Protokół nr XLI/2006

Protokół nr XLI/2006

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 20.04.2006r.

 

XLI sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbywała się w sali ślubów USC przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 21.15.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

1.         Ernest Emrich – Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska

2.         Rita Serafin – Zastępca Burmistrza Miasta

3.         Andrzej Migus – Sekretarz Miasta

4.         Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta

5.         Henryk Siedlaczek – Poseł na Sejm RP

6.         Ireneusz Tokarczyk – kierownik Posterunku Policji w Rudach

7.         Ryszard Węglarz – kierownik Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej

8.         Ilona Affanasowicz – Pracownia Architektoniczna „Agoprojekt”

9.         Wiesława Czogała – dyrektor MZO

10.       Mariola Trepiszczonek – dyrektor MZO

11.       Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP

12.       Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK

13.       Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS

14.       Małgorzata Pabian – kierownik Referatu GN

Ad 1. Otwarcie obrad

Otwarcia obrad XLI sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona.

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie podpisów na liście obecności Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził prawomocność obrad XLI sesji. Obrady prawomocne, na stan 15 radnych w chwili otwarcia obrad na sali obecnych było 14 radnych.

 

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad

Porządek obrad przedstawił Manfred Wrona.

Burmistrz Miasta Ernest Emrich zawnioskował o wprowadzenie do porządku obrad projekt uchwały w sprawie zmiany planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2006 rok. W uzasadnieniu wskazał, że w planie przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska stanowiącym załącznik do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie uwzględniona jest kwota 500 zł na dotację dla Zespołu Parków Krajobrazowych Woj. Śląskiego oddział Rudy na dofinansowanie edukacji ekologicznej. Zaproponował, aby wnioskowany projekt uchwały ująć w porządku obrad jako ppkt 7.13.

Zgłoszony wniosek w obecności 14 radnych został przyjęty jednogłośnie.

Porządek obrad XLI sesji, po uwzględnieniu wprowadzonego wniosku został przyjęty 14 głosami i przedstawia się następująco:

1.         Otwarcie obrad.

2.         Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.

3.         Zatwierdzenie porządku obrad.

4.         Zatwierdzenie protokołu nr XL/2006 z dnia 09.03.2006r.

5.         Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

6.         Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2005 rok:

6.1. przedstawienie sprawozdania,

6.2. przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym sprawozdaniu,

6.3. przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej skierowanego do Rady Miejskiej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta z tytułu wykonania budżetu gminy za 2005 rok,

6.4. przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej,

6.5. dyskusja,

6.6. podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2005 rok oraz udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska z tego tytułu,

7. Podjęcie uchwał w sprawie:

7.1. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny centralne Miasta Kuźnia Raciborska,

7.2. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kuźnia Raciborska dla terenów centralnych w miejscowości Rudy,

7.3. nadania nazwy ulicy w miejscowości Rudy,

7.4. Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kuźnia Raciborska,

7.5. wyrażenia zgody na darowiznę nieruchomości położonej w Rudach z przeznaczeniem na budowę parkingu i lokalizację kompaktowej oczyszczalni ścieków dla potrzeb Zespołu Klasztorno – Pałacowego,

7.6. wydzierżawienia nieruchomości gruntowej położonej w Kuźni Raciborskiej,

7.7. wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej,

7.8 wydzierżawienia nieruchomości gruntowej,

7.9 podziału Gminy Kuźnia Raciborska na stałe obwody głosowania,

7.10. likwidacji Przedszkola w Siedliskach przy ul. Gliwickiej 20,

7.11. zmian w budżecie gminy na 2006 rok,

7.12. wystąpienia z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego,

7.13. zmiany planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska na 2006 rok.

8. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

9. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

10. Interpelacje i zapytania.

11. Wnioski.

12. Zamknięcie obrad.

Ad 4. Zatwierdzenie protokołu nr XL/2006 z dnia 09.03.2006r.

Protokół nr XL/2006 z sesji Rady Miejskiej w dniu 09.03.2006r. w obecności 14 radnych został bez uwag i odczytywania przyjęty jednogłośnie.

Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy

Informację z działalności Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej za okres od 1 stycznia do 31 marca br. przedstawił Ryszard Węglarz, natomiast informację z działalności Posterunku Policji w Rudach Ireneusz Tokarczyk. Informacje stanowią załączniki do protokołu.

Manfred Wrona zapytał czy jest prawdą, że Policja ma rozeznać jaki jest stan dróg w gminie i sporządzić wykaz odcinków najbardziej zniszczonych?

Ireneusz Tokarczyk – ZDW zwrócił się do nas w tej sprawie. W związku z organizowanym na odcinku Kuźnia Raciborska – Rudy wyścigiem kolarskim kobiet odpowiedziałem, że po istniejących dziurach trudno będzie uczestniczkom wyścigu przejechać.

 

Manfred Wrona poinformował, że 24 kwietnia o godz. 1200 odbędzie się w Kuźni Raciborskiej spotkanie w sprawie stanu technicznego dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych z udziałem Posłów na Sejm RP, Marszałka Województwa Śląskiego, dyrekcji Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, , dyrekcji Zarządu Dróg Powiatowych w Raciborzu, Rybniku i Gliwicach, radnych Sejmiku Województwa Śląskiego, Starostów powiatów: raciborskiego, rybnickiego i gliwickiego, burmistrzów i wójtów ościennych gmin. Zaprosił kierowników Posterunków Policji do udziału w spotkaniu.

 

Ireneusz Tokarczyk poinformował, że rozmawiał z przedstawicielami ZDW w Katowicach i z rozmowy wynika, że pokrywanie szkód wychodzi taniej niż naprawa dróg. Stwierdził, że taka praktyka może być stosowana dopóki nie dojdzie do tragedii.

 

Manfred Wrona zwracając się do kierowników Posterunków Policji zasygnalizował, że bardzo często widzi się mieszkańców, którzy wychodzą z lokalu gastronomicznego po uprzednim spożyciu alkoholu, wsiadają do samochodu i odjeżdżają. Poprosił o zwrócenie uwagi na ten problem, oraz poprosił, aby Policja w przypadku, gdy w lesie stoi jakiś samochód wjeżdżała na ścieżki i tam również kontrolowała. Podrzucane są tam różnego rodzaju śmieci.

 

Ireneusz Tokarczyk dodał, że zwracają uwagę na przypadki siadania za kierowcą po wyjściu z lokalu gastronomicznego. Bardzo często są to osoby już pozbawione uprawnień do prowadzenia pojazdów, jednak Policja nie jest w stanie każdego z osobna dopilnować.

 

Ernest Emrich poinformował kierowników Posterunków Policji, że w projekcie uchwały w sprawie zmian w budżecie ujętym w porządku obrad dzisiejszej sesji uwzględniono środki nie wykorzystane w roku ubiegłym na zakup sprzętu biurowego dla Posterunku Policji w Rudach.

 

Manfred Wrona dodał, że posiadają bardzo dobrą kserokopiarkę i w przypadku, gdy Policja będzie miała więcej dokumentów do kserowania, mogą umożliwić skorzystanie ze sprzętu.

 

Romana Serafin zwróciła się z prośbą, aby nasilić kontrole młodzieży jeżdżącej bardzo szybko na motorach, która w ogóle nie reaguje na uwagi mieszkańców. 

 

Ireneusz Tokarczyk – z motocyklistami niekiedy jest problem, ponieważ tak szybko przejeżdżają, że nie można spisać numerów rejestracyjnych.

