w sprawie ustalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kuźnia Raciborska
Uchwała Nr XI/107/2015
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 8 października 2015r.
w sprawie ustalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kuźnia Raciborska
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.) oraz art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.), art. 4 ust. 1 i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011r. Nr 197 poz. 1172 z późn. zm.) po przeprowadzeniu konsultacji
na wniosek Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej,
po zasięgnięciu opinii
Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Raciborzu
uchwala, co następuje:
§ 1. Przyjmuje się Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały, zwany dalej „regulaminem”.
§ 2. Traci moc uchwała Nr XXVII/302/2013 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 26 marca 2013r. w sprawie ustalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kuźnia Raciborska (Dz.Urz. Woj. Śl z 2013 r., poz.3286).
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska.
§ 4. Uchwałę wywiesza się na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej oraz publikuje się w Biuletynie Informacji Publicznej.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2016r.
Przewodnicząca Rady Miejskiej
(-) Sabina Chroboczek-Wierzchowska
Załącznik do Uchwały Nr XI/107/2015
Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
z dnia 8.10.2015 r.
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kuźnia Raciborska
Rozdział 1.
Postanowienie ogólne
§ 1. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kuźnia Raciborska.
§ 2. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
- przedsiębiorcy – rozumie się przez to przedsiębiorcę posiadającego wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, prowadzonego przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,
- harmonogramie – rozumie się przez to plan odbioru odpadów komunalnych sporządzany i dostarczany właścicielom nieruchomości przez wyłonionego w drodze przetargu przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne,
- punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych – rozumie się przez to miejsce przyjmowania i gromadzenia odpadów zbieranych selektywnie,
- pojemnik – rozumie się przez to pojemnik do zbierania odpadów komunalnych, w tym także worek,
- zabudowie jednorodzinnej – rozumie się przez to zabudowę, o której mowa w § 3 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75,poz.690 ze. zm.),
- zabudowie wielorodzinnej – rozumie się przez to zabudowę na którą składają się budynki wielorodzinne takie, które nie odpowiadają definicji zabudowy jednorodzinnej.
Rozdział 2
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości
§ 3. 1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
2. Selektywne zbieranie odpadów komunalnych polega na segregowaniu wytwarzanych odpadów komunalnych określonych w ust. 3 i pozbywaniu się ich w sposób określony w rozdziale 4.
3. W procesie selektywnego zbierania, wydzieleniu z wytwarzanych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych podlegają następujące frakcje odpadów:
- papier i tektura,
- metal,
- tworzywa sztuczne,
- szkło,
- opakowania wielomateriałowe,
- odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji,
- odpady zielone,
- przeterminowane leki i chemikalia,
- zużyte baterie i akumulatory,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- meble i inne odpady wielkogabarytowe,
- odpady budowlane i rozbiórkowe,
- zużyte opony .
§ 4. 1. Właściciele nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego, niezwłocznie po ich wystąpieniu.
2. Zanieczyszczenia usuwane z chodników i części nieruchomości służących do użytku publicznego należy gromadzić w miejscu nie powodującym zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów, tak by mogły je uprzątnąć służby odpowiedzialne za utrzymanie czystości.
§ 5. 1. Mycie samochodów osobowych na nieruchomości może odbywać się tylko w miejscach utwardzonych, pod warunkiem odprowadzenia powstałych ścieków do kanalizacji sanitarnej lub zbiorników bezodpływowych oraz przy użyciu środków ulegających biodegradacji.
2. Ścieki pochodzące z mycia samochodów nie mogą być odprowadzane do wód powierzchniowych lub do gruntu.
3. Mycie samochodów ciężarowych i autobusów należy wykonywać wyłącznie w myjniach.
§ 6. Na terenie nieruchomości dopuszcza się wykonywanie doraźnych napraw oraz regulację pojazdów mechanicznych związanych z bieżącą eksploatacją, o ile działania te nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, pod warunkiem, że nie są uciążliwe dla innych mieszkańców oraz nie spowodują skażenia powierzchni ziemi i wód gruntowych.
Rozdział 3
Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunki rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
§ 8. 1. Ustala się następujące rodzaje pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych:
- worki wykonane z polietylenu o grubości minimalnej 0,05 milimetra,
- wykonane z polietylenu niskociśnieniowego o wysokiej gęstości (tworzywa sztuczne) oraz wykonane ze stali i stali ocynkowanej.
2. Pojemność pojemników, o których mowa w ust. 1 pkt 1 ustala się na nie mniej niż 80 l, zaś pojemniki, o których mowa w ust. 1 pkt 2: 20 l – 50 l (kosze uliczne), 110 l, 240 l, 1100 l, 4 m3 - 10 m3 (kontenery specjalne).
