Protokół nr XXVI/2004

Protokół nr XXVI/2004

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

z dnia 22.12.2004 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbywała się w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Rudach przy ul. Raciborskiej 10.

Obrady rozpoczęły się o godz. 1100 a zakończyły ok. godz. 1330.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedla w załączeniu. Po sesji Rady Miejskiej w Restauracji „Pod Kasztanami” w Rudach odbyło się spotkanie opłatkowe.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Ernest Emrich – Burmistrz Miasta
  2. Rita Serafin – Zastępca Burmistrza Miasta
  3. Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta
  4. Józef Maślanka – radca prawny UM
  5. Mariola Trepiszczonek - dyrektor MOKSiR
  6. Wiesława Czogała – dyrektor MZO
  7. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
  8. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
  9. Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
  10. Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK
  11. Ryszard Węglarz – Kierownik Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej
  12. Ireneusz Tokarczyk – Kierownik Posterunku Policji w Rudach

Ad 1. Otwarcie obrad

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona po powitaniu zebranych, dokonał otwarcia obrad XXVI sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności

Na podstawie podpisów na liście obecności Manfred Wrona stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne – w sesji udział wzięło 13 radnych.

Nieobecni radni: Krystyna Brakowiecka i Antoni Głowski.

Po otwarciu Manfred Wrona poinformował, że po sesji odbędzie się w Restauracji „Pod Kasztanami” spotkanie opłatkowe, na które jeszcze raz wszystkich zaprosił.

Na salę obrad weszła grupa harcerzy z ZSTiO w Kuźni Raciborskiej i młodzież z PMOW w Rudach wraz z wychowawcami, którzy przynieśli betlejemskie światełko pokoju i złożyli życzenia świąteczne.

Za złożone życzenia świąteczne podziękował Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona. Życzył wszystkim spokojnych świąt, dużo zdrowia i szczęścia w nowym roku.

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad

Porządek obrad XXVI sesji Rady Miejskiej przedstawił Manfred Wrona, uwag nie wniesiono. W obecności 13 radnych następujący porządek został zatwierdzony jednogłośnie:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
  3. Zatwierdzenie porządku obrad.
  4. Zatwierdzenie protokołu nr XXV/2004 z sesji w dniu 9.12.2004 r.
  5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  6. Uchwalenie budżetu Gminy Kuźnia Raciborska na 2005 rok.
  7. Podjęcie uchwał w sprawie:

7.1.   zmian w budżecie gminy na 2004 rok

7.2.  zatwierdzenia planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2005 rok.

  1. Zajęcie stanowiska w sprawie przystąpienia Gminy Kuźnia Raciborska do Programu „Przejrzysta Polska”.
  2. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
  3. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  4. Interpelacje i zapytania.
  5. Wnioski.
  6. Zamknięcie obrad.

Ad 4. Zatwierdzenie protokołu nr XXV/2004 z sesji w dniu 9 grudnia 2004 r.

Do protokołu nr XXV/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 9.12.2004 r. nie wniesiono uwag, protokół w obecności 13 radnych został zatwierdzony jednogłośnie.

Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację o stanie bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Rudach przedstawił Ireneusz Tokarczyk – informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

            Po przedstawieniu informacji kierownik posterunku powiedział, że podsumowania całokształtu działalności i porównania z rokiem poprzednim dokona w miesiącu styczniu 2005r.

Poinformował także, że do dnia 31.01.2005 r. piąty etat w Rudach będzie obsadzony.

 

Manfred Wrona – myślę, że na całokształt pracy Posterunku Policji w Rudach w 2004r. rzutowały dwa zdarzenia – jednym była sprawa p.Makarowicza, a drugim skansen kolejki wąskotorowej. Zgodnie z wnioskiem z sesji Rady Miejskiej i Komisji Przestrzegania Prawa, zorganizowaliśmy spotkanie z Komendantem Powiatowym Policji w Raciborzu. Uzyskaliśmy zapewnienie o uzupełnieniu wakatów w Kuźni Raciborskiej i w Rudach.