Ad 6. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2005 rok

6.1. przedstawienie sprawozdania

Burmistrz Miasta Ernest Emrich powiedział, że sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2005 rok zostało przygotowane szczegółowo i przejrzyście. Wykonywanie budżetu analizowane było na bieżąco w ciągu całego roku a wykonanie za 2005r. analizowały komisje rady. W skrócie przedstawił wykonanie dochodów i wydatków budżetowych natomiast Skarbnik Miasta Zbigniew Wojtyło uzupełnił wypowiedź Burmistrza informując o wysokości zadłużenia gminy na koniec 2005r. Poprosił także o skorygowanie drobnego błędu w zapisie zał. nr 8 i 9.

6.2.      przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym sprawozdaniu

Po przedstawieniu sprawozdania Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2005r. i udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska oraz uchwałę nr 4100/III/78/2006 z dnia 03.04.2006r. III składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach w sprawie pozytywnej opinii o przedłożonym przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2005r.

6.3.      przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej skierowanego do Rady Miejskiej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta z tytułu wykonania budżetu gminy za 2005r.

Wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 06.04.2006r. w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska z tytułu wykonania budżetu gminy za 2005r. przedstawiła przewodnicząca komisji Romana Serafin. Przedstawiła także opinię komisji w sprawie wykonania budżetu gminy za 2005r.

6.4.      przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej

Uchwałę nr 4100/III/98/2006 z dnia 10.04.2006r. III składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach w sprawie pozytywnego zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odczytał Manfred Wrona.

6.5.      dyskusja

Radny Janusz Brzeźniak poprosił o wyjaśnienie zapisu na str. 18 sprawozdania dot. wykonania zadaszenia w Parku „Dębina” w Kuźni Raciborskiej. Zwrócił uwagę, że dane dot. kwot przeznaczonych na Park „Dębina” zamieszczone w Gminnym Biuletynie Informacyjnym różnią się od danym zwartych w sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Burmistrz Miasta Ernest Emrich powiedział, że wstepny koszt zadania to 125 tys. zł. Na wniosek Zarządu Osiedla „Stara Kuźnia” realizację zadania rozłożono na dwa etapy. Odbył się przetarg. Wypowiedź uzupełnił Wojciech Kudla informując, że w ub. roku w Parku „Dębina” wykonano pewien zakres prac. Ustalono, że najpierw wykona się fundament pod zadaszenie a samo zadaszenie w 2006 roku. Koszt wykonania zadaszenia nie poniesie gmina. Kosztorys obejmował zakres robót na kwotę 125 tys. zł. jednak na wskutek różnych opinii kwota ta została zmniejszona do wysokości 35 tys. zł. Do tej wysokości doszedł koszt wykonania fundamentów. Skarbnik Miasta Zbigniew Wojtyło dodał, że wykonano roboty budowlane na kwotę 48 tys. zł, natomiast koszt wykonania projektu wyniósł 6 tys. zł.

Ustalono, że sprawę tę wyjaśni się w następnym Informatorze Gminnym.

6.6.      podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2005r. oraz udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska z tego tytułu

W związku z tym, że innych uwag ani pytań nie było, Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Uchwała w obecności 15 radnych (pełny skład) została podjęta jednogłośnie.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona potwierdzając, że uchwała została podjęta jednogłośnie, pogratulował Burmistrzowi Miasta uzyskanie takiego wyniku głosowania, ostatniego w obecnej kadencji. Powiedział, że niejeden wójt lub burmistrz chciałby uzyskać taki wynik. Podziękował za pracę Burmistrzowi, Pani Burmistrz i Sekretarzowi. Największe jednak podziękowania skierował do Skarbnika Miasta, który swoją pracą wraz z załogą czyli pracownikami Urzędu Miejskiego przyczynili się do uzyskania tego wyniku.

Burmistrz Miasta Ernest Emrich za udzielenie absolutorium podziękował radnym, przewodniczącym komisji oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do wykonania budżetu, Podziękował za współpracę Pani Burmistrz, Sekretarzowi Miasta i Przewodniczącemu Rady Miejskiej. Serdeczne podziękowania skierował do Skarbnika Miasta i pracowników Urzędu Miejskiego. Powiedział, że bez ich rzetelnej pracy i współpracy nie byłoby dzisiejszego sukcesu.

Głos zabrał także Poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek obecny na tej części obrad sesji. Pogratulował radzie dobrej współpracy w ciągu całego ub. roku. Powiedział, że jest pod wrażeniem wyniku głosowania i życzyłby innym wójtom tak wykonanego budżetu. Ten dzień jest podsumowaniem rocznej pracy wszystkich i życzyłby sobie i mieszkańcom gminy, aby takie sesje absolutoryjne były zawsze.

Ad 7. Podjęcie uchwał w sprawie:

7.1. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny centralne Miasta Kuźnia Raciborska

Manfred Wrona – w programie dzisiejszej sesji mamy dwa projekty uchwał dot. miejscowego planu zagospodarowania. Jeden obejmuje tereny centralne Miasta Kuźnia Raciborska, drugi natomiast tereny centralne w Rudach. Propozycje planów analizowane były kilkakrotnie przez komisje. Staraliśmy się wybrać jak najkorzystniejsze warunki dla mieszkańców gminy i tych, którzy zechcą na terenie naszej gminy budować. Wypracowaliśmy pewien kompromis z którego wszystkie strony powinny być zadowolone.

Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Ilonie Affanasowicz.

 

Ilona Affanasowicz powiedziała, że zapisy w planach w pierwszej wersji były dość rygorystyczne, ale w wyniku wielu dyskusji wypracowano wersję, która jest przedstawiona do uchwalenia. Plany są wynikiem kompromisu pomiędzy zapisami ustawy a wymaganiami radnych i mieszkańców. Przedstawiła kwestie, które obligatoryjnie każdy plan powinien zawierać i co powinien kształtować biorąc pod uwagę m.in. lokalne tradycje budowlane, ochronę środowiska, małą architekturę, wielkości działek. Stwierdziła, że plan zawiera nie tylko wszystkie wymagane ustawowe elementy, ale zawiera także elementy wnioskowane przez radnych. Przez uwzględnienie wnioskowanych elementów plan stał się bardziej elastyczny i życiowy, gwarantujący jednak ład przestrzenny. Zaproponowała wprowadzenie autopoprawki formalnej. Autopoprawka Burmistrza Miasta stanowi o wykreśleniu w §7 pkt 32 definicji obszaru przestrzeni publicznej i stanowi załącznik do protokołu.

 

Manfred Wrona – czy ktoś z państwa ma uwagi?

 

Antoni Głowski – § 4 stanowi, że została sporządzona Prognoza oddziaływania na środowisko i Prognoza skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego. Czy jest to zrobione zgodnie z przedstawionym projektem uchwały?

 

Ilona Affanasowicz odpowiedziała, że są to ogólne prognozy, robione na tyle ogólnie, że ta elastyczność nie ma zbytniego wpływu.

 

Antoni Głowski – w § 11 pkt 6 jest zapis nakazujący, aby kąty spadków dachów budynków garażowych i gospodarczych były zbliżone do wartości spadków dachów na budynkach funkcji podstawowej w przedziale plus, minus 10%. Skąd wziął się taki zapis? Czy tak musi być?

 

Ilona Affansowicz – zapis był konkretny, bardziej drastyczny, lecz władze i radni podczas dyskusji wnioskowali, aby zostawić pewną tolerancję, stąd taki zapis znalazł się w projekcie uchwały. Jednak jaki ten procent będzie to zależy od państwa.

 

Antoni Głowski - § 12 pkt 3 ppkt 2 nakazuje, aby ogrodzenia były wysokości 1,2 m – 1,5 m. Czy w ten sposób nie narzucamy, że ogrodzenie musi być obowiązkowo? Co będzie w przypadku, gdy ktoś nie zechce mieć ogrodzenia?