3. Ustala się następujące minimalne pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych:
- w zabudowie wielorodzinnej – pojemniki o pojemności 240 l,
- w zabudowie jednorodzinnej – pojemniki o pojemności 110 l,
- w obiektach infrastruktury, cmentarzach, targowiskach, ogródkach działkowych – w zależności od potrzeb, przy czym minimalna pojemność pojemników wynosi 110 l.
§ 9. 1. Dla potrzeb selektywnego zbierania odpadów komunalnych należy stosować pojemniki odpowiadające rodzajowi gromadzonego odpadu, według następującej kolorystyki:
- niebieski – z przeznaczeniem na papier i tekturę,
- biały – z przeznaczeniem na szkło,
- żółty – z przeznaczeniem na tworzywa sztuczne, odpady wielomateriałowe oraz metal,
- brązowy– z przeznaczeniem na odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji i odpady zielone,
- czarny – z przeznaczeniem na pozostałe (zmieszane) odpady nie wymienione powyżej.
2. Pojemniki do selektywnego zbierania odpadów komunalnych w zabudowie wielorodzinnej powinny być ustawiane w tzw. gniazdach znajdujących się na terenie lub w bezpośrednim sąsiedztwie każdego miejsca zbierania odpadów komunalnych, w którym znajdują się pojemniki na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne. Gniazdo powinno składać się z pojemników o pojemności co najmniej 240 l (wskazane 1100 l), po jednym na każdą ze zbieranych selektywnie frakcji odpadów. Pojemniki przeznaczone do selektywnego zbierania powinny być oznaczone napisami wskazującymi na gromadzoną w nich frakcję odpadów komunalnych.
3. Dla potrzeb selektywnego zbierania odpadów komunalnych w zabudowie jednorodzinnej stosuje się przeźroczyste worki z tworzywa sztucznego o kolorach określonych w ust. 1 i pojemności min. 80 l, o grubości określonej w § 8 ust. 1 pkt 1, zapobiegającej pęknięciu lub rozerwaniu, które po zapełnieniu co najmniej w połowie objętości należy zawiązać i przygotować do odbioru.
§ 10. 1. Minimalną pojemność pojemników na zmieszane odpady komunalne, na terenie nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy należy dostosować do ilości wytwarzanych odpadów, którą ustala się na podstawie liczby osób zamieszkujących lub przebywających na danej nieruchomości oraz częstotliwości odbierania odpadów komunalnych.
2. Minimalną pojemność pojemników na zmieszane odpady komunalne, na terenie nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, należy dostosować do ilości wytwarzanych odpadów.
3. W przypadku nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a w części stanowi nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, minimalną pojemność pojemników na zmieszane odpady komunalne należy ustalić zgodnie z ust. 1 i 2.
§ 11. 1. Pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych należy usytuować na nieruchomości w miejscach odpowiadających przepisom prawa budowlanego, w sposób umożliwiający łatwy dojazd i dostęp do nich.
2. W przypadku, gdy wyznaczenie miejsca zbierania odpadów nie jest możliwe na terenie nieruchomości, na której powstają odpady, właściciele nieruchomości obowiązani są do zapewnienia usytuowania pojemników na odpady komunalne, na terenie innej nieruchomości sąsiedniej na zasadach uzgodnionych z jej właścicielem.
3. Odległość pomiędzy koszami na odpady rozstawionymi na drogach publicznych powinna być dostosowana do panującego na danym terenie ruchu pieszych, jednak nie może przekraczać 600 m. Na przystankach komunikacji samochodowej kosze należy lokalizować w sąsiedztwie wiaty lub w sąsiedztwie oznaczenia przystanku. Kosze powinny uniemożliwiać wydostawanie się odpadów pod wpływem czynników zewnętrznych.
4. Pojemniki do zbierania odpadów komunalnych należy utrzymywać w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, w szczególności poprzez ich okresowe mycie, dezynfekowanie i konserwowanie oraz w przypadku ich uszkodzenia naprawę.\
Rozdział 4
Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego.
§ 12. 1.Pozbywanie się odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości odbywa się poprzez ich umieszczenie w odpowiednich pojemnikach, a następnie odebranie przez podmiot działający na podstawie umowy zawartej z gminą, lub dostarczenie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zgodnie z częstotliwością określoną w § 13-15 oraz z harmonogramem, w sposób gwarantujący zachowanie czystości i porządku na terenie nieruchomości.
