                                                                            Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                      (-) Manfred Wrona

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół Nr XXI/2012
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:05.11.2012 13:37

Rejestr zmian dokumentu

pokaż