Wyjaśnień w tej kwestii udzieliła Ilona Affanasowicz. Wyjaśnienia te radnego usatysfakcjonowały.

 

Antoni Głowski – proponuję w § 13 pkt 10 ppkt 1 zamiast gromadzenia i usuwania zapisać gromadzenie i usuwanie. Ponadto:  w § 32 oznaczono załącznik graficzny jako „1a” a mamy załącznik nr 1. Należy to uszczegółowić.

 

Ilona Affanasowicz – trzeba będzie na załączniku dopisać „a”.

 

Marcelina Waśniowska – uchwała stanowi, że integralną jej częścią jest załącznik nr 3 i nr 4, czy uzupełniono o te załączniki?

 

Ilona Affanasowicz odparła „tak”.

Manfred Wrona zapytał czy zostały spełnione wszelkie wymogi ustawowe takie jak np. zachowanie terminów, poinformowanie społeczeństwa itp.?

 

Ilona Affanasowicz powiedziała, że wszystko zostało spełnione.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie autopoprawkę Burmistrza Miasta. W obecności 15 radnych autopoprawka została przyjęta jednogłośnie. Przewodniczący Rady Miejskiej potwierdził, że został wykreślony z projektu uchwały pkt 32 w § 7.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

7.2. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kuźnia Raciborska dla terenów centralnych w miejscowości Rudy

 

Ilona Affanasowicz - plan był w całości skonstruowany w 2004r. natomiast w 2005r. uwzględniono wnioski uelastyczniające niektóre zapisy i uzgodniono z konserwatorem zabytków. Burmistrz Miasta złożył autopoprawki, które w zasadzie wymagałyby powtórzenia procedury w zakresie niezbędnym a dot. zmiany terenów Nadleśnictwa. Sporządzono w tej sprawie notatkę służbową i dało się ustalić pewne porozumienia. Niestety nie udało się z Nadleśnictwem uzgodnić kwestii dot. dopuszczenia usług publicznych w budynkach w tej chwili im niepotrzebnych m.in. budynku w którym znajduje się stołówka i w budynku użytkowanym obecnie przez firmę. Należy wprowadzić autopoprawki.

Autopoprawki stanowią załącznik do protokołu.

 

Manfred Wrona – bardzo dziwi nas stanowisko Nadleśnictwa, ponieważ to, co teraz robimy uatrakcyjnia te tereny i Nadleśnictwo miałoby większe możliwości. Być może jeszcze będzie tak, że Nadleśnictwo zwróci się do nas, aby dokonać takich zmian. W tej chwili jednak musimy uszanować decyzję właściciela i to przyjąć.

 

Ernest Emrich -   przy procedurze już rozpoczętej dla Rud musimy pamiętać, aby mieć takie

sprawy ujęte od początku, wtedy nie musimy mieć zgody właściciela.

 

Ilona Affanasowicz – tak, przed wyłożeniem do publicznego wglądu. Autopoprawka Burmistrza obejmuje także wniosek Pana Pańczyka dot. przesunięcia linii zabudowy w stronę drogi po uprzednim uzyskaniu ekspertyzy geotechnicznej dla przebudowy skarpy.

 

Marcelina Waśniowska wskazała, że należy wykreślić zapis w § 7 pktb 6 stanowiący o przestrzeni publicznej.

 

Manfred Wrona odczytał autopoprawki i poddał je pod głosowanie. W obecności 15 radnych zostały przyjęte jednogłośnie. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

Burmistrz Miasta Ernest Emrich wykorzystując obecność Pani I. Affanasowicz zapytał o sprawę dotyczącą ochrony Parku Krajobrazowego dla Jankowice. Zapytał jak wojewoda to przyjmie, czy będzie to przepis nadrzędny dla gminy i trzeba będzie dostosować, oraz kto to ma finansować.

 

Manfred Wrona – przeczytałem gdzieś informację że gmina ma obowiązek dostosować istniejące plany do Planu Ochrony Parku Krajobrazowego.

 

Ilona Affanasowicz – na pewno ich ranga jest taka jak plany wojewódzkie. Musi być zgodność planów gminnych z planach wojewódzkimi. Jeżeli wojewoda będzie rzeczywiście chciał dostosować to będzie musiał przyznać środki. Należy artykułować potrzeby gminy, gmina musi dbać o swoje interesy i nie może ponosić tego ciężaru sama. Druga strona z kolei musi dbać o interes szerszy, czyli całego regionu. To trzeba negocjować.

 

Tadeusz Kobylański wyjaśnił sprawę decyzji podjętej przez Nadleśniczego Nadleśnictwo Powiedział, że dyrekcja Nadleśnictwa nie miała innego wyjścia, bo Nadleśnictwo działa na podstawie ustawy o lasach i gruntach związanych bezpośrednio z prowadzeniem gospodarki leśnej. Jedynie Minister Środowiska może wydać decyzję o zmianie przeznaczenia terenu leśnego. Powiedział, że  nie jest to zła wola jednego człowieka.

7.3. nadania nazwy ulicy w miejscowości Rudy

Manfred Wrona – Wojewoda zawiadomił nas o wszczęciu postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały nr XL/345/2006 podjętej na sesji Rady Miejskiej w dniu 9 marca 2006r.  w części § 3 jako niezgodnej z art. 40 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym i art. 13 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych. Wojewoda stwierdził, że istotnym naruszeniem prawa jest to, iż uchwała zawierająca przepisy powszechnie obowiązujące powinna wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w dzienniku urzędowym a nie z dniem podjęcia.

Józef Maślanka dodał, że SA stwierdził, iż uchwały takie stanowią prawo miejscowe, powinny być publikowane i wejść w życie po upływie 14 dni po opublikowaniu.

Uwag ani pytań nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.4. Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie

Manfred Wrona – w związku z tym, że Wojewoda wszczął postępowanie nadzorcze w stosunku do podjętej  w dniu 30.01.2006r. uchwały nr XXXIX/340/2006, władze gminy przygotowały nowy projekt uchwały uwzględniający uwagi nadzoru prawnego.

 

Henryk Machnik zapytał czy zapis § 3 pkt 2 ppkt b stanowiący iż rodzina licząca powyżej czterech osób zobowiązana jest wyposażyć nieruchomość w co najmniej dwa kubły o pojemności 110 litrów lub 120 litrów nie są zbyt rygorystyczne.

Odpowiedzi udzieliła Małgorzata Pabian. Powiedziała, że ten zapis pojawił się na wskutek interwencji nadzoru prawnego. Zarzucono nam m.in., że nie określono liczby osób korzystających z urządzeń, stąd pojawiła się taka propozycja. 

 

Józef Maślanka odczytał zapis art. 4 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określający szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku jakie regulamin winien zawierać. 

 

Grzegorz Wita – jeżeli ktoś ma dwa pojemniki to nie musi je jednocześnie odstawiać. Jeden pojemnik może odstawiać w jednym terminie wywozu, a drugi w następnym. Nie ma podstaw do obciążania za drugi pojemnik. Aby sprostać wymaganiom wystarczy podwyższyć ilość osób np. do 6 lub 8.

 

Manfred Wrona – też o tym myślałem, ale wtedy uderzamy w wielodzietne rodziny.

 

Julian Zieliński stwierdził, że każda rodzina powinna mieć co najmniej dwa kubły.

Wypowiedź radnego poparła Romana Serafin.

 

Wiktor Baszczok również opowiedział się za tym, aby rodzina miała co najmniej dwa kubły.