3. Harmonogram zbierania odpadów, publikowany jest na stronie internetowej www.kuzniaraciborska.pl.
4. Właściciele nieruchomości w terminach wyznaczonych harmonogramem obowiązani są udostępnić pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych na czas odbierania tych odpadów, w szczególności poprzez ich ustawienie przed posesją w miejscu umożliwiającym swobodny do nich dostęp pracownikom przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne, lub w razie braku możliwości - w świetle furtki lub bramy. W przypadku nieruchomości położonej przy jezdni, nie spełniającej warunków bezpiecznego dojazdu śmieciarki odbierającej odpady, pojemnik należy ustawić w miejscu umożliwiającym jego opróżnienie.
§ 13. Określa się następującą częstotliwość pozbywania się niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych:
- dla zabudowy wielorodzinnej – co najmniej dwa razy w tygodniu,
- dla pozostałej zabudowy mieszkaniowej – co najmniej jeden raz na dwa tygodnie,
- dla obiektów użyteczności publicznej – co najmniej jeden raz na dwa tygodnie,
- dla ogródków działkowych – co najmniej jeden raz na dwa tygodnie,
- z koszy ulicznych – co najmniej jeden raz w tygodniu.
§ 14. 1. Określa się następującą częstotliwość pozbywania się selektywnie zbieranych odpadów komunalnych, o których mowa w § 3 ust. 3 pkt 1-5:
- w zabudowie wielorodzinnej – co najmniej jeden raz w tygodniu,
- w pozostałej zabudowie mieszkaniowej – co najmniej jeden raz w miesiącu.
Ponadto właściciele nieruchomości mogą samodzielnie dostarczać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych selektywnie zebrane odpady komunalne określone § 3 ust. 3 pkt 1-5.
§ 15. Określa się następującą częstotliwość pozbywania się selektywnie zbieranych odpadów komunalnych, o których mowa w § 3 ust. 3 pkt 6 i 7:
- w zabudowie jednorodzinnej - co najmniej jeden raz na dwa tygodnie,
- w zabudowie wielorodzinnej - co najmniej jeden raz na tydzień w okresie od kwietnia do października, w pozostałym okresie co najmniej jeden raz na 2 tygodnie.
Ponadto właściciele nieruchomości mogą samodzielnie dostarczać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych selektywnie zebrane odpady komunalne określone § 3 ust. 3 pkt 6 i 7.
§ 16. Określa się następujący sposób pozbywania się pozostałych selektywnie zbieranych odpadów komunalnych:
- Odpady, o których mowa w § 3 ust. 3 pkt 10 i 11 – wystawiane przed posesją, lub w zabudowie wielorodzinnej obok miejsca czasowego gromadzenia odpadów stałych na nieruchomości, podczas organizowanych nie rzadziej niż 2 razy w roku akcji, zgodnie z harmonogramem. W zabudowie jednorodzinnej odpady wymienione w § 3 ust. 3 pkt 11 należy przygotować do odbioru w miejscu, w którym nie będą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa osób trzecich, a jednocześnie umożliwiającym ich sprawny odbiór przez przedsiębiorcę. Ponadto właściciele nieruchomości mogą samodzielnie dostarczać ww. odpady do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
- Odpady budowlane i rozbiórkowe powstałe w wyniku prowadzenia robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót do właściwego organu administracji budowlano – architektonicznej, należy gromadzić w specjalnie do tego przystosowanych kontenerach, pojemnikach „big bag” lub specjalnych workach do gromadzenia gruzu. Odpadów tych należy pozbywać się:
- poprzez złożenie zamówienia przez właściciela nieruchomości do podmiotu odbierającego odpady komunalne, z którym Gmina Kuźnia Raciborska zawarła umowę na odbieranie albo odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych,
- poprzez samodzielne dostarczenie do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych przez właściciela nieruchomości.
3) Przeterminowane leki i chemikalia właściciele nieruchomości samodzielnie dostarczają do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Ponadto przeterminowane leki można przekazywać do aptek uczestniczących w ich zbiórce, których adresy są podawane do publicznej wiadomości mieszkańcom na stronie internetowej www.kuzniaraciborska.pl.
4) Zużyte baterie i akumulatory oraz zużyte opony właściciele nieruchomości samodzielnie dostarczają do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
§ 17. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełniania urządzeń do gromadzenia nieczystości ciekłych oraz zapobiegający powstawaniu procesów gnilnych w zbiorniku, gwarantując zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.
2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości co najmniej 1 raz na pół roku, z zastrzeżeniem ust. 1.
Rozdział 5
Wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.