 

Sylwester Larysz – na ręce kierownika Posterunku Policji w Rudach pragnę złożyć podziękowanie za interwencję w sprawie, którą zgłaszałem podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Interwencja poskutkowała, sąsiedzi czują się bezpieczniej, zauważa się patrol policyjny nocą.

 

Manfred Wrona – dziękuję kierownikowi Ireneuszowi Tokarczykowi, udzielam głosu kierownikowi Posterunku w Kuźni Raciborskiej Ryszardowi Węglarzowi.

 

Ryszard Węglarz – szczegółową informację o stanie bezpieczeństwa na terenie podległym Policji w Kuźni Raciborskiej przedstawię na sesji Rady Miejskiej w miesiącu styczniu 2005r.
i myślę, że wtedy pojawią się konkretne pytania.  Minął rok od czasu uruchomienia Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej i pracy w nowej strukturze.  
Mieszkańcy odczuwają poprawę stanu bezpieczeństwa. Uzupełnienie wakatów także jest aktualne.

Ad 6. Uchwalenie budżetu Gminy Kuźnia Raciborska na 2005 rok

Ernest Emrich – w terminie do 15 listopada br. przedłożyłem Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach i Radzie Miejskiej w Kuźni Raciborskiej projekt budżetu gminy na 2005r. wraz z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami. W związku z tym, że przed uchwaleniem budżetu konieczne jest uzyskanie opinii RIO, opinię pozytywną  otrzymaliśmy. Skład Orzekający uznał, że przy opracowaniu projektu uchwały budżetowej spełnione zostały generalnie wymogi określone w art. 124 ustawy o finansach publicznych, projekt budżetu opracowano z zachowaniem zasady równowagi budżetowej. Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach uchwałą z dnia 9 grudnia 2004 r. wydała pozytywną opinię o przedłożonym projekcie budżetu na 2005 rok. Nie będę prezentował całego projektu, ponieważ był on kilkakrotnie analizowany. Powiem jedynie, że starałem się zachować równowagę wydatków budżetowych na poszczególne sołectwa. Opinie prawie wszystkich komisji rady są pozytywne. Uwagi, głównie w zakresie budżetu oświaty zgłosiła Komisja Oświaty i Komisja Budżetu i Finansów. Komisja Budżetu i Finansów zawnioskowała o pozostawienie budżetu oświaty na zaproponowanym poziomie, jednak po opracowaniu standardów oświatowych i regulaminu wynagradzania nauczycieli należy powrócić do tej sprawy. Komisja Oświaty natomiast stwierdziła, że budżet oświaty jest niedoszacowany, szczególnie w sferze płac. Spornym punktem jest prowadzenie inwestycji nowych, szczególnie tej w Rudach. Nie wyobrażam sobie jednak, aby środki zapisane w budżecie gminy były jedynym źródłem finansowania tego zadania. Na bazie tych środków muszą być pozyskiwane inne pieniądze.

Komisja zaproponowała, aby przesunąć dla oświaty środki budżetowe przeznaczone na takie zadania jak: budowa wiaty w parku „Dębina”, budowa oświetlenia ulicznego Budziska – Siedliska – Turze.  Komisja stwierdziła także brak środków na podstawowe remonty w obiektach sportowych i placówkach oświatowych, oraz na turystykę, która w Strategii Rozwoju Gminy jest jedną z głównych gałęzi rozwoju gminy. Z powodu niewystarczającej ilości środków finansowych, zaniepokojenie komisji wzbudziło przystąpienie do nowych inwestycji, zamiast remontów obiektów już posiadanych.

Założyłem, że do końca 2005r. uporamy się z wodociągowaniem gminy. Mamy projekt
i pozwolenie na budowę wodociągu w Paproci, ale ze względu na to, że jest tam zaledwie 11 zabudowań zastanawialiśmy się nad celowością tej inwestycji. Po analizie efektów inwestycyjnych zdecydowaliśmy ostatecznie, że nie będzie budowany wodociąg w przysiółku Paproć, ale w Białym Dworze.

Myślę, że wszyscy przeanalizowali dokładnie projekt budżetu gminy na 2005 rok, wnoszę o jego uchwalenie w zaproponowanej formie, z niewielkimi porządkującymi pewne kwestie zmianami, które przedstawi skarbnik. Nie wypaczają go, ale porządkują. Doszła kwota 15tys.zł na pomoc Caritas w uruchomieniu działalności przy ul. Jagodowej, od 1 stycznia 2005r. będzie tam m.in. funkcjonowało pogotowie ratunkowe.

 

Zbigniew Wojtyło przedstawił zwiększenia po stronie dochodów i wydatków, zmiany pomiędzy wydatkami oraz wydatki do dyspozycji jednostek pomocniczych. Skarbnik powiedział, że załącznik nr 11 do projektu uchwały zmienił się i będzie ulegał zmianom na bieżąco.

 

Rita Serafin – w projekcie budżetu ujęliśmy kwotę 15.000 zł na ochronę zdrowia
z przeznaczeniem na dotację dla podmiotu nie zaliczonego do sektora finansów publicznych. Kwotę tę przeznaczamy na dofinansowanie działalności Caritas przy ul. Jagodowej w Kuźni Raciborskiej. Zależy nam wszystkim na tym, aby ks. Badura jak najszybciej uruchomił swoją działalność. Niskie środki z NFZ otrzyma dlatego, bo NFZ bierze pod uwagę osiągnięcia 
poprzedniego roku, a Caritas w ub. roku nie funkcjonował. Zamiarem naszym jest ogłoszenie konkursu i wyłonienie podmiotu, który będzie świadczył usługi typu: opieka domowa, rehabilitacja i wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego. Pomimo naszego poparcia wysokość kontraktu nie uległa zwiększeniu.

 

Julian Zieliński – Komisja Oświaty wystawiła projektowi budżetu opinię negatywną, uzasadniając m.in. niedoszacowaniem budżetu oświaty, kultury i turystyki.  Chciałbym wiedzieć co będzie w przypadku nie pozyskania więcej pieniędzy?  Odnośnie środków na budowę hali sportowej z zapleczem technicznym przy ZSO w Rudach to z tego co wiem to hale sportowe stawia się w przeciągu pół roku. Jeżeli my mamy tę inwestycję rozkładać na lata, to będzie ona znacznie droższa. oświatowo – kulturalnych? Piastując funkcje społeczne korzystam zarówno z hali sportowej w ZSTiO jak i Szkole Podstawowej iż pomimo dużych zmian, pilniejszym zadaniem do wykonania jest remont toalet i kanalizacji w Szkole Podstawowej, Przedszkolu w Budziskach i ZSTiO w Kuźni Raciborskiej. Koniecznymi zadaniami do wykonania byłoby także:  wymiana okien w Przedszkolu w Rudach, remont oświetlenia  i parkietu w sali sportowej w ZSO w Rudach i SP w Kuźni Raciborskiej, oraz budowa boiska sportowego przy SP w Kuźni Raciborskiej. Czy pieniądze mogłyby być przeznaczone na remonty w obiektach? Najbardziej „boli mnie” jednak zbyt niska kwota na turystykę. Członkom komisji wydawało się dziwne i niezrozumiałe przeznaczenie na turystykę, która ma być dźwignią naszego regionu kwoty 2.500 zł., za którą nic nie zrobimy. Nawet nie wystarczy tych pieniędzy na opracowanie folderu.

 

Ernest Emrich – 2.500 zł może wydać się kwotą śmieszną, jednak w zakresie turystyki nie ma żadnego programu do realizacji. Kwota ta jest przeznaczona wyłącznie na opracowanie takiego programu. Gmina gdzie będzie mogła wspierać, to będzie to czynić, jednak generalnie liczymy np. na Zespół Parku Krajobrazowego, Zespół Klasztorno – Pałacowy i inne  organizacje pozarządowe. Pod tym kątem będzie opracowywany program.

            Jeżeli chodzi o halę sportową, to obowiązuje nas ustawa o zamówieniach publicznych. W chwili organizowania przetargu musimy mieć środki zapisane w budżecie.  

 

Julian Zieliński -  należy przez to rozumieć, że jeżeli nie będziemy pełnej kwoty to inwestycji nie będzie?

 

Ernest Emrich – musimy mieć przynajmniej zapewnienie w formie pisemnej, że te środki będą, bo inaczej nie podpiszemy umowy. Uwzględniono w przychodach i rozchodach pewne kredyty, jednak decyzja o ewentualnym zaciągnięciu kredytu należała będzie do rady. Jak będzie w rzeczywistości to czas pokaże.

 

Tadeusz Kobylański – składaliśmy wiele wniosków, nie wszystkie znalazły się planie na 2005r jak np. utwardzenie ok. 20m drogi. Proszę o to, aby w przyszłym roku to zrobić.

 

Ernest Emrich – przez szereg lat zrobiliśmy wiele rzeczy, na które ludzie czekali kilka lat. Wniosków zgłoszono bardzo dużo, jednak trzeba było coś wybrać. Drobnych spraw w ciągu roku załatwiamy bardzo dużo, a widać to po ilości interwencji mieszkańców, których jest coraz mniej.

 

Franciszek Kozłowski – odniosę się projektu uchwały budżetowej i zmian w budżecie. Komisja Przestrzegania Prawa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu, jednak chcę zwrócić uwagę na fakt braku środków finansowych na remont samochodu strażackiego OSP Ruda Kozielska. Wg wstępnych szacunków koszt remontu samochodu wyniósłby ok. 20 tys.zł. Pieniądze na ten cel nie znalazły się w projekcie budżetu. Czy znajdą się w budżecie na ten cel pieniądze? Czy do końca roku jest szansa na wykonanie remontu samochodu? Jaką mamy dać odpowiedź osobom pytającym?

 

Ernest Emrich pisemnie zwróciliśmy się do wszystkich jednostek, aby w terminie do 15 września składały propozycje do planu na przyszły rok. Wniosek o ujęcie środków na remont samochodu strażackiego wpłynął już po wyznaczonym terminie, dlatego nie został uwzględniony. Trudno jest mi teraz odpowiedzieć na to pytanie, nie wiem jak sytuacja w ciągu roku potoczy się z wydatkami budżetowymi. Komisja Przestrzegania Prawa jest za przeprowadzeniem remontu samochodu, nie wskazała jednak źródła finansowania, a taki obowiązek na niej ciąży. Planujemy w 2005 r. zmienić sposób finansowania straży pożarnych. Gmina ma obowiązek je finansować i to czynimy. Doceniając znaczenie OSP w naszej gminie przekazujemy znaczne kwoty, jednak w pewnych granicach budżetowych. Problem remontu samochodu pożarniczego sygnalizował A. Mazurek, lecz niestety nie udało się ująć ich w projekcie budżetu. Myślę, że gmina nie stanowi jedynego źródła finansowania OSP.  O środki finansowe powinni zabiegać także we własnym zakresie.

 

Alfons Mazurek – propozycje do planu składa się co roku i nie jest to żadna nowość. Od 4 lat przewija się temat remontu samochodu strażackiego, dlatego też mam prośbę, aby w 2005 roku poważnie pomyśleć o remoncie samochodu.

Odnośnie wniosku przewodniczącego Komisji Oświaty dot. organizowania jednej imprezy zamiast kilku mniejszych to jestem przeciwny. Uważam, ze imprezy powinno się organizować w każdej miejscowości.

Pragnę także poinformować, że Sołectwo Ruda Kozielska prawidłowo wykorzystało środki (2.000 zł) przyznane dla sołectwa. Gdybyśmy chcieli zlecić wykonanie tych wszystkich zadań jakie wykonaliśmy sami, to pieniędzy trzeba byłoby dużo więcej.

 

Sylwester Larysz – w sprawie remontu wozu bojowego to wydaje mi się, że lepszym wyjściem byłoby zrezygnowanie z remontu starego a pozyskanie sprawnego np. z zachodu. Remont kosztował będzie sporo tysięcy złotych, a wóz dalej będzie stary, wymagający z czasem dalszego remontu. Trzeba OSP Ruda Kozielska pomóc w pozyskaniu innego samochodu.

 

Alfons Mazurek -  jeden wóz bojowy już wcześniej otrzymaliśmy. Jestem w każdej chwili załatwić dobry samochód z zachodu za niską cenę.

 

Janusz Brzeźniak – na ostatniej sesji podjęliśmy uchwały w sprawie wysokości podatków. Mam wątpliwości czy zaplanowane dochody z podatków nie ulegną zmianie? Ponadto zastanawiam się nad tym, czy zbyt dużo pieniędzy z podatków nie „ucieka” nam poza teren gminy. Chodzi mi tu o zatrudnianie do wykonywania prac na naszym terenie przedsiębiorstw z terenu gminy. Myślę, że gdyby więcej prac wykonywały firmy z terenu gminy, wówczas podatki pozostawałyby u nas. Stąd moja prośba, aby preferować nasze, gminne firmy.

 

Zbigniew Wojtyło -  wpływy z podatku od nieruchomości ustalone zostały na wysokości 95% stawek uchwalonych przez radę. Pozostawiliśmy 5% zabezpieczenia. Ryzyko nie osiągnięcia zaplanowanych wpływów zawsze istnieje.

 

Janusz Brzeźniak – jakie to mogą być kwoty?

 

Zbigniew Wojtyło – znaczne.

 

Ernest Emrich – tematem poruszonym przez radnego J.Brzeźniaka zajmowaliśmy się wielokrotnie. Wcześniej ustawa dopuszczała możliwość punktowania wykonawców, w tej chwili jedynym ustawowym kryterium jest cena. Niekiedy bywa tak, że uczestnicy przetargu „schodzą” bardzo nisko z ceną ofertową, co wydaje nam się wprost niewiarygodne i sugerować może nierzetelność wykonania zakresu robót. Tam, gdzie ustawa nam zezwala, staramy się znaleźć wykonawców miejscowych. Za kwotę ok. 30 tys. zł można już wykonać poważną robotę, lecz przedsiębiorcy z terenu naszej gminy w ogóle ofert nie składają. Staramy się korzystać z ofert gminnych firm przy zamówieniach z wolnej ręki.

 

Romana Serafin - Komisja Rewizyjna zajmowała się sprawą organizowanych przez gminę przetargów. Kierownik referatu W. Bajda zapoznał nas z tymi sprawami. Podczas analizy materiałów wystąpił inny problem, o którym więcej może powiedzieć członek komisji, bardziej zorientowany w sprawie.

 

Tadeusz Kobylański – analizowaliśmy koszty jakie musi ponosić gmina za nadzór inwestorski. Gmina musi opłacać ustalony procent od przerobu za nadzór, który niekiedy nie jest skuteczny. Zastanawialiśmy się nad tym czy nie byłoby korzystniejsze zatrudnienie w Urzędzie Miejskim pracownika, który posiadałby stosowne uprawnienia budowlane pozwalające mu na pełnienie funkcji inspektora nadzoru, ewentualnie już zatrudnionego pracownika kierować na odpowiednie kursy kwalifikacyjne.

 

Jan Krybus – wydaje mi się, że przedsiębiorcy z terenu naszej gminy boją się po prostu składać oferty na większe roboty.

 

Marcelina Waśniowska – wysłuchałam wszystkich uwag i chcę powiedzieć, że Komisja Budżetu i Finansów szczegółowo przez cały rok zajmowała się także tymi sprawami. Mieliśmy w trakcie roku zastrzeżenia do wykonywanych prac przez najtańszych wykonawców, którzy wygrali przetargi. Niejednokrotnie zdarzało się, że przed zakończeniem robót musieliśmy ponosić dodatkowe koszty, a tak być nie powinno. Odnośnie rozliczania w 2005r jednostek OSP, wystąpiliśmy do Skarbnika, aby każda jednostka była rozliczana oddzielnie, bo wiemy, że bardzo duże pieniądze przeznaczane są dla OSP, a nieraz trudno dojść do tego na co pieniądze zostały wykorzystane. To samo dotyczy oświaty, wszystko powinno być czytelne i jasne. Dostaliśmy na naszą prośbę od dyrektor MZO materiały odnośnie wykorzystania środków w oświacie, jest to bardzo dobrze zrobione.

Jeżeli natomiast chodzi o wydatkowanie środków na kulturę, to uważam, że najlepiej pieniądze  wykorzystywane są przez sołectwa.

Komisja Budżetu i Finansów opiniuje projekt budżetu na 2005 rok pozytywnie i wnioskuje
o jego uchwalenie.

 

Manfred Wrona – uczestniczyłem w spotkaniach na których analizowany był projekt budżetu na 2005 rok i muszę powiedzieć, że budżet został w miarę sprawiedliwie podzielony, w każdej jednostce pomocniczej jest zaplanowane coś do zrobienia. Trudno jednak, aby środki były równo podzielone. W trakcie tworzenia projektu budżetu założyliśmy, że na terenie gminy „budować” będziemy docelowo dwa większe „ośrodki” edukacyjno - kulturalno - oświatowe tj. Kuźnia Raciborska i Rudy i te miejscowości muszą wieść prym. Tak jak już wcześniej powiedziałem, w 2005 r. w każdej miejscowości naszej gminy coś będzie robione ( w tym miejscu Przewodniczący Rady Miejskiej wymienił zadania ujęte w projekcie planu, które będą wykonywane w 2005 r. w poszczególnych miejscowościach.)

Odnośnie wypowiedzi J. Zielińskiego w sprawie niskiej kwoty zaplanowanej na turystykę powiedział, że zaplanowane kwoty chyba nie są małe. Poinformował, że bardzo zdenerwowała go wiadomość o nie wykorzystaniu przez MOKSiR w Kuźni Raciborskiej wszystkich przyznanych z Euroregionu środków. Dom Kultury otrzymał pieniądze na zadanie pod nazwą „Po obu stronach granicy” ok. 7 tys. Euro a wykorzystał zaledwie 2.l652 zł. Ponad 4 tys. Euro oddał z powrotem. Stwierdził, że nie może tak być oraz, że gdyby sołectwa te środki otrzymały, to zrobiłyby dobre imprezy dla społeczeństwa. Co do wydatków oświatowych potwierdził, że będziemy musieli do tematu powrócić po uchwaleniu Regulaminu wynagradzania nauczycieli. Wszystkie działania gminy zmierzają do oszczędności, także  w oświacie, która nam się powoli „kurczy” ze względu na niż demograficzny.  Poprosił, aby na przyszłoroczny budżet popatrzeć pod kątem oszczędności oraz wpływów do kasy gminnej środków finansowych pochodzących
z podatków, bo od nich wiele zależy.

 

Zbigniew Wojtyło -  Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach wydała pozytywna opinię o przedłożonym przez Burmistrza Miasta projekcie budżetu na 2005 rok wraz z informacją
o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami. Do uchwały budżetowej przekazywanej RIO dołączona zostanie informacja o prognozowanych kwotach długu na 2005 r. i lata następne.

 

Manfred Wrona – zwracam się radnych z zapytaniem kto jest za podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2005 rok?

W obecności 13 radnych uchwała została podjęta 12 głosami, przy 1 głosie wstrzymującym się.

 

Ernest Emrich – dziękuję bardzo za podjęcie uchwały.

Ad 7. Podjęcie uchwał w sprawie:

7.1. zmian w budżecie gminy na 2004 rok

Propozycje zmian w budżecie gminy przedstawił Skarbnik Zbigniew Wojtyło.

Po wyjaśnieniach skarbnika pytań nie zgłoszono. Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.2. zatwierdzenia planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały a Burmistrz Miasta poinformował, że w poprzednich latach kwestia ta była zawarta w uchwale budżetowej. Obecnie, zgodnie
z wymogami należy podjąć oddzielną uchwałę w tej sprawie.

Uchwała została podjęta 12 głosami, głosów przeciw ani wstrzymujący się nie było.

(salę obrad chwilowo opuścił radny J.Zieliński).

Ad 8. Zajęcie stanowiska w sprawie przystąpienia Gminy Kuźnia Raciborska do programu „Przejrzysta Polska”.   

Manfred Wrona – komisje się tym zajmowały, proszę Burmistrza o kilka słów na ten temat.

 

Ernest Emrich – zostaliśmy zaproszeni do akcji społecznej „Przejrzysta Polska” prowadzonej przez Gazetę Wyborczą, przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. S.Batorego, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Banku Światowego. Akcja ta poprzez promowanie uczciwości
i skuteczności działania w samorządach zmierza do poprawy jakości życia publicznego oraz pobudzenia aktywności obywatelskiej. Propozycję udziału naszej gminy w akcji skierowaliśmy do zaopiniowania przez komisje i okazało się, że wszystkie komisje nt. przystąpienia wydały opinie negatywne. W związku z tym nie przygotowaliśmy projektu uchwały w sprawie przystąpienia, jednak jeżeli zajdzie potrzeba, do tematu możemy wrócić.

 

Manfred Wrona – proszę o wypowiedzi.

 

Romana Serafin – obawy nasze pojawiły się dlatego, ponieważ w materiałach zapraszających do udziału w akcji brak jest informacji na temat ewentualnych kosztów w przypadku przystąpienia. To budzi nasze największe obawy. Nie mamy nic do ukrycia i moglibyśmy przystąpić, lecz brak konkretnych informacji o tym czy przystąpienie jest bezpłatne, czy też gmina musiałaby ponieść pewne koszty, były główną przyczyną wydania negatywnych opinii.

 

Manfred Wrona – zobaczymy jak sytuacja będzie się rozwijała. Do tematu można przystąpić w terminie późniejszym.

Wobec braku innych głosów w tej sprawie, Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że
w chwili obecnej poprzestaniemy na tym, że gmina nie przystępuje do akcji „Przejrzysta Polska”.

(salę obrad opuścił radny Wiktor Baszczok)

Ad 9. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich, informując najpierw o wydanych zarządzeniach, a następnie o spotkaniach, naradach
i zebraniach w których uczestniczył lub, które odbyły się na terenie naszej gminy. Informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

O poinformowanie na temat zorganizowanej w Urzędzie Miejskim konferencji prasowej, poświęconej działaniom Towarzystwa Miłośników Kolei Wąskotorowych poproszono Ritę Serafin.

 

Rita Serafin – zorganizowaliśmy w Urzędzie Miejskim konferencję prasową
i poinformowaliśmy media o działaniach TMKW w Rudach oraz działaniach gminy podjętych w związku z rozwiązaniem z TMKW umowy. Janusz Gierki zabrał wszystkie swoje osobiste rzeczy, obiekt w tej chwili jest przez nas dozorowany. Zasadniczy problem dot. taboru, który wywieziony do Stanicy nie mamy czym z powrotem sprowadzić do Rud - lokomotywy są niesprawne. Jedna z lokomotyw znajdujących się na terenie skansenu ma pękniętą chłodnicę, natomiast druga była sprawna i gdy Związek Zawodowy Kolejarzy próbował ją uruchomić, J. Gierucki ten fakt doniósł do Prokuratury. Wystąpił też o wydanie swojego majątku. W skansenie zastaliśmy „obraz nędzy i rozpaczy”, bałagan jest wprost nie do opisania. Zostawili po sobie zgliszcza. Zrobiliśmy zdjęcia i film, zainteresowane osoby mogą zapoznać się z tym materiałem. 

 

Manfred Wrona – powstały dwa problemy: brak zaplecza dla osób pilnujących mienia
i porządkujących teren ( brak wody, energii elektrycznej), oraz brak możliwości sprowadzenia taboru ze Stanicy. Informuję sołtysów H. Machnika i A. Mazurka, że osoba zajmująca się utrzymywaniem czystości i porządku na terenie sołectw przerwie swoją dotychczasową pracę
i zajmie się porządkowaniem terenu skansenu. 
Będziemy potrzebowali pomocy strażaków. Januszowi Gieruckiemu postawiono kilka zarzutów, został zatrzymany, jednak po wpłaceniu kaucji zwolniony i objęty dozorem policyjnym.

 

Rita Serafin – dziękuję H. Machnikowi oraz strażakom z Jankowic, którzy w pierwszym, bardzo trudnym dla nas wszystkich okresie stanęli na wysokości zadania, bardzo nam pomogli. Dziękuję im bardzo.

 

Manfred Wrona – na działalność J. Gieruckiego do Prokuratury wpływają kolejne doniesienia z różnych instytucji . Mamy materiały dokumentujące majątek przed objęciem skansenu przez J. Gieruckiego oraz jego stan w chwili obecnej. Wiele rzeczy stanowiących zabytki bezpowrotnie zostało zniszczonych, część na pewno znalazła się w punktach skupu złomu lub w hutach.

Ad. 10. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Manfred Wrona :

- z początkiem 2005r. w Kuźni Raciborskiej przy ul. Jagodowej uruchomione zostanie pogotowie ratunkowe. Nie jestem w tej chwili w stanie podać nr telefonu, rozpropagujemy tę informację w okresie między świątecznym.

- Odbyło się burzliwe spotkanie w sprawie termomodernizacji obiektu ZSTiO w Kuźni Raciborskiej. Nie jest tu winien wykonawca lecz projektant. Wystąpił problem podczas naporu silnego wiatru na wymienione i nie zabezpieczone okna. Okna zostały uszkodzone a projektant tłumaczył się, że przy ich doborze brał pod uwagę wyłącznie kolorystykę a nie wytrzymałość na czynniki atmosferyczne. To musi być poprawione, gdyż jest to niedbalstwo powstałe już w fazie projektowej, a stan taki zagraża bezpieczeństwu dzieci.

- Przewodniczący Rady Naczelnej Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego Jerzy Kropiwnicki przesłał list otwarty, wygłoszony na Kongresie Programowym 11 grudnia 2004 r. Wystąpienie znajduje się w Biurze Rady Miejskiej i zainteresowane osoby mogą się zapoznać ze szczegółami.

 

Rita Serafin – jest mi bardzo miło przekazać od ks. proboszcza z Kuźni Raciborskiej kalendarze na 2005 r. wraz z serdecznymi pozdrowieniami i życzeniami.

 

Manfred Wrona – zapraszam wszystkich po sesji na spotkanie opłatkowe, na spotkaniu tym otrzymacie państwo nowi Informator Rudzki „Nasze Sprawy”.

Ad 11. Interpelacje i zapytania.

Ad 12. Wnioski.

Sylwester Larysz – na terenie Rud gmina posiada las, w którym ostatnia silna wichura poczyniła wiele szkód.  Należy uprzątnąć połamane i powywracane drzewa.

Mariola Trepiszczonek – chcę poinformować szanownych radnych, że MOKSiR do Euroregionu zwrócił dokładnie 2.515 zł. a nie kwotę, jaką przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej.  Proponuję na przyszłej sesji do tego tematu powrócić.

 

Manfred Wrona – posiadam dokumenty z których wynika zupełnie coś innego, należy to wyjaśnić.

Kazimierz Worobiec – otrzymałem informację że w skansenie kolejki wąskotorowej w Rudach brak jest wody. Okazało się, że instalacja wewnętrzna obiektu nie jest podłączona do nowego przyłącza wodociągowego. Robiliśmy wszystko, aby jak najszybciej przyłączyć odbiorców do nowej sieci, ponieważ baliśmy się, aby nie doszło do rozmrożeń.

Ad 13. Zamknięcie obrad.

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona zamknął obrady XXVI sesji Rady Miejskiej.

 

 

 

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XXVI/2004
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:04.02.2005 09:44

Rejestr zmian dokumentu

pokaż