O tym, ze większość mieszkańców ma dwa kubły i śmieci wywozi, ale są i tacy mieszkańcy, którzy wyrzucają je do rowu powiedział Jan Stanek. Zapytał jak zmusić te osoby do zakupienia kubłów?

 

Sylwester Larysz powiedział, ze większość rodzin ma po dwa kubły, a jedna z firm wywożąca śmieci zaopatruje w jeden kubeł mieszkańców, którzy zawarli umowy. Zaproponował, aby ilość osób ustalić na 6. Chodzi o to, aby utrzymać te osoby, które oddają przynajmniej po jednym kuble.

 

Józef Maślanka - zmodyfikowany musi być także ppkt a ust.2 §3 „do sześciu” i „powyżej sześć”.

Powyższa zmiana została podjęta 11 głosami przy 2 przeciwnych i 1 wstrzymującym się.

 

Manfred Wrona powiedział, że należy także wyjaśnić  kwestię zapisu §3 ust. 6 miejsce składowania odpadów. Jeżeli taki będzie zapis w Regulaminie to do każdej posesji należy dostarczyć informację jak to wszystko będzie się odbywać. Mieszkańcy skoro muszą stosować się do pewnych ustaleń to muszą wiedzieć jak to robić.

 

Wojciech Kudla – na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska toczono dyskusje na temat częstotliwości wywożenia szamb. W Regulaminie zapisano, że właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zapewnienia usuwania nieczystości ciekłych z częstotliwością i w sposób gwarantujący, iż nie nastąpi wypływ z przepełnionego zbiornika nie rzadziej niż raz na kwartał.

 

Manfred Wrona – ja mam przed sobą projekt Regulaminu, który przekazał mi Burmistrz określający częstotliwość wywozu szamba nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy a wiceprzewodniczący ma projekt stanowiący, że nie rzadziej niż raz na kwartał. Jaki projekt należy analizować?

 

Małgorzata Pabian powiedziała, że aktualny jest projekt uchwały analizowany przez komisję. Stwierdziła, że wszystkie działania związane z poddaniem projektu pod obrady sesji zostały zgodnie z procedurą spełnione.

 

Manfred Wrona – jeżeli projekt uchwały kierowany jest do komisji a komisja wysunie wnioski lub uwagi, to nie zmienia się po posiedzeniu komisji Regulaminu. Na sesji dyskutuje się nad projektem przesłanym do radnych i wnioskami komisji. Nie mam pewności czy w projektach są identyczne zapisy.

            Dyskusja na temat zapisów w Regulaminie została przerwana, ponieważ Przewodniczący Rady Miejskiej doszedł do wniosku, że na sali obrad jest kilka wersji projektu uchwały i trudno jest w tej sytuacji prowadzić wiążącą dyskusję. Zaproponował wycofanie projektu uchwały z porządku obrad sesji i wyciągnięcie konsekwencji wobec pracowników winnych zaistniałej sytuacji.

Wniosek w obecności 15 radnych został zaakceptowany jednogłośnie.

 

Marcelina Waśniowska zaproponowała, aby przy ponownym omawianiu projektu uchwały dołączyć krótkie wyjaśnienie dot. zapisu ust.6 §3.

7.5. wyrażenia zgody na darowiznę nieruchomości położonej w Rudach z przeznaczeniem  na budowę parkingu i lokalizację kompaktowej oczyszczalni ścieków dla potrzeb Zespołu Klasztorno – Pałacowego

Autopoprawkę  do tekstu wniosła Rita Serafin. Mylnie określono podmiot, któremu nieruchomość zostanie przekazana. Darowizna przeznaczona jest na budowę ogólnodostępnego parkingu i lokalizację pompy wymiennika ciepła i kompaktowej oczyszczalni ścieków dla potrzeb zabytkowego Zespołu Klasztorno – Pałacowego w Rudach. Zamiast Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach powinna być wskazana Diecezja Gliwicka z siedzibą w Gliwicach, która przed przystąpieniem do prac musi wykazać się tytułem własności gruntu albo przynajmniej takim dokumentami jak uchwała Rady Miejskiej. Ma onma charakter uchwały intencyjnej.

 

Wiktor Baszczok zwrócił uwagę, że zapewne chodzi tu o lokalizację pompy wymiennika ciepła, bo głównym urządzeniem jest pompa a nie wymiennik pompy. Uwaga została zaakceptowana.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała została podjęta  15 głosami „za”.

7.6. wydzierżawienia nieruchomości gruntowej położonej w Kuźni Raciborskiej Burmistrz Miasta Ernest Emrich powiedział, że jest to grunt pomiędzy Hotelem „Gracja” a przystankiem autobusowym. Dzierżawą terenu zainteresowane są dwie osoby. Odbędzie się w tej sprawie przetarg. Przewiduje się, że na parkingu będzie ok. 24 miejsca parkingowe.

 

Marcin Rak powiedział, ze na Osiedlu brak jest parkingu strzeżonego i wskazane jest zorganizowanie profesjonalnego parkingu strzeżonego. Wjazd będzie odbywał się z jednej strony natomiast wyjazd z drugiej strony. Przekazał wniosek Zarządu Osiedla, aby wyremontować drogę betonową pomiędzy hotelem a gruntem proponowanym do dzierżawy.

Innych uwag ani pytań nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.7. wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej położonej w Kuźni Raciborskiej przy Plac Mickiewicza 2.

Burmistrz Miasta Ernest Emrich powiedział, że zgodnie z operatem szacunkowym wartość nieruchomości oceniona jest na 34 tys. zł.

 

Janusz Brzeźniak – cały czas wnioskowaliśmy aby budynek ten przejąć. Chodzi jednak o to, żeby nowy nabywca coś tam zrobił, aby nie powtórzyła się historia jak z obiektem przy ul. Powstańców.

 

Ernest Emrich – budynek ten nigdy nie stanowił zabytku. Są osoby zainteresowane tą nieruchomością. Nabywcę zobligujemy terminem.

 

Rita Serafin dodała, że osoba, która nabyła nieruchomość przy ul. Powstańców na razie porządkuje teren, zamierza go ogrodzić i wyburzyć wszystkie zniszczone budynki. Sądząc po tym, co do tej pory zrobił należy mieć nadzieję, że z zapewnień się wywiąże. Prawdopodobnie ma tam powstać restauracja.

 

Janusz Brzeźniak – z wcześniejszych rozmów można wywnioskować, że zdecydowana większość radnych i mieszkańców jest za tym, aby obiekt na Rynku zlikwidować. Ja osobiście obawiam się, aby historia się nie powtórzyła i aby obiekt w centrum miasta nie straszył swoim wyglądem.

 

Ernest Emrich – podejmując decyzję o rozbiórce należy mieć świadomość, że stracimy bezpowrotnie zarówno obiekt jak i dużo pieniędzy. Zdecydowana większość osób twierdzi, że obiekt ten jest bardzo ładny i należy go ratować albo przynajmniej spróbować.

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona.

Innych uwag ani pytań nie było.

Uchwała została podjęta 14 głosami przy 1 głosie przeciwnym.

7.8. wydzierżawienia nieruchomości gruntowej położonej w Kuźni Raciborskiej

Ernest Emrich – nieruchomość położona jest w Kuźni Raciborskiej przy ul. Świerczewskiego. Zamierza się wydzierżawić ją na okres 10 lat z przeznaczeniem na poszerzenie działalności handlowej. Chodzi tu o zagospodarowany przez p. Grabowskiego narożnik przy sklepie.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.9. podziału Gminy Kuźnia Raciborska na stałe obwody głosowania

Andrzej Migus przypomniał, że kilka miesięcy temu na jednej z sesji Rady Miejskiej radny Wojciech Kudla zawnioskował, aby zmienić lokalizację lokalu wyborczego usytuowanego w budynku OSP przy ul. Kościelnej w Kuźni Raciborskiej ze względu na niebezpieczne strome schody prowadzące do lokalu. Uwzględniono ten wniosek i zaproponowano lokal wyborczy umieścić w budynku Szkoły Podstawowej. Przy tej okazji zaproponowano zmienić usytuowanie lokalu wyborczego w Turzu. Zaproponowano siedzibę obwodowej komisji wyborczej w świetlicy OSP przy ul. Raciborskiej. OSP nie wyraziła sprzeciwu.

 

Marcelina Waśniowska dodała, że nowe pomieszczenie jest bardzo bezpieczne.

 

Antoni Głowski zapytał czy lokal wyborczy zamiast w Szkole Podstawowej można umieścić w Domu Kultury?

 

Andrzej Migus odpowiedział, że w MOKSiR mają już siedzibę dwie obwodowe komisje wyborcze i z umieszczeniem trzeciej byłby problem. Byłoby tam za ciasno a budynek szkoły jest obiektem publicznym i można  nim umieścić siedzibę komisji.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.10. likwidacji Przedszkola w Siedliskach przy ul. Gliwickiej

 

Rita Serafin powiedziała, że jest to kolejna uchwała w sprawie likwidacji przedszkola. Ustawa o systemie oświaty zobowiązuje do podjęcia najpierw uchwały o zamiarze likwidacji a następnie po wyczerpaniu procedury w sprawie likwidacji. Jest to więc druga uchwała.

 

Jan Krybus poinformował, że ustalono kwestię dowozu dzieci do Kuźni Raciborskiej. Gdyby rodzice zapisali dziecko do Przedszkola nr 1 to  żadnego sprzeciwu nie będzie.

 

Rita Serafin powiedziała, że rodzice deklarują chęć zapisania dzieci do Przedszkola nr 1 w Kuźni Raciborskiej i jeżeli taka wola będzie, wówczas dzieci te będą miały zapewniony dowóz.

Więcej pytań ani uwag nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta 13 głosami przy 2 wstrzymujących się.

7.11. zmian w budżecie gminy na 2006 rok

W związku z tym, że od momentu wysłania zawiadomień o sesji wraz z materiałami nastąpiły dodatkowe zmiany w projekcie uchwały, wszyscy obecni na sali otrzymali nowy projekt. Przewodniczący Rady Miejskiej w celu uniknięcia pomyłki poprosił, aby na nowej wersji uchwały każdy zapisał „nowy projekt”.

Zmiany w budżecie przedstawił Skarbnik Miasta Zbigniew Wojtyło.

 

Janusz Brzeźniak poprosił o przedstawienie kosztów poniesionych na ogłoszenie konkursów na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych na terenie gminy.

 

Rita Serafin powiedziała, że zapłacono za cztery ogłoszenia w prasie. Istnieje bowiem obowiązek ogłoszenia informacji o konkursie w co najmniej dwóch dziennikach ogólnopolskich. Koszt jednego ogłoszenia to 1.200 – 1.400 zł. Kwoty te należy pomnożyć razy cztery. Wprawdzie inne gminy praktykują tak, że w jednym ogłoszeniu zamieszczane są informacje o kilku konkursach, lecz może być taka sytuacja, że jeden z konkursów jest zaskarżany i wtedy powstaje problem. Aby tego uniknąć postanowiono ogłosić każdy konkurs oddzielnie.

 

Antoni Głowski – jak wygląda ta sprawa w przedszkolach? Będzie w dwóch przedszkolach konkurs. Czy nie było można potraktować je razem?

 

Rita Serafin odpowiedziała: placówka jest placówką.

 

Antoni Głowski – mam pytanie dot. zapisu § 4 który brzmi: „przyjąć skorygowany załącznik nr 8 do uchwały nr XXXVII/321/2005 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 22.12.2005r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2006 rok zgodnie z załącznikiem nr 4.” Czy załącznik nr 8 powinien być skorygowany? Czy to nie koliduje?

Wyjaśnień udzielili: Zbigniew Wojtyło i Józef Maślanka.  Po wyjaśnieniu postanowiono zapis §4 pozostawić bez zmian.

 

Wiesława Czogała uzupełniła wypowiedź Pani Burmistrz w sprawie ogłoszeń o konkursach na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych. Powiedziała, że dowiadywała się jakiej treści ogłoszenia powinny być umieszczone i w jakich gazetach. Nieco tańsze jest zamieszczenie jednego ogłoszenia, jednak w przypadku konfliktu procedura mogłaby być zaskarżona i konkurs musiałby być powtórzony. Żeby nie ryzykować, wraz z Panią Burmistrz wybrano takie rozwiązanie. Uznano bowiem, że jest to najlepsze rozwiązanie.

Więcej pytań nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.12. wystąpienia z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego

Zbigniew Wojtyło wyjaśnił powody przygotowania projektu uchwały natomiast Ernest Emrich powiedział, że otrzymano informację, ze prezes TKprzekazał nasz wniosek do składu sędziowskiego w celu wydania opinii.

Uwag ani pytań nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.13. zmiany planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2006 rok

Zbigniew Wojtyło powiedział, ze powodem przedłożenia tego projektu uchwały jest wprowadzenie do Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacji dla Zespołu Parków Krajobrazowych Woj. Śląskiego oddział Rudy n dofinansowanie edukacji ekologicznej oraz propagowanie działań proekologicznych.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

Ad 8. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich – informacja stanowi załącznik do protokołu. 

Sekretarz Miasta Andrzej Migus poinformował, że do Burmistrza Miasta wpłynęło pismo Starosty Raciborskiego z prośbą o zaopiniowanie Programu Zdrowotnego. Ustawa zobowiązuje powiat do skonsultowania programu z właściwymi terytorialnie gminami, lecz nie wskazuje właściwego organu do wydania opinii. Komisja Oświaty program zaopiniowała pozytywnie. Program uwzględnia wydatkowanie kwoty 25 tys. zł na zakup ambulansu do pobierania krwi na terenie powiatu raciborskiego.

Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej nie wniosła uwag do Programu Zdrowotnego, wydała pozytywną opinię.

 

Janusz Brzeźniak nawiązał do informacji Burmistrza z międzysesyjnej działalności dot. udziału w spotkaniu w sprawie kanalizacji i zapytał jakie są zamierzenia gminy w tym zakresie i kierunki działania.

 

Ernest Emrich – w tej sprawie zaproponuję konkretne wnioski w dalszej części obrad.

Ad 9. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Manfred Wrona odczytał petycję mieszkańców Miasta Kuźnia Raciborska sprzeciwiających się budowie ośrodka rekreacyjnego w Turzu, którą podpisało ok. 170 osób. Przedstawił także „roboczy” projekt uchwały Komisji Oświaty w sprawie zaniechania realizacji tej inwestycji pod którym podpisali się wszyscy członkowie komisji. Sytuacja jednak w tym zakresie jest taka, że z inicjatywą uchwałodawczą może m.in. wystąpić komisja, jednak projekt uchwały nie może dotyczyć propozycji zmian w budżecie. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych kompetencje w tym zakresie posiada Burmistrz Miasta i od Jego woli zależy czy daną propozycje uwzględni i zawnioskuje do rady o dokonanie zmian w budżecie. Burmistrz po otrzymaniu pisma mieszkańców i projektu uchwały Komisji Oświaty zajął stanowisko. Burmistrz nie skorzystał z prawa zgłoszenia zmian w budżecie.

 

Józef Maślanka dodał, że sprawę tę konkretyzuje art. 60 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym i art. 179 ustawy o finansach publicznych. Kompetencja ta należy do Burmistrza i jeżeli rada podjęłaby uchwałę bez zgody Burmistrza, wówczas RIO taką uchwałę zakwestionuje.  

 

Julian Zieliński stwierdził, że jest to inwestycja niepotrzebna. Takie zdanie ma kilkuset a być może i kilka tysięcy mieszkańców. Dużo o tej inwestycji się mówi i ciągle budzi ona emocje, nawet wśród mieszkańców Turza. Powiedział, ze to nie będzie dom kultury tylko „tanc buda” i na pewno nie o taką inwestycję nam chodzi, zwłaszcza gdy w szkołach sanitariaty są w opłakanym stanie a cała oświata jest niedoinwestowania. Zaapelował do Burmistrza o zmianę stanowiska.

 

Ernest Emrich -  trudno jest powoływać się na opinię mieszkańców Turza, skoro na zebranie trudno jest zebrać 100 osób. Począwszy od Jankowic poprzez Rudę Kozielską, wszystkie sołectwa takie obiekty posiadają. Odbieram to jako atak na swoją osobę, biorę to na siebie. Być może to pech, a być może to szczęście że jestem z Turza,. Tak to odbieram, ale zdania nie zmienię.

 

Krystyna Borutko zabrała głos i powiedziała, że jest przedstawicielką mieszkańców Kuźni Raciborskiej z których to inicjatywy powstała petycja do władz gminy. Zwracając się do Burmistrza powiedziała, że nie jest to atak na osobę Burmistrza, czy miejscowości,  ale tylko sprzeciw przeciwko budowie. Z uzyskanych informacji wynika, że w Turzu będzie niedługo pusty budynek po szkole, ponieważ dzieci zostaną przeniesione do Kuźni Raciborskiej i obiekt ten będzie możliwy do zaadaptowania na ośrodek kultury. Nie widzi celu budowania takiego obiektu w Turzu, gdyż połowa mieszkańców jest za granicą. Sami mieszkańcy sprzeciwiają się budowie, nie widzą takiej potrzeby. Zarówno szkoły jak i istniejące obiekty kulturalne na terenie gminy wymagają remontów i być może lepiej pieniądze na te cele przeznaczyć. Uważa, że wydatkowanie pieniędzy podatników na budowę tego gmachu jest bezcelowe.

 

Sylwester Larysz – czy sądzicie państwo, że tym ludziom się już nic nie należy? Czy uważacie, że ci ludzie muszą tylko pracować w polu? Czy uważacie, że są oni spoza marginesu społecznego? Jeżeli tak uważacie, to bardzo źle. Przecież tym ludziom się też coś należy.

 

Julian Zieliński intencją moją jak zapewne i Pani Boruto nie jest twierdzenie, że ludziom w Turzu się nic nie należy. Tak nie jest. Chodzi tylko o realne spojrzenie na potrzeby gminy. W Strategii Rozwoju Gminy ujęte są priorytetowe zadania, które należy realizować a inwestycja w Turzu jest zadaniem „drugiego kalibru” Takie inwestycje jak domy kultury teraz się już nie buduje, tylko remontuje się już istniejące a buduje się natomiast np. drogi. Stwierdził, że jest za pozyskiwaniem środków unijnych. Zapytał gdzie te pieniądze?

 

Tadeusz Kobylański – przed głosowaniem nad budżetem zastanawiałem czy mam głosować za  tą inwestycją. Głosowałem „za” i nadal to podtrzymuję.  Głosy, które się słyszy skierowane są w jednym kierunku: zabrać z terenu i wszystko zainwestować w mieście. Czy nie dajemy pieniędzy na remonty szkół? Stanowisko Burmistrza uważam za trafne.

 

Julian Zieliński -  inwestycje oświatowe w Kuźni Raciborskiej tu akurat się nie liczą, ponieważ do placówek oświatowych w mieście uczęszczają także dzieci z całej gminy m.in. z Turza i Siedlisk. Dzisiaj była taka okazja, aby przekonać się jak większość radnych sądzi o tej inwestycji, ponieważ jest pełny skład rady.

 

Manfred Wrona – znamy stanowisko Burmistrza i nic więcej zrobić nie można. Na sesji w grudniu uchwalając budżet głosowałem za inwestycją i budżetem. Myślę, że problem budowy sali w Turzu po części zgotowaliśmy sobie sami. Do wielu osób mogę mieć pretensje, że do tej pory nie potrafiło i nie potrafi przedstawić pewnej filozofii myślenia, którą co najmniej od sześciu lat w gminie staramy się realizować. Chodzi tu o zrównoważony rozwój miasta i wsi. Problem polega na tym, ze nie chcemy, albo nie możemy podjąć dyskusji w celu przekonania społeczeństwa. Uważam, że nie wszystkie osoby, które podpisały się na tej liście są świadome co podpisywały lub dogłębnie sprawy nie znają. Nie należy twierdzić, że przeciwko budowie są tysiące osób. Czy te osoby znają cały zakres robót, które mają być wykonane w mieście? W Turzu nie ma miejsca na organizowanie spotkań a dumą nas wszystkich powinno być to, że uaktywniliśmy kulturalnie całą gminę. A najbardziej powinniśmy być dumni z tego, że społeczeństwo gminy jest scementowane. Nie może być podziału na wioski i miasto. Wszyscy wiemy, że zgoda buduje a niezgoda rujnuje. Sprawa ta jest zakończona, bo Burmistrz zajął stanowisko i zdania nie zmieni. Miasto w gminie stanowi jej stolicę i potrzeby miasta są najważniejsze, ale są tez wioski, które muszą egzystować. Kwestia budowy domu kultury w Turzu pojawiła się już za kadencji poprzedniego Burmistrza. Uwagę mam do podpisu na liście ks. proboszcza. Nigdy nie dopuściłbym do tego, aby na takiej liście znalazł się podpis ks. proboszcza, bo to jest świadome manipulowanie w sprawie. Szanuję wolę mieszkańców Osiedla, jednak w imię zgody należy prowadzić zrównoważony rozwój gminy, bo tylko wtedy możemy mówić o zgodzie. Proszę przekazać te moje spostrzeżenia mieszkańcom. Żaden podstęp tu nie miał miejsca. Jeżeli chodzi o remonty węzłów sanitarnych w szkołach to po konsultacji z dyrektorami szkół ustalono, że w poszczególnych latach będzie systematycznie coś robione. W projekcie budżetu na przyszły rok będzie zapisana kontynuacja tych robót. 

 

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił:

1.         pismo Pani Joanny Restel zamieszkałej w Kuźni Raciborskiej skierowane do Burmistrza w sprawie odszkodowania za zalewanie piwnicy i podtopienie pieca c.o. przez rzekę Rudka – pismo stanowi załącznik do protokołu. Jan Stanek powiedział, że mieszkańcy Turza, Rudy i Budzisk powinni wystąpić z taką samą sprawą. Manfred Wrona stwierdził, że to jest w gestii Burmistrza, Rada Miejska otrzymała pismo do wiadomości.

2.         Poinformował, że jeden z mieszkańców zakupił teren rolny, podobno podzielił go na działki i podobno sprzedaje jako działki pod zabudowę. Należy to rozeznać i lojalnie poinformować nowonabywców o sytuacji. Henryk Machnik dodał, że wg posiadanych informacji zakupiony był teren stanowiący jedną działkę rolną, w tej chwili został rozparcelowany na mniejsze działki i prawdopodobnie jedna z nich została już sprzedana. Nabywcy sądzą, że będą mogli na zakupionych działkach budować domy. Natomiast ci państwo, którzy zakupili ziemię w Jankowicach piszą do sołtysa listy i różne ogłoszenia podpisując się jako właściciele nieruchomości w budowie. Burmistrz Miasta powiedział, że dla terenu dla którego nie ma uchwalonego planu wydaje się decyzję o warunkach zabudowy i taką decyzję ci państwo dwa lata temu otrzymali. Manfred Wrona zwracając się do Burmistrza powiedział, że należy tę sprawę wnikliwie sprawdzić i przygotować informację na ten temat.

3.         Poinformował, że 24.04.2006r. tj. poniedziałek odbędzie się w Kuźni Raciborskiej spotkanie na temat stanu technicznego dróg wojewódzkich położonych na terenach powiatu raciborskiego, części rybnickiego i części gliwickiego. Zapewne będą podjęte inicjatywy dot. remontu czy budowy dróg.

4.         Przypomniał, że zbliża się 30 kwietnia czyli ostateczny termin składania oświadczeń majątkowych przez radnych.

5.         Zwrócił się do Burmistrza Miasta o zorganizowanie spotkania w sprawie przygotowania do organizacji gminnych i powiatowych dożynek w Rudach.

6.         Przypomniał o naprawie dróg gminnych. Burmistrz poinformował, że dziury na Osiedlu w Kuźni Raciborskiej są zalepione, klejone są obecnie na ul. Krzyżowej i Nowym Świecie.

7.         Poinformował o ostrym wystąpieniu Posła Henryka Siedlaczka skierowanym do Marszałka Woj. Śląskiego z interwencją w sprawie złego stanu dróg: Przerycie – Stanica, Kuźnia Raciborska – Rudy i droga wojewódzka w Kuźni Raciborskiej na całym odcinku. Marcin Rak poprosił, aby nie zapomnieć o drodze Kuźnia Raciborska – Solarnia.

Ad 10. Interpelacje, zapytania.

Ad 11. Wnioski

Gertruda Jucha – studzienki kanalizacji deszczowej na drogach powiatowych zasypane są piaskiem. Należy je przeglądnąć i udrożnić.

 

Wojciech Kudla – odbyło się spotkanie Komisji Ochrony Środowiska z prezesem Zarządu spółki GPWiK w sprawie oczyszczalni ścieków. Miała być przygotowana uchwała o wystąpieniu z porozumienia, jednak postanowiliśmy „pójść innym torem.” Ustaliliśmy, że Rada Miejska upoważni Burmistrza Miasta do przygotowania zmiany treści porozumienia międzygminnego w sprawie transportu ścieków do oczyszczalni w Raciborzu. Jeżeli nie uda się zmienić zapisów porozumienia, wówczas na następnej sesji podjęta zostanie uchwała o wystąpieniu z porozumienia. Jest to sprawa bardzo ważna, gdyż pojawiła się szansa wybudowania własnej oczyszczalni ścieków w Kuźni Raciborskiej dla miasta i części zachodniej gminy. Spółka ma zamiar wykonać dokumentację na budowę.

 

Manfred Wrona – jest opinia prawna w sprawie wystąpienia z porozumienia. Zamiary nasze znają gminy członkowskie, niektórzy twierdzą, że zachowanie nasze nie jest „fer”. Nasza sytuacja w gminie jest nieco inna niż innych gmin członkowskich, bo mamy oczyszczalnię ścieków, ponadto zbliża się termin odwieszenia kary nałożonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Zapewne nie ma w Polsce gminy, która wybudowała oczyszczalnię ścieków za własne pieniądze i my jej także za własne środki nie wybudujemy.

 

Wojciech Kudla -  bardzo ważną sprawą w gminie jest zapewnienie mieszkańcom wody. Istnieje obawa, że w każdej chwili może jej zabraknąć, stąd pilna potrzeba zakupienia i zamontowania na Osiedlu trzeciego zbiornika do gromadzenia wody.

 

Ernest Emrich – obecni na spotkaniu w Raciborzu zaproponowali, aby wystąpić do pozostałych sześciu gmin, członków porozumienia z propozycją zmiany porozumienia, głównie o wyrażenie zgody na zlikwidowanie zapisu „ z odprowadzaniem ścieków do Raciborza”. Proponuję, aby wszystkie konieczne dokumenty do rozpoczęcia procedury spółka przygotowała. W przypadku prowadzenia inwestycji przez spółkę wszystkie pozyskane środki nie są księgowane na majątku i nie wpływają na wysokość ceny za ścieki. Natomiast gdyby tę inwestycję prowadziła gmina, musielibyśmy ją aportem przekazać na majątek spółki i wówczas koszt amortyzacji wlicza się w cenę.

Kazimierz Worobiec - amortyzacja to jest 30% cen produktu. Gdy spółka będzie prowadziła inwestycję przy pomocy środków pomocowych, to od środki tych nie naliczania się amortyzacji.

Burmistrz Miasta na temat budowy zbiornika do gromadzenia wody powiedział, że jest on potrzebny i musi być niezależnie od tego czy będą nowe ujęcia wody czy też nie. Prezes GPWiK otrzymał od trzech podmiotów produkujących takie zbiorniki oferty. Czasokres zamówienia wynosi ok. 16 tygodni. Prezes spółki dodał, że czas montażu wynosi od 10–14 dni a koszt zakupu zbiornika wynosi ok. 75 tys. Euro.

 

Manfred Wrona – proszę wybrać koncepcję i informacje w tej sprawie przygotować na następną sesję.

 

Janusz Brzeźniak – na posiedzeniu Komisji Oświaty w obecności Pani Burmistrz zapytałem o organizowane konkursy na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych. Otrzymałem  odpowiedź, że w miesiącu maju odbędą się konkursy na dyrektorów przedszkoli i Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej natomiast konkurs na dyrektora ZSTiO przesunięto na miesiąc czerwiec. Komisja Oświaty była zaskoczona tym faktem a argumenty wyjaśniające tę decyzję mnie nie przekonały. Wobec tego proszę Panią Burmistrz lub Panią dyrektor MZO o wyjaśnienie dlaczego taką decyzję podjęto. Jeżeli konkursy odbędą się w miesiącu maju i zostaną wybrani nowi dyrektorzy to automatycznie organ prowadzący daje 3 miesięczne wypowiedzenie dyrektorom i z dniem 1 września wszyscy nowi dyrektorzy rozpoczynają swoje urzędowanie. Jak to będzie wyglądało w ZSTiO? Czy we wrześniu w tej szkole będzie dwóch dyrektorów? Ta sytuacja jest niezrozumiała.

 

Rita Serafin – nigdy nie ma takiej sytuacji, aby w szkole było dwóch dyrektorów równocześnie. Kończy się kadencja dyrektorowi i nowy dyrektor rozpoczyna pracę od 1 września. Dotychczasowy dyrektor kończy rok szkolny i niezależnie w którym momencie konkurs jest rozstrzygnięty, zobowiązany jest do opracowania arkusza organizacyjnego na rok 2006/2007. W szkole przy ul. Piaskowej jest taka sytuacja, że dyrekcja w 2/3 odchodzi na emeryturę. Nie ma jednak niebezpieczeństwa bałaganu organizacyjnego.

 

Janusz Brzeźniak – dlaczego przesunięto termin konkursu na dyrektora ZSTiO?

 

Wiesława Czogała – nie ma obligatoryjnych terminów na organizowanie konkursów. Chodzi tylko o to, aby wybrany dyrektor rozpoczął pracę od 1 września. Termin konkursu przesunięto dlatego, bo w ZSTiO tak się złożyło, że dwa lata temu funkcję wicedyrektora objął jeden z nauczycieli szkoły. Chodzi o Pana Szczepanika. Była propozycja obecnego dyrektora szkoły, aby był on kandydatem przygotowywanym do zastępczej kadry kierowniczej. Aby objąć stanowisko dyrektora trzeba ukończyć kurs zarządzania oświatą lub ukończyć studia podyplomowe. Z tą świadomością dwa lata temu wicedyrektor Szczepanik rozpoczął studia podyplomowe i kończy je w czerwcu br. Jest szansa, że w czerwcu będzie miał odpowiednie kwalifikacje do tego, aby do konkursu przystąpić. Nie chcieliśmy zamykać mu drogi. Był jednym z kandydatów przygotowywanym przez obecnego dyrektora, aby mógł w momencie gdy będzie odchodził na emeryturę mógł go zastąpić. Nie oznacza to jednak, że Pan Szczepanik będzie dyrektorem. Będzie kandydatem, któremu nie zamknęliśmy udziału w konkursie. Nie ukrywam, że ZSTiO jest trudną szkołą do kierowania, a wiem bo byłam tam dyrektorem. Bardzo zależy nam na tym, aby dyrektorem została osoba najbardziej kompetentna i odpowiednio przygotowana, a im więcej będzie kandydatów tym lepiej. Zorganizowanie konkursu w czerwcu nie jest błędem, umożliwia się Panu Szczepanikowi wzięcie udziału w konkursie.

 

Rita Serafin dodała, że ustalając termin konkursu prowadzono rozmowy z dyrektorami placówek. Dyrektorzy przedszkoli i dyrektor Szkoły Podstawowej nie widzieli przeciwwskazań, aby konkursy na dyrektora w ich placówkach odbyły się w maju. Termin majowy jest terminem dobrym. Dyrektor ZSTiO Pan Kapelusz prosił o uwzględnienie możliwości przesunięcia konkursu na czerwiec z tego powodu, że do konkursu mógłby przystąpić Pan Szczepanik, a tym samym wzrosłaby ilość kandydatów. Dodatkowym powodem zorganizowania konkursu w czerwcu jest fakt, że w tej szkole w maju odbywają się matury i nauczyciele są zaangażowani w przeprowadzenie egzaminów maturalnych. Także dla potencjalnych kandydatów z zewnątrz dla tego typu szkoły, z powyższych powodów termin czerwcowy byłby dogodniejszy.

 

Janusz Brzeźniak – chciałem usłyszeć odpowiedź w tej sprawie. Chciałem usłyszeć, że przesunięto termin konkursu po to, aby umożliwić kandydowanie Panu Szczepanikowi jako temu, który był proponowany przez dyrektora Kapelusza. Proponuję, aby Pan Burmistrz ustalając składy komisji konkursowych uwzględnił w ich składzie przynajmniej po jednym członku Komisji Oświaty.

 

Manfred Wrona – przysłuchując się tej dyskusji wydaje mi się, że nawet gdyby ten konkurs odbył się teraz to i tak byłyby zapewne zarzuty. To są mocne słowa.

 

Wiesława Czogała poinformowała, że w skład komisji Burmistrz powołuje trzy osoby przedstawicieli organu prowadzącego, zwraca się do Kuratorium Oświaty, aby wskazało trzech przedstawicieli, Rada Rodziców ma swoich dwóch kandydatów i grono pedagogiczne wyłania dwóch kandydatów. Do tego składu dochodzi przedstawiciel związku zawodowego działającego w danej szkole. W sumie jest 11 członków komisji i w tym składzie na pewno trudno jest o jakieś manipulacje.

 

Janusz Brzeźniak powiedział, że zapewne wszyscy uważnie słuchali wypowiedzi Pani dyrektor, która bardzo wyraźnie sugerowała, że „namaszczonym” przez dyrektora Kapelusza jest Pan Szczepanik.

 

Julian Zieliński – ja tak samo zrozumiałem. Wprost nie wierzyłem w to co usłyszałem.

 

Wiesława Czogała – wyraźnie powiedziałam, że Pan Szczepanik będzie jednym z kandydatów, jeśli w ogóle będzie.

 

Julian Zieliński – wśród nauczycieli słyszy się te obawy, zastanawiają się dlaczego akurat ten konkurs odbędzie się w czerwcu.

 

Janusz Brzeźniak – żeby w ogóle rozpocząć procedurę konkursową, zanim zbierze się zespół to sprawdza się wszystkie dokumenty i chodzi o to, że już na wstępie Pan Szczepanik nie mógłby brać udziału w konkursie. Chcę tylko przypomnieć, że gdy walczyliśmy o to, aby ZSTiO pozostał  w Kuźni Raciborskiej to jedna z osób, które były przeciwko pozostawieniu szkoły w Kuźni Raciborskiej był Pan Szczepanik. Nie stwarzajmy sytuacji, która drażni ludzi.

 

Jan Krybus powiedział, ze w tej szkole kończy studia podyplomowe „zarządzanie oświatą” trzech nauczycieli. Stwierdził, że za dużo emocji budzi ten temat a nikt nie wie czy ten kandydat będzie w ogóle kandydował na stanowisko dyrektora.

Zgłoszono następujące wnioski i interpelacje:

Sylwester Larysz:

1.         wyjaśnić sprawę partycypacji w kosztach budowy wodociągu czterech rodzin z Rud, przysiółek Paproć.

2.         Zobowiązać firmę, która obcinała gałęzie drzew w Rudach przy Alei Husarii do uporządkowania terenu i usunięcia gałęzi.

Marcin Rak:

1.         wyremontować betonową drogę przy Hotelu „Gracja”, łączącą ul. Moniuszki i ul. Rudzką.

2.         Ustawić gazon betonowy na ul. Świerczewskiego 4 w celu wyeliminowania ruchu samochodowego przy bloku.

Romana Serafin – dokonać przeglądu piaskownic dla dzieci na Osiedlu, zniszczone wyremontować i uzupełnić piasek.

Julian Zieliński – opracować listę imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych na sezon wiosenno – letni 2006r.

Manfred Wrona:

1.         sporządzić wykaz dzierżawionych od gminy nieruchomości i dokonać przeglądu umów na ich dzierżawę.

2.         Wyjaśnić sprawę zamiaru przekazania przez FO „Rafamet” na rzecz gminy wozu strażackiego.

3.         Rozważyć możliwość zamontowania na ul. Łąkowej w Rudach progów zwalniających. Mieszkańcy domagają się ich montażu ze względu na rajdy motorowe urządzane przez młodzież.

Wojciech Kudla:

1.         przedstawić wykaz niezrealizowanych inwestycji na terenie gminy, dla których wykonana jest dokumentacja techniczna.

2.         Sporządzić zestawienie dochodów podatkowych poszczególnych miejscowości za rok 2004 i 2005.

Interpelacje zgłoszone przez Marcina Raka:

1.         kiedy zostanie zlikwidowane dzikie wysypisko przy Placu Mickiewicza w Kuźni Raciborskiej?

2.         Kiedy zostanie wybudowany polder w Kuźni Raciborskiej?

Na pytania zgłoszone przez: Wiktora Baszczoka, Franciszka Kozłowskiego, Sylwestra Larysza odpowiadał Burmistrz Miasta Ernest Emrich i Skarbnik Miasta Zbigniew Wojtyło.

 

Ad 12. Zamkniecie obrad.

Porządek obrad sesji został wyczerpany. Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona podziękował za udział w sesji i zamknął obrady XLI sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

                                                                       Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                  Manfred Wrona

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

 

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XLI/2006
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:29.05.2006 09:47

Rejestr zmian dokumentu

pokaż