§ 18. Powstające w gospodarstwach domowych odpady ulegające biodegradacji, powinny być w miarę możliwości w pierwszej kolejności wykorzystywane przez mieszkańców we własnym zakresie np. poprzez kompostowanie w przydomowych kompostowniach w zabudowie jednorodzinnej i na terenach wiejskich, w sposób nie powodujący uciążliwości dla nieruchomości sąsiednich.
§ 19. Przedsiębiorca wybrany w wyniku przetargu do odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych zobowiązany jest do zagospodarowania odpadów w sposób:
- zapewniający wymagany poziom recyklingu, w tym wymagany poziom redukcji składowania odpadów ulegających biodegradacji,
- maksymalnie ograniczający masę odpadów składowanych,
- zgodny z zasadą bliskości i najlepszych dostępnych technik.
Rozdział 6
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.
§ 20. Osoby posiadające zwierzęta domowe obowiązane są do takiego ich utrzymywania, aby wyeliminować wszelkie zagrożenia i uciążliwości, w szczególności w zakresie zachowań agresywnych tych zwierząt, hałasu (zwłaszcza w porze nocnej), przykrego zapachu, insektów i zanieczyszczeń, jakie mogą stwarzać zwierzęta dla ludzi oraz miejsc wspólnego użytkowania (parki, zieleńce, place, ulice, chodniki, piaskownice, place zabaw, obiekty użyteczności publicznej).
§ 21. 1. Zwierzęta domowe, powinny być wyprowadzane tylko pod opieką osoby dorosłej lub osoby zdolnej do panowania nad nimi. Psy należy prowadzić na smyczy, przy czym psy rasy uznanej za agresywną lub zagrażające otoczeniu muszą mieć założony kaganiec.
2. Zwalnianie psa ze smyczy dozwolone jest tylko na terenach niezabudowanych, a także w wypadkach określonych w obowiązujących przepisach prawa.
3. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe obowiązane są do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń powodowanych przez te zwierzęta na terenach użytku publicznego.
4. Osoby posiadające zwierzęta domowe w lokalach mieszkalnych lub użytkowych zobowiązane są zabezpieczyć je przed wydostaniem się z pomieszczenia.
Rozdział 7
Zasady dotyczące utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej.
§ 22. Zwierzęta gospodarskie mogą być utrzymywane na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej pod następującymi warunkami:
- teren nieruchomości musi być zabezpieczony w sposób uniemożliwiający opuszczenie go przez te zwierzęta,
- zwierzęta należy utrzymywać w sposób zapewniający innym osobom zamieszkującym na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich ograniczenie uciążliwości, takich jak hałas czy odory,
- wytwarzane w trakcie utrzymywania zwierząt gospodarskich odpady i nieczystości należy gromadzić w miejscu nie stwarzającym uciążliwości dla nieruchomości sąsiednich i usuwać je zgodnie z obowiązującymi przepisami,
- zakazuje się chowu i utrzymywania zwierząt gospodarskich w budynkach wielorodzinnych.
§ 23. Pszczoły należy trzymać w ulach ustawionych w takiej odległości od granicy nieruchomości, aby wylatujące i przylatujące pszczoły nie stanowiły uciążliwości dla właścicieli nieruchomości sąsiednich.
Rozdział 8
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzenia.
§ 24. 1. Obowiązkowej deratyzacji podlegają następujące obszary:
- zabudowane budynkami wielorodzinnymi,
- zabudowane obiektami, w których prowadzona jest działalność oświatowa, kulturalna, społeczna, socjalna, z zakresu opieki zdrowotnej, handlu i przechowywania artykułów spożywczych, a także pozostałymi, służącymi użyteczności publicznej.
2. Realizacja obowiązku deratyzacji dotyczy w szczególności miejsc gromadzenia odpadów komunalnych, korytarzy piwnicznych, węzłów ciepłowniczych, studzienek, przyłączy kanalizacyjnych znajdujących się na obszarach, o których mowa w ust. 1.
3. Deratyzację przeprowadza się jeden raz w roku w terminie od 1 do 30 października.
4. Właściciele wszystkich nieruchomości na terenie Gminy Kuźnia Raciborska przeprowadzają deratyzację w każdym przypadku pojawienia się w obrębie nieruchomości gryzoni.
Metryka dokumentu
Tytuł dokumentu: | w sprawie ustalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kuźnia Raciborska |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej |
Informację opublikował: | Aleksander Serafin |
Informację wytworzył: | |
Data na dokumencie: | Brak |
Data publikacji: | 15.10.2015 14:01 |
Rejestr zmian dokumentu
15.10.2015 14:01